• Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Reflux: Co dělat, když se obsah žaludku vrací přes jícen a proč se to děje?

Reflux: Co dělat, když se obsah žaludku vrací přes jícen a proč se to děje?

Reflux, v lékařském slovníku gastroezofageální reflux, v lidské řeči reflux jícnu nebo kyselý reflux označuje častou poruchu, kdy se natrávená potrava a žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu. Jícen je trubice spojující hltan s žaludkem. Reflux vyvolává nepříjemné pálení žáhy, krkání, pocity překyselení, tíhy, tlaku a bolesti na hrudi a někdy až zvracení.

Mnozí lidé kvůli stravě zažívají kyselý reflux, přičemž se objevuje pouze po určité potravině či skupině potravin. Pokud se ale stav pravidelně opakuje bez ohledu na snědené potraviny a dostává se do chronického stadia, lékař může diagnostikovat gastroezofageální refluxní chorobu. Reflux způsobuje i přejedení nebo usínání s plným žaludkem.

Většina postižených svůj reflux zvládne díky změnám stravování a návyků. Nevhodné potraviny jmenuji níže v článku. Méně obvyklou metodou léčby refluxu je operace. V článku vysvětlím, co všechno lze dělat proti refluxu, proč vlastně vzniká a jak změnit své návyky, aby pro vás nebyla operace nezbytná.

reflux

Příznaky refluxu

Upozorňuji, že ačkoliv je reflux nepříjemný, nejedná se o nemoc. Některé nemoci ale může vyvolat, pokud se objevuje často a postižení jej ignorují. Reflux považujte za chronický, pokud se objevuje aspoň 2x za týden po dobu několika týdnů. Chronický reflux může rozvinout další nemoci. Tehdy již mluvíme o gastroezofageální refluxní chorobě.

Obsah žaludku by měl za normálních okolností putovat pouze směrem dolů a ne zpátky směrem nahoru. Žaludeční obsah je kyselý, takže když se kyselina objeví v místech, kde nemá co dělat, budete to pociťovat v podobě příznaků refluxu. Reflux se může projevovat mírně a pouze občas, ale také velmi nepříjemně, často a po každém jídle.

Lidé postižení refluxem jícnu nejčastěji pociťují:

 • pocity pálení na hrudi a pálení žáhy typicky po jídle, přičemž vleže nebo během noci jsou nepříjemné pocity výraznější,
 • vracení natráveného jídla a žaludečních šťáv zpět do jícnu a úst (regurgitace), nepříjemnou kyselou pachuť v ústech,
 • bolest a pocity pálení v horní části břicha nebo na hrudi, jelikož žaludeční kyselina naleptává výstelku jícnu,
 • nevolnost a ztrátu chuti k jídlu,
 • pocity „knedlíku“ v krku a potíže s polykáním,
 • kašel a bolest krku, když kyselost dráždí hrdlo,
 • problémy s hlasivkami kvůli podráždění,
 • problematické dýchání, chronický kašel, sípání nebo až vznik astma, pokud reflux působí dlouho a výrazně.
Video, YouTube: Vizualizace, jak vzniká reflux

Příčiny refluxu jícnu

Příčinou refluxu je vracení natráveného obsahu žaludku do jícnu kvůli nějakému problému se svaly kolem jícnu. Svaly kolem spodního svěrače jícnu se při polykání uvolňují, aby se potrava dostala správně až do žaludku. Následně se svěrač uzavře a za normálních okolností drží všechen materiál v žaludku. Může se trošku pootevřít, aby ze žaludku unikly plyny a tak vzniká klasické říhání.

Pokud ale spodní svěrač jícnu nefunguje správně a neuvolní se, potrava neputuje dolů do žaludku, ale vrací se zpátky do jícnu i se žaludeční kyselinou. Pokud se reflux opakuje příliš často, kyselé šťávy dráždí sliznici jícnu a mohou vyvolat až jeho zánět.

Jak již víme, jakýkoliv zánět v těle je nežádoucí a nese sebou negativní doprovodní příznaky. Víme ale i to, že proti zánětům můžeme bojovat ve velké míře i díky stravě, případně doplňkům stravy s protizánětlivými účinky.

Z nabídky značky Blendea doporučuji směs zelených superpotravin SUPERGREENS. Samotní zákazníci si na směsi pochvalují hlavně pomoc s trávením a se zažívacími problémy.

Směs zelených superpotravin Supergreens od Blendea
Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny účinky SUPERGREENS. Objednávku vám doručíme do 2 dnů, takže můžete ihned začít cíleně bojovat proti refluxu 🙂 Podívejte se i na zkušenosti se SUPERGREENS níže.

„Objednala se jsem SUPERGREENS 90 kapslí a směs SUPERGREENS 90 g. Cítím skvěle, zlepšila mi pleť i trávení. Blendea je nejlepší, zatím žádné problémy se žaludkem a dost energie 🙂 Budu objednávat další,“

pochválila směs SUPERGREENS zákaznice Terezka

„Skvelá chuť a ihned se rozpustí. Hlavně mi pomohla na pleť i zažívání. Kupuji znovu :)“

neskrývá nadšení zákaznice Alex

„Po použití SUPERGREENS se mi výrazně zlepšilo trávení, neměla jsem pocit nafouklosti, měla jsem víc energie a chuť něco dělat. Za mě ale hlavně velký zázrak na mé opravdu velké a nepříjemné menstruační bolesti – menstruaci, kterou jsem zažila po užívání SUPERGREENS popisuji jako jednu z nejpříjemnějších, co jsem kdy měla!!!!“

přidává se ke spokojeným zákazníkům Michaela

Podobných reakcí máme přímo na stránce ale i na Heuréka.cz celou řadu. Pokud SUPERGREENS vyzkoušíte také, určitě nám jednu recenzi napište, abychom mohli pomoct s refluxem a zažíváním co nejvíce lidem. Děkuji 🙂

Co mohu dělat proti refluxu doma v rámci „babských rad“?

Jezte menší porce.Čím plnější je žaludek, tím silněji tlačí na svěrač jícnu a může tak přepouštět kyselinu. Menší porce žaludek tolik nestimulují, díky čemu nevyprodukuje tolik kyseliny.
Nevečeřejte příliš pozdě.Až si lehnete spát, žaludek bude v poloze, ve které z něj může prosakovat kyselina do jícnu.
Spěte na levém boku.Svěrač jícnu se dostane do vzduchové kapsy nad žaludkem, což je vhodná poloha, aby se šťávy nevracely.
Snižte tlak na břicho.Nenoste příliš upnuté oblečení a pásek si neutahujte příliš napevno. Pokud máte nadváhu, snažte se zhubnout snížením kalorického příjmu a zvýšením výdeje.
Jděte do lékárny.Žádejte volně prodejná antacida, což jsou léky k neutralizaci kyselosti v žaludku.
Nekuřte a nepijte alkohol.Tabák s alkoholem uvolňují jícnový svěrač, dráždí jícen, překyselují žaludek a zpomalují trávení.
Tabulka babských rad na doma proti refluxu. Doporučené změny stravování považujte za „reflux dietu“.
Video, YouTube, anglicky: 7 věcí, které dělat pro snížení překyselení žaludku a rizik vzniku refluxu

Co dělat při akutním záchvatu refluxu?

V rámci rychlé SOS pomoci před, respektive během záchvatu refluxu ihned:

 • Vstaňte a neležte ani neseďte, aby gravitace stáhla kyselinu dolů do žaludku.
 • Pijte čistou vodu, která naředí žaludeční šťávu a nebude tak kyselá.
 • Uvolněte břicho, takže si rozepněte kalhoty nebo silně utažený pásek.
 • Skočte si do lékárny pro antacidum a rychle jej užijte podle příbalového letáku.

Které potraviny mohou vyvolávat reflux jícnu?

Samotné potraviny či nápoje obvykle k vyvolání refluxu nestačí, jeho vzniku ale mohou přispět a zhoršovat ho. Doporučuji vám nepřejídat se a jíst střídmě. Káva, alkohol, aromatické byliny, česnek nebo cibule mohou ve větších množstvích uvolňovat svěrač jícnu a tím do něj propouštět obsah žaludku.

Nevhodné jsou i příliš tučné potraviny, které stimulují produkci žaludečních kyselin a střevo je déle tráví. Upozorňuji hlavně před tučnou večeří, po které si půjdete hned lehnout. Buď se vám bude hůře usínat nebo se budete budit na pálení žáhy a kyselé krkání.

Reflux se často objevuje i u lidí alergických na některé potraviny, případně s jejich nesnášenlivostí či intolerancí. Pokud se vám je zatím nepovedlo identifikovat, doporučuji návštěvu alergologa nebo dietologa.

S refluxem se vyhněte konzumaci kyselých plodů (citrusy, rajčata), pikantních a příliš kořeněných jídel (koření, cibule a česnek, zázvor, indická, asijská kuchyň), tučných pokrmů, čokoládě, kofeinovým nápojům a zdrojům kofeinu v potravinách (čokoláda). Pokud znáte jiné potraviny, které vám reflux vyvolávají, vyřaďte je.

Vlevo správně uzavřený svěrač, vpravo uvolněný svěrač, přes který se žaludeční šťáva vrací zpět do jícnu (zdroj obrázku)

Rizikové faktory pro vznik refluxu jícnu

Ve většině případů si k refluxu „dopomáháme“ tak nějak sami kvůli špatné stravě, špatným návykům a celkově špatné životosprávě. Dědičné předpoklady vzniku refluxu jsou spíše ojedinělé, pokud ním ale trpí někdo z vaší rodiny, příčina může být i v tom.

Reflux může být i stresový, protože i stres ovlivňuje funkci dolního svěrače jícnu i jiných svěračů. Jistě jste slyšeli, že se od stresu nebo strachu někdo pokadil a i to je důsledkem toho, že stres ovlivňuje funkce svěračů a svalů obecně.

Nejčastěji je reflux způsoben:

 • Nadváhou až obezitou, protože tyto stavy zvyšují tlak v břišní dutině, posouvají žaludek z jeho pozice a tím zhoršují funkci dolního svěrače jícnu. Zde je řešením zhubnout díky stravě a sportu a zdravou váhu si udržet.
 • Abnormální vyboulení v horní části žaludku do hrudníku přes oslabenou bránici (hiátová kýla). Tento stav postižený nemá jak ovlivnit a jde právě o případ pro chirurga.
 • Poruchy pojivové tkáně. Léčba spočívá v užívání léků na omezení produkce žaludečních kyselin a také dietní změny, zejména vyřazení příliš tučných jídel a dráždivých potravin či nápojů (kofeinové nápoje). Pokud nic nezabere, lze přistoupit k operaci (laparoskopická fundoplikace jícnu).
 • Porucha vyprazdňování žaludku, která je opět případem pro gastroenterologa. Porucha může být důsledkem různých abnormalit nebo překážek v zažívacím ústrojí. Nic, s čím byste si pomohli sami.
 • Těhotenství může zvýšit riziko refluxu tlakem rostoucí dělohy na žaludek a změnami hladin hormonů, které ovlivňují funkci dolního jícnového svěrače. Jmenovitě jde o zvýšený estrogen a progesteron, které řídí uvolňování svalů kolem žaludku a jícnu. Nepříjemnosti nahlaste lékaři, který vás má v předporodní péči. Doporučí vám postup, který neohrozí zdraví vás ani vašeho děťátka. Až porodíte, mělo by se vám ulevit.
 • Operace v oblasti hrudníku nebo horní části břicha, které mohly podráždit jícen.

Konkrétně kyselý relfux může být důsledkem:

 • Tučná, smažená, přeslazená nebo přesolená jídla. Tyto potraviny dráždí žaludek a ten se pak brání refluxem, protože se potřebuje uvolnit. Jezte zdravě, pestře, čerstvě a v menších porcích. Budete se cítit lehce a zabráníte i pocitům nafouklého břicha. Od září držím vegetariánskou dietu a tyto benefity mohu pouze potvrdit. Co dělat proti nafouklému břichu jsem radil v tomto článku pod odkazem.
 • Dráždivé nápoje jako kofeinové nebo alkoholické. A i pokud kafe ani alkohol nepijete, dejte si pozor na větší množství ovocných a zeleninových šťáv.
 • Kouření. Snižuje tlak dolního jícnového svěrače, takže šťávy pronikají zpátky do jícnu. Kouření rovněž způsobuje chronický kašel, který oslabuje svaly bránice a dále zpomaluje trávení a stimuluje produkci žaludeční kyseliny. Dobrá rada? NEKUŘTE!
 • Příliš velké porce jídla a jedení pozdě v noci. Příliš velká porce zvyšuje tlak v žaludku a prodlužuje trávení. Tlak uvolní potravu ze žaludku a kvůli tomu, že je v něm příliš dlouho, má spoustu času vrátit se do jícnu. Pokud budete jíst pozdě v noci a poté si lehnete, v leže má tělo problém správně zpracovat potravu a tak se může dostat zpět do jícnu. Logická rada? NEJÍST POZDĚ V NOCI A NIKDY NEJÍST PŘÍLIŠ VELKÉ PORCE! I já sám jsem se naučil po 17:00 nejíst a reflux mě v noci ještě nikdy nevzbudil 🙂
 • Užívání některých léků, typicky léky na astma, na vysoký krevní tlak, protizánětlivé léky, na osteoporózu, hormonální léky na menopauzu nebo antidepresiva. Jelikož je reflux jejich nežádoucím účinkem, ale benefity jsou vždy nadřazené negativům, hlaste případný reflux předepisujícímu lékaři.

Reflux u dětí

Zejména u kojenců je reflux velmi častý a i když vám dítě neřekne „Mami, pálí mě žáha„, poznáte to podle toho, že se poblinká 🙂 Dětské zažívací ústrojí se pořád vyvíjí, takže tyto epizody nejsou ničím zvláštním.

Vyšší riziko gastroezofageálního refluxu mají předčasně narozené děti a děti narozené s onemocněním postihujícím jícen. Pokud uvidíte, že se děťátko často trápí, zajděte s ním k pediatrovi.

U dítěte reflux poznáte podle:

 • častého zvracení po jídle,
 • odmítání krmení, kdy dítě nechce nic jíst ani pít,
 • sípání, chrapotu a problémů s dýcháním,
 • zápachu z úst, převážně kyselého,
 • problematického spánku s častým buzením a pláčem.

Jaké další komplikace může reflux vyvolat?

Předpokládám, že pokud trpíte výrazným a častým refluxem, zřejmě jste jej již řešili v ambulanci gastroenterologa. V takovém případě se u vás pravděpodobně nerozvinou jiné závažnější stavy.

Toho, kdo gastroenterologa zatím nenavštívil, možná k vyšetření donutí tato rizika:

 • Zánět tkáně v jícnu (refluxní ezofagitida). Dlouhodobé působení žaludečních kyselin pomalu rozkládá tkáň v jícnu, vyvolává záněty, krvácení a otevřené hnisavé rány. Kromě silných refluxů nemoc způsobuje výraznější bolesti a brání normálnímu polykání.
 • Zúžení jícnu (refluxní striktura jícnu). Agresivní žaludeční kyselina zjizvuje tkáň jícnu a tyto jizvy zužují dráhu pro potravu, kvůli čemu postižený nemůže pořádně polykat.
 • Prekancerózní změny v jícnu. Prekancerózní znamená předrakovinné. Soustavné dráždění jícnu kyselinou značně zvyšuje riziko rozvoje rakoviny jícnu.
 • Astma. Pokud se v dýchacích cestách příliš často objevuje žaludeční kyselina, reflux astmatikům zhoršuje jejich aktuální stav a u zdravých lidí může vyvolat příznaky podobné astmatu jako dušnost, kašel, pískání při dýchání, tlak na hrudi a zrychlený srdeční tep. Drobné kapičky kyseliny mohou zároveň dráždit průdušky a stáhnout je, takže se kašel a problémy s dýcháním ještě více prohloubí.

Možná vás dnes pouze pálí žáha, po některých jídlech kysele krkáte a příliš si toho nevšímáte. Věřím ale, že vás tato možná rizika navedou na gastroenterologické vyšetření 🙂 Neodkládejte jej. Pomůže vám a budete se cítit mnohem lépe.

Kdy s refluxem navštívit lékaře a kterého?

Problematický jícen a reflux vám pomůže řešit a léčit gastroenterolog, a tedy specialista na poruchy trávícího systému. Zde vám mohu doporučit najít si gastroenterologa v okolí vašeho bydliště přes stránku ZnámýLékař.cz pod tímto odkazem. Můžete se k němu rovnou i objednat. Doporučit vás může i váš praktický lékař.

K lékaři se vyberte v případě, že je váš reflux natolik častý a závažný, že vás omezuje v běžném životě a zhoršuje jeho kvalitu. Pokud jsou příznaky velmi vážné, případně užíváte nějaké volně prodejné léky proti pálení žáhy, ale nezabraly vám, je ideální čas jít k lékaři.

Jak gastronterolog reflux diagnostikuje?

Psal jsem, že samotný reflux není nemoc, ale pouze nepříjemnost. Lékař vám dá několik rad, jak příznaky zmírnit. Bude se ale snažit zjistit, zda již nedejbože netrpíte chronickou gastroezofageální refluxní chorobou, která si léčbu vyžaduje. Nejprve se tedy zaměří na stav vašeho jícnu:

 • Ezofagram. Jde o speciální rentgenové vyšetření jícnu, kdy nejdříve vypijete kontrastní tekutinu a gastroenterolog na rentgenovém snímku uvidí, jak se jícen pohybuje při polykání.
 • Horní endoskopie. Lékař se vám podívá přímo do jícnu pomocí endoskopu, a tedy úzké trubice s kamerkou na konci, kterou vám do jícnu zavede přes ústa.
 • pH testy jícnu. Během endoskopie lékař umístí do jícnu bezdrátovou sondu, která bude obvykle 24 hodin měřit kyselost prostředí. Čím vyšší je kyselost, tím vyšší je riziko gastroezofageální refluxní choroby.
 • Manometrie jícnu. Test se zaměřuje na měření síly svalové aktivity pomocí senzorů a pokusí se odhalit, zda nejsou svaly zodpovědné za reflux příliš slabé nebo úplně nefungují. Manometrie sleduje hybnost jícnu a jeho svěrače. Senzory se zavádějí do jícnu nebo až do žaludku pomocí sondy přes ústa nebo i nos.

Léčba gastroezofageální refluxní choroby

Pokud se u vás objevuje reflux pouze občas, sledujte si, po jakých je to potravinách nebo nápojích. Na pár dnů je vyřaďte a sledujte si, zda se reflux ztratí. Stejně tak se snažte nekouřit a nepít ani alkohol, ani kofeinové nápoje. Pokud je to možné, snažte se i zhubnout (pohyb+strava). Tyto změny životosprávy mohou účinně bránit refluxu a stejně tak vám je doporučí i gastroenterolog, takže můžete směle začít 🙂

Pokud lékař vyhodnotí, že reálně trpíte gastroezofageální refluxní chorobou, obvykle vám předepíše léky na snížení žaludeční kyseliny, takže epizody refluxu nebudou tak závažné ani příliš dráždivé. Léky jsou dobře dostupné (upozorňuji na nutnost předpisu) a velmi účinné.

 • Antagonisté histaminových receptorů (H2 blokátory). Tyto léky blokují histamin, který by jinak tělo nutil do nadprodukce žaludečních kyselin. Bohužel si na tyto léky tělo poměrně rychle vyvine rezistenci, takže po čase přestanou působit tak efektivně.
 • Inhibitory protonové pumpy. Rovněž blokují nadprodukci kyseliny, navíc mají hojivé účinky. Lékař je předepíše, pokud zjistí poškození tkáně jícnu. Kyselý reflux snižují až o 90 %.
 • Svalové relaxanty pro snížení svalových křečí.

Upozorňuji, že tohle je pouze seznam dostupných léků na předpis. Nenahrazuje ani vyšetření ani vhodnou léčbu. Lékař vás musí nejdříve vyšetřit a zjistit závažnost i příčinu refluxu. Určitě léky neshánějte bez vědomí lékaře a to ani pokud vám je někdo doporučí z vlastní dobré zkušenosti. Jeho reflux mohl být způsoben jinou příčinou, zároveň jeho zdravotní stav může být celkem jiný.

Pokud se stav nepodaří nijak zlepšit, posledním krokem léčby může být drobná operace a to:

 • Fundoplikace. Nejčastější typ operace při léčbě refluxu. Chirurg sešije horní část žaludku s jícnem a stehy utáhne, aby se spojení uzavřelo a kyseliny neproudily do jícnu.
 • Zařízení LINX. Toto zařízení patří mezi nejmodernější metody léčby refluxu. LINX je prstenec drobných magnetů, které udržují spojení mezi jícnem a žaludkem uzavřené. Žádné kyseliny se tak ze žaludku nedostanou.
Video, YouTube, anglicky: Vizualizace funkce zařízení LINX pro chirurgickou léčbu refluxu

Existuje prevence před refluxem?

Jak jsem psal, snažte se nejíst potraviny, o kterých víte, že vám reflux způsobují. Bohužel cílená prevence refluxu neexistuje a i léky se zaměřují pouze na snížení příznaků. Závažná gastroezofageální refluxní choroba může naneštěstí pořád způsobovat komplikace a to i když je nepociťujete.

V takovém případě přichází na řad definitivní léčba, a tedy drobné chirurgické, ale velmi účinné zákroky.

Jaký bude život s refluxem?

Pokud se vám povede identifikovat spouštěče refluxu a začnete se jim vyhýbat, problém vás nemusí prakticky nijak omezovat. Je důležité jíst zdravě a snažit se udržet si celkové zdraví.

Pokud je reflux závažnější a přeroste až do gastroezofageální refluxní nemoci, lékař vám předepíše léky, případně doporučí drobnou operaci, ze které se rychle zotavíte. K operaci se přistupuje, pokud léky z nějakého důvodu neúčinkují. Operace bývá zpravidla rychlá a rychle účinná. Reflux má vždy smysl léčit, protože se může zhoršit a ohrožovat vaše celkové zdraví. Vždy mluvte s lékařem.

Pokud máte s refluxem vlastní zkušenost nebo máte jakékoliv další dotazy na produkt Blendea SUPERGREENS, ptejte se v komentářích pod článkem, volejte +420 608 255 816 nebo pište mail na info@blendea.czOdpovídáme během pracovních dnů mezi 08:00 – 17:00.

Děkuji, že nás čtete a nakupujete u nás. Přeji krásný den, vždy pevné zdraví a hlavně žádný reflux, pálení žáhy ani překyselený žaludek, vážení čtenáři 🙂

P.S.: Nezapomeňte, že již pozítří můžete mít doma směs zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS. Ta sníží překyselení žaludku a napraví zažívání tak, jak jej napravila tisícům spokojených zákazníků. Přidejte se k nim a objednejte směs přes tlačítko níže.

autor

Lukáš Chládek

Ve firmě eMarkest, s.r.o. jsem začal jako prodejce, a právě to mě dovedlo k podrobnému studiu našich výrobků, a hlavně jejich účinků. Jako redaktor blogu Blendea Vám podrobně představím naše produkty. V článcích vysvětlím všechny pozitivní účinky složek produktů Blendea. Podíváme se i na nejčastější zdravotní komplikace, které naše zákazníky trápí, jejich příčiny a projevy. Poradíme, jak se jich nejrychleji zbavit. Kdykoliv mi můžete napsat na chladek.emarkest@gmail.com. Odpovídám během pracovních dnů mezi 09:00 až 18:00. Děkuji, že čtete náš blog a nakupujete u nás. Přeji Vám krásný den a pevné zdraví :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek

Jak mít o svátcích v pohodě trávení?

30.11.2023

„Já si o svátcích jím co chci!“ řekl nejeden svátečník, kterého pak bolel žaludek a břicho se mu nafukovalo až do Tří králů. „Já o svátcích držím zásadně dietu!“ řekl si druhý a pak u sváteční tabule záviděl, jak si ostatní přidávají salátku, než se jim dosmaží třetí kapří podkovička a zatím si přicinkávali druhým […]

Číst celý článek

Příběh vzniku značky Blendea: Jak to celé začalo?

06.11.2023

Znáte takové ty šťastné a obdivuhodné příběhy, kdy jeden člověk dostane skvělý nápad, zrealizuje ho, úspěšně proslaví a lidé se jdou utlouct, aby si mohli výrobek koupit taky? Příběhy, které končí někde na pláži na Bali, kde se pak onen šikovný člověk vyvaluje a postuje na sítě záviděníhodné fotky? Podobný, ne-li stejný je i příběh […]

Číst celý článek

Nutrikosmetika: Vaše nová kadeřnice a kosmetička ve stravě 😯

25.10.2023

Nutrikosmetika je přesně to, co jste si zřejmě mysleli 🙂 Nutri = výživa/potrava, kosmetika = péče o vnější vzhled pleti, vlasů a nehtů. Pojmenování zatím není příliš známé, ale z nutrikosmetiky se evidentně stává nový výživový trend a my jako Blendea na trendy vždy okamžitě (a velmi rádi) reagujeme. Pomocí kosmetiky se snažíme zlepšit stav […]

Číst celý článek

Koenzym Q10: Důležitá sloučenina, které máte v těle (pravděpodobně) dostatek

10.10.2023

Pojem koenzym Q10 jsem poprvé zachytil v televizních reklamách. Byl doslova všude a primárně jej obsahovala kosmetika pro zpomalení stárnutí. Mluvilo se hlavně o anti-age účincích a reklamy byly již tradičně zaměřené na ženy, které se předčasného stárnutí bojí a brání nejvíce. Ty jsou zároveň nejčastějšími zákaznicemi oněch výrobků. Podívám se proto, co o tomto […]

Číst celý článek

Atopický ekzém: Najděte konkrétní spouštěč a vyhněte se mu 🚫

07.09.2023

Atopický ekzém (atopická dermatitida) je zdravotní stav způsobující suchou, svědící, olupující se a zanícenou pokožku. Atopický ekzém je velmi častý u novorozenců a dětí, ale trápí a znesnadňuje život i mnoha dospělým. Ekzém je většinou dlouhotrvající, a tedy chronické povahy. Navíc může často měnit intenzitu od téměř nepatrných svědivých flíčků až po velká zanícená a […]

Číst celý článek

Pískavice řecké seno: Cenná rostlinka pro podporu laktace s mnoha dalšími zdravotními benefity

31.08.2023

Pískavice řecké seno si dnes představíme hlavně díky její podpoře laktace, a tedy podpoře produkce mateřského mléka. Zároveň uvedu další zdravotní benefity pískavice a to na ženské i mužské zdraví. Pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru, cholesterolu a zvyšuje hladinu hormonu testosteronu. Některé účinky zatím nejsou potvrzené vědeckými studiemi, proto se zaměřím na ty, které již […]

Číst celý článek

Artritida: Zánětlivá nemoc kloubů, kvůli které dnes možná ani nevstanete z postele 😔

24.07.2023

Výraz artritida (lidově revma) hledá na českém internetu každý měsíc přes 4400 lidí, takže jde o rozšířený a době známý zdravotní problém pohybového aparátu, konkrétně jde o zánět kloubů. Lidi nejčastěji zajímá, proč artritida vzniká a jak se projevuje, jaké druhy artritidy známe, a samozřejmě jak zle artritidu léčit nebo aspoň zmírnit její bolestivé symptomy. […]

Číst celý článek