• Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Ženské hormony: Které jsou nejdůležitější a jak přesně ovlivňují naše zdraví?

Ženské hormony: Které jsou nejdůležitější a jak přesně ovlivňují naše zdraví?

Nezastupitelnou roli ve zdravém fungování organismus zastávají hormony. Účastní se a ovlivňují celou řadu procesů v lidském těle. Co se týče čistě ženských hormonů, pak musíme zmínit ty nejdůležitější. Jedná se estrogen, progesteron, testosteron, FSH/LH, prolaktin, melatonin a oxytocin.

Hormony ženy ovlivňují mnohem více než jejich silnější polovičky. Ovlivňují růst, náladu i sexuální touhu (libido). Nerovnováha hormonů v ženském těle bývá příčinou spousty zdravotních potíží po fyzické i psychické stránce.

ženské hormony
Hormonální rovnováha je důležitá i pro jakousi vnitřní spokojenost každé ženy.

7 nejdůležitějších ženských hormonů

Hormony jsou velmi specifické látky – biochemikálie, které fungují jako přenašeči zpráv. Po těle “cestují” krví a na základě svého účelu předávají zprávy vybraným tkáním a orgánům. 

Zjednodušeně řečeno hormony zajišťují mezibuněčnou komunikaci. Různé hormony vytváří odlišné žlázy (např. hypofýza, hypotalamus, nadledvinky, žlutá tělíska ve vaječnících a další), které je vpouští do krve (sekrece neboli vylučování hormonů do těla) a tak se rychle dostanou tam, kam potřebují.

Různé hormony ovlivňují různé procesy v ženském těle a to zejména:

Nedostatek hormonů a jejich rovnováha vyvolává zdravotní potíže, jako jsou únava, potíže s pletí, náladovost a podrážděnost, problémy se spánkem či nárůst tělesné hmotnosti. Existují desítky hormonů, ale v ženském těle můžeme za nejdůležitější označit těchto 7.

 • estrogen, 
 • progesteron, 
 • testosteron, 
 • FSH/LH, 
 • prolaktin, 
 • melatonin,
 • oxytocin.

Tyto ženské hormony zajišťují normální funkce rozmnožovací soustavy, ale také ovlivňují náladu, metabolismus, pocit hladu či sytosti, spánkový cyklus i sexuální vzrušení.

DOPLNĚK PRO PŘIROZENÉ NAVOZENÍ HORMONÁLNÍ ROVNOVÁHY SAMOZŘEJMĚ MÁME 🙂

Je jím směs Blendea SUPERBALANCE s obsahem prospěšných rostlin pro přípravu chutného nápoje.

Podporuje plodnost, udržuje duševní kondici a hormonální rovnováhu.

Klikněte na tlačítko níže a čtěte o všech účincích. Případnou objednávku vám doručíme do 48 hodin. Ihned tak můžete začít s přirozenou optimalizací hormonálních hladin.

Estrogen

Na prvním místě mezi ženskými hormony stojí estrogeny, které zajišťují normální funkce ženských pohlavních orgánů a jsou zodpovědné za typické oblé ženské tvary v oblasti prsou a boků či hebký vzhled ženské pokožky, ale také zdravé kyselé prostředí v pochvě. Estrogeny produkují vaječníky a částečně nadledvinky a tuková tkáň.

účinky ženských hormonů
Hormony ovlivňují chování žen od puberty až do stáří.

Druhy estrogenních hormonů:

 • estradiol
 • estron
 • estriol 

Estrogeny připravují ženské tělo na rozmnožování. Je nezbytný pro průběh menstruačního cyklu, kdy se hladina estrogenu mění, což ovlivňuje vzhled i psychické rozpoložení a může vyvolat výkyvy nálad, přecitlivělost a podrážděnost. K tzv. premenstruačnímu syndromu (PMS) dochází v době, kdy je hladina estrogenu nejnižší. 

Hladinu estrogenu lze určit krevním testem. Za normální je považováno rozmezí:

 • dospělá žena před menopauzou: 15 až- 350 pg/ml (pikogram na mililitr krve),
 • dospělá žena po menopauze: pod 10 pg / ml.

CO POMÁHÁ NA PREMENSTRUAČNÍ SYNDROM?

K překonání PMS pomáhá především klidné bezstresové prostředí. Pomoci mohou také uvolňující a uklidňující bylinky, mezi které patří třezalka, kontryhel či řebříček. Pomoci může doplnění přírodních fytoestrogenů, které se nachází v mrkvi, česneku, zelených fazolkách, jablkách, třešních či datlích.

třezalka pro hormonální rovnováhu
Třezalkový čaj uklidní rozjitřené nervy a obnoví pocit pohody. 

Hlavní funkce estrogenů:

 • posilují imunitní systém,
 • jsou nezbytné pro správný vývoj ženských sekundárních pohlavních orgánů během dospívání,
 • podporují růst prsou, udržují je zdravá a pevná a brání jejich povisnutí,
 • zlepšují spalování tuků při cvičení,
 • ovlivňují růst a vývoj ženského těla,
 • přispívají ke zdravému vývoji dělohy a děložní sliznice,
 • obnovují pokožku,
 • chrání cévy před kornatěním (ateroskleróza),
 • brání řídnutí kostí a vzniku osteoporózy v době menopauzy,
 • ovlivňují pozornost a verbální paměť,
 • způsobují náladovost, podrážděnost a někdy až depresnivní stavy.

Progesteron

Tento ženský hormon produkují žlutá tělíska ve vaječnících, kůra nadledvinek a v těhotenství také placenta. Progesteron je nezbytný pro správný růst výstelky dělohy a její přípravu na “uhnízdění vajíčka” neboli otěhotnění. Hladina tohoto hormonu se v ženském těle mění podobně jako u estrogenu, což může ovlivnit náladovost či potíže se spánkem.

Jeho nejdůležitější role přichází v těhotenství. Po oplodnění vajíčka zastaví menstruační cyklus, utlumí předčasné kontrakce, vytvoří hlenovou zátku a zahájí přípravu mléčných žláz na kojení. Nedojde-li k oplodnění vajíčka, hladina progesteronu znovu klesne a dostaví se menstruace. 

Nízká hladina progesteronu vyvolává únavu, zácpu, plynatost a také zvyšuje zavodněnost organismu.

Hladiny progesteronu lze rovněž určit krevním testem . Normální rozmezí jsou:

před pubertou0,1 až 0,3 ng / ml
během první (folikulární) fáze menstruačního cyklu0,1 až 0,7 ng / ml
při ovulaci (luteální fáze cyklu)2 až 25 ng / ml
první trimestr těhotenství10 až 44 ng / ml
druhý trimestr19,5 až 82,5 ng / ml
třetí trimestr65 až 290 ng / ml

Testosteron

V malém množství je pro ženský organismus nepostradatelný mužský hormon testosteron, který zodpovídá za vzrušivost a sexuální touhu, ale také ovlivňuje průběh ovulace a reguluje menstruační cyklus. Důležitý je také pro pevnost kostí a sílu svalů.

Nízká hladina testosteronu v ženském těle snižuje libido, nadměrné množství může způsobit akné, lupy a vznik mužských znaků, jako je například nadměrný růst ochlupení. Normální hladina u žen je v rozmezí 15 až 70 ng/dl krve.

FSH/LH

Jedná se gonadotropní hormony lutropin (interstitial cell–stimulating hormone) a folitropin (FSH), které jsou nezbytné pro:

 • správnou stimulaci činnosti pohlavních žláz gonád,
 • zrání vaječníků, dělohy a pochvy,
 • začátek menstruačního cyklu,
 • vývoj a dozrávání vajíček ve vaječnících, jejich uvolnění a navození ovulace,
 • vývoj prsou, růst ochlupení na ohanbí a v podpaží
 • zvýšení tělesného tuku, zejména v oblasti boků a stehen.

Lutropin podporuje tvorbu pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu. Jeho hlavním účelem je uvolnění vajíčka, aby mohlo dojít k jeho oplodnění a otěhotnění. Folitropin neboli folikulární hormon stimuluje růst a zrání folikul, v nichž jsou uložená vajíčka.

Hodnoty FSH v ženském těle mohou signalizovat zdravotní problémy včetně neplodnosti či nadcházející menopauzy:

 • nízká hladina FSH – možné potíže s nedostatkem hormonů, které tvoří hypofýza a hypotalamus,
 • vysoká hladina FSH – možná neplodnost či předčasná menopauza. Vyšší hodnota je běžná za normálního průběhu klimakteria ve vyšším věku ženy.

Nadměrné množství FSH a LH hormonu může vyvolat nespavost, vznik akné či zhoršenou paměť. 

Prolaktin

Další hormon, který hraje významnou roli v mateřství. Stará se o zrání a uvolnění vajíčka, ovlivňuje menstruační cyklus po porodu a je důležitý pro tvorbu mateřského mléka. Dlouhodobě vyšší hladina prolaktinu snižuje sexuální touhu, způsobuje poruchy ovulace a stav připomínající menopauzu.

Melatonin

Melatonin je spíše znám jako hormon spánku. Je nezbytný pro denní biorytmus a spánkový cyklus. Ovlivňuje i pohlavní orgány a sexuální život obecně. Je-li ho příliš, snižuje produkci pohlavních hormonů estrogenů u žen a testosteronu u mužů.

Oxytocin

Tento hormon je důležitý pro oplodnění a porod. Oxytocin podporuje silné stahy dělohy. Při pohlavním styku tak pomáhá dostat spermie k vaječníkům a při porodu usnadňuje příchod dítěte na svět. Podobný efekt má na kojení, kdy pomáhá vylučovat mléko z prsních žláz. Je to vlastně takový “vypuzovací” hormon v pozitivním smyslu slova.

Některé vědecké studie naznačují, že oxytocin má pozitivní dopad na vztah a to nejen po sexuální stránce. Uvolňuje se při pohlavním styku, ovlivňuje intenzitu orgasmu, ale také posiluje vzájemnou důvěru, věrnost a empatii.

hormony v ženském těle
Hormony ovlivňují vztahy nejen po sexuální stránce.

Jak hormony ženy ovlivňují ženy v různých životních obdobích?

Ženský organismus je ovlivňován působením hormonů, které se nejvíce ozývají v dospívání, v těhotenství a při kojení a nakonec v období menopauzy. Jakmile dívka vstoupí do puberty, je její osud “hormonálně zpečetěn”.

Hormony mění dívku v ženu

Začátek puberty je velmi individuální. U dívek se tak většinou děje ve věku 8 až 13 let a za první změny, které se týkají především jejich tělesné schránky, mohou dva hormony lutropin a folitropin stimulující tvorbu ženského pohlavního hormonu estrogenu. 

V této době se u dívek začínají objevovat typické znaky ženskosti:

 • růst prsou,
 • zaoblení boků a stehen,
 • růst ochlupení na ohanbí a v podpaží,
 • zrání dělohy, vaječníků a pochvy,
 • menstruace.

Co je menstruační cyklus a jak probíhá

Menstruační cyklus následuje zhruba ve věku 10 až 16 let, dva až tři roky poté, co dívkám začnou růst prsa. Pro mladé dívky to většinou neznamená nic jiného než „otravné“ krvácení, proces je to však o něco složitější a především velmi zajímavý. 

Celý cyklus trvá 25 až 35 dní, krvácení 3 až 7 dní. Vše je dost individuální a spousta dívek a žen se zejména v prvních letech potýká s nepravidelným cyklem a často i bolestivým ohlášení každého nového cyklu. 

3 fáze menstruačního cyklu:  

 1. Folikulární fáze – prvním dnem folikulárního a zároveň menstruačního cyklu je první den krvácení. Hypofýza začne vytvářet více hormonu FSH stimulujícího růst folikul ve vaječnících. Každý folikul přitom obsahuje vajíčko. Nakonec zůstane jeden folikul s jedním vajíčkem, který produkuje nejvíce estrogenu. Folikulární fáze trvá cca 14 dní.
 2. Ovulační fáze – během ovulační fáze dochází k uvolnění vajíčka z folikul a nastává období ideální pro jeho oplodnění. Cela fáze trvá pouze 16 až 32 hodin a k oplodnění vajíčka může dojít asi 12 hodin po opuštění vaječníku.
 3. Luteální fáze – zvýší se tvorba progesteronu a děloha se připraví na přijetí oplodněného vajíčka. Pokud se tak nestane, sníží se produkce progesteronu a estrogenu, a celý cyklus může začít znovu.
hormony a menstruace
Příchod menstruace často ohlašují nevolnosti a bolesti hlavy.

Hormony ovlivňují sexuální touhu

Ženské hormony jsou zodpovědné i za přirozenou sexuální touhu neboli sexuální libido. Hlavní roli zde kromě estrogenu a progesteronu hraje testosteron. Většina žen mívá nejsilnější touhu těsně před ovulací, což zvyšuje šance na oplodnění vajíčka. 

Menší výkyvy libida mívají ženy dlouhodobě užívající hormonální antikoncepci a také po menopauze. Produkci testosteronu a následný pokles libida může dále způsobit chirurgické odstranění vaječníků či nadledvinek.

Ženské hormony během těhotenství a po něm

Dalším významný obdobím v životě žen, které se může opakovat vícekrát, je těhotenství. Přijetí oplodněného vajíčka spustí celou řadu procesů. Děloha se pevně uzavře, její stěny zesílí a naplní se živinami kvůli udržení plodu. 

Začne se tvořit hormon hCG, který se tvoří během těhotenství. Jeho účelem je zvýšení tvorby hormonů estrogenu a progesteronu, zastavení menstruačního cyklu a udržení těhotenství. Progesteron chrání dělohu před bakteriemi a spermiemi, a společně s estrogenem připravují prsní žlázy na produkci mateřského mléka.

Dále se tvoří hormon hPL, který embryu poskytuje výživné látky a stimuluje mléčné žlázy, a relaxin, který podporuje růst placenty a brání kontrakcím, dokud nenadejde čas na porod.

Po porodu hladiny všech hormonů téměř okamžitě klesnou na úroveň běžnou před početím, což může mít za následek poporodní deprese. Postupně se obnoví menstruační cyklus, což může u některých žen trvat i několik týdnů.  Ovulaci může bránit i kojení. Není to však záruka, a pokud není další těhotenství v plánu tak brzy, je vhodné užívat některé z antikoncepčních prostředků.

hormony v těhotenství
K úspěšnému otěhotnění jsou nezbytné gonadotropní hormony lutropin a folitropin.

Hormony v období menopauzy

Menopauza je období, kdy žena přestane menstruovat a už není schopná počít a otěhotnět. Většinou se tak děje kolem 50. roku a ženy se v tomto období potýkají s velkými změnami, které způsobuje pokles hladiny estrogenu a progesteronu. Proces menopauzy doprovází časté návaly horka a výkyvy nálad. Projevy lze zmírnit užíváním vhodných hormonálních doplňků stravy.

NEZAPOMEŇTE, že směs Blendea SUPERBALANCE navozuje hormonální rovnováhu, díky čemu tlumí negativní součásti menstruace a navozuje tzv. menstruační komfort.

Zároveň tlumí negativní příznaky menopauzy (návaly horka, nespavost, náladovost a další).

Klikněte na tlačítko níže a čtěte o všech účincích. Případnou objednávku vám doručíme do 48 hodin. Ihned tak můžete začít s přirozenou optimalizací hormonálních hladin.
Blendea SUPERBALANCE

Co je to hormonální nerovnováha a jak vzniká?

Hormonální nerovnováha obvykle vzniká z důvodu poklesu nebo nadměrné tvorby jednoho z ženských pohlavních hormonů. Ne vždy je taková změna v produkci hormonů přirozený jev a může jít i o příznak zdravotních problémů, jako je například syndrom polycystických vaječníků (PCOS).

Nejčastější projevy hormonální nerovnováhy

 • únava a slabost, 
 • podrážděnost a časté změny nálad,
 • problémy s pletí – pupínky, ztráta pružnosti, vznik vrásek,
 • nepravidelná menstruace,
 • potíže s trávením,
 • ztráta chuti k jídlu,
 • nízké libido,
 • nespavost,
 • bolesti hlavy a migrény,
 • nárůst hmotnosti.

Hlavní příčiny hormonální nerovnováhy

Příčin vzniku hormonální nerovnováhy existuje celá řada a nejčastěji za to mohou:

 • těhotenství a kojení,
 • menopauza,
 • léky včetně hormonální antikoncepce,
 • hormonální terapie,
 • nádory,
 • chemoterapie,
 • poruchy příjmu potravy,
 • stres,
 • zranění,
 • trauma.

Ženské hormony a antikoncepce

Za jednu z hlavních příčin narušené hormonální rovnováhy je považována antikoncepce, zvlášť je-li užívána dlouhodobě. Pilulky sice zaručují pohodový a bezstarostný sex s minimálním rizikem otěhotnění, zároveň však narušují přirozenou tvorbu hormonů, snižují libido i střevní mikrobiom.  

antikoncepce a hormonální nerovnováha
Antikoncepce má na hormonální rovnováhu zásadní vliv. 

Jak obnovit rovnováhu hormonů v ženském těle?

Hladinu ženských hormonů v těle ovlivňuje v podstatě vše – prostředí, způsob života i strava. Špatná je nejen nezdravá strava a neaktivní styl života, ale také znečištěné životní prostředí nebo pravidelně užívané léky, jako je například výše zmiňovaná antikoncepce. 

Jídelníček a hormonální rovnováha

Zdravá strava podporuje také správnou tvorbu hormonů. Za pomocí vhodných potravin lze podpořit například tvorbu estrogenu. Některé potraviny obsahují rostlinné fytoestrogeny, které mají podobné chemické složení jako lidský estrogen.

Nejlepší potraviny, které přispívají k hormonální rovnováze:

 • kokosový olej,
 • broskve,
 • česnek
 • sladké brambory (batáty),
 • avokádo,
 • sušené ovoce,
 • chia, sezamová a lněná semínka,
 • losos,
 • sójové boby, tempeh a tofu,
 • fazole edamame,

Potraviny a další situace, které narušují rovnováhu hormonů:

 • nezdravý jídelníček bohatý na cukry a tuky,
 • nedostatek vitamínů a minerálů,
 • kofein,
 • alkohol,
 • cigarety, 
 • stres,
 • nedostatek spánku,
 • málo pohybu, 
 • antikoncepce.

Vliv pohybu na hormonální rovnováhu

Stejně jako u stravy i zde platí heslo “všeho s mírou”. Nadměrná fyzická aktivita může být stejně škodlivá jako nicnedělání. Zdraví prospěšný je pravidelný pohyb kombinující kardio neboli aerobní aktivity se silovými sporty. Mnozí odborníci dokonce doporučují fyzické aktivity přizpůsobit menstruačnímu cyklu ženy.

Vyhýbejte se vyčerpávajícím tréninkům, které přetěžují organismus. Z náročnějších aktivit je pozitivně hodnocený zejména kratší intervalový trénink, při kterém se uvolňuje hormon štěstí endorfin. Z aerobních aktivit jsou vyzdvihovány svižné procházky, jogging, běh, jízda na kole a bruslích nebo plavání, které prospívají srdci i hormonům. Vhodná je i hormonální jóga.

hormonální jóga
Pro hormonální rovnováhu je důležitý zdravý životní styl. Pomoci může i speciální hormonální rovnováha.

Hormonální rovnováha je zásadní pro fyzické zdraví a psychickou pohodu každé ženy 

Ženské pohlavní hormony ovlivňují celou řadu procesů ve vývoji, dospívání i zrání žen. Jsou nezbytné pro typicky ženský vzhled, otěhotnění, těhotenství i porod a mateřství. Hormonální soulad ovlivňuje i průběh menopauzy. 

Naopak hormonální nerovnováha bývá častou příčinou potíží s otěhotněním, po porodu, při menopauze a dalších ženských zdravotních problémů. Předejít ji lze za pomoci aktivního a zdravého životního stylu, vyváženého jídelníčku i vhodnými doplňky stravy, které hormonální rovnováhu pomáhají obnovit.

DÁLE ČTĚTE: 4 hormony zodpovědné za hubnutí a tloustnutí.

Monika Šaríková

Jako profesionální copywriter. Je to má práce i koníček zároveň, a každé téma mě nějakým svým vlastním způsobem obohacuje. Mým srdcovým tématem však byl, je a bude zdravý životní styl, který pro mne znamená kombinaci všeho dobrého, co dělám nejen pro sebe samotnou, ale rovněž pro své blízké a hlavně životní prostředí. A čím lépe a spokojeně se cítím sama se sebou, tím více dokážu předat dál i vám - našim čtenářům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Nafouklé břicho a změny stravování, které vás jej zbaví

29.03.2023

Nafouklé břicho dnes řeším, protože zmírnění až odstranění pocitů nafouklého břicha hlásíte jako jeden z nejčastějších prospěšných účinků směsi Blendea SUPERGREENS. Výrobek zároveň doporučuji hned na úvod. Než článek dočtete, směs může být na cestě k vám 🙂 Do té doby ale vysvětlím, kvůli kterým příčinám se vlastně břicho nafukuje a jak se problému zbavit […]

Číst celý článek

Artyčok a extrakt z artyčoku: Potvrzené zdravotní účinky na játra, cukr, cholesterol a další

22.03.2023

Artyčok na pizzu patří! Ale to nás dnes zajímat nebude 🙂 Zajímat se budeme o zdravotní účinky artyčoku, a hlavně extraktu v doplňcích stravy, a tedy v tabletách a kapslích. Extrakt z artyčoku totiž přidáváme do nových kapslí Blendea se 400 mg extraktu v jedné. V článku vám vysvětlím, s čím vším vám může artyčok […]

Číst celý článek

Detoxikace jater: Odděluji fakta od mýtů. Co dělat, co nepomáhá a co je nemožné?

02.03.2023

Detoxikace jater je velice populární téma, zvlášť po zimě začátkem jara. Bohužel v této oblasti existuje více mýtů a dezinformací, než vědecky potvrzených, pravdivých a bezpečných informací. Skoro každá stránka se vás bude snažit přesvědčit, že díky detoxikaci jater se stanete téměř nesmrtelní a zbavíte se všech možných i nemožných nemocí. Není to pravda. Játra […]

Číst celý článek

Vypadávání vlasů: Zdravotní příčiny a rady pro podporu růstu

28.02.2023

Vypadávání vlasů běžně trápí ženy i muže. Ženy problém vnímají intenzivněji, protože přicházejí o jeden ze symbolů ženskosti a své přirozené krásy. Muži přemýšlejí stejně a čím méně vlasů mají, o to se cítí starší a méně přitažliví. V článku vám vysvětlím nejčastější zdravotní příčiny padání vlasů a také příčiny, za které si (bohužel) můžeme […]

Číst celý článek

Kelp (Ascophyllum nodosum), štítná žláza, správný vývoj dítěte a další vědecky potvrzené zdravotní účinky

31.01.2023

Kelp je výživná mořská řasa s výrazným vlivem na funkce a kondici štítné žlázy. Má vysoký obsah jódu, který štítná žláza rovněž potřebuje pro správné fungování. Kelp pro vás nově vyrábíme v kapslích Blendea pro každodenní užívání. V článku proto vysvětlím zdravotní účinky kelpu a odkážu na odborné a vědecké zdroje, které tyto účinky potvrzují.

Číst celý článek

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) jako „nejlepší přítel žen“: Vědecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví (menstruační komfort a menopauza)

25.01.2023

Kontryhel obecný extrahujeme a zpracováváme jako tradiční léčivou bylinu do olejových kapek s MCT olejem pod značkou Blendea. Ač je kontryhel prospěšný i pro zdraví muže, v článku představím hlavně vedecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví. Významná je pomoc s bolestivou menstruací, nadměrným krvácením a podpora menopauzálního komfortu. Pokud si kapky objednáte, do 2 […]

Číst celý článek

Holistický detox: Zdravý a účinný postup očisty

06.01.2023

Holistický přístup k životu je čím dál oblíbenější. Stále více a více lidí si uvědomuje, že síla přírody je daleko mocnější než všechny možné léky a praktiky, které nám nabízí klasické zdravotnictví. Možná je právě tato cesta tou vhodnou variantou, jak začít znovu a provést tolik potřebný detox těla i mysli. Očistit se od škodlivých […]

Číst celý článek

Ženšen pravý (Panax ginseng, Všehoj ženšenový): Vědecky podložené pozitivní účinky, vedlejší účinky a dávkování

16.11.2022

Ženšen pravý je vytrvalá rostlina s původem v Asii. Roste i v Rusku a Americe. Za nejučinnější se považuje ženšen s původem v Koreji. Pro lidské zdraví je důležitý ženšenový kořen, který obsahuje cenné ginsenosidy. Prohledal jsem odborné zdroje, abych vám představil všechny vědecky potvrzené zdravotní účinky pravého ženšenu. Kapsle se sušeným kořenem ženšenu vyrábíme […]

Číst celý článek

Nootropika podpoří paměť, soustředění a funkce mozku. Které chytré drogy jsou nejsilnější?

27.10.2022

Nootropika neboli chytré drogy (anglicky smart drugs) jsou psychoaktivní látky příznivě ovlivňující funkce mozku, myšlení, paměť, bdělost, soustředění i motivaci a úroveň stresu. Zpomalují stárnutí mozku a zmírňují neurodegenerativní procesy, kvůli kterým ubývá mozkových buněk (neuronů). Určitě se nelekejte označení chytré drogy. Ty přírodní jsou legální a můžete je bez omezení normálně nakupovat a užívat. […]

Číst celý článek

Jak snížit cholesterol dlouhodobě i rychle? Co jíst a jak změnit životosprávu?

25.10.2022

Jak snížit cholesterol, když jej ve zdravé míře potřebujeme všichni? Již nepatrně zvýšená hladina začne pomalu ucpávat cévy. Jelikož se zvýšený cholesterol prakticky nijak citelně neprojevuje, vysoká hladina zvyšuje riziko infarktů a mrtvic. „Tradiční“ český jídelníček obsahuje velmi tučné a nevhodně upravené potraviny, které cholesterol zvyšují. Je chudý na zdravé rostlinné tuky, které hladinu dovedou […]

Číst celý článek

Soubory cookie používáme pro správné fungování naší stránky, přizpůsobení obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a pro analýzu návštěvnosti. Informace o používání naší stránky také sdílíme s našimi sociálními médii, reklamními a analytickými partnery.