Bílý cukr – vážně musíme všechno tolik sladit?

"Co je sladké, to je dobré. Co je sladké, to je výživné a vydatné. Co je sladké, je zdrojem energie, kterou potřebujeme pro svoji vitalitu, kondici a život, sladký život"…

To jsou teze, které má v sobě přirozeně zabudovány každý člověk.

Sladkou chuť si intuitivně spojujeme s chutí mateřského mléka, vůbec první chutí, kterou v životě potkáváme.

Sladkou chuť intuitivně vyhledáváme v případě, kdy nám chybí energie a potřebujeme povzbuzení, fyzické i psychické. Sladká chuť je pro nás atraktivní, často ta nejatraktivnější ze všech chutí.

Nezřídka nás jiné chutě neuspokojí, a tak si i po slaném jídle musíme dát nějakou tu sladkou tečku. Tak sladký však ten život s přemírou cukru není.

Na jedné straně je pro nás sladká chuť nadmíru lákavá, na druhé straně dnes není možné neslyšet důrazná varování výživových expertů před sladkostmi, cukrovinkami a cukrem jako takovým.

Je cukr „sladký problém“?

Problémem moderní doby je nadbytek cukru. Zatímco v dřívějších dobách lidé chutě na sladké uspokojovali z velké části ovocem, protože jiné zdroje sladké chuti byly zcela nedostupné nebo omezené, dnes sladká chuť znamená především kvanta jednoduchých cukrů bez další výživné hodnoty.

Sladká chuť sama o sobě není nezdravá nebo špatná. Opravdu značí obsah základních sacharidů a tedy obsah jednoduché, rychle dostupné energie.

Sladká chuť se často pojí s ovocem, které je jistě nepostradatelnou součástí zdravého jídelníčku.

Nezdravé je však chuť na sladké uspokojovat v podobě sladkostí a cukrovinek plných jednoduchého cukru a často i nezdravých tuků.

Jedním z největších strašáků moderní doby je bílý cukr.

Klasický konzumní cukr se v současném jídelníčku objevuje mnohem více, než je zdrávo.

Bílý cukr člověk moderní společnosti konzumuje v nadměrném množství, právě to z cukru dělá zabijáka.

cukr jako bílý zabiják
Cukr je dnes naprosto všude, hlavně ve zpracovaných potravinách a polotovarech. Nekupujte je. 

Bílý cukr – bílý zabiják

Bílý cukr se někdy označuje také jako bílý zabiják nebo dokonce bílý jed, přesto ho najdeme takřka v každé domácnosti nejenom v Česku, ale v celém západním světě.

Přidává se do mnoha různých pokrmů, je základem většiny dezertů, sladkostí a cukrovinek.

Jeho sladká chuť je přitom návyková, jeho nadměrné dávky se v organismu ukládají v podobě tuků.

Bílý cukr způsobuje nezdravé výkyvy v hladině krevního cukru, to mj. vede k poškozování cévních střev a zvýšenému riziku vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Přemíra bílého cukru zatěžuje zažívání, zpracování nadměrného množství jednoduchého cukru je náročné především pro slinivku břišní.

Nadmíru cukru vůbec nepotřebujeme, a často to přeháníme

Bílý cukr není nic jiného než cukr – sacharid, resp. disacharid sacharóza. Je složený ze dvou jednoduchých cukrů – jednoho dílu glukózy a jednoho dílu fruktózy (ovocného cukru).

Bílý cukr má vysoký glykemický index, tzn. že způsobuje zvýšení hladiny krevního cukru, a s tím spojené vylučování hormonu inzulínu do krve, kterému však následuje rychlý propad a také pocity hladu.

Označuje se také jako stolní (konzumní) cukr. U nás se mu říká také řepný cukr, protože nejčastěji pochází z cukrové řepy.

Neobsahuje nic navíc, ve svém složení nemá žádné další prospěšné živiny, zcela chybí vitamíny nebo minerály. Jde pouze o prázdné kalorie.

tmavý třtinový cukr
Když už sladit, tak aspoň třtinovým cukrem, který je o něco méně škodlivý

Zdravější alternativou je hnědý cukr 

Základní alternativou bílého řepného cukru je cukr třtinový, který pochází z cukrové třtiny. Podívejte se, jak se vyrábí.

Třtinový cukr může být světlý nebo tmavý, dle konkrétního obsahu. Třtinový cukr obsahuje přirozeně podíl melasy. Ta mu dává různě tmavou barvu, od odstínů zlaté až po čokoládově hnědou.

třtinovému cukru dává charakteristickou karamelovou chuť a vůni.

Třtinový cukr se pyšní obsahem vitamínů skupiny B, také minerálních látek jako je vápník, hořčík, draslík nebo železo.

Cukr bílý nebo hnědý?

Klasický bílý řepný cukr prochází z cukrové řepy, má tedy přírodní původ. Surový řepný cukr je tmavý, ale následně se čistí a rafinuje.

Tím se zbavuje některých škodlivých látek z výroby, ale také všech živin a minerálů. Stává se rafinovaným produktem.

Někdy se bílý řepný cukr dobarvuje melasou nebo karamelovým sirupem, potom se také označuje jako tmavý či hnědý cukr.

Takový cukr však nenese více zdravotních benefitů než klasický bílý cukr.

Pokud má být hnědý cukr zdraví prospěšný, bude pocházet z cukrové třtiny. Bude obsahovat minerální látky a přirozeně i melasu.

Obsahuje rozhodně více vitamínů a minerálů než klasický řepný cukr, přesto by se ani třtinový cukr neměl užívat jako zdroj těchto mikroživin. Přece jenom v jeho složení dominují cukry a s těmi bychom to neměli přehánět.

Přehánět bychom to neměli ani v případě, že využijeme další, zdravé alternativy cukru. Mezi ty nejoblíbenější patří cukr kokosový nebo cukr palmový.

VIDEO: Jak sladit méně a zdravěji? Odpovídá vyhlášená výživová expertka Margit Slimáková:

Cukr kokosový nebo palmový?

Cukrová řepa a cukrová třtina patří dle wikipedie z globálního pohledu mezi 15 nejdůležitějších polních plodin.

Pokrývají celosvětovou potřebu cukru z 99 %. Nejsou však jedinými cukrodárnými rostlinami.

Zdrojem cukru může být i čirok cukrový, Johnsonova tráva nebo dokonce palma olejná, využívaná především jako zdroj palmového tuku.

Z palmy olejné se získává jednak palmový cukr (z mízy), jednak kokosový cukr (z květového nektaru).

Oba představují alternativní sladidla, která jsou tvořena sacharózou. Oproti klasickému bílému cukru obsahují navíc i mikroživiny v podobě minerálních látek.

Pyšní se také obsahem nerozpustné vlákniny inulinu. Inulin zpomaluje vstřebávání cukru do krve, těmto cukrům tak snižuje glykemický index.

Kokosový cukr se vyrábí z květového nektaru palmy. Jde tedy o jakýsi palmový med. Palmový cukr se získává z mízy palmy, dal by se tedy označit i jako palmový sirup.

MÁME PRO VÁS KÁVOVÝ NÁPOJ BEZ CUKRU S OBSAHEM PROSPĚSŇÉHO INULINU.

Blendea SUPERCOFFEE podporuje energii, imunitu a zdravé zažívání.

Do 2 dnů je u vás.

Blendea SUPERCOFFEE káva s medicinálnimi houbami

Jak sladit zdravě ?

Přestože třtinový cukr, stejně jako cukr kokosový nebo palmový mají lepší nutriční hodnotu než klasický bílý cukr, pořád jde o cukry.

I ve složení těchto zdravějších cukrů dominuje sacharóza. Vzhledem k přemíře sacharózy v jídelníčku bychom i příjem těchto cukrů měli hlídat.

Třtinový, kokosový i palmový cukr jsou sice přírodní produkty, oproti jiným přírodním produktům a potravinách však stále patří především ke koncentrovaným zdrojům sacharidů.

Pokud tedy chceme zdravě sladit a dodat sladkou chuť například smoothie, pořád nejsou ani tyto „zdravější“ cukry tím pravým.

Pokud chcete svým nápojům, dezertům a dalším pokrmům dodat skutečně zdravou sladkou chuť, nejlepší bude využít sladké ovoce, případně sladké druhy zeleniny či další přirozeně sladké potraviny, například rostlinná mlékaVíce se dozvíte v článku: 4 netradiční způsoby jak si zdravě osladit smoothie.

Připravujte smoothies bez přidaného cukru:

ovocná vitaminova smoothie bowl

Další články o sladidlech a co možná nejzdravějším slazení

4 způsoby, jak si zdravě osladit smoothie
Bílý cukr – vážně musíme všechno tolik sladit?
Melasa – účinky, rizika a kompletní nutriční profil
Kokosový cukr – je bezpečný?
Přidaný cukr do smoothie nepatří. Proč?
Přírodní sirupy – nejzdravější možný způsob slazení?
autor

Radka X Křivánková

Popsala jsem stohy papírů. Zaplnila jsem nespočet webových stránek články o zdravé výživě a životním stylu. A přece je pro mě toto téma nadále nevyčerpatelnou studnicí. Jíst zdravě je jednoduché. Klíčem je spokojenost. Cílem je cítit se dobře. A přece se mnoho z nás trápí s tím, co jíst, kdy jíst, jak jíst. A přece jsou tu věčné diety založené na omezování a nespokojenosti se sebou samým. Tak jsem stvořila PARADOX dietu, dietu zaměřenou na spokojenost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Atopický ekzém: Najděte konkrétní spouštěč a vyhněte se mu 🚫

07.09.2023

Atopický ekzém (atopická dermatitida) je zdravotní stav způsobující suchou, svědící, olupující se a zanícenou pokožku. Atopický ekzém je velmi častý u novorozenců a dětí, ale trápí a znesnadňuje život i mnoha dospělým. Ekzém je většinou dlouhotrvající, a tedy chronické povahy. Navíc může často měnit intenzitu od téměř nepatrných svědivých flíčků až po velká zanícená a […]

Číst celý článek

Pískavice řecké seno: Cenná rostlinka pro podporu laktace s mnoha dalšími zdravotními benefity

31.08.2023

Pískavice řecké seno si dnes představíme hlavně díky její podpoře laktace, a tedy podpoře produkce mateřského mléka. Zároveň uvedu další zdravotní benefity pískavice a to na ženské i mužské zdraví. Pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru, cholesterolu a zvyšuje hladinu hormonu testosteronu. Některé účinky zatím nejsou potvrzené vědeckými studiemi, proto se zaměřím na ty, které již […]

Číst celý článek

Artritida: Zánětlivá nemoc kloubů, kvůli které dnes možná ani nevstanete z postele 😔

24.07.2023

Výraz artritida (lidově revma) hledá na českém internetu každý měsíc přes 4400 lidí, takže jde o rozšířený a době známý zdravotní problém pohybového aparátu, konkrétně jde o zánět kloubů. Lidi nejčastěji zajímá, proč artritida vzniká a jak se projevuje, jaké druhy artritidy známe, a samozřejmě jak zle artritidu léčit nebo aspoň zmírnit její bolestivé symptomy. […]

Číst celý článek

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea): Krásná květinka pro podporu mentální výkonnosti a tělesné kondice 🧠💪

17.06.2023

Každý z času na čas potřebujeme mentální vzpruhu, která by podpořila naši soustředěnost, psychickou výkonnost, paměť, pozornost, a ideálně urychlila schopnost učit se. Obvykle sáhneme po kávě či jiném legálním stimulantu, protože jsou nejdostupnější. Existuje ale několik tradičních a rovněž dostupných bylin, které nám pomohou nakopnout duševní výkonnost aniž bychom si na nich vytvořili závislost. […]

Číst celý článek

Nedostatek hořčíku a negativní příznaky, které již možná pociťujete

15.06.2023

Nedostatek hořčíku má své jasné příznaky. Některých jste si na sobě již možná všimli, ale zatím netušíte, zda reálně trpíte nedostatkem. Proto vás navedu na určité „indice“, které mohou deficit prokazovat. V článku se nevěnuji nepostradatelnému významu hořčíku v těle. O něm se dočtete v lékařských a vědeckých zdrojích, na které v článku odkazuji. Hlavním […]

Číst celý článek

Blendea SUPERCOFFEE je prostě „jiný kafe“. Řeknu vám proč.

31.05.2023

Není žádným tajemstvím, že Blendea SUPERCOFFEE je aktuálně nejprodávanějším produktem, a tedy bestsellerem naší značky. Není se čemu divit, protože nás spokojení zákazníci „bombardují“ pochvalnými zkušenostmi a skvělými recenzemi. Několik jich přikládám níže. Pokud SUPERCOFFEE zatím ještě neznáte, rád bych vás seznámil s hlavními rozdíly mezi klasickou kávou a naší instantní, zdravější alternativou. Vyjmenuji prospěšné […]

Číst celý článek

Jak zlepšit kvalitu spánku? (vaše nová spánková hygiena)

27.04.2023

Spánek je nezbytný pro každou živou bytost. O kvalitním spánku si mnozí bohužel můžeme „nechat jenom zdát“. To, jak a kolik spíme, má přímý vliv na regeneraci organismu, zdravotní kondici, tělesnou i mentální energii a v neposlední řadě i na náš vzhled. Jistě to znáte. Pokud se jednu-dvě noci dobře nevyspíte, jste bledí nebo naopak […]

Číst celý článek

Tribulus terrestris (Kotvičník zemní): Cenná soupiska potvrzených účinků i rizik

26.04.2023

Tribulus terrestris (česky Kotvičník zemní) vyvolává zvýšený zájem mužů, protože pomáhá stimulovat přirozenou tvorbu vlastního testosteronu. Pod značkou Blendea jsme začali prodávat kapsle s extraktem z tribulusu. Zajímavý je 40% obsah saponínů. V článku srozumitelně vysvětlím, jak tribulus pomáhá s hladinou testosteronu, a samozřejmě odkáži na výsledky vědeckých studií, které všechny informace potvrzují. Zmíním i […]

Číst celý článek

Nafouklé břicho a změny stravování, které vás jej zbaví

29.03.2023

Nafouklé břicho dnes řeším, protože zmírnění až odstranění pocitů nafouklého břicha hlásíte jako jeden z nejčastějších prospěšných účinků směsi Blendea SUPERGREENS. Výrobek zároveň doporučuji hned na úvod. Než článek dočtete, směs může být na cestě k vám 🙂 Do té doby ale vysvětlím, kvůli kterým příčinám se vlastně břicho nafukuje a jak se problému zbavit […]

Číst celý článek

Artyčok a extrakt z artyčoku: Potvrzené zdravotní účinky na játra, cukr, cholesterol a další

22.03.2023

Artyčok na pizzu patří! Ale to nás dnes zajímat nebude 🙂 Zajímat se budeme o zdravotní účinky artyčoku, a hlavně extraktu v doplňcích stravy, a tedy v tabletách a kapslích. Extrakt z artyčoku totiž přidáváme do nových kapslí Blendea se 400 mg extraktu v jedné. V článku vám vysvětlím, s čím vším vám může artyčok […]

Číst celý článek

Soubory cookie používáme pro správné fungování naší stránky, přizpůsobení obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a pro analýzu návštěvnosti. Informace o používání naší stránky také sdílíme s našimi sociálními médii, reklamními a analytickými partnery.