• Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Detoxikace jater: Odděluji fakta od mýtů. Co dělat, co nepomáhá a co je nemožné?

Detoxikace jater: Odděluji fakta od mýtů. Co dělat, co nepomáhá a co je nemožné?

Detoxikace jater je velice populární téma, zvlášť po zimě začátkem jara. Bohužel v této oblasti existuje více mýtů a dezinformací, než vědecky potvrzených, pravdivých a bezpečných informací. Skoro každá stránka se vás bude snažit přesvědčit, že díky detoxikaci jater se stanete téměř nesmrtelní a zbavíte se všech možných i nemožných nemocí.

Není to pravda. Játra jsou životně důležitý orgán a je našim cílem, abychom na jejich zdraví a správné činnosti pracovali bez přestávky. Játra jsou společně s ledvinami, plícemi, kůží, lymfatickým systémem a střevy hlavními detoxikačními orgány. Právě díky nim se organismus zbavuje toxinů, škodlivin, patogenů, odpadních látek a všeho, co v těle nechceme a nepotřebujeme.

Našim společným a zodpovědným cílem je proto podpořit přirozenou činnost jater a chránit je před oslabením kondice. Až se nám to povede, játra budou fungovat správně a organismus budou detoxikovat zcela přirozeně.

V článku vysvětlím, jaké úkoly mají játra na starosti a co všechno jejich činnost oslabuje. Velkou část článku věnuji nejčastějším mýtům, takže čtěte pozorně. Budete připravení, až vás někdo bude přesvědčovat o opaku.

Pod prokliky odkazuji na vědecké, převážně zahraniční odborné zdroje nebo na starší články z našeho blogu.

detoxikace a očista jater

TIP: Pokud máte podezření, že vaše játra nefungují správně nebo jsou dokonce nemocná, než číst články na internetu doporučuji zajít na vyšetření k hepatologovi nebo gastroenterologovi. Hepatologické a gastroenterologické ambulance ve svém okolí najdete přes tento odkaz.

Pokud žádného neznáte, nechte se k některému doporučit přes praktického lékaře. Ten také odhadne, zda je pro vás vyšetření nutné.

Jaké jsou funkce jater a proč jsou tak důležitá?

Játra jsou žláza s mnohými důležitými funkcemi. Mají až zhruba 500 úkolů a číslo může být dokonce ještě vyšší. Játra filtrují krev a toxiny proměňují na odpadní látky.

Vybírám hlavní funkce jater:

Tvorba žluči:Díky žluči střevo rozkládá a absorbuje tuky, cholesterol a vitamíny. Problém s produkcí žluči znamená problém se vstřebáváním potřebných živin.
Tvorba červených krvinek:Játra ukládají železo z hemoglobinu a vyrábí z něj nové červené krvinky. Problém s játry znamená problém s tvorbou krve.
Podpora srážlivosti krve:Díky žluči játra vstřebávají vitamín K potřebný pro srážlivost krve. Bez žluči by krvi chyběly srážlivé faktory a člověk by mohl vykrvácet z rány.
Metabolizace a vstřebávání tuků:Žluč rozkládá tuky a usnadňuje jejich vstřebávání.
Metabolizace sacharidů:Játra proměňují uložené sacharidy na glukózu (krevní cukr). Problém s játry vyvolává únavu a nedostatek energie.
Metabolizace bílkovin:Žluč rozkládá bílkoviny. Problém s játry může vyvolat deficit proteinů.
Ukládání vitamínů a minerálů:V játrech se ukládají vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E, K, B12) a minerály jako železo a měď. Problém s játry znamená problém s jejich ukládáním, kvůli čemu nám pak mohou chybět.
Filtrace a čištění krve:Játra jsou velkým filtrem krve. Odstraňují škodliviny, odpadní látky a také nadbytečné hormony (estrogen, aldosteron). Starají se i o odbourávání alkoholu a drog nebo zbytků léčiv. Problém s játry znamená rizikové znečištění krve.
Podpora imunity:Většina imunitních, tzv. Kupfferových buněk se nachází v játrech. Hubí bakterie, viry, mikroorganismy a další patogeny. Oslabená játra znamenají oslabenou imunitu.
Udržení správného krevního tlaku:Játra produkují protein albumin, který podporuje správný tlak a brání prosakování cév. Problém s játry znamená problém s krevním tlakem a zdravím cév.
Tabulka hlavních funkcí jater

Jak vidíte, všichni potřebujeme, aby játra fungovala správně. Jinak bychom měli problém vstřebat životně důležité živiny, měli bychom výkyvy krevního tlaku, slabou imunitu a žádnou energii. Pokud si myslíte, že je u vás některá funkce oslabená, objednejte se do hepatologické ambulance.

Co nejčastěji slibují detoxikace jater?

Na většině stránek se dočtete, že cílem detoxikace jater je zbavit celý organismus toxinů a nečistot. Existuje ale velmi málo seriózních vědeckých důkazů, které by tyto účinky a výsledky jaterní očisty potvrzovaly.

Tyto stránky se vám budou snažit prodat různé přípravky, které by měly detoxikaci jater podpořit. Některé mohou být dokonce nebezpečné, protože je nekontrolují státní orgány (u doplňků stravy je to Státní zemědělská a potravinářská inspekce, u léků je to Státní ústav pro kontrolu léčiv).

Tyto orgány často nemají kontrolu nad všemi výrobky, protože jich jsou na trhu stovky, ne-li tisíce. Mnohé mají neznámého výrobce či prodejce a úřad je nedovede vypátrat, zvlášť pokud nedostane podnět na kontrolu.

Psaní článku mi dalo trošku zabrat, protože jsem musel pročíst desítky odborných článků. Nyní již ale vím, co je možné a co ne. Považuji za důležité tyto informace publikovat veřejně (děkuji za případné sdílení 🙂 )

Co je to detoxikace jater?

Detoxikace je přirozená funkce zdravých jater. Játra detoxikují a pročistí vše, co přes ně projde. Opakuji, že cílem ve skutečnosti není detoxikace jater, ale podpora a udržení jejich přirozené detoxikační činnosti.

Jakékoliv oslabení nebo zastavení jejich fungování má za důsledek neschopnost odfiltrovat toxické látky z těla.

To, že játra nepracují správně, poznáte nejčastěji podle:

 • nažloutlé barvy pokožky,
 • soustavné únavy a vyčerpání,
 • svědění pokožky,
 • nevolnosti a průjmu,
 • vnějších i vnitřních otoků,
 • problémů s krevním tlakem a zdravím cév,
 • vzniku žlučových kamenů.

Na různých (jak tomu já říkám) „zdravíčkových“ webech a e-shopech se dočtete, že při činnosti jater, a tedy filtraci krve nebo produkci určitých látek, se v nich hromadí nebezpečné toxické látky. Dále rádi tvrdí, že tyto toxiny vyvolají závažná onemocnění nebo až rakovinu. Důkazů, které by tato tvrzení potvrdili, je ale minimum, pokud vůbec nějaké.

Játra ale samozřemjě můžeme přetížit, pokud se k nim nechováme správně. Funkce jater zhoršuje pití alkoholu, užívání drog a také kouření. Tehdy jsou pořád „v pozoru“, protože musí nežádoucí látky filtrovat a odvádět. Játrům mohou škodit i některé léky na předpis, které pacient užívá dlouhodobě. Nemoc je ale potřeba vyléčit a léčba je vždy nadřazená zdraví jater.

Zmíněné dezinformační stránky vám budou nejčastěji doporučovat (schválně si otevřete nějakou stránku, která píše o detoxikaci jater, a určitě tam některý z bodů najdete):

 • užívání doplňku, který podpoří a urychlí vyplavování toxických látek z jater (na to obzvlášť pozor),
 • změnit jídelníček za prospěšnější pro funkce jater (o vhodných potravinách se rozepisuji níže),
 • vyhýbat se některým potravinám (i to je skutečně vhodné a sepsal jsem to níže),
 • začít ihned pít rostlinné šťávy a různá smoothies, případně držet krátkodobý půst (toto někdy může mít smysl, jindy ne, vždy záleží na konkrétní surovině a délce půstu),
 • začít si dělat klystýry střev (odborníci před klystýrem varují, protože může způsobit poranění, narušení střevního mikrobiomu a různá další rizika).

Pravdou je, že selhání funkce jater je život ohrožující stav. Lékaři ale všechny uklidňují. Podle nich totiž neexistuje důkaz, že by se ve zdravých játrech hromadily rizikově zvýšené úrovně toxinů. Stát se to může, pokud bychom se dlouhodobě vystavovali nějakým toxinům v prostředí, dostávaly se do těla dýcháním, přes pokožku nebo polykáním či pitím. Pokud ale víte, že nepracujete někde v dolech nebo ve fabrice, je nepravděpodobné, že byste se vystavovali nadměrnému působení toxinů.

Lékaři zároveň upozorňují, že důvod pro detoxikaci ani očistu jater běžně nevzniká. V určitých případech to může být dokonce nebezpečné.

Je vůbec možné játra nějak detoxikovat?

Zdravá a funkční játra se detoxikují a čistí sama. Je to jejich hlavním úkolem. Pokud játra zdravá nejsou a neodvádějí toxiny správně, očista jim zdraví ani kondici nezlepší. Zklamalo vás to? Věřím že ne, protože aspoň nenaletíte prodejcům zbytečných a rizikových výrobků.

Člověk s nemocnými játry potřebuje v první řadě lékařskou pomoc a léčbu. Uzdravení jater podpoří a urychlí vhodný jídelníček a změna nesprávných návyků.

Ostropestřec mariánský
Bodlák a květ Ostropestřece mariánského

Dohledal jsem vědecké důkazy o tom, že třeba Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) pomáhá zlepšit zdraví jater. Zmírňuje jaterní záněty a snižuje vysokou hladinu cholesterolu, který by jinak játra zatěžoval tím, že jej musí rozkládat. Ostropestřec tak částečně chrání játra.

Pozor. Důkaz o tom, že by ostropestřec nebo jiné rostliny detoxikovaly játra, neexistuje. Zároveň neléčí žádné nemoci jater. Mluvím zde „pouze“ o podpoře činnosti jater a zlepšení jejich kondice. Doplňky nevyléčí nemoci jater ani žádné jiné nemoci.

Detoxikace jater tedy není možná. Existuje pouze léčba nemocných a poškozených jater nebo jater vystavených nadměrnému množství toxinů.

Vybrané doplňky Blendea pro podporu normálních funkcí jater

Níže vidíte účinky jednotlivých rostlin na funkce jater. Bylin s těmito prospěšnými účinky je o něco více, já ale poukazuji na ty, které prodáváme pod značkou Blendea.

Přísně hlídáme kvalitu vstupních surovin a každý výrobek řádně ohlašujeme na příslušném kontrolním úřadě. Jako zákazník tak získáváte jistotu, že výrobky Blendea budou na játra působit přesně podle odsouhlasených zdravotních a výživových tvrzení inspekce SZPI, která je kontroluje.

Zde jsou potvrzené účinky jednotlivých rostlin na játra podle státního kontrolního orgánu SZPI:

účinky Artyčoku zeleninového na játra podle SZPI
Účinky artyčoku na činnost jater podle SZPI
Ostropestřec mariánský a účinky na játra podle SZPI
Účinky ostropestřece na činnost jater podle SZPI
Kurkuma dlouhá a účinky na játra podle SZPI
Účinky kurkumy na činnost jater podle SZPI

MĚJTE VŽDY PŘEHLED A NENECHTE SE NAPÁLIT: Tato Vodítka k problematice výživových a zdravotních tvrzení si můžete stáhnout ve formátu xlxs, 214 KB. Získáte tak přehled o všech odsouhlasených tvrzeních různých rostlin nebo jejich složek.

Díky tomu dovedete rozpoznat, zda vám nějaký prodejce lže, až bude doporučovat svůj výrobek. Jednoduše se podíváte na povolená tvrzení a budete mít jasno (nemáte zač, vážení čtenáři 🙂 ).

Já za tuto soupisku vděčím inspekci SZPI a při psaní článků do ní nahlížím prakticky denně.

Možná rizika detoxikace jater

Výše jsem psal, že vám stránky budou nabízet různé výrobky a kůry pro detoxikaci jater. Taková snaha o detoxikaci ale může vzbudit některá zdravotní rizika:

 • Dieta určená na detoxikaci jater může způsobit nedostatek určitých živin. V rámci snahy o detoxikaci vám může člověk bez odborného vzdělání nastavit jídelníček, ve kterém budou scházet základní živiny v dostatečném množství. Pokud byste drželi detoxikační dietu delší dobu, hrozil by nutriční deficit nebo podvýživa. Nejvíce ohrožené by byly těhotné nebo kojící ženy, děti a pacienti s vážnějšími nemocemi.
 • Vytoužená detoxikace jater nenahrazuje předepsanou léčbu. Pokud bude člověk s nemocnými játry usilovat o detoxikaci, může se vyhnout lékařskému vyšetření a ošetření nemoci jater. Kvůli tomu se může stav jater rychle zhoršit a přerůst až do život ohrožujících stavů (viz horní tabulka funkcí jater).
 • Klystýry a tedy střevní výplachy mohou těžce poranit střeva a ohrozit člověka na životě.

Mohu díky detoxikaci jater zhubnout?

Detoxikujte játra a zhubnete!“ dočetl jsem se hned na několika neodborných zdravíčkářských webech.

Ne, detoxikace nemá vliv na hubnutí a neslouží jako dieta. Jde o nepotvrzený mýtus a lež.

Příznivci detoxikace jater slibují, že pomůže zlepšit metabolismus a tím podpořit hubnutí. Ani zde neexistují žádné vědecké důkazy, které by šanci zhubnout podporovaly.

Pravdou je, že nízkokalorická dieta může dokonce zpomalit metabolismus a bude tak trvat déle, než spálí tuky nebo cukry. Organismus na dietě se totiž přizpůsobuje na snížený kalorický příjem a logicky tak zpomaluje metabolismus, aby spotřeboval zásoby energie až později.

Pokud nastoupíte na některou detoxikační dietu, pravděpodobně začnete přijímat značně menší množství kalorií. Tento cílený úbytek může vést k dočasnému snížení hmotnosti. V první řadě ale „zhubnete“ o uloženou vodu, a jakmile se vrátíte k původnímu stravování, váha se rychle vrátí nebo dokonce naroste (starý známý jo-jo efekt).

Pokud chcete reálně zhubnout, snižte kalorický příjem (jezte dietněji nebo méně) a zvyšte kalorický výdej (hýbejte se aspoň 25 minut denně nebo častěji). Rychlejší a přirozenější způsob hubnutí ještě bohužel nikdo nevymyslel.

Potraviny pro podporu funkce jater

Konečně jsem se dostal k záměru článku a to vysvětlit, jak přirozeně stimulovat správnou činnost jater, pokud jsou z nějakého důvodu oslabená a pomalá 🙂 Opakuji ale, že neexistuje konkrétní potravina nebo jejich kombinace, která by prokazatelně detoxikovala a čistila játra.

Lékaři vám tyto změny stravování doporučí v případě onemocnění jater. V první řadě vyhýbat se příliš tučným jídlům a alkoholu. Ty mají na stav jater velmi škodlivý vliv, hlavně pokud působí trvale. Další dietní změny budou záviset od konkretního jaterního onemocnění. Neignorujte proto lékařské vyšetření. Každý problém si vyžádá jinou skladbu jídelníčku.

Pokud máte játra zdravá, žádnou speciální dietu nepotřebujete. Tehdy dodržujte klasické zásady zdravého stravování, nepijte alkohol, nekuřte a neužívejte drogy.

Nemoc jater:Vhodný jídelníček:
Nealkoholická steatóza (ztukovatění) jater:Jezte hodně potravin s vlákninou (zelenina, obiloviny, luštěniny, ořechy, semínka) a omezte vysokokalorické potraviny.
Hepatitida C (žloutenka typu C):Nekonzumujte potraviny bohaté na železo (maso a vnitřnosti, vejce, ořechy, luštěniny semínka) ani doplňky stravy s ním.
Cirhóza (zjizvení) jater:Snižte příjem soli na minimum. Lékař doporučí snížit i příjem bílkovin.
Hemochromatóza (hromadění železa v játrech):Nekonzumujte potraviny bohaté na železo (maso a vnitřnosti, vejce, ořechy, luštěniny semínka) ani doplňky stravy s ním.
Wilsonova choroba (hromadění mědi v játrech):Omezte potraviny s vyšším obsahem mědi (vnitřnosti, mořské plody, některá semínka, ořechy a celá zrna, houby, čokoláda) a neužívejte doplňky stravy s mědí.
Nemocné žlučovody:Používejte dietní druhy tuků a olejů, ideálně panenské a zastudena lisované. Žlučovody vyprodukují méně žluči, aby je rozložily, takže se nebudou tolik namáhat.
Tabulka dietních změn pro podporu činnosti NEMOCNÝCH jater

Jak mohu kromě stravy udržet zdraví jater?

Ideálně nepijte alkohol:Nadměrné a příliš časté pití alkoholu rapidně zvyšuje riziko onemocnění jater.
Pijte dostatek vody:Pokud mají játra něco zpracovat a vyloučit z těla, potřebují na to vodu. Pijte aspoň 2,5 l vody denně.
Omývejte zeleninu a ovoce:Zbavíte je pesticidů, které by jinak játra musely odbourávat.
Nechte se očkovat:Žloutenka typu A a B je v Česku rozšířená. Aby játra nepoškodila, nechte se očkovat.
Při sexu používejte ochranu:Některé pohlavně přenosné nemoci napadají i játra. Chraňte se. Ideálně se nechte pravidelně testovat na pohlavní nemoci (venerologická ambulance).
Nevystavujte se chemikáliím:Pokud malujete pokoj nebo postřikujete úrodu na zahradě a podobně, vždy se chraňte oděvem, rukavicemi, rouškou, brýlemi a dalšími ochrannými prostředky.
Opatrně s tetováním a piercingy:Vybírejte si certifikované salony, kde je minimální riziko nákazy hepatitidou typu C.
Opatrně s léky bez předpisu:Volně prodejné léky užívejte vždy dle doporučení a nepřekračujte dávku. Játra může poškodit paracetamol. Nachází se v panadolu, paralenu a podobných lécích. Léky nikdy nekombinujte s alkoholem.
Tabulka domácích rad pro udržení zdraví a činnosti jater

Časté mýty a fakta o detoxikaci jater

MÝTUS: Detoxikace jater pomocí doplňků je důležitá pro udržení celkového zdraví.

FAKT: Potravina ani přípravek, který by játra detoxikoval, neexistuje. Tyto výrobky nejsou regulovány úřady SZPI ani SÚKL. Proto obvykle nebyly klinicky testovány a mohou být škodlivé. Očista jater zároveň nesnižuje poškození jater, které vyvolalo nadměrné užívání alkoholu, drog a kouření.

Některé složky ale mohou podpořit činnost jater. Zdůrazňuji přínosy Ostropestřece mariánského, který snižuje záněty, extraktu z kurkumy, který játra chrání před poškozením nebo artyčoku, který urychluje proměnu toxinů na odpadní látky. Pod prokliky najdete produkty Blendea s obsahem prospěšných bylin.

MÝTUS: Díky očistě jater mohu zhubnout.

FAKT: Mnohé přípravky slibují kromě očisty také hubnutí. Žádný vědecký důkaz ale neexistuje a vše je pouze přehnaná reklama.

Některé kůry mohou játra dokonce poškozovat, zpomalit metabolismus a tloustnutí tak naopak podporovat.

MÝTUS: Očista jater může vyléčit již existující poškození jater.

FAKT: Zatím se žádnému specialistovi nepovedlo dokázat, že by jaterní očista léčila existující poškození nebo nemoc jater.

MÝTUS: Obezita nezvyšuje riziko vzniku nemocí jater.

FAKT: Nadváha s obezitou jsou základní faktory vedoucí k nealkoholickému ztučnění jater. Zvýšený obsah tuku v játrech způsobuje záněty a ty dále vedou až k cirhóze (zjizvení) nebo fibróze (zmnožení vaziva) jater.

Vysoká váha je v Česku rozšířený problém, kvůli čemu je steatóza jater pořád častější. Je dokonce častější, než žloutenka. Snažte se udržet si zdravou váhu a případné onemocnění léčete na hepatologii nebo dietologii.

MÝTUS: Před nemocemi jater se sám nemohu ochránit.

Ale samozřejmě, že můžete. Zdraví jater je z velké části ve vašich rukou.

Nepijte příliš moc alkoholu, snažte se udržet zdravou váhu, souložte s ochranou a tetování či piercing si nechte udělat v seriózním studiu. Zároveň nechte stav jater zkontrolovat hepatologovi a podstupujte pravidelné zdravotní prohlídky u ostatních lékařů.

NEZAPOMEŇTE, že doplňky pro podporu funkce a činnosti jater existují. Vyrábíme je pro vás v rostlinných kapslích pro pohodlné užívání v optimální denní dávce.

Případnou objednávku vám doručíme do 2 pracovních dnů. Ihned tak můžete začít s cílenou a zodpovědnou podporou funkce jater.

Co jsme zjistili o detoxikaci a očistě jater?

Lukáš Chládek, blog Blendea
Lukáš Chládek, autor článku, redaktor blogu Blendea
 • Nic jako cílená detoxikace jater neexistuje. Tyto kůry mohou být dokonce zdraví nebezpečné.
 • Možná je jedině podpora správné činnosti a funkcí jater.
 • Snaha očistit játra je nezbaví žádné nemoci.
 • Přirozenou funkci jater podpoří Ostropestřec mariánský, Kurkuma dlouhá nebo Artyčok zeleninový.
 • Pokud máte zdravá játra, dodržujte zásady zdravé životosprávy, nepřejídejte se, pijte hodně vody, nepijte alkohol, nekuřte a neužívejte drogy.
 • Zdravá játra jsou nezbytná pro udržení celkového zdraví. Nemoci jater vyléčí hepatolog v hepatologické nebo gastroenterologické ambulanci.
 • Zdravíčkářským webům, kterých motivací je pouze prodej doplňků stravy a různé pofidérní péče, nevěřte a pro jistotu je ani nečtěte.

Máte vlastní zkušenost s podporou činnosti jater? Nebo jste podstoupili léčbu některé z jaterních nemocí?

Vaše zkušenosti zajímají nás v redakci blogu Blendea i naše čtenáře. Dejte nám vědět v komentářích pod článkem.

Děkuji, že nás čtete a nakupujete u nás 🙂 Krásný den a pevné zdraví přeje autor článku Lukáš Chládek.
autor

Lukáš Chládek

Ve firmě eMarkest, s.r.o. jsem začal jako prodejce, a právě to mě dovedlo k podrobnému studiu našich výrobků, a hlavně jejich účinků. Jako redaktor blogu Blendea Vám podrobně představím naše produkty. V článcích vysvětlím všechny pozitivní účinky složek produktů Blendea. Podíváme se i na nejčastější zdravotní komplikace, které naše zákazníky trápí, jejich příčiny a projevy. Poradíme, jak se jich nejrychleji zbavit. Kdykoliv mi můžete napsat na chladek.emarkest@gmail.com. Odpovídám během pracovních dnů mezi 09:00 až 18:00. Děkuji, že čtete náš blog a nakupujete u nás. Přeji Vám krásný den a pevné zdraví :)

2 komentáře: “Detoxikace jater: Odděluji fakta od mýtů. Co dělat, co nepomáhá a co je nemožné?”

 1. Vyborny clanek, moc dekuji, neni co dodat. Snad jenom ze samozrejme firmy prodavajici uvedene pripravky na “ vycisteni jater, hunuti, posileni organismu “ atd se mohou zejmena na jare pretrhnout v jejich nabizeni za ceny ktere vam nekdy berou dech!

  • Velmi pěkně děkuji za pochvalu článku, Evo 🙂
   Snažil jsem se věci uvést na pravou míru, protože právě v tomto období jde trh doslova prasknout pod návalem různých „zaručených detoxikačních programů a výrobků“, ze kterých ale mohou být mnozí zklamaní. Koukám, že se článek ve vyhledávání na Googlu zobrazuje velmi pěkně na předních pozicích, díky čemu se snad dostane co nejvíce lidem.
   Ještě jednou děkuji a přeji krásný den a vždy pevné zdraví 🙂
   Lukáš Chládek, autor článku, redaktor Blendea.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Artyčok a extrakt z artyčoku: Potvrzené zdravotní účinky na játra, cukr, cholesterol a další

22.03.2023

Artyčok na pizzu patří! Ale to nás dnes zajímat nebude 🙂 Zajímat se budeme o zdravotní účinky artyčoku, a hlavně extraktu v doplňcích stravy, a tedy v tabletách a kapslích. Extrakt z artyčoku totiž přidáváme do nových kapslí Blendea se 400 mg extraktu v jedné. V článku vám vysvětlím, s čím vším vám může artyčok […]

Číst celý článek

Vypadávání vlasů: Zdravotní příčiny a rady pro podporu růstu

28.02.2023

Vypadávání vlasů běžně trápí ženy i muže. Ženy problém vnímají intenzivněji, protože přicházejí o jeden ze symbolů ženskosti a své přirozené krásy. Muži přemýšlejí stejně a čím méně vlasů mají, o to se cítí starší a méně přitažliví. V článku vám vysvětlím nejčastější zdravotní příčiny padání vlasů a také příčiny, za které si (bohužel) můžeme […]

Číst celý článek

Kelp (Ascophyllum nodosum), štítná žláza, správný vývoj dítěte a další vědecky potvrzené zdravotní účinky

31.01.2023

Kelp je výživná mořská řasa s výrazným vlivem na funkce a kondici štítné žlázy. Má vysoký obsah jódu, který štítná žláza rovněž potřebuje pro správné fungování. Kelp pro vás nově vyrábíme v kapslích Blendea pro každodenní užívání. V článku proto vysvětlím zdravotní účinky kelpu a odkážu na odborné a vědecké zdroje, které tyto účinky potvrzují.

Číst celý článek

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) jako „nejlepší přítel žen“: Vědecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví (menstruační komfort a menopauza)

25.01.2023

Kontryhel obecný extrahujeme a zpracováváme jako tradiční léčivou bylinu do olejových kapek s MCT olejem pod značkou Blendea. Ač je kontryhel prospěšný i pro zdraví muže, v článku představím hlavně vedecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví. Významná je pomoc s bolestivou menstruací, nadměrným krvácením a podpora menopauzálního komfortu. Pokud si kapky objednáte, do 2 […]

Číst celý článek

Holistický detox: Zdravý a účinný postup očisty

06.01.2023

Holistický přístup k životu je čím dál oblíbenější. Stále více a více lidí si uvědomuje, že síla přírody je daleko mocnější než všechny možné léky a praktiky, které nám nabízí klasické zdravotnictví. Možná je právě tato cesta tou vhodnou variantou, jak začít znovu a provést tolik potřebný detox těla i mysli. Očistit se od škodlivých […]

Číst celý článek

Ženšen pravý (Panax ginseng, Všehoj ženšenový): Vědecky podložené pozitivní účinky, vedlejší účinky a dávkování

16.11.2022

Ženšen pravý je vytrvalá rostlina s původem v Asii. Roste i v Rusku a Americe. Za nejučinnější se považuje ženšen s původem v Koreji. Pro lidské zdraví je důležitý ženšenový kořen, který obsahuje cenné ginsenosidy. Prohledal jsem odborné zdroje, abych vám představil všechny vědecky potvrzené zdravotní účinky pravého ženšenu. Kapsle se sušeným kořenem ženšenu vyrábíme […]

Číst celý článek

Nootropika podpoří paměť, soustředění a funkce mozku. Které chytré drogy jsou nejsilnější?

27.10.2022

Nootropika neboli chytré drogy (anglicky smart drugs) jsou psychoaktivní látky příznivě ovlivňující funkce mozku, myšlení, paměť, bdělost, soustředění i motivaci a úroveň stresu. Zpomalují stárnutí mozku a zmírňují neurodegenerativní procesy, kvůli kterým ubývá mozkových buněk (neuronů). Určitě se nelekejte označení chytré drogy. Ty přírodní jsou legální a můžete je bez omezení normálně nakupovat a užívat. […]

Číst celý článek

Jak snížit cholesterol dlouhodobě i rychle? Co jíst a jak změnit životosprávu?

25.10.2022

Jak snížit cholesterol, když jej ve zdravé míře potřebujeme všichni? Již nepatrně zvýšená hladina začne pomalu ucpávat cévy. Jelikož se zvýšený cholesterol prakticky nijak citelně neprojevuje, vysoká hladina zvyšuje riziko infarktů a mrtvic. „Tradiční“ český jídelníček obsahuje velmi tučné a nevhodně upravené potraviny, které cholesterol zvyšují. Je chudý na zdravé rostlinné tuky, které hladinu dovedou […]

Číst celý článek

Jak mi funkční houby doslova změnily život (zkušenost mladé maminky Niky)

11.10.2022

Před pár lety jsem byla na nějakém mém pomyslném životním dně, kde se mi nedařilo a vše se mi hroutilo. Hodinu před státnicemi se se mnou po šesti letech rozešel přes sms bývalý přítel. Nejen že proběhl rozchod, ale ke státnicím jsem v tom stavu nedošla, a tak jsem se “nemohla” a hlavně nechtěla vracet […]

Číst celý článek

Třezalka tečkovaná – ta ti zvedne náladu ? (přírodní antidepresivum, rychlejší hojení ran, tlumení příznaků menopauzy)

27.09.2022

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) je tradiční bylinka s původem v Evropě. Mezi Čechy je velmi oblíbená díky prospěšným zdravotním účinkům. Nejčastěji se konzumuje sušená ve formě třezalkového čaje. Za nejvýznamnější účinek lze považovat pomoc s depresemi a zhoršeným duševním stavem. Pro některé lidi ale není vhodná a nedoporučuje se kombinovat ji s některými léky. V […]

Číst celý článek

Soubory cookie používáme pro správné fungování naší stránky, přizpůsobení obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a pro analýzu návštěvnosti. Informace o používání naší stránky také sdílíme s našimi sociálními médii, reklamními a analytickými partnery.