• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Shatawari (Chřest hroznovitý): Kořen na téměř všechny ženské a mužské intimní problémy

Shatawari (Chřest hroznovitý): Kořen na téměř všechny ženské a mužské intimní problémy

Chřest hroznovitý, originálně Shatawari, je původem indická popínavá rostlina. Vzhledově se známějšímu Chřestu lékařskému příliš nepodobá. Jeho větvičky jsou obsypané drobnými jehličkami. V červenci jej zdobí bílé či růžové kvítky a v září černo-fialové plody. V tradiční ajurvédské medicíně se šatavari užívá především na ženské i mužské intimní obtíže.

Nás konkrétně budou zajímat studiemi ověřené účinky na zdraví, které povoluje používat Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Zajímat nás budou všechny ostatní informace o této léčivé rostlině, jako je například původ a přirozené prostředí, formy a způsoby užívání, vedlejší a negativní účinky na zdraví a další zajímavosti, které potřebujete znát ještě před nákupem.

SHATAWARI obsahuje směs Blendea SUPERBALANCE, jejíž účinky mají intenzivní vliv na hormonální rovnováhu, psychické zdraví a reprodukční systém.

Dále obsahuje macu, ašvagandu, rooibos, jetel a borůvku.

Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny prospěšné účinky. V případě objednávky balíček doručíme do 48 hodin.

Blendea SUPERBALANCE

Chřest hroznovitý a jeho pozitivní účinky

Nejčastěji se Shatawari používá při problémech s ženskými pohlavními orgány, například při menstruačních potížích, během těhotenství a kojení a při menopauze. Prospívá však také mužským pohlavním a reprodukčním orgánům

U žen i mužů podporuje normální funkce trávicího a močového systému, má antioxidační účinky, pomáhá při bolestech hlavy (migrény) a posiluje imunitní systém.

Shatawari, lístky
Chřest hroznovitý má drobné větvičky s jehličkami.

Shatawari a jeho přirozený původ

Šatavari je speciální druh chřestu přirozeně rostoucí v Indii, Nepálu, Himalájích, Srí Lance a severní Austrálii. Svědčí mu vyšší nadmořské výšky okolo 1300 až 1500 m.n.m., daří se mu ve skalnaté a štěrkovité půdě a roste do výšky jednoho až tří metrů. 

Kvůli vyhlášeným prospěšným účinkům na zdraví panuje po Chřestu hroznovitém poměrně velká poptávka. V jeho domácím prostředí jej však ohrožuje dlouhodobé znečišťování, odlesňování, těžba a ničení přirozených stanovišť.

Shatawari, pěstování
Přirozeně Shatawari roste v Indii a Nepálu v nadmořské výšce okolo 1400 m.n.m.

Další názvy pro Šatavari

Jako první popsal chřest hroznovitý německý botanik, lékárník a také rostlinný taxonom Carl Ludwig Willdenow v roce 1799. Ten jej latinský nazval Asparagus racemosus, který se do českého jazyka překládá jako Chřest hroznovitý

Nepálci jej nazývají kurilo a Tamilci vittan. V Austrálii mu domorodci kmene Ngan´gi žijící v oblasti kolem řeky Moyle říkají Yerrwuwu. U nás se ujal počeštělý název šatavari. 

Ajurvéda chřest popisuje jako královnu všech bylin. Původní sanskrtský název Shatawari znamená “ta, která má sto manželů” a rostlina jej získala kvůli vysokému obsahu látek, které působí podobně jako ženské hormony estrogeny. Dle ajurvédy posiluje chřest ženy právě v místech, kde produkuje zdravá vajíčka.

K vidění jsou také další upravené názvy:

  • Shatavari,
  • Shatamull,
  • Vrishya,
  • indický chřest,
  • Shatuli,
  • Satavar,
  • vrabčí tráva,
  • vodní kořen,
  • divoký chřest,
  • šplhavý chřest.
kořen shatawari
Usušený, nemletý kořen shatawari.

Chřest hroznovitý a potvrzené účinky dle Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI)

U chřestu hroznovitého je největší zájem o vláknité a hlíznaté kořeny, které obsahují velké množství účinných látek, zejména prospěšných fytoestrogenů

Shatavari obsahuje:

účinky shatawari

Účinky Chřestu hroznovitého (Asparagus racemosus) potvrzené SZPI:

potvrzené účinky Shatawari podle SZPI
Tabulka pochází z povolených výživových a zdravotních tvrzení, která povoluje Státní zemědělská a potravinářská isnpekce SZPI

Prospívá ženským orgánům

Extrakt z kořene šatavari má příznivé účinky na ženské pohlavní a reprodukční orgány. Dodá vám ji potřebnou výživu a podporuje jejich funkce. Užívání chřestu se doporučuje při problémech s otěhotněním, sníženém libidu, ale také při opakovaných vaginálních výtocích nebo pro úpravu zdravého pH uvnitř pochvy apod. 

Zmírňuje menstruační potíže

Podporuje duševní pohodu a navozuje hormonální rovnováhu u žen, které trápí potíže při každé menstruaci. Zlepšuje průběh menstruace, obnovuje její pravidelnost, normalizuje hladinu ženských hormonů estrogenů a brání zadržování vody či vzniku nepříjemných křečí.

Pomáhá během těhotenství a při kojení

Podporuje regeneraci ženského organismu těhotných a kojících žen. Zmírňuje ranní nevolnosti, při kojení podporuje tvorbu mléka a mírní poporodní úzkosti a deprese.

Ulevuje od potíží během menopauzy

U starších žen zmírňuje příznaky v přechodu, mezi něž patří časté návaly horka, úzkost a potíže se spánkem. Shatawari uklidňuje a navozuje pocit duševního klidu

Účinka Šatavari na menstruaci a menopauzu
Šatavari zmírňuje projevy bolestivé menstruace a u starších žen projevy menopauzy.

Podporuje potenci u mužů

Šatavari prospívá mužským pohlavním orgánům a reprodukčnímu systému. Podporuje potenci a užívá se u mužů, které trápí impotence.

Podporuje funkce trávicího systému

Chřest hroznovitý má prospěšný vliv na zažívací funkce, pomáhá při potížích s častými průjmy, žaludečními vředy, pálením žáhy, ledvinových kamenů nebo syndromu dráždivého tračníku. Také pomáhá při překyselení žaludku a brání nadýmání.

Zklidňuje podrážděné močové cesty 

Šatavari má protizánětlivé účinky a je účinná i při problémech s močovými cestami. Zklidňuje podrážděné cesty a pomáhá tak při zánětech močového měchýře a trubice.

Další předpokládané účinky dle ajurvédy:

shatawari prášek
Usušený a rozemletý kořen šatavari

Nežádoucí a vedlejší účinky Shatawari

Ajurvédská medicína s užíváním kořene shatawari nespojuje žádné významné vedlejší nebo dokonce negativní účinky na zdraví a to ani v případě těhotných a kojících žen. Západní medicína vyzývá ke zvýšené opatrnosti při užívání šatavari zejména během těhotenství, dokud věda neprokáže jeho nezávadnost na zdraví ženy i jejího plodu. 

Objevit se však může alergická reakce a to zejména u jedinců, kteří mají alergií na Chřest lékařský. Ti by se měli vyhýbat i Chřestu hroznovitému.

Projevy v případě alergie na chřest:

  • kožní vyrážka,
  • svědící vyrážka,
  • svědění oči,
  • rychlejší srdeční tep,
  • dýchací potíže,
  • závratě.

Kvůli močopudným (diuretickým) účinkům není doporučeno chřest hroznovitý kombinovat s jinými diuretickými bylinami či léky. To platí také pro léky a byliny, které snižují hladinu cukru v krvi.

Kvůli obsahu fytoestrogenů, látek s podobnými účinky jako estrogeny, by Shatawari neměly užívat osoby s různými hormonálními poruchami (např. endometrióza a děložní myomy).

Jak užívat Shatawari bezpečně?

Používá se kořen shatawari nebo hotové doplňky stravy, které lze koupit v lékárně, v obchodech se zdravou stravou nebo na speciálních e-shopech. Čerstvý kořen však lze sehnat jen s obtížemi, nejčastěji se proto užívá prášková forma.

Formy

Na výběr jsou kapsle, prášková a tekutá forma. Tablety obsahují cca od 500 do 1000 mg extraktu a užívají se 2krát denně dohromady s jídlem, u tekuté formy cca 30 kapek do vody, džusu či mléka 1-3krát denně, prášek se rovněž vmíchává do nápojů.

Bezpečné dávkování

U doplňků stravy dodržujte dávkování uvedené na obalu zakoupeného produktu. Obecně platná standardizovaná denní dávka Chřestu hroznovitého nebyla dosud stanovena. Vhodné je užívání jakéhokoliv doplňku stravy se šatavari konzultovat s lékařem. Bezpečnou dávku ovlivňuje věk, zdravotní stav a další faktory.

Tipy na užití

  • Kořen chřestu hroznovitého rozemletý na jemný prášek lze přidat do čaje nebo smíchat s vodou.
  • Chuťově lepší je promíchání šatavari prášku s vlažným mlékem
  • Povařením čerstvého kořene si připravíte účinný léčivý a zdraví prospěšný odvar.
nápoj se shatawari
Prášek z kořene Shatawari lze vmíchat do mléka nebo vody.

Recepty a další tipy na použití

Odvar z kořene šatavari

Přibližně 0,5 gramů kořene povařte krátce s vodou. Stačí 15 minut. Poté slijte, nechte mírně vychladnout a pijte čerstvý.

Obklady

Prášek z kořene Shatavari se používá také zevně jako obklad na svalové spasmy a klouby. Skvělý je například na uvolnění ztuhlé šíje.

Donut Balls (Shatawari laddoo)

K přípravě ajurvédské sladké pochoutky potřebujete prášek Shatawari (¼ šálku), datle, fíky a rozinky (plný šálek). Důkladně promíchejte, případně lehce rozmixujte. Ze směsi vytvořte pevné kuličky. Denně snězte 1 až 2 kuličky.

Mléčné Shatawari

Do živočišného nebo rostlinného mléka vmíchejte prášek z kořene šatavari, přidejte špetku kardamonu, kurkumy a kokosového cukru. Krátce povařte a nechte vychladnout. Pijte místo snídaně nebo těsně před spaním.

Pasta na akné

Smíchejte ½ lžičky prášku Shatawari s 1 lžící rozemletého kořene Ibišku. Smíchejte s vodou tak, aby vznikla hustá pasta. Pasta zklidňuje zanícená a rudá místa na pleti, akné či růžovku.

Krém proti vráskám

Se suchou pokožkou a vráskami si poradí výživný krém, který si připravíte smícháním 1 lžíce přepuštěného másla ghee s 1 lžičkou práškového chřestu hroznovitého.

čaj, odvar ze šatavari
Povařením kořene získáte léčivý odvar.

Zajímavosti o chřestu hroznovitém

Podle tradiční ajurvédské medicíny mohou kořen Shatavari užívat děti i dospělí. 

  • U žen a mužů v dospělém věku podporuje sexuální touhu, zlepšuje plodnost a celkově prospívá pohlavní orgánům.
  • U dětí naopak mírní projevy hyperaktivity a pozitivně ovlivňuje růst. 
  • Chřest hroznovitý prý prospívá oslabeným, hubeným a podvyživeným lidem. Posiluje a harmonizuje jejich organismus, navrací a podporuje u nich chuť k jídlu.

Otázky, na které se ptáte nejčastěji. Co je dobré znát před nákupem?

Odkud rostlina Shatawari pochází?

Přirozeně Chřest hroznovitý roste v Nepálu, Himalájích, Austrálii a na Srí Lance. 

Na jaké potíže se Šatavari užívá především?

Nejčastěji je doporučován ženám, které trápí bolestivá a problematická menstruace, chtějí otěhotnět, čekají miminko, kojí nebo právě prochází menopauzou.

Mohou divoký chřest užívat lidé s alergií na běžný Chřest lékařský, který se používá v kuchyni jako zelenina?

Ne. Osobám alergickým na běžný chřest není doporučován ani druh Shatawari.

Kde koupím kořen šatavari?

Čerstvý kořen se u nás běžně neprodává. Koupit lze již zpracovaný kořen a to v podobě tablet, prášku nebo v tekuté formě. Nejčastěji se užívá prášková forma.

Mohou Shatawari bezpečně užívat těhotné a kojící ženy?

Ajurvédská medicína jej doporučuje. Specialisté na západě poukazují na nedostatek studií a ženám radí opatrnost a konzultaci s lékařem.

Pomáhá chřest hroznovitý také mužům?

Ano, u mužů příznivě ovlivňuje libido i potenci. Udržuje dobrý stav močové a reprodukční soustavy.

Má šatavari nějaké negativní účinky?

Problémy může způsobovat především lidem s alergií na chřest. Shatawari by rovněž neměli užívat osoby užívající diuretika nebo léky snižující hladinu cukru a osoby s hormonálními poruchami.

Co vše jsme o Shatawari zjistili?

Ačkoliv se dle ajurvédy královna bylin v indické medicíně používá na celou řadu zdravotních potíží, existuje pouze málo vědeckých studií, které by potvrdily všechny slibované účinky této zajímavé rostliny. 

Každopádně vyjmenované účinky potvrzuje přímo státní úřad, takže máte jistotu, že tato pozitiva budou reálně účinkovat i na vás.

Při užívání chřestu hroznovitého dbejte na:

  • dodržování doporučených dávek u zakoupených doplňků stravy,
  • nepřehánějte to s velikostí dávky při zpracování čerstvého kořene,
  • v případě těhotenství a kojení se raději o užívání Shatawari poraďte s lékařem.

NEZAPOMEŇTE, že optimální dávku shatawari doplníte pomocí směsi Blendea SUPERBALANCE. Ta má i další prospěšné účinky.

Klikněte na tlačítko a poznejte je všechny.

Blendea SUPERBALANCE, složení

Monika Šaríková

Jako profesionální copywriter. Je to má práce i koníček zároveň, a každé téma mě nějakým svým vlastním způsobem obohacuje. Mým srdcovým tématem však byl, je a bude zdravý životní styl, který pro mne znamená kombinaci všeho dobrého, co dělám nejen pro sebe samotnou, ale rovněž pro své blízké a hlavně životní prostředí. A čím lépe a spokojeně se cítím sama se sebou, tím více dokážu předat dál i vám - našim čtenářům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek

Jak mít o svátcích v pohodě trávení?

30.11.2023

„Já si o svátcích jím co chci!“ řekl nejeden svátečník, kterého pak bolel žaludek a břicho se mu nafukovalo až do Tří králů. „Já o svátcích držím zásadně dietu!“ řekl si druhý a pak u sváteční tabule záviděl, jak si ostatní přidávají salátku, než se jim dosmaží třetí kapří podkovička a zatím si přicinkávali druhým […]

Číst celý článek

Reflux: Co dělat, když se obsah žaludku vrací přes jícen a proč se to děje?

25.11.2023

Reflux, v lékařském slovníku gastroezofageální reflux, v lidské řeči reflux jícnu nebo kyselý reflux označuje častou poruchu, kdy se natrávená potrava a žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu. Jícen je trubice spojující hltan s žaludkem. Reflux vyvolává nepříjemné pálení žáhy, krkání, pocity překyselení, tíhy, tlaku a bolesti na hrudi a někdy až zvracení. Mnozí lidé […]

Číst celý článek

Příběh vzniku značky Blendea: Jak to celé začalo?

06.11.2023

Znáte takové ty šťastné a obdivuhodné příběhy, kdy jeden člověk dostane skvělý nápad, zrealizuje ho, úspěšně proslaví a lidé se jdou utlouct, aby si mohli výrobek koupit taky? Příběhy, které končí někde na pláži na Bali, kde se pak onen šikovný člověk vyvaluje a postuje na sítě záviděníhodné fotky? Podobný, ne-li stejný je i příběh […]

Číst celý článek

Nutrikosmetika: Vaše nová kadeřnice a kosmetička ve stravě 😯

25.10.2023

Nutrikosmetika je přesně to, co jste si zřejmě mysleli 🙂 Nutri = výživa/potrava, kosmetika = péče o vnější vzhled pleti, vlasů a nehtů. Pojmenování zatím není příliš známé, ale z nutrikosmetiky se evidentně stává nový výživový trend a my jako Blendea na trendy vždy okamžitě (a velmi rádi) reagujeme. Pomocí kosmetiky se snažíme zlepšit stav […]

Číst celý článek

Koenzym Q10: Důležitá sloučenina, které máte v těle (pravděpodobně) dostatek

10.10.2023

Pojem koenzym Q10 jsem poprvé zachytil v televizních reklamách. Byl doslova všude a primárně jej obsahovala kosmetika pro zpomalení stárnutí. Mluvilo se hlavně o anti-age účincích a reklamy byly již tradičně zaměřené na ženy, které se předčasného stárnutí bojí a brání nejvíce. Ty jsou zároveň nejčastějšími zákaznicemi oněch výrobků. Podívám se proto, co o tomto […]

Číst celý článek

Atopický ekzém: Najděte konkrétní spouštěč a vyhněte se mu 🚫

07.09.2023

Atopický ekzém (atopická dermatitida) je zdravotní stav způsobující suchou, svědící, olupující se a zanícenou pokožku. Atopický ekzém je velmi častý u novorozenců a dětí, ale trápí a znesnadňuje život i mnoha dospělým. Ekzém je většinou dlouhotrvající, a tedy chronické povahy. Navíc může často měnit intenzitu od téměř nepatrných svědivých flíčků až po velká zanícená a […]

Číst celý článek