• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Háňa s Vérou z blogu Peaches: Za nejzásadnější považujeme znalost fungování ženského těla a cykličnosti

Háňa s Vérou z blogu Peaches: Za nejzásadnější považujeme znalost fungování ženského těla a cykličnosti

Nesoustředěnost, náladovost, zhoršení akné, paranoia, únava, nespavost, úzkost, plačtivost, bolest svalů a zad. I to všechno mohou být příznaky PMS neboli premenstruačního syndromu, který se u žen objevuje přibližně v posledním týdnu před menstruací. Studie odhadují, že nějakou formu PMS zažívá až 20 - 40 % všech žen.

O svůj pohled na tuto problematiku, zkušenosti a tipy a triky se s námi dnes podělí Háňa a Véra z blogu Peaches.cz.

Peaches.cz, rozhovor

Trpíte vy holky na PMS, nebo trpěly jste v minulosti? Jak se vám podařilo nad ním vyzrát? Jaké byly vaše příznaky?

Příznaky PMS jsme u sebe samozřejmě pozorovaly, a to nejen my, ale hlavně naše okolí. Jak začalo třískat nádobí a někdy i dveře, bylo vymalováno 🙂 Čím jsme ale starší, tím míň nás to obtěžuje a vlastně už to spíš bereme jako součást takového očistného období.

Jak říká Julie Holland, autorka knihy Náladové a protivné: „Nespokojenost, která se periodicky dostavuje, je vlastně darem, šancí provést některé velice nutné změny způsobu, jak žijete a kolik dáváte, jak ohýbáte záda a namáháte se ve snaze splnit očekávání všech ostatních. Máte-li v tomto období pocit, že je toho na vás moc nebo že jste nedoceněné , že si na sebe nakládáte víc než váš partner nebo že ve vašem životě chybí rovnováha, je vysoce pravděpodobné, že tomu tak doopravdy je.“

Časem jsme, hlavně díky informovanosti, začaly vnímat a dokonce oceňovat klady, které premenstruační fáze přináší. A ruku v ruce s tím přestaly být i projevy PMS tak výrazné. Za nejzásadnější považujeme znalost fungování ženského těla a cykličnosti.

Myslíte si, že se dá PMS nějak zabránit? Popřípadě co ho třeba může vyvolávat, nebo pomáhat jeho projevení?

Myslíme, že ano, ale začít v momentě, kdy se přistihnete, že sedíte 4 hodiny u Netflixu s Nutellou v klíně, protože váš život nemá smysl, už je pozdě.

My ženy jsme cyklické, všechny oblasti našeho života ovlivňuje náš cyklus. Ten se skládá ze 4 po sobě jdoucích fází: předovulační, ovulační, premenstruační a nakonec menstruace.Na to, jak bude probíhat premenstruační (i menstruační) fáze se připravujeme v podstatě od jeho začátku a hladký průběh obou je pak taková „odměna“ – potvrzení, že žijeme dobře, v rovnováze. A tak máme v rovnováze i hormony, které jsou za PMS zodpovědné. Nejdůležitějšími ženskými hormony jsou estrogen a progesteron.

Od začátku cyklu, tedy od prvního dne menstruace, hypofýza (podvěsek mozkový) produkuje hormony FSH a LH, které stimulují vaječníky ke tvorbě estrogenů. Znáte to, skončí menstruace a vám začíná nový život. Energie máte na rozdávání, jste akční, plné elánu. Začínáte cvičit a/nebo přestáváte kouřit, sepisujete TO DO listy. Na všechny se usmíváte, jste výkonné a nic vás nerozhodí. 

Uvnitř našeho těla estrogen podporuje růst a dozrávání vajíček a taky růst nové děložní sliznice. Takhle jedete až do ovulace. Pokud vše funguje jak má, ovulace proběhne. Folikul (obal vajíčka) praskne, uvolní vajíčko, které je v tuto chvíli ready na oplodnění a začne se měnit v tzv. „žluté tělísko“. Které začne produkovat zase progesteron

Funkcí progesteronu je vybudovanou děložní sliznici zkvalitnit k případnému uhnízdění oplodněného vajíčka. A právě on nám zajistí hormonální rovnováhu, protože vyrovná působení estrogenu. Když totiž hladina estrogenu zůstane vysoká, neprojeví se to nekonečnou jízdou až do konce. Mezi projevy estrogenové dominance naopak patří například silnější a bolestivá menstruace, vypadávání vlasů, akné, riziko vzniku endometriózy, děložních myomů a cyst. A taky změny nálad, úzkosti, bolesti hlavy, nesoustředěnost, nedostatek energie, špatný spánek. Prostě PMS jak sviň* 🙂

Progesteron podporuje psychickou odolnost a emoční stabilitu. Jak říká Margit Slimáková: „Funguje jako přirozené Valium, udrží nás v klidu.“ (Pozn. Valium (Diazepam) je léčivo tlumící centrální nervovou soustavu. Používá se ke zklidnění a při úzkosti.) Musí ho být ale dostatek a právě to je v dnešní době při našem životním stylu trochu problém. Proto je pro nás tato fáze často nepříjemná.

Z hlediska cykličnosti má ale i tato fáze své světlé stránky. Zpomalí nás, pomůže nám obrátit pozornost zpátky k sobě, k naslouchání a respektování svých pocitů. Zlepšuje se během ní naše představivost, zvyšuje kreativita, zesiluje intuice. Přesně víme, čeho se potřebujeme zbavit, co už nám neslouží. Jestli se chystáte třeba na čistku šatníku, není vhodnější doby.

Blendea SUPERBALANCE
Nová směs Blendea SUPERBALANCE pro navození hormonální rovnováhy

Novinka Blendea SUPERBALANCE, jejíž účinky mají intenzivní vliv na hormonální rovnováhu, psychické zdraví a reprodukční systém.

Obsahuje šahatavari, macu, ašvagandu, rooibos, jetel a borůvku.

Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny prospěšné účinky. V případě objednávky balíček doručíme do 48 hodin.

Co může žena dělat, aby PMS předcházela? Máte nějaké tipy a triky? 

Když navážeme na tu cykličnost, doporučujeme naladit se na ni. Počítat a plánovat s tím, že nejdřív jedu bomby a za to si zasloužím taky odpočívat. Víc informací najdete v knihách Cyklická žena nebo Návod na ženy. Cykličnost v praxi a konkrétní postřehy ze života si můžete přečíst v článku Žena 4v1 na našem blogu.

A pak podpořit hormonální rovnováhu. Tu ovlivňují různé faktory jako strava, náš celkový zdravotní stav, fyzická aktivita, množství a kvalita spánku, životní prostředí nebo stres.

Věříme, že když si sáhneme do svědomí, každá víme, v které oblasti máme „rezervy“ 🙂 Obecně bychom ale poradily zaměřit se na:

Jídlo:

Progesteron syntetizuje z cholesterolu, proto aby se mohl tvořit, musí mít z čeho. Zajistěte si dostatečný příjem zdravých tuků: ořechy, semínka (lněné, dýňové, slunečnicové), kokos, olivy, avokádo, ryby.

Košťálová zelenina jako brokolice, květák, zelí, kapusta zase pomůže s odbouráním nadbytečného estrogenu. Vynechte junk food, sladkosti, alkohol, kofein.

Životní styl

Omezte stres nebo aspoň vyvažujte jeho vliv. Při stresu se tvoří hormon kortizol, který zvyšuje celkovou pohotovost organismu v zátěžových situacích. Potřebujeme ho, abychom přežili. Proto má ale taky vždy přednost před ostatními hormony. V případě trvalého (chronického) stresu tělo všechny své zdroje soustředí na syntezi kortizolu a na ostatní hormony už nezbyde kapacita.

Takže co nejvíc pobytu na čerstvém vzduchu, procházky v přírodě, meditace. Společnost přátel nebo dobrý sex udělá taky svoje.

Doplňky stravy

Cíleně můžete hormonální rovnováhu podpořit doplňky stravy. Základem jsou vitamíny skupiny B, C a D, hořčík (pomůže od bolesti svalů a zad) a zinek (pomůže s akné).

Dobré zkušenosti jsou s pupalkovým olejem, který se dá použít i v kuchyni nebo třeba k masáži bolavých prsou. Z bylinek bychom pak mohly doporučit macu, kontryhel nebo jetel luční na podporu estrogenu a drmek obecný na podporu progesteronu.

Ale i bylinky jsou lék. Je lepší nejdřív zjistit, který hormon potřebuji podpořit a až pak zvolit tu správnou léčbu. Hormony může pomoct srovnat i hormonální jóga nebo fyzioterapie.

ČTĚTE TAKÉ:

Hormony v rovnováze díky směsi Blendea SUPERBALANCE ?

Jak PMS dle vás souvisí s celým ženským cyklem? 

Neoddělitelně, u mužů PMS neexistuje 🙂 Ale buďme rády za něj! Čím jsou jeho projevy výraznější, tím víc nás potřebuje zastavit a upozorňuje, že je něco špatně. Podobně náš život reflektuje i menstruace.

Je to taková „report card“ našeho těla o tom, jak se mu zamlouvá náš způsob života. A opakuje se každý měsíc, takže máme možnost s tím něco dělat. Zatímco chlapi si jedou svoje výkony, pak dostanou infarkt a konec. Řečeno s nadsázkou samozřejmě 🙂

Dokážete říci, jak často se na vás ženy trpící PMS obrací? Třeba v řádu procent? 

Většinou se na nás obrací až v momentě, kdy jim hormonální nerovnováha zasahuje do života v souvislosti s početím. Varovné kontrolky do té doby často buď ignorovaly nebo rovnou vypínaly. Ve chvíli, kdy se jim ale kvůli problémům s cyklem nedaří počít, začnou je brát mnohem vážněji.

Máte pro ženy trpící PMS nějakou radu? 

Holky, přiznejme si, že stabilní výkon na 100 % není nic pro nás. Jdeme tím samy proti sobě, a tak se to i projevuje. Nemusíme zvládnout všechno na světě, být tu pro stále ostatní, dělat, co se od nás očekává a to často za cenu vlastního sebezničení.

Podpořte hormony jak jen to jde, ale určitý útlum, větší únava, nesoustředěnost apod. jsou přirozené projevy. 

Vemte to jako příležitost zpomalit, zamyslet se nad sebou, jít do hloubky. V dnešní době, kdy chceme a skoro očekáváme okamžité řešení našich problémů a ještě nejlíp, abychom pro to nemuseli nic dělat, to možná není úplně populární rada, ale je to tak. Je to jen na vás. Nebude to rychlé, nebude to vždy příjemné, ale je to cesta k bytí v souladu sama se sebou.

P.S: Existuje ne tolik známá ale o to závažnější forma PMS a tou je PMDD – premenstruační dysforická porucha. Pokud cítíte, že zažíváte stavy, se kterými si samy nevíte rady, určitě je na místě vyhledat odbornou pomoc.

MILUJETE ZAJÍMAVÉ A UŽITEČNÉ ROZHOVORY?

Klikněte a čtěte dále. Máme jich pro vás desítky 🙂

Marie Neradová

Mojí vášní je dobrá káva, cestování a online marketing. V Blendea mám na starost #Blendeafamily, která se každým dnem víc a víc rozrůstá, což nás moc těší. :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Artyčok a extrakt z artyčoku: Potvrzené zdravotní účinky na játra, cukr, cholesterol a další

22.03.2023

Artyčok na pizzu patří! Ale to nás dnes zajímat nebude 🙂 Zajímat se budeme o zdravotní účinky artyčoku, a hlavně extraktu v doplňcích stravy, a tedy v tabletách a kapslích. Extrakt z artyčoku totiž přidáváme do nových kapslí Blendea se 400 mg extraktu v jedné. V článku vám vysvětlím, s čím vším vám může artyčok […]

Číst celý článek

Detoxikace jater: Odděluji fakta od mýtů. Co dělat, co nepomáhá a co je nemožné?

02.03.2023

Detoxikace jater je velice populární téma, zvlášť po zimě začátkem jara. Bohužel v této oblasti existuje více mýtů a dezinformací, než vědecky potvrzených, pravdivých a bezpečných informací. Skoro každá stránka se vás bude snažit přesvědčit, že díky detoxikaci jater se stanete téměř nesmrtelní a zbavíte se všech možných i nemožných nemocí. Není to pravda. Játra […]

Číst celý článek

Vypadávání vlasů: Zdravotní příčiny a rady pro podporu růstu

28.02.2023

Vypadávání vlasů běžně trápí ženy i muže. Ženy problém vnímají intenzivněji, protože přicházejí o jeden ze symbolů ženskosti a své přirozené krásy. Muži přemýšlejí stejně a čím méně vlasů mají, o to se cítí starší a méně přitažliví. V článku vám vysvětlím nejčastější zdravotní příčiny padání vlasů a také příčiny, za které si (bohužel) můžeme […]

Číst celý článek

Kelp (Ascophyllum nodosum), štítná žláza, správný vývoj dítěte a další vědecky potvrzené zdravotní účinky

31.01.2023

Kelp je výživná mořská řasa s výrazným vlivem na funkce a kondici štítné žlázy. Má vysoký obsah jódu, který štítná žláza rovněž potřebuje pro správné fungování. Kelp pro vás nově vyrábíme v kapslích Blendea pro každodenní užívání. V článku proto vysvětlím zdravotní účinky kelpu a odkážu na odborné a vědecké zdroje, které tyto účinky potvrzují.

Číst celý článek

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) jako „nejlepší přítel žen“: Vědecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví (menstruační komfort a menopauza)

25.01.2023

Kontryhel obecný extrahujeme a zpracováváme jako tradiční léčivou bylinu do olejových kapek s MCT olejem pod značkou Blendea. Ač je kontryhel prospěšný i pro zdraví muže, v článku představím hlavně vedecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví. Významná je pomoc s bolestivou menstruací, nadměrným krvácením a podpora menopauzálního komfortu. Pokud si kapky objednáte, do 2 […]

Číst celý článek

Holistický detox: Zdravý a účinný postup očisty

06.01.2023

Holistický přístup k životu je čím dál oblíbenější. Stále více a více lidí si uvědomuje, že síla přírody je daleko mocnější než všechny možné léky a praktiky, které nám nabízí klasické zdravotnictví. Možná je právě tato cesta tou vhodnou variantou, jak začít znovu a provést tolik potřebný detox těla i mysli. Očistit se od škodlivých […]

Číst celý článek

Ženšen pravý (Panax ginseng, Všehoj ženšenový): Vědecky podložené pozitivní účinky, vedlejší účinky a dávkování

16.11.2022

Ženšen pravý je vytrvalá rostlina s původem v Asii. Roste i v Rusku a Americe. Za nejučinnější se považuje ženšen s původem v Koreji. Pro lidské zdraví je důležitý ženšenový kořen, který obsahuje cenné ginsenosidy. Prohledal jsem odborné zdroje, abych vám představil všechny vědecky potvrzené zdravotní účinky pravého ženšenu. Kapsle se sušeným kořenem ženšenu vyrábíme […]

Číst celý článek

Nootropika podpoří paměť, soustředění a funkce mozku. Které chytré drogy jsou nejsilnější?

27.10.2022

Nootropika neboli chytré drogy (anglicky smart drugs) jsou psychoaktivní látky příznivě ovlivňující funkce mozku, myšlení, paměť, bdělost, soustředění i motivaci a úroveň stresu. Zpomalují stárnutí mozku a zmírňují neurodegenerativní procesy, kvůli kterým ubývá mozkových buněk (neuronů). Určitě se nelekejte označení chytré drogy. Ty přírodní jsou legální a můžete je bez omezení normálně nakupovat a užívat. […]

Číst celý článek

Jak snížit cholesterol dlouhodobě i rychle? Co jíst a jak změnit životosprávu?

25.10.2022

Jak snížit cholesterol, když jej ve zdravé míře potřebujeme všichni? Již nepatrně zvýšená hladina začne pomalu ucpávat cévy. Jelikož se zvýšený cholesterol prakticky nijak citelně neprojevuje, vysoká hladina zvyšuje riziko infarktů a mrtvic. „Tradiční“ český jídelníček obsahuje velmi tučné a nevhodně upravené potraviny, které cholesterol zvyšují. Je chudý na zdravé rostlinné tuky, které hladinu dovedou […]

Číst celý článek

Jak mi funkční houby doslova změnily život (zkušenost mladé maminky Niky)

11.10.2022

Před pár lety jsem byla na nějakém mém pomyslném životním dně, kde se mi nedařilo a vše se mi hroutilo. Hodinu před státnicemi se se mnou po šesti letech rozešel přes sms bývalý přítel. Nejen že proběhl rozchod, ale ke státnicím jsem v tom stavu nedošla, a tak jsem se “nemohla” a hlavně nechtěla vracet […]

Číst celý článek

Soubory cookie používáme pro správné fungování naší stránky, přizpůsobení obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a pro analýzu návštěvnosti. Informace o používání naší stránky také sdílíme s našimi sociálními médii, reklamními a analytickými partnery.