Chia semínka – účinky, rizika a kompletní nutriční profil

V podrobném profilu superpotraviny chia semínko zjistíte:

 • jak přesně vám chia semínka můžou zlepšit zdravotní stav a kondici
 • jaký je vliv chia semínek na hubnutí, krásu a vitalitu
 • jaký je kompletní výživový profil chia semínek
 • nežádoucí účinky a kdo by chia semínka užívat neměl

profil chia semínka

Vynikající nutriční hodnota, jemná chuť a všestrannost chia semínek

chia semínka

Chia semínka se mezi superpotraviny řadí zejména z toho důvodu, že v pouhých 2 polévkových lžicích najdeme téměř 10 g vlákniny. Pomleté jsou skvělou přísadou do jogurtů a salátů, smíchané s tekutinou (džus nebo třeba mandlové mléko) vytvoří chytrý pudink.

Rostlinka chia, neboli šalvěj španělská, se pěstuje především pro chia semínka. Jsou bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které si tělo neumí vyrobit samo. V chia semínku najdeme také antioxidanty, vápník a vlákninu. Lidé ho užívají při cukrovce, vysokém krevním tlaku, pro snižování rizika srdečních onemocnění a mrtvice i jako chutného pomocníka při zdravém stravování.

Fakta o chia semínku

Věděli jste, že …

 • Malá chia semínka vzhledem připomínají malinkatá dračí vajíčka. Barvu můžou mít bílou, šedou nebo černou. Velká jsou zhruba jako mák.
 • Bílá semínka se někdy označují Salba. Rozdíly v nich téměř nenajdeme.
 • “Chia” znamená sílu. Má se za to, že Májové a Aztékové používali chia semínka jako posilovač energie. Chia semínka byla jejich základním jídlem, dopřávali si je válečníci i poslové po dlouhých cestách.
 • Aztéci chia semínka používali i jako měnu.

Při mých cestách po celém Mexiku, střední a jižní Amerikou jsem se seznámil s kultivací a výhodami chia semínek, které mají dlouhou historii používání aztéckými a mayskými kulturami. Historické záznamy ukazují, že Salvia hispanica byla jako potravina používána už v roce 2500 před naším letopočtem. Ještě před pár desetiletími byla pěstována pouze na malých rodinných parcelách. Dnes ji komerčně pěstují v různých latinskoamerických zemích.<span class="su-quote-cite">říká doktor David Williams (red. přeloženo a zkráceno)</span>

 • Chia semínka jsou nezpracovaná, celozrnná potravina. Například na rozdíl od lněných semínek mohou být tělem absorpována ve formě celých semínek, nemusí se drtit.
 • V chia semínkách je o 10 % více antioxidantů než v borůvkách.
 • Chia semínka mají velice jemnou oříškovou chuť. Jejich chuť po přidání do jídla nejspíš neucítíe, všimnete si spíše jejich křupavosti.
 • Chia semínka mohou být skladována delší dobu bez ovlivnění kvality.

šalvěj hispánská

Jedlé chia semínko pochází z pouštní léčivé rostliny šalvěje španělské původem z Mexika. Kultivovat ji začali už Májové a Aztékové

 • Lidé si chia semínka sypou nejčastěji na cereálie, omáčky, zeleninu, jogurt, do nápojů nebo pečiva.
 • Chia semínka jsou nejlepším rostlinným zdrojem omega-3 mastných kyselin. Tyto kyseliny mohou snižovat záněty i riziko onemocnění srdce, rakoviny a artritidy, zlepšit náladu a soustředění. Chia semínka jsou snadno stravitelná. Na rozdíl od lněných semínek je nemusíte drtit ani vařit jako lososa.
 • Dvě polévkové lžíce chia semínek obsahují 7 g vlákniny (tedy zhruba třetinu doporučené denní dávky). Zvyšování příjmu vlákniny může snižovat hladinu cholesterolu i krevní tlak, stabilizovat hladinu cukru v krvi a zlepšovat trávení. Rozpustná vláknina obsažená v chia semínkách navíc upravuje stolici a vaše střevo obohatí o “dobré” bakterie.
 • Chia semínka jsou hydrofilní – nasáknou vodu. Když chia semínka na pár minut namočíte, vytvoří gel. Když absorpují kapalinu, zvětší se až desetinásobně. Dostatečná hydratace je pro tělo vždy přínosem.
 • Chia semínka obsahují především zdravé poly a mononenasycené tuky.
 • Tři polévkové lžíce chia semínek (233 mg) obsahují jen o něco málo vápníku než sklenice mléka (299 mg). Navíc obsahují také železo, fosfor, draslík, hořčík a zinek.
 • Chia semínko je skvělým pomocníkem také při bezlepkové dietě.

VÍTE, ŽE chia semínka dokáží absorpovat až 27 násobek jejich hmotnosti tekutin?

Důležité informace o chia semenech

 • Známé také jako: chía, chia olej, salvia hispanica, šalvěj španělská, čia, šalvěj hispánská, chia seeds
 • Krajina původu: Mexiko, Jihovýchodní Amerika
 • Prodává se ve formě: nápoje, gel, semínka, chleba, tyčinky, krekry, chipsy
 • Dostupnost v ČR a SR – ano

chia mapa

Z těchto oblastí chia semínka nejčastěji pocházejí

Účinky chia semínek potvrzené vědci

Vědci potvrdili, že omega-3 mastné kyseliny a vláknina pomáhají snižovat rizikové faktory srdečních onemocnění.

VÍTE, že prodáváme čistě veganský omega 3 olej z mořských řas?

Klikněte a podívejte se na všechny jeho prospěšné účinky. Jako jeden z mála doplňků stravy je vhodný i pro těhotné ženy a kojící maminky.

Předpokládané účinky chia semínek

Pro správné zhodnocení zdravotních přínosů chia semínek je potřeba více klinických studií a výzkumů.

Co potvrdily předběžné výzkumy:

 • U lidí s cukrovkou je vyšší pravděpodobnost onemocnění srdce a cévní mozkové příhody. Tyto rizika může snižovat konzumace chleba s obsahem chia semínek. Dávka 37 g po dobu 12 týdnů snižuje krevní tlak, C-reaktivní protein a von Willebrandův faktor v krvi, nikoli však všechna srdeční onemocnění a rizikové faktory mrtvice. Například hladinu cholesterolu konzumace tohoto chleba pravděpodobně nesnižuje.
 • Výsledky trénovaných atletů, kteří pili nápoj s 50 % kalorií z chia semen dva dny před vytrvalostním cvičením, se nijak nezměnily.
 • Pití nápoje z chia snižuje hladinu triglyceridů a vyrovnává hladinu cukrů v krvi.
 • Ligan obsažený v semínkách chia může snižovat systémové záněty i účinek estrogenu na různé typy rakoviny.
 • Chia semínka mohou pomáhat také s krevním tlakem, depresemi, srdečními onemocněními, mrtvicí i dalšími potížemi.
 • Mazání pokožky pleťovou vodou obsahující olej z chia semínek denně po dobu 8 týdnů snižuje svědění.

Zdravotní a kosmetické využití

Chia semínka místo vajíčka

Zejména vegané využívají gel z chia semínek jako náhražku místo vajec při pečení. Namočte 2 lžíce chia semínek ve 2 lžicích vody a přidejte je například do těsta na muffiny nebo jiného pečiva a dopřejte si extra vláčnost i zdraví.

Chia semínka můžete používat dokonce také jako náhražku vajec. Jedno velké vejce v receptu nahradíte 1 polévkovou lžící mletých chia semínek a 3 lžícemi vody.<span class="su-quote-cite">doporučuje doktor B. J. Hardick (red. přeloženo a zkráceno)</span>

Hubnutí s chia semínky

Chia semínka vám můžou pomoci cítit se sytější, vylepšit jídelníček superživinami a pomoci vám zdravě zhubnout. Obsahují vysoké množství vlákniny a spolu s tekutinou nabobtnají – můžou zpomalit trávení a potlačovat chuť k jídlu. Přidáním chia semínek do pokrmu zvětšíte jeho objem, aniž byste přidali další kalorie nebo tuky.

Některé studie však ukazují, že konzumace chia semínek neovlivňuje chuť k jídlu ani ztrátu tělesné hmotnosti. Pro podporu tvrzení, že chia semínka napomáhají hubnutí, je zapotřebí více vědeckých důkazů.

Žádné zázračné kouzelné semínko pro hubnutí neexistuje. Kdo chce zhubnout, musí bezpodmínečně jíst střídměji, zdravěji a více se hýbat.

Výživný doplněk stravy

Zatímco o zdravotních benefitech chia semínek není dostatek důkazů, jejich výživová hodnota je nesporná. Můžete například pomlít na mouku a používat jako zdravější alternativu zpracovaných zrn, které se běžně používají například při výrobě bílého chleba.

Chia nápoje pro sportovce

Chia semínka jsou podobně jako další semínka a ořechy koncentrovaným zdrojem energie. Nápoje s chia semínky poskytují rovnocenné přínosy pro sportovní výkony jako tradiční sportovní nápoje s obsahem sacharidů. Nápoje z chia však obsahují mnohem méně cukru a mají zvýšenou hladinu omega-3 mastných kyselin.

Chia semínka proti psoriáze

Psoriáza je chronické onemocnění kůže. Kůže je červená, svědí, je podrážděná a můžou se objevit také bílé šupinaté skvrny. Psoriáza může negativně ovlivňovat také bolesti kloubů, tvorbu lupů a nehty. Chia semínka bohatá na omega-3 mastné kyseliny užívaná spolu s léky na předpis pomáhat psoriázu léčit.

Chia semínka pro zdravé kosti

Chia semínka mohou díky vysokému obsahu vápníku, fosforu a manganu pomáhat také s osteoporózou.

Chia semínka pro děti

Chia semínka se díky nevýrazné chuti hodí téměř do všech pokrmů. S pomocí chia semínek můžete dětem přidávat další živiny skoro do všech nápojů a potravin.

TIP: Jedlé jsou i chia klíčky, které se hodí třeba do sendvičů nebo salátů.

Nutriční hodnoty chia semínek

2 polévkové lžíce chia semínek obsahují asi 137 kalorií, 4,4 g bílkovin, 8,6 g tuku, 12,3 g sacharidů a 10,6 g vlákniny. Nezdravý nasycený tuk je pouze 0,9 g.

VĚDĚLI JSTE, ŽE 1 lžíce chia semínek (asi 14 g) obsahuje zhruba 70 kalorií. Téměř 40 kalorií z nich (57 %) pochází z tuku, 9 (14 %) z bílkovin a 20 (29%) ze sacharidů?

 • Každé 2 polévkové lžíce chia semínek poskytují 12 % doporučené denní dávky niacinu a thiaminu, které jsou důležité pro přeměnu jídla na energii a správnou funkci nervového systému a mozku.
 • Minerální selen působí jako antioxidant, omezuje buněčné poškození volnými radikály a pomáhá tělu vstřebávat vitamín E. 2 polévkové lžíce chia semínek obsahují 15,5 mg selenu (22 % doporučené denní dávky).
 • Vápník je zásadní pro tvorbu kostí, srážení krve, funkci svalů a nervů. 2 polévkové lžíce chia semínek obsahují 177 mg vápníku (18 % doporučené denní dávky).
 • Železo pomáhá tvorbě červených krvinek přenášejících kyslík. 2 polévkové lžíce chia semínek vašemu tělu poskytnou 2,2 mg železa (12 % doporučené denní dávky).
 • Mangan je nezbytný pro metabolismus sacharidů, tvorbu kostí a regeneraci červených krvinek. 2 polévkové lžíce chia semen obsahují 0,8 mg manganu (38 % doporučené denní dávky).
 • Fosfor tělo potřebuje pro tvorbu DNA, silných kostí a uchovávání energie. 2 polévkové lžíce chia semínek poskytují 265 mg mg fosforu (27 % doporučené denní dávky).
 • Hořčík je důležitý pro metabolismus i funkci svalů a nervů. 2 polévkové lžíce chia semínek obsahuje 98,3 mg hořčíku (23 % doporučené denní dávky).
 • Měď potřebujete pro zdravé nervy, silné kosti a červené krvinky. 2 polévkové lžíce chia semínek představují 0,1 mg mědi (3 % doporučené denní dávky).

2 polévkové lžíce (28 g) chia semínek obsahují zhruba tyto složky:

Nutriční složky:

Sacharidy – 36 % – 12,3 g (4 % doporučené denní dávky)

Tuky – 53 % – 8,6 g (13 % doporučené denní dávky)

Bílkoviny – 11 % – 4,4 g (9 % doporučené denní dávky)

Vláknina – 10,6 g (42 % doporučené denní dávky)

Voda – 1,4 g

Popel – 1,4 g

137 kalorií (574 kJ) – 7 % doporučené denní dávky

Omega-3 mastné kyseliny – 4915 mg

Omega-6 mastné kyseliny – 1620 mg

Minerální látky:

Vápník – 177 mg – 18 % doporučené denní dávky

Fosfor – 265 mg – 27 % doporučené denní dávky

Draslík – 44,8 mg – 1 % doporučené denní dávky

Sodík – 5,3 mg – 0 % doporučené denní dávky

Zinek – 1 mg – 7 % doporučené denní dávky

Měď – 0,1 mg – 3 % doporučené denní dávky

Selen – 15,5 mg – 22 % doporučené denní dávky

Železo – 2,2 mg – 12 % doporučené denní dávky

Mangan – 0,8 mg – 38 % doporučené denní dávky

Hořčík – 98,3 mg – 23 % doporučené denní dávky

Užívání chia semínek

Chia semínka v nápojích

Když chia semínka na chvíli namočíte, stanou se želatinovými. Když je přidáte do nápoje, jsou menší verzí oblíbeného thajského ledového čaje s tapiokovými bublinkami nazývaným “bubble tea”. Chia v nápojích pomáhá udržovat pocit hydratace i potlačovat hlad. Přidat je můžete například do džusu, limonád, čisté vody, do smoothies nebo mléčných koktejlů (shake).

Chia semínka do snídaňové kaše

Přidávejte chia semínka také do snídaňových kaší (teplých i studených), jogurtů, palačinek a cereálií. Na pultech obchodů můžete narazit na již připravenou směs kaše s chia semínky, kterou stačí zalít horkou vodou. Často však obsahují také zbytečné konzervanty, cukry a chemii, připravte si zdravou kaši raději doma z kvalitních surovin nebo pečlivě čtěte složení.

Chia semínka kromě spousty vlákniny obsahují také kyselina alfa-linolenovou. Tyto látky mohou napomoci k udržování čistých tepen a k regulaci krevního tlaku. Umí také snížit hladinu LDL „zlého“ cholesterolu a zvýšit hladinu HDL „hodného“ cholesterolu. Chia semínka si můžete nasypat třeba do jogurtu, ovesné kaše, pudinku nebo do proteinového drinku.<span class="su-quote-cite">radí výživová poradkyně Naturhouse, Věra Burešová (red. upraveno)</span>

chia_puding

Z chia semínek snadno vyrobíte oblíbený raw chia pudink

Olej z chia semínek

Olej z chia semen je při vaření skvělou alternativou nezdravých olejů. Velké množství oleje však obsahují i samotná chia semínka. Olej z chia semínek se užívá vnitřně nebo jej můžete aplikovat také přímo na pokožku.

Dávkování chia semínek

Ideální denní dávka chia semínek závisí na několika faktorech, jako je například věk a zdravotní stav. Dostatek vědeckých studií k určení doporučené denní dávky zatím chybí. Vždy dodržujte pokyny na příbalovém letáku konkrétního výrobku s chia semínky a před jeho užíváním se poraďte s lékařem.

Běžně se doporučují necelé 2 – 3 polévkové lžíce chia semínek denně. 2 polévkové lžíce chia semínek jsou asi 25 g.

Nežádoucí účinky chia semínek

Užívání chia semínek ústy pod dobu 12 týdnů a při aplikaci na kůži 8 týdnů je pravděpodobně bezpečné. O bezpečnosti užívání delší dobu nejsou dostatečné důkazy.

Každý, u koho se po konzumaci chia semínek objeví nějaké zdravotní komplikace, by měl vyhledat odbornou pomoc.

Zařazení chia semínek do vašeho jídelníčku může náhle zvýšit váš příjem vlákniny a tedy i plynatost a narušení absorpce živin. Tomuto riziku předejdete dostatečným pitím vody a postupným zvyšováním příjmu vlákniny.

Alergie na chia semínka

Pokud máte potravinovou alergii například na sezamové nebo hořčičné semínko, je pravděpodobné, že jste alergičtí také na chia. Před zařazením chia semínek do jídelníčku se poraďte s lékařem.

Pro koho nejsou chia semínka vhodná?

Těhotné, kojící ženy a chia semínka

O bezpečnosti užívání chia semínek během kojení a těhotenství nejsou dostatečné důkazy. Pro jistotu se jejich konzumaci raději vyhněte.

Lidé trpící vyšší hladinou triglyceridů

Krev obsahuje několik typů tuku, včetně cholesterolu a triglyceridů. Některá chia semínka mohou hladinu triglyceridů zvyšovat. Lidé s vyšším množstvím triglyceridů by měli užívat bílá chia semínka Salba – ty hladinu triglyceridů významně nezvyšují.

Rakovina prostaty

Chia semínka obsahují velké množství alfa-linolenové kyseliny (což je omega-3 mastná kyselina). Podle některých výzkumů může její vysoké množství ve stravě zvyšovat riziko vzniku rakoviny prostaty. Pokud rakovinu prostaty nebo riziko, že ji dostanete, máte – vyhněte se konzumování velkých množství chia semínek.

Problémy s polykáním nebo zúženým jícnem

Ti, kdo měli v minulosti problémy s polykáním nebo zúženým jícnem, by se měli vyvarovat konzumaci chia semínek v suché, surové formě. Před požitím by je měli raději namočit do tekutiny.

chia semínka

Suchá semínka se mohou nalepit v jícnu a odlepit je může být komplikované

S jakými léky chia semínka neužívat?

Zatím není známo, se kterými léky chia semínka interagují. Pokud nějaké léky užíváte, poraďte se o konzumaci chia semínek raději s lékařem – zejména pokud používáte léčivé přípravky na snižování tlaku nebo ředění krve.

S lékařem by se před konzumací chia semínek měli poradit také cukrovkáři. Chia semínka totiž mohou zvyšovat účinky léků pro regulaci cukru v krvi.

FAQ – často kladené dotazy

Skladování a příprava chia semínek

Jak dlouho chia semínka vydrží?

Chia semínka při pokojové teplotě vydrží až 18 měsíců. Doporučujeme spotřebovat je vždy před vypršením minimální doby trvanlivosti.

Musím chia semínka rozemlít?

Nikoli. Chia semínka na rozdíl od lněných semínek nemají tvrdou skořápku a tělo si z nich živiny vezme i pokud je konzumujete celá.

Mám semínka před konzumací opláchnout?

Semínka před konzumací umývat nemusíte.

Jak chia semínka skladovat?

Přírodní antioxidanty zajišťují, že při pokojové teplotě by chia semínka měla zůstat v dobrém stavu i několik let. Ať už je máte v uzavřeném sáčku nebo ne, do ledničky je dávat nemusíte. Trvanlivost chia semínek prodloužíte, budete li je skladovat v uzavřené nádobě. Udržujte je v suchu.

Jak dlouho chia semínka vydrží?

Obvyklá doba skladovatelnosti bývá stanovena na 2 roky od zpracování. Pokud však cia semínka uložíte správně, můžou vám vydržet až 2-4 roky.

Musím s chia semínky dělat něco před tím, než je budu jíst?

Záleží, jak chia semínka chcete používat. Pokud je chcete pouze posypat na potraviny (například pečené brambory, jogurty, zmzlina, salát nebo polévka), jednoduše je na pokrm posypejte. Drtit je nemusíte.

Chia semínka neumývejte. Okažitě začnou být lepivé a nasávají vodu, aby vytvořila gel.

Pokud chcete tuk v receptu nahradit chia semínky, nejprve musíte udělat gel. Přidejte 1 díl chia semínek do 9 dílů vody a počkejte 15 minut. Občas promíchejte, aby se na sebe semínka zbytečně nelepila. Gel můžete použít jako náhradu ⅓ tuku v receptu bez znehodnocení nějaké chutě. Gel si můžete vyrobit až 2 týdny předem – udržujte jej však v ledičce, ve vzuchotěsné nádobě.

Je chia semínka lepší rozkousat nebo vypít?

Vaše tělo bude mít z chia semínek benefity, ať už se rozhodnete pro kteroukoli možnost.

Je pravda, že slupka chia semínek je tak tenká, že ji nemusím drtit?

Chia semínko po namočení vytváří gel, který mu umožňuje snadnější procházení tělem. Jakmile přijde do kontaktu s žaludečními kyselinami, tělo jej začne zpracovávat.

Jak mám chia semínka jíst?

Nejjednodušší je chia semínka prostě přidat do smoothie, džusu, jogurtu, ovesné kaše nebo salátu.

Jak můžu chia semínka pít?

Přidejte 3 polévkové lžíce chia semínek do teplé vody. Dobře promíchejte a přes noc nechte v ledničce. Ráno promíchejte se šťávou podle svého výběru.

Jaký je doporučený poměr vody a chia semínek pro výrobu gelu?

Doporučuje se 9 : 1, tedy 3 šálky vody na ⅓ šálku chia semínek. Pokud preferujete hustší konzistenci, smíchejte 6 dílů vody na 1 díl semínek.

Praktické informace

K čemu jsou chia semínka dobrá?

Chia semínka jsou jednou z nejvýživnějších potravin na světě. Jsou plná omega-3 esenciálních mastných kyselin nezbytných pro zdraví mozku a srdce. Na gram obsahuí 8x více omega-3 mastných kyselin než losos, 2x více draslíku než banán a 6x více vápníku než mléko. Jsou bohaté také na vlákninu a rostlinné bílkoviny.

Jak chia semínka chutnají?

Chia semínka mají neutrální chuť, která se hodí do každého receptu. Chia semínka chutnají podobně jako klíčky vojtěšky. Suchá chutnají spíše jako mák. Malé a křupavé. Namočená chia semínka  jsou měkká, buclatá a sladká jako tapiokové perly.

Můžu se chia semínky předávkovat?

Nemůžete. Pokud sníte víc chia semínek, než vaše tělo zvládne, můžete se cítit trochu nafouklí nebo mít mírný průjem, obojí je však vzácné.

Můžu mít na chia semínka alergii?

Alergie na chia semínka je velmi vzácná, ale stát se to může. Alergická reakce na chia semínka se nejčastěji objevuje na těch, kdo je alergický na sezamové, hořtičné semínko nebo další rostliny rodu salvia, tedy například šalvěj.

Co chia semínka obsahují?

Chia semínka jsou bohatá na vitamíny A, B1 (thiamin), B2 (riboflavin), C (kyselina askorbová), B3, B5, B6, B15, B17, D, K, inositol a PABA. Obsahuje také bor, vápník, měď, jód, železo, hořčík, mangan, fosfor, draslík, křemík, sodík, stroncium, síru a zinek. Najdete v něm také amylózu a spoustu elektrofytů. Obsahuje dokonce i 18 z 22 aminokyselin včetně všech 9 esenciálních.

Užívám nějaké léky. Kolik chia můžu sníst?

To závisí na typu léků. Nejlepší je poradit se s lékařem.

Proč mi můj trenér radí, aby si dával chia vždy mezi cvičením?

Vědecké důkazy pro tyto tvrzení neexistují, někteří lidé se však domnívají, že konzumace chia může zkracovat dobu zotavení svalů a snižovat únavu při kardio tréninku podporou opravy svalových tkání.

Co se děje poté, co chia semínka polknu?

Když se chia semínka dostanou k trávicím tekutinám žaludku, nabobtnají a vytvoří gel. Ten pak zpomaluje čas, kdy trávicí enzymy mění sacharidy na cukr.

Proč bych měl při konzumaci chia semínek více pít?

Chia absorbuje hodně tekutin, což může vést k žaludečním křečím. Proto se při jejich konzumaci doporučuje pít více.

Chia semínka prý můžou zlepšovat nehty a podporovat jejich růst, je to pravda?

Chia semínka jsou bohatá na omega-3 mastné kyseliny, stejně jako vápník, bór a spoustu oxidantů, které pomáhají vytvářet zdravou, vlhkou pokožku bez onemocnění.

Jaký je rozdíl mezi barevnými variacemi chia semínek?

Chia semínka můžete koupit bílá nebo černá. Rozdíl mezi nimi je však zanedbatelný – obsahují téměř totožné množství omega-3 mastných kyselin, bílkovin, vlákniny a dalších živin.

Obsahují chia semínka nějaké uměle přidané vitamíny nebo konzervanty?

Samozřejmě záleží na výrobci, ale chia semínka by žádné uměle přidané léky obsahovat neměla. Žádné přísady totiž nepotřebují, jsou přirozenou superpotravinou s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin, vitamínů, minerálů i antioxidantů. Antioxidanty v nich obsažené navíc působí jako přírodní konzervant bránící žluknutí a v čerstvém stavu je při skladování v suchu udržuje až po dobu 3 let.

Jsou chia semínka přirozeně bez lepku a cholesterolu?

Ano. Chia semínka obsahují vyvážený poměr omega-3 (kyselina alfa-linolenová) a omega 6 (kyselina linolová) mastných kyselin. narozdíl od zrn, chia semínka lepek neobsahují. Můžete je používat při bezlepkové dietě i veganském jídelníčku.

Jaká denní doba je pro konzumaci chia semínek nejlepší?

Semínka chia můžete pít kdykoli během dne. Nejvíc záleží na tom, jaký k tomu máte důvod. Pokud chcete zůstat hydratovaní déle, dejte si je před tréninkem nebo sportu a zapijte láhví vody nebo sportovního nápoje. Aby semínka hydratovala, můžete je smíchat s tekutinou nebo sníst lžíci suchcých chia semínek a hned potom zapít vodou.

Chcete li potlačit apetit, zlepšit pravidelnost a zhubnout, jezte semínka ráno nebo těsně před jídlem.

Kolik chia semínek bych měl denně sníst?

Neexistuje žádná pevně stanovená doporučená denní dávka chia semínek. Dávkování závisí na vašem typu, proč těla a jak chia semínka používáte. Pro obecnou podporu zdraví, výživy a energie bývá doporučováno 10 – 25 gramů (2 polévkové lžíce) chia semínek denně.

Můžu pomocí chia semínek zhubnout?

Pokud nezměníte jídelníček, pouhé přidání chia semínek vám zhubnout nepomůže. Konzumace chia semínek těsně před jídlem vám může pomoci zmenšit porce, přimíchání chia semínek do pokrmů, že budete sytější rychleji a přimíchání chia semínek do vody nebo džusu přeskočit svačinu.

Můj domácí mazlíček omylem snědl chia semínka. Co mám dělat?

Chia semínka by psům, kočkám, ani ptákům ublížit neměla a může naopak pomoci k zdravější srsti.Jestli váš mazlíček sní opravdu velké množství chia semínek, může mít větší žízeň. Nezapomínejte tedy na to, aby měli přístup k čerstvé vodě.

Je v pořádku konzumovat velká množství chia semínek?

Pokud budete konzumovat přespříliš chia semínek a tedy i více vlákniny, než vaše tělo zvládne, můžete se cítit opuchlí nebo mít průjem. Chia semínek by se denně měly sníst maximálně 2 – 3 polévkové lžíce (25 g) a dbát na dostatečný pitný režim.

Můžu být na chia semínka alergický?

Alergie na chia semínka je velmi vzácná. Nejčastěji se projevuje u lidí alergických na sezamová či hořtičná semínka. Pokud si myslíte, že jste na chia semínka alergičtí, poraďte se svým lékařem nebo alergologem.

Beru léky. Mohu je kombinovat s chia semínky?

Záleží, jaké léky berete. Raději se poraďte s lékařem.

Co se děje v mém těle po konzumaci chia semínek?

Když chia semínka přijdou do kontaktu s trávícími tekutinami, nafouknou se a vytvoří gel.

Tento gel pak obalí žaludek a působí jako překážka mezi sacharidy a enzymy, které normálně tyto sacharidy rozkládají na cukr.  To znamená, že chia semínka zpomalují přeměnu sacharidů na cukr.

Mohou děti jíst chia semínka?

Chia semínka mohou být smíchána do dětských pokrmů od 3 let. Chia semínka mohou být dětem podávána od chvíle, kdy je jejich trávení schopné zpracovávat jídlo pro dospělé. Pro děti ve věku 10 – 18 let se doporučuje 10 g chia semínek denně. Děti mladší 10 let by měly denně užívat méně než 1 polévkovou lžíci.

Jak dlouho bych měl chia semínek užívat?

Zatím neexistuje dostatek vědeckých důkazů, které by dobu konzumace chia semínek nějak omezovaly. Předpokládá se, že je jeho konzumace bezpečná denně a celý život.

Odborník na výživu mi doporučil lněné semínko. Můžu jej nahradit chia?

Ano. Chia semínka jsou vynikajícím zdrojem vlákniny, omega-3 mastných kyselin, železa,  vápníku a rostlinných bílkovin. Pokud máte lněné semínko užívat pro doplnění omega-3 nebo vlákniny, můžete je nahradit chia semínky.

Jaké jsou přínosy chia semínek na zdraví?

Chia semínka jsou skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které mohou pomoci zvyšovat “dobrý” HDL cholesterol, který bojuje proti infarktu a mrtvici. Obsahují také vitamíny, minerály, antioxidanty a vlákninu. Navíc patří mezi nejvýznamnější rostlinné zdroje bílkovin.

 
Další profily superpotravin: 
 

POUŽITÉ ZDROJE:

 • April Fox. 2018. Chia Seed for Psoriasis | LIVESTRONG.COM. [ONLINE] Dostupné z: https://www.livestrong.com/article/501860-chia-seed-for-psoriasis/. [citováno 6. srpna 2018].
 • Ayerza, R., 2005. Chia: Rediscovering a Forgotten Crop of the Aztecs. 1st ed. Tucson: University of Arizona Press.
 • Boone, L., 2014. Superfoods for Life, Chia: – Boost Stamina – Aid Weight Loss – Improve Digestion – 75 Recipes. 1. vyd. Beverly: Fair Winds.
 • Christine Kasum Sexton. 2018. Chia Seed Nutrition | LIVESTRONG.COM. [ONLINE] Dostupné z: https://www.livestrong.com/article/81835-chia-seed-nutrition/. [citováno 6. srpna 2018].
 • Coates, W., 2012. Chia: The Complete Guide to the Ultimate Superfood. 1. vyd.: Sterling Publishing Company.
 • Dr. David Williams | Digestion & Joint Health Tips & Vitamin Products. 2018. Wellness Expert Specializing in Digestion & Joint Health | Dr. David Williams. [ONLINE] Dostupné z: https://www.drdavidwilliams.com/about-dr-williams. [citováno 14. srpna 2018].
 • DrHardick.com. 2018. Organic Food & Natural Health – Learn About Me | DrHardick. [ONLINE] Dostupné z: https://www.drhardick.com/about. [citováno 14. srpna 2018].
 • Hoffman, J., 2014. Chia Vitality: 30 Days to Better Health, Greater Vibrancy, and a More Meaningful and Purposeful Life. 1. vyd. New York: Harmony Books.
 • Hoffman, J., 2014. The Chia Cookbook: Inventive, Delicious Recipes Featuring Nature's Superfood. 1st ed. New York: Ten Speed Press.
 • Hoover, G., 2007. Cooking with Chia. 1. vyd.: lulu.com.
 • How do I eat chia seeds? How much chia seeds can I eat? Learn about it in our frequently asked questions about chia seeds.. 2018. How do I eat chia seeds? How much chia seeds can I eat? Learn about it in our frequently asked questions about chia seeds.. [ONLINE] Dostupné z: http://www.thebestofchia.com/how-to-eat-chia-seeds-faq.php. [citováno 27. srpna 2018].
 • Lynn, B., 2014. Chia: Using the Ancient Superfood (Alive Natural Health Guides). Books Alive.
 • Mamma Chia. 2018. What Do Chia Seeds Do? | Mamma Chia Frequently Asked Questions. [ONLINE] Dostupné z: https://www.mammachia.com/mamma-chia-faq/. [citováno 27. srpna 2018].
 • Smith, B., 2014. The Chia Seed Diet (Idiot's Guides). 1. vyd.: Alpha.
 • WebMD. 2018. Chia-licious « Tasty. Easy. Healthy.. [ONLINE] Dostupné z: https://blogs.webmd.com/tasty-easy-healthy/2011/06/chia-licious.html. [citováno 6. srpna 2018].
 • WebMD. 2018. Ch-Ch-Ch-Chia! « Food and Fitness. [ONLINE] Dostupné z: https://blogs.webmd.com/food-and-nutrition/2011/12/ch-ch-ch-chia.html. [citováno 6. srpna 2018].