• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou příčinou nemocí jater.

Jaterní steatóza má několik typů. Konkrétní typ ztukovatění má vliv na to, zda onemocnění zhorší přirozené funkce jater nebo játra dokonce poškodí. Ztukovatění totiž nebolí a ve většině případů je asymptomatické, a tedy bez závažnějších a citelných příznaků. Rapidně tak vzrůstá riziko vzniku závažnějších onemocnění jater jako cirhóza (nevratné poškození struktury jater až jaterní selhání) nebo nealkoholická steatohepatitida (hromadění tuku v játrech a vznik zánětu poškozujícího jaterní buňky).

Před těmito komplikacemi se lze ochránit pomocí zdravé stravy a životního stylu. Přesný průběh terapie může doporučit pouze hepatolog. Toho vám rovněž radím kontaktovat v případě jakéhokoliv podezření na zhoršený stav jater.

V článku vysvětluji:

  • jak steatóza jater vzniká a kdo je nejvíce ohrožen,
  • jak se projevuje a zda ji na sobě vůbec můžete poznat,
  • jaké jsou nejčastější příčiny,
  • do jakých nebezpečných onemocnění může steatóza přerůst,
  • zda se před ztukovatěním lze bránit v rámci prevence
  • a jak vás bude lékař vyšetřovat a pravděpodobně léčit.
steatóza jater, ztučnělá játra

Steatózu jater hledáte také pod názvy ztučnělá játra, jaterní steatóza, ztučnění nebo ztukovatění jater a steatotická játra. Všechna pojmenování označují to samé onemocnění.

Co přesně je steatóza jater?

Výraz steatóza označuje nechtěné hromadění tuku v některém orgánu, nejčastěji v játrech. Tuk se rovněž může hromadit ve slinivce břišní či dokonce v srdci a to i bez toho, aby zasáhl i játra.

Játra obsahují určitý normální obsah tuku a u zdravého člověka nikdy nejsou zcela „tuku prostá“. Lékaři za rizikový stav považují ten, kdy obsah tuku v játrech přesáhne 5 % jejich hmotnosti. Játra dospělého člověka váží průměrně 1,4 až 1,8 kg.

Lékař játra sice nezváží úplně přesně, ale pomocí vyšetření jejich váhu a tedy i případnou steatózu odhadne. Hepatolog využívá zobrazovací metody jako ultrazvuk, magnetickou rezonanci nebo počítačovou tomografii. Stav jater může rovněž vyčíst ze vzorku krve nebo z odebraného drobného vzorku jaterní tkáně (biopsie jater).

VÍTE, ŽE od často používaného výrazu „ztučnění jater“ lékaři spíše upouštějí a stav označují jako „steatotické onemocnění jater“? Důvodem je korektnost, aby lidé se ztučnělými játry neměli pocit, že jsou tuční a necítili se „stigmatizováni“.

Nerad bych se někoho dotkl, ale ztučnělá játra jsou pořád ztučnělá játra vybudovaná nezdravým jídelníčkem a návyky. Nelze se tak divit, že játra budou tyto návyky odzrcadlovat a vesele nabírat na váze kvůli tuku 🤷🏼‍♂️

Nicméně steatózou mohou trpět i štíhlí lidé. Před ztukovatěním nejste plně chráněni ani pokud jste hubení, zvlášť pokud se nestravujete právě ukázkově.

Příčinou ztučnění jater u štíhlých lidí může být genetika, metabolické poruchy, stravovací návyky, nadkonzumace sacharidů nebo fruktózy, nedostatek fyzické aktivity a další.

Příznaky ztučnělých jater

steatóza jater pod mikroskopem
Detail steatózy jater pod mikroskopem (zdroj obrázku)

Jak jsem psal, jaterní steatóza je mnohdy bez příznaků. Postižený s ní mnohdy žije celá léta a ani o tom neví. Nemoc se tak prohlubuje a progreduje do závažnějších stadií i dalších nemocí.

Pokud se příznaky objeví, postižený nejčastěji pociťuje:

  • pocity plného břicha v pravé horní části,
  • bolesti v oblasti jater (pravá horní část břicha),
  • silnou únavu a pocity vyčerpání, které postiženého omezují ve zvládání běžných aktivit a povinností.

Při steatóze jater mohou být tyto symptomy pouze velmi mírné nebo dokonce žádné. Mnohem „hlasitější“ příznaky má postupně vznikající cirhóza jater. Té už si na sobě postižený obvykle všimne a dovedou jej (doufám že přinejmenším) do ordinace praktického lékaře.

Při rozvoji jaterní cirhózy můžete pociťovat:

  • bolesti a nepříjemné pocity v břiše, nevolnost,
  • ztrátu chuti k jídlu (játra jsou v nepořádku a nedovedou filtrovat krev správně, proto mozku hlásí, aby nevyvolal hlad, nenutil člověka jíst a játra tak nezatěžoval),
  • ztrátu hmotnosti (jelikož postižený méně sní kvůli nechutenství),
  • nažloutlou pokožku a oční bělmo (ikterus) (žlutý odstín ale může způsobit i jiný problém s játry jako žloutenka, rakovina nebo cholestáza a nejen steatóza),
  • otoky břicha v oblasti jater nebo i v jejich širším okolí,
  • otoky končetin (cirhóza způsobuje problémy se správným tokem krve, zadržuje v těle sodík a snižuje obsah bílkovin v krvi, čehož důsledkem je zadržování tekutin a otoky),
  • krvácení někde v gastrointestinálním traktu (typicky jícen, žaludek nebo konečník).

Dobře vám radím pravidelně absolvovat preventivní zdravotní prohlídky a navštívit aspoň praktického lékaře kdykoliv se některé tyto projevy objeví déle než na 2-3 dny.

Příčiny steatózy jater

Steatóza nevzniká pouze kvůli alkoholu, i když v Česku jde o velmi častou příčinu.

Tento seznam vnímejte spíše jako výčet rizikových faktorů, než jako „jednoznačné“ příčiny rozvoje steatózy. Organismus je velmi složitý a vzniku steatózy obvykle nahrává kombinace několika rizikových faktorů a jejich dlouhodobé působení:

  • pijete často, pijete až moc, případně jste závislí na alkoholu,
  • máte nějaký metabolický syndrom (vysoký tlak, zvýšený cholesterol, vysokou hladinu triglyceridů, inzulínovou rezistenci a podobně),
  • jste diabetik,
  • máte nadváhu (BMI nad 25) nebo obezitu (BMI nad 30), (své BMI vypočítáte podle vzorce VÁHA děleno VÝŠKA NA DRUHOU),
  • jako žena trpíte syndromem polycystických vaječníků PCOS,
  • trpíte obstrukční spánkovou apnoe,
  • trpíte hypotyreózou a tedy sníženou funkcí štítné žlázy nebo hypogonadismem (snížená hladina pohlavních hormonů), které obě způsobují hormonální nerovnováhu,
  • užíváte některé léky na předpis, u kterých je ztukovatění jater vedlejším účinkem (čtěte etikety a negativa hlaste předepisujícímu lékaři).

Hodí se vám vědět: Jak snížit cholesterol dlouhodobě i rychle? Co jíst a jak změnit životosprávu?

jak snížit cholesterol?

Existuje prevence před jaterní steatózou?

Steatózu jater bohužel nelze předpovědět. Jediným způsobem, jak riziko vzniku snížit na minimum je zdravá životospráva a to:

  • pravidelné cvičení, které podpoří metabolismus tuků,
  • vyhýbání se alkoholu, který jinak játra zatěžuje a omezuje jejich metabolické funkce,
  • udržení zdravé váhy, protože příliš vysoká játra přetěžuje,
  • dodržování léčby konkrétní metabolické poruchy, pokud některou trpíte.

Pro doplnění zdravého jídelníčku doporučuji tyto doplňky stravy značky Blendea:

Ani jeden z doplňků nemůže nahradit léčbu, takže pokud vám hepatolog diagnostikoval steatózu, dodržujte jeho doporučení. Doplňky Blendea však mohou doprovázet lékařem doporučené změny a podpořit účinky dietních změn.

Balíček vám doručíme diskrétně do 48 hodin. Ihned tak můžete začít cíleně chránit játra před ztučněním vyvolaným záněty. Mějte prosím na paměti i Garanci vrácení peněz v případě jakékoliv nespokojenosti. Nákupem tak nic neriskujete a játrům můžete pouze pomoct 🙂

Typy jaterní steatózy

Lékaři určují typ jaterní steatózy podle příčiny vzniku. Opakuji, že ne vždy je viníkem nadměrná konzumace alkoholu. Ten ideálně nepijte ani pokud máte nyní játra zdravá.

Bez hepatologického vyšetření pravděpodobně nepřijdete na přesnou příčinu případného ztučnění, takže toto rozdělení berte spíše jako „možnosti, které lékař možná diagnostikuje“. Příčiny mohou být různé, a pokud nejste pravidelný pijan alkoholu a denně nesedíte ve fast-foodech, je rozumné nechat si příčinu zjistit lékařem.

Upozorňuji, že ztučnělá játra mohou být i důsledkem některých léků na předpis, takže vždy čtěte příbalové letáky a sekci nežádoucích účinků.

Ojediněle je příčina steatózy pro lékaře neznámá a v takovém případě odborně mluvíme o kryptogenním nealkoholickém steatotickém onemocnění jater.

Steatóza jater v důsledku metabolických poruch

V tomto případě není ztučnění jater způsobeno nadkonzumací alkoholu. Viníkem jsou tehdy jiné nemoci, které způsobují hromadění tuku v játrech.

Pozornost zbystřete, pokud nyní trpíte:

Na příštím vyšetření se lékaře zeptejte, zda vaše játra nejsou v ohrožení a zda má smysl zajít i na hepatologické vyšetření. Pokud váš lékař měl podezření, na vhodné vyšetření vás již pravděpodobně doporučil.

Jinou nemocí způsobené metabolické poruchy mohou postupně přerůst až do steatohepatitidy, což je zánět jater vyvolaný nahromaděním tuku. Zánět poškozuje a zjizvuje jaterní tkáň (fibróza jater), co je předstupněm dalších mnohem závažnějších jaterních onemocnění.

Steatóza jater kvůli nadkonzumaci alkoholu

Alkohol žádný tuk neobsahuje, i přesto ale může za ztučnění jater. Játra totiž filtrují alkohol z krve a dále jej metabolizují a tedy rozkládají tak, aby byl co nejrychleji vyloučen z těla. Čím více alkoholu vypijete, o to více zatížíte jaterní buňky. Po čase se poškozují až úplně odumírají.

  • U zdravého člověka, který příliš nepije, se jaterní buňky samy obnovují (regenerují). Tehdy závažnější problémy nevznikají.
  • Pokud ale pijete pravidelně nebo příliš velká množství nárazově, játra přetěžujete, takže nestíhají alkohol odbourávat tak rychle. V důsledku oslabené činnosti jater dochází ke steatóze a tuk se v játrech vesele ukládá, zvyšuje jejich hmotnost a zhoršuje jejich kondici 🍾🥲

Jaká další rizika vyvolává steatóza jater?

Tuk se zpravidla hromadí pomalu a nezpůsobuje závažné ani citelné problémy. Svá ztučnělá játra si tak mnozí nosíme aniž bychom o tom věděli. Ztučnění v raných fázích nezpůsobuje negativní příznaky a nijak závažně neovlivňuje jejich přirozené funkce.

Jelikož si postižený ztučnění delší dobu nevšimne, dochází k progresu, kdy onemocnění může vyvolat závažnější nemoci:

  • Hepatitida (žloutenka): Ztukovatělé části jater napadá zánět a ten dále poškozuje jaterní tkáň.
  • Firbóza jater: Na místech postižených zánětem vznikají fibrotická ložiska zjizvené jaterní tkáně.
  • Cirhóza jater: Těžké poškození, kdy zdravou jaterní tkáň nahradí ta zjizvená. Celá játra tvrdnou a přesně odtud pochází vtípek „ten má játra tvrdá jak kámen“ 🪨 Jaterní cirhóza je zároveň nejvíce závažným onemocněním, protože pokud se nezačne léčit, může vést až ke smrtelným stavům jako selhání nebo rakovina jater. Až 90 % případů rakoviny jater je důsledkem cirhózy.

Játra jsou životně důležitý orgán, proto je zcela nezbytné přesně zjistit, co stojí za jejich ztukovatěním a začít se ihned léčit. Raná stadia cirhózy obvykle lze zvrátit pomocí změn životosprávy a ochránit je tak před dalším poškozením. Opět je ale nutné vyšetření, které cirhózu či jiné onemocnění potvrdí.

Nemoci jater významně zvyšují i riziko vzniku onemocnění srdce. Zajímavé je, že pacienti s játry ztučnělými kvůli metabolickým poruchám častěji umírají na onemocnění srdce a nikoliv jater.

nemoci, které může vyvolat steatóza jater
Zleva: Steatóza jater, vznik ložisek fibrotické (zjizvené) tkáně, cirhóza jater, kdy zjizvená tkáň nahrazuje zdravou a výsledná rakovina jater a vznik maligního tumoru (zdroj obrázku)

Vyšetření a testy steatotických jater

Jelikož je steatóza obvykle bez jasných příznaků, lékař ji mnohdy zjistí při jiném, často zcela nesouvisejícím vyšetření, konkrétně při krevních testech. Lékař musí zpozornět, pokud se v krvi objeví zvýšený obsah jaterních enzymů. Ty totiž ohlašují nějaké podráždění nebo až poškození jater.

Lékař vás pošle na hepatologii, kde bude hepatolog zkoumat:

  • anamnézu a tedy rozhovor o vašem zdraví, životosprávě, množství alkoholu, které pijete nebo léky, které užíváte,
  • hmatové vyšetření břicha, které odhalí otoky, bolest a ztvrdlá místa v oblasti jater,
  • zrakové zhodnocení, zda kůže nebo oční bělma nejsou nažloutlá,
  • zobrazovací vyšetření jater (MRI, CT, ultrazvuk),
  • biopsie a tedy odběr malého vzorku tkáně jater drobným nástrojem pro podrobnější rozbor.

Doporučuji vám nebát se a odsouhlasit všechna vyšetření, které vám lékař doporučí podstoupit. Mohou vám zachránit život.

Léčba steatózy jater

Podle odborných zdrojů konkrétní lék ani specifická léčba ztučněných jater (zatím) neexistuje. Lékař se zaměří na to, abyste se vyhli všem rizikovým faktorům, zároveň doporučí léčbu jiných nemocí, které mohou ke ztučněným játrům vést.

Spíše než léky proto očekávejte rady a tipy na změny své životosprávy, typicky:

  • Omezení, ideálně ale úplné vyřazení alkoholu, aby oslabená játra nemusela pořád odbourávat alkohol. Ten nepijte ani v případě, že ztukovatění jater nezpůsobil. Pro játra představuje zátěž pokaždé.
  • Zhubnutí a udržení zdravé váhy, jelikož nadváha s obezitou jsou hlavními příčinami steatózy jater. Váhu snížíte sportem a zdravou stravou, které sníží kalorický příjem a naopak zvýší výdej. Čtěte rady nutriční specialistky Kristýny Kubíkové jak zhubnout přirozeně i bez diet.
  • Nechte se zaočkovat proti žloutence typu A i B. Od roku 2001 se v Česku povinně očkují všechny děti. Pokud jste ale byli dítětem ještě před rokem 2001, očkování je rozumné doběhnout i později.
  • Pokud se léčíte s jinou nemocí, která může steatózu jater podporovat, řádně užívejte léky dle předpisu. Konkrétní léky ani nemoci nejmenuji záměrně, jelikož je zná a dovede zhodnotit pouze váš ošetřující lékař. Pokud játra ztučňuje konkrétní lék, lékař změní dávkování nebo jej vymění za jiný.

Jaký je vhodný jídelníček při steatóze jater?

Pokud vám steatózu zjistili nebo se chcete ochránit před jejím vznikem, jako nejvhodnější se jeví tzv. středomořská dieta. Ta se zaměřuje na potraviny v co nejméně zpracované formě, pestrost, čerstvost a nepřejídání se.

Jádro středomořské diety tvoří vysoký podíl zeleniny a ovoce, v menším množství dietní druhy masa a ryby, oříšky, semínka, luštěniny, obiloviny.

Zcela zapovězeny jsou průmyslově extrémně zpracované potraviny, trvanlivé, mražené či jinak „navěky“ zakonzervované potraviny, slazené nápoje a nešetrně upravené potraviny (smažení, fritování, uzení a pod.). Optimální jídelníček vám doporučí i lékař, který steatózu zjistí.

Užitečná pomoc pro vás: Své dotazy na vhodný jídelníček můžete napsat naší nutriční specialistce Kristýně Kubíkové přes formulář pod tímto odkazem.

Případně nám napište do komentářů pod článkem, kde se pro vás pokusím najít konkrétní odpovědi sám 🙂

Kristýna odpovídá do 24 hodin během pracovních dnů.

Steatóza jater a nejčastěji kladené otázky

Co to je steatóza jater?

Jaterní steatóza je nechtěné a rizikové hromadění tuku v játrech. O steatóze mluvíme, pokud obsah tuku překročí 5 % hmotnosti jater.

Může se steatóza jater sama ztratit?

Začínající steatózy jater se obvykle lze zbavit, pokud se ji povede včas odhalit a to pomocí zdravé stravy, přestání pití alkoholu a zařazením pohybu. Zdravá životospráva může dokonce „opravit“ i jizvy, které na játrech mohly vzniknout.

Vždy se snažte v maximální míře začlenit všechna doporučení lékaře.

Je steatóza jater smrtelná nemoc?

Jaterní steatóza většině pacientů nezpůsobuje závažné komplikace a i postižení lidé s ní mohou prožít normální život.

Pokud ale postižený nezačlení žádné kroky k nápravě, stav může pokračovat až do cirhózy, rakoviny a selhání jater, které již jsou životu nebezpečné nemoci. Bez funkčních jater nelze dále žít.

Jaké má steatóza jater příznaky?

Ztučnělá játra se nejčastěji projevují únavou a vyčerpáním, bolestí břicha v oblasti jater, nechutenstvím a ztrátou hmotnosti, zvýšenou hladinou jaterních enzymů a nažloutlou pokožkou nebo očním bělmem. Většinou je ale ztučnění bez vážnějších příznaků.

Jaký jídelníček mám mít, abych neonemocněl steatózou a co mám jíst, pokud již játra ztučnělá mám?

V obou případech jezte podle principů středomořské diety, a tedy spousty zeleniny a ovoce, ořechy, semena, luštěniny, ryby, občasně dietní maso a kysané mléčné výrobky. Pijte převážně vodu nebo neochucené bylinkové čaje.

Jaká je léčba steatózy jater?

Léčba jaterní steatózy kombinuje změny životního stylu, úpravu stravy, zvýšení fyzické aktivity a důkladné sledování rizikových faktorů jako obezita nebo diabetes.

Pomůže mi zhubnutí se steatózou jater?

Snížení váhy díky zdravé stravě a fyzické aktivitě může pomoci zmírnit ztučnění jater. Vždy je ideální debatovat s hepatologem nebo výživovým specialistou ještě před začátkem diety nebo tréninkového plánu.

Kdo léčí játra, respektive steatózu jater?

Zdravím a nemocemi jater se zabývá obor hepatologie a tedy lékař hepatolog.

Jaké existují léky proti steatóze jater?

Specifický lék schválený pro léčbu steatózy jater zatím neexistuje. Léčba se zaměřuje na zvládání příčin a nastavení zdravého životního stylu.

Lze jaterní steatózu zvrátit?

Ano, mírnější stadia jaterní steatózy lze zvrátit důraznými změnami životosprávy.

Je káva vhodná na ztučnělá játra?

Lukáš Chládek, blog Blendea
Lukáš Chládek, autor článku, redaktor blogu Blendea

Pokud máte se steatózou jater vlastní zkušenost nebo máte jakékoliv další dotazy na produkty Blendea, diskutujme v komentářích pod článkem, volejte +420 608 255 816 nebo pište mail na info@blendea.czOdpovídáme během pracovních dnů mezi 08:00 – 17:00.

Děkuji, že nás čtete a nakupujete u nás. Přeji krásný den, vždy pevné zdraví a hlavně žádný nadbytečný tuk v játrech, vážení čtenáři 🙂

P.S.: Nezapomeňte, že již pozítří můžete mít doma kapsle z kurkumy, ostropestřece nebo artyčoku. Podpoří normální funkce jater a tedy normální metabolizaci tuků i ostatních živin tak, aby se v nich neukládal nadbytečně. Přidejte se ke spokojeným zákazníkům a vložte si je do košíku přes tlačítko níže.

autor

Lukáš Chládek

Ve firmě eMarkest, s.r.o. jsem začal jako prodejce, a právě to mě dovedlo k podrobnému studiu našich výrobků, a hlavně jejich účinků. Jako redaktor blogu Blendea Vám podrobně představím naše produkty. V článcích vysvětlím všechny pozitivní účinky složek produktů Blendea. Podíváme se i na nejčastější zdravotní komplikace, které naše zákazníky trápí, jejich příčiny a projevy. Poradíme, jak se jich nejrychleji zbavit. Kdykoliv mi můžete napsat na chladek.emarkest@gmail.com. Odpovídám během pracovních dnů mezi 09:00 až 18:00. Děkuji, že čtete náš blog a nakupujete u nás. Přeji Vám krásný den a pevné zdraví :)

4 komentáře: “Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?”

  1. Dobrý den,
    při ultrazvuku břicha mám dle zápisu steatozu jater. Občas mám takový pocit tupé nevýrazné bolesti v pravém podžebří. Normálně jsme do této doby užíval na cholesterol SORVASTU 10mg, kterou mi praktický lékař zvýšil na 20mg. Dále mám užívat doplněk ESSENTIALE forte 600 mg.
    Jinak normálně sportuju, lyžuju, jezdím na kole, hraju volejbal. Občas si dám pivo. Je mi 61 let.
    Nejím „hranolky“ a jiná nezdravá jídla české kuchyně. Co pro to mohu dál udělat? Ještě užívat další doplňky jak uvádíte?? Ostropestřec.. ? Nějaká další spec. vyšetření?
    Děkuji za radu a odpověď.
    S pozdravem
    Smola M.

    • Dobrý den, Milane.
      Lituji, ale doporučit mohu pouze to, co jsem vyjmenoval v článku.
      Stravu máte zdravou, pohybem taky nešetříte a důvod, proč máte jaterní problémy, nedovedu ze své pozice odhadnout. Zároveň nemohu doporučovat žádné léky kvůli povaze našeho blogu, který není blogem hepatologů. Dotaz prosím miřte na lékaře, který Vám steatózu zjistil a předepsal léky.
      Omlouvám se, že jsem neporadil lépe.
      Krásný den a vždy pevné zdraví přeje Lukáš Chládek z blogu Blendea

    • Dobrý den.
      Při pobytu v nemocnici s plicní embolií mi byla diagnostikována steatóza jater. Po dotazu co to je jsem se lekl. Alkohol nepiju, nekouřím. Jsem mírně obézní, jsem toho času na inv.vozíku a užívám léky na hypertenzi a srdce, silná analgetika, léky na diabetes i insulin. Taky na ředění krve. Jsem senior 68 l. Ostropestřec znám, používal jsem jej, rovněž lecithin. Budu se muset k nim nejspíš vrátit. Nejspíš v tom bude ta životospráva, jelikož nemám zdaleka ideální podmínky. Ale též situace – co doktor to změna léků. S pozdravem
      Hovora Pavel

    • Dobrý den, Pavle.
      Dotaz bych směroval pouze a jenom na lékaře, který Vás má na starosti. Užíváte mnohé léky, přičemž jsou to právě játra, co je musí rozkládat, zpracovat a vyloučit z těla. To ztukovatění může byt i důsledkem léků a Váš lékař jistě má přehled. Je otázka, zda je účinek léků nadřazený možnému negativnímu účinku v podobě steatózy. Pokud ano, poradit může opět pouze Váš lékař.
      Lituji, že jsem nepomohl lépe, ale takto po mailu to není možné. Od toho jsou zde právě ordinace hepatologů.
      Přeji Vám hezký den a hlavně pevné zdraví.
      Lukáš Chládek z blogu Blendea

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Zánět močových cest chytnete nahned. Jak se projevuje a léčí?

30.07.2024

Zánět močových cest vás zajímá ze 2 důvodů: Buď před ním máte respekt a zajímá vás, čemu všemu se vyhýbat nebo vám jej urolog již diagnostikoval a nyní hledáte možnosti úlevy a rady, aby se opět nevrátil. Standardně přicházím se všemi odpověďmi. Nejčastější příčinou zanícených močových cest je bakteriální infekce bakterií Escherichia coli nebo různá […]

Číst celý článek

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek