• Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Vypadávání vlasů: Zdravotní příčiny a rady pro podporu růstu

Vypadávání vlasů: Zdravotní příčiny a rady pro podporu růstu

Vypadávání vlasů běžně trápí ženy i muže. Ženy problém vnímají intenzivněji, protože přicházejí o jeden ze symbolů ženskosti a své přirozené krásy. Muži přemýšlejí stejně a čím méně vlasů mají, o to se cítí starší a méně přitažliví.

V článku vám vysvětlím nejčastější zdravotní příčiny padání vlasů a také příčiny, za které si (bohužel) můžeme sami.

Jak je na blendeáckém blogu zvykem, doporučím i bezpečný přírodní produkt, který pomáhá vlasy před nadměrným vypadáváním chránit. Jsou to nové přírodní kapsle Blendea Hair Vitality. Právě jsme je naskladnili a za 24 hodin mohou být u vás. Již pozítří tak můžete začít s cílenou ochranou vlasů proti vypadávání a podporou jejich růstu, pevnosti, lesku a vitality :) Nyní už ale domácí rady proti vypadávání vlasů.

Jídelníček a konkrétní živiny proti vypadávání vlasů

Známé rčení „jste to, co jíte“ platí i pro zdraví a kvalitu vlasů. Denně potřebují specifické látky a živiny, bez kterých jinak slábnou a vypadávají

Středomořská strava proti padání vlasů

středomořský jídelníček proti vypadávání vlasů
Středomořský jídelníček plný zeleniny, ryb, bílkovin a zdravých tuků

Vědci se shodují, že pro kvalitu a hustotu vlasů je ideální tzv. středomořský jídelníček. To jsou všechny ty zdravé potraviny, které si dopřáváte v létě u moře. Čerstvá zelenina a ovoce, dietní, šetrně upravené druhy masa a hlavně ryby, zakysané mléčné výrobky, bylinky a koření.

Pestře, čerstvě a vydatně se ale snažte jíst celoročně. Kvalita a výživové hodnoty zeleniny a ovoce jsou v chladných měsících spíše k pláči, to ale neznamená, že bychom je měli na podzim a v zimě ignorovat. Aspoň nějaké láky nám pořád dodávají. Jezte pestře a potraviny často střídejte.

Vhodně namíchaný jídelníček snižuje riziko vzniku ženské i mužské alopecie, což je velmi častá příčina nadměrného vypadávání vlasů. Jde o neinfekční onemocnění pokožky z různých příčin, které by měl posoudit kožní lékař (dermatolog).

Dostatek bílkovin v jídelníčku

Bílkoviny (proteiny) vytvářejí vlasové folikuly, konkrétně stavební bílkovina keratin. Folikul je tkáň, která v pokožce obaluje vlas a ten z ní vyrůstá. V nedávné studii vědci zjistili, že lidé, kterým vypadávají vlasy, mají akutní nedostatek aminokyselin, které jsou stavebními kameny bílkovin.

Zjednodušeně, čím méně aminokyselin ve stravě, o to méně keratinu a o to výraznější vypadávání vlasů.

Mějte ve stravě dostatek bílkovin a, pokud nejste vegan, určitě myslete i na ty živočišné. V jídelníčku mějte každý den nějaký zdroj bílkovin, typicky luštěniny, ořechy a semínka, vejce, ryby (ideálně mořské), mléčné výrobky (ideálně neochucené a zakysané) a drůbež.

MĚJTE JASNO, CO JÍST: Podívejte se na významné zdroje rostlinných a živočišných bílkovin.

Multivitamínové doplňky proti vypadávání vlasů

Vědci považují za hlavní látky proti vypadávání vlasů zejména vitamín A, B, C a D, dále železo, selen a zinek. I zde musím opět zdůraznit význam pestré stravy. Pokud chcete příjem látek urychlit a zvýšit, vyberte si některý z volně dostupných doplňků stravy.

Tyto látky vám pravděpodobně doporučí i dermatolog, takže s ním během vyšetření mluvte o vhodné stravě a konkrétních výrobcích.

Vhodná je i vlasová kosmetika s obsahem zmíněných látek, avšak v této formě mají o něco nižší vstřebatelnost a tělo z nich nemá takový užitek jako právě z potravin a šetrné péče.

JEDNODUCHÉ ŘEŠENÍ: Selen se zinkem a dalšími prospěšnými složkami obsahují kapsle Blendea Hair Vitality pro ženy i muže.

Užívá se 1 kapsle denně, přičemž snížení vypadávání vlasů lze pozorovat již po prvních 3 týdnech. Jedno balení vám vystačí na 2 měsíce péče o vlasy.

Klikněte na tlačítko níže a čtěte podrobně o účincích. Případnou objednávku vám doručíme do 2 pracovních dnů. Ihned můžete začít s podporou kvality vlasů a s prevencí jejich vypadávání.
Blendea Hair Vitality proti vypadávání vlasů

Vitamín A

vitamin A proti vypadávání vlasů

Vitamín A obsahuje sloučeniny retinoidy s příznivým vlivem na zdraví a kondici pokožky, a také na zdravý růst vlasů. Jelikož vlas vyrůstá z pokožky, je vhodné její přirozenou funkci a kondici udržovat.

Dermatologové předepisují retinoidy pro léčbu kožních nemocí jako alopecie nebo psoriáza. Tyto nemoci jsou běžnou a rozšířenou příčinou vypadávání vlasů.

Snažte se mít dostatek Áčka přímo ve stravě. Pokud trpíte nemocí kůže, vhodné léky konzultujte s kožním lékařem.

MĚJTE PŘEHLED: Vitamín A: Podrobný profil, zdravotní benefity a rizika předávkování.

Upozorňuji, že nejvyšší obsah Áčka je v mase, konkrétně ve vnitřnostech. Rostlinné potraviny obsahují jeho jinou formu a to provitamín A. Naše tělo si vitamín A vyrobí právě z provitamínu A.

Vitamín D

vitamin D proti vypadávání vlasů

Dostatek vitamínu D má zásadní vliv na kvalitu a zdraví pokožky i vlasů. Podílí se na tvorbě nových vlasových folikulů, ze kterých mohou vyrůstat nové vlasy. Díky novým folikulům udržíte potřebnou hustotu vlasů a zabráníte vypadávání těch starších.

Optimální množství Déčka přijmete ve stravě (mořské ryby a řasy, kterými se ryby krmí, zvířecí vnitřnosti) a ze slunečního záření. Snažte se každý den vystavovat slunci aspoň 15 minut, ideálně déle.

Saw palmetto proti vypadávání vlasů u mužů

Plody Serenoy plazivé, které lze jíst čerstvé, ale častěji je seženete sušené nebo v doplňcích ve formě extraktu

Drobná palma Saw palmetto (latinsky Serenoa repens, česky Serenoa plazivá), respektive její plody pomáhají mužům udržet optimální hladinu testosteronu. Snížený testosteron sice není primární příčinou vypadávání vlasů. Platí ale, že čím je hladina hormonu vyšší, o to zdravější a hustější vlasy jsou, což je chrání před nadměrným padáním.

Podle výsledků studií pomohla růstu vlasů denní dávka 100 až 320 miligramů extraktu ze Saw palmetto. Rostlina a výrobky z ní jsou vhodné pro muže, kterým vypadávají vlasy kvůli alopecii a dalším kožním nemocem.

Správná péče o vlasy, která zabrání vypadávání

Předpokládám, že si myjete a sušíte vlasy minimálně obden, pokud ne denně. Právě kvůli tomu, že vlasy myjeme tak často, mohou slábnout, mít zhoršenou kvalitu a kvůli tomu vypadávat. Čtěte pozorně a snažte se do péče zařadit co nejvíce z těchto tipů.

Pravidelné, ale ne přehnaně časté mytí vlasů

jak často umývat vlasy, aby nevypadávaly?
Aby vlasy netrpěly a nevypadávaly, myjte si je maximálně 3x za týden

Pravidelné mytí neznamená každodenní mytí. Experti na zdraví vlasů ženám i mužům doporučují mýt vlasy maximálně 3x za týden. Mnohým lidem dokonce stačí i pouhé jedno mytí. Pokud již dnes evidujete, že jsou vlasy suché, slabé a pokožka svědivá a podrážděná, možná si je myjete až příliš často.

Vlasová hygiena je ale pořád důležitá. Pokožku hlavy udržuje čistou a hydratovanou. Zároveň brání před množením a hromaděním bakterií, které mohou vyvolávat podráždění, infekce, záněty a s nimi vypadávání a lámání.

Používejte jemné šampony s ideálně co nejčistějším složením. Ptejte se své kadeřnice nebo prodavačky v drogérii. Každý má jiné vlasy, proto je vždy rozumné ptát se i svého dermatologa.

MĚJTE PŘEHLED: 6 vlivů kradoucích vlasům pevnost, lesk, objem a krásu. Jak je porazit?

Neagresivní úprava vlasů

francouzské copánky a vypadávání vlasů
Dnes velmi oblíbené francouzské copánky jsou pro vaše vlasy doslova nepřítelem. Dopřejte vlasům svobodu a rozpusťte je.

Já jako krátkovlasý muž spíše nemohu hodnotit, kdo nosí jaký účes 🙂 Některé účesy ale vlasům škodí. Jsou to hlavně různé silně utažené copánky, culíky a drdoly, které vídám denně na slečnách v ulicích.

Pokud si totiž vlasy příliš silně utáhnete, vytvoříte dlouhodobé tahání vlasů. To nadměrně zatěžuje vlasové kořínky a není překvapením, když kořínek tento nápor nevydrží a vlas uvolní. Vlasům se uleví až někdy večer, když si je rozpustíte. A to je škoda.

Mnohým lidem, a hlavně ženám vlasy nepadají kvůli problematické pokožce a nesprávné výživě, ale právě kvůli tomuto „dobrovolnému“ přetěžování vlasových folikulů. Zamyslete se proto nad svým účesem a dopřejte vlasům více svobody.

Další chyba, kterou dělají převážně ženy, je přehřívání a vysušování vlasů použitím kulmy, žehličky na vlasy a fénů. Poškozují vlasový stvol, což je viditelná část vlasu, a tedy ne jeho podkožní část. Přístroje mohou dokonce měnit barvu vlasů.

Zde vám odborník doporučí nechat vlasy vyschnout přirozeně na vzduchu. Pokud ráno spěcháte a máte vlhké vlasy, před mrazem je chraňte pod čepicí.

Neagresivní barvení vlasů

suché a polámané vlasy náchylné na vypadávání
Barvením vysušené a polámané vlasy náchylné na vypadávání

Barvení vlasů je primárně ženská záliba, samozřejmě si je ale barví i mnozí muži. Běžně dostupné, levnější barvy jsou agresivním chemickým koktejlem, který může velmi jednoduše poškozovat vlasy i vlasovou pokožku.

V drogérii nebo u kadeřníka se zeptejte na šetrné organické barvy. Neobsahují rizikový peroxid či amoniak. Udělejte to i pokud nyní s vlasy problémy nemáte. Čím déle budou tyto prchavé jedy působit, o to rychleji dojde k vypadávání a ztrátě kvality vlasů.

Myslete na to, že zdraví vlasů je vždy nadřazené módním trendům. Může se velmi jednoduše stát, že za 10-20 let již nebudete mít co barvit a to jistě nechcete dopustit (to se mi to ale mudruje, když mám sám vlasy asi 4cm dlouhé, že jo 🙂 )

Kokosový olej

kokosový olej proti vypadávání vlasů
Kokosový olej vmasírujte do vlasů i do vlasové pokožky

Jak jsem psal, vlasová kosmetika by měla být co nejčistější a bez agresivních chemikálií. V rámci péče se jako ideální jeví přírodní produkty, třeba kokosový olej. Ten podle studií brání poškození vlasů, které vyvolala nešetrná péče a agresivní prostředky (barvy, laky, tužidla, kondicionéry apod.). Hydratuje, zjemňuje a vyživuje pokožku hlavy.

Vlasy může dále oslabovat i UV záření, pokud se mu vystavujeme příliš dlouho a nechráníme vlasy kloboukem či kšiltovkou. Kokosový olej pomáhá i zde.

Olej vmasírujte i přímo do pokožky na hlavě. Zlepšuje prokrvení a stimuluje opětovný růst. Pomáhá vázat bílkoviny, o kterých jsem psal, že jsou nezbytné pro pohodlí vlasové pokožky a vlasových folikulů.

Olivový olej

Stejným způsobem jako kokosový olej používejte ten olivový, ideálně v BIO kvalitě a za studena lisovaný. Ten je nejčistší. Vlasy chrání před vysoušením, lámáním a řídnutím. Dobrý olej mějte vždy i ve spíži a vůbec ním nešetřete ve studené ani teplé kuchyni. Jak jsem psal, základem pro výživu vlasů je vždy stravování a konkrétně středomořská strava, kde hraje olivový olej hlavní roli.

Každý den naneste na vlasy a do pokožky hlavy 2 polévkové lžíce kvalitního oleje, nechte 30 minut působit a poté vlasy jemně opláchněte vlažnou vodou.

Esenciální oleje

Olejové kapky proti vypadávání vlasů s výtažkem z heřmánku
Heřmánkové olejové kapky Blendea proti vypadávání vlasů. Nosným olejem je bezpečný kokosový MCT olej.

Esenciální oleje mohou tlumit vypadávání vlasů. Odborné studie zmiňují přínosy heřmánkového oleje (prodáváme i pod značkou Blendea), dále oleje levandulového, tymiánového, tea tree, z citronové trávy a máty peprné.

Oleje byly účinné u lidí, kterým vypadávaly vlasy kvůli alopecii. Oleje používali smícháním s několika lžičkami jiného nosného oleje (třeba kokosový nebo olivový), který aplikovali na pokožku hlavy 10 minut před mytím. Opatrní buďte, když si všimnete alergické reakce. Pokud se objeví, zkuste jiný esenciální olej.

Šťáva z cibule

cibulová šťáva pro podporu růstu vlasů
Cibulová šťáva podpořila růst vlasů 87 % účastníků studie s alopecií

Nastrouhejte obyčejnou cibuli a vyždímejte z ní šťávu. Naneste ji na vlasy a pokožku hlavy 2x denně. Cibulová šťáva se osvědčila u lidí, kterým vypadávají vlasy kvůli alopecii.

Lékaři za účinnou látku považují síru, kterou cibule přirozeně obsahuje. Ve studii cibulová šťáva podpořila růst vlasů až u 87 % účastníků.

Masáž pokožky hlavy

masáž pokožky hlavy proti vypadávání vlasů
Pokožku hlavy masírujte aspoň 4 minuty denně po dobu 24 týdnů

Vědci sice nepotvrdili účinek masáže pokožky hlavy proti vypadávání vlasů, určitý předpoklad tam ale je. Masáž prokrvuje a pomáhá lépe vyživovat vlasové folikuly i kořínky, takže jistě není zbytečná.

Podle studie pomohly již 4 minuty masáže hlavy po dobu 24 týdnů růstu a hustotě vlasů. Masáž je navíc velmi příjemná a pomůže zklidnit mysl, až se budete třeba rozčilovat nebo se bát kvůli ztraceným vlasům.

Masírovat vás může jiná osoba, kupte si masážní nástroj nebo použijte klasický kartáč. Pomůže vám i video níže.

Masáž pokožky hlavy proti vypadávání vlasů a podporu jejich růstu

Jóga proti vypadávání vlasů

Ani mě nenapadlo, že může mít jóga co do činění s kvalitou a vypadáváním vlasů. Zdroje mě ale překvapily, proto tento bod nemohu nezmínit.

Mezi časté příčiny vypadávání patří nadměrný a dlouhodobý stres, který dovede jóga účinně snižovat. Jóga pomáhá prokrvení a výživě pokožky hlavy, což je nezbytné pro opětovný růst silných vlasů. Naučte se cviky podle videa.

Cviky jógy pro podporu růstu a hustoty vlasů

Příčiny vypadávání vlasů

Nejdříve jsem seřadil výživové a domácí tipy proti vypadávání vlasů. Nyní ale musím vysvětlit, proč vlastně vlasy vypadávají.

Ideální je, pokud vám přesnou příčinu identifikuje lékař. Cestou k němu si ale můžete přečíst, co by eventuálně mohlo stát za padáním u vás.

Zdravému člověku denně vypadne kolem stovky vlasů, a tak je to zcela normální. Vlas prochází svými cykly od růstu přes „dospělost“, přičemž je normální, že vlas někdy umře a vypadne. Zpozorněte, pokud vám začnou vlasy padat náhle a všimnete si také jejich ztenčení. To je již případem pro dermatologa.

Vypadávání nemusí být nutně příznakem nemoci ani stáří. Vlasy mohou vypadávat dočasně a krátkodobě kvůli nedostatečné stravě, negativní změně životosprávy, silně stresující události či kvůli průběhu léčby (typicky u onkologických pacientů). Aktuální je i vypadávání kvůli prodělanému Covidu-19. Vlasy budou padat, dokud se nemoc nevyléčí a změna životosprávy neustálí.

Vlasy mohou padat kvůli dědičnosti. Všimněte si svých rodičů nebo prarodičů, a pokud uvidíte plešatá místa, nebude překvapením, když začnou padat i vám. Dědičné vypadávání trápí až 50 % mužů a kolem 15 % žen.

Zdravotní příčiny:kožní problémy (alopecie, psoriáza), exémy, infekce, nesprávná funkce štítné žlázy
Přílišné tahání za vlasy:typicky kvůli těsným copánkům a drdolům
Hormonální nerovnováha:často během těhotenství, po porodu, v menopauze
Některé léky:typicky léky proti rakovině, vysokému krevnímu tlaku, artritidě nebo depresím
Stres:oslabuje vlasové folikuly, kvůli čemu po čase uvolní vlas a ten vypadne
Tabulka častých příčin vypadávání vlasů

Existuje léčba vypadávání vlasů?

Cílem článku bylo vysvětlit vám, proč vlasy nejčastěji vypadávají a co můžete udělat sami doma. Zároveň také představení nového produktu Blendea Hair Vitality pro podporu hustoty a kvality ženských i mužských vlasů.

Blendea Hair Vitality proti vypadávání vlasů
Klikněte na obrázek a podívejte se na všechny účinky přírodních kapslí Hair Vitality

Konkrétní léčebnou metodu vám vždy doporučí lékař. Ten má jako jediný přehled o konkrétní příčině vypadávání, proto jej neváhejte navštívit.

Existují různé léčebné i kosmetické metody, které brání nadměrnému vypadávání vlasů, případně podporují jejich opětovný růst a hustotu. Sám ale nejsem dermatolog, proto rád přenechám slovo odborníkům. Nechte se vyšetřit u kožního lékaře. Takto po internetu nelze zjistit konkrétní příčinu. Dermatolog může potřebovat různé testy, které dovede provést pouze v jeho ordinaci.

Vypadávání vlasů a často kladené otázky FAQ

Která je hlavní příčina vypadávání vlasů?

Vlasy nejčastěji padají kvůli dědičnosti a stáří.

Mohu vypadávání vlasů zastavit sám?

Za vlasy netahejte a nenoste účesy, které vlasy tahají, vlasy nepřehřívejte a nepřesušujte kulmou nebo fénem. Sušte je přirozeně na vzduchu, chemicky je neošetřujte a neodbarvujte, nechte si doporučit jemný a šetrný šampon a ostatní vlasovou kosmetiku, používejte měkké a jemné hřebeny i kartáče.

Kvůli čemu vypadávají vlasy ženám?

Důvodů může být mnoho. Nejčastěji jde o hormonální změny v těhotenství a během kojení, kvůli poruchám funkce štítné žlázy, chudokrevnosti, autoimunitnímu onemocnění, nemoci kůže nebo syndromu PCOS.

Které vitamíny a minerály pomáhají proti vypadávání vlasů?

Experti doporučují zaměřit se na příjem vitamínu A, B, C a D, dále železa, selenu a zinku.

Mohou vlasy, které již vypadly, znovu narůst?

V některých případech ano, ne však ve všech. Vypadávání vlasů lze obvykle tlumit a zpomalit. Vlasy, které vypadly kvůli alopecii či jiné kožní nemoci, obvykle do jednoho roku dorostou. Růst lze podpořit i pomocí léků, chirurgického zákroku nebo světelné terapie. Kontaktujte dermatologa.

Může se vypadávání samo ztratit a vlasy začít znovu růst?

Vždy záleží na příčině. Pokud jde o nějaký výživový nedostatek a konkrétní živinu přidáte do jídelníčku, vlasy se vzpamatují. Stejně tak pokud se o ně nesprávně staráte a zařídíte nápravu. Pokud je důvodem závažnější nemoc, pravděpodobně se neobejdete bez léčby.

Kdy mohu tvrdit, že mi vlasy padají nadměrně?

O nadměrné vypadávání jde, pokud při mytí nebo česání náhle ztratíte výrazné chomáče vlasů. Zdravý člověk normálně ztrácí kolem 100 vlasů za den a toto množství si obvykle ani nevšimne. Při výrazné ztrátě kontaktujte dermatologa.

Mohu zjistit vypadávání vlasů i doma?

Ano, ale zjištění bude pouze orientační. Projděte si prsty několikrát přes vlasy nebo za ně mírně zatahejte. Pokud z trsu cca 60ti vlasů vytáhnete kolem 5-8 vlasů, je to normální. Pokud vám ale v ruce zůstane většina vlasů, trpíte nadměrným padáním a měli byste se nechat vyšetřit u kožního lékaře.

Lze příčinu nadměrného vypadávání vlasů zjistit i z krve?

Ano, je to možné v případě, že má dermatolog podezření na některou nemoc, infekci, výživový nedostatek nebo nerovnováhu hormonů. Kromě vzorku krve může potřebovat i vzorek pokožky hlavy, ze které získá malou část (tzv. biopsie pokožky hlavy).

Co jsme zjistili o vypadávání vlasů?

Lukáš Chládek, blog Blendea
Lukáš Chládek, redaktor blogu Blendea

Zjistili jsme, že vlasy jsou velmi citlivé na správnou a dostatečnou výživu. Ve velké míře odzrcadlují zdravotní stav.

Bohužel si někdy za vypadávání můžeme sami kvůli nešetrné a příliš agresivní péči o ně. Škodí jim horké suché kulmy a žehličky. Vlasy nesnášejí těsně utažené copánky ani drdoly. Dopřejte jim více volnosti. Nesušte je na popel a nechte je vždy přirozeně uschnout. Zároveň je nemyjte příliš často. 3x za týden je dost.

Z produktů Blendea určitě vyzkoušejte kapsle Hair Vitality. Jsou vhodné pro ženy i muže a doručíme vám je do 2 pracovních dnů.

hair vitality pro podporu růstu vlasů
Klikněte na tlačítko níže a čtěte podrobně o účincích. Případnou objednávku vám doručíme do 2 pracovních dnů. Ihned můžete začít s podporou kvality vlasů a s prevencí jejich vypadávání.

Máte vlastní zkušenost s příčinou vypadávání vlasů nebo se vám padání povedlo zastavit? Nás v týmu Blendea i naše čtenáře zajímá jak 🙂

Určitě nám dejte vědět v komentářích pod článkem. Tam se také ptejte, pokud vás zajímá cokoliv, co v článku nezaznělo.

Děkuji, že nás čtete a nakupujete u nás 🙂 Krásný den, pevné zdraví a vždy husté a krásné kadeře bez vypadávání přeje Lukáš z blogu Blendea.

autor

Lukáš Chládek

Ve firmě eMarkest, s.r.o. jsem začal jako prodejce, a právě to mě dovedlo k podrobnému studiu našich výrobků, a hlavně jejich účinků. Jako redaktor blogu Blendea Vám podrobně představím naše produkty. V článcích vysvětlím všechny pozitivní účinky složek produktů Blendea. Podíváme se i na nejčastější zdravotní komplikace, které naše zákazníky trápí, jejich příčiny a projevy. Poradíme, jak se jich nejrychleji zbavit. Kdykoliv mi můžete napsat na chladek.emarkest@gmail.com. Odpovídám během pracovních dnů mezi 09:00 až 18:00. Děkuji, že čtete náš blog a nakupujete u nás. Přeji Vám krásný den a pevné zdraví :)

2 komentáře: “Vypadávání vlasů: Zdravotní příčiny a rady pro podporu růstu”

  • Dobrý den.
   Užívání by závažný problém představovat nemělo, nicméně pro všechny doplňky stravy (nejenom Blendea, ale naprosto všechny doplňky na trhu) platí následovné upozornění: „Nedoporučuje se užívat těhotným ani kojícím ženám“. Obecně tehdy Hair Vitality nemohu doporučit.
   Co doporučuji je vzít si složení výrobku a zeptat se lékaře, ke kterému chodíte. Má o Vašem zdravotním stavu a bezpečých možnostech nejlepší přehled.
   Krásný den a vždy pevné zdraví přeje Lukáš Chládek z blogu Blendea

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek

Jak mít o svátcích v pohodě trávení?

30.11.2023

„Já si o svátcích jím co chci!“ řekl nejeden svátečník, kterého pak bolel žaludek a břicho se mu nafukovalo až do Tří králů. „Já o svátcích držím zásadně dietu!“ řekl si druhý a pak u sváteční tabule záviděl, jak si ostatní přidávají salátku, než se jim dosmaží třetí kapří podkovička a zatím si přicinkávali druhým […]

Číst celý článek

Reflux: Co dělat, když se obsah žaludku vrací přes jícen a proč se to děje?

25.11.2023

Reflux, v lékařském slovníku gastroezofageální reflux, v lidské řeči reflux jícnu nebo kyselý reflux označuje častou poruchu, kdy se natrávená potrava a žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu. Jícen je trubice spojující hltan s žaludkem. Reflux vyvolává nepříjemné pálení žáhy, krkání, pocity překyselení, tíhy, tlaku a bolesti na hrudi a někdy až zvracení. Mnozí lidé […]

Číst celý článek

Příběh vzniku značky Blendea: Jak to celé začalo?

06.11.2023

Znáte takové ty šťastné a obdivuhodné příběhy, kdy jeden člověk dostane skvělý nápad, zrealizuje ho, úspěšně proslaví a lidé se jdou utlouct, aby si mohli výrobek koupit taky? Příběhy, které končí někde na pláži na Bali, kde se pak onen šikovný člověk vyvaluje a postuje na sítě záviděníhodné fotky? Podobný, ne-li stejný je i příběh […]

Číst celý článek

Nutrikosmetika: Vaše nová kadeřnice a kosmetička ve stravě 😯

25.10.2023

Nutrikosmetika je přesně to, co jste si zřejmě mysleli 🙂 Nutri = výživa/potrava, kosmetika = péče o vnější vzhled pleti, vlasů a nehtů. Pojmenování zatím není příliš známé, ale z nutrikosmetiky se evidentně stává nový výživový trend a my jako Blendea na trendy vždy okamžitě (a velmi rádi) reagujeme. Pomocí kosmetiky se snažíme zlepšit stav […]

Číst celý článek

Koenzym Q10: Důležitá sloučenina, které máte v těle (pravděpodobně) dostatek

10.10.2023

Pojem koenzym Q10 jsem poprvé zachytil v televizních reklamách. Byl doslova všude a primárně jej obsahovala kosmetika pro zpomalení stárnutí. Mluvilo se hlavně o anti-age účincích a reklamy byly již tradičně zaměřené na ženy, které se předčasného stárnutí bojí a brání nejvíce. Ty jsou zároveň nejčastějšími zákaznicemi oněch výrobků. Podívám se proto, co o tomto […]

Číst celý článek

Atopický ekzém: Najděte konkrétní spouštěč a vyhněte se mu 🚫

07.09.2023

Atopický ekzém (atopická dermatitida) je zdravotní stav způsobující suchou, svědící, olupující se a zanícenou pokožku. Atopický ekzém je velmi častý u novorozenců a dětí, ale trápí a znesnadňuje život i mnoha dospělým. Ekzém je většinou dlouhotrvající, a tedy chronické povahy. Navíc může často měnit intenzitu od téměř nepatrných svědivých flíčků až po velká zanícená a […]

Číst celý článek

Pískavice řecké seno: Cenná rostlinka pro podporu laktace s mnoha dalšími zdravotními benefity

31.08.2023

Pískavice řecké seno si dnes představíme hlavně díky její podpoře laktace, a tedy podpoře produkce mateřského mléka. Zároveň uvedu další zdravotní benefity pískavice a to na ženské i mužské zdraví. Pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru, cholesterolu a zvyšuje hladinu hormonu testosteronu. Některé účinky zatím nejsou potvrzené vědeckými studiemi, proto se zaměřím na ty, které již […]

Číst celý článek