Blog, Strana 27

9 mýtů a faktů o akné. Tohle si myslí dermatoložky

9 mýtů a faktů o akné. Tohle si myslí dermatoložky

V jednom z našich nedávných článků o akné jsme si ukázali druhy akné, řekli jsme si jejich příčiny a poukázali na to, jak zmírnit projevy. Tentokrát se zaměříme na škodlivé mýty a fakta o akné.

 

9 mýtů a faktů o akné

Někdy je akné podceňováno, někdy zase přeceňováno. Důležitým faktem zůstává, že neléčené, nebo nesprávně léčené akné může zanechat následky jak fyzické, tak psychické. Jaké jsou další fakta o akné, kterým je potřeba věnovat pozornost, a jaké jsou naopak mýty, kterými se nemusíme zas tak trápit? Na to odpovídá dermatoložka MUDr. Marie Finsterlová.

 

Mýtus č. 1: Aknózní pleť není čistá, musí se proto intenzivně čistit

Fakt: Pleť se sklonem k akné se v období dospívání více olupuje, více se mastí a dochází k uzavírání pórů. Není však nečistá, takže není žádoucí ji nešetrně, hloubkově a často čistit. Partie postižené akné můžete čistit maximálně 2x denně.

K tomu samozřejmě musíte volit správné produkty a pomůcky. Přehnaná péče o pleť v tomto směru vede k jejímu vysušování a podráždění, což narušuje ochranný kožní film. Průběh akné se tím jen zhoršuje.

Dermatoložka MUDr. Božena Grünwaldová doplňuje:
"Věděli jste, že příliš časté čištění pleti může stav problematické pleti ještě zhoršit? Pro aknózní pleť je pravidelné čištění nutností, avšak při častém mytí ztrácí pokožka hydrataci a začne produkovat ještě více nechtěného mazu. Přečtěte si i další nejčastější mýty a fakta!"

 

Mýtus č. 2: Pokud budu jíst hodně vitamínů, pleť se mi zlepší

Fakt: Akné není projevem nedostatku vitamínů. Akné může být projevem celkově špatné životosprávy a nevyvážené stravy. U některých citlivějších jedinců se dokonce může stát, že nadmíra některých vitaminů, například vitaminu B6 a B12, může akné vyprovokovat.

Myslete tedy na pestrou a vyváženou stravu, vyhněte se čokoládě, slazeným nápojům, sladkým a smaženým jídlům. Naopak se zaměřte na potraviny, které obsahují vitamín A a C, nenasycené mastné kyseliny a zinek. Případně zkuste konzumovat i úžasné superpotraviny.

TIP PRO RYCHLÉ ZKLIDNĚNÍ A ROZJASNĚNÍ PLETI: Maska s Blendeou, jogurtem a medem.

Domácí pleťovou masku máte hotovou za minutku. Pleť bude jemnější, vyživená a hydratovaná. Ze zkušenosti doporučuji masku nanášet 2 x za týden.

Nezapomeňte si objednat Blendeu SUPERGREENS, která díky 5 zeleným superpotravinám dodá pleti mladost a pružnost. Už pozítří můžete mít Blendeu doma.

.

 

Mýtus č. 3: Hormonální antikoncepcí proti akné

Fakt: Hormonální antikoncepce tlumí činnost mazové žlázy, tím se snižuje produkce mazu a zlepšují se projevy akné. Ne všechny antikoncepční pilulky však dokážou zlepšit pleť stejně intenzivně.

Možné mohou být i vedlejší a nežádoucí účinky. Jakmile antikoncepci vysadíte, prvotní stav pleti se velmi rychle zase vrátí. Antikoncepce problém neřeší, jen zastírá.

 

Mýtus č. 4: Sluníčko mi akné „vytáhne“

Fakt: Při pobytu na slunci se opravdu zlepšují zánětlivé projevy akné. Je to dáno protizánětlivým účinkem UVA spektra slunečního záření. Avšak dlouhodobý pobyt na slunci vede k převaze UVB spektra záření, které způsobuje ucpávání pórů a tzv. solární akné je na světě.

 

Mýtus č. 5: Černé tečky se musí vymačkávat

Fakt: Černé tečky je vždy lepší jen vyčistit než vymačkávat. Dobře funguje peeling nebo čisticí pleťové masky. Když už máte nutkavý pocit vymačkávání, provádějte to správně. Nejprve si napařte obličej, aby kůže zvláčněla.

Mějte dobře umyté ruce a používejte na mačkání ubrousek. Po jemném vymáčknutí pleť očistěte vhodnou pleťovou vodou a případně aplikujeme stahující pleťovou masku.

VÍTE, ŽE přibližně v 30 % lidí trpí akné do cca 30 let, někdy až do 50 let? Jde spíše o ženy než muže.

 

 

Mýtus č. 6: Akné mají jen puberťáci

Fakt: Akné není záležitostí pouze puberťáků a dospívajících. Asi třetina lidí trpí tímto onemocněním do 30, někdy až do 40 let. Ve výjimečných případech se jedinec akné nemusí zbavit nikdy.

akne_a_vek

Akné není zdaleka problém jen puberťáků...

 

 

 

 

Mýtus č. 7: Make-up zanáší póry a škodí tak aknózní pleti

Fakt: Dnes vyráběné speciální, nemastné make-upy a pudry póry neucpávají, akné nezhoršují, ba naopak skvěle zakrývají nevzhledné projevy akné. Díky jejich speciálnímu složení pleti prospívají, a tím zlepšují i psychickou stránku jedince. Samozřejmě v případě, že pleť každý večer důkladně odlíčíte, vyčistíte a ošetříte vhodným krémem.

 

Mýtus č. 8: Hydratační přípravky v péči o pleť akné zhoršují

Fakt: Není pravda, že by akné zhoršovaly přípravky hydratační. Jsou to spíše produkty mastné a komedogenní, které ucpávají póry a akné tak nejen podporují, ale dost možná i způsobují.

Je proto potřeba vybrat si takové přípravky, které mají speciální složení a jsou přímo určeny pro problematickou pleť.

Dermatoložka MUDr. Božena Grünwaldová radí: "Hydratování pleti je důležité, proto je potřeba používat lehké hydratační krémy určené pro aknózní pleť. Dehydrovaná pleť produkuje více mazu, který ucpává póry, než hydratovaná."

 

 

Mýtus č. 9: Stres nám způsobuje akné

Fakt: Stres jako takový akné nezpůsobuje, respektive to není zatím nijak ověřeno. Průběh akné ale může zhoršovat. Pokud tedy trpíte akné, snažte se najít způsob, jak se uvolnit a případný stres z těla vyplavit. Skvělým způsobem jsou procházky a čerstvém vzduchu, jóga nebo aerobic.

Jak už víme, k akné má největší aspiraci mastná pleť. O té ale kolují další více či méně pravdivé mýty!

Kosmetička Marie Krbcová upozorňuje: „Mastná pleť není problémem pouze pubertálního věku, po odeznění puberty se projevy mohou zmírnit, ale mohou i nadále přetrvávat. Tento problém se týká i mužů, ale vyskytuje se zejména u žen, u kterých se jedná o problém hlavně kosmetický.
Příčinou zhoršení může být těhotenství, užívání některých léků, vliv vnějšího či vnitřního prostředí a dědičnost.
Péče o mastnou pleť je někdy problematičtější než péče o suchou pleť. Při nesprávné péči může snadno dojít k podráždění, které se projeví svěděním, pálením, případně pacient popisuje stahování pleti.
Činnost mazových žláz ovlivňuje mnoho faktorů a výsledkem je nadměrné maštění pleti.“

 

 

Mýty a fakta o mastné pleti

Mýtus č. 10: Mastnou pleť je potřeba odmastit

Fakt: Nejdůležitější pro mastnou pleť je pravidelné čistění pleti, a to ideálně přípravkem bez alkoholu. Alkohol pleť příliš vysušuje, čímž právě aktivuje mazové žlázy, které mají potřebu tvořit ještě více kožního mazu. Tím k ještě intenzivnějšímu promaštění pokožky.

 

Mýtus č. 11: Na mastnou pleť nepatří krém

Fakt: Mastnou pleť je vhodné ošetřovat lehkým hydratačním krémem, který neucpává póry, vhodné jsou i séra nebo BB krémy se zmatňujícím efektem. Rozhodně se nevyplácí nechávat pleť bez jakékoli ochranné vrstvy.

 

Mýtus č. 12: Stav mastné pleti ovlivňuje menstruační cyklus

Fakt: To je pravda. Několik dní před menstruací nebo uprostřed menstruačního cyklu může dojít ke zhoršení.

pece_o_mastnou_plet

Mastnou pleť je potřeba pravidelně čistit a ošetřovat lehkým hydratačním krémem

 

 

 

Pupínky a akné mohou být také ale následkem úplně jiných problémů, než je jen mastná pleť

Co vám chtějí pupínky říct?

  • Pupínky na čele mohou značit problém se zažíváním Rada: Zkuste omezit tuky a dopřejte si více tekutin
  • Pupínky mezi obočím naznačují možný problém s játry Rada: Omezte příjem alkoholu, soli a mastných jídel, případně si prověřte své potravinové alergie, možná přibyla nějaká nová
  • Pupínky pod očima upozorňují na dehydrataci Rada: Hlídejte si dostatečný a pravidelný pitný režim
  • Pupínky na nose předesílají problém se srdcem Rada: Zkontrolujte si krevní tlak i cholesterol
  • Pupínky na tvářích mohou signalizovat problémy s dýchacími cestami Rada: Pozor na kouření nebo alergie a na překyselení nebo přehřátí organismu
  • Pupínky na bradě jsou spojeny se žaludečními problémy Rada: Dbejte na pravidelné a správné stravování

druhy_akne

Někdy nejde jen o obyčejný pupínek. Lokální akné nám může naznačit i jiné problémy...

 

Doplňky stravy, které zmírňují akné a zlepšují kvalitu pleti

V boji za krásnou a zdravou pleť vám pomůže určitě zinek, selen, beta-karoten a vitamin H. Také vyzkoušejte kombinaci zelených superpotravin v balení Blendea SUPERGREENS.

Zelený ječmen, který mimo jiné Blendea obsahuje, totiž čistí pleť, chlorella pak urychluje proces detoxikace, což je pro aknózní pleť také velmi důležité.

VIDEO: S čím vším kromě akné dokáže Blendea pomoct?

Jak jsme si ukázali, zdraví naší pleti velmi úzce souvisí s naší zdravou životosprávou. To je přesně ten důvod, proč je akné mnohem komplexnější problém, než se na první pohled může zdá. Jak si poradit se vším ideálně naráz? Vyzkoušejte  Blendeu. Její pozitivní účinky na kvalitu pleti i na zlepšení zažívání a celkově životního stylu máme potvrzené.

Léčba akné není nemožná, nicméně se připravte na dlouhodobý boj. Rozhodně nečekejte, že se stane zázrak přes noc a po první aplikaci nového krému budete mít pleť jako miminko. Vyzrát nad akné chce vytrvalost. Je potřeba dlouhodobě a pravidelně dodržovat správnou životosprávu, používat vhodné prostředky, dbát celkově o své tělo i o svou psychickou stránku.

.

 

Nepříliš sladké květákové smoothie s Blendeou pro zeleninofily

Nepříliš sladké květákové smoothie s Blendeou pro zeleninofily

Dávno je pryč klišé, že smoothie má být nabušené ovocem. Jak víme, zelenina je pro tělo mnohem prospěšnější než ovoce. Ve dnešní receptuře proto prostřídáme ovoce za výživný a svěží květák. Je levný, dostupný a nebezpečně prospěšný. Pokud máte rádi křupavý čerstvý květák, nemusíte jej vůbec vařit.

 

Ne moc sladké květákové smoothie pro milovníky zeleniny

Budeme potřebovat:

  • 1/3 hrnku květáku
  • 1 banán
  • 1 lžíce loupaných konopných semínek
  • 1 čajová lžička libovolného proteinu, ze zkušenosti doporučuji Blendea vegan protein
  • 1 zarovnaná odměrka Blendea SUPERGREENS
.
.

 

Postup: 

Uvařený nebo čerstvý květák nastrouháme či nadrobno nakrájíme a dáme vychladit do lednice nebo mrazáku.

Poté ho přemístíme spolu s banánem a suchými ingrediencemi do mixéru, zalijeme 300 vody nebo rostlinného mléka a mixujeme do té doby, než se nám vytvoří smoothie.

smoothie_s_kvetakem

  

Zdravotní benefity použitých surovin:

  • Květák je skvělým zdrojem vápníku a je ideální pro lidi, kteří se nepotrpí na příliš sladká smoothie.
  • Banán nám dodá spoustu energie a spolu s proteinem dokáže vytvořit krásně krémovou konzistenci našeho nápoje. Konopná semínka obsahují velké množství omega 3 a 6 nasycených mastných kyselin v poměru 1:3 . Obě přispívají k rovnováze hormonů a kvalitní pokožce. Mimo jiné v sobě skrývá až 20 aminokyselin, které jsou stavebními kameny bílkovin.
  • Blendea SUPERGREENS se skládá z mladého ječmene, pšenice, chlorelly a spiruliny. Tyto látky spolu v kombinaci tvoří zdravou směs, která pomůže s trávením, detoxikací těla, zkrášlí pokožku a dodá přirozenou energii. Vyzkoušejte ji a napište nám na Blendea Facebook, jak jste spokojeni.
.
.

 

Čokoládové proteinové smoothie s lesním ovocem

Čokoládové proteinové smoothie s lesním ovocem

Kdo dostal na Mikuláše kvalitní vysokoprocentní čokoládu, ale náhodou mu nechutná kvůli hořkosti, nevadí. V mikulášském smoothie ji využijete a zaručeně vám tak zachutná. Navíc uděláte něco pro svoje zdraví.

 

Budeme potřebovat:

  • 1 hrnek mraženého lesního ovoce
  • 1 lžíce kvalitního kakaa
  • 1 odměrka čokoládového proteinu
  • 1 lžička burákového másla
  • drcené kakaové boby
  • 300 ml vody
  • 1 zarovnaná odměrka Blendea SUPERGREENS

Všechny ingredience vložíme do mixéru a mixujeme do jemné smoothie konzistence.

cokoladove_proteinove_smoothie

.

 

Zdravotní benefity použitých surovin: 

  • Kakao nebo vysokoprocentní čokoláda pozitivně působí na náš kardiovaskulární systém či jako ochranní prvek buněk proti oxidačnímu stresu. Spolu s kakaovými boby nakopne náš imunitní systém.
  • Lesní ovoce je skvělým zdrojem vitamínu C a velké škály antioxidantů. Významnou roli hraje i fakt, zda je ovoce mražené – zamrazuje se totiž až v plné zralosti a díky tomu v sobě udrží nejvíce živin.
  • Blendea SUPERGREENS se skládá z mladého ječmene, zelené pšenice, chlorelly a spiruliny. Tyto složky spolu v kombinaci tvoří skvělou směs, která vám pomůže s trávením, detoxikací těla a dodá Vám přirozenou energii. Balení vystačí na 30 smoothies nebo jiných zdravých receptů. Objednejte ještě dnes.
.
"Vznik knížky byl velký punk," - rozhovor s blogerkou a kafeholičkou Veronikou Tázlerovou

"Vznik knížky byl velký punk," - rozhovor s blogerkou a kafeholičkou Veronikou Tázlerovou

Přečtěte si motivační rozhovor s blogerkou Veronikou Tázlerovou, která se dokázala prokousat složitými situacemi v dětství, kdy už jako malá řešila váhu a hubnutí, začala zdravě a hlavně šťastně žít a nakonec si splnila i velký sen. Ze svého koníčku udělala část života, které se s láskou věnuje.

 

Veru, spolupracuješ na projektu o zdravé stravě. Jsi nutriční poradce?

Abych to uvedla na pravou míru, nutriční poradce nejsem. O výživu se sice zajímám už pěkných pár let, ale i tak bych si netroufla někomu radit, co má jíst, a co ne. Hubnutí je opravdu tenký led.

Proto jsem před rokem navázala spolupráci s nutričními poradkyněmi z Ne Hladu a obsah na tohle téma vytváříme společně. Na mém blogu vznikla rubrika Ne Hladu, kde čtenáři najdou vše, co se týká zdravé stravy a hubnutí.

 

Jaký máš obecně ty vztah k jídlu?

Dost složitý. Mám bohužel "tlusté geny", proto se musím opravdu striktně hlídat. Nepiju alkohol, pravidelně cvičím, nejím nic nezdravého… Více jsem se o tom nedávno rozepsala v dost osobním článku na blogu.

veronika_tazlerova_stylishcoffee
Veronika píše blog Stylish Coffee
 

 

Jak sis našla cestu k vyhovující životosprávě?

Nejvíce mi otevřela oči návštěva výživové poradkyně. Do té doby jsem viděla jen kalorie a nic víc mě nezajímalo.

Tehdy jsem ale pochopila, jak důležité je hlídat si správný poměr sacharidů, bílkovin a tuků, co a kdy jím. Bylo to postupné a jsem si jistá, že ještě pořád nevím vše.

 

Co je v tomhle ohledu podle tebe pro člověka nejdůležitější?

Být šťastný a cítit se dobře. Pokud má někdo nadváhu, i přesto, že jí správně, nevidím důvod, proč by se měl trápit dietami.

Druhá strana mince je pak absolutní nezájem o stravu - to je podle mě velký problém, který bohužel vidím u mnoha lidí.

 

Zažila jsi někdy, že tě lidé soudili za to, jak se zrovna stravuješ?

Dnes a denně. Má rodina striktně odmítá jakýkoliv zájem o výživu a kvalitní potraviny.

Bílé rohlíky, salámy a smažená jídla jsou na denním pořádku a odmítají cokoliv měnit. S nepochopením se ale setkávám i na různých večeřích, blogerských akcích…

Chce to pořádnou dávku sebezapření.

veronika_tazlerova_blogerka
Některé akce chtějí trochu sebezapření, co se občerstvení týká :)
 

Jak se koukáš na nejrůznější druhy diet?

Pokud je to dieta, kterou nařídí lékař, má smysl. Co se ale týče všech těch trendových záležitostí, připadají mi zbytečné.

Jediná cesta, jak být štíhlá a zdravá, je správné stravování, které nás provází celým životem.

Čtrnáctidenní mučení nemá v dlouhodobém měřítku moc smysl.

 

Jde podle tebe hubnout i zdravě?

Samozřejmě!

 

Co si myslíš o veganství?

Proti veganství nic nemám. Chápu jeho hodnoty a pokud si vegani pohlídají dostatek potřebných živin ve stravě, nevidím v tom žádný problém.

Co mi ale vadí, je boom, který v posledních letech zažívá. Všechno, co je vegan-friendly, se označuje za zdravé, lidé se na veganskou stravu dávají kvůli hubnutí…

To mi nepřijde jako správná cesta. Víc jsem se o tom rozepsala v tomto článku.

 

A teď ke kávě. Kolik si myslíš, že je ještě v mezích vypít denně káv? ☺

To je naprosto individuální. Záleží na zvyku, na tom, jak vysoký má člověk tlak, co ten den jedl…

A samozřejmě i na kvalitě kávy. Já většinou zvládnu tři až čtyři.

UŽ JSTE ZKUSILI ZDRAVĚJŠÍ ALTERNATIVