• Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Ženské hormony: Které jsou nejdůležitější a jak přesně ovlivňují naše zdraví?

Ženské hormony: Které jsou nejdůležitější a jak přesně ovlivňují naše zdraví?

Nezastupitelnou roli ve zdravém fungování organismus zastávají hormony. Účastní se a ovlivňují celou řadu procesů v lidském těle. Co se týče čistě ženských hormonů, pak musíme zmínit ty nejdůležitější. Jedná se estrogen, progesteron, testosteron, FSH/LH, prolaktin, melatonin a oxytocin.

Hormony ženy ovlivňují mnohem více než jejich silnější polovičky. Ovlivňují růst, náladu i sexuální touhu (libido). Nerovnováha hormonů v ženském těle bývá příčinou spousty zdravotních potíží po fyzické i psychické stránce.

ženské hormony
Hormonální rovnováha je důležitá i pro jakousi vnitřní spokojenost každé ženy.

7 nejdůležitějších ženských hormonů

Hormony jsou velmi specifické látky – biochemikálie, které fungují jako přenašeči zpráv. Po těle “cestují” krví a na základě svého účelu předávají zprávy vybraným tkáním a orgánům. 

Zjednodušeně řečeno hormony zajišťují mezibuněčnou komunikaci. Různé hormony vytváří odlišné žlázy (např. hypofýza, hypotalamus, nadledvinky, žlutá tělíska ve vaječnících a další), které je vpouští do krve (sekrece neboli vylučování hormonů do těla) a tak se rychle dostanou tam, kam potřebují.

Různé hormony ovlivňují různé procesy v ženském těle a to zejména:

Nedostatek hormonů a jejich rovnováha vyvolává zdravotní potíže, jako jsou únava, potíže s pletí, náladovost a podrážděnost, problémy se spánkem či nárůst tělesné hmotnosti. Existují desítky hormonů, ale v ženském těle můžeme za nejdůležitější označit těchto 7.

 • estrogen, 
 • progesteron, 
 • testosteron, 
 • FSH/LH, 
 • prolaktin, 
 • melatonin,
 • oxytocin.

Tyto ženské hormony zajišťují normální funkce rozmnožovací soustavy, ale také ovlivňují náladu, metabolismus, pocit hladu či sytosti, spánkový cyklus i sexuální vzrušení.

Srovnejte hormony pomocí komplexu Woman's Vitality s obsahem prospěšných výtažků rostlin, vitamínů a minerálů. Podporuje plodnost, udržuje duševní kondici a navozuje hormonální rovnováhu.

Estrogen

Na prvním místě mezi ženskými hormony stojí estrogeny, které zajišťují normální funkce ženských pohlavních orgánů a jsou zodpovědné za typické oblé ženské tvary v oblasti prsou a boků či hebký vzhled ženské pokožky, ale také zdravé kyselé prostředí v pochvě. Estrogeny produkují vaječníky a částečně nadledvinky a tuková tkáň.

účinky ženských hormonů
Hormony ovlivňují chování žen od puberty až do stáří.

Druhy estrogenních hormonů:

 • estradiol
 • estron
 • estriol 

Estrogeny připravují ženské tělo na rozmnožování. Je nezbytný pro průběh menstruačního cyklu, kdy se hladina estrogenu mění, což ovlivňuje vzhled i psychické rozpoložení a může vyvolat výkyvy nálad, přecitlivělost a podrážděnost. K tzv. premenstruačnímu syndromu (PMS) dochází v době, kdy je hladina estrogenu nejnižší. 

Hladinu estrogenu lze určit krevním testem. Za normální je považováno rozmezí:

 • dospělá žena před menopauzou: 15 až- 350 pg/ml (pikogram na mililitr krve),
 • dospělá žena po menopauze: pod 10 pg / ml.

CO POMÁHÁ NA PREMENSTRUAČNÍ SYNDROM?

K překonání PMS pomáhá především klidné bezstresové prostředí. Pomoci mohou také uvolňující a uklidňující bylinky, mezi které patří třezalka, kontryhel či řebříček. Pomoci může doplnění přírodních fytoestrogenů, které se nachází v mrkvi, česneku, zelených fazolkách, jablkách, třešních či datlích.

třezalka pro hormonální rovnováhu
Třezalkový čaj uklidní rozjitřené nervy a obnoví pocit pohody. 

Hlavní funkce estrogenů:

 • posilují imunitní systém,
 • jsou nezbytné pro správný vývoj ženských sekundárních pohlavních orgánů během dospívání,
 • podporují růst prsou, udržují je zdravá a pevná a brání jejich povisnutí,
 • zlepšují spalování tuků při cvičení,
 • ovlivňují růst a vývoj ženského těla,
 • přispívají ke zdravému vývoji dělohy a děložní sliznice,
 • obnovují pokožku,
 • chrání cévy před kornatěním (ateroskleróza),
 • brání řídnutí kostí a vzniku osteoporózy v době menopauzy,
 • ovlivňují pozornost a verbální paměť,
 • způsobují náladovost, podrážděnost a někdy až depresnivní stavy.

Progesteron

Tento ženský hormon produkují žlutá tělíska ve vaječnících, kůra nadledvinek a v těhotenství také placenta. Progesteron je nezbytný pro správný růst výstelky dělohy a její přípravu na “uhnízdění vajíčka” neboli otěhotnění. Hladina tohoto hormonu se v ženském těle mění podobně jako u estrogenu, což může ovlivnit náladovost či potíže se spánkem.

Jeho nejdůležitější role přichází v těhotenství. Po oplodnění vajíčka zastaví menstruační cyklus, utlumí předčasné kontrakce, vytvoří hlenovou zátku a zahájí přípravu mléčných žláz na kojení. Nedojde-li k oplodnění vajíčka, hladina progesteronu znovu klesne a dostaví se menstruace. 

Nízká hladina progesteronu vyvolává únavu, zácpu, plynatost a také zvyšuje zavodněnost organismu.

Hladiny progesteronu lze rovněž určit krevním testem . Normální rozmezí jsou:

před pubertou0,1 až 0,3 ng / ml
během první (folikulární) fáze menstruačního cyklu0,1 až 0,7 ng / ml
při ovulaci (luteální fáze cyklu)2 až 25 ng / ml
první trimestr těhotenství10 až 44 ng / ml
druhý trimestr19,5 až 82,5 ng / ml
třetí trimestr65 až 290 ng / ml

Testosteron

V malém množství je pro ženský organismus nepostradatelný mužský hormon testosteron, který zodpovídá za vzrušivost a sexuální touhu, ale také ovlivňuje průběh ovulace a reguluje menstruační cyklus. Důležitý je také pro pevnost kostí a sílu svalů.

Nízká hladina testosteronu v ženském těle snižuje libido, nadměrné množství může způsobit akné, lupy a vznik mužských znaků, jako je například nadměrný růst ochlupení. Normální hladina u žen je v rozmezí 15 až 70 ng/dl krve.

FSH/LH

Jedná se gonadotropní hormony lutropin (interstitial cell–stimulating hormone) a folitropin (FSH), které jsou nezbytné pro:

 • správnou stimulaci činnosti pohlavních žláz gonád,
 • zrání vaječníků, dělohy a pochvy,
 • začátek menstruačního cyklu,
 • vývoj a dozrávání vajíček ve vaječnících, jejich uvolnění a navození ovulace,
 • vývoj prsou, růst ochlupení na ohanbí a v podpaží
 • zvýšení tělesného tuku, zejména v oblasti boků a stehen.

Lutropin podporuje tvorbu pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu. Jeho hlavním účelem je uvolnění vajíčka, aby mohlo dojít k jeho oplodnění a otěhotnění. Folitropin neboli folikulární hormon stimuluje růst a zrání folikul, v nichž jsou uložená vajíčka.

Hodnoty FSH v ženském těle mohou signalizovat zdravotní problémy včetně neplodnosti či nadcházející menopauzy:

 • nízká hladina FSH – možné potíže s nedostatkem hormonů, které tvoří hypofýza a hypotalamus,
 • vysoká hladina FSH – možná neplodnost či předčasná menopauza. Vyšší hodnota je běžná za normálního průběhu klimakteria ve vyšším věku ženy.

Nadměrné množství FSH a LH hormonu může vyvolat nespavost, vznik akné či zhoršenou paměť. 

Prolaktin

Další hormon, který hraje významnou roli v mateřství. Stará se o zrání a uvolnění vajíčka, ovlivňuje menstruační cyklus po porodu a je důležitý pro tvorbu mateřského mléka. Dlouhodobě vyšší hladina prolaktinu snižuje sexuální touhu, způsobuje poruchy ovulace a stav připomínající menopauzu.

Melatonin

Melatonin je spíše znám jako hormon spánku. Je nezbytný pro denní biorytmus a spánkový cyklus. Ovlivňuje i pohlavní orgány a sexuální život obecně. Je-li ho příliš, snižuje produkci pohlavních hormonů estrogenů u žen a testosteronu u mužů.

Oxytocin

Tento hormon je důležitý pro oplodnění a porod. Oxytocin podporuje silné stahy dělohy. Při pohlavním styku tak pomáhá dostat spermie k vaječníkům a při porodu usnadňuje příchod dítěte na svět. Podobný efekt má na kojení, kdy pomáhá vylučovat mléko z prsních žláz. Je to vlastně takový “vypuzovací” hormon v pozitivním smyslu slova.

Některé vědecké studie naznačují, že oxytocin má pozitivní dopad na vztah a to nejen po sexuální stránce. Uvolňuje se při pohlavním styku, ovlivňuje intenzitu orgasmu, ale také posiluje vzájemnou důvěru, věrnost a empatii.

hormony v ženském těle
Hormony ovlivňují vztahy nejen po sexuální stránce.

Jak hormony ženy ovlivňují ženy v různých životních obdobích?

Ženský organismus je ovlivňován působením hormonů, které se nejvíce ozývají v dospívání, v těhotenství a při kojení a nakonec v období menopauzy. Jakmile dívka vstoupí do puberty, je její osud “hormonálně zpečetěn”.

Hormony mění dívku v ženu

Začátek puberty je velmi individuální. U dívek se tak většinou děje ve věku 8 až 13 let a za první změny, které se týkají především jejich tělesné schránky, mohou dva hormony lutropin a folitropin stimulující tvorbu ženského pohlavního hormonu estrogenu. 

V této době se u dívek začínají objevovat typické znaky ženskosti:

 • růst prsou,
 • zaoblení boků a stehen,
 • růst ochlupení na ohanbí a v podpaží,
 • zrání dělohy, vaječníků a pochvy,
 • menstruace.

Co je menstruační cyklus a jak probíhá

Menstruační cyklus následuje zhruba ve věku 10 až 16 let, dva až tři roky poté, co dívkám začnou růst prsa. Pro mladé dívky to většinou neznamená nic jiného než „otravné“ krvácení, proces je to však o něco složitější a především velmi zajímavý. 

Celý cyklus trvá 25 až 35 dní, krvácení 3 až 7 dní. Vše je dost individuální a spousta dívek a žen se zejména v prvních letech potýká s nepravidelným cyklem a často i bolestivým ohlášení každého nového cyklu. 

3 fáze menstruačního cyklu:  

 1. Folikulární fáze – prvním dnem folikulárního a zároveň menstruačního cyklu je první den krvácení. Hypofýza začne vytvářet více hormonu FSH stimulujícího růst folikul ve vaječnících. Každý folikul přitom obsahuje vajíčko. Nakonec zůstane jeden folikul s jedním vajíčkem, který produkuje nejvíce estrogenu. Folikulární fáze trvá cca 14 dní.
 2. Ovulační fáze – během ovulační fáze dochází k uvolnění vajíčka z folikul a nastává období ideální pro jeho oplodnění. Cela fáze trvá pouze 16 až 32 hodin a k oplodnění vajíčka může dojít asi 12 hodin po opuštění vaječníku.
 3. Luteální fáze – zvýší se tvorba progesteronu a děloha se připraví na přijetí oplodněného vajíčka. Pokud se tak nestane, sníží se produkce progesteronu a estrogenu, a celý cyklus může začít znovu.
hormony a menstruace
Příchod menstruace často ohlašují nevolnosti a bolesti hlavy.

Hormony ovlivňují sexuální touhu

Ženské hormony jsou zodpovědné i za přirozenou sexuální touhu neboli sexuální libido. Hlavní roli zde kromě estrogenu a progesteronu hraje testosteron. Většina žen mívá nejsilnější touhu těsně před ovulací, což zvyšuje šance na oplodnění vajíčka. 

Menší výkyvy libida mívají ženy dlouhodobě užívající hormonální antikoncepci a také po menopauze. Produkci testosteronu a následný pokles libida může dále způsobit chirurgické odstranění vaječníků (ooforektomie) či nadledvinek.

Ženské hormony během těhotenství a po něm

Dalším významný obdobím v životě žen, které se může opakovat vícekrát, je těhotenství. Přijetí oplodněného vajíčka spustí celou řadu procesů. Děloha se pevně uzavře, její stěny zesílí a naplní se živinami kvůli udržení plodu. 

Začne se tvořit hormon hCG, který se tvoří během těhotenství. Jeho účelem je zvýšení tvorby hormonů estrogenu a progesteronu, zastavení menstruačního cyklu a udržení těhotenství. Progesteron chrání dělohu před bakteriemi a spermiemi, a společně s estrogenem připravují prsní žlázy na produkci mateřského mléka.

Dále se tvoří hormon hPL, který embryu poskytuje výživné látky a stimuluje mléčné žlázy, a relaxin, který podporuje růst placenty a brání kontrakcím, dokud nenadejde čas na porod.

Po porodu hladiny všech hormonů téměř okamžitě klesnou na úroveň běžnou před početím, což může mít za následek poporodní deprese. Postupně se obnoví menstruační cyklus, což může u některých žen trvat i několik týdnů.  Ovulaci může bránit i kojení. Není to však záruka, a pokud není další těhotenství v plánu tak brzy, je vhodné užívat některé z antikoncepčních prostředků.

hormony v těhotenství
K úspěšnému otěhotnění jsou nezbytné gonadotropní hormony lutropin a folitropin.

Hormony v období menopauzy

Menopauza je období, kdy žena přestane menstruovat a už není schopná počít a otěhotnět. Většinou se tak děje kolem 50. roku a ženy se v tomto období potýkají s velkými změnami, které způsobuje pokles hladiny estrogenu a progesteronu. Proces menopauzy doprovází časté návaly horka a výkyvy nálad. Projevy lze zmírnit užíváním vhodných hormonálních doplňků stravy.

Co je to hormonální nerovnováha a jak vzniká?

Hormonální nerovnováha obvykle vzniká z důvodu poklesu nebo nadměrné tvorby jednoho z ženských pohlavních hormonů. Ne vždy je taková změna v produkci hormonů přirozený jev a může jít i o příznak zdravotních problémů, jako je například syndrom polycystických vaječníků (PCOS).

Nejčastější projevy hormonální nerovnováhy

 • únava a slabost, 
 • podrážděnost a časté změny nálad,
 • problémy s pletí – pupínky, ztráta pružnosti, vznik vrásek,
 • nepravidelná menstruace,
 • potíže s trávením,
 • ztráta chuti k jídlu,
 • nízké libido,
 • nespavost,
 • bolesti hlavy a migrény,
 • nárůst hmotnosti.

Hlavní příčiny hormonální nerovnováhy

Příčin vzniku hormonální nerovnováhy existuje celá řada a nejčastěji za to mohou:

 • těhotenství a kojení,
 • menopauza,
 • léky včetně hormonální antikoncepce,
 • hormonální terapie,
 • nádory,
 • chemoterapie,
 • poruchy příjmu potravy,
 • stres,
 • zranění,
 • trauma.

Ženské hormony a antikoncepce

Za jednu z hlavních příčin narušené hormonální rovnováhy je považována antikoncepce, zvlášť je-li užívána dlouhodobě. Pilulky sice zaručují pohodový a bezstarostný sex s minimálním rizikem otěhotnění, zároveň však narušují přirozenou tvorbu hormonů, snižují libido i střevní mikrobiom.  

antikoncepce a hormonální nerovnováha
Antikoncepce má na hormonální rovnováhu zásadní vliv. 

Jak obnovit rovnováhu hormonů v ženském těle?

Hladinu ženských hormonů v těle ovlivňuje v podstatě vše – prostředí, způsob života i strava. Špatná je nejen nezdravá strava a neaktivní styl života, ale také znečištěné životní prostředí nebo pravidelně užívané léky, jako je například výše zmiňovaná antikoncepce. 

Jídelníček a hormonální rovnováha

Zdravá strava podporuje také správnou tvorbu hormonů. Za pomocí vhodných potravin lze podpořit například tvorbu estrogenu. Některé potraviny obsahují rostlinné fytoestrogeny, které mají podobné chemické složení jako lidský estrogen.

Nejlepší potraviny, které přispívají k hormonální rovnováze:

 • kokosový olej,
 • broskve,
 • česnek
 • sladké brambory (batáty),
 • avokádo,
 • sušené ovoce,
 • chia, sezamová a lněná semínka,
 • losos,
 • sójové boby, tempeh a tofu,
 • fazole edamame,

Potraviny a další situace, které narušují rovnováhu hormonů:

 • nezdravý jídelníček bohatý na cukry a tuky,
 • nedostatek vitamínů a minerálů,
 • kofein,
 • alkohol,
 • cigarety, 
 • stres,
 • nedostatek spánku,
 • málo pohybu, 
 • antikoncepce.

Vliv pohybu na hormonální rovnováhu

Stejně jako u stravy i zde platí heslo “všeho s mírou”. Nadměrná fyzická aktivita může být stejně škodlivá jako nicnedělání. Zdraví prospěšný je pravidelný pohyb kombinující kardio neboli aerobní aktivity se silovými sporty. Mnozí odborníci dokonce doporučují fyzické aktivity přizpůsobit menstruačnímu cyklu ženy.

Vyhýbejte se vyčerpávajícím tréninkům, které přetěžují organismus. Z náročnějších aktivit je pozitivně hodnocený zejména kratší intervalový trénink, při kterém se uvolňuje hormon štěstí endorfin. Z aerobních aktivit jsou vyzdvihovány svižné procházky, jogging, běh, jízda na kole a bruslích nebo plavání, které prospívají srdci i hormonům. Vhodná je i hormonální jóga.

hormonální jóga
Pro hormonální rovnováhu je důležitý zdravý životní styl. Pomoci může i speciální hormonální rovnováha.

Hormonální rovnováha je zásadní pro fyzické zdraví a psychickou pohodu každé ženy 

Ženské pohlavní hormony ovlivňují celou řadu procesů ve vývoji, dospívání i zrání žen. Jsou nezbytné pro typicky ženský vzhled, otěhotnění, těhotenství i porod a mateřství. Hormonální soulad ovlivňuje i průběh menopauzy. 

Naopak hormonální nerovnováha bývá častou příčinou potíží s otěhotněním, po porodu, při menopauze a dalších ženských zdravotních problémů. Předejít ji lze za pomoci aktivního a zdravého životního stylu, vyváženého jídelníčku i vhodnými doplňky stravy, které hormonální rovnováhu pomáhají obnovit.

DÁLE ČTĚTE: 4 hormony zodpovědné za hubnutí a tloustnutí.

Monika Šaríková

Jako profesionální copywriter. Je to má práce i koníček zároveň, a každé téma mě nějakým svým vlastním způsobem obohacuje. Mým srdcovým tématem však byl, je a bude zdravý životní styl, který pro mne znamená kombinaci všeho dobrého, co dělám nejen pro sebe samotnou, ale rovněž pro své blízké a hlavně životní prostředí. A čím lépe a spokojeně se cítím sama se sebou, tím více dokážu předat dál i vám - našim čtenářům.

2 komentáře: “Ženské hormony: Které jsou nejdůležitější a jak přesně ovlivňují naše zdraví?”

 1. Dobrý večer, chtěla bych se zeptat mám 38kilo scháním nějaký hormony na přibrání nebo injekce nebo náplasti na přibrání. Žádný doktor mi nechce pomoc. Děkuji za pochopení a pomoc s přátelským pozdravem Strejčková

  • Dobrý den, Lucie.
   Lituji, ale s tímto Vám nedovedu poradit. Nepíšete, proč Vám žádný doktor nechce hormony či jinou medikaci předepsat. Jelikož se ale lékař vždy snaží pacientovi pomoct, není vyloučené, že Váš stav není tak závažný, aby vyžadoval hormonální léčbu. Vaše tělo může fungovat správně i pokud je váha nižší. Nepopsala jste ani jiné parametry jako výška, věk, fyzická aktivita, jídelníček a podobně.
   Doporučuji Vám najít a mluvit s nějakým výživovým specialistou nebo dietologem, který může poradit víc.Bez odborného vyšetření a důkladného posouzení zdravotního stavu nelze úspěšně pokračovat.
   Podívejte se i na tento článek – https://www.slimming.cz/jak-pribrat-na-vaze/
   Lituji, že jsem neporadil lépe.
   Přeji hezký den a pevné zdraví.
   Lukáš z blogu Blendea

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek