• Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Přerušovaný půst – kompletní MANUÁL pro začátečníky + ROZHOVOR se specialistkou

Přerušovaný půst – kompletní MANUÁL pro začátečníky + ROZHOVOR se specialistkou

Blíží se nám jaro a  internetem se šíří výzvy k detoxům a hubnutí. Také jste si toho všimli?

Čím dál tím více začíná být populární téma půstů a jejich různých verzí. Mě zaujal ten přerušovaný. V rozsáhlém článku, který je plný zahraničních zdrojů, studií i publikací, se dozvíte:

Co to jsou půsty obecně, co přesně je přerušovaný půst, jaké druhy přerušovaného půstu existují, jaké jsou jeho zdravotní benefity a další praktické rady.

Na správnost údajů a zdravotních tvrzení v článku dohlíží odborný garant, Ing. Hana Střítecká, Ph.D.

Co je to půst?

Všeobecná definice říká, že půst znamená fungování lidského těla bez jídla případně i pití po určitou dobu. Může se jednat o zdržení se jídla po určitou dobu či jen pití ovocných a zeleninových šťáv.

Správně provedený půst může tělu přinést zdravotní výhody v podobě snížení stupně obezity či zlepšení kardiovaskulárního systému. Může dojít k rychlejší regeneraci těla a také může dojít ke stimulaci protistárnoucích procesů.

Portál Česká ordinace přibližuje půst jako čas, ve kterém člověk nepřijímá pevnou potravu, pouze pije vodu. Občas se také můžeme setkat se záměnou půstu za dietu. Jedná se však o mylné tvrzení. Při půstu dochází k zpomalování až postupnému zastavení činnosti žaludku. Při dietě nikoliv.

Podpořte půst, hubnutí i detoxikaci těla Blendeou SUPERGREENS

Blendea SUPERGREENS obsahuje komplex zelených superpotravin nabitých zdraví prospěšnými živinami. Není přípravkem na hubnutí, přesto vám však může dopomoct k vysněné postavě i pevnému zdraví. Extra dávku důležitých živin a minerálů oceníte nejen při půstu, kdy jich do těla dostáváte ještě méně než obvykle.

 • Urychluje metabolismus, zlepšuje zažívání a čistí trávicí soustavu.
 • Vysoký obsah vlákniny tlumí pocit hladu.
 • Stimuluje tělo k lepšímu hospodaření se živinami.
ukaž zdravotní účinky Blendea

Přerušovaný půst

Přerušované půsty nejsou dietou, ale způsobem stravování. Při této metodě se nezmění to, co jíte, ale změní se čas, kdy budete jíst.

Samotné  pojmenování tohoto typu půstu pochází z anglického Intermittent Fasting. Setkat se také můžete i s názvem přerušované hladovění

Nejčastějším důvodem, proč lidé s touto metodou začínají, je potřeba snížit množství tělesného tuku a ztráta kilogramů.

VIDEO: PharmDr. Margit Slimáková o přerušovaném půstu:

Jak je možné, že díky přerušovanému půstu lidé hubnou?

Během této metody je nutné rozlišení dne na dvě časová období – fáze krmení (tedy kdy jím a poté trávím)a fáze hladu (tedy využívám v těle uložených zásob). Období krmení trvá většinou 6-8 hodin.

Colleen Whitson

Colleen Whitson a její výsledky přerušovaného půstu.

Po uplynutí této doby tělo přechází do stavu, který se nazývá tzv. post-absorpční. Tento stav obvykle trvá 8-12 hodin po posledním požitém jídle. V tomto momentě tělo se bude nacházet ve fázi hladovění.

Pro tělo je mnohem jednodušší spalovat tuk ve fázi hladovění, protože není aktivní inzulín. V tomto momentě je možné se zbavit i těžce nepřístupného tuku, který normálně během doby krmení jde jen těžko spálit.

Podpořit odbourávání zásob tuku můžete i cvičením v době hladovění, svaly si z něj totiž budou po vyčerpání glykogenových zásob tvořit energii.

Šéf laboratoře neurověd z amerického Národního ústavu pro výzkum stárnutí Mark Mattson (převzato ze zdravotnickydenik.cz)

Po většinu naší historie jsme určitě nejedli třikrát denně a mezi tím nějakou tu přesnídávku. Náš organismus se vyvíjel tak, aby vydržel období s nedostatkem potravy. U myší vede hladovění k účinnější mentální funkci a k větší pozornosti a jeho účinky trvají jeden nebo dva týdny. Jestliže jíme méně, nevede to k témuž účinku. Když konzumujeme tři jídla za den, byť s nižším množstvím kalorií, obnovují se vždy energetické rezervy. A tak i když jsme třeba šest hodin bez jídla, nevede to k žádnému zvýšení ketonů, k němuž dochází jedině tehdy, když tělo spotřebovává tuky jako zdroj energie.

TIP: Zařaďte do svého plánu také cvičení během doby, kdy máte nejnižší hladinu inzulinu, tedy brzy ráno.

ranní cvičení

Rozhovor s doktorkou Lenkou Fejfarovou

Oslovila jsem praktickou lékařku pro dospělé, MUDr. Lenku Fejfarovou, která vyjádřila svůj názor k přerušovanému půstu:

Po jakou dobu doporučujete dodržovat přerušovaný půst tak, aby byl znatelný nějaký efekt pro tělo?

Přerušovaný půst či půst jakýkoliv je velmi individuální záležitost. Tedy dle mého názoru nelze doporučit délku půstu obecně. Záleží na mnoha faktorech např. bude jistě hrát roli: věk, BMI, pracovní zařazení, onemocnění, chronické užívání léků atd…

Reakce těla na jakoukoli změnu ve stravování je velmi individuální, stejně tedy i doba nutná k úbytku tukové tkáně. Ideální je tedy zvolit režim, který tělu nejlépe vyhovuje a dodržovat ho dlouhodobě. Samozřejmě je nutné reagovat při jakékoli změně týkající se zdravotního stavu či fyzické i psychické zátěže a přizpůsobit se též pracovnímu nasazení.

Jaké klady přerušovaného půstu byste vyzdvihla?

Jakákoliv snaha, která vede k zamyšlení, co jíme a jaký dopad má strava na náš organismus a na naše zdraví, je přínosem.

Klady půstu vidím pouze u lidí, kteří jsou disciplinovaní, jsou rozhodnutí pro změnu životního stylu a režimu.

U režimu přerušovaného půstu vidím jako pozitivum nenásilné a pravidelné odlehčení těla spojené s očistou organismu bez pocitu hladu.

Pro koho metoda přerušovaného půstu není vhodná?

Nelze doporučit rozhodně půst lidem, kteří mají těžkou fyzickou práci, psychické vypětí, chronické onemocnění, například diabetes, dětem, gravidním ženám či seniorům. Půst rovněž není vhodný pro skupinu osob, které jsou  například na terapii nesteroidními antirevmatiky, antibiotiky, kortikoidy  a mnoho a mnoho dalších léků by se našlo.

 Za rozhovor děkuji MUDr. Lence Fejfarové, praktické lékařce pro dospělé

Metody přerušovaného půstu

Vzhledem k popularitě přerušovaného půstu bylo navrženo několik různých metod jeho dodržování. Všechny mohou být při správném provedení účinné, avšak záleží na jedinci, který princip mu bude vyhovovat nejlépe. V následujících bodech je popsáno 6 populárních způsobů, jak provádět přerušovaný půst, které zveřejnil magazín o zdravém životním stylu Healthline.

Metoda 16/8: postění po dobu 16 hodin denně

půstní metoda 16/8

Tato metoda vymezuje během dne dvě časová okna, tzv. dobu krmení a postění. Každodenní půst pak trvá po dobu 14-16 hodin a doba okna pro přijímání potravy je stanovena na 8-10 hodin.

Do jídelního okna je možné zahrnout 2, 3 nebo i více jídel. Tato metoda je jedna z jednodušších. V praxi znamená nejíst nic po večeři a vynechat snídani. Například pokud dojíte své poslední jídlo ve 20:00 a pak nejíte do 12:00 následujícího dne, pak jste technicky nastavily půst 16/8.

V rámci pitného režimu je doporučené pít vodu, kávu a jiné nekalorické nápoje, což také může utlumit úroveň hladovění. Jednou z nejdůležitějších zásad ale je dodržování zdravé výživy tedy ne sníst cokoli, co nás napadne.  Jestliže člověk bude jíst nezdravé potraviny nebo nadměrné množství kalorií, metoda nebude fungovat tak, jak má.

Začali jste s metodou 16/8, chcete udělat další krok vpřed a zároveň na 24 hodinový půst se necítíte? Nevadí! Zkuste metodu 4/20, tedy 20h půst a 4h okno pro krmení. Metody přerušovaného půstu nemají žádná pevná pravidla, jen doporučení.

TIP: Pokud s půstem začínáte, rozhodně se nezaměřujte na čas. Jde o jednu z hlavních chyb začátečníků. Snažte se vyplnit svůj celý den aktivitami tak, aby se vaše hlavní myšlenky neubíraly směrem k jídlu. Nebuďte otrokem jídla, užívejte si běžný den naplno.

Metoda 5:2, půst dva dny v týdnu

půstní metoda 5:2

Tato metoda zahrnuje zdravé stravování 5 dní v týdnu a následné omezení kalorií během 2 dnů. Metoda bývá někdy nazývána rychlou stravou. Během doby postění (dva dny v týdnu, obvykle víkend) se doporučuje ženám sníst 500 kcal a mužům 600 kcal denně.

V praxi to to znamená, že například od pondělí do pátku se stravujete zcela normálně a během víkendu každý den přijmete dvě malá jídla každé v hodnotě 250 kcal. Jedná se tedy než o klasický půst o metodu kalorické restrikce.

Metoda 24 h

půstní metoda 24 h

V tomto případě se jedná o princip dvacetičtyřhodinového půstu, a to jednou  za týden. Půst začíná poslední večeří a končí večeří následující den.

Pokud si tedy připravíte večeři v pondělí v 19h a nebudete jíst až do následujícího dne do 19h, pak jste zrealizovali 24hodinový půst. Je na každém, jak si tento den naplánuje. Není důležité, zda se bude začínat  snídaní, obědem nebo večeří – účinek je stejný.

Pokud se lidé postí s cílem zhubnout, je velmi důležité, aby tělo v období, kdy přijímají potravu, bylo plnohodnotně živeno. Je nutné myslet na správnou a vyváženou stravu, která by měla obsahovat ve správných poměrech všechny makroživiny, tedy bílkoviny, sacharidy a tuky. Voda, káva a jiné nekalorické nápoje jsou během postění dovoleny.

Tento princip může být pro mnoho lidí poměrně obtížný. Všeobecně se doporučuje začít s jednodušším druhem půstu (například 16/8), a potom zkusit přejít na tuto metodu. Pokud se přeci jenom pro tuto metodu rozhodnete, nutná dávka sebedisciplíny bude rozhodně potřeba.

Půst každý druhý den

půst každý druhý den

Existuje několik verzí této metody. Některé z nich umožňují příjem přibližně 500 kcal v době půstu.

Pro začátečníky to není vhodná varianta, protože člověk doslova hladoví několikrát do týdne, což už není příjemné a z dlouhodobého hlediska pravděpodobně neudržitelné.

Tyto metody by s sebou měly nést i úpravu denního režimu a například i meditace. Rozhodně je nemůže podstupovat člověk, který denně těžce manuálně pracuje.

Dieta bojovníka

dieta bojovníka

Tato metoda vyjadřuje postění během celého dne a naopak obrovskou dávku jídla během noci. Během doby postění je dovoleno jíst malé množství tepelně neupraveného ovoce a zeleniny.

Následuje jedna velká porce jídla v noci. Bojová strava byla jednou z prvních “diet”, která zahrnovala formu přerušovaného půstu. Tuto metodu je vhodné kombinovat s Paleo dietou.

CO JE TO PALEO DIETA? Paleo strava je primárně složena z tuků, bílkovin a menšího množství sacharidů, které jsou získané ze sezónního ovoce a zeleniny. Paleo strava tedy odkazuje na konzumaci základních potravin a je založena na vysokém podílu zdravých tuků.

Spontánní přeskakování jídla

spontánní přeskakování jídla

Dle této metody je nejjednodušší přeskočit jídlo z času na čas, když se člověk necítí hladový nebo je příliš zaneprázdněný uvařit. Metoda považuje za mýtus tvrzení, že lidé potřebují jíst každých několik hodin. 

V praxi to znamená, že pokud člověk nemá během rána hlad, snídani vynechá a během dne spontánně sní například oběd a večeři. Řídí se svým instinktem. V tom případě se jedná v podstatě o přerušovaný půst. Opět je ale nutné dodržet pravidlo zdravých a prospěšných potravin tak, aby tělo dostalo všechny potřebné živiny.

VIDEO: Květka vysvětluje princip přerušovaného půstu.

Zdravotní benefity přerušovaného půstu

Přerušovaný půst může pomoci snížit hmotnost a redukovat vnitřní tuk

Většina lidí přerušovaný půst zkouší právě s cílem zhubnout. Krátkodobé hladovění zvyšuje rychlost metabolismu až o 14 %. Právě zvýšený metabolismus pomáhá tělu spálit ještě více kalorií. Přerušovaný půst může způsobit úbytek hmotnosti o 3-8 % během 3-24 týdnů a to zejména tuku uloženého v oblasti břicha, tzv. viscerální tuk.

Magazín o kulturistice zveřejnil tvrzení opřené o studie, které zmiňují, že úbytek tuku je v tomto případě velice snadný díky omezenému počtu zkonzumovaných kalorií během dne.

CO JE VISCERÁLNÍ TUK?

Viscerální tuk, nebo-li tuk útrobní je tuk, který se ukládá v oblasti břicha, okolo orgánů a proto je nebezpečný. Tento druh tuku někdy nebývá vidět na první pohled.

Magazín o kulturistice zveřejnil tvrzení opřené o studie, které zmiňují, že úbytek tuku je v tomto případě velice snadný díky omezenému počtu zkonzumovaných kalorií během dne.

Půst snižuje riziko vzniku diabetu druhého typu

Diabetum meliitum (DM II.typu) se v posledních desetiletích stal rozšířeným onemocněním. Hlavním rysem je hladina cukru v krvi v souvislosti s inzulínovou rezistencí. Právě přerušované hladovění může snižovat inzulinovou resistenci omezeným příjmem glukózy a tedy nižším a méně častějším vyplavováním inzulinu, což snižuje i riziko rozvoje následného DM II. typu.

Studie ukázaly, že při procesu přerušovaného půstu hladina cukru nalačno v krvi  byla snížena o 3 až 6 %, zatímco hladina inzulinu byla snížena o 20-31 %. Přerušované hladovění může být vysoce účinné u osob ohrožených vznikem DM II.typu.

ČTĚTE TAKÉ: Dieta při cukrovce není nudná ani stereotypní. 

diabetické pomůcky

Přerušovaný půst může snížit riziko DM II. typu

Snižuje oxidační stres a záněty v těle

Oxidační stres vede ke stárnutí a mnoha chronickým chorobám. Při nedostatečné antioxidační ochraně těla vznikají nestabilní molekuly, které nazýváme volné radikály. Ty reagují s jinými důležitými molekulami (např. DNA, buněčnými membránami a pod.) a poškozují je. Několik studií prokázalo pozitivní vliv přerušovaného půstu na zvyšování odolnosti těla v boji proti oxidačnímu stresu.

Snižuje riziko výskytu srdečních onemocnění

Jedním z největších strašáků současnosti jsou onemocnění kardiovaskulárního systému. Zařazením přerušovaného půstu lze eliminovat rizikové faktory, které jsou s tímto druhem onemocnění spojeny nebo mohou zvyšovat pravděpodobnost jeho výskytu.

Přerušovaný půst může pomoct upravit krevní tlak, snížit hladinu celkového LDL cholesterolu, triglyceridů a hladinu cukru v krvi, což jsou věci řazené mezi tzv. ovlivnitelné rizikové faktory, často vedoucí k srdečním onemocněním.

nemocné srdce

Onemocnění srdce a cév je jednou z nejčastějších příčin úmrtí.

Snižuje riziko vzniku některých typů rakoviny

Proces přerušovaného půstu vyvolává procesy buněčné obnovy, dochází k tzv. odstraňování odpadu. Tento proces může poskytnout ochranu před několika nemocemi, včetně rakoviny.

Pro rakovinu je charakteristická nekontrolovatelnost růstu buněk. U hladovění bylo několikrát prokázáno, že má několik příznivých účinků na metabolismus, které mohou vést ke snížení rizika rakoviny. Zároveň mohou zmírnit vedlejší účinky chemoterapie.

Zde je ale nutná velká pozornost, aby již dost vyčerpané tělo nemocí nebylo ještě více vyčerpáno nedostatkem příjmu kvalitní potravy s dostatkem všech potřebných živin.

Podporuje funkce mozku

Snížený oxidační stres a záněty zlepšují i celkovou produktivitu a zdraví mozku. Hlavní příčinou je však celkové zlepšení metabolických vlastností lidského těla. Přerušovaný půst může zvýšit růst nových nervových buněk a tím podpořit funkci mozku.

Martin Matoulek z III. Interní kliniky 1. Lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice Praha pro irozhlas.cz

Půst znamená, že se odříkáme některých jídel, která velmi zatíží náš gastrointestinální trakt a u kterých spotřebujeme spousty energie na zpracování potravy. Tím se nám uvolní možnost, nebo energie pro práci mozku.
produktivní mysl

Lepší produktivitu mozku ocení především ti, kteří potřebují nutnou dávku koncentraci při své práci nebo studiu

Přerušovaný půst prodlouží váš život

Vědci  dlouho zkoumali vztah mezi omezením kalorií a prodloužením života. Z logického hlediska to může dávat smysl. Každý z nás chce určitě žít co nejdéle plnohodnotný život ve zdraví. Vědecká studie  z roku 2006 tento vztah potvrdila. Přerušovaný půst může opravdu váš život prodloužit.

Mezi faktory, které zkracují život, patří nezdravý životní styl, obezita, kouření, obžerství, stres, alkohol a další. Vyvarujte se jim.

Pro koho přerušovaný půst není vhodný?

 • děti a dospívající mládež
 • osoby citlivé na poklesy hladiny cukru v krvi
 • osoby s podváhou
 • těhotné a kojící ženy
 • osoby těžce nemocné nebo v rekonvalescenci po těžké nemoci/úrazu
Zdravotní benefity přerušovaného půstu

Jak začít s půstem?

 • Začněte pomalu a jednoduše. Není kam spěchat. Ze začátku nebude nic dokonalé.
 • Respektujte své tělo.
 • Metoda 16/8 se provádí každý den. Vytvořte si z ní stravovací zvyk.
 • Stanovte si konkrétní čas, ve kterém budete jíst během stravovacího okna.
 • Obvykle vynecháte jedno až dvě jídla z vašeho dne. Správně byste měli získat stejný počet kalorií, jako bez vynechání snídaně. Je tedy nutné zvýšit porci některého z přijímaných jídel.
 • Sledujte se a pečlivě poznávejte své vlastní pocity. Pokud vám to pomůže, zapisujte si je.
 • Časem můžete přidat i různé druhy cvičení. Nebudete tak ztrácet svalovou hmotu.
 • Během prvních dnů je možné, že se dostaví bolest hlavy jako abstinenční příznak vynechání jednoho z jídel. Pijte větší množství vody.
 • Během přerušovaného půstu dodržujte pitný režim v podobě nekalorických nápojů. Pijte vodu a bylinné čaje, kávu bez mléka. Jako nakopávač energie můžete použít i Blendeu SUPERGREENS.
 • Stravovací okno neznamená obžerství. Jídlo by mělo být nutričně vyvážené a plnohodnotné.
 • Přerušovaný půst lze pojmout jako krátkodobý experiment nebo i jako několikatýdenní redukční dietu či jako dlouhodobý stravovací plán.
Blendea koupit

Intermitten Fasting, nebo-li přerušovaný půst, je častým terčem diskuse a kritiky odborníků. Jedna část odborníků hodnotí IF jako pouhý trend moderní doby, druhá část odborníků dokládá svá tvrzení studiemi o tom, že se jedná prokazatelně o přirozený model stravování dlouhá tisíciletí zpět.

Přerušovaný půst je metoda, která nemá žádná přesně stanovená pravidla, pouze doporučení. Svým způsobem jde o určitou formou překonání se. To však nemění nic na tom, že základem jídelníčku musí být vyvážená a pestrá strava, která by měla obsahovat správný poměr všech makroživin i mikroživin.

Pamatujte, že jakákoliv metoda stravování nebude fungovat, pokud jídelníček nebude správně nastavený.

Rozhovor s odborným garantem článku Ing. Hanou Stříteckou, Ph.D. o výhodách a riziku přerušovaného půstu

Ing. Hana Střítecká, Ph.D.
Ing. Hana Střítecká, Ph.D., nutriční specialistka a odborný garant správnosti článku

Dobrý den, paní inženýrko. Jste jako specialista na výživu pro, nebo spíše proti půstům?

Nemám ráda půst, protože málo kdo ho umí dobře použít a pokud z plného nekvalitního stravování najednou budeme hladovět a pak se zase vrátíme k původnímu jídelníčku, tak si více ublížíme než pomůžeme. Jsem pro případnou kalorickou restrikci, ale při zachování všech mikro a makroživin, které naše tělo potřebuje.

Má smysl postit se, pokud má člověk hlad? Není pro tělo škodlivé nejíst, když už člověka bolí od hladu břicho a je nervózní?

Určitě půsty nejsou vhodné pro každého, těžce manuálně pracující člověk nemůže hladovět. To by velmi rychle “odpadnul”. Jak už bylo uvedeno výše, je lepší omezit příjem a hlavně se zaměřit na zkvalitnění přijímané stravy, pak totiž můžeme sníst méně, protože naše tělo nedostane jen “prázdné” kalorie, ale spoustu potřebných živin.

Tělo potřebuje živiny, které mění na energii. Nebude tělo unavené, pokud se mu cíleně sníží přísun živin?

Velmi často přijímáme jen prázdné kalorie a ne ony potřebné živiny anebo je přijímáme v nevhodném poměru. Snížením přísunu živin tedy nutně k únavě nemusí dojít, záleží jaké živiny a v jaké podobě přijmeme.

Dá se díky půstu i zhubnout? Kolik přibližně a za jak dlouho?

Určitě dá, je ale důležité si uvědomit, že nejprve ztratíme vodu a pak pokud naše omezená strava nebude správně vyvážená, tak místo žádaného úbytku tuku dojde k úbytku svaloviny a to rozhodně dobře není. Jinak aby byly úbytky trvale udržitelné a tělo si na změnu, kterou snížení hmotnosti v těle udělá, zvyklo, je dobré nejít rychleji než cca 2 – 3 kg/týden.

Jaké je riziko jojo efektu, pokud se člověk vrátí po půstu k předešlým návykům?

Tak jojo efekt jako takový – povětšinou se ve finále hmotnost nejen vrátí na původní, ale hlavně se ještě zvýší a nese to s sebou takové konsekvence, jako zvýšení krevního tlaku, případně vznik či rozvoj cukrovky a pod….

Prostě pokud člověk zhubne vodu a svalovou hmotu místo tuku, tak se dá jojo efekt vždy očekávat, protože metabolicky aktivní je v těle sval. Tedy obecně čím více svalů mám, tím mám větší metabolismus a můžu i více sníst, čím méně mám svalů, ikdyž budu vážit méně než dříve, tím mám metabolismus menší (pomalejší) a měl bych jíst méně.

Mimochodem metabolismus se zpomaluje i sám o sobě věkem, zrovna tak se s věkem i zcela přirozeně snižuje množství svalové tkáně.

Maximálně jak dlouho by měl zdravý člověk držet půst v jedné etapě?

Na tohle neumím odpovědět, protože si myslím, že člověk, byť zdravý, by hladovět cíleně neměl.

Máte tip, jak zvýšit výkonnost těla i pokud je oslabeno půstem a sníženým přísunem energie?

Potraviny, které obsahují vitamíny skupiny B – ta zasahují do metabolismu, pak vitamín C, tedy ovoce, zelenina a dobře stravitelná bílkovina, třeba v podobě ryby nebo vaječného bílku, nebo i třeba jen silného poctivého vývaru.

Všeobecně se doporučuje pravidelná strava 4-5 x denně v menších porcích. Přerušovaný půst káže jiné “poměry”. Podle čeho se má neznalý člověk rozhodnout?

Podle toho, co mu vyhovuje – měl by poslouchat vlastní tělo, pokud tloustne beo naopak velmi rychle hubne, je unavený, nebo velmi často nemocný. To vše jsou signály, že způsob, který zvolil, asi není úplně v pořádku.

Pak samozřejmě je důležitý i vlastní obsah – tedy co člověk jí. Já osobně patřím mezi ty, co když se nenají a hladoví, tak je bolí hlava. Tedy se snažím do této fáze nedostat. Jim více v první půlce dne, kdy po snídani mám cca za 2 hod svačinu v podobě ovoce nebo zeleniny, pak cca po dalších 2 hod oběd.

Od oběda mám opět jen nějaké ovoce/zeleninu či “fresh” cca za 4 hodiny a pak večeři za cca další 2-3 hod. Pitný režim více méně jen ve vodě a neslazeném zeleném nebo bylinkvém čaji.

Doporučujete půst i zdravým lidem s ukázkovým stravováním, nebo spíše jako pomoc při některém onemocnění či snaze zhubnout?  

Jak již bylo uvedeno výše, půst jako takový nedoporučuji. Některým svým klientům ale doporučuji “očistný” den, kdy pouze ke snídani a k obědu mají trochu velmi dobře stravitelné bílkoviny, a po zbytek dne jen zeleninu, případně ovoce.

Zelenina je ale lepší, protože se z ní dá udělat teplé jídlo. Nicméně tento den doporučuji zařadit max. 1x za týden a to ještě v době, kdy není potřeba velké ani fyzické ani psychické výkonnosti.

Mohu během půstu cvičit a sportovat? Nebude tělo trpět a střádat?

Záleží na délce půstu a zda se jedná o 100%, kdy se pouze pije nebo o půst přerušovaný, či jen o kalorickou restrikci – tedy mám třeba poloviční příjem oproti jiným dnům.

V tom druhém případě není problém cvičit a sportovat, protože “hladovění” není tak velké nebo dlouhé, abychom se dostali do potíží, maximálně při opravdu velkém a těžkém fyzickém výkonu, kdy naše tělo není adaptováno na využívání jiných živin než glukózu (zásobní glykogen). Může dojít k hypoglykemii a třeba může dojít až k omdlení.

Můžete doporučit nějakou literaturu či jiné zdroje, podle kterých se může čtenář zorientovat?

Ano, např. na stránky MUDr. Maňáskové nebo poměrně hodně na toto téma jednak na sobě experimentoval, ale hlavně toho k tomu i napsal Vlado Zlatoš. Nebo sice už starší, ale pěkně popisující fyziologické procesy – MUDr. Partyková.

Mnohokrát děkuji za cenné a užitočné informace, paní Střítecká. 

Použitá literatura: Jelínek M: PŮST: cesta k dokonalosti. 2012, 138 s. Havířov: in-PRESS. ISBN: 978-80-905178-0-6.

DÁLE ČTĚTE: 10 změn ve stravování, které povedou k vašemu lepšímu a zdravějšímu Já.

autor

  Květa Bezuchová

  Baví mě sepisovat poznatky do užitečných článků a rozhovorů, které mají přidanou hodnotu. S mým tělem budu až do konce života, a tak mi rozhodně není lhostejné, čím ho vyživuji. Základ informací jsem načerpala z kurzu pro výživové poradce zakončený certifikační zkouškou MŠMT. Mám ráda inspiraci, která je všude kolem v podobě zajímavých životních příběhů a ráda tyto zkušenosti sepisuji a předávám lidem v podobě inspirativních rozhovorů.

  49 komentářů: “Přerušovaný půst – kompletní MANUÁL pro začátečníky + ROZHOVOR se specialistkou”

  1. Dobry den, chci se zeptat jestli mi někdo, nějaký výživový porsdce dokáže pomoc s IF a sestavení jídelníčku. Děkuji

   • Dobrý den, Dagmar, děkujeme za dotaz. Během fáze hladovění je všeobecně doporučené pít tekutiny, které nemají kalorickou hodnotu a nebo ji mají minimální. Voda s citronem tedy nijak proces přerušovaného půstu nenaruší. V případě žvýkaček zvolte tedy ty bez cukru 🙂

    Přeji pěkný den,

  2. Dobrý den, zkouším metodu 12 hodin jídla a 12 hodin půstu. Přes týden není problém, vstávám o půl 4 ráno, takže moje první jídlo je snídaně ve 4 hodiny a poslední jídlo je zase ve 4 odpoledne. O víkendu ale tak brzy nevstávám, mohu si na víkend čas nějak posunout a zachovat nějakou pravidelnost? Děkuji za odpověď.

   • Dobrý den, Terezo, to nás těší, že zkoušíte 🙂 Postění delší jak 12h není problém, v opačném případě by se celý proces narušil – pokud se doba zkrátí. Univerzální radu zde pro vás nemáme. Ideální je nastavit si takové časy – kompromis, který bude reálný jak o víkendu, tak ve všední dny. Vždy je podstatou dodržet 12h. Přeji krásný den.

  3. k Denise a odpovědi Lukáše:
   Svět zdraví je firma, kde se již mnoho lidí spálilo, včetně mne… tam vám se sestavením jídelníčku na míru nepomohou, jsou to podvodníci, jídelníček má každý pacient víceméně totožný… produkty neúměrně předražené… doporučuji vyhnout se velkým obloukem, jde tam především o to, jak vás obrat o co nejvíce peněz

   • Děkujeme za hodnocení, Martino. Necháme čtenáře rozhodnout se samotných. Svět Zdraví poskytuje kompletní služby a poradenství a já věřím, že paní Denise dokáží pomoct. Přeji hezký den.

  4. Dobrý den,

   chci se zeptat, když si nastavím metodu 16/8, je jedno, jak si to v tom dni rozložím? jako že začnu první jídlo třeba v 10:00 a skončím v 18:00. Jde tam pouze o dodržování 16-půst,8-jídlo….chápu to tak správně?
   Lze třeba upravit i na 5 pracovních dní jinak a víkendy, třeba posunout? (začnu 12:00 obědem a poslední jídlo v 20:00 – víkendy).

   Moc děkuji za info:-).
   Sandra

   • Dobrý den, Sandro. Děkujeme za dotaz. Ano, v podstatě je na Vás, jak si okno “půstu” a “krmení” nastavíte. Příklad “vynechání snídaně” mně osobně přijde nejlépe snesitelný pro začátečníka. Tím, že si to budete posouvat, se celý proces naruší a nedosáhnete potřebného efektu. Proto doporučuji nastavený režim držet i skrze víkendy. Přeji krásný den, Květa.

  5. Dobrý den,

   O odbornících ze Světa zdraví jsem skutečně slyšela převážně negativní zkušenosti z mého velmi blízkého okolí. Ano, dotyčné skutečně hubly po určitou dobu, ale s potravinami s přípravky za nemalé peníze, to si jen tak někdo dovolit nemůže, tedy alespoň dlouhodobě. Souhlasím ale, že odborníci ze Světa zdraví skutečně pomohli…na chvíli.
   Po vysazení těchto přípravků byl znatelný až nepřiměřeně velký jojo efekt, přičemž je jasné, že klientky Světa zdraví nebo kterékoli jiné poradny se přeci nemohou do konce života cpát předraženými přípravky a potravinami, jejíchž (také zdravé) alternativy jsou často k dostání v běžných obchodech. Nejde nám snad o trvalé výsledky za přijatelné peníze? 🙂

   Ale teď k mé otázce: četla jsem tady na Blendea.cz více článků o zdraví, hubnutí atd. Velmi čtivé, opravdu kvalitně psané články, to nepopírám. Jak je ale možné, že v jednom článku uvádíte, že základem všeho je snídaně (např. článek s názvem “10 změn stravování k vašemu zdravějšímu já”) a tady doporučujete v rámci přerušovaného půstu snídani vynechat? Jen mě tedy zajímá, kde je pravda, když jeden tvrdí to a druhý tamto. Chápu, že volba je na lidech, ale proč vysloveně doporučujete vynechat snídani? Co když někdo vynechá odpolední jídlo a večeři?
   Já jsem z těch, co bez snídaně nepřežijí den, takže část dne s hladověním zahajuji kolem 16h a ráno po probuzení (kolem 7h) se prostě musím najíst. Není snazší vynechat večeři? Jen jsem netušila, že je v naší společnosti tak přirozené jíst spíše v druhé polovině dne, asi to mám celé naopak, může to, prosím, někdo uvést na pravou míru třeba pro čtenáře s podobným “problémem” jako mám já?

   Děkuji za odpověď a přeji krásný zbytek dne.

   • Krásný den, Petro,

    v prvé řadě děkujeme za chválu našich článků, jsem moc ráda, že se Vám líbí 🙂

    Vidím, že jste náš pozorný čtenář a máte přehled o článcích, které publikujeme, to je skvělé! Nevím, zda Vám dokážu odpovědět na otázku tak, jak potřebujete, protože pravda v tomto smyslu zřejmě není. Existuje nesčetně mnoho stravovacích doporučení, diet a každému vyhovuje něco jiného. Tedy některý člověk se např. pro nastartování metabolismu vydá cestou “snídaně je základ dne” a jiný zvolí cestu “přerušovaného půstu”. Každé tělo je individuální a každému vyhovuje něco jiného, netroufám si tedy říci, která cesta je tou nejlepší volbou.

    Vynechání snídaně u metody 16/8 je spíše myšlenko jako příklad. Přesně jak píšete, je na každém, jak si kdo tyto dvě časová okna zvolí a které jídlo vynechá.

    Přeji krásný den,

    Květa.

   • Dobrý den, Petro, já se v komentáři vyjádřím ke Světu zdraví.

    Základním pravidlem a pointou věci je, že pouze díky doplňkům stravy ještě nikdy nikdo nezhubl. Doplněk, který nejenom SZ doporučuje, není přímým důvodem hubnutí. Důvodem je hlavně naučená nebo doporučená změna celkových stravovacích návyků, které jsou doplněk pouze součástí.

    V dnešní době je zřejmé, že lidé očekávají, že po několika týdnech s určitým doplňkem “zázračně a bezbolestně” zhubnou a poté už budou navěky krásní a hubení. Ale takové kouzlo ještě nikdy nikdo nevymyslel.

    Právě ona změná stravovacího režimu, čerstvé a pestré jídlo, pravidelné porce a zvýšený výdej energie je prvopočátkem hubnutí. Doplněk tuhle snahu a “přerod” vždy pouze doplňuje /od toho slovo “doplněk”/ a urychluje. Není ale jejím původcem.

    Ve SZ každému doporučí i takový správný jídelníček a potřebnou motivaci. Nákup doplňků není povinný a nikdo je nevnucuje. Kupují je lidé, kteří hubnutí potřebují urychlit /osobně bych se zde nebál použít slovo “ošidit”/, a také lidé, kteří změnu životosprávy kvůli lenosti a neochotě měnit návyky úplně odmítají.

    Typickým příkladem je zde pak člověk, který dostane zdravý, čistý a pestrý jídelníček přesně na míru, k němu si dokoupí řadu doplňků a onen jídelníček ještě ten den zapadá prachem doma v šuplíku. Člověk se láduje doplňky, na jídelníček úplně zapomene a po měsíci, až všechno spotřebuje, zjisťuje, že se váha vrátila. Samozřejmě se po dobu “hubnutí” stravoval stejně nesprávně, jako před návštěvou poradny.

    Na našich stránkách jsme nikdy Svět Zdraví nedoporučovali jako “magický palác hubnutí”. Naopak, zmínil jsem je já a to pouze 1-2 krát zde v diskuzích, když se někdo ptal na tip na odborné poradenství ohledem stravování. Magie se ale nekoná a lidé si musí uvědomit, že hubnout lze i bez doplňku, s doplňkem o něco rychleji, ale vždy je nutná komplexní změna zejména stravování a ideálně i pohybových aktivit.

    Přeji hezký den a pevnu vůli při snaze o změnu.

  6. Dobrý den,
   chtěla jsem vyzkoušet přerušovaný půst 16/8 – okno krmení jsem si nastavila od 11 hod. – 19hod. Před tím, než jsem s přerušovaným půstem začala, jsem se snažila jíst pravidelně, tedy poslední měsíce jsem jedla 3 – 5 porcí denně (snídaně, oběd, večeře a 1 – 2 svačiny). Musím se přiznat, že jsem snídaňový člověk a skřivan (ranní ptáče) a bez snídaně mi to nedělá úplně dobře. Pokud nepracuji vstávám běžně kolem 7. (pokud pracuji vstávám kolem 5) A vydržet takovou dobu bez snídaně mi dělá problém, né, že bych svou vůlí nevydržela nejíst, ale není mi u toho dobře fyzicky.

   Rozhodla jsem se upravit si metodu na 15/9, kterou jsem si nastavila od 10 hod. – 19 hod. s tím, že v 10 si dám něco jako sváču nebo snídani a kolem 12 hod – 13 hod si dám oběd. Bohužel, tento způsob se mi také neosvědčil, většinou kolem té 13. hodiny nemám ještě hlad ani chuť na oběd (možná je to těmi vedry), a pak mám jakýsi bordel v těch jídlech a hlad či chuť na oběd mám tak ve kolem 15 hod. Což mi zas nevyhovuje kvůli odpoledním plánům.

   Ale benefity přerušovaného půstu jsou pro mě velmi atraktivní, zejména z hlediska hubnutí a vzdávat se nechci. Proto jsem se rozhodla, že to ještě zkusím ale nastavím si jiný časový rozsah krmení. Ponechám si metodu 16/8 nebo 15/9 (ještě nevím). s oknem krmení od 9 hod – 17 hod. nebo 9 hod. – 18 hod. Kdy den začnu snídaní, ale dám si dřívější večeři. Myslím si, že tento typ pustu by mohl být pro mě udržitelný, jak v pracovních dnech tak i ve dnech volna.

   Jen nevím, zda se to dá řadit ještě mezi přerušovaný půst, jelikož se všude mluví o vynechání snídaně. Je tedy možné okno krmení nastavit takto?

   • Dobrý den, Veroniko,

    velmi mě těší, že jste se do přerušovaného půstu pustila 🙂 Dle většiny dostupných zdrojů je minimální délka okna “hladovění” 16h. Pro vytěžení maximálních benefitů PP doporučuji tento interval 16/8 dodržet. Zda bude mít úspěch metoda 15/9 nedokážu posoudit. V podstatě jde o to, aby si tělo co nejvíce odpočinulo od jídla a stihlo vše strávit. Vynechání snídaně je pouhým příkladem, mně osobně to přijde nejlépe nastavitelné, není to však podmínkou 🙂

    Krásný den,

    Květa B.

  7. Já jsem vlastně šťastný člověk :). Snídaně jsem nikdy mít nemusela. Ráno mi stačí černá káva, nikdy jsem ji nesladila. Ta je pro mě nutností. Přerušovaný půst 16/8 rozhodně zkusím.

   • Dobrý den, Hanko. Pro ještě výraznější benefity půstu určitě doporučím i Blendeu s pročišťujícím efektem. Navíc dodá potřebné živiny, které jinak mohou chybět. Přeji hezký den. https://www.blendea.cz/obchod-krok-1/

   • Krásný den, paní Jiřino,

    děkujeme za dotaz. Bohužel v tomto případě Vám žádnou univerzální radu neposkytnu. V přerušovaném půstu je zásodou nastavit si jedno pravidlo, které je potřeba dodržovat dlouhodobě tak, aby se dostavily všechny benefity a účinky této metody. Chápu Vás, že během třísměnného pracovního procesu toto dlouodobé nastavení může být složitější. Nabízí se rada automatické úpravy hodin/oken podle jednotlivých týdnů a směn, nicméně v dlouhodobém měřítku se o přerušovaný půst jednat tudíž nebude a je možné, že nepocítítě benefity, které PP nabízí. Krásný den, Květa.

  8. Dobrý den, vyzkouším metodu 16/8. Dělám na tři směny, noční, ranní a odpolední. Láká mě to hlavně z důvodu, že nerada jím v noci a každý vyživovací poradce mi to ,, vnucuje,, takže si nastavím od 12h do 20h jídlo a zbytek hladovění. Myslím, že mi to bude vyhovovat o noční, probudím se a můžu jíst do večera a ne v noci, což opravdu nezvládám. Na ranní směně si dám oběd a budu pokračovat doma a na odpolední vstávám trochu déle a měla jsem problém začít od snídaně. Nehledě na to, že jsem si musela dělat neustále krabičky a tahat je do práce…na výlety, atd. Mám jídelníček od výživového poradce a vyzkouším tento způsob. Tím i děkuji za článek popř. radu pokud bych měla dělat v něčem chybu.

   • Krásný den, Tamaro. Jsem velice ráda, že se Vám článek líbí 🙂 Super, fandím Vám, je to skvělé rozhodnutí. Existuje mnoho směrů výživy, mimo jiné právě i přerušovaný půst. Pokud Vám metoda 16/8 bude vyhovovat, zvládnete postění se během noční směny a zároveň se budete cítit skvěle, tak nevidím důvod, proč PP nevyzkoušet dlouhodoběji 🙂 Krásný den, Květa.

  9. Dobrý den, je možné řešit přerušovaným půstem 16/8 i vysokou nadváhu? Potřebuji shodit 50 kg, jak dlouho mohu dodržovat pravilda přerušovaného půstu? Děkuji Nová

   • Dobrý den, Jano, děkujeme za dotaz. Potěšilo mě, že Vás metoda 16/8 zaujala. Je skvělé, že jste se rozhodla pro změnu, a to celkem razantní 🙂 V první řadě určitě doporučuji správné nastavení jídelníčku a všech makroživin ve správném poměru, poté se můžete pustit do půstu. Někteří zkoušejí metodu přerušovaného půstu krátkodobě (např. měsíc) a někteří pojali postování jako životní styl. Pokud chcete dosáhnout velkého úbytku na váze, určitě se bude jednat o dlouhodobé dodržování režimu, a to nejen přerušovaného půstu. Držím Vám palce a přeji silnou vůli, Květa.

  10. Dobrý večer, asi před 1,5 měsícem jsem se pustil do přerušovaného hladovění i když jsem si byl vědom, že to nebude jednoduché. Mám totiž DM I.typu a jsem cca 8 let po akutním IM. Glykémie mi pořád lítala zejména hodně nahoru a byly období, kdy jsem ji nebyl schopen snížit, i kdybych do sebe napíchal cokoli (byla i 25). Vstupní váha 118kg při výšce 183cm nebyla také zrovna optimální.
   Zvolil jsem metodu 17/7, první jídlo ve 13hod. a poslední před 20hod. – chodím spát poměrně pozdě.
   První týden byl šílený, neuvěřitelné snížení glykémie a nastupující hypa – naštěstí poznám že přicházejí a mám chvíli čas na korigování. V podstatě jsem první týden nedělal nic jiného než upravoval dávkování inzulínů. Od druhého týdne se vše stabilizovalo, ráno glykémie 6,5 ve 13 hod. glykémie 6,1.
   Nyní vše stabilizováno, úbytek váhy cca 4,5kg, inzulíny( dlouhý i krátký) sníženy téměř o 50% a glykémie po jídle do 8,5; mimo jídlo cca 6,5.
   Je vidět, že to lze provádět i s DM, jen je potřeba možná trochu více přemýšlet.
   Za měsíc jdu na kontrolu k diabetoložce a mám trochu strach co mi na to řekne.

   • Krásný den, Zdeňku,

    moc Vám děkujeme za sdílení Vaší zkušenosti. Obdivuji Vás, že jste se do toho vrhl takto po hlavě a hlavně vytrval, super! Vzhledem k Vaší diagnóze doporučuji další kroky, zejména ty dlouhodobé, určitě konzultovat s odborným lékařem. Přeji pěkný den a držím palce, Květa z Bledey.

  11. Dobrý den, skvělý článek. Praktikuji měsíc a postupně jsem se dopracoval k metodě 20/4. Cítím se skvěle, mám plno energie, která předtím dost chyběla. A vahovy úbytek skoro dvanáct kilo.

   • Moc děkujeme za pochvalu i zkušenost, Davide. Jen tak dál, přerušovaný půst si získává pořád více sympatizantů.

    Přeji krásný den.

  12. Dobrý den,
   chtěl bych se zeptat, zda-li se dá u vás objednat MCT olej (předpokládám, že to je na bázi kokosového oleje). Podle zahraničních zdrojů to je ideální kombinace s kávou – podporuje effekt spalování tuků a prý je možné pít v době půstu u 16/8 PP.

   • Dobrý den, lituji. Náš blog je součástí e-shopu s produkty Blendea – SUPERGREENS a SUPERPROTEIN. Prodejem jiných doplňků se nazabýváme.

    Přeji hezký den.

  13. Hezký den,
   Uvažuji nad pustém ten 16/8
   Ale zajímá mě, nevím totiž jestli jsem typ co bez snídaně vydrží, ale takhle bych první zkusila jíst první jídlo opravdu až kolem 12 hodiny.

   Ale co když zjistim po týdnu, že mi to nedělá vůbec dobře a že bych si chtěla nastavit půst tak, že v 7 posnidam první jídlo?
   Je nějak dané, po jaké době je možné pust prohodit, abych tělu nedělala šoky?
   Tedkom jím vickrat denně asi 6x menší porce a moc mě to netěší. :-/
   Děkuji a krásný den přeji ?

   • Krásný den Petro,

    moc nás těší, že chcete přerušovaný půst vyzkoušet.

    Jednotlivá “okna” hladovění a krmení jsou jen na Vás. Důležitá je dlouhodobá udržitelnost, proto si to nastavte tak, aby jste s tím byla co nejvíc v pohodě. Pokud režim půstu změníte, určitě tělu to nijak neuškodí. Jen je potom potřeba zpět najet na dlouhodobý režim vybrané metody 🙂

    Budeme rádi, pokud se s námi podělíte o Vaše výsledky a zkušenosti. Držím palce,

    Květa.

  14. Dobrý den, poprosím o radu. Ve fázi půstu – káva je možná obyčejná instantní? Mléko do kávy ne, existuje nějaká náhrada pro mléko? Čaje mohu klasické pytlíkové ovocné? Děkuji moc začínám metodu 16/8 příští týden 🙂

   • Krásný den Lucie,

    děkujeme za dotaz. Během doby půstu byste měla požívat pouze nekalorické nápoje. Káva je tedy povolena, ale určitě bez mléka a alternativ (i sojové mléko např. má kalorickou hodnotu). Nejlepší volbou z čajů jsou bylinné 🙂

    Držím palce a přeji pěkný den,

    Květa.

    Květa.

  15. Dobrý den, je možné mít přerušovaný půst 8/16. Tedy pro upřesnění v neděli bych měla poslední jídlo ve 20h a v pondělí bych měla první jídlo ve 12h, v úterý bych jedla normálně od rána do večera. A další půst bych si dala třeba ve čtvrtek. Je možné mít tedy půst třeba 2x v týdnu a ostatní jíst normálně?

   Děkuji

   • Dobrý den Aneto,

    přerušovaný půst je hlavně o pravidelnosti a dlouhodobosti. Nemáme žádné dostupné informace o tom, zda vůbec bude mít toto časté střídání nějaký pozitivní vliv na Vaše tělo. Přeci jen se jedná o zásah do pravidelného fungování, a tak tělo si vždy na danou změnu musí zvyknout.

    S přáním krásného dne,

    Květa.

   • Dobrý den,

    alkohol během půstu důrazně nedoporučujeme. Je to doslova “kalorická bomba” a přísun kalorií se během půstu má naopak snižovat. Navíc alkohol zatěžuje játra, ledviny a další orgány. Právě během půstu se snažíme orgánům ulevit, zklidnit je a “nastartovat” pro lepší výkon.

    Alkohol nedoporučujeme a soukromě dodám, že ani mimo půst, nejenom během něj.

    Přeji krásný den a pevné zdraví.

  16. Dobrý den, začínám metodu 16/8 a potřebuji poradit, jak je to s pitím kávy. Jsem zvyklá na kávu s mlékem. Pochopila jsem správně, že ve fázi hladovění se pije pouze káva bez mléka a cukru. Jak je to ale ve fázi krmení? Také se musí mléko vynechat nebo není žádný problém si ho dát? Děkuji moc za odpověď

   • Dobrý den Kateřino,

    děkujeme za dotaz. Je skvělé, že jste se přerušovaný půst rozhodla vyzkoušet Ve fázi hladovění byste měla pít pouze nekalorické nápoje. Kávu tedy můžete, ale bez mléka a cukru :). Ve fázi krmení mléko můžete, problém to tedy není. Dejte si však pozor, i mléko má svou kalorickou hodnotu a pokud jich vypijete několik během fáze krmení, příjem naskočí. Zkuste vyzkoušet také rostlinné alternativy, např. mléko rýžové, kokosové anebo mandlové 🙂

    Pěkný den, Květa.

  17. Dobrý den, stále píšete o typu 16/8, ale dočetla jsem se (a říká to ve videu i Mgr. Slimáková), že pro ženy je vhodné 14/10.
   Máte jiné informace?
   Děkuji.

   • Dobrý den Marie, děkujeme za komentář. 14/10 jsme detailně nezkoumali, nicméně pokud vám tento styl bude více vyhovovat, určitě ho zkuste. Důležité je, jak se při vybrané metodě budete cítit a zároveň zda vám bude vyhovovat 🙂 Krásný den, Květa.

  18. Dobrý den, kdy pít prosím při přerušovaném půstu blendeu superprotein? A kolikrát za den? Děkuji Jarka

   • Dobrý den Jarmilo,

    děkujeme za dotaz. Během doby postění jsou doporučené pouze nekalorické nápoje, tedy vodu, neslazenou kávu bez mléka, případně SUPERGREENS. Během fáze “krmení” se běžně stravujete, mrkněte na instrukce v článku. Lze tedy do jídelníčku během doby “krmení” zapojit i SUPERPROTEIN (ať už jako ingredienci do pečení anebo s mandlovým mlékam jako svačinku). Je třeba klás důraz na vyváženost a plnohodnost jídla. SUPERPROTEIN nenahrazuje kompletní stravu, je to pouhý doplňěk stravy.

    Mějte krásný den,

    Květa.

  19. Dobrý den.
   Co se týče vlákniny ve formě psyllia, tu asi také konzumovat jen během doby krmení, že? Předem díky za odpověď.
   Hannah

   • Dobrý den,

    vše konzumujte pouze během doby krmení. Během doby půstu pouze pijte.

    Jinak doporučuji vláknunu přijímat spíše v přirozené formě – zelenina, luštěniny, cereálie, než formou samotného psyllia. Je to pro tělo nejpřirozenější.

    Přeji hezký den a pevné zdraví.

  20. Dobrý den,
   když budu mít krmící okno 12-20, můžu v těch 12 začít snídaní? Zda se mi pro žaludek náročné po tak dlouhém hladovění hned oběd.
   Děkuji

   • Dobrý den Katko,

    děkujeme za dotaz. Jídlo si uzpůsobte svým potřebám. Důležité je dodržet váš denní příjem a poměr makroživin tak, abyste tělo neochudila. Takže pokud Vám bude vyhovovat začít lehčím jídlem, proč ne 🙂

    Pěkný den,

    Květa.

  21. Dobrý den,
   ještě jsem se chtěla zeptat, jestli se může, během půstu, pít voda s citrónem.
   Děkuji

   • Během doby půstu (okno, kdy nejíte) není doporučené pít kalorické nápoje, případně dát si jen ty s minimální kalorickou hodnotou. Voda s citronem by průběh přerušovaného půstu neměla narušovat.

    Krásný den,

    Květa.

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

  Čtěte další užitečné články

  Letní únava a 10 triků, jak na ni lehce vyzrát

  21.08.2019

  Po dovolené se vám nedaří zařadit do pracovního procesu, připadáte si snad ještě unavenější než tehdy, když jste přemýšleli že vás zmáhá jarní únava. A to jste tolik doufali, že vám baterky dobijí teplé sluneční paprsky.

  Číst celej článek

  Na tento recept byl použit produkt - Blendea SUPERGREENS

  Spirulina na hubnutí působí velice intenzivně, potvrzují vědci

  14.08.2019

  Výsledky randomizované klinické studie z Mexika ukazují, že suplementace modrozelené sinice spiruliny může zlepšit účinek cvičení na tělesné složení i kardiorespirační schopnost.

  Číst celej článek

  Jak se v létě nenachladit? 10 tipů, abyste si léto užili zdraví, vitální a naplno

  07.08.2019

  Léto je nejoblíbenějším obdobím, na který se většina lidí čeká celý rok. Ať už jste školák a nemůžete se dočkat zaslouženého prázdninového odpočinku od lavice a táborového dobrodružství, mladý dospělý toužící odvázat se na festivalu nebo trochu starší těšící se na vychlazené pivko u vody, exotickou dovolenou nebo třeba první hříbky v lese a dlouhé […]

  Číst celej článek

  Na tento recept byl použit produkt - Blendea SUPERGREENS

  “Firmy zatím náhrady plastu netrápí, časem to budou muset řešit,” rozhovor se studentskou firmou EkoBrko

  31.07.2019

  Říkáte si, co ty dnešní mlaďochy v dnešní době vlastně baví? My jsme narazili na studentskou firmu Ekobrko a nestačíme se divit! Firmička vznikla pod záštitou neziskové organizace JA Czech, která dává studentům možnost vyzkoušet si podnikání přímo v praxi.  Parta mladých lidí šla do toho po hlavě a co víc! Vymysleli skvělý ekologický koncept […]

  Číst celej článek

  “Pokud nad koupí váháte kvůli chuti, je opravdu svěží, mátová a lahodná”, rozhovor se spokojenou zákaznicí Dášou

  26.07.2019

  Dnes jsem si s naší zákaznicí Dášou popovídala o tom, jak ji Blendea pomohla zbavit se trápení s věčně nafouknutým bříškem. Pokud často nosíte volná trička právě kvůli problémům s nafouknutím a trpíte bolestmi, tenhle rozhovor je přímo pro vás. 

  Číst celej článek

  Na tento recept byl použit produkt - Blendea SUPERGREENS

  MIKROBIOM může za kila navíc, zubní kazy i slabou imunitu. Jak mikrobiom vyléčit a sebe taky?

  24.07.2019

  Lidé mají 20 000-25 000 párů genů. V těle ale máte něco, co má genů 100 000x více. Mikrobi s vámi žijí v symbióze, na vašem těle i uvnitř něj. Když mají více genetické informace než vy sami, nejspíš vás také hodně ovlivňují. Teoreticky vlastně nejsme lidé, ale mikrobi 🙂 Mikrobi jsou taková malá “zvířátka” […]

  Číst celej článek

  Na tento recept byl použit produkt - Blendea SUPERGREENS

  “Dělám prostě to, co dělá dobře tělu i hlavě,” rozhovor se spokojenou zákaznicí Terezou Horníčkovou

  19.07.2019

  Máme tu pro Vás další rozhovor ze série reálných zákaznických zkušeností s Blendeou. Tentokrát se o svůj příběh podělila slečna Tereza Horníčková, která je lektorkou jógy, výživová poradkyně a milovnice zelených superpotravin – doslova! 🙂  Dozvíte se, proč vyzkoušela téměř všechny zelené ječmeny na českém trhu, jaké problémy mohou spustit špatně fungující střeva a jaké byly […]

  Číst celej článek

  Na tento recept byl použit produkt - Blendea SUPERGREENS

  Houba reishi má příznivý vliv na střevní bakterie u myší, potvrzují vědci

  11.07.2019

  Kdo houbu denně sní, k tomu lékař nechodí. Vědci tvrdí, že účinné látky asijské houby mohou bakterie ve vašem břichu změnit k lepšímu. Změnou střevních bakterií houba reishi (Ganoderma lucidum) brání a zamezuje symptomům obezity u myší – včetně zvyšování tělesné hmotnosti a inzulínové rezistence.

  Číst celej článek

  “Náš organismus nemůže být nikdy zcela vyčištěn,” rozhovor se specialiskami na výživu z NE HLADU

  09.07.2019

  Ing. Mgr. Veronika Pourová a Mgr. Andrea Jakešová jsou nutriční terapeutky a nutriční specialistky, které absolvovaly studium na 1. lékařské fakultě UK. Jsou členkami České asociace nutričních terapeutů a zakladatelkami nutriční poradny Ne hladu. Co se svými klienty nejčastěji řeší, co si myslí o jarním detoxu, přerušovaném půstu a jak se podle nich udržíte fit po celý […]

  Číst celej článek

  Detoxikace plic vám prodlouží život. Jak plíce vyčistit a už nikdy nesáhnout po cigaretě?

  04.07.2019

  Konečně jste udělali ten velký krok správným směrem – rozhodli jste se přestat kouřit a zahodili jste svou poslední cigaretu. Tím to však ještě nekončí a k vítězství v podobě zdravého těla a čistých plic je ještě daleko. Poradíme vám, jak plíce zanesené od kouření vyčistit a co všechno vás ještě může čekat v cestě za zdravými plícemi.

  Číst celej článek