• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Kelp (Ascophyllum nodosum), štítná žláza, správný vývoj dítěte a další vědecky potvrzené zdravotní účinky

Kelp (Ascophyllum nodosum), štítná žláza, správný vývoj dítěte a další vědecky potvrzené zdravotní účinky

Kelp je výživná mořská řasa s výrazným vlivem na funkce a kondici štítné žlázy. Má vysoký obsah jódu, který štítná žláza rovněž potřebuje pro správné fungování.

Kelp pro vás nově vyrábíme v kapslích Blendea pro každodenní užívání. V článku proto vysvětlím zdravotní účinky kelpu a odkážu na odborné a vědecké zdroje, které tyto účinky potvrzují.

kelp, ascophyllum nodosum

Co je kelp?

S kelpem se běžně setkáte i v chladnějších evropských mořích. Zeptejte se domácích, jak kelp sklízejí, zpracovávají, jedí a pochutnejte si taky 🙂

Kelp je lidový výraz pro řasu Ascophyllum nodosum. Jde o druh hnědé mořské řasy, která roste v chladnějších světových oblastech včetně Evropy, Spojených států a Kanady. Dnes je kelp v mnohých krajinách chráněný, protože jej lidé nadměrně sklízejí pro chemickou látku alginát. Používá se v potravinářském a textilním průmyslu.

Pro potřeby lidského organismu je kelp důležitý z hlediska obsahu jódu, dále pro zdraví zubů i podporu hubnutí. Dále se v článku budu věnovat hlavně roli jódu, jehož je kelp přirozeným a velmi významným zdrojem.

Kelp jako přirozený zdroj nezbytného jódu:

Rostlinné veganské kapsle Blendea obsahují 745 mikrogramů kelpu a 150 μg jódu v denní dávce. Díky bezpečnému množství podpoříte správnou funkci štítné žlázy.

Klikněte na tlačítko níže a čtěte o všech prospěšných účincích kelpu. Případnou objednávku vám doručíme do 48 hodin. Ihned tak můžete začít cíleně doplňovat důležitý jód.
kelp s jódem

Zdravotní účinky kelpu

Níže v článku najdete i důležité účinky samostatného jódu. Ani samotný kelp ale není podle zdravotních účinků „k zahození“ 🙂

Má kelp negativní vedlejší účinky?

Kelp se při orálním podání (ústy) jeví jako bezpečný při délce užívání do 6 měsíců. Jako prodejce doplňků stravy obecně doporučuji užívat jakýkoliv doplněk stravy s kelpem i bez něj maximálně 6 měsíců, následně si dát 1-2 měsíce pauzu.

Kelp je rostlinného původu, proto se po něm mohou vzácně objevit alergické reakce v podobě kožních problémů, bolestí břicha a zvracení. Kelp může v organismu podporovat ukládání těžkých kovů z prostředí a to i když je sám neobsahuje.

kelp, ascophyllum nodosum, účinky
Kelp není na pohled nijak hezká řasa. Pokud se s ním ale setkáte, klidně se jím nakrmte, třeba v podobě salátu. Uděláte dobře pro svoje zdraví 🙂

Co je jód?

jód
Jód ve své přirozené formě

Jód je esenciální minerál, který kelp obsahuje ve zvýšeném množství. Esenciální znamená, že jej organismus nezbytně potřebuje, ale nedovede si jej sám vyrobit. Kvůli tomu musíte jód přijímat ve stravě.

Běžnými zdroji jódu jsou ryby, mořské řasy včetně kelpu, kterým se ryby krmí, dále pak mléčné výrobky, fortifikované (a tedy o jód obohacené) potraviny a klasická jodizovaná sůl, kterou dnes seženete v každém obchodě.

Jód se vyskytuje i v půdě, ze které se dostává do plodin. Obsah v půdě se ale velmi liší, takže se nelze spoléhat, že každý kus zeleniny či ovoce bude jód obsahovat. Půda se jako zdroj jódu při současné pěstitelské technologii značně vyčerpává.

Význam jódu pro zdraví štítné žlázy

Štítná žláza

Jód je zcela nezbytný pro správné fungování štítné žlázy (odborně glandula thyroidea). Štítná žláza potřebuje jód pro produkci hormonů, což je jeho nejdůležitější účinek. Konkrétně jde o hormony tyroxin a trijodtyronin. Ty jsou mimo jiné zodpovědné i za funkce a rychlost metabolismu. Jód se stará o prevenci před nízkou produkcí hormonů štítné žlázy a také samotnou hypotyreózou.

Určitě si vzpomenete, kolik lidí s nadváhou nebo obezitou se klasicky „vymlouvá“ na štítnou žlázu 🙂 Ne vždy je na vině právě ona, je však jasné, že její nesprávná funkce vede mimo jiné i k přibírání. Pokud je funkce štítné žlázy snížená a nedostatečná, mluvíme o hypotyreóze. Opakem je zvýšená funkce, kdy mluvíme o hypertyreóze.

Hypotyreóza dále způsobuje silnou únavu a vyčerpání, bolesti kloubů či dokonce problémy s plodností (fertilitou).

Jód je velmi důležitý pro těhotné a kojící ženy, a také děti, u kterých hraje významnou roli při správném vývoji kostí a mozku. Pokud jste těhotná nebo již kojíte, nechte si udělat rozbor krve pro zjištění hladiny jódu. Stravujte se zdravě, pestře, čerstvě a myslete na dostatek ryb, zeleniny a obilovin.

Většina lidí přijímá dostatek jódu již potravy. Doplňky stravy (připomínám kelpové kapsle Blendea s jódem) má smysl užívat v případě problematické funkce štítné žlázy nebo v případě, že se vám jód ze stravy nedaří správně syntetizovat (to potvrdí pouze lékař).

Další zdravotní účinky jódu

Jód je velmi důležitý a kromě štítné žlázy se podílí i na funkci a kondici jiných orgánů.

Správný vývoj dítěte během těhotenství

Těhotná potřebuje vyšší přísun jódu, protože musí kromě vlastní potřeby naplňovat potřeby budoucího děťátka. Při nízkém příjmu jódu hrozí dítěti nesprávný vývoj mozku a matce problémy se štítnou žlázou.

Podle studie mají děti žen s nedostatkem jódu zejména v prvním trimestru vyšší riziko intelektuálního zpoždění a nižšího IQ. Ženám s mírným až středním nedostatkem jódu odborníci doporučují suplementovat jód nejpozději v prvním trimestru, ideálně dříve.

Lepší kognitivní (rozpoznávací) funkce u dětí

Jód není pro dítě nezbytný pouze během těhotenství, ale také v kojeneckém věku. Děti s dlouhodobým nedostatkem jódu jsou vystaveny vyššímu riziku mentálního postižení a retardace.

Nižší riziko vzniku strumy

Struma označuje zvětšení štítné žlázy. Zvětšení nemusí nutně vést k omezení funkce žlázy, ale obvykle je jedou z příčin vzniku hypotyreózy nebo hypertyreózy. Nejčastější příčinou strumy je právě nedostatek jódu v jídelníčku. Riziko ale zvyšují i jiné nemoci (Hashimotova nemoc, Gravesova choroba), ojediněle genetické defekty, nádory nebo zranění.

Normální porodní hmotnost u žen se strumou

Dostatečný přísun jódu přispívá ke zdravé porodní hmotnosti. Studie sledovala těhotné ženy se strumou (zvětšenou štítnou žlázou). Dostatek jódu pomohl strumu zlepšit a tím zlepšit i porodní hmotnost dítěte.

Pomoc s fibrocystickými nemocemi prsou

Fibrocystická nemoc prsu je nerakovinný stav, kdy v prsou vznikají hrudky, bulky a tedy cysty. Trápí ženy v reprodukčním věku, ojediněle i ženy v menopauze.

Optimální množství jódu v organismu pomáhá snižovat bolesti prsou a další nepříjemné příznaky onemocnění.

Pomoc při rakovině štítné žlázy

Jód je radioaktivní, díky čemu může pomáhat onkologickým pacientům s rakovinou štítné žlázy. Štítná žláza dovede absorbovat téměř všechen přijatý jód. A právě jeho radioaktivita ničí buňky štítné žlázy včetně těch rakovinných. Postižené buňky obvykle nelze odstranit operativně bez toho, aby nebyla zasažena i zdravá část žlázy.

Zároveň jód pomáhá prodloužit život pacientů, kterým se rakovina rozšířila ze štítné žlázy jinam do těla.

sušená řasa kelp
Sušená řasa kelp, ze které se dále vyrábí doplňky výživy

Má jód negativní vedlejší účinky?

Dostatek jódu je nezbytný, pozor ale na jeho nadměrné dávky. Mohou vyvolat komplikace.

Hypertyreóza

V některých případech může nadbytek jódu vyvolat zvýšenou funkci štítné žlázy (hypertyreózu).

Struma

Dostatek jódu nás chrání před vznikem strumy, ale jeho nadbytek může strumu, a tedy zvětšení štítné žlázy přímo vyvolat.

Toxicita jódu

Zvýšené množství jódu má toxické účinky, které se mohou projevit v podobě nevolnosti, zvracení, slabého pulsu srdce a poruch vědomí.

Rakovina štítné žlázy

Příliš vysoké množství jódu může způsobovat záněty štítné žlázy, které se mohou zhoršit až do vzniku rakoviny.

Optimální denní dávka jódu

Jak jsem psal, optimální množství zdravý člověk přijme každý den ve stravě. Pro vlastní jistotu můžete praktického lékaře požádat o odběr a rozbor krvi, aby hladinu jódu odborně posoudil.

Povšimněte si zvýšené potřeby jódu u dětí ve vývoji. V pozdějším dětství se potřeba opět sníží.

Věk:Množství jódu za den v mikrogramech:
děti od narození do 6 měsíců110 μg
7 měsíců až 1 rok130 μg
1 až 8 let90 μg
9 až 13 let120 μg
puberta, dospělost, důchodový věk150 μg
těhotné ženy220 μg
kojící ženy290 μg
Tabulka doporučeného denního příjmu jódu

Doplněk Blendea pro dostatek jódu během těhotenství i kojení:

Rostlinné kapsle s řasou kelp pro bezpečný a dostatečný příjem jódu kdykoliv během života včetně těhotenství a kojení.

Klikněte na tlačítko níže a čtěte o všech prospěšných účincích kelpu. Případnou objednávku vám doručíme do 48 hodin. Ihned tak můžete začít cíleně doplňovat důležitý jód.
kelp s jódem

Kelp a často kladené otázky FAQ

Kolik kelpu mohu za den sníst?

Množství kelpu není až tak důležité. Důležitý je totiž příjem jódu, který by neměl přesáhnout 225 μg za den. Těhotné ženy potřebují 290 μg jódu za den. Kelp v přirozené formě jezte v libovolném množství a v případě doplňků z kelpu si vždy sledujte obsah jódu.

Má kelp negativní vedlejší účinky?

Jako potravina je řasa bezpečná. Riziko mohou představovat doplňky stravy s příliš vysokým množstvím. Mohou nadměrně stimulovat štítnou žlázu a vyvolat její zánět, který může přerůst až do rakoviny. Příliš vysoká dávka kelpu nebo jódu může vyvolat nevolnosti, horečku, slabý puls, pálení a sucho v ústech a krku.

Proč je kelp považován za superpotravinu?

Protože je velmi výživný a obsahuje větší množství důležitých a zdraví prospěšných látek. Zejména pak vlákninu, omega-3 mastné kyseliny, vitamíny, minerály včetně jódu a esenciální aminokyseliny.

Pomůže mi kelp s hubnutím?

Kelp má velmi nízký obsah tuku a kalorií, takže jej vnímejte jako dietní potravinu. Má významný vliv na hubnutí a prevenci obezity. Pomocí vlákniny alginátu zpomaluje vstřebávání tuku přes střeva.

Pomáhá kelp očistit (detoxikovat) organismus?

Kelp i jiné mořské řasy z těla odvádějí toxiny a pomáhají chránit játra před toxickým poškozením. Toxiny z trávícího traktu pomáhá odvádět vláknina alginát.

Má kelp vliv na hormonální rovnováhu?

Kelp díky vysokému obsahu jódu podporuje funkce štítné žlázy, která pak spolehlivě produkuje určité nezbytné hormony.

Je kelp dobrý pro zdraví mozku?

Ano, kelp díky jódu udržuje správnou mozkovou činnost a u dětí pomáhá jim s vývojem mozku.

Pomáhá kelp růstu vlasů?

Ano, pomáhá díky vitamínům a minerálům (A, B1, B2, C, D, E, zinek, jód, hořčík, železo, měď, draslík a vápník).

Je kelp dobrý na střeva?

Ano, je díky obsahu glutaminu. Ten udržuje buňky střevní výstelky zdravé a funkční.

Je kelp dobrý na játra?

Ano, konzumace kelpu pomáhá bránit hromadění tuku v játrech. Ztukovatělá játra často trápí lidi s obezitou, u kterých vyvolává záněty jater a zhoršení jejich funkcí.

Je kelp dobrý na klouby?

Kelp pomáhá chránit klouby díky svým protizánětlivým vlastnostem. Zároveň zlepšuje hojení kloubů poškozených artritidou (zánětem a deformacemi kloubů).

Lukáš Chládek, blog Blendea
Lukáš Chládek, autor článku, redaktor blogu Blendea

Pokud máte s kelpem vlastní zkušenost nebo jakékoliv další dotazy na kelp, jód nebo štítnou žlázu, ptejte se v komentářích pod článkem, volejte +420 608 255 816 nebo pište mail na info@blendea.czOdpovídáme během pracovních dnů mezi 08:00 – 17:00.

Děkuji, že nás čtete a nakupujete u nás. Přeji krásný den a vždy pevné zdraví, vážení čtenáři 🙂

autor Lukáš Chládek
kelp jódové kapsle
autor

Lukáš Chládek

Ve firmě eMarkest, s.r.o. jsem začal jako prodejce, a právě to mě dovedlo k podrobnému studiu našich výrobků, a hlavně jejich účinků. Jako redaktor blogu Blendea Vám podrobně představím naše produkty. V článcích vysvětlím všechny pozitivní účinky složek produktů Blendea. Podíváme se i na nejčastější zdravotní komplikace, které naše zákazníky trápí, jejich příčiny a projevy. Poradíme, jak se jich nejrychleji zbavit. Kdykoliv mi můžete napsat na chladek.emarkest@gmail.com. Odpovídám během pracovních dnů mezi 09:00 až 18:00. Děkuji, že čtete náš blog a nakupujete u nás. Přeji Vám krásný den a pevné zdraví :)

6 komentářů: “Kelp (Ascophyllum nodosum), štítná žláza, správný vývoj dítěte a další vědecky potvrzené zdravotní účinky”

  1. Dobrý den,mám dotaz ohledně Kelpu. Jedná se o dceru 15let,kdy dětská lékařka konstatovala, že dcera má na pohmat větší štítnou žlázu.Na endokrinologii je objednaná,ale máme zařadit jód.
    Četla jsem si o řase kelp a zaujala mě.na druhou stranu se bojím, aby se nepředávkovala, proto můj dotaz, Když bude brát 1tbl denně ,což je denní dávka a k tomu za den i potraviny s obsahem jodu, občas přidávám i jiné řasy do jídla, jestli už jsem tu denní dávku u ní nepřekročila?Nemá raději užívat ob den?
    Děkuji
    Lucka Š.

    • Dobrý den, Lucie.
      Určitě dodržujte doporučení lékaře. Má o stavu dcery nejlepší přehled. Pokud doporučil jód, zařaďte jód nebo i kelp.

      Nicméně jsem prohledal několik odborných zdrojů, které před jódem v kombinaci se zvětšenou štítnou žlázou naopak varují.

      Cituji:
      Jód je důležitý pro normální funkci štítné žlázy, ale při zvětšené štítné žláze, známé také jako struma, by mělo být užívání jodu koordinováno s lékařem.

      Při zvětšené štítné žláze může být štítná žláza náchylnější na změny v obsahu jodu v stravě. Pokud má dcera diagnostikovanou zvětšenou štítnou žlázu, měli byste konzultovat s lékařem nebo odborníkem na výživu před začátkem užívání jakýchkoli doplňků obsahujících jód, včetně kelpu.

      Nadměrný přísun jodu může mít nepříznivý vliv na štítnou žlázu, zejména pokud máte problémy s autoimunitní štítnou žlázou, jako je Hashimotova tyreoiditida. V některých případech může nadbytek jodu vyvolat další zvětšování štítné žlázy.

      Celkově platí, že je vždy nejlepší konzultovat s lékařem nebo odborníkem na výživu, když máte konkrétní zdravotní podmínky nebo otázky ohledně stravy a doplňků. Lékař vám může poskytnout individuální rady a doporučení na základě vaší konkrétní situace.“

      Zůstává mi tedy pouze doporučit Vám poslechnout lékaře a spíše se neorientovat podle zjištění z internetu. Ty totiž nikdy nemohou odhadnout přesný zdravotní stav Vaší dcery a jsou spíše informačního charakteru.

      Krásný den Vám i dceři a vždy pevné zdraví přeje Lukáš Chládek z blogu Blendea

  2. Dobry den, uzivam vas Kelp jako podporu pri reseni neplodnosti. Zajima me, a nemuzu nikde dohledat – obsahuje kelp take myo-inositol, kyselinu listovou nebo zinek? Podrobny vycet vitaminu a mineralu se bohuzel nikde neuvadi… moc dekuji.

    • Dobrý den, Jitko.
      Bohužel Vám nedovedu úplně přesně odpovědět. Kelpové kapsle totiž vyrábíme tzv. standardizací a tedy na předem zvolenou koncentraci jódu. Dávka kelpových kapslí obsahuje přes 160 % doporučené denní dávky jódu.
      Čerstvý i zpracovaný kelp standardně obsahuje látky, které jste zmínila. Ty však bohužel běžně neměříme, i když po zpracování pořád zůstávají v kapslích přítomny. Tyto látky jsou vhodné i při léčbě/pomoci s neplodností, takže se kelpu nemusíte obávat a v klidu jej nechte zařezený v jídelníčku.
      Krásný den a vždy pevné zdraví přeje Lukáš Chládek z blogu Blendea

  3. Dobrý den,
    mám sníženou funkci štítné žlázy, ale prozatím jsem na hraně normy a bez medikace.

    Co mi není jasné, tak v článku je uvedeno:
    “ Důležitý je totiž příjem jódu, který by neměl přesáhnout 225 μg za den. Těhotné ženy potřebují 290 μg jódu za den“.

    Přičemž na skleničce a obalu je:
    Hodnota na jednu kapsli – z toho jód 450μg,
    Doporučené dáv. – 1kapsle obden xx Užívání: užívejte denně 1 kapsli,
    Upozornění „Není vhodné pro děti, těhotné a kojící ženy“.

    Může mi někdo lépe vysvětlit informace.
    Děkuji Barbora

    • Dobrý den, Barboro.
      Jedna kapsle obsahuje uvedených 250 μg jódu. Užívá se obden, takže jedna za 2 dny. Denní příjem je tak pouze polovina a tedy 125 μg, což je v rozmezí bezpečné dávky.
      Informace „není vhodné pro těhotné ani kojící ženy“ je povinná ze zákona u všech doplňků stravy, takže tuto klauzuli musíme uvádět na každém produktu bez ohledu na složení.
      Omlouvám se, pokud jsme na etiketě uvedli nějakou matoucí informaci a děkuji za upozornění. Kelp můžete bezpečně užívat.
      Přeji hezký den a vždy pevné zdraví.
      Lukáš Chládek z blogu Blendea

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek

Jak mít o svátcích v pohodě trávení?

30.11.2023

„Já si o svátcích jím co chci!“ řekl nejeden svátečník, kterého pak bolel žaludek a břicho se mu nafukovalo až do Tří králů. „Já o svátcích držím zásadně dietu!“ řekl si druhý a pak u sváteční tabule záviděl, jak si ostatní přidávají salátku, než se jim dosmaží třetí kapří podkovička a zatím si přicinkávali druhým […]

Číst celý článek

Reflux: Co dělat, když se obsah žaludku vrací přes jícen a proč se to děje?

25.11.2023

Reflux, v lékařském slovníku gastroezofageální reflux, v lidské řeči reflux jícnu nebo kyselý reflux označuje častou poruchu, kdy se natrávená potrava a žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu. Jícen je trubice spojující hltan s žaludkem. Reflux vyvolává nepříjemné pálení žáhy, krkání, pocity překyselení, tíhy, tlaku a bolesti na hrudi a někdy až zvracení. Mnozí lidé […]

Číst celý článek

Příběh vzniku značky Blendea: Jak to celé začalo?

06.11.2023

Znáte takové ty šťastné a obdivuhodné příběhy, kdy jeden člověk dostane skvělý nápad, zrealizuje ho, úspěšně proslaví a lidé se jdou utlouct, aby si mohli výrobek koupit taky? Příběhy, které končí někde na pláži na Bali, kde se pak onen šikovný člověk vyvaluje a postuje na sítě záviděníhodné fotky? Podobný, ne-li stejný je i příběh […]

Číst celý článek

Nutrikosmetika: Vaše nová kadeřnice a kosmetička ve stravě 😯

25.10.2023

Nutrikosmetika je přesně to, co jste si zřejmě mysleli 🙂 Nutri = výživa/potrava, kosmetika = péče o vnější vzhled pleti, vlasů a nehtů. Pojmenování zatím není příliš známé, ale z nutrikosmetiky se evidentně stává nový výživový trend a my jako Blendea na trendy vždy okamžitě (a velmi rádi) reagujeme. Pomocí kosmetiky se snažíme zlepšit stav […]

Číst celý článek

Koenzym Q10: Důležitá sloučenina, které máte v těle (pravděpodobně) dostatek

10.10.2023

Pojem koenzym Q10 jsem poprvé zachytil v televizních reklamách. Byl doslova všude a primárně jej obsahovala kosmetika pro zpomalení stárnutí. Mluvilo se hlavně o anti-age účincích a reklamy byly již tradičně zaměřené na ženy, které se předčasného stárnutí bojí a brání nejvíce. Ty jsou zároveň nejčastějšími zákaznicemi oněch výrobků. Podívám se proto, co o tomto […]

Číst celý článek