• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Maracuja – exotické ovoce pro podporu imunity, snížení zánětů s výbornými nutričními hodnotami

Maracuja – exotické ovoce pro podporu imunity, snížení zánětů s výbornými nutričními hodnotami

Maracuja je slaďoučké exotické ovoce, které lze v sezoně koupit i u nás. Článek popíše všechny prospěšné benefity plodů marakuje na vaše zdraví. Čtěte dál, abyste zjistili, v čem přesně je maracuja pro tělo prospěšná a jaké má výživové hodnoty.

Co přesně je marakuja (ovocný plod Mučenky jedlé)?

maracuja ovoce
Voňavoučké ovoce a slaďoučká, pudinkovitá dužina s kyselými semínky. Ano, tak chutná exotika v podobě marakuje 🙂

Marakuja je exotickým plodem, ovocem tropické liánovité rostliny Mučenky jedlé. Běžně se pěstuje v exotických oblastech Jižní Ameriky, Brazílii, Austrálii, v Izraeli, Africe nebo na Havaji.

Pravděpodobně jste ji už viděli v supermarketech kolem Vánoc, ale možná se vám zdála přílíš drahá, nezralá nebo jste prostě nevěděli, co s ní. Pozor na nezralé plody. Obsahují škodlivý toxin glykosid.

Článek vám vysvětlí podrobné zdravotní účinky plodů mučenky, takže až přijde letošní sezona, určité si pár kousků kupte.

Lze ji sice pěstovat i v Česku, ale je poměrně náročná, takže nelze čekat, že by plodila kilogramy slaďoučkých plodů bez námahy. Kdo má odvahu, zde je návod pro domácí pěstování.

DALŠÍ NÁZVY PRO MARAKUJU:

Maracuja, Mučenka jedlá, Passion fruit, Passiflora edulis, Kristovo ovoce, granadilla.

pěstování marakuje
Rostlina Mučenka jedlá s nezralými plody marakuje

Proč píšeme právě o plodech marakuje?

Protože tuto sladkou a voňavou dužinu přidáváme do imunitní směsi Blendea SUPERBOOST. Plody původem z Brazílie v TOP BIO kvalitě meleme na prášek a mícháme s dalšími rostlinnými složkami pro podporu imunity a snížení tělesných zánětů.

V chutné ovocně-pikantní směsi pro přípravu nápoje najdete i prospěšné plody baobabu, ovoce lucuma, kořen Sibiřského ženšene, listy Moringy olejodárné, kurkumu, zázvor a dlouhý pepř pippali.

Nelekejte se této zvláštní kombinace 🙂 Na chuti jsme si dali záležet, takže si na ni zvyknete vy i vaše děti.

SUPERBOOST doporučuji užívat hlavně během podzimu a zimy, kdy jsou nachlazení a záněty nejčastější. Podporu imunity a zdravý jídelníček má ale smysl dodržovat celoročně.

Blendea SUPERBOOST a lžička směsi zalitá čistou vodou. Nápoj pro podporu silné imunity připravíte za minutku. Stačí jen vypít 🙂

Prospěšné zdravotní účinky plodů Mučenky jedlé

Prvořadá je přirozená podpora imunity, kterou potřebujeme všichni a celoročně

Prohledal jsem za vás odborné zahraniční zdroje a sepsal potvrzené účinky maracuje na obranyschopnost, ale i ty, o kterých jsem doposud ani sám nevěděl. Jedno je jisté, marakuja je extrémně zdravé a neodolatelně chutné ovoce. (Passion = vášeň, fruit = ovoce, a přesně tak i chutná 🙂 )

Snížení tělesných zánětů a posila obranyschopnosti

Hlavně pecky marakuje obsahují vysoký obsah antioxidantů, které na tělo působí protizánětlivě. Zánět vzniká, pokud se v těle vyskytuje bakterie, virus, toxin nebo jiné nežádoucí škodliviny.

Tyto účinky má i kůra plodu, ale jelikož není jedlá, vyrábí se z kůry doplňky výživy. Menší studie zkoumala účinky marakujové kůry u astmatiků. Po 4 týdnech zaznamenala skupina, která užívala doplněk z marakuje, výrazné snížení projevů, a tedy kašlání, dušnosti, zahleněnosti a sípání.

Další studie dokládá snížení bolesti a ztuhlosti kloubů postižených osteoartritidou (poškození kloubních chrupavek mezi kostmi).

Díky vysokému obsahu Céčka posiluje imunitní systém, pomáhá tělu vstřebávat ze stravy více železa (potřebné pro imunitní systém) a bojuje proti infekcím v těle.

Dodává tělu zásadní živiny

Maracuja je velice zdravé a prospěšné ovoce. Vysoký obsah vitamínu A chrání pokožku, zrak a imunitní systém. Vitamín C je zase důležitým antioxidantem.

Jeden průměrný plod dále obsahuje 229 IU vitamínu A (2 % DDD), 63 mg draslíku (2,4 % DDD), 5 mg hořčíku, 5,4 mg vitaminu C (7 % denní doporučené dávky), 2 mg vápníku, 0,29 mg železa (3,6 % DDD), 1,9 g vlákniny, fosfor, niacin a vitamin B6. Všechny tyto látky jsou pro tělo a imunitu naprosto zásadní.

Bohatý obsah antioxidantů pomáhá z těla odstraňovat škodlivé volné radikály. Dále hrají zásadní roli při udržení zdravých tělesných mechanismů, zlepšují průtok krve do mozku a nervového systému, snižují buněčný stres a záněty v těle.

Bohatý zdroj vlákniny

Dužina marakuje obsahuje mnoho vlákniny, která je nepostradatelnou součástí zdravého jídelníčku. Čistí střeva a udržuje je zdravé, předchází zácpě, průjmu a poruchám střev. Dostatek vlákniny ve stravě snižuje hladinu cholesterolu a posiluje zdraví srdce.

Nízký glykemický index

Nízký glykemický index potravin je zdraví prospěšný. Znamená, že se po konzumaci hladina krevního cukru nezvyšuje tak rychle, takže marakuja je vhodné ovoce i pro diabetiky. Nízký GI má sice většina druhů ovoce, ale třeba takový ananas nebo meloun mají číslo vysoké. Ne každé ovoce je proto vhodné pro diabetiky, ale není to případ marakuje.

Podporuje zdraví srdce

Plod marakuje obsahuje draslík, který je pro srdce prospěšný a naopak velice málo sodíku, který srdci škodí. Pokud budete jíst marakuju i se semínky, doplníte tělu vlákninu, která pomáhá odstranit nebezpečný cholesterol z cév. Dieta s dostatkem vlákniny tedy chrání srdce před onemocněním. Strava s nízkým obsahem sodíku a s dostatkem draslíku navíc pomáhá snižovat krevní tlak.

Může mít marakuja i negativní vedlejší účinky?

Pro většinu lidí je ovoce úplně bezpečné. Jde ale o rostlinnou exotickou potravinu, takže se může vyskytnout alergie (afty v ústech, ekzémy, otoky). Opatrní ať jsou lidé alergičtí na latex, jelikož obsahuje některé látky podobné těm v marakuji. Na marakuju budete alergičtí pravděpodobně tehdy, pokud víte, že máte alergii na avokádo, ananas, broskve, banány, papáju, melouny, kiwi nebo rajčata.

Výživové hodnoty (nutriční profil) čerstvé marakuje

Energetická hodnota:398 kJ / 95 kcal
Bílkoviny:2 g
Sacharidy:20 g
*z toho cukry:10 g
Tuky:0,4 g
Vláknina:11 g
Voda:76 g
Vitamíny:A, B1, B2, B3, C
Minerální látky:selen, železo, fosfor, draslík, měď, vápník, mangan, zinek
Údaje jsou platné na 100 g čerstvé ovocné dužiny.

Jak jíst marakuju?

jak jíst marakuju
Ideální je marakuju jist jenom tak syrovou jako každé jiné ovoce.

Jak jsem psal, v Česku se k ní dostanete ojediněle během sezony kolem Vánoc. Tehdy je téměř v každém supermarketu a ideální je jíst ji čerstvou. Rozkrojte ji na polovinu a lžičkou vyjezte dužinu, případně i kyselá semínka.

Vydlabanou dužinu můžete propasírovat přes sítko a šťávu využít mnoha způsoby:

  • smíchat s vodou, medem a citronem pro osvěžující nápoj
  • smíchat šťávu s jinými šťávami jako výživný džus
  • smíchat s bílým jogurtem pro exotickou snídani
  • zredukovat šťávu v kastrolku a sirup použít do dezertů či sladkých omáček
  • uvařit džem nebo želé
  • vyrobit vlastní marakujové víno

Pokud máte zájem o marakuju i pokud není právě dostupná, zvažte nákup doplňku stravy (třeba naši směs Blendea SUPERBOOST pro podporu imunity).

