8 zdravých druhů semínek do každého smoothie

Smoothie je zdravý nápoj založený na ovoci, zelenině a superpotravinách. Je skvělým způsobem, jak si dopřát vitamíny, minerály, enzymy a další cenné živiny z ovoce a zeleniny. Obohatí zimní i letní jídelníček. Po celý rok pomůže s posilováním imunity a pro své antioxidační účinky také s bojem proti volným radikálům.

Smoothie je zdravý nápoj založený na ovoci, zelenině a superpotravinách. Je skvělým způsobem, jak si dopřát vitamíny, minerály, enzymy a další cenné živiny z ovoce a zeleniny. Obohatí zimní i letní jídelníček. Po celý rok pomůže s posilováním imunity a pro své antioxidační účinky také s bojem proti volným radikálům.

Pokud sáhnete po těch správných ingrediencích, bude smoothie nutričně vyvážený nápoj lahodné chuti, který ideálně zapadne do zdravého životního stylu. Je užitečný i proto, že odpovídá modernímu způsobu života vyžadujícímu rychlou přípravu hodnotného jídla. Smoothie je připravené hned a jediné, co kromě ingrediencí potřebujete, je mixér. Aby smoothie mělo skutečně hedvábnou konzistenci i se semínky tak, jak to předurčuje samotný pojem (smooth – z angličtiny hedvábný, krémový, jemný), bude potřeba výkonný mixér s rychlými otáčkami. To je vše.

Smoothie je způsobem, jak své tělo okamžitě nabít dávkou energie bez toho, aby došlo k zatěžování zažívacího systému. Cenné živiny se přitom neničí tepelnou úpravou. A o které živiny jde?

smoothie bowls se semínky

Smoothie bowl – dávka živin se semínky

Dodejte svému smoothie dávku živin v semínkách

Aby smoothie bylo skutečně plnohodnotné, mělo by obsahovat všechny základní živiny, tzn. sacharidy, bílkoviny a tuky. Samozřejmostí by měla být také dávka vitamínů a minerálů, . O tu se postará ovoce a zelenina jako základní ingredience smoothie, která slouží také jako zdroj sacharidů.

blendea supergreens

Výživovou hodnotu smoothie mohou ještě násobit superpotraviny, například směs 5 zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS. Ta vedle cenných minerálů, protizánětlivého chlorofylu nebo vlákniny nabízí ve svém složení i kvalitní bílkoviny.

Mezi superpotraviny řadíme i ořechy a semínka, která se mj. pyšní obsahem kvalitních tuků. Jsou nezbytnou podmínkou pro vstřebávání některých vitamínů. Spojují se především se správnou funkcí nervového systému, nervů i mozku. Posilují nervy a psychickou odolnost, také mentální výkon, paměť nebo koncentraci. I proto se označují jako brain food.

Semínka obohatí smoothie o zdravé tuky, ale také kvalitní bílkoviny nebo vlákninu. Fungují jako zdroj některých vitamínů (např. vitamín E nebo kyselina listová). Nezanedbatelný je také obsah minerálů jako je železo, zinek, hořčík aj.

Tak jako do smoothie patří ovoce, zelenina, superpotraviny a semínka, naopak jsou ingredience, pro které ve smoothie není místo. Při přípravě smoothie bychom se rozhodně měli vyhýbat umělým aditivům, dochucovadlům, aromatům, ale také sladidlům. Do zdravého smoothie nepatří ani bílý cukr. Přesto může smoothie chutnat sladce, sladkou chuť totiž některé potraviny nesou přirozeně. Více se dozvíte v článku Jak zdravě osladit smoothie?

Jaká semínka přidat do smoothie?

Do smoothie lze přidat téměř jakákoliv jedlá semínka a lze je také mezi sebou různě kombinovat. Každé ze semínek má trošku jiné složení a dodá tak do smoothie trošku jiné živiny a také chuť. K těm nejznámějším semínkům patří semínka lněná. Jejich nevýhodou je pevná slupka, kterou lidský trávicí trakt neumí rozložit. I proto přijde vhod, když semínka před konzumací rozmixujeme ve smoothie. Dojde k narušení slupky a zpřístupnění obsažených živin.

Dopřát si můžeme i další druhy známých i méně známých semínek, například semínka sezamová, slunečnicová, dýňová nebo maková. Z těch exotičtějších půjde například o chia semínka, konopná semínka nebo třeba semínka bazalky. Maranik Eliq v knize Vegan smoothies: Čerstvé nápoje plné energie doporučuje také semínka mochyně (physalis).

Ta nejlepší semínka do smoothies

1. Lněná semínka

Lněná semínka se cení zejména pro obsah rostlinných fytoestrogenů – lignanů. Díky tomu jsou prospěšná nejenom pro činnost zažívací soustavy, ale také pro hormonální rovnováhu. V jejich složení však najdeme také vysoký podíl vitamínů skupiny B nebo vitamín E. Nechybí minerální látky (vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, mangan, selen, zinek) a samozřejmě ani nenasycené mastné kyseliny, především omega 3. Jsou také zdrojem proteinů a vlákniny.

Na serveru Vaření.cz popisují účinky lněných semínek takto:

  • mají protizánětlivé, antivirové, antibakteriální a protiplísňové účinky
  • harmonizují krevní tlak, také cukr v krvi
  • příznivě ovlivňují metabolismus, napomáhají hubnutí
  • podporují činnost střev
  • jsou prospěšné při menopauze

2. Sezamová semínka

Sezamová semínka nesou lahodnou nasládlou chuť, ale také sílu, která dokáže lámat skály. Je to díky obsahu nenasycených mastných kyselin, zejména omega 6, také vysokému podílu kvalitních bílkovin a vlákniny.

I tato semínka zaujmou obsahem vitamínů a minerálních látek. Díky svému složení se řadí mezi silné antioxidanty. Jsou prospěšné pro metabolismus, imunitu, kardiovaskulární systém, ale také pevné nervy.

Exotická smoothie bowl

Smoothies a smoothie bowls dozdobí nejrůznější semínka, třeba slunečnicová nebo chia

3. Slunečnicová semínka

Slunečnicová semínka se na rozdíl od lněných nebo sezamových konzumují loupaná. Vyzdvihuje se především obsah hořčíku a aminokyseliny tryptofan, tedy látek, které podporují činnost nervového systému.

4. Dýňová semínka

Dýňová semínka ostatní semínka překonají svoji velikostí. Málokteré semínko se tomu dýňovému vyrovná také v obsahu zinku. Ve složení dýňového semínka však najdeme i další minerály (železo, draslík, fosfor), vitamíny (zejména vitamíny skupiny B: kyselina listová, thiamin, riboflavin, niacin; a vitamín E), kvalitní bílkoviny a aminokyseliny (tryptofan).

V souvislosti s obsahem zinku jsou dýňovému semínky přičítány antioxidační a regenerační vlastnosti. Doporučuje se také mužům, kteří mají potíže s prostatou.

VIDEO: Dýňová semínka budou chutnat i pražená. 

5. Maková semínka

Maková semínka jsou velmi malá, ve svém složení toho však nabízí mnoho. Vyplatí se proto tato drobná semínka zařadit do zdravého jídelníčku a obohatit jimi své smoothie. Vedle cenných živin mu dodají i příjemnou nasládlou chuť.

Maková semínka můžete do smoothie přidat také v podobě mléka. Nejenom z makových, i z většiny dalších semínek lze připravit rostlinné mléko, které je samo o sobě lahodnou a zdravou smoothie ingrediencí. Klikněte a inspirujte se recepty.

Smoothie bowl s acai a dýňovým semínkem

Dýňová semínka, slunečnicová nebo chia semínka – pro smothie jako stvořená

6. Chia semínka

Chia semínka se k nám dovážejí z Jižní a Střední Ameriky. Tady se již tisíce let využívají jako zdroj energie a cenných živin. Jde o semínka ze šalvěje hispánské (Salvia Hispanica), které většinu ostatních semínek předčí v koncentraci esenciálních mastných kyselin. Chia semínka dokážou podpořit psychické a fyzické výkony, i proto je oceňují také běžci na dlouhé tratě.

7. Konopná semínka

Obdobně jako samotná rostlina konopí, také konopná semínka nabízejí protizánětlivé, regenerační a antioxidační účinky. Díky svému složení s podílem aminokyselin a kvalitních proteinů posilují imunitní systém. Díky aromatické chuti s náznakem oříšků skvěle obohatí nejrůznější smoothie.

8. Semínka bazalky

Bazalka je aromatická bylinka, u které se zpravidla využívají její zelené listy. Semínka bazalky znají zahradníci, jen málokdo ví o tom, že poslouží i ke kulinářským účelům. Z hlediska účinků a složení jsou podobná chia semínkům.

Stejně jako chia semínka i semínka bazalky jsou zdrojem hodnotných bílkovin, nenasycených mastných kyselin, vitamínů, minerálů a vlákniny. Na rozdíl od chia nebo jiných semínek je nutné semínka bazalky před konzumací máčet ve vodě.

Ve vodě se aktivují enzymy, které zvyšují stravitelnost semínek a současně se neutralizují látky, které nejsou při zažívání žádoucí. Po máčení se semínka bazalky dají použít třeba jako originální, živinami nabitá ingredience smoothies.

Dle serveru instory.cz se pak můžete těšit na tyto účinky:

  • semínka bazalky pomáhají při zažívacích problémech
  • podporují trávení
  • působí močopudně, a tím i očistně
  • jsou prospěšná při dýchacích potížích
  • napomáhají správné funkci srdce
  • zpomalují stárnutí pokožky

Semínka do vaření, pečení i smoothies

Každé ze jmenovaných semínek může doplnit téměř jakékoliv smoothie. Můžete je přidat buď přímo mezi ingredience při mixování, anebo je využít k dozdobení hotového nápoje. Semínka skvěle dozdobí také nejrůznější smoothie bowls, třeba ty, které nabízíme mezi našimi recepty:

ďábelská smoothie bowl

autor

Radka X Křivánková

Popsala jsem stohy papírů. Zaplnila jsem nespočet webových stránek články o zdravé výživě a životním stylu. A přece je pro mě toto téma nadále nevyčerpatelnou studnicí. Jíst zdravě je jednoduché. Klíčem je spokojenost. Cílem je cítit se dobře. A přece se mnoho z nás trápí s tím, co jíst, kdy jíst, jak jíst. A přece jsou tu věčné diety založené na omezování a nespokojenosti se sebou samým. Tak jsem stvořila PARADOX dietu, dietu zaměřenou na spokojenost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Zánět močových cest chytnete nahned. Jak se projevuje a léčí?

30.07.2024

Zánět močových cest vás zajímá ze 2 důvodů: Buď před ním máte respekt a zajímá vás, čemu všemu se vyhýbat nebo vám jej urolog již diagnostikoval a nyní hledáte možnosti úlevy a rady, aby se opět nevrátil. Standardně přicházím se všemi odpověďmi. Nejčastější příčinou zanícených močových cest je bakteriální infekce bakterií Escherichia coli nebo různá […]

Číst celý článek

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek