• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Háňa s Vérou z blogu Peaches: Za nejzásadnější považujeme znalost fungování ženského těla a cykličnosti

Háňa s Vérou z blogu Peaches: Za nejzásadnější považujeme znalost fungování ženského těla a cykličnosti

Nesoustředěnost, náladovost, zhoršení akné, paranoia, únava, nespavost, úzkost, plačtivost, bolest svalů a zad. I to všechno mohou být příznaky PMS neboli premenstruačního syndromu, který se u žen objevuje přibližně v posledním týdnu před menstruací. Studie odhadují, že nějakou formu PMS zažívá až 20 - 40 % všech žen.

O svůj pohled na tuto problematiku, zkušenosti a tipy a triky se s námi dnes podělí Háňa a Véra z blogu Peaches.cz.

Peaches.cz, rozhovor

Trpíte vy holky na PMS, nebo trpěly jste v minulosti? Jak se vám podařilo nad ním vyzrát? Jaké byly vaše příznaky?

Příznaky PMS jsme u sebe samozřejmě pozorovaly, a to nejen my, ale hlavně naše okolí. Jak začalo třískat nádobí a někdy i dveře, bylo vymalováno 🙂 Čím jsme ale starší, tím míň nás to obtěžuje a vlastně už to spíš bereme jako součást takového očistného období.

Jak říká Julie Holland, autorka knihy Náladové a protivné: „Nespokojenost, která se periodicky dostavuje, je vlastně darem, šancí provést některé velice nutné změny způsobu, jak žijete a kolik dáváte, jak ohýbáte záda a namáháte se ve snaze splnit očekávání všech ostatních. Máte-li v tomto období pocit, že je toho na vás moc nebo že jste nedoceněné , že si na sebe nakládáte víc než váš partner nebo že ve vašem životě chybí rovnováha, je vysoce pravděpodobné, že tomu tak doopravdy je.“

Časem jsme, hlavně díky informovanosti, začaly vnímat a dokonce oceňovat klady, které premenstruační fáze přináší. A ruku v ruce s tím přestaly být i projevy PMS tak výrazné. Za nejzásadnější považujeme znalost fungování ženského těla a cykličnosti.

Myslíte si, že se dá PMS nějak zabránit? Popřípadě co ho třeba může vyvolávat, nebo pomáhat jeho projevení?

Myslíme, že ano, ale začít v momentě, kdy se přistihnete, že sedíte 4 hodiny u Netflixu s Nutellou v klíně, protože váš život nemá smysl, už je pozdě.

My ženy jsme cyklické, všechny oblasti našeho života ovlivňuje náš cyklus. Ten se skládá ze 4 po sobě jdoucích fází: předovulační, ovulační, premenstruační a nakonec menstruace.Na to, jak bude probíhat premenstruační (i menstruační) fáze se připravujeme v podstatě od jeho začátku a hladký průběh obou je pak taková „odměna“ – potvrzení, že žijeme dobře, v rovnováze. A tak máme v rovnováze i hormony, které jsou za PMS zodpovědné. Nejdůležitějšími ženskými hormony jsou estrogen a progesteron.

Od začátku cyklu, tedy od prvního dne menstruace, hypofýza (podvěsek mozkový) produkuje hormony FSH a LH, které stimulují vaječníky ke tvorbě estrogenů. Znáte to, skončí menstruace a vám začíná nový život. Energie máte na rozdávání, jste akční, plné elánu. Začínáte cvičit a/nebo přestáváte kouřit, sepisujete TO DO listy. Na všechny se usmíváte, jste výkonné a nic vás nerozhodí. 

Uvnitř našeho těla estrogen podporuje růst a dozrávání vajíček a taky růst nové děložní sliznice. Takhle jedete až do ovulace. Pokud vše funguje jak má, ovulace proběhne. Folikul (obal vajíčka) praskne, uvolní vajíčko, které je v tuto chvíli ready na oplodnění a začne se měnit v tzv. „žluté tělísko“. Které začne produkovat zase progesteron

Funkcí progesteronu je vybudovanou děložní sliznici zkvalitnit k případnému uhnízdění oplodněného vajíčka. A právě on nám zajistí hormonální rovnováhu, protože vyrovná působení estrogenu. Když totiž hladina estrogenu zůstane vysoká, neprojeví se to nekonečnou jízdou až do konce. Mezi projevy estrogenové dominance naopak patří například silnější a bolestivá menstruace, vypadávání vlasů, akné, riziko vzniku endometriózy, děložních myomů a cyst. A taky změny nálad, úzkosti, bolesti hlavy, nesoustředěnost, nedostatek energie, špatný spánek. Prostě PMS jak sviň* 🙂

Progesteron podporuje psychickou odolnost a emoční stabilitu. Jak říká Margit Slimáková: „Funguje jako přirozené Valium, udrží nás v klidu.“ (Pozn. Valium (Diazepam) je léčivo tlumící centrální nervovou soustavu. Používá se ke zklidnění a při úzkosti.) Musí ho být ale dostatek a právě to je v dnešní době při našem životním stylu trochu problém. Proto je pro nás tato fáze často nepříjemná.

Z hlediska cykličnosti má ale i tato fáze své světlé stránky. Zpomalí nás, pomůže nám obrátit pozornost zpátky k sobě, k naslouchání a respektování svých pocitů. Zlepšuje se během ní naše představivost, zvyšuje kreativita, zesiluje intuice. Přesně víme, čeho se potřebujeme zbavit, co už nám neslouží. Jestli se chystáte třeba na čistku šatníku, není vhodnější doby.

Blendea SUPERBALANCE
Nová směs Blendea SUPERBALANCE pro navození hormonální rovnováhy

Novinka Blendea SUPERBALANCE, jejíž účinky mají intenzivní vliv na hormonální rovnováhu, psychické zdraví a reprodukční systém.

Obsahuje šahatavari, macu, ašvagandu, rooibos, jetel a borůvku.

Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny prospěšné účinky. V případě objednávky balíček doručíme do 48 hodin.

Co může žena dělat, aby PMS předcházela? Máte nějaké tipy a triky? 

Když navážeme na tu cykličnost, doporučujeme naladit se na ni. Počítat a plánovat s tím, že nejdřív jedu bomby a za to si zasloužím taky odpočívat. Víc informací najdete v knihách Cyklická žena nebo Návod na ženy. Cykličnost v praxi a konkrétní postřehy ze života si můžete přečíst v článku Žena 4v1 na našem blogu.

A pak podpořit hormonální rovnováhu. Tu ovlivňují různé faktory jako strava, náš celkový zdravotní stav, fyzická aktivita, množství a kvalita spánku, životní prostředí nebo stres.

Věříme, že když si sáhneme do svědomí, každá víme, v které oblasti máme „rezervy“ 🙂 Obecně bychom ale poradily zaměřit se na:

Jídlo:

Progesteron syntetizuje z cholesterolu, proto aby se mohl tvořit, musí mít z čeho. Zajistěte si dostatečný příjem zdravých tuků: ořechy, semínka (lněné, dýňové, slunečnicové), kokos, olivy, avokádo, ryby.

Košťálová zelenina jako brokolice, květák, zelí, kapusta zase pomůže s odbouráním nadbytečného estrogenu. Vynechte junk food, sladkosti, alkohol, kofein.

Životní styl

Omezte stres nebo aspoň vyvažujte jeho vliv. Při stresu se tvoří hormon kortizol, který zvyšuje celkovou pohotovost organismu v zátěžových situacích. Potřebujeme ho, abychom přežili. Proto má ale taky vždy přednost před ostatními hormony. V případě trvalého (chronického) stresu tělo všechny své zdroje soustředí na syntezi kortizolu a na ostatní hormony už nezbyde kapacita.

Takže co nejvíc pobytu na čerstvém vzduchu, procházky v přírodě, meditace. Společnost přátel nebo dobrý sex udělá taky svoje.

Doplňky stravy

Cíleně můžete hormonální rovnováhu podpořit doplňky stravy. Základem jsou vitamíny skupiny B, C a D, hořčík (pomůže od bolesti svalů a zad) a zinek (pomůže s akné).

Dobré zkušenosti jsou s pupalkovým olejem, který se dá použít i v kuchyni nebo třeba k masáži bolavých prsou. Z bylinek bychom pak mohly doporučit macu, kontryhel nebo jetel luční na podporu estrogenu a drmek obecný na podporu progesteronu.

Ale i bylinky jsou lék. Je lepší nejdřív zjistit, který hormon potřebuji podpořit a až pak zvolit tu správnou léčbu. Hormony může pomoct srovnat i hormonální jóga nebo fyzioterapie.

ČTĚTE TAKÉ:

Hormony v rovnováze díky směsi Blendea SUPERBALANCE ?

Jak PMS dle vás souvisí s celým ženským cyklem? 

Neoddělitelně, u mužů PMS neexistuje 🙂 Ale buďme rády za něj! Čím jsou jeho projevy výraznější, tím víc nás potřebuje zastavit a upozorňuje, že je něco špatně. Podobně náš život reflektuje i menstruace.

Je to taková „report card“ našeho těla o tom, jak se mu zamlouvá náš způsob života. A opakuje se každý měsíc, takže máme možnost s tím něco dělat. Zatímco chlapi si jedou svoje výkony, pak dostanou infarkt a konec. Řečeno s nadsázkou samozřejmě 🙂

Dokážete říci, jak často se na vás ženy trpící PMS obrací? Třeba v řádu procent? 

Většinou se na nás obrací až v momentě, kdy jim hormonální nerovnováha zasahuje do života v souvislosti s početím. Varovné kontrolky do té doby často buď ignorovaly nebo rovnou vypínaly. Ve chvíli, kdy se jim ale kvůli problémům s cyklem nedaří počít, začnou je brát mnohem vážněji.

Máte pro ženy trpící PMS nějakou radu? 

Holky, přiznejme si, že stabilní výkon na 100 % není nic pro nás. Jdeme tím samy proti sobě, a tak se to i projevuje. Nemusíme zvládnout všechno na světě, být tu pro stále ostatní, dělat, co se od nás očekává a to často za cenu vlastního sebezničení.

Podpořte hormony jak jen to jde, ale určitý útlum, větší únava, nesoustředěnost apod. jsou přirozené projevy. 

Vemte to jako příležitost zpomalit, zamyslet se nad sebou, jít do hloubky. V dnešní době, kdy chceme a skoro očekáváme okamžité řešení našich problémů a ještě nejlíp, abychom pro to nemuseli nic dělat, to možná není úplně populární rada, ale je to tak. Je to jen na vás. Nebude to rychlé, nebude to vždy příjemné, ale je to cesta k bytí v souladu sama se sebou.

P.S: Existuje ne tolik známá ale o to závažnější forma PMS a tou je PMDD – premenstruační dysforická porucha. Pokud cítíte, že zažíváte stavy, se kterými si samy nevíte rady, určitě je na místě vyhledat odbornou pomoc.

MILUJETE ZAJÍMAVÉ A UŽITEČNÉ ROZHOVORY?

Klikněte a čtěte dále. Máme jich pro vás desítky 🙂

Marie Neradová

Mojí vášní je dobrá káva, cestování a online marketing. V Blendea mám na starost #Blendeafamily, která se každým dnem víc a víc rozrůstá, což nás moc těší. :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek

Jak mít o svátcích v pohodě trávení?

30.11.2023

„Já si o svátcích jím co chci!“ řekl nejeden svátečník, kterého pak bolel žaludek a břicho se mu nafukovalo až do Tří králů. „Já o svátcích držím zásadně dietu!“ řekl si druhý a pak u sváteční tabule záviděl, jak si ostatní přidávají salátku, než se jim dosmaží třetí kapří podkovička a zatím si přicinkávali druhým […]

Číst celý článek

Reflux: Co dělat, když se obsah žaludku vrací přes jícen a proč se to děje?

25.11.2023

Reflux, v lékařském slovníku gastroezofageální reflux, v lidské řeči reflux jícnu nebo kyselý reflux označuje častou poruchu, kdy se natrávená potrava a žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu. Jícen je trubice spojující hltan s žaludkem. Reflux vyvolává nepříjemné pálení žáhy, krkání, pocity překyselení, tíhy, tlaku a bolesti na hrudi a někdy až zvracení. Mnozí lidé […]

Číst celý článek

Příběh vzniku značky Blendea: Jak to celé začalo?

06.11.2023

Znáte takové ty šťastné a obdivuhodné příběhy, kdy jeden člověk dostane skvělý nápad, zrealizuje ho, úspěšně proslaví a lidé se jdou utlouct, aby si mohli výrobek koupit taky? Příběhy, které končí někde na pláži na Bali, kde se pak onen šikovný člověk vyvaluje a postuje na sítě záviděníhodné fotky? Podobný, ne-li stejný je i příběh […]

Číst celý článek

Nutrikosmetika: Vaše nová kadeřnice a kosmetička ve stravě 😯

25.10.2023

Nutrikosmetika je přesně to, co jste si zřejmě mysleli 🙂 Nutri = výživa/potrava, kosmetika = péče o vnější vzhled pleti, vlasů a nehtů. Pojmenování zatím není příliš známé, ale z nutrikosmetiky se evidentně stává nový výživový trend a my jako Blendea na trendy vždy okamžitě (a velmi rádi) reagujeme. Pomocí kosmetiky se snažíme zlepšit stav […]

Číst celý článek

Koenzym Q10: Důležitá sloučenina, které máte v těle (pravděpodobně) dostatek

10.10.2023

Pojem koenzym Q10 jsem poprvé zachytil v televizních reklamách. Byl doslova všude a primárně jej obsahovala kosmetika pro zpomalení stárnutí. Mluvilo se hlavně o anti-age účincích a reklamy byly již tradičně zaměřené na ženy, které se předčasného stárnutí bojí a brání nejvíce. Ty jsou zároveň nejčastějšími zákaznicemi oněch výrobků. Podívám se proto, co o tomto […]

Číst celý článek

Atopický ekzém: Najděte konkrétní spouštěč a vyhněte se mu 🚫

07.09.2023

Atopický ekzém (atopická dermatitida) je zdravotní stav způsobující suchou, svědící, olupující se a zanícenou pokožku. Atopický ekzém je velmi častý u novorozenců a dětí, ale trápí a znesnadňuje život i mnoha dospělým. Ekzém je většinou dlouhotrvající, a tedy chronické povahy. Navíc může často měnit intenzitu od téměř nepatrných svědivých flíčků až po velká zanícená a […]

Číst celý článek