• Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Třezalka tečkovaná – ta ti zvedne náladu ? (přírodní antidepresivum, rychlejší hojení ran, tlumení příznaků menopauzy)

Třezalka tečkovaná – ta ti zvedne náladu ? (přírodní antidepresivum, rychlejší hojení ran, tlumení příznaků menopauzy)

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) je tradiční bylinka s původem v Evropě. Mezi Čechy je velmi oblíbená díky prospěšným zdravotním účinkům. Nejčastěji se konzumuje sušená ve formě třezalkového čaje. Za nejvýznamnější účinek lze považovat pomoc s depresemi a zhoršeným duševním stavem. Pro některé lidi ale není vhodná a nedoporučuje se kombinovat ji s některými léky.

V článku vyjmenuji vědecky potvrzené účinky Třezalky tečkované a upozorním na případné negativní účinky. Extrakt z třezalky u nás najdete v olejových kapkách Blendea s kokosovým MCT olejem, a pokud si je objednáte, do 2 pracovních dnů je máte doma.

Třezalka tečkovaná, Hypericum perforatum

VÍTE, ŽE třezalka patří mezi svatojánské bylinky? Začíná kvést přibližně 24. června v období letního slunovratu, kdy slaví svátek právě Jan. Mezi svatojánské byliny patří také pelyněk, dobromysl, mateřídouška, heřmánek, devětsil, řebříček, máta, jitrocel, libeček, všedobr, blatouch, divizna, komonice nebo bazalka.

Prospěšné účinky Třezalky tečkované

Podle vědeckých důkazů je třezalka účinná při mírné až středně těžké depresi a poruchách nálady. U žen pomáhá tlumit negativní příznaky menopauzy a PMS.

V Česku je třezalka dostupná jako živá bylina, sušená v různých směsích pro přípravu čaje nebo jako kapky a kapsle. Tyto výrobky patří mezi doplňky stravy a v Česku nepodléhají lékařskému předpisu. V některých zemích je ale dostupná pouze s předpisem právě kvůli její interakci s některými léky.

Pod prokliky jsem umístil odkazy na zahraniční vědecké studie, které potvrzují uvedené účinky Třezalky tečkované.

Olejova tinktura z trezalky teckovane
Klikněte na tlačítko a podívejte se na detail třezalkových olejových kapek Blendea

Účinky třezalky podle SZPI

V tabulce níže vidíte účinky třezalky, které potvrzuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce SZPI. Tento státní orgán uvedené účinky odsouhlasuje a povoluje je používat v rámci zdravotních a výživových tvrzení. Jelikož i olejové kapky s třezalkou, které vyrábíme pod značkou Blendea spadají mezi doplňky výživy, je to právě SZPI, podle které můžeme tyto účinky uvádět na obalu produktu a v reklamě.

Za nejvýznamnější považujeme právě její prospěšný vliv na duševní rovnováhu, zdravý spánek, emoční komfort a upokojení. Neméně přínosné je i navození normálního trávení, stavu pokožky či funkcí dýchacího systému.

účinky Třezalky tečkované podle SZPI
Účinky Třezalky tečkované uznané Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí SZPI, která kontroluje rostliny a doplňky stravy z rostlin vyrobené (zdroj – stránky szpi.gov.cz: tabulka Vodítek k problematice zdravotních a výživových tvrzení)

Třezalka tečkovaná pro zmírnění mírné až střední deprese

Květy z třezalky užívají lidé pro zklidnění nervozity, úzkosti a nepříjemných duševních stavů tradičně již celá staletí. V Česku je rostlina dobře známá a oblíbený je hlavně čaj ze sušených květů.

Podle souhrnné studie na 5489 pacientech pomohly extrakty z třezalky zmírnit mírnou až střední depresi mnohem lépe než placebo (což je logické) a zároveň srovnatelně se standardními antidepresivy. Třezalka měla mnohem méně negativních účinků než předepsané léky (Zoloft, Prozac). Třeba nesnižuje sexuální libido jako antidepresiva.

Zlepšuje náladu i lidem se sezonní afektivní poruchou, což je typ deprese objevující se na podzim a v zimě kvůli nedostatku denního světla. Kvůli tmě a zimě míváme špatnou náladu snad všichni a právě třezalka je zde vítanou pomocí.

Třezalku není vhodné kombinovat s antidepresivy, proto pokud je užíváte, třezalku neužívejte souběžně. Pokud se duševně necítíte nejlépe, ale neužíváte antidepresiva, třezalku můžete bezpečně zařadit a zlepšit si tak náladu i spánek. Upozorňuji, že třezalka nebyla schválená jako lék proti depresi a nedoporučuje se pacientům s těžkou depresí. Jde pořád o doplněk stravy.

třezalka tečkovaná
Z třezalky se využívá květ a listy, ze kterých se připravuje třezalkový čaj, kapky, extrakt, olej, prášek, kapsle nebo tablety

Síla hypericinu a hyperforinu

Hypericin a hyperforin jsou dvě hlavní účinné látky v třezalce. Jde o biologicky aktivní organické sloučeniny, které nacházejí široké uplatnění v léčbě depresivních stavů, protinádorové terapii, léčbě virů a problémů způsobených mikroby.

Zároveň zvyšují hladiny hormonů, konkrétně serotoninu, dopaminu a noradrenalinu. Lidé s depresí mají obvykle jejich hladiny snížené. Díky tomu přirozeně zlepšují náladu a pomáhají ji udržet.

Pozor, zde mluvím o účinnosti těchto dvou látek v izolované formě. Třezalka je přirozeně obsahuje, ale ne v dostatečném množství, které by léčilo psychické nemoci. Jde pořád „jenom“ o rostlinu a doplněk stravy.

VÍTE, ŽE rostlinné extrakty v kapkách Blendea mícháme s kokosovým MCT olejem pro ještě lepší vstřebatelnost všech účinných látek včetně hypericinu a hyperforinu?

Podpora stavu pokožky

Olejový extrakt z třezalky v krému zlepšil výsledky léčby ran, modřin, popálenin a poranění kůže, což ve svých vodítkách připouští i inspekce SZPI (*normální stav pokožky). Pokožku ochraňuje díky své antibakteriální a antivirové aktivitě a podporuje hojení ran, ekzémů a hemeroidů. Pomáhá organismu bojovat se záněty, které stojí na začátku většiny kožních nemocí.

Odborníci upozorňují, že třezalka neúčinkuje okamžitě a může trvat několik týdnů až měsíců, než na sobě uživatel pozitivní účinky zpozoruje.

účinky byliny třezalky tečkované na zdraví
Třezalka je hezká i na pohled, i když ji lidé vnímají jako zahradní či luční plevel

Tlumení příznaků menopauzy

Menopauza čeká na každou ženu a obvykle s sebou nese řadu nepříjemných příznaků. Jmenovitě jde o výkyvy nálady a převahu těch negativních jako je úzkost, častá lítost, smutek a pláč nebo i mírná deprese.

Třezalka podporuje uvolňování serotoninu a dopaminu, což jsou hormony dobré nálady. Tím pomáhá lépe zvládat období menopauzy bez vážnější náladovosti a souvisejících depresí. Díky sedativním účinkům dokáže menopauzální ženu lépe uklidnit.

Dále pomáhá proti nepříjemným návalům horka, které jsou velmi častým projevem menopauzy i období před jejím nástupem. Třezalka je samozřejmě vhodná i pro muže, i když pro ženy má tento specifický účinek navíc.

Zmírnění příznaků PMS (premenstruačního syndromu)

Syndrom PMS doprovází deprese, častá únava a hormonální nerovnováha. Studie sledovala ženy mezi 18 až 45 lety s mírným PMS, které hlásily pocity deprese a dokonce agrese nebo zvýšenou citlivost na bolest.

Díky třezalce se postiženým ženám povedlo zlepšit fyzické i behaviorální symptomy PMS (tělesné projevy a chování). Užívaly konkrétně 900 mg třezalky denně.

Třezalka tečkovaná pomáhá odvykání od kouření

Pokud kouříte a snažíte se přestat, třezalku určitě vyzkoušejte. Pomáhá totiž zmírňovat abstinenční příznaky, díky čemu si lze od tabáku odvyknout rychleji.

Pokud kuřák nekouří, rapidně mu klesá hladina dopaminu a noradrenalinu. Třezalka zvyšuje jejich hladinu, takže kuřák není tak vystresovaný a může se lépe soustředit na odvykání.

Užívání a dávkování Třezalky tečkované

doporučená dávka třezalkových kapek
Doporučená dávka třezalkových kapek Blendea je 15 kapek denně po jídle

V rámci užívání mohu doporučit pouze orientační dávky. Třezalka totiž není lék a podle SZPI nemá přiznané léčivé funkce. Patří mezi volně dostupné byliny, nebo doplňky stravy z ní vyrobené.

Vždy se proto orientujte podle doporučeného dávkování na konkrétním výrobku. V případě třezalkových kapek Blendea je doporučená denní dávka 15 kapek denně po jídle.

 • Díky svým uklidňujícím účinkům doporučujeme kapky užívat ideálně po večeři, aby se vám nechtělo spát přes den.
 • Pokud ale pociťujete příznaky stresu, nervozity a deprese nebo úzkosti i během dne, kapky můžete užívat podle potřeby i přes den.
dávkování třezalkových kapslí
V případě kapslí a tablet ze sušené třezalky je denní dávka 300 miligramů až 3x denně

Dospělým lidem s diagnostikovanou depresí odborné zdroje doporučují užívat 300 mg sušené třezalky ve formě tablet nebo kapslí 3x denně.

Dávka pro přípravu čaje jsou 2 lžičky sušené třezalky 3x denně

Dávka pro přípravu čaje z třezalky jsou 2 čajové lžičky zalité horkou vodou. Třezalkový čaj se louhuje 10 minut a pije 3x za den. Opakuji, že se nejedná o léčbu deprese ani zhoršeného psychického stavu, takže vždy dodržujte léčbu předepsanou lékařem či doporučenou psychologem.

Třezalku tedy užívejte pouze jako podpůrný doplněk. Pokud depresí netrpíte, třezalka vám pomůže zlepšit psychický stav, navodí dobrou náladu a pomůže zmírnit akutně negativní pocity. Zvlášť v dnešní době plné stresu a obav jsou tyto účinky velice žádané.

Možné nežádoucí vedlejší účinky Třezalky tečkované

Při užívání třezalky ústy v optimální dávce se považuje za bezpečnou po dobu minimálně 12 týdnů. Poté je vhodné dát si od ní přestávku na 1 až 2 týdny. Na toto doporučení myslete při užívání většiny bylin a výrobků z nich.

Jako každá rostlina s prospěšnými účinky, která se ve vyšších dávkách běžně nenachází v našem jídelníčku ani pitném režimů, může mít i třezalka negativní účinky. U třezalky odborníci vyjmenovali až 84 možných nežádoucích účinků. Apeluji proto, abyste samostatnou rostlinu a výrobky z ní vždy užívali podle doporučení výrobce.

Mezi možné vedlejší účinky nadměrných dávek patří:

 • stavy agitovanosti – rozrušení, psychické napětí, zmatenost, podrážděnost, úzkost
 • závratě
 • žaludeční potíže, průjmy a zácpa
 • sucho v ústech
 • únava nebo nespavost
 • bolesti hlavy
 • zvýšená citlivost na světlo (fotosenzitivita)
 • kožní alergická reakce
 • poranění jater

Pokud na sobě některý z těchto účinků zpozorujete, přestaňte třezalku užívat a výrobek vraťte prodejci.

Pro koho třezalka není vhodná?

Třezalku není vhodné užívat v těhotenství ani při kojení. Třezalka se může dostat do mateřského mléka a u dítěte vyvolávat nervozitu nebo ospalost.

Není vhodná ani pro lidi s těmito nemocemi, protože může pacientům zhoršit příznaky:

 • porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD)
 • bipolární porucha
 • těžká deprese
 • schizofrenie
 • Alzheimerova choroba

Třezalku se nedoporučuje užívat aspoň 5 dnů před anestezií, a tedy lidem, kteří mají před operací, kdy budou uspáni. Zároveň není vhodná pro lidi, kteří prodělali transplantaci nového orgánu. Třezalka by mohla zhoršit přijetí nového orgánu organismem.

Léky, se kterými může třezalka negativně interagovat

Pokud dlouhodobě užíváte léky na předpis, na vhodnost užívání třezalky se vždy informujte předepisujícího lékaře.

Obecně se Třezalku tečkovanou nedoporučuje kombinovat s těmito skupinami léků:

 • Alprazolam – léčivo proti úzkosti a depresi. Třezalka může snižovat účinnost léčiva.
 • Antidepresiva – třezalka zvyšuje produkci serotoninu (hormonu štěstí). Stejný účinek mají antidepresiva. Při vzájemné kombinaci může dojít k nadměrnému zvýšení hladiny serotoninu, která není bezpečná. Může vyvolat výkyvy krevního tlaku, podrážděnost, zmatenost a dokonce halucinace a žaludeční těžkosti.
 • Barbituráty (antiepileptika, anestetika, anxiolytika, hypnotika, sedativa) – léky na tlumení centrálního nervového systému. Třezalka zde může zkracovat dobu účinnosti léku.
 • Chemoterapeutické léky (léčba rakoviny) – třezalka může tlumit jejich účinnost.
 • Dále může třezalka snižovat účinnost imunosupresiv (léků potlačujících funkci imunitního systému), statinů (léků na snížení hladiny cholesterolu), potratových pilulek, léků proti kašli, antihistaminik (léků proti alergiím), léků proti HIV, antivirotik (léků proti virovým infekcím), léků proti migréně, antimykotik (léků proti plísňovým a kvasinkovým onemocněním) a léků na srážlivost krve.

Jak vidíte, výčet léků nevhodných pro souběžné užívání s třezalkou je poměrně rozsáhlý. V rámci vlastní bezpečnosti se proto vždy zeptejte svého lékaře. Obecně jsou nízké dávky třezalky bezpečné, vždy ale záleží na konkrétním léku a závažnosti zdravotního stavu.

Třezalka – ta ti zvedne náladu 🙂

Lukáš Chládek, blog Blendea
Lukáš Chládek, autor článku a redaktor blogu Blendea

Třezalku v jakékoliv formě doporučuji každému, kdo se potýká se stresem, smutkem, depresí nebo nemůže dobře spát. Zároveň pokud potřebujete rychle zahojit rány, zlepšit dýchání nebo jste žena a nechcete snášet nepříjemné příznaky menopauzy.

Přiznám se, že i já si před spaním někdy nakapu dávku třezalkových Blendea kapek. Po práci se mi totiž často v mysli hemží myšlenky, špatně usínám a v noci se budím, protože přemýšlím, jaké výzvy přinese další den 🙂 Třezalka příjemně uklidňuje a odbourává špatnou náladu.

Pokud vám forma kapek nevyhovuje, nabízíme i jiné produkty. Klikněte a podívejte se na celou kategorii Výrobků proti stresu a pro zlepšení duševního zdraví. Najdete v ní rostlinné kapsle či směsi pro přípravu nápojů.

Pokud budete mít jakékoliv dotazy na třezalkové kapky či ostatní výrobky, napište nám do komentáře pod článkem nebo ihned volejte +420 608 255 816 či pište na info@blendea.cz (odpovídáme po-pá 09:00-18:00).

Objednaný balíček vám doručíme do 2 dnů a ihned můžete začít tlumit své negativní nálady. Předem děkuji za objednávku a přeji krásný den a vždy pevné zdraví 🙂

Olejova tinktura z trezalky teckovane
Klikněte na tlačítko a podívejte se na podrobné informace o kapkách
autor

Lukáš Chládek

Ve firmě eMarkest, s.r.o. jsem začal jako prodejce, a právě to mě dovedlo k podrobnému studiu našich výrobků, a hlavně jejich účinků. Jako redaktor blogu Blendea Vám podrobně představím naše produkty. V článcích vysvětlím všechny pozitivní účinky složek produktů Blendea. Podíváme se i na nejčastější zdravotní komplikace, které naše zákazníky trápí, jejich příčiny a projevy. Poradíme, jak se jich nejrychleji zbavit. Kdykoliv mi můžete napsat na chladek.emarkest@gmail.com. Odpovídám během pracovních dnů mezi 09:00 až 18:00. Děkuji, že čtete náš blog a nakupujete u nás. Přeji Vám krásný den a pevné zdraví :)

3 komentáře: “Třezalka tečkovaná – ta ti zvedne náladu ? (přírodní antidepresivum, rychlejší hojení ran, tlumení příznaků menopauzy)”

 1. Asi jsem divnej ale u me se po trezalce objevila panicka ataka..Nedokazu popsat tento stav nejsem lekar. Ale v noci me probudil pocit uzkosti,strasne moc myslenek ktery stale gradovali a gradovali..az jsem citil sviravy pocit ze jedinne reseni je skok z okna Strasny pocit..pritom jsem si racionalne uvedomoval ze je to spatne ale ten pocit nutkani byl velmi silny..Ze ty myslenky uz skonci.. Pomohla me ledova sprcha a musel jsem jit spat do druheho pokoje a se zapnutou televizi..abych odvedl myslenky ..Fakt strasny pocit..Kdysi jsem tohle uz mel po rozchodnici ruzove …Ted uz vim ze podobne byliny či adaptogeny muj mozek proste nesnese .. asi jsem velka vyjimka…

  • Dobrý den, Vladimíre.
   Osobně jsem se doposud s těmito účinky nesetkal. Nic podobného nehlásil žádný z našich zákazníků, takže nedovedu úplně dobře poradit.
   Každopádně odborná literatura tyto účinky eviduje a potvrzuje, že jsou možné.
   Pokud Vás pronásledují tyto myšlenky, doporučuji navštívit psychologa. Pokud se u Vás myšlenky a úzkost běžně neobjevují, zmíněné rostliny a doplňky z nich pro jistotu neužívejte. Pokud se u Vás naopak objevují i bez rostlin, jděte na psychologické vyšetření ideálně co nejdříve (obvykle mívají dlouhé čekací lhůty, tak nějakému v blízkosti zavolejte).

   Krásný den a vždy pevné zdraví přeje Lukáš z blogu Blendea

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Atopický ekzém: Najděte konkrétní spouštěč a vyhněte se mu 🚫

07.09.2023

Atopický ekzém (atopická dermatitida) je zdravotní stav způsobující suchou, svědící, olupující se a zanícenou pokožku. Atopický ekzém je velmi častý u novorozenců a dětí, ale trápí a znesnadňuje život i mnoha dospělým. Ekzém je většinou dlouhotrvající, a tedy chronické povahy. Navíc může často měnit intenzitu od téměř nepatrných svědivých flíčků až po velká zanícená a […]

Číst celý článek

Pískavice řecké seno: Cenná rostlinka pro podporu laktace s mnoha dalšími zdravotními benefity

31.08.2023

Pískavice řecké seno si dnes představíme hlavně díky její podpoře laktace, a tedy podpoře produkce mateřského mléka. Zároveň uvedu další zdravotní benefity pískavice a to na ženské i mužské zdraví. Pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru, cholesterolu a zvyšuje hladinu hormonu testosteronu. Některé účinky zatím nejsou potvrzené vědeckými studiemi, proto se zaměřím na ty, které již […]

Číst celý článek

Artritida: Zánětlivá nemoc kloubů, kvůli které dnes možná ani nevstanete z postele 😔

24.07.2023

Výraz artritida (lidově revma) hledá na českém internetu každý měsíc přes 4400 lidí, takže jde o rozšířený a době známý zdravotní problém pohybového aparátu, konkrétně jde o zánět kloubů. Lidi nejčastěji zajímá, proč artritida vzniká a jak se projevuje, jaké druhy artritidy známe, a samozřejmě jak zle artritidu léčit nebo aspoň zmírnit její bolestivé symptomy. […]

Číst celý článek

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea): Krásná květinka pro podporu mentální výkonnosti a tělesné kondice 🧠💪

17.06.2023

Každý z času na čas potřebujeme mentální vzpruhu, která by podpořila naši soustředěnost, psychickou výkonnost, paměť, pozornost, a ideálně urychlila schopnost učit se. Obvykle sáhneme po kávě či jiném legálním stimulantu, protože jsou nejdostupnější. Existuje ale několik tradičních a rovněž dostupných bylin, které nám pomohou nakopnout duševní výkonnost aniž bychom si na nich vytvořili závislost. […]

Číst celý článek

Nedostatek hořčíku a negativní příznaky, které již možná pociťujete

15.06.2023

Nedostatek hořčíku má své jasné příznaky. Některých jste si na sobě již možná všimli, ale zatím netušíte, zda reálně trpíte nedostatkem. Proto vás navedu na určité „indice“, které mohou deficit prokazovat. V článku se nevěnuji nepostradatelnému významu hořčíku v těle. O něm se dočtete v lékařských a vědeckých zdrojích, na které v článku odkazuji. Hlavním […]

Číst celý článek

Blendea SUPERCOFFEE je prostě „jiný kafe“. Řeknu vám proč.

31.05.2023

Není žádným tajemstvím, že Blendea SUPERCOFFEE je aktuálně nejprodávanějším produktem, a tedy bestsellerem naší značky. Není se čemu divit, protože nás spokojení zákazníci „bombardují“ pochvalnými zkušenostmi a skvělými recenzemi. Několik jich přikládám níže. Pokud SUPERCOFFEE zatím ještě neznáte, rád bych vás seznámil s hlavními rozdíly mezi klasickou kávou a naší instantní, zdravější alternativou. Vyjmenuji prospěšné […]

Číst celý článek

Jak zlepšit kvalitu spánku? (vaše nová spánková hygiena)

27.04.2023

Spánek je nezbytný pro každou živou bytost. O kvalitním spánku si mnozí bohužel můžeme „nechat jenom zdát“. To, jak a kolik spíme, má přímý vliv na regeneraci organismu, zdravotní kondici, tělesnou i mentální energii a v neposlední řadě i na náš vzhled. Jistě to znáte. Pokud se jednu-dvě noci dobře nevyspíte, jste bledí nebo naopak […]

Číst celý článek

Tribulus terrestris (Kotvičník zemní): Cenná soupiska potvrzených účinků i rizik

26.04.2023

Tribulus terrestris (česky Kotvičník zemní) vyvolává zvýšený zájem mužů, protože pomáhá stimulovat přirozenou tvorbu vlastního testosteronu. Pod značkou Blendea jsme začali prodávat kapsle s extraktem z tribulusu. Zajímavý je 40% obsah saponínů. V článku srozumitelně vysvětlím, jak tribulus pomáhá s hladinou testosteronu, a samozřejmě odkáži na výsledky vědeckých studií, které všechny informace potvrzují. Zmíním i […]

Číst celý článek

Nafouklé břicho a změny stravování, které vás jej zbaví

29.03.2023

Nafouklé břicho dnes řeším, protože zmírnění až odstranění pocitů nafouklého břicha hlásíte jako jeden z nejčastějších prospěšných účinků směsi Blendea SUPERGREENS. Výrobek zároveň doporučuji hned na úvod. Než článek dočtete, směs může být na cestě k vám 🙂 Do té doby ale vysvětlím, kvůli kterým příčinám se vlastně břicho nafukuje a jak se problému zbavit […]

Číst celý článek

Artyčok a extrakt z artyčoku: Potvrzené zdravotní účinky na játra, cukr, cholesterol a další

22.03.2023

Artyčok na pizzu patří! Ale to nás dnes zajímat nebude 🙂 Zajímat se budeme o zdravotní účinky artyčoku, a hlavně extraktu v doplňcích stravy, a tedy v tabletách a kapslích. Extrakt z artyčoku totiž přidáváme do nových kapslí Blendea se 400 mg extraktu v jedné. V článku vám vysvětlím, s čím vším vám může artyčok […]

Číst celý článek

Soubory cookie používáme pro správné fungování naší stránky, přizpůsobení obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a pro analýzu návštěvnosti. Informace o používání naší stránky také sdílíme s našimi sociálními médii, reklamními a analytickými partnery.