• Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Artyčok a extrakt z artyčoku: Potvrzené zdravotní účinky na játra, cukr, cholesterol a další

Artyčok a extrakt z artyčoku: Potvrzené zdravotní účinky na játra, cukr, cholesterol a další

Artyčok na pizzu patří! Ale to nás dnes zajímat nebude :) Zajímat se budeme o zdravotní účinky artyčoku, a hlavně extraktu v doplňcích stravy, a tedy v tabletách a kapslích. Extrakt z artyčoku totiž přidáváme do nových kapslí Blendea se 400 mg extraktu v jedné.

V článku vám vysvětlím, s čím vším vám může artyčok pomoct. Pod prokliky najdete odborné, převážně zahraniční zdroje, které všechny informace potvrzují. V tabulce níže se podíváme, co si o artyčoku myslí inspekce SZPI, která kontroluje jak výživové a zdravotní účinky surovin, tak účinky výrobků z nich a tvrzení, pod kterými je prodejci propagují.

Artyčok zeleninový, potvrzené zdravotní účinky
 • Celý český název: Artyčok zeleninový
 • Latinský název: Cynara scolymus

Zdravotní a výživové účinky artyčoku nebo artyčokového extraktu

listy artyčoku
Jedlá artyčoková nažka, která je jeho plodem

Uvádím pouze účinky, které jsem reálně dohledal ve výsledcích lékařských a vědeckých studií. Žádné dohady, žádné dezinformace a žádná přehnaná reklamní tvrzení.

Podpora činnosti a zdraví jater

artyčok a podpora zdraví jater
Extrakt z artyčoku ochraňuje játra a posilňuje jejich činnost díky cynarinu a silymarinu

Extrakt z listů artyčoku chrání játra před poškozením, navíc stimuluje růst nové jaterní tkáně. Stimuluje také produkci žluči, úkolem které je odvádění škodlivých toxinů z jater, potažmo celého organismu.

Studie zkoumala účinek extraktu na potkany, u kterých bylo prokázáno snížení poškození jater, zlepšení jejich funkcí a zvýšení hladiny ochranných antioxidantů. Pokusné potkany byly cíleně předávkovávány různými léky tak, aby zatěžovaly jejich játra.

Vědci se shodují, že extrakt z artyčoku působí velmi podobně i na lidská játra. Jiné studie se účastnilo 90 lidí s nealkoholicky ztučněnými játry (lékařsky jaterní steatóza). Sledovaní 2 měsíce užívali 600 mg extraktu. I zde se povedlo uspokojivě zlepšit jaterní funkce.

V další studii se stejným problémem a podobným dávkováním extraktu se povedlo u sledovaných snížit jaterní záněty a uložit v nich menší množství tuku. Vědci upřesnili, že za prospěšné účinky může hlavně obsažený cynarin a silymarin. Upozorňuji, že artyčok pomáhá zlepšit zdraví a funkce jater, ale nelze jej vnímat jako lék proti jaterním nemocem. V rámci zdravé součásti jídelníčku je však víc než vhodný.

Jedna artyčoková kapsle Blendea obsahuje 400 mg extraktu. Ve dvou kapslích je to 800 mg, což je větší množství, než bylo použito ve zmíněných studiích.

Kapsle s extraktem z artyčoku vám doručíme do 2 pracovních dnů. Ihned můžete začít s ochranou jater před poškozením a podporou jejich funkcí.

Snížení špatného LDL a zvýšení dobrého HDL cholesterolu

artyčok a snížení hladiny cholesterolu
Artyčok snižuje hladinu cholesterolu, který by jinak ucpával cévy a zvyšoval riziko infarktu nebo mrtvice

Artyčokový extrakt má příznivý vliv na hladinu cholesterolu u lidí s hypercholesterolémií (zvýšenou hladinou cholesterolu). Cholesterol ucpává cévy a vyvolává riziko infarktů a mrtvic.

Proběhly mnohé studie, ve kterých sledovaní 13 týdnů užívali extrakt z artyčoku. Souhrn výsledků studií zjistil, že extrakt snížil hladinu špatného LDL cholesterolu o přibližně 22 %. To je o více než pětinu. Zároveň se u nich zvedla hladina dobrého HDL cholesterolu. Podobné výsledky doložila i studie na zvířatech, konkrétně na křečcích.

Účinnou látkou je zde antioxidant luteolín, který brání tvorbě cholesterolu. Extrakt zároveň stimuluje organismus, aby cholesterol zpracovával rychleji a tím snižuje jeho rizikovou hladinu. Určitě si vždy hlídejte i jídelníček a nejezte příliš tučné potraviny.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Jak snížit cholesterol dlouhodobě i rychle? Co jíst a jak změnit životosprávu?

Kontrola krevního tlaku

artyčok snižuje krevní tlak
Artyčok pomáhá regulovat rizikově zvýšený krevní tlak (hypertenzi)

Vědci zatím úplně nerozumí, jak přesně artyčok tlak snižuje. Aktuálně mají za to, že je to díky specifickému enzymu, který rozšiřuje cévy. Čím je céva širší, tím je pro krev průchodnější a tlak nemusí být tak vysoký, aby krev přes cévu vytlačil.

Lidé s vysokým cholesterolem a zúženými cévami trpí vysokým krevním tlakem nejčastěji. Studie zkoumala 98 mužů s vysokým krevním tlakem (hypertenzí). 12 týdnů užívali artyčokový extrakt, díky kterému výrazně snížili diastolický i systolický tlak.

Čerstvý nebo sušený artyčok je také významným zdrojem draslíku, který rovněž pomáhá kontrolovat krevní tlak. Artyčok seženete čerstvý nebo nakládaný i v Česku, takže jím obohaťte své saláty, těstoviny a pizzu 🙂 Dobrou chuť. Já artyčoky miluji.

Artyčok extrakt v rostlinných kapslích
Než článek dočtete, artyčokové kapsle mohou být na cestě k vám. Pod tlačítkem najdete možnost objednávky. Doručujeme do 2 pracovních dnů.

Zmírnění příznaků syndromu dráždivého tračníku

artyčok a snížení příznaků syndromu dráždivého tračníku
Extrakt z artyčoku tlumí nepříjemné příznaky syndromu dráždivého tračníku

Syndrom dráždivého tračníku vyvolává žaludeční křeče, průjmy, nadýmání, zácpu, plynatost a bolesti. Podrobně o syndromu pod odkazem níže.

Ve studii užívali sledovaní artyčokový extrakt denně 6 týdnů. Všem zúčastněným zmírnil příznaky syndromu. Navíc 96 % sledovaných hodnotilo jeho účinky stejně přínosné jako jiné metody léčby SDT (léky proti průjmu nebo projímadla).

Jiná studie změřila zlepšení příznaků syndromu o 26 % a zlepšení celkové kvality života o 20 %. Kapsle s extraktem užívali 2 měsíce.

Účinné látky v artyčoku zmírňují křeče, které pacienty se syndromem dráždivého tračníku běžně postihují. Zároveň snižují syndromem vyvolané záněty a upravují množství prospěšných střevních bakterií.

Pokud syndromem trpíte, určitě ošetřujícímu lékaři řekněte, že plánujete artyčok užívat. Posoudí vhodné dávkování tak, aby nijak neovlivňovalo léky, které vám pravděpodobně předepisuje.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Dráždivý tračník: Palčivé projevy, babské rady a léčba.

Snížení hladiny krevního cukru

artyčok snižuje hladinu glukózy (krevního cukru)
Artyčok snižuje hladinu glukózy (krevního cukru)

Podle studie extrakt z artyčoku zpomaluje činnost enzymu, který jinak proměňuje sacharidy na glukózu. Glukóza je krevní cukr, a jelikož se jej ze sacharidů promění méně, méně se jej také dostane do krve.

Jiná studie sledovala lidi s nadváhou, kteří extrakt z artyčoku užívali společně s fazolovým extraktem. Po dvou měsících jim výrazně klesla hladina krevního cukru nalačno. Navíc jim extrakty tlumily chuť k jídlu, takže jedli méně a nepřejídali se.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Jak snížit cukr v krvi co nejrychleji i bez inzulinu? (14 tipů pro zdravé lidi a diabetiky).

Účinek artyčoku zatím není stoprocentně pochopen, takže se držte i rad zmíněných v článku. Artyčok vám samozřejmě může pomoct.

Podpora trávení

artyčok a podpora trávení
Čerstvý (nebo sušený či nakládaný) artyčok obsahuje přes 10 % vlákniny. Artyčokový extrakt obsahuje cynarin, který stimuluje produkci žluči a trávení tuků.

Zde vás musím nejdříve zasvětit do problematiky rozdílu mezi extraktem z artyčoku a čerstvou nebo sušenou rostlinou.

 • Artyčok sám o sobě obsahuje významné množství vlákniny.
 • Extrakt ale vlákninu neobsahuje, protože obsahuje pouze ve vodě rozpustné látky, typicky vitamín C a skupinu vitamínů B. Vláknina se do extraktu nedostane, co znamená, že vlákninu neobsahují ani artyčokové kapsle Blendea.

Čerstvý (nebo sušený či naložený) artyčok obsahuje na 100 gramů až 10,8 g vlákniny. Ta udržuje zdravé trávení díky tomu, že funguje jako prebiotikum (konkrétně vláknina inulín), což je potrava pro probiotika a tedy přátelské střevní bakterie. Dále vláknina zmírňuje zácpy, průjmy, nadýmání, pálení žáhy a snižuje riziko některých typů rakoviny střev.

Studie se účastnilo 237 lidí s poruchami trávení. Po 6 týdnech konzumace čerstvých artyčokových listů se jim povedlo snížit plynatost a nepříjemný pocit plného břicha. Prospěšným účinkům přispívá zmíněný cynarin, který stimuluje produkci žluči, urychluje střevní peristaltiku (správný pohyb střev) a zlepšuje trávení tuků.

Čerstvý artyčok obsahuje významné množství vlákniny, konkrétně inulín a to přes 10 % hmotnosti. Zařaďte jej do jídelníčku.

Extrakt s artyčoku vlákninu neobsahuje kvůli metodě zpracování. Obsahuje ale cynarin, který zlepšuje trávení. Artyčokové kapsle Blendea obsahují 5 % prospěšného cynarinu.

Potenciální protirakovinný účinek

Nerad publikuji informace, které zatím nebyly prokázány na lidech. Odborné zdroje ale uvádí i tento účinek artyčoku, proto jej nemohu ignorovat 🙂

Studie totiž proběhly pouze na zvířatech a ve zkumavkách (in vitro). Povedlo se v nich ale potvrdit, že artyčok narušil množení a šíření rakovinných buněk.

Ochranné účinky vědci připsali obsaženému silymarinu, kvercetinu, rutinu a kyselině gallové. Nerad bych ale dramatizoval, protože zatím neexistují žádné průkazné studie protirakovinných účinků artyčoku na člověka. Jednoduše si ještě potřebujeme počkat a dočkat se průkaznějších důkazů.

Účinky Artyčoku zeleninového podle inspekce SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce drží dohled nad účinky potravin i potravních doplňků. Zároveň odsouhlasuje používání zdravotních a výživových tvrzení, které mohou prodejci potravin a doplňků používat.

Opět jsem se ponořil do Vodítek k problematice zdravotních a výživových tvrzení, ze kterých jsem udělal printscreen níže. Pokud vás zajímají odsouhlasené účinky jakýchkoliv jiných potravin či konkrétních živin, tabulku si stáhnete přes tento odkaz (je ke stažení na spodku stránky – formát xlsx, velikost 213 KB).

Takže, co nám jako prodejci dovoluje u produktu uvádět státní kontrolní úřad?

Prakticky shrnuje všechno to, co jsem vypsal v článku. Vy tak získáváte jistotu, že na vás bude artyčok působit tak, jak uvádím já a jak potvrzuje SZPI.

artyčok zeleninový, zdravotní účinky
Potvrzené a odsouhlasené zdravotní účinky Artyčoku zeleninového podle státního orgánu SZPI

Dávkování a možné vedlejší účinky čerstvého artyčoku a užívání doplňků stravy s artyčokovým extraktem

Artyčok jako potravina i doplňky stravy z artyčoku se obecně považují za zdraví bezpečné. Jelikož ale jde o rostlinnou potravinu, ojediněle lze pozorovat vedlejší účinky a to:

 • Alergie: Jako na každou potravinu mohou být někteří lidé alergičtí i na artyčoky a na výrobky z nich včetně doplňků. Pokud na sobě nějaká negativa zpozorujete, artyčok i doplňky z něj přestaňte užívat.

Jistě vás zajímá, kdo by artyčok a výrobky z něj neměl užívat. Čerstvý artyčok můžete jíst neomezeně jako zdravou součást pestrého jídelníčku.

Artyčoku by se ale měli vyhnout:

 • alergici,
 • lidé o obstrukcí (zablokováním) žlučovodů a lidé se žlučovými kameny, protože artyčok podporuje produkci a distribuci žluči, takže by kameny rostly,
 • a samozřejmě těhotné a kojící ženy. Ty by neměly užívat doplňky stravy z artyčoku, protože bezpečné dávkování pro ně zatím nebylo stanoveno. Čerstvý artyčok ale není problém.

Ve studiích, na které jsem odkazoval, lidé užívali 300 až 640 mg artyčokového extraktu 1x až 3x denně.

Naše kapsle obsahují 400 mg a denní dávku lze zvýšit na 2 kapsle, a tedy 800 mg extraktu. Velmi jednoduše a pohodlně tak dosáhnete účinné denní dávky. V případě problémů se žlučníkem a žlučovody se na bezpečnost pro jistotu zeptejte svého lékaře.

VÍTE, že jako značka Blendea nabízíme vrácení celé částky za nákup při každé reklamaci? Na důvod vrácení se vás ptát nebudeme 🙂

Pokud by vám artyčokové kapsle či jiné naše výrobky nesedly, pošlete nám je zpátky a my vám pošleme na účet plnou částku.

Jsme férový prodejce a reklamací máme tak málo, že té případné vaší vyjdeme okamžitě vstříc. A tak je to fér, vážení zákazníci 🙂

Artyčok extrakt v rostlinných kapslích
Klikněte na tlačítko a podívejte se na účinky. Kapsle vám doručíme do 2 pracovních dnů. Balení vystačí na 1 až 2 měsíce užívání. Kapsle užívejte aspoň několik týdnů, protože stejně extrakt užívali i účastníci zmíněných lékařských studií.

Co jsme zjistili o artyčoku a extraktu z něj?

Lukáš Chládek, blog Blendea
Lukáš Chládek, autor článku, redaktor blogu Blendea

Zjistili jsme, že opravuje játra a podporuje jejich činnost, snižuje vysoký cholesterol a udržuje bezpečnou hladinu, snižuje vysoký krevní cukr a krevní tlak, podporuje trávení, zmírňuje příznaky syndromu dráždivého tračníku a dokonce může chránit před rakovinou střev.

Artyčok jezte čerstvý v rámci pestrého jídelníčku. V podobě doplňků stravy s extraktem užívejte kolem 300 až 600 miligramů (jedna kapsle Blendea obsahuje 400 mg).

A pokud se ptáte, proč jsem dnes neporadil žádný dobrý recept ani to, kde koupit artyčok nebo jak jej pěstovat, je to kvůli tomu, že se zaměřuji pouze na vědecky potvrzené účinky.

Váš názor a zkušenosti mě ale zajímají. Pochlubte se do komentářů, zda jíte artyčok čerstvý, a pokud v doplňcích, s čím vám pomohl a jak jste s byli spokojení.

Přeji vám krásný den a vždy pevné zdraví, vážení čtenáři 🙂 A jak jsem psal, artyčok na pizzu patří a hned dnes si jednu dám k večeři. Už abych byl doma 🙂 Na shledanou u dalšího článku, přátelé!

autor

Lukáš Chládek

Ve firmě eMarkest, s.r.o. jsem začal jako prodejce, a právě to mě dovedlo k podrobnému studiu našich výrobků, a hlavně jejich účinků. Jako redaktor blogu Blendea Vám podrobně představím naše produkty. V článcích vysvětlím všechny pozitivní účinky složek produktů Blendea. Podíváme se i na nejčastější zdravotní komplikace, které naše zákazníky trápí, jejich příčiny a projevy. Poradíme, jak se jich nejrychleji zbavit. Kdykoliv mi můžete napsat na chladek.emarkest@gmail.com. Odpovídám během pracovních dnů mezi 09:00 až 18:00. Děkuji, že čtete náš blog a nakupujete u nás. Přeji Vám krásný den a pevné zdraví :)

4 komentáře: “Artyčok a extrakt z artyčoku: Potvrzené zdravotní účinky na játra, cukr, cholesterol a další”

 1. Asi po týdnu užívání extraktu z artyčoku jsem mi objevily hodně svědivé vyrážky v oblasti třísel, břicha a později mezi prsy a pod nimi. Pak i v podpaždí. Nevím jestli to mohl způsobit tento extrat. Zakoupila jsem jej v lékárně Max.

 2. Dobry den, mohu prosim uzivat extrakt, pokud mně byl odstanen cely zlucnik, z duvodu tvorby zlucovych kamenu v něm?
  Dekuji za odpoved 🙂

  • Dobrý den, Nikol.
   Podle dostupných informací by užívání extraktu z artyčoku nemělo představovat problém.
   Nicméně jelikož netuším, proč se Vám ve žlučníku tvořily kameny a důvod zná pouze lékař, který Vám odstranění doporučil, jistě Vám doporučil i vhodnou dietu. Tu bych na Vašem místě přísně dodržoval a jakékoliv případné doplňky konzultoval přímo s daným lékařem. Vaše zdravotní kondice mi není známá, takže nemohu s jistotou potvrdit, zda bude artyčok účinný, bezpečný či vůbec vhodný.
   Přeji krásný den a vždy pevné zdraví.
   Lukáš Chládek z blogu Blendea

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek

Jak mít o svátcích v pohodě trávení?

30.11.2023

„Já si o svátcích jím co chci!“ řekl nejeden svátečník, kterého pak bolel žaludek a břicho se mu nafukovalo až do Tří králů. „Já o svátcích držím zásadně dietu!“ řekl si druhý a pak u sváteční tabule záviděl, jak si ostatní přidávají salátku, než se jim dosmaží třetí kapří podkovička a zatím si přicinkávali druhým […]

Číst celý článek

Reflux: Co dělat, když se obsah žaludku vrací přes jícen a proč se to děje?

25.11.2023

Reflux, v lékařském slovníku gastroezofageální reflux, v lidské řeči reflux jícnu nebo kyselý reflux označuje častou poruchu, kdy se natrávená potrava a žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu. Jícen je trubice spojující hltan s žaludkem. Reflux vyvolává nepříjemné pálení žáhy, krkání, pocity překyselení, tíhy, tlaku a bolesti na hrudi a někdy až zvracení. Mnozí lidé […]

Číst celý článek