• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Kosmetika není vždy šetrná a bezpečná pro všechny typy pleti. Jaké mohou být negativní vlivy?

Kosmetika není vždy šetrná a bezpečná pro všechny typy pleti. Jaké mohou být negativní vlivy?

Kosmetika pro nás v mnohých případech znamená péči, pomoc, zkrášlení, změnu k lepšímu, dokonce i zvýšení sebevědomí. Jsou ale případy, kdy nám mohou kosmetické složky nemálo zavařit.

Podívejte se s námi na případy, kdy vám může kosmetika uškodit a jaké jsou její negativní vlivy a dopady na naši po kráse a zdraví toužící pleť.

5 kroků, jak si vybrat vhodnou kosmetiku

Americký portál webmd.com radí, jak si nejlépe vybrat tu nejvhodnější kosmetiku.

  1. Čtěte etikety. Hledejte produkty, které mají co nejminimalističtější složení. Tím se vyhnete možným alergickým reakcím.
  2. Testujte. Než začnete používat nový výrobek, aplikujte malé množství produktu na vnitřní stranu lokte a počkejte 48 až 72 hodin. Pokud na tomto místě nezaznamenáte zarudnutí, otok, svědění nebo pálení, můžete jej použít.
  3. Bez parfemace. Zaměřte se na produkty, které neobsahují parfemaci. Parfémy přece jen patří spíše na vaše šaty, ne kůži. Tím se vyhnete jak alergické reakci, tak smíchání či přeměně vůně, která by jinak mohla reagovat s jiným použitým produktem na vaši kůži.
  4. Buďte věrní. Podívejte se, jak vaše kůže reaguje na dané produkty a zůstaňte věrni těm, na které reakce nenastala. Ne vždy vám popis „dermatologicky testováno“ zaručí, že nebudete mít žádnou reakci.
  5. Přestaňte včas. Pokud vaše pokožka reaguje špatně na kosmetický výrobek, okamžitě jej přestaňte používat.

Co dělat, když pleť trpí?

Samozřejmě se může stát, že i přes všechna varování a doporučení přijde alergická reakce, podráždění nebo jiný problém. Jak jej řešit?

Vyzkoušejte oleje. Oleje působí blahodárně jak na naši pokožku, tak prospívají i našemu tělu. Přečtěte si náš článek o rostlinných olejích a jejich impozantních účincích na tělo a pokožku.

Když nevíte kudy kam, vyzkoušejte babské rady:

Domácí pleťová maska pro suchou pleť

Trápí vás suchá a citlivá pleť a už nevíte, po kterém krému sáhnout, abyste zase neotekli?

Vyzkoušejte jednoduchý recept: rozmačkejte půlku avokáda a promíchejte ho s jednou lžící olivového oleje. Tuto směs aplikujte na pleť a nechte působit alespoň 15 minut. Poté opláchněte teplou vodou a uvidíte, jak se vaše pleť rozzáří.

Domácí pleťová maska pro mastnou pleť

Leskne se vám čelo a už si nevíte rady? Dopřejte si speciální masku z vaječného žloutku, lžičky medu, lžíce sezamového oleje a hrstky ovesných vloček. Vše smíchejte, aplikujte na pleť a nechte čtvrt hodiny působit.

Dalším skvělým tipem na problematickou až aknózní pleť je maska z rozmačkaných kvasnic smíchaných se šťávou z poloviny citronu a trochou vlažné vody.

Domácí pleťová maska na zklidnění začervenalé pleti

Jakožto zklidňující ingredience je nejlepší heřmánek. Pokládejte si na obličej obklady z heřmánkového odvaru a uvidíte, že se vám hned uleví. Navíc má i protizánětlivé a dezinfekční účinky.

Dávejte si jen pozor na dobu působení těchto domácích masek. „Vzhledem k tomu, že se jedná o čerstvé suroviny, působení masky na pleť může být silnější, proto by nemělo být příliš dlouhé. Mohla by totiž klidně nastat i alergická reakce,“ varuje kosmetička Simona Klučiarovská ze studia Bomton.

Přečtěte si také článek o dalších 5 nepřátel krásné pleti podle kosmetického studia Bomton.

Co dále škodí naší pleti?

  • V první řadě musím zmínit určitě mýdlo. To má mnohem vyšší pH, než je pH naší pleti, takže ji dráždí a vysušuje. To připravuje ideální půdu pro vznik vrásek, začervenání nebo akné. Takže mýdlo na ruce ano, ale na obličej rozhodně ne.
  • V těsném závěsu jsou to přípravky s alkoholem, nejčastěji tonika a pleťové vody, které se stále ještě bohužel prodávají i kupují. Stejně jako mýdlo alkohol vysušuje a dráždí pleť. Ta má potom tendenci pnout, svědit, praskat. Zkrátka nic příjemného.
  • Dávejte si také pozor na zbytky líčidel. Jednoduše se stačí nedůkladně odlíčit, zbude vám na pleti jen několik zrníček odrolené řasenky nebo čmouha make-upu a už bojujete s ucpanými póry, následně pak s pupínky či akné. Po každém odlíčení ještě dočistěte obličej micelární vodou nebo pleťovým gelem a následně ještě opláchněte kohoutkovou vodou.
  • Pozor ale i na vodu! Pokud vám v koupelně teče tvrdá voda, i ta může pleť vysušit. Je proto dobré používat každodenní hydratační péči a alespoň jednou za týden osvěžující hydratační masku.
  • Také dbejte na to, abyste nepoužívali prošlé krémy, stará líčidla a podobně. To vše vám rozjede akné nebo vyrážku jako mávnutím kouzelného proutku.
  • V neposlední řadě buďte obezřetní i při používání přírodní kosmetiky. Ne vždy vám mohou všechny ingredience sednout, byť jsou nakrásně přírodního původu.

    K tomuto tématu se přidává i dermatoložka MUDr. Monika Arenbergerová Ph.D. z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady:

    Přírodní kosmetika je jistě kvalitní, ale obsahuje řadu aromatických vonných látek, které mohou dráždit.

    šetrná kosmetika

Dbejte na to, abyste nepoužívali prošlé krémy

Používejte „zdravou“ kosmetiku

Kosmetika je součástí každodenního života mužů i žen. Mnoho lidí chce vypadat a cítit se dobře a k dosažení tohoto cíle používají právě kosmetiku.

EWG – Environmentální pracovní skupina, nezisková organizace zaměřená na vzdělávání spotřebitelů o obsahu kosmetických přípravků, uvádí, že ženy používají průměrně 12 výrobků osobní péče denně a muži používají přibližně polovinu.

Vzhledem k objemu kosmetiky ve společnosti je důležité být informovaným a vzdělaným spotřebitelem. Zjistěte, co všechno se ukrývá v kosmetice a jak tyto složky ovlivňují nás i životní prostředí.

Klíčové kategorie škodlivých složek v kosmetice

Americký web o zdraví Healthline.com představuje čtyři klíčové kategorie škodlivých složek používaných v kosmetice:

Povrchově aktivní látky

Podle Royal Society of Chemistry se povrchově aktivní látky nacházejí nejvíce ve výrobcích používaných pro praní a čistění. Jsou kombinovány s přísadami jako barviva, parfémy a soli a mohou tvořit základ také pro sprchový gel, šampon, mýdlo….

Zahušťují produkty, usnadňují rozpouštění, odstraňování nečistot a vyvolávají pěnění. Jednoduše řečeno jde o chemii, která může vysušovat naši pokožku, vytvářet podráždění, začervenání či alergické reakce.

Kondenzační polymery

Jejich hlavní funkcí je zajistit příjemnou konzistenci výrobků. Stabilizují konzistenci produktu a v kontaktu s vodou emulgují, takže je možné například olej napěnit a smýt z pokožky bez jakéhokoliv zanechaného filmu na kůži.

Kondenzační polymery se používají nejvíce ve vlasových výrobcích.  Nepronikají do kůže, ale ucpávají póry a pomáhají tak vzniku infekčních ložisek.

Akrylamid, potažmo polyakrylamid, je toxický a vyvolává alergické reakce. Může způsobit otravu, je dráždivý pro kůži, sliznice a oči, poškozuje centrální nervový systém. Zasahuje nepříznivým způsobem i orgány.

Konzervanty

Konzervační látky jsou přísady, které se používají ke zpomalení růstu bakterií a prodloužení trvanlivosti produktu. To může vést k tomu, že produkt nebude ani po dlouhé době otevření či používání způsobovat infekce kůže nebo očí.

Kosmetický průmysl experimentuje s takzvanou samoobslužnou kosmetikou, která používá rostlinné oleje nebo extrakty jako přírodní konzervační látky. Ty však mohou dráždit kůži nebo způsobit alergické reakce. Mnohé mají i silný a nepříjemný zápach.

Parfémy a aromy

Vůně může být nejškodlivější částí kosmetického produktu. Často totiž obsahuje chemikálie, které mohou vyvolat alergickou reakci.

Pokud máte citlivou pleť, určitě se snažte vyhnout se všem produktům, které obsahují jakékoliv aroma. Největší problém způsobují na mastné a problematické pleti. Proto raději volte produkty „neparfemované“ nebo „hypoalergenní“.

V kosmetice se objevují i další látky, kterým je fajn se vyhnout, zvláště pak, pokud jste alergik nebo máte hodně citlivou kůži.

Ropné deriváty

Bohužel, nejsou v kosmetice výjimkou a je jich v ní hodně. Jsou totiž levnou přísadou. Najdete je ve složení produktu třeba jako mineral oil, vazelína, paraffinum liquidum.

Jejich mínusem je, že na pokožce tvoří nepropustný film, kůže pak nemůže dýchat ani přijímat potřebné látky ke zdravému fungování.

Silikony a parabeny

Silikony se podobají ropným derivátům, navíc ale ještě pomáhají v rozmnožování bakterií. Nejvíc je řešíme ve spojitosti se šampony, kdy se snažíme vyhnout se jim a volit produkty čistě bez parabenů.

Nejlepší náhradou je glycerin, který o vlasy pečuje, ale nezatíží je ani životní prostředí.

Parabeny jsou hojně využívány pro svou schopnost konzervace a nejčastěji mají škodlivý vliv na hormonální systém.

Těžké kovy

Tyto „dráždiče“ se objevují hlavně v dekorativní kosmetice. Bohužel je ve složení nenajdete, nemusí se zde vypisovat.

Jakmile ale sáhnete po levné a barevné dekorativce, máte skoro jistotu, že v ní bude i kousek kadmia nebo olova. Tyto těžké kovy se usazují v těle a v budoucnu mohou napáchat zdravotní problémy. Proto doporučuji lacinou kosmetiku vůbec nepoužívat.

levná kosmetika s těžkými kovy

Pozor na těžké kovy v barevné a laciné dekorativní kosmetice

DOPORUČENÍ: Zkoušíte-li úplně novou značku nebo nový produkt z řady péče o pleť, nejprve si ho vyzkoušejte na kousku kůže a pozorujte, zda nedojde k alergické reakci.

Nejlepším místem je kůže za uchem, která je velmi podobná kůži na obličeji, dojde-li však k alergické reakci, není toto místo viditelné pro okolí a onen produkt nenapáchá tolik škody, jako byste si ho dali na celý obličej.

Pokud jste majitelé citlivé pleti, je potřeba dbát velmi opatrného přístupu k výběru kosmetiky i k samotné péči o pleť. Přečtěte si náš článek na téma Citlivá a alergická kůže – podrobný návod na úlevu a zlepšení.

VIDEO: Skvělým pomocníkem pro zlepšení i udržení zdraví vaší pleti je také Bledena SUPERGREENS, která kombinuje přírodní sílu 5 superpotravin.

Další články o zlepšení pleti a častých problémech

Antioxidanty a pleť - všeho moc škodí včetně antioxidantů
Citlivá a alergická kůže – podrobný návod na úlevu a zlepšení
5 běžných, každodenních vlivů, které škodí pleti a dělají ji starší
Léčba akné a jizev – jak si lze pomoci doma před návštěvou dermatoložky?
Akné – nezvaný parťák na celý život, pokud se správně neléčí. Jak na to?
9 mýtů a faktů o akné. Tohle si myslí dermatoložky
Kosmetika není vždy šetrná a bezpečná pro všechny typy pleti
autor

Adriana Martinovičová

Jsem věčný optimista a většinou beru věci s nadhledem. Nerada ztrácím čas čímkoli neefektivním. A protože už léta čelím všemožným nejen potravinovým alergiím, přecitlivělé pokožce a poslední dobou i histaminové intoleranci, vím, jak důležité je dělat všechno promyšleně. Včetně přípravy jídla a péče o sebe sama. A přesně v tom vám ráda poradím ve svých článcích

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Nafouklé břicho a změny stravování, které vás jej zbaví

29.03.2023

Nafouklé břicho dnes řeším, protože zmírnění až odstranění pocitů nafouklého břicha hlásíte jako jeden z nejčastějších prospěšných účinků směsi Blendea SUPERGREENS. Výrobek zároveň doporučuji hned na úvod. Než článek dočtete, směs může být na cestě k vám 🙂 Do té doby ale vysvětlím, kvůli kterým příčinám se vlastně břicho nafukuje a jak se problému zbavit […]

Číst celý článek

Artyčok a extrakt z artyčoku: Potvrzené zdravotní účinky na játra, cukr, cholesterol a další

22.03.2023

Artyčok na pizzu patří! Ale to nás dnes zajímat nebude 🙂 Zajímat se budeme o zdravotní účinky artyčoku, a hlavně extraktu v doplňcích stravy, a tedy v tabletách a kapslích. Extrakt z artyčoku totiž přidáváme do nových kapslí Blendea se 400 mg extraktu v jedné. V článku vám vysvětlím, s čím vším vám může artyčok […]

Číst celý článek

Detoxikace jater: Odděluji fakta od mýtů. Co dělat, co nepomáhá a co je nemožné?

02.03.2023

Detoxikace jater je velice populární téma, zvlášť po zimě začátkem jara. Bohužel v této oblasti existuje více mýtů a dezinformací, než vědecky potvrzených, pravdivých a bezpečných informací. Skoro každá stránka se vás bude snažit přesvědčit, že díky detoxikaci jater se stanete téměř nesmrtelní a zbavíte se všech možných i nemožných nemocí. Není to pravda. Játra […]

Číst celý článek

Vypadávání vlasů: Zdravotní příčiny a rady pro podporu růstu

28.02.2023

Vypadávání vlasů běžně trápí ženy i muže. Ženy problém vnímají intenzivněji, protože přicházejí o jeden ze symbolů ženskosti a své přirozené krásy. Muži přemýšlejí stejně a čím méně vlasů mají, o to se cítí starší a méně přitažliví. V článku vám vysvětlím nejčastější zdravotní příčiny padání vlasů a také příčiny, za které si (bohužel) můžeme […]

Číst celý článek

Kelp (Ascophyllum nodosum), štítná žláza, správný vývoj dítěte a další vědecky potvrzené zdravotní účinky

31.01.2023

Kelp je výživná mořská řasa s výrazným vlivem na funkce a kondici štítné žlázy. Má vysoký obsah jódu, který štítná žláza rovněž potřebuje pro správné fungování. Kelp pro vás nově vyrábíme v kapslích Blendea pro každodenní užívání. V článku proto vysvětlím zdravotní účinky kelpu a odkážu na odborné a vědecké zdroje, které tyto účinky potvrzují.

Číst celý článek

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) jako „nejlepší přítel žen“: Vědecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví (menstruační komfort a menopauza)

25.01.2023

Kontryhel obecný extrahujeme a zpracováváme jako tradiční léčivou bylinu do olejových kapek s MCT olejem pod značkou Blendea. Ač je kontryhel prospěšný i pro zdraví muže, v článku představím hlavně vedecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví. Významná je pomoc s bolestivou menstruací, nadměrným krvácením a podpora menopauzálního komfortu. Pokud si kapky objednáte, do 2 […]

Číst celý článek

Holistický detox: Zdravý a účinný postup očisty

06.01.2023

Holistický přístup k životu je čím dál oblíbenější. Stále více a více lidí si uvědomuje, že síla přírody je daleko mocnější než všechny možné léky a praktiky, které nám nabízí klasické zdravotnictví. Možná je právě tato cesta tou vhodnou variantou, jak začít znovu a provést tolik potřebný detox těla i mysli. Očistit se od škodlivých […]

Číst celý článek

Ženšen pravý (Panax ginseng, Všehoj ženšenový): Vědecky podložené pozitivní účinky, vedlejší účinky a dávkování

16.11.2022

Ženšen pravý je vytrvalá rostlina s původem v Asii. Roste i v Rusku a Americe. Za nejučinnější se považuje ženšen s původem v Koreji. Pro lidské zdraví je důležitý ženšenový kořen, který obsahuje cenné ginsenosidy. Prohledal jsem odborné zdroje, abych vám představil všechny vědecky potvrzené zdravotní účinky pravého ženšenu. Kapsle se sušeným kořenem ženšenu vyrábíme […]

Číst celý článek

Nootropika podpoří paměť, soustředění a funkce mozku. Které chytré drogy jsou nejsilnější?

27.10.2022

Nootropika neboli chytré drogy (anglicky smart drugs) jsou psychoaktivní látky příznivě ovlivňující funkce mozku, myšlení, paměť, bdělost, soustředění i motivaci a úroveň stresu. Zpomalují stárnutí mozku a zmírňují neurodegenerativní procesy, kvůli kterým ubývá mozkových buněk (neuronů). Určitě se nelekejte označení chytré drogy. Ty přírodní jsou legální a můžete je bez omezení normálně nakupovat a užívat. […]

Číst celý článek

Jak snížit cholesterol dlouhodobě i rychle? Co jíst a jak změnit životosprávu?

25.10.2022

Jak snížit cholesterol, když jej ve zdravé míře potřebujeme všichni? Již nepatrně zvýšená hladina začne pomalu ucpávat cévy. Jelikož se zvýšený cholesterol prakticky nijak citelně neprojevuje, vysoká hladina zvyšuje riziko infarktů a mrtvic. „Tradiční“ český jídelníček obsahuje velmi tučné a nevhodně upravené potraviny, které cholesterol zvyšují. Je chudý na zdravé rostlinné tuky, které hladinu dovedou […]

Číst celý článek

Soubory cookie používáme pro správné fungování naší stránky, přizpůsobení obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a pro analýzu návštěvnosti. Informace o používání naší stránky také sdílíme s našimi sociálními médii, reklamními a analytickými partnery.