• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Kelp (Ascophyllum nodosum), štítná žláza, správný vývoj dítěte a další vědecky potvrzené zdravotní účinky

Kelp (Ascophyllum nodosum), štítná žláza, správný vývoj dítěte a další vědecky potvrzené zdravotní účinky

Kelp je výživná mořská řasa s výrazným vlivem na funkce a kondici štítné žlázy. Má vysoký obsah jódu, který štítná žláza rovněž potřebuje pro správné fungování.

Kelp pro vás nově vyrábíme v kapslích Blendea pro každodenní užívání. V článku proto vysvětlím zdravotní účinky kelpu a odkážu na odborné a vědecké zdroje, které tyto účinky potvrzují.

kelp, ascophyllum nodosum

Co je kelp?

S kelpem se běžně setkáte i v chladnějších evropských mořích. Zeptejte se domácích, jak kelp sklízejí, zpracovávají, jedí a pochutnejte si taky 🙂

Kelp je lidový výraz pro řasu Ascophyllum nodosum. Jde o druh hnědé mořské řasy, která roste v chladnějších světových oblastech včetně Evropy, Spojených států a Kanady. Dnes je kelp v mnohých krajinách chráněný, protože jej lidé nadměrně sklízejí pro chemickou látku alginát. Používá se v potravinářském a textilním průmyslu.

Pro potřeby lidského organismu je kelp důležitý z hlediska obsahu jódu, dále pro zdraví zubů i podporu hubnutí. Dále se v článku budu věnovat hlavně roli jódu, jehož je kelp přirozeným a velmi významným zdrojem.

Kelp jako přirozený zdroj nezbytného jódu:

Rostlinné veganské kapsle Blendea obsahují 745 mikrogramů kelpu a 150 μg jódu v denní dávce. Díky bezpečnému množství podpoříte správnou funkci štítné žlázy.

Klikněte na tlačítko níže a čtěte o všech prospěšných účincích kelpu. Případnou objednávku vám doručíme do 48 hodin. Ihned tak můžete začít cíleně doplňovat důležitý jód.
kelp s jódem

Zdravotní účinky kelpu

Níže v článku najdete i důležité účinky samostatného jódu. Ani samotný kelp ale není podle zdravotních účinků „k zahození“ 🙂

Má kelp negativní vedlejší účinky?

Kelp se při orálním podání (ústy) jeví jako bezpečný při délce užívání do 6 měsíců. Jako prodejce doplňků stravy obecně doporučuji užívat jakýkoliv doplněk stravy s kelpem i bez něj maximálně 6 měsíců, následně si dát 1-2 měsíce pauzu.

Kelp je rostlinného původu, proto se po něm mohou vzácně objevit alergické reakce v podobě kožních problémů, bolestí břicha a zvracení. Kelp může v organismu podporovat ukládání těžkých kovů z prostředí a to i když je sám neobsahuje.

kelp, ascophyllum nodosum, účinky
Kelp není na pohled nijak hezká řasa. Pokud se s ním ale setkáte, klidně se jím nakrmte, třeba v podobě salátu. Uděláte dobře pro svoje zdraví 🙂

Co je jód?

jód
Jód ve své přirozené formě

Jód je esenciální minerál, který kelp obsahuje ve zvýšeném množství. Esenciální znamená, že jej organismus nezbytně potřebuje, ale nedovede si jej sám vyrobit. Kvůli tomu musíte jód přijímat ve stravě.

Běžnými zdroji jódu jsou ryby, mořské řasy včetně kelpu, kterým se ryby krmí, dále pak mléčné výrobky, fortifikované (a tedy o jód obohacené) potraviny a klasická jodizovaná sůl, kterou dnes seženete v každém obchodě.

Jód se vyskytuje i v půdě, ze které se dostává do plodin. Obsah v půdě se ale velmi liší, takže se nelze spoléhat, že každý kus zeleniny či ovoce bude jód obsahovat. Půda se jako zdroj jódu při současné pěstitelské technologii značně vyčerpává.

Význam jódu pro zdraví štítné žlázy

Štítná žláza

Jód je zcela nezbytný pro správné fungování štítné žlázy (odborně glandula thyroidea). Štítná žláza potřebuje jód pro produkci hormonů, což je jeho nejdůležitější účinek. Konkrétně jde o hormony tyroxin a trijodtyronin. Ty jsou mimo jiné zodpovědné i za funkce a rychlost metabolismu. Jód se stará o prevenci před nízkou produkcí hormonů štítné žlázy a také samotnou hypotyreózou.

Určitě si vzpomenete, kolik lidí s nadváhou nebo obezitou se klasicky „vymlouvá“ na štítnou žlázu 🙂 Ne vždy je na vině právě ona, je však jasné, že její nesprávná funkce vede mimo jiné i k přibírání. Pokud je funkce štítné žlázy snížená a nedostatečná, mluvíme o hypotyreóze. Opakem je zvýšená funkce, kdy mluvíme o hypertyreóze.

Hypotyreóza dále způsobuje silnou únavu a vyčerpání, bolesti kloubů či dokonce problémy s plodností (fertilitou).

Jód je velmi důležitý pro těhotné a kojící ženy, a také děti, u kterých hraje významnou roli při správném vývoji kostí a mozku. Pokud jste těhotná nebo již kojíte, nechte si udělat rozbor krve pro zjištění hladiny jódu. Stravujte se zdravě, pestře, čerstvě a myslete na dostatek ryb, zeleniny a obilovin.

Většina lidí přijímá dostatek jódu již potravy. Doplňky stravy (připomínám kelpové kapsle Blendea s jódem) má smysl užívat v případě problematické funkce štítné žlázy nebo v případě, že se vám jód ze stravy nedaří správně syntetizovat (to potvrdí pouze lékař).

Další zdravotní účinky jódu

Jód je velmi důležitý a kromě štítné žlázy se podílí i na funkci a kondici jiných orgánů.

Správný vývoj dítěte během těhotenství

Těhotná potřebuje vyšší přísun jódu, protože musí kromě vlastní potřeby naplňovat potřeby budoucího děťátka. Při nízkém příjmu jódu hrozí dítěti nesprávný vývoj mozku a matce problémy se štítnou žlázou.

Podle studie mají děti žen s nedostatkem jódu zejména v prvním trimestru vyšší riziko intelektuálního zpoždění a nižšího IQ. Ženám s mírným až středním nedostatkem jódu odborníci doporučují suplementovat jód nejpozději v prvním trimestru, ideálně dříve.

Lepší kognitivní (rozpoznávací) funkce u dětí

Jód není pro dítě nezbytný pouze během těhotenství, ale také v kojeneckém věku. Děti s dlouhodobým nedostatkem jódu jsou vystaveny vyššímu riziku mentálního postižení a retardace.

Nižší riziko vzniku strumy

Struma označuje zvětšení štítné žlázy. Zvětšení nemusí nutně vést k omezení funkce žlázy, ale obvykle je jedou z příčin vzniku hypotyreózy nebo hypertyreózy. Nejčastější příčinou strumy je právě nedostatek jódu v jídelníčku. Riziko ale zvyšují i jiné nemoci (Hashimotova nemoc, Gravesova choroba), ojediněle genetické defekty, nádory nebo zranění.

Normální porodní hmotnost u žen se strumou

Dostatečný přísun jódu přispívá ke zdravé porodní hmotnosti. Studie sledovala těhotné ženy se strumou (zvětšenou štítnou žlázou). Dostatek jódu pomohl strumu zlepšit a tím zlepšit i porodní hmotnost dítěte.

Pomoc s fibrocystickými nemocemi prsou

Fibrocystická nemoc prsu je nerakovinný stav, kdy v prsou vznikají hrudky, bulky a tedy cysty. Trápí ženy v reprodukčním věku, ojediněle i ženy v menopauze.

Optimální množství jódu v organismu pomáhá snižovat bolesti prsou a další nepříjemné příznaky onemocnění.

Pomoc při rakovině štítné žlázy

Jód je radioaktivní, díky čemu může pomáhat onkologickým pacientům s rakovinou štítné žlázy. Štítná žláza dovede absorbovat téměř všechen přijatý jód. A právě jeho radioaktivita ničí buňky štítné žlázy včetně těch rakovinných. Postižené buňky obvykle nelze odstranit operativně bez toho, aby nebyla zasažena i zdravá část žlázy.

Zároveň jód pomáhá prodloužit život pacientů, kterým se rakovina rozšířila ze štítné žlázy jinam do těla.

sušená řasa kelp
Sušená řasa kelp, ze které se dále vyrábí doplňky výživy

Má jód negativní vedlejší účinky?

Dostatek jódu je nezbytný, pozor ale na jeho nadměrné dávky. Mohou vyvolat komplikace.

Hypertyreóza

V některých případech může nadbytek jódu vyvolat zvýšenou funkci štítné žlázy (hypertyreózu).

Struma

Dostatek jódu nás chrání před vznikem strumy, ale jeho nadbytek může strumu, a tedy zvětšení štítné žlázy přímo vyvolat.

Toxicita jódu

Zvýšené množství jódu má toxické účinky, které se mohou projevit v podobě nevolnosti, zvracení, slabého pulsu srdce a poruch vědomí.

Rakovina štítné žlázy

Příliš vysoké množství jódu může způsobovat záněty štítné žlázy, které se mohou zhoršit až do vzniku rakoviny.

Optimální denní dávka jódu

Jak jsem psal, optimální množství zdravý člověk přijme každý den ve stravě. Pro vlastní jistotu můžete praktického lékaře požádat o odběr a rozbor krvi, aby hladinu jódu odborně posoudil.

Povšimněte si zvýšené potřeby jódu u dětí ve vývoji. V pozdějším dětství se potřeba opět sníží.

Věk:Množství jódu za den v mikrogramech:
děti od narození do 6 měsíců110 μg
7 měsíců až 1 rok130 μg
1 až 8 let90 μg
9 až 13 let120 μg
puberta, dospělost, důchodový věk150 μg
těhotné ženy220 μg
kojící ženy290 μg
Tabulka doporučeného denního příjmu jódu

Doplněk Blendea pro dostatek jódu během těhotenství i kojení:

Rostlinné kapsle s řasou kelp pro bezpečný a dostatečný příjem jódu kdykoliv během života včetně těhotenství a kojení.

Klikněte na tlačítko níže a čtěte o všech prospěšných účincích kelpu. Případnou objednávku vám doručíme do 48 hodin. Ihned tak můžete začít cíleně doplňovat důležitý jód.
kelp s jódem

Kelp a často kladené otázky FAQ

Kolik kelpu mohu za den sníst?

Množství kelpu není až tak důležité. Důležitý je totiž příjem jódu, který by neměl přesáhnout 225 μg za den. Těhotné ženy potřebují 290 μg jódu za den. Kelp v přirozené formě jezte v libovolném množství a v případě doplňků z kelpu si vždy sledujte obsah jódu.

Má kelp negativní vedlejší účinky?

Jako potravina je řasa bezpečná. Riziko mohou představovat doplňky stravy s příliš vysokým množstvím. Mohou nadměrně stimulovat štítnou žlázu a vyvolat její zánět, který může přerůst až do rakoviny. Příliš vysoká dávka kelpu nebo jódu může vyvolat nevolnosti, horečku, slabý puls, pálení a sucho v ústech a krku.

Proč je kelp považován za superpotravinu?

Protože je velmi výživný a obsahuje větší množství důležitých a zdraví prospěšných látek. Zejména pak vlákninu, omega-3 mastné kyseliny, vitamíny, minerály včetně jódu a esenciální aminokyseliny.

Pomůže mi kelp s hubnutím?

Kelp má velmi nízký obsah tuku a kalorií, takže jej vnímejte jako dietní potravinu. Má významný vliv na hubnutí a prevenci obezity. Pomocí vlákniny alginátu zpomaluje vstřebávání tuku přes střeva.

Pomáhá kelp očistit (detoxikovat) organismus?

Kelp i jiné mořské řasy z těla odvádějí toxiny a pomáhají chránit játra před toxickým poškozením. Toxiny z trávícího traktu pomáhá odvádět vláknina alginát.

Má kelp vliv na hormonální rovnováhu?

Kelp díky vysokému obsahu jódu podporuje funkce štítné žlázy, která pak spolehlivě produkuje určité nezbytné hormony.

Je kelp dobrý pro zdraví mozku?

Ano, kelp díky jódu udržuje správnou mozkovou činnost a u dětí pomáhá jim s vývojem mozku.

Pomáhá kelp růstu vlasů?

Ano, pomáhá díky vitamínům a minerálům (A, B1, B2, C, D, E, zinek, jód, hořčík, železo, měď, draslík a vápník).

Je kelp dobrý na střeva?

Ano, je díky obsahu glutaminu. Ten udržuje buňky střevní výstelky zdravé a funkční.

Je kelp dobrý na játra?

Ano, konzumace kelpu pomáhá bránit hromadění tuku v játrech. Ztukovatělá játra často trápí lidi s obezitou, u kterých vyvolává záněty jater a zhoršení jejich funkcí.

Je kelp dobrý na klouby?

Kelp pomáhá chránit klouby díky svým protizánětlivým vlastnostem. Zároveň zlepšuje hojení kloubů poškozených artritidou (zánětem a deformacemi kloubů).

Lukáš Chládek, blog Blendea
Lukáš Chládek, autor článku, redaktor blogu Blendea

Pokud máte s kelpem vlastní zkušenost nebo jakékoliv další dotazy na kelp, jód nebo štítnou žlázu, ptejte se v komentářích pod článkem, volejte +420 608 255 816 nebo pište mail na info@blendea.czOdpovídáme během pracovních dnů mezi 08:00 – 17:00.

Děkuji, že nás čtete a nakupujete u nás. Přeji krásný den a vždy pevné zdraví, vážení čtenáři 🙂

autor Lukáš Chládek
kelp jódové kapsle
autor

Lukáš Chládek

Ve firmě eMarkest, s.r.o. jsem začal jako prodejce, a právě to mě dovedlo k podrobnému studiu našich výrobků, a hlavně jejich účinků. Jako redaktor blogu Blendea Vám podrobně představím naše produkty. V článcích vysvětlím všechny pozitivní účinky složek produktů Blendea. Podíváme se i na nejčastější zdravotní komplikace, které naše zákazníky trápí, jejich příčiny a projevy. Poradíme, jak se jich nejrychleji zbavit. Kdykoliv mi můžete napsat na chladek.emarkest@gmail.com. Odpovídám během pracovních dnů mezi 09:00 až 18:00. Děkuji, že čtete náš blog a nakupujete u nás. Přeji Vám krásný den a pevné zdraví :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Atopický ekzém: Najděte konkrétní spouštěč a vyhněte se mu 🚫

07.09.2023

Atopický ekzém (atopická dermatitida) je zdravotní stav způsobující suchou, svědící, olupující se a zanícenou pokožku. Atopický ekzém je velmi častý u novorozenců a dětí, ale trápí a znesnadňuje život i mnoha dospělým. Ekzém je většinou dlouhotrvající, a tedy chronické povahy. Navíc může často měnit intenzitu od téměř nepatrných svědivých flíčků až po velká zanícená a […]

Číst celý článek

Pískavice řecké seno: Cenná rostlinka pro podporu laktace s mnoha dalšími zdravotními benefity

31.08.2023

Pískavice řecké seno si dnes představíme hlavně díky její podpoře laktace, a tedy podpoře produkce mateřského mléka. Zároveň uvedu další zdravotní benefity pískavice a to na ženské i mužské zdraví. Pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru, cholesterolu a zvyšuje hladinu hormonu testosteronu. Některé účinky zatím nejsou potvrzené vědeckými studiemi, proto se zaměřím na ty, které již […]

Číst celý článek

Artritida: Zánětlivá nemoc kloubů, kvůli které dnes možná ani nevstanete z postele 😔

24.07.2023

Výraz artritida (lidově revma) hledá na českém internetu každý měsíc přes 4400 lidí, takže jde o rozšířený a době známý zdravotní problém pohybového aparátu, konkrétně jde o zánět kloubů. Lidi nejčastěji zajímá, proč artritida vzniká a jak se projevuje, jaké druhy artritidy známe, a samozřejmě jak zle artritidu léčit nebo aspoň zmírnit její bolestivé symptomy. […]

Číst celý článek

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea): Krásná květinka pro podporu mentální výkonnosti a tělesné kondice 🧠💪

17.06.2023

Každý z času na čas potřebujeme mentální vzpruhu, která by podpořila naši soustředěnost, psychickou výkonnost, paměť, pozornost, a ideálně urychlila schopnost učit se. Obvykle sáhneme po kávě či jiném legálním stimulantu, protože jsou nejdostupnější. Existuje ale několik tradičních a rovněž dostupných bylin, které nám pomohou nakopnout duševní výkonnost aniž bychom si na nich vytvořili závislost. […]

Číst celý článek

Nedostatek hořčíku a negativní příznaky, které již možná pociťujete

15.06.2023

Nedostatek hořčíku má své jasné příznaky. Některých jste si na sobě již možná všimli, ale zatím netušíte, zda reálně trpíte nedostatkem. Proto vás navedu na určité „indice“, které mohou deficit prokazovat. V článku se nevěnuji nepostradatelnému významu hořčíku v těle. O něm se dočtete v lékařských a vědeckých zdrojích, na které v článku odkazuji. Hlavním […]

Číst celý článek

Blendea SUPERCOFFEE je prostě „jiný kafe“. Řeknu vám proč.

31.05.2023

Není žádným tajemstvím, že Blendea SUPERCOFFEE je aktuálně nejprodávanějším produktem, a tedy bestsellerem naší značky. Není se čemu divit, protože nás spokojení zákazníci „bombardují“ pochvalnými zkušenostmi a skvělými recenzemi. Několik jich přikládám níže. Pokud SUPERCOFFEE zatím ještě neznáte, rád bych vás seznámil s hlavními rozdíly mezi klasickou kávou a naší instantní, zdravější alternativou. Vyjmenuji prospěšné […]

Číst celý článek

Jak zlepšit kvalitu spánku? (vaše nová spánková hygiena)

27.04.2023

Spánek je nezbytný pro každou živou bytost. O kvalitním spánku si mnozí bohužel můžeme „nechat jenom zdát“. To, jak a kolik spíme, má přímý vliv na regeneraci organismu, zdravotní kondici, tělesnou i mentální energii a v neposlední řadě i na náš vzhled. Jistě to znáte. Pokud se jednu-dvě noci dobře nevyspíte, jste bledí nebo naopak […]

Číst celý článek

Tribulus terrestris (Kotvičník zemní): Cenná soupiska potvrzených účinků i rizik

26.04.2023

Tribulus terrestris (česky Kotvičník zemní) vyvolává zvýšený zájem mužů, protože pomáhá stimulovat přirozenou tvorbu vlastního testosteronu. Pod značkou Blendea jsme začali prodávat kapsle s extraktem z tribulusu. Zajímavý je 40% obsah saponínů. V článku srozumitelně vysvětlím, jak tribulus pomáhá s hladinou testosteronu, a samozřejmě odkáži na výsledky vědeckých studií, které všechny informace potvrzují. Zmíním i […]

Číst celý článek

Nafouklé břicho a změny stravování, které vás jej zbaví

29.03.2023

Nafouklé břicho dnes řeším, protože zmírnění až odstranění pocitů nafouklého břicha hlásíte jako jeden z nejčastějších prospěšných účinků směsi Blendea SUPERGREENS. Výrobek zároveň doporučuji hned na úvod. Než článek dočtete, směs může být na cestě k vám 🙂 Do té doby ale vysvětlím, kvůli kterým příčinám se vlastně břicho nafukuje a jak se problému zbavit […]

Číst celý článek

Artyčok a extrakt z artyčoku: Potvrzené zdravotní účinky na játra, cukr, cholesterol a další

22.03.2023

Artyčok na pizzu patří! Ale to nás dnes zajímat nebude 🙂 Zajímat se budeme o zdravotní účinky artyčoku, a hlavně extraktu v doplňcích stravy, a tedy v tabletách a kapslích. Extrakt z artyčoku totiž přidáváme do nových kapslí Blendea se 400 mg extraktu v jedné. V článku vám vysvětlím, s čím vším vám může artyčok […]

Číst celý článek

Soubory cookie používáme pro správné fungování naší stránky, přizpůsobení obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a pro analýzu návštěvnosti. Informace o používání naší stránky také sdílíme s našimi sociálními médii, reklamními a analytickými partnery.