Maracuja a často kladené otázky FAQ

Co přesně udělá maracuja v mém těle?

Pomůže tělu rychleji se vyléčit z nachlazení, snižuje tělesné záněty, chrání buňky před poškozením. Dostatek vitamínu C ve stravě během celého roku funguje jako prevence nachlazení.

Mohu jíst marakuju během nachlazení?

Mučenka je velice bohatá na vitamín C. To je antioxidant, který bojuje s volnými radikály. Posilňuje imunitní systém, obsahuje železo a také pomáhá vstřebávání železa z potravin do organismu, pomáhá tělu bojovat proti infekcím.
Pomáhá také regulovat činnost štítné žlázy.

Jak chutná marakuja?

Chuť je ovocná, sladká, exotická s kyselými semínky.

Jak mohu marakuju jíst?

Naprosto stejně, jako kterékoliv jiné ovoce. Čerstvé, ve smoothie, džus, do vaření a dezertů, snídaňových kaší… Možnosti jsou neomezené.

Pomůže mi marakuja s hubnutím?

Maracuja je nízkokalorické ovoce a obsahuje hodně vlákniny. Díky vláknině vydržíte déle sytí, takže můžete zabránit přejídání a přibírání.

Kolik maracuje mohu bezpečně sníst za den?

Čerstvou jezte jako běžné ovoce, a tedy pár kousků denně.

V případě doplňků extraktů s obsahem maracuje vždy dbejte doporučeného dávkování výrobce.

Mohu jíst marakuju denně, pokud mi tak moc chutná?

Mnozí lidé trpí nedostatkem vlákniny a právě tento deficit může maracuja doplnit. Pokud vám maracuja chutná a máte ji kde koupit, klidně ji jezte denně.

Mohu jíst semínka marakuje? Jsou jedlá?

Ano, jsou jedlá, ale hodně kyselá.

Mají semínka nějakou výživnou hodnotu?

Semena mají silné antioxidační vlastnosti a příznivé účinky na zdraví. Pokud vám nevadí kyselost, můžete je jíst.

Je slupka marakuje jedovatá?

Ano, obsahuje jisté rizikové látky, ale bylo by potřeba sníst veliké množství kůry, abyste se předávkovali. Jezte pouze dužinu a semena, slupku vyhoďte.

Jak poznám, že je marakuja zralá?

Má silnou a pevnou slupku a na svoji menší velikost je poměrně těžká. Barva je sytě žlutá nebo fialová. Pokud je plod vrásčitý, neznamená to, že je zralý, ale vysušený.

Co jsme zjistili?

  • marakuja je zdravé exotické ovoce plné prospěšných živin
  • pomáhá posílit imunitu a snížit tělesné záněty
  • mohou ji jíst i diabetici
  • ideální je jíst marakuju čerstvou
  • sušený prášek z dužiny marakuje najdete v imunitní směsi Blendea SUPERBOOST

Pokud máte dotazy k účinkům marakuje, zeptejte se v komentáři a já pro vás rád dohledám odpovědi.

Děkuji, že nás čtete a podporujete 🙂

DÁLE ČTĚTE: Baobab – významné benefity ovoce na lidské zdraví podepřené vědeckými studiemi.

baobab
autor

Lukáš Chládek

Ve firmě eMarkest, s.r.o. jsem začal jako prodejce, a právě to mě dovedlo k podrobnému studiu našich výrobků, a hlavně jejich účinků. Jako redaktor blogu Blendea Vám podrobně představím naše produkty. V článcích vysvětlím všechny pozitivní účinky složek produktů Blendea. Podíváme se i na nejčastější zdravotní komplikace, které naše zákazníky trápí, jejich příčiny a projevy. Poradíme, jak se jich nejrychleji zbavit. Kdykoliv mi můžete napsat na chladek.emarkest@gmail.com. Odpovídám během pracovních dnů mezi 09:00 až 18:00. Děkuji, že čtete náš blog a nakupujete u nás. Přeji Vám krásný den a pevné zdraví :)

3 komentáře: “Maracuja – exotické ovoce pro podporu imunity, snížení zánětů s výbornými nutričními hodnotami”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek