• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Podzimní rituály aneb jak si užít podzim zdravá a neunavená?

Podzimní rituály aneb jak si užít podzim zdravá a neunavená?

Podzim je krásné, hravé období plné barev, které by nás mělo inspirovat. Může se ale stát, že nás občas spíše uvede do chmurné nálady, kdy se nám nechce nic jiného, než se uložit k zimní spánku a probudit se až na jaře s prvním zpěvem ptáků. Jak si podzim zpříjemnit a jaké podzimní rituály si osvojit, abyste prožili šťastný předzimní čas?

Podzim je krásné, hravé období plné barev, které by nás mělo inspirovat. Může se ale stát, že nás občas spíše uvede do chmurné nálady, kdy se nám nechce nic jiného, než se uložit k zimní spánku a probudit se až na jaře s prvním zpěvem ptáků. Jak si podzim zpříjemnit a jaké podzimní rituály si osvojit, abyste prožili šťastný předzimní čas?

Podzim je v plném proudu a vy už to možná také cítíte – podzimní únava. Jakto? Vždyť venku stále ještě sem tam vysvitne slunce, lesy nám ukazují pří přehlídku svých pestrých barev, ale vaše nálada je už dávno na bodu mrazu?

Jedním z typických příznaků podzimní sezóny je velká změna počasí, která má přímý vliv na naše tělo a jeho fungování. Když teploty klesnou a denního světla ubývá, může se u nás objevit řada příznaků známých právě jako podzimní únava – celková deprese, pocit vyčerpání, nesoustředěnost a rozmrzelost. S tím vším lze ale hravě skoncovat.

Jak? Osvojte si několik podzimních rituálů, které vám opět vrátí chuť do života.

podzimní rituál

Tématické dekorace vám pomůžou naladit tu správnou podzimní atmosféru. 

Základní tipy na prospěšné podzimní rituály

Spánek

Cítíte se unavení? Tak spěte. Je to ta nejjednodušší, ale nejlepší rada. Snažte se spát pravidelně a usínat ještě před půlnocí. Desátá hodina večerní je pro usnutí ideální. Dopřejte svému tělu alespoň 8 hodin spánku.

Spěte v zatemněné místnosti, kterou si před ulehnutím důkladně vyvětrejte čerstvým vzduchem. Dejte si pozor na to, aby vás při usínání nerušilo žádné světlo, třeba ani z budíku, a nepípal vám do noci telefon. Dejte svému tělu to, co si zaslouží – hluboký a ničím nerušený odpočinek. Pravidelným spánkem posilujete tělo i mysl, je to ten nejlepší rituál.

Farmaceutka Ivana Látalová: 

Svému tělu bychom v každém případě měli dopřát dostatek kvalitního spánku, protože v jeho průběhu se naše tělo regeneruje a sbírá síly pro další den.

Fyzická aktivita

Zní vám to jako klišé? Nebo snad jako zlý sen – cvičit ještě na podzim? Kdepak, podzim je právě ten správný čas, kdy byste měli s pravidelným cvičením začít. Nečekejte na novoroční předsevzetí, buďte napřed.

Představte si, jak to uleví vaší psychice, když vaše kamarádky začnou cvičit až v lednu a vy už budete mít dvouměsíční náskok. Při společných kurzech aerobiku nebo v posilovně budete pak za hvězdu.

Fyzická aktivita totiž snižuje duševní napětí, posiluje srdce a krevní oběh, pomáhá snižovat krevní tlak a cholesterol, zvyšuje odolnost proti nemocem a podporuje také sexuální funkce. Není přitom třeba lámat rekordy, postačí pravidelná procházka nebo návštěva plaveckého bazénu. Lékaři doporučují věnovat se nějaké pohybové aktivitě zhruba 30 minut denně nebo 45 minut obden.” Zdroj

Takže se s chutí vrhněte do toho už nyní, zkuste si domluvit několik hodin s trenérkou nebo zajděte na skupinový kruhový trénink, kde nikoho neznáte. Budete se cítit báječně jak po fyzické stránce, tak i po té psychické.

Navíc tím, že tělo rozhýbete, pochopitelně tělo i zahřejete. A to je přesně to, co na podzim s ubývající teplotou potřebujete – už žádné zkřehlé prsty. Aby se vám ke cvičení snáz odhodlávalo, určete si den v týdnu a přesnou hodinu, kdy pravidelně na lekci dorazíte a jděte rovnou z práce, aby vás nemohlo ve vašem rozhodnutí nic zlomit. Udělejte si svůj vlastní malý rituál.

Vyvážená a pestrá strava

Strava je samozřejmě jedním ze základních stavebních kamenů ke zdraví a vitalitě. Myslete na to, že je potřeba stravovat se tak, abychom neměli žádné nutriční nedostatky. Abychom toho dosáhli, potřebujeme zvýšit příjem vlákniny, vitamínů a bílkovin, které stimulují naše tělo, ale i náladu.

Proto doporučuje tak zvané good-mood potraviny, neboli potraviny, které vám zajistí dobrou náladu. Které to jsou? Třeba vajíčka, dýně, oříšky, banány, luštěniny, losos, pstruh, ústřice nebo houby či hořká čokoláda. Udělejte si své vlastní denní jídelní rituály, do kterých tyto potraviny zahrnete. Začněte třeba pravidelnou teplou snídaní.

PharmDr.Tomáš Arndt doporučuje: 

Významné je jíst v klidu a pohodě, nikam nespěchat a jídlo si, pokud možno, vychutnat. Vím, že to není vždy možné, ale měli bychom se o alespoň pokusit. V případě problémů s trávením jsou nám k dispozici doplňky stravy obsahující přírodní enzym podporující trávení nebo čajové směsi s bylinkami pro lepší zažívání (například máta, fenykl, kmín nebo pelyněk).

hřejivá podzimní snídaně

Jedním z vašich podzimních rituálů může být pravidelná teplá snídaně. 

Snídaně jako významný podzimní rituál

  • Dejte si k snídani míchaná vajíčka se žitným chlebem
  • Jestliže milujete chleba s pomazánkami a nechcete se ho vzdát, připravte si domácí hummus
  • Pokud preferujete sladkou snídani, báječná bude jáhlová kaše s banánem a oříšky
  • Nefandíte-li kaším, udělejte si lívanečky z vajíčka, rozmačkaného banánu a ovesných vloček, které posypete nakrájenými oříšky a zalijete javorovým sirupem
  • Chcete něco sladkého, ale co nejvíc fresh? Nakrájejte si na kousky jablko nebo hrušku, povařte ve vodě a následně zasypte rozinkami a skořicí
  • Chcete zůstat u slané snídaně, ale vajíčka vás neoslovila? Tak si dejte teplou dýňovou polévku nebo vařenou mrkev

TIP: Zkuste místo kávy pít třeba cereální nápoj CARO ACTIVE. To obsahuje především zdraví prospěšnou vlákninu, která zlepšuje zažívání. Navíc nejde o žádný stimulant, kterým na třeba právě káva. Čtěte i o dalších alternativách kávy

podzimní dýňová polévka

Dýňová polévka k podzimu patří. Skvělá je jak k snídani, tak i k obědu nebo k večeři. 

Imunita

I pro vaši imunitu jsou pravidelné rituály velkým pomocníkem. Jakmile si tělo na něco zvykne, stává se odolnější vůči vnějším vlivům. Nicméně stejně tak, jako je důležité posilovat mysl a tělo, je potřeba obrnit naši imunitu. Jak na to?

ČTĚTE TAKÉ: Po podzimu následuje zima, během které vás může trápit zimní únava. Jak na ni?

Vitamin C

Základem je pravidelná dávka vitaminu C. Vitamín C je považován za všelék. Má protizánětlivé, regenerační a povzbuzující účinky. Působí v těle jako významný antioxidant, který chrání buňky před škodlivými látkami, ale i před stresem. (Na to je mimochodem skvělé i magnesium.)

Jeho velké množství najdeme třeba v rakytníku nebo černém rybízu. Dále v brokolici, růžičkové kapustě, kiwi, citrusech, papáje nebo v semínkách goji. Dejte si pravidelně každé ráno dostatek vitaminu C a uvidíte, že se hned budete cítit lépe.

Zásobte tělo vitaminem C

Směs superpotravin Blendea SUPERGREENS

Imunitu také podpoříte pravidelným užíváním zeleného zázraku Blendea SUPERGREENS. Kromě podpory imunity zlepšuje také zažívání a trávení, dodává nám energii a celkově podporuje organismus.

Obsahuje totiž 5 zelených superpotravin – zelený ječmen, mladou pšenici, spirulinu a chlorellu, které se o všechny tyto benefity postarají.

  • Zelený ječmen přispívá ke kvalitnějšímu spánku, posiluje imunitní systém a dodává potřebnou energii.
  • Mladá pšenice zlepšuje trávení, redukuje záněty a zvyšuje celkovou odolnost organismu. Zbavuje tělo nečistot, těžkých kovů a jiných toxinů.
  • Spirulina má vysoký podíl rostlinných bílkovin (50-70 %), zmírňuje projevy různých nemocí, včetně diabetu 2. typu, alergií a onemocnění srdce.
  • Chlorella funguje jako přírodní antibiotikum a urychluje proces detoxikace.

Blendea koupit

Podzimní detoxikační pleťová maska

Na podzim se vám vyplatí i lehčí detoxikační rituály. Máme pro vás jeden tip, který pomůže vaší krásné pleti a zároveň vás parádně odreaguje. Vyzkoušejte naši domácí pleťovou masku s Blendeou, jogurtem, medem a aloe vera. Příprava je jednoduchá, zabere vám asi tak dvě minutky a výsledky budou stát opravdu za to. Recept najdete zde.

Blendea SUPERGREENS maska

Domácí pleťová maska z brambory

Brambory obsahují draslík, síru, fosfor a chlorid, čímž mohou zlepšit průběh akné. Obsahují navíc antioxidanty, které vyživují pokožku a podporují obnovu  kožních buněk. Pokud vás tedy na podzim trápí akné, směle do toho.

Postup: Nastrouhejte 1 syrovou bramboru a nanášejte dužinu a šťávu na obličej krouživými pohyby. Nechte zaschnout a působit asi 20 minut. Poté opláchněte obličej teplou vodou a ošetřete svým běžným pleťovým krémem. Tento rituál doporučujeme provádět každý víkend.

Hoďte mysl do pohody, zejména na podzim

Na mysl nesmíte ve svých podzimních rituálech zapomínat. Pozitivní myšlení je jeden z hlavních motorů, který nás žene vpřed. Proto byste měli každý den, třeba před usnutím, pozitivní myšlení trénovat.

Je skvělé si na konci dne srovnat všechny zážitky, informace a myšlenky za posledních několik hodin a vyhodnotit si je. Nakonec je dobré najít věc, která se vám ten den povedla a za kterou se sami v duchu (anebo i nahlas) pochválíte.

Vyberte si jednu pozitivní zkušenost, kterou jste se naučili a vtiskněte si ji do podvědomí. A pokud ještě během dne zažíváte nějakou šťastnou či příjemnou věc, prožijte ji naplno. Neodbývejte hezké zážitky a pořádně se nad nimi zamyslete. Proč se tak dějí a jak docílit toho, aby se tento pocit mohl opakovat. To je dalším aspektem pozitivního myšlení.

Více informací a hned několik kroků k pozitivnímu myšlení si můžete přečíst na webu PsychologyToday.com.

Přeji vám krásný a šťastný podzim.

DÁLE ČTĚTE: Jak se obloukem vyhnout podzimní únavě?

autor

Adriana Martinovičová

Jsem věčný optimista a většinou beru věci s nadhledem. Nerada ztrácím čas čímkoli neefektivním. A protože už léta čelím všemožným nejen potravinovým alergiím, přecitlivělé pokožce a poslední dobou i histaminové intoleranci, vím, jak důležité je dělat všechno promyšleně. Včetně přípravy jídla a péče o sebe sama. A přesně v tom vám ráda poradím ve svých článcích

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek