Blog, Strana 29

Podzimní rituály aneb jak si užít podzim zdravá a neunavená?

Podzimní rituály aneb jak si užít podzim zdravá a neunavená?

Podzim je krásné, hravé období plné barev, které by nás mělo inspirovat. Může se ale stát, že nás občas spíše uvede do chmurné nálady, kdy se nám nechce nic jiného, než se uložit k zimní spánku a probudit se až na jaře s prvním zpěvem ptáků. Jak si podzim zpříjemnit a jaké podzimní rituály si osvojit, abyste prožili šťastný předzimní čas?

Podzim je v plném proudu a vy už to možná také cítíte – podzimní únava. Jakto? Vždyť venku stále ještě sem tam vysvitne slunce, lesy nám ukazují pří přehlídku svých pestrých barev, ale vaše nálada je už dávno na bodu mrazu?

Jedním z typických příznaků podzimní sezóny je velká změna počasí, která má přímý vliv na naše tělo a jeho fungování. Když teploty klesnou a denního světla ubývá, může se u nás objevit řada příznaků známých právě jako podzimní únava - celková deprese, pocit vyčerpání, nesoustředěnost a rozmrzelost. S tím vším lze ale hravě skoncovat.

Jak? Osvojte si několik podzimních rituálů, které vám opět vrátí chuť do života.

podzimni_ritualy

Tématické dekorace vám pomůžou naladit tu správnou podzimní atmosféru

 

Základní tipy na prospěšné podzimní rituály

Spánek

Cítíte se unavení? Tak spěte. Je to ta nejjednodušší, ale nejlepší rada. Snažte se spát pravidelně a usínat ještě před půlnocí. Desátá hodina večerní je pro usnutí ideální. Dopřejte svému tělu alespoň 8 hodin spánku.

Spěte v zatemněné místnosti, kterou si před ulehnutím důkladně vyvětrejte čerstvým vzduchem. Dejte si pozor na to, aby vás při usínání nerušilo žádné světlo, třeba ani z budíku, a nepípal vám do noci telefon. Dejte svému tělu to, co si zaslouží – hluboký a ničím nerušený odpočinek. Pravidelným spánkem posilujete tělo i mysl, je to ten nejlepší rituál.

Farmaceutka Ivana Látalová: "Svému tělu bychom v každém případě měli dopřát dostatek kvalitního spánku, protože v jeho průběhu se naše tělo regeneruje a sbírá síly pro další den."

 

Fyzická aktivita

Zní vám to jako klišé? Nebo snad jako zlý sen – cvičit ještě na podzim? Kdepak, podzim je právě ten správný čas, kdy byste měli s pravidelným cvičením začít. Nečekejte na novoroční předsevzetí, buďte napřed.

Představte si, jak to uleví vaší psychice, když vaše kamarádky začnou cvičit až v lednu a vy už budete mít dvouměsíční náskok. Při společných kurzech aerobiku nebo v posilovně budete pak za hvězdu.

Fyzická aktivita totiž snižuje duševní napětí, posiluje srdce a krevní oběh, pomáhá snižovat krevní tlak a cholesterol, zvyšuje odolnost proti nemocem a podporuje také sexuální funkce. Není přitom třeba lámat rekordy, postačí pravidelná procházka nebo návštěva plaveckého bazénu. Lékaři doporučují věnovat se nějaké pohybové aktivitě zhruba 30 minut denně nebo 45 minut obden.” zdroj

Takže se s chutí vrhněte do toho už nyní, zkuste si domluvit několik hodin s trenérkou nebo zajděte na skupinový kruhový trénink, kde nikoho neznáte. Budete se cítit báječně jak po fyzické stránce, tak i po té psychické.

Navíc tím, že tělo rozhýbete, pochopitelně tělo i zahřejete. A to je přesně to, co na podzim s ubývající teplotou potřebujete – už žádné zkřehlé prsty. Aby se vám ke cvičení snáz odhodlávalo, určete si den v týdnu a přesnou hodinu, kdy pravidelně na lekci dorazíte a jděte rovnou z práce, aby vás nemohlo ve vašem rozhodnutí nic zlomit. Udělejte si svůj vlastní malý rituál.

 

Vyvážená a pestrá strava

Strava je samozřejmě jedním ze základních stavebních kamenů ke zdraví a vitalitě. Myslete na to, že je potřeba stravovat se tak, abychom neměli žádné nutriční nedostatky. Abychom toho dosáhli, potřebujeme zvýšit příjem vlákniny, vitamínů a bílkovin, které stimulují naše tělo, ale i náladu.

Proto doporučuje tak zvané good-mood potraviny, neboli potraviny, které vám zajistí dobrou náladu. Které to jsou? Třeba vajíčka, dýně, oříšky, banány, luštěniny, losos, pstruh, ústřice nebo houby či hořká čokoláda. Udělejte si své vlastní denní jídelní rituály, do kterých tyto potraviny zahrnete. Začněte třeba pravidelnou teplou snídaní.

PharmDr.Tomáš Arndt doporučuje:  "Významné je jíst v klidu a pohodě, nikam nespěchat a jídlo si, pokud možno, vychutnat. Vím, že to není vždy možné, ale měli bychom se o alespoň pokusit. V případě problémů s trávením jsou nám k dispozici doplňky stravy obsahující přírodní enzym podporující trávení nebo čajové směsi s bylinkami pro lepší zažívání (například máta, fenykl, kmín nebo pelyněk)."

tepla_zdrava_snidane

Jedním z vašich podzimních rituálů může být pravidelná teplá snídaně

 

Snídaně jako významný podzimní rituál

  • Dejte si k snídani míchaná vajíčka se žitným chlebem
  • Jestliže milujete chleba s pomazánkami a nechcete se ho vzdát, připravte si domácí hummus
  • Pokud preferujete sladkou snídani, báječná bude jáhlová kaše s banánem a oříšky
  • Nefandíte-li kaším, udělejte si lívanečky z vajíčka, rozmačkaného banánu a ovesných vloček, které posypete nakrájenými oříšky a zalijete javorovým sirupem
  • Chcete něco sladkého, ale co nejvíc fresh? Nakrájejte si na kousky jablko nebo hrušku, povařte ve vodě a následně zasypte rozinkami a skořicí
  • Chcete zůstat u slané snídaně, ale vajíčka vás neoslovila? Tak si dejte teplou dýňovou polévku nebo vařenou mrkev
TIP: Zkuste místo kávy pít Blendea SUPERCOFFEE. To obsahuje především zdraví prospěšnou vlákninu, která zlepšuje zažívání. Navíc nejde o žádný stimulant, kterým na třeba právě klasická káva.
.

 

Imunita

I pro vaši imunitu jsou pravidelné rituály velkým pomocníkem. Jakmile si tělo na něco zvykne, stává se odolnější vůči vnějším vlivům. Nicméně stejně tak, jako je důležité posilovat mysl a tělo, je potřeba obrnit naši imunitu. Jak na to?

 

Vitamin C

Základem je pravidelná dávka vitaminu C. Vitamín C je považován za všelék. Má protizánětlivé, regenerační a povzbuzující účinky. Působí v těle jako významný antioxidant, který chrání buňky před škodlivými látkami, ale i před stresem. (Na to je mimochodem skvělé i magnesium.)

Jeho velké množství najdeme třeba v rakytníku nebo černém rybízu. Dále v brokolici, růžičkové kapustě, kiwi, citrusech, papáje nebo v semínkách goji. Dejte si pravidelně každé ráno dostatek vitaminu C a uvidíte, že se hned budete cítit lépe.

.
.

 

zdroje_vitaminu_c

Zásobte tělo vitaminem C

 

Směs superpotravin Blendea SUPERGREENS

Imunitu také podpoříte pravidelným užíváním zeleného zázraku Blendea SUPERGREENS. Kromě podpory imunity zlepšuje také zažívání a trávení, dodává nám energii a celkově podporuje organismus.

Obsahuje totiž 5 zelených superpotravin – zelený ječmen, mladou pšenici, spirulinu a chlorellu, které se o všechny tyto benefity postarají.

  • Zelený ječmen přispívá ke kvalitnějšímu spánku, posiluje imunitní systém a dodává potřebnou energii.
  • Mladá pšenice zlepšuje trávení, redukuje záněty a zvyšuje celkovou odolnost organismu. Zbavuje tělo nečistot, těžkých kovů a jiných toxinů.
  • Spirulina má vysoký podíl rostlinných bílkovin (50-70 %), zmírňuje projevy různých nemocí, včetně diabetu 2. typu, alergií a onemocnění srdce.
  • Chlorella funguje jako přírodní antibiotikum a urychluje proces detoxikace.
.

 

Podzimní detoxikační pleťová maska

Na podzim se vám vyplatí i lehčí detoxikační rituály. Máme pro vás jeden tip, který pomůže vaší krásné pleti a zároveň vás parádně odreaguje. Vyzkoušejte naši domácí pleťovou masku s Blendeou, jogurtem, medem a aloe vera. Příprava je jednoduchá, zabere vám asi tak dvě minutky a výsledky budou stát opravdu za to. Recept najdete zde pod odkazem.

 

Domácí pleťová maska z brambory

Brambory obsahují draslík, síru, fosfor a chlorid, čímž mohou zlepšit průběh akné. Obsahují navíc antioxidanty, které vyživují pokožku a podporují obnovu  kožních buněk. Pokud vás tedy na podzim trápí akné, směle do toho.

Postup: Nastrouhejte 1 syrovou bramboru a nanášejte dužinu a šťávu na obličej krouživými pohyby. Nechte zaschnout a působit asi 20 minut. Poté opláchněte obličej teplou vodou a ošetřete svým běžným pleťovým krémem. Tento rituál doporučujeme provádět každý víkend.

 

Hoďte mysl do pohody, zejména na podzim

Na mysl nesmíte ve svých podzimních rituálech zapomínat. Pozitivní myšlení je jeden z hlavních motorů, který nás žene vpřed. Proto byste měli každý den, třeba před usnutím, pozitivní myšlení trénovat.

Je skvělé si na konci dne srovnat všechny zážitky, informace a myšlenky za posledních několik hodin a vyhodnotit si je. Nakonec je dobré najít věc, která se vám ten den povedla a za kterou se sami v duchu (anebo i nahlas) pochválíte.

Vyberte si jednu pozitivní zkušenost, kterou jste se naučili a vtiskněte si ji do podvědomí. A pokud ještě během dne zažíváte nějakou šťastnou či příjemnou věc, prožijte ji naplno. Neodbývejte hezké zážitky a pořádně se nad nimi zamyslete. Proč se tak dějí a jak docílit toho, aby se tento pocit mohl opakovat. To je dalším aspektem pozitivního myšlení.

Více informací a hned několik kroků k pozitivnímu myšlení si můžete přečíst na webu PsychologyToday.com. Přeji vám krásný a šťastný podzim.

DÁLE ČTĚTE: Jak se obloukem vyhnout podzimní únavě?
Melasa - účinky, rizika a kompletní nutriční profil

Melasa - účinky, rizika a kompletní nutriční profil

V podrobném profilu superpotraviny melasa zjistíte:

  • jak přesně vám melasa může zlepšit zdravotní stav a kondici
  • jaký je vliv melasy na hubnutí, krásu a vitalitu
  • jaký je kompletní výživový profil melasy
  • nežádoucí účinky a kdo by melasu užívat neměl

melasa profil

 

Melasa je sladidlo zdravější než cukr

melasa

Melasa je hustý, mazlavý a lepkavý, hnědý sirup vzniklý jako vedlejší produkt při výrobě cukru. Získává se nejčastěji z drcené cukrové třtiny nebo cukrové řepy. Jako superpotravina je označovaná díky svému vysokému obsahu živin.

Někteří příznivci melasy uvádí, že je melasa nejen zdravější než cukr, ale že má také jedinečné zdravotní benefity. Narozdíl od cukru rafinovaného melasa obsahuje i důležité vitamíny, minerály, a je zdravější.  Obsahuje však také velké množství cukrů (zhruba 50 %) a neměla by se proto konzumovat ve velkém.

 

Jak se melasa vyrábí?

Cukrová třtina nebo cukrová řepa se nejprve rozdrtí a extrahuje se šťáva. Šťáva se poté vaří a tvoří se v ní cukrové krystaly. Ty se z kapaliny vytahují. Melasa je tmavý, hnědý sirup, který zbyde po té, co už ze šťávy více cukru technologicky odstranit nejde.

cukrová třtina

Melasa pro lidskou spotřebu se vyrábí nejčastěji z cukrové třtiny

Cílem je z cukrové třtiny, řepy nebo čiroku odstranit co nejefektivněji co nejvíc sacharózy nebo stolního cukruTo, co zbyde, se nevyhodí - vzniká melasa - cenné sladidlo a doplněk krmiv. Proces se několikrát opakuje. Pokaždé vzniká jiný typ melasy.

VIDEO: Výroba melasy z cukrové třtiny

 

Typy melasy

Existuje několik typů melasy, které se liší barvou, konzistencí, chutí a obsahem cukru.

  • Světlá melasa - vzniká po prvním varu. Sirup má nejsvětlejší barvu a nejsladší chuť. Nejčastěji se používá do pečení.
  • Tmavá melasa - vzniká po druhém varu. Je hustší, tmavší a méně sladká. Také se může používat do pečení, má však výraznější barvu a chuť.
  • Blackstrap melasa - vzniká po třetím varu. Je nejhustší, nejtmavší a má hořkou chuť. Jelikož je nejkoncentrovanější, obsahuje nejvíce vitamínů a minerálů. Pro zdraví má údajně největší přínos právě tento typ melasy. Blackstrap melasa obsahuje nejméně cukrů ze všech výrobků z cukrové třtiny. melasa

Blackstrap melasa je nejčernější, chuťově nejvýraznější a také nejzdravější

  • Sulfurovaná melasa - obsahuje přidaný oxid siřičitý, který působí jako konzervant a brání zkažení. Sulfurovaná melasa (vyrábí se z mladé cukrové třtiny) bývá méně sladká než ta nesulfurovaná (ta se vyrábí ze zralé cukrové třtiny).

cukrová řepa

Melasa se kromě z cukrové třtiny a řepy vyrábí také například z čiroku, granátových jablek, karobu, moruší a datlí

 

Melasa vs. cukr

Melasa obsahuje několik důležitých živin a antioxidantů, což z ní dělá lepší volbu, než je běžný rafinovaný cukr (který obsahuje 0 živin). Stále však obsahuje velké množství cukrů, které mohou při nadměrné konzumaci škodit. Melasa je tedy na rozdíl od cukru jen o něco málo zdraví škodlivější. Obsahuje sice o trochu více živin, s obsahem živin například z ovoce a zeleniny je to však nesrovnatelné.

Melasa obsahuje přes 50 % cukrů

Výživová specialistka Margit Slimáková:
"I když třtinový cukr můžeme považovat za o něco prospěšnější než bílý, i v tomto případě platí, že trocha mikroživin nedělá z potraviny automaticky zdravou. To platí i o melase. Všechny živiny, které obsahuje, navíc najdeme i v mnohonásobně prospěšnějších potravinách bez rizik spojených s přidaným cukrem."

 

Důležité informace o melase

  • Známá také jako: molasses, světlá melasa, tmavá melasa, blackstrap melasa, černý zázrak
  • Krajina původu: Evropa, Rusko, USA, Paraguay
  • Prodává se ve formě: sirup, karamely, sušenky, pečené fazole, glazura na mase, ztvrdlá melasa, třtinový cukr s melasou, popcorn s melasou, pečivo, čaj, melasový cukr, hnědý cukr, chleba koláče, perník, omáčky na grilování, pivo, kyselá zálivka, rum, sušené maso, droždí, tabák
  • Dostupnost v ČR a SR– ano

melasa mapa

Melasa se nejčastěji vyrábí v těchto oblastech

 

 

Fakta o melase

Věděli jste, že …

  • Melasa má glykemický index 55 - což je mnohem méně, než jaký je glykemický index rafinovaného cukru (kolem 60).
  • Blackstrap melasa podle výzkumů obsahuje více antioxidantů, než med (podobně další přírodní sladidla - agávový nebo javorový sirup).
SLYŠELI JSTE o Bostonské melasové tragédii? V lednu 1919 v Bostonu kvůli rychlému oteplení a nekvalitní konstrukci praskl kontejner s 8 700 000 litry melasy. Melasa se ulicemi valila rychlostí až 56 km/h, zaplaveny byly až do výšky jednoho metru. 21 lidí při nehodě zemřelo, 150 zraněno. 300 lidí Boston asi 2 týdny čistilo.
  • Melasa je tmavá, protože cukr v ní během výroby krystalizuje.
  • Melasa má výraznou nahořklou chuť.

výroba melasy

Melasa je vedlejším produktem výroby cukru

  • Melasa se vyrábí také z granátových jablek (směs džusu z granátových jablek, citronu a cukru).
  • Melasa je hlavní přídavnou látku tabáku do vodních dýmek.
VÍTE, ŽE melasa je vlastně odpad vznikající při výrobě cukru? Obsahuje však všechny cenné látky z cukrové třtiny nebo řepy.

 

Předpokládané účinky melasy

Pro potvrzení účinků melasy na lidské zdraví zatím nebylo provedeno dostatečné množství vědeckých výzkumů. Živiny v ní obsažené jsou však s některými účinky spojovány.

  • Melasa pro zdravé kosti. Melasa obsahuje značné množství vápníku, který hraje důležitou roli ve zdraví kostí, zubů a prevenci osteoporózy. Zdravé kosti udržuje i měď a selen, kterých je melasa taktéž dobrým zdrojem.
  • Melasa pro zdraví srdce. Melasa je dobrým zdrojem draslíku, který podporuje normální krevní tlak a pomáhá udržovat srdce zdravé. Studie na myších ukazují, že melasa může pomáhat zvyšovat hladinu HDL neboli “dobrého” cholesterolu, který může být prevencí onemocnění srdce, mrtvice a usazenin v tepnách.

cukrová třtina

Melasa například z cukrové třtiny obsahuje důležité živiny

  • U zdravých dospělých melasa možná pomáhá stabilizovat hladinu krevního cukru. Jedna studie ukázala, že konzumace melasy spolu s potravinami obsahujícími sacharidy vedla k nižším hladinám inzulínu, než když byly potraviny konzumovány samotné.
  • Melasa obsahuje antioxidanty. Studie ukazují, že antioxidanty mohou chránit buňky před oxidačním stresem (spojovaným s rakovinou a dalšími nemocemi) a posilovat imunitu.
  • Melasa obsahuje niacin (B3), který může být prevencí Alzheimerovy choroby, pomáhat se zdravím a vitalitou vaší pokožky, nervovým a trávicím systémem.
  • Melasa obsahuje kyselinu pantotenovou (B5), která může snižovat hladinu tuků v krvi u lidí se zvýšeným cholesterolem a také symptomy revmatoidní artritidy. Pomáhá i s vývojem a růstem u mladých lidí.

VIDEO: Jak se vyrábí melasa:

  • Melasa obsahuje také pyridoxin (B6), který může snižovat riziko srdečních onemocnění, nevolnosti v těhotenství a příznaky PMS (premenstruační syndrom). Vašemu tělu pomáhá také s rozkládáním bílkovin a udržuje zdraví červených krvinek. Přispívá i k produkci serotoninunavozování pocitů radosti, zlepšuje spánek a může pomáhat i se zvyšováním sexuální touhy.
  • Cholin obsažený v melase může být prevencí kardiovaskulárních chorob, rakoviny, mnoha komplikací v těhotenství a zlepšovat paměť.
  • Thiamin a riboflavin pomáhají vytvářet energii a hrají zásadní roli v enzymech ovlivňujících činnost svalů, nervů a srdce.
  • Melasa může přispívat ke správné funkci srdce, nervů a dalších tělních systémů.
  • Melasa může zlepšovat trávení a čistit tělo (játra).
  • Melasa se používá také proti zácpě, na kožní problémy a chronickou únavu.

 

Zdravotní a kosmetické využití melasy

Melasa proti anémii

Jeden typ anémie (nemoc při které pacient nemá dostatek červených krvinek, často se cítí unavený a slabý) může být způsobený nedostatkem železa. Melasa je dobrým zdrojem železa.

sušenky s melasou

Melasa se přidává třeba do sušenek

 

Melasa na vlasy

Melasa může vylepšit bělené, ondulované a barvené vlasy. Melasový, lepivý sirup však neaplikujte přímo do vlasů. Raději ho smíchejte s teplou vodou, naneste na vlasy a nechte 15 minut působit. Melasu můžete kombinovat například s vaším běžným šamponem či kokosovým mlékem.

 

Melasa při přípravě pokrmů

Melasa se používá jako zdravější alternativa cukru pro oslazení a dobarvení pokrmů. Můžete ji přidat například do ovesné kaše, salátového dresinku, marinády na kuře, maso nebo rybu, do čaje a kávy nebo do teplé vody, kravského či mandlového mléka.

VÍTE, ŽE vstřebávání železa z rostlinných zdrojů usnadňuje vitamín C? Konzumujte melasu například s citrusy, žlutým melounem, jahodami, červenou paprikou, rajčaty, zelím nebo brokolicí. Potraviny bohaté na vápník naopak absorpci železa z melasy blokují.

 

Melasa a hubnutí

Někteří lidé melasu používají jako náhražku cukru s cílem zhubnout. Melasa je však vysokokalorická a pouhé vyměnění ji za rafinovaný cukr vám zhubnout nepomůže. Obsahuje však důležité živiny, které mohou podpořit vaše celkové zdraví.

koláč s melasou

Melasou můžete nahradit cukr například při pečení

 

Melasa a detoxikace

Melasa je spolu s kajenským pepřem a citronem přísadou čistícího půstu. Půst konzultujte nejdříve se svým lékařem - zvláště pokud užíváte nějaké léky.

 

Melasa ve výrobě

V likérnictví se z melasy z cukrové třtiny vyrábí rum. Používá se také k výrobě lihu, kyseliny citronové a droždí, na krmení (pro skot), jako zdroj uhlíku a v pěstebních prostředích (hnojivo).

 

Nutriční hodnoty melasy

100 g melasy obsahuje zhruba tyto hodnoty (DDD = doporučená denní dávka):

Nutriční hodnoty:
  • sacharidy - 100 % - 74,7 g - 25 % DDD
  • cukry - 55,5 g
  • tuky - 0,1 g - 0 % DDD
  • omega - 6 mastné kyseliny - 50 mg
  • 290 kalorií (1214 kJ) - 14 % DDD
  • voda - 21,9 g
  • popel - 3,3 g
Vitamíny
  • niacin - 0,9 mg - 5 % DDD
  • vitamín B6 - 0,7 mg - 34 % DDD
  • kyselina pantothenová - 0,8 g - 8 % DDD
  • cholin - 13,3 mg
Minerály
  • draslík - 205 mg - 20 % DDD
  • železo - 4,7 mg - 26 % DDD
  • hořčík - 242 mg - 61 % DDD
  • fosfor -31 mg - 3 % DDD
  • draslík - 1464 mg - 42 % DDD
  • sodík - 37 mg - 2 % DDD
  • zinek - 0,3 mg - 2 % DDD
  • měď - 0,5 mg - 24 % DDD
  • mangan - 1,5 mg - 77 % DDD
  • selen - 17,8 mcg - 25 % DDD

 

Dávkování melasy

Doporučená denní dávka zatím vědecky stanovena nebyla. Obecně se doporučuje 2 čajové lžičky nebo 1 polévková lžíce melasy denně.

melasa

Lidé nejčastěji užívají 2 čajové lžičky melasy denně

 

Užívání melasy

Melasu můžete přidávat do receptů nebo do horké vody a užívat jako doplněk stravy. Můžete ji také například smíchat s pečenými fazolemi, použít jako glazuru na kuře, krocana či jiné maso. Někteří lidé melasu konzumují přímo lžící.

fazole s melasou

Melasa se hodí do slaných i sladkých receptů

 

Nežádoucí účinky melasy

V omezeném množství je melasa pro většinu dospělých pravděpodobně bezpečná. Melasa obsahuje spoustu cukru, který může být v nadměrném množství zdraví škodlivý. Nadbytek cukru je spojen s obezitou, cukrovkou 2. typu a srdečními onemocněními. Kvůli vysokému obsahu cukru melasu přidávejte jen jako doplněk stravy. Lepší variantou pro doplnění živin je konzumace nezpracovaných potravin.

melasa

Melasa je více než z poloviny tvořená cukry

 

Přestože melasa může být dobrou alternativou rafinovaného cukru, nadměrný příjem jakéhokoli cukru může mít negativní účinky na zdraví. Melasa může způsobit zažívací potíže. Při konzumaci velkých množství melasy může dojít k uvolnění stolice nebo průjmu.

Zubní lékař Matúš Ondrušek:
"Bežne v potravinách sa najčastejšie vyskytuje biely rafinovaný cukor dodatočne zafarbený melasou, karamelom, či cukrovým sirupom. Jeho škodlivosť na zuby je rovnaká ako pri repnom cukre."

 

Kdo by melasu jíst neměl

Diabetici a melasa

Lidé s cukrovkou by se konzumaci větších množství melasy měli vyhnout.

 

Lidé se zažívacími potížemi a melasa

Pokud máte syndrom dráždivého tračníku (IBS) nebo máte zažívací potíže, konzumaci melasy se raději vyhněte.

sklenice s melasou

Melasa může mít lehce projímavé účinky

 

Lidé s alergií na síru

Lidé s alergií na síru by si měli pořídit unsulphured Blackstrap melasu, nikoli tu sufurovanou.

 

S jakými léky melasu neužívat? (kontraindikace)

Není známo, účinky kterých léků melasa ovlivňuje. Pokud dlouhodobě nějaké užíváte, poraďte se o pravidelném užívání melasy nejdříve s lékařem.

melasa v mléce

Melasu jako doplňek stravy můžete jíst samotnou nebo rozpustit v mléce či horké vodě. Kvůli vstřebávání železa je lepší mléko rostlinné než kravské

 

Melasa a FAQ - často kladené dotazy

Kde melasu koupit?

Melasu můžete sehnat ve specializovaných obchodech se zdravou výživou a na e-shopech.

Je melasa vhodná pro cukrovkáře?

Pokud máte cukrovku, bude pro vás vhodnější nízkokalorické sladidlo - například stévie nebo erythritol.

Je melasa bezlepková?

Ano, melasa je přirozeně bezlepková potravina.

Zhubnu díky melase?

Zhubnete jedině tak, že váš kalorický výdej bude nižší, než příjem. Melasa patří mezi vysoce kalorické potraviny.

Jak se melasa používá?

Melasu můžete použít jako sladidlo při pečení, vaření, do nápojů, jako polevu nebo doplněk stravy rozpuštěnou pouze v horké vodě.

Z čeho se melasa vyrábí?

Melasa se nejčastěji vyrábí z cukrové třtiny nebo řepy. Vyrábět se však může například z granátových jablek nebo datlí.

Má se melasa skladovat v ledničce?

Záleží na konkrétním výrobci. Většinou však nemusí.

Je melasa lepší než rafinovaný cukr?

Melasa na rozdíl od běžného cukru obsahuje důležité živiny. Zhruba z poloviny je však cukry tvořená a přemíra jí lidskému organismu škodí také.

Jaký je rozdíl mezi sulfurovanou a unsulfurovanou melasou?

Sulfurovaná (obsahující síru) melasa se vyrábí z nezralé zelené cukrové třtiny a pak se během extrakce cukru zpracovává se sirnými výpary. Unsulfurovaná melasa se vyrábí ze zralé cukrové třtiny a síru neobsahuje.

Je lepší melasa z cukrové řepy nebo třtiny?

Složení je podobné, avšak třtinová melasa se chová neutrálně až zásaditě, což je pro lidské tělo lepší.

Domácí ovocná zmrzlina s pekanovými ořechy a cuketou

Domácí ovocná zmrzlina s pekanovými ořechy a cuketou

Nejlepší na domácích zmrzlinách je to, že se jim v mrazáku nic nestane a počkají na vás kdykoliv chytnete chuť na něco dobrého. Myslím na vaše zdraví a tato zmrzka podpoří imunitu a nepřidá ani deka na váze.

 

Ovocná zmrzlina s pekanovými ořechy a cuketou

domaci_orechova_zmrzlina

 

Budete potřebovat:

  • 3 mražené banány
  • ½ hrnku mražených jahod
  • ½ hrnku mražených ostružin
  • ¼ cukety
  • 1 odměrka čokoládového proteinu
  • 50 ml mandlového mléka
  • hrst pekanových ořechů
  • 1 lžička Maca prášku
  • skořice
  • 1 odměrka zelené směsi Blendea SUPERGREENS
.

 

Postup: 

Pekanové ořechy si pomocí rukou mírně nadrtíme a přidáme spolu s ostatními ingrediencemi to mixéru. Nezapomeňte na odměrku Blendea, aby byla zmrzlina ještě více prospěšná. Mixujeme do té doby, než se nám vytvoří krásně krémová zmrzlina. Vložíme do dózy a zamrazíme.

 

Zdravotní benefity surovin: 

  • Pekanové ořechy jsou skvělým zdrojem zinku, který je zásadní pro fungování bílých krvinek.
  • Ostružiny zlepšují stav cévního systému.
  • Jedna z nejvýznamnějších schopností skořice je snižování hladiny cukru v krvi.
  • Maca prášek je skvělým přírodním podpůrným prostředkem k vyrovnání hormonů v těle.
  • Zelená směs superpotravin Blendea SUPERGREENS povzbuzuje práci metabolismu, čistí tělo a posiluje naši imunitu. Vyzkoušejte ji a uvidíte sami.
.
B-komplex - 8 typů vitamínu B a bohaté rostlinné i živočišné zdroje

B-komplex - 8 typů vitamínu B a bohaté rostlinné i živočišné zdroje

B-komplex je soubor 8 typů vitamínů B nezbytných pro náš organismus. Tyto vitamíny ovlivňují náš metabolismus, nervový systém a paměť. Mají také vliv na hladinu cholesterolu v krvi či na pleť.

Lidé si dlouho mysleli, že vitamín B je jen jeden. Až po dlouhé době se zjistilo, že jich je hned několik, dokonce celý komplex 8 typů. Společně tvoří b-komplex.

Čím dalším nám vlastně vitamíny B prospívají, kde je najdeme a co nám hrozí, pokud jich nebudeme mít dostatek? Čtěte dál a dozvíte se to.

 

Co je B-komplex?

B-komplex je skupina 8 vitamínů. Do skupiny B-komplex patří:

  • vitamín B1 - thiamin
  • vitamín B2 - riboflavin
  • vitamín B3 - niacin
  • vitamín B5 - kyselina pantothenová
  • vitamín B6 - pyridoxin
  • vitamín B7 - biotin (neboli vitamín H)
  • vitamín B9 - kyselina listová (neboli folacin)
  • vitamín B12 - kobalamin
  • vitamín B17 - lékaři zatím neuznaný

Všechny tyto vitamíny jsou rozpustné ve vodě. To znamená, že tělo množství vitamínů, které nevyužije, neuchovává a vylučuje je skrz moč. Je to také důvod, proč tyto druhy vitamínů musíme přijímat pravidelně.

I když tyto vitamíny spadají do jedné skupiny, my je často ve svém životě nerozlišujeme. V určitých vlastnostech od sebe velmi liší.

.
.

 

Proč vitamín B potřebujeme a co vše dokáže?

Vitamín B1 - thiamin

Thiamin, známý jako vitamín B1, zajišťuje mnoho důležitých funkcí v našem těle. Hraje důležitou roli v přetváření sacharidů na cukry, které se dále přetváří na energii. Hraje klíčovou roli ve funkci našich nervů a svalů. Také zajišťuje rozklad tuků a bílkovin.

Thiaminu se někdy říká antistresový vitamín, protože zlepšuje schopnost těla odolávat stresu. Dále tento vitamín chrání náš mozek. Jeho zvýšená dávka pomáhá redukovat únavu po mrtvici.

 

Zdroje vitamínu B1

Existuje mnoho potravin obsahujících velké množství vitamínu B1.  Mezi potraviny, které ho obsahují nejvíce patří:

  • hovězí maso
  • játra
  • ořechy
  • oves
  • pomeranče
  • vepřové maso
  • vejce

Jak sami vidíte, tento vitamín je obsažen v různorodých potravinách. Je tedy snadno dostupný vegetariánům i veganům.

 

Projevy nedostatku vitamínu B1

Deficit vitamínu B1 je spjat s nervovým a svalovým systémem. Mezi příznaky nedostatku patří deprese, emoční nestabilita, strach, nekontrolovatelné chování, slabost a ztráta paměti.

Při nedostatku thiaminu se může v horším případě vyskytnout choroba beri-beri.

hovezi_maso_zdroj_vitaminu_b

Skvělá zpráva pro milovníky hovězího masa - je plné vitamínů B

 

Vitamín B2 - riboflavin

Tato složka B-komplexu je záchranou při migréně a pomáhá nám při kardiovaskulárních onemocněních.

Riboflavin funguje jako prevence proti poklesu kognitivní funkce. Jeho zvýšená dávka dokonce tyto funkce zlepšuje. Mezi kognitivní funkce, neboli paměťové funkce, patří řeč, paměť, koncentrace a prostorová orientace.

Zjistilo se, že lidé trpící depresemi mají nedostatek vitamínu B2. Pokud by tito lidé zvýšili svou denní dávku riboflavinu, jejich problém s depresemi se může zlepšit.

 

Zdroje vitamínu B2

Vitamín B2 najdeme ve

  • vejcích
  • oříškách
  • mléčných výrobcích
  • masu
  • houbách
  • sójových bobech
  • zelené listové zelenině

 

Projevy nedostatku vitamínu B2

Riboflavin se nachází v mnoha potravinách, proto je jeho nedostatek ve vyspělých zemích velmi vzácný. Mezi nejohroženější skupiny patří lidé, kteří drží striktní dietu, lidé s celiakií nebo podvyživení lidé.

Mezi příznaky nedostatku patří záněty kůže, otoky měkké tkáně v ústech, bolest v krku a anémie.

 

Vitamín B3 - niacin

Niacin patří do skupiny B-komplex a je nazýván vitamínem B3. Jako ostatní vitamíny B, i niacin pomáhá přetvářet potravu na energii.

Dále tento vitamín snižuje LDL (“špatný”) cholesterol. Právě díky užívání vitamínu B3 se jeho hladina může snížit o 5 - 20 %. Navíc, zvyšuje HDL (“dobrý”) cholesterol. Výsledky studie ukázaly, že zvýšení hladiny HDL cholesterolu může být až o 35 %.

Vitamín B pomáhá v léčbě několika typů schizofrenie, protože pomáhá odstranit poškozené buňky.

Vitamín B3 chrání naši kůži před poškozením sluncem, a to dokonce i pokud je součástí krému. Studie prokázala, že pravidelné užívání vitamínu B3 snižuje počet nemelanomových nádorů kůže u lidí s vysokým rizikem výskytu rakoviny kůže.

 

Zdroje vitamínu B3:

Potraviny, které obsahují vitamín B3 jsou:

  • tuňák
  • losos
  • kuřecí prsa
  • houby
  • hnědá rýže
  • vepřové kotlety
  • avokádo
  • arašídy
  • hrášek 

 

Nedostatek vitamínu B3

Opět jako u předchozích vitamínů je nedostatek vitamínu B3 velmi vzácný. Objevuje se spíše v zemích třetího světa. Mezi symptomy patří bolesti hlavy, průjem, deprese, únava a kožní problémy. 

losos_zdroj_vitaminu_b

Losos obsahuje kromě vitamínu B3 také další vitamíny B, fosfor a hořčík

 

Vitamín B5 - kyselina pantothenová

Dalším vitamínem je vitamín B5, neboli kyselina pantothenová. Tento vitamín není tak známý, jelikož jeho nedostatek je velmi výjimečný. Pomáhá regulovat náš autonomní nervový systém pomocí produkce neurotransmiterů.

Kyselina pantothenová pozitivní dopad na pleť, kterou hydratuje. Dokonce nedostatek vitamínu B5 může přispět ke tvorbě akné.

Pokud máte problém se suchýma očima, zkuste si pořídit oční kapky, které obsahují vitamín B5. Pomáhá snížit bolest a zánět v očích.

Vitamín B5 může snížit krevní tlak a chránit před selháním srdce. V jedné studii, ve které podávali kyselinu pantothenovou pacientům se srdeční chorobou, vyhodnotili, že tato látka má velmi pozitivní účinky na tyto pacienty.

 

Zdroje vitamínu B5

Vitamín B5 je obsažen ve velkém množství potravin. Jeho zdrojem je například:

  • losos
  • kuřecí prsa
  • avokádo
  • slunečnicová semínka
  • mléko
  • houževnatec jedlý

 

Nedostatek vitamínu B5

Mnoho potravin obsahuje vitamín B5, proto je jeho deficit vzácný. Při zdravém a rozmanitém stravování by se neměl deficit vitamínu B5 objevit.

Ale pokud i přesto trpíte nedostatkem, může se to projevit únavou, depresí, nevolností, zvracením, svalovými křečemi, pálením nohou či poruchou spánku. Dále se jeho nedostatek také může projevit zvýšenou citlivostí na inzulín. 

mleko_zdroj_vitaminu_b

Mléko obsahuje mnoho vitamínu B5

 

Vitamín B6 - pyridoxin

Pyridoxin, neboli vitamín B6, je nepostradatelný pro tvorbu červených krvinek a neurotransmiterů.

Vitamín B6 ovlivňuje naši náladu. Je to hlavně díky tomu, že hraje důležitou roli v tvorbě neurotransmiterů, které regulují emoce.  Dále pyridoxin snižuje hladinu aminokyseliny homocistein, jejíž vysoká hladina bývá spojována s depresemi.

Pyridoxin může ženám pomoci v boji proti příznakům PMS včetně úzkosti a podrážděnosti.

Vitamín B6 bývá často užíván těhotnými ženami při těhotenství. Pomáhá totiž při těhotenských nevolnostech. Studie prokázala, že denní užívání vitamínu B6 těhotnými ženami radikálně snížilo jejich nevolnosti.

Dokonce tento vitamín může snížit riziko oční choroby VPDM (věkem podmíněná makulární degenerace), při které dochází k poškození sítnice u starších lidí.

 

Zdroje vitamínu B6:

Vitamín B6 najdeme v

  • mléku
  • sýru ricotta
  • lososu
  • tuňáku
  • mrkvi
  • špenátu
  • banánu

Ing. Martin Škába, výživový specialista:

"Banány obsahují dopamin, přírodní chemickou látku, která má vliv na vaši náladu. Jsou také bohaté na vitamíny B, včetně vitamínu B6, které pomáhají uklidnit váš nervový systém. Dále také hořčík a další živiny spojené s pozitivní náladou."

 

Nedostatek vitamínu B6:

Nedostatek vitamínu B6 může způsobit problémy s pletí, při které se vyskytné červená svědivá vyrážka. Dále může způsobit depresi, anémii, nevolnost a objevuje se zvýšená náchylnost k infekcím.

 

Vitamín B7 - biotin

Jako další vitamín je tu vitamín B7, který je spíše známý jako biotin. Biotin podporuje neurologické funkce a udržování hladiny cukru v krvi.

Vitamín B7 podporuje funkci mozku a stejně jako vitamín B2 působí preventivně proti poklesu kognitivní funkce. Vysoká dávka biotinu může dokonce zmírnit příznaky roztroušené sklerózy.

Biotin je velmi důležitý pro naši pleť a nehty a to díky jeho roli při vzniku mastných kyselin. Vitamín B7 je také důležitý pro naše vlasy. Bylo prokázáno, že díky jeho dostatečným užíváním se může zlepšit kvalita vlasů.

 

Zdroje vitamínu B7:

Biotin se vyskytuje v

  • mase
  • vaječném žloutku
  • oříškách a semínkách
  • lososu
  • avokádu

 

Nedostatek vitamínu B7:

Nedostatek vitamínu B7, neboli biotinu, se projevuje ztrátou vlasů, vyrážkou na obličeji (zejména okolo očí, nosu, pusy) a okolo genitálií. Dále se projevuje depresí a halucinacemi.

V dnešní době je nedostatek biotinu velmi vzácný. Lidé většinou chtějí navýšit dávku tohoto vitamínu především díky jehobenefitům - zlepšení kvality vlasů a nehtů.

biotin_a_vlasy

Biotin je vyhledávaný zejména díky tomu, že prospívá kvalitě našich vlasů

 

Vitamín B9 - kyselina listová (neboli folacin)

Kyselina listová, neboli vitamín B9, je velmi důležitá pro vývoj embrya během těhotenství. Navíc, dostatečný příjem vitamínu B9 může zvýšit porodní hmotnost a snížit riziko předčasného porodu.

Dokonce bylo zjištěno, že dostatečný příjem kyseliny listové může snížit riziko ztráty sluchu ve vyšším věku, a také může zmírnit příznaky autismu. Dle studie podávání kyseliny listové dětem trpícím autismem zlepšilo symptomy.

VÍTE, ŽE kyselina listová se nazývá listová, protože se často vyskytuje v listnatých rostlinácha taky listové zelenině?

.

Zdroje vitamínu B9:

Folacin je prvním vitamínem, který není obsažen hlavně v živočišných potravinách. Najdeme ho především v rostlinných potravinách - ovoci a zelenině.
Velké množství vitamínu B9 najdeme například v

  • zeleném hrášku
  • čočce
  • špenátu
  • brokolici
  • řepa
  • listový salát
  • avokádu
  • mangu

 

Nedostatek vitamínu B9:

Nedostatek vitamínu B9 se projevuje únavou, vředy v ústech, otokem jazyka nebo také výskytem šedivých vlasů.

Důsledkem nedostatku folacinu se může vyskytnou chudokrevnost (anémie), proto je dobré znát i příznaky této nemoci. Patří mezi ně například slabost, bledost, podrážděnost nebo neustálá únava.

hrasek_zdroj_vitaminu_b

Hrášek je zaručeným zdrojem vitamínu B9

 

Vitamín B12 - kobalamin

Dalším vitamínem rozpustným ve vodě je kobalamin - vitamín B12. Vitamín B12 především reguluje nervový systém a je důležitý pro tvorbu krve.

Kobalamin nám dodává energii, zlepšuje naši paměť a pomáhá v prevenci proti srdečním onemocněním.

Díky vitamínu B12 můžeme zlepšit kvalitu našich kostí. Dle studie, lidé s nedostatkem vitamínu B12 mají nižší minerální hustotu kostí. Kosti s nižší minerální hustotou se postupem času stávají křehčí a je zde velké riziko vzniku osteoporózy.

Kobalamin má pozitivní vliv na naši mozek. Díky němu se může zlepšit naše paměť. A konzumací vitamínu B12 spolu s omega-3 mastnými kyselinami lze zpomalit mentální pokles u lidí s demencí v raném stádiu.

 

Zdroje vitamínu B12:

Vitamín B12 můžete získat konzumací:

  • vajec
  • sýru
  • ryb
  • měkkýšů
  • jater
  • červeného masa

S příjmem tohoto vitamínu budou nejspíše mít problém vegani, jelikož se v rostlinných potravinách nevyskytuje.

 

Nedostatek vitamínu B12:

Nedostatek vitamínu B12 může způsobit anémii, neboli chudokrevnost. I deprese, paranoia či demence jsou příznaky nedostatku vitamínu B. Dále vás mohou při jeho nedostatku brnět ruce.

Výživový specialista Ing. Martin Škába vysvětluje:

Z mé praxe vyplývá, že lidem v ČR nejčastěji chybí tyto mikrosložky a látky: 1)  Selen, 2)  Zinek, 3)  Vitamíny skupiny B (nejčastěji B6 a B12), 4)  Hořčík, 5)  Vit C, 6)  Vit K2, 7)  Vit D3, 8)  Koenzym Q10, 9)  Měď, 10 Mangan, 11) Chrom, 12) Antioxidanty (polyfenoly, katechiny, lykopen, lutein, add.), 13) Jód, 14) Omega 3 (hlavně EPA, DHA)”.

.

 

Vitamín B17

S vitamínem B17 je to trochu komplikovanější. Mnoho lékařů ho neuznává.

Amygdalin je totiž jeho pravý název, který bývá často zaměňován za vitamín B17. Tato látka je součástí Laetrilu, který je označován jako údajný lék proti rakovině.

Laetril byl dříve prodáván jako lék proti rakovině. Avšak mnoho zemí ho zakázalo, protože jeho konzumace způsobuje mnoho vedlejších účinků. A ani jeho pozitivní účinek při boji v rakovinou nebyl potvrzen.

 

Mezi vedlejší účinky vitamínu B17 patří:

  • nevolnost
  • zvracení
  • bolest hlavy
  • poškození jater
  • nízký tlak

Překvapivě se vedlejší účinky zhoršují při užití tohoto léku formou tabletky místo podáním injekcí.

 

Zdroje vitamínu B17:

Amygdalin je látka, která je obsažena v několika druzích ovoce - například v peckách meruněk či jablek. Dále je také obsažena v:

  • oříškách
  • mrkvi
  • celeru
  • některých druzích fazolí

Jak jste se dočetli, každý z vitamínů nám dává mnoho benefitů, můžeme je najít v mnoha zdrojích. Zde je tabulka pro lepší orientaci mezi nimi.

Vitamín Benefity Zdroje
Vitamín B1 zajišťuje rozklad tuků a bílkovin, redukuje únavu po mrtvici hovězí maso, pomeranče, játra, vejce
Vitamín B2 pomoc při migréně, snížení deprese vejce, zelenina, maso, sója
Vitamín B3 snižuje LDL cholesterol, léčba schizofrenie maso, houby, ryby
Vitamín B5 zlepšuje pleť, pomáhá při zánětu v očích maso, houževnatec jedlý, oříšky, ryby
Vitamín B6 pomáhá při PMS, snižuje těhotenské nevolnosti mléko, ricotta, losos, tuňák, banán, mrkev
Vitamín B7 zlepšuje kvalitu vlasů a nehtů, zmírňuje příznaky sklerózy maso, losos, avokádo, oříšky
Vitamín B9 snižuje riziko ztráty sluchu, zmírňuje příznaky autismu mango, hrášek, špenát, brokolice, avokádo
Vitamín B12 zlepšuje kvalitu kostí, zlepšuje paměť maso, ryby, mléčné výrobky, vejce

avokado_zdroj_vitaminu_b

Věděli jste, že avokádo obsahuje všechny vitamíny B, kromě vitamínu B12?

 

Doporučená dávka vitamínů B

Vitamíny B najdeme v mnoha potravinách, proto nám konzumace vhodných potravin dodá jejich dostatečnou dávku.

Avšak je zde rizková skupina lidí, kteří potřebují větší příjem těchto vitamínů. Mezi ně patří zejména těhotné ženy, lidé s Crohnovou chorobou či lidé s HIV. Mezi další faktory, které zvyšují potřebu těchto vitamínů, patří věk, genetika, léky a konzumace alkoholu.

Pojďme se tedy podívat, ve kterých potravinách najdeme jednotlivé složky B-komplexu.

VĚDĚLI JSTE, že 100 gramů jehněčích jater obsahuje 3 035 % DDD?

Vitamín DDD Co jíst pro získání DDD?
Vitamín B1 (thiamin) 1,1 mg
  • 217 g tepelně upraveného lososa + 36 g lněných semínek
  • 200 g vařeného hrášku + 230 g tofu + 19 g lněných semínek
Vitamín B2 (riboflavin) 1,4 mg
  • 151 g hovězího steaku
  • 100 g špenátu + 200 g avokáda + 47 g mandlí
Vitamín B3 (niacin) 16 mg
  • 72 g tuňáka
  • 170 g kuřecích prsou
  • 200 g hnědé rýže + 112 g arašídů
Vitamín B5 (kyselina pantothenová) 6 mg
  • 100 g houževnatce jedlého + 100 g avokáda
  • 265 g tepelně upraveného lososa
Vitamín B6 (pyridoxin) 1,4 mg
  • 178 g tepelně upraveného lososa
  • 285 g pečených kuřecích prsou
Vitamín B7 (biotin, vitamín H) 50 μg
  • 140 g hovězích jater
  • 336 g lososa + 3 vejce
Vitamín B9 (folacin) 200 μg
  • 128 g zeleného hrášku
  • 222 g vařené čočky
Vitamín B12 (kobalamin) 2,5 mg
  • 294 g vajec
  • 78 g tepelně upraveného lososa

 

Doplňky stravy s vitamínem B

Jak jste si mohli všimnout, není těžké zařadit potraviny, které jsou bohaté na vitamíny B do našeho jídelníčku, pokud jíte vše.

I přesto, jsou tu rizikové skupiny, kterým je někdy i doporučeno užívat doplňky s obsahující vitamíny B.

Mezi tyto skupiny patří těhotné ženy. Těhotné ženy mají totiž zvýšenou potřebu vitamínu B12 a B9.  U těhotných žen a kojících žen hrozí při nedostatku vitamínu B12 k různým nervovým poškozením.

Také vegani a vegetariáni patří mezi ohroženou skupinu. Jelikož vitamín B12 není obsažen v rostlinných potravinách, je tedy nezbytné, aby lidé s těmito stravovacími návyky doplňovali příjem vitamínu B12 skrze doplňky.

PharmDr. Margarit Slimáková, specialistka na zdravotní prevenci a výživu:

Vegani by určitě měli cíleně přijímat potraviny fortifikované vitamínem B12 anebo doplňky s B12. Denní potřebné množství vitamínu B12 je pro dospělého pouhých 2,4 mikrogramu, ale jeho deficit může vést k velmi závažným poškozením od anémie až po nevratné poškození nervů.

Určité léky mohou mít vliv na vstřebání různých vitamínů B. Například antikoncepční pilulky mohou snižovat vstřebatelnost vitamínů B2, B6, B9 a B12 a léky pro diabetiky mohou mít vliv na vstřebání vitamínů B9 a B12.

Je proto důležité, pokud berete jakékoliv léky informovat se o těchto účincích a případně se poradit s odborníkem o vhodném dávkování doplňků.

.

 

Je možné předávkování vitamíny B?

Předávkování vitamíny B je téměř nemožné. Jelikož vitamíny, které patří do B-komplexu, jsou rozpustné ve vodě, naše tělo je nehromadí, ale nevyužité množství vylučuje.

Avšak při konzumaci přehnaného množství doplňků těchto vitamínů může k předávkování dojít. Příznaky předávkování nejsou ani u všech složek B-komplexu známy.

Mezi známé příznaky vitamínu B1 patří slabost a bolest hlavy. Také jeho nadbytek může způsobit nepravidelný tlukot srdce a nízký krevní tlak.

U vitamínu B3 hrozí rozmazané vidění nebo nevolnost a zvracení.

Pokud u kyseliny listové překročíte doporučenou denní dávku více než 75x, hrozí vám poškození nervové soustavy.

Při nadměrném konzumování doplňků s vitamínem B12, které užívají nejspíše zejména vegani a vegetariáni, může hrozit alergická reakce, krevní sraženiny a průjmy.

predavkovani_vitaminem_b_rozmazane_videni

Rozmazané vidění, které může být způsobeno předávkováním vitamínu B3, může znepříjemnit každodenní život

Vitamíny ze skupiny B-komplex nám prospívají v mnoha věcech a zařadíme je do svého jídelníčku velmi lehce. Avšak pokud i přesto chcete používat doplňky, raději se poraďte se svým lékařem, protože si díky nesprávnému dávkování můžete přivodit nepříjemné zdravotní problémy.

.
.
.
Fialové imunitní smoothie s lesním ovocem a Blendeou

Fialové imunitní smoothie s lesním ovocem a Blendeou

Lesní ovoce je bohatým zdrojem antioxidantů, které se teď na podzim velice hodí. Podporují imunitu a čistí tělo, takže jsou perfektní prevencí před viry a nachlazením. Toto jednoduché smoothie můžete obměňovat den co den a nikdy neomrzí.

  

Fialové imunitní smoothie s lesním ovocem

fialove_smoothie_s_blendeou

 

Budeme potřebovat:

  • ½ hrnku mraženého lesního ovoce
  • ¼ cukety
  • 1 lžíce chia semínek
  • pár kapek vanilkového extraktu
  • 300 ml tekutiny
  • případně sladidlo – já použila vanilkové flavdrops
  • 1 zarovnaná odměrka Blendea SUPERGREENS
.

 

Postup:

Všechny ingredience vhodíme do mixéru, zalijeme vodou či rostlinným mlékem a mixujeme do požadované konzistence. Pro zvýšení absorpce minerálních látek z chia semínek můžete smoothie nechat 5 – 10 minut odstát. Nezapomeňte na 1 odměrku Blendea SUPERGREENS prášku, který ještě více znásobí zdravotní benefity smoothie.

 

Zdravotní benefity surovin:

  • Lesní ovoce a chia semínka vytvářejí navzájem doplňující se parťáky. Lesní ovoce totiž obsahuje nejen spoustu antioxidantů a řadí se tak k jejich nejlepším zástupcům, ale dál i vitamín C, který podporuje vstřebání železa z chia semínek.
  • Cuketa je bohatším zdrojem draslíku, než jsou banány. Mimo jiné v sobě ukrývá i vitamínový B-komplex a další tělu prospěšné látky.
  • Zelená směs superpotravin Blendea SUPERGREENS povzbuzuje práci metabolismu i trávení, čistí tělo a je vhodným doplňkem při redukci váhy. Vyzkoušejte ji a uvidíte sami. 
.
Kustovnice čínská - účinky, rizika a kompletní nutriční profil

Kustovnice čínská - účinky, rizika a kompletní nutriční profil

V podrobném profilu superpotraviny kustovnice čínská zjistíte:

  • jak přesně vám plody kustovnice můžou zlepšit zdravotní stav a kondici
  • jaký je vliv godži na hubnutí, krásu a vitalitu
  • jaký je kompletní výživový profil goji
  • nežádoucí účinky a kdo by kustovnici užívat neměl

profil kustovnice čínská

Ovoce goji jako zdravé mlsání pro kvalitnější život

goji

Kustovnice je trnitý keř ze středomoří a Asie. Její plody se nazývají goji neboli godži.  Z bobulí a kůry kořenů se připravují doplňky stravy. Goji se používá při mnoha zdravotních problémech - například cukrovce, jako tonikum či při snahách o úbytek tělesné hmotnosti, zlepšení kvality života, lepší zrak nebo ledviny. Neexistuje však žádný vědecký důkaz, který by tyto benefity goji na zdraví potvrdil.

Bobule godži obsahují chemickou sloučeninu, která možná pomáhá snižovat krevní tlak a cukr. Kustovnice možná taktéž podporuje imunitní systém a chrání organismus před oxidačním poškozením.

Jako potravina se bobule goji konzumují nejčastěji syrové, sušené nebo vařené.

 

Proč píšeme o goji?

Protože je součástí směsi Blendea SUPERBEAUTY pro zlepšení stavu pleti, vlasů a nehtů. Po kliknutí hna tlačítko si směs SUPERBEAUTY přidáte do košíku. Případnou objednávku vám doručíme do 2 pracovních dnů.

.

 

Kustovnice čínská vs. kustovnice cizí

Goji je plodem dvou blízce příbuzných rostlin Kustovnice čínské a Kustovnice cizí. Plody obou mají stejnou červenou barvu i potencionální účinky. Liší se především místem výskytu.

Malé rozdíly jsou také v chuti, obsahu cukru a aminokyseliny betaine (kustovnice čínská je obecně považovaná za mírně chutnější a zdravější). Obě v ČR rostou dokonce i planě.

keř kustovniceKustovnice čínská se od kustovnice cizí téměř neliší

VÍTE, ŽE většina pěstovaných  rostlin a plodů nabízených jako kustovnice čínská, jsou ve skutečnosti kustovnice cizí?

 

Důležité informace o kustovnici

  • Známá také jako: goji berry, wolfberry, kustovnice čínská, kustovnice cizí, Lycium barbarum, chinese wolfberry, barbary matrimony vine, mede berry, red medlar, Duke of Argyll's tea tree, bocksdorn, murali, matrimony vine, gouqi, Ningxia goji, godži
  • Krajina původu: Čína, Anglie, Kanada, USA, jihovýchodní Evropa, Malá Asie, severní Afrika, Mongolsko, Japonsko, Thajsko
  • Prodává se ve formě: syrová, sušená, sirup, tablety, kapsle, džus, víno, čaj, drcená, olej, mouka, mražená, mladé listy, kůra kořenů
  • Dostupnost v ČR a SR– ano

kustovnice mapaGoji se pěstuje nejčastěji v těchto oblastech

 

Fakta o godži

Věděli jste, že …

  • Kustovnice má své kořeny už ve starověké Číně a již celá staletí je součástí Čínské medicíny.
  • Goji jsou plody keře původem z Číny.
  • Godži mají zářivě oranžovo červenou barvu.
  • Goji jsou sladké, lehce nakyslé. Chutnají trochu jako rajčata.
  • Vůně goji bývá připodobňována datlím, rozinkám, sušeným brusinkám nebo i sladké lékořici.

čerstvé gojiPlody kustovnice čínské můžou být až 2 cm dlouhé a 1 cm široké

  • Kustovnici čínskou můžete koupit i v sušené podobě jako rozinky.
  • Plody kustovnice čínské obsahují všech 8 aminokyselin a na ovoce mají opravdu výjimečný obsah bílkovin. 100 g goji představuje 22 % vaší doporučené denní dávky proteinů. Tyto proteiny mohou mít navíc protiplísňové, antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti.

VÍTE, ŽE  kustovnice cizí i čínská roste i v ČR? V obchodech se prodávají plody těch samých kustovnicí, které běžně rostou i našich končinách.

  • Goji obsahuje komplexní sacharidy - krevní cukr zvyšují pomalu a neznamenají riziko náhlého zvýšení cukru v krvi.
  • Goji se v minulosti používaly mimo jiné také pro podporu plodnosti.
  • Někteří lidé tvrdí, že je kustovnice čínská pramenem věčného mládí.

VIDEO: Produkce goji:

  • V Asii (zejména Číňané, Mongolové, Korejci, Japonci, Vietnamci a Tibeťané) se godži konzumuje už po generace. Lidé věří, že jim zajistí dlouhověkost a zbaví některých zdravotních problémů.
  • Výhonky a mlůadé listy kustovnice se komerčně sklízí a prodávají jako listová zelenina.

ŘÍKÁ SE, že čínský muž Li Qing Yuen goji jedl denně a dožil se díky tomu 256 let (1677-1933).

 

Předpokládané účinky goji

National Health Services (NHS) z Británie a MedlinePlus uvádí, že pro objektivní posouzení účinků goji bobulí je potřeba více vědeckých důkazů.

Není zcela jasné, zda jsou plody kustovnice čínské lepší než jiné typy bobulí a jestli má ovoce stejné zdravotní účinky jako doplňky stravy z něj vyrobené.

Ovoce goji rozhodně neužívejte místo konvenční léčby a své zdravotní problémy vždy nejdříve konzultujte s lékařem, který zná váš zdravotní stav nejlépe a pomůže vám stanovit vhodnou léčbu.

sušené gojiBobule goji jsou červeno oranžové, polodlouhé a mírně vejcovité. Sušené připomínají rozinky.

 

Toto zatím potvrdily pouze předběžné výzkumy a studie:

  • Konzumace ovoce goji může pomáhat snižovat krevní cukr u diabetiků.
  • Kustovnice může pomáhat se suchýma očima.
  • Goji můžou zlepšovat kvalitu života (podle studie publikované roku 2008 v Journal of Complementary Medicine) - spánek, energii, soustředění, mentální funkci, pravidelné pohyby střev, náladu, duševní klid, pocity spokojenosti a zlepšovat únavu, stres i trávení. (Krátkodobou paměť a vidění však pravděpodobně nezlepšují.)
  • Kustovnice může podporovat hubnutí při cvičení a dietě. (Samy o sobě však tělesný tuk a hmotnost pravděpodobně neregulují.)
  • Kustovnice může zvyšovat imunitu a být prevencí chřipky.
  • Godži mohou být účinné také při dalších zdravotních problémech, jako jsou například problémy s cirkulací krve, zácpa, závratě, horečka, vysoký krevní tlak, malárie, zvonění v uších (tinnitus) a sexuální problémy (impotence).
  • Kustovnice může prodlužovat život, snižovat riziko srdečních onemocnění, tlak i bolesti spojené s artritidou a zvyšovat atletický výkon.
  • Jedna čínská studie tvrdí, že bobule goji mohou pomáhat s léčbou rakovinových nádorů.
  • Podle studie publikované roku 2009 v Archives of Internal Medicine mohou být goji prevencí dny.

gojiKaždá bobulka godži obsahuje několik 2 - 3 mm dlouhých žlutohnědých semen

 

Zdravotní a kosmetické využití kustovnice

Goji mohou být prevencí chřipky a nachlazení

Kustovnice může nakopnout vaši imunitu a chránit před chřipkou. Testy na laboratorních myších ukázaly, že goji můžou poporovat také účinnost protichřipkových vakcinací - jejich náhradou však nejsou.

 

Kustovnice je potenciálním pomocníkem při hubnutí

Bohatá, sladká chuť v kombinaci s vysokou nutriční hodnotou i obsahem vlákniny bobulí godži vám mohou pomoci s držením diety. Můžete je přidávat například do jogurtů, salátů nebo jíst jako lehkou svačinku. Jsou nízkokalorické a téměř bez cukru - na rozdíl od jiného sušeného ovoce.

 

Goji pro zdravou pokožku a oči

Studie ukázala, že antioxidanty obsažené v kustovnici čínské mohou chránit buňky například před kouřem i radiací a oči před usazeninami.

 

Kustovnice pro optimální hladinu cukru v krvi

Goji mohou snižovat cukr v krvi, zlepšovat toleranci na cukr, mírnit inzulinovou rezistenci a obnovovat buňky pomáhající produkci inzulínu.

 

Goji a zvyšování testosteronu

Jedna studie na potkanech potvrdila, že kustovnice významně ovlivnila kvantitu a pohyb spermií, zrychlila erekci, zachycení a ejakulační odpověď, zlepšila sexuální schopnost a zotavení hladin testosteronu. Výzkum naznačuje, že by goji mohly být alternativou léčiv při erektilní dysfunkci (Viagra).

sušené gojiZdravotní benefity goji vědci zatím nepotvrdili

 

Goji při pečení a vaření

Goji můžete využít také při pečení a vaření. Vydatným masitým pokrmům (například z vepřového nebo krůtího) přidají chutnou sladkost. Díky vitamínu C navíc železo z masa vaše tělo snadněji vstřebá.

 

Čaj z kustovnice

Při přípravě tradiční verze čaje z godži pouze goji vhodíte do vařící vody. Horkou vodu poté vypijete a goji sníte.

Modernější verze jsou goji pouze ochutit bílý či zelený čaj. Bílý a zelený čaj jsou stejně jako goji bohaté na antioxidanty.

čaj z kustovniceTradiční čaj se připravuje pouze z horké vody a goji

 

Nutriční hodnoty goji

100 g goji obsahuje zhruba tyto hodnoty (DDD = doporučená denní dávka):

Nutriční hodnoty: sacharidy - 40 % - 21 g - 7 % DDD vláknina - 8 g - 32 % DDD tuky - 7 % - 1 g - 2 % DDD bílkoviny - 53 % - 11 g - 22 % DDD 83 kalorií - 384 kJ - 4 % DDD Vitamíny: vitamín A - 9000 IU - 180 % DDD vitamín C - 19,2 mg - 32 % DDD thiamin - 0,1 mg - 10 % DDD riboflavin - 1,3 mg - 75 % DDD Minerály: vápník - 100 mg - 10 % DDD železo - 9 mg - 50 % DDD draslík - 840 mg - 24 % DDD sodík - 24 mg - 1 % DDD zinek - 2,7 mg - 18 % DDD měď - 2 mg - 100 % DDD selen - 63,7 mcg - 91 % DDD

 

Dávkování kustovnice

Doporučená denní dávka godži vědecky zatím stanovená nebyla. Vhodná dávka záleží na několika faktorech, jako je například věk a zdravotní stav konzumenta.

Pamatujte, že přírodní doplňky stravy nejsou vždy bezpečné, držte se pokynů uvedených na štítcích výrobků a jejich užívání nejdříve konzultujte se zdravotnickým personálem.

Běžně bývá doporučováno 1,5 - 2 hrnky čerstvých goji nebo ¼ hrnku sušených goji denně.

sušené gojiDenně byste neměli sníst více než 28 bobulí kustovnice

 

Užívání godži

Většina supermarketů prodává sušené balené goji. Sehnat je můžete také v syrovém stavu. Používat je můžete jako sušené rozinky či čerstvé borůvky, maliny apod. Můžete je například přidat do snídaňových cereálií, jogurtu nebo vypít v podobě džusu, čaje či dokonce vína.

smoothie bowl s gojiGoji můžou být chutná a velmi výživná ozdoba smoothie bowl

 

Nežádoucí účinky kustovnice

Při krátkodobém užívání ústy jsou bobule goji pro většinu lidí zřejmě bezpečné. Při vědeckých výzkumech byly bezpečně užívány až po dobu 3 měsíců.

Ve velmi vzácných případech může kustovnice zvyšovat citlivost na slunce, poškodit játra či způsobit alergickou reakci. Běžným vedlejším účinkem po zařazení godži do jídelníčku jsou mírné trávicí problémy.

Goji obsahují betain, který snižuje hladinu homocysteinu (ten může přispět ke vzniku srdečních onemocnění, mrtvice, aterosklerózy a onemocnění periferních cév). V těhotenství je však betain nebezpečný - může snižovat funkci ledvin a dalších tělesných systémů. Podle MedlinePlus může způsobit dokonce až potrat.

VÍTE, ŽE plody goji často obsahují stopy různých pesticidů - i těch, které jsou v EU zakázány? Nejčastěji se dováží z Číny, kde bio zemědělství není nijak uzákoněno a pesticidy se běžně používají i při něm.

Prof. Jiří Ruprich ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ):

"V médiích dosud nezaznělo, že kromě jednoho až dvou pesticidů, které překročily hygienické limity pro jednotlivé látky, obsahovala kustovnice v některých případech celkem přes dvacet různých zbytků pesticidů, byť pod hygienickým limitem. A tuto směs toxických látek zatím nedokážeme spolehlivě zdravotně posoudit.

Použití tak velkého počtu pesticidů rozum nebere. Jaké svinstvo, promiňte mi to slovo, se to dostává na trh v ČR jako zdraví prospěšná potravina? Kustovnice, považovaná za tzv. superpotravinu, kterou si někdo kupuje kvůli podpoře svého zdraví, nikoli kvůli naplnění základních nutričních potřeb, tak zdraví spíše podlomí, rozhodně nepodpoří."

 

Pavel Kopřiva, mluvčí SZPI:

"Carbofuran byl používán jako silný insekticid a pro své nežádoucí účinky jej EU od roku 2008 zakázala. Inspekce dovozci uložila, aby prováděl u dalších šarží preventivní laboratorní rozbory."

 

Čtvrt hrnku goji představuje 340 % doporučené denní dávky vitamínu A. Při větší konzumaci goji hrozí předávkování.

Podle Columbia University News Service mohou vysoké dávky goji způsobit průjem.

sušená kustovniceV Česku je kustovnice nejběžnější v sušené podobě

Ujistěte se, že goji kupujete vždy od ověřeného výrobce - i když ty jsou většinou dražší. Levné dovážené značky často obsahují sulfáty, které u některých lidí vyvolávají alergickou reakci.

 

Kdo by goji jíst neměl

Pokud trpíte nějakými chronickými, zánětlivými nebo gastrointestinálními potížemi, poraďte se o konzumaci goji nejprve s lékařem.

 

Těhotné, kojící ženy a goji

O užívání goji během kojení a těhotenství není dostatek vědeckých důkazů. Existují určité obavy, že by kustovnice mohla způsobit uzavírání dělohy a potrat. Na lidech to sice prokázáno nebylo, během těhotenství a kojení se však konzumaci godži raději vyhněte.

 

Alergici a goji

Goji mohou způsobit alergickou reakci, a to především u lidí s alergií na tabák, broskve, rajčata a ořechy.

 

Goji a cukrovka

Kustovnice možná snižuje krevní cukr. Pokud berete léky na cukrovku, váš krevní cukr může v kombinaci s goji klesnou až přespříliš. Pokud máte cukrovku a godži konzumujete, doporučujeme konzultaci s lékařem a pečlivější sledování cukru ve vaší krvi.

 

Nízký tlak a goji

Kustovnice možná snižuje krevní tlak. Pokud je váš krevní tlak už tak dost nízký, možná po konzumaci goji klesne až přespříliš.

sazenice godžiGodži si můžete vypěstovat i sami doma

 

S jakými léky kustovnici neužívat? (kontraindikace)

Goji může ovlivňovat účinek (zvýšení či snížení účinků a vedlejších účinků) některých léků. Pokud některé léky pravidelně užíváte, promluvte si o konzumaci goji nejdříve s vaším lékařem. Opatrní buďte zejména u těchto kombinací:

 

Léky přeměňovány játry (substráty cytochromu P450 2C9 (CYP2C9)) a goji

Například amitriptyline (Elavil), diazepam (Valium), zileuton (Zyflo ), celecoxib (Celebrex), diclofenac (Voltaren), fluvastatin (Lescol), glipizide (Glucotrol), ibuprofen (Advil, Motrin), irbesartan (Avapro), losartan (Cozaar), phenytoin (Dilantin) (Nolvadex), tolbutamid (tolinase), torsemide (Demadex), warfarin (Coumadin) a další.

 

Léky proti cukrovce a kustovnice

Například glimepirid (Amaryl), glyburid (DiaBeta, Glynase PresTab, Micronase), inzulín, pioglitazon (Actos), rosiglitazone (Avandia), chlorpropamid (Diabinese), glipizid (Glucotrol), tolbutamid (Orinase) a další.

 

Léky proti vysokému krevnímu tlaku a godži

Například captopril (Capoten), enalapril (Vasotec), losartan (Cozaar), valsartan (Diovan), diltiazem (Cardizem), amlodipine (Norvasc), hydrochlorothiazide (Hydro Diuril), furosemide (Lasix) a mnohé další.

 

Warfarin (Coumadin) a kustovnice

Warfarin se používá pro snížení krevní srážlivosti. V kombinaci s goji se může zvyšovat riziko krvácení a modřin.

godžiOvoce godži může ovlivňovat účinek některých léků i potravinových doplňků

 

Kustovnice čínská a FAQ - často kladené dotazy

Kdo by goji užívat neměl?

Kustovnici čínskou by neměli užívat lidé s nízkou hladinou cukru v krvi, nízkým nebo vysokým tlakem, alergici na ovoce, lidé užívající warfarin, těhotné a kojící ženy.

Můžu goji užívat během těhotenství a při kojení?

Bezpečnost užívání goji při těhotenství nebo kojení zatím nebyla vědecky prokázána. Poraďte se o jejich konzumaci proto nejdříve s lékařem. Nejlepší je se však goji, dalším potravinám a doplňkům stravy, které jsou v těhotenství a při kojení potenciálně nebezpečné, úplně vyhnout.

Kde goji koupím?

Mladé listy u nás sežene stěží, běžně se prodávají jen v asijských zemích. V Česku plody godži seženete i v běžném supermarketu, zdravých výživách nebo obchodech s potravinovými doplňky. K sehnání jsou také například čaje a džusy z goji. 

Jak goji chutnají?

Goji jsou přirozeně sladké, chutnají také trochu po bylinkách. Obsahují i malá semínka. 

Jak dlouho mi sušená kustovnice vydrží?

Datum spotřeby by mělo být vždy uvedeno na obale. Neotevřené sušené godži vydrží zpravidla až dva roky, po otevření se doba zkracuje asi na 3 měsíce.

Jak se sušené goji používají?

Můžete je sníst jen tak, nebo na chvíli namočit do vody a konzumovat až poté. Chutné jsou například ve snídaňových cereáliích, jogurtu, smoothie nebo v salátu. Do pokrmů je můžete přidat také při pečení a vaření.

Mám goji před konzumací umývat?

Ano, ideální je umýt je pro zbavení nečistot, a na chvíli nechat namočené ve vodě.

Kolik goji můžu denně sníst?

Denní dávka goji by neměla přesáhnout 28 bobulek.

Mohou jíst goji i děti?

Goji můžete dětem postupně zařadit do jídelníčku po 18 měsících věku.

Musím sušené plody kustovnice skladovat v ledničce?

Stejně jako další sušené plody, ani goji v ledničce neskladujte. Uchovávejte je na tmavém, suchém a chladném místě nebo při pokojové teplotě. 

NEZAPOMEŇTE, že sušené plody goji obsahuje i směs Blendea SUPERBEAUTY pro zářivé vlasy, pevné nehty a hebkou pleť.

.
NEjogurt do skleničky s ovocem a Blendea Vegan proteinem

NEjogurt do skleničky s ovocem a Blendea Vegan proteinem

Nestíháte a nemáte čas si něco složitějšího připravit nebo napéct? Mám pro vás tip na rychlou snídani nebo svačinu. Navíc je výborná na cesty. Připravenou jí máte za pár minut.

 

NEjogurt do skleničky s ovocem

nejogurt_s_blendeou

  • Doba příprava: 10 minut
  • Náročnost: lehká
  • Množství: 2 porce

nejogurt_s_blendeou_recept

 

Ingredience:

  • 50g ovesných vloček
  • 80g rostlinného jogurtu
  • čerstvé ovoce
  • 1/2 odměrky rostlinného Blendea Vegan proteinu
.

 

nejogurt_do_sklenicky_recept

 

Postup:

Do prázdné skleničky navrstvíme ovesné vločky, jogurt smíchaný s Vegan proteinem a čerstvé ovoce. Skleničku uzavřeme a pokud si jí připravíme večer, dáme přes noc chladit do lednice. Ovesné vločky nasají vlhkost z jogurtu a svačina tak bude krásně vláčná.

 

Myslete na zdraví:

  1. Ovesné vločky jsou bohatým zdrojem energie, protože se skládají z komplexních sacharidů. Používají se do sladkých i slaných pokrmů a rychle zaženou hlad. Nejoblíbenější jsou u sportovců a řadí se mezi fitness potravinu.
  2. Maliny a borůvky mají vysoký obsah Vitaminu C, ale také obsahují spoustu antioxidantů. Působí tak v našem těle jako ochranný štít.
  3. Blendea Vegan protein - přírodní rostlinný protein, který obsahuje 2 rostlinné proteiny a 4 superpotraviny. Regeneruje svaly, dodává energii, posiluje vlasy, nehty i pokožku.
.
Magnesium - 12 významných zdrojů mimo doplňky stravy

Magnesium - 12 významných zdrojů mimo doplňky stravy

Magnesium je nepostradatelný minerál v našem těle. Dostatečný příjem hořčíku nám pomáhá bojovat proti stresu a depresím, zlepšuje mozkovou aktivitu a podporuje trávení. Tento minerál našemu tělu pomáhá i v mnoha dalších procesech.

I přes tyto benefity mnoho lidí dostatečný příjem magnesia podceňuje. Studie prokázala, že téměř třetina Čechů trpí nedostatkem tohoto minerálu. Mezi příznaky deficitu magnesia patří náchylnost ke stresu a depresím, nervozita, únava, křeče či nechuť.

Pozor, i velmi zdravý způsob stravování neznamená dostatečná příjem hořčíku. A proto je důležité vědět, ve kterých potravinách můžeme najít spolehlivé zdroje magnesia, které obsahují i další velmi prospěšné složky. Je tedy velmi důležité poskládat pečlivě svůj jídelníček, a proto vám zde představím několik kvalitních zdrojů hořčíku, které můžete bez obav do svého jídelníčku zařadit denně.

VÍTE, že v našem těle najdeme celkem 4-5 čajových lžiček hořčíku?

 

12 významných zdrojů magnesia mimo doplňky stravy

Věděli jste, že se magnesium vyskytuje v mnoha potravinách? Některé obsahují hořčíku méně, některé více. Pojďme se podívat na 12 kvalitních zdrojů magnesia, jejichž konzumací rozhodně neprohloupíte.

 

Rostlinné zdroje magnesia

Magnesium je obsaženo v rostlinných i živočišných zdrojích. Mezi hlavní rostlinné zdroje patří většina zelené zeleniny, luštěniny a ořechy.

 

Špenát

Špenát je potravina, kterou většina dětí odmítá, ale i přesto patří mezi nejzdravější potraviny na světě. Je velmi chutný čerstvý, například v salátu, i tepelně upravený. Avšak, je lepší jíst vařený špenát, který obsahuje překvapivě více magnesia než čerstvý.

Špenát je bohatým zdrojem beta-karotenu a luteinu. Tyto látky jsou velmi prospěšné pro náš zrak.

PharmDr. Margarit Slimáková, specialistka na zdravotní prevenci a výživu:

"Mezi živiny, které jsou nezbytné pro zdraví očí, patří betakaroteny. Nacházejí se v oranžových a žlutých druzích ovoce a zeleniny, na příklad v meruňkách, mrkvích, rajčatech, melounu, dokonce je najdeme i ve špenátu a brokolici."

Díky vysokému obsahu draslíku a nízkému obsahu sodíku, může být špenát prospěšný pro lidi s vysokým tlakem.

Špenát obsahuje více než 12 antioxidantů a obsahuje pouze 25 kcal ve 100 gramech. Dále ve 100 gramech obsahuje 79 mg hořčíku (20 % doporučené denní dávky, neboli DDD), 15 % DDD železa, 604 % DDD vitamínu K.

Pro častější konzumaci špenátu nás může motivovat mnoho benefitů, které nám přináší:

  • prevence rakoviny
  • zlepšuje zrak
  • prevence astma
  • snížení krevního tlaku
  • zvyšuje metabolismus 

 

Para ořechy

Para ořechy jsou bohatým zdrojem hořčíku a také draslíku. Zároveň obsahují velké množství selenu.

Selen je antioxidant, který je prospěšný pro naše tělo. Podporuje funkci štítné žlázy, a tím podporuje správný metabolismus. Tento antioxidant podporuje náš imunitní systém, a tím mu pomáhá bojovat proti bakteriím a infekcím.

Para ořechy obsahují ve 100 gramech 376 mg magnesia a 1,917 mg selenu. Obsah selenu se může zdát velmi malý, ale přesto je to 2 739 % doporučené denní dávky.

para_orechy_zdroj_horciku

Konzumací 2 - 3 para ořechů denně přijmeme i doporučenou denní dávku draslíku.

Ostatní ořechy jsou také skvělým zdrojem magnesia. Dále jsou bohaté na draslík, který je důležitý pro naše svaly, nervy a pro udržování tekutin v buňkách. A nejen to. Například kešu oříšky jsou zaručeným zdrojem bílkovin pro vegany a vegetariány. Dále obsahují zinek a železo. Mandle jsou zase bohatým zdrojem kalcia a bílkovin.

Navíc, konzumace ořechů pomáhá snížit škodlivý LDL cholesterol, a tím i celkový cholesterol.

VÍTE, ŽE pod značkou Blendea pro vás vyrábíme doplňky stravy s obsahem důležitého hořčíku? Získáte tak jistotu dostatečného příjmu a nemusíte se spoléhat pouze na zdroje v potravinách.

.
.

 

Hrášek

Hrášek neobsahuje pouze magnesium, ale také je zaručeným zdrojem vitamínu A, železa, vitamínu K a vitamínu C. Hrášek má nízký glykemický index, který měří jak rychle potraviny zvýší obsah cukru v krvi, a je bohatý na vlákninu a bílkoviny, což jsou důležité faktory pro správnou hladinu cukru v krvi.

Hrášek je rostlinným zdrojem proteinu a obsahuje mnoho vlákniny. Vláknina napomáhá peristaltice střev a chrání střevní sliznici před bakteriemi.

Dle studie z roku 2014 může konzumace hrášku snížit riziko rakoviny díky látkám a antioxidantům, které obsahuje.

Konzumací 100 gramů hrášku získáte:

  • 33 mg magnesia (8 % DDD)
  • 15 % DDD vitamínu A
  • 31 % DDD vitamínu K
  • 67 % DDD vitamínu C
  • 11 % DDD bílkovin.

hrasek_zdroj_horciku

Hrášek pomáhá našemu trávicímu systému

 

Banán

Banány jsou skvělým zdrojem vlákniny. Dále obsahují bílkoviny, draslík, vitamín C a vitamín B6.

Studie z roku 2005 ukázala, že draslík společně s antioxidanty, které banány obsahují, jsou účinné látky při detoxikaci ledvin. Díky tomuto se toxiny nehromadí v těle.

Obsažená aminokyselina Tryptofan a spolu s dalšími antioxidanty v banánech mají prokazatelně pozitivní dopad na naši náladu a paměť.

Konzumace banánů je doporučena sportovcům kvůli obsaženým minerálům. Díky těmto minerálům mohou sportovci předejít bolestivým křečím a jiným bolestem, které souvisí s výkonem.

Ve 100 gramech obsahuje banán:

  • 27 mg magnesia (7 % DDD)
  • 358 mg draslíku (19 % DDD)
  • 18 % DDD vitamínu B6
  • 15 % DDD vitamínu C.

banan_zdroj_horciku

Banány jsou řazeny mezi bobule stejně jako jahody, hroznové víno a angrešt

 

Quinoa

Quinoa je jedna z nejpopulárnějších potravin na světě. Je to bezlepková potravina s vysokým obsahem bílkovin, vlákniny, vitamínu B, draslíku, železa a vitamínu E.

Quinoa má nízký glykemický index. Jídla s vysokým glykemickým indexem podporují pocit hladu a podílí se na obezitě. Naopak jídla s nízkým glykemickým indexem uvolňují cukr do krve pomalu a po jejich konzumaci se ještě dlouho cítíme sytí. Kromě toho zlepšují spalování tuků.

Quinoa obsahuje velmi prospěšný flavonoid quercetin. Flavonoidy jsou velmi známé díky svým antioxidačním účinkům. Bylo prokázáno, že quercetin funguje jako prevence proti rakovině. Dle studie z roku 2010 má tento flavonoid antidepresivní účinky.

Pokud si dáte 100 gramů vařené quinoy k obědu získáte 64 mg magnesia, 4,4 g bílkovin a pouze 1,9 g tuku.

quinoa_zdroj_horciku

Existuje více druhů quinoy - například bílá, červená a černá

 

Mangold

Mangold je listová zelenina, která obsahuje ve 100 gramech 81 mg hořčíku. Dále je kvalitním zdrojem vitamínu K, vitamínu C a beta-karotenu (vitamínu A).

Mangold dokáže regulovat hladinu cukru v krvi. V této zelenině je obsaženo velké množství vápníku, což má pozitivní dopad na zdraví našich kostí.

Díky obsaženému zinku a mědi, které tvoří červené krvinky, může být mangold považován jako prevence proti chudokrevnosti.  

VÍTE, že 100 gramů mangoldu dodá vašemu tělu 1 038 % doporučené denní dávky vitamínu K?

mangold_zdroj_horciku

Mangold bývá známý pod názvy egyptský špenát, římský špenát nebo římská kapusta

 

Černé fazole

Černé fazole jsou velmi chutné a zdraví prospěšné. Obsahují také quercetin, který může zmírnit příznaky prostaty a který pomáhá při léčbě astmatu.

Černé fazole obsahují železo, vápník, magnesium, které zajišťují pevnou stavbu kostí. Neobsahují mnoho sodíku a díky této vlastnosti ve spojení s obsahem výše zmíněných minerálů, může konzumace černých fazolí přispět ke snížení krevního tlaku.

Konzumací 100 gramů této potraviny vám dodá 70 mg magnesia, 27 mg vápníku a 37 % DDD vitamínu B9, který nám může pomoci v boji proti depresi.

.
.

 

Sója

Sója obsahuje mnoho bílkovin a je často používána jako alternativa mnoha jídel pro vegany a vegetariány. Sója je hlavní složkou tofu a tempehu, proto i tyto potraviny jsou bohaté na hořčík.

Bylo zjištěno, že sója snižuje LDL cholesterol, neboli “zlý” cholesterol. Navíc, obsahuje málo tuku.

Obsahuje také izoflavony, které jsou součástí ženského reprodukčního systému. Tato látka může pomoci ženám při menopauze. Během menopauzy se snižuje hladina estrogenu. Izoflavony se dokáží vázat na buňky estrogenových receptorů, v důsledku toho tělo nemá pocit tak dramatické změny. Díky tomu ženy nepociťují tak radikálně příznaky menopauzy.

Sója luštinatá obsahuje v pouhých 100 gramech neuvěřitelných 280 mg magnesia. Dále obsahuje 277 mg vápníku, 15,7 mg železa a 45 % vitamínu K.

soja_zdroj_horciku

Sója je bohatým zdrojem hořčíku a proteinu

 

Hořká čokoláda

I tato sladká potravina je zdraví prospěšná. Obsahuje mnoho magnesia, antioxidantů, železa a kofein.

Hořká čokoláda může působit jako prevence proti onemocnění srdce. Bylo prokázáno, že kakao, které je hlavní složkou hořké čokolády, snižuje LDL cholesterol a zvyšuje HDL cholesterol.

Obsažené kakao při dlouhodobé konzumaci zvyšuje tok krve v mozku, což napomáhá lepší mozkové aktivitě.

Kakao obsahuje flavonoly, které chrání naši kůži před poškozením sluncem a hydratují pokožku.

Jedna tabulka 70-85% čokolády (100 g) obsahuje:

  • 228 mg magnesia (57 % DDD)
  • 66 % DDD železa
  • 31 % DDD draslíku
  • 9 % DDD vitamínu K.

 

Avokádo

Avokádo je ovoce plné mnoha zdravých tuků. Dále obsahuje magnesium, draslík, vitamín K, vitamín C, vitamín B5 a B6. Avokádo neobsahuje žádný cholesterol.

Díky obsaženém draslíku konzumace avokáda podporuje optimální hodnotu krevního tlaku.

Avokádo je z neuvěřitelných 77 % tvořeno tuky. Tento fakt z něj dělá nejtučnější ovoce na světě. Velká část z těchto tuků je kyselina olejová, která brání vysokému projevu rakovinového genu.

Avokádo obsahuje antioxidanty lutein a zeaxanthin, které jsou důležité pro zrak. Tyto dva antioxidanty snižují riziko šedého zákalu a makulární degenerace, při které dochází ke ztrátě zraku, u starších osob.

Avokádo ve 100 gramech obsahuje 29 mg magnesia, 485 mg draslíku (14 % DDD),  17 % DDD vitamínu C, 26 % DDD vitamínu K a 13 % vitamínu B6.

avokado_zdroj_horciku

Avokádo je nejtučnější ovoce na světě

 

Živočišné zdroje magnesia

Pokud máte rádi maso, jogurty a mléko, pak pro vás bude skvělá zpráva, že i tyto potraviny obsahují spoustu nepostradatelného hořčíku.

 

Mléko

Je všeobecné známé, že mléko obsahuje mnoho vápníku. Dále obsahuje magnesium, vitamín D, vitamín B12 a fosfor. Také je velmi bohatý na protein. Protein je nezbytný pro růst a vývoj těla a reguluje náš imunitní systém.

Pití mléka je často spojováno s pevnými zdravými kosti. Je to díky vysokému obsahu vápníku, bílkovin, a vitamínu K2.

VÍTE, ŽE velká konzumace mléka a mléčných výrobků bývá spojována s větší svalovou hmotností a lepší fyzickou kondicí u starších žen?

mleko_zdroj_horciku

Přibližně 99 % z celkového obsahu vápníku v těle je obsaženo v našich zubech

Dle studie z roku 2016 bylo zjištěno, že konzumace mléčných výrobků je důležitá prevence proti přibírání hmotnosti u starších žen. Mléko totiž obsahuje složky, které mohou způsobovat úbytek váhy a fungují jako prevence proti přibírání. Například díky vysokému obsahu proteinu se cítíme sytí po delší dobu.

 

Ryby

Ryby patří mezi nejzdravější potraviny světa. Obsahují například vitamín D, hořčík a také obsahují omega-3 mastné kyseliny.

Každá ryba má jiné nutriční složení. Tučné ryby bývají považovány za zdravější. Mezi tučné ryby můžeme zařadit lososa, sardinky, tuňáka či makrelu. Tučné ryby obsahují více omega-3 mastných kyselin, které jsou důležité pro správnou funkci našeho těla a mozku.

Bylo prokázáno, že konzumace omega-3 mastných kyselin snižuje riziko infarktu a mrtvice. Tato složka podporuje vývoj mozku a očí, proto je doporučena těhotným ženám dostatečná konzumace omega-3 mastných kyselin.

Ryby také obsahují mnoho vitamínu D, který podporuje imunitní systém, nervový systém a mozek. Bylo zjištěno, že okolo 40 % populace v USA má tohoto důležitého vitamínu nedostatek. Nejvíce tohoto vitamínu obsahuje losos.

Obsah magnesia se u každé ryby může razantně lišit. Například 100 gramů candáta obsahuje 72,9 mg magnesia a 100 gramů mečouna pouze 34 mg magnesia.

Pokud by vám ani tyto potraviny jako zdroj hořčíku nestačily, můžete si koupit hořčík v podobě doplňku stravy. Je dostupný jako šumivé tabletky, pilulky či sirup. Je velmi důležité složení, neboť například obsažený oxid hořečnatý je velmi špatně vstřebatelný. Pokud ale vámi vybraný doplněk obsahuje glukonát hořečnatý, je to správná volba.

.
.

Magnesium je téměř všude kolem. Nevyhýbejte se mu a budete zdravější

Zařazením těchto 12 potravin do svého jídelníčku určitě chybu neuděláte. Kromě zvýšení příjmu nezbytného magnesia získáte mnoho dalších vitamínů a minerálů. A pokud budete chtít někdy “zhřešit” a zároveň mít pro to důvod - dejte si arašídy v hořké čokoládě. Tato pochoutka obsahuje 2 potraviny bohaté na magnesium. 

Dýňová pohanková kaše s opuncií a Vegan proteinem

Dýňová pohanková kaše s opuncií a Vegan proteinem

Čas teplých ranních kaší pomalu přichází. Podzim si o ně říká sám. Tak zkuste ovesné vločky vyměnit za pohankovou krupici a mléko vyměnit za dýňové pyré.

 

Dýňová pohanková kaše s Vegan proteinem

  • Doba přípravy: 15 minut
  • Náročnost: lehká
  • Množství: 1 porce

dynova_kase_s_pohankou

 

Ingredience:

  • 60g pohankové krupice
  • voda
  • 1 lžička lucumy
  • 1 lžička skořice
  • 2 lžíce dýňového pyré
  • 1/2 odměrky Blendea Vegan protein
.

 

Na ozdobu:

  • opuncie
  • kakaové boby
  • javorový sirup

 

Postup:

Do kastrůlku dáme pohanku, Vegan protein, skořici, lucumu a promícháme. Přidáme dýňové pyré a dle hustoty vodu. Povaříme a přendáme na talíř, ozdobíme a můžeme podávat.

 

Myslete na zdraví:

  1. Lucuma slouží jako přírodní sladidlo s vanilkovo-ořechovou chutí a má vysoký podíl antioxidantů. Pro svůj nízký glykemický index je vhodný pro diabetiky. Také snižuje hladinu cholesterolu.
  2. Opuncie neboli kaktusový fík posiluje imnunitu. Má vysoký podíl vlákniny a je bohatá na rostlinný sliz, který chrání sliznici žaludku a celého trávicího traktu, kterému vysoký podíl vlákniny pomáhá.
  3. Blendea Vegan protein - přírodní rostlinný protein, který obsahuje rostlinné proteiny a superpotraviny. Regeneruje svaly, dodává energii, posiluje vlasy, nehty i pokožku.
kase_s_opuncii

Plody opuncie v Čechách nejsou běžné, pokud je ale ve zdravých potravinách najdete, určitě neváhejte

 

.
Kiwi - účinky, rizika a kompletní nutriční profil

Kiwi - účinky, rizika a kompletní nutriční profil

V podrobném profilu superpotraviny kiwi zjistíte:

  • jak přesně vám kiwi může zlepšit zdravotní stav a kondici
  • jaký je vliv kiwi na hubnutí, krásu a vitalitu
  • jaký je kompletní výživový profil kiwi
  • nežádoucí účinky a kdo by kiwi konzumovat neměl

profil kiwi

 

Kiwi je ovoce plné vitamínu C

kiwi

Kiwi je plod popínavé dřeviny aktinidie lahodné. Vypadá trochu jako taková malá brambora s hnědou chlupatou slupkou a sladkou zelenou dužinou.

Ovoce kiwi se používá jako potravina i jako lék. Přidává se k sladkým i slaným receptům nebo například do sportovních nápojů. Nejčastěji se však konzumuje jako běžné ovoce. Antioxidační účinky vitamínu C nebo jiných sloučenin, které v kiwi najdeme ve vysokých koncentracích, mohou pomoci například s astmatem.

 

Jaký je rozdíl mezi zlatým a klasickým zeleným kiwi?

V obchodech můžete narazit nejen na klasické zelené kiwi, ale i na méně známé kiwi zlaté. Jedno má zelenou barvu, druhé zlatou.

Nutričně jsou velmi podobné, existuje mezi nimi však několik rozdílů. Zlaté kiwi obsahuje více vitamínu C, folátu i cukrů. Klasické zelené kiwi je oproti tomu zase lepším zdrojem vlákniny. Vitamínu E, draslíku, luteinu,  kalorií, tuků, bílkovin a sacharidů obsahují kiwi zlaté i tradiční zelené shodně.

zlaté kiwi

Zlaté kiwi je kulatější, má méně chloupků, dozrává dříve, je sladší a méně kyselé. Je však citlivější na poškození a také dražší

 

Důležité informace o kiwi

  • Známé také jako: kiwifruit, chinese gooseberry, gold kiwi, zlaté kiwi, aktinidie lahodná, Actinidia deliciosa, jang-tao, 羊桃, čínský angrešt, angrešt Číňana
  • Krajina původu: Kalifornie, Nový Zéland, Japonsko, Sibiř, Itálie, Chile, Francie, Řecko, USA
  • Prodává se ve formě: čerstvé, doplňky stravy, v nápojích a pokrmech, prášek, tablety, kapsle, konzervované, marmeláda, zavařenina, minikiwi, kompoty, koláče, dezerty, marmelády, džusy, koktejly, sušené, smoothies
  • Dostupnost v ČR a SR– ano

kiwi mapa

Kiwi pochází nejčastěji z těchto oblastí

 

Fakta o kiwi

Věděli jste, že …

  • Jediné kiwi pokryje denní doporučenou dávku vitamínu C.
  • Semínka z kiwi jsou jedlá a bohatá na živiny. Obsahují zejména omega-3 mastné kyseliny, vlákninu, bílkoviny a antioxidanty.
  • Jedlá je také chlupatá slupka kiwi - ale většina lidí ji před konzumací kiwi loupe.
  • Jeden strom může vyprodukovat až 200 kg kiwi.
  • Studie publikovaná roku 2014 v Allergy poznamenala, že kiwi semínka mohou způsobovat křížovou alergii s arašídy a ořechy.
  • Kiwi původně pochází z údolí čínské řeky Yangtze. Dnes se pěstuje po celém světě. Růst může ve většině mírných klimatů s dostatečnými letními teplotami.
VÍTE, ŽE kiwi dostalo jméno během studené války? Byl to marketingový tah. Pojmenovali ho roku 1974 podle novozélandského národního ptáka kivi, kterého vzhledem připomíná.
  • Do Česka se kiwi vozí nejčastěji z Itálie.
  • Kiwi je oválné ovoce s hnědou chlupatou slupkou, chutným a sladkým zeleným vnitřkem.

kiwi

Chuť kiwi bývá připodobnována kombinaci jahod, ananasu a banánu

 

Předpokládané účinky kiwi

Pro objektivní zhodnocení účinků kiwi na lidské zdraví je potřeba více vědeckých důkazů. Kiwi proto rozhodně nepovažujte za náhradu konvenčních léčiv a při zdravotních obtížích svůj stav konzultujte s odborným zdravotnickým personálem.

  • Ačkoli jsou výsledky studií rozporuplné, existují určité důkazy, že by konzumace plodů bohatých na vitamín C (například citrusové plody a kiwi) 1-2x týdně mohla lepšit funkci plic u lidí s astmatem. Jedna studie z roku 2000 například ukázala, že kiwi může snižovat sípání u dětí.
  • Studie provedená Taipei Medical University publikovaná v Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition naznačila, že konzumace 2 plodů kiwi denně po dobu 4 týdnů může navýšit pohyby střev u lidí se zácpou a syndromem dráždivého tračníku.
  • Studie ukázala, že enzym aktinid z kiwi může usnadňovat trávění většiny bílkovin.
  • Předběžné výzkumy a studie naznačují, že u lidí s vysokým krevním tlakem konzumace 3 plodů kiwi po dobu 8 týdnů snižuje krevní tlak více než 1 jablko denně.

kiwi

Jedlá je i slupka z kiwi. Většině lidí však nechutnají její malé chloupky.

  • Kiwi může chránit buňky, pomáhat zdraví srdce i dýchacích funkcí.
  • Studie zjistila, že kiwi může zlepšovat imunitní funkci.
  • Kiwi může snižovat oxidativní stres a být tedy i prevencí rakoviny tlustého střeva.
  • Studie Univerzity v Oslu zjistila, že 2 kiwi denně můžou snižovat riziko nadměrné krevní srážlivosti a redukovat krevní tuk. Účinky na zdraví srdce byly podobné jako denní dávka aspirinu.
  • Výzkumníci z Taiwan’s Taipei Medical University dokázali, že kiwi může příznivě ovlivňovat spánek (kvalitu, kvantitu, snadnější usínání, účinnost a celkově zdravější spánek).
Klinický psycholog Michael J. Breus, PhD (red. přeloženo a zkráceno):
"Kromě toho, že je kiwi silný antioxidant, obsahuje také spousty serotoninu. Tento hormon fungující jako neurotransmiter se podílí na širokém spektru fyziologických procesů: má trávicí a kardiovaskulární funci, pomáhá učení a pamatování si, reguluje chuť k jídlu a náladu. Nedostatek serotoninu bývá spojován s depresemi a poruchami nálad."
  • Kiwi obsahuje velké množství vitamínu C, který může vašemu tělu pomoci s produkcí kolagenu.
  • Kiwi může zjemňovat a opravovat kůži. Může být prevencí hrubé a suché pokožky.
  • Pokud kiwi konzumujete spolu s potravinou bohatou na železo, může zlepšit jeho absorpci.
  • Kiwi obsahuje vitamín E. The University of Maryland Medical Center uvádí, že vitamín E může pomoci s obličejovými liniemi a vráskami.
  • Kiwi jsou bohatým zdrojem antioxidantů, které mohou zpomalovat stárnutí.
  • Kiwi mohou snižovat hladinu lipoproteinů s nízkou hustotou neboli “špatný” LDL cholesterol a zvyšovat hladinu lipoproteinů s vysokou hustotou neboli “dobrý” HDL cholesterol. Kiwi proto může snižovat riziko srdečních onemocnění. Ukázaly to studie publikované roku 2009 v International Journal of Food Sciences and Nutrition a roku 2013 v British Journal of Nutrition.
  • Kiwi může zabránit makulární degeneraci a ztrátě zraku.
  • Kiwi díky vitamínu C v kombinaci s hořčíkem pomáhá látkové výměně, při paradontóze, zpevňovat cévy a žíly, lepšit vidění i tvorbu hormonů pro dobrou náladu. Přispívá ke zdraví srdce, svalů a kostí.

kiwi na stromě

Kiwi je malé ovoce velikosti zhruba slepičího vajíčka. Není ale tolik špičaté

 

Zdravotní a kosmetické využití kiwi

Kiwi v péči o pokožku

Kiwi může pomáhat k zářivé, zdravé pokožce. Může také zpomalovat její stárnutí a být účinné v boji proti obličejovým liniím a vráskám.

 

Kiwi a hubnutí

Jen díky samotnému kiwi nezhubnete. Je ale nízkokalorické, neobsahuje cholesterol a je také téměř bez tuku, zato ale výživné, takže vám s hubnutím může pomoci. Rozhodně je vždy lepší volbou než zpracovaná svačina.

 

Kiwi pro celkové zdraví

Studie z roku 1997 provedená na Rutgers University zjistila, že je kiwi výživnější než 27 druhů jiného běžně konzumovaného ovoce (jako jsou například pomeranče, banány a jablka). Zejména v zimních měsících může být skvělou prevencí chřipky, nachlazení a rýmy.

 

Kiwi pro sportovce

Kiwi může díky vysokému obsahu vitaminu C sportovcům pomáhat s množením vaziv i léčbě zvrtnutého kotníku.

 

Nutriční hodnoty kiwi

100 g čerstvého kiwi obsahuje zhruba tyto hodnoty (DDD = doporučená denní dávka):

Nutriční hodnoty:
  • sacharidy - 87 % - 14,7 g - 5 % DDD
  • vláknina - 3 g - 12 % DDD
  • tuky - 7 % - 0,5 g - 1 % DDD
  • omega-3 mastné kyseliny - 42 mg
  • omega-6 mastné kyseliny - 246 mg
  • bílkoviny - 6 % - 1,1 g - 2 % DDD
  • 255 kJ - 61 kalorií - 3 % DDD
  • voda - 83,1 g
  • popel - 0,6 g
Vitamíny:
  • vitamín A - 87 IU - 2 % DDD
  • vitamín C - 92,7 g - 155 % DDD
  • vitamín E - 1,5 mg - 7 % DDD
  • vitamín K - 40,3 mcg - 50 % DDD
  • thiamin - 2 % DDD
  • riboflavin - 1 % DDD
  • niacin - 0,3 mg - 2 % DDD
  • vitamín B6 - 0,1 mg - 3 % DDD
  • folát - 25 mcg - 6 % DDD
  • kyselina pantothenová - 0,2 mg - 2 % DDD
  • cholin - 7,8 mg
  • betaine - 0,5 mg
Minerály
  • vápník - 34 mg - 3 % DDD
  • železo - 0,3 mg - 2 % DDD
  • hořčík - 17 mg - 4 % DDD
  • fosfor - 34 mg - 3 % DDD
  • draslík - 312 mg - 9 % DDD
  • sodík - 3 mg - 0 % DDD zinek - 0,1 mg - 1 % DDD
  • měď - 0,1 mg - 6 % DDD
  • mangan - 0,1 mg - 5 % DDD
  • selen - 0,2 mcg - 0 % DDD

 

Dávkování kiwi

Doporučená denní dávka kiwi zatím nebyla stanovena. Vždy závisí na několika faktorech, jako je například věk a zdravotní stav konzumenta.

Pokud používáte nějaký potravinový doplněk s kiwi, pečlivě dodržujte pokyny na štítku výrobku a jeho konzumaci nejprve konzultujte s lékařem, lékárníkem nebo jiným zdravotnickým personálem.

Kiwi se obecně doporučuje konzumovat jako 1 - 3 celé kiwi nebo ½ šálku čerstvých kiwi kousků denně. Denní dávka kiwi prášku bývá okolo 5,5 gramů.

 

Užívání kiwi

Kiwi můžete konzumovat jako ovoce nebo v různých nápojích, smoothies či doplňcích stravy. Může se aplikovat také zevně - syrové kiwi nebo krém či gel s kiwi extraktem. Kiwi si můžete dát k snídani třeba k jogurtu, na oběd přimíchat do salátu nebo si dát jako zdravý dezert po večeři.

nápoj z kiwi

Kiwi můžete jíst syrové, tepelně upravené, oloupané i se slupkou

 

 

Nežádoucí účinky kiwi

Kiwi je pro většinu lidí pravděpodobně bezpečné, konzumují li ho v množstvích jako potravinu.

 

Alergie na kiwi

Alergie na kiwi se může projevit jako obtížné polykání (dysfagie), zvracení a kopřivka. Lidé alergičtí na kiwi kiwi někdy snesou vařené nebo konzervované.

 

Kdo by kiwi užívat neměl?

Kiwi a alergici

Alergie na kiwi se nejčastěji objevuje u osob alergických na další druhy ovoce, rostliny nebo koření, jako je například avokádo, pyl bříz, fíky, lískové oříšky, mák, latex, žito, sezamové semínko nebo pšenice. Tito lidé by si při konzumaci kiwi měli dát obzvláště dobrý pozor.

 

Lidé s ledvinovými kameny a kiwi

Pokud jste měli nebo máte ledvinové kameny, konzumaci kiwi se raději vyvarujte, zejména pak slupce z kiwi. Především slupka kiwi totiž obsahuje oxaláty, které mohou vázat vápník a tvořit bolestivé kameny v ledvinách.

 

Kiwi, těhotné a kojící ženy

Kiwi těhotné a kojící ženy jako potravinu konzumovat mohou. Před zařazením potravinových doplňků z kiwi by se však měly raději poradit s lékařem.

kiwi

Kiwi má hnědou chlupatou slupku a žlutou nebo zelenou dužinu, malá černá semínka a bílý jaderník

 

Lidé s poruchami krvácení a kiwi

Kiwi může zpomalovat srážení krve a zvyšovat riziko krvácení. Teoreticky tedy může zhoršovat poruchy krvácení.

 

Kiwi u pacientů před operací

Kiwi může u některých lidí zpomalit srážení krve. Což může teoreticky zvýšit riziko krvácení u některých chirurgických zákroků. Přestaňte kiwi nebo výrobky z něj konzumovat alespoň 2 týdny před plánovanou operací.

 

S jakými léky kiwi neužívat? (kontraindikace)

Zatím není jasné, zda kiwi ovlivňuje účinek některých léků. Pokud nějaké léky užíváte pravidelně, konzultujte nadměrnou konzumaci kiwi nebo doplňky stravy z kiwi proto nejdříve raději s lékařem.

kiwi

Dužina kiwi je sladká a chutná

 

Kiwi a FAQ - často kladené dotazy

Můžu jíst slupku z kiwi?

Slupka z kiwi je jedlá. Většině lidí však nechutná, protože je chlupatá.

Výživová poradkyně Erica Julson (red. upraveno a přeloženo):
"Slupka z kiwi je výborným zdrojem vlákniny, vitamínu E a kyseliny listové. Pokud jíte kiwi i se slupkou, získáte až o 50 % těchto živin více, než když si dáte jen vnitřek. Slupka kiwi navíc obsahuje vyšší koncentraci antioxidantů, než dužina."

Jak kiwi oloupat?

Nejpohodlnější způsob je kiwi rozkrojit nožem napůl a vydlabat lžičkou. Můžete jej také oloupat nerezovou škrabkou nebo loupacím nožem. Loupáním se však ztrácí část výživové hodnoty.

Proč mě po kiwi svědí v puse?

V kiwi se přirozeně vyskytují krystalky oxalátu vápníku neboli rafidy, kterou mohou poškrábat jemnou pokožku v ústech. V kombinaci s kyselinou v ovoci obsaženou mohou způsobit podráždění. Pomoci může oloupání kiwi - nejvíce rafidů se totiž nachází v jeho slupce.

Jak kiwi vybrat?

Vybírejte hladká kiwi bez vad na slupce, které jdou lehoučce zmáčknout.

Musím kiwi před konzumací umývat?

Před konzumací kiwi i se slupkou omyjte, abyste jej zbavili nečistot, které se na něj mohly přichytit při převozu.

Jak poznám, že je kiwi zralé?

Zralé kiwi lze lehce zmáčknout. Nezralé je tvrdé, houbovité naopak přezrálé. Mačkáním zrání neuspíšíte. I tvrdé kiwi lze sníst nebo nechat dozrát. Přezrálé se hodí na výrobu marmelády.

Jak moc bývá kiwi chemicky postříkané?

Kiwi se chemicky neošetřuje tolik jako například citrusy.

Jaký je rozdíl mezi bio a normálním kiwi?

Výzkumy naznačují, že bio kiwi můžou obsahovat více antioxidantů. Pokud máte na výběr, berte tedy raději bio.

Co je to minikiwi?

Minikiwi jsou velké asi jako hrozny. Jsou to miniatury klasických kiwi. Můžete je jíst i s jejich jemnou slupkou.

Jak mám kiwi skladovat?

Kiwi se sbírají ještě nezralé a až potom dozrávají. Zrání zpomalují nízké teploty, skladujte je tedy při pokojové teplotě - a až dozrají, uschovejte je v ledničce.

Jak dlouho mi kiwi vydrží?

Pokud zralé kiwi schováte do ledničky, vydržet vám může až 4 týdny. Při teplotě kolem 1 °C a 80 - 90% vlhkosti vzduchu vydrží zhruba 5 týdnů.