• Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Přerušovaný půst – kompletní MANUÁL pro začátečníky + ROZHOVOR se specialistkou

Přerušovaný půst – kompletní MANUÁL pro začátečníky + ROZHOVOR se specialistkou

Internetem se prakticky celoročně šíří výzvy k detoxům a hubnutí. Také jste si toho všimli?

Čím dál tím více začíná být populární téma půstů a jejich různých verzí. Mě zaujal právě přerušovaný půst. V rozsáhlém článku, který je plný zahraničních zdrojů, studií i publikací, se dozvíte:

 • Co to jsou půsty obecně,
 • co přesně je přerušovaný půst,
 • jaké druhy přerušovaného půstu existují a jak je dodržovat,
 • jaké jsou jeho zdravotní benefity
 • a další praktické rady.

Na často kladené otázky v článku odpovídá výživová specialistka Ing. Hana Střítecká, DiS, Ph.D. Dodatečné dotazy nám můžete klást v komentářích :)

Na správnost údajů a zdravotních tvrzení v článku dohlíží odborný garant, Ing. Hana Střítecká, Ph.D.

Co je to půst?

Všeobecná definice říká, že půst znamená fungování lidského těla bez jídla případně i pití po určitou dobu. Může se jednat o zdržení se jídla po určitou dobu či jen pití ovocných a zeleninových šťáv.

Správně provedený půst může tělu přinést zdravotní výhody v podobě snížení stupně obezity či zlepšení kardiovaskulárního systému. Může dojít k rychlejší regeneraci těla a také může dojít ke stimulaci protistárnoucích procesů.

Portál Česká ordinace přibližuje půst jako čas, ve kterém člověk nepřijímá pevnou potravu, pouze pije vodu. Občas se také můžeme setkat se záměnou půstu za dietu. Jedná se však o mylné tvrzení. Při půstu dochází k zpomalování až postupnému zastavení činnosti žaludku. Při dietě nikoliv.

Podpořte půst, hubnutí i detoxikaci těla zelenou směsí superpotravin Blendea SUPERGREENS

Blendea SUPERGREENS obsahuje komplex 5 zelených superpotravin nabitých zdraví prospěšnými živinami. Není přípravkem na hubnutí, přesto vám však může dopomoct k vysněné postavě i pevnému zdraví. Extra dávku důležitých živin a minerálů oceníte nejen při přerušovaném půstu, kdy jich do těla dostáváte ještě méně než obvykle.

 • SUPERGREENS urychluje metabolismus, zlepšuje zažívání a čistí trávicí soustavu.
 • Vysoký obsah vlákniny tlumí pocit hladu.
 • Stimuluje tělo k lepšímu hospodaření se živinami.

Přerušovaný půst

Přerušované půsty nejsou dietou, ale způsobem stravování. Při této metodě se nezmění to, co jíte, ale změní se čas, kdy budete jíst.

Samotné pojmenování tohoto typu půstu pochází z anglického Intermittent Fasting. Setkat se také můžete i s názvem přerušované hladovění

Nejčastějším cílem, proč lidé s půsty začínají, je potřeba snížit množství tělesného tuku a ztráta kilogramů.

Jak je možné, že díky přerušovanému půstu lidé hubnou?

Během této metody je nutné rozlišení dne na dvě časová období – fáze krmení (tedy kdy jím a poté trávím) a fáze hladu (tedy využívám v těle uložených zásob). Období krmení trvá většinou 6-8 hodin.

Colleen Whitson a přerušovaný půst
Colleen Whitson a její výsledky přerušovaného půstu.

Po uplynutí této doby tělo přechází do stavu, který se nazývá tzv. post-absorpční. Obvykle trvá 8-12 hodin po posledním požitém jídle. V tomto momentě se bude tělo nacházet ve fázi hladovění.

Pro tělo je mnohem jednodušší spalovat tuk ve fázi hladovění, protože není aktivní inzulín. V tomto momentě je možné se zbavit i těžce nepřístupného tuku, který normálně během doby krmení jde jen těžko spálit.

Podpořit odbourávání zásob tuku můžete i cvičením v době hladovění, svaly si z něj totiž budou po vyčerpání glykogenových zásob tvořit energii.

Šéf laboratoře neurověd z amerického Národního ústavu pro výzkum stárnutí Mark Mattson (převzato ze zdravotnickydenik.cz)

Po většinu naší historie jsme určitě nejedli třikrát denně a mezi tím nějakou tu přesnídávku. Náš organismus se vyvíjel tak, aby vydržel období s nedostatkem potravy. U myší vede hladovění k účinnější mentální funkci a k větší pozornosti a jeho účinky trvají jeden nebo dva týdny. Jestliže jíme méně, nevede to k témuž účinku. Když konzumujeme tři jídla za den, byť s nižším množstvím kalorií, obnovují se vždy energetické rezervy. A tak i když jsme třeba šest hodin bez jídla, nevede to k žádnému zvýšení ketonů, k němuž dochází jedině tehdy, když tělo spotřebovává tuky jako zdroj energie.

TIP: Zařaďte do svého plánu také cvičení během doby, kdy máte nejnižší hladinu inzulinu, a tedy brzy ráno.

přerušovaný půst a ranní cvičení

Rozhovor o přerušovaném půstu s doktorkou Lenkou Fejfarovou

Oslovila jsem praktickou lékařku pro dospělé, MUDr. Lenku Fejfarovou, která vyjádřila svůj názor k přerušovanému půstu:

Paní doktorko, po jakou dobu doporučujete dodržovat přerušovaný půst tak, aby byl znatelný nějaký efekt pro tělo?

Přerušovaný půst či půst jakýkoliv je velmi individuální záležitost. Tedy dle mého názoru nelze doporučit délku půstu obecně. Záleží na mnoha faktorech např. bude jistě hrát roli: věk, BMI, pracovní zařazení, onemocnění, chronické užívání léků atd…

Reakce těla na jakoukoli změnu ve stravování je velmi individuální, stejně tedy i doba nutná k úbytku tukové tkáně. Ideální je tedy zvolit režim, který tělu nejlépe vyhovuje a dodržovat ho dlouhodobě. Samozřejmě je nutné reagovat při jakékoli změně týkající se zdravotního stavu či fyzické i psychické zátěže a přizpůsobit se též pracovnímu nasazení.

Jaké klady přerušovaného půstu byste vyzdvihla?

Jakákoliv snaha, která vede k zamyšlení, co jíme a jaký dopad má strava na náš organismus a na naše zdraví, je přínosem.

Klady půstu vidím pouze u lidí, kteří jsou disciplinovaní, jsou rozhodnutí pro změnu životního stylu a režimu.

U režimu přerušovaného půstu vidím jako pozitivum nenásilné a pravidelné odlehčení těla spojené s očistou organismu bez pocitu hladu.

Pro koho metoda přerušovaného půstu není vhodná?

Nelze doporučit rozhodně půst lidem, kteří mají těžkou fyzickou práci, psychické vypětí, chronické onemocnění, například diabetes, dětem, gravidním ženám či seniorům. Půst rovněž není vhodný pro skupinu osob, které jsou  například na terapii nesteroidními antirevmatiky, antibiotiky, kortikoidy  a mnoho a mnoho dalších léků by se našlo.

 Za odpovědi děkuji MUDr. Lence Fejfarové, praktické lékařce pro dospělé.

Metody přerušovaného půstu

Vzhledem k popularitě přerušovaného půstu bylo navrženo několik různých metod jeho dodržování. Všechny mohou být při správném provedení účinné, avšak záleží na jedinci, který princip mu bude vyhovovat nejlépe. V následujících bodech je popsáno 6 populárních způsobů, jak provádět přerušovaný půst, které zveřejnil magazín o zdravém životním stylu Healthline.

Metoda 16/8: postění po dobu 16 hodin denně

přerušovaný půst, metoda 16/8

Tato metoda vymezuje během dne dvě časová okna, tzv. dobu krmení a postění. Každodenní půst pak trvá po dobu 14-16 hodin a doba okna pro přijímání potravy je stanovena na 8-10 hodin.

Do jídelního okna je možné zahrnout 2, 3 nebo i více jídel. Tato metoda je jedna z jednodušších. V praxi znamená nejíst nic po večeři a vynechat snídani. Například pokud dojíte své poslední jídlo ve 20:00 a pak nejíte do 12:00 následujícího dne, pak jste technicky nastavily půst 16/8.

V rámci pitného režimu je doporučené pít vodu, kávu a jiné nekalorické nápoje, což také může utlumit úroveň hladovění. Jednou z nejdůležitějších zásad ale je dodržování zdravé výživy a tedy ne sníst cokoli, co nás napadne.  Jestliže člověk bude jíst nezdravé potraviny nebo nadměrné množství kalorií, metoda nebude fungovat tak, jak má.

Začali jste s metodou 16/8, chcete udělat další krok vpřed a zároveň na 24 hodinový půst se necítíte? Nevadí! Zkuste metodu 4/20, tedy 20h půst a 4h okno pro krmení. Metody přerušovaného půstu nemají žádná pevná pravidla, jen doporučení.

TIP: Pokud s půstem začínáte, rozhodně se nezaměřujte na čas. Jde o jednu z hlavních chyb začátečníků. Snažte se vyplnit svůj celý den aktivitami tak, aby se vaše hlavní myšlenky neubíraly směrem k jídlu. Nebuďte otrokem jídla, užívejte si běžný den naplno.

Metoda 5:2, půst dva dny v týdnu

přerušovaný půst, metoda 5:2

Tato metoda zahrnuje zdravé stravování 5 dní v týdnu a následné omezení kalorií během 2 dnů. Metoda bývá někdy nazývána rychlou stravou. Během doby postění (dva dny v týdnu, obvykle víkend) se doporučuje ženám sníst 500 kcal a mužům 600 kcal denně.

V praxi to to znamená, že například od pondělí do pátku se stravujete zcela normálně a během víkendu každý den přijmete dvě malá jídla každé v hodnotě 250 kcal. Jedná se tedy než o klasický půst o metodu kalorické restrikce.

Metoda 24 h

přerušovaný půst, metoda 24 h

V tomto případě se jedná o princip dvacetičtyřhodinového půstu, a to jednou  za týden. Půst začíná poslední večeří a končí večeří následující den.

Pokud si tedy připravíte večeři v pondělí v 19h a nebudete jíst až do následujícího dne do 19h, pak jste zrealizovali 24hodinový půst. Je na každém, jak si tento den naplánuje. Není důležité, zda se bude začínat  snídaní, obědem nebo večeří – účinek je stejný.

Pokud se lidé postí s cílem zhubnout, je velmi důležité, aby tělo v období, kdy přijímají potravu, bylo plnohodnotně živeno. Je nutné myslet na správnou a vyváženou stravu, která by měla obsahovat ve správných poměrech všechny makroživiny, tedy bílkoviny, sacharidy a tuky. Voda, káva a jiné nekalorické nápoje jsou během postění dovoleny.

Tento princip může být pro mnoho lidí poměrně obtížný. Všeobecně se doporučuje začít s jednodušším druhem půstu (například 16/8), a potom zkusit přejít na tuto metodu. Pokud se přeci jenom pro tuto metodu rozhodnete, nutná dávka sebedisciplíny bude rozhodně potřeba.

Půst každý druhý den

přerušovaný půst každý druhý den

Existuje několik verzí této metody. Některé z nich umožňují příjem přibližně 500 kcal v době krmení.

Pro začátečníky to není vhodná varianta, protože člověk doslova hladoví několikrát do týdne, což už není příjemné a z dlouhodobého hlediska pravděpodobně neudržitelné.

Tyto metody by s sebou měly nést i úpravu denního režimu a například i meditace. Rozhodně je nemůže podstupovat člověk, který denně těžce manuálně pracuje.

Dieta bojovníka

přerušovaný půst, metoda dieta bojovníka

Tato metoda vyjadřuje postění během celého dne a naopak obrovskou dávku jídla během noci. Během doby postění je dovoleno jíst malé množství tepelně neupraveného ovoce a zeleniny.

Následuje jedna velká porce jídla v noci. Bojová strava byla jednou z prvních “diet”, která zahrnovala formu přerušovaného půstu. Tuto metodu je vhodné kombinovat s Paleo dietou.

CO JE TO PALEO DIETA? Paleo strava je primárně složena z tuků, bílkovin a menšího množství sacharidů, které jsou získané ze sezónního ovoce a zeleniny. Paleo strava tedy odkazuje na konzumaci základních potravin a je založena na vysokém podílu zdravých tuků.

Spontánní přeskakování jídla

přerušovaný půst, metoda spontánní přeskakování jídla

Dle této metody je nejjednodušší přeskočit jídlo z času na čas, když se člověk necítí hladový nebo je příliš zaneprázdněný uvařit. Metoda považuje za mýtus tvrzení, že lidé potřebují jíst každých několik hodin. 

V praxi to znamená, že pokud člověk nemá během rána hlad, snídani vynechá a během dne spontánně sní například oběd a večeři. Řídí se svým instinktem. V tom případě se jedná v podstatě o přerušovaný půst. Opět je ale nutné dodržet pravidlo zdravých a prospěšných potravin tak, aby tělo dostalo všechny potřebné živiny.

VIDEO: Květka vysvětluje princip přerušovaného půstu

Zdravotní benefity přerušovaného půstu

Přerušovaný půst může pomoci snížit hmotnost a redukovat vnitřní tuk

Většina lidí přerušovaný půst zkouší právě s cílem zhubnout. Krátkodobé hladovění zvyšuje rychlost metabolismu až o 14 %. Právě rychlejší metabolismus pomáhá tělu spálit ještě více kalorií. Přerušovaný půst může způsobit úbytek hmotnosti o 3-8 % během 3-24 týdnů a to zejména tuku uloženého v oblasti břicha, tzv. viscerální tuk.

Magazín o kulturistice zveřejnil tvrzení opřené o studie, které zmiňují, že úbytek tuku je v tomto případě velice snadný díky omezenému počtu zkonzumovaných kalorií během dne.

CO JE VISCERÁLNÍ TUK?

Viscerální tuk, nebo-li tuk útrobní je tuk, který se ukládá v oblasti břicha, okolo orgánů a proto je nebezpečný. Tento druh tuku někdy nebývá vidět na první pohled.

Půst snižuje riziko vzniku diabetu druhého typu

Diabetum meliitum (DM II.typu) se v posledních desetiletích stal rozšířeným onemocněním. Hlavním rysem je hladina cukru v krvi v souvislosti s inzulínovou rezistencí. Právě přerušované hladovění může snižovat inzulinovou resistenci omezeným příjmem glukózy a tedy nižším a méně častějším vyplavováním inzulinu, což snižuje i riziko rozvoje následného DM II. typu.

Studie ukázaly, že při procesu přerušovaného půstu hladina cukru nalačno v krvi  byla snížena o 3 až 6 %, zatímco hladina inzulinu byla snížena o 20-31 %. Přerušované hladovění může být vysoce účinné u osob ohrožených vznikem DM II. typu.

ČTĚTE TAKÉ: Dieta při cukrovce není nudná ani stereotypní.

přerušovaný půst a diabetes
Přerušovaný půst může snížit riziko DM II. typu

Přerušovaný půst snižuje oxidační stres a záněty v těle

Oxidační stres vede ke stárnutí a mnoha chronickým chorobám. Při nedostatečné antioxidační ochraně těla vznikají nestabilní molekuly, které nazýváme volné radikály. Ty reagují s jinými důležitými molekulami (např. DNA, buněčnými membránami a pod.) a poškozují je. Několik studií prokázalo pozitivní vliv přerušovaného půstu na zvyšování odolnosti těla v boji proti oxidačnímu stresu.

Snižuje riziko výskytu srdečních onemocnění

Jedním z největších strašáků současnosti jsou onemocnění kardiovaskulárního systému. Zařazením přerušovaného půstu lze eliminovat rizikové faktory, které jsou s tímto druhem onemocnění spojeny nebo mohou zvyšovat pravděpodobnost jeho výskytu.

Přerušovaný půst může pomoct upravit krevní tlak, snížit hladinu celkového LDL cholesterolu, triglyceridů a hladinu cukru v krvi, což jsou věci řazené mezi tzv. ovlivnitelné rizikové faktory, často vedoucí k srdečním onemocněním.

přerušovaný půst a zdraví srdce
Onemocnění srdce a cév je jednou z nejčastějších příčin úmrtí.

Snižuje riziko vzniku některých typů rakoviny

Proces přerušovaného půstu vyvolává procesy buněčné obnovy, dochází k tzv. odstraňování odpadu. Tento proces může poskytnout ochranu před několika nemocemi, včetně rakoviny.

Pro rakovinu je charakteristický nekontrolovatelný růst buněk. U hladovění bylo několikrát prokázáno, že má několik příznivých účinků na metabolismus, které mohou vést ke snížení rizika rakoviny. Zároveň mohou zmírnit vedlejší účinky chemoterapie.

Zde je ale nutná velká pozornost, aby již dost vyčerpané tělo nemocí nebylo ještě více vyčerpáno nedostatkem příjmu kvalitní potravy s dostatkem všech potřebných živin.

Podporuje funkce mozku

Snížený oxidační stres a záněty zlepšují i celkovou produktivitu a zdraví mozku. Hlavní příčinou je však celkové zlepšení metabolických vlastností lidského těla. Přerušovaný půst může zvýšit růst nových nervových buněk a tím podpořit funkci mozku.

Martin Matoulek z III. Interní kliniky 1. Lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice Praha pro irozhlas.cz

Půst znamená, že se odříkáme některých jídel, která velmi zatíží náš gastrointestinální trakt a u kterých spotřebujeme spousty energie na zpracování potravy. Tím se nám uvolní možnost, nebo energie pro práci mozku.
přerušvaný půst a produktivní mysl
Lepší produktivitu mozku ocení především ti, kteří potřebují nutnou dávku koncentraci při své práci nebo studiu

Přerušovaný půst prodlouží váš život

Vědci dlouho zkoumali vztah mezi omezením kalorií a prodloužením života. Z logického hlediska to může dávat smysl. Každý z nás chce určitě žít co nejdéle plnohodnotný život ve zdraví. Vědecká studie  z roku 2006 tento vztah potvrdila. Přerušovaný půst může opravdu váš život prodloužit.

Mezi faktory, které zkracují život, patří nezdravý životní styl, obezita, kouření, obžerství, stres, alkohol a další. Vyvarujte se jim.

Pro koho přerušovaný půst není vhodný?

 • děti a dospívající mládež
 • osoby citlivé na poklesy hladiny cukru v krvi
 • osoby s podváhou
 • těhotné a kojící ženy
 • osoby těžce nemocné nebo v rekonvalescenci po těžké nemoci/úrazu
Zdravotní benefity přerušovaného půstu
Zdravotní účinky přerušovaného půstu

Jak začít s přerušovaným půstem?

 • Začněte pomalu a jednoduše. Není kam spěchat. Ze začátku nebude nic dokonalé.
 • Respektujte své tělo.
 • Metoda 16/8 se provádí každý den. Vytvořte si z ní stravovací zvyk.
 • Stanovte si konkrétní čas, ve kterém budete jíst během stravovacího okna.
 • Obvykle vynecháte jedno až dvě jídla z vašeho dne. Správně byste měli získat stejný počet kalorií, jako bez vynechání snídaně. Je tedy nutné zvýšit porci některého z přijímaných jídel.
 • Sledujte se a pečlivě poznávejte své vlastní pocity. Pokud vám to pomůže, zapisujte si je.
 • Časem můžete přidat i různé druhy cvičení. Nebudete tak ztrácet svalovou hmotu.
 • Během prvních dnů je možné, že se dostaví bolest hlavy jako abstinenční příznak vynechání jednoho z jídel. Pijte větší množství vody.
 • Během přerušovaného půstu dodržujte pitný režim v podobě nekalorických nápojů. Pijte vodu a bylinné čaje, kávu bez mléka. Jako nakopávač energie můžete použít i směs Blendea SUPERGREENS.
 • Stravovací okno neznamená obžerství. Jídlo by mělo být nutričně vyvážené a plnohodnotné.
 • Přerušovaný půst lze pojmout jako krátkodobý experiment nebo i jako několikatýdenní redukční dietu či jako dlouhodobý stravovací plán.

Intermitten Fasting, nebo-li přerušovaný půst, je častým terčem diskuse a kritiky odborníků. Jedna část odborníků hodnotí IF jako pouhý trend moderní doby, druhá část odborníků dokládá svá tvrzení studiemi o tom, že se jedná prokazatelně o přirozený model stravování dlouhá tisíciletí zpět.

Přerušovaný půst je metoda, která nemá žádná přesně stanovená pravidla, pouze doporučení. Svým způsobem jde o určitou formou překonání se. To však nemění nic na tom, že základem jídelníčku musí být vyvážená a pestrá strava, která by měla obsahovat správný poměr všech makroživin i mikroživin.

Pamatujte, že jakákoliv metoda stravování nebude fungovat, pokud jídelníček nebude správně nastavený.

Rozhovor s odborným garantem článku Ing. Hanou Stříteckou, Ph.D. o výhodách a riziku přerušovaného půstu

Ing. Hana Střítecká, Ph.D.
Ing. Hana Střítecká, Ph.D., nutriční specialistka a odborný garant správnosti článku

Dobrý den, paní inženýrko. Jste jako specialista na výživu pro, nebo spíše proti půstům?

Nemám ráda půst, protože málo kdo ho umí dobře použít a pokud z plného nekvalitního stravování najednou budeme hladovět a pak se zase vrátíme k původnímu jídelníčku, tak si více ublížíme než pomůžeme. Jsem pro případnou kalorickou restrikci, ale při zachování všech mikro a makroživin, které naše tělo potřebuje.

Má smysl postit se, pokud má člověk hlad? Není pro tělo škodlivé nejíst, když už člověka bolí od hladu břicho a je nervózní?

Určitě půsty nejsou vhodné pro každého, těžce manuálně pracující člověk nemůže hladovět. To by velmi rychle “odpadnul”. Jak už bylo uvedeno výše, je lepší omezit příjem a hlavně se zaměřit na zkvalitnění přijímané stravy, pak totiž můžeme sníst méně, protože naše tělo nedostane jen „prázdné” kalorie, ale spoustu potřebných živin.

Tělo potřebuje živiny, které mění na energii. Nebude tělo unavené, pokud se mu cíleně sníží přísun živin?

Velmi často přijímáme jen prázdné kalorie a ne ony potřebné živiny anebo je přijímáme v nevhodném poměru. Snížením přísunu živin tedy nutně k únavě nemusí dojít, záleží jaké živiny a v jaké podobě přijmeme.

Dá se díky půstu i zhubnout? Kolik přibližně a za jak dlouho?

Určitě dá, je ale důležité si uvědomit, že nejprve ztratíme vodu a pak pokud naše omezená strava nebude správně vyvážená, tak místo žádaného úbytku tuku dojde k úbytku svaloviny a to rozhodně dobře není. Jinak aby byly úbytky trvale udržitelné a tělo si na změnu, kterou snížení hmotnosti v těle udělá, zvyklo, je dobré nejít rychleji než cca 2 – 3 kg/týden.

Jaké je riziko jojo efektu, pokud se člověk vrátí po půstu k předešlým návykům?

Tak jojo efekt jako takový – povětšinou se ve finále hmotnost nejen vrátí na původní, ale hlavně se ještě zvýší a nese to s sebou takové konsekvence, jako zvýšení krevního tlaku, případně vznik či rozvoj cukrovky a pod….

Prostě pokud člověk zhubne vodu a svalovou hmotu místo tuku, tak se dá jojo efekt vždy očekávat, protože metabolicky aktivní je v těle sval. Tedy obecně čím více svalů mám, tím mám větší metabolismus a můžu i více sníst, čím méně mám svalů, ikdyž budu vážit méně než dříve, tím mám metabolismus menší (pomalejší) a měl bych jíst méně.

Mimochodem metabolismus se zpomaluje i sám o sobě věkem, zrovna tak se s věkem i zcela přirozeně snižuje množství svalové tkáně.

Maximálně jak dlouho by měl zdravý člověk držet půst v jedné etapě?

Na tohle neumím odpovědět, protože si myslím, že člověk, byť zdravý, by hladovět cíleně neměl.

Máte tip, jak zvýšit výkonnost těla i pokud je oslabeno půstem a sníženým přísunem energie?

Potraviny, které obsahují vitamíny skupiny B – ty zasahují do metabolismu, pak vitamín C, tedy ovoce, zelenina a dobře stravitelná bílkovina, třeba v podobě ryby nebo vaječného bílku, nebo i třeba jen silného poctivého vývaru.

Všeobecně se doporučuje pravidelná strava 4-5x denně v menších porcích. Přerušovaný půst káže jiné “poměry”. Podle čeho se má neznalý člověk rozhodnout?

Podle toho, co mu vyhovuje – měl by poslouchat vlastní tělo, pokud tloustne beo naopak velmi rychle hubne, je unavený, nebo velmi často nemocný. To vše jsou signály, že způsob, který zvolil, asi není úplně v pořádku.

Pak samozřejmě je důležitý i vlastní obsah – tedy co člověk jí. Já osobně patřím mezi ty, co když se nenají a hladoví, tak je bolí hlava. Tedy se snažím do této fáze nedostat. Jim více v první půlce dne, kdy po snídani mám cca za 2 hod svačinu v podobě ovoce nebo zeleniny, pak cca po dalších 2 hod oběd.

Od oběda mám opět jen nějaké ovoce/zeleninu či “fresh” cca za 4 hodiny a pak večeři za cca další 2-3 hod. Pitný režim více méně jen ve vodě a neslazeném zeleném nebo bylinkovém čaji.

Doporučujete půst i zdravým lidem s ukázkovým stravováním, nebo spíše jako pomoc při některém onemocnění či snaze zhubnout?  

Jak již bylo uvedeno výše, půst jako takový nedoporučuji. Některým svým klientům ale doporučuji “očistný” den, kdy pouze ke snídani a k obědu mají trochu velmi dobře stravitelné bílkoviny, a po zbytek dne jen zeleninu, případně ovoce.

Zelenina je ale lepší, protože se z ní dá udělat teplé jídlo. Nicméně tento den doporučuji zařadit max. 1x za týden a to ještě v době, kdy není potřeba velké ani fyzické ani psychické výkonnosti.

Mohu během půstu cvičit a sportovat? Nebude tělo trpět a střádat?

Záleží na délce půstu a zda se jedná o 100%, kdy se pouze pije nebo o půst přerušovaný, či jen o kalorickou restrikci – tedy mám třeba poloviční příjem oproti jiným dnům.

V tom druhém případě není problém cvičit a sportovat, protože “hladovění” není tak velké ani dlouhé, abychom se dostali do potíží, maximálně při opravdu velkém a těžkém fyzickém výkonu, kdy naše tělo není adaptováno na využívání jiných živin než glukózu (zásobní glykogen). Může dojít k hypoglykemii a třeba může dojít až k omdlení.

Můžete doporučit nějakou literaturu či jiné zdroje, podle kterých se může čtenář zorientovat?

Ano, např. na stránky MUDr. Maňáskové nebo poměrně hodně na toto téma jednak na sobě experimentoval, ale hlavně toho k tomu i napsal Vlado Zlatoš. Nebo sice už starší, ale pěkně popisující fyziologické procesy – MUDr. Partyková.

NEZAPOMEŇTE, že tělo potřebuje důležité látky i během půstu.

Pokud omezujete stravu, cenné živiny v potřebné dávce doplní i naše Blendea SUPERGREENS.

Mnohokrát děkuji za cenné a užitočné informace, paní Střítecká. 

Použitá literatura: Jelínek M: PŮST: cesta k dokonalosti. 2012, 138 s. Havířov: in-PRESS. ISBN: 978-80-905178-0-6.

https://www.dietdoctor.com/intermittent-fasting

DÁLE ČTĚTE: 10 změn ve stravování, které povedou k vašemu lepšímu a zdravějšímu Já.

autor

Květa Bezuchová

Baví mě sepisovat poznatky do užitečných článků a rozhovorů, které mají přidanou hodnotu. S mým tělem budu až do konce života, a tak mi rozhodně není lhostejné, čím ho vyživuji. Základ informací jsem načerpala z kurzu pro výživové poradce zakončený certifikační zkouškou MŠMT. Mám ráda inspiraci, která je všude kolem v podobě zajímavých životních příběhů a ráda tyto zkušenosti sepisuji a předávám lidem v podobě inspirativních rozhovorů.

172 komentářů: “Přerušovaný půst – kompletní MANUÁL pro začátečníky + ROZHOVOR se specialistkou”

 1. Dobry den, chci se zeptat jestli mi někdo, nějaký výživový porsdce dokáže pomoc s IF a sestavení jídelníčku. Děkuji

  • Dobrý den, Deniso,

   určitě doporučuji specialisty ze Světa zdraví, kde Vám nastaví jídelníček přesně na míru bez náročného hladovění. Více o službě zde — https://www.slimming.cz/svet-zdravi/

   Přeji hezký den.

  • Dobrý den, Dagmar, děkujeme za dotaz. Během fáze hladovění je všeobecně doporučené pít tekutiny, které nemají kalorickou hodnotu a nebo ji mají minimální. Voda s citronem tedy nijak proces přerušovaného půstu nenaruší. V případě žvýkaček zvolte tedy ty bez cukru 🙂

   Přeji pěkný den,

 2. Dobrý den, zkouším metodu 12 hodin jídla a 12 hodin půstu. Přes týden není problém, vstávám o půl 4 ráno, takže moje první jídlo je snídaně ve 4 hodiny a poslední jídlo je zase ve 4 odpoledne. O víkendu ale tak brzy nevstávám, mohu si na víkend čas nějak posunout a zachovat nějakou pravidelnost? Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, Terezo, to nás těší, že zkoušíte 🙂 Postění delší jak 12h není problém, v opačném případě by se celý proces narušil – pokud se doba zkrátí. Univerzální radu zde pro vás nemáme. Ideální je nastavit si takové časy – kompromis, který bude reálný jak o víkendu, tak ve všední dny. Vždy je podstatou dodržet 12h. Přeji krásný den.

 3. k Denise a odpovědi Lukáše:
  Svět zdraví je firma, kde se již mnoho lidí spálilo, včetně mne… tam vám se sestavením jídelníčku na míru nepomohou, jsou to podvodníci, jídelníček má každý pacient víceméně totožný… produkty neúměrně předražené… doporučuji vyhnout se velkým obloukem, jde tam především o to, jak vás obrat o co nejvíce peněz

  • Děkujeme za hodnocení, Martino. Necháme čtenáře rozhodnout se samotných. Svět Zdraví poskytuje kompletní služby a poradenství a já věřím, že paní Denise dokáží pomoct. Přeji hezký den.

  • Moje zkušenost je bohužel stejná, za 10 tisíc a šest měsíců +2kg.

  • Svět zdraví – za mě taktéž k ničemu, 5 tisíc jsem v podstatě vyhodila. Vysloveně to neuškodí, může částečně pomoct někomu, kdo potřebuje dohled. Jídelníček na míru je normální racionální jídelníček, kde vám na základě rádoby vědeckého vyšetření krve určí potraviny, které jsou pro vás vhodné a které ne. Například mě nedoporučili rajčata, přestože je miluju, ovšem důvod mi výživová poradkyně nebyla schopna vůbec říct.

 4. Dobrý den,

  chci se zeptat, když si nastavím metodu 16/8, je jedno, jak si to v tom dni rozložím? jako že začnu první jídlo třeba v 10:00 a skončím v 18:00. Jde tam pouze o dodržování 16-půst,8-jídlo….chápu to tak správně?
  Lze třeba upravit i na 5 pracovních dní jinak a víkendy, třeba posunout? (začnu 12:00 obědem a poslední jídlo v 20:00 – víkendy).

  Moc děkuji za info:-).
  Sandra

  • Dobrý den, Sandro. Děkujeme za dotaz. Ano, v podstatě je na Vás, jak si okno „půstu“ a „krmení“ nastavíte. Příklad „vynechání snídaně“ mně osobně přijde nejlépe snesitelný pro začátečníka. Tím, že si to budete posouvat, se celý proces naruší a nedosáhnete potřebného efektu. Proto doporučuji nastavený režim držet i skrze víkendy. Přeji krásný den, Květa.

 5. Dobrý den,

  O odbornících ze Světa zdraví jsem skutečně slyšela převážně negativní zkušenosti z mého velmi blízkého okolí. Ano, dotyčné skutečně hubly po určitou dobu, ale s potravinami s přípravky za nemalé peníze, to si jen tak někdo dovolit nemůže, tedy alespoň dlouhodobě. Souhlasím ale, že odborníci ze Světa zdraví skutečně pomohli…na chvíli.
  Po vysazení těchto přípravků byl znatelný až nepřiměřeně velký jojo efekt, přičemž je jasné, že klientky Světa zdraví nebo kterékoli jiné poradny se přeci nemohou do konce života cpát předraženými přípravky a potravinami, jejíchž (také zdravé) alternativy jsou často k dostání v běžných obchodech. Nejde nám snad o trvalé výsledky za přijatelné peníze? 🙂

  Ale teď k mé otázce: četla jsem tady na Blendea.cz více článků o zdraví, hubnutí atd. Velmi čtivé, opravdu kvalitně psané články, to nepopírám. Jak je ale možné, že v jednom článku uvádíte, že základem všeho je snídaně (např. článek s názvem „10 změn stravování k vašemu zdravějšímu já“) a tady doporučujete v rámci přerušovaného půstu snídani vynechat? Jen mě tedy zajímá, kde je pravda, když jeden tvrdí to a druhý tamto. Chápu, že volba je na lidech, ale proč vysloveně doporučujete vynechat snídani? Co když někdo vynechá odpolední jídlo a večeři?
  Já jsem z těch, co bez snídaně nepřežijí den, takže část dne s hladověním zahajuji kolem 16h a ráno po probuzení (kolem 7h) se prostě musím najíst. Není snazší vynechat večeři? Jen jsem netušila, že je v naší společnosti tak přirozené jíst spíše v druhé polovině dne, asi to mám celé naopak, může to, prosím, někdo uvést na pravou míru třeba pro čtenáře s podobným „problémem“ jako mám já?

  Děkuji za odpověď a přeji krásný zbytek dne.

  • Krásný den, Petro,

   v prvé řadě děkujeme za chválu našich článků, jsem moc ráda, že se Vám líbí 🙂

   Vidím, že jste náš pozorný čtenář a máte přehled o článcích, které publikujeme, to je skvělé! Nevím, zda Vám dokážu odpovědět na otázku tak, jak potřebujete, protože pravda v tomto smyslu zřejmě není. Existuje nesčetně mnoho stravovacích doporučení, diet a každému vyhovuje něco jiného. Tedy některý člověk se např. pro nastartování metabolismu vydá cestou “snídaně je základ dne” a jiný zvolí cestu “přerušovaného půstu”. Každé tělo je individuální a každému vyhovuje něco jiného, netroufám si tedy říci, která cesta je tou nejlepší volbou.

   Vynechání snídaně u metody 16/8 je spíše myšlenko jako příklad. Přesně jak píšete, je na každém, jak si kdo tyto dvě časová okna zvolí a které jídlo vynechá.

   Přeji krásný den,

   Květa.

  • Dobrý den, Petro, já se v komentáři vyjádřím ke Světu zdraví.

   Základním pravidlem a pointou věci je, že pouze díky doplňkům stravy ještě nikdy nikdo nezhubl. Doplněk, který nejenom SZ doporučuje, není přímým důvodem hubnutí. Důvodem je hlavně naučená nebo doporučená změna celkových stravovacích návyků, které jsou doplněk pouze součástí.

   V dnešní době je zřejmé, že lidé očekávají, že po několika týdnech s určitým doplňkem „zázračně a bezbolestně“ zhubnou a poté už budou navěky krásní a hubení. Ale takové kouzlo ještě nikdy nikdo nevymyslel.

   Právě ona změná stravovacího režimu, čerstvé a pestré jídlo, pravidelné porce a zvýšený výdej energie je prvopočátkem hubnutí. Doplněk tuhle snahu a „přerod“ vždy pouze doplňuje /od toho slovo „doplněk“/ a urychluje. Není ale jejím původcem.

   Ve SZ každému doporučí i takový správný jídelníček a potřebnou motivaci. Nákup doplňků není povinný a nikdo je nevnucuje. Kupují je lidé, kteří hubnutí potřebují urychlit /osobně bych se zde nebál použít slovo „ošidit“/, a také lidé, kteří změnu životosprávy kvůli lenosti a neochotě měnit návyky úplně odmítají.

   Typickým příkladem je zde pak člověk, který dostane zdravý, čistý a pestrý jídelníček přesně na míru, k němu si dokoupí řadu doplňků a onen jídelníček ještě ten den zapadá prachem doma v šuplíku. Člověk se láduje doplňky, na jídelníček úplně zapomene a po měsíci, až všechno spotřebuje, zjisťuje, že se váha vrátila. Samozřejmě se po dobu „hubnutí“ stravoval stejně nesprávně, jako před návštěvou poradny.

   Na našich stránkách jsme nikdy Svět Zdraví nedoporučovali jako „magický palác hubnutí“. Naopak, zmínil jsem je já a to pouze 1-2 krát zde v diskuzích, když se někdo ptal na tip na odborné poradenství ohledem stravování. Magie se ale nekoná a lidé si musí uvědomit, že hubnout lze i bez doplňku, s doplňkem o něco rychleji, ale vždy je nutná komplexní změna zejména stravování a ideálně i pohybových aktivit.

   Přeji hezký den a pevnu vůli při snaze o změnu.

 6. Dobrý den,
  chtěla jsem vyzkoušet přerušovaný půst 16/8 – okno krmení jsem si nastavila od 11 hod. – 19hod. Před tím, než jsem s přerušovaným půstem začala, jsem se snažila jíst pravidelně, tedy poslední měsíce jsem jedla 3 – 5 porcí denně (snídaně, oběd, večeře a 1 – 2 svačiny). Musím se přiznat, že jsem snídaňový člověk a skřivan (ranní ptáče) a bez snídaně mi to nedělá úplně dobře. Pokud nepracuji vstávám běžně kolem 7. (pokud pracuji vstávám kolem 5) A vydržet takovou dobu bez snídaně mi dělá problém, né, že bych svou vůlí nevydržela nejíst, ale není mi u toho dobře fyzicky.

  Rozhodla jsem se upravit si metodu na 15/9, kterou jsem si nastavila od 10 hod. – 19 hod. s tím, že v 10 si dám něco jako sváču nebo snídani a kolem 12 hod – 13 hod si dám oběd. Bohužel, tento způsob se mi také neosvědčil, většinou kolem té 13. hodiny nemám ještě hlad ani chuť na oběd (možná je to těmi vedry), a pak mám jakýsi bordel v těch jídlech a hlad či chuť na oběd mám tak ve kolem 15 hod. Což mi zas nevyhovuje kvůli odpoledním plánům.

  Ale benefity přerušovaného půstu jsou pro mě velmi atraktivní, zejména z hlediska hubnutí a vzdávat se nechci. Proto jsem se rozhodla, že to ještě zkusím ale nastavím si jiný časový rozsah krmení. Ponechám si metodu 16/8 nebo 15/9 (ještě nevím). s oknem krmení od 9 hod – 17 hod. nebo 9 hod. – 18 hod. Kdy den začnu snídaní, ale dám si dřívější večeři. Myslím si, že tento typ pustu by mohl být pro mě udržitelný, jak v pracovních dnech tak i ve dnech volna.

  Jen nevím, zda se to dá řadit ještě mezi přerušovaný půst, jelikož se všude mluví o vynechání snídaně. Je tedy možné okno krmení nastavit takto?

  • Dobrý den, Veroniko,

   velmi mě těší, že jste se do přerušovaného půstu pustila 🙂 Dle většiny dostupných zdrojů je minimální délka okna „hladovění“ 16h. Pro vytěžení maximálních benefitů PP doporučuji tento interval 16/8 dodržet. Zda bude mít úspěch metoda 15/9 nedokážu posoudit. V podstatě jde o to, aby si tělo co nejvíce odpočinulo od jídla a stihlo vše strávit. Vynechání snídaně je pouhým příkladem, mně osobně to přijde nejlépe nastavitelné, není to však podmínkou 🙂

   Krásný den,

   Květa B.

 7. Já jsem vlastně šťastný člověk :). Snídaně jsem nikdy mít nemusela. Ráno mi stačí černá káva, nikdy jsem ji nesladila. Ta je pro mě nutností. Přerušovaný půst 16/8 rozhodně zkusím.

  • Dobrý den, Hanko. Pro ještě výraznější benefity půstu určitě doporučím i Blendeu s pročišťujícím efektem. Navíc dodá potřebné živiny, které jinak mohou chybět. Přeji hezký den. https://www.blendea.cz/obchod-krok-1/

  • Dobrý den, mám to stejně, snídat nemusím.
   Půst jsem začala 16/8 potom jsem po 2 měs přešla na 18/6
   Půst držím 3 měsíce, zhubla jsem 10 kg.
   Cítím se velice dobře.
   Dnešním dnem přecházím na půst 20/4.
   Zvykla jsem si a nedělá mi to žádné potíže i když je mi 70 let. Jděte do toho a mic držím palce, zdravím Olga

  • Dobrý den, Olgo.
   Děkuji pěkně za Vaši pozitivní zkušenost a fandím Vašemu rozhodnutí. PP je pouze pro určité lidi, kteří mají pevnou vůli a dovedou změnit své návyky. Pokud se jim to ale povede, obecně hlásí velmi podobné výsledky. Držím Vám proto pěsti a přeji pevné zdraví.
   Lukáš Chládek z blogu Blendea

 8. Krásný den, poradíte jak skloubit půsty s třísměnným pracovním procesem? Děkuji Jiřina

  • Krásný den, paní Jiřino,

   děkujeme za dotaz. Bohužel v tomto případě Vám žádnou univerzální radu neposkytnu. V přerušovaném půstu je zásodou nastavit si jedno pravidlo, které je potřeba dodržovat dlouhodobě tak, aby se dostavily všechny benefity a účinky této metody. Chápu Vás, že během třísměnného pracovního procesu toto dlouodobé nastavení může být složitější. Nabízí se rada automatické úpravy hodin/oken podle jednotlivých týdnů a směn, nicméně v dlouhodobém měřítku se o přerušovaný půst jednat tudíž nebude a je možné, že nepocítítě benefity, které PP nabízí. Krásný den, Květa.

 9. Dobrý den, vyzkouším metodu 16/8. Dělám na tři směny, noční, ranní a odpolední. Láká mě to hlavně z důvodu, že nerada jím v noci a každý vyživovací poradce mi to ,, vnucuje,, takže si nastavím od 12h do 20h jídlo a zbytek hladovění. Myslím, že mi to bude vyhovovat o noční, probudím se a můžu jíst do večera a ne v noci, což opravdu nezvládám. Na ranní směně si dám oběd a budu pokračovat doma a na odpolední vstávám trochu déle a měla jsem problém začít od snídaně. Nehledě na to, že jsem si musela dělat neustále krabičky a tahat je do práce…na výlety, atd. Mám jídelníček od výživového poradce a vyzkouším tento způsob. Tím i děkuji za článek popř. radu pokud bych měla dělat v něčem chybu.

  • Krásný den, Tamaro. Jsem velice ráda, že se Vám článek líbí 🙂 Super, fandím Vám, je to skvělé rozhodnutí. Existuje mnoho směrů výživy, mimo jiné právě i přerušovaný půst. Pokud Vám metoda 16/8 bude vyhovovat, zvládnete postění se během noční směny a zároveň se budete cítit skvěle, tak nevidím důvod, proč PP nevyzkoušet dlouhodoběji 🙂 Krásný den, Květa.

 10. Dobrý den, je možné řešit přerušovaným půstem 16/8 i vysokou nadváhu? Potřebuji shodit 50 kg, jak dlouho mohu dodržovat pravilda přerušovaného půstu? Děkuji Nová

  • Dobrý den, Jano, děkujeme za dotaz. Potěšilo mě, že Vás metoda 16/8 zaujala. Je skvělé, že jste se rozhodla pro změnu, a to celkem razantní 🙂 V první řadě určitě doporučuji správné nastavení jídelníčku a všech makroživin ve správném poměru, poté se můžete pustit do půstu. Někteří zkoušejí metodu přerušovaného půstu krátkodobě (např. měsíc) a někteří pojali postování jako životní styl. Pokud chcete dosáhnout velkého úbytku na váze, určitě se bude jednat o dlouhodobé dodržování režimu, a to nejen přerušovaného půstu. Držím Vám palce a přeji silnou vůli, Květa.

 11. Dobrý večer, asi před 1,5 měsícem jsem se pustil do přerušovaného hladovění i když jsem si byl vědom, že to nebude jednoduché. Mám totiž DM I.typu a jsem cca 8 let po akutním IM. Glykémie mi pořád lítala zejména hodně nahoru a byly období, kdy jsem ji nebyl schopen snížit, i kdybych do sebe napíchal cokoli (byla i 25). Vstupní váha 118kg při výšce 183cm nebyla také zrovna optimální.
  Zvolil jsem metodu 17/7, první jídlo ve 13hod. a poslední před 20hod. – chodím spát poměrně pozdě.
  První týden byl šílený, neuvěřitelné snížení glykémie a nastupující hypa – naštěstí poznám že přicházejí a mám chvíli čas na korigování. V podstatě jsem první týden nedělal nic jiného než upravoval dávkování inzulínů. Od druhého týdne se vše stabilizovalo, ráno glykémie 6,5 ve 13 hod. glykémie 6,1.
  Nyní vše stabilizováno, úbytek váhy cca 4,5kg, inzulíny( dlouhý i krátký) sníženy téměř o 50% a glykémie po jídle do 8,5; mimo jídlo cca 6,5.
  Je vidět, že to lze provádět i s DM, jen je potřeba možná trochu více přemýšlet.
  Za měsíc jdu na kontrolu k diabetoložce a mám trochu strach co mi na to řekne.

  • Krásný den, Zdeňku,

   moc Vám děkujeme za sdílení Vaší zkušenosti. Obdivuji Vás, že jste se do toho vrhl takto po hlavě a hlavně vytrval, super! Vzhledem k Vaší diagnóze doporučuji další kroky, zejména ty dlouhodobé, určitě konzultovat s odborným lékařem. Přeji pěkný den a držím palce, Květa z Bledey.

 12. Dobrý den, skvělý článek. Praktikuji měsíc a postupně jsem se dopracoval k metodě 20/4. Cítím se skvěle, mám plno energie, která předtím dost chyběla. A vahovy úbytek skoro dvanáct kilo.

  • Moc děkujeme za pochvalu i zkušenost, Davide. Jen tak dál, přerušovaný půst si získává pořád více sympatizantů.

   Přeji krásný den.

 13. Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, zda-li se dá u vás objednat MCT olej (předpokládám, že to je na bázi kokosového oleje). Podle zahraničních zdrojů to je ideální kombinace s kávou – podporuje effekt spalování tuků a prý je možné pít v době půstu u 16/8 PP.

 14. Hezký den,
  Uvažuji nad pustém ten 16/8
  Ale zajímá mě, nevím totiž jestli jsem typ co bez snídaně vydrží, ale takhle bych první zkusila jíst první jídlo opravdu až kolem 12 hodiny.

  Ale co když zjistim po týdnu, že mi to nedělá vůbec dobře a že bych si chtěla nastavit půst tak, že v 7 posnidam první jídlo?
  Je nějak dané, po jaké době je možné pust prohodit, abych tělu nedělala šoky?
  Tedkom jím vickrat denně asi 6x menší porce a moc mě to netěší. :-/
  Děkuji a krásný den přeji ?

  • Krásný den Petro,

   moc nás těší, že chcete přerušovaný půst vyzkoušet.

   Jednotlivá „okna“ hladovění a krmení jsou jen na Vás. Důležitá je dlouhodobá udržitelnost, proto si to nastavte tak, aby jste s tím byla co nejvíc v pohodě. Pokud režim půstu změníte, určitě tělu to nijak neuškodí. Jen je potom potřeba zpět najet na dlouhodobý režim vybrané metody 🙂

   Budeme rádi, pokud se s námi podělíte o Vaše výsledky a zkušenosti. Držím palce,

   Květa.

 15. Dobrý den, poprosím o radu. Ve fázi půstu – káva je možná obyčejná instantní? Mléko do kávy ne, existuje nějaká náhrada pro mléko? Čaje mohu klasické pytlíkové ovocné? Děkuji moc začínám metodu 16/8 příští týden 🙂

  • Krásný den Lucie,

   děkujeme za dotaz. Během doby půstu byste měla požívat pouze nekalorické nápoje. Káva je tedy povolena, ale určitě bez mléka a alternativ (i sojové mléko např. má kalorickou hodnotu). Nejlepší volbou z čajů jsou bylinné 🙂

   Držím palce a přeji pěkný den,

   Květa.

   Květa.

 16. Dobrý den, je možné mít přerušovaný půst 8/16. Tedy pro upřesnění v neděli bych měla poslední jídlo ve 20h a v pondělí bych měla první jídlo ve 12h, v úterý bych jedla normálně od rána do večera. A další půst bych si dala třeba ve čtvrtek. Je možné mít tedy půst třeba 2x v týdnu a ostatní jíst normálně?

  Děkuji

  • Dobrý den Aneto,

   přerušovaný půst je hlavně o pravidelnosti a dlouhodobosti. Nemáme žádné dostupné informace o tom, zda vůbec bude mít toto časté střídání nějaký pozitivní vliv na Vaše tělo. Přeci jen se jedná o zásah do pravidelného fungování, a tak tělo si vždy na danou změnu musí zvyknout.

   S přáním krásného dne,

   Květa.

  • Dobrý den,

   alkohol během půstu důrazně nedoporučujeme. Je to doslova „kalorická bomba“ a přísun kalorií se během půstu má naopak snižovat. Navíc alkohol zatěžuje játra, ledviny a další orgány. Právě během půstu se snažíme orgánům ulevit, zklidnit je a „nastartovat“ pro lepší výkon.

   Alkohol nedoporučujeme a soukromě dodám, že ani mimo půst, nejenom během něj.

   Přeji krásný den a pevné zdraví.

 17. Dobrý den, začínám metodu 16/8 a potřebuji poradit, jak je to s pitím kávy. Jsem zvyklá na kávu s mlékem. Pochopila jsem správně, že ve fázi hladovění se pije pouze káva bez mléka a cukru. Jak je to ale ve fázi krmení? Také se musí mléko vynechat nebo není žádný problém si ho dát? Děkuji moc za odpověď

  • Dobrý den Kateřino,

   děkujeme za dotaz. Je skvělé, že jste se přerušovaný půst rozhodla vyzkoušet Ve fázi hladovění byste měla pít pouze nekalorické nápoje. Kávu tedy můžete, ale bez mléka a cukru :). Ve fázi krmení mléko můžete, problém to tedy není. Dejte si však pozor, i mléko má svou kalorickou hodnotu a pokud jich vypijete několik během fáze krmení, příjem naskočí. Zkuste vyzkoušet také rostlinné alternativy, např. mléko rýžové, kokosové anebo mandlové 🙂

   Pěkný den, Květa.

 18. Dobrý den, stále píšete o typu 16/8, ale dočetla jsem se (a říká to ve videu i Mgr. Slimáková), že pro ženy je vhodné 14/10.
  Máte jiné informace?
  Děkuji.

  • Dobrý den Marie, děkujeme za komentář. 14/10 jsme detailně nezkoumali, nicméně pokud vám tento styl bude více vyhovovat, určitě ho zkuste. Důležité je, jak se při vybrané metodě budete cítit a zároveň zda vám bude vyhovovat 🙂 Krásný den, Květa.

 19. Dobrý den, kdy pít prosím při přerušovaném půstu blendeu superprotein? A kolikrát za den? Děkuji Jarka

  • Dobrý den Jarmilo,

   děkujeme za dotaz. Během doby postění jsou doporučené pouze nekalorické nápoje, tedy vodu, neslazenou kávu bez mléka, případně SUPERGREENS. Během fáze „krmení“ se běžně stravujete, mrkněte na instrukce v článku. Lze tedy do jídelníčku během doby „krmení“ zapojit i SUPERPROTEIN (ať už jako ingredienci do pečení anebo s mandlovým mlékam jako svačinku). Je třeba klás důraz na vyváženost a plnohodnost jídla. SUPERPROTEIN nenahrazuje kompletní stravu, je to pouhý doplňěk stravy.

   Mějte krásný den,

   Květa.

 20. Dobrý den.
  Co se týče vlákniny ve formě psyllia, tu asi také konzumovat jen během doby krmení, že? Předem díky za odpověď.
  Hannah

  • Dobrý den,

   vše konzumujte pouze během doby krmení. Během doby půstu pouze pijte.

   Jinak doporučuji vláknunu přijímat spíše v přirozené formě – zelenina, luštěniny, cereálie, než formou samotného psyllia. Je to pro tělo nejpřirozenější.

   Přeji hezký den a pevné zdraví.

 21. Dobrý den,
  když budu mít krmící okno 12-20, můžu v těch 12 začít snídaní? Zda se mi pro žaludek náročné po tak dlouhém hladovění hned oběd.
  Děkuji

  • Dobrý den Katko,

   děkujeme za dotaz. Jídlo si uzpůsobte svým potřebám. Důležité je dodržet váš denní příjem a poměr makroživin tak, abyste tělo neochudila. Takže pokud Vám bude vyhovovat začít lehčím jídlem, proč ne 🙂

   Pěkný den,

   Květa.

 22. Dobrý den,
  ještě jsem se chtěla zeptat, jestli se může, během půstu, pít voda s citrónem.
  Děkuji

  • Během doby půstu (okno, kdy nejíte) není doporučené pít kalorické nápoje, případně dát si jen ty s minimální kalorickou hodnotou. Voda s citronem by průběh přerušovaného půstu neměla narušovat.

   Krásný den,

   Květa.

 23. Dobrý den, jak moc se to vše naruší , když se prodlouží doba hladovění , 16/8 . Když se například nestihnu najíst do určeného času.
  Děkuji

  • Dobrý den, občasné vynechání jídla nebo prodloužení doby hladovění není až takový problém.

   Horší by byl opak a to právě jezení v době, kdy se jíst nemá, případné přejídání. Tím by se princip půstu narušil mnoohem více.

   Přeji krásný den a pevné zdraví.

 24. Dobrý den,
  ve SZ mi bylo doporučeno 2-3 krát týdně půst 14/10(16/8) pro dosažení snížení váhy posledních kg k vysněné váze.Z článku jsem pochopila že je to potřeba dodržovat každý den..?Je vhodné jej kombinovat i při 2-3 krat týdně s bezsacharidovým dnem ( tj.snížit sacharidy na min.)? Děkuji.

  • Dobrý den,

   sacharidy obecně nejsou problém. Sacharidy tvoří okamžitou energii pro tělo a pohánějí ho. Problém je, pokud je této energie ze sacharidů mnoho a nijak je nespálíte, tzn. příjem je vyšší, než výdej.

   Obecně bych Vám spíše poradil více pohybu nebo fyzické práce, aby jste sacharidy řádně spalovala. Pokud je vyřadíte, tělo i mysl bodou unavené a to zřejmě nechcete.

   Nedoporučuji proto sacharidy vyřazovat úplně během půstu, spíše snížit jejich množství. Zamyslete se nad jídelníčkem a pokuste se seškrtat zbytečnosti. Cca. po měsíci změn byste měla vidět reálný úbytek váhy.

   Přeji krásný den a pevné zdraví.

 25. Držím přerušovaný půst 2.měsíce 20/4 A cítím se bezvadně.Nejdříve jsem začala drasicky23/1 a zhubl jsem že 118kg na 97kg.Celkově i jinak vnímám život.Je to v.pohodě.

  • Děkujeme za komentář, Vlaďko a máme radost z Vašich skvělých proměn. Ať se stanou motivací pro další čtenáře, kteří nad půstem přemýšlejí.

   Přeji krásný den a pevné zdraví.

  • Dobrý den, mate můj obrovský obdiv. Jak jste zvládala 23/1? A jak dlouho jste takto jedla než jste dosáhla 97kg?

 26. Dobrý den,
  chci ze zvědavosti vyzkoušet přerušovaný půst 16/8 (jsem aktivní sportovec, 5x týdně fitness; bývalý vrcholový sportovec). Zajímá mě, jak je to s rozložením suplementace v období hladovění? Předpokládám, že v 16ti hodinovém období nesmím žádný protein, ale co například stimulant (předtréninkovka)? A jak je to s pitím např. ochucených BCAA, kreatinem apod.?
  Předem děkuji za odpověď!
  S přáním hezkého den
  Miroslav

  • Dobrý den,

   během klasické doby půstu se kromě vody nedoporučuje nic. Osobně Vám jako sportujícímu člověku s velice vysokým energetickým výdejem a potřebou /nejen/ bílkovin, které Vaše svaly krmí, půst nedoporučuji.

   Půst má smysl u obézních osob s nadměrným energetickým příjmem, ale žádným výdejem. Také u lidí, kterých trávící systém je velice zatížen kvůli nějake komplikaci se zpracovaním nebo vstřebáním živin, u osob, které se nestravují správně a chtějí trávení jaksi „zresetovat“, ale Vy jako aktivní osoba v pohybu naopak potřebujete velice vysoký zdroj kvalitních živin v pravidelných dávkách, a ideálně ve skutečné stravě, ne v suplementech. Nedejbože hladovět!!

   Pokud máte pocit, že jste začal přibírat, nebo se u Vás vyskytly nějaké zažívací komplikace, doporučuji navštívit dietologa. Ale „samodiagnostika“ může být riziková a rozhodnutí nesprávná, obzvlášť, když Vaše tělo tyto živiny potřebuje.

   Navíc jste si pravděpodobně sám vybudoval jistou formu fyzické závislosti na oněch výrobcích /kreatiny, proteiny, BCAA/. Tělo je nyní tak navyklé dostat před nebo po tréninku „výživovou pecku“ v podobě těchto preparátů, že pokud je vysadíte a tělu navíc vemete kvůli půstu přirozenou výživu, můžete dostat „absťáky“ v podobě nekontrolovatelného hladu, výkyvů nálad, ztráty energie, potažmo dokonce degradace těžce nabytých svalů.

   Osobně pro Vás půst nedoporučuji a zamyslete se také nad úplným vysazením, nebo aspoň omezení příjmu suplementů. Pro tělo nejsou tak vysoké dávky čehokoliv, natož uvedených živin, přirozené a ani zdravé. Zatěžují ledviny a játra, tělo nafuknují, ale má tendenci rychle splasnout po vysazení, v odbporných kruzích se uvažuje se i s vyšším rizikem rakoviny /nádory se totiž krmí tím, čím člověk, a pokud začnou bujet, tato strava je může velice krásně vykrmovat, až rostou a rostou do nebezpečných forem/.

   A zcela jistě se snažte nejít s každým „trendovým směrem“. Výživoví specialisté se obecně shodují, že pro zdravé lidi půsty nemají přílišný přínos a doporučují je až v případě rozvoje dietologických komplikací či nemocí.

   Přeji krásný den, pevné zdraví

  • Dobrý den,

   nejenom u metody 16/8, ale také u všech ostatních se nedoporučují v čase krmení kalorické nápoje.
   Víno a jakýkoliv jiný alkohol je naopak velice kalorický, takže během půstu doporučuji alkoholu se vyhýbat. A vlastně ideálně i mimo půst.

   Přeji krásný den a uspokojivé výsledky půstu.

 27. Dobrý den. O půstu už přemýšlím delší dobu. Mám ale problém s tím že pracuji na 3 směny. Pracuji fyzicky jak v práci tak i doma, jelikož mám menší hospodářství. Na sebe noc času nemám. I přes to všechno bych se do toho ráda pustila. Jen bych potřebovala řadu jek to skloubit v třísměném provozu. Děkuji Simona Liberec

  • Dobrý den,

   mohu se zeptat, z jakého přesného důvodu nad půstem uvažujete?
   Vzhledem k Vašemu provozu na 3 směny se domnívám, že Váš energetický výdej je skutečně vysoký /fyzická práce, málo odpočiňku, který je navíc nepravidelný/. Tělo v takové zátěži naopak potřebuje vyšší příjem všech živin a zodpovídat by tomu měl i jídelníček. Pokud nemáte problém s přejídáním, vlčími hlady, které zaháníte nezdravými potravinami, nevidím důvod pro půst. Mohla byste po něm být hodně unavená a doslova nedovyživená, protože během půstu se doporučuje klid a odpočinek, které Vy ale nemáte kvůli práci.
   Pokud nad půstem přemýšlíte kvůli vyšší váze, doporučuji spíše pozměnit skladbu jídelníčku a myslet na pestré, čerstvé a zdravé potraviny. Nic zpúracovaného, baleného, příliš sladkého. V tuku problém nevidím – při vysoké zátěźi je velice důležitý.
   Mějte po ruce vždy něco na zahnání hladu – jogurty, banány, ovoce, ořechy či libovou šunku. Snažte se stanovit přibližně stejné časy stravování. 3 směny jsou pro tělo vysloveně velikou zátěźí, tělo je v soustavném šoku a stresu, proto je potřeba myslet na pravidelnost a jakousi „stravovací rutinu“.

   Pokud se mi depovedlo zodpovědět Váš dotaz, zkuste jej prosím ještě více specifikovat.

   Do té doby přeji krásný den a pevné zdraví.

 28. Dobrý den, držím 16/8 skoro denně (někdy porusim..ale pak opět dodržuji). Jsem DM2 a beru metformin 500. Vynechávám snídaně a první jídlo mám mezi 11-12h. Prášek si beru ráno na lacno…a teď nevím, jestli tím neprerusim půst. Kdy mám prášek užívat?

  • Dobrý den,

   lituji, ale nedovedu uspokojivě odpovědět. V redakci nesedí lékař, proto nedovedu posoudit vzájemný vliv Vašeho stravování v kombinaci s předepsanými léky. Doporučuji informovat se o lékaře, který Vám léky předepsal. Nemyslím, že je ve Vašem případě vhodné vynechávat snídani, jelikož hrozí rapidní pokles energie a únava se tak může táhnout celým dnem.
   Jistě znáte jídelníček, který je vzhledem k Vašemu onemocnění vhodný. Stravování je naopak velice důležité a nemyslím si, že by diabetik měl půsty držet /pokud je lékař vysloveně nedoporučí/.

   Omlouvám se, že jsem neporadil, ale zásady stravování při konkrétních diagnózách by měl posuzovat vždy předepisující lékař.

   Přeji krásný den a pevné zdraví.

 29. Dobrý den, chtěla bych zkusit půst 16/8, a spíše mě zajímá, jak je to z návratem na „normální“ režim.. (Např. Snídaně, svačina, oběd….a jídlo max do 19, 20h..) je mi jasné, že se vyvarovat pečivu večer, sladkosti..ale jestli se mi váha vráti zpět na původní.. Děkuji

  • Dobrý den,

   půst v jakékoliv formě není přímou cestou k hubnutí. Půsty vnímejte jako způsob k pročištění organismu, jeho revitalizaci, odlehčení zažívání a nastartování procesů v něm.
   Pokud byl důvodem zvýšené váhy právě nesprávně zvolený jídelníček s větším příjmem energie, než výdejem a k tomuto jídelníčku se po půstu vrátíte, váha se vrátí do původního stavu.
   Pokud vyloučíte zmíněné potraviny, které částečně mohou za vyšśí váhu, jistě si prospějete. Ignorujte sladkosti a omezte pečivo.
   Pro efektivní znížení váhy doporučuji hlavně pohyb, aspoň 30 minut denně a nepřejídat se. Zároveň ale nesmíte hladovět.
   Držte se běžných zásad zdravé, pestré a čerstvé stravy – to je primární cesta k hubnutí.
   Důležité je nakombinovat si pravidelný jídelníček. Neměla byste nikdy pociťovat silný hlad a mít po ruce vždy něco zdravého /tím tedy nemyslím různé suplementy ani náhražky stravy/. Klidně banán, hrst ořechů či misko jogurtu – potraviny, které nemusíte zdlouhavě připravovat a sníte je do 5 minut.

   Každá krátkodobá změna jídelníčku bude mít pouze krátkodobý účinek, proto je potřeba změnit návyky trvale a zapomenout na to, co jste byla zvyklá jíst doposud.

   Věřím, že se Vám povede odolat a cíle dosáhnete co nejrychleji.

   Přeji krásný den a pevné zdraví.

 30. Dobrý den, jak je to v hladovém okně s čištěním zubů(zubní pasta), se žvýkáním a s mlgáním(vyplachování úst kokosovým olejem).
  Děkuji

  • Dobrý den, předpokládám, že tu pastu ani olej nepolykáte, takže na půst a jeho průběh nemají absolutně žádný vliv.

   Co se ale týče mlgání olejů s cílem vybělit a vyčistit zuby, jsem zde velice skeptický a s mým názorem se ztotožňují i zubní lékaři. Na to, aby byly zuby řádně vyčišteny, je potřebné mehanické odstranění plaku, který se na nich po celý den tvoří. Toho lze dosáhnout samozřejmě správnou ústní hygienou, dobrým kartáčkem, ideálné mezizubním, který pronikne i mezi mezery.

   Mlgání jako metodu bělení a čištění doporučují pouze různé zavádějící weby, které se Vás pokouší dostat k nákupu předražených olejů. Účinky, které tyto klamavé stránky uvádějí, nebyly nikdy vědecky doloženy. Krásně to shrňuje i tento článek https://www.vitalia.cz/clanky/oil-pulling-method-mlgani-oleje-pry-beli-zuby/ – obzvláště věta:

   Bělení zubů je založeno na principu rozkladu násobných vazeb chemických sloučenin bělicími prostředky. Jelikož oleje nejsou v ústech štěpitelné na bělicí činidla, nemohou ani nic vybělit. Víra je krásná věc, ale chemii netrumfne. Stejně tak antibakteriální působení je nesmysl. Doma taky záchod neumýváme sezamovým olejem.“

   Rozhodnutí, zda v metodě pokračovat, nechám na Vás, ale opakuji – pouze mechanické odstranění plaku zub reálně čistí. Olej takovou funkci nemá.

   Přeji krásný den a pevné zdraví

 31. Dobrý den,

  moc děkuji za odpověď.
  Mlgání nemyslím jako náhradu za čištšní zubů, ale spíše, jako dezinfekci ústní dutiny(Ajurvédská medicína).

  Ještě jednou moc děkuji a přeji hezké dny

 32. Dobrý den,
  od začátku roku jím formou 16:8 a cítím se moc dobře. Chtěla bych ale přidat cvičení, časově mi to vychází spíše na fázi půstu, chtěla bych se zeptat, jestli v této fázi vadí Carnitin a prostředky na podporu spalování. Ze složení bohužel nejsem moc schopna poznat, co vše v tom je a jestli to uškodí. Děkuji moc, Miš

  • Dobrý den,

   experimenty a kombinace bych z důvodu bezpečnosti nedoporučoval. Půst a to ani ten přerušovaný není primárně určený pro hubnutí. Jde o způsob, jak tělo pročistit, ulevit mu od zátéže nesprávné stravy a jeho přirozenou revitalizaci.
   Během půstu je potřeba počítat i se zvýšenou únavou – tělo je zvyklé na vyšší kalorický příjem, a tedy příjem energie. Pokud přidáte výrobek pro podporu spalování, budete vlastně pálit to, co během půstu nepřijímáte a o to můžete být více unavená. Orgánům může scházet energie na jejich chod a může také dojít k oslabené činnosti třeba jater, ledvin a dalších důležitých orgánů. To je velice nebezpečné a žádná snaha o hubnutí za to nestojí.

   Naopak – nikdo ještě nevymyslel lepší metodu hubnutí, než pravidelný pohyb /aspon těch 45 minut zvýšené tepové frekvence denně/. S pohybem se jednoznačně pojí správná, pravidelná a dostatečná strava. Během sportu jsou jakékoliv půsty nevhodné, na místě je naopak pravidelná, čerstvá, pestrá a výživově hodnotná strava. Díky tomu lze zhubnout trvale a zdravě. Výrobky, které uźíváte, totiž nelze označit jako bezpečnou metodu hubnutí.

   Váha ztracená témito „pomocníky“ se určitě vždy vrací, pokud nedojde ke změně životosprávy a zařazení pohybu.

   Dokonce zmíněný karnitin je označen za velice nebezpečný a obzvlášť v případě, že člověk aktivně nesportuje. Jeho účinky se projevují až tehdy, když člověk reálně těch 40 minut pohybu denně má. Pokud ne, pro tělo je to zátěž a můžete si nehezky uškodit.

   Podrobně čtěte zde https://aktin.cz/je-karnitin-bezpecny

   Nesmíte se orientovat pouze podle reklamních frazí. Nikdo Vám v reklamě na přípravek neřekne, že po X měsících se zvyšuje riziko infarktu či rakoviny. Jinak by se výrobek vůbec neprodal. Je potřeba hledat informace „nad rámec“ reklam a to právě v kritických článcích.

   Přeji hezký den a pevné zdraví.

 33. Dobrý den. Jak je to,prosím,se sójovým sušeným mlékem do kávy v období půstu? Děkuji, Irena

  • Dobrý den,

   během půstu se doporučuje pouze voda a slabé bylinkové čaje. Vynechte proto i kávu a sušené sojové mléko. Ty si dopřejte až po půstu.
   Pokud držíte přerušovaný půst, tento nápoj pijte v oknech krmení. V oknech hladovění opět pijte kohoutkovou vodu a slabé čaje.

   Přeji krásný den.

 34. Dobrý den,
  před pěti lety jsem vážně onemocněla a dlouhodobou nepříjemnou léčbu jsem začínala s váhou 121 kg. V té době jsem se dozvěděla o metodě střídavého půstu, kterou jsem mohla při léčbě a hlavně po jejím ukončení dodržovat. Začínala jsem s půstem 16/8 a změnila jsem způsob stravování na zdravé potraviny. Po půl roce jsem přešla na půst 5/2 a dodržuji ho stále a stále se moje váha postupně snižuje. Musela jsem střídavý půst přerušit, protože jsem absolvovala 4 operace, ale po rekonvalescenci jsem se ke střídavému půstu zase vrátila. V posledním roce můj systém stravování doplňuje rehabilitační jóga a kondiční procházky cca 4-6 km denně. Žádné náročnější cvičení vykonávat nemohu, ale přesto jsem ve skvělé kondici a cítím se výborně. Stídavý půst opravdu funguje!

  • Dobrý den, Olgo,

   mockrát děkuji za Vaši zkušenost a těší nás, že jste s výsledky spokojená a cítíte se vitálně.
   Věřím, že se Vaše zkušenost stane motivací pro další čtenáře k vyzkoušení střídavého půstu.

   Přeji krásný den a pevné zdraví.

 35. Dobrý den.
  Chtěla bych se zeptat na vhodnost přerušovaného půstu 8/16 při diagnóze autoimunitní onemocnění Subklinická hypothyreosa (diagnostikována 4/2019). Cítím se dobře a snažím se hýbat, každý den vesluji 30min.ráno a 60min.večer, někdy zaměním za 1,5hod.procházky rychlou chůzi, 45min.rotoped či 1,20hod.pomalý běh.
  Snažím se zhubnout, ale nedaří se mi. Spíše naopak. Jím 3x denně, stačí mi to. Netrpím hladem spíše mám různé chutě. Málo piji, ale snažím se.
  Nyní zvažuji přerušovaný půst. Dokázala byste mi poradit?
  Děkuji Vám za Váš názor.
  Přeji krásný den.

  • Dobrý den,

   vzhledem k Vašemu impozantnímu energetickému výdeji bych půst spíše nedoporučoval.

   Půst není primárně metodou hubnutí, ale naopak slouží pro pročištění organismu, pro „restart“ zažívání a obnovy hospodáření s energií u lidí, kteří mají špatnou stravu a přejídají se.

   Vy intenzivně sportujete, tudíž máte velice silné, vyvinuté, ale také „těžké“ svalstvo. Nemyslím si, že by Vaše váha byla tvořená tukem, protože ten jste všechen pravděpodobně spálila.

   Pokud byste půst zařadila, Vaše svalová výbava by nemusela mít dostatek výživy, a reálně byste nehubla tuky, ale by si tělo bralo energii právě ze svalů, o které byste tak mohla přijít.

   Málokdy nám do diskuze napíše někdo s tak ukázkovými návyky, jako máte Vy, ale věřte, že se k tělu už nyní chováte zodpovědně a půst vlastně vůbec nepotřebujete. Kde je výkon, a tedy výdej, musí být příjem. Pokud příjem snížíte, tělo si energii bere jinde a to je právě Vaše těžce nabyté svalstvo.

   „Chutě“, které popisujete, vznikají kvůli silnému spalování energie během výkonu. Tělo si žádá rychlý zdroj energie a Vy si pak vybíráte nezdravé mňamky, které energii rychle doplní, ale také jí tělo rychle využije a může se dostavit pocit únavy, vlčího hladu a podobně.

   Zde zvolte svačinky v podobě kysaných mléčných výrobků s oříšky, semínky, ovesnými vločkami a podobně, třeba bílý jogurt či měkký tvaroh s hrstí vlašských ořechů, půl hrstí slunečnicových nebo jiných semen, kousek ovoce, med či džem a podobně.

   V současnosti je přerušovaný půst veliký trend, ale to ještě neznamená, že je vhodný a bezpečný úplně pro každého a že je automaticky vhodné či nutné držet jej.

   Nemyslím si, že byste toto potřebovala.

   Přeji hezký den a pevné zdraví.

 36. Dobry den,

  pred spanim beru doplnek stravy (mucenka+melatonin), ktery obsahuje 602mg inulinu, neni mozne, ze mi toto mnozstvi zastavi fasting, resp. je v poradku to uzivat?

  Dekuji

  Lukas

  • Dobrý den,

   vzhledem k nízkému obsahu inulinu bych se nebál, že by doplněk ovlivňoval efektivitu přerušovaného půstu. 602 mg sice zní jako „hodně inulinu“, ale ve skutečnosti je to pro tělo jednohubka.
   Doporučené množství vlákniny /inulin je totiž vláknina/ je obecně 25 g denně. Inulinu ve Vašem doplňku je tedy 41,5x méně a to na fasting zásadní vliv mít nebude.

   Každopádně co se týče Vašeho doplňku, který užíváte, namísto něj bych osobně raději dodržoval zásady zdravého usínání. Melatonin si tělo vytváří samo, když na to má vhodné podmínky (vhodná pozdní hodina, tma a ne záření mobilu či TV, nejíst potraviny s vysokou energetickou hodnotou a tak dále). Pokud si tyto zásady osvojíte, myslím, že usnete i bez doplňku.

   Pokud trpíte poruchami spánku, je to věc pro posouzení lékaře a adekvátní léčbu, kterou doplněk nemůže nahradit.

   Jak usnout Vám poradí třeba tento článek https://www.slimming.cz/jak-rychle-usnout/

   Přeji hezký den a dobrou noc 🙂

 37. Dobrý den, je nutné dodržovat vždy stejný režim pauzy a jídla? Pracuji na směny, tak někdy posunuji čas tak abych mohla ještě něco sníst večer v práci. Posunuji tak, že nechám delší hladové okno, nikdy nejdu pod 14h půstu, většinou před noční až 16h. Nemám pravidelný turnus, tak mám nepravidelne i stravování a spankový režim. Děkuji za odpověď Dáša

  • Dobrý den,

   pokud Vám takto posunutý režim vyhovuje a netrpíte zvýšenou únavou, nezvladatelným hladem a máte pocit, že režim zvládáte bez komplikací, můžete si okna posunovat dle vlastní potřeby.
   Problém by byl, pokud byste půst držela s komplikacemi v podobě právě nezvladatelných únav, které by Vám znemžňovaly normálně pracovat nebo trávit volný čas, případně náladovostí a podobnými komplikacemi.
   Pokud by se objevily, doporučil bych od půstu upustit. Pokud ne, vše je v pořádku.

   Důležité je udržet dostatečný kalorický příjem. Zda to bude v takovou hodinu nebo o hodinu později, už není až takový rozdíl. Principem půstu je sice snížit kalorický příjem, ale jisté minimum si tělo vyžaduje.

   Doporučuji i videa níže, které Vám zjednodušeně tyto potřeby a zákonitosti vysvětlí
   https://www.mall.tv/rozum-v-troube/pust-opravdu-potrebuje-organismus-stradat
   https://www.mall.tv/rozum-v-troube/bonus-pust-jak-ho-nacasovat

   Přeji krásný den.

  • Dobrý den.

   Voda s citronem – ano
   Pivo (i nealkoholické) – ne
   Pivo má vysokou kalorickou hodnotu, přičemž během půstu jde právě o snížení příjmu kalorií.
   Na pivko si zajděte až budete mít po půstu 🙂

   Přeji hezký den a pevné zdraví.

 38. Zdravím,

  mám více než rok a půl souvislou zkušenost s kombinovaným warriorem/válečníkem/ 20:4. Standardně jím jen 4 hodiny denně v určeném okně a po tom, co jsem přesto dokázal přibírat jsem vždy po nabrání přidal jeden až dva dny absolutního půstu v týdnu na shození zpět.

  Moje životospráva pro obrázek: sedavé zaměstnání, hodně stresu, stále cvičím jogu a posiluji, jezdím na kole minimálně 2x týdně a běhám do 5km. Nepiji alkohol! Naopak v době půstu piji 4-5 káv – slabší a hodně vody. Nepiji vůbec slazené nápoje. Věk 41 váha cca 92 / vs 175cm).

  Výsledek experimentování – nádherný krevní tlak, mohu jíst doslova co chci, asi po kvartále vždy tedy cca +4 kg, která jsou ale vždy rychle shoditelná aplikací dne dvou do týdne

  Prostor pro zlepšení:

  1) Tělo se naučí najíst se v tom určeném okně fakt hodně – doporučení – to je o hlavě
  2) Klasické cukry … škoda mluvit, ale nutno dodat, že při mých pokusech jen urychlovaly (a to hodně) fázi přibírání, která byla tak či tak nevyhnutelná, zkusil jsem je nasadit naschvál, abych viděl ten efekt a potvrzuji, že cukr klasický bílý je DROGA a pěkné svinstvo – doporučení – vyhnout se jim
  3) Věk a geny (jsem velice snadno přibírající typ a taky jedlík) – doporučení – neuděláte nic
  4) Proteinové doplňky ke cvičení – doporučení – u typů jako já radši moc ne
  5) Rádobysuperstravy typu mana – po tom přibírám 100% … v podstatě, abych byl upřímný je to v praxi asi takhle – ta mana nechutná doslova nijak, takže po ní moje tělo strádá chuťově a potřebuje se najíst něčeho normálního, co má nějakou chuť … no a tím pádem máte jídlo navíc a je vymalováno – doporučení – buďto povýšit jídlo na stravu a vzdát se chutí nebo se vyhnout superstravám 🙂 …

  Zajímavá je zejména věc, že jak se přiblížíte spodní hranici vaší váhy, tedy té cílové vysněné, hlava/tělo začne „kopat“ a dělat vše proto, abyste se dostali zpět tam, kde vůbec nechcete být a to velice rafinovaně … zejména kvartál s manou byl pro mne velkým překvapením … to jsem přibral rychleji než při likvidování studentských pečetí a čokolád našich dětí … a to jako beze srandy, v domnění, že tentokrát dělám vše správně jsem přibral fakt nejrychleji. Co je podstatné, je to nikdy nekončící zábava 🙂 … a poslouchejte svoje tělo, ale s rezervou, tělo chce „žrát“ 🙂 asi jsme tak nastaveni

  P.S. Naopak doporučení pro rachity a nechutníky, kupte si tyhle superstravy a možná i přiberete 😀

  • Dobry den,

   děkuji krásně za tak podrobné popsání situace. Věřím, že Vaše zkušenost inspiruje i další naše čtenáře.

   Přeji krásný den a pevné zdraví.

 39. Dobrý den,
  chtěla bych začít s přerušovaným půstem (16+8) abych snížila svoji tělesnou váhu a pročistila tělo.
  Bude správně když si nastavím okno pro krmění: 10:00 – 18:00 s tím že začnu:
  snídani v 10:00, potom oběd 13:00 a večeři v 18:00 a mezi tím už žádné jídlo. Nebo to mám tak špatně nastavené.

  Děkuji moc za radu a odpověď
  Pěkný den
  Jana

  • Dobrý den,
   ano, takto máte půst nastavený správně. Samozřejmě není zaručeno, že Vám takové nastavení bude vyhovovat. Pokud by jste po 3-4 dnech měla pocit, že daný vzorec nezvládáte, můžete zkusit jiné schéma hladových a krmících oken. Půst nemá být o utrpení, nesnesitelném hladovění a soustavném sledování hodinek.
   Půst je o snížení kalorického příjmu, pročištění jídelníčku, pomalém jezení a vychutnávání, přemýšlení o tom, co jím a co vyřazuji, relaxaci trávící soustavy a podobně. Půst nesmí škodit ani Vás stresovat.

   Doporučuji zařadit i pohyb, aby šla váha dolů rychleji. Hubnout pouze s přerušovaným půstem může být zdlouhavé a frustrující, a pokud se výsledky nedostaví do prvních několik dní, mnozí lidé mají tendenci přestat se snažit a vrátit se k přejídání třeba ze stresu nebo ze smutku z neúspěchu.
   Nečekejte proto, že po 4-5 dnech ztratíte desítky kilogramů váhy. Tak zázračné to není a nebylo by to pro tělo ani přirozené, ani bezpečné. Za bezpečný se považuje úbytek 0,5 kg váhy za týden.

   Buďte opatrná.

   Přeji hezký den.

 40. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat jaké důsledky má jednovečernní porušení půstu na váhu a metabolismus člověka. Držím půst 14/10 a včera se mi v 10 večer udělalo hrozně zle tak jsem s emusela najíst. dnes hodlám zase pokračovat 🙂
  Myslíte, že se tím celý proces rozhodí?

  • Dobrý den, Kristíno.

   Myslím, že pokud Vám právě toto schéma nefunguje a je Vám po něm špatně, měla byste zkusit jiné schéma nebo se o půst nepokoušet vůbec. PP není určený pro hubnutí. Cílem je pročištění trávící soustavy, podpora činnosti jejich orgánů a revitalizace střevní mikroflory. Jistý úbytek váhy očekávat lze, ale to spíše díky většímu zřeteli na skladbu jídelníčku a přesné časy krmení, a tedy ani přejídání, ani přílišné hladovění. Držet ale PP s cílem hubnout a ignorovat přitom, že tělo chce jíst a dost hlasitě si jídlo žádá, je riskantní až nebezpečné.
   Poslouchejte, co Vám tělo říká a neignorujte jej, pokud je hladové, vyčerpané a zesláblé. V takovém případě není půst vůbec vhodný a můžete si i uškodit.
   Doporučuji i toto video —
   https://www.mall.tv/rozum-v-troube/pust-opravdu-potrebuje-organismus-stradat
   https://www.mall.tv/rozum-v-troube/bonus-pust-jak-ho-nacasovat

   Přeji hezký den a pevné zdraví.

  • Dobrý den, ne. Hladovění znamená nejíst. Okno hladovění je určeno k nejezení ničeho. Pokud byste jedla, již byste nehladověla, a tedy nedržela přerušovaný půst.
   Přeji hezký den.

 41. Dobrý den,

  zajímalo by mě zda je možné v období půstu brát léky, vitamíny a potravinové doplňky.

  Děkuji Nováková

  • Dobrý den.

   – léky – zcela určitě ano. Lék Vám předepsal lékař na to, aby Vás léčil. Pokud je předepsáno několikrát denně po jasně daných časech, nikdy užívání léků neměňte, nesnižujte ani nevysazujte. Léčba je vždy důležitější, než aktuální stravovací preference či trend.

   – vitamíny – vůbec ne. Vitamíny přijímejte přirozeně ve stravě. Na stravování jsou jasně vymezená okna jedení. Během nich dbejte na zeleninu, ovoce, luštěniny, mléčné výrobky, ořechy a semínka i maso – zjednodušeně pestrý a čerstvý, lehký a zdravý jídelníček.

   – pokud se ptáte na různé tabletkové směsi vitamínů, vizte předešlý bod o přirozených vitamínech, ne jejich náhražkách.

   – jiné doplňky stravy (třeba doplněk pro podporu kloubů nebo protein po sportovním výkonu) – ty opět až v okně jedení a ne během hladovění.

   Během hladovění pouze pijte, ideálně vodu a neslazené bylinkové čaje (ne aromatizované a ochucované).

   Přeji krásný den a pevné zdraví.

 42. Dobry den, chci zacit s pustem 16+8, 16 hodin hladovění do8 hodin rozlozim 3 jidla. V tech 8 hodinach mohu mimo trech jidel jeste treba jablko, hrozno ci zeleninu? Nebo musim dodrzet jen tri jidla? Dekuji

  • Dobrý den,
   během oken krmení se stravujte tak, abyste neměla hlad. Pokud hlad máte, jabko, hrozny a zelenina jsou tou nejlepší svačinkou na jeho zahnání. Určitě se nepřejídejte a jezte méně sladké plody, a tedy spíše zeleninu. Pozor na nadbytek vlákniny (luštěniny a pod..), může způsobit zácpu.

   Přeji krásný den.

 43. Dobrý den, ráda bych vyzkoušela půst. Klidně jsem schopna vynechat snídani, co však nutně ráno potřebuji, je káva. Vlastně snídám jen proto, abych si to kafe ráno mohla dát, protože jsem mnohokrát četla, že je naprosto nevhodné, přímo zdraví škodlivé, pít kafe na „hladný“ žaludek. Při půstu se však káva doporučuje jako nápoj ve fázi hladovění. Není to opravdu příliš agresivní nalít kafe do prázdného žaludku ? Děkuji

  • Dobrý den,

   kávu během oken hladovění můžete, ale opatrně. Jeden šálek (240 ml) černé kávy obsahuje asi 3 kalorie a velmi malé množství bílkovin, tuků a stopových minerálů. Jeden šálek tedy mechanismus a účinky půstu nenaruší. POZOR – mluvíme zde o černé, neslazené a s mlékem nesmíchané kávě. Pokud kávu zalijete mlékem a přídáte 2 kopcovité lžičky cukru, tato kalorická bomba již účinky půstu určitě přeruší.
   To, jak bude Váš žaludek reagovat na kávu nalačno bohužel nemáme jak zjistit. Můžete si to pouze otestovat sama na sobě. Pokud Vám bude nevolno, kávu nalačno nepijte. Pití sice není škodlivé, ale může žaludek podráždit, takže nemusí být příjemné.
   V článku najdete i jiné vzorce PP, takže pokud potřebujete kafe vypít spolu s jídlem, držte půst ve vzorci, kdy budete mít okno krmení ráno.

   Přeji krásný den a pevné zdraví.

 44. Dobry den. Moc prosim o radu. Lze osladit kavu v case pustu cekankovym sirupem? Dekuji Klara

  • Dobrý den,
   během půstu je dovolená pouze čistá černá káva, která má málo kalorií a stopová množství jiných živin. Pokud byste sladila sirupem, mnohonásobně zvýšíte kalorický příjem. To je přesný opak cíle půstu, při kterém chceme kalorický příjem snížit a prakticky úplně zastavit /během oken hladovění/. Kávu určitě neslaďte a pijte čistou vodu nebo slabý bylinkový čaj. Jinak by již nešlo o půst, ale porušení jeho principů.
   Přeji krásný den a pevné zdraví.

 45. Dobrý den, držím poměr 14/10. Ráda bych se zeptala, zda je možné si hadové okno časově šoupat? Např.: v pondělí budu jíst 8:00 – 18:00 a v úterý nezačnu jíst už v 6:00 ale třeba až v 9:00… pokud to píšu pochopitelně 🙂 Prostě žrací okno 10 hodin držím, ale posouvám si ho dle toho, kdy začnu mít hlad na první jídlo. Děkuji předem.

  • Dobrý den, přerušovaný půst je flexibilní podle aktuálního stavu a možností, patří k němu třeba i občasné vynechání nebo posunutí hladového okna, takže by mělo být vše v pořádku.

   Přeji hezký den a pevné zdraví.

  • Dobrý den, v okně krmení lze jíst tak, jak jste byla zvyklá, samozřejmě s ohledem na nízkokalorickou stravu, čerstvou zeleninu a ovoce. Takový jídelníček má očistný účinek, což je také smyslem půstu – očistit tělo, nastartovat v něm přirozené procesy a toho lze rychleji docílit odlehčeným jídelníčkem.

   Přeji hezký den.

 46. Zdravím vás všechny,

  držím půst metoda 16/8 necelé dva měsíce a cítím se skvěle, lépe spím, jsem klidnější, ale bystřejší 🙂 a paradoxně netrpím hlady. První dva týdny jsem cítila jak se odvodňuji, trochu mě pobolívala hlava, ale načetla jsem, že je to v první fázi „normální“ jev, mozek asi zaznamenal nějakou „abstinenci“ či změnu a snažil se mi to po svém rozmluvit…nevzdala jsem se, vydržela a mírné bolesti hlavy po pár dnech vymizely. Zhruba po 14 dnech šly gramy, pak i kila dolů. Musím říct, že to není rozhodně dieta, ale pouze způsob stravování, jím všechno a v době „krmení“ se rozhodně neomezuju, což jsem při různých dietách dělala… Půst 16/8 je naprosto svobodný způsob stravování nikterak omezující, nemusíte vlastně vůbec nad tím složitě přemýšlet, nic počítat (kalorie, gramáž atd.), pouze vědět kdy máte jíst a kdy ne, kdy se postíte. Mně osobně vyhovuje čas postění v čase od 18h-10h a nepotřebuji to měnit, pokud jsem na nějakém oslavě, grilování nebo se jednoduše zpozdím s večeří, jednoduše si čas posunu a první jídlo si dám třeba až v 11h, 12h, ale to jen ve dnech, kdy musím později večeřet. Je jedno, jestli v 11h je to pozdní snídaně nebo brzký oběd – věci nemusíme pojmenovávat 🙂 S alkoholem to mám tak, že to moc neřeším, když je chuť, dám si i v době půstu skleničku vína nebo piva, ale musím říct, že se vám to v hlavě tak nějak samo nastaví, že opravdu nemáte potřebu v době postění něco porušovat – jíst a nebo pít cokoliv jiného než je voda. A zjistíte, že voda má také chuť, najednou vám voda děsně chutná 🙂 a jediný návyk, který si vytvoříte je závislost na čisté vodě. Také jsem si neuměla představit pít ráno kávu bez mléka a sirupu-medu, ale po čase přijdete na to, že to vůbec nepotřebujete a že chuť pravé kávy začínáte objevovat právě teď, tedy…už nikdy mléko a cukr do kávy! 🙂
  Ten, kdo váhá jestli ano nebo ne, jestli zkusit přerušovaný půst 16/8, tak jednoznačně ANO (tedy raději JO 🙂 ). Zkuste to a uvidíte, že výsledky se dostaví a budete spokojeni, jen prvních 14 dní vydržte, dejte tomu čas, nechte, aby se vaše tělo i mysl vyrovnalo se změnami, pak to půjde hladce a budete se cítit lépe ve všech směrech. Po těle i po duši. Držím palce všem.

  Mám přesto jeden dotaz, nevíte jak je to s octem? Jablečným octem? Byla jsem zvyklá od podzimu do jara pít ráno po probuzení vodu s jablečným octem a teď nevím, jestli v tom mohu pokračovat a nebo je jablečný ocet po ránu nějakým narušitelem v době půstu? Děkuji za jakoukoliv radu či zkušenost.

  Mějte pěkný den a půstům ZDAR 🙂
  Jana Veselá

  • Dobrý den,

   gratuluji k úspěchům a mám radost, že Vám půst tak krásně sedí a pomáhá. Váš komentář zní velice pozitivně, takže je jasné, že přerušovaný půst má smysl v osvěžení a posílení těla. Máte můj obdiv, Jano.
   Pouze dodám: principem půstu je snížení kalorického příjmu, nebo aspoň zamyšlení se nad skladbou jídelníčku, vyřadit nepotřebné surovniy (doslazování, dochucování, zbytečné nápoje, zařazení čisté vody a pod).
   Tohle všechno ukázkově zvládáte.

   Ptáte se na ocet – ANO, můžete jej klidně popíjet s vodou. Předpokládám, že denně neužijete více než 1 polévkovou lžíci. Ta má objem 5 ml a 5 ml octu nemá skoro žádnou kalorickou i nutriční hodnotu. Popíjení je zcela bezpečné a proces půstu nenaruší (viz obrázek). Ocel lze nahradit i šťávou z citronu. https://ibb.co/C1gXqSp

   Píšete také, že jste si oblíbila chuť čisté kávy, tak Vám na závěr doporučím naši Blendea SUPERCOFFEE, což je směs kávy a tradičních čínských hub se špetkou cejlonské skořice. Podrobně o kafíčku a jeho účincích zde — https://www.blendea.cz/produkt/supercoffee/

   Přeji tedy krásný den, pevné zdraví a další dny půstu bez komplikací.

 47. Hezký den, mám otázku k pití kávy. V dotazech se tady řešilo zda pít během „hladovění“ kávu s mlékem nebo bez. Chápu že bez. Dost často se ale uvádí, že pít kávu „na lačný žaludek“ je vyloženě nezdravé až nebezpečné. Já si ráno bez kávy neumím představit, poprvé ale jím až 12:00. Vposlední době je mi během dopoledne tak nějak všelijak, jen ne dobře. Co si o tom myslíte? Mohlo by to být kávou?

  • Dobrý den,
   není nic jednoduššího, než ranní kafe na 3-4 dny vyřadit /nahraďte tŕeba černým neslazeným čajem, pokud potřebujete po ránu něco teplého a silného/. Sama uvidíte, zda se dané pocity zmírní.
   Káva má laxativní účinek a to kvůli kofeinu. Někdo tento „účinek“ vítá a po ránu se spoléhá na urychlení „povinností na toaletě“, pro někoho ale může být káva a kofein dráždivá a do této skupiny můžete patřit i Vy.

   Co mě zaráží je spíše to, že jíte až ve 12:00. Chápu to v rámci přerušovaného půstu, ale věřím, že se tak nestravujete stabilně. Tělo po celé noci potřebuje doplnit energii, ideálně na několik hodin až do poledne, a tedy bílkoviny, mléčné výrobky, potraviny s obsahem vlákniny /celozrnné výrobky, zelenina/ a ovoce se zeleninou + dostatek vody. Je možné, že nepříjemné pocity máte právě kvůli tomuto zbytečnému hladovění v nevhodnou dobu. Žaludek je prázdný, plný kyseliny, která nemá co trávit a to může být právě ono dráždidlo. Po ránu je potřeba se najíst, snídaně = základ dne. Doproučuji toto mimo PP nešidit.

   Nelze tedy o věci příliš debatovat, jednodušší a efektivnější bude vždy změnu vyzkoušet sama na sobě na pár dnů.
   Články, které lidi straší, že káva je po ránu nevhodná až nebezpečná, jsou lež a nesmysl. Schválně se podívejte na stránky, které tyto dezinformace šíří. Nejde o žádné lékařské, vědecké ani odborné weby, ale různé pofiderní pseudomagazíny, stránky pro ženy s příběhy „ke kafíčku“, různé šarlatánské, astro a ezo weby, prostě nic seriozního. Tyto weby potřebují šokovat, aby lákaly návštěvnost a vydělávaly na reklamách. Redaktoři se nepodepisují, nelze je dohledat a postihovat za šíření poplašných nesmyslů. Není v tom nic jiného, pouze nesmyslné strašení lidí a podněcování vystrašených debat na internetu. Je to dezinformace – naprostý hoax.

   Doporučuji tento článek, který se opírá o reálné výzkumy a ne o dezinformace pisálků — https://www.healthline.com/nutrition/coffee-on-empty-stomach

   Přeji krásný den.

 48. Nejím pečivo, snídaně 9 hod.oběd 12hod.večeře 17 hod….. Pohyb vycházka úbytek za měsíc 3 kg …167 cm 72 kg… asi to funguje…

  • Dobrý den, to, co popisujete, jsou základní pilíře zdravé životosprávy. Pravidelná strava, vynechání pečiva a pravidelný pohyb. Nevím, zda jste do tohoto ukázkového způsobu života zařadila i půst, ale pokud ne, myslím, že ani není potřeba, protože konáte správně. Pokud ano a vyhovuje Vám, můžete ho držet, ale nevidím v něm nějaký zásadní přínos, jelikož zdravě žijete již podle popisu svých zvyků.
   Děkuji za reakci.
   Přeji krásný den a pevné zdraví.

 49. Dobrý den,
  Najela jsem na režim 16 půst /8 jidlo. Postupně se chci dostat na 18/6 a treba 20/4 uvidíme, co na to ale telo rekne.
  No ale memu dotazu – když půjdu v 6h rano cvičit a jist budu az ve 12h, nebude to mit negativní dopad na svalovou hmotu? Prece jenom po tréninku by člověk mel doplnit ziviny, minimálně bílkoviny, aby si telo potřebné živiny po cvičení nebralo ze svalů. Jak je tedy v tomto stravovani?
  Mockrát děkuji
  Hezky den
  Nikol ?

  • Dobrý den, zde lze poradit pouze upravit vzorec tak, abyste po tréninku doplnila potřebné živiny.
   Osobně ale ve Vašem případě nevidím důvod držet půst. Ten slouží pro omezení kalorického příjmu hlavně pro lidi, kteří trpí nadváhou a potřebují tělu trošku ulehčit.
   Pokud žijete zdravě, sportujete a stravujete se pestře a čerstvě, pravděpodobně Vás nadváha ani obezita netrápí a jídelníček také nepotřebujete měnit, pokud je skutečně zdravý a vyvážený.
   To ale bouhužel z Vaší zprávy neumím zjistit bez doplňujících informací.
   Každopádně ANO – po tréninku byste se měla najíst a jíst byste měla vždy, když máte hlad. Tak funguje lidské télo – pokud žádá krmi, není rozumné odepírat ji.
   Přeji krásný den a pevné zdraví.

 50. najela jsem na přerušovaný půst 16/8 a super,sice nehubnu,ale cítím se výborně a dobře!!budu pokračovat a radím to všem!!!PS.Je mi 73 let a nechci být stará a tlustá!!!Katka

  • Dobrý den, máme radost z Vaší pozitivní zkušenosti a přejeme hodně zdraví 🙂

 51. Zdravím 🙂
  Přes týden již aplikuji 20:4 půst ..
  Předtim 18:6, bohužel se s vahou nic nedělo…
  Teď jsem opravdu ožila a mám pocit, že jsem bystřejší … až mne to zaráží…
  Hlad nemám… jen chuť a pak je to o charakteru ….
  Jsem velice zvědavá jestli po mých milionových neúspěšných pokusu s dietama tohle zabere…
  První týden je důležitý k sebepoznání…
  Zatím mi to jde …. tak snad

  • Dobrý den, děkujeme za zkušenost a přejeme jenom ty nejlepší výsledky 🙂

 52. Dobrý den, asi přes měsíc dodržuji přerušovaný půst 16/8, nemám s tím problém, cítím se dobře. Poněvadž jsem nedávno šla do důchodu mohla jsem si čas jídla
  nastavit od 8 do 16hod. Takže mám snídani, oběd a večeři. Nemyslím si, že bych se přejidala, nejím sladké ani jinak nehřešim, ale chtěla jsem si alespoň o 5kg upravit váhu, ale nehlo se to ani o půl kg. Píše se že se nemusí počítat calorie, tak nevím co dělám špatně…. V jídelníčku? Prosím o radu. Děkuji Marie

  • Dobrý den.
   Přerušovaný půst primárně neslouží pro účely hubnutí. Jde o odlehčení jídelníčku, pročištění těla, „nastartování“ přirozených tělesných procesů, lze jej vnímat i jako cestu k detoxikaci trávící soustavy. Bohužel nepíšete, jak dlouho PP držíte a co přesně jíte. Proto mohu pouze odhadovat, proč jste nezhubla a myslím, že jste našla jakousi rovnováhu mezi kalorickým příjmem a výdejem.
   Jídelníček jste zřejmě odlehčila od svačin a malých jídel mezi snídaní, obědem a večeří. Pokud jste ale aktivní, hýbete se, chodíte na procházky nebo pracujete na zahrádce nebo v bytě, máte i vyšší výdej, než kdybyste pouze seděla doma a ničemu se nevěnovala.
   Pokud je skutečně cílem hubnutí, jídelníček by měl obsahovat hlavně bílkoviny a tuky + zeleninu. Takže maso, mléčné výrobky, ideálně kysané a zeleninové přílohy, luštěniny, ořechy. Klasické zásady zdravého jídelníčku.
   Pokud tedy ani přesto nezhubnete, pravděpodobně jste dosáhla své přirozené váhy. Pokud byste zhubla, nebylo by to přirozené hubnutí, ale jakýsi deficit, který by se negativně projevil jinde (únava, snížení kvality vlasů, pleti, nehtů nebo i problémy s klouby a kostmi, soustavné vyčerpání – deficit byste poznala).
   Pokud držíte půst týden nebo krátkou dobu, je ještě brzy očekávat úbytek váhy. Tělo nereaguje ihned.
   Pokud se ale cítíte dobře, co by měl být základní cíl půstu, mějte z toho radost a v nastaveném vzorci pokračujte.
   Lituji, že jsem neporadil lépe, ale tohle je vše, co z dotazu dovedu posoudit.
   Přeji krásný den a pevné zdraví.

 53. Dobrý den. Dodržovala jsem 3 týdny půst 16/8 a ted uz týden jedu 18/6. Jím od 12 – 18h zatim mi to vyhovuje. Ale nikde se nemohu dočíst jak je to s leky na tlak ? Beru jen poposlabší ránu slabší Egilok a Prestarium, ale měla bych ho užívat po probuzeni. Jenomže to mam půst začínám jist az ve 12 a tak se ptám jestli mi ty dva prášky kolem 9h ráno nenarušuje průběh půstu. To bych nechtěla a tak si prášky beru až s prvnim jídlem. Necítím na sobě žádné potíže s tlakem. Co myslite dělám dobře ? a narušuje jaký koliv prášek třeba i antikoncepce užívaný v době půstu. Dekuji za odpověď. Katka

  • Dobrý den, lituji, ale vhodnost kombinace půstu s léky nebo antikoncepcí je dotaz na lékaře, který léky předepsal. Vaše léčba je důležitější, než snaha o půst nebo jeho držení. V naší redakci nesedí ani kardiolog ani specialista na bránění otěhotnění, takže na dotaz bohužel nedovedu odpovědět.
   Zeptejte se prosím na nejbližší kontrole u ošetřujícího lékaře.
   Přeji krásný den.

 54. Dobrý den, chci se zeptat, za jak dlouho je možné očekávat první výsledky (ztrátu hmotnosti) přerušovaného půstu. A druhý dotaz – jak dlouho je vhodné přerušovaný půst držet? Např. je možné jej držet rok v kuse bez přestávky, nebo je lepší např. 3 měsíce, měsíc pauza a zas tři měsíce.
  Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den,
   přesná odpověď bohužel neexistuje. Záleží, kolik vážíte, věk a jaký máte výdej energie /sport nebo bez pohybu/. Také je podstatná skladba jídelníčku v oknech pro krmení. Co přesné jíte a co se Vám povedlo omezit. Jíte zdravě nebo jíte nevhodné potraviny?
   Půst lze držet dlouhodobě až do bodu, pokud Vám nezačne překážet – třeba nesnesitelná únava, problémy se zažíváním, nespavost, zvýšený tlak a pod. Pokud nic z toho nepociťujete, půst lze držet pokojně dál.
   Za zdravý úbytek na váze se považuje cca. 1,5 kg ZA MĚSÍC. Taková ztráta pro tělo není šokem, kterému by se bránilo jojo efektem /návrat váhy/.

   Pokud máte další dotaz, pokojně se ptejte. Přeji hezký den.

 55. Dobrý den, pane Chládku,

  po přečtení celého vlákna o PP bych se Vás rád zeptal na upřesnění doby PP 16/8.

  1/ Jak dlouho je vhodné/nevhodné držet přerušovaný půst, např. během jednoho roku?

  V komentářích lze vyčíst, že PP má smysl při dlouhodobějším držení tohoto režimu. Také ve více případech se doporučuje najet na PP 16/8 s vynecháním snídaně jako nejlepší variantou. Na druhou stranu však píšete, že snídaně je základ dne a zaráží Vás, že jiný dotazující jí první jídlo až ve 12:00. Viz kopie komentáře níže. … Děkuji za odpověď. S pozdravem Martin B.

  Lukáš Chládek napsal:
  04.11.2020 (10:31)
  Co mě zaráží je spíše to, že jíte až ve 12:00. Chápu to v rámci přerušovaného půstu, ale věřím, že se tak nestravujete stabilně. Tělo po celé noci potřebuje doplnit energii, ideálně na několik hodin až do poledne. Žaludek je prázdný, plný kyseliny, která nemá co trávit a to může být právě ono dráždidlo. Po ránu je potřeba se najíst, snídaně = základ dne. Doporučuji toto mimo PP nešidit.

  Květa Bezuchová napsal:
  24.04.2019 (14:22)
  Dobrý den Aneto,
  přerušovaný půst je hlavně o pravidelnosti a dlouhodobosti.

  Květa Bezuchová napsal:
  17.09.2018 (13:49)
  Někteří zkoušejí metodu přerušovaného půstu krátkodobě (např. měsíc) a někteří pojali postování jako životní styl. Pokud chcete dosáhnout velkého úbytku na váze, určitě se bude jednat o dlouhodobé dodržování režimu, a to nejen přerušovaného půstu.

  • Dobrý den,
   ano, takto může působit půst trošku chaoticky, ale záleží vždy na jednotlivci a jeho návycích a preferencích. Jeden potřebuje půstem očistit jídelníček od škodlivých potravin, jiný má nadváhu a chce zhubnout třeba 50 kilo. Článek prosím berte pouze orientačně. Vysvětluje různé vzorce držení půstu.
   Jedna paní se ptala, zda má ráno snídat, kdyź se vrátí po noční z práce. Samozřejmě nemůže jít spát totálné vyčerpaná s kalorickým deficitem a měla by se najíst, aby tělo nemělo šok z deficitu. Nékterý vzorec pro ni není vhodný, jiný ano.
   Člověk, který vstane v 10 si může dovolit jíst ve 12 a také třeba až v 17, pokud vydrží. Každý chce půstem dosáhnout jiného cíle a zohledňuje svou potřebu jídla, jeho množství. Záleží na věku, fyzické aktivitě, pŕípadných nemocech, váze, alergiích, pracovní době.. Proměnných je celá řada, proto se lze vyjádřit pouze ke konkrétním dotazům. Všem lidem nelze paušálně doporučit stejný vzorec a stejný jídelníček. Věřím, že chápete, jak rozsáhlá problematika PP je.
   Pokud máte konkrétní dotaz a doplníte konkrétní informace, lze diskutovat přesněji.
   Zatím přeji hezký den.

 56. Zdravím, je možné v období půstu užívat homeopatika? Nejsem si jistá jestli si tím půst nenarušuji. Díky a hezký den

  • Dobrý den,
   lituji, ale zde neporadím. Homeopatikům bohužel nefandíme. Nejde ani o léky ani o doplňky stravy. Nemají žádný prokázaný účinek a žádná studie jim nikdy nepřiřadila jiný účinek, než pouhé placebo.
   Lidově se jim přezdívá také „cukrové kuličky“, a jak již víme, během půstu bychom měli jídelníček od sladkých potravin a cukru co nejvíce oprostit.
   Takže pokud mám mluvit sám za sebe – homeopatika jsou v běžném jídelníčku zbytečné a během půstu kontraproduktivní.
   Na internetu lze dohledat kritické články. Články a zdroje, které hopeopatika zaslepeně, nebo zcela vypočítavě protežují, jsou pouze nenápadně šířenou reklamou a ne skutečným doporučením reálných lékařů.

   https://www.idnes.cz/technet/veda/jak-funguje-homeopatie-nefunguje-placebo-vedecke-studie.A130108_144158_veda_pka

   Přeji hezký den.

 57. Ke Světu zdraví: zhubla jsem,protože mne pravidelně někdo sledoval. Jediný přínos. Ceny vysoké,vcelku bezradnost nad mým cvičebním režimem,spíš jsem šokovala,kolik pohybu už mám. Cvičení s Jillian Michaels jsem jim naopak poradila já sama. Takže dvě věci:poradili mi pravidelnost ve stravě a pomohlo mi,že když už jsem zaplatila dost peněz,tak budu makat,abych viděla výsledky. Nic moc.

  • Děkujeme za popsání zkušenosti, Ludmilo. Přeji hezký den.

 58. Hezký den…mám jeden dotaz…rozhodli jsme se s manželem držet půst 16/8.Jsme důchodci a nic nám nebrání v tom jak si půst nastavíme…ale narazili jsme na jeden problém. Každé ráno po probuzení pijeme na lačný žaludek sklenici teplé vody s tabletkou rozpustného hořčíku pro dobré „vyprazdňování“ a bojím se že v době kdy máme okno hladovění to nebude možné. Jíme od 11 hodin dopoledne do 19 hodin večer…(což nám velmi vyhovuje)
  Dále pak mám ještě jeden dotaz..na pročištění organismu každé ráno beru jednu velkou lžíci kopřivového oleje kterou střídám s oleji pampelišky a měsíčku lékařského. Poradíte jak to provádět abychom to všechno „sladili“.

  • Dobrý den, obojí – vodu s hořčíkem i lžíce oleje – můžete pokojně užívat i nadále a to kdykoliv. Během půstu jde o snížení kalorického příjmu. Tableta hořčíku i lžíce oleje mají minimální, a tedy zanedbatelnou kalorickou hodnotu, takže svůj půst nijak neohrozíte. Není se čeho bát.
   Pokud by Vám půst začal způsobovat jakékoliv problémy (bolest hlavy, nevolnost, únava, bušení srdce), doporučuji experiment zastavit.
   Přeji krásný den a pevné zdraví Vám i panu manželovi.

 59. Dobrý den,
  Od srpna jsem na lowcarb a jim 3x denne.je to pro mne naprosto vyhovující,naučila jsem se jinak vařit,zhubli jsme s manželem 9,5kg. Nyní jsme cca 6tydnu na 18/6 s tím že většinou jíme jen ve 12.30 oběd a pak až v 17.30 večeře a to stále lowcarb,mezi tím nic.Vaha se nám ale nehýbe ?. Myslím že stravu máme vyváženou a pestrou s minimalnim množstvím sacharidů,přílohy,cukr,mouka zadna.manzel si ale kávu lehce prislazuje medem.hořkou nedává…může to být takový problém?ale proč nejdu dolů ani já.nadvahu mame jeste stále.ja 75,manžel 103.zdravotni omezení žádné.dekuji moc za podněty.

  • Dobrý den,
   hubnout logicky nelze donekonečna. Úbytek váhy, který způsobovaly sacharidové potraviny jste již zaznamenali. Tělo se mohlo zbavit také zadržované vody.
   Jakákoliv náhlá změna jídelníčku k lepšímu sebou nese náhlou ztrátu váhy, ale ta nemůže pokračovat donekonečna. Zdravé hubnutí znamená cca. 1,5 kg za měsíc – při hubnutí od srpna do února je 7 měsíců x 1,5kg = 10,5kg, takže podle „tabulek“ jste zhubli přesně tolik, kolik jste zhubnout pomocí půstu a stravy mohli.
   Doporučuji zařadit pohyb a sport, aspoň 30min. denně, protože další úbytek váhy lze získat právě vyšším kalorickým výdejem. Pokud ale začnete sportovat, budete více hladoví, tím pádem budete jíst více a váha nejenom, že nemusí klesat, ale se může také opět zvýšit.
   Po druhé se sportem roste také svalovina, která má svou váhu, takže i o svalový přírůstek se může váha zvednout, ale všechno to jsou zdravé kilogramy, takže se jich nebojte. Doporučuji nebýt tako posedlý váhou – pokud jíte zdravě, s chutí a tak, aby ste nehladověli, cítíte e dobře a budete se k tomu hýbat, nic lepšího pro své tělo již udělat nemůžete a takový životní styl je mnohem prospěšnější, než půsty samotné. Doporučuji vydat se tímto směrem.
   Zároveň doporučuji skočit do fitka, kde Vám trenér vytvoří jak cvičební plán, tak vhodný jídelníček pro dosažení svých cílů.
   Náš článek je pouze orientační a co je důležité, cílem půstu není primárně hubnutí, ale očista organismu, nastarrtování tělesných procesů, jakýsi „reset“ orgánů poškozených a oslabených nesprávnou stravou a přejídáním a podobně. Hubnutí během půstu je pouze vítaným bonusem, který zcela logicky přichází se sníženým příjmem kalorií, ale opakuji – úbytek váhy není věčný.
   Přeji hezký den a pevné zdraví. Jste na správné cestě, ale nefixujte se tolik na výsledky půstu a na kilogramy, které se Vás drží. Je to Vaše přirozená váha.

 60. Dobrý den chtěla bych se zeptat..zkousim 16/8 pracuji na noční směně (jen noční a dvanáctky ) 4 noční 4 dny volna a takhle jedu pořád… když pracuji ty 4 noci jim od půl 5 do půl 1 rána ..ale o volnu se potřebuju vytočit protože v noci spím..i když chodím spát pozdě kolem půl noci až rána..nevadí si to okno co ty 4 dny změnit? Když prostě jinak to nejde ..? Takže si to změnit třeba 12-20. ? Jde mi o to že každé 4 dny si to musím měnit ..okno hladovění dodržím jelikož si to posunu ale trochu se mi změní čas.. děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, základem správně provedeného půstu je i to, že postícímu vyhovuje, zbytečně kvůli němu nehladoví, půst jej neunavuje a nenarušuje jeho běžný chod.
   Pokud Vám zvolený vzorec nevyhovuje nebo jej nedovedete dodržet, vyberte si jiný.
   Obecně – pokud pracujete fyzicky a máte vysoký kalorický výdej, který ale nenaplníte, může i půst způsobit problémy a dyskomfort.
   Lituji, že jsem neporadil lépe, ale půst není žádná neochvějná „mantra“, kterou nelze měnit. V první řadě jezte zdravě a klidně i vydatně, pokud tomu Váš kalorický výdej zodpovídá.
   Přeji hezký den a pevné zdraví.

 61. Dobrý den,rozhodla jsem se vyzkoušet půst 16/8.Je pro mě nejpřijatelnější vzhledem k mé pracovní době a dojíždění do zaměstnání. Chci se zeptat,jestli lze zeleninové či ovocné smoothie popřípadě ovesné vločky s mlékem (v 8 ráno)považovat za jídlo.děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, během půstu jde o „hladovění“, a tedy zastavení kalorického příjmu během hladových oken. Jak smoothies, tak vločky s mlékem jsou vysoce kalorické, a samozřejmě jde o plnohodnotná jídla. Smoothie ze 2 mrkví a 1 banánu má přibližně stejně kalorií jako kuřecí plátek na přírodno, takže během hladovění není vhodné ani jedno z nich. Nešlo by pak o půst, ale pouze o nepovedenou snahu postit se.
   Přeji hezký den.

 62. Dobrý den, přerušovaný půst není vhodný pro děti, ale to je široký pojem. Je to vhodné od 15? 😀 Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den,
   organismus se vyvíjí do cca. 20. roku života. Do té doby musí být dítě živeno dostatečně, zdravě, pestře a co nejčerstvěji. Dítě roste – potřebuje živiny a není vhodné tyto potřeby nenaplnit půstem. Děti mají také mnohem vyšší kalorický výdej – lítají venku, lítají ve škole na tělocviku. Půst obvykle drží dospěláci, kteří mají sedavé zaměstnání a přibírají kvůli nedostatečnému výdeji, takže jej nahrazují omezením stravy.
   Pokud nemluvíme o obezitě či nadváze. I v tom případě je vhodné myslet na dostatečný jídelníček a snažit se o zvýšení kalorického výdeje POHYBEM.
   Pokud je dítě zdravé a bez nadváhy, půst nemá smysl a to samé platí u dospělých.
   Přeji hezký den.

  • Dobrý den, ano, můžete. Jde o snížení kalorického příjmu, takže kávu neslaďte ani nemíchejte s mlékem.
   Přeji hezký den.

  • Dobrý den, ano, lze. Během půstu jde o snížení kalorického výdeje a doplňky v tobolkách obvykle žádné kalorie neobsahují, zvlášť pokud obsahují pouze 1 rostlinnou složku. Půst určitě nepřeruší.
   Přeji hezký den.

 63. Dobrý den, nevim si rady jak s půstem, při 12 hodinové směně. Krátký , dlouhý týden ranní a noční .Děkuji za odpověď

 64. Mám 75let, byla jsem celou dobu obézní, vždy jsem držela nějakou dobu dietu, nikdy jsem nevydržela.
  V posledních třech letech jsem něco zhubla a byla jsem spokojená. Teď ale během několika týdnů jsem přibrala 4kg a ráda bych začala přerušovaný m půstem 16/8.
  Myslíte, že to mohu zkusit? Moc děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, půst určitě zkusit můžete, ale sledujte si, zda Vás vzhledem k věku nevyčerpává, nejste nadměrně unavená nebo se nevyskytnou jiné komplikace. Pouze dodám, že půst není primárně určen pro hubnutí, ale pro očistu trávícího traktu a nastartování jeho procesů, odlehčení jídelníčku a zjištění, zda se nepřejídáme a vydržíme i se sníženým pŕíjemm potravy. Není to dieta, je to půst.
   Přeji hezký den.

 65. Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, jak praktikovat přerušovaný půst u nepravidelných 12ti hod směn (denní a noční)?
  Během volna nebo denní směny jsem schopná 10/14 nebo 8/16 dodržet , např 11-21 nebo 12-20hod jíst a pak půst, ale během noční nejsem schopna od 20 či 21 hod nejíst a jen pít.
  Poradíte mi jak režim nastavit?
  Děkuji předem za odpověď

 66. Dobrý den ,mám dotaz prosím,chci začít s přerušovaným pustém,jsem zvyklá snídat ,kolem té 8.00hod.Takze bych mohla mít 8/16,ale mohla bych si to nastavit tak ,že bych zacla v 8.00 rano a skončila v 18.00 hod.Dekuji Sylva

  • Dobrý den, ano, samozřejmě to lze nastavit i takto. PP nemá jasná pravidla a jde hlavně o snížení kalorického příjmu, takže pokud Vám bude nastavený vzorec vyhovovat a nebude Vás omezovat ani unavovat, je pro Vás vhodný.
   Přeji hezký den.

 67. Dobrý den, již delší dobu bojuji s nadváhou,Beru léky na hypofunkci štítné žlázy a injekční antikoncepci Depoproveru. Ráda bych vyzkoušela půst 16/8. Jen se chci zeptat, před nedávnem jsem začala pít (tibetskou houbu-mléčná houba zkvasená v mléku, vznikne kefír). Mohla bych tento kefír v době půstu na lačno. A pak až třeba od 9 hodin snídani? Nebo raději šálek kefíru zařadit v době 8 hodinového jezení? Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, doba půstu nedovoluje žádný kalorický příjem, pije se pouze čistá voda. Kefír je naopak živinami a kaloriemi nabitá „bomba“, takže během doby půstu není vhodný. Svůj šálek si vypijte kdykoliv během 8 hodin okna krmení.
   Přeji hezký den.

 68. Dobrý den, chtěla bych držet jeden postní den v týdnu, myslím, že to v pohodě dám, když si dám snídani ,24 hodin vydržím. Můžu během tohoto dne jezdit na rotopedů jak jsem zvyklá? A zajímá mě, zda se např. za mesic projeví úbytek váhy? Predesilam, že jíme zdravě a kvalitně, přesto že mám i pohyb, nejsem schopná shodit víc než kilo.Je mi přes padesát a mám 8 kilo nad ideální váhu.Dekuji

  • Dobrý den, Renáto.
   Pokud jíte zdravě a pravidelně se pohybujete, domnívám se, že si udržujete zdravou váhu, která je pro vaše tělo vlastní. Půst samozřejmě vyzkoušet můžete a ten trvající jeden den určitě bez problémů zvládnete. Bohužel si ale nemyslím, že by tento jeden den vedl k významnějšímu hubnutí. Pokud si myslíte, že máte vyšší váhu, než byste si přála, snažte se zapojit pohyb na rotopedu častěji a zmenšit porce jídla. Dlouhodobě zvýšíte kalorický výdej a snížíte příjem, takže i váha může klesnout. Ne vždy je to ale možné, pokud máte příjem a výdej v rovnováze již dnes. Vzniklo by riziko, že s pohybem byste zároveň více jedla a váha by se opět neměnila.
   Vyzkoušejte půst a mimo něj jezte menší porce, případně se častěji hýbejte.
   Pokud ne právě pro váhu, uděláte správný krok aspoň pro své celkové zdraví 🙂
   Přeji hezký den.

 69. Dobrý den, mohu při půstu 16/8 ráno a večer v době hladovění ostropestřec mariánský?

  • Dobrý den,
   předpokládám, že píšete o nějakém doplňku stravy ze sušeného ostropestřece nebo extraktu z něj. V tabletkách nebo tobolkách je příjem živin prakticky minimální, protože obsahují malé množství původní rostliny. V takovém případě je užívání bezpečné, protože cílem půstu je hlavně snížení kalorického příjmu, který je u doplňku minimální.
   Záleží ale na konkrétním produktu, takže mi můžete napsat, jaký výrobek přesně užíváte. Případně se sama podívejte na etiketu a zkontrolujte si nutriční hodnoty.
   Během půstu nedoporučuji třeba semínka, protože ty již obsahují poměrně vysoké množství olejů a jiných živin (zdrojů energie), které během půstu přijímat nechcete. Lze konzumovat i jiné části ostropestřece a to mladé stonky, listy, kořeny i květ, které ale opět obsahují nějaké kalorie.
   Osobně Vám doporučuji užívat ostropestřec a jíst běžné potraviny během oken krmení. Okna hladovění nechte prázdná a pouze s vodou nebo čajem. Pokud během jednoho dne užijete svůj ostropestřec, organismu nebude tolik záležet, zda to bude ráno nebo večer. Využije ho prakticky stejně. Navíc doplňky stravy nejsou léky, takže čas užití nepředstavuje takové riziko, jako kdybyste neužila třeba lék na tlak nebo inzulín v případě cukrovky.
   Pokud máte další dotaz, opět nám napište. Přeji hezký den a pevné zdraví 🙂

 70. Ostropestřec – je to drcený plod. Takže to opravdu raději během krmení. Díky za odpověď.

 71. Dobrý den,
  chci se zeptat, zdali jakožto člověk, který si hlídá kalorie a makroziviny, můžu 24hodinovy pust pojmout tak, že když mám denně 3000kcal, tak si je z toho dnu, kdy nebudu mít nic, mám například rozpocitat do ostatních dnů, v rámci týdne. To znamená, že bych 3000kcal rozpocital na 6 dní a vyšlo mi z toho, že mám jíst 3500kcal a následně den půstu.
  Případně děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, Martine.
   Počítání kalorického příjmu a držení půstu jsou dva neslučitelné cíle. Pokud se postíte, příjem kalorií a živin logicky snížíte. Pokud přes dny krmení příjem zvýšíte, prakticky i během dne půstu budete zpracovávat zvýšený příjem kalorií, co bude pro tělo vyšší zátěží.
   Osobně proto doporučuji ponechat příjem 3000kcal denně tak, jak jste byl zvyklý a v den půstu nemít žádný příjem. Právě tehdy to bude přerušovaný půst v pravém smyslu slova, protože půst je o snižování energetického příjmu. Se zvýšením na 3500 byste se vlastně nepostil, ale byl na cca stejné úrovni.
   Přeji krásný den a pevné zdraví 🙂

 72. Dobrý den.
  Chtěla bych se zeptat, zda mohu při přerušovaném půstu 14/10 v době půstového okna brát vitamíny a doplňky stravy (konkrétně probiotika, Supergreens, vitamin C, magnézium) a léky (konkrétně na tlak, na posílení žilní stěny). Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, Heleno.
   Léky užívejte VŽDY podle doporučení lékaře. Léky musíte užívat pravidelně, aby plnily svůj účel a léčily Vás. Půst není nikdy nadřazený léčbě.
   Co se týče doplňků, které zmiňujete, je možné užívat je i během okna půstu. Během půstu se snažíme hlavně o vyřazení zdrojů energie (tuky, cukry, bílkoviny), takže vitamíny a minerály vyřazovat nemusíme. Jelikož ale držíte schéma 14/10, klidně si užití doplňků naplánujte na okno krmení a během hladového okna si od nich dejte pauzu.
   Přeji Vám, ať má půst příznivé účinky a hezký den 🙂
   Lukáš z blogu Blendea

  • Dobrý den.
   Nerozumím celkem přesně Vaší poznámce. Bylo Vám něco nejasné? Co se týče obsahu bílkovin v masovém vývaru, zde je odpověď:

   „Ano, masový vývar může obsahovat bílkoviny. Bílkoviny jsou složkou masa a vývaru, a když vaříte maso ve vodě, bílkoviny se uvolňují do vody a vytvářejí vývar.

   Vývar se připravuje vařením masa (například hovězího, kuřecího, vepřového nebo jiného druhu masa) ve vodě spolu s dalšími přísadami, jako jsou zelenina, koření a bylinky. Během vaření se bílkoviny z masa uvolňují do vody a tvoří bílkovinnou složku vývaru. Tím se zlepšuje chuť a výživová hodnota vývaru.

   Bílkoviny jsou důležité živiny, které tělo potřebuje pro růst, opravu tkání a správnou funkci orgánů. Pokud tedy konzumujete masový vývar, můžete získat některé bílkoviny z masa a vývaru, které vaříte. Je to zejména užitečné, pokud vývar používáte jako základ pro polévky, omáčky nebo jiná jídla.“

   Dále co se týče pouze zeleninového vývaru:
   „I zeleninový vývar může obsahovat bílkoviny, ačkoli v menším množství ve srovnání s masovým vývarem. Bílkoviny jsou přítomny v různých rostlinných potravinách, a když vaříte zeleninu ve vodě, některé bílkoviny se uvolňují do vývaru.

   Zeleninový vývar se připravuje vařením různých druhů zeleniny, jako jsou mrkev, celer, cibule, petržel, rajčata a další, ve vodě. Při vaření se výživné látky, včetně bílkovin, uvolňují z rostlinných buněk do vody, což zlepšuje chutnost a výživovou hodnotu vývaru.

   Je však důležité poznamenat, že zeleninový vývar obecně obsahuje nižší množství bílkovin než masový vývar, protože maso je bohatší zdroj bílkovin. Pokud se zaměřujete na zvýšení příjmu bílkovin, masový vývar by mohl být pro vás vhodnější. Nicméně zeleninový vývar má své vlastní výhody, jako je nízký obsah tuku a kalorií, a je vhodný pro vegany a vegetariány nebo ty, kteří preferují rostlinnou stravu.“

   Jakýkoliv další dotaz nám napište do komentářů.
   Děkuji, že nás čtete.
   Hezký den a vždy pevné zdraví přeje Lukáš Chládek z blogu Blendea

 73. Dobrý den,

  Už nějakou dobu držím přerušovaný půst 16/8. A právě jsem začala užívat i nápoj supergreens, chtěla bych se zeptat jestli supergeens můžu pít v době postění a nebo v pouze v době jídla?

  Předem děkuji za Vaši odpověď 🙂

  • Dobrý den, Michaelo.
   Supergreens nebo jakékoliv jiné výrobky doporučuji užívat v čase krmení a tedy společně s jinými denními jídly. Půst znamená na daný čas vyřadit kalorický příjem, a i když je směs SG nízkokalorická, pořád jisté živiny obsahuje (35 kJ/ 8 kcal na 3 gramy směsi). Jde o doplněk stravy, takže nemá dané přísné dávkování jako léky na předpis a lze ji užít prakticky kdykoliv.
   Děkuji, že u nás nakupujete a i díky PP se snažíte o zdravý životní styl.
   Krásný den a pevné zdraví přeje Lukáš Chládek z blogu Blendea

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek