• Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Matcha čaj a prášek: Zahazujte kávu a zelený čaj, je tady mnohem prospěšnější nápoj pro zdraví (+ RECEPTY)

Matcha čaj a prášek: Zahazujte kávu a zelený čaj, je tady mnohem prospěšnější nápoj pro zdraví (+ RECEPTY)

Představím vám velice zvláštní odrůdu zeleného čaje, která se pěstuje a používá úplně jinak než klasické zelené čaje. Obsahuje ohromné množství účinných látek, zejména antioxidantů, ovlivňuje lidskou psychiku a údajně podporuje i spalování tuků. Tento práškový čaj se sytě zelenou barvou se nazývá matcha (také mača, mačča).

Sytě zelený a velmi jemný prášek matcha je jedním z nejstarších odrůd japonských zelených čajů. Není to ledajaký zelený čaj. Jeho pěstování je náročné a ovládají jej pouze ti nejlepší japonští pěstitelé čaje.

Matcha je známá déle než 800 let a v posledních letech se díky účinkům na zdraví  rozšířila do celého světa. Vedle čaje se jemný pudr s oblibou přidává do dalších receptů: nápojů, zmrzlin, dezertů i čokolády. V čem je matcha tak výjimečná a jak účinkuje na zdraví?   

matcha prášek
Ze sytě zeleného prášků matchy se nejčastěji připravuje nutričně bohatý čaj.

Co je matcha a jak se liší od běžného zeleného čaje?

Matcha tea se získává z listů Čajovníku čínského (Camellia sinensis) jako zelený čaj. Liší se odlišným způsobem pěstování a výroby i výsledným nutričním profilem, který je u smaragdového prášku matcha zcela výjimečný.

Název výjimečného zeleného čaje vychází ze dvou japonských slov, které popisují zvláštní způsob jeho přípravy. První slovo “mat” se překládá jako třít a druhé “cha” jako čaj. Matcha tedy označuje až hotový najemno namletý prášek. Zpracované čajové listy, tedy dužina bez stonků, jsou nazývané tencha.

Díky odlišnému způsobu zpracování listů čajovníku obsahuje matcha prášek živiny z celého listu a je bohatým zdrojem antioxidantů, kofeinu a dalších cenných látek. Obsahuje větší množství těchto látek než běžný zelený čaj.

Jaké látky matcha obsahuje:

 • aminokyseliny,
 • beta-karoten,
 • katechiny,
 • komplexní polysacharidy,
 • flavonoidy,
 • saponiny,
 • theanin,
 • minerály – vápnik, chróm, mangan, draslík, selen, zinek,
 • vitaminy C, A a E.

Jak se matcha vyrábí?

Odlišný způsob pěstování spočívá ve speciální zastíňovací technice, kdy se pole čajovníků určené k výrobě zeleného prášku zastíní tak, aby se ke keřům dostalo minimum slunečního světla. Zastínění se provádí cca 20 až 30 dní před sklizní.

Nedostatek slunečního svitu přiměje keře čajovníků vyrábět více chlorofylu a také se zvýší produkce důležitých aminokyselin. Vysoký obsah chlorofylu je také hlavní důvod nádherné smaragdově zelené barvy listů i hotového matcha prášku. 

Ruční sběr probíhá vždy na začátku května. K výrobě prášku se používají celé listy. Stonky a žilky se před zpracováním pečlivě odstraňují. Pečlivě obrané listy se rozemelou na hebký zelený prášek. Výsledkem je prášek s vysokým obsahem kofeinu a antioxidantů, který se na rozdíl od klasického čaje konzumuje celý.

matcha powder
Hlavní výhodou matchy je konzumace celých listů rozemletých na prášek. U běžného zeleného čaje se jedná pouze o výluh.

Účinky matchy ve srovnání s běžnou kávou

Stejně jako káva matcha prášek obsahuje kofein. Jedna polovina čajové lžičky obsahuje až 35 mg kofeinu. To znamená, že má povzbuzující účinky. Na rozdíl od kávy však nabuzení přichází pozvolna, rovnoměrně a trvá delší dobu. Po odeznění účinků nepřichází únava, ospalost ani nervozita. 

Káva je především stimulant s rychlým nástupem a povzbuzujícím efektem, který ale stejně rychle odezní a nahradí jej únava. Naproti tomu matcha prášek energii uvolňuje pomalu 3 až 6 hodin po užití. 

Účinky matchy ve srovnání se zeleným čajem

Zelený matcha prášek je vlastně 100% zelený čaj. Při výrobě nedochází k fermentaci, ani se nepoužívají žádné konzervační látky, barviva a jiné přísady. Pijete-li matchu, konzumujete celý čajový list. Díky tomu je matcha mnohem silnější než jakýkoliv jiný zelený čaj.

Matcha se vyznačuje stejnými zdravotními přínosy, ale díky vyššímu obsahu antioxidantů je mnohem účinnější. Přibližně tři šálky kvalitního zeleného čaje nahradí jeden šálek matcha nápoje. Jedná se tedy o extrémně silnou formu zeleného čaje.

Zároveň se pyšní vyšším obsahem minerálů, zejména vápníku, draslíku, zinku a železa, a aminokyseliny L-theanin, což je silný antioxidant, který zlepšuje činnost mozku a zvyšuje bdělost, aniž by současně vyvolal následnou ospalost.

matcha čaj
Matcha stimuluje podobně jako klasická káva, energii však neuvolní naráz, ale postupně. Obávat se není třeba ani následné únavy.

Tabulka obsahu kofeinu (1 šálek = cca 237 ml)

NápojKofein
Matcha powder280 mg
Zelený čaj35 mg
Káva210 až  413 mg*
*Kofein je počítán na množství, ve kterém se nápoj běžně servíruje. Espresso obsahuje více kofeinu než filtrovaná káva. Hodnota 413 mg se týká espressa připraveném v množství běžném pro filtrovanou kávu (cca 5 malých šálků espressa).

TIP: Blendea CUTRUS MATCHA je jemný prášek pro přípravu povzbuzujícího matcha nápoje.

Přidáváme do něj pouze citronovou šťávu pro svěžest a marakuju pro lehké doslazení. Nic víc 🙂

Klikněte na tlačítko níže a čtěte o všech prospěšných benefitech.
Blendea CITRUS MATCHA – nápoj připravený ze zeleného matcha prášku příjemně nabudí a osvěží.

Matcha prášek a jeho účinky na zdraví

Zelený prášek matcha obsahuje živiny z celého čajového listu, což má za následek větší obsah kofeinu a antioxidantů než v běžném zeleném čaji. Dle výsledků řady studií může mít matcha na zdraví spoustu přínosů počínaje snadnějším hubnutím až po snížení rizika vzniku srdečních chorob. 

Podporuje normální funkce kardiovaskulárního systému 

Pravidelné pití silného zeleného čaje s nutričním profilem matchy prospívá zdraví srdce a chrání jej. Pomáhá regulovat hladinu špatného LDL cholesterolu, tuku a cukru v krvi a snižuje tak riziko vzniku onemocnění srdce a cév, například mrtvice.

Kombinace se zdravým životním stylem a vyváženou stravou je ideální způsob, jak udržet srdce zdravé, v kondici a chránit jej před nemocemi až do vysokého věku.

Chrání buňky a tkáně před poškozením

Díky speciálnímu způsobu pěstování matcha prášek obsahuje až 137 krát více antioxidantů než zelený čaj. Antioxidanty jsou nezbytné pro boj se škodlivými volnými radikály, které poškozují buňky a způsobují chronické nemoci. 

Zastoupeny jsou flavonoidy, polyfenoly, nejvíce pak katechiny, konkrétně EGCG (epigalokatechin galát) vyznačující se protizánětlivými účinky, navíc přispívá k normální obnově buněk a podporuje zdraví cév.

Dle některých studií matcha napomáhá zlepšit zdraví jater a chrání je před poškozením. Konzumace matchy tak může snížit riziko jejich onemocnění.

Napomáhá rychlejšímu spalování tuku a hubnutí

Některé výzkumy naznačují, že pití zeleného čaje má prospěšný vliv na hubnutí a udržování zdravé tělesné hmotnosti. Matcha zlepšuje výdej energie, zvyšuje selektivní spalování tuků a rychlost metabolismu

Zelený čaj je přidáván do doplňků stravy určených k podpoře hubnutí. Extrakt ze zeleného čaje užívaný při cvičení s mírnou intenzitou může spalování tuků zvýšit až o 17 %.

matcha cheesecake
Nevyhýbejte se při redukční dietě zákuskům. Stačí použít správné ingredience, které hubnutí podpoří.

Zlepšuje činnost mozku a jeho funkcí

Konzumace matchy může přinášet pozitivní přínos na schopnost soustředit se a paměť. Zmírňuje dopad stresu na zdraví a způsobuje bdělost. Na rozdíl od kávy nedochází k únavě a vyvolání neklidu, který může po konzumaci kávy nastat. Účinky zelené matchy jsou spíše konejšivého rázu a navozují stav klidné pozornosti. Některé studie naznačují, že také může zpomalit mentální pokles u starších osob.

Matcha a rakovina

Některé výzkumy provedené na zvířatech zkoumají matchu jako lék proti rakovině, jelikož obsahuje látku epigalokatechin galát, která údajně brání šíření rakoviny v těle. Zde však neexistuje dostatek studií, které by tento účinek potvrdily na lidech.

7 prospěšných důvodů, proč pít matchu každý den

 1. Obsahuje vysoké množství antioxidantů, které neutralizují působení volných radikálů.
 2. Reguluje hladinu cholesterolu a zlepšuje krevní oběh.
 3. Zrychluje metabolismus tuků, podporuje spalování tuků a před sportovním výkonem může zvýšit vytrvalost.
 4. Díky obsahu chlorofylu se vyznačuje detoxikačními účinky.
 5. Zlepšuje činnost střev a reguluje hladinu krevního cukru.
 6. L-theanin zlepšuje náladu, odbourává stres a stísněnost a navozuje stav relaxace.
 7. Má pozitivní vliv na paměť a soustředění.

Možné negativní účinky matchy

Obecně je matcha považována za bezpečný produkt bez větších negativních a vedlejších účinků. Zdravotní potíže může přinést především nadměrná konzumace zeleného matcha prášku, ať už v podobě nápojů či jiných pokrmů. 

Jedná o produkt s vysokou koncentrací účinných látek, které mohou ve větším množství vyvolat negativní účinky na zdraví. Dlouhodobě zvýšená hladina některých látek v těle může způsobit žaludeční nevolnosti, v horším případě i mírnou otravu ledvin či jater

Možné negativní účinky matchy na zdraví:

Navíc listy matcha mohou obsahovat také škodlivé látky, které získává z půdy. Jedná se o těžké kovy, fluoridy a pesticidy.

Prášek pro přípravu čaje matcha je proto nejlepší kupovat výhradně v bio kvalitě u prodejců, kteří ručí za to, že jejich extrakt nebyl kontaminován pesticidy a jinými látkami. Tak získáte přípravek prospívající zdraví a vyhnete se možným rizikům a nežádoucím účinkům.

Doporučené užívání matchy

NIH (National Institutes of Health) nedoporučuje vypít více než 5 šálků běžného zeleného čaje denně. U matcha prášku, který představuje koncentrovanější formu zeleného čaje, je toto číslo nižší a doporučuje se vypít maximálně 2 šálky matcha tea denně

Ačkoliv má matcha čaj pozitivní účinky na zdraví, rozhodně neplatí, že čím větší spotřeba, tím silnější účinky. Do denní spotřeby je třeba započítat i ostatní způsoby použití prášku. 

Konzumaci čaje matcha by se měly vyhnout malé děti, těhotné a kojící ženy nebo jej po konzultaci s lékařem konzumovat v omezeném množství.

VÍTE, ŽE k výrobě jemně mletého nápoje ze zeleného čaje CITRUS MATCHA používá značka Blendea vysoce kvalitní organickou matchu dováženou přímo z Japonska? 

Jak se matcha prášek užívá a používá?

Sytě zelený prášek matcha je nejčastěji používán k přípravě tradičního japonského čaje, jež se staletí prováděl při různých buddhistických ceremoniálech a v klášterech, kde dobře znali jeho léčivé účinky.

Jak na přípravu tradičního matcha tea?

K přípravě tradičního japonského čaje stačí obyčejný čajový šálek, čajová lžička a malá metlička. Chcete-li však matcha čaj připravovat a pít dle japonské tradic, budete potřebovat originální náčiní na přípravu matcha čaje. Každé z nich má dokonce vlastní pojmenování.

 • čajová nádoba Cha-ire, také Natsume – bohatě ručně zdobená papírová, dřevěná nebo bambusová, v níž se skladuje prášek,
 • čajová miska Chawan – speciální keramická miska určená k pití čaje, není vhodná pro příliš horké až vařící tekutiny.
 • čajová lžička Chashaku – lžička vyrobená z bambusu pro měření a vkládání prášku do misky,
 • metlička Chasen – menší metlička, s jejíž pomocí dochází ke správnému smíchání prášku, vody a vzduchu,
 • hedvábný měšec se stahovací šňůrkou Shifuku – slouží k uskladnění osobních čajových pomůcek,
 • přenosná konvička Furo – menší konvička, která se používá, není-li k dispozici oheň,
 • železná nádoba Kama, také Chanoyugama – litinová nádoba používaná pouze k vaření vody na čaj,
 • víčko na konvici Futa – udržuje správnou teplotu vody v konvici,
 • válcová miska na odpadní vodu Kensui – používá se při čajových obřadech.

Šálek nebo speciální nádobu na matcha tea nejprve předehřejte, vsypte odměřený prášek a poté zalijte horkou, nikoliv vroucí vodou. Teplota vody by měla být cca 70 °C. Nakonec čaj vyšlehejte, dokud nedosáhnete nápoje s hladkou konzistenci a s pěnou.

Dle množství použitého prášku se připravují 3 druhy čaje:

 • standard – 60 ml vody na 1 čajovou lžičku prášku,
 • slabá varianta (usucha) – cca 90 až 120 ml vody na ½ čajové lžičky prášku,
 • silná varianta (koicha) – 30 ml vody na 2 čajové lžičky matcha prášku. Tato verze nemá pěnu.
souprava pro přípravu matchy
K přípravě matcha tea je třeba bambusová lžička a metlička a šálek.

Západní země, kde si matcha prášek získal obzvláště velkou oblibu, objevily další způsoby využití nutričně bohatého zeleného prášku

Přidává se například do snídaňových cereálii a kaší, smoothie, pečiva, koláčků, palačinek, dortů, muffinů a dalších dezertů. Také se z něj připravuje matcha zmrzlina či chutné matcha latte. Záleží na kreativitě a chuti 🙂

Matcha recepty

Matcha zmrzlina pro horké letní dny

Potřebujete:

 • 250 ml plnotučného mléka
 • 250 ml tučné smetany ke šlehání
 • 100 g třtinového cukru
 • 3 lžíce prášku matcha
 • špetka soli

V menším hrnci vyšlehejte mléko se smetanou, cukrem a špetkou soli. Pomalu zahřívejte na středním stupni, dokud nezačne směs houstnout. Přidejte matcha prášek, znovu důkladně promíchejte a zahřejte. Směs se nesmí začít vařit. 

Hotovou směs vlijte do připravené misky a uzavřete za pomocí potravinové fólie nebo víka. Nechte venku vychladnout a uložte do mrazáku cca na 4 hodiny. Zhruba každých 30 minut směs promíchejte, aby nevznikly krystalky.

recept na zmrzlinu z matchy
Lahodná a navíc zdravá. Taková je zmrzlina s příchutí a barvy zelené matchy.

Matcha Latte

Potřebujete:

 • 1 čajová lžička matcha tea v prášku
 • 1/4 hrnku horké vody
 • 2 čajové lžičky medu
 • 1/2 hrnku živočišného nebo rostlinného mléka

Dejte vařit vodu, ale tak, aby se nezačala vařit. Horkou vodu vlijte do šálku a přidejte prášek matcha. Důkladně rozmíchejte a přelijte napěněné mléko s medem. 

S napěněním vám nejlépe pomůže kávovar. Zvládnete to ale i ručně. Zahřejte mléko v hrnci a přidejte med. Za pomocí metličky mléko vyšlehejte do husté a hebké pěny.

Letní ledová varianta matcha latte

Potřebujete:

 • 1 čajovou lžičku matcha prášku
 • 150 ml chlazeného mléka
 • 100 ml chlazené vody

Do sklenice nasypte matcha prášek a přilijte trochu vody. Dobře promíchejte, abyste se zbavily všech hrudek. Dolijte zbytek vody a mléko. Chcete-li pěnu, nezapomeňte mléko předtím napěnit. Latté má samo o sobě příjemnou lehce nahořklou chuť, k doslazení lze použít i další sladidlo, například třtinový cukr nebo agávový sirup.

recept na matcha latté
Jemný prášek CITRUS MATCHA lze použít i k výrobě lahodného mléčného nápoje, v létě nejlépe chlazeného.

Matcha a nejčastěji kladené otázky FAQ

Ve kterou denní dobu je nejvhodnější pít matcha čaj?

Ideální dobou je ráno po probuzení, ke snídani nebo před odchodem do práce, jelikož matcha příjemně nabudí, dodá energií a navíc podpoří kognitivní funkce mozku, jako je paměť, pozornost a rychlost reakce, které jsou nejvíce potřebné v průběhu dne.

Co se stane, když budu matcha užívat každý den?

Každodenní užívání matcha prášku je bezpečné v doporučené míře, tj. 1 až 2 lžičky prášku denně. Toto množství obvykle nevyvolává žádné vedlejší účinky. Ve vysokých dávkách však může vyvolat bolesti hlavy, průjem, nespavost a podrážděnost.

Podporuje matcha prášek hubnutí?

Konzumace zeleného čaje a tedy i matcha prášku urychluje metabolismus a spalování tuků. To však neznamená, že pouhé pití matcha čaje povede k hubnutí. Nejúčinnější je pít zelený čaj v kombinaci se vyváženým jídelníčkem a zdravým životním stylem.

Kolik gramů matchy denně je zdravé??

Zdravé množství matchy je vysoce individuální záležitost. Obecně je doporučeno užívat nejvýše 12 gramů denně, což představuje při 2 gramech na porci, 6 šálků matcha tea za den. Pokud však matchu přidáváte do dalších jídel, je třeba započítat do denní spotřeby započítat vše.

Mohu matcha prášek přidat do jiných jídel?

Rozhodně. Matcha není určen pouze k přípravě čaje. Ze zeleného prášku lze připravit kávu s mlékem, latté, studené nápoje, koktejly a smoothie, nebo jej přidat do zdravých dezertů, zmrzliny i čokolády.

Co je příčnou sytě zelené barvy matchy?

Za výrazný zelený odstín může vysoké množství chlorofylu, který čajovník produkuje díky zastínění. Do matchy se nepřidávají žádná barviva ani jiné přísady, který by výslednou barvu ovlivňovaly.

Matcha má povzbuzující účinky, ovlivňuje to nějak i spánek?

Ano a to v pozitivním směru. Matcha totiž sice povzbuzuje, ale zároveň potlačuje nervozitu, úzkost a stres a uklidňuje, téměř konejší. Může za to aminokyselina L-theanin, která účinek kofeinu upravuje. Relaxační a stres uvolňující schopnosti L-theaninu z této látky činí vysoce prospěšnou přírodní sloučeninu pro kognitivní výkon i hluboký spánek.

Kdy je nejlepší pít matcha tea při hubnutí?

Při redukční dietě je doporučeno vypít denně 3 až 5 šálků před jídlem nebo 30 až 60 minut po jídle, abyste získali co nejvíce výhod.

Může se matcha prášek smíchat i s mlékem?

Smícháním matcha prášku s vodou a mlékem si připravíte láhodné latte. Použít lze klasické živočišné mléko i rostlinné, například sójové, mandlové, ovesné či kokosové.

Kde koupit kvalitní matcha prášek v organické kvalitě??

Vybírejte takové prodejce, kteří ručí za vysokou bio kvalitu použitého zeleného práčku. Skvélě produkty včetně matcha prášku sežete na stránkách Blendea.cz..

Jak nejlépe skladovat matcha prášek a do kdy jej spotřebovat?

Matcha prášek je doporučeno skladovat na suchém a tmavém místě s nižší teplotou, klidně v lednici. Po otevření spotřebujte do 2 měsíců nebo dle návodu na vybraném produktu.

Co dělat, když vám matcha nechutná?

Vzhledem ke stravovacím návykům jsou chuťové pohárky zvyklé na větší množství cukrů a dalších dochucovadel. Pravou chuť matchy, ale i jiných kvalitních surovin oceníte poté, co organismus těchto návyků zbavíte. Případně lze použít přírodní sladidla, například med či agávový sirup.

Jak si vybrat kvalitní matcha produkt??

Zajímejte se o zemi původu, způsob zpracování a certifikace. Správný výrobce za kvalitu ručí a nemá problém vám poskytnout veškeré informace k použitým surovinám.

Matcha je mnohem víc než zelený čaj a káva 🙂

Prášek matcha získáváme ze stejné rostliny jako zelený čaj. K jeho výrobě je však použitý celý list, a proto obsahuje několinásobně více antioxidantů a dalších prospěšných látek, díky kterým nabízí řadu prospěšných účinků na zdraví. 

Díky jemné práškové konzistenci je jeho použití snadné a záleží pouze na vás, zda jej kromě přípravy čaje použijete jako součást do jiných receptů. Důležité je užívat prášek matcha s mírou a nepřekračovat doporučené denní množství.

Další články o únavě a užitečné rady se skvělými recepty proti ní

Detoxikační jídelníček s energií do jarních dnů
Jarní mangové fresh smoothie se špetkou rozmarýnu
Zelený jarní nakopávač se špenátem, citrusy a Blendeou
Ovocná šťáva na detox a proti únavě
Letní únava a 10 triků, jak na ni lehce vyzrát
Podzimní únava – exkluzivní tipy, jak na ni vyzrát
Zimní únava a 5 příčin, které vám ubírají „šťávu“

Monika Šaríková

Jako profesionální copywriter. Je to má práce i koníček zároveň, a každé téma mě nějakým svým vlastním způsobem obohacuje. Mým srdcovým tématem však byl, je a bude zdravý životní styl, který pro mne znamená kombinaci všeho dobrého, co dělám nejen pro sebe samotnou, ale rovněž pro své blízké a hlavně životní prostředí. A čím lépe a spokojeně se cítím sama se sebou, tím více dokážu předat dál i vám - našim čtenářům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Zdravé tuky: Role ve vyvážené stravě a nejlepší zdroje v rostlinných a živočišných potravinách

17.08.2021

Zdravé tuky patří mezi základní živiny. Ty jsou jsou tři. Žádná z nich není nezdravá nebo dokonce škodlivá. Potřebujeme je všechny, ne dvě a už vůbec ne pouze jednu. Vyvážená konzumace sacharidů, bílkovin a tuků představuje jediný správný princip zdravého stravování.  Léta trvající démonizace tuků, které byly označeny za hlavní příčinu rostoucí obezity a dalších […]

Číst celý článek

“Největším nebezpečím jsme my sami,” říká o potravinové intoleranci výživová poradkyně Nikola van Waardenburg

28.07.2021

Potravinová intolerance dokáže člověka pořádně potrápit a ztížit mu život. Její projevy ale lidé často ignorují a podceňují.

Číst celý článek

Ženské hormony: Které jsou nejdůležitější a jak přesně ovlivňují naše zdraví?

21.07.2021

Nezastupitelnou roli ve zdravém fungování organismus zastávají hormony. Účastní se a ovlivňují celou řadu procesů v lidském těle. Co se týče čistě ženských hormonů, pak musíme zmínit ty nejdůležitější. Jedná se estrogen, progesteron, testosteron, FSH/LH, prolaktin, melatonin a oxytocin. Hormony ženy ovlivňují mnohem více než jejich silnější polovičky. Ovlivňují růst, náladu i sexuální touhu (libido). […]

Číst celý článek

Elektrolyty ztrácejí hlavně potící se lidé 💦 Toto jsou nejbohatší zdroje v potravinách na každý den

30.06.2021

O elektrolytech se mluví zejména v souvislosti s výživou a doplňky stravy pro aktivní sportovce, kteří častěji trpí jejich nedostatkem kvůli nadměrné fyzické zátěži a ztrátě tekutin kvůli pocení. Elektrolyty jsou však nepostradatelné pro normální funkce organismu a celkové zdraví každého z nás.

Číst celý článek

Omega-3 mastné kyseliny pro vegany a vegetariány: Jak je získat z rostlinných zdrojů?

23.06.2021

Pro fungování lidského organismu jsou omega-3 mastné kyseliny nepostradatelné. Nejlepšími zdroji jsou mořské ryby a rybí tuk. Jak však omega-3 mastné kyseliny doplňují vegani, kteří živočišné produkty nekonzumují vůbec? Nachází se omega-3 mastné kyseliny také v rostlinných zdrojích? Článek poradí, co přesně jíst a proč jsou omega-3 tak důležité.

Číst celý článek

NOVINKA: Blendea Vegan Omega 3 pro dobrou paměť, zrak, pokožku a zdraví oběhového systému

08.06.2021

S radostí na trh uvádíme nový, čistě veganský omega 3 olej z mořských řas. Tento zdraví prospěšný olej běžně obsahují mořské ryby. Jelikož jsou ale všechny výrobky značky Blendea ryze veganské, šli jsme o krok dál a vyrobili olej z řas, kterými se mořské ryby krmí také. Recepturu jsme za poslední rok složením i chutí […]

Číst celý článek

Sacharidy: Proč a kolik jich potřebujeme pro zdravý život a podporu hubnutí?

02.06.2021

Sacharidy s bílkovinami a tuky představují tři základní živiny. Poměr, v jakém by měly být konzumovány, se však mění. Zatímco před pár lety sacharidy tvořily základ zdravé potravinové pyramidy, současné výživové trendy radí příjem omezit. Stále však platí, že ve vyváženém jídelníčku hrají jednu z hlavních rolí.

Číst celý článek

Shatawari (Chřest hroznovitý): Kořen na téměř všechny ženské a mužské intimní problémy

14.05.2021

Chřest hroznovitý, originálně Shatawari, je původem indická popínavá rostlina. Vzhledově se známějšímu Chřestu lékařskému příliš nepodobá. Jeho větvičky jsou obsypané drobnými jehličkami. V červenci jej zdobí bílé či růžové kvítky a v září černo-fialové plody. V tradiční ajurvédské medicíně se šatavari užívá především na ženské i mužské intimní obtíže. Nás konkrétně budou zajímat studiemi ověřené […]

Číst celý článek

Háňa s Vérou z blogu Peaches: Za nejzásadnější považujeme znalost fungování ženského těla a cykličnosti

07.05.2021

Nesoustředěnost, náladovost, zhoršení akné, paranoia, únava, nespavost, úzkost, plačtivost, bolest svalů a zad. I to všechno mohou být příznaky PMS neboli premenstruačního syndromu, který se u žen objevuje přibližně v posledním týdnu před menstruací. Studie odhadují, že nějakou formu PMS zažívá až 20 – 40 % všech žen. O svůj pohled na tuto problematiku, zkušenosti […]

Číst celý článek

NOVINKA: Hormony v rovnováze díky směsi Blendea SUPERBALANCE 💜

29.04.2021

Představuji vám nový přírůstek do Blendea rodinky. Seznamte se s novou směsí Blendea SUPERBALANCE 🎉 Jeho účinky mají intenzivní vliv na hormonální rovnováhu, psychické zdraví a reprodukční systém. Ingredience, které jsme použili, jsou vysoce kvalitní a tělu navíc dodají dostatek antioxidantů a vitamínů.

Číst celý článek