Blog, Strana 28

Předvánoční smoothie z liči s kiwi a Blendeou

Předvánoční smoothie z liči s kiwi a Blendeou

Liči se pěstuje převážně v Číně a Indii a u Asiatů je velmi oblíbeným druhem ovoce. Má většinou kulatý tvar, načervenalou barvu a pod jeho kůrou se skrývá sladká šťavnatá bílá dužina, kterou budeme v dnešním smoothie používat. Tato dužina je nejen velmi bohatá na antioxidanty a na vitamíny C, B1 a B2, ale také na minerály jako vápník, hořčík a draslík.

Navíc má liči nízký glykemický index a poměrně málo kalorií, takže je vhodné i při hubnutí. Liči teď na začátku zimy seženete v každém obchodě, takže se naučíme zajímavé a zdravé smoothie.

 

Ingredience na 1 porci:

.

smoothie_s_lici_a_blendeou

 

Postup:

Liči oloupeme, rozkrojíme napůl a vyndáme pecku. Poté společně s banánem, lesními plody, kiwi, sezamovými semínky, chia semínky a Blendeou SUPERGREENS vložíme do mixéru, přidáme vodu dle potřeby a mixujeme do hladka. Hotové smoothie nakonec přelijeme do sklenice a ihned podáváme. Dobrou chuť!

smoothie_z_lici

 

Účinky použitých surovin:

  • Kiwi je mimořádně bohaté na vitamin C (jeden kus kiwi pokryje celou doporučenou denní dávku tohoto vitaminu) a obsahuje také meď, která spolu s vitaminem C napomáhá vstřebávání železa ve střevech. Mimo to kiwi obsahuje mnoho vlákniny a látky jako draslík, hořčík a železo, vitamin A, E a vitaminy skupiny B. Kiwi také patří mezi nejlepší ovocné zdroje kyseliny listové.
  • Chia semínka obsahují velké množství vápníku a jsou skvělým zdrojem omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Mimo to jsou schopna stabilizovat hladinu cukru v krvi a pomáhají snížit hladinu cholesterolu. Jak asi víte, chia semínka také velmi snadno absorbují vodu a bobtnají, čímž nám dají pocit sytosti a ušetří nám tak zbytečné chutě na nezdravé potraviny.
  • Sezamová semínka jsou velmi bohatá na kvalitní rostlinné bílkoviny, vitamin E, vitaminy skupiny B, vápník, železo, zinek, draslík a fosfor. Obsahují také látku zvanou sezamol, která se řadí mezi antioxidanty a napomáhají tak budovat naši imunitu. Mimo to působí pozitivně např. na naše trávení a kvalitu vlasů a nehtů.
  • Blendea SUPERGREENS se skládá z mladého ječmene, pšenice, chlorelly a spiruliny. Tyto látky spolu v kombinaci tvoří skvělou směs, která Vám pomůže s trávením, detoxikací těla a dodá Vám přirozenou energii.
.
“Neexistuje zlé počasie, len zle oblečený bežec,” – rozhovor s běžkyní Ivankou Záškvarovou

“Neexistuje zlé počasie, len zle oblečený bežec,” – rozhovor s běžkyní Ivankou Záškvarovou

Už několikrát jsem si dala předsevzetí, že začnu pravidelně běhat, ale nikdy mi to nevydrželo déle než týden. Jsem ukázkový případ demotivace sama sebou. I přes to, že běh je jeden z nejpřirozenějších lidských pohybů, každý začátečník by měl začít malými kroky a nepřehánět to.

Ivanka je blogerka a profesionální běžkyně ze Slovenska. V rozhovoru prozradila, že i ona zažila dobu, kdy i pouhý uběhnutý kilometr jí dělal obrovské problémy.

Rozhovor je plný praktických rad a motivace, jak začít s během. Připravte si své tenisky, protože po přečtení budete chtít okamžitě vyběhnout :)

Ivana Záškvarová

Ivanka také byla začátečník a díky její odhodlanosti je tam, kde je dnes :)

 

 

Ivanko, kde se vzala tvá vášeň pro běh a vlastně pro sport obecně?

Už odmalička som mala k športu a pohybu veľmi blízko. Dlhé roky som tancovala, najskôr folklór a potom temperamentné flamenco.

Občas som si zahrala volejbal, išla na bicykel alebo plávať. Vždy som však vedela, že ruky sú mojou slabinou a silné som mala skôr nohy.

Neskôr, keď som sa začala viac zaujímať o zdravý životný štýl, prešla som k cvičeniu najskôr doma, a potom vo fitness centre. Občas som si išla zabehať len tak, okolo domu asi na pol hodinku, bolo to pár kilometrov, ale vôbec som to nemala odmerané.

A tiež sa mi nie vždy chcelo, musela som sa do toho skôr nútiť. Všetko sa to zmenilo minulý rok, keď som sa náhodne dostala k bežeckej komunite adidas Runners Bratislava, kde to všetko začalo a moja vášeň pre beh sa vďaka tomu prehĺbila. Táto komunita je otvorená pre všetkých ľudí, ktorí majú spoločnú záľubu - beh a všetci spolu trénujeme, navzájom sa podporujeme a motivujeme.

 

Na svém blogu píšeš, že se snažíš v běhu zdokonalit, jak to probíhá?

Keď som s behom začala, brala som to skôr ako zábavu, chcela som si zlepšiť kondičku a postupne zvyšovať odbehnutú vzdialenosť.

Nemala som veľké očakávania a keby mi niekto pred rokom povedal, že niekedy budem stáť na stupienku víťazov, asi by som len neveriacky krútila hlavou. Začala som pravidelne chodiť na bežecké tréningy adidas Runners Bratislava, ktoré mi veľmi pomohli, a keď som na sebe po čase videla veľké pokroky, ešte viac ma to motivovalo, aby som s tým neprestala a snažila sa aj naďalej. Išlo to viacmenej samo a úplne prirodzene. Najskôr som prekonávala odbehnuté vzdialenosti, priučila sa správnej technike, ktorá je veľmi dôležitá, no a ďalšia v poradí bola rýchlosť.

Nič nejde hneď, treba ísť na to krok po kroku, človek musí byť trpezlivý aby sa mohol zdokonaliť. Ja som síce mala aký taký športový základ, no keď som začala s behom, bola som pár mesiacov pohybovo neaktívna. Som rada, že tréneri v našej skupine vo mne videli potenciál a verili v moje schopnosti. Takže po pár mesiacoch, čo som sa výrazne zlepšila, som dostala aj vlastný tréningový plán podľa ktorého som išla a výrazne mi pomohli intervalové tréningy zamerané hlavne na rýchlosť a tempo.

Mám pocit, že to prerástlo až do takej poloprofesionálnej úrovne, keďže som naozaj veľa behala, cvičila a neboli to ľahké tréningy, ale naozaj som na sebe makala najlepšie ako som vedela. Ale všetko to prinieslo zaslúžené ovocie, čo sa odzrkadlilo na pretekoch, ktorých som sa zúčastnila. Ivanka Onlyajvn

Ivančiny tréninky na Slovensku

 

Co bys poradila člověku, který chce s během začít?

Aby to určite hneď na začiatku nevzdal, keď to nepôjde podľa jeho predstáv. Ja sama som si prešla obdobím, keď som mala problém odbehnúť hoc aj jeden kilometer súvisle aby som sa príliš nezadýchala a vládala.

Beh treba budovať od základov, takže je dobré začať najskôr pomaly a jednoducho, striedať beh s chôdzou, a potom postupne zvyšovať vzdialenosť. Ako som už písala, chce to trpezlivosť a netreba si hneď na seba naložiť príliš veľa. Človek si to ani neuvedomuje, ale každý jeden beh sa počíta a posúva nás vpred. Hlavné je mať z toho radosť a tešiť sa z vlastného úspechu a prekonávania sa.

Navyše beh je úžasný šport, pretože ho môže robiť ktokoľvek. Stačí si len obuť tenisky a začať. A tiež je dôležité vyhodiť z hlavy všetky negatívne myšlienky a výhovorky, prečo sa to nedá, alebo to nejde. Všetko sa dá, keď chceme a ten pocit po behu je na nezaplatenie. A pamätajte si, že neexistuje zlé počasie, len zle oblečený bežec :)

 

Odvíjí se výkon běžce také na základě běžeckých bot?

Ja si myslím, že určite áno. Keď si človek chodí len tak občas zabehať, nemusí tomu venovať až takú pozornosť a ja sama som tenisky na začiatku až tak neriešila. Jednoducho som si nejaké obula a vybehla som.

Teraz už však viem, že je lepšie behať v teniskách, ktoré sú pre tento šport určené. Je ich nespočetne veľa druhov, z ktorých sa dá vybrať presne podľa vlastných požiadaviek. Najlepšie je ísť do nejakej špecializovanej predajne, kde vám ohľadom tenisiek poradí odborník, pretože správna obuv zabezpečí, že sa vám dobre pobeží a vyhnete sa zbytočným zraneniam či bolesti. Záleží aj na povrchu, po ktorom sa behá, tam je to veľký rozdiel a nohy a chodidlá sú vystavené rôznej záťaži.

Preto by si človek, ktorý to s behom myslí vážne mal svoju obuv vybrať poriadne a zvážiť všetky tieto špecifiká. Ja mám napríklad viacero tenisiek, v niektorých chodím len tak klusať a potom mám aj pretekové adidas Adizero Boston, ktoré sú veľmi ľahučké a určené špeciálne na cestné asfaltové behy, ktoré behám asi najčastejšie. Už len keď si ich obujem cítim veľký rozdiel oproti ostatným a rozhodne sa mi v nich behá komfortnejšie a pridávajú na výkone na pretekoch. Ivana Onlyajvn na stupni vítězů

Ivanka a její umístění se na stupni vítězů.

Jak se obvykle stravuješ před a po běhání?

Ja sa momentálne všeobecne snažím stravovať zdravo, keďže športujem a rozhodne dbám na to, čo zjem. Moje telo si to priam pýta, potrebuje palivo k výkonu a aby bolo zdravé a v dobrej kondícii. Čo sa týka jedla a behu, záleží asi na tom, kedy idem behať, aký typ tréningu ma čaká alebo či to zrovna nie sú preteky.

Sama na sebe som sa už naučila, čo môžem a čo nie aby to neovplyvnilo môj výkon a pocit pri behaní. Keď idem ráno alebo doobeda, základom sú dobré raňajky, ja väčšinou volím sladké s obsahom sacharidov. Najradšej mám vločky, ovsené kaše, toasty s arašidovým maslom, banánové palacinky či smoothies. Som doslova raňajkový maniak a je to moje najobľúbenejšie jedlo dňa.

Určite neodporúčam ísť behať s plným bruchom, ale treba si nechať aspoň hodinku až dve odstup. Ak mám tréning poobede alebo večer, snažím sa dopredu svoje jedlo plánovať, aby mi nebolo ťažko, ale aby som zároveň mala energiu. Zvyknem si dať ľahší obed typu ryža so zeleninou, prípadne tofu, syr alebo cestoviny.

Pred tréningom si dám rada napríklad proteinovú tyčinku alebo shake. Po tréningu volím radšej šaláty, prípadne vajíčka na rôzne spôsoby, cottage cheese alebo hummus.

 

Užíváš nějaké doplňky stravy a proč?

Pri mojom aktívnom životnom štýle sú doplnky nevyhnutné, ale neužívam ich nejako príliš veľa. Prijímam hlavne magnézium ako prevenciu proti svalovým kŕčom, ktoré mám buď vo forme tabletiek alebo rozpustných toboliek.

Ďalej k nim patrí určite vitamín C, prípadne železo. Dávnejšie som mávala bolesti v oblasti kolien, tak som sa rozhodla vyskúšať aj kolagén, ktorý tiež prijímam buď vo forme tabliet alebo nápoja. Musím povedať, že odvtedy, čo som ho začala užívať nemám bolesti už takmer vôbec.

A občas si dám napríklad BCAčka alebo protein, ale ten samotný nepijem, využívam ho skôr v receptoch.

Som rada, že vďaka značke Blendea som mohla vyskúšať tiež zmes SUPERGREENS alebo rastlinný Vegan protein, ktoré sa tiež hodia do rôznych jedál, ktoré si pripravujem.

ivanka_zaskvarova

Další inspirativní fotky najdete u Ivky na Instagramu

 

V čem Ti pomohla Blendea SUPERGREENS?

Blendeu Supergreens rada užívam či už vo forme nápoja, ktorý si zmiešam s vodou alebo džúsom, alebo som zvykla lyžičku pridávať do svojich smoothies.

Obsahuje samé telu prospešné superpotraviny, ktoré ja ako bežkyňa môžem len oceniť. Potrebujem veľa energie, aby som zvládala fungovať celý deň, keďže niekedy mám toho naozaj veľa a behám kade tade. Vďaka Blendea SUPERGREENS som bola menej unavená, zlepšila mi trávenie a aj pleť. Určite je super zaradiť ju do svojho jedálnička pre celkové zdravie organizmu a imunitu a tej zelenej farbe sa jednoducho nedá odolať :)

 

.

VIDEO: Krátké představení zelené směsi superpotavin Blendea SUPERGREENS.

 

Jaká je podle tebe výhoda Vegan proteinu? Co říkáš na to, že je bez příchutě?

Ako som už spomínala vyššie, proteín je pre mňa veľmi dôležitý výživový doplnok a ten od Blendey bol asi môj prvý rastlinný, ktorý som ochutnala. Pri fyzickej záťaži, ktorej mám pomerne dosť je protein nevyhnutný, hlavne pre svaly, ktoré sú pri športovom výkone veľmi zaťažované.

Moje svaly ale aj celý organizmus potrebuje poriadnu regeneráciu, aby som každý deň mohla kvalitne odtrénovať bez zranení či iných komplikácií.  Z Vegan proteinu sa dá vykúzliť zdravý nápoj alebo shake, vhodný ako predtréningovka či ľahká desiata či olovrant, ktorý zasýti.

A keďže je bez príchute, dá sa pridať hocikam, stačí byť len trošku kreatívny. Nie je príliš sladký ani veľmi výrazný, má svoju špecifickú chuť, ktorá však nemusí vyhovovať každému.

.

 

Jaký je tvůj oblíbený recept s Blendeout?

Ja osobne Blendu veľmi rada využívam v kuchyni, keďže jedlo milujem a veľmi ma baví varenie a jeho celková príprava. Ulietavam si hlavne na raňajkách, na ktoré mám zvyčajne najviac času a často ich pridávam aj na svoje sociálne siete najmä na Instagram.

Obľúbených mám viacero receptov, no super sa mi osvedčili práve proteinové waffle, ktoré si veľmi rada pripravím keď sa ráno nikam nemusím ponáhľať. A dokonca do nich môžete pridať aj Blendeu Supergreens a dostanú tak jemne zelenkavú farbu.

waffle_s_blendea_vegan_proteinem

Na waffle budete potrebovať:

  • 3/4 banánu - kúsok si nechávam na ozdobu
  • 2 vajíčka
  • 10g kokosová múka
  • škorica alebo iné sladidlo
  • chia semienka
  • troška vody alebo mlieka na zriedenie
  • 25 g Blendea Vegan proteinu
.

 

Najskôr si roztlačíme banán, potom poriadne zmiešame s vajíčkami.

Ďalej pridáme protein a kokosovú múku a opäť miešame, nech nám v ceste nezostanú hrudky.

Nakoniec osladíme, dáme škoricu, prípadne chia semienka, kokos … záleží len na vás.

Aby nebolo cesto príliš husté, zriedime ho troškou vody alebo mlieka. Potom stačí už len pripraviť waffľovač, ja ho pre istotu zvyknem potrieť troškou kokosového oleja. Mali by nám vyjsť cca 3 waffle, ktoré si môžeme ozdobiť tým, čo máme radi. Ja ich rada jedávam buď s jogurtom, arašidovým maslom alebo proteinovým pudingom a ovocím.

 

Jaké největší běžecké výkony máš za sebou?

Na to, že aktívne behám v podstate len jeden rok, musím povedať, že mám toho za sebou celkom dosť. Minule som si dokonca robila štatistiku, aby som mala o tom lepší prehľad a absolvovala som dokopy 22 pretekov rôzneho typu.

Boli to behy na krátke vzdialenosti 5-6 kilometrov, ale aj veľa 10 kilometrových, štafetových behov či dokonca jeden polmaráton vo Varšave. Tiež sa mi podarilo veľakrát umiestniť a stáť na stupienku víťazov, za čo som nesmierne rada a vždy som sa snažila ísť na maximum a dať do toho všetko.

Za svoj najväčší výkon rozhodne považujem vrchol mojej sezóny, čo bol tohtoročný DM ženský beh v Bratislave, kde som na 10km trati obsadila krásne 4.miesto a bol to zároveň aj môj osobný rekord v čase 40:38. Úžasná skúsenosť bol aj môj prvý polmaratón odbehnutý v marci, ktorý som vôbec neplánovala, ale mala som možnosť zúčastniť sa a bez špeciálnej prípravy som ho zabehla za 1:41:58, čo bolo pre mňa nepredstaviteľné, keďže predtým som nikdy takúto vzdialenosť neodbehla.

Skvelý pretek bol aj nedávny Budapešťský maratón, na ktorom sme sa zúčastnili ako štafeta a v ženskej kategórii sme s babami z adidas Runners obsadili 3.miesto.

 

Máš svůj běžecký cíl nebo sen?

Samozrejme že mám. Myslím, že je dobré, keď si človek nejaký cieľ určí, potom sa ho snaží splniť a má tak väčšiu motiváciu na zlepšovanie sa. Je menšia pravdepodobnosť, že sa vzdáte, alebo zlyháte, pretože vždy budete myslieť na to, prečo to robíte a budete chcieť vidieť výsledok napríklad na nejakých pretekoch.

Tento rok bolo mojim prvým cieľom zrýchliť sa v behu na 10km a zabehnúť si svoj osobný rekord. Pod 40 minút to síce ešte nebolo, ale ja verím, že sa mi to na jar konečne podarí.

A chcela by som sa tiež viac zamerať na disciplínu polmaratón, na ktorú aj viac zameriam svoju ďalšiu bežeckú prípravu. Bola by som rada, ak by sa mi podarilo zabehnúť ho pod 1:30:00. Veľké sny zatiaľ nemám, radšej budem postupne plniť menšie a ľahšie dosiahnuteľné ciele, kým sa možno odhodlám na niečo väčšie.

Ale sen je určite aspoň raz odbehnúť maratón, možno aj niekde v zahraničí typu Londýn či New York. No a ostatné nechávam zatiaľ na náhodu, nechám sa prekvapiť, čo prinesú ďalšie mesiace. Ivanka Záškvarová pri behu

Ivanka má mnoho aktivit, kterým se věnuje

 

 

Čemu dalšímu se v současné době věnuješ?

Stále som ešte študentka, chodím na vysokú školu zameranú na masmediálnu komunikáciu a tento rok by som mala končiť bakalára. Popri škole brigádujem v gastro oblasti, tak aj možno preto som si tak veľmi obľúbila jedlo a varenie.

Väčšinu voľného času mi však zaberá hlavne beh, a preto mi už na veľa iných vecí čas nezostáva. To by musel mať deň asi viac ako 24 hodín :D Keď si ten čas predsalen nájdem, veľmi ma baví fotografia, spev a cestovanie. Najčastejšie v poslednej dobe fotím hlavne jedlo, čo ma veľmi baví tak, ako aj jeho príprava.

Fotky či recepty potom zdieľam s ostatnými na sociálnych sieťach a podarilo sa mi aj zopár pekných spoluprác, ktoré si veľmi vážim a som rada, keď môžem skúsiť a otestovať niečo nové. A nesmiem zabudnúť ani na blog, ktorý mám už pár rokov, ale momentálne šiel trošku do úzadia, čo ma mrzí, keďže by bolo o čom písať.

Preto ho plánujem najbližšiu dobu opäť viac rozbehnúť a zamerať sa a písať hlavne o behu, jedle, cestovaní a celkovo mojom živote a skúsenostiach. Bude to na novej stránke, na ktorej momentálne pracujem a dúfam, že čoskoro sa s ňou budem môcť pochváliť v plnej kráse.

 

Prozradíš mi na závěr tvůj životní postoj?

Snažím sa riadiť heslom, "Všetko sa deje pre niečo a to, čo sa má stať, sa stane". Už sa mi to viackrát v živote osvedčilo, že čas nakoniec ukáže pravý zmysel všetkého, čo sa mi prihodí. Či už je to niečo pozitívne alebo naopak negatívne.

A hlavne treba veriť svojej vlastnej intuícii a v samého seba. Každý si v živote prechádza aj zlým aj tým dobrým a netreba brať všetko vážne a tragicky. Keď nevyjde jedna vec, ďalšia zase už áno, preto treba byť optimistický. Žijeme len raz, preto by sme sa mali tešiť z maličkostí, užívať si každú chvíľu a žiť život naplno, nech si na staré kolená môžeme povedať, že to všetko stálo za to a že nič neľutujeme.

 

Ivanko, děkuji ti za předané rady a zkušenosti. Myslím, že nejen mě to pomohlo.

 
Řepové imunitní smoothie s Blendeou nasladko

Řepové imunitní smoothie s Blendeou nasladko

Řepa je bezesporu jedna z nejzdravějších domácích zelenin a dostupná je celoročně. Navíc se hodí i k přípravě nasladko, takže je pro podzimní imunitní smoothie jako stvořená.

 

Řepové imunitní smoothie nasladko se zdravou Blendeou a skořicí

Budeme potřebovat:

  • 1 zralá hruška
  • 1 malá řepa
  • špetka skořice
  • 1 lžička mandlového másla
  • 200 – 300 ml vody
  • 1 zarovnaná odměrka Blendea SUPERGREENS
.

 

repove_smoothie_nasladko

 

Postup: 

Řepu tepelně zpracujeme a necháme vychladit v lednici. Poté ji nakrájíme a spolu s hruškou, špetkou skořice a ostatními ingrediencemi rozmixujeme na lahodné smoothie.

repove_smoothie_s_blendeou_recept

Jedna malá odměrka Blendey udělá hodně práce a znásobí veškeré zdravotní účinky použitých surovin

 

Zdravotní benefity použitých surovin:

  • Řepa obsahuje velké množství železa a dalších minerálních látek, které povzbuzují i silně demineralizovaný tělesný systém. Celkově přispívá k regeneraci organismu a u žen dokonce podporuje plodnost.
  • Skořice je skvělým zdrojem manganu, látky, která aktivuje klíčové enzymy v celém těle.
  • Mandle v sobě mají významné množství vápníku, jež zaktivujete namočením ořechů na pár hodin před konzumací.
  • Směs superpotravin Blendea SUPERGREENS posiluje imunitu a pomáhá při hubnutí. Jedno balení vystačí až na 30 smoothies nebo jiných zdravých receptů. Vyzkoušejte Blendeu SUPERGREENS v BIO kvalitě ještě dnes.
.
Kratom - účinky, rizika a kompletní nutriční profil

Kratom - účinky, rizika a kompletní nutriční profil

V podrobném profilu superpotraviny kratom zjistíte:

  • jak přesně vám kratom může zlepšit zdravotní stav a kondici
  • jaký je vliv kratomu na psychiku a vitalitu
  • jaký je kompletní výživový profil kratomu
  • nežádoucí účinky a kdo by kratom užívat neměl

nutriční profil kratom

 

Kratom je opioid s řadou nežádoucích účinků

kratom kapsle

Kratom je strom vysoký až 25 metrů. Jeho listy se užívají jako rekreační droga i jako alternativní léčivo - nazývané taktéž kratom.

Jeho použití může být v některých případech i smrtelně nebezpečné.

Přestože se kratom řadí mezi superpotraviny, není potravinou, nýbrž bylinou. Obsahuje chemikálii mitragyn.

Mitragyn působí jako opiodní léky (kodein a morfin) k úlevě od bolesti.

Lidé kratom využívají k odvykání od opiátů, na kašel, deprese, úzkosti a mnoho dalších zdravotních problémů, i například na podporu soustředění, libida a chuti do práce.

Neexistují však žádné vědecké důkazy podporující zdravotní benefity kratomu. Podle některých výzkumů dokonce více problémů způsobuje, než řeší. Na kratom může vzniknout závislost.

Listy kratomu se jí syrové, suší a pijí jako čaj, nebo drtí do kapslí, prášku a tobolek. Z kratomu se vyrábí také tekuté extrakty.

Sehnat můžete několik druhů kratomu, které se liší svými účinky.

POTŘEBUJETE CITELNĚ NAKOPNOUT?

Máme pro vás alternativu ke klasické kávě - Blendea SUPERCOFFEE s funkčními houbami.

Doplní energii a připraví tělo i mysl zvládat stres a zátěž. Příjemná skořicová chuť a balíček do 48 hodin u vás.

.

 

Důležité informace o kratomu

  • Známý také jako: Mitragyna speciosa, Nauclea korthalsii Steud. nom. inval., Nauclea luzoniensis Blanco, Nauclea speciosa (Korth.) Miq., Stephegyne speciosa Korth.
  • Krajina původu: Thajsko, Malajsie, Indonésie, Papua Nová Guinea, Myanmar, Velké Sundy, Malé Sundy
  • Prodává se ve formě: syrové listy, čaj, kasle, tablety, prášek, tekutý extrakt, pasta, kadidlo
  • Dostupnost v ČR a SR– ano

kratom mapaKratom se nejčastěji pěstuje v těchto oblastech

 

Fakta o kratomu

Věděli jste, že …

  • Kratom je tropický stálezelený strom z jihovýchodní Asie, příbuzný kávovníku.
  • Čerstvé listy kratomu se žvýkají, suché polykají nebo vaří.
  • Kratom chutná hořce - obvykle se proto míchá s nějakým sladidlem.
  • V lidském mozku kratom působí jako opioid.
  • V Thajsku se kratom podával jako občerstvení hostům a používal při uctívání předků a bohů během rituálů.
  • V minulosti se například v USA uvažovalo o tom, zařadit kratom mezi drogy 1. třídy (jako je například heroin, LSD, marihuana a extáze), což by však vědcům zabránilo zkoumat jeho benefity na lidské zdraví.
  • Kratom obsahuje téměř tolik alkaloidů jako opium a halucinogenní houby.

Profesor Walter C. Prozialeck (red. přeloženo a upraveno):

"Některé sloučeniny z kratomu by mohly být užitečné přinejmenším jako základ pro vývoj lepších léků proti bolesti, bez vzniku závislosti na opioidy. To by byl v léčbě bolesti úžasný pokrok.

Nejhorším dopadem zákazu kratomu by bylo potlačení veškerého výzkumu v této oblasti."

  • Proti bolestem, únavě a na podporu dobré nálady se kratom v Asii užívá více než stovky let. Často ho proti vyčerpání užívají pracovníci v těžkých a monotónních profesích (například asijští rolníci v minulosti).
  • Několik států jihovýchodní Asie, Evropy (Dánsko, Irsko, Litva, Lotyšsko, Polsko, Rumunsko a Švédsko) a Ameriky kratom zakázalo kvůli obavám ze závislosti na něm. Legální není také v Austrálii, Malajsii a na Novém Zélandě. V Thajsku byl nelegální a zároveň nejvíce užívanou zakázanou drogou až do roku 2013, kdy ho opět zlegalizovali.

VIDEO: Kratomová plantáž

  • Kratom je opioid. V USA bylo mezi lety 2011 a 2017 zaznamenáno 44 úmrtí uživatelů kratomu (kratom užili v kombinaci s dalšími látkami, v jednom případě pouze kratom samotný). Ve Švédsku v roce 2011 a 2012 po užití kratomu v kombinaci s jinými opiáty zemřelo 9 osob.
  • Tmavě zelené listy kratomu se nejčastěji suší, drtí a práškují. Kratomový prášek mívá zelenou nebo světle hnědou barvu. Zpravidla obsahuje extrakty i z jiných rostlin.

PODLE LEGENDY otec raději provdal dceru tomu, kdo užíval kratom, než kdo kouřil marihuanu. Po kratomu je totiž údajně větší chuť do práce.

  • Produkce kratomu není regulovaná a pro prodej neexistují žádné standardy. Stává se, že je hladina opioidů v kratomových doplňcích podstatně vyšší, než v čerstvých listech.
  • Kratomem se každoročně předávkuje několik lidí.
  • Někteří vyznavači tradiční čínské medicíny považují kratom za náhražku opia a koky. Listy žvýkají pro zmírnění muskuloskeletální bolesti, zvýšení energie, chuti k jídlu a sexuální touhy.
  • Kratom se používá také na hudebních festivalech a při dalších rekreačních aktivitách.
  • Účinky kratomu nastupují 10 minut po konzumaci a mohou trvat až 6 hodin. Síla účinků závisí na podaném množství.
  • U zvířat je kratom pravděpodobně účinnější než morfin.
  • Kratom se někdy mixuje s psychoaktivními látkami, jako je například kofein nebo kodein.

VÍTE, ŽE neškodnost kratomu nelze předpokládat pouze kvůli tomu, že je to “jen” rostlina? Například heroin se vyrábí také "jenom" z máku.

 

Předpokládané účinky kratomu

Pro objektivní posouzení účinků kratomu na lidské zdraví je potřeba více vědeckých důkazů. Předpokládá se, že by mohl pomáhat s těmito a dalšími zdravotními stavy:

  • úzkost a deprese
  • drážidvý kašel
  • chřipka
  • cukrovka
  • průjem
  • fibromyalgie
  • vysoký krevní tlak (hypertenze)
  • závislost na opiátech
  • bolest a chronická bolest
  • poruchy nálad

kratom prášekListy kratomu se nejčastěji žvýkají syrové, vaří se z nich čaj nebo se melou na prášek

  • panické záchvaty
  • potlačení apetitu
  • záněty
  • relaxační účinky na svaly
  • zvyšování libida
  • odčervení
  • střevní infekce
  • listy kratomu a výtažky z nich se používají k hojení ran a jako lokální anestetikum
  • Lidé se po nízkých dávkách kratomu obvykle cítí nabití energií, motivovanější, v klidu a pohodě, pozornější, mají potřebu mluvit a snadněji se socializují (stimulační účinky). Ve větších dávkách bývá kratom obvykle sedativní, vyvolává euforické účinky, potlačuje emoce a pocity.
  • podpora komunikativnosti a družení
  • ulehčení fyzické i psychickou námahy
  • dodávání chuti do práce
  • lepší koncentrace
  • zbavení se stresu
  • zbystření mysli, odbourání únavy

Komisař FDA doktor Scott Gottlieb (red. přeloženo a upraveno):

"Kratom by neměl být užíván k léčbě zdravotních problémů, ani jako alternativa k opiátům na předpis. Neexistují žádné důkazy o tom, že by byl kratom bezpečný nebo účinný."

 

Zdravotní využití kratomu

Doplněk stravy kratom

Jako doplněk stravy se kratom užívá zpravidla pro pomoc s úlevou od bolesti a zvýšením energie.

 

Ulehčení abstinenčních příznaků

Lidé kratom nejčastěji využívají jako pomocníka při samoléčbě závislosti na opiátech. Někteří tvrdí, že je bezpečnější než konvenční farmateutické opioidy. Lze jej získat snadněji, a navíc vyvolává pocity euforie. Neexistuje však žádný důkaz, že by byl bezpečný a efektivní.

Pokud kratom dlouhodobě užíváte proti zbavení se závislosti na opiátech místo konvenčních léků - je možné, že se stanete závislí na něm a lékům se tak jako tak nevyhnete.

 

VIDEO: Listy kratomu

 

Zlepšení pozornosti

Příznivci kratomu jej používají pro změnu stavu mysli.

Zejména studenti jej využívají pro jeho potenciální účinky na zlepšení pozornosti, zlepšování nálady i příjemné pocity opojení.

 

Nutriční hodnoty kratomu

1g kratomu obsahuje zhruba 4 kalorie a 1 g sacharidů.

 

Dávkování kratomu

Doporučená dávka kratomu vědecky stanovena nebyla. Vždy záleží na několika faktorech, jako je například věk uživatele a jeho zdravotní stav. Množství účinné látky se významně liší podle konkrétního druhu rostliny.

Pečlivě dodržujte pokyny na obale výrobku a o užívání kratomu se nejdříve poraďte s lékařem.

VIDEO: Zpracovávání kratomu

 
Kratom neužívejte dlouhodobě. Studie zkoumající kratom zjistila, že symptomy podobné abstinenčním příznakům po užívání opiátů se při užívání kratomu objevují už po 6 měsících.

Nekonzumujte kratom denně - případně jen 1 - 3 týdny. Dlouhodobé dávky více než 5 g denně představují nepřiměřenou zátěž pro organismus.

 

Užívání kratomu

Listy kratomu se mohou konzumovat syrové. Častěji se však drtí a vaří se z nich čaj, nebo se z nich vyrábí kapsle, tablety, prášek a kapalné extrakty. Někdy se listy také kouří nebo konzumují v jídle.

Kratomový prášek se míchá například s vodou, čajem nebo džusem.

Lékař Edward W. Boyer z Brigham and Women’s Hospital, Boston (red. přeloženo a upraveno):

"Někteří lidé kratom považují za užitečný, ale nikdo nemůže zaručit jeho bezpečnost nebo účinnost. Považovat kratom za zázrak by se dalo považovat za přehánění."

 

Nežádoucí účinky kratomu

Pro většinu lidí kratom pravděpodobně bezpečný není. V malých dávkách kratom působí jako stimulant, ve větších euforicky, ve velkých jako sedativum, uživatel je tichý a ospalý - a může vést k psychotickým příznakům, psychózám a závislosti.

Podle CDC 42 % hlášených užívání kratomu provázely zdravotní komplikace, které vyžadovaly léčbu. 7% případů bylo klasifikováno jako závažné a život ohrožující.

Podle DEA v letech 2014 - 2016 zemřelo 15 lidí v souvislosti s užíváním kratomu.

Užívání kratomu ústy má hned několik vedlejších účinků - znecitlivění jazyka, zvracení, třes, sucho v ústech, svědění, pocení, přecitlivělost na slunce, potřebu močení, zácpu, agresi, úzkost, rozrušení, halucinace, bludy, zvýšený tep a krevní tlak, problémy se spánkem a se štítnou žlázou.

strom kratomListy kratomu mají 14 - 20 cm na délku a 7 - 12 cm na šířku

Po užití více než 20 g kratomu se nejčastěji dostavují účinky podobné kocovině - nevolnost, zvracení a bolest hlavy, které po několika hodinách odezní.

Ve velkých dávkách kratom může způsobit problémy s dýcháním (respirační deprese - pomalé, mělké dýchání, zastavení dechu), otoky mozku, tachykardii, záchvaty, akutní selhání ledvin, cholestázu, poškození jater či nervového systému (závratě, ospalost, halucinace a iluze, deprese, záchvaty, kóma), i smrt.

Konzumace kratomu bývá spojována také se salmonelou. Otrava způsobená salmonelami může být smrtelná.

Více než 35 úmrtí na salmonelu je spojováno právě s užíváním kratomu.

Komisař FDA doktor Scott Gottlieb (red. přeloženo a upraveno):

"Rozsáhlá vědecká data, která jsme o kratomu získali, poskytují dostatečný důkaz, že kratom je opioid. Očekává se, že bude mít podobné návykové účinky jako další opioidy, stejně jako rizika zneužití, předávkování a v některých případech i smrti."

 

Pravidelné užívání kratomu může vést k zácpám, malé nebo žádné chuti k jídlu, anorexii, třesu, velké ztrátě hmotnosti, nespavosti, záchvatům, psychózám, poškození jater, bolesti svalů a zbarvení tváří.

Při pravidelném užívání kratom může způsobit závislost. Lidé, kteří s pravidelným užíváním kratomu přestanou, mohou mít menší chuť k jídlu, průjem, rýmu, nevolnosti, bolesti svalů, křeče, vlhké oči, úzkosti, potíže se spánkem a nespavost, podrážděnost, pocity tísně, vztek, návaly horka a horečky.

Profesor University of Florida McCurdy (red. přeloženo a upraveno):

"Kratom je pravděpodobně návykový. Jeho návykový ekvivalent je však podobný kávě. Což není překvapující - kratom je s kávou příbuzný."

Obecně zeleninu, hrušky, banány, bílé hrozno bez pecek, žlutý meloun, rýži a bezvaječné těstoviny, ovesné vločky, brambory, čerstvé mléko, čerstvý sýr typu Cottage, neochucený jogurt z plnotučného mléka, maso – čisté, čerstvé, libové, bez šlach, nemleté, nebalené vakuově, ideálně bílé ryby, vždy ale co nejčerstvější… Pít můžete vodu, neochucenou minerálku, zelený či mátový čaj, kávu.

UŽ JSTE ZKUSILI ZDRAVĚJŠÍ ALTERNATIVU KE KLASICKÉ KÁVĚ?

Blendea SUPERCOFFEE spojuje kávy arabiku a robustu s medicinálními houbami a kořenem čekanky.

SUPERCOFFE posiluje imunitu a zlepšuje zažívání, skvěle chutná a pro tělo je prospěšnější, než klasické kávy.

.

 

Děti matek, které během těhotenství užívaly kratom, aby se vyhly abstinenčním příznakům užívání opiátů, mívají po narození opioidní symptomy abstinenčních příznaků (kýchání, nervozita, nadměrné saní, svědění pokožky kolem obličeje a podrážděnost).

 

Kdo by kratom užívat neměl

Těhotné, kojící ženy a kratom

O bezpečnosti užívání kratomu během těhotenství a kojení není dostatek spolehlivých informací. Pokud jste těhotná nebo kojíte, kratomu se raději vyhněte.

Užívání kratomu v těhotenství může vést k rozvoji závislosti u novorozence.

Neonatoložka doktorka Whitney Eldridge (red. přeloženo a upraveno):

"Kratom je intenzivně propagován. Pediatři a porodníci musí být seznámeni s jeho riziky pro pacienty."

 

Alkoholici a kratom

U lidí se závislostí na alkohol vzniká při užívání kratomu vyšší riziko sebevraždy, než u lidí na alkoholu nezávislých.

 

Lidé s mentálními poruchami a kratom

Kratom teoreticky může zhoršovat již vzniklé mentální poruchy. U lidí s mentální poruchou užívajícími kratom je také vyšší riziko sebevraždy.

VIDEO: Kratomová farma:

 

Lidé trpící nízkým tlakem a kratom

Kratom snižuje tlak, může tak představovat zdravotní rizika pro osoby s nízkým tlakem.

 

Kratom a řízení auta

Po užití kratomu neřiďte motorová vozidla, nepoužívejte těžkou techniku a nedělejte nic nebezpečného.

 

S jakými léky kratom neužívat? (kontraindikace)

Zatím není známo, účinky kterých léků kratom ovlivňuje. Pokud nějaké  léky nebo potravinové doplňky pravidelně berete, konzultujte užívání kratomu nejdříve s lékařem.

Zejména při konzumaci spolu s léky na předpis způsobuje kratom abnormální funkci mozku. Může způsobit závažnější bolesti hlavy, závratě a zmatení.

Byla hlášena jedna smrt osoby užívající kromě kratomu také paroxetin (antidepresivum) a lamotrigin (antikolvulzivum a stabilizátor nálady).

VIDEO: Volně rostoucí kratom

 

Kratom by se neměl kombinovat s žádnými léky ani léčivými látkami

Pozor především na yohimbin, kokain, amfetamin, kofein, léky na nervovou soustavu a alkohol.

Kratom nekombinujte ani s inhibitory MAO - Syrskou routou, Banisteriopsis caapi, Mučenkou pletní, Bujarníkem johimbe a s antidepresivy.

 

Kratom a FAQ - často kladené dotazy

Kde kratom seženu?

Kratom můžete koupit na různých e-shopech. Nakupujte ho vždy jen od renomovaných výrobců.

Jak vyvolám stimulační efekt pomocí kratomu?

Stimulační efekt vyvolá už několik gramů kratomu. Efekt se obvykle dostaví do 10 minut a trvá až 90 minut. Člověk může být ostražitější, družnější, mít závratě a sníženou motorickou koordinaci.

Jak vyvolám sedativní efekt pomocí kratomu?

Dávka mezi 10 - 25 gramy suchých listů kratomu může vyvolat sedativní efekt, pocity klidu a euforie. Tento stav může trvat až 6 hodin.

Můžu se kratomem předávkovat?

Ano. Předávkování kratomem se léčí podobně jako předávkování dalšími opioidy.

Můžu kratom užívat s jinými látkami?

Kombinování kratomu s jinými látkami nebo léky může mít až smrtelné následky.

Může být užívání kratomu smrtelné?

Ano, na užívání kratomu (v kombinaci s jinými látkami) od roku 2011 do roku 2017 jen v USA  zemřelo nejméně 44 lidí.

Jak mám kratomový prášek konzumovat?

Existuje spousta možností. Můžete ho například vložit do čajového sáčku a připravit jako čaj, smíchat nejprve s teplou vodou a pak s oblíbeným nápojem nebo si vložit do úst a jednoduše zapít.

Jak dlouho zůstává kratom v mém organismu?

Některé druhy kratomu ve vašem organismu mohou zůstat až několik dnů.

Kolik kratomu si mám poprvé dát?

Dávky kratomu se liší člověk od člověka. Doporučujeme 1 - 2 g dokud nezjistíte, jaká je vaše tolerance.

Jak kratom skladovat?

Kratom skladujte nejlépe ve vzduchotěsné nádobě, na tmavém a suchém místě.

.
"Unavovalo mě být se sebou neustále nespokojená," - rozhovor se Silačkou Karol Čmielovou

"Unavovalo mě být se sebou neustále nespokojená," - rozhovor se Silačkou Karol Čmielovou

V říjnu nám na Instagramu proběhla velká Blendea výzva, kde jedním z mnoha témat byla i ekologie a zlepšení životního prostředí kolem nás.

Zerowaste tématy bohatě zásobuje internet také Karol Čmielová, která inspiruje a motivuje své fanoušky především skrze posty na Instagramu Silačky a ŽijuTeď.

Kája je mladá slečna s obrovským srdcem k přírodě, která zároveň pomáhá ženám být odolnějšími a psychicky silnějšími. Jak se Karol dopracovala k tématu zerowaste a co dělá pro lepší životní prostředí? Přečtěte si v rozhovoru.

 

Karol, kdy sis poprvé uvědomila, že je třeba více myslet na životní prostředí?

To je zajímavá otázka, ale já přesně ani nevím. Žiju v oblasti, kde je okolo hodně továren - hodně špatný vzduch a už jako malou holku mě to trápilo.

Od mala mě také rodiče učili, že odpadky patří do popelnice a na zem se nevyhazují, a tak mě vytáčí, když v přírodě někde zahlédnu odpad nebo dokonce, že si tam někdo zakládá skládku. Asi před rokem jsem si začala všímat na Instagramu témat, jako je právě zerowaste a zamýšlela jsem se nad touto problematikou víc a víc.

Tohle se ve mě tak nějak sbíralo a vygradovalo to nejspíš, když jsem poprvé shlédla film A plastic ocean.

prednaska_karol_cmielova

Karol má ráda přednášky jak z pozice posluchače, tak i speakera

 

Přístup k životnímu prostřední je častým tématem tvého Instagramu, má to podle tebe smysl? A jaký?

Já myslím, že ano, ale taky si myslím, že mladí lidé už jsou s touto problematikou, hlavně díky sociálním sítím, docela obeznámeni. Tedy alespoň si většina z nich tento problém uvědomuje - to je právě ten smysl. Jak se k tomu staví, je věc druhá.

Myslím si, že je ale na čase začít více tuto problematiku řešit s lidmi staršími, kteří netráví čas tolik, nebo vůbec na sociálních sítích, ale je třeba se trošku obrnit a rozhodně nikoho do ničeho netlačit.

 

Snažíš se omezovat plasty? Prozradíš nám jak?

Nějaký ten pátek už nepoužívám jednorázové plastové sáčky a tašky. Ovoce a zeleninu dávám rovnou do košíku, což spoustu lidí hrozně udivuje a většinou mi u pokladny prodavačky nabízejí sáček a nevěřícně koukají.

  • Když výjimečně kupuji pečivo, vyhledávám papírový sáček. Pokud ho v obchodě nenajdu, pečivo si nekoupím.
  • Nosím si svou vlastní plátěnou tašku nebo nákupní košík.
  • Koupila jsem si nerezovou láhev na vodu a nekupuji balenou vodu - v Česku. Když cestujeme, je to horší, protože mám strach z kvality vody v dané zemi.
  • Koupila jsem si i svůj znovupoužitelný hrníček na kávu s sebou a skleněná brčka.

 

Celý profil Silačky prošel od počátku jakousi pozitivní transformací, pozitivním vývojem. Jak jsi svůj projekt vnímala na počátku, a jak ho vnímáš teď?

Dalo se to očekávat, jelikož celý profil tvořím já, sama za sebe a každý člověk se nějak mění, vyvíjí, roste no a se mnou se mění a vyvíjí i Silačky.

Většina témat se odráží od toho, co zrovna v životě prožívám a nebo ‘co mi zrovna cvrnkne do nosu’. Ale můj přístup k celému projektu se nezměnil, já ho vnímám stále stejně. Chodím se tam vypsat, vyfiltrovat a je to taková má terapie s bonusem, kterým jsou odezvy čtenářů.

merch_silacky

Látkové tašky s motivujícím textem si můžete zakoupit u Karol na e-shopu

 

K čemu se snažíš motivovat své fanoušky a sledující?

Je toho celkem hodně, myslím jako těch odvětví. Od toho, aby si uvědomili, že to, co vidí denně na Instagramu, nemusí být v realitě stejně. Přes to, že diety nejsou zdravé a každý by si měl najít nějaký ten svůj styl, jakým se bude stravovat.

Že bychom na sebe jako lidi měli být milí, pomáhat si, ale zároveň nezapomínat hlavně na sebe. Že je v pohodě nebýt v pohodě a snažím se otevírat témata nemocí, jak chronických, tak psychických. Až právě po nějaká ta globální témata, jako je právě životní prostředí.

 

Zaujal mě (a asi nejen mě) tvůj příspěvek z mládí o dietách. Jak ses dříve vnímala a jak teď vnímáš sama sebe a své tělo?

Kdysi jsem sama sebe neměla ráda. Za to jak vypadám, jak se chovám, jak se k určitým věcem stavím. Neustále jsem se kritizovala. Neustále jsem se snažila hubnout. Neustále jsem se snažila nějak zkrášlovat - navenek, ale nemyslela jsem na to, že třeba věci, které se mi v životě dějí, nemusí vždy záviset na tom, jak vypadám, ale jak k nim přistupuji.

Bude to znít jako klišé, ale on je to prostě ten klíč. Naučila jsem se mít ráda a přijala jsem se. Přijala jsem svoje chyby nebo lépe řečeno, uvědomila jsem si je. Nevím, jestli je to jen věkem, nebo zkušenostmi, ale jsem za to hrozně vděčná.

Změnila jsem postoj k sobě a ke svému tělu obecně. Přestala jsem lpět na tom, že mi někde něco přebývá a začala si uvědomovat, že mnohem důležitější je zdraví a psychická pohoda.

karol_v_prirode

Karol miluje relax v přírodě

 

A proč ta změna?

A proč ne? Už mě unavovalo být se sebou neustále nespokojená, hledat na sobě chyby a přehlížet to hezké. Ono to zní jednoduše co? No, ale jsou to tři roky práce a pořád nejsem v cíli.

 

Co poradíš holkám, které se nemají rády? Existují na to vůbec nějaké doslova “praktické rady a cvičení”?

Já si myslím, že neexistuje. Člověk si to hlavně musí uvědomit. Uvědomit si, proč se vlastně nemá rád, proč lpí na tom, aby zhubnul a vešel se do kalhot XS a proč nás tak zarmoucí, když si musíme koupit najednou kalhoty velikosti 40. Vždyť to na naší osobní hodnotě nic nemění. Musíme chtít.

Musíme si uvědomit, že život není jen o tom, že si na sebe pořád stěžujeme a nadáváme, ale o tom, abychom si ho užívali, protože na co chceme na smrtelné posteli vzpomínat? Karol Čmielová

Karol má i svůj vlastní E-shop, na kterém prodává vlastní produkty

 

Co ty a jídlo? Jak se stravuješ?

Momentálně se snažím řešit pár zdravotních problému, takže jsem se rozhodla vyzkoušet Whole30. Jinak je to hodně intuitivní, ale převážně se stravuju hlavně “cukrfree”.

 

Jaké máš zkušenosti s Blendeou?

Výborné! Po vysazení HA jsem měla velké problémy s pletí, ale když jsem poprvé užívala SUPERGREENS na jaře. Trochu se zlepšilo i trávení, ale to zlepšení bez změny stravování nebylo tak obrovské. Zlepšila se mi i kvalita nehtů a vlasů.

Momentálně jsem opět začala pravidelně SUPERGREENS užívat jako doplněk při Whole 30 a tuším, že se skvěle doplňují a všechno se začíná dostávat zase do rovnováhy. A taky musím říct, že já, která jsem byla nemocná snad každý měsíc, jsem už od jara bez nachlazení a angín.

.

 

Tento rok jsi zrealizovala moc zajímavé focení s různými typy žen, co bylo hlavní  myšlenkou?

Abychom nesoudili lidi podle toho, jak vypadají. Nikdy totiž nevíme, co se pod ‘tím obalem’ skrývá. Silačky

Instagram @silačky

 

Kde vidíš sebe a projekt Silačky za rok?

Upřímně nevím. Nejsem typ, který by něco takhle plánoval. Mám nějaká svá přání, sny, ale jsou to sny a neurčitý plán. Plán se má dodržet a přání se splní, když je na ně ten pravý čas. Karol Čielová a Síma Dočkalová

Karol společně s ambasadorkou Símou na Blendea Meetupu 2018

 

Pokud bys měla ženám (třeba i mužům) předat jedinou myšlenku, která by to byla?

Žijte teď, protože nikdy nevíte, co se zítra může stát a nezapomínejte na to, že bez pekla není ráj!

 

Kájo, děkuji Ti za pěkný rozhovor. Jsi obrovská inspirace.

 

Víte o tom, že máme pro vás i motivující videorozhovory na Youtube? Ten poslední byl s Peterem, zakladatelem značky Blendea. Tentokrát prozradil víc, než chtěl. Koukněte:

.
Vitamín A - podrobný profil, zdravotní benefity a rizika předávkování

Vitamín A - podrobný profil, zdravotní benefity a rizika předávkování

Vitamín A je důležitý pro naše oči, pleť a také kosti. Dále funguje jako antioxidant, který pomáhá našemu tělu bojovat proti infekcím. Avšak samotný vitamín A je obsažen pouze v živočišných produktech. A co dalšího umí a kde ho mohou získat vegani se dozvíte, pokud budete číst dál.

 

Co je vitamín A?

Vitamín A je rozpustný v tucích, které naše tělo vstřebává  pouze v určité části v závislosti na tom, jak kvalitní tuky přijímáme. Může se vstřebat 50 % přijatého množství vitamínu A, a nebo také i 90 %.

Vitamín A se objevuje ve dvou formách jako vitamín A1 (retinol) a vitamín A2 (3-dehydroretinol).

Beta-karoten, který si většina lidí představí pod vitamínem A, je pouze provitamínem, z kterého si tělo samo vytvoří vitamín A. K tomuto procesu tvorby vitamínu se tělo rozhodně podle aktuální situace. Pokud pociťuje deficit vitamínu A, vytvoří si ho z beta-karotenu.

 

Zdrvotní benefity vitamínu A

Vitamín A přináší našemu tělu mnoho benefitů a zde vám představím několik z nich.

mrkev_zdroj_beta_karotenu

Mrkev obsahuje spoustu beta-karotenu, který je prospěšný pro náš zrak

 

Vitamín A zlepšuje zrak

Už jako malým nám říkaly babičky, abychom jedli mrkev, protože potom lépe uvidíme. A něco na tom bylo. Mrkev obsahuje totiž spoustu beta-karotenu, ze kterého vznikne vitamín A, který má velký vliv na náš zrak.

Vitamín A pomáhá našim očím, aby byly zdravé. A to vše díky tomu, že vitamín A je důležitou složkou rhodopsinu, který se aktivuje, pokud svítí světlo na sítnici. Dále vysílá signál mozku a my pak můžeme vidět okolní svět.

Beta-karoten je také prevencí proti makulární degeneraci, kterou trpí především starší lidé a při které dochází k poškození sítnice.

 

Podporuje imunitu

Vitamín A zastává důležitou roli v našem imunitním systému. Může nám pomoci v boji proti infekcím a nemocím. Naopak nedostatkem tohoto vitamínu můžeme imunitu oslabit.

Vitamín A hraje velkou roli pro slizniční bariéry, které se nachází například v očích, plicích či pohlavních orgánech. Tyto bariéry pomáhají zachytit viry a bakterie, aby se nedostaly do těla.

vitamin_a_a_imunita

Vitamín A pomáhá organismu bojovat proti infekcím

 

Pomáhá ke zdravým kostem

Může to znít překvapivě, ale vitamín D není jediným vitamínem, který je prospěšný pro naše kosti. Také vitamín A má velký vliv na zdraví kostí.

Jeho nedostatek i přebytek má totiž negativní vliv na naše kosti. Z toho vyplývá, že udržovat optimální hladinu vitamínu A je velmi důležité pro zdraví kostí.

 

Pomáhá proti rakovině

I vitamín A nám může pomoci v boji proti rakovině. Ukázalo se totiž, že retinol, neboli vitamín A1, blokuje růst kožních nádorů, prostaty, prsních nádorů i plicích nádorů.

 

Snižuje cholesterol

Mnoho lidí bojuje s vysokým cholesterolem. A několik studií ukázalo, že těmto lidem může pomoci dostatečný příjem vitamínu A. Zařazení dostatečně vysoké dávky beta-karotenu, ze kterého si naše tělo vytváří vitamín A, do stravy nám může pomoci přirozeně snížit cholesterol, a tím i zlepšit zdraví našeho srdce.

 

Pomáhá proti zánětům

Vitamín A má pro nás důležitou roli také jako antioxidantJeho protizánětlivé účinky mohou znamenat víc než si myslíme. Mnoho nemocí, jako například rakovina, cukrovka či různá srdeční onemocnění, jsou totiž zapříčiněny zánětem.

Díky snížení rizika zánětu, které zapříčiní vitamín A, se může snížit i riziko onemocnění jako je Alzheimerova či Parkinsonova choroba. Vitamín A má také pozitivní vliv na zlepšení příznaků různých zánětlivých nemocí jako je Crohnova choroba či revmatoidní artritida.

 

Prevence ledvinových kamenů

Při ledvinových kamenech zažívá každý velkou bolest. U většiny případů totiž dochází k přirozenému vyloučení ledvinového kamene z těla ven, které je velmi bolestivé.

Jako prevence této bolestivé skutečnosti může být dostatečný příjem vitamínu A. Ukázalo se, že při nedostatku příjmu vitamínu A se v těle objevuje vyšší hladina krystalů oxalátu vápníků v moči, z čehož vyplývá riziko ledvinových kamenů.

 

Zlepšuje akné a pleť

Vitamín A je také velmi prospěšný naší pleti a pomáhá nám s boji proti akné. Mnoho žen, které mají nedostatek vitamínu A, má problémy s akné. Proto pokud trpíte akné, zkuste vyhledávat krémy obsahující vitamín A. Tento vitamín pomáhá naší pleti, i když ho pouze naneseme na pleť.

Dokonce bylo zjištěno, že vitamín A pomáhá redukovat jemné vrásky.

vitamin_a_a_plet

Krémy s vitamínem A pomáhají redukovat jemné vrásky

 

Vitamín A a těhotenství

Velmi diskutovaným tématem je příjem vitamínu A během těhotenství. Je velmi důležitý pro vývoj plodu během těhotenství a také v jeho útlém věku. Nejvyšší potřeba tohoto vitamínu je hlavně během třetího trimestru.

Při nedostatečném příjmu vitamínu A během těhotenství vzniká velké riziko vzniku noční slepoty u matky dítěte. Existuje i mnoho mýtů o potravinách bohatých na vitamín A a těhotných ženách.

Jeden z těchto mýtů uvádí také PharmDr. Margarit Slimáková, výživová poradkyně:
"Těhotné ženy v žádném případě nesmí játra (bývá odůvodňováno rizikem předávkování vitamínem A, což v občasné přiměřené konzumaci nehrozí) a běžně dostupné čerstvé a plísňové sýry (odůvodňuje se rizikem nákazy listeriózou, ale ta hrozí u nepasterizovaných mléčných výrobků, které se v Česku běžně nenabízejí)."

Těhotné ženy by si neměly dávat pozor jen na to, aby nepřijímaly málo vitamínu A, ale také na to, aby nepřijímaly příliš mnoho.  Při nadbytku vitamínu A během těhotenství je zvýšené riziko výskytu vrozených vad u dítěte.

Například nadbytek vitamínu A během 4. - 9. týdne těhotenství může způsobit rozštěpy. Někdy se doporučuje, aby těhotné ženy během prvního trimestru nekonzumovali játra právě kvůli vysoce obsaženému vitamínu A.

vitamin_a_v_tehotenstvi

Příjem vitamínu A je důležité sledovat především během těhotenství

 

Zdroje vitamínu A

Vitamín A se objevuje pouze v živočišných produktech. V rostlinných potravinách se objevuje jako provitamín A. To znamená, že si z něj naše tělo přirozenou cestou vytváří vitamín A. Nejznámějším provitamínem A je beta-karoten. Potraviny, které obsahují velké množství vitamínu A jsou:

  • hovězí játra
  • jehněčí játra
  • tuňák
  • losos
  • kozí sýr
  • máslo
  • pstruh

tunak_zdroj_vitaminu_a

Tuňák obsahuje kromě vitamínu A také magnesium a omega-3 mastné kyseliny

 

Zdroje provitamínu A

Vegani vitamín A v “pravé” formě nezískají. Musí přijímat provitamíny A, ze kterých si tělo vitamín A vytváří.

Avšak bylo zjištěno, že 45 % lidí má sníženou schopnost převést provitamín A na vitamín A. Je tedy důležité, především pro vegany, aby dbali na vyšší příjem potravin obsahující provitamín A.

Také je třeba poznamenat, že díky tomuto procesu vytváření vitamínu A z betakarotenu a riziku snížené schopnosti přetváření provitamínu A, jsou údaje o obsahu vitamínu A v rostlinných potravinách trochu zavádějící a nemůžeme je brát závazně. Jelikož tvorba tohoto vitamínu z provitamínu je individuální.

 

Mezi hlavní zdroje provitamínu A patří:

  • mrkev
  • sladké brambory
  • špenát
  • kapusta
  • římský salát
  • mangold

zdroje_beta_karotenu

Sladké brambory obsahují spoustu beta-karotenu

 

Jak získat doporučenou denní dávku Áčka?

Jako doporučená denní dávka (DDD) vitamínu A se uvádí 800 μg. Co je třeba sníst, abychom tuto denní dávku získali?

Potravina: Kolik % DDD obsahuje 100 g potraviny
dušené hovězí játra

634 %

dušené jehněčí játra

499 %

tuňák

50 %

mrkev

334 %

sladké brambory

18 %

špenát

188 %

Je nutno brát v úvahu to, že rostlinné potraviny neobsahují vitamín A, ale beta-karoten, jak píši výše v článku. Proto nelze brát proporci doporučené denní dávky jako danou. Schopnost našeho těla přetvářet beta-karoten na vitamín A se totiž u každého liší. Avšak se uvádí, že DDD beta-karotenu by se měla brát v poměru 6:1 vůči vitamínu A.

Vitamín A je rozpustný v tucích. Je tedy důležité, především při cílené konzumaci potravin s vysokým obsahem vitamínu A, dbát na to, aby byly také přijímány potraviny obsahující tuky.

Další potravinou obsahující velké množství beta-karotenu je spirulina.

Ing. Martin Škába, výživový specialista:
"Je to potravina s nejvyšším obsahem betakarotenu, kterého obsahuje 10x více než mrkev. Betakaroten příznivě působí na zrak a zajišťuje ochranu před rakovinou."

TIP: Spirulinu obsahuje i zelená směs superpotravin Blendea SUPERGREENS a to rovnou 20% objemu. Dále pak chlorellu, mladou pšenici a zelený ječmen. 1 odměrka denně vás udrží vitální a nabitou energií.

.

 

Projevy a rizika nedstatku vitamínu A

Nedostatek vitamínu A nám může způsobit zdravotní problémy, které nám mohou znepříjemnit každodenní život.

 

Poškození zraku

Při nedostatku vitamínu A patří mezi hlavní příznaky pocit suchých očí a neschopnost tvořit slzy. Avšak při nedostatku vitamínu A hrozí v extrémních případech také k oslepnutí či k tvorbě Bitotových skvrn.

Dále je velké riziko vzniku noční slepoty při deficitu vitamínu A. Vitamín A je totiž hlavní složkou pigmentu rhodopsinu, který tvoří základní molekulární princip pro vidění. Pokud tento příznak již pociťujete, nezoufejte. Pokud zvýšíte příjem vitamínu A, může se tento příznak zlepšit či úplně vymizet.

 

Suchá pokožka

Vitamín A je důležitý pro tvorbu kožních buněk. Vzhledem k tomu, že vitamín A působí také jako antioxidant, jeho nedostatek může oslabit schopnost těla bojovat proti zánětu. Nedostatek může zapříčinit ekzém a jiné nepříjemné kožní problémy.

 

Neplodnost

Nedostatek vitamínu A je důležitý pro reprodukci. Pokud se pokoušíte o dítě a stále se vám to nedaří, zamyslete se, zda máte dostatek vitamínu A. Tento poznatek neplatí pouze pro ženy, ale také pro muže. Nedostatek vitamínu A totiž může znemožnit pokusy o potomka.

Navíc, bylo zjištěno, že ženy, u kterých došlo k opakovaným potratům, měly nízkou hladinu vitamínu A.

vitamin_a_a_plodnost

Jedním z důvodů neplodnosti může být nedostatek vitamínu A

 

Akné

Mnoho studií spojuje nedostatek vitamínu A s tvorbou akné. Bylo zjištěno, že lidé s akné mají nižší hladinu tohoto vitamínu o 80 μg.

 

Projevy nadbytku nebo předávkování vitamínem A

Hypervitaminóza, neboli nadbytek, vitamínu A může být zapříčiněna především dlouhodobým užíváním doplňků stravy nebo potravin, které obsahují tento vitamín. Další zapříčinění nadbytku vitamínu a je snaha o prevenci různých onemocnění cílenou konzumací potravin s vysokým obsahem vitamínu A.

Nadbytek vitamínu A je ukládán v játrech a může být pro nás toxický. Může nám způsobit nepříjemné problémy. Při hypervitaminóze můžeme pociťovat například nevolnost, ospalost, podrážděnost a bolest břicha.

Při chronické hypervitaminóze, ke které dochází při dlouhodobém užívání nadměrného množství vitamínu A, při které překračujete doporučenou denní dávku více než 10x, se může objevit

  • rozmazané vidění
  • nevolnost a zvracení
  • vředy v ústech
  • zažloutlá kůže (žloutenka)
  • bolesti kostí
  • ztráta vlasů

U kojenců a dětí se může vyskytnout změkčení kostní lebky, vypuklé oční bulvy či neschopnost nabrání hmotnosti.

Dále se také může objevit poškození jater, ve kterých se přebytek vitamínu A nachází či osteoporóza.

Zřídkakdy nastává hypervitaminóza vitamínu A u veganů důsledkem příjmu velkého množství vitamínu A z potravin. Je to také i díky tomu, že mnoho lidí spíše konzumuje beta-karoten, který se až dle potřeby našeho těla přetváří na vitamín A.

vitamin_a_pro_tehotne

Nadbytek vitamínu A může znemožnit kojencům přibírat na váze

Vitamín A je pro nás velmi prospěšný, avšak je zde velké riziko předávkování především u milovníků jater. I těhotné ženy si musí dávat velký pozor na příjem tohoto vitamínu. Je pro ně totiž velmi důležité, aby ho přijímaly ve správném množství. Oba extrémy, nedostatek a hypervitaminóza, mohou totiž poškodit jejich zdraví a také zdraví jejich potomka.

.
Domácí ořechovo-fíkové proteinové kuličky

Domácí ořechovo-fíkové proteinové kuličky

Domácí proteinové kuličky jsou trvanlivé a v lednici vydrží i 14 dní. Můžete si je vzít kamkoliv sebou - na trénink, do práce i na výlet. Připravila jsem množství na 1 porci, takže pokud chcete víc kuliček, množství surovin vynásobte.

 

Domácí ořechovo-fíkové proteinové kuličky s Blendeou

proteinove_kulicky_recept

 

Budeme potřebovat:

.
.

 

Postup:

Jako první si přichystáme fíky, které nakrájíme, zalijeme vařící vodou a necháme aspoň 30 minut odstát.

Mezitím si můžeme v druhé misce smíchat všechny suché ingredience - Vegan protein, ořechy a zelenou Blendeu SUPERGREENS.

Po uplynutí doby fíky přecedíme a rozmixujeme v mixéru. Poté k nim přidáme burákové máslo a směs suchých ingrediencí. Mixovat bychom měli do doby, než se vytvoří jednotné těsto, ze kterého vytvarujeme kuličky.

Jelikož budou ale kuličky od fíků teplé, doporučuji je vložit na 20 minut do mrazáku nebo na hodinu do lednice, ve které je následně i skladujte. Dobrou chuť!

orechovo_fikove_kulicky

 

Zdravotní benefity použitých surovin:

  • Sušené fíky jsou skvělým zdrojem vápníku a dalších minerálních látek.
  • Vlašské ořechy obsahují velké množství kyseliny alfa—linolenové řadící se k esenciálním omega 3 tukům. Tyto tuky mají řadu příznivých účinků od lepší funkce mozku a srdce až po kvalitnější pleť, nehty a vlasy.
  • Arašídy podporují spánek, bystrou mysl a obecně kondici nervového systému.
  • Blendea Vegan protein – přírodní rostlinný protein, který obsahuje rostlinné proteiny a superpotraviny. Regeneruje svaly, dodává energii, posiluje vlasy, nehty i pokožku.
  • Zelená směs superpotravin Blendea SUPERGREENS povzbuzuje práci metabolismu, čistí tělo a posiluje naši imunitu. Vyzkoušejte ji a uvidíte sami.
.
.
Dýně - účinky, rizika a kompletní nutriční profil

Dýně - účinky, rizika a kompletní nutriční profil

V podrobném profilu superpotraviny dýně zjistíte:

  • jak přesně vám dýně může zlepšit zdravotní stav a kondici
  • jaký je vliv dýně na hubnutí, krásu a vitalitu
  • jaký je kompletní výživový profil dýně
  • nežádoucí účinky a kdo by dýni užívat neměl

Nutriční benefity dýně

 

Dýně je jedním z nejlepších zdrojů betakarotenu

Dýně je zdravou podzimní ingrediencí. Je velmi výživná a navíc i nízkokalorická. Využití najde ve slané i sladké kuchyni. Pro získání co nejvíce zdravotních výhod z dýně byste ji však měli konzumovat především jako zeleninu, ne v dezertech.

Dýně má tlustou vnější slupku, na které je přichycená dužina. Zvenčí je hladká s žebrováním, podobně jako stopka, která dýni spojuje se zbytkem listnaté rostliny. Uvnitř je dýně dutá - vnitřek vyplňují pouze slonovinová semínka pokrytá vláknitou dužinou.

Nejčastěji se konzumuje dužina dýně. Jedlé jsou však také listy, semínka, vlákna kolem semínek a slupka.

 

Nejběžnější jedlé druhy dýně

Dýně je zpravidla kulatá a oranžová. Velikost, tvar i barva se však liší druh od druhu. Nejčastěji se u nás pěstuje dýně obecná, která může mít až několik desítek kilo.

Hokaido - nejoblíbenější druh dýně s nasládlou chutí a sytě oranžovou barvou. Konzumuje se i se slupkou.

hokaido dýně

Dýně hokaido se hodí například na gril nebo do polévky

Muškátová dýně - může vyrůst až do hmotnosti 20 kilo. Má tmavězelenou barvu a sytěoranžovou dužinu. Slupka se loupe.

Máslová dýně - má šedou až nažloutlou slupku, oranžovou dužinu a tvar hrušky. Chutí připomíná lískové oříšky.

máslová dýně

Máslová dýně tvarem připomíná hrušku

Špagetová dýně - má oproti ostatním druhům dýní protáhlý, oválný tvar. Slupka je žlutá a loupat se nemusí. Dužina zralé špagetové dýně vytváří špagetová vlákna, která mohou být plnohodnotnou náhradou těstovin.

okrasné dýně

Dýně se pěstují jedlé i okrasné

"Dýně jsou technicky vzato ovocem, ale z výživového hlediska je řadíme mezi zeleninu. Mají totiž nízký obsah sacharidů a nízký glykemický index, vykazují tedy i nízkou glykemickou nálož.

Existují v řadě různých variant, z nichž některé jsou okrasné, ale pro kulinářskou úpravu se nejčastěji využívají tyto dýně : máslová, muškátová, hokkaido nebo špagetová," vysvětluje MUDr. Václava Kunová

 

Důležité informace o dýni

  • Známá také jako: Cucurbita pepo, tykev, pumpkin, dýně obecná, tykev obecná, hokaido, muškátová dýně, máslová dýně, špagetová dýně
  • Krajina původu: Evropa, Severní Amerika, Jižní Amerika, Austrálie, Afrika, Asie
  • Prodává se ve formě: syrová, pečená, vařená, polévka, koláč, marmeláda, konzervovaná, latté, pyré, humus, džus, máslo, salát, grilovaná
  • Dostupnost v ČR a SR– ano

dýně mapa

Dýně se kromě Antarktidy pěstuje na všech kontinentech

 

Fakta o dýni

Věděli jste, že …

  • Dýně je zimní příbuzná okurky a melounu.
  • Dýně pochází ze Severní Ameriky. Pěstuje se zde už déle než 5000 let. Dodnes tam patří mezi hlavní ingredienci dvou svátků - vykrajuje se na Halloween a na Den díkuvzdání se z ní pečou koláče.

vykrajování dýně

K americkému svátku Halloween neodmyslitelně patří vydlabávání a vykrajování dýní

  • Dýně rostou po celém světě - všude kromě antarktidy.
  • Vysoký obsah betakarotenu dodává dýni zářivě oranžovou barvu.
  • Největší dýně vážila 911 kilo.
  • Podle University of Illinois konzervovaná dýně obsahuje více vitamínu A, železa i sacharidů než dýně čerstvá.

VÍTE, ŽE dýně je ve skutečnosti ovoce (protože obsahuje semínka)? Podle nutričního složení je však spíše zeleninou.

VIDEO: Největší dýně:

 

Předpokládané účinky dýně

Dýně je zdravé ovoce kvůli vysokému obsahu mikroživin, vlákniny a naopak nízkému obsahu sacharidů. Pro objektivní posouzení všech zdravotních benefitů chybí dostatek vědeckých výzkumů. Obsahuje však několik živin, u kterých jejich účinky na zdraví již stanoveny byly. Pokud máte nějaké zdravotní potíže, vždy se poraďte se svým lékařem.

  • Dýně vám dodá pořádnou dávku betakarotenu, který je částečně přeměněn na vitamín A. Vitamín A je důležitý pro posilování střevní výstelky a pomáhá tak vašemu tělu v boji proti infekcím.
  • Vitamín A pomáhá také sítnici absorbovat světlo a udržovat ostrý zrak i za horších světelných podmínek, ničí zárodky bakterií a stará se o to, aby váš reprodukční systém fungoval správně. Pomáhá také zdraví srdce, plic, ledvin a dalších orgánů.
  • Vitamín A může snižovat riziko rakoviny plic nebo například prostaty. Studie ukazují, že vitamín A takto působí pouze pokud je konzumován v jídle, nikoli jako doplněk stravy.
  • Dýně obsahuje spoustu vitamínů pomáhajících udržovat zdravý zrak i v pokročilém věku.
  • Vitamíny C, E, folát a železo obsažené v dýni mohou pomoci zvýšit imunitu. Lidé trpící nedostatkem vitamínu A mívají imunitní systém slabší.
  • Vitamín C pomáhá produkci bílých krvinek a urychluje hojení.
  • Kombinace vitamínů (zinek, vitamín C a E, betakaroten a měď) v dýni může být prevencí věkem podmíněné makulární degenerace a šedému zákalu.
  • Antioxidanty z dýně (betakaroten, vitamín C a E) jsou důležité pro zdraví vaší pokožky. Předběžný výzkum na zvířatech prokázal, že betakaroten může chránit před škodlivými UV paprsky ze slunce, zlepšovat vzhled a texturu kůže.
  • Studie ukazují že konzumace dýně může vést ke snížení rizika obezity a předčasného úmrtí.

VIDEO: Růst dýně

květ dýně se včelou

Konzumují se i květy dýně

  • Karotenoidy z dýně mohou působit jako přírodní opalovací krém.
  • Vitamín C vaše tělo potřebuje k tvorbě kolagenu a udržování vaší pokožky silné a zdravé.
  • Antioxidanty z dýně mohou chránit vaše buňky před poškozením volnými radikály a snižovat riziko chronických onemocnění (například nemoci srdce a rakovina).
  • Studie ukazují, že antioxidanty z dýně mohou být prevencí rakoviny žaludku, krku, pankreatu a prsu i astmatu.

dýně

Dýně může mít až několik kilo

  • Antioxidanty z dýně mohou chránit “špatný” LDL cholesterol před oxidací. Oxidace vede k jeho lepení na stěny cév a zvyšování srdečních onemocnění.
  • Konzumace ovoce a zeleniny obecně je pro zdraví srdce prospěšná. Dýně navíc obsahuje vlákninu, vitamín C a draslík, které mohou zlepšovat váš krevní tlak a hladinu cholesterolu.
  • Konzumace potravin bohatých na betakaroten můžete snížit riziko metabolického syndromu. Metabolický syndrom je skupina příznaků spojená s břišní obezitou a zároveň faktory zvyšujícími riziko srdečních onemocnění a cukrovky (vysoký krevní tlak, špatná kontrola cukru v krvi a zvýšená hladina triglyceridů).

pěstování dýní

Pěstování dýní

  • Studie ukazují, že lidé s vyšším příjmem draslíku mívají nižší tlak a riziko mrtvice.
  • Studie ukazují, že draslík může být prevencí ledvinových kamenů a cukrovky typu 2. Může také zvyšovat minerální hustotu kostí a udržovat je zdravé. Chránit může i před ztrátou svalové hmoty.
  • Dýně může být prevencí zácpy i průjmu.

 

Zdravotní a kosmetické využití dýně

Dýně a hubnutí

Přesto, že dýně obsahuje spoustu živin, je nízkokalorická. Protože obsahuje méně kalorií než například brambory a rýže, do hubnoucího jídelníčku patří. Dýně je navíc skvělým zdrojem vlákniny, což vám může pomoci zkrotit apetit.

grilovaná dýně

Dýně je lahodná a zdravá i na grilu

 

Dýně a zdravá pokožka i vlasy

Dýně může zlepšit stav vašich vlasů a pokožky. Vitamín A napomůže jejich výživě a růstu. Vitamín C podporuje tvorbu kolagenu, který se podílí na tvorbě struktury kůže a vlasů.

dýně

Konzumace dýně může vést ke zdravější kůži i vlasům.  Roste i v českých zahradách

 

Dýně pro klidnou pokožku i tělo

Antioxidant beta karoten z dýně bojuje proti stárnutí pokožky. Pomáhá také se záněty a udržuje pokožku i celé vaše tělo klidnější a šťastnější.

 

Nutriční hodnoty dýně

100 g vařené (usušené, bez soli) dýně obsahuje zhruba tyto hodnoty (DDD = doporučená denní dávka):

Nutriční hodnoty:
  • sacharidy - 88 % - 4,9 g - 2 % DDD
  • vláknina - 1,1 g - 4 % DDD
  • tuky - 3 % - 0,1 g - 0 % DDD
  • omega-3 mastné kyseliny - 2 mg
  • omega-6 mastné kyseliny - 2 mg
  • bílkoviny - 9 % - 0,7 g - 1 % DDD
  • 20 kalorií - 83,7 kJ - 1 % DDD
  • voda - 93,7 g
  • popel - 0,6 g
Vitamíny:
  • vitamín A - 4992 IU - 100 % DDD
  • vitamín C - 4,7 mg - 8 % DDD
  • vitamín E - 0,8 mg - 4 % DDD
  • vitamín K - 0,8 mcg - 1 % DDD
  • thiamin - 0 mg - 2 % DDD
  • riboflavin - 0,1 mg - 5 % DDD
  • niacin - 0,4 mg - 2 % DDD
  • vitamín B6 - 0 mg - 2 % DDD
  • folát - 9 mcg - 2 % DDD
  • kyselina pantothenová - 0,2 mg - 2 % DDD
  • cholin - 6,2 mg
Minerály:
  • vápník - 15 mg - 1 % DDD
  • železo - 0,6 mg - 3 % DDD
  • hořčík - 9 mg - 2 % DDD
  • fosfor - 30 mg - 3 % DDD
  • draslík - 230 mg - 7 % DDD
  • sodík - 1 mg - 0 % DDD
  • zinek - 0,2 mg - 2 % DDD
  • měď - 0,1 mg - 5 % DDD
  • mangan - 0,1 mg - 4 % DDD
  • selen - 0,2 mcg - 0 % DDD

Jeden šálek konzervovaná dýně obsahuje více živin než čerstvě uvařená dýně, což je hlavně výsledkem částečného odstranění vody. Registrovaná dietetička při UT Southwestern Medical Center Dr. JoAnn Carson

 

Dávkování dýně

Doporučená denní dávka dýně zatím nebyla vědecky stanovena. Konzumujte ji v množstvích jako běžnou potravinu. Pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo pravidelně užíváte nějaké léky, konzultujte zařazení dýně do vaše jídelníčku nejdříve s lékařem.

 

Užívání dýně

Dýně je oblíbenou přísadu muffinů, palačinek a pudinků. Skvěle se vyjímá také v pikantních pokrmech. Nejzdravější je z ní připravit například polévku či ji zapéct se zeleninou. Konzervovanou dýni můžete zkombinovat s kokosovým mlékem, kořením a jednoduše tak vytvořit krémový kari základ. Dýně (pyré nebo konzervovaná) se občas používá dokonce i jako náhražka másla nebo oleje při pečení.

Můžete konzumovat i další části dýně. Ze semínek můžete připravit opečenou křupavou svačinu, rostliny se nejčastěji naklepou a osmaží.

 

Vyzkoušejte některé z našich oblíbených receptů s dýní

 

Nežádoucí účinky dýně

Pro většinu zdravých dospělých je střídmá konzumace dýně bezpečná. Problémy však může způsobit v kombinaci s některými léky. Nadbytek draslíku v krvi může způsobit hyperkalémii (únava, křeče, slabost a dokonce i smrt) a předávkování vitamínem A (žloutenka, žloutnutí očí a kůže, problémy s játry a ledvinami, poškození jater, narušení vývoje a růstu u dětí).

Dýně je mírně močopudná. Pokud jí sníte velké množství, vaše tělo bude možná močí vylučovat více vody a soli.

VIDEO: Produkce dýní

 

Někteří lidé mohou být na dýni alergičtí

Alergie na dýni se nejčastěji objevuje u lidí s alergií na citrusy, meloun, rajčata, cuketu, okurky a banány.

dýňová semínka a dužina

Alergii může vyvolat už kontakt kůže s dužinou či dýňovými semínky

 

Vyvarujte se nezdravým jídlům s příchutí dýně

Že má něco dýni v názvu rozhodně nezaručuje, že je to zdravé. Například dýňové latté s konzumací opravdové dýně opravdu nemá společné žádné zdravotní benefity.

Pečivo z dýně jako jsou například chleba a koláče vám sice dodají nějaké extra vitamíny, minerály a vlákninu - ale také spoustu cukru a rafinované sacharidy.

dýňový koláč

Dýňový koláč vašemu tělu dodá živiny, cukr i rafinované sacharidy

 

Kdo by dýni jíst neměl

Lidé s ledvinovými problémy by se měli vyhnout konzumaci velkého množství draslíku. Následky neschopnosti ledvin odstranit nadbytečný draslík z krve mohou být fatální.

 

S jakými léky dýni neužívat? (kontraindikace)

Užívání betablokátorů nebo ACE inhibitorů společně s dýní (nebo jinými potravinami bohatými na draslík) může znamenat předávkování draslíkem nebo hyperkalemii.

Konzumace velkého množství dýně vašemu tělu může ztížit čištění od lithia, což může vést k vedlejším účinkům způsobovaným konkrétními léky.

dýně

Dýně je mírně močopudná, což může být problém v kombinaci s nějakými léky, zejména s obsahem lithia

 

Dýně a FAQ - často kladené dotazy

Jaký je rozdíl mezi dýní a tykví?

Dýně je stejně jako například cuketa nebo patizon tykev.

Jak dýni před pečením nakrájet?

Dýni rozřežte na půl. Má velmi tvrdou slupku, takže se možná budete muset trochu snažit. Poté z ní vyjměte všechny vláknité části, semínka a dýni nakrájejte na klínky.

Jsou semínka dýně jedovatá?

Semínka dýně jsou jedlá a plná živin. Dýňová semínka mohou mít pozitivní vliv například na močový měchýř a zdraví srdce.

Jak se dýně používá?

Nejjednodušší je nakrájenou dýni ochutit solí a pepřem a péct chvíli v troubě. Zvlášť v zimě lidé dýni rádi mixují do polévky nebo z ní pečou koláče. Jedlá jsou také dýňová semínka.

Je čerstvá dýně zdravější než konzervovaná?

Nutriční poradkyně Katherine Zeratsky: "Čerstvé jídlo obecně obsahuje více živin než konzervované či vařené. Čerstvá i konzervovaná dýně však obsahují draslík, vitamín A a železo."

Jak čerstvou dýni vybrat?

Hledejte dýni bez škrábanců, pevnou a těžkou přiměřeně velikosti.

Jak dýni skladovat?

Dýně v celku může být na chladném tmavém místě skladována až dva měsíce.

Mám semínka z dýně vyhodit?

Pokud připravujete dýňový chleba, polévku nebo jiný recept z čerstvé dýně, semínka nevyhazujete. Upečte je a získejte zdravou křupavou svačinu.

Můžu jíst dýni když mám cukrovku?

Dýně obsahuje sacharidy, které mohou hladinu cukru ve vaší krvi zvýšit. Zároveň však obsahuje také řadu látek tento efekt minimalizujících. Dýně je proto vhodná i pro diabetiky. Podle studií může dýně zlepšovat inzulínovou rezistenci a glukózovou toleranci, zpomalovat vývoj cukrovky a snižovat hladinu krevního cukru.

Můžu jíst syrovou dýni?

Ano, můžete. Přidat ji můžete například do proteinového smoothie.

Rychlé podzimní hruškové smoothie ze 3 surovin

Rychlé podzimní hruškové smoothie ze 3 surovin

Kvůli smoothie nemusíte běžet do potravin. Na dnešní recept bohatě stačí i 3 suroviny. Dnes jsem vám nachystala zdravé, rychlé a podzimní smoothie s hruškami, kterých je teď na podzim všude spousta.

 

Podzimní hruškové smoothie s burákovým máslem

Budeme potřebovat:

hruskove_smoothie_recept

 

Postup:

Všechny ingredience vhodíme do mixéru a mixujeme do požadované konzistence. Nezapomeňte na odměrku Blendea SUPERGREENS. Do smoothie můžete přidat i libovolné sladidlo, ale pokud zvolíte opravdu zralé hrušky, docílíte přirozeně medové chuti.

 

Zdravotní benefity použitých surovin:

  • Hrušky obsahují hodně balastních látek, jež příznivě ovlivňují činnost střev.
  • Buráky a burákové máslo napomáhají k udržení cholesterolu a cukru v krvi v normálu.
  • Blendea SUPERGREENS se skládá z mladého ječmene, zelené pšenice, chlorelly a spiruliny. Tyto složky spolu v kombinaci tvoří skvělou směs, která vám pomůže s trávením, detoxikací těla a dodá Vám přirozenou energii. Balení vystačí na 30 smoothies nebo jiných zdravých receptů. Objednejte ještě dnes.
.
Podzimní únava - exkluzivní tipy, jak na ni vyzrát

Podzimní únava - exkluzivní tipy, jak na ni vyzrát

Podzim je období změn. Dny se krátí, ochlazuje se a na nás padá únava a chmury. Kolem nás hýří bacily a my se jen tak tak držíme, aby nás to také neskolilo. Navíc jsme úplně bez energie. Nejspíš se dostavil podzimní únavový syndrom. Co dělat, abychom tohle období ustáli a pokořili jsme podzimní únavu?

 

Co je to podzimní únava?

Podzim představuje období zkoušky našeho zdraví – čelíme řadě nepříznivých faktorů a jen na nás záleží, do jaké míry to zvládneme a zůstaneme zdraví. Náš organismus bývá po létě často vyčerpaný.

PharmDr. Tomáš Arndt vysvětluje: "Velmi nepříznivě na naši psychiku působí rovněž zkracování světelného dne a přibývající šero a tma. Zvyšuje se míra stresu, kterému jsme vystaveni – ať už v práci či díky nepříznivým rozptylovým podmínkám v ovzduší.
Řada z nás také podcení nebezpečí přicházejícího chladného počasí a díky nedostatečnému oblečení snadno nastydne. To vše doprovází stálá neboli chronická únava."

 

Příznaky a projevy podzimní únavy

  • Ráno se vám vůbec nechce z postele
  • Vstáváte s bolestí hlavy
  • Bolest hlavy přijde během dne
  • Káva je váš jediný přítel
  • Jste nestálí, nevyrovnaní
  • Máte neustále nervy na pochodu
  • Cítíte se vyčerpaní
  • Nesoustředíte se na práci jako obvykle
  • Máte výkyvy nálad
MUDr. Marie Rebjonková uklidňuje: "Nevlídné podzimní počasí má negativní vliv na lidskou vitalitu. Je samozřejmé, že na podzim pociťujeme útlum, nedostatek energie, vyčerpání, ale také smutek nebo nervozitu. Lenost nebo ospalost prostě k podzimu patří."

sport_proti_podzimni_unave

Podzimní únava nás nedoběhne

 

Co se stane, když budeme podzimní únavu „přecházet“?

Podzimní únava se na vás projeví neschopností koncentrace, časté výkyvy nálad, depresí i záchvaty úzkosti. Situaci nepodceňujte, mohlo by dojít k opravdu vážným psychickým stavům. A přitom stačí jen pár malých krůčků k lepší náladě a přísunu energie.

TIP: Po podzimu následuje zima, během které vás může trápit zimní únava. Jak na ni?

 

 

Blendea SUPERGREENS jako nakopávač a posilovač imunity po celý rok

Vyzkoušejte také Blendea SUPERGREENS, skvělý nakopávač a startér pro každý den. Blendea SUPERGREENS je směsí zeleného ječmene, mladé pšenice, chlorelly a spiruliny. Tyto superpotraviny detoxikují organismus, zlepšují trávení, posilují imunitu, zabraňují překyselení a omezují pocit únavy.

Stačí jednu lžičku zalít 100 ml vody a přidat pár kapek citronu. Příval energie se dostaví už po několika dnech pravidelného používání. Vyzkoušejte a sama uvidíte.

.

 

Jak na podzimní únavu

Zklidněte psychiku a odbourejte stres

Na uklidnění vám skvěle pomůže čaj z meduňky, třezalky nebo rozmarýnu. Doma si přichystejte příjemné prostředí, zabalte se do hřejivých dek, svetrů nebo pletených ponožek, vezměte si svou oblíbenou knížku a čtěte. Atmosféru podtrhněte hřejivými vůněmi v aromalampách. Pokud se doma nedokážete odreagovat, vsaďte na masáž, saunu nebo vířivku cestou z práce.

.

 

Terapie pohybem a barvami

Pohyb, pro někoho možná až překvapivě, vás dobije velkou dávkou energie. Odpoutáte se od chmurných myšlenek, budete mít dobrý pocit, že děláte něco pro své tělo, a navíc vyplavíte spoustu hormonů, které ve vás vyvolají pocit štěstí a pohody.

Pravidelné cvičení napomáhá správnému fungování kardiovaskulárního systému, který pak dodává kyslík do těla. Necítíte se na pravidelný dril v posilovně? Nevadí, zajděte si na jógu, na lekci tance, na plavání… Anebo se jen projděte venku na čerstvém vzduchu a cestou se kochejte ještě nespadanými barevnými listy nebo jen poslouchejte, jak vám listí šustí pod nohama.

 

Odpočinek

Pokud se cítíte unavení, vyčerpaní a bez energie, odpočiňte si. Jděte brzy spát, naplánujte si volnou neděli, kterou strávíte v dece doma na gauči anebo u hořícího krbu.

Zkrátka poslouchejte své tělo. Pokud vám říká, že potřebuje dočerpat energii, rozhodně mu neodporujte. Váš spánek by měl být pravidelný. Chodit spát a vstávat byste měli během týdne ve stejný čas, protože tělo si na tento režim navykne a spánek je pak kvalitnější. Takže si více odpočinete.

 

Bojujte s podzimní únavou zdravým jídelníčkem

Nejlepší pro podzimní jídelníček je jíst sezónně a lokálně. Ne vždy to jde, ale pokud máte tu možnost, uděláte to nejlepší pro své tělo.

Po čem tedy ideálně sáhnout? Z ovoce si určitě dejte jablka, hrušky, švestky. Vařte z kořenové zeleniny, zkuste cukety, dýně, květák, kapustu, červenou řepu, zelí, brambory a batáty.

Dále nezapomínejte na polévky, luštěniny a kvalitní obiloviny. Rozhodně neopomeňte ani vlašské ořechy, které vám dodají zdravé tuky, zinek i vitamíny na posílení imunity.

 

Podzimní detoxikace

Podzimní detox provádějte s rozvahou a opatrně, zvláště pak v případě, že jste na detoxikačním poli nováček.

Určitě nechtějte všechno změnit hned, ať tělu nepřivodíte šok. Na svou podzimní detoxikaci si připravte alespoň 3 týdny, v nejlepším případě týdnů 6.

Postupně z jídelníčku začněte vyškrtávat lepek, laktózu, smažená jídla, rafinované cukry a sůl, která zbytečně zadržuje vodu v těle.

Naopak si dopřávejte bylinné čaje, vlažnou vodu s citronem, již zmíněné polévky, pečenou nebo vařenou kořenovou zeleninu, luštěniny, povařené nebo sušené ovoce a ořechy všeho druhu.

Vysaďte alkohol, ať si odpočinou vaše játra a zkuste vypít aspoň 2 litry vlažné neperlivé vody denně, abyste nastartovali ledviny.

 

Potraviny, co nás na podzim nakopnou

Zázvor

Zázvor je oblíbené koření, které má využití jak v kuchyni, tak jako lék. Typickou intenzivní vůni dodávají zázvoru esenciální oleje, kromě nich má však v sobě také celou řadu vitamínů, jako je vitamín A, B1, B2, C, E, a minerálních látek – sodík, hořčík, fosfor, draslík, vápník, železo.

Na podzim je skvělý pro své hřejivé účinky, takže čaj ze zázvoru je tou pravou vzpruhou po prochladnutí. Stejně tak dobře zažene i začínající zánět v krku nebo nachlazení.

Působí také proti nevolnosti, migréně a zlepšuje zažívání. Horké zázvorové obklady ulevují od bolesti za krkem a uvolňují ztuhlé svaly.

CHRAŇTE SE: 9 okamžitých tipů, jak se letos bránit nachlazení a chřipce.

 

 

Červená řepa

Kromě toho, že řepa přináší mnohé vitamíny a minerály, které svědčí našemu zdraví, obsahuje také možná méně známé rubidium, cezium a lithium, které jsou významné svým pozitivním vlivem na naši psychiku.

Díky křemíku má blahodárný vliv na vlasy, nehty, pleť a kůži. Selen a vitamín E podporují imunitu. Obecně řepa detoxikuje a přispívá k celkové regeneraci organismu.

 

Dýně

Dýně je vyloženě vitamínový zázrak přírody. Obsahuje velké množství beta - karotenu, vitamínů skupiny B (B1, B2, B3), vápník a železo a působí jako silný antioxidant.

Nejvíc obsahuje draslíku, který snižuje krevní tlak a udržuje nám správné množství vody v těle. Dýně hokaido dokáže krásně prohřát organismus, váže na sebe toxiny, léčí žaludek, slezinu a slinivku břišní.

 

Citron

Citron je bohatým zdrojem vitamínu C, to je známá věc. Citrony navíc chrání před ledvinovými kameny, před anémií, zlepšují zdraví trávicího traktu. Dále zlepšují zdraví srdce a chrání před rizikem vzniku rakoviny.

 

Jablka

Toto vyloženě podzimní ovoce posiluje imunitní systém, krevní oběh, srdce, cévy a stabilizuje hladinu cukru v krvi. Slupka jablka obsahuje železo, fosfor, draslík, hořčík, vápník, vitamin C, karoten, nenasycené mastné kyseliny a vlákninu. Také obsahují značný podíl draslíku, který zajišťuje správnou funkci ledvin a činnost svalů.

PharmDr.Tomáš Arndt radí:  "Je důležité dodržovat pitný režim a najít si vhodnou formu relaxace, která pomáhá omezovat stres. Je dobré také popíjet čaje (bylinné nebo ovocné), které obsahují hřebíček, skořici, kardamon, zázvor či svěží aroma citronu a citronové trávy. I ty povzbuzují mysl a působí proti stresu."

 

Jablkem proti podzimní únavě

Kromě výše zmíněných benefitů, které jablko nabízí, se dá využít ještě dále. Skvěle vás nakopne čerstvý jablečný mošt, který jednoduše uděláte v odšťavňovači. Pokud ho nemáte, stačí jablíčko nastrouhat najemno na struhadle. Z dužiny vymačkáte šťávu do sklenky a zbytek ovoce můžete použít třeba na závin. Anebo na pleťovou masku.

jablko_proti_podzimni_unave

Jablko je takový malý podzimní zázrak :)

 

Podzimní pleťová maska z jablka

Nastrouhanou dužinu z jablka smíchejte v hrnku s jednou lžičkou medu, špetkou skořice a trochou jedlé sody nebo hrubozrnné soli. Naneste na obličej a dekolt a nechte 20 minut působit. Poté směs z těla sundávejte za pomalé a krouživé masáže.

Tahle kúra vám vyčistí póry, hydratuje pleť, detoxikuje a projasní pokožku a nakonec vám i zvedne pochmurnou náladu. Ať už svou vůní anebo tím, že vám dovolí 20 minut jen ležet, odpočívat a relaxovat.

.
.