• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Zánět močového měchýře – 10 osvědčených preventivních tipů

Zánět močového měchýře – 10 osvědčených preventivních tipů

Záněty močového měchýře jsou nejčastěji způsobeny bakteriální infekcí, která se do močového ústrojí může relativně snadno dostat. Velmi často je s tímto onemocněním spjata bakterie Escherichia coli a Staphylococcus saprophyticus.

Záněty močového měchýře jsou nejčastěji způsobeny bakteriální infekcí, která se do močového ústrojí může relativně snadno dostat. Velmi často je s tímto onemocněním spjata bakterie Escherichia coli a Staphylococcus saprophyticus.

Bakterie Escherichia coli je pro člověka nezbytná a zdraví prospěšná. Stará se o to, aby se ve střevech nepřemnožily jiné nebezpečné bakterie. To však neplatí, pokud se dostane do močového ústrojí.

Bakterie se do močového měchýře dostanou proti proudu moči skrze močovou trubici. Další možnou příčinou mohou být i plísně a viry.

Zánět močových cest může postihnout jakoukoliv část močového traktu, včetně ledvin, močovodů, močového měchýře nebo močové trubice.

Důvodem, proč ženy jsou k infekci náchylnější než muži, je délka močové trubice, která je u žen kratší než u mužů. Kratší délka usnadňuje vniknutí bakterií do močového měchýře.

Definice zánětu močového měchýře

Jedná se o ochranný a složitý proces těla v boji proti nežádoucím vlivům s cílem vyléčení vlastních tkání. Nejčastější příčinou zánětů mohou být viry, bakterie, plísně a houby.

Příznaky zánětu močových cest:

  • řezavá a pálivá bolest při močení
  • tmavá moč
  • moč se silným zápachem
  • pocit neúplného vyprazdňování močového měchýře
  • vymočení jen nepatrného množství moči přes silné nucení
  • palčivá bolest v oblasti pánve
  • bolest zad a v podbřišku
  • častá potřeba vyprazdňování
  • bolest v oblasti močového měchýře a pohlavních orgánů
  • mírně zvýšená teplota

Prevence zánětu močových cest

Existuje celá řada obecných doporučení, které pomohou ženám ve většině případů vyhnout se infekcím močových cest. Jednotlivé rady a doporučení bychom mohly rozdělit do různých kategorií, a to například hygiena, oblečení, strava, léky a doplňky. Účinná preventivní opatření jsou schopna zabránit bakteriální migraci způsobující infekce.

Zůstaňte hydratovaní

Návyk pitného režimu je spojen s rizikem infekce močových cest. Pravidelné močení může pomoci vyplavit nežádoucí bakterie z těla pryč, a tak zabránit jejich usazení, které by mohlo způsobit nežádoucí infekce.

Studie z roku 2003 potvrdila, že nízká produkce moči je spojena se zvýšeným rizikem vývoje zánětu močových cest. Jedním z preventivních opatření je tedy pít obyčejnou vodu průběžně po celý den.

pitný režim během zánétu měchýře

Pitný režim můžete obohatit třeba o ředěné čerstvé ovocné nebo zeleninové šťávy. Na dovolené zkuste vodu z mladého kokosu.

Zvyšte příjem vitamínu C

Vitamín C zvyšuje kyselost moči, čímž likviduje bakterie, které způsobují infekce.

Dle Studie z roku 2007 vitamín C ochranný účinek, který snižuje riziko infekcí močových cest o více než polovinu u pacientů, kteří začali tento vitamín pravidelně užívat.

Jednou z nejsnadněji dostupných možností zvýšení příjmu vitamínů je konzumace ovoce a zeleniny bohaté právě na vitamín C.

TIP: Červené papriky, pomeranče, grapefruit a kiwi obsahují doporučené denní množství vitamínu C pouze v jediné porci.

Pijte neslazenou brusinkovou šťávu

Brusinkový džus je  jedním z nejznámějších přírodních léků na infekce močových cest. Brusinky brání bakteriím tím, že přilnou k močovému traktu a tím zabrání možné infekci.

Studie z roku 2007 dokázala, že konzumace brusinkových šťav a výrobků může snížit celkový počet infekcí močového ústrojí za rok a to zejména u žen, které jsou na toto onemocnění náchylné.

Některé další studie naznačují funkci brusinek pouze jako pomocníka při prevenci před záněty močového měchýře. Samotné brusinky s nemocí neporadí.

VÍTE, že brusinky patří mezi tzv. české superpotraviny? Obsahují vysoké procento živin a obrovské množství antioxidantů.

Užívejte probiotika

Probiotika jsou prospěšné mikroorganismy, které jsou konzumovány prostřednictvím potravin nebo doplňků. Mohou podpořit především zdravou rovnováhu bakterií ve střevě.

Probiotika jsou k dispozici buď v doplňkové formě, nebo je můžeme nalézt jako součást fermentovaných potravin, např. v kefíru nebo probiotickém jogurtu. Samotné užití probiotik je spojeno s několika přidanými hodnotami, a to od zlepšení trávicího zdraví až po posílení imunity.

Samotná probiotika je doporučené užívat jak formou prevence, tak zároveň při případné léčbě antibiotiky. Studie z roku 2014 potvrdila schopnost probiotik zvyšovat  hladinu dobrých střevních bakterií a snížit tak účinky spojené s užíváním antibiotik.

Jinou studií bylo dokonce zjištěno, že při užívání probiotik a antibiotik zároveň byla léčba infekce močových cest účinnější, než jen při použití samotných antibiotik.

kvašené probiotické zelí

Jedním z nejlepších přírodních zdrojů probiotik je kvašené zelí. Je to dokonalý zdroj živých probiotik a enzymů. Díky fermentaci jsou v lidském těle tyto složky velmi dobře přijímány.

Dodržujte základní hygienická pravidla

Samotná prevence infekce močových cest začíná praktikováním několika hygienických návyků.

  • V případě potřeby neoddalujte návštěvu toalety. Zadržování moči v těle může vést k nahromadění bakterií, a tím pádem k infekci.
  • Snížit riziko infekce lze také pravidelným močením po pohlavním styku. Bakterie se též vyplaví.
  • Po použití toalety myslete na správný směr použití toaletního papíru, a to vždy směrem zepředu dozadu. Utírání se opačným směrem může způsobit rozšíření bakterií do močových cest a s tím spojené riziko propuknutí zánětu.
  • Používat tampony po dobu menstruace. Oblast kolem močové trubice je udržována více v suchu než v případě užívání hygienických vložek. Tímto opatřením omezíte možný růst bakterií.
  • Nepoužívejte pevné spodní prádlo vyrobené z umělých materiálů. Při používání těchto látek vzrůstá hromadění vlhkosti, které vede  k růstu bakterií v oblasti sousedící s otvorem močové trubice. Všeobecně je doporučené bavlněné prádlo.  

TIP: Bavlněné prádlo je pohodlné a příjemně se nosí. Skvěle saje vlhkost a je dostatečně pevné.

Vyzkoušejte česnek

Ukázalo se, že česnek má antimikrobiální vlastnosti a může zabránit růstu bakterií tak, aby se zabránilo infekcím močových cest. Česnek také přispívá celkově k lepší funkci imunitního systému a zvyšuje celkovou odolnost organismu vůči bakteriím a virům. Česnek je od starověku součástí přírodní medicíny. Česnek má také protiplísňové vlastnosti, které způsobují kvasinkové infekce.

Zkuste si připravit močopudný česnekový čaj. Stačí oloupat pár stroužků česneku, rozmačkat je a vhodit do teplé vody. Nechtě 5 minut louhovat a vypijte.

Česnek nabízí mnohem více zdravotních benefitů. Příznivě působí na srdce a kardiovaskulární problémy, obsahuje vysoký podíl vitamínu B6 a snižuje hladinu cukru v krvi.

Hřebíčkový olej

Hřebíčkový olej působí antimikrobiálně, antimykoticky a antivirově. Další výhodou tohoto typu oleje je to, že má protizánětlivé vlastnosti a používá se k úlevě od bolesti a k podpoře uzdravení. Hřebíčkový olej může být užíván vnitřně po dobu dvou týdnů v kuse. Vhodná je však konzultace s ošetřujícím lékařem.

hřebíček

Hřebíček ničí bakterie a obecně posiluje imunitu. Působí také analgeticky, snižuje a odbourává bolest.

Myrhový olej

Myrha je modrozelená pryskyřice, sušená míza ze stromu myrhovníku. Strom pochází z východní části Etiopie. Myrhový olej stimuluje imunitní systém a povzbuzuje regeneraci tkáně. Byl používaný jako prostředek na řešení celé řady infekcí včetně lepry a syfilisu.

Některé provedené studie ukazují, že tento druh oleje má opravdu antibakteriální a antiparazitické vlastnosti. Lze ho aplikovat lokálně teplým nebo chladným stlačením nebo vtírat do pokožky. Pokud se rozhodnete pro vnitřní užití, ujistěte se o čistotě a kvalitě výrobku. Rozhodně o tomto kroku informujte svého ošetřujícího lékaře.

Čaj z petrželové natě

Petrželový čaj je dobře známý přírodní léčivý přípravek. Dle nejstarších světových  přírodních léčitelů dokonce tento druh čaje by měl zahrnovat i moč osoby, která se snaží předejít nebo vyléčit daný problém. Užívání převařené moči údajně přináší určité imunologické výhody.Tato stará metoda však není pro každého.

Vyzkoušet tedy můžete bylinný čaj z čerstvých petrželových listů, které vložíte do vroucí vody.

Petrželová nať je nadzemní část petržele zahradního. Používá se jako bylinka a také jako koření do jídel. Účinná látka ve všech částech rostliny je silice, která byla objevena již před několika stoletími. Tato látka podporuje vylučování moči a má silný dezinfekční účinek.

Díky obsažené látce apiol nabízí další zdravotní benefit v podobě prokrvení močového ústrojí. Díky tomu je možné petržel považovat i za silné afrodiziakum.

Sušená petrželová nať  je často používána jako složka urologických čajů, které podporují léčbu zánětu močových cest.

Kapky lichořeřišnice

Jedná se o rostlinu s širokou škálou látek, které působí proti plísním a bakteriím. Lichořeřišnice se používá k léčbě ledvin, močového měchýře a dýchacích cest. Zejména v oblasti močových cest působí výrazně antibioticky na široké spektrum bakterií.

Kapky lichořeřišnice větší jsou přírodní produkt, který je běžně prodávaný v lékárnách. Doporučené užívání je 2 – 3x denně 25 kapek tinktury. Lichořeřišnici je možné využít také jako bylinné antibiotikum.

lichořeřišnice

Lichořeřišnice se používá v lidovém léčitelství po dlouhá staletí k léčbě nemocí ledvin, močového měchýře dýchacích cest i k léčbě defektů kůže. Lichořeřišnice je přírodní antibiotikum, které také pomáhá při padání vlasů a proti lupům.

Léčba zánětu močového měchýře

Pokud se tělo i přes preventivní opatření infekci neubrání, je nutné přejít k léčbě samotného problému. Konzultace s ošetřujícím lékařem a nasazení vhodné medikace by mělo být samozřejmostí.

Většinou se setkáte s těmito doporučeními od lékařů:

Pít dostatečné množství tekutin

Voda pomáhá tělu bojovat s infekcí tím, že vyplavuje bakterie z močového měchýře. Moč je všeobecně shlukem odpadních produktů z těla člověka. Koncentrovaná, tmavá moč naznačuje nedostatek tekutin v těle a může způsobovat intenzivnější průběh infekce. Voda zředí moč a tím pádem může být močení i méně bolestivé.

Vyprázdňovat močový měchýř

Časté močení pomáhá eliminovat infekci tím, že se bakterie z močového měchýře přesouvají. Důležité je tedy moč nezadržovat.

Užívání antibiotik

Antibiotika zabíjejí bakterie způsobující infekci močového měchýře. Jedná se o variantu, která nejčastěji přichází v té nejakutnější fáze zánětu močového měchýře. Každé požití antibiotik by mělo být zkonzultováno a doporučeno ošetřujícím lékařem. Nicméně mnohdy v případě chronického zánětu v té nejhorší fázi není jiné cesty.

Délka léčby se může lišit v závislosti na medikaci, kterou lékař předepíše. Nicméně je důležité užívat léky přesně podle instrukcí lékaře a infekci nepodcenit.

Užití léků proti bolesti

Infekce močového měchýře mohou způsobit palčivou bolest v oblasti kolem pánve a pohlavních orgánů. Antibiotika sice léčí infekci, nicméně zabírají po jednom až dvou dnech. Užívání léků proti bolesti může zmírnit doprovázející bolesti křeče, zad a pocity nepohodlí.

Vyhřívací podložka

Uvolnění tepla do těla přes břišní oblast a může utlumit tupou bolest, která často infekce močového měchýře doprovází. Pro tyto účely můžete zakoupit jakoukoliv vyhřívací podložku nebo použít ručník namočený do teplé vody a přiložit na bolestivé místo.

MŮJ TIP: Od bolesti a nepříjemných pocitů uleví přiložená PET lahev naplněná horkou vodou. Použijte lehce odstátou vodu z varné konvice nebo horkou vodu z kohoutku. PET láhev naplňte a zabalte ji do slabého ručníku nebo utěrky tak, abyste zabránili případnému spálení pokožky.

Láhev můžete přiložit kamkoliv v oblasti pánve a pohlavních orgánů. Akutní palčivou bolest pomůže zmírnit také horká sprcha v oblasti pohlavních orgánů. Sice se jedná o krátkodobé zmírnění projevů, ale zcela jistě je oceníte.

Užívejte brusinky v jakékoliv podobě

Brusinky se používají jako přírodní prevence infekce močového měchýře. Příznivé účinky brusinek potvrzuje i studie z roku 2012. Užíváním brusinek i během samotné léčby zcela jistě nic zkazit nemůžete.

Záněty močového měchýře včetně opakovaných infekcí vyžadují lékařskou pomoci. Při rychlém a účinném ošetření je riziko závažných komplikací nízké. V úvahu připadají i změny celkového životního stylu, které také mohou pomoci předejít budoucím infekcím.

V obecném slova smyslu lidské tělo s oslabenou imunitou je náchylnější k jakýmkoliv zdravotním komplikacím.

TIP: Jedním z hlavních zdravotních benefitů, které nabízí směs superpotravin Blendea SUPERGREENS, je právě posílení imunity. Dbejte na své tělo a udržujte se v kondici.

Směs zelených superpotravin Supergreens od Blendea

autor

Květa Bezuchová

Baví mě sepisovat poznatky do užitečných článků a rozhovorů, které mají přidanou hodnotu. S mým tělem budu až do konce života, a tak mi rozhodně není lhostejné, čím ho vyživuji. Základ informací jsem načerpala z kurzu pro výživové poradce zakončený certifikační zkouškou MŠMT. Mám ráda inspiraci, která je všude kolem v podobě zajímavých životních příběhů a ráda tyto zkušenosti sepisuji a předávám lidem v podobě inspirativních rozhovorů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Zánět močových cest chytnete nahned. Jak se projevuje a léčí?

30.07.2024

Zánět močových cest vás zajímá ze 2 důvodů: Buď před ním máte respekt a zajímá vás, čemu všemu se vyhýbat nebo vám jej urolog již diagnostikoval a nyní hledáte možnosti úlevy a rady, aby se opět nevrátil. Standardně přicházím se všemi odpověďmi. Nejčastější příčinou zanícených močových cest je bakteriální infekce bakterií Escherichia coli nebo různá […]

Číst celý článek

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek