Lněné semínko – účinky, rizika a kompletní nutriční profil

V podrobném profilu superpotraviny lněné semínko zjistíte:

 

profil lněné semínko

 

Lněné semínko bývá někdy označováno nejmocnější potravinou planety

lněné semínko

Semínko lnu setého (Linum usitatissimum) v obchodě najdete pod označením lněné semínko. Lněné semínko nebo z něj vyrobený lněný olej se používá jako potravina i k výrobě léků.

Lněné semínko obsahuje všechny druhy zdravých složek, svou slávu si však získalo díky 3 z nich: omega-3 mastným kyselinám (zdravé tuky), lignanům (působícím jako rostlinný estrogen i antioxidant), vláknině (rozpustné i nerozpustné).

 

Při jakých zdravotních problémech se lněné semínko nejčastěji využívá?

Lidé lněné semínko užívají jako pomoc s problémy gastrointestinálním traktu (například zácpa, poškození tlustého střeva v důsledku nadužívání laxativ, průjem, zánět tlustého střeva neboli divertikulitida, syndrom dráždivého tračníku neboli IBS, vředy v tlustém střevě neboli ulcerózní kolitida, zánět žaludku a zánět tenkého střeva neboli enteritida).

Používá se také při poruchách srdce a cév (včetně vysokého cholesterolu, kornatění tepen neboli ateroskleróza, vysokého krevního tlaku neboli hypertenze a onemocnění koronárních tepen).

Zastánci lněného semínka ho používají také při akné, poruchách pozornosti a hyperaktivity (ADHD), problémech s ledvinami u systémového lupusu erythematodes (SLE), menopauze, bolestech prsou, cukrovce, obezitě a snaze zhubnout, AIDS, depresích, infekcích močového měchýře, malárii, revmatoidní artritidě, bolesti v krku, infekci horních dýchacích cest (URTI) a kašli.

Jako prevenci lněné semínko někteří konzumují pro snížení rizika slabých kostí (osteoporózy), rakoviny prsu, plic, tlustého střeva a prostaty.

Lněné semínko bývá také aplikované přímo na kůži pro pomoc s akné, popáleninami, vředy, ekzémy, psoriázou a potlačení zánětu.

len setý rostlina

Len setý je jednoletá bylina pěstovaná nejčastěji pro lněné vlákno a olejnatá semena

 

Lněný olej se používá podobně jako lněné semínko

Speciálně pak také na osteoartritidu, vaginální infekce, suché oči a jako projímadlo při zácpě. Je skvělým zdrojem polynenasycených mastných kyselin (kyselina alfy-linolenová), která může snižovat zánět. Lněný olej se proto považuje za účinného pomocníka při revmatoidní artritidě a dalších zánětlivých onemocněních.

Na pokožku se aplikuje pro zmírnění podráždění a změkčení drsnosti

V kuchyni se používá při vaření podobně jako olivový olej a v margarínech.

Ve výrobě se používá jako přísada barev, laků, linolea, mýdla i jako hydroizolační prostředek.

 

Jak lněné semínko v těle funguje?

Lněné semínko je skvělým zdrojem vlákniny (zejména slupka) a omega-3 mastných kyselin. Vláknina užívaná před jídlem pravděpodobně způsobí, že se lidí cítí méně hladoví a méně toho tedy sní. Vědci se domnívají, že se vláknina váže na cholesterol ve střevech a zabraňuje tak jeho vstřebávání.

Lněná semínka mohou také pomáhat, aby byly krevní destičky (krevní buňky podílející se na srážení krve) méně lepivé. Lněné semeno může snižovat riziko kornatění tepen.

Tělo lněné semínko rozkládá na ligany, látku podobnou ženskému estrogenu. Někteří vědci se domnívají, že ligany mohou zpomalit vývoj nádorů prsu a dalších druhů rakoviny, které estrogen potřebují.

Zejména u systémového lupusu erythematodes (SLE) to vypadá, že lněné semínko zlepšuje funkci ledvin snižováním hustoty krve a snižováním cholesterolu i otoků.

 

Zlaté nebo hnědé lněné semínko?

Koupit můžete semínko lnu hnědé nebo zlaté. Rozdíl mezi nimi je jen velmi malý, v obchodech narazíte častěji na hnědé. Odlišnost je zejména v chuti – hnědá lněná semínka mají oříškovou chuť, zlatá oříškovo máslovou.

zlaté lněné semínko

Zlaté lněné semínko má oproti hnědému máslovitější chuť

 

Fakta o lněném semínku

Věděli jste, že …

lněná látka

Ze lnu se vyrábí také látky

 

 

Pokud přijímáme dostatek omega-3 mastných kyselin, má to obrovský dopad na metabolismus tuků. Konzumace těchto mastných kyselin přispívá k efektivnějšímu využívání tuku jako palivového zdroje energie.říká výživový poradce Martin Škába (red. upraveno)

 

drcené lněné semínko

Nejlepší je mletá semínka rozemlít těsně před konzumací a zapít velkým množství vody. Po 24 hodinách od rozemletí začne ztrácet aktivní sloučeniny

 

VÍTE, ŽE výživová hodnota lněných semínek vaření nebo teplo nijak neovlivňuje? U lněného oleje to však neplatí.

 

 

Důležité informace o lněných semenech

lněné semínko mapa

Lněné semínko se nejčastěji pěstuje v těchto oblastech

 

 

Pravděpodobné účinky lněného semínka potvrzené vědci

 

 

Účinky lněného semínka, které vědci vyvrátili

 

 

Předpokládané účinky lněných semínek

Pro potvrzení a objektivní zhodnocení zdravotních benefitů lněného semínka je potřeba více vědeckých výzkumů. Co potvrdily předběžné výzkumy:

 

 

 

Na co lněné semínko podle vědců pravděpodobně nezabírá

 

 

Zdravotní a kosmetické využití

Lněné semínko v kuchyni

Nejlepšími pokrmy pro schování lněného semínka jsou tmavé omáčky a masové směsi. Nikdo si lněného semínka ani nevšimne například v šunce, kuřecím parmezánu, chilli, hovězím guláši, sekané nebo masových kuličkách. Na 4 porce používejte 2 – 4 lžičky mletého lněného semínka, v pokrmech pro 6 – 8 lidí 4 – 8 polévkových lžic.

 

Lněné semínko do pečení

Mletým lněným semínkem můžete zdravě nahradit část mouky při pečení například chleba, vdolků, rohlíků, palačinek nebo vaflí. Zkuste nahradit ½ až ¼ šálku mouky mletým lněným semínkem v receptech se dvěma a více šálky mouky.

lněné semínko na pečivu

Lněné semínko můžete při pečení použít jako dozdobení i část mouky

 

Lněné semínko místo vajíčka nebo tuku

Mletým lněným semínkem snadno nahradíte tuk i vajíčko. Pokud se rozhodnete používat lněný olej, zaměřte se na druh s označením “Ligand SDG”.

1 lžíce lněného semínka smíchaná se 2 – 3 lžícemi horké vody vytvoří gel, který můžete použít jako náhradu vajíčka při pečení.

 

Semínko lnu a menopauza

Mleté lněné semínko (nikoli však lněný olej) může pomáhat s menopauzálními příznaky. Výzkum ukázal, že 40 gramů lněného semínka denně může být stejně účinné jako hormonální terapie pro zlepšení mírných příznaků menopauzy (například návaly horka, zácpa a noční pocení).

 

Lněné semínko a rakovina

Semínka lnu obsahují sloučeniny zvané lignany, fytoestrogeny které působí jako rostlinný estrogen. V současné době se zkoumá jejich potencionální vliv na prevenci rakoviny prsou a prostaty.

 

Hubnutí s lněnými semínky

Zařazení lněného semínka do jídelníčku může být skvělým krokem k vysněné postavě. Poskytuje dostatek vlákniny a pomůže vám cítit se déle sytí. 1 polévková lžíce lněných semínek představuje pouze 37 kalorií.

 

Detoxikace střev lněným semínkem

Po dobu tří týdnů se užívají 1 – 3 polévkové lžíce, což může pomoci vyčistit hlen, fekální usazeniny a parazity při zachování zdravé střevní mikroflóry.

 

Lněné semínko a akné

Lněné semínko může být díky obsahu omega-3 nenasycených mastných kyselin a kyseliny alfa-linolenové dobrým pomocníkem také při léčbě akné.

 

 

Nutriční hodnoty lněných semínek

100 gramů lněného semínka obsahuje zhruba tyto výživové hodnoty (DDD = doporučená denní dávka):

Nutriční složky:

 • sacharidy – 22 % – 28,9 g – 10 % DDD
 • vláknina – 27,3 g – 109 % DDD
 • tuky – 66 % – 42,2 g – 65 % DDD
 • omega-3 mastné kyseliny – 22813 mg
 • omega-6 mastné kyseliny – 5911 mg
 • bílkoviny – 12 % – 18,3 g – 37 % DDD
 • 534 kalorií (2236 kJ) – 27 % DDD
 • voda – 7 g
 • popel – 3,7 g
Vitamíny:

 • vitamín C – 0,6 mg – 1 % DDD
 • vitamín E – 0,3 mg – 2 % DDD
 • vitamín K – 4,3 mg – 5 % DDD
 • thiamin – 1,6 mg – 110 % DDD
 • riboflavin – 0,2 mg – 9 % DDD
 • niacin – 3,1 mg – 15 % DDD
 • vitamín B6 – 0,5 mg – 24 % DDD
 • folát – 87 mcg – 22 % DDD
 • kyselina pantothenová – 1 mg – 10 %
 • cholin 78,7 mg
 • betaine – 3,1 mg
Minerály:

 • vápník – 255 mg – 26 % DDD
 • železo – 5,7 mg – 32 % DDD
 • hořčík – 392 mg – 98 % DDD
 • fosfor – 642 mg – 64 % DDD
 • draslík – 813 mg – 23 % DDD
 • sodík – 30 mg – 1 % DDD
 • zinek – 4,3 mg – 29 % DDD
 • měď – 1,2 mg – 61 % DDD
 • mangan – 2,5 mg – 124 % DDD
 • selen 25,4 mcg – 36 % DDD

 

100 gramů lněného oleje obsahuje zhruba tyto složky (DDD = doporučená denní dávka):

Nutriční složky:

 • tuky – 100 % – 100 g
 • omega-3 mastné kyseliny – 53304 mg
 • omega-6 mastné kyseliny – 12701 mg
 • 884 kalorií (3701 kJ) – 44 % DDD
Vitamíny:

 • vitamín E – 17,5 mg – 87 % DDD
 • cholin – 0,2 mg

 

 

Dávkování lněných semínek

Vědeckými výzkumy byly studovány tyto dávky lněného semínka (orální podání):

 

Dávkování lněného oleje závisí na několika faktorech, jako je například věk a zdravotní stav. V současné chvíli neexistuje dostatek vědeckých informací pro určení doporučených dávek. Dodržujte pokyny na štítku výrobku a poraďte se před jeho konzumací s lékařem.

Obecně se doporučují 1 – 2 polévkové lžíce drcených lněných semínek denně.

 

 

Užívání lněných semínek

Lněné semínko můžete přidat téměř do každého jídla

Pokaždé, když si dáte ovesné vločky, smoothies, jogurt nebo například polévku, přimíchejte pár polévkových lžic lněného semínka a brzy se to stane vaším běžným zvykem.

lněněné semínko humus

Lněné semínko je skvělým pomocníkem ve studené, teplé, sladké i slané kuchyni

 

Odvar, čaj nebo nálev z lněných semínek

Lněné semínko můžete konzumovat ve formě odvaru (5-10 minut necháme vařit v 0,5 l vody) pro blahodárné účinky na zácpu. Příznivé účinky na střeva má také sliz, které lněné semínko vytvoří po zalití lžičky semínek studenou vodu a nechá se do druhého dne vyluhovat. V obou případech semínka důkladně rozkousejte, nebo použijte drcená. Z lněných semínek se dá připravit také čaj.

 

 

Nežádoucí účinky lněných semínek

Nezralé nebo syrové lněné semínko může být jedovaté.

Pokud je lněné semínko užíváno ústy, pro většinu dospělých je pravděpodobně bezpečné. Přidání lněného semínka do jídelníčku může zvýšit počet stolic za den a nežádoucí gastrointestinální účinky (nadýmání, plynatost, bolest břicha, zácpa, průjem, bolesti žaludku, nevolnost). Pravděpodobnost nežádoucích účinků se zvyšuje spolu s vyšším dávkováním.

Existují jisté obavy, že užívání velkých množství lněného semínka by mohlo zablokovat střeva. Lněné semínko je důležité vždy užívat s velkým množstvím vody.

Užívání výtažků z lněného semínka obsahující lignany (chemikálie kterým je připisována většina benefitů lněného semínka) v koncentrované formě je patrně taktéž bezpečné. Některé klinické studie ukazují, že extrakt z lněného semínka může být bezpečné užívat až 12 týdnů.

Dostupné je také částečně odtučněné lněné semínko se sníženým obsahem kyseliny alfa-linolenové. Kyselině alfa-linolenové bývá často přisuzováno riziko vzniku prostaty. Záleží však vždy na jejím zdroji. S rakovinou prostaty bývá spojována kyselina alfa-linolenová z živočišných zdrojů (mléčné výrobky a maso). Oproti tomu kyselina alfa-linolenová ze zdrojů rostlinných (jako je například lněné semínko) riziko rakoviny prostaty pravděpodobně nezvyšuje a muži by se neměli vyhýbat lněným semínkům s jejím obsahem. Na druhé straně existují znepokojivé domněnky, že částečně odtučněná semena lnu mohou přespříliš zvyšovat hladinu triglyceridů (druh krevního tuku).

Lněný olej je pro většinu dospělých také pravděpodobně krátkodobě při užívání ústy bezpečný. Velké dávky (30 g denně a víc) mohou způsobovat uvolnění stolice a průjem. Při užívání lněného oleje došlo k alergickým reakcím. O bezpečnosti užívání lněného oleje při nanášení na pokožku není dostatek vědeckých důkazů.

 

 

Pro koho nejsou lněná semínka vhodná?

Lidé trpící cukrovkou, bipolární poruchou, vysokými triglyceridy, poruchami krvácení nebo rakovinou prostaty by se před používáním lněného semínka nebo oleje vždy poradit s lékařem.

Lněnému semínku by se měly vyhnout také osoby s poruchami trávení (například Crohnova choroba, IBS nebo kolitida) a ženy s hormonálními poruchami (například endometrióza, PCOS, rakovina prsu a rakovina dělohy).

 

Kojící, nastávající matky a lněné semínko

Kvůli nedostatku důkazům o bezpečnosti se lněné semínko a lněný olej těhotným a kojícím ženám nedoporučuje.

Semínko lnu může být v těhotenství a kojení dokonce nebezpečné, protože se v těle může chovat jako hormon estrogen. O účincích lněného semínka v těhotenství nebo při kojení však zatím neexistují spolehlivé klinické studie.

Některé výzkumy naznačují, že užívání lněného oleje během druhého a třetího trimestru těhotenství může zvýšit pravděpodobnost předčasného porodu, jiné výzkumy ukazují, že užívání lněného oleje od druhého nebo třetího trimestru může být bezpečné. Do doby, než bude známo více vědeckých důkazů, by se těhotné ženy lněnému oleji měly raději vyhýbat.

 

Děti a lněný olej

Krátkodobé užívání lněného oleje dětmi je nejspíš bezpečné.

 

Lněné semínko a lidé s poruchami krvácení

Semínko lnu a lněný olej mohou zpomalovat srážení krve a zvýšit tedy riziko krvácení u osob s poruchami krvácení. Před konzumací lněných semínek nebo oleje se proto při poruše krvácení raději poraďte s lékařem.

 

Pacienti s gastrointestinálními obtížemi

Vysoký obsah vlákniny obsažený ve lněném semínku může zhoršit obstrukce střev, zúženého jícnu nebo zaníceným střevem. Lidé s těmito problémy by se proto měli semenu lnu raději vyhnout.

 

Pacienti s onemocněním citlivým na hormony (včetně některých typů rakoviny)

Přestože lněné semínko může působit jako estrogen a onemocnění citlivé na hormony zlepšovat, může jej také naopak zhoršit. Dostatečné vědecké důkazy zatím bohužel chybí, lidé s hormonálně citlivým onemocněním (například rakovina prsu, dělohy a vaječníků, endometrióza nebo děložní fibroidy) by se nadužívání lněného semínka měli vyhnout.

 

Lidé s vysokou hladinou triglyceridů (hypertriglyceridemie)

Částečně odtučněné lněné semínko (s menším obsahem kyseliny alfa-linolenové) může zvyšovat hladinu triglyceridů. Pacienti s hypertriglyceridémií by jej proto užívat raději neměli.

 

Nízký krevní tlak (hypotenze)

Lněné semínko může snižovat diastolický krevní tlak. U lidí s nízkým krevním tlakem tak při konzumaci lněného semínka hrozí riziko příliš nízkého tlaku.

 

Lidé s vysokým krevním tlakem (hypertenze)

Riziko příliš nízkého tlaku hrozí také u osob s vysokým diastolickým tlakem, které užívají léky na snižování tlaku.

 

Pacienti po operacích a lněný olej

Lněný olej může zvýšit riziko krvácení před a po operacích. Minimálně 2 týdny před plánovanou operací jej proto přestaňte používat.

 

 

S jakými léky lněná semínka neužívat?

Pokud pravidelně užíváte léky nebo jiné doplňky, konzultujte používání lněného semínka nejdříve s lékařem. Lněný olej a semínka mohou interagovat s léky jako jsou například ty pro ředění krve, proti bolesti NSAID, na krevní tlak, cholesterol, diabetes a s hormonální léčbou.

 

S lékařem se musí před konzumací lněných semínek poradit pacienti, kteří mají poruchu srážlivosti krve, cukrovku či hormonální problémy. Pokud užíváte lněná semínka s jinými doplňky stravy či léky, je doporučeno konzumovat lněná semínka v jinou dobu, aby nebylo ovlivňováno jejich vstřebávání – 1 hodinu před a 2 hodiny po užití doplňků stravy nebo léků.radí lékař Tomáš Arndt z Prozdravi.cz (red. upraveno)

 

Léky na cukrovku (antidiabetické léky) a semeno lnu

Lněné semínko může, stejně jako léky na cukrovku, snižovat hladinu cukru v krvi. Pokud lněné semínko i antidiabetické léky užíváte dohromady, vaše hladina krevního cukru může být příliš nízká. Mezi léky na cukrovku patří například glimepirid (Amaryl), glyburid (DiaBeta, Glynase PresTab, Micronase), inzulin, pioglitazon (Actos), rosiglitazone (Avandia), chlorpropamid (Diabinese), glipizid (Glucotrol) a tolbutamid (Orinase).

Sledujte svoji hladinu cukru v krvi a poraďte se o změně dávek léků na cukrovku při užívání lněného semínka konzultujte s lékařem.

 

Léky zpomalující krevní srážlivost (antikoagulanty, léky proti trombům) a lněné semínko

Lněné semínko může podobně jako léky na zpomalení srážlivosti krve krevní srážlivost zpomalovat. Pokud lněné semínko a tyto léky užíváte zároveň, vystavujete se riziku vyšší tvorby modřin a krvácení. Mezi léky zpomalující srážení krve patří například aspirin, clopidogrel (Plavix), diklofenak (Voltaren, Cataflam), ibuprofen (Advil, Motrin), naproxen (Anaprox, Naproxen), dalteparin (Fragmin), enoxaparin (Lovenox), heparin a warfarin (Coumadin). Srážení krve může zpomalovat i lněný olej.

 

 

FAQ – často kladené dotazy

Jak lněné semínko konzumovat

Jak lněné semínko jíst?

Lněné semínko můžete konzumovat na nespočet způsobů. Můžete ho například přidat do jogurtu, džusu, smoothie, proteinu i salátů.

Můžu lněnými semínky nahradit vajíčka nebo olej a péct s ním?

Ano. Lněné semínko místo vajíčka často používají vegani.

Pro nahrazení 1 vajíčka, margarínu nebo oleje použijte 1 polévkovou lžičku drceného lněného semínka na 3 polévkové lžičky vody a nechte odstát několik minut.

Lněným semínkem můžete nahradit i část mouky. Použijte ½ až ¾ mouky z receptu a zbytek nahraďte moukou z lněných semínek.

Při pečení s lněným semínkem bývá pečivo trošku hutnější a kvůli přidanému oleji a vláknině mírně klesne objem.

Můžu lněný olej používat při vaření?

Při vysokých teplotách se lněný olej nedoporučuje. Aby nedošlo k znehodnocení omega-3 mastných kyselin, přidávejte jej raději až do hotových pokrmů těsně před servírováním.

 

Mletí lněného semínka

Musím lněné semínko mlít? Líbí se mi, jak celé lněné semínko křupe.

Abyste ze lněného semínka získali všechny výhody, musíte jej rozemlít. Celé semínko má tvrdou slupku složitou na trávení, živiny se uvolní až po rozemletí.

Pokud chcete zachovat křupavost, promíchejte pár celých lněných semínek s mletým semínkem a přidejte do oblíbených pokrmů.

Nemám čas semínko mlít sám doma, má lněné semínko mleté za studena ty samé benefity?

Len mletý za studena z obchodu se vyrovná čerstvě mletému lnu. Dejte však pozor, že kupujete lněné semínko mleté skutečně za studena – omega 3 mastné kyseliny se při vystavení teplu ničí.

Je lepší mleté/drcené nebo celé lněné semínko?

Mleté lněné semínko poskytuje více výhod než celé, protože jejich slupka je velmi tvrdá a těžko praskne i při pečlivém žvýkání. Neporušené lněné semínko projde trávicím systémem nedotčené a vaše tělo si z nich nic nevezme. Mletá lněná semínka trávení usnadňují.

Jak můžu lněné semínko rozemlít?

Lněná semínka se snadno rozemelete něčím, co pravděpodobně najdete doma v kuchyni. Můžete použít například mlýnek na kávu, kuchyňského robota nebo mixér. Lněné semínko můžete pomlít nahrubo i najemno – ve většině receptů však najdete spíš jemně mleté semínko.

Jak mleté lněné semínko uchovávat a jak dlouho vydrží?

Jakmile lněné semínko rozemelete, stoupá riziko špatné chuti. Lněné semínko je proto nejlepší rozemlít až tehdy, když ho zrovna potřebujete. Po rozemletí byste lněné semínko měli uchovávat ve vzduchotěsné, neprůhledné nádobě. Takto by vám mělo vydržet až 90 dní.

Kolik kalorií lněné semínko obsahuje?

100 gramů lněného semínka má zhruba 450 kalorií.

 

Přibližné srovnání kalorií a množství mletého a celého lněného semínka:

Mleté lněné semínko

1 hrnek: 130 g

¾ hrnku: 97,5 g

⅔ hrnku: 86,6 g

½ hrnku: 65 g

⅓ hrnku: 42,3 g

¼ hrnku: 32,5 g

1 polévková lžíce: 8 g

1 čajová lžička: 2,7 g

1 hrnek: 585 kalorií

¾ hrnku: 439 kalorií

⅔ hrnku: 390 kalorií

½ hrnku: 293 kalorií

⅓ hrnku: 195 kalorií

¼ hrnku: 146 kalorií

1 polévková lžíce: 36 kalorií

1 čajová lžička: 12 kalorií

 

Celé lněné semínko

1 hrnek: 180 g

¾ hrnku: 135 g

⅔ hrnku: 120 g

½ hrnku: 90 g

⅓ hrnku: 60 g

¼ hrnku: 45 g

1 polévková lžíce: 11 g

1 čajová lžička: 4 g

1 hrnek: 810 kalorií

¾ hrnku: 607 kalorií

⅔ hrnku: 540 kalorií

½ hrnku: 405 kalorií

⅓ hrnku: 270 kalorií

¼ hrnku: 202 kalorií

1 polévková lžíce: 50 kalorií

1 čajová lžička: 18 kalorií

Je bezpečné užívat celé lněné semínko?

Aby se uvolnily užitečné složky, lněné semínko musí být důkladně rozžvýkané nebo rozemleté.

Jak nejlépe vyčistit mlýnek na kávu před a po mletí lněných semínek?

Nejjednodušší je mlýnek vytřít navlhčenou papírovou utěrkou. Účinnějším způsobem je mezi mletím lněného semínka a kávy pomlít trochu neuvařené bílé rýže.

 

Praktické informace

Co to je lněné semínko?

Lněné semínko je semínko lnu setého. Obsahuje omega 3 mastné kyseliny, rozpustnou i nerozpustnou vlákninu, bílkoviny, lignany, vitamíny, minerály a aminokyseliny.

Je lněné semínko bezlepkové, bez oleje, bez ořechů, bez laktózy, kosher a bez genetických modifikací?

Vždy záleží na výrobci, ale lněné semínko by opravdu mělo být bezlepkové, bez oleje, bez ořechů, bez laktźy, kosher a bez genetických modifikací.

Kolik lněného semínka mám denně sníst?

Obecně bývají doporučovány 2-4 polévkové lžíce mletého lněného semínka denně. Když s užíváním začínáte, začněte na 1 lžíci.

Je lněné semínko bezpečné pro děti a batolata?

Ano. Len je přírodní rostlinný zdroj omega 3 mastných kyselin, které jsou důležité pro správný vývoj mozku. Lněné semínko má zásadní obsah živin a za bezpečné je považováno pro všechny zdravé lidi všech věkových skupin.

Můžu konopné semínko nabídnout svému domácímu mazlíčkovi?

Konopné semínko je skvělé pro psy, kočky, papoušky, koně i další domácí zvířata. Lněné semínko může pomoci udržet zdraví, lesklejší a hustší srst. Před krmením domácích mazlíčků lněným semínkem se však raději poraďte s veterinářem.

Může lněné semínko pomoct se zácpou?

Lněné semínko může pomoci se zácpou i průjmem. Po konzumaci lněného semínka je však zásadní dostatečně pít – lněné semínko totiž absorbuje tekutinu.

Jsem vegetarián nebo vegan. Slyšel jsem ,že bych měl jíst lněné semínko. Proč?

Jídelníček mnoha vegetariánů a veganů neobsahuje dostatečné množství bílkovin. Proteiny můžete přidat 2-4 lněného semínka denně. Lněné semínko je navíc skvělým zdrojem esenciálních mastných kyselin, fytochemických liganů, vitamínů, draslíku a dalších minerálů.

Jaký je rozdíl mezi zlatým a hnědým lněným semínkem?

Stejně jako u dalších rostlin, i len má různé typy. Hnědá lněná semínka však poskytují téměř shodné nutriční výhody jako semínka zlatá.

Hnědé lněné semínko se používá nejčastěji, primárně jako krmivo pro zvířata, olej, barva a rozpouštědlo.

Zlaté lněné semínko má malinko vyšší obsah omega 3 mastných kyselin, je lesklejší a má lehce ořechovou chuť.

Už používám lněný olej. Měl bych jíst i lněné semínko?

Ano, v ideálním případě obojí. Lněné semínko má totiž mnohem více výhod než lněný olej (navíc obsahuje bílkoviny, vitamíny, minerály, ligany a vlákninu). Dbejte na to, aby byl váš lněný olej vysoce kvalitní a lisovaný za studena (při vystavení teplu kvalita oleje klesá).

Mám cukrovku. Měl bych lněná semínka jíst?

Ano. Lněné semínko je skvělým jídle s nízkým glykemickým indexem a může dokonce pomoci snižovat hladinu A1C a stabilizovat hladinu cukru v krvi. Obecně se diabetikům doporučuje 1 – 2 lžíce lněného semínka po ránu a 1 – 2 lžíce večer. Pokud váš krevní cukr hodně kolísá, pak 1 lžíci lněných semínek 3 – 4 denně.

Kde můžu lněné semínko koupit?

Lněné semínko můžete koupit ve zdravých výživách i běžném supermarketu.

Jak mám lněné semínko skladovat?

Ať už si mleté lněné semínko koupíte nebo sami namelete doma, skladujte jej v ledničce či mrazáku, čímž zabráníte oxidaci a znehodnocování esenciálních mastných kyselin.

Celé lněné semínko uchovávejte na chladném, tmavém místě.

Jak celé lněné semínko uchovávat a jak dlouho vydrží?

Celé lněné semínko si domů donesete s tím nejkvalitnějším obalem – přirozenou tvrdou slupkou, která jej dlouho udrží čerstvé. Čistá, suchá a kvalitní celá lněná semínka při pokojové teplotě vydrží až 1 rok. Nádobu s lnenými semínky můžete pohodlně skladovat hezky po ruce přímo na kuchyňském pultu.

Můžu lněné semínko kombinovat s jinými léčivými přípravky?

Pokud užíváte nějaké léky, poraďte se o konzumaci lněných semínek nebo přípravků ze lnu se svým lékařem.

Obsahuje lněné semínko lepek?

Lněné semínko je přirozeně bezlepková potravina, vhodná do bezlepkových diet pro celiaky i alergiky na lepek.

Jaký je rozdíl mezi lněným olejem a olejem ze lněných semínek?

Žádný, je to ten samý olej.

Jaké je doporučené dávkování lněného oleje pro děti a dospělé?

Lékaři a odborníci na výživu nejčastěji doporučují 1 polévkovou lžíci lněného oleje na každých 50 kilo tělesné hmotnosti. Pro děti se doporučuje 1 čajová lžička na 15 kilo.

Jak poznám, že je lněný olej čerstvý?

Do kdy neotevřený olej spotřebovat prozradí datum spotřeby, které by mělo být uvedeno na láhvi oleje (nejčastěji na hrdle nebo dně).

Do kdy mám spotřebovat otevřený lněný olej?

Po otevření lněný olej skladujte v lednici a spotřebujte nejlépe do 8 týdnů.

Jakou barvu má lněný olej správně mít?

Liganové lněné oleje obsahují drobné částečky – když ho dobře protřepete, měl by mít zakalenou, tmavě zlatou barvu.

Barva čistých lněných olejů může být jasně žlutá až zlatooranžová.

Měl bych kapsle ze lněného semínka skladovat v ledničce?

Kapsle v ledničce nemusíte uchovávat nikdy. Můžete je uchovávat na kuchyňské lince nebo ve skříňce. Spotřebujte je do data spotřeby uvedeného na lahvičce.

Beru léky. Může lněný olej ovlivňovat jejich účinky?

Pokud berete léky, vždy se před užíváním lněného oleje raději nejprve poraďte s vaším lékařem.

Je užívání lněného oleje bezpečné během těhotenství?

Při těhotenství užívání lněného oleje se raději nejprve poraďte s lékařem.

Můžu lněný olej aplikovat na kůži?

Ano. Tělo jej však lépe absorbuje, když jej budete denně přidávat do jídla.

 

 
Další profily superpotravin: 
 

 

 

POUŽITÉ ZDROJE:

NOVÝ PRODUKT

Blendea
SUPERPROTEIN

Pořiďte si kvalitní zdroj rostlinných bílkovin se superpotravinami.

Zjístit více