• Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) jako „nejlepší přítel žen“: Vědecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví (menstruační komfort a menopauza)

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) jako „nejlepší přítel žen“: Vědecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví (menstruační komfort a menopauza)

Kontryhel obecný extrahujeme a zpracováváme jako tradiční léčivou bylinu do olejových kapek s MCT olejem pod značkou Blendea. Ač je kontryhel prospěšný i pro zdraví muže, v článku představím hlavně vedecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví. Významná je pomoc s bolestivou menstruací, nadměrným krvácením a podpora menopauzálního komfortu. Pokud si kapky objednáte, do 2 dnů je máte doma a ihned můžete začít těžit z jejich benefitů.

Pod prokliky najdete odkazy na odborné studie a účinky, které potvrdil vědecký výzkum. Účinky kontryhelu posuzuje a odsouhlasuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce SZPI, která zkoumá jak rostlinu, tak výrobky z ní. Ta jej rovněž vnímá a uznává jako bylinu s prospěšnými účinky.

Kontryhelová nať s květy a sušené lístky kontryhelu pro výrobu čaje

Co je Kontryhel obecný?

účinky kontryhelové natě
Kontryhelová nať s lístky a květy

Kontryhel je léčivá bylina. V Česku běžně roste 21 druhů, po celém světě dokonce až 700 druhů. Blendea zpracovává právě Kontryhel obecný, který má nejvýraznější zdravotní přínosy. Zpracovávají a užívají se všechny části, které rostou nad zemí. Sbírají se v létě ve fázi kvetení. Listy (nať) a květy se suší a dále zpracovávají nejčastěji do formy čajových směsí nebo tinktur.

Do kapek Blendea jsme zvolili právě extrakt z listů kontryhelu. Zde jsem sepsal, proč extrakty mícháme právě s kokosovým MCT olejem. Mají díky němu lepší vstřebatelnost a vyšší účinnost.

Pozitivní účinky na zdraví má kontryhel díky tříslovinám (taninům). Jsou to rostlinné chemické sloučeniny, které mají vysušující účinek na pokožku i vnitřek těla. Třísloviny mají silné antioxidační účinky, pomáhají snížit hladinu cholesterolu, zvýšený krevní tlak a posilňují imunitní systém. Díky antibakteriálním vlastnostem mohou pomáhat v boji proti zubnímu kazu nebo nachlazení. Dalšími významnými látkami jsou glykosidy pomáhající se zažíváním a kyselina salicylová prospívající pleti.

Kontryhel, čaje, výluhy nebo tinktury z něj se v Česku tradičně používají na žaludeční problémy, průjem, ale také pro zmírnění krevního cukru u cukrovkářů. O tom, jak rychle snížit hladinu krevního cukru, jsem psal v samostatném článku pod odkazem.

Zdravotní účinky Kontryhelu obecného

Nejdříve chci poukázat na účinky, které ve svých vodítkách potvrzuje inspekce SZPI (stáhnout si je můžete v tabulce z dolní části webu). SZPI zároveň hlídá, pod jakými zdravotními a výživovými tvrzeními prodejci své produkty z kontryhelu a dalších bylin propagují.

Velmi časté je třeba tvrzení, že kontryhel pomáhá s hubnutím. Obsažené třísloviny sice zrychlují metabolismus, ale jiný uspokojivý vědecký důkaz jsem nedohledal.

účinky Kontryhelu obecného podle SZPI
Účinky Kontryhelu obecného podle inspekce SZPI

Pokud se někde dočtete o jiných účincích, nemusí se vždy zakládat na reálných výsledcích výzkumu. U konkurenčních výrobků si pro jistotu všímejte, zda je nepropagují jako „všeléky“ a pomoc s každým problémem. Takovou bylinu zatím bohužel neznáme 🙂 Dnes ale reklamní tvrzení snesou prakticky cokoliv, takže buďte ostřažití.

V lidové angličtině se kontryhelu říká Lady's mantle, což je v překladu ženský plášť. Tento „plášť“ lze chápat jako jakousi ochranu, která ženy chrání a pomáhá jim při silné a bolestivé menstruaci či nepříjemných příznacích menopauzy (které velmi důsledně popisuje web Proerecta.cz).

Kontryhel se běžně pěstuje i v Česku a používá se pro tlumení otoků, zažívacích potížích, proti průjmu, bolestem v krku, svalovým křečím a jako diuretikum proti nadměrnému zadržování vody v těle. Velmi vhodný je pro diabetiky, kteří mají zvýšené riziko nealkoholického ztukovatění jater. Kontryhel pomáhá snížit míru ztukovatění a chrání játra před oxidativním poškozením. Zároveň podporuje jejich detoxikační schopnost, čímž urychluje přirozené odstraňování toxinů z organismu.

Z potvrzených účinků Kontryhel obecný:

 • pomáhá při problematické, silné a bolestivé menstruaci,
 • zmírňuje negativní příznaky menopauzy,
 • upravuje krevní tlak,
 • napravuje trávení a pomáhá při průjmu,
 • chrání játra
 • a má antivirotické vlastnosti.

Pomoc při problematické menstruaci a vysokém krevním tlaku

Jako muž si úplně nedovedu představit, jaký je to pocit zažívat měsíc co měsíc křeče a bolesti, návaly horka, bušení srdce, nepříjemné změny nálad a všechny součásti menstruace. Všem čtenářkám chci vyjádřit upřímný obdiv za to, že svůj nelehký úděl snášíte 🙂

Ještě že je zde pro vás kontryhel. Pomáhá přirozeně tlumit menstruační křeče, nadměrné krvácení a zeslabit návaly horka. Pro tyto účely ženy tradičně pijí čaj z kontryhelu, často ve směsi s meduňkou. Netlumí pouze menstruační bolesti, ale bolest celkově, takže můžete kontryhel užívat i proti bolesti hlavy, zubů, zad nebo kloubů.

Extrakt z kontryhelu má tzv. vazorelaxační účinek, kterým snižuje napětí v cévách, uvolňuje je, rozšiřuje a umožňuje krvi lepší průtok. Výsledkem je zmírnění menstruačních bolestí, křečí a snížení vysokého krevního tlaku, který často trápí ženy v menstruaci.

Díky kontryhelu prožijete menstruaci mnohem pohodlněji a snesitelněji. Pokud jej nechcete užívat každý den, určitě mu dejte šanci aspoň během nejvíc nepříjemných úseků cyklu.

Kontryhel a tlumení nepříjemných příznaků menopauzy

Ženy v menopauze a perimenopauze (zhruba roční a obvykle náročné období před nástupem menopauzy) trápí výkyvy hladin hormonů. Ty způsobují návaly horka a pocení, časté změny nálady, nespavost, přibírání na váze či dokonce úzkosti. Odborníci doporučují tlumit tyto příznaky právě i pomocí kontryhelu. Díky němu bude menopauza a období před ní snesitelnější a méně náročné.

Zmírnění průjmu a náprava zažívání

Průjem je velmi ošemetný problém, který postižený člověk potřebuje vyřešit co nejrychleji. Kontryhel bojuje proti průjmu díky taninům (tříslovinám), rostlinným chemikáliím, které vysušují nadměrnou produkci vodnatého střevního sekretu. Díky antivirotickým vlastnostem hubí viry a bakterie, které průjem vyvolaly.

Pomocí kontryhelu zmírníte průjem, urychlíte jeho léčbu, ulevíte střevům a vyčistíte je.

Antivirotické účinky Kontryhelu obecného

Studie zkoumala antivirotické vlastnosti nadzemních částí kontryhelu i jeho kořene. Zde se nejúčinněji projevil právě kořen díky obsahu katechinů, které patří mezi rostlinné antioxidanty.

Kontryhel je velmi vhodný pro ženy, které trpí kvasinkovými či plísňovými vaginálními infekcemi. Tyto patogeny hubí, snižuje svědění a pomáhá i s poševními výtoky.

Kontryhel vám pomůže chránit se před viry a bakteriemi. Proto má smysl užívat jej s cílem vyhnout se nachlazení v zimě nebo průjmům a trávícím těžkostem během exotických dovolených i všude jinde a jindy.

Kontryhelem proti nespavosti

Velmi častou příčinou nespavosti (insomnie) je stres. Kvůli stresujícím myšlenkám postižený nedovede usnout nebo se budí příliš často a má nevydatný a nedostatečný spánek.

Kontryhel uvolňuje stres a zklidňuje mysl, díky čemu buduje pevný základ pro spolehlivý spánek. Může vás zbavit stresujících myšlenek a pomůže lépe se před spaním uvolnit.

O tom, jak rychle usnout a budit se odpočatí jsme psali v samostatném článku.

Jak užívat Kontryhel obecný?

Velmi jednoduchou formou užití je právě tinktura, a tedy kapky. Ty pro vás vyrábíme pod značkou Blendea z kontryhelu, který dovážíme z Bulharska.

Jedna 10 ml lahvička obsahuje 60 mg extraktu z listů. Toto množství odpovídá 15 gramům sušených listů.

 • Užívají se 4 kapky každý den, takže lahvička vydrží 60 dnů.
 • Při vážnějších problémech jako je silné menstruační nepohodlí nebo průjem lze užívat kapky jako rychlou úlevu. Tehdy doporučuji užívat 5 kapek 2x denně jako „první pomoc“. Lahvička tak vystačí na 24 krizových dnů.
tinktura v kapkách z Kontryhelu obecného
Klikněte na tlačítko a podívejte se na účinky a informace o kontryhelových kapkách. V případě objednávky vám je doručíme do 2 pracovních dnů. Ihned tak můžete zmírnit akutní menstruační bolest, návaly horka nebo zažívací komplikace.

Čaj z Kontryhelu obecného

čaj z Kontryhelu obecného

Čaje, čajové směsi a doplňky stravy z kontryhelu najdete běžně v prodejnách se zdravou výživou nebo v e-shopech. Čaj (ale i jiné výrobky!) je vhodné mít doma pro rychlou úlevu od průjmu, různých bolestí nebo oteklého a bolavého hrdla. Čaj lze popíjet, ale také používat jako kloktadlo pro pročištění ústní dutiny a krku. Stejně lze použít i několik olejových kapek Blendea nakapaných do vlažné vody.

Čaj připravujte z jedné polévkové lžíce sušené natě ve 2 dl horké vody. Čaj louhujte minimálně 10 minut, ale nebojte se louhovat déle. Účinek bude o něco silnější. Čaj přirozeně neobsahuje žádný kofein.

V potřebách pro zahrádkáře si můžete koupit semena kontryhelu. Je nenáročný na pěstování a nevadí mu ani chladné léto a vlhká půda. Semínka sázejte 20 až 30 cm od sebe, aby měly dostatek prostoru pro růst. Rostlinky snesou i přímé slunce, raději ale mají stín. Pokud možno, sázejte je do tmavějších koutů zahrádky.

Čerstvé lístky kontryhelu můžete používat pro rychlejší hojení jako obklad na záněty, otoky, rány, vředy, vyrážky a ekzémy. Jelikož jde o rostlinu, vždy si sledujte, zda se u vás neprojeví alergická reakce a podráždění. Pokud ano, kontryhel nepoužívejte.

Má kontryhel negativní vedlejší účinky?

Kontryhel obecný je považován za bezpečný pro většinu lidí, pokud jej užívají v přiměřeném množství. Při perorálním podání (užívání ústy) neexistuje dostatek spolehlivých informací o tom, zda může mít negativní účinky. Při dlouhodobém užívání nadměrného množství, a tedy nesprávném dávkování existuje malé riziko poškození jater. Několik kapek tinktury nebo jeden-dva čaje za den nejsou nadměrným množstvím.

Stejně je tomu při použití drogérie a kosmetiky z kontryhelu na pokožku. Odborníci před žádnými závažnými vedlejšími reakcemi nevarují.

Pro jistotu zmiňuji možnou alergii, které riziko je přítomno u jakékoliv rostliny a výrobků z ní. Kontryhel se podle dostupných důkazů jeví jako naprosto bezpečný.

Dále se kontryhel a výrobky z něj nedoporučují těhotným ani kojícím ženám. Setkat se můžete s doporučením užívat kontryhel pár týdnů před koncem těhotenství, aby se děloha připravila na porod a lépe se z něj zotavila. Zdůrazňuji, že kontryhel zlepšuje průtok krve, čímž podporuje hojení a samoregeneraci organismu. Zde ale doporučuji zeptat se i vašeho gynekologa, který má přesnější přehled o vašem těhotenství a kondici dělohy.

Kontryhel obecně lze kombinovat i s léky. Pokud ale některé na předpis užíváte, nechte si kontryhel schválit lékařem, který vám je předepisuje. Toto doporučení platí pro všechny doplňky stravy nebo bylinky. Pouze lékař dovede odhadnout, jak na ně budete reagovat.

Kontryhel obecný a často kladené otázky FAQ

Za jak dlouho začne kontryhel účinkovat?

Tinktura nebo čaj z kontryhelu začne při každodenním užívání účinkovat již po několika málo dnech.

Jaké má Kontryhel účinky na ženský organismus?

Kontryhel tlumí menstruační bolesti a křeče, nepříjemné příznaky menopauzy, udržuje zdraví dělohy před a po porodu, urychluje hojení ran, snižuje úzkost, účinkuje proti nespavosti a zlepšuje duševní pohodlí, působí protizánětlivě a jako antivirotikum, napravuje zažívání a pomáhá při průjmu, podporuje činnost jater a zlepšuje kondici pokožky.

Pomáhá kontryhel s menstruací?

Kontryhel díky tříslovinám pomáhá při nadměrném menstruačním krvácení, zároveň tlumí příliš silné menstruační bolesti.

Pomáhá kontryhel při menopauze?

Během menopauzy kontryhel tlumí návaly horka a poskytuje tělesnou i emocionální podporu. Ulevuje od žaludečních potíží, zvracení a průjmu. Má močopudné účinky.

Jak působí kontryhel na pokožku?

Má hojivý účinek, takže urychluje hojení ranek a podráždění, zároveň zklidňuje suchou a citlivou pokožku. Podporuje tvorbu elastinových vláken, čímž zrychluje obnovu pokožky.

Kolik čaje z kontryhele mohu za den vypít?

Denní doporučená dávka jsou 2 až 3 čaje z 1 polévkové lžíce sušeného kontryhelu.

Lze konzumovat čerstvé lístky kontryhelu?

Ano, mladé listy lze vařit nebo jíst syrové. Upozorňuji ale na přirozeně trpkou, hořkou až svíravou chuť, kterou listům dodávají obsažené třísloviny.

Co jsme zjistili o Kontryhelu obecném?

Lukáš Chládek, blog Blendea
Lukáš Chládek, autor článku a redaktor blogu Blendea

Přiznávám, že jsem toho o kontryhelu příliš nevěděl. Když se ale vedení rozhodlo vyrábět z něj olejové kapky, obrátil jsem se na výsledky vědeckých studií a názory odborníků. Zjistil jsem, že je zvlášť pro zdraví a pohodlí žen velmi vhodný, ne-li nezbytný 🙂

 • Kontryhel obecný je bylina běžně rostoucí i v Česku.
 • Užívá se nejčastěji ve formě čajů nebo kapek s tinkturou.
 • Do kapek Blendea přidáváme extrakt z lístků kontryhelu původem v Bulharsku. Jedna lahvička obsahuje ekvivalent 15 gramů sušených listů.
 • Tradičně se používá jako bylinný lék.
 • Pomáhá při silné menstruaci, proti menstruačním křečím a bolestem, tlumí příznaky menopauzy, ulevuje od zažívacích problémů, snižuje krevní tlak, prospívá činnosti jater, působí jako antioxidant a antivirotikum.
 • S hubnutím kontryhel pravděpodobně nepomáhá, respektive o tom není dostatek vědeckých důkazů.
 • Kontryhel je bezpečná bylinka a negativní příznaky má velmi mírné až vůbec žádné. Určitě jej vyzkoušejte 🙂

Pokud máte s kontryhelem vlastní zkušenost nebo jakékoliv další dotazy, ptejte se v komentářích pod článkem, volejte +420 608 255 816 nebo pište mail na info@blendea.cz. Odpovídáme během pracovních dnů mezi 08:00 – 17:00.

Děkuji, že nás čtete a nakupujete u nás. Přeji krásný den a vždy pevné zdraví, vážení čtenáři 🙂

Lukáš Chládek
tinktura v kapkách z Kontryhelu obecného
Klikněte a podívejte se na účinky kontryhelových kapek. V případě objednávky vám je doručíme do 2 pracovních dnů. Ihned můžete těžit z jejich prospěšných účinků.
autor

Lukáš Chládek

Ve firmě eMarkest, s.r.o. jsem začal jako prodejce, a právě to mě dovedlo k podrobnému studiu našich výrobků, a hlavně jejich účinků. Jako redaktor blogu Blendea Vám podrobně představím naše produkty. V článcích vysvětlím všechny pozitivní účinky složek produktů Blendea. Podíváme se i na nejčastější zdravotní komplikace, které naše zákazníky trápí, jejich příčiny a projevy. Poradíme, jak se jich nejrychleji zbavit. Kdykoliv mi můžete napsat na chladek.emarkest@gmail.com. Odpovídám během pracovních dnů mezi 09:00 až 18:00. Děkuji, že čtete náš blog a nakupujete u nás. Přeji Vám krásný den a pevné zdraví :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Artyčok a extrakt z artyčoku: Potvrzené zdravotní účinky na játra, cukr, cholesterol a další

22.03.2023

Artyčok na pizzu patří! Ale to nás dnes zajímat nebude 🙂 Zajímat se budeme o zdravotní účinky artyčoku, a hlavně extraktu v doplňcích stravy, a tedy v tabletách a kapslích. Extrakt z artyčoku totiž přidáváme do nových kapslí Blendea se 400 mg extraktu v jedné. V článku vám vysvětlím, s čím vším vám může artyčok […]

Číst celý článek

Detoxikace jater: Odděluji fakta od mýtů. Co dělat, co nepomáhá a co je nemožné?

02.03.2023

Detoxikace jater je velice populární téma, zvlášť po zimě začátkem jara. Bohužel v této oblasti existuje více mýtů a dezinformací, než vědecky potvrzených, pravdivých a bezpečných informací. Skoro každá stránka se vás bude snažit přesvědčit, že díky detoxikaci jater se stanete téměř nesmrtelní a zbavíte se všech možných i nemožných nemocí. Není to pravda. Játra […]

Číst celý článek

Vypadávání vlasů: Zdravotní příčiny a rady pro podporu růstu

28.02.2023

Vypadávání vlasů běžně trápí ženy i muže. Ženy problém vnímají intenzivněji, protože přicházejí o jeden ze symbolů ženskosti a své přirozené krásy. Muži přemýšlejí stejně a čím méně vlasů mají, o to se cítí starší a méně přitažliví. V článku vám vysvětlím nejčastější zdravotní příčiny padání vlasů a také příčiny, za které si (bohužel) můžeme […]

Číst celý článek

Kelp (Ascophyllum nodosum), štítná žláza, správný vývoj dítěte a další vědecky potvrzené zdravotní účinky

31.01.2023

Kelp je výživná mořská řasa s výrazným vlivem na funkce a kondici štítné žlázy. Má vysoký obsah jódu, který štítná žláza rovněž potřebuje pro správné fungování. Kelp pro vás nově vyrábíme v kapslích Blendea pro každodenní užívání. V článku proto vysvětlím zdravotní účinky kelpu a odkážu na odborné a vědecké zdroje, které tyto účinky potvrzují.

Číst celý článek

Holistický detox: Zdravý a účinný postup očisty

06.01.2023

Holistický přístup k životu je čím dál oblíbenější. Stále více a více lidí si uvědomuje, že síla přírody je daleko mocnější než všechny možné léky a praktiky, které nám nabízí klasické zdravotnictví. Možná je právě tato cesta tou vhodnou variantou, jak začít znovu a provést tolik potřebný detox těla i mysli. Očistit se od škodlivých […]

Číst celý článek

Ženšen pravý (Panax ginseng, Všehoj ženšenový): Vědecky podložené pozitivní účinky, vedlejší účinky a dávkování

16.11.2022

Ženšen pravý je vytrvalá rostlina s původem v Asii. Roste i v Rusku a Americe. Za nejučinnější se považuje ženšen s původem v Koreji. Pro lidské zdraví je důležitý ženšenový kořen, který obsahuje cenné ginsenosidy. Prohledal jsem odborné zdroje, abych vám představil všechny vědecky potvrzené zdravotní účinky pravého ženšenu. Kapsle se sušeným kořenem ženšenu vyrábíme […]

Číst celý článek

Nootropika podpoří paměť, soustředění a funkce mozku. Které chytré drogy jsou nejsilnější?

27.10.2022

Nootropika neboli chytré drogy (anglicky smart drugs) jsou psychoaktivní látky příznivě ovlivňující funkce mozku, myšlení, paměť, bdělost, soustředění i motivaci a úroveň stresu. Zpomalují stárnutí mozku a zmírňují neurodegenerativní procesy, kvůli kterým ubývá mozkových buněk (neuronů). Určitě se nelekejte označení chytré drogy. Ty přírodní jsou legální a můžete je bez omezení normálně nakupovat a užívat. […]

Číst celý článek

Jak snížit cholesterol dlouhodobě i rychle? Co jíst a jak změnit životosprávu?

25.10.2022

Jak snížit cholesterol, když jej ve zdravé míře potřebujeme všichni? Již nepatrně zvýšená hladina začne pomalu ucpávat cévy. Jelikož se zvýšený cholesterol prakticky nijak citelně neprojevuje, vysoká hladina zvyšuje riziko infarktů a mrtvic. „Tradiční“ český jídelníček obsahuje velmi tučné a nevhodně upravené potraviny, které cholesterol zvyšují. Je chudý na zdravé rostlinné tuky, které hladinu dovedou […]

Číst celý článek

Jak mi funkční houby doslova změnily život (zkušenost mladé maminky Niky)

11.10.2022

Před pár lety jsem byla na nějakém mém pomyslném životním dně, kde se mi nedařilo a vše se mi hroutilo. Hodinu před státnicemi se se mnou po šesti letech rozešel přes sms bývalý přítel. Nejen že proběhl rozchod, ale ke státnicím jsem v tom stavu nedošla, a tak jsem se “nemohla” a hlavně nechtěla vracet […]

Číst celý článek

Třezalka tečkovaná – ta ti zvedne náladu ? (přírodní antidepresivum, rychlejší hojení ran, tlumení příznaků menopauzy)

27.09.2022

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) je tradiční bylinka s původem v Evropě. Mezi Čechy je velmi oblíbená díky prospěšným zdravotním účinkům. Nejčastěji se konzumuje sušená ve formě třezalkového čaje. Za nejvýznamnější účinek lze považovat pomoc s depresemi a zhoršeným duševním stavem. Pro některé lidi ale není vhodná a nedoporučuje se kombinovat ji s některými léky. V […]

Číst celý článek

Soubory cookie používáme pro správné fungování naší stránky, přizpůsobení obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a pro analýzu návštěvnosti. Informace o používání naší stránky také sdílíme s našimi sociálními médii, reklamními a analytickými partnery.