• Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Artyčok a extrakt z artyčoku: Potvrzené zdravotní účinky na játra, cukr, cholesterol a další

Artyčok a extrakt z artyčoku: Potvrzené zdravotní účinky na játra, cukr, cholesterol a další

Artyčok na pizzu patří! Ale to nás dnes zajímat nebude :) Zajímat se budeme o zdravotní účinky artyčoku, a hlavně extraktu v doplňcích stravy, a tedy v tabletách a kapslích. Extrakt z artyčoku totiž přidáváme do nových kapslí Blendea se 400 mg extraktu v jedné.

V článku vám vysvětlím, s čím vším vám může artyčok pomoct. Pod prokliky najdete odborné, převážně zahraniční zdroje, které všechny informace potvrzují. V tabulce níže se podíváme, co si o artyčoku myslí inspekce SZPI, která kontroluje jak výživové a zdravotní účinky surovin, tak účinky výrobků z nich a tvrzení, pod kterými je prodejci propagují.

Artyčok zeleninový, potvrzené zdravotní účinky
 • Celý český název: Artyčok zeleninový
 • Latinský název: Cynara scolymus

Zdravotní a výživové účinky artyčoku nebo artyčokového extraktu

listy artyčoku
Jedlá artyčoková nažka, která je jeho plodem

Uvádím pouze účinky, které jsem reálně dohledal ve výsledcích lékařských a vědeckých studií. Žádné dohady, žádné dezinformace a žádná přehnaná reklamní tvrzení.

Podpora činnosti a zdraví jater

artyčok a podpora zdraví jater
Extrakt z artyčoku ochraňuje játra a posilňuje jejich činnost díky cynarinu a silymarinu

Extrakt z listů artyčoku chrání játra před poškozením, navíc stimuluje růst nové jaterní tkáně. Stimuluje také produkci žluči, úkolem které je odvádění škodlivých toxinů z jater, potažmo celého organismu.

Studie zkoumala účinek extraktu na potkany, u kterých bylo prokázáno snížení poškození jater, zlepšení jejich funkcí a zvýšení hladiny ochranných antioxidantů. Pokusné potkany byly cíleně předávkovávány různými léky tak, aby zatěžovaly jejich játra.

Vědci se shodují, že extrakt z artyčoku působí velmi podobně i na lidská játra. Jiné studie se účastnilo 90 lidí s nealkoholicky ztučněnými játry (lékařsky jaterní steatóza). Sledovaní 2 měsíce užívali 600 mg extraktu. I zde se povedlo uspokojivě zlepšit jaterní funkce.

V další studii se stejným problémem a podobným dávkováním extraktu se povedlo u sledovaných snížit jaterní záněty a uložit v nich menší množství tuku. Vědci upřesnili, že za prospěšné účinky může hlavně obsažený cynarin a silymarin. Upozorňuji, že artyčok pomáhá zlepšit zdraví a funkce jater, ale nelze jej vnímat jako lék proti jaterním nemocem. V rámci zdravé součásti jídelníčku je však víc než vhodný.

Jedna artyčoková kapsle Blendea obsahuje 400 mg extraktu. Ve dvou kapslích je to 800 mg, což je větší množství, než bylo použito ve zmíněných studiích.

Kapsle s extraktem z artyčoku vám doručíme do 2 pracovních dnů. Ihned můžete začít s ochranou jater před poškozením a podporou jejich funkcí.

Snížení špatného LDL a zvýšení dobrého HDL cholesterolu

artyčok a snížení hladiny cholesterolu
Artyčok snižuje hladinu cholesterolu, který by jinak ucpával cévy a zvyšoval riziko infarktu nebo mrtvice

Artyčokový extrakt má příznivý vliv na hladinu cholesterolu u lidí s hypercholesterolémií (zvýšenou hladinou cholesterolu). Cholesterol ucpává cévy a vyvolává riziko infarktů a mrtvic.

Proběhly mnohé studie, ve kterých sledovaní 13 týdnů užívali extrakt z artyčoku. Souhrn výsledků studií zjistil, že extrakt snížil hladinu špatného LDL cholesterolu o přibližně 22 %. To je o více než pětinu. Zároveň se u nich zvedla hladina dobrého HDL cholesterolu. Podobné výsledky doložila i studie na zvířatech, konkrétně na křečcích.

Účinnou látkou je zde antioxidant luteolín, který brání tvorbě cholesterolu. Extrakt zároveň stimuluje organismus, aby cholesterol zpracovával rychleji a tím snižuje jeho rizikovou hladinu. Určitě si vždy hlídejte i jídelníček a nejezte příliš tučné potraviny.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Jak snížit cholesterol dlouhodobě i rychle? Co jíst a jak změnit životosprávu?

Kontrola krevního tlaku

artyčok snižuje krevní tlak
Artyčok pomáhá regulovat rizikově zvýšený krevní tlak (hypertenzi)

Vědci zatím úplně nerozumí, jak přesně artyčok tlak snižuje. Aktuálně mají za to, že je to díky specifickému enzymu, který rozšiřuje cévy. Čím je céva širší, tím je pro krev průchodnější a tlak nemusí být tak vysoký, aby krev přes cévu vytlačil.

Lidé s vysokým cholesterolem a zúženými cévami trpí vysokým krevním tlakem nejčastěji. Studie zkoumala 98 mužů s vysokým krevním tlakem (hypertenzí). 12 týdnů užívali artyčokový extrakt, díky kterému výrazně snížili diastolický i systolický tlak.

Čerstvý nebo sušený artyčok je také významným zdrojem draslíku, který rovněž pomáhá kontrolovat krevní tlak. Artyčok seženete čerstvý nebo nakládaný i v Česku, takže jím obohaťte své saláty, těstoviny a pizzu 🙂 Dobrou chuť. Já artyčoky miluji.

Artyčok extrakt v rostlinných kapslích
Než článek dočtete, artyčokové kapsle mohou být na cestě k vám. Pod tlačítkem najdete možnost objednávky. Doručujeme do 2 pracovních dnů.

Zmírnění příznaků syndromu dráždivého tračníku

artyčok a snížení příznaků syndromu dráždivého tračníku
Extrakt z artyčoku tlumí nepříjemné příznaky syndromu dráždivého tračníku

Syndrom dráždivého tračníku vyvolává žaludeční křeče, průjmy, nadýmání, zácpu, plynatost a bolesti. Podrobně o syndromu pod odkazem níže.

Ve studii užívali sledovaní artyčokový extrakt denně 6 týdnů. Všem zúčastněným zmírnil příznaky syndromu. Navíc 96 % sledovaných hodnotilo jeho účinky stejně přínosné jako jiné metody léčby SDT (léky proti průjmu nebo projímadla).

Jiná studie změřila zlepšení příznaků syndromu o 26 % a zlepšení celkové kvality života o 20 %. Kapsle s extraktem užívali 2 měsíce.

Účinné látky v artyčoku zmírňují křeče, které pacienty se syndromem dráždivého tračníku běžně postihují. Zároveň snižují syndromem vyvolané záněty a upravují množství prospěšných střevních bakterií.

Pokud syndromem trpíte, určitě ošetřujícímu lékaři řekněte, že plánujete artyčok užívat. Posoudí vhodné dávkování tak, aby nijak neovlivňovalo léky, které vám pravděpodobně předepisuje.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Dráždivý tračník: Palčivé projevy, babské rady a léčba.

Snížení hladiny krevního cukru

artyčok snižuje hladinu glukózy (krevního cukru)
Artyčok snižuje hladinu glukózy (krevního cukru)

Podle studie extrakt z artyčoku zpomaluje činnost enzymu, který jinak proměňuje sacharidy na glukózu. Glukóza je krevní cukr, a jelikož se jej ze sacharidů promění méně, méně se jej také dostane do krve.

Jiná studie sledovala lidi s nadváhou, kteří extrakt z artyčoku užívali společně s fazolovým extraktem. Po dvou měsících jim výrazně klesla hladina krevního cukru nalačno. Navíc jim extrakty tlumily chuť k jídlu, takže jedli méně a nepřejídali se.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Jak snížit cukr v krvi co nejrychleji i bez inzulinu? (14 tipů pro zdravé lidi a diabetiky).

Účinek artyčoku zatím není stoprocentně pochopen, takže se držte i rad zmíněných v článku. Artyčok vám samozřejmě může pomoct.

Podpora trávení

artyčok a podpora trávení
Čerstvý (nebo sušený či nakládaný) artyčok obsahuje přes 10 % vlákniny. Artyčokový extrakt obsahuje cynarin, který stimuluje produkci žluči a trávení tuků.

Zde vás musím nejdříve zasvětit do problematiky rozdílu mezi extraktem z artyčoku a čerstvou nebo sušenou rostlinou.

 • Artyčok sám o sobě obsahuje významné množství vlákniny.
 • Extrakt ale vlákninu neobsahuje, protože obsahuje pouze ve vodě rozpustné látky, typicky vitamín C a skupinu vitamínů B. Vláknina se do extraktu nedostane, co znamená, že vlákninu neobsahují ani artyčokové kapsle Blendea.

Čerstvý (nebo sušený či naložený) artyčok obsahuje na 100 gramů až 10,8 g vlákniny. Ta udržuje zdravé trávení díky tomu, že funguje jako prebiotikum (konkrétně vláknina inulín), což je potrava pro probiotika a tedy přátelské střevní bakterie. Dále vláknina zmírňuje zácpy, průjmy, nadýmání, pálení žáhy a snižuje riziko některých typů rakoviny střev.

Studie se účastnilo 237 lidí s poruchami trávení. Po 6 týdnech konzumace čerstvých artyčokových listů se jim povedlo snížit plynatost a nepříjemný pocit plného břicha. Prospěšným účinkům přispívá zmíněný cynarin, který stimuluje produkci žluči, urychluje střevní peristaltiku (správný pohyb střev) a zlepšuje trávení tuků.

Čerstvý artyčok obsahuje významné množství vlákniny, konkrétně inulín a to přes 10 % hmotnosti. Zařaďte jej do jídelníčku.

Extrakt s artyčoku vlákninu neobsahuje kvůli metodě zpracování. Obsahuje ale cynarin, který zlepšuje trávení. Artyčokové kapsle Blendea obsahují 5 % prospěšného cynarinu.

Potenciální protirakovinný účinek

Nerad publikuji informace, které zatím nebyly prokázány na lidech. Odborné zdroje ale uvádí i tento účinek artyčoku, proto jej nemohu ignorovat 🙂

Studie totiž proběhly pouze na zvířatech a ve zkumavkách (in vitro). Povedlo se v nich ale potvrdit, že artyčok narušil množení a šíření rakovinných buněk.

Ochranné účinky vědci připsali obsaženému silymarinu, kvercetinu, rutinu a kyselině gallové. Nerad bych ale dramatizoval, protože zatím neexistují žádné průkazné studie protirakovinných účinků artyčoku na člověka. Jednoduše si ještě potřebujeme počkat a dočkat se průkaznějších důkazů.

Účinky Artyčoku zeleninového podle inspekce SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce drží dohled nad účinky potravin i potravních doplňků. Zároveň odsouhlasuje používání zdravotních a výživových tvrzení, které mohou prodejci potravin a doplňků používat.

Opět jsem se ponořil do Vodítek k problematice zdravotních a výživových tvrzení, ze kterých jsem udělal printscreen níže. Pokud vás zajímají odsouhlasené účinky jakýchkoliv jiných potravin či konkrétních živin, tabulku si stáhnete přes tento odkaz (je ke stažení na spodku stránky – formát xlsx, velikost 213 KB).

Takže, co nám jako prodejci dovoluje u produktu uvádět státní kontrolní úřad?

Prakticky shrnuje všechno to, co jsem vypsal v článku. Vy tak získáváte jistotu, že na vás bude artyčok působit tak, jak uvádím já a jak potvrzuje SZPI.

artyčok zeleninový, zdravotní účinky
Potvrzené a odsouhlasené zdravotní účinky Artyčoku zeleninového podle státního orgánu SZPI

Dávkování a možné vedlejší účinky čerstvého artyčoku a užívání doplňků stravy s artyčokovým extraktem

Artyčok jako potravina i doplňky stravy z artyčoku se obecně považují za zdraví bezpečné. Jelikož ale jde o rostlinnou potravinu, ojediněle lze pozorovat vedlejší účinky a to:

 • Alergie: Jako na každou potravinu mohou být někteří lidé alergičtí i na artyčoky a na výrobky z nich včetně doplňků. Pokud na sobě nějaká negativa zpozorujete, artyčok i doplňky z něj přestaňte užívat.

Jistě vás zajímá, kdo by artyčok a výrobky z něj neměl užívat. Čerstvý artyčok můžete jíst neomezeně jako zdravou součást pestrého jídelníčku.

Artyčoku by se ale měli vyhnout:

 • alergici,
 • lidé o obstrukcí (zablokováním) žlučovodů a lidé se žlučovými kameny, protože artyčok podporuje produkci a distribuci žluči, takže by kameny rostly,
 • a samozřejmě těhotné a kojící ženy. Ty by neměly užívat doplňky stravy z artyčoku, protože bezpečné dávkování pro ně zatím nebylo stanoveno. Čerstvý artyčok ale není problém.

Ve studiích, na které jsem odkazoval, lidé užívali 300 až 640 mg artyčokového extraktu 1x až 3x denně.

Naše kapsle obsahují 400 mg a denní dávku lze zvýšit na 2 kapsle, a tedy 800 mg extraktu. Velmi jednoduše a pohodlně tak dosáhnete účinné denní dávky. V případě problémů se žlučníkem a žlučovody se na bezpečnost pro jistotu zeptejte svého lékaře.

VÍTE, že jako značka Blendea nabízíme vrácení celé částky za nákup při každé reklamaci? Na důvod vrácení se vás ptát nebudeme 🙂

Pokud by vám artyčokové kapsle či jiné naše výrobky nesedly, pošlete nám je zpátky a my vám pošleme na účet plnou částku.

Jsme férový prodejce a reklamací máme tak málo, že té případné vaší vyjdeme okamžitě vstříc. A tak je to fér, vážení zákazníci 🙂

Artyčok extrakt v rostlinných kapslích
Klikněte na tlačítko a podívejte se na účinky. Kapsle vám doručíme do 2 pracovních dnů. Balení vystačí na 1 až 2 měsíce užívání. Kapsle užívejte aspoň několik týdnů, protože stejně extrakt užívali i účastníci zmíněných lékařských studií.

Co jsme zjistili o artyčoku a extraktu z něj?

Lukáš Chládek, blog Blendea
Lukáš Chládek, autor článku, redaktor blogu Blendea

Zjistili jsme, že opravuje játra a podporuje jejich činnost, snižuje vysoký cholesterol a udržuje bezpečnou hladinu, snižuje vysoký krevní cukr a krevní tlak, podporuje trávení, zmírňuje příznaky syndromu dráždivého tračníku a dokonce může chránit před rakovinou střev.

Artyčok jezte čerstvý v rámci pestrého jídelníčku. V podobě doplňků stravy s extraktem užívejte kolem 300 až 600 miligramů (jedna kapsle Blendea obsahuje 400 mg).

A pokud se ptáte, proč jsem dnes neporadil žádný dobrý recept ani to, kde koupit artyčok nebo jak jej pěstovat, je to kvůli tomu, že se zaměřuji pouze na vědecky potvrzené účinky.

Váš názor a zkušenosti mě ale zajímají. Pochlubte se do komentářů, zda jíte artyčok čerstvý, a pokud v doplňcích, s čím vám pomohl a jak jste s byli spokojení.

Přeji vám krásný den a vždy pevné zdraví, vážení čtenáři 🙂 A jak jsem psal, artyčok na pizzu patří a hned dnes si jednu dám k večeři. Už abych byl doma 🙂 Na shledanou u dalšího článku, přátelé!

autor

Lukáš Chládek

Ve firmě eMarkest, s.r.o. jsem začal jako prodejce, a právě to mě dovedlo k podrobnému studiu našich výrobků, a hlavně jejich účinků. Jako redaktor blogu Blendea Vám podrobně představím naše produkty. V článcích vysvětlím všechny pozitivní účinky složek produktů Blendea. Podíváme se i na nejčastější zdravotní komplikace, které naše zákazníky trápí, jejich příčiny a projevy. Poradíme, jak se jich nejrychleji zbavit. Kdykoliv mi můžete napsat na chladek.emarkest@gmail.com. Odpovídám během pracovních dnů mezi 09:00 až 18:00. Děkuji, že čtete náš blog a nakupujete u nás. Přeji Vám krásný den a pevné zdraví :)

2 komentáře: “Artyčok a extrakt z artyčoku: Potvrzené zdravotní účinky na játra, cukr, cholesterol a další”

 1. Asi po týdnu užívání extraktu z artyčoku jsem mi objevily hodně svědivé vyrážky v oblasti třísel, břicha a později mezi prsy a pod nimi. Pak i v podpaždí. Nevím jestli to mohl způsobit tento extrat. Zakoupila jsem jej v lékárně Max.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Reflux: Co dělat, když se obsah žaludku vrací přes jícen a proč se to děje?

25.11.2023

Reflux, v lékařském slovníku gastroezofageální reflux, v lidské řeči reflux jícnu nebo kyselý reflux označuje častou poruchu, kdy se natrávená potrava a žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu. Jícen je trubice spojující hltan s žaludkem. Reflux vyvolává nepříjemné pálení žáhy, krkání, pocity překyselení, tíhy, tlaku a bolesti na hrudi a někdy až zvracení. Mnozí lidé […]

Číst celý článek

Příběh vzniku značky Blendea: Jak to celé začalo?

06.11.2023

Znáte takové ty šťastné a obdivuhodné příběhy, kdy jeden člověk dostane skvělý nápad, zrealizuje ho, úspěšně proslaví a lidé se jdou utlouct, aby si mohli výrobek koupit taky? Příběhy, které končí někde na pláži na Bali, kde se pak onen šikovný člověk vyvaluje a postuje na sítě záviděníhodné fotky? Podobný, ne-li stejný je i příběh […]

Číst celý článek

Nutrikosmetika: Vaše nová kadeřnice a kosmetička ve stravě 😯

25.10.2023

Nutrikosmetika je přesně to, co jste si zřejmě mysleli 🙂 Nutri = výživa/potrava, kosmetika = péče o vnější vzhled pleti, vlasů a nehtů. Pojmenování zatím není příliš známé, ale z nutrikosmetiky se evidentně stává nový výživový trend a my jako Blendea na trendy vždy okamžitě (a velmi rádi) reagujeme. Pomocí kosmetiky se snažíme zlepšit stav […]

Číst celý článek

Koenzym Q10: Důležitá sloučenina, které máte v těle (pravděpodobně) dostatek

10.10.2023

Pojem koenzym Q10 jsem poprvé zachytil v televizních reklamách. Byl doslova všude a primárně jej obsahovala kosmetika pro zpomalení stárnutí. Mluvilo se hlavně o anti-age účincích a reklamy byly již tradičně zaměřené na ženy, které se předčasného stárnutí bojí a brání nejvíce. Ty jsou zároveň nejčastějšími zákaznicemi oněch výrobků. Podívám se proto, co o tomto […]

Číst celý článek

Atopický ekzém: Najděte konkrétní spouštěč a vyhněte se mu 🚫

07.09.2023

Atopický ekzém (atopická dermatitida) je zdravotní stav způsobující suchou, svědící, olupující se a zanícenou pokožku. Atopický ekzém je velmi častý u novorozenců a dětí, ale trápí a znesnadňuje život i mnoha dospělým. Ekzém je většinou dlouhotrvající, a tedy chronické povahy. Navíc může často měnit intenzitu od téměř nepatrných svědivých flíčků až po velká zanícená a […]

Číst celý článek

Pískavice řecké seno: Cenná rostlinka pro podporu laktace s mnoha dalšími zdravotními benefity

31.08.2023

Pískavice řecké seno si dnes představíme hlavně díky její podpoře laktace, a tedy podpoře produkce mateřského mléka. Zároveň uvedu další zdravotní benefity pískavice a to na ženské i mužské zdraví. Pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru, cholesterolu a zvyšuje hladinu hormonu testosteronu. Některé účinky zatím nejsou potvrzené vědeckými studiemi, proto se zaměřím na ty, které již […]

Číst celý článek

Artritida: Zánětlivá nemoc kloubů, kvůli které dnes možná ani nevstanete z postele 😔

24.07.2023

Výraz artritida (lidově revma) hledá na českém internetu každý měsíc přes 4400 lidí, takže jde o rozšířený a době známý zdravotní problém pohybového aparátu, konkrétně jde o zánět kloubů. Lidi nejčastěji zajímá, proč artritida vzniká a jak se projevuje, jaké druhy artritidy známe, a samozřejmě jak zle artritidu léčit nebo aspoň zmírnit její bolestivé symptomy. […]

Číst celý článek

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea): Krásná květinka pro podporu mentální výkonnosti a tělesné kondice 🧠💪

17.06.2023

Každý z času na čas potřebujeme mentální vzpruhu, která by podpořila naši soustředěnost, psychickou výkonnost, paměť, pozornost, a ideálně urychlila schopnost učit se. Obvykle sáhneme po kávě či jiném legálním stimulantu, protože jsou nejdostupnější. Existuje ale několik tradičních a rovněž dostupných bylin, které nám pomohou nakopnout duševní výkonnost aniž bychom si na nich vytvořili závislost. […]

Číst celý článek

Nedostatek hořčíku a negativní příznaky, které již možná pociťujete

15.06.2023

Nedostatek hořčíku má své jasné příznaky. Některých jste si na sobě již možná všimli, ale zatím netušíte, zda reálně trpíte nedostatkem. Proto vás navedu na určité „indice“, které mohou deficit prokazovat. V článku se nevěnuji nepostradatelnému významu hořčíku v těle. O něm se dočtete v lékařských a vědeckých zdrojích, na které v článku odkazuji. Hlavním […]

Číst celý článek

3 důvody proč vyzkoušet adaptogenní kávu SUPERCOFFEE? ☕🍄

31.05.2023

Není žádným tajemstvím, že Blendea SUPERCOFFEE je aktuálně nejprodávanějším produktem, a tedy bestsellerem značky Blendea. Není se čemu divit, protože nás spokojení zákazníci „bombardují“ pochvalnými zkušenostmi a skvělými recenzemi. Několik jich přikládám níže. Pokud SUPERCOFFEE zatím ještě neznáte, rád bych vás seznámil s hlavními rozdíly mezi klasickou kávou a naší instantní, zdravější alternativou. Vyjmenuji prospěšné […]

Číst celý článek

Soubory cookie používáme pro správné fungování naší stránky, přizpůsobení obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a pro analýzu návštěvnosti. Informace o používání naší stránky také sdílíme s našimi sociálními médii, reklamními a analytickými partnery.