Blog, Strana 35

Uklidňující borůvková smoothie bowl s levandulí

Uklidňující borůvková smoothie bowl s levandulí

Léto je v plném proudu, každou chvíli je nějaká oslava, akce a párty. Jste v jednom kole a možná by to chtělo trošku přibrzdit. To klidně můžete a ještě si u toho pochutnáte a příjemně se naladíte.

Připravili jsme si pro vás skvělý osvěžující recept na borůvkovou bowl s levandulí. A pozor, příště se můžete těšit na speciální borůvkovo-levandulovou zmrzlinu! Už se vám sbíhají sliny?

 

Uklidňující borůvková smoothie bowl s levandulí

  • Doba přípravy: 10 minut
  • Náročnost: lehká
  • Množství: 1 porce

boruvkova_smoothie_bowl

 

Ingredience:  

  • miska kanadských borůvek
  • 1 banán
  • několik kuliček hroznového vína
  • 100 ml mléka
  • pár snítek levandule
  • 1 odměrka Blendea Vegan proteinu
.

 

Postup:

Borůvky a hrozny omyjte a dejte do smoothie makeru. Banán oloupejte, nakrájejte a přidejte k borůvkám. Přilijte mléko. Přidejte pár kvítků levandule a také jednu odměrku Vegan proteinu.

Jedna odměrka obsahuje 21 g kvalitních rostlinných proteinů. Promixujte, nalijte do misky a dozdobte květinami, borůvkami a čímkoli, na co máte zrovna chuť.

TIP: Levandule uklidňuje psychiku i nervy, dejte si do obýváku pár jejích kvítků. Její vůně vás krásně zrelaxuje. 

boruvkova_smoothie_bowl_recept

Ať už použijete mléko rostlinné nebo živočišné, bude s naším Vegan proteinem skvěle ladit. Spolu s banánem vás tahle dobrota i zasytí. 

 

Zdravotní účinky použitých surovin:

  • Borůvky chrání imunitní systém a pomáhají tělu zbavit se škodlivých látek. Čistí krev, dodávají životní energii a zpomalují stárnutí. Jsou skvělé proti infekcím a léčí průjmy nebo jiné střevní potíže. Mají antistresové účinky, zklidňují nervy, ale zároveň podporují funkci mozku!
  • Hroznové víno snižuje hladinu cholesterolu a chrání před infarktem. I hrozny uklidňují nervy a odbourávají pocity stresu a deprese. Díky vysokému obsahu vody pomáhá v boji proti celulitidě a s hubnutím.
  • Banán je dobrý a srdce a na ledviny, navíc upravuje práci trávicího traktu. Banány jsou skvělým zdrojem vlákniny a draslíku a redukují nadměrnou kyselost v žaludku. V neposlední řadě vás zasytí.
  • Levandule stejně jako borůvky odbourává stres a zklidňuje naše nervy. Také pomáhá proti nespavosti, ale i proti hysterii. Potlačuje migrény, problémy se žaludkem i žlučníkem, návaly horka, ale i astmatické příznaky.  A co víc, inhalace levandule urychluje léčení průdušek , chřipky a angíny.
  • 100% přírodní rostlinná bílkovina Blendea Vegan protein zásobuje organismus antioxidanty, urychluje přirozený úbytek váhy a vyrovnává hladinu cukru v krvi. Dodává energii a zlepšuje fyzický výkon. Vyzkoušejte ho ještě dnes a dopřejte tělu jeho skvělé účinky.
.
5 netradičních surovin pro silné detoxikační smoothie

5 netradičních surovin pro silné detoxikační smoothie

Ovoce a zelenina – to je ten nejlepší přírodní zdroj vitamínů, minerálů a celé řady dalších bioaktivních látek. Ovoce a zelenina je také základní ingrediencí lahodných smoothies, které skvěle obohatí každý zdravý jídelníček. Smoothies se budou hodit i při hubnutí a také při nejrůznějších očistných kúrách. Ovoce a zelenina mají přirozeně očistné vlastnosti, každé smoothie je díky nim tak trochu detox smoothie.

Některé druhy ovoce a zeleniny nesou výraznější očistné účinky než jiné, řadí se mezi detoxikační potraviny. Těm se věnujeme v článku: 4 detoxikační potraviny pro očistné smoothies.

V tomto článku přinášíme netradiční tipy na ingredience, které můžete přidat k ovoci a zelenině, abyste očistné působení svého detox smoothie znásobili. Které to jsou? Možná se budete divit.

 

5 surovin, které nejenom ozvláštní smoothie, ale také posílí jeho detoxikační účinky

Bazalka s vůní středomoří

Bazalka je typickou bylinkou italské kuchyně, ale také významnou léčivou bylinou. Vedle aromatických silic, které ji dávají příjemnou vůni i léčivé vlastnosti, obsahuje také třísloviny nebo flavonoidy s antioxidačním efektem.

 

Jaké účinky bazalka může nabídnout?

  • bazalka se pyšní obsahem železa
  • má antibakteriální vlastnosti
  • působí protizánětlivě a analgeticky
  • jako zklidňující bylinka pomáhá proti stresu
  • je prospěšná pro zažívací soustavu
  • zlepšuje trávení, podporuje metabolismus

detoxikacni_bazalkove_smoothie

Ještě větší detox s detox smoothie? Přidejte bazalku.

 

Zelená je barvou zdraví a očisty

Bazalka jako zelená bylinka nabízí protizánětlivé vlastnosti chlorofylu. Chlorofyl bazalce dává také silné očistné účinky. I díky dalším obsaženým látkám je bazalka ideální bylinkou k detoxikaci a pročistění organismu.

Smoothie však obohatí nejenom svým působením, ale také pozoruhodnou vůní připomínající atmosféru středomoří. Bude chutnat především v kombinaci se špenátem nebo jablky. Svou netradiční vůní zajímavě zpestří třeba i smoothie založené na banánu nebo dalším exotickém ovoci.

Bazalku můžete buď přímo rozmixovat do smoothie, anebo využít jako zelenou ozdobu. Můžete vyzkoušet bazalku pravou, ale i další odrůdy bazalek, které jsou běžně k dispozici.

Může to být třeba tmavě purpurová bazalka purple ruffles či purple opaal, bazalka vonící po skořici zvaná cinamonette, citronově vonící bazalka lime, bazalka siam quueen, dark green aj. Každá z nich přinese trošku jinou vůni a ve výsledku dá smoothie trošku jinou chuť.

TIP: Podobně jako bazalka, i další zelené bylinky nabízejí nevšední oživení nejrůznějších smoothies. Může jít také o jarní očistné bylinky jako je kopřiva. Více se dozvíte v článku: 4 detoxikační bylinky, které skvěle zapadnou i do smoothie.

 

Osvěžující máta

Máta je oblíbená zejména pro svoji osvěžující vůni. Z hlediska léčivých účinků je jednou z nejstarších bylin lidového léčitelství. Tam se oceňuje zejména její schopnost podporovat zdravé trávení.

 

Máta a její prospěšné účinky:

  • máta je užitečná pro činnost zažívacího systému
  • podporuje vylučování žaludečních šťáv
  • povzbuzuje činnost žlučníku a jater
  • působí protizánětlivě, má dezinfekční účinky
  • osvěžuje, posiluje, pomáhá proti stresu

detoxikacni_bylinka_mata

Osvěžení pro detox smoothie i pro vás? To je máta.

 

Kam s mátou?

Máta jako atraktivní aromatická bylinka báječně zapadne do nejrůznějších zeleninových salátů a dalších zeleninových pokrmů. Rozumí si však také s nápoji, nejenom oblíbeným mojitem, ale také detoxikačními smoothie.

 

Zajímají vás detoxikační recepty?

VÍTE, že špetkou svěží máty ochucujeme i směs zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS?
.

 

Mladý zelený ječmen plný energie

Zatímco bazalka a máta nabízí intenzivní aroma, mladý ječmen má vůni spíše neutrální. Jeho chuť je travnatě svěží, hodí se v kombinaci s listovou zeleninou, ale i na sladko s ovocem.

  • Mladý ječmen je nabitý energií a bioaktivními živinami. V jeho složení najdeme dávku antioxidantů, také vitamíny, minerály nebo chlorofyl.
  • Mladý ječmen nabízí vyvážený poměr biologicky aktivních látek, které se velmi dobře vstřebávají. Okamžitě tak dokáže povzbudit organismus, povzbudí i vnitřní energetické, metabolické a očistné pochody.
  • Mladý ječmen posiluje imunitu, působí protizánětlivě a antibakteriálně.

detoxikacni_potravina_zeleny_jecmen

Mladý ječmen - ideální pomocník detoxikace, ideální ingredience detox smoothie

 

Zelené superpotraviny

Podobné účinky jako mladý ječmen skýtá i zelená pšenice. Vynikající očistné působení nabízí i chlorella, která patří k nejvýznamnějším přírodním zdrojům chlorofylu.

Očista v zelené bude ještě intenzivnější, pokud k mladému ječmenu, zelené pšenici a chlorelle přidáte i spirulinu. Nemusíte přitom shánět každou zelenou superpotravinu zvlášť, všechny čtyři najdete v jedné unikátní směsi Blendea SUPERGREENS - směs 4 zelených potravin v prvotřídní BIO kvalitě se báječně hodí do každého detox smoothie.
.

blendea_supergreens_slozeni_1

 

 

Kurkuma – indické zlato

Inspiraci na detox smoothie můžeme hledat i mezi indickým kořením. I to totiž nese očistné vlastnosti. Pokud si mezi kořením vyberete kurkumu, můžete se těšit nejenom z očistných vlastností.

Kurkuma má tolik prospěšných účinků a natolik nutričně cenné složení, že se označuje jako superpotravina. Svou pozoruhodnou šafránově zlatou barvu nabízí díky barvivu kurkumin. Právě kurkumin dává kurkumě celou řadu léčivých vlastností, ale jde pouze o jednu z celého spektra obsažených prospěšných látek.

kurkuma_detoxikacni_potravina

Kurkuma - indické zlato se hodí i do detox smoothie

.

 

Proč jíst kurkumu?

  • Kurkuma je významný přírodní antioxidant, má protizánětlivé a antibakteriální účinky.
  • Podporuje činnost žlučníku a jater – klíčového detoxikačního orgánu lidského těla.
  • Je užitečná i pro kardiovaskulární a nervový systém.
  • Kurkuma působí proti stresu.

Kurkuma pomůže v případě, kdy chcete změnit jídelníček k lepšímu a eliminovat důsledky jídelníčku nezdravého. Stačí kurkumu zařadit do svého jídelníčku, okoření celou řadu pokrmů a skvěle zapadne i do nejrůznějších smoothies. Dodá jim zlatavé barevné tóny a nádech orientu.

 

Hřejivý zázvor s chutí orientu

Zázvor je příbuzný kurkumě. Oddenek zázvoru je oddenku kurkumovníku velmi podobný, na pohled se odlišují jenom barvou. Také zázvor je asijskou kulinářskou specialitou s pozoruhodnou orientální chutí, je však oproti kurkumě pikantnější, ostřejší, a tím i hřejivější.

 

Co čekat od zázvoru?

  • Zázvor rozproudí krevní oběh a také oběh lymfy, která zajišťuje detoxikaci tkání.
  • Je to vynikající posilující a povzbuzující rostlina.
  • Povzbuzuje činnost detoxikačních orgánů.
  • Je užitečný pro zdravé trávení, zrychluje metabolismus.
  • Pomáhá proti pálení žáhy, říhání nebo plynatosti.
  • Dle východní medicíny spouští v těle samoléčebné procesy.
  • Nese protizánětlivé, antibakteriální a protiplísňové účinky.

 

Jak zázvor využít?

Zázvor najdeme v receptech orientální kuchyně, ať již indické, thajské nebo čínské. U nás je známý především v podobě zázvorového čaje. Pokud jde o nápoje, dá se využít i do smoothie, speciálně detox smoothie.

VIDEO: Další 4 detoxikační přísady do smoothies.

    Letní hubnoucí ananasové smoothie s Vegan proteinem

    Letní hubnoucí ananasové smoothie s Vegan proteinem

    Máme pro vás další z oblíbených ananasových letních receptů na skvělé smoothie. Tentokrát jsme si připravili kombinaci ananasu s citrusy, která vás nabudí, osvěží a jistě zachutná. Navíc vás dobije energií i vitamíny.

    Tohle smoothie je skvělé při redukčních kúrách, navíc nakopává metabolismus a zklidňuje podrážděný žaludek.

     

    Mražené letní smoothie s citrusy a Vegan proteinem

    • Doba přípravy: 15 minut
    • Náročnost: lehká
    • Množství: 1 porce

    hubnouci_ananasove_smoothie

     

    Ingredience:  

    • 1/2 zralého ananasu
    • 1 pomeranč
    • 1 citron
    • 1 limetka
    • 50 ml kokosové vody
    • několik snítek máty
    • pár kostek ledu
    • 1 odměrka Blendea Vegan proteinu
    .

     

    Postup přípravy:

    Ananas rozpulte, okrájejte z něj kůru, pokrájejte na kousky a vložte do smoothie mixéru. Citrusy omyjte, rozkrojte na polovinu a vymačkejte z nich šťávu do mixéru. Přilijte kokosovou vodu a přidete několik lístků máty. Přihoďte pár kostek ledu a mixujte.

    Abyste posílili zdravotní účinky vašeho smoothie drinku, přidejte do něj jednu odměrku Vegan proteinu Blendea. Promixujte, nalijte do sklenice, dozdobte dle své fantazie a podávejte.

    TIP: Kokosová voda je skvělá na zrychlení metabolismu, detoxikaci těla i hubnutí. Proto se nebojte ji používat co nejčastěji. 

    ananasove_smoothie_recept

    Ananas s citrusy, kokosovou vodou a mátou je úžasně dobrá kombinace, která vás v horkých dnech vždycky zaručeně osvěží a dobije energií.

     

    Zdravotní účinky použitých surovin:

    • Ananas je močopudný, takže se doporučuje jako prevence a podpůrná léčba nemocí ledvin a močového ústrojí. Zároveň také zbavuje tělo škodlivých látek, a dokonce i přebytečných kil. Je tedy vhodný jako doplněk při redukčních kúrách. Dále působí pozitivně na zdraví kůže, vlasů a nehtů. Dodává tělu energii a podporuje práci metabolismu.
    • Pomeranč je zásobárnou vitaminu C, podporuje imunitu, je skvělý ale i na redukci váhy. Podporuje vitalitu, duševní svěžest i soustředěnost.
    • Citron posiluje imunitní systém a obranyschopnost, reguluje vysoký krevní tlak a pomáhá při zažívání. Také je skvělým zdrojem vitaminu C.
    • Limetka také pomáhá při hubnutí a také obsahuje hodně vitaminu C. Pomáhá velmi účinně a efektivně k detoxikaci organismu a nakopává metabolismus.
    • Máta organismus ochlazuje, což se v létě skvěle hodí. Navíc řeší zažívací problémy a zklidňuje podrážděný žaludek.
    • Blendea Vegan protein obsahuje antioxidanty, urychluje přirozený úbytek váhy a vyrovnává hladinu cukru v krvi. Dodává energii, zlepšuje fyzický výkon, podporuje regeneraci svalů a kloubů a pomáhá vyladit hormonální nerovnováhu. Vyzkoušejte ho ještě dnes a sami objevte všechny jeho účinky.  
    .
    Sinice spirulina – účinky, rizika a nutriční profil

    Sinice spirulina – účinky, rizika a nutriční profil

    V podrobném profilu superpotraviny spirulina zjistíte:

    • jak přesně vám spirulina může zlepšit zdravotní stav a kondici
    • jaký je vliv spiruliny na hubnutí, krásu a vitalitu
    • jaký je kompletní výživový profil spiruliny
    • odkud spirulina pochází a jak se pěstuje

     

    Spirulina je nejčastěji používaným druhem z modrozelených řas a sinic

    Z vodní bakterie s vynikající nutriční hodnotou spiruliny se vyrábí mnoho doplňků stravy. Užívají se ke zlepšení výživy nebo jako alternativní boj proti nemocem.

    Sinice spirulina obsahuje bílkoviny, vitamíny, minerály, dokonce i všechny aminokyseliny. Spirulina údajně podporuje obranyschopnost, je skvělým zdrojem bílkovin a pomáhá předcházet jaterním problémům.

    Její potencionální zdravotní využití však zatím nebyla dostatečně podpořena vědeckými výzkumy, podobně jako například u řasy chlorelly nebo trávy mladé pšenice. Spirulina se běžně užívá ve formě tablet, prášků a vloček.

    .

     

    Sinice spirulina je zdraví prospěšná

    Sinice jsou jednobuněčné, zdraví prospěšné bakterie stočené do levotočivé šroubovice - nikoli řasy, jak lidé často mylně předpokládají. Vybaví se zkažené letní koupání při slově sinice i vám?

    Spirulina obsahuje velké množství karotenoidů (antioxidanty chránící buňky před poškozením volnými radikály) i další živiny, jako jsou například vitamíny B, vitamín E, zinek, měď, mangan, železo, selen nebo kyselina linolová. Spirulina je také bohatá na chlorofyl.

    "Zelenomodrá sinice spirulina je stejně jako chlorella velkým zdrojem bílkovin, působí antibakteriálně, upravuje mikroflóru a chrání před civilizačními chorobami, jako jsou třeba i plísně a kvasinky,"říká nutriční gastronomka a zakladatelka Akademie Nutriční Gastronomie Jana Černá (red. upraveno)

     Zelené potraviny - plné železa

    Prášek ze spiruliny obsahuje koncentrované množství živin. Modrozelená barva spiruliny značí vysoký obsah chlorofilu.

     

    Fakta o spirulině

    Věděli jste, že …

    • Za superpotravinu je spirulina považována především kvůli vysokému obsahu živin (bohatá koncentrace vitamínů, minerálů i antioxidantů).
    • Uznávaný britský deník The Guardian v článku roku 2014 napsal, že by spirulina v rozvojových zemích mohla jako zdroj levných bílkovin a mikroživin bojovat proti podvýživě.
    • Spirulina má výjimečnou nutriční hodnotu. Pro pevné zdraví je však i po zařazení spiruliny do jídelníčku nezbytné stále dbát na zdravé a vyvážené stravování.
    • Poprvé byla spirulina jako zdroj potravy použita už starými Aztéky.
    • NASA kosmonautům spirulinu přidává do jídel.
    • Divoká spirulina dobře roste ve vodách tropického a subtropického podnebí. Většinou se však kvůli riziku kontaminace pěstuje v laboratořích.
    • Proces sušení trvá zhruba 3 sekundy a jeho výsledkem je tmavě zelený prášek s konzistencí podobnou mouce.
    • Na rozdíl od řasy chlorelly je sinice spirulina snadno stravitelná.
    • V závislosti na podmínkách růstu obsahuje spirulina 65 až 71 % bílkovin.
    • Ve 100 gramech čerstvé spiruliny najdeme pouhých 26 kalorií. Šálek sušené spiruliny (112 gramů) jich obsahuje 325.
    VÍTE, že pouhý půl šálek sušené spiruliny obsahuje 89 % doporučené denní dávky železa?

     

    Důležité informace

    • Známá také jako: Arthrospira, Arthrospira platensis, Arthrospira maxima, spirulina seaweed, spirulina algae
    • Krajina původu: USA, Thajsko, Indie, Čína, Japonsko, Taiwan, alkalické vody Afriky a Mexika
    • Prodává se ve formě: tablety, prášek, kapsle, vločky
    • Dostupnost v ČR a SR? ano

    mapa Spirulina

    Spirulina se nejčastěji pěstuje v těchto oblastech

     

    Předpokládané účinky spiruliny

    Dostatečné vědecké důkazy pro potvrzení jakýchkoli tvrzení o pozitivních účincích spiruliny jsou zatím nedostatečné. I když jsou studie jen předběžné, výsledky jsou však ohromující.

    Spirulina bývá často užívaná na vše od snižování hladiny cholesterolu, zvýšení energie, léčbě premenstruačního syndromu, až po deprese.

    Dalším potenciálním přínosem spiruliny může být zlepšení funkce plic u pacientů s astmatem, hladiny glukózy u diabetu, prevence některých druhů rakoviny, posílení imunitního systému či podpora tvorby probiotik.

    spirulina účinky

     

    Účinky NEpotvrzené vědci

    • Řada studií University of Maryland Medical Center naznačila, že užívání spiruliny může zlepšovat imunitní systém.
    • Podle studie provedené roku 2005 J. C. Bose Institute of Life Sciences na Bundelkhand University v Indii spirulina vysokou koncentrací živin příznivě ovlivňuje metabolismus i imunitu. Spirulina podle studie zlepšuje aktivitu bílých krvinek a stimuluje tvorbu protilátek, potlačuje herpes, chřipku i virus HIV, zlepšuje hladinu krevního cukru i cholesterolu a antioxidačními vlastnostmi chrání játra a ledviny.
    • Ochranu jater a pozoruhodné antioxidační vlastnosti potvrzuje také malajská studie publikovaná v prosinci 2008 v International Journal of Integrative Biology. Laboratorním myším s otravou acetaminofenem bylo podáváno 800 gramů spiruliny na kg tělesné hmotnosti. Výzkumníci po léčbě spirulinou zaznamenali pokles známek stresu, poškození lipidových molekul a známek zánětů i zvýšení jaterních enzymů. Spirulina zároveň obnovila hladinu antioxidantů.
    • Britská studie zveřejněná roku 2008 v Evidence Based Complementary and Alternative Medicine ukázala, že spirulina podporuje imunitní systém a může mít protirakovinné, antivirové a antialergické účinky (působí jako antihistaminikum).
    • Studie publikovaná v Journal of Experimental Neurology zjistila, že spirulina u potkanů snižuje poškození mozku a pomáhá zotavování neuronů po mrtvici. Přínosy spiruliny na lidský mozek však musí být potvrzeny i podobnou studií na lidech.
    • Předběžná studie prokázala možný přínos spiruliny u pacientů s chronickou hepatitidou k ochraně jater proti dalšímu poškození a cirhóze.
    • Spirulina může také pomáhat předcházet parazitickým infekcím, zlepšovat hojení ran, mírnit anémii i otravy.

    zelené smoothie se spirulinou

    Ze spiruliny snadno připravíte zdravý zelený koktejl

     

    Nejčastější využití spiruliny

    Kompletní nutriční profil obsažený ve spirulině

    Spirulina může pomoct zamezit výživovým nedostatkům a podpořit celkové zdraví. Je bohatá na vitamíny B-komplexu, zinek, vitamín E, betakaroten, měď, selen, železo i esenciální mastné kyseliny.

    Až 62 % její hmotnosti tvoří proteiny, což z ní dělá funkční potravinu s multivitamínovými vlastnostmi.

     

    Spirulina jako nakopávač imunity a ochrana proti alergiím

    Spirulina může pomoci při tvorbě protilátek (látek bojujících s infekcemi a chronickými onemocněními). University of Maryland Medical Center podotkla, že účinky spiruliny na imunitní systém zatím nebyly potvrzeny, spirulina však podle její studie podporuje růst střevní mikroflóry (probiotik). Studie zveřejněné roku 2005 časopisem Journal of Medicinal Food potvrdila, že spirulina může být účinná při snižování alergických projevů, jako je například rýma, slzení očí, kopřivka či otoky (obvykle při alergiích na prach, pyl nebo srst).

     

    Spirulina ve veganském a vegetariánském jídelníčku

    Spirulina poskytuje všech 8 základních aminokyselin ve správném poměru a ve formě, která je pro lidský organismus stravitelnější než třeba v mase či sóje. Spirulina je proto ideálním zdrojem biologicky kompletních proteinů nejen pro vegany a vegetariány. 

    "Spirulina může růst v extrémních podmínkách nehostinných pro většinu vodních organismů. Bývá pěstována v umělých nebo přirozených jezerech, sklízená a pak sušená mrazem.

    Spirulina se pyšní 60% obsahem bílkovin, je tedy bohatším zdrojem než většina zeleniny, a je také dobrým zdrojem beta-karotenů, různých minerálů a esenciální mastné kyseliny gama linolenové.

    Ačkoli spirulina bývá chválena jako zdroj vitamínu B12, neobsahuje ho v takové formě, které by tělo umělo využít," vysvětluje doktorka Linde Celeste Robb-Nicholson (red. přeloženo a zkráceno) 

    prášek ze spiruliny

    Prášek ze spiruliny obsahuje ideálně koncentrované množství živin

     

    Nutriční hodnoty spiruliny

    1 hrnek (112 g) sušené spiruliny obsahuje:
    • 48 % - proteiny - 64,4 g
    • 22 % - tuky - 8,6 g
    • 30 % - sacharidy - 26,8 g
    • popel - 7 g
    • voda - 5,2 g
    • Kalorií 325 (1361 kJ)
    Vitamíny:
    • Vitamín A - 638 IU
    • Vitamín C - 11,3 mg
    • Vitamín E - 5,6 mg
    • Vitamín K - 28,6 mcg
    • Thiamin - 2,7 mg
    • Riboflavin - 4,1 mg
    • Niacin - 14,4 mg
    • Vitamín B6 - 0,4 mg
    • Folát - 105 mcg
    • Kyselin pantothenová - 3,9 mg
    • Cholin - 73,9 mg
    Minerály:
    • Vápník - 134 mg
    • Železo - 31,9 mg
    • Hořčík - 218 mg
    • Fosfor - 132 mg
    • Draslík - 1527 mg
    • Sodík - 1174 mg
    • Zinek - 2,2 mg
    • Měď - 6,8 mg
    • Mangan - 2,1 mg
    • Selen - 8,1 mg

     

    Dávkování spiruliny

    Podle zdravotnických odborníků University of Maryland Medical Center je standardní dávka spiruliny pro dospělé 4 až 6 tablet po 500 miligramech (tedy 2 až 3 gramy denně).

    Množství se však liší podle věku a zdravotních potřeb. Než začnete spirulinu užívat, proberte to s lékařem.

    "Spirulina je bezpečná a lze ji užívat bez omezení podle doporučení výrobce. Pokud chcete používat spirulinu k ovlivnění zápachu z úst, je třeba tabletu rozžvýkat, případně vysypat obsah několika tobolek do sklenice vlažné vody, ústa vypláchnout a pak polknout," radí doktorka farmaci Hana Šindelářová (red. upraveno)

     

    Užívání spiruliny

    Tablety spiruliny se zapíjejí dostatečným množstvím vody. Prášek můžete přidat například do oblíbeného smoothie, džusu nebo jogurtu, čímž zlepšíte mírně nahořklou chuť spiruliny. Jemné živiny a enzymy ve spirulině může zničit alkohol, káva i sladké sycené nápoje. Spirulinu si proto dejte nejlépe hodinu před tím, než budete pít něco podobného.

    dezert ze spiruliny

    Ze spiruliny připravíte nejen zdravý nápoj, přidat ji můžete třeba i do dezertů

     

    Pro koho není spirulina vhodná?

    Spirulina při vhodném užívání zpravidla nemá žádné vedlejší efekty. Spirulina je obecně považována za relativně bezpečnou i při užívání ve velkých množstvích.

    Ve výjimečných případech může spirulina způsobit mírné žaludeční potíže, nevolnost, zvracení, zvýšenou žízeň, slabost, rychlý srdeční tep, poškození jater, šok, úzkosti či nespavost.

    Fakultní nemocnice Heraklion na Krétě v červnu 2008 hlásila případ rabdomyolýzy (život ohrožující stav, při kterém se rozpadá svalová tkáň a může způsobit selhání ledvin) po požití spirulinového doplňku stravy.

    Spirulina a jeji negativni ucinky na organizmus

     

    Zpracování spiruliny

    Vedlejší účinky spiruliny bývají s největší pravděpodobností způsobené kontaminací plísněmi. Z důvodu rizika kontaminace někteří odborníci doporučují omezit spotřebu spiruliny na maximálně 50 gramů denně.

    Kontaminovaná bývá spirulina pěstovaná ve vodách obsahující těžké kovy (olovo, kadmium, arsen nebo rtuť) nebo s jinými sinicemi produkujícími toxické látky anatoxin a microcystin. Vždy si ověřte, že spirulina pochází od kvalitního, důvěryhodného zdroje, který ji pravidelně testuje na kontaminanty a výsledky dokáže doložit.

    Kontaminace způsobená těžkými kovy může mít za následek průjem a zvracení, třes, paralýzu nebo křeče. Kontaminace toxickými látkami anatoxin a microcystin může způsobit například zánět pankreatu, poškození srdce, potíže s dýcháním, selhání ledvin, toxicitu jater, poškození nervů nebo záchvaty. Pokud postižený urychleně nevyhledá lékařskou pomoc, vystavuje v ohrožení svůj život.

    spirulina nápoj a prášek

    Spirulina se nejčastěji konzumuje ve formě nápoje ze zeleného prášku

     

    Kdo by spirulinu užívat neměl?

    Těhotné, kojící ženy, děti a spirulina

    U dětí, ani kojících a těhotných žen nebyla bezpečnost a účinnost spiruliny zatím prověřena. Zejména kvůli rizikům kontaminace se nastávajícím maminkám a dětem její konzumace nedoporučuje. V těchto případech proto její užívání vždy nejdříve konzultujte s lékařem.

     

    Fenylketonurie, autoimunitní onemocnění a spirulina

    Spirulinu by kvůli vysokému obsahu fenylalaninu pacienti s fenylketonurií (PKU) užívat neměli. Fenylketonurie je vzácný stav, který metabolismu aminokyseliny fenylalanin brání. Podobně by se spirulině měli vyhnout také pacienti s autoimunitními onemocněními (například revmatoidní artritida, roztroušená skleroza nebo lupus), protože by mohla zhoršit jejich stav.

     

    Alergie na mořské plody

    Spirulinu by neměli užívat ani lidé alergičtí na plody moře.

     

    Se kterými léky spirulinu nekombinovat?

    Léky potlačující imunitní systém a spirulina

    Vyhněte se užívání spiruliny spolu s imunosupresivními léky (methotrexát, prednison, adalimumab, azathioprin, etanercept a infliximab). Spirulina může imunitu posilovat a snižovat tedy účinnost těchto léků. Podobně je to s léky na ředění krve.

     

    Spirulina a FAQ - často kladené dotazy

    Co mám dělat, když mi spirulina nechutná?

    Spirulinu můžete užívat také například ve formě tablet.

    Můžu si spirulinu vypěstovat sám doma?

    Ano. Potřebovat budete akvárium na slunečném místě a komerčně prodávanou sadu na pěstování spiruliny.

    Jak mám spirulinu skladovat?

    Spirulinovou pastu uchovávejte v ledničce. Sušenou spirulinu v ledničce skladovat nemusíte. Dlouhou dobu vám vydrží také na chladném a tmavém místě.

    Můžu spirulinu vařit a péct?

    Ano, můžete. Delším vystavením teplu však snížíte její nutriční hodnotu. Doporučujeme spirulinu do jídla přidávat až těsně před servírováním.

    Můžu se spirulinou předávkovat?

    Spirulina je přirozený zdroj potravy, předávkovat se s ní proto nejspíš není možné. Stejně jako u jakékoli jiné potraviny však její přebytek může způsobit zdravotní komplikace. Způsobit by mohla například předávkování vitamínem A.

    Je spirulina bezlepková?

    Ano, spirulina je přirozeně bezlepková potravina.

    Je spirulina vhodná pro vegany?

    Ano. Spirulina je výborným zdrojem rostlinných proteinů.

    Je lepší užívat chlorellu nebo spirulinu?

    Chlorella může pomáhat s detoxikací těžkých kovů a odstraňováním přebytečné vody z těla. Spirulina může fungovat jako antioxidant, doplňovat bílkoviny a kyselinu gama-linolenovou pro lepší imunitu a prevenci poškození. Ideální je užívat obě naráz jako kompletní spektrum výživných látek, které vaše tělo potřebuje.

    Je spirulina kyselinotvorná nebo zásaditá?

    Spirulina má pH okolo 9-10 a je zásaditá.

    Můžu spirulinu dávat i svému mazlíčkovi?

    Ano. O dávkách se však první poraďte s veterinářem.

    .
    Zánět močového měchýře - 10 osvědčených preventivních tipů

    Zánět močového měchýře - 10 osvědčených preventivních tipů

    Záněty močového měchýře jsou nejčastěji způsobeny bakteriální infekcí, která se do močového ústrojí může relativně snadno dostat. Velmi často je s tímto onemocněním spjata bakterie Escherichia coli a Staphylococcus saprophyticus.

    Bakterie Escherichia coli je pro člověka nezbytná a zdraví prospěšná. Stará se o to, aby se ve střevech nepřemnožily jiné nebezpečné bakterie. To však neplatí, pokud se dostane do močového ústrojí.

    Bakterie se do močového měchýře dostanou proti proudu moči skrze močovou trubici. Další možnou příčinou mohou být i plísně a viry.

    Zánět močových cest může postihnout jakoukoliv část močového traktu, včetně ledvin, močovodů, močového měchýře nebo močové trubice.

    Důvodem, proč ženy jsou k infekci náchylnější než muži, je délka močové trubice, která je u žen kratší než u mužů. Kratší délka usnadňuje vniknutí bakterií do močového měchýře.

     

    Definice zánětu močového měchýře

    Jedná se o ochranný a složitý proces těla v boji proti nežádoucím vlivům s cílem vyléčení vlastních tkání. Nejčastější příčinou zánětů mohou být viry, bakterie, plísně a houby.

     

    Příznaky zánětu močových cest:

    • řezavá a pálivá bolest při močení
    • tmavá moč
    • moč se silným zápachem
    • pocit neúplného vyprazdňování močového měchýře
    • vymočení jen nepatrného množství moči přes silné nucení
    • palčivá bolest v oblasti pánve
    • bolest zad a v podbřišku
    • častá potřeba vyprazdňování
    • bolest v oblasti močového měchýře a pohlavních orgánů
    • mírně zvýšená teplota

     

    Prevence zánětu močových cest

    Existuje celá řada obecných doporučení, které pomohou ženám ve většině případů vyhnout se infekcím močových cest. Jednotlivé rady a doporučení bychom mohly rozdělit do různých kategorií, a to například hygiena, oblečení, strava, léky a doplňky. Účinná preventivní opatření jsou schopna zabránit bakteriální migraci způsobující infekce.

     

    Zůstaňte hydratovaní

    Návyk pitného režimu je spojen s rizikem infekce močových cest. Pravidelné močení může pomoci vyplavit nežádoucí bakterie z těla pryč, a tak zabránit jejich usazení, které by mohlo způsobit nežádoucí infekce.

    Studie z roku 2003 potvrdila, že nízká produkce moči je spojena se zvýšeným rizikem vývoje zánětu močových cest. Jedním z preventivních opatření je tedy pít obyčejnou vodu průběžně po celý den.

    pitny_rezim_behem_zanetu_mechyre

    Pitný režim můžete obohatit třeba o ředěné čerstvé ovocné nebo zeleninové šťávy. Na dovolené zkuste vodu z mladého kokosu.

     

    Zvyšte příjem vitamínu C

    Vitamín C zvyšuje kyselost moči, čímž likviduje bakterie, které způsobují infekce.

    Dle Studie z roku 2007 vitamín C ochranný účinek, který snižuje riziko infekcí močových cest o více než polovinu u pacientů, kteří začali tento vitamín pravidelně užívat.

    Jednou z nejsnadněji dostupných možností zvýšení příjmu vitamínů je konzumace ovoce a zeleniny bohaté právě na vitamín C.

    TIP: Červené papriky, pomeranče, grapefruit a kiwi obsahují doporučené denní množství vitamínu C pouze v jediné porci.

     

    .

    Pijte neslazenou brusinkovou šťávu

    Brusinkový džus je  jedním z nejznámějších přírodních léků na infekce močových cest. Brusinky brání bakteriím tím, že přilnou k močovému traktu a tím zabrání možné infekci.

    Studie z roku 2007 dokázala, že konzumace brusinkových šťav a výrobků může snížit celkový počet infekcí močového ústrojí za rok a to zejména u žen, které jsou na toto onemocnění náchylné.

    Některé další studie naznačují funkci brusinek pouze jako pomocníka při prevenci před záněty močového měchýře. Samotné brusinky s nemocí neporadí.

    VÍTE, že brusinky patří mezi tzv. české superpotraviny? Obsahují vysoké procento živin a obrovské množství antioxidantů.

     

    .

    Užívejte probiotika

    Probiotika jsou prospěšné mikroorganismy, které jsou konzumovány prostřednictvím potravin nebo doplňků. Mohou podpořit především zdravou rovnováhu bakterií ve střevě.

    Probiotika jsou k dispozici buď v doplňkové formě, nebo je můžeme nalézt jako součást fermentovaných potravin, např. v kefíru nebo probiotickém jogurtu. Samotné užití probiotik je spojeno s několika přidanými hodnotami, a to od zlepšení trávicího zdraví až po posílení imunity.

    Samotná probiotika je doporučené užívat jak formou prevence, tak zároveň při případné léčbě antibiotiky. Studie z roku 2014 potvrdila schopnost probiotik zvyšovat hladinu dobrých střevních bakterií a snížit tak účinky spojené s užíváním antibiotik.

    Jinou studií bylo dokonce zjištěno, že při užívání probiotik a antibiotik zároveň byla léčba infekce močových cest účinnější, než jen při použití samotných antibiotik.

    .

     

    kvasene_probioticke_zeli_proti_zanetum_mechyre

    Jedním z nejlepších přírodních zdrojů probiotik je kvašené zelí. Je to dokonalý zdroj živých probiotik a enzymů. Díky fermentaci jsou v lidském těle tyto složky velmi dobře přijímány.

     

    Dodržujte základní hygienická pravidla

    Samotná prevence infekce močových cest začíná praktikováním několika hygienických návyků.

    • V případě potřeby neoddalujte návštěvu toalety. Zadržování moči v těle může vést k nahromadění bakterií, a tím pádem k infekci.
    • Snížit riziko infekce lze také pravidelným močením po pohlavním styku. Bakterie se též vyplaví.
    • Po použití toalety myslete na správný směr použití toaletního papíru, a to vždy směrem zepředu dozadu. Utírání se opačným směrem může způsobit rozšíření bakterií do močových cest a s tím spojené riziko propuknutí zánětu.
    • Používat tampony po dobu menstruace. Oblast kolem močové trubice je udržována více v suchu než v případě užívání hygienických vložek. Tímto opatřením omezíte možný růst bakterií.
    • Nepoužívejte pevné spodní prádlo vyrobené z umělých materiálů. Při používání těchto látek vzrůstá hromadění vlhkosti, které vede  k růstu bakterií v oblasti sousedící s otvorem močové trubice. Všeobecně je doporučené bavlněné prádlo.  
    TIP: Bavlněné prádlo je pohodlné a příjemně se nosí. Skvěle saje vlhkost a je dostatečně pevné.

     

    Vyzkoušejte česnek

    Ukázalo se, že česnek má antimikrobiální vlastnosti a může zabránit růstu bakterií tak, aby se zabránilo infekcím močových cest. Česnek také přispívá celkově k lepší funkci imunitního systému a zvyšuje celkovou odolnost organismu vůči bakteriím a virům. Česnek je od starověku součástí přírodní medicíny. Česnek má také protiplísňové vlastnosti, které způsobují kvasinkové infekce.

    Zkuste si připravit močopudný česnekový čaj. Stačí oloupat pár stroužků česneku, rozmačkat je a vhodit do teplé vody. Nechtě 5 minut louhovat a vypijte.

    Česnek nabízí mnohem více zdravotních benefitů. Příznivě působí na srdce a kardiovaskulární problémy, obsahuje vysoký podíl vitamínu B6 a snižuje hladinu cukru v krvi.

     

    Hřebíčkový olej

    Hřebíčkový olej působí antimikrobiálně, antimykoticky a antivirově. Další výhodou tohoto typu oleje je to, že má protizánětlivé vlastnosti a používá se k úlevě od bolesti a k podpoře uzdravení. Hřebíčkový olej může být užíván vnitřně po dobu dvou týdnů v kuse. Vhodná je však konzultace s ošetřujícím lékařem.

    hrebicek_proti_zanetu_mocoveho_mechyre

    Hřebíček ničí bakterie a obecně posiluje imunitu. Působí také analgeticky, snižuje a odbourává bolest.

     

    Myrhový olej

    Myrha je modrozelená pryskyřice, sušená míza ze stromu myrhovníku. Strom pochází z východní části Etiopie. Myrhový olej stimuluje imunitní systém a povzbuzuje regeneraci tkáně. Byl používaný jako prostředek na řešení celé řady infekcí včetně lepry a syfilisu.

    Některé provedené studie ukazují, že tento druh oleje má opravdu antibakteriální a antiparazitické vlastnosti. Lze ho aplikovat lokálně teplým nebo chladným stlačením nebo vtírat do pokožky. Pokud se rozhodnete pro vnitřní užití, ujistěte se o čistotě a kvalitě výrobku. Rozhodně o tomto kroku informujte svého ošetřujícího lékaře.

     

    Čaj z petrželové natě

    Petrželový čaj je dobře známý přírodní léčivý přípravek. Dle nejstarších světových  přírodních léčitelů dokonce tento druh čaje by měl zahrnovat i moč osoby, která se snaží předejít nebo vyléčit daný problém. Užívání převařené moči údajně přináší určité imunologické výhody.Tato stará metoda však není pro každého.

    Vyzkoušet tedy můžete bylinný čaj z čerstvých petrželových listů, které vložíte do vroucí vody.

    Petrželová nať je nadzemní část petržele zahradního. Používá se jako bylinka a také jako koření do jídel. Účinná látka ve všech částech rostliny je silice, která byla objevena již před několika stoletími. Tato látka podporuje vylučování moči a má silný dezinfekční účinek.

    Díky obsažené látce apiol nabízí další zdravotní benefit v podobě prokrvení močového ústrojí. Díky tomu je možné petržel považovat i za silné afrodiziakum.

    Sušená petrželová nať  je často používána jako složka urologických čajů, které podporují léčbu zánětu močových cest.

     

    Kapky lichořeřišnice

    Jedná se o rostlinu s širokou škálou látek, které působí proti plísním a bakteriím. Lichořeřišnice se používá k léčbě ledvin, močového měchýře a dýchacích cest. Zejména v oblasti močových cest působí výrazně antibioticky na široké spektrum bakterií.

    Kapky lichořeřišnice větší jsou přírodní produkt, který je běžně prodávaný v lékárnách. Doporučené užívání je 2 - 3x denně 25 kapek tinktury. Lichořeřišnici je možné využít také jako bylinné antibiotikum.

    lichorerisnice_proti_zanetu_mocoveho_mechyre

    Lichořeřišnice se používá v lidovém léčitelství po dlouhá staletí k léčbě nemocí ledvin, močového měchýře dýchacích cest i k léčbě defektů kůže. Lichořeřišnice je přírodní antibiotikum, které také pomáhá při padání vlasů a proti lupům.

     

    Léčba zánětu močového měchýře

    Pokud se tělo i přes preventivní opatření infekci neubrání, je nutné přejít k léčbě samotného problému. Konzultace s ošetřujícím lékařem a nasazení vhodné medikace by mělo být samozřejmostí.

    Většinou se setkáte s těmito doporučeními od lékařů:

     

    Pít dostatečné množství tekutin

    Voda pomáhá tělu bojovat s infekcí tím, že vyplavuje bakterie z močového měchýře. Moč je všeobecně shlukem odpadních produktů z těla člověka. Koncentrovaná, tmavá moč naznačuje nedostatek tekutin v těle a může způsobovat intenzivnější průběh infekce. Voda zředí moč a tím pádem může být močení i méně bolestivé.

     

    Vyprázdňovat močový měchýř

    Časté močení pomáhá eliminovat infekci tím, že se bakterie z močového měchýře přesouvají. Důležité je tedy moč nezadržovat.

     

    Užívání antibiotik

    Antibiotika zabíjejí bakterie způsobující infekci močového měchýře. Jedná se o variantu, která nejčastěji přichází v té nejakutnější fáze zánětu močového měchýře. Každé požití antibiotik by mělo být zkonzultováno a doporučeno ošetřujícím lékařem. Nicméně mnohdy v případě chronického zánětu v té nejhorší fázi není jiné cesty.

    Délka léčby se může lišit v závislosti na medikaci, kterou lékař předepíše. Nicméně je důležité užívat léky přesně podle instrukcí lékaře a infekci nepodcenit.

     

    Užití léků proti bolesti

    Infekce močového měchýře mohou způsobit palčivou bolest v oblasti kolem pánve a pohlavních orgánů. Antibiotika sice léčí infekci, nicméně zabírají po jednom až dvou dnech. Užívání léků proti bolesti může zmírnit doprovázející bolesti křeče, zad a pocity nepohodlí.

     

    Vyhřívací podložka

    Uvolnění tepla do těla přes břišní oblast a může utlumit tupou bolest, která často infekce močového měchýře doprovází. Pro tyto účely můžete zakoupit jakoukoliv vyhřívací podložku nebo použít ručník namočený do teplé vody a přiložit na bolestivé místo.

    MŮJ TIP: Od bolesti a nepříjemných pocitů uleví přiložená PET lahev naplněná horkou vodou. Použijte lehce odstátou vodu z varné konvice nebo horkou vodu z kohoutku. PET láhev naplňte a zabalte ji do slabého ručníku nebo utěrky tak, abyste zabránili případnému spálení pokožky.
    Láhev můžete přiložit kamkoliv v oblasti pánve a pohlavních orgánů. Akutní palčivou bolest pomůže zmírnit také horká sprcha v oblasti pohlavních orgánů. Sice se jedná o krátkodobé zmírnění projevů, ale zcela jistě je oceníte.

     

    Užívejte brusinky v jakékoliv podobě

    Brusinky se používají jako přírodní prevence infekce močového měchýře. Příznivé účinky brusinek potvrzuje i studie z roku 2012. Užíváním brusinek i během samotné léčby zcela jistě nic zkazit nemůžete.

    Záněty močového měchýře včetně opakovaných infekcí vyžadují lékařskou pomoci. Při rychlém a účinném ošetření je riziko závažných komplikací nízké. V úvahu připadají i změny celkového životního stylu, které také mohou pomoci předejít budoucím infekcím.

    V obecném slova smyslu lidské tělo s oslabenou imunitou je náchylnější k jakýmkoliv zdravotním komplikacím.

    .

     

    TIP: Jedním z hlavních zdravotních benefitů, které nabízí směs superpotravin Blendea SUPERGREENS, je právě posílení imunity. Dbejte na své tělo a udržujte se v kondici.
    .

     

    Malinová smoothie bowl s kokosem a jogurtem

    Malinová smoothie bowl s kokosem a jogurtem

    Jestli milujete maliny tak jako já, zbystřete. Tahle smoothie bowl vás zaručeně dostane. Maliny jsou jako přírodní bonbony, které mají mimo jiné schopnost zpomalovat stárnutí. Mají ale i další zdraví prospěšné účinky.

    Maliny jsou navíc nízkokalorické a v kombinaci s kokosem a limetkou vám jistě úplně rozstřelí chuťové buňky.

     

    Malinová smoothie bowl s kokosem, limetkou a jogurtem

    malinova_smoothie_bowl

    • Doba přípravy: 10 minut
    • Náročnost: lehká
    • Množství: 1 porce

     

    Ingredience:  

    • hrst malin
    • hrst strouhaného kokosu
    • 1 bílý jogurt 
    • šťáva z 1 limetky
    • máta a kokos na dozdobení
    • lžička Blendea SUPERGREENS
    .

     

    Postup:

    Maliny omyjte a dejte do smoothie makeru. Přidejte jogurt, kokos a pár lístků máty. Směs zakápněte šťávou z limety a můžete přidat i lžičku zelené směsi Blendea SUPERGREENS.  Vše rozmixujte a hotovou směs nalijte do misky. Dozdobte malinami, kokosem a mátou. Smoothie bowl, která je pastvou pro oči i pro chuťové buňky, je na stole.

    TIP: Místo klasického jogurtu můžete použít i jogurt bezlaktózový, takže vaše smoothie bowl bude vhodná i pro vegany nebo ty, kteří trpí intolerancí laktózy.  

    recept_malinova_smoothie_bowl

    Maliny můžete skombinovat i s dalším ovocem, jako jsou borůvky, jahody nebo černý rybíz. Kokos chuť vaší bowl zjemní a lesní plody zase pročistí vaše tělo. 

     

    Zdravotní účinky použitých surovin:

    • Maliny obsahují vitamin C, železo a draslík, dostatek vlákniny, vyrovnávají krevní tak a působí jako antioxidanty. Dodávají energii a zároveň pomáhají snižovat tělesnou hmotnost. 
    • Kokos urychluje spalování tuků a také snižuje krevní tlak. Podporuje obranyschopnost, dodává energii, pomáhá s trávením a také řeší žaludeční problémy.
    • Máta zmírňuje bolesti - především žaludku - a působí blahodárně na psychiku. Navíc je skvělým pomocníkem při mírnění alergických projevů.
    • Limetka čistí trávicí soustavu, snižuje vysoký krevní tlak, působí jako prevence před trombózou, chrání proti virózám a zásobuje nás vitaminem B, C a minerálními látkami.
    • Zelená směs superpotravin Blendea SUPERGREENS zlepšuje práci metabolismu i trávení a pomáhá při redukci váhy. Vyzkoušejte ji a jistě brzy uvidíte první výsledky. 
    .
    Svačiny do skleničky - užitečný a zdravý stravovací trend

    Svačiny do skleničky - užitečný a zdravý stravovací trend

    Svačiny jsou stále podceňované jídlo. A to je chyba. Jednak je správné si během odpoledne něco zdravého sezobnout, navíc jsou teď svačiny vyloženě trendy. Především pak svačiny do skleničky. Že jste o nich ještě neslyšeli? Tak já vám je ráda představím.

     

    Žádné koblihy a žádné bagety. Skleničkovou sváču máte do 5ti minut

    Úplně pryč je doba, kdy jsme si rychlou svačinku museli kupovat někde v automatu nebo po cestě ve fast foodu. A pryč jsou i časy, kdy frčelo nosit si do práce místo oběda „krabičky“. Teď se totiž nosí „skleničky“.

    svacina_do_sklenicky_recept

    Stačí 1 sklenička s víkem pro 1 člena domácnosti. Pak už jenom skládáte oblíbené mňamky.

     

    Užitečné výhody skleničkových svačin:

    • svačina ve skleničce hned zaujme na oko, vaše kolegyně a kamarádky vám budou určitě závidět a hned se začnou vyptávat, co to máte dobrého, hned tak můžete zavést řeč na zdravé recepty a máte o další tipy a inspiraci postaráno
    • jídlo stále drží svůj tvar, tak, jak si ingredience poskládáte, tak je také máte
    • s takovou svačinkou se dá krásně vyhrát a vy jíte jak očima, tak i ústy
    • příprava vás bude jistě bavit, navíc vám nezabere příliš času
    • skleničky jsou praktické i v tom, že dobře drží jejich uzávěry a vy nemusíte jídlo honit leckde po kabelce
    • navíc jsou ekologické než třeba sáčky, ubrousky a podobně, skleničku po jídle umyjete a druhý den použijete znovu
    • sklenice nemusíte nikde extra shánět, stačí použít tu od zeleniny, majonézy nebo jogurtu, kterou už máte doma
    • samozřejmě můžete vyrazit i na nákup a pořídit si speciální designovou, barevnou skleničku
    • takovouto dobrotu jistě ocení i vaše děti, kterým tak můžete připravovat vyváženou, bohatou a zdravou svačinu do školy, která přesto dobře vypadá
    • do skleničky můžete připravit jak sladkou, tak slanou svačinu, můžete je nakombinovat, případně zkusit i hustou polévku
    • Svačina do skleničky udělá největší službu vám i vašim dětem, když cestujete anebo třeba nestihnete snídani.

     

    TIP: Abyste měla dostatek energie a zajistila tělu super zdravé účinky vašich svačinek, snídejte třeba chia puding s Blendeou SUPERGREENS ;)

    .

     

    "Naprosté většině z nás prospívá pravidelný stravovací režim a snídaně či brzká svačinka je jeho základem. Zejména dětem zajišťuje dostatek energie pro nový den a živin pro zdravý vývoj.

    Na tom, že děti by do školy měly chodit po kvalitní snídani (nebo měly mít stejně kvalitní svačinu), dokonce panuje shoda mezi výživovými experty, což se někdy může zdát jako vzácnost téměř srovnatelná s výskytem jednorožců," říká specialistka na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimáková

     

    Co je vhodným základem pro sladkou svačinu do skleničky?

    • Ovesné vločky
    • Pohanka
    • Chia semínka
    • Slunečnicová nebo dýňová semínka
    • Čerstvé ovoce
    • Sušené ovoce
    • Oříšky
    • Jogurt

    sladka_svacina_do_sklenicky

    Snažte se o vždy zdravé suroviny - čerstvé ovoce, zelenina, bílý jogurt či kefír, semínka a oříšky

     

    Co je vhodným základem pro slanou svačinu do skleničky?

    • Čerstvá zelenina
    • Nakládaná zelenina
    • Maso
    • Sýr
    • Tvaroh nebo Lučina
    • Bylinky
    • Luštěniny
    • Těstoviny
    • Rýže

    slana_svacina_do_sklenicky

    Klasický rozbředlý salát nahradí uhlazený vrstvený salát ve skleničce

     

    Co použít na dochucení svačinky?

    • Med
    • Datlový sirup
    • Javorový sirup
    • Kakao
    • Domácí marmeláda
    • Čerstvé bylinky
    • Sušené bylinky
    • Bylinkový dip

     

    Tak ještě jednou - proč je důležité svačit?

    Pojďme si to ještě jednou shrnout. Věřte, že správně zvolená a připravená svačinka je pro organismus přesně to, co potřebuje. Doplní našemu tělu energii, a díky tomu nám zlepšuje soustředění. Tím můžete předejít nejrůznějším úrazům, ale také zabráníte vzniku obezity či poruchy příjmu potravin.

    Když tělo nedostane potřebnou dávku energie, začne vám kolísat hladina cukru v krvi, začnete pociťovat únavu a vaše pozornost i výkon začnou zcela jistě rychle klesat. Navíc budete mít chuť na sladké nebo na jiné nezdravé potraviny.

    "Pravidelná dopolední i odpolední svačina pomáhá doplnit energii a zachovává vyrovnanou hladinu krevního cukru, pomáhá v soustředění, oddálí únavu a hlavně zamezí večernímu přejídání a mlsání," vysvětluje dietoložka Karolína Hlavatá

    TIP: Abyste svačila opravdu zdravě, myslete na to, že sladkou variantu je dobré dopřát si dopoledne, slanou potom naopak odpoledne.

    svacina_do_sklenicky

    I když se to nedoporučuje, občasná kombinace ovoce se zeleninou vám prospěje

     

    Recept na sladkou svačinu ve sklenici

    Co budete potřebovat?

    Ingredience jednu po druhé postupně skládáte na sebe, střídáte, a pokud máte dost velkou sklenici, postup několikrát zopakujte, dokud nebude sklenice plná. Nakonec dozdobte mátou nebo meduňkou.

    sladka_svacinka_do_sklenicky

    Bylinky kromě krásné vůně napomáhají trávení a vstřebávání živin

     

    Recept na slanou svačinu ve sklenici

    Co budete potřebovat?

    • uvařenou quinou
    • vařenou brokolici
    • vařené batáty
    • čerstvá cherry rajčátka
    • nastrouhanou mrkev
    • několik kuliček mozzarelly
    • rukolu nebo jiný salát

    Ingredience stačí dle chuti naskládat na sebe do sklenice a máte hotovo. Případně můžete zalít česnekovým nebo bylinkovým dipem, který si jednoduše připravíte z jogurtu, tvarohu nebo zakysané smetany. Stačí smíchat s bylinkami a zakápnout trochou citronové nebo limetkové šťávy. A dobrota je na stole.

    slana_svacinky_do_sklenicky

    Skleničky vždy pořádně umyjte, aby se v nich nedržely škodlivé bakterie

     

    Recept na chia puding do skleničky

    Co budete potřebovat?

    • 6 lžic chia semínek
    • trochu vody nebo mléka
    • hrst jahod nebo jiného ovoce
    • mandle nebo jiné oříšky dle chuti
    • lžičku strouhané hořké čokolády
    • snítku máty

    Chia semínka nechte přes noc ve vodě nebo v mléce nabobtnat v lednici. Ráno je stačí vyndat, dozdobit ovocem, oříšky a bylinkou. Můžete dosladit medem nebo přidat domácí marmeládu. K této kombinaci se skvěle hodí i sušený kokos.

    chia_pudink_do_sklenicky

    Jogurt = bílkoviny, semínka = vláknina a sytost, ovoce = zdroj energie. Naprosto vyvážená snídaně 

    TIP: Aby byly vaše svačinky ještě o něco zdravější a dodaly vám ještě více energie a prospěšných látek, přidejte si do každé skleničky také lžičku zelené směsi superpotravin v bio kvalitě Blendea SUPERGREENSVyzkoušejte ji a objevte všechny její benefity.
    .

     

    Ledová melounová dřeň s Vegan proteinem

    Ledová melounová dřeň s Vegan proteinem

    Znáte domácí dřeň? Já jí mám spojenou se svým dětstvím. Vždy když jsem byla u babičky na prázdninách a měla jsem na něco v létě chuť, šla do mrazáku a vyndala mi v krabičce od Ramy domácí jahodou dřeň.

    V horkém počasí osvěží a její příprava je opravdu snadná. Sezóna jahod už nás sice opustila, ale na řadu přichází melouny. Tak si taky připomeňte dětství, osvěžte se a zkuste si meloun připravit zase trošku jinak.

     

    Ledová melounová dřeň s Vegan proteinem

    • Doba příprava 10 minut + 3 hodiny mražení
    • Náročnost lehká
    • Množství 8 porcí

    melounova_dren_recept

    Ingredience:

    • 1/4 melounu
    • pár snítků máty
    • 50g moučkového třtinového cukru
    • 1 zarovnaná odměrka Blendea Vegan proteinu 
    .

     

    Postup:

    Meloun nakrájíme na kostky a vypeckujeme. Dáme do mixéru, přidáme mátu, cukr a rozmixujeme dohladka. Hotovou směs nalijeme do formiček/misek a vložíme do mrazaku. Po vytažení z mrazáku necháme chvilku povolit a můžeme mlsat.

    TIP: Melounů je dnes více druhů, proto si vyberte ten, který máte nejraději.

    recept_melounova_dren

     

    Myslete na své zdraví:

    1. Meloun obsahuje jeden z nejúčinnějších antioxidantů - lykopen. Ten má preventivní účinky proti rakovině a kardiovaskulárním onemocněním.
    2. Máta se uplatňuje při žaludečních obtížích. Hlavní obsahovou složkou máty je mentol, který vyvolává pocit chladu a znecitlivuje. Má velice výraznou, intenzivní chuť.
    3. Blendea Vegan protein regeneruje svaly, dodává energii, posiluje vlasy, nehty i pokožku. Objednejte ještě dnes a podpořte své zdraví a sílu.
    .
    Mladá zelená pšenice - účinky, rizika a profil

    Mladá zelená pšenice - účinky, rizika a profil

    V podrobném profilu superpotraviny mladá zelená pšenice zjistíte:

    • jak přesně vám mladá pšenice může zlepšit zdravotní stav a kondici
    • jaký je vliv mladé pšenice na hubnutí, krásu a vitalitu
    • jaký je kompletní výživový profil mladé zelené pšenice
    • zda si mladou pšenici umíte vypěstovat i sami doma

    profil mladé zelené pšenice

     

    Mladá pšenice je výživná travina, která bude živit klasy

    mladá zelená pšenice

    Šťáva z mladé pšenice je sice vzhledem i chutí podobná tomu, co byste dostali, kdybyste do mixéru hodili čerstvě posekanou, obyčejnou trávu ze zahrádky.

    Její zastánci však tvrdí, že posiluje imunitní systém, zbaví tělo škodlivin, pomůže při zácpě nebo například zmírní revma.

    Jak je to se superpotravinou mladá pšenice doopravdy? Zelená pšenice je nezralá tráva pšenice Triticum aestivum, která roste v mírných pásmech Evropy i Ameriky. Je bohatým zdrojem aminokyselin, vitamínů a antioxidantů (zejména A, E, C, K a B6) a minerálních látek (vápník, selen, hořčík, železo). Podobně jako další zelené rostliny, i zelená pšenice obsahuje spoustu chlorofylu.

     

    Mladá pšenice se konzumuje čerstvá, v pilulkách i tabletkách

    Zelenou pšenici můžete pít čerstvou, vzít si jako pilulku, kapalnou suspenzi, v práškové formě přidat do smoothie, jídla nebo džusu.

    Mnoho lidí si ji pro její široké využití pěstuje také doma. Používala se už ve starověkém Egyptě. Moderní medicína mladou pšenici objevila až ve 30. letech minulého století díky zemědělskému chemikovi jménem Charles F. Schnabell.

    Mnoho zastánců mladé pšenice tvrdí, že očistí tělo od toxinů, zlepší zdraví a dokonce vyléčí mnoho nemocí. Kvalitní studie a vědecké důkazy však stále chybí.

    mlada psenice pestovani 

    Mladá pšenice jsou vlastně čerstvé, několikadenní výhonky běžné pšenice, ze které se peče třeba chleba

     

    Fakta o zelené pšenici

    Věděli jste, že …

    • Šťáva z pšenice je někdy nazývána nektarem omlazení, plazmou mládí nebo krví života, zelenou krví či denní transfúzí slunečního záření.
    • Podle Illinois State University se zařazení mladé pšenice do jídelníčku může vyrovnat pěti až devíti porcím ovoce a zeleniny denně. Tvrdí se také, že živiny v 1 sklenici čerstvě namíchané pšenice = 1 kg jiné zeleniny. Ve skutečnosti však zelená pšenice (podle British National Health Service) obsahuje stejné živiny jako například špenát nebo brokolice. Pokud budete spoléhat jen na zelenou pšenici a vyřadíte z jídelníčku veškerou jinou zeleninu a ovoce, zahráváte si s vážnými výživovými nedostatky.
    • Pšeničnou trávu si můžete vypěstovat i doma. Ujistěte se však, že podmínky pro její růst jsou co nejčistší. Nařezanou ji pak můžete 7 až 10 dní skladovat v čistém plastovém pytlíku v lednici.
    • Pozor na plíseň. Pokud má šťáva pižmovou nebo hořkou chuť, pšenice je možná plesnivá a neměli byste ji pít.
    • Syrová pšeničná tráva může i ve smoothie chutí stále připomínat “něco ze sekačky”. Zkuste chuť vyvážit třeba přidáním ananasu nebo citrusů. Dostat do sebe svou denní dávku “trávy” mohou usnadnit také tablety, prášek nebo kapsle.
    • Lepek se nachází pouze v zrnech pšenice, nikoli v její trávě.

     

    Důležité informace

    • Známá také jako: zelená pšenice, pšeničná tráva, Tritictum aestivum, young wheat, wheatgrass, couch grass
    • Krajina původu: nejčastěji USA, Kanada, Německo nebo Nový Zéland
    • Prodává se ve formě: čerstvá, prášek, kapalná suspenze, tablety, kapsle
    • Dostupnost v ČR a SR - ano

    mladá pšenice mapa

    Mladá zelená pšenice se nejčastěji pěstuje v těchto oblastech

     

    Účinky potvrzené vědci

    Zelená pšenice může být přínosná především pro ty, kdo mají realistické očekávání.

    V tradiční medicíně se i přes nedostatek vědeckých důkazů mladou pšenicí zlepšuje stav řady onemocnění. Příznivci zelené pšenice věří, že pomáhá při běžných zdravotních obtížích, jako je například nachlazení, kašel, zánět úst a krku, horečku, kožní nebo trávicí potíže. Prevencí a léčbou podle nich může být také u závažnějších chorob od různých infekcí a bronchitidy, až po rakovinu nebo AIDS.

    Tato tvrzení však v současné době nepodporují žádné vědecké důkazy.

    • Nejsilnější složkou mladé pšenice je podle jejích zastánců chlorofyl, stejně jako u dalších zelených potravin (například špenát, petržel nebo rukola). Chlorofyl v těle působí jako hemoglobin, neboli protein v červených krvinkách přenášející kyslík, a zvyšuje tedy celkovou hladinu kyslíku organismu. Může snižovat karcinogeny (například tabákový kouř), napomáhat prevenci rakoviny tlustého střeva a pomáhat s její léčbou. Tento účinek však neověřuje dostatek lékařských studií a literatury.

    "Barva podobná šperku je znamením bohatého množství chlorofylu obsaženém v mladé pšenici - pigmentu který vytváří zelenou barvu rostllin, a pomáhá jí přeměňovat sluneční světlo a vodu na energii.

    Chlorofyl zlepšuje špatný dech a trávicí pachy, má antioxidační vlastnosti, neutralizuje volné radikály opotřebovávající buňky.

    Studie naznačují, že chlorofyl může pomáhat proti karcinogenům nazývaným aflatoxiny, které bývají spojovány s rakovinou jater," říká doktorka Lisa Davisová z Lékařské rady Pressed Juicery (red. přeloženo a zkráceno)

    • Někteří podstupují také takzvanou “pšeničnou dietu”, která může údajně oslabit bujení rakoviny. Žádný klinický výzkum ji však nepodpořil.
    • Poradkyně v oblasti výživy Debra Harrigan v rozhovoru Brain Research Institute UCLA uvedla, že mladá pšenice může léčit úzkost, depresi, syndrom dráždivého tračníku, akné a migrény. Tvrdí také, že mladá pšenice chrání každou buňku v těle před volnými radikály a infekcemi, zlepšuje kognitivní funkci a produkci serotoninu (serotonin je často obsažen v lécích proti depresi).
    • Pšeničná tráva může pomoci zvýšit počet červených krvinek, léčit krevní poruchy i zánět střev. Vše však prokázaly pouze drobné studie a je nutný další výzkum.

    Výzkumů mladé pšenice nebylo provedeno mnoho. Možná právě proto navzdory četným tvrzením nenajdeme téměř žádné důkazy o tom, že by mladá pšenice skutečně přispívala k detoxikaci nebo prevenci a léčbě chorob. Také například Americká společnost pro boj s rakovinou konstatuje, že klinických studií účinků mladé pšenice na člověka není dost.

    zpracovaní mladé pšenice

    Pšenici vypěstujete i doma na okně, bohužel výtěžnost je z takového množství velice malá

     

    Většina výzkumů se zabývala účinky mladé pšenice na trávicí systém. Co některé studie skutečně potvrdily?

    • Jedna malá studie z Izraele roku 2002 poukazující na možné přínosy pšeničné trávy: Šťáva z mladé pšenice snižuje závažnost příznaků ulcerózní kolitidy, neboli zánětu tlustého střeva (včetně bolesti, průjmu a rektálního krvácení). Vědci dospěli k názoru, že mladá pšenice může mít protizánětlivý účinek, v jiných částech těla však protizánětlivé účinky nebyly potvrzeny. Na podporu myšlenky, zda šťáva z mladé pšenice může léčit nebo předcházet nemocem (včetně ulcerźní kolitidy), dostatek vědeckých důkazů neexistuje.
    • Podle UCLA Brain Research Institute  může být mladá pšenice používaná jako léčba syndromu dráždivého tračníku, refluxní choroby, zlepšuje funkci trávicího systému a jako prevence zácpy.
    • Mladá pšenice by mohla potencionálně pomáhat při léčbě rakoviny.  Vědecké důkazy o zmenšování nádorů nebo naopak zvyšování šancí na přežití u pacientů rakoviny, nejsou. Existují však zprávy o některých případech smrštění nádorů u pacientů s rakovinou.

    Předběžná studie 60 žen s rakovinou prsu potvrdila, že mladá pšenice redukuje některé škodlivé účinky chemoterapie bez negativního vlivu na léčbu. Ve srovnání s kontrolní skupinou potřebovalo mnoho pacientek konzumujících zelenou pšenici menší dávky chemoterapie a léčbu předčasně ukončily. Vedlejším účinkem mladé pšenice bylo však zvýšení nevolnosti.

    • Zelená pšenice může obsahovat protikarcinogenní sloučeniny. Účinky však nebyly stanoveny na lidech s rakovinou, ale na myších s nádorem prostaty a později na buňkách lidské rakoviny prsu ve zkumavkách.
    • Kvůli obsahu vitamínů A,C,E působí jako antioxidant. Studie roku 2006 publikovaná v Phytotherapy Research potvrdila, že mladá pšenice vyrůstající v půdě bohaté na živiny má antioxidační účinky. Výzkum prováděli na krysích játrech, kde mladá pšenice redukovala oxidaci buněk.
    • Studie z roku 2014 zjistila, že zelená pšenice může zvýšit hladinu inzulínu a přispět tak ke snížení hladiny glukózy v krvi. Byla však zatím provedena pouze na potkanech.
    • Obsah živin zelené pšenice zvyšuje imunitu, zabíjí škodlivé bakterie v trávicím traktu a zbavuje tělo odpadu. Lze ji použít k úlevě bolesti žaludku a zlepšení dalších zažívacích problémů.

     

    Zdravotní a kosmetické využití

    Zelená pšenice a hubnutí

    Zelená pšenice se používá nejčastěji k podpoře příjmu živin. Sice vám nepomůže přímo zhubnout, ale nebude vaše snahy ani sabotovat.

    Někteří zastánci dokonce tvrdí, že pomáhá potlačit chuť k jídlu, což však vědecké výzkumy nepotvrzují. Potravina nebo doplněk, díky kterému zhubnete bez snížení příjmu kalorií neexistuje. Mladá pšenice však může fungovat jako spolehlivý, koncentrovaný zdroj živin, když se příjem kalorií snažíte omezit.

     

    Antioxidační vlastnosti pšeničné trávy

    Zelená pšenice může pomoct s obnovou buněk poškozených volnými radikály a snižováním rizika chronických onemocnění (například srdeční onemocnění a rakovina).

     

    Pomoc zelené pšenice s trávením

    Zelená pšenice může snížit bolest žaludku nebo například průjem. Tyto přínosy pšenice jsou dány nejspíše vysokým obsahem vlákniny.

     

    Alternativa k běžným lékům

    Pšeničná tráva se stává alternativou tradičních léků pro lidi, kteří při jejich používání nevidí zlepšení.

     

    Nutriční hodnoty

    Pšeničná tráva obsahuje bohaté množství živin. Najdeme v ní vysokou koncentraci vitamínů A, C, E (což jsou všechny účinné antioxidanty), K a všech 8 vitamínů B. Najdeme v ní i důležité minerály jako je železo, hořčík, vápník, jód, mangan a selen. Je také zdrojem aminokyselin a chlorofylu.

    Dávka čerstvé pšeničné šťávy 0,05 l obsahuje:
    • Energetická hodnota 5 kalorií
    • Sacharidy 1 g
    • Bílkoviny 1 g
    Vitamíny:
    • Vitamin A - 1500 IU
    • Vitamin C - 7 mg
    • Vitamin E - 320 mg
    • Vitamin K - 35 mcg
    • Thiamin - 11 mg
    • Riboflavin - 260 mg
    • Niacin - 252 mg
    • Vitamin B6 - 39 mg
    • Vitamin B12 - 0,1 mcg
    • Kyselina pantothenová - 36 mg
    • Cholin - 5 mg
    Minerály:
    • Vápník - 15 mg
    • Železo - 8 mg
    • Hořčík - 3,9 mg
    • Fosfor - 14 mg
    • Draslík - 103 mg
    • Zinek - 62 mg
    • Měď - 1,7 mg
    • Mangan - 140 mg
    • Selen - 3,5 mcg

     

    Dávkování zelené pšenice

    Šťáva z mladé pšenice je lépe stravitelná než samotné listy plné vlákniny. Mladé lístky se proto odšťavňují, často i suší a vyrábí se z nich tablety nebo kapsle. Běžně se jako doplněk stravy užívá v džusu, smoothies a čajích.

    Mladá pšenice smíchaná s vodou bývá používána i jako klystýr čistící trávicí systém. Většina fanoušků mladé pšenice ji konzumuje syrovou, protože věří, že upravování (zejména vaření) by zničilo její přirozené enzymy. Předpokládá se, že zdraví nejprospěšnější je pšeničná šťáva užívaná na lačno.

    Doporučené dávkování zatím stanoveno nebylo, v běžně užívaných dávkách (například 0,05 l pšeničné šťávy jednou za čas) však pravděpodobně pro dospělé neexistuje žádné nebezpečí. Dávkování závisí například na věku a zdravotním stavu, vždy proto pozorně čtěte příbalový leták nebo se poraďte s lékařem. Ústy podávaná by se může užívat až 18 měsíců, při aplikaci na kůži jako krém 6 týdnů. Bezpečnost dlouhodobého užívání zatím není potvrzeno.

     

    Pro koho není pšenice vhodná?

    Mladá pšenice se obecně považuje za bezpečnou. Zejména ve vyšších dávkách však může způsobit nežádoucí účinky. Některým lidem vyvolala bolest hlavy a nevolnost.

    Způsobit může i závažnější alergické reakce, například kopřivku nebo otoky krku. Neexistuje ale žádný důkaz, že by zelená pšenice představovala zdravotní riziko, pokud na ni osoba není vyloženě alergická. Za bolest hlavy a nevolnost může být na vině detoxikace nebo nesnášenlivost vašeho těla k pšeničné trávě. Zvažte omezení její konzumace nebo maskování chuti jinými šťávami. Pokud nevolnost a bolest přetrvávají, konzultujte s lékařem a přestaňte šťávu ze zelené pšenice pít zcela.

    Kvůli obsahu chlorofylu může pšeničná tráva způsobovat průjem, zbarvení jazyka, moči nebo stolice do zelena. Vysoký obsah vlákniny může způsobit zácpu. Intenzivní, travnatá chuť čerstvé šťávy z mladé pšenice bývá u těch, kdo na ni nejsou zvyklí, největším problémem. U některých lidí může dokonce vyvolat nevolnost nebo zvracení. V těchto případech jsou vhodnější tablety nebo kapsle, pšeničnou šťávu můžete také smíchat s džusem nebo zkusit více naředit.

    Lepek se v pšeničné trávě přirozeně nenachází. Pokud máte celiakii nebo nesnášenlivost na lepek, poraďte se však před začátkem užívání pšeničné šťávy s lékařem. V těchto případech nedoporučujeme kvůli křížové kontaminaci konzumovat zelenou pšenici pěstovanou doma, a u tablet a prášků dbát zvýšené opatrnosti na bezlepkovou certifikaci. Opatrní by měli být také lidé alergičtí na jiné trávy a rostliny, a konzultovat konzumaci zelené pšenice vždy nejdříve s lékařem. Pokud se u vás objeví alergická reakce například ve formě kopřivky nebo otoku krku, vyhledejte lékařskou pomoc okamžitě. Syrová pšenice s sebou nese také nízké riziko kontaminace bakteriemi, kvasinkami, houbami nebo jinými půdními organismy při sklizni a následné žaludeční onemocnění.

    "Mladá pšenice není zázračná medicína a nikdo by ji neměl užívat jako náhradu běžné lékařské péče a zdravé stravy, která by měla obsahovat spoustu čerstvého ovoce a zeleniny. Při rozumném a přiměřeném používání může však pšeničná tráva přidat zajímavé benefity vašemu jídelníčku," podotýká lékař Brent A. Bauer (red. přeloženo a zkráceno)

     

    Zpracování mladé pšenice

    Mladá pšenice se sklízí už několik dní po vyklíčení ze semínka. Klíčení trvá obvykle 7 až 10 dní, během kterých může dojít k mikrobiální kontaminaci.

    Výrobky z mladé pšenice nakupujte vždy z důvěryhodného zdroje. Prověřte si, jaké kroky podniká, aby bylo kontaminaci zabráněno.

    Kvůli nedostatečným důkazů nelze s jistotou tvrdit, že by zelená pšenice mohla léčit nebo zabránit jakémukoli specifickému zdravotnímu stavu. Výzkum prozatím není jednoznačný a nikdo by mladou pšenici neměl užívat jako náhradu za lékařskou péči.

     

    Kdo by neměl pšenici užívat?

    Těhotné, kojící ženy a zelená pšenice

    Neexistuje žádné vědecké potvrzení, že by malé množství pšeničné trávy mohlo způsobit jakýkoli zdravotní problém. Děti, těhotné nebo kojící ženy a lidé s narušenou imunitou by se zelené pšenici však kvůli potenciálu bakterií měli raději vyvarovat.

     

    Pacienti s cukrovkou a pšeničná tráva:

    U lidí s diabetem může pšeničná tráva snižovat hladinu cukru v krvi a způsobit hypoglykémii.

     

    Užívání zelené pšenice před a po operacích

    Mladá pšenice může narušit hladinu cukru v krvi také během a po operacích. Je doporučováno zelenou pšenici před plánovanou operací alespoň na 2 týdny vysadit.

     

    Mladá zelená pšenice a FAQ - často kladené dotazy

    Konzumace zelené pšenice

    Můžu pít čerstvou šťávu přímo z listů zelené pšenice?

    Ano, odšťavňování listů mladé pšenice je oblíbenou metodou konzumace. Pít by se měla co nejčerstvější.

    Kolik čerstvé šťávy ze zelené pšenice bych měl denně vypít?

    Nejčastěji se doporučuje 0,02 - 0,04 litru (1 - 2 panáky) čerstvé pšeničné šťávy denně. Větší dávky pravděpodobně lepší zdravotní benefity nezpůsobí - spíše vás potom bude bolet břicho.

    Jak čerstvě odšťavenou zelenou pšenici pít pro co nejlepší výsledky?

    Pšeničnou šťávu vypijte okamžitě po odšťavení. Pijte ji nejlépe nalačno, minimálně ½ hodiny před jídlem. Nekombinujte pšeničnou šťávu s jinými nápoji nebo potravinami (zvláště ne sladkými). Pokud ji nezvládnete vypít samotnou, nařeďte ji vodou. 15 - 30 vteřin před polknutím pšeničnou šťávu převalujte v ústech.

    Můžu mladou pšenici jíst?

    Přesto, že to doporučováno nebývá, mladou pšenici pro získání šťávy můžete i žvýkat. Budete však muset rozžvýkat ohromné množství listů, abyste získali doporučenou denní dávku 0,02 litru pšeničné šťávy. Vlákninu však nepolykejte - lidské tělo ji není schopno správně strávit.

    Jak připravím pšeničnou šťávu z prášku?

    Množství uvedené na příbalovém letáku výrobku jednoduše rozmíchejte ve sklenici čisté vody a co nejrychleji vypijte. Po 10 minutách šťáva vystavená vzduchu ztrácí svoji čerstvost.

    Kolik tabletek nebo lžiček prášku zelené pšenice mám denně sníst?

    Vždy čtěte příbalový leták výrobků.

     

    Praktické informace

    Co to je zelená pšenice a proč je to superpotravina?

    Zelená pšenice je mladá rostlinka, čerstvě (7-10 dní) vyklíčená z pšeničného semínka. Za superpotravinu je považována kvůli vysokému obsahu vitamínů A, C, E, K, B6, draslíku, vlákniny, thiaminu, riboflavinu, niacinu, kyseliny pantothenové, železa, zinku, mědi, manganu, selénu a bílkovin. Z mladé pšenice se nejčastěji vyrábí šťáva.

    Je zelená pšenice bez GMO?

    Obecně by zelená pšenice bez GMO být měla, vždy však záleží na konkrétním výrobci.

    Je čerstvá pšeničná lepší než ta z prášku?

    Vždy záleží na konkrétním výrobci, ale u těch nejkvalitnějších může být prášek lepší než čerstvě vylisovaná domácí šťáva ze zelené pšenice, protože čerstvá pšeničná tráva může obsahovat bakterie nebo viry z půdy nebo ovzduší. Při pěstování vlastní pšeničné trávy navíc může snadno dojít ke kontaminaci lepkem, která je obzvlášť nebezpečná zejména pro osoby na něj citlivé. Čerstvá pšeničná šťáva však může tělu přinést mnohem více živin a benefitů. Nejméně benefitů tělu přináší pšeničná šťáva mražená

    Může konzumace zelené pšenice ovlivnit účinek léků, které beru?

    Pro jistotu doporučujeme poradit se první s lékařem. Obecně se však má za to, že je pšeničná tráva podobná běžné zelenině a pokud ji užíváte alespoň ½ hodiny před léky, jejich účinky by ovlivňovat neměla.

    Můžu užívat pšeničnou trávu, když mám problémy s ledvinami?

    Lidem s problémy s ledvinami pšeničná šťáva doporučována není.

    Můžou pšeničnou šťávu užívat těhotné a kojící ženy?

    Před užíváním jakéhokoli doplňku stravy během těhotenství nebo kojení doporučujeme vždy nejprve konzultaci s lékařem. Obecně se však má za to, že je pšeničná tráva pro těhotné a kojící ženy bezpečná jako běžná zelenina.

    Jak můžu pšeničnou šťávu skladovat?

    Pšeničnou šťávu je nejlepší hned vypít. Do dvou hodin od vylisování ztrácí téměř všechny benefity. Neměla by se skladovat ani mrazit.

    Můžu pšeničnou trávu nabídnou svému psovi nebo kočce?

    Ano, domácí mazlíčci pšeničnou trávu milují.

     

    Pěstování

    Můžu pšeničnou trávu pěstovat venku?

    Na záhonku i ve skleníku můžete pšeničnou trávu pěstovat, dokud teplota neklesne pod 18°C.

    Jak dlouho mám zrníčka pšenice před klíčením namáčet?

    Nejlépe přes noc, 8 - 12 hod. Pamatujte, že žádné semínko by se nemělo namáčet déle jak 24 hodin.

    Jak často mám mladou pšenici zalévat?

    První tři dny 2x denně, půda nesmí vyschnout. Poté 1x denně.

    Kdy můžu zelenou pšenici sklízet?

    Až je vidět druhý lístek z jednoho zrníčka. V létě to trvá přibližně 7 - 10 dnů, v zimě 10 - 14. Je lepší sklízet trochu dříve, než pozdě - zelená pšenice začne hořknout.

    Můžu zelenou pšenici sklízet dvakrát ze stejných semínek?

    To nedoporučujeme. Při druhé sklizni ztrácí 75 % živin.

     

    Alergie

    Je zelená pšenice bezlepková?

    Ano, lepek se vyskytuje pouze v semenech pšenice. I zelená pšenice však v nekontrolovaném prostředí může být lepkem kontaminovaná. Lidé na lepek citliví by si proto mladou pšenici raději neměli pěstovat sami a vždy dbát na certifikaci výrobce.

    Můžu pít šťávu z pšeničné trávy, když jsem alergický na trávu?

    Doporučujeme poradit se s vaším alergologem. Pravděpodobně však budete alergičtí i na pšeničnou trávu.

    Obsahuje pšeničná tráva pyl?

    Ne, pšeničná tráva pyl neobsahuje.

    Mladý zelený ječmen - účinky, rizika a kompletní nutriční profil

    Mladý zelený ječmen - účinky, rizika a kompletní nutriční profil

    V podrobném profilu superpotraviny mladý zelený ječmen zjistíte:

    • jak přesně vám mladý ječmen může zlepšit zdravotní stav a kondici
    • jaký je vliv mladého ječmene na hubnutí, krásu a vitalitu
    • jaký je kompletní výživový profil mladého zeleného ječmene
    • zda si mladý ječmen umíte vypěstovat i sami doma

    Zelený ječmen je vlastně nezralý ječmen setý

    V několikadenních nezralých výhoncích mladého ječmene se nachází nejvíce prospěšných látek.

    Obsahuje unikátní kombinaci živin, které v naší běžné stravě často nejsou dostatečně obsaženy a to v poměru ideálním pro vstřebávání i využití v organismu.

    Jsou to jen několikadenní zelené výhonky vysoké okolo 20 - 25 centimetrů, které se semelou nebo lisují a poté usuší. Šťáva se ředí vodou a pije. Pokud máte mladé rostlinky, dá se šťáva pít i čerstvá.

     

    Co je zelený ječmen a kde se používá?

    V současnosti zelený ječmen oblíbeným doplňkem pro pozitivní vliv na náš organismus, pomáhá udržovat celkové zdraví, zvyšuje obranyschopnost a často se mu říká “životabudič”.

    Jedná se o jednoletou, samoopilovací obilovinu příbuznou pšenici, patřící mezi travnaté rostliny. V minulosti bychom ji nejspíše našli na travnatých plochách západní Asie a severovýchodní části afrického kontinentu. Moderní medicína začala zelený ječmen zejména pro vysoký obsah chlorofylu používat od 20. století.

    "Mladý zelený ječmen obsahuje spoustu velice důležitých látek: antioxidační vitamíny C a E, spoustu různých enzymů, které jsou cenné pro činnost našeho organismu. Sušina mladé hmoty obsahuje kolem 10 procent minerálů jako například železo, vápník, hořčík, fosfor a další," vyjmenovává vedoucí vědeckého výzkumu zdravotních účinků šťávy z mladého ječmene Mendelovy univerzity prof. Ing. Jaroslava Ehrenbergerová, CSc. (red. upraveno)

    mladý zelený ječmenZelený ječmen si můžete jednoduše vypěstovat doma

     

    Fakta o zeleném ječmeni

    Co zelený ječmen obsahuje?

    • je plný chlorofylu ve snadno vstřebatelné podobě
    • 4x více vápníku než mléko
    • 22x více železa než špenát
    • prášek obsahuje 2x více proteinů než obilné zrno (bílkovin má jako kvalitní steak)
    • 12 minerálů a další stopové prvky (železo, vápník, hořčík, fosfor, draslík, měď, mangan, zinek, křemík, sodík, bor, mangan, měď, stříbro, chrom)
    • 13 vitamínů (zejména vitamin C, E, A, B1, B2, B5, B6, B9, kyselinu listovou a pantothenovou)
    • 20 enzymů
    • 17 z 20 základních aminokyselin včetně esenciálních (nejvyšší podíl má asparagová a glutamová)
    • antioxidanty, díky kterým chrání před působením volných radikálů

    Podobný obsah živin, zpracování a chuť má i mladá pšenice. Mladý ječmen však oproti pšenici obsahuje daleko více draslíku (25x), vápníku (37x), hořčíku (2x) a železa (5x).  Najdeme v něm však o polovinu méně fosforu.

    Zelený ječmen si můžete jednoduše vypěstovat i doma. Mladé rostlinky pak ostříhejte, vylisujte a vypijte.

    VÍTE, že jedna čajová lžička prášku zeleného ječmene odpovídá několika kusům zeleniny, nutričně například dvěma hlávkám brokolice?

    A VÍTE, ŽE zelená směs superpotravin Blendea SUPERGREENS obsahuje 30 % objemu zeleného ječmene?

    Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích směsi. Případnou objednávku vám doručíme do 48 hodin.

    .

     

    Důležité informace

    • Zelenému ječmeni se říká také mladý ječmen
    • Známý také jako: Hordeum vulgare, ječmen setý, mladý ječmen nebo anglicky Barley Grass
    • Krajina původu: nejčastěji se používá pěstovaný v Austrálii, Novém Zélandu, Německu nebo USA
    • Prodává se ve formě: čerstvý, prášek, tablety, kapsle
    • Dostupnost v ČR a SR - ano

    mladý zelený ječmen mapaMladý zelený ječmen se nejčastěji pěstuje v těchto oblastech

     

    Účinky potvrzené vědci

    Zelený ječmen má výjimečné účinky. Většina z nich však zatím bohužel nebyla vědecky dostatečně prokázána.

    "Mladý ječmen nemá žádné klinicky ověřené výsledky na lidech, takže pokud výrobce tvrdí, jaký má úžasný účinek, tak prokázaný je pouze vliv vlákniny. Ta funguje proti zácpě, čistí střeva, váže ve střevě zplodiny trávení, má tedy prospěšný efekt," říká RNDr. Pavel Suchánek, expert na výživu, který mimo jiné působí v IKEM jako výzkumný pracovník (red. upraveno)

    • Pomáhá udržovat celkové fyzické i psychické zdraví. Vitamíny aktivující enzymy pomáhají zvyšovat imunitu, předcházet nemocem a patologickým stavům.
    • Mírní fibromyalgii (únavu a bolest svalů v různých částech těla).
    • Snižuje cholesterol, únavu i kyselost vnitřního prostředí (optimalizace a udržení zásaditého pH, lze využít i při problémech s překyselením žaludku a pálením žáhy).
    • Detoxikuje a chrání tělo před nepříznivými vlivy prostředí (následky škodlivin v jídle, vzduchu i předmětech denní potřeby), buňky před stárnutím. Má silnou antioxidační aktivitu, působí dokonce i proti oxidačnímu poškození lipidů pokožky způsobeném UV zářením (obsažené SOD je 500x účinnější než vitamín E, několikanásobně i než C). Likviduje volné radikály, urychluje oxidaci a redukci, rozkládá peroxid vodíku na kyslík a vodu pro snadné vyloučení z těla.
    • Potlačuje chudokrevnost i kožní problémy (má příznivý vliv na funkci žaludku, střev, jater, ledvin a nadledvinek, i na výživu kožních buněk).
    • Zlepšuje krevní oběh, vyměšování, chuť k jídlu. Reguluje trávení a léčí zácpu. Má příznivý vliv také na činnost štítné žlázy, která hormony ovlivňuje metabolismus.
    • Pomáhá v boji s nadváhou. Mladý ječmen však není lék na hubnutí, samotné užívání hubnutí nezaručuje. Vždy je potřeba upravit celkový životní styl a jídelníček.
    • Působí jako prevence vzniku rakovinných prekurzorů, podporuje schopnost imunitních buněk bojovat s rakovinou.
    • Snižuje riziko vzniku srdečně cévních onemocnění, u diabetiků cholesterol a jiné nebezpečné faktory aterosklerózy.
    • Zelený ječmen podporuje hojivé procesy a je tedy vhodný i rekonvalescenci.

    zelený ječmen účinky

    Účinky NEpotvrzené vědci

    Neustále se zkoumá vliv ječmene a zelených superpotravin na prevenci rakoviny. Toto tvrzení ale nebylo nikdy potvrzené a potravinám nelze tento účinek připisovat. 

    • léčí akné, cukrovku, srdeční choroby, krevní tlaku, záněty, nespavost
    • snižování hmotnosti, projevů alergií a cukru v krvi
    • zvyšování energie, podpora srážlivosti krve
    • prevence a léčba rakoviny i řady civilizačních chorob
    • chrání proti bakteriím a infekcím
    • zklidňuje podrážděné dásně
    • úleva od ulcerózní kolitidy

     

    Zdravotní a kosmetické využití

    Ječmen a detoxikace

    Mladý ječmen není lékem, podporuje však mnoho pochodů v organismu včetně imunitních procesů a má příznivý vliv u celé řady nemocí. Eliminuje působení škodlivin na lidské tělo a rozkládá organické pesticidy, používá se proto nejčastěji při detoxikaci organismu.

    "Čerstvá tráva z ječmene se suší a zpracovává hned po sklizni. Má silně detoxikační účinky, dodává organismu energii a působí velmi příznivě na imunitní systém.

    Zelený ječmen bych doporučil každému. Dle mých zkušenosti ale neřeší nic, pokud člověk neupraví celkový jídelníček," říká výživový poradce Martin Škába (red. upraveno)

     

    Ječmen a hubnutí

    Používá se také pro podporu hubnutí a je často označován jako “elixír mládí a krásy”.

     

    Nutriční hodnoty mladého ječmene

    V mladém ječmeni najdeme téměř všechny živiny, které organismus potřebuje. Působí společně, navzájem podporují svoji vstřebatelnost a využitelnost. Hodnoty vždy závisí na způsobu pěstování, kvalitě půdy i množství slunečního svitu.

    100 gramů zeleného ječmene obsahuje zhruba tyto složky:

    Nutriční složky:
    • Bílkoviny 28,4 g
    • Sacharidy 41,1 g
    • Tuky 4,1 g
    • Vláknina 5,9 g
    • Vlhkost 5,6 %
    • Popel 14,9 g
    • Fytosteroly 7 mg
    • Chlorofyl 300 mg
    Vitamíny:
    • B1 0,43 mg
    • B2 2,41 mg
    • B3 3,63 mg
    • B6 17,8 mg
    • C 457 mg
    • E 7,38 mg
    • K 776 ug
    • B5 5,1 mg
    • B-karoten 1320 ug
    Minerální látky:
    • vápník 5,48 mg.g-1
    • draslík 68, 3 mg.g-1
    • hořčík 3,96 mg.g-1
    • železo 0,13 mg.g-1
    • zinek 0,03 mg.g-1
    • křemík 0,04 mg.g-1
    • sodík 4,74 mg.g-1
    • fosfor 3,94 mg.g-1
    • bór 26,2 μg.g-1
    • mangan 0,14 mg.g-1
    • měď 0,015 mg.g-1
    • stříbro 0,50 μg.g-1
    • chróm 1,09 μg.g-1

     

    "Základem je dodání již výše vyjmenovaných živin do strádajícího organismu a tím nastartování jeho přirozených metabolických pochodů. Očistou organismu se „uvolňují ruce“ imunitnímu systému, který pak nemusí pracovat na tolika frontách najednou a může efektivněji likvidovat přirozeně vznikající rakovinné buňky, záněty.

    Stejně tak se pak mnohem lépe daří opravovat – regenerovat poškozené a opotřebované buňky a tím i celé orgány a systémy. Zlepšením činnosti jednotlivých systémů a orgánů se dosahuje celkově lepšího vnitřního pocitu, lidé pocítí příliv sil, ustupují bolesti, stoupá výkonnost, zlepšuje se nálada a původní spirála zdraví směřující dolů se obrací směrem vzhůru.

    Nesmírně důležitý je mohutný antioxidační účinek mladého ječmene, protože oxidační činidla jsou všudypřítomná a neustále náš organismus poškozují," komentuje MUDr. Miloslav Lacina (red. upraveno)

     

    Zpracování mladého ječmene

    Předávkování zeleným ječmenem není prakticky možné, užívá se krátkodobě i dlouhodoběji.

    Podává se ve formě šťáv i sušeného prášku, ze kterého se připravuje nápoj. Ten se musí pít vždy čerstvý. Nápoj je doporučováno popíjet nalačno po probuzení s pomalým polykáním a hodinovým odstupem od běžně užívaných léků. Důležité vitamíny a enzymy ničí teplota nad 45 °C. Prášek proto nezalévejte horkou vodou.

    Lze užívat i jako tablety či kapsle, které se pouze zapíjejí vodou.

    zelený ječmenZdaleka ne všechny zdravotní benefity ječmene jsou potvrzené. Vědci ale pořád usilovně pracují a stále přicházejí na nové poznatky.

     

    Dávkování zeleného ječmene

    Prášek má výhodu, že obsahuje více vlákniny. Běžně se dávkuje 2 - 3x denně po 1 čajové lžičce (rozpuštěné v 200ml vody nebo džusu). Staří a nemocní lidé mohou denní příjem o 1 dávku zvýšit.

    Nepříznivé vedlejší účinky mladého ječmene nebyly zcela prokázány. Mladý ječmen není návykový a jen ojediněle se při jeho užívání objeví alergie.

    Těhotné, kojící ženy (kvůli detoxikaci a zátěži, kterou zpočátku pro tělo znamená) a celiaci by však jeho užívání měli raději nejdříve konzultovat s lékařem.

    Tělo lidí trpících celiakií nesnese lepek - protein obsažený ve většině druhů obilovin. Najdeme jej však jenom v zrnech, nikoli trávě ječmenu. Zejména při vážném typu onemocnění užívání proberte vždy s lékařem.

    Užívání zeleného ječmene se nedoporučuje spolu s léčivy obsahujícími látku warfarin.

    "Mladý ječmen seženete sušený a na prach pomletý celý nebo jen jeho vymačkanou šťávu. Při výběru je důležité zabývat se teplotou sušení, která by měla být maximálně do 40 °C, aby si zachovala co nejvíce ,živých‘ látek," radí Jana Černá, nutriční gastronomka a zakladatelka Akademie Nutriční Gastronomie (red. upraveno)

    Nezapomeňte, že zelený ječmen tvoří až 30% celkového složení zelené směsi Blendea SUPERGREENS.

    .

     

    Pro koho není zelený ječmen vhodný?

    Není vhodné zelený ječmen užívat při akutních stavech, po transplantaci orgánů, při autoimunitních onemocněních a některých závažných onemocněních trávicího traktu, plicní embolii a poruchách srážlivosti krve - zkrátka v případech, kdy by se tělo nemělo vystavovat žádné zátěži, kterou představují i vitamíny, enzymy a minerály obsažené v zeleném ječmenu.

     

    Pěstování zeleného ječmene a cena

    Zelený ječmen se pěstuje ve všech zemědělských oblastech. Nejhodnotnější pochází z BIOprodukce, kde je mladý ječmen je zpracováván šetrnými metodami. Ten nejkvalitnější je k nám často dovážen ze sopečných půd v Austrálii a Americe. S kvalitou se ale vždy zvyšuje i to, kolik za něj zaplatíte.

     

    Zelený ječmen a FAQ - často kladené dotazy

    Konzumace zeleného ječmene

    Měl bych zelený ječmen užívat s jídlem nebo bez?

    Zelený ječmen bývá doporučováno konzumovat na lačno, alespoň ½ hodiny před jídlem nebo 2 hodiny po jídle.

    S čím můžu prášek z mladého ječmene smíchat?

    Někteří lidé ho míchají pouze s vodou, jiným takto chuť přijde příliš “zelená”. Prášek z mladého ječmene je výborný například s čerstvou šťávou z jablek, pomerančů nebo s rajčatovým džusem.

    Čím mám prášek ze zeleného ječmene míchat?

    Prášek ze zeleného ječmene můžete ve vodě rozmíchat i obyčejnou vidličkou. Mnohem lépe se vám to ale podaří v shakeru.

    Dnes budu doplněk stravy z mladého ječmene užívat poprvé. Nějaké rady?

    Tráva zeleného ječmene má hustý obsah živin. Doporučujeme jej proto do stravy zařazovat postupně každý den, aby si na něj tělo zvyklo. Doporučené dávkování zeleného ječmene se obvykle pohybuje okolo 1 čajové lžičky prášku nebo 7 tablet denně. Pokud s užíváním začínáte, doporučujeme mnohem menší množství. Začněte s ¼ - ½ čajové lžičky prášku nebo 1 - 3 tabletami  z mladého ječmene denně a dávku postupně navyšujte, dokud se nedostanete k dávkování doporučenému na příbalovém letáku konkrétního výrobku.

    Jak poznám, že jím až moc mladého ječmene

    Pokud užíváte příliš mnoho zeleného ječmene, vaše hovínka změní barvu na zeleno, protože tělo není schopno všechen ječmen strávit. Pokud ho užíváte 1x denně, zkuste dávku rozdělit na dvě menší a užívat 2x denně. Pokud ani to nepomáhá, dávkování snižte a v příštích několika týdnech opět zvyšujte na běžnou dávku.

    Můžu zelený ječmen smíchat s teplou vodou?

    Zelený ječmen je vhodné míchat s vodou studenou nebo pokojové teploty, nikoli však s vodou horkou. Horká voda ničí enzymy v zeleném ječmeni obsažené.

    Můžu se zeleným ječmenem předávkovat?

    Ne. Předávkování se zeleným ječmenem je podobně pravděpodobné jako předávkování se salátem.

    Můžu zelený ječmen užívat při půstech?

    Ano. Zelený ječmen vám při držení půstu dodá mikroživiny, proteiny a komplex sacharidů důležitých pro správné fungování organismu.

    Můžu zelený ječmen přidat do velkého množství vody?

    Ano. Dbejte však na to, aby byla voda chladná a láhev po otevření uchovávejte v lednici.

    Můžu mladý ječmen užívat spolu s jídlem?

    Můžete. Vaše tělo však vstřebá více živin, pokud jej budete užívat nalačno.

    Jak zelený ječmen chutná?

    Zelený ječmen má “zelenou”, “zemitou” chuť. Některým lidem připomíná špenát, někteří ji milují, jiní raději něčím zamaskují.

     

    Praktické informace

    Jsem nemocný. Je šťáva ze zeleného ječmene vhodná i pro mě?

    To záleží na druhu vaší choroby. Doporučujeme poradit se s vaším lékařem, který váš zdravotní stav zná nejlépe.

    Jak bych doplněk stravy ze zeleného ječmene měl skladovat?

    Doplňky stravy ze zeleného ječmene skladujte na suchém, tmavém a chladném místě. Chraňte jej tedy před světlem, teplem a vlhkostí. Pozorně čtěte příbalový leták a postupujte podle instrukcí na něm uvedených.

    Můžu doplňky stravy ze zeleného ječmene skladovat v ledničce nebo mrazáku?

    Pokud máte před léto doma opravdu vlhko a teplo, doporučujeme skladování zeleného ječmene v mrazáku. V ledničce mladý ječmen neskladujte - mohlo by totiž dojít ke srážení vlhkosti.

    Pomůže mi zelený ječmen zhubnout?

    Zelený ječmen obsahuje málo kalorií a velké množství živin, které pomáhají spalovat tuk a přeměňovat jej na energii. Pokud hubnete, zelený ječmen vám může dodat enzymy, aminokyseliny, vitamíny a minerály bez obav z tuků a kalorií.

    Obsahuje zelený ječmen kofein?

    Ne, organický zelený ječmen kofein neobsahuje. Obsahuje fytonutrienty, které zvýší kapacitu vašich buněk, které tak mohou produkovat více energie bez ovlivnění spánku a relaxace.

    Kolik cukru zelený ječmen obsahuje?

    Mladý ječmen obsahuje pouze velmi malé množství cukru a je proto bezpečný pro lidi s nestabilní hladinou cukrů v krvi i diabetiky.

    Obsahuje zelený ječmen lepek?

    Lepek se nachází pouze v zrnech, nikoli trávě ječmene. Zelený ječmen je tedy přirozeně bezlepkový. Pozor však na možnou kontaminaci, při které může dojít při nevhodném zpracovávání.

    Proč je zelený ječmen zelený?

    Mladý ječmen do zelena přirozeně barví chlorofyl.

    Obsahuje zelený ječmen stejné množství živin jako multivitamíny?

    Ne, zelený ječmen obsahuje více živin. Najdeme v něm kompletní vitamíny, minerály, aminokyseliny a enzymy.[

    Můžu zelený ječmen kombinovat s dalšími doplňky stravy a léky?

    Pokud užíváte nějaké léky nebo doplňky stravy, konzultujte zařazení zeleného ječmene do stravy raději nejdříve s lékařem.

    Způsobuje mladý ječmen bolesti žaludku?

    Zelený ječmen je zásaditý a může pomoci vyrovnáva žaludeční šťávy. Pokud trpíte chronickým žaludečním onemocněním, jako je například překyselení žaludku, poraďte se o jeho užívání se svým ošetřujícím lékařem.

    Je mladý ječmen bezpečný pro děti?

    Ano, podle tělesné hmotnosti však snižte dávku. Děti starší 10 let mohou dostávat běžnou dávku.

    Je zelený ječmen vhodný pro těhotné a kojící ženy?

    Ano, konzultujte však užívání mladého ječmene v těhotenství nebo při kojení s vaším lékařem.

    Jaký je rozdíl mezi šťávou ze zeleného ječmene a mladé pšenice?

    Benefity zelené pšenice a zeleného ječmene jsou téměř stejné. Mladá pšenice však častěji způsobuje nevolnost a šťáva ze zeleného ječmene je podle některých lidí chutnější.

    .