• Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Ženšen pravý (Panax ginseng, Všehoj ženšenový): Vědecky podložené pozitivní účinky, vedlejší účinky a dávkování

Ženšen pravý (Panax ginseng, Všehoj ženšenový): Vědecky podložené pozitivní účinky, vedlejší účinky a dávkování

Ženšen pravý je vytrvalá rostlina s původem v Asii. Roste i v Rusku a Americe. Za nejučinnější se považuje ženšen s původem v Koreji. Pro lidské zdraví je důležitý ženšenový kořen, který obsahuje cenné ginsenosidy.

Prohledal jsem odborné zdroje, abych vám představil všechny vědecky potvrzené zdravotní účinky pravého ženšenu. Kapsle se sušeným kořenem ženšenu vyrábíme a prodáváme pod značkou Blendea. Pokud nákup ženšenu právě zvažujete, článek vám vysvětlí, díky čemu je pro vás vhodný. Jmenuji i případné negativní účinky a osoby, pro které ženšen vhodný není.

Ženšen pravý, Panax ginseng, Všehoj ženšenový
Kořen ženšenu pravého a sušený namletý prášek z něj

DALŠÍ NÁZVY PRAVÉHO ŽENŠENU:

Česky Všehoj ženšenový, latinsky Panax ginseng, zřídkavě Panax schinseng. Ženšen se velké míře pěstuje v Koreji a dalších asijských zemích (Japonsko, Čína), takže se můžete setkat i s názvem Ženšen korejský, čínský, asijský, dále červený nebo bílý.

Americký ženšen, Pseudoženšen (Ženšen nepravý) nebo Sibiřský ženšen (Eleuterokok ostnitý) jsou jiné rostliny, které pouze vypadají jako Pravý ženšen, případně mají některé účinky podobné.

Slovo Panax je spojením řeckých slov „pan“ – celkový a „axos“ – léčit. Panax ve volném překladu znamená celková léčba. Slovo Ginseng (v překladu ženšen) je složeno ze slov „shen“ a „seng“ – člověk a kořen. Kořen ženšenu totiž na pohled připomíná zkroucenou lidskou postavu. Již podle názvu můžeme dedukovat, že Pravý ženšen působí pozitivně na celé tělo. A to je částečně pravda.

Klíčové informace o Ženšenu pravém

Samostatné kořeny pravého ženšenu
Účinná látka:ginsenosidy
Účinnost:– Kognitivní (poznávací mozkové) funkce: efektivní
– Zvýšení fyzického výkonu: částečně efektivní v rámci tlumení únavy a vyčerpání
– Podpora imunitního systému: efektivní
– Diabetes: efektivní, mírný účinek na snížení krevního cukru
Možné negativní účinky:nevolnost a průjem, euforie, nespavost, bolest hlavy, hypotenze a hypertenze (nízký a vysoký krevní tlak), mastalgie (bolest prsou), vaginální krvácení, kolísání krevního tlaku
Interakce s léky:antidepresiva, léky proti srážení krve, léky snižující hladinu cukru v krvi, inzulin a kofein, léky pacientů s krvácením nebo hypertenzí
Dávkování:100 až 600 miligramů extraktu z kořene denně, 1,5 až 2 g (cca 1 ČL) sušeného kořene denně, 5 – 15 mg ginsenosidů denně
Cena:v závislosti na značce a množství ženšenu ve výrobku, standardně kolem 300 až 600 Kč
Shrnutí:Bezpečná a dobře tolerovaná rostlina nebo doplněk stravy pro použití při různých zdravotních stavech.
Tabulka základních informací o Ženšenu pravém

Vědecky potvrzené účinky Ženšenu pravého

Na většině stránek se dočtete o tom, jak ženšen po tisíciletí využívaly již prastaré civilizace. Osobně tuto infromaci nerad v článcích používám, protože před stovkami let nežili lidé v moderní době tak, jak je tomu dnes. Zároveň je netrápily dnešní civilizační nemoci a zdravotní problémy.

Podívejme se proto na aktuální účinky, které uznávají a potvrzují současní vědci a lékaři na základě seriozních studií a výzkumů. Vědecky prokázané účinky jsou ty, na které se u ženšenu můžeme spolehnout a očekávat je bez ohledu na zájmy pradávných civilizací.

UPOZORNĚNÍ:

Ženšen a výrobky z něj prodejci často propagují pro obecné zlepšení duševní pohody, zvýšení fyzického výkonu, paměti a soustředění. Doporučen vám může být i v případě zánětů nebo pro snížení krevního cukru, pokud jste diabetik.

Ženšen ale nelze vnímat jako lék proti cukrovce nebo chronickým zánětům. V článku odkazuji na odborné studie, které tyto účinky potvrzují. Není však rozumné spoléhat se v rámci léčby a úlevy od zdravotních komplikací pouze na ženšen.

Pokud jste pacient, vždy dodržujte v první řadě předepsanou léčbu. Výživové doplňky ze ženšenu se stimulačními účinky užívat můžete, ale v současnosti studie pořád probíhají a na závěrečná doporučení o konkrétním dávkování a komplexních účincích si musíme všichni ještě počkat.

CO TO PRO VÁS ZNAMENÁ?

Jako spotřebitel si vždy sledujte, s jakými sliby a tvrzeními vám prodejce svůj produkt nabízí. Jako zodpovědný autor odkazuji výhradně na výsledky relevantních odborných studií. Rovněž odkazuji na povolená výživová a zdravotní tvrzení, která povoluje používat Státní zemědělská a potravinářská inspekce SZPI. To je státní orgán, který kontroluje doplňky stravy, a hlavně reklamní sliby a tvrzení, které mnozí prodejci často zneužívají a přehánějí. V mnoha případech tak jde o klamavá tvrzení, kvůli kterým spotřebitel netuší, co od produktu očekávat a co již je „za hranicemi reality“ a pouhým reklamním slibem.

Jako prodejce doplňků stravy používáme pouze povolená tvrzení, která vycházejí z výsledků vědeckých studií. Produktům Blendea tak můžete bezpečně důvěřovat.

Který ženšen je nejlepší a podle čeho jej vybrat?

Za zdraví nejprospěšnější považujte ženšen s nejvyšším obsahem ginsenosidů a tím je právě Ženšen pravý s původem v Asii, konkrétně v Koreji. Obsahuje 1,264 mg na 1 gram ženšenu. Ginsenosidy jsou chemické látky, které ženšenu propůjčují hlavní zdravotní benefity.

Ulehčím vám výběr, protože kapsle Blendea obsahují certifikované množství 10% ginsenosidů. To je 55 mg v denní dávce. Jednotlivé druhy ženšenu se od sebe příliš neliší a důležitý je právě obsah ginsenosidů. Pokud budete vybírat mezi červeným, korejským, japonským, pravým, pětilistým nebo trojlistým, vždy si na konkrétním výrobku sledujte koncentraci ginsenosidů, případně se spolehněte na ženšenové kapsle Blendea.

Upozorňuji pouze před Ženšenem sibiřským (Eleuterokok ostnitý), který má ženšen pouze v názvu. Jinak se jedná o jinou rostlinu z jiné čeledi bez obsahu ginsenosidů. Ani Sibiřský ženšen ale není k zahození, protože obsahuje prospěšné eleuterosidy s podobnými účinky. Konkrétně stimulují imunitní systém, podporují energii, vitalitu a dlouhověkost. Sibiřský ženšen přidáváme do imunitní směsi pro přípravu nápoje Blendea SUPERBOOST.

Druhy ženšenu z rodu panax:Panax ginseng podle místa výskytu:Rostliny s názvem ženšen, kdy ale nejde o Ženšen pravý:
– Ženšen pravý (Panax ginseng)
– Ženšen americký nebo Ženšen pětilistý (Panax quinquefolius)
– Ženšen japonský (Panax japonicus)
– Ženšen vietnamský (Panax vietnamensis)
– Ženšen trojlistý (Panax trifolius)
– korejský
– čínský
– mandžuský (oblast v Číně)
Sibiřský ženšen (Eleutherococcus senticosus)
Indický ženšen (Vitánie snodárná, Whitania somnifera, Ashwagandha)

Na co myslet při výběru ženšenu?

Čerstvý kořen ženšenu v Česku běžně neseženete. Pohledat můžete zavařený a nakládaný kořen, který je někdy k mání na asijských tržnicích nebo v prodejnách. Tam ale obvykle není jasný přesný druh, původ a hlavně obsah ginsenosidů. Důvěřujte značkám a výrobcům, kteří vám dovedou původ a složení svého produktu doložit.

Při výběru ženšenového doplňku sledujte nebo se ptejte:

 • na druh použitého ženšenu
 • zda byl na výrobu použit kořen
 • jaká je forma doplňku (extrakt, sušený vcelku, sušený a mletý kořen v prášku, výluh, tinktura, čaj a pod.)
 • množství ginsenosidů (hledejte výrobky s aspoň 7% – ženšenové kapsle Blendea Power Ginseng obsahují 10%, a tedy 55 mg v jedné dávce)
 • prodejce by měl mít svůj výrobek nahlášený na SZPI, která kontroluje doplňky stravy

Co jsou ginsenosidy?

Ginsenosidy jsou nejvýznamnější účinnou sloučeninou v Pravém ženšenu. Vyskytují se výhradně v ženšenu. Jsou to fytochemikálie, a tedy vysoce aktivní rostlinné chemické sloučeniny strukturou podobné hormonům.

Mají vliv na hladinu hormonů a podporují prokrvení organismu. Vykazují protizánětlivou aktivitu a pomáhají v regeneraci organismu po zraněních a některých nemocech. Mají antioxidační účinky, díky kterým chrání buňky v celém organismu před poškozením.

VÍTE, ŽE 10% hmotnosti kapslí Power Ginseng tvoří právě prospěšné ginsenosidy? Za účinné množství vědci stanovili 5 mg ginsenosidů 1 až 3x denně.

V denní dávce kapslí Power Ginseng s 550 mg ženšene přijmete 55 mg ginsenosidů, takže denní doporučené množství spolehlivě dosáhnete.

550 mg ženšene je zároveň množství, které vědci dávkovali sledovaným lidem ve většině v článku uvedených studií (v některých 100 až 600 mg denně). Od kapslí Blendea tak můžete očekávat srovnatelné výsledky, jakých dosáhly sledované subjekty ve studiích.

Klikněte na tlačítko níže a dostanete se k detailu produktu. Kapsle vám doručíme do 48 hodin a ihned můžete začít těžit z prospěšných účinků ženšenu i ginsenosidů.

Účinky ženšenu pravého, které potvrzuje a uznává Státní zemědělská a potravinářská inspekce SZPI

Jako prodejci doplňků stravy musíme vždy hledět na tzv. Vodítka k problematice zdravotních a výživových tvrzení (pod odkazem najdete ke stažení tabulky ve formátu .xlsx, ve kterých si můžete dohledat ověřené a potvrzené účinky různých rostlin a nejenom ženšenu). Vydává je státní inspekce SZPI. V reklamách produktů proto můžeme používat pouze ty informace, které úřad používat dovoluje.

Na obrázcích vidíte vystřižené účinky ženšenu, které jsem získal ze stránky inspekce. Jako spotřebitel tak získáváte jistotu, že ženšen v kapslích Blendea tyto odsouhlasené účinky splňuje.

účinky ženšenu pravého
účinky ženšenu pravého na imunitu
antioxidační účinky ženšenu pravého

Podpora imunity

Studie se účastnilo 227 zdravých lidí různého věku. 12 týdnů užívali 100 mg extraktu ze ženšene denně. Měli mnohem nižší výskyt chřipky a nachlazení, a zároveň vyšší výskyt protilátek, které proti virům a bakteriím bojují. Tato studie dokonce zjistila, že ženšen lidem zvýšil účinnost vakcíny proti chřipce.

Jiná studie potvrdila, že 100 mg dvakrát denně po dobu 8 týdnů zvýšilo počet lymfocytů, což jsou bílé krvinky potřebné pro odolnou imunitu. Ženšen prokázal tzv. imunomodulační účinky.

Menší studie na 75 pacientech s bronchitidou (zánětem průdušek), kteří ale kromě ženšenu užívali zároveň antibiotika, dokázala rychlejší zbavování se bakterií z dýchacích cest.

Díky tomu má smysl ženšen užívat během chřipkové sezony (a bůhví, jaké hrůzy na nás letos ještě čekají 🙂 ). Chraňte se.

Zvýšení energie a zmírnění únavy

Ženšen stimuluje fyzickou i duševní aktivitu u lidí, kteří se cítí slabí, unavení a vyčerpaní. Studie na 69 ženách a 21 mužích potvrdila, že 1 až 2 gramy etanolového extraktu ze Ženšenu pravého denně po dobu 4 týdnů pomohly lidem s chronickou únavou. Pro vás má smysl užívat ženšen právě v období zimní a jarní únavy nebo kdykoliv se budete cítit slabí.

Studie z roku 2014 zkoumala onkologické pacienty. Zjistila, že ženšen snížil únavu spojenou s nemocí a léčbou. Vědci sledovali pouze pacienty, kteří právě podstupovali léčbu. U lidí, kteří léčbu ukončili, ženšen významné zlepšení nepřinesl.

Podpora kognitivních funkcí

Se ženšenem se velmi často setkáte ve výrobcích, které slibují zlepšení mentálního výkonu a činnosti mozku.

V první studii užívalo 112 lidí starších 40 let 400 mg extraktu z kořenu ženšene po dobu 8 týdnů. Povedlo se jim zlepšit a zrychlit jednoduché reakce mozku a rozšířit představivost. Bohužel se nepotvrdilo zlepšení soustředěnosti a paměti.

Další studie zkoumala 30 zdravých mladých lidí. Ti 8 týdnů užívali 200 mg extraktu z kořene denně. Povedlo se jim zlepšit psychomotorické funkce, a tedy zlepšit koncentraci, zpracování vjemů, zkrátit reakční dobu na podněty a podpořit celkové duševní zdraví. Tyto účinky odezněly po cca 4 týdnech od konce užívání. I ženšen má proto smysl užívat dlouhodobě, aby se i jeho prospěšné účinky projevovaly dlouhodobě.

Jiná studie zkoumala ženy po menopauze. Těm se díky ženšenu povedlo zlepšit psychickou pohodu, výkon mozku, paměť, přesnost a rychlost vypracování zadaných úkolů. Ženy užívaly 200 až 400 mg ženšenového extraktu denně.

Snížení hladiny cholesterolu

Zvýšený cholesterol ucpává cévy, zhoršuje jejich stav a kondici a vede k rozvoji nemocí srdce a cév. Ve studii z roku 2019 se pacientům díky ženšenu povedlo snížit hladinu celkového a zejména hladinu škodlivého LDL cholesterolu. Hladinu dobrého HDL cholesterolu se ženšenu bohužel nepovedlo zvýšit.

V jiné studii pomohl ženšen významně snížit celkový a LDL cholesterol, zároveň také zvýšený krevní tlak a hladinu triglyceridů (drobné tukové částice v krvi).

Další studie ženšenu pořád probíhají, aby stanovily nejvhodnější dávku ženšenu s požadovaným účinkem na rizikově zvýšenou hladinu cholesterolu.

JE DOBRÉ VĚDĚT: Jak snížit cholesterol dlouhodobě i rychle? Co jíst a jak změnit životosprávu?

jak snížit cholesterol?

Protizánětlivé účinky Pravého ženšenu

Neléčené záněty, i pokud jsou mírné, v těle vyvolávají různé nemoci, často revma, diabetes, nemoci srdce, astma, Alzheimerovu nemoc nebo i rakovinu. Protizánětlivě působí ginsenosidy, aktivní látky, které podněcují dráhy imunitního systému v boji proti zánětům. Dokládá to novější studie z roku 2020.

Z výsledků vyplývá, že ženšen významně snížil zánětlivé markery (ukazatele přítomnosti zánětlivého procesu), ale pouze u lidí, kteří je v čase studie měli zvýšené. Ženšen zatím nelze vnímat jako prevenci před vznikem zánětu, každopádně má smysl užívat jej, pokud vás aktuálně nějaký zánět v těle trápí.

JE DOBRÉ VĚDĚT: Protizánětlivé potraviny uleví organismu od zánětu a poslouží jako prevence před jeho vznikem. Které to jsou?

protizánětlivé potraviny

Snížení krevního cukru a pomoc při diabetu

Podle studie z roku 2014 Ženšen pravý pomáhá snižovat hladinu krevního cukru a jeví se jako vítaný doplněk pro pacienty s diabetem. Prospěšnou složkou jsou ginsenosidy, které ovlivňují produkci inzulinu ve slinivce břišní a zlepšují inzulinovou rezistenci. Tato studie prokázala snížení krevního cukru (glykemie) nalačno.

V další studii z roku 2014 se výzkumníkům povedlo dokázat snížení glukózy a zvýšení hladiny inzulinu po jídle. Ženšen ve srovnání placebem obstál velmi dobře.

Pozor, ženšen nevnímejte jako lék proti cukrovce a vždy řádně dodržujte doporučení svého diabetologa. Odborníci se pořad snaží zjistit, zda mohou ženšen považovat za doplňkovou léčbu cukrovky a jaké konkrétní dávky jsou pro tyto účely potřebné.

JE DOBRÉ VĚDĚT: Jak snížit cukr v krvi co nejrychleji i bez inzulinu? (14 tipů pro zdravé lidi a diabetiky)

jak snížit cukr v krvi co nejrychleji?

Pomoc pacientům s erektilní dysfunkcí

Pro pány s erektilní dysfunkcí se ženšen jeví jako účinná a mnohem bezpečnější pomoc. Ne každý pacient může užívat léky typu Viagra a mnozí postižení na tyto léky nedostanou předpis z bezpečnostních důvodů. Jejich rizika totiž někdy převažují přínosy, a právě tehdy se musí pacient poohlédnout po méně rizikové možnosti.

Přínos potvrdila studie z roku 2019, které se účastnilo 119 mužů s mírnou až těžkou erektilní dysfunkcí. Pacienti užívali extrakt z plodů ženšenu (nešlo tedy o kořen). Díky ženšenu se jim povedlo zlepšit celkové sexuální funkce včetně erekce. Studie trvala 8 týdnů a i zde vykazovali mnohem lepší výsledky pacienti užívající ženšen oproti těm, kteří dostávali pouhé placebo.

Při kterých problémech je Ženšen pravý zcela neúčinný nebo zatím pravděpodobně neúčinný?

Ano, psal jsem, že význam slova Panax ginseng znamená „celková léčba člověka kořenem„, ale ani ženšen není všemocným všelékem. Buďte proto opatrní, kdo vám v reklamách co tvrdí a zda svá tvrzení dovede podložit přesvědčivými výsledky vědeckých studií. O některých účincích se zatím pouze předpokládá, že by je ženšen mohl mít, ale zatím neexistuje dostatek důkazů.

Ženšen je možná účinný při (zde potřebujeme další studie a důkazy):Ženšen je neúčinný při:
anémii (chudokrevnosti)
– bronchitidě (zánět průdušek)
– chronickém únavovém syndromu (dlouhodobá únava bránící výkonu běžných činností)
– depresích
– zažívacích komplikacích
– horečce
– fibromyalgii (bolest svalů a kloubů)
– návalech horka
– zvyšování sportovní výkonnosti
– prevenci před rakovinou
– léčbě nebo prevenci infekcí horních cest dýchacích
Tabulka zatím nepotvrzených a vědci vyloučených účinků Pravého ženšenu

Vedlejší a negativní účinky Ženšenu pravého

Ženšen považujte obecně za bezpečný. Rozhodující je ale dávka, protože vysoká dávka jakékoliv potraviny včetně ženšenu může být riziková a vyvolat komplikace.

Nejčastěji hlášeným vedlejším účinkem je nespavost. Uživatelé dále nahlásili:

 • bolesti hlavy
 • alergické reakce
 • žaludeční nevolnost a průjem
 • kolísání krevního tlaku
 • mastalgii (bolest prsou)
 • a dokonce vaginální krvácení mimo menstruaci

Mohu se pravým ženšenem předávkovat?

Ženšen pravý je pravděpodobně netoxický. Ve vhodných množstvích obvykle nepředstavuje zdravotní rizika a je bezpečný. Vždy dodržujte doporučené dávkování konkrétního výrobku. Vedlejší účinky by hrozily, pokud byste dlouhodobě užívali vysoké dávky ženšenu.

Kdo by Ženšen pravý neměl užívat?

Čerstvý ženšen pravý ani v podobě doplňků není bezpečný pro těhotné ženy. Obecně by těhotné ženy neměly užívat žádné doplňky stravy, pokud lékař nezjistí, že jim v těle chybějí některé potřebné látky.

To samé platí pro kojící ženy. Lékaři zatím nemají dostatek spolehlivých informací, které by zaručovaly bezpečnost ženšenu při kojení.

Kojenci a děti by se měly ženšenu vyhýbat také. U starších dětí nad 6 let lze užívat poloviční dávku. Opět ale buďte opatrní a dítě raději krmte pestře, čerstvě a dostatečně, aby mu nic nescházelo.

Ženšen se nedoporučuje lidem s autoimunitním onemocněním – roztroušenou sklerózou, lupusem, revmatoidní artritidou. Dále není vhodný pro pacienty s krvácivými stavy, nemocemi srdce, nespavostí, schizofrenií nebo oslabenou imunitou.

Interakce Ženšenu pravého s léky

Lékaři upozorňují před možnou interakcí ženšenu s antidepresivy, konkrétně s inhibitory monoaminooxidázy. Dále může zvyšovat riziko krvácení při užívání s léky na ředění krve (warfarin, aspirin).

Ženšen může pozměnit účinky léků na vysoký krevní tlak, cukrovku a srdce. Pokud některé z těchto léků užíváte, vždy si bezpečnost kombinace se ženšenem ověřte u předepisujícího lékaře.

Co jsme o Ženšenu pravém zjistili?

Lukáš Chládek, blog Blendea
Lukáš Chládek, autor článku, redaktor blogu Blendea

Zjistili jsme, že má smysl užívat ženšen v případě potřeby podpořit imunitu, snížit krevní cukr a hladinu cholesterolu, tlumit záněty, zmírnit duševní a fyzickou únavu a zlepšit funkce mozku. Muži s problematickou erekcí ocení podporu prokrvení a zlepšení sexuálních funkcí.

Z produktů Blendea doporučuji kapsle s 550 miligramy Pravého ženšenu a 55 mg ginsenosidů v denní dávce 1 kapsle. Balíček vám pošleme diskrétně do 48 hodin a ihned můžete začít těžit z jeho prospěšných účinků.

Pokud máte k ženšenu jakékoliv dotazy, odpovědi dohledám za vás 🙂 Ptejte se v komentáři. Stejně tak se s námi a se čtenáři můžete podělit s vlastní zkušeností se ženšenem.

Děkuji, že nás čtete a nakupujete u nás. Přeji krásný den a vždy pevné zdraví 🙂

Klikněte na tlačítko a podívejte se na praktické informace o produktu
autor

Lukáš Chládek

Ve firmě eMarkest, s.r.o. jsem začal jako prodejce, a právě to mě dovedlo k podrobnému studiu našich výrobků, a hlavně jejich účinků. Jako redaktor blogu Blendea Vám podrobně představím naše produkty. V článcích vysvětlím všechny pozitivní účinky složek produktů Blendea. Podíváme se i na nejčastější zdravotní komplikace, které naše zákazníky trápí, jejich příčiny a projevy. Poradíme, jak se jich nejrychleji zbavit. Kdykoliv mi můžete napsat na chladek.emarkest@gmail.com. Odpovídám během pracovních dnů mezi 09:00 až 18:00. Děkuji, že čtete náš blog a nakupujete u nás. Přeji Vám krásný den a pevné zdraví :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Artyčok a extrakt z artyčoku: Potvrzené zdravotní účinky na játra, cukr, cholesterol a další

22.03.2023

Artyčok na pizzu patří! Ale to nás dnes zajímat nebude 🙂 Zajímat se budeme o zdravotní účinky artyčoku, a hlavně extraktu v doplňcích stravy, a tedy v tabletách a kapslích. Extrakt z artyčoku totiž přidáváme do nových kapslí Blendea se 400 mg extraktu v jedné. V článku vám vysvětlím, s čím vším vám může artyčok […]

Číst celý článek

Detoxikace jater: Odděluji fakta od mýtů. Co dělat, co nepomáhá a co je nemožné?

02.03.2023

Detoxikace jater je velice populární téma, zvlášť po zimě začátkem jara. Bohužel v této oblasti existuje více mýtů a dezinformací, než vědecky potvrzených, pravdivých a bezpečných informací. Skoro každá stránka se vás bude snažit přesvědčit, že díky detoxikaci jater se stanete téměř nesmrtelní a zbavíte se všech možných i nemožných nemocí. Není to pravda. Játra […]

Číst celý článek

Vypadávání vlasů: Zdravotní příčiny a rady pro podporu růstu

28.02.2023

Vypadávání vlasů běžně trápí ženy i muže. Ženy problém vnímají intenzivněji, protože přicházejí o jeden ze symbolů ženskosti a své přirozené krásy. Muži přemýšlejí stejně a čím méně vlasů mají, o to se cítí starší a méně přitažliví. V článku vám vysvětlím nejčastější zdravotní příčiny padání vlasů a také příčiny, za které si (bohužel) můžeme […]

Číst celý článek

Kelp (Ascophyllum nodosum), štítná žláza, správný vývoj dítěte a další vědecky potvrzené zdravotní účinky

31.01.2023

Kelp je výživná mořská řasa s výrazným vlivem na funkce a kondici štítné žlázy. Má vysoký obsah jódu, který štítná žláza rovněž potřebuje pro správné fungování. Kelp pro vás nově vyrábíme v kapslích Blendea pro každodenní užívání. V článku proto vysvětlím zdravotní účinky kelpu a odkážu na odborné a vědecké zdroje, které tyto účinky potvrzují.

Číst celý článek

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) jako „nejlepší přítel žen“: Vědecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví (menstruační komfort a menopauza)

25.01.2023

Kontryhel obecný extrahujeme a zpracováváme jako tradiční léčivou bylinu do olejových kapek s MCT olejem pod značkou Blendea. Ač je kontryhel prospěšný i pro zdraví muže, v článku představím hlavně vedecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví. Významná je pomoc s bolestivou menstruací, nadměrným krvácením a podpora menopauzálního komfortu. Pokud si kapky objednáte, do 2 […]

Číst celý článek

Holistický detox: Zdravý a účinný postup očisty

06.01.2023

Holistický přístup k životu je čím dál oblíbenější. Stále více a více lidí si uvědomuje, že síla přírody je daleko mocnější než všechny možné léky a praktiky, které nám nabízí klasické zdravotnictví. Možná je právě tato cesta tou vhodnou variantou, jak začít znovu a provést tolik potřebný detox těla i mysli. Očistit se od škodlivých […]

Číst celý článek

Nootropika podpoří paměť, soustředění a funkce mozku. Které chytré drogy jsou nejsilnější?

27.10.2022

Nootropika neboli chytré drogy (anglicky smart drugs) jsou psychoaktivní látky příznivě ovlivňující funkce mozku, myšlení, paměť, bdělost, soustředění i motivaci a úroveň stresu. Zpomalují stárnutí mozku a zmírňují neurodegenerativní procesy, kvůli kterým ubývá mozkových buněk (neuronů). Určitě se nelekejte označení chytré drogy. Ty přírodní jsou legální a můžete je bez omezení normálně nakupovat a užívat. […]

Číst celý článek

Jak snížit cholesterol dlouhodobě i rychle? Co jíst a jak změnit životosprávu?

25.10.2022

Jak snížit cholesterol, když jej ve zdravé míře potřebujeme všichni? Již nepatrně zvýšená hladina začne pomalu ucpávat cévy. Jelikož se zvýšený cholesterol prakticky nijak citelně neprojevuje, vysoká hladina zvyšuje riziko infarktů a mrtvic. „Tradiční“ český jídelníček obsahuje velmi tučné a nevhodně upravené potraviny, které cholesterol zvyšují. Je chudý na zdravé rostlinné tuky, které hladinu dovedou […]

Číst celý článek

Jak mi funkční houby doslova změnily život (zkušenost mladé maminky Niky)

11.10.2022

Před pár lety jsem byla na nějakém mém pomyslném životním dně, kde se mi nedařilo a vše se mi hroutilo. Hodinu před státnicemi se se mnou po šesti letech rozešel přes sms bývalý přítel. Nejen že proběhl rozchod, ale ke státnicím jsem v tom stavu nedošla, a tak jsem se “nemohla” a hlavně nechtěla vracet […]

Číst celý článek

Třezalka tečkovaná – ta ti zvedne náladu ? (přírodní antidepresivum, rychlejší hojení ran, tlumení příznaků menopauzy)

27.09.2022

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) je tradiční bylinka s původem v Evropě. Mezi Čechy je velmi oblíbená díky prospěšným zdravotním účinkům. Nejčastěji se konzumuje sušená ve formě třezalkového čaje. Za nejvýznamnější účinek lze považovat pomoc s depresemi a zhoršeným duševním stavem. Pro některé lidi ale není vhodná a nedoporučuje se kombinovat ji s některými léky. V […]

Číst celý článek

Soubory cookie používáme pro správné fungování naší stránky, přizpůsobení obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a pro analýzu návštěvnosti. Informace o používání naší stránky také sdílíme s našimi sociálními médii, reklamními a analytickými partnery.