Odstartujte nový rok v plné síle. Použijte slevový kód LEDEN15 pro 15 % slevu na celý nákup.

+420 608 255 816 Po - Pá: 09:00 - 18:00
 • Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Shatawari (Chřest hroznovitý): Kořen na téměř všechny ženské a mužské intimní problémy

Shatawari (Chřest hroznovitý): Kořen na téměř všechny ženské a mužské intimní problémy

Chřest hroznovitý, originálně Shatawari, je původem indická popínavá rostlina. Vzhledově se známějšímu Chřestu lékařskému příliš nepodobá. Jeho větvičky jsou obsypané drobnými jehličkami. V červenci jej zdobí bílé či růžové kvítky a v září černo-fialové plody. V tradiční ajurvédské medicíně se šatavari užívá především na ženské i mužské intimní obtíže.

Nás konkrétně budou zajímat studiemi ověřené účinky na zdraví, které povoluje používat Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Zajímat nás budou všechny ostatní informace o této léčivé rostlině, jako je například původ a přirozené prostředí, formy a způsoby užívání, vedlejší a negativní účinky na zdraví a další zajímavosti, které potřebujete znát ještě před nákupem.

SHATAWARI obsahuje směs Blendea SUPERBALANCE, jejíž účinky mají intenzivní vliv na hormonální rovnováhu, psychické zdraví a reprodukční systém.

Dále obsahuje macu, ašvagandu, rooibos, jetel a borůvku.

Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny prospěšné účinky. V případě objednávky balíček doručíme do 48 hodin.

Blendea SUPERBALANCE

Chřest hroznovitý a jeho pozitivní účinky

Nejčastěji se Shatawari používá při problémech s ženskými pohlavními orgány, například při menstruačních potížích, během těhotenství a kojení a při menopauze. Prospívá však také mužským pohlavním a reprodukčním orgánům

U žen i mužů podporuje normální funkce trávicího a močového systému, má antioxidační účinky, pomáhá při bolestech hlavy (migrény) a posiluje imunitní systém.

Shatawari, lístky
Chřest hroznovitý má drobné větvičky s jehličkami.

Shatawari a jeho přirozený původ

Šatavari je speciální druh chřestu přirozeně rostoucí v Indii, Nepálu, Himalájích, Srí Lance a severní Austrálii. Svědčí mu vyšší nadmořské výšky okolo 1300 až 1500 m.n.m., daří se mu ve skalnaté a štěrkovité půdě a roste do výšky jednoho až tří metrů. 

Kvůli vyhlášeným prospěšným účinkům na zdraví panuje po Chřestu hroznovitém poměrně velká poptávka. V jeho domácím prostředí jej však ohrožuje dlouhodobé znečišťování, odlesňování, těžba a ničení přirozených stanovišť.

Shatawari, pěstování
Přirozeně Shatawari roste v Indii a Nepálu v nadmořské výšce okolo 1400 m.n.m.

Další názvy pro Šatavari

Jako první popsal chřest hroznovitý německý botanik, lékárník a také rostlinný taxonom Carl Ludwig Willdenow v roce 1799. Ten jej latinský nazval Asparagus racemosus, který se do českého jazyka překládá jako Chřest hroznovitý

Nepálci jej nazývají kurilo a Tamilci vittan. V Austrálii mu domorodci kmene Ngan´gi žijící v oblasti kolem řeky Moyle říkají Yerrwuwu. U nás se ujal počeštělý název šatavari. 

Ajurvéda chřest popisuje jako královnu všech bylin. Původní sanskrtský název Shatawari znamená “ta, která má sto manželů” a rostlina jej získala kvůli vysokému obsahu látek, které působí podobně jako ženské hormony estrogeny. Dle ajurvédy posiluje chřest ženy právě v místech, kde produkuje zdravá vajíčka.

K vidění jsou také další upravené názvy:

 • Shatavari,
 • Shatamull,
 • Vrishya,
 • indický chřest,
 • Shatuli,
 • Satavar,
 • vrabčí tráva,
 • vodní kořen,
 • divoký chřest,
 • šplhavý chřest.
kořen shatawari
Usušený, nemletý kořen shatawari.

Chřest hroznovitý a potvrzené účinky dle Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI)

U chřestu hroznovitého je největší zájem o vláknité a hlíznaté kořeny, které obsahují velké množství účinných látek, zejména prospěšných fytoestrogenů

Shatavari obsahuje:

účinky shatawari

Účinky Chřestu hroznovitého (Asparagus racemosus) potvrzené SZPI:

potvrzené účinky Shatawari podle SZPI
Tabulka pochází z povolených výživových a zdravotních tvrzení, která povoluje Státní zemědělská a potravinářská isnpekce SZPI

Prospívá ženským orgánům

Extrakt z kořene šatavari má příznivé účinky na ženské pohlavní a reprodukční orgány. Dodá vám ji potřebnou výživu a podporuje jejich funkce. Užívání chřestu se doporučuje při problémech s otěhotněním, sníženém libidu, ale také při opakovaných vaginálních výtocích nebo pro úpravu zdravého pH uvnitř pochvy apod. 

Zmírňuje menstruační potíže

Podporuje duševní pohodu a navozuje hormonální rovnováhu u žen, které trápí potíže při každé menstruaci. Zlepšuje průběh menstruace, obnovuje její pravidelnost, normalizuje hladinu ženských hormonů estrogenů a brání zadržování vody či vzniku nepříjemných křečí.

Pomáhá během těhotenství a při kojení

Podporuje regeneraci ženského organismu těhotných a kojících žen. Zmírňuje ranní nevolnosti, při kojení podporuje tvorbu mléka a mírní poporodní úzkosti a deprese.

Ulevuje od potíží během menopauzy

U starších žen zmírňuje příznaky v přechodu, mezi něž patří časté návaly horka, úzkost a potíže se spánkem. Shatawari uklidňuje a navozuje pocit duševního klidu

Účinka Šatavari na menstruaci a menopauzu
Šatavari zmírňuje projevy bolestivé menstruace a u starších žen projevy menopauzy.

Podporuje potenci u mužů

Šatavari prospívá mužským pohlavním orgánům a reprodukčnímu systému. Podporuje potenci a užívá se u mužů, které trápí impotence.

Podporuje funkce trávicího systému

Chřest hroznovitý má prospěšný vliv na zažívací funkce, pomáhá při potížích s častými průjmy, žaludečními vředy, pálením žáhy, ledvinových kamenů nebo syndromu dráždivého tračníku. Také pomáhá při překyselení žaludku a brání nadýmání.

Zklidňuje podrážděné močové cesty 

Šatavari má protizánětlivé účinky a je účinná i při problémech s močovými cestami. Zklidňuje podrážděné cesty a pomáhá tak při zánětech močového měchýře a trubice.

Další předpokládané účinky dle ajurvédy:

shatawari prášek
Usušený a rozemletý kořen šatavari

Nežádoucí a vedlejší účinky Shatawari

Ajurvédská medicína s užíváním kořene shatawari nespojuje žádné významné vedlejší nebo dokonce negativní účinky na zdraví a to ani v případě těhotných a kojících žen. Západní medicína vyzývá ke zvýšené opatrnosti při užívání šatavari zejména během těhotenství, dokud věda neprokáže jeho nezávadnost na zdraví ženy i jejího plodu. 

Objevit se však může alergická reakce a to zejména u jedinců, kteří mají alergií na Chřest lékařský. Ti by se měli vyhýbat i Chřestu hroznovitému.

Projevy v případě alergie na chřest:

 • kožní vyrážka,
 • svědící vyrážka,
 • svědění oči,
 • rychlejší srdeční tep,
 • dýchací potíže,
 • závratě.

Kvůli močopudným (diuretickým) účinkům není doporučeno chřest hroznovitý kombinovat s jinými diuretickými bylinami či léky. To platí také pro léky a byliny, které snižují hladinu cukru v krvi.

Kvůli obsahu fytoestrogenů, látek s podobnými účinky jako estrogeny, by Shatawari neměly užívat osoby s různými hormonálními poruchami (např. endometrióza a děložní myomy).

Jak užívat Shatawari bezpečně?

Používá se kořen shatawari nebo hotové doplňky stravy, které lze koupit v lékárně, v obchodech se zdravou stravou nebo na speciálních e-shopech. Čerstvý kořen však lze sehnat jen s obtížemi, nejčastěji se proto užívá prášková forma.

Formy

Na výběr jsou kapsle, prášková a tekutá forma. Tablety obsahují cca od 500 do 1000 mg extraktu a užívají se 2krát denně dohromady s jídlem, u tekuté formy cca 30 kapek do vody, džusu či mléka 1-3krát denně, prášek se rovněž vmíchává do nápojů.

Bezpečné dávkování

U doplňků stravy dodržujte dávkování uvedené na obalu zakoupeného produktu. Obecně platná standardizovaná denní dávka Chřestu hroznovitého nebyla dosud stanovena. Vhodné je užívání jakéhokoliv doplňku stravy se šatavari konzultovat s lékařem. Bezpečnou dávku ovlivňuje věk, zdravotní stav a další faktory.

Tipy na užití

 • Kořen chřestu hroznovitého rozemletý na jemný prášek lze přidat do čaje nebo smíchat s vodou.
 • Chuťově lepší je promíchání šatavari prášku s vlažným mlékem
 • Povařením čerstvého kořene si připravíte účinný léčivý a zdraví prospěšný odvar.
nápoj se shatawari
Prášek z kořene Shatawari lze vmíchat do mléka nebo vody.

Recepty a další tipy na použití

Odvar z kořene šatavari

Přibližně 0,5 gramů kořene povařte krátce s vodou. Stačí 15 minut. Poté slijte, nechte mírně vychladnout a pijte čerstvý.

Obklady

Prášek z kořene Shatavari se používá také zevně jako obklad na svalové spasmy a klouby. Skvělý je například na uvolnění ztuhlé šíje.

Donut Balls (Shatawari laddoo)

K přípravě ajurvédské sladké pochoutky potřebujete prášek Shatawari (¼ šálku), datle, fíky a rozinky (plný šálek). Důkladně promíchejte, případně lehce rozmixujte. Ze směsi vytvořte pevné kuličky. Denně snězte 1 až 2 kuličky.

Mléčné Shatawari

Do živočišného nebo rostlinného mléka vmíchejte prášek z kořene šatavari, přidejte špetku kardamonu, kurkumy a kokosového cukru. Krátce povařte a nechte vychladnout. Pijte místo snídaně nebo těsně před spaním.

Pasta na akné

Smíchejte ½ lžičky prášku Shatawari s 1 lžící rozemletého kořene Ibišku. Smíchejte s vodou tak, aby vznikla hustá pasta. Pasta zklidňuje zanícená a rudá místa na pleti, akné či růžovku.

Krém proti vráskám

Se suchou pokožkou a vráskami si poradí výživný krém, který si připravíte smícháním 1 lžíce přepuštěného másla ghee s 1 lžičkou práškového chřestu hroznovitého.

čaj, odvar ze šatavari
Povařením kořene získáte léčivý odvar.

Zajímavosti o chřestu hroznovitém

Podle tradiční ajurvédské medicíny mohou kořen Shatavari užívat děti i dospělí. 

 • U žen a mužů v dospělém věku podporuje sexuální touhu, zlepšuje plodnost a celkově prospívá pohlavní orgánům.
 • U dětí naopak mírní projevy hyperaktivity a pozitivně ovlivňuje růst. 
 • Chřest hroznovitý prý prospívá oslabeným, hubeným a podvyživeným lidem. Posiluje a harmonizuje jejich organismus, navrací a podporuje u nich chuť k jídlu.

Otázky, na které se ptáte nejčastěji. Co je dobré znát před nákupem?

Odkud rostlina Shatawari pochází?

Přirozeně Chřest hroznovitý roste v Nepálu, Himalájích, Austrálii a na Srí Lance. 

Na jaké potíže se Šatavari užívá především?

Nejčastěji je doporučován ženám, které trápí bolestivá a problematická menstruace, chtějí otěhotnět, čekají miminko, kojí nebo právě prochází menopauzou.

Mohou divoký chřest užívat lidé s alergií na běžný Chřest lékařský, který se používá v kuchyni jako zelenina?

Ne. Osobám alergickým na běžný chřest není doporučován ani druh Shatawari.

Kde koupím kořen šatavari?

Čerstvý kořen se u nás běžně neprodává. Koupit lze již zpracovaný kořen a to v podobě tablet, prášku nebo v tekuté formě. Nejčastěji se užívá prášková forma.

Mohou Shatawari bezpečně užívat těhotné a kojící ženy?

Ajurvédská medicína jej doporučuje. Specialisté na západě poukazují na nedostatek studií a ženám radí opatrnost a konzultaci s lékařem.

Pomáhá chřest hroznovitý také mužům?

Ano, u mužů příznivě ovlivňuje libido i potenci. Udržuje dobrý stav močové a reprodukční soustavy.

Má šatavari nějaké negativní účinky?

Problémy může způsobovat především lidem s alergií na chřest. Shatawari by rovněž neměli užívat osoby užívající diuretika nebo léky snižující hladinu cukru a osoby s hormonálními poruchami.

Co vše jsme o Shatawari zjistili?

Ačkoliv se dle ajurvédy královna bylin v indické medicíně používá na celou řadu zdravotních potíží, existuje pouze málo vědeckých studií, které by potvrdily všechny slibované účinky této zajímavé rostliny. 

Každopádně vyjmenované účinky potvrzuje přímo státní úřad, takže máte jistotu, že tato pozitiva budou reálně účinkovat i na vás.

Při užívání chřestu hroznovitého dbejte na:

 • dodržování doporučených dávek u zakoupených doplňků stravy,
 • nepřehánějte to s velikostí dávky při zpracování čerstvého kořene,
 • v případě těhotenství a kojení se raději o užívání Shatawari poraďte s lékařem.

NEZAPOMEŇTE, že optimální dávku shatawari doplníte pomocí směsi Blendea SUPERBALANCE. Ta má i další prospěšné účinky.

Klikněte na tlačítko a poznejte je všechny.

Blendea SUPERBALANCE, složení

Monika Šaríková

Jako profesionální copywriter. Je to má práce i koníček zároveň, a každé téma mě nějakým svým vlastním způsobem obohacuje. Mým srdcovým tématem však byl, je a bude zdravý životní styl, který pro mne znamená kombinaci všeho dobrého, co dělám nejen pro sebe samotnou, ale rovněž pro své blízké a hlavně životní prostředí. A čím lépe a spokojeně se cítím sama se sebou, tím více dokážu předat dál i vám - našim čtenářům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Přírodní léčba zažívacích problémů. Co zaručeně pomáhá? 🌱

18.01.2022

Rozhozené zažívání není úplně procházka růžovým sadem. Myslím, že to většina z nás dobře zná. Může se to stát raz dva, ale vyléčit tyto problémy zas taková legrace není. V tomto článku se proto společně podíváme na to, jak se nemocné zažívání projevuje a jaké jsou přírodní cesty k jeho uzdravení.

Číst celý článek

Jak lehce a úspěšně zvládnout zkouškové? Máme pro vás 5 tipů, jak na to. 🙏🏼

17.11.2021

Vysoká škola je občas radost, ale sem tam přináší i trápení a nervy. Hlavně v období zkoušek. To pak přichází prokrastinace, stres a kvůli strachu často i selhání sebevědomí. To ale nechceme. Studentské období by přece mělo být plné zábavy a užívání si života. Proto jsem si pro vás připravila tento článek o tom, jak […]

Číst celý článek

Začátek veganství: Na co si dát pozor a jak nahrazovat živočišné produkty? 🌱

27.10.2021

Vegetariánství a veganství se pomalu ale jistě rozrůstá. V obchodech přibývají rostlinné produkty a suroviny, v restauracích už na vás nekoukají tak překvapeně, když se snažíte vysvětlit, že to maso pro vás není úplně lákavé. Jednoduše, začíná to být trochu trend. A my z toho máme obrovskou radost, ale to je přesně ten důvod, proč […]

Číst celý článek

Nemusíte zvládat 10 věcí najednou aneb: Jak se nezbláznit před Vánoci? 🎄

19.10.2021

Vánoce. Svátky klidu a míru. Ne jedna maminka by nám dala za pravdu, že je toto tvrzení občas dost k smíchu. Minimálně po dobu příprav až do chvíle, kdy na poslední chvíli smažíte kapra nebo jeho veganskou alternativu. Poté už je, nebo by alespoň měl být, klid. A ten je opravdu kouzelný. Zasloužený. Jak se […]

Číst celý článek

Co je to kofein: Jak ovlivňuje zdraví, kdy pomáhá a kdy naopak škodí? 🤔

07.10.2021

Kofein je velmi zajímavá látka. Jde o přírodní stimulant vyznačující se řadou účinků na zdraví, ať už pozitivních, tak i těch negativních. O tom, jaký účinek převáží, rozhoduje více faktorů od přijímaného množství až po vybraný zdroj.   Vůbec nejznámějším zdrojem kofeinu jsou kávové boby, z nichž se připravuje káva. Nápoj, který si každý den dopřávají […]

Číst celý článek

Léčba akné: Jak docílit krásné pleti pomocí vhodné stravy? 👩🏽

22.09.2021

Akné je velkým otazníkem a zároveň strašákem nejen pro mnoho slečen. Problematická pleť se projevuje hlavně v období dospívání, ale také v případě vysazení hormonální antikoncepce nebo také při nadmíře stresu. Naši pleť ale ovlivňuje mnoho faktorů. Jedním z těch dalších, na které bychom neměli zapomínat, je strava.

Číst celý článek

Matcha čaj a prášek: Zahazujte kávu a zelený čaj, je tady mnohem prospěšnější nápoj pro zdraví (+ RECEPTY)

25.08.2021

Představím vám velice zvláštní odrůdu zeleného čaje, která se pěstuje a používá úplně jinak než klasické zelené čaje. Obsahuje ohromné množství účinných látek, zejména antioxidantů, ovlivňuje lidskou psychiku a údajně podporuje i spalování tuků. Tento práškový čaj se sytě zelenou barvou se nazývá matcha (také mača, mačča). Sytě zelený a velmi jemný prášek matcha je […]

Číst celý článek

Zdravé tuky: Role ve vyvážené stravě a nejlepší zdroje v rostlinných a živočišných potravinách

17.08.2021

Zdravé tuky patří mezi základní živiny. Ty jsou jsou tři. Žádná z nich není nezdravá nebo dokonce škodlivá. Potřebujeme je všechny, ne dvě a už vůbec ne pouze jednu. Vyvážená konzumace sacharidů, bílkovin a tuků představuje jediný správný princip zdravého stravování.  Léta trvající démonizace tuků, které byly označeny za hlavní příčinu rostoucí obezity a dalších […]

Číst celý článek

„Největším nebezpečím jsme my sami,“ říká o potravinové intoleranci výživová poradkyně Nikola van Waardenburg

28.07.2021

Potravinová intolerance dokáže člověka pořádně potrápit a ztížit mu život. Její projevy ale lidé často ignorují a podceňují.

Číst celý článek

Ženské hormony: Které jsou nejdůležitější a jak přesně ovlivňují naše zdraví?

21.07.2021

Nezastupitelnou roli ve zdravém fungování organismus zastávají hormony. Účastní se a ovlivňují celou řadu procesů v lidském těle. Co se týče čistě ženských hormonů, pak musíme zmínit ty nejdůležitější. Jedná se estrogen, progesteron, testosteron, FSH/LH, prolaktin, melatonin a oxytocin. Hormony ženy ovlivňují mnohem více než jejich silnější polovičky. Ovlivňují růst, náladu i sexuální touhu (libido). […]

Číst celý článek