Medicinální houby – druhy, zdravotní benefity a účinky, užívání

Každý, kdo alespoň z části dbá o své zdraví a zaobírá se zdravým životním stylem nebo přírodními doplňky stravy, už jistě slyšel o medicinálních houbách.

Tedy o takových houbách, které mají blahodárné účinky na zdraví člověka.

Podívejte se, které houby mají tyto účinky.

Představíme i náš produkt Blendea SUPERCOFFE, do kterého přidáváme 3 mleté medicinální houby v BIO kvalitě pro podporu imunity a vitality :)

Co jsou medicinální houby?

Jde o další superpotraviny, které jsou bohaté na vitamíny, minerály a mnohé další prospěšné živiny.

Léčivé houby se ve východní medicíně využívají už tisíce let a za poslední dobu si získaly velkou popularitu i u nás.

Každá má totiž své jedinečné zdravotní benefity, které pak slouží například jako posilovač mozku, pomocník při hormonální nerovnováze, prevence proti nejrůznějším onemocněním anebo jako antioxidant, který čistí tělo.

Jak užívat medicinální houby?

Tyto houby najdete v různých formách, jako jsou čerstvé syrové houby, sušené houby, extrakty, tabletky nebo prášek, který si nasypete do čaje nebo kávy a ani nevíte, že jej konzumujete.

Takže pokud zrovna nejste milovníci klasické smaženice, vůbec nevadí.

Na každém balení seriozního výrobku najdete přesné dávkování, případně vám poradí lékárník, lékař či odborník na medicinální houby.

Jaké známe medicinální houby a jaké mají účinky? 

Reishi (česky Lesklokorka lesklá, latinsky Ganoderma lucidum)

Reishi pochází z Číny a je jednou z nejznámějších medicinálních hub vůbec, protože ze všech hub obsahuje nejvíce prospěšných látek.

Díky tomu také pomáhá na mnoho problémů najednou, což bylo potvrzeno v mnoha odborných studiích.

Někdy je dokonce nazývána jako houba nesmrtelnosti nebo božská houba.

Díky vysokému obsahu germánia, polysacharidů a esenciálních aminokyselin podporuje a posiluje imunitní systém a funkci jater, pomáhá při redukci váhy a dokonce bojuje s rakovinotvornými buňkami.

Má také uklidňující účinky, a to díky obsahu triterpenu, který zlepšuje náladu a mírní úzkost či depresi a pomáhá na lepší soustředění.

Díky terpenoidům příznivě působí při Alzheimerově chorobě či při problémech s pamětí a u stařecké demence.

medicinální houba reishi

Jak Reishi užívat?

Seženete ji v prášku a můžete ji přidat do horkého čaje (zpravidla jednu čajovou lžičku na jeden šálek nápoje), kakaa anebo přimíchat do nejrůznějších čokoládových dezertů. Ty obzvláště dobře fungují na nervy.

REISHI PŘIDÁVÁME I DO BLENDEA SUPERCOFFEE.

Meleme celý plod v BIO kvalitě, aby si zachoval široké spektrum prospěšných látek.

Extrakty totiž obvykle obsaují pouze některé vybrané složky, které by ale produktu scházely a neměl tak prospěšný účinek.

ZDE NAJDETE KOMPLETNÍ NUTRIČNÍ PROFIL HOUBY REISHI >>

Hericium (česky Korálovec ježatý, Lví hříva)

Hericium je bílá houba s výraznými „ostny“, podle kterých je také odvozen její český název.

Roste na kmenech poraněných listnatých stromů, převážně na dubech a bukách) nebo na pařezech, a to hlavně v oblastech na severní polokouli.

Můžeme tedy místa nálezu najít v Evropě, Asii i Severní Americe. V přírodě je velmi vzácný a chráněný.

Už ve starověké Číně bylo oblíbené hlavně na léčení poruch trávicího traktu.

Dnes víme, že blahodárně působí na mnohé aspekty našeho zdraví. Kromě toho, že tiší bolesti žaludku a pálení žáhy, zlepšuje fungování nervového systému a podporuje léčbu nádorových onemocnění, a to zejména žaludku, jícnu, jater a tlustého střeva.

Existují studie i o tom, že pomáhá při léčbě Alzheimerovy choroby. Navíc posiluje imunitu, omezuje deprese a úzkosti a blahodárně působí při výkyvech nálady během menopauzy.

V Japonsku dokonce proběhl experiment, kdy bylo pacientům s kognitivní poruchou podáváno právě Hericium.

Hericium bylo pacientům podáváno po dobu 16 týdnů třikrát denně ve formě 250miligramových tabletkách. Po ukončení užívání byly subjekty pozorovány další čtyři týdny. V osmém, dvanáctém a šestnáctém týdnu studie došlo ke zlepšení kognitivních funkcí. Po měsíci od skončení 16týdenní kúry se ovšem výsledky významně zhoršily.“

Zdroj: Mori K, Inatomi S, Ouchi K, Azumi Y, Tuchida T. Improving effects of the mushroom Yamabushitake (Hericium erinaceus) on mild cognitive impairment: a double-blind placebo-controlled clinical trial. Phytother Res. 2009 Mar;23(3):367-72

Hericium seženete ve formě prášku, tabletek, ale i jako čerstvou či sušenou houbu.

Můžete ji tedy využít v kuchyni do lahodných pokrmů, které připravíte na asijský způsob, anebo si z hub dělat i vlastní odvar.

Nejčastěji se však přidává do polévek. Prášek můžete přidávat do libovolného pití.

medicinální houba hericium

I HERICIUM MÁ SVÉ PEVNÉ MÍSTO NAPŘÍKLAD I V BLENDEA SUPERCOFFEE.

Houbu v BIO kvalitě meleme celou, aby si zachovala celé spektrum prospěšných látek.

ZDE NAJDETE KOMPLETNÍ NUTRIČNÍ PROFIL HOUBY HERICIUM >>

Shiitake (česky Houževnatec jedlý, latinsky Lentinus edodes)

Kromě toho, že je houba Shiitake velmi lahodným pomocníkem v kuchyni, má i jiné přednosti. Je totiž velmi prospěšná našemu srdci.

Ukázalo se, že Shiitake snižuje cholesterol a obsahuje fytonutrienty, které pomáhají předcházet hromadění tuku a udržovat zdravý krevní tlak i krevní oběh.

Japonský lékař Kisaku Mori byl jedním z prvních vědců, který zkoumal a potvrdil další prospěšné účinky této houby, jako je vysoký obsah vitamínů a enzymů, které působí blahodárně na překyselení a na léčbu žaludečních vředů, žlučových kamenů, cukrovky či anémie. Také má antivirové a antibiotické vlastnosti.

Shiitake pochází z Japonska, proto se nejčastěji používá právě v japonské a orientální kuchyni.

Připravte se na výrazné aroma a zvláštní, přirozeně nasládlou chuť. Seženete ji jako klasickou sušenou houbu a doporučujeme podávat ji se zeleninou a rýží.

medicinální houba shiitake

Chaga (česky Čaga, Rezavec šikmý, latinsky Inonotus obliquus)

Houby Chaga mají velkou antioxidační sílu, díky čemuž jsou vynikajícími pomocníci v boji s volnými radikály a záněty.

Tato tmavě černá houba působí navíc proti oxidačnímu stresu, který je spojen se stárnutím kůže, může zabránit nebo zpomalit růstu nádorových onemocnění.

Je zřejmé, že extrakt z Chagy podporuje snížení aktivity nádorových buněk. Dokonce se doporučuje medicinální houby užívat i během chemoterapie.

V ideálním případě je dobré začít je užívat ještě před započetím chemoterapie.

Nejvýznamnější účinnou látkou Chagy je kyselina betulinová, kterou houba získává z břízy, na které zpravidla roste.

Rezavec šikmý se vyskytuje v lesích severní Evropy a Ruska, najdete ho také v Asii či Severní Americe, kde je spíše nižší teplota.

medicinální houba chaga sibiřská, rezavec šikmý
Vlevo celá houba, vpravo mletý prášek z chagy

Jak Chagu užívat?

K dostání je u nás v kapslích nebo v prášku, můžete ho tedy zapíjet anebo přimíchávat lžičku denně do svého oblíbeného čaje.

I CHAGU V BIO KVALITĚ OBSAHUJE BLENDEA SUPERCOFFEE.

ZDE NAJDETE KOMPLETNÍ NUTRIČNÍ PROFIL HOUBY CHAGA >>

Dongchongxiacao (česky Housenice čínská, latinsky Cordyceps sinensis)

Cítíte, že byste potřebovali dobít energií, že jste vysílení, bez elánu anebo se chystáte cvičit či posilovat a potřebovali byste pořádný nakopávač?

Pak je přesně pro vás Cordyceps. Obsahuje totiž jak bílkoviny a tuky, tak vlákninu, minerální látky, kyselinu linolenovou a olejovou a vitamin B12.

Tato houba je známá i tím, že je velmi povzbuzující, a pozor – jak na energii, tak i pro libido.

Cordyceps pomáhá tělu efektivněji využívat kyslík a zvýšit průtok krve. To může být užitečné zejména pro sportovce nebo pro ty, kteří pravidelně cvičí a posilují.

Ukázalo se, že tato houba nejen zlepšuje cvičení a atletický výkon, ale také urychluje regeneraci svalů po tréninku.

Dále obsahuje obsahuje glukany a nukleotidy, které poslouží jako podpora imunitního systému.

Housnice čínská se také využívá jako pomocník při dušnosti a dalších problémech s plícemi, dokonce se využívá i jako přírodní antibiotikum, působí proti infekcím.

medicinální houba cordyceps

Jak cordyceps užívat?

Cordyceps seženete v prášku, takže doporučujeme přidat si vždy jednu lžíci této houby do svého oblíbeného proteinového drinku, než jdete cvičit a druhou dávku si dát po cvičení.

Budete mít více sil a svaly se vám budou rychleji regenerovat.

ZDE NAJDETE KOMPLETNÍ NUTRIČNÍ PROFIL HOUBY CORDYCEPS >>

Hlíva ústřičná (latinsky Pleurotus ostreatus)

Hlíva ústřičná je jednou z nejvíce konzumovaných hub na světě. Její název pramení z jejího tvaru, který je podobný ústřicím.

Pěstují se na dubech a bukách ve starých listnatých otevřených lesích. Najdete ji téměř po celém světě, v Japonsku, Číně, Indii, ale také v Evropě, Severní Americe I Austrálii.

Hlavní složkou hlívy ústřičné je polysacharid 1,3 d-glukan, který příznivě působí na hladinu cholesterolu a glukózy v krvi.

Jeho další účinky jsou například protinádorová aktivita, protizánětlivý a antioxidační efekt, podpora hojení ran nebo zvyšování odolnosti vůči infekcím.

Nejvýznamnější z obsažených terpenů, pleurotin, má účinky připomínající účinky antibiotik. Rovněž je plná minerálů, aminokyselin a proteinů.

Podporuje zlepšení metabolismu a obranyschopnost, posiluje imunitu a pomáhá mírnit stres i únavu. Zároveň je oblíbená jako pomocník při kloubních a revmatických obtížích.

medicinální houba hlíva léčivá

Jak hlívu užívat?

Hlíva ústřičná je u nás k dostání v tabletkách, sušená, ale i čerstvá, proto je velmi oblíbená i v české kuchyni, kdy se z ní nejčastěji dělá polévka.

Přidat ji samozřejmě můžete i do zeleninových či masových směsí, které pak podáváte s rýží.

ZDE NAJDETE KOMPLETNÍ NUTRIČNÍ PROFIL HLÍVY ÚSTŘIČNÉ >>

Maitake (česky Trsnatec lupenitý, latinsky Grifola frondosa)

Maitake pochází z Japonska a jinak se také nazývá tančící houba. Ten, kdo ji našel, totiž vždy tančil radostí. Tato houba byla velmi vzácná a drahá.

Maitake má široký potenciál v blahodárných účincích na lidské tělo a jeho metabolismus, a hlavně má silné protinádorové účinky.

Tato houba v sobě skrývá celou prospěšných látek pro lidské tělo. Díky nim pak působí antiinfekčně, kdy pomáhá ničit viry, tak i bakterie.

Bojuje proti cukrovce, pomáhá redukovat tuk v lidském těle, takže je vhodná při redukčních kúrách. Bojuje s vysokým krevním tlakem, chrání játra a posiluje imunitu.

Seženete ji v prášku nebo jako extrakt, čím závažnější problémy touto houbou chcete řešit, tím spíše doporučujeme právě extrakt.

medicinální houba maitake

Penízovka sametonohá (latinsky Flammulina velutipes)

Penízovka pochází z Asie, kde se využívá především v kuchyni. Najdete ji ale také v Austrálii nebo na severní polokouli v mírném klimatickém pásmu.

Zajímavé je, že roste od října do prosince, sbírá se tedy v zimě. Díky tomu ji můžete dávat opakovaně do mrazáku a její chuť, účinky ani textura se nijak nepromění.

Penízovka je využívána především jako přírodní antibiotikum, k léčbě zánětů, ale i na tlumení alergií, astmatu či Cronovy choroby, protože obsahuje enokipodiny A–D s antibakteriálními účinky.

Pomůže vám ale i na psychiku a proti nespavosti. Dále je výborná na posílení činnosti slinivky břišní, tiší žaludeční bolesti, bojuje s vředy a pomáhá při jaterních onemocněních.

Díky obsahu glykoproteinu proflaminu, polysacharidu galaktomannoglukanu a izoflavonu genisteinu, který potlačuje dělení některých rakovinových buněk pomáhá v boji s rakovinou.

Penízovka sametonohá je vhodná čerstvá nebo mražená do polévek, omáček nebo do rizota. V obchodě ji seženete chlazenou mezi asijskými potravinami, zpravidla pod japonským názvem enoki nebo enokitake.

Obyčejně se z této houby připravuje i nálev, u kterého se připravte na velmi silné aroma. Pít se mají asi 4x dvě deci za den. Stravitelnější je pak ve formě tinktury, kdy se bere dvacet až dvacet pět kapek dvakrát až čtyřikrát denně.

medicinální houba penízkovka sametonohá

Nejčastější otázky k medicinálním houbám

Mohu kombinovat různé medicinální houby?

Ano, není zaznamenaná žádná neslučitelnost v kombinaci s různými druhy medicinálních hub.

Jejich kombinací naopak můžete posílit jejich účinnost.

Jen je potřeba rozhodnout se pro správný druh na základě vašich problémů, které chcete tímto způsobem řešit.

Mají medicinální houby nějaké vedlejší účinky?

Stále jsou prováděny různé klinické studie, které zatím žádné zásadní vedlejší negativní účinky medicinálních hub nezaznamenaly.

Je lepší užívat medicinální houby na lačno nebo až po jídle?

Ideální je dodržet dobu 30 minut před jídlem. Nemusíte se však bát, že by se houby s jídlem nesnesly, jde spíše o jejich co nejefektivnější vstřebání a využití pro tělo.

Mohu užívat medicinální houby souběžně s konvenční léčbou?

Ano, nebyly zaznamenány žádné negativní interakce s léky. Přesto doporučujeme poradit se předem s vaším lékařem.  

Samozřejmostí pak je dodržování správného dávkování a dostatek tekutin.

Pomohou mi medicinální houby na bolest zad či páteře?

Ano, na tyto problémy je vhodná například výše zmíněná Chaga nebo Penízovka sametonohá, stejně tak pomáhá i Red Reishi či Maitake.

Pomohou mi medicinální houby na detoxikaci organismu?

Rozhodně ano. Velmi úspěšné jsou také již zmíněné Maitake, Cordyceps, Shiitake či Hlíva ústřičná.

Projevy detoxikace se začnou dostavovat během jednoho až dvou týdnů.

Všechny medicinální houby jsou bohaté na polysacharidy, na které se vážou různé tělu škodlivé toxické látky.

Při pravidelné konzumaci medicinálních hub jsou rychleji vyloučeny z těla pryč.

Jaké zvolit medicinální houby na zahlenění krku a nosohltanu?

Skvělým pomocníkem je houba Reishi, která má velmi dobré účinky na plíce.

Dokáže transformovat hleny, tím tiší kašel, dušnost i rýmu.

Další možností je houba Cordyceps, která platí jako přírodní antibiotikum.

Působí proti stahování průdušnice, čímž zlepšuje celkově dýchání.

Mohu používat medicinální houby pro léčbu chronické nemoci?

Pokud se u vás projevuje jakákoliv nemoc, konzultujte její léčbu s lékařem.

Medicinální houby jsou dobré pro podporu imunity a doplnění cenných živin.

Pokud máte nemoc, bez skutečného vyšetření a kontroly lékaře by se nemoc mohla dokonce zhoršit a prohloubit.

Medicinální houby vnímejte jako dobrou prevenci a doplněk stravy. Skutečnou léčbu přenechte skutečným lékařům.

autor

Adriana Martinovičová

Jsem věčný optimista a většinou beru věci s nadhledem. Nerada ztrácím čas čímkoli neefektivním. A protože už léta čelím všemožným nejen potravinovým alergiím, přecitlivělé pokožce a poslední dobou i histaminové intoleranci, vím, jak důležité je dělat všechno promyšleně. Včetně přípravy jídla a péče o sebe sama. A přesně v tom vám ráda poradím ve svých článcích

8 komentářů: “Medicinální houby – druhy, zdravotní benefity a účinky, užívání”

 1. Dobrý den. Asi 10 let s přestávkami beru léky na snížení žaludeční kyseliny.Je vhodné na tento problém brát čagu a penízovku? Pokud ano jak dlouho užívat.Dlouhodobě? Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, Květo.
   Bohužel se mi nepovedlo dohledat žádný zdroj, který by takový účinek chagy zmiňoval. Navíc užíváte léky. Určitě bych doporučoval zeptat se lékaře, který Vám je předepisuje, zda je bezpečné a vhodné užívat i chagu či jiné funkční houby.
   Pro zmírnění produkce žaludečních kyselin doporučuji zařadit více kořenové zeleniny (brambory, běžné houby, tuřín, mrkev a podobně). Dále čerstvé bylinky, kterými pokrmy dochucujte. Snažte se snížit příjem cukru, soli a nadbytečných tuků (takže nesmažit a nejíst tučné části mas).
   Přeji Vám krásný den a co nejrychlejší vyřešení problému 🙂
   Lukáš z blogu Blendea

 2. Dobrý den,
  můžu užívat houby Reishi, Shittake a Maitake s antidepresivy ?

  Děkuji předem za odpověď.

  Naďa

  • Dobrý den, Naďo.
   Uvedené houby mohou mít různé interakce s léky, a to zejména pokud užíváte antidepresiva. Například některé houby mohou ovlivňovat enzymy v játrech, což může změnit způsob, jakým tělo metabolizuje léky.

   Z tohoto důvodu je nejlepší konzultovat s odborníkem, který vám může poskytnout doporučení ohledně bezpečného užívání těchto hub a antidepresiv současně. Nikdy nezačínejte nový doplněk stravy nebo měňte svůj léčebný režim bez konzultace s lékařem.

   Krásný den a vždy pevné zdraví přeje Lukáš Chládek z blogu Blendea

 3. Dobrý den, jsou houby vhodné i pro děti 4 a 5let? Jde mi o podporu imunity. Děti mají potvrzenou Histaminovou intoleranci HIT a alergii na mléko ABKM. Mohou houby i s tímto problémem pomoci? Pokud ano jaké houby a jaké je pak dávkování pro děti? Užívat jak dlouho a musí se dělat pauzy v užívání? Dekuji Nováčková

  • Dobrý den, Terezo.
   Pokud mluvíme o těchto medicinálních houbách v doplňcích stravy (pilulky, kapsle, prášek, výluhy a pod.), ty nejsou vhodné pro tak mladé děti. Toto doporučení je platné pro všechny doplňky stravy plošně a musí je na obalech uvádět každý výrobce/prodejce ze zákona.
   Z osobní zkušenosti Vám poradím hlavně dodržet všechny rady případně léčbu, které Vám sdělil pediatr.
   Imunitu dětí podporujte zeleninou, ovocem, bylinkami. Žádné fast-foody, žádné pamlsky. Dbejte, aby byly často na čerstvém vzduchu a na slunečním světle. Dítě, které se ze školy žene domů a tam sedí nad mobilem až do západu slunce, velmi pravděpodobně nebude mít pevnou imunitu. Věřím, že to není Váš případ.
   Vám i dětem přeji hezký den a hlavně silnou imunitu 🙂
   Lukáš Chládek z blogu Blendea

 4. Dobrý den, od narození trpím alergiemi (na pyl, roztoče, seno, prach,…), mám ekzémy, proto dodržuji bezlepkovou dietu (potvrzena celiakie), díky tomu ekzém výrazně ustoupil ale stále to není ono.
  Je nějaká šance že by tyto houby podpořili hojení kůže nebo např. posílili imunitu, aby se člověk co měsíc neosypal?

  • Dobrý den, Aničko.
   Houby určitě vyzkoušet můžete, ale jelikož již alergická jste, nemyslím, že by měly pro Vás nějaký významný přínos. Při alergii je potřeba vyhýbat se alergenům (spouštěčům), takže dieta je dobrý postup, ale v domácnosti si to vyžádá další úpravy a to hlavně pravidelný úklid od prachu.
   Čím méně alergenům se vystavíte, o to mírnější budou alergické reakce. Houby v tomto směru příliš užitku nepřinesou.
   Určitě se ale zeptejte i svého alergologa. Zároveň se jej zeptejte na léčbu. Já jako alergik jsem ještě v dětství podstoupil terapii, kdy mi píchali jakési antialergické injekce (na přesný název si po desítkách let již nevzpomenu). Ty sice pomohly, ale ne na 100 % a nyní v pylové sezoně sem-tam kýchnu a tečou mi hleny, ovšem výrazně méně, než v dětství. Léčba tedy alergii zmírnila, ale zcela neodstranila. Nepředpokládám, že by tyto houby měly podobné účinky. Jelikož ale nabízíme garanci vrácení peněz v případě nespokojenosti, objednávku můžete i vrátit, takže nákupem nic neriskujete 🙂
   Přeji Vám krásné a klidné jaro.
   Lukáš Chládek z blogu Blendea

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Pískavice řecké seno: Cenná rostlinka pro podporu laktace s mnoha dalšími zdravotními benefity

31.08.2023

Pískavice řecké seno si dnes představíme hlavně díky její podpoře laktace, a tedy podpoře produkce mateřského mléka. Zároveň uvedu další zdravotní benefity pískavice a to na ženské i mužské zdraví. Pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru, cholesterolu a zvyšuje hladinu hormonu testosteronu. Některé účinky zatím nejsou potvrzené vědeckými studiemi, proto se zaměřím na ty, které již […]

Číst celý článek

Tribulus terrestris (Kotvičník zemní): Cenná soupiska potvrzených účinků i rizik

26.04.2023

Tribulus terrestris (česky Kotvičník zemní) vyvolává zvýšený zájem mužů, protože pomáhá stimulovat přirozenou tvorbu vlastního testosteronu. Pod značkou Blendea jsme začali prodávat kapsle s extraktem z tribulusu. Zajímavý je 40% obsah saponínů. V článku srozumitelně vysvětlím, jak tribulus pomáhá s hladinou testosteronu, a samozřejmě odkáži na výsledky vědeckých studií, které všechny informace potvrzují. Zmíním i […]

Číst celý článek

Artyčok a extrakt z artyčoku: Potvrzené zdravotní účinky na játra, cukr, cholesterol a další

22.03.2023

Artyčok na pizzu patří! Ale to nás dnes zajímat nebude 🙂 Zajímat se budeme o zdravotní účinky artyčoku, a hlavně extraktu v doplňcích stravy, a tedy v tabletách a kapslích. Extrakt z artyčoku totiž přidáváme do nových kapslí Blendea se 400 mg extraktu v jedné. V článku vám vysvětlím, s čím vším vám může artyčok […]

Číst celý článek

Kelp (Ascophyllum nodosum), štítná žláza, správný vývoj dítěte a další vědecky potvrzené zdravotní účinky

31.01.2023

Kelp je výživná mořská řasa s výrazným vlivem na funkce a kondici štítné žlázy. Má vysoký obsah jódu, který štítná žláza rovněž potřebuje pro správné fungování. Kelp pro vás nově vyrábíme v kapslích Blendea pro každodenní užívání. V článku proto vysvětlím zdravotní účinky kelpu a odkážu na odborné a vědecké zdroje, které tyto účinky potvrzují.

Číst celý článek

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) jako „nejlepší přítel žen“: Vědecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví (menstruační komfort a menopauza)

25.01.2023

Kontryhel obecný extrahujeme a zpracováváme jako tradiční léčivou bylinu do olejových kapek s MCT olejem pod značkou Blendea. Ač je kontryhel prospěšný i pro zdraví muže, v článku představím hlavně vedecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví. Významná je pomoc s bolestivou menstruací, nadměrným krvácením a podpora menopauzálního komfortu. Pokud si kapky objednáte, do 2 […]

Číst celý článek

Ženšen pravý (Panax ginseng, Všehoj ženšenový): Vědecky podložené pozitivní účinky, vedlejší účinky a dávkování

16.11.2022

Ženšen pravý je vytrvalá rostlina s původem v Asii. Roste i v Rusku a Americe. Za nejučinnější se považuje ženšen s původem v Koreji. Pro lidské zdraví je důležitý ženšenový kořen, který obsahuje cenné ginsenosidy. Prohledal jsem odborné zdroje, abych vám představil všechny vědecky potvrzené zdravotní účinky pravého ženšenu. Kapsle se sušeným kořenem ženšenu vyrábíme […]

Číst celý článek

Třezalka tečkovaná – ta ti zvedne náladu ? (přírodní antidepresivum, rychlejší hojení ran, tlumení příznaků menopauzy)

27.09.2022

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) je tradiční bylinka s původem v Evropě. Mezi Čechy je velmi oblíbená díky prospěšným zdravotním účinkům. Nejčastěji se konzumuje sušená ve formě třezalkového čaje. Za nejvýznamnější účinek lze považovat pomoc s depresemi a zhoršeným duševním stavem. Pro některé lidi ale není vhodná a nedoporučuje se kombinovat ji s některými léky. V […]

Číst celý článek

Tulsi – prospěšné účinky, možná rizika a dávkování Bazalky posvátné

04.08.2022

Tulsi, česky bazalka posvátná, je vytrvalá rostlina, jejíž zdraví prospěšné účinky využívali již staří Řekové a Římané. Tradiční indická medicína ajurvéda si ji cení, jelikož podporuje mysl, dýchání a srdce. V podrobném profilu tulsi se podíváme:

Číst celý článek

Ostropestřec mariánský – zdravotní účinky nenápadného bodláku potvrzené studiemi

06.05.2022

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) znáte spíše jako bodlák s výrazným fialovým květem. V Česku běžně roste. Prakticky celá rostlina je jedlá. Možná jste ostropestřec přehlíželi, což je ale škoda, protože má řadu prospěšných účinků, pro které se užívají drcená semena. Hlavním z nich je podpora zdraví a očista jater. V článku vyjmenuji i další účinky, […]

Číst celý článek

Brahmi – prospěšné účinky, rizika a dávkování Bakopy drobnolisté

02.05.2022

Brahmi (Bakopa drobnolistá) je drobná plazivá rostlina s prospěšným vlivem nejen na kondici mozku a paměť. V podrobném profilu brahmi se podíváme:

Číst celý článek