• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Hormonální jóga je prospěšná pro ženy i muže, zde jsou cviky pro jednoduchý začátek ‍♀️ ‍♂️

Hormonální jóga je prospěšná pro ženy i muže, zde jsou cviky pro jednoduchý začátek ‍♀️ ‍♂️

Trápí vás potíže při menstruaci nebo změny nálad? Máte snížené libido? Jste diabetik?

Odpověděli jste si na nějakou z těch otázek kladně? Pak čtěte dále, hormonální jóga vám totiž může pomoci.

Co je hormonální jóga?

Jak napovídá název, hormonální jóga má za cíl balancovat hormony v lidském těle.

Hormonální jóga obsahuje prvky klasických odvětví jógy. Můžete při ni narazit na cviky z Kundalini jógy, Hatha jógy i tibetské techniky cirkulace energie.

Hormonální jóga, jejíž autorkou je Dinah Rodrigues, obsahuje 3 sestavy: pro ženy, pro muže a pro diabetiky.

  • Sestava pro ženy je zaměřena především na problémy spojené s hormonální nerovnováhou. Může vám pomoci se sníženým libidem, změnami nálad, funkcí štítné žlázy nebo při projevech menopauzy. Tato sestava se soustředí především na vaječníky, hypofýzu a štítnou žlázu.
  • Sestava pro muže se zaměřuje na problémy s nízkým libidem, problémy s prostatou, nespavost a také stres. Při cvičení se harmonizují varlata, nadledvinky a štítná žláza.
  • Sestava pro diabetiky je vhodná také pro lidi, kteří chtějí zlepšit svou imunitu. Také je vhodná pro ty, kdo mají předpoklady pro diabetes. Tedy může fungovat jako prevence. Tato sestava podporuje funkci slinivky, jater a sleziny.  

Pokud se chcete dozvědět více, můžete si pořídit knihu o Hormonální jógové terapii od její zakladatelky Dinah Rodrigues.

Dinah Rodrigues - Hormonální jógová terapie
VIDEO PRO ZAČÁTEČNÍKY: Lektorka Denisa Pahrová provádí základní cviky hormonální jógy. 

V čem nám pomůže hormonální jóga?

Hormonální jóga reguluje hormony v těle, které ovlivňují náš vzhled a také spánek. Deprese může být spojována s hormonální imbalancí, kterou může jóga zlepšit. Během hormonální jógy se naučíte lépe dýchat. Osvojíte si dechové techniky, které vám mohou pomoci při stresových situacích.

Hormonální jógová terapie také pomáhá endokrinnímu systému, tedy žlázám s vnitřní sekrecí, aby fungoval tak, jak má.

Sedíte každý den v práci u počítače? Máte strach, že vás brzy postihne syndrom karpálního tunelu? Pak začněte cvičit hormonální jógu, při které posilujete předloktí a také stimulujete body na zápěstí.

Cviky, které jsou obsaženy v sestavách tedy předcházíte syndromu karpálního tunelu. Hormonální jógová terapie pomáhá i při mnoha dalších věcech, jako například:

DALŠÍ CVIKY z hormonální jógy pro zmírnění nafouklého břicha. 

Hormonální nerovnováha

S hormonální nerovnováhou se setkávají především ženy. Ale také muže může hormonální nerovnováha trápit.

Hormonální rovnováha je důležitá pro naše správné trávení a psychickou spokojenost. Mezi příznaky hormonální nerovnováhy patří přibírání na váze, únava, deprese a pocení.

Abyste udrželi svou hormonální rovnováhu v pořádku, mohou vám pomoci tyto potraviny:

  1. avokádo
  2. maca
  3. spirulina
  4. chia semínka
  5. batáty

TIP NA PRODUKT: Macu a další rostliny s příznivým vlivem na hormonální rovnováhu obsahují kapsle Woman’s Vitality.

Dále pomohou zmírnit nepříjemné příznaky menstruace, syndromu PMS nebo menopauzy.

VIDEO: 4 potraviny pro správnou hormonální rovnováhu, vysvětluje Květka

Pro koho není hormonální jóga vhodná?

Hormonální jóga není vhodná pokud jste těhotné ženy či lidi, kteří jsou po operaci.

Dále byste ji neměli cvičit, pokud máte rakovinu prsu či osteoporózu v pokročilé fázi. Pokud máte vážné psychické potíže, pak byste také neměli hormonální jógu cvičit.

Při zvýšené funkci štítné žlázy nebo při zvýšeném nitroočním tlaku je třeba konzultovat s lektorkou, zda jsou pro vás všechny cviky vhodné.

Při zánětu středního ucha nebo při problémech se srdcem je třeba konzultovat s lektorkou, zda jsou pro vás všechny cviky vhodné.

Také pokud trpíte endometriózou, která je zapříčiněna hormonální nerovnováhou, není pro vás hormonální jóga vhodná.

Při endometrióze je dominantním hormonem v ženském těle estrogen. Pokud tímto onemocněním trpíte, měli byste se nejdříve poradit s lékařem, zda můžete hormonální jógu cvičit.

Při pokročilém stavu endometriózy je hormonální jóga zakázána.

Jak často cvičit hormonální jógu a jak dlouho?

Ze začátku se hormonální jóga cvičí okolo 30 minut každý den. Po několika měsících se intenzivita cvičení může snížit na 3x – 4x týdně.

Každá sestava obsahuje prohřívací a denní části. Také jsou obsaženy antistresové cviky, které zlepší koncentraci a zlepší vám duševní pohodu. Narozdíl od jiných druhů cvičení, zde by se sestavy neměly měnit.

Výhodou hormonální jógové terapie je to, že nemusíte mít žádné předchozí zkušenosti s cvičením jogy. Je tedy vhodná opravdu pro všechny.

Cviky hormonální jógy

Hormonální jóga obsahuje mnoho cviků, které jsou vhodné pro úplně začátečníky. Popíšu vám zde dva cviky pro ukázku, které si můžete zkusit.

Sedící kočka

Ze začátku si vzpřímeně sedneme s překříženýma nohama či do nízkého kleku. Ruce položíme na kolena tak, aby byly napnuté.

S nádechem otevřeme hrudník a s výdechem zakulatíme záda. Nadechujeme se i vydechujeme pouze nosem.

Při tomto cviku se díváme do jednoho bodu a snažíme se nehýbat hlavou. Toto opakujeme 7x.

Poté dýcháme obráceně. Nadechujeme se tedy při zakulacených zádech a vydechujeme při otevřeném hrudníku. Opět toto opakujeme 7x.

Zde můžete vidět, jak by cvik měl správně vypadat:

Calming Prayama

Calming Pranayama je antistresový cvik z hormonální jógy.

Nejprve si sedneme s překříženýma nohama s rovnými zády a částečně zavřenýma očima.

Ruce položíme na kolena. Prsty u rukou dáme tak, aby se špička ukazováčku dotýkala palce u ruky. Dlaň by měla směřovat směrem nahoru.

Takto se nadechujeme a počítáme do 3. Při výdechu počítáme do 6. Opět se nadechujeme i vydechujeme nosem. Takto pokračujeme dokud se necítíme klidní.

Kde v Česku cvičit hormonální jógu pod odborným dohledem?

Hormonální jógu si můžete zacvičit na několika místech v České republice. Je zde několik certifikovaných lektorů Hormonální jógové terapie podle Dinah Rodrigues, zakladatelky Hormonální jógové terapie, která může jako jediná tento certifikát vydat.

Připravila jsem pro vás seznam míst, kam si můžete zajít vyzkoušet hormonální jógu.

V některých místech jsou pravidelné kurzy, v jiných víkendové. Avšak jednu věc mají společnou – certifikované lektory.

5 nejlepších center-hormonální jógy s certifikovanými lektory

MĚSTOSTUDIO
PrahaCentrum hormonální jógy
BrnoStudio LeVITas
OstravaCentrum hormonální rovnováhy
OlomoucStudio Dákiní
PlzeňStudio Yogafriends

Pokud jste v tabulce nenašli vaše město, existují seznamy certifikovaných lektorek hormonální jógové terapie v České republice, ve kterých můžete najít lektora, která působí ve vašem okolí.

Při výběru kurzu hormonální jógové terapie vybírejte pouze mezi certifikovanými lektory, kteří vám zaručí kvalitu kurzu.

Nezapomeňte. Hormonální jóga je vhodná téměř pro každého. Pokud vás alespoň trochu oslovila, určitě ji vyzkoušejte. Velkou výhodou je, že je vhodná pro muže i ženy každého věku.

DÁLE ČTĚTE: “Jediný člověk, který nemůže cvičit jógu, je člověk líný,” rozhovor s Káťou Burešovou

Anna Bezuchová

Jakožto pracující studentka vím, že je velmi důležité starat se o své tělo a dbát na to, co jím, i když jsem v neustálém pohybu a stresu. Jsem pescopollovegetarián. To znamená, že nejím masa savců, ale nevadí mi jíst ryby a drůbež. K přechodu na zdravou stravu mě přilákala moje sestra Květa, která je také součástí Blendea týmu.

4 komentáře: “Hormonální jóga je prospěšná pro ženy i muže, zde jsou cviky pro jednoduchý začátek ‍♀️ ‍♂️”

  1. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem starší a mám artrózu 4st. kolen. Tak nemohu sedět se zkříženýma nohama. Mohu zaujmout i nějaký jiný postoj k tomu dýchání.
    Děkuji Bulavová

    • Dobrý den,
      o radu jsem poprosil kolegyni Soňu, která jógu aktivně cvičí. Principem jógy je, že se nic nesmí dělat na sílu a cvičení by mělo být co možná nepříjemnější a pohyb přirozený tak, aby nebolel a nezpůsoboval problémy. Pouze tak se lze uvolnit a odreagovat.
      Je důležité, abyste měla vyrovnaná záda. Pokud Vám nejde zkřížit nohy, cvičit můžete i v sedu se spuštěnýma nohama. O opěradlo se neopírejte a záda mějte rovná.
      Věřím, že se Vám takto podaří cvičit jógu podle Vašich možností 🙂
      Já i Soňa přejeme krásný den a pevné zdraví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek