• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • PCOS (Syndrom polycystických ovarií) vám ubere na kráse a může způsobit i neplodnost

PCOS (Syndrom polycystických ovarií) vám ubere na kráse a může způsobit i neplodnost

Syndrom polycystických ovarií je vážné gynekologické onemocnění, které postihuje ženy. Nemoc známá také pod zkratkou PCOS způsobuje nežádoucí nadměrnou tvorbu mužských hormonů, zejména testosteronu, což se projevuje růstem chloupků na místech typických pro muže, nepravidelnou menstruací, ztrátou ovulace a neplodností.

U žen trpících PCOS se zvyšuje riziko vzniku zhoubného nádoru dělohy. Aby se tak nestalo, je nutné syndrom polycystických vaječníků odhalit co nejdříve a zahájit léčbu včas. To bývá také hlavní důvod, proč by ženy měly svého gynekologa navštěvovat alespoň jednou ročně.

PCOS, syndrom polycystických ovarií

PCOS krade ženám ženství

Jako první PCOS popsali lékaři I. F. Stein a M. Leventhal v polovině 20. století ve vědecké práci Amenorrhea spojená s polycystickými vaječníky. Od té doby lékařská věda hodně pokročila, v případě PCOS jsou však lékaři schopni léčit pouze projevy. Vědci se intenzivně snaží zjistit, proč tato nemoc vzniká a co přesně jí způsobuje.

Syndromem polycystických ovarií trpí 5 až 20 % žen po celém světě, které okrádá nejen o ženskost, ale bohužel i o schopnost zplodit dítě. PCOS patří k nejčastějším endokrinním nemocem postihujícím pouze ženy. Přesto stále mnoho žen s touto nemocí žije a netuší, co je pravou příčinou jejich potíží.

VÍTE, KTERÉ SLAVNÉ ŽENSKÉ TVÁŘE SYNDROMEM TRPÍ?

PCOS nepostihuje pouze „obyčejné ženy“. Syndrom řeší například herečka Emma Thompson, populární online fitness trenérka Jillian Michaels či bývalá zpěvačka Victoria Beckham.

PCOS, syndrom polycystických ovarií
Syndrom polycystických vaječníků ohrožuje ženy v reprodukčním věku od první menstruace až po menopauzu. 

3 hlavní projevy syndromu polycystických vaječníků

PCOS postihuje dospělé ženy v reprodukčním věku od první menstruace, rozvinout se však může i mnohem později. Podle vědců vznik nemoci nějakým způsobem souvisí se zvýšením tělesné hmotnosti. Nadváha a obezita příznaky v každém případě zhoršuje a prohlubuje.

Je třeba brát v úvahu, že každá žena je individuální a nemoc se může projevit trochu jiným způsobem. Jednak se nemusí objevit všechny projevy, případně se jednotlivé příznaky projeví v odlišné míře. V zásadě lze popsat 3 hlavní projevy PCOS:

  1. nepravidelná menstruace,
  2. zvýšená produkce mužských hormonů (hyperandrogenismus),
  3. zvětšení vaječníků.

Nepravidelná menstruace

Nejčastějším projevem jsou odchylky od pravidelné menstruace. Periody přichází pokaždé jindy, mohou být příliš dlouhé i neobvykle silné nebo nedochází k ovulaci (anovulace).

Pokud vás nepravidelná menstruace (amenorea) trápí nebo nemůžete otěhotnět, určitě je rozumné navštívit gynekologa.

Zvětšené vaječníky

U žen s PCOS dochází až k dvojnásobnému zvětšení vaječníků, což je viditelné na snímcích získané z vyšetření ultrasonografem. Nedozrálá vajíčka (folikuly) se mohou změnit i v drobné cysty. Zvětšený vaječník může obsahovat 12 i více folikul. Ultrazvuk by se měl provádět při každé gynekologické prohlídce jednou až dvakrát do roka

Hormonální nerovnováha a hyperandrogenismus

PCOS se projevuje zvýšenou sekrecí mužských hormonů androgenů, nejčastěji testosteronu a androstendionu. To způsobuje výše zmiňovanou ztrátu typických znaků ženskosti. Ženám například mohou začít růst chloupky podobně jako mužům, například nad horním rtem, na bradě, tvářích, zádech i prsou. Jedná se o tzv. hirsutismus

Ve větší míře se objevuje akné a občas i nepříjemná kožní nemoc acanthosis nigricans, která se projevuje viditelnými kožními změnami v oblasti podpaží, krku a třísel. Poměrně časté je i nadměrné vypadávání vlasů (tzv. androgenetická alopecie).

TIPY NA BYLINKY PODPORUJÍCÍ HORMONÁLNÍ ROVNOVÁHU:

Velkými pomocníky při léčbě PCOS mohou být také léčivé byliny, které pomáhají upravit hormonální rovnováhu v těle. Vyvolávají duševní pohodu, uklidňují, zlepšují kognitivní schopnosti, stabilizují krevní cukr, mají protizánětlivé účinky a některé i podporují plodnost a libido. Mezi takové rostliny patří zejména ashwagandha, maca, schisandra, shatavari, jetel luční, rooibos a borůvka. 

Jetel luční proti PCOS
Například jetel luční má příznivý vliv na pokožku a mírní projevy akné, vyrážek a drobných poranění.

PRODUKT BLENDEA PRO NAVOZENÍ HORMONÁLNÍ ROVNOVÁHY:

Blendea SUPERBALANCE je sypká směs s ashwagandou, jetelem, šatavari a macou pro přípravu nápoje.

Tyto rostliny prokazatelně upravují a udržují hormonální rovnováhu, takže nepříjemné příznaky menstruace budou snesitelnější.

Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny prospěšné účinky směsi Blendea SUPERBALANCE.
Blendea SUPERBALANCE, složení

4 typy PCOS dle projevů

Vědci rozlišují čtyři hlavní typy PCOS podle toho, jaké projevy se u ženy s diagnostikovaným syndromem objeví.

  1. Klasické polycystické vaječníky se projevují zvětšením vaječníku, nadměrnou tvorbou mužských hormonů a chronickou anovulací.
  2. Klasické nepolycystické vaječníky PCOS zahrnují hyperandrogenismus a chronickou anovulaci, ke zvětšení vaječníků nedochází. 
  3. Neklasické ovulační PCOS se poznají podle růstu ochlupení a zvětšených vaječníků, menstruace probíhá normálně. 
  4. Neklasické mírné nebo normoandrogenní PCOS se týkají chronické anovulace a zvětšených vaječníků, nedochází k nadměrné sekreci mužských hormonů.

Proč a jak syndrom polycystických vaječníků vzniká?

Lékaři dokáží syndrom PCOS odhalit a léčit projevy. Dosud se jim však nepodařilo prokázat, jaké jsou příčiny vzniku nemoci. V žádném případě si PCOS nemohou ženy způsobit samy. Vznik nemoci je spojován hned s několika různými faktory:

  • genetické predispozices potvrzením PCOS v rodině roste pravděpodobnost vzniku nemoci u dalších členek,
  • vyšší hladiny mužských hormonů androgenů,
  • vyšší hladiny androgenů spojené se zánětem – většina žen s PCOS trpí zvýšenou zánětlivostí,
  • inzulínová rezistence, 
  • etnický faktor a odlišný životní styl – jídelníček, fyzická aktivita, nadváha apod.

PCOS a inzulinová rezistence

Stále více vědců vznik nemoci spojuje s inzulínovou rezistencí, která byla zjištěna až u 70 % žen s PCOS. Slinivka v takovém případě produkuje více inzulínu, což zároveň stimuluje zvýšenou tvorbu mužských hormonů. Těmto ženám často pomůže pouhá změna životního stylu vedoucí k lepší citlivosti na inzulin.

PCOS jídelníček
PCOS je spojené s inzulinovou rezistenci. Více než vhodné je proto omezit konzumaci jednoduchých cukrů a zaměřit se na zdravý jídelníček

PCOS a nadváha

Vědci tvrdí, že nadváha není příčinou vzniku nemoci. Syndrom polycystických vaječníků postihují jak ženy štíhlé, tak i s mírnou nadváhou i obezitou. Je však také pravda, že až 80 % žen s nadváhou trpí PCOS.

Obezita k vzniku nemoci spíše přispívá a zhoršuje její projevy. Změna životního stylu má prospěšný vliv na léčbu a příznaky zmírňuje.

PCOS a metabolický syndrom

Neléčený syndrom polycystických vaječníků může vést k dalším zdravotním komplikacím, například metabolickému syndromu. Inzulínová rezistence totiž způsobuje zvýšení krevního tlaku, hladiny cukru v krvi a cholesterolu.

To vše podporuje vzniku metabolického procesu, které zvyšuje riziko vzniku cukrovky a srdečně cévních chorob. S tím souvisí požadavek na změnu životního stylu, který slouží jako prevence před vážnými život ohrožujícím nemocemi.

U některých žen PCOS vede k úzkosti, depresí, problémům se spánkem (spánková apnoe) a endometriálnímu karcinomu (rakovina dělohy).

PCOS a neplodnost

Syndrom polycystických ovarií vážně ohrožuje plodnost žen. U 70 až 80 % žen totiž syndrom způsobuje neplodnost a žena tak nemůže otěhotnět. Hlavními příčinou je vzniklá hormonální nerovnováha, zvýšené hladiny androgenů a zvětšené vaječníky s cystami (odtud název “polycystický”). Cysty negativně ovlivňují ovulaci a brání uvolnění vajíčka.

Nemusí však jít o nevratný jev. PCOS sice ovlivňuje vaječníky a tím pádem i plodnost ženy. Naštěstí existují účinné léky, které ovulaci dokážou vyvolat uměle, a ženě tak vrací šanci na vlastní miminko. Problémy s neplodností proto vždy řešte se svým lékařem a případně s odborníky na tuto problematiku.  

PCOS a neplodnost
Otěhotnět je možné i s PCOS. Důležité jsou pravidelné prohlídky a včasná léčba.

Jak se PCOS diagnostikuje a jak probíhá léčba?

Zásadní je informovanost. Ženy by měly nemoc jménem syndrom polycystických vaječníků znát včetně všech možných projevů. Správný gynekolog by měl na riziko PCOS upozornit dívky již při jejich prvních prohlídkách. Zvláštní důraz by přitom měl klást na dodržování pravidelné gynekologické prohlídky jednou ročně

Kromě pravidelných prohlídek je důležité, aby ženy vnímaly své tělo a všímaly si případných změn. Jakékoliv změny menstruačního cyklu, výrazné změny hmotnosti či ztrátu hormonální rovnováhy je doporučeno konzultovat se svým ženským lékařem a to co nejdříve. Lékaře kontaktujte při opakovaných nepravidelnostech menstruace a při potížích s otěhotněním, které trvají déle než rok.

Jak probíhá standardní vyšetření při podezření na PCOS?

Jednoznačný test, který by diagnostikoval PCOS neexistuje. Při podezření se jako první provede důkladné základní gynekologické vyšetření (pelvic exam), které zabere pár minut a odhalí abnormality pochvy, děložního čípku, vaječníků, dělohy, konečníku a pánve. 

V případě zjištěných abnormalit, ale i v rámci standardní pravidelné každoroční prohlídky provede lékař ultrazvuk, který slouží k ověření vzhledu vaječníků a dělohy. Ultrazvuk odhalí případné zvětšení vaječníků a vznik cyst.

Odhalit PCOS pomohou také krevní testy, které změří hladinu krevního cukru, cholesterolu a tuků. Jakékoliv odchylky mohou naznačovat rozvinutý syndrom polycystických vaječníků. 

Samozřejmě záleží na konkrétním lékaři a jeho zkušenostech s touto nepříjemnou ženskou nemocí. Někdy jsou totiž projevy nenápadné a odhalit PCOS tak může být obtížné.

PCOS a hormonální antikoncepce
Upravit menstruační cyklus pomáhá hormonální antikoncepce.

Lék na PCOS neexistuje

Přímo na PCOS lék zatím neexistuje. Neléčí se tedy příčina, která je stále nejasná, ale symptomy. Symptomatická léčba se odvíjí od projevů, kterými žena s diagnostikovaným syndrome trpí.

Při léčbě se používají například:

  • léky regulující menstruační cyklus,
  • léky vyvolávající ovulaci, 
  • léky snižující tvorbu mužských hormonů a růst ochlupení,
  • léky a zákroky využívané při léčbě neplodnosti.

5 jednoduchých tipů, jak žít normální život s PCOS

  1. Omezte cukry. Vyhýbejte se konzumaci rafinovaného cukru. Ovoce jezte ráno, zeleninu odpoledne a večer.
  2. Pravidelně se hýbejte. Udržujte si optimální tělesnou váhu a sportujte. Trpíte-li nadváhou, snažte se zhubnout. Pravidelný fyzický pohyb pomáhá snížit inzulinovou rezistenci.
  3. Odstraňte chloupky. Pomůže pravidelné holení, depilace či laserová epilace, případně léky snižující produkce mužských hormonů.
  4. Užívejte doplňky stravy obsahující myo-inositol v kombinaci s D-chiro-inositolem a vitamín D. Zlepšují kvalitu vajíček.
  5. Vyzkoušejte hormonální jógu. Speciální jógová sestava stimuluje činnost žláz s vnitřní sekrecí a přispívá k jejich intenzivnějšímu prokrvení.
Hormonální jóga proti PCOS
Léčbu PCOS může podpořit tak cvičení hormonální jógy.

PCOS a nejčastěji kladené otázky 

Jaké jsou běžné příznaky PCOS?

Mezi běžné příznaky syndromu polycystických vaječníků patří:

  • nepravidelná menstruace,
  • chronická anovulace
  • neplodnost,
  • obezita,
  • nadměrný růst vlasů na obličeji, hrudníku, břiše nebo stehnech,
  • mastná, problematická pleť a těžké akné,
  • kožní změny v podpaží, na krku a tříslech,
  • zvětšené vaječníky s cystami.

Co způsobuje PCOS?

Pravá příčina vzniku PCOS není stále známá. Mezi hlavní faktory patří inzulínová rezistence, zvýšená hladina mužských hormonů a nepravidelný menstruační cyklus. 

Které ženy PCOS ohrožuje nejvíce?

Syndrom postihuje ženy ve věku od 15 do 44 let, tedy kdykoliv během reprodukčního věku. Nejčastěji se s PCOS potýkají ženy ve věku od 20 do 30 let, kdy se snaží otěhotnět.

Jaká zdravotní rizika ženám způsobuje syndrom PCOS?

PCOS má velký vliv na reprodukční systém. Zároveň zvyšuje riziko vzniku cukrovky 2. typu, srdečně cévních onemocnění, metabolického syndromu a rakoviny děložního čípku. Objevit se mohou také deprese, úzkost a spánková apnoe.

Jaké potíže ženám způsobuje zvýšená produkce mužských hormonů?

Vysoká hladina androgenů způsobuje zejména zvýšený růst ochlupení, těžké akné, kožní změny a také brání ovulaci neboli uvolnění vajíčka nezbytné k otěhotnění.

Existuje lék na PCOS?

Lék přímo na PCOS nebyl dosud vyvinutý. Léčí se symptomy a konkrétní léčba se tak odvíjí od ženy a jejích projevů.

Používá se k léčbě i hormonální antikoncepce?

V některých případech se využívá hormonální antikoncepce obsahující ženské hormony estrogen i progestin. Antikoncepce pomáhá regulovat menstruační cyklus, zmírňuje růst ochlupení a zlepšuje kvalitu pokožky.

Jak s u žen s PCOS řeší problém neplodnosti?

Využívají se léky vyvolávající ovulaci. Ženám s nadváhou je doporučeno zhubnout. Snížení váhy snižuje inzulinovou rezistenci a celkově zlepšuje zdravotní stav žen s PCOS. Možností je také chirurgický zákrok či umělé oplodnění.

Může žena s PCOS otěhotnět?

Ano. Při včasné diagnóze a nastavení vhodné léčby může žena bez problému otěhotnět a mít děti.

Jaké zdravotní problémy hrozí těhotné ženě s PCOS?

  • preeklampsie,
  • těhotenská cukrovka,
  • potrat,
  • porod císařským řezem.

Lze problémům během těhotenství zabránit?

Velkou šanci na bezproblémové těhotenství mají ženy se zdravou váhou a zdravou hladinou cukru v krvi a cholesterolu. Doporučeno je užívat doplňky stravy pro těhotné ženy, zejména kyselinu listovou a hořčík.

URČITĚ VYZKOUŠEJTE směs Blendea SUPERBALANCE pro zmírnění nepříjemných příznaků PCOS, PMS a menopauzy. SUPERBALANCE pomáhá navodit hormonální rovnováhu a má i další prospěšné účinky.

Klikněte na tlačítko a prohlédněte si je všechny.

Závěr: Pouze pravidelné prohlídky syndrom odhalí včas

Syndrom polycystických vaječníků není žádné vzácné onemocnění, které postihne jednu ženu z milionu. Je to nemoc, kterou trpí až 20 % žen, což rozhodně není málo. Lék sice zatím nebyl vymyšlen, avšak při včasném odhalení lze projevy PCOS správnou léčbou zmírnit a zlepšit tak kvalitu života žen a umožnit jim otěhotnět. 

Vážené čtenářky, myslete na své zdraví a rodinné štěstí a každý rok si zajděte na gynekologickou prohlídku 😉 

DALE ČTĚTE:

Váš nový vyvážený jídelníček pro vyvážené hormony.

Monika Šaríková

Jako profesionální copywriter. Je to má práce i koníček zároveň, a každé téma mě nějakým svým vlastním způsobem obohacuje. Mým srdcovým tématem však byl, je a bude zdravý životní styl, který pro mne znamená kombinaci všeho dobrého, co dělám nejen pro sebe samotnou, ale rovněž pro své blízké a hlavně životní prostředí. A čím lépe a spokojeně se cítím sama se sebou, tím více dokážu předat dál i vám - našim čtenářům.

3 komentáře: “PCOS (Syndrom polycystických ovarií) vám ubere na kráse a může způsobit i neplodnost”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Nafouklé břicho a změny stravování, které vás jej zbaví

29.03.2023

Nafouklé břicho dnes řeším, protože zmírnění až odstranění pocitů nafouklého břicha hlásíte jako jeden z nejčastějších prospěšných účinků směsi Blendea SUPERGREENS. Výrobek zároveň doporučuji hned na úvod. Než článek dočtete, směs může být na cestě k vám 🙂 Do té doby ale vysvětlím, kvůli kterým příčinám se vlastně břicho nafukuje a jak se problému zbavit […]

Číst celý článek

Artyčok a extrakt z artyčoku: Potvrzené zdravotní účinky na játra, cukr, cholesterol a další

22.03.2023

Artyčok na pizzu patří! Ale to nás dnes zajímat nebude 🙂 Zajímat se budeme o zdravotní účinky artyčoku, a hlavně extraktu v doplňcích stravy, a tedy v tabletách a kapslích. Extrakt z artyčoku totiž přidáváme do nových kapslí Blendea se 400 mg extraktu v jedné. V článku vám vysvětlím, s čím vším vám může artyčok […]

Číst celý článek

Detoxikace jater: Odděluji fakta od mýtů. Co dělat, co nepomáhá a co je nemožné?

02.03.2023

Detoxikace jater je velice populární téma, zvlášť po zimě začátkem jara. Bohužel v této oblasti existuje více mýtů a dezinformací, než vědecky potvrzených, pravdivých a bezpečných informací. Skoro každá stránka se vás bude snažit přesvědčit, že díky detoxikaci jater se stanete téměř nesmrtelní a zbavíte se všech možných i nemožných nemocí. Není to pravda. Játra […]

Číst celý článek

Vypadávání vlasů: Zdravotní příčiny a rady pro podporu růstu

28.02.2023

Vypadávání vlasů běžně trápí ženy i muže. Ženy problém vnímají intenzivněji, protože přicházejí o jeden ze symbolů ženskosti a své přirozené krásy. Muži přemýšlejí stejně a čím méně vlasů mají, o to se cítí starší a méně přitažliví. V článku vám vysvětlím nejčastější zdravotní příčiny padání vlasů a také příčiny, za které si (bohužel) můžeme […]

Číst celý článek

Kelp (Ascophyllum nodosum), štítná žláza, správný vývoj dítěte a další vědecky potvrzené zdravotní účinky

31.01.2023

Kelp je výživná mořská řasa s výrazným vlivem na funkce a kondici štítné žlázy. Má vysoký obsah jódu, který štítná žláza rovněž potřebuje pro správné fungování. Kelp pro vás nově vyrábíme v kapslích Blendea pro každodenní užívání. V článku proto vysvětlím zdravotní účinky kelpu a odkážu na odborné a vědecké zdroje, které tyto účinky potvrzují.

Číst celý článek

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) jako „nejlepší přítel žen“: Vědecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví (menstruační komfort a menopauza)

25.01.2023

Kontryhel obecný extrahujeme a zpracováváme jako tradiční léčivou bylinu do olejových kapek s MCT olejem pod značkou Blendea. Ač je kontryhel prospěšný i pro zdraví muže, v článku představím hlavně vedecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví. Významná je pomoc s bolestivou menstruací, nadměrným krvácením a podpora menopauzálního komfortu. Pokud si kapky objednáte, do 2 […]

Číst celý článek

Holistický detox: Zdravý a účinný postup očisty

06.01.2023

Holistický přístup k životu je čím dál oblíbenější. Stále více a více lidí si uvědomuje, že síla přírody je daleko mocnější než všechny možné léky a praktiky, které nám nabízí klasické zdravotnictví. Možná je právě tato cesta tou vhodnou variantou, jak začít znovu a provést tolik potřebný detox těla i mysli. Očistit se od škodlivých […]

Číst celý článek

Ženšen pravý (Panax ginseng, Všehoj ženšenový): Vědecky podložené pozitivní účinky, vedlejší účinky a dávkování

16.11.2022

Ženšen pravý je vytrvalá rostlina s původem v Asii. Roste i v Rusku a Americe. Za nejučinnější se považuje ženšen s původem v Koreji. Pro lidské zdraví je důležitý ženšenový kořen, který obsahuje cenné ginsenosidy. Prohledal jsem odborné zdroje, abych vám představil všechny vědecky potvrzené zdravotní účinky pravého ženšenu. Kapsle se sušeným kořenem ženšenu vyrábíme […]

Číst celý článek

Nootropika podpoří paměť, soustředění a funkce mozku. Které chytré drogy jsou nejsilnější?

27.10.2022

Nootropika neboli chytré drogy (anglicky smart drugs) jsou psychoaktivní látky příznivě ovlivňující funkce mozku, myšlení, paměť, bdělost, soustředění i motivaci a úroveň stresu. Zpomalují stárnutí mozku a zmírňují neurodegenerativní procesy, kvůli kterým ubývá mozkových buněk (neuronů). Určitě se nelekejte označení chytré drogy. Ty přírodní jsou legální a můžete je bez omezení normálně nakupovat a užívat. […]

Číst celý článek

Jak snížit cholesterol dlouhodobě i rychle? Co jíst a jak změnit životosprávu?

25.10.2022

Jak snížit cholesterol, když jej ve zdravé míře potřebujeme všichni? Již nepatrně zvýšená hladina začne pomalu ucpávat cévy. Jelikož se zvýšený cholesterol prakticky nijak citelně neprojevuje, vysoká hladina zvyšuje riziko infarktů a mrtvic. „Tradiční“ český jídelníček obsahuje velmi tučné a nevhodně upravené potraviny, které cholesterol zvyšují. Je chudý na zdravé rostlinné tuky, které hladinu dovedou […]

Číst celý článek

Soubory cookie používáme pro správné fungování naší stránky, přizpůsobení obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a pro analýzu návštěvnosti. Informace o používání naší stránky také sdílíme s našimi sociálními médii, reklamními a analytickými partnery.