9 chytrých důvodů, proč užívat spirulinu denně

Spirulina je modrozelená sladkovodní řasa patřící mezi druhy sinic, které jsou lidem velmi prospěšné. Spirulina obsahuje vysoký podíl lehce stravitelných bílkovin, aminokyselin, sacharidů, vitamínů, enzymů a minerálů. Hovoříme také o bohatém zdroji rostlinného barviva chlorofylu, který se používá mimo jiné i jako přírodní barvivo.

Věděli jste, že tato superpotravina byla pro své léčebné účinky využívaná již po staletí, a to především ve východní Asii a Africe? Spirulina je celosvětově vychvalovaná jako "zázračné zelené zlato".

Jak přesně je prospěšná pro vaše zdraví? Přečtěte si 9 pádných důvodů, proč užívat spirulinu denně.

9 důvodů pro každodenní užití spiruliny

spirulina ucinky
Velice důležitý je také původ a zpracování spiruliny. Sledujte, odkud spirulina pochází 

Podporuje zdraví mozku

Užívání spiruliny na denní bázi pomáhá chránit lidský mozek před degenerativními nemocemi jako Parkinsonova nebo Alzheimerova choroba. Studie z roku 2008 srovnává spirulinu s jinými potravinami, které jsou bohaté na antioxidanty a aminokyseliny. Výzkum prokázal schopnost snižovat záněty v těle a eliminovat volné radikály.

Obsažené aminokyseliny se působením pigmentace stahují, vytváří neurotransmitery a tím podporují mentální kapacitu člověka. Z výzkumu plyne, že užívání spiruliny chrání mozek před degenerací a pomáhá zvýšit jeho produktivitu.

lidský mozek
Mozek pracuje bez přestávky celý život, kvůli čemu je velice důležitá jeho správná výživa

Odstraňuje chronickou únavu

Dlouhodobou únavou trpí mnoho lidí a zřídka kdy ji považujeme právě za nemoc. Chronické postižení únavou se často projevuje hlubokým vyčerpáním, ztrátou pozornosti, špatnou náladou a fyzickými problémy. Příčinou je buď nemoc, častěji ale důsledek nesprávného životního stylu.

Příznaky lze eliminovat tak, že tělu poskytneme živiny bohaté na vitamíny a vlákninu. Vědci z Ohio State doporučují jako možnou cestu ke spokojenému životu právě užívání spiruliny, která tělo obohatí o mnoho antioxidantů. Ty pomohou i k odstranění těžkých kovů a nečistot pryč z těla.

TIP: Čistou taiwanskou spirulinu v BIO kvalitě s cílem doplnit tělu potřebné látky pro dobrou kondici, vitalitu a detoxikaci najdete v kapslích značky Blendea.

Doručíme vám je na adresu do 2 dnů.

Pomáhá zlepšovat zrak

Spirulina je potravina, která je nejbohatší na beta karoten, který je pro člověka jedním z důležitých antioxidantů. Beta karoten je jednou z forem vitamínů A, který má příznivé účinky na regeneraci unavených očí a kůže. Dle renomovaného výživového poradce Ing. Martina Škábu spirulina obsahuje 10x více betakarotenu než mrkev a působí tak příznivě na náš zrak.

Snižuje špatný cholesterol

Zvyšující se hladina cholesterolu v krvi patří mezi faktory, které zvyšují pravděpodobnost onemocnění cév a srdce. Z oficiálních dat Eurostatu vyplývá, že ischemické srdeční choroby jsou jednou z nejčastějších příčin úmrtí jak v České republice, tak v celé Evropě. Při zjištění zvyšující se hladiny cholesterolu v krvi je nutné začít co nejdříve s jejím snížením.

Studie, která byla zveřejněna v Journal of the Science of Food and Agriculture je jedna z mnoha, která dokázala účinnost spiruliny v boji proti cholesterolu. S genetikou si samotná potravina neporadí, ale v kombinaci s pohybem změnou stravovacích návyků a pozitivním uvažováním dokáže zázraky.

Spirulina obsahuje tzv. polynenasycené mastné kyseliny, kterým dominuje kyselina gama – linolenová. Právě tato kyselina přispívá k výraznému snižování cholesterolu v krvi a snížení krevního tlaku.

Podporuje hubnutí

Pocitem hladu tělo dává najevo potřebu doplnit kvalitní živiny. Pokud se člověk stravuje pravidelně nekvalitními potravinami, mozek vyvolá chuť k jídlu ve snaze najít právě tu živinu, která mu chybí.

Spirulina je považovaná za superpotravinu především díky jejímu obrovskému množství živin, včetně bílkovin, esenciálních mastných kyselin, vitamínů a chlorofylu.

Magazín Livestrong zabývající se zdravým životním stylem doporučuje pravidelné užívání spiruliny, které  zvýší koncentraci živin v těle a může snížit pocity hladu a chutí. Snížení pocitu hladu a chutí podpoří právě velké množství bílkovin, celkem až 70 % celkového objemu s vysokou mírou vstřebatelnosti.

Ta se pohybuje až k 80% ve srovnáním s živočišnou bílkovinou, která dosahuje 20 %. Spirulina zcela jistě funguje jako dobrý pomocník, ale zázračně nezhubnete. Nutné je změnit vlastní přístup ke stravování, pozitivnímu myšlení a pohybu.  

“Celá problematika se neustále točí kolem naprosto primitivních pravidel, která nejsou schopni či ochotni lidé s nadváhou dodržovat. Místo toho mají neustálou snahu hledat zázračnou pilulku či jednoduché a rychlé řešení v podobě drastických diet, aniž by si uvědomovali, že si pouze ubližují,” tvrdí výživový poradce Martin Jelínek.

Čistí a detoxikuje organismus

Dle Ing. Martina Škáby modrozelená řasa spirulina patří mezi základní potraviny, které pomáhají harmonizovat žaludek a stěnu tenkého i tlustého střeva. Spirulina má obrovský detoxikační vliv a mimo jiné pomáhá vylučovat těžké kovy pryč z těla. Chronická toxicita arsenu a jiných těžkých kovů  je celosvětový problém, kterým se zabývá nejedna studie.

Těžké kovy jsou téměř všude. Najdeme je ve věcech, s nimiž každodenně přicházíme do kontaktu, například hliníkové konzervy, alobal, bakterie, kovové nádobí, v jídle nebo ve starých barvách.

Zdrojem těžkých kovů v potravinách jsou například herbicidy a pesticidy, které mohou vyvolávat záněty trávicího traktu a uvolňovat jedy do střev. Spirulina pomáhá vytahovat těžké kovy z centrálního nervového systému, jater i mozku.

TIP: Pro maximalizaci účinků detoxikace užívejte se spirulinou zelený ječmen. Má podobné účinky a celý proces podpoří. Přečtěte si, jaké příznivé účinky má zelený ječmen. 

Přispívá k prevenci rakoviny kůže

Spirulina obsahuje velké množství antioxidantů a látky, které pomáhají s prevencí nádorového onemocnění. Problematikou se zabývali vědci ve své studii realizované na univerzitě v Marylandu. Výsledky  naznačují, že spirulina zvyšuje tvorbu protilátek a bílkovin, které zlepšují imunitu a pomáhají odvrátit infekce vedoucí k rakovinovému onemocnění.

Účinky spiruliny potvrdili ve své studii i čeští vědci, kteří prokázali, že se jedná o velmi silné antioxidační činidlo. Při testování lidských buněk ošetřených spirulinou bylo významně sníženo množení karcinogenních buněk.  Tato studie prokázala, že konzumace spiruliny může zabránit rozvoji různých druhů rakoviny.

Spirulina v boji proti premenstruačního syndromu – PMS

Příznaky premenstruačního syndromu poznaly minimálně jednou za život všechny ženy. Jde o častý jev, který postihuje 13 – 26 % žen při menstruaci. PMS se vyznačuje buď fyzickými nebo psychickými příznaky, mezi které patří výkyvy nálad, deprese, úzkosti a celková podrážděnost. Fyzickými projevy může být napětí, zvýšená citlivost, nafouklé břicho nebo otoky. Všechny příznaky provází i únava, zvýšená chuť k jídlu a s tím spojený nárůst váhy a soustavná nervozita.

Spirulina je jedním z předních zdrojů kyseliny gama – linolenové (GLA), která působí jako nejsilnější protizánětlivé činidlo v přírodě. Právě tento druh kyseliny může zmírnit především fyzické příznaky PMS.

Studie z roku 2008 doporučuje požívat spirulinu dlouhodobě na denní bázi. Postupem času díky kyselině GLA je možné symptomy kontrolovat a dosáhnout jejich zmírnění nebo se jich zcela zbavit. Je však nutné si uvědomit, že každá žena má jiné projevy PMS, a tudíž je nutné jejich dlouhodobé sledování.

Zmírňuje projevy chudokrevnosti – anémie

Krev plní v těle každého člověka dvě základní funkce. Zásobuje celé tělo životně důležitými látkami jako jsou vitamíny, hormony a další živiny. Hlavní funkcí je rozvádění kyslíku do celého těla a odvádění oxidu uhličitého.

V případě narušení těchto procesů dochází ke stavu chudokrevnosti neboli anémii. Jde o situaci, kdy v krvi poklesne množství červených krvinek a hemoglobinu pod normální hladinu. To znamená, že v těle člověka je více oxidu uhličitého než kyslíku.

Nejčastější příčinu poruchy tvorby červených krvinek je příliš nízká hladina železa, kyseliny listové nebo vitamínu B12. Spirulina je jednou ze zdrojů, která obsahuje několikanásobně vyšší hodnoty železa než jakékoliv jiné potraviny. Účinky této superpotraviny potvrzuje studie z roku 2008, který se zabývala výzkumem starších pacientů trpících anémií. Vybraným seniorům byla pravidelně podávána spirulina jako doplněk stravy. U těchto seniorů se prokazatelně zvýšil obsah hemoglobinu v červených krvinkách.

“V našich podmínkách se lékaři nejčastěji setkávají s tzv. sederopenickou anémií, tedy anémií způsobenou nedostatkem železa. Při této nemoci jsou krvinky nemocného menší než norma a je v nich i méně hemoglobinu. Nedostatek železa je způsoben buď chyběním železa ve výživě, či jeho porušeným vstřebáváním z trávicího traktu, nebo je na vině nadměrná ztráta železa v krvi,” vysvětluje Michal Vilímovský, student 3. LF UK Praha.

Jak se projevuje chudokrevnost

Tyto fakty ve vás určitě vyvolali zájem spirulinu užívat. Proto doporučuji Blendeu a to hlavně pro její unikátní složení na českém trhu. Spojuje 5 zelených superpotravin a skvělou chuť jsme doladili špetkou svěží máty v BIO kvalitě.

Blendeu užívejte zalitou vodou a kapkou citrónu nebo se naučte některý z desítek smoothie a zdravých receptů. Na blogu se staráme o to, aby vám nikdy nedošla inspirace. Žijte zdrave 🙂

Další články o spirulině a jejích blahodárných účincích

Spirulina – zdraví, krása a omlazení pleti
Spirulinou zvýšíte sportovní výkon a spalování tuků, potvrzuje studie
Spirulina na hubnutí působí velice intenzivně, potvrzují vědci
Spirulina – čekala byste od ní negativní účinky?
Spirulina – co si o ní myslí odborníci?
Spirulina – odvěká součást lidské výživy
Sinice spirulina – účinky, rizika a nutriční profil
autor

Květa Bezuchová

Baví mě sepisovat poznatky do užitečných článků a rozhovorů, které mají přidanou hodnotu. S mým tělem budu až do konce života, a tak mi rozhodně není lhostejné, čím ho vyživuji. Základ informací jsem načerpala z kurzu pro výživové poradce zakončený certifikační zkouškou MŠMT. Mám ráda inspiraci, která je všude kolem v podobě zajímavých životních příběhů a ráda tyto zkušenosti sepisuji a předávám lidem v podobě inspirativních rozhovorů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek

Jak mít o svátcích v pohodě trávení?

30.11.2023

„Já si o svátcích jím co chci!“ řekl nejeden svátečník, kterého pak bolel žaludek a břicho se mu nafukovalo až do Tří králů. „Já o svátcích držím zásadně dietu!“ řekl si druhý a pak u sváteční tabule záviděl, jak si ostatní přidávají salátku, než se jim dosmaží třetí kapří podkovička a zatím si přicinkávali druhým […]

Číst celý článek

Reflux: Co dělat, když se obsah žaludku vrací přes jícen a proč se to děje?

25.11.2023

Reflux, v lékařském slovníku gastroezofageální reflux, v lidské řeči reflux jícnu nebo kyselý reflux označuje častou poruchu, kdy se natrávená potrava a žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu. Jícen je trubice spojující hltan s žaludkem. Reflux vyvolává nepříjemné pálení žáhy, krkání, pocity překyselení, tíhy, tlaku a bolesti na hrudi a někdy až zvracení. Mnozí lidé […]

Číst celý článek

Příběh vzniku značky Blendea: Jak to celé začalo?

06.11.2023

Znáte takové ty šťastné a obdivuhodné příběhy, kdy jeden člověk dostane skvělý nápad, zrealizuje ho, úspěšně proslaví a lidé se jdou utlouct, aby si mohli výrobek koupit taky? Příběhy, které končí někde na pláži na Bali, kde se pak onen šikovný člověk vyvaluje a postuje na sítě záviděníhodné fotky? Podobný, ne-li stejný je i příběh […]

Číst celý článek

Nutrikosmetika: Vaše nová kadeřnice a kosmetička ve stravě 😯

25.10.2023

Nutrikosmetika je přesně to, co jste si zřejmě mysleli 🙂 Nutri = výživa/potrava, kosmetika = péče o vnější vzhled pleti, vlasů a nehtů. Pojmenování zatím není příliš známé, ale z nutrikosmetiky se evidentně stává nový výživový trend a my jako Blendea na trendy vždy okamžitě (a velmi rádi) reagujeme. Pomocí kosmetiky se snažíme zlepšit stav […]

Číst celý článek

Koenzym Q10: Důležitá sloučenina, které máte v těle (pravděpodobně) dostatek

10.10.2023

Pojem koenzym Q10 jsem poprvé zachytil v televizních reklamách. Byl doslova všude a primárně jej obsahovala kosmetika pro zpomalení stárnutí. Mluvilo se hlavně o anti-age účincích a reklamy byly již tradičně zaměřené na ženy, které se předčasného stárnutí bojí a brání nejvíce. Ty jsou zároveň nejčastějšími zákaznicemi oněch výrobků. Podívám se proto, co o tomto […]

Číst celý článek