• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Zimní únava a 5 příčin, které vám ubírají „šťávu“

Zimní únava a 5 příčin, které vám ubírají „šťávu“

Doufali jste, že stres, nedostatek odpočinku a následné vyčerpání je záležitostí, která po Vánocích odezní? Ale ono je to teď vlastně ještě horší. Krátké dny, málo světla a neustálé přechody z tepla do zimy a obráceně. Zimní únava na sebe nenechala dlouho čekat a vy byste si nejraději ustlali k zimnímu spánku, že?

Spolu s předvánočními večírky, přejídáním během svátků a silvestrovskými oslavami se momentálně cítíte slabí jako moucha. Já vám ale se zimní únavou poradím. Mám pro vás 5 rad, jak zahnat zimní únavu do kouta.

Co způsobuje zimní únavu?

Nezdravá strava

Sladkého a tučného už bylo dost. Prvním krokem k tomu, abyste tělu dodali zpět potřebnou energii, je úprava jídelníčku. Ideálně ještě před tím, než se vrátíte ke zdravější a čerstvější stravě, tělo pořádně očistěte.

Stačí několikadenní očistná kúra, díky které zbavíte tělo toxinů a škodlivých látek, které vás jen zatěžují a berou vám energii. Nezapomeňte tělu dodat dostatečné množství čerstvého ovoce a zeleniny.

Proč jíst ovoce a zeleninu? To vysvětluje Robert S. Morse, N.D., D.Sc, I.D., M.H., americký lékař-naturopat, biochemik, iridolog a bylinář.

„Zdraví je energie, která přináší vitalitu a odolnost. Lze ho dosáhnout jedině konzumací syrového zralého čerstvého ovoce, zeleniny, ořechy a semen.

Mozek a nervová centra obsahují tkáně s nejvyšší energetickou či elektrickou hodnotou v těle. Ovoce má ze všech potravin nejvíce elektrické energie. Tuto energii lze určit měřiči elektřiny a magnetismu. Moje vlastní klinické výzkumy prokázaly, že ovoce regeneruje mozek a nervové tkáně, zatímco zelenina ne.

Zjistil jsem, že ovoce je strava pro mozek a nervy a čistidlo tkání. Zelenina je stavitel a je vhodná pro svalové a kostní tkáně. Ořechy a semena jsou strukturální potraviny, které posilují tělo jako celek.

Detoxikace je opravdová věda a umění, nezbytná odpověď na konzumaci oněch potravin, které jsou toxické a ucpávají naše tělo.“

TIP: Pro ještě silnější efekt vaší očistné kúry pijte každý den zarovnanou odměrku Blendea SUPERGREENS rozmíchanou ve vodě. Blendea SUPERGREENS je směs zeleného ječmene, mladé pšenice, spiruliny a chlorelly, která vám zajistí detoxikaci organismu, zlepší trávení, posílí imunitu a omezí pocity únavy.

Jak? Kupříkladu chlorella je vrcholným zdrojem chlorofylu, silného antioxidantu bohatého na všechny užitečné vitamíny, minerály, trávicí enzymy, omega-3 mastné kyseliny. Více se dočtete v této studii. Mladý ječmen mimo jiné odstraňuje pocit únavy, zlepšuje náladu, je tedy prevencí různých únavových syndromů a depresí. Více o mladém ječmenu píše MUDr Miloslav Lacina.

Blendea účinky

Nedostatek přirozeného denního světla

Přirozené denní světlo se k nám během zimních měsíců dostává jednak v menším množství, jednak ale také v jiném složení. Sluníčko je nízko, a proto musí jeho paprsky procházet silnější vrstvou atmosféry. Ta nám ukradne modré a zelené složky světla, které jsou důležité pro produkci melatoninu – spánkového hormonu. Tento hormon si tělo vytváří v průběhu noci a také s ním pracuje.

Když nám ráno do oken nezasvítí plnospektrální světlo, tělo nepozná, že by se mělo probudit a tvorbu melatoninu ukončit, takže zůstáváme v útlumu. To má za následek problémy při vstávání i únavu během dne.

Psychiatr MUDr. Radkin Honzák říká:

První problémy nastávají již kolem rovnodennosti, kde citlivější systémy v nejistotě, zda bude dlouhý den a krátká noc či stav opačný, začnou zmatkovat a rozhodí řadu významných rytmů a tím i tělesných a psychických funkcí. Objevují se pak typické jarní a podzimní deprese, zhoršení či návrat vředové choroby a mnoha dalších obtíží, které jsou považovány za psychosomatické.“

PhDr. Marek Navrátil, Ph.D., MBA dodává:

„Citlivější jedinci prožívají období změny – tedy i změny ročního období – výrazněji. V tomto období u nich může docházet ke zhoršování nálady (především tzv. ranní pesima), vyšší spavosti (a s ní ke spojenému zaspávání), snížení kalorického příjmu, pracovní výkonnosti a celkově snížení motivace k činnosti.“

Jaké je řešení?

Pokud máme nedostatek přirozeného denního světa, je potřeba si dostatek světla vytvořit uměle. Stačí jen správně zvolit žárovky.

  • Zaměřte se na index podání barev (zkratka Ra, nebo CRI), který udává, nakolik je umělé světlo podobné tomu slunečnímu. Ideální hodnotou je 90 a více, v interiérech se běžně používají zdroje s hodnotou 80.
  • Dále záleží také na barevném tónu světla. Určitě doporučujeme chladnější tóny, jejich hodnota se pohybuju nad 5 000 kelvinů (K).
  • Zároveň se ale nebojte používat více svíček, lucerniček, ozdobných světýlek a dalších doplňků, u jejichž světla se budete cítit dobře.
světelné doplňky proti zimní únavě
Čím líp se budete psychicky cítit, tím méně budete unaveni. Obklopte se doplňky, které vám vnitřně dělají dobře.

Nedostatek kvalitního spánku

Pokud se cítíte unaveni, tak si běžte jednoduše lehnout a spěte. 8 hodin kvalitního spánku je ten nejlepší recept na zimní únavu. No jistě, ale co dělat, pokud nedokážu pořádně usnout, spát v kuse alespoň pár desítek minut a od brzkých ranních hodin už se vrtím v posteli a nezamhouřím pořádně oko, ptáte se.

Kvalitu spánku ovlivňuje hned několik faktorů:

Myslete také na to, že klíčem ke zdravému spánku je pravidelnost. Proto se snažte chodit spát každý den ve stejnou dobu a vstávat zrovna tak.

Když nemůžete spát, sáhněte po bylinkách

Bylinkářka Jarmila Podhorná radí:

Relaxační účinek má Lípa velkolistá. Ta podporuje klidné usínání a zlepšuje spánek. Pokud se kromě únavy cítíte i ve stresu a podráždění, zklidnit umí Kozlík lékařský. Relaxaci a psychické povzbuzení zase podporuje Bakopa drobnolistá (Brahmi). Na deprese v tomto období i celkově působí pozitivně eleuterokok, který srovnává psychiku.

Další bylinky, které zklidňují a podporují spánek, jsou například tyto:

K lepšímu spánku vám pomohou i superpotraviny:

Vyzkoušejte před spaním třeba tyto:

  • Mandle: mají vysoký obsah draslíku a vitamínu B, což pomáhá zklidnit naši nervovou soustavu
  • Vlašské ořechy: obsahují hodně tryptofanu, hořčíku a melatoninu, kterému se přezdívá výkonné spánkové trio
  • Cizrnu: obsahuje hodně vitaminu B6, který produkuje spánkový hormon melatonin
  • Kapustu: obsahuje hodně hořčíku, který dopomáhá ke klidnému spánku
  • Ovesné vločky: obsahují draslík, fosfor, vápník a hořčík, kombinace ideální na poklidné usínání

Tyhle dobroty si samozřejmě nedávejte k obědu, pokud si nechcete v kanceláři během odpoledne zdřímnout 🙂

TIP: Banánový čaj na dobrý spánek

  • Ohřejte si šálek mléka
  • Až bude mléko horké, rozmačkejte do něj jeden banán
  • Promíchejte a přidejte lžičku skořice a lžičku medu
  • Před vypitím přeceďte, anebo pijte mléko i s banánem
  • Přeji sladké spaní
závěsná postel nevhodná pro spánek
Podobná postel je sice krásná, pro spánek však absolutně nevhodná. Během spánku byste měli stabilně ležet na pevném podkladu. Pohupování by spánek rušilo.

Hormonální nerovnováha

I hormonální výkyvy mají dopad na naši psychiku a mohou úzce souviset se zimní únavou.

Jak poznáte hormonální nerovnováhu?

  • Časté změny nálad nebo deprese
  • Ztráta libida
  • Nespavost
  • Návaly horka
  • Únava
  • Vypadávání vlasů
  • Rychlé výkyvy váhy

Studie zveřejněná v Psychological Medicine uvedla, že riziko závažné deprese je vyšší u žen v průběhu a bezprostředně po menopauze. Jakmile vám klesne hladina serotoninu a endorfinu – hormonů štěstí, přichází zmíněná špatná nálada a její výkyvy.

TIP NA PRODUKT: Macu a další rostliny s příznivým vlivem na hormonální rovnováhu obsahují kapsle Woman’s Vitality.

Dále pomohou zmírit nepříjemné příznaky menstruace, syndromu PMS nebo menopauzy.

Balení produktu Woman's Vitality

TIP: Vyzkoušejte hormonální jógu.

Hormonální jóga je cvičební styl, jehož cílem je harmonizace hormonální rovnováhy v lidském těle. Zahrnuje cvičení ve vybraných klasických jógových pozicích (ásanách), specifické dechové techniky, koncentrační, relaxační a meditační techniky.

Jako jiná cvičení i hormonální jóga zlepšuje celkový zdravotní stav, zvyšuje pružnost těla, pohyblivost kloubů, detoxikuje organismus, zrychluje metabolismus, zlepšuje správné držení těla i stav pleti a zvyšuje imunitu.

Tato jóga je však cílená především na aktivaci a správné fungování žláz s vnitřní sekrecí a na produkci jejich hormonů, jež následně ovlivňují produkci pohlavních hormonů v pohlavních žlázách. Je určena ženám, které trpí hormonální nerovnováhou.

Ženám v období menopauzy či předčasné menopauzy, ke zmírnění jejích nežádoucích projevů, jako jsou nespavost, návaly horka, podrážděnost, nervozita, deprese, emocionální nestabilita, snížení paměti, ztráta vitality, urogenitální suchost, inkontinence, nízké libido a migrény. Více se dočtete v této studii.

hormonální jóga pro hormonální rovnováhu

Hormonální jóga zlepšuje celkový zdravotní stav těla i mysli v každém věku. 

Zima oslabuje tělo

Tím, že je vaše tělo vystaveno chladnému počasí nebo přechodům ze zimy do tepla a obráceně, je oslabeno, a tím je také mnohem náchylnější na onemocnění, ale i na únavu.

Jak na oslabenou imunitu si přečtěte třeba v tomto článku.

Jak zima oslabuje organismus?

„Nachlazení vlastně není choroba, ale je to proces. Organismus prochladne, sníží se prokrvení, imunitní bariéra se oslabí a dojde k nějaké chorobě, třeba k viróze,“ vysvětluje praktický lékař Cyril Mucha z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Dopřejte si v zimě zahřívací potraviny:

  • Zázvor
  • Skořici
  • Datle
  • Dýně
  • Jáhlovou kaši
  • Červenou řepu
  • Batáty
  • Jablka
  • Švestky
  • Luštěniny
  • Kapustu

A teď už nezbývá nic jiného, než si obléknout svůj oblíbený svetr a vyrazit na krátkou procházku na čerstvý vzduch. Poté se doma zachumlejte do deky, zapalte si svíčku, roztopte v krbu, připravte si čaj a přečtěte si svou oblíbenou knížku.

Anebo si dejte relaxační olejovou koupel či masáž. Oleje totiž dělají s našim tělem i myslí divy. Uvidíte, že se vám hned uleví a zimní únava nebude mít šanci.

DÁLE ČTĚTE: Jak na správnou očistu těla po svátcích, která vás nebude stresovat, přitom se ale hravě dočkáte požadovaných výsledků?

autor

Adriana Martinovičová

Jsem věčný optimista a většinou beru věci s nadhledem. Nerada ztrácím čas čímkoli neefektivním. A protože už léta čelím všemožným nejen potravinovým alergiím, přecitlivělé pokožce a poslední dobou i histaminové intoleranci, vím, jak důležité je dělat všechno promyšleně. Včetně přípravy jídla a péče o sebe sama. A přesně v tom vám ráda poradím ve svých článcích

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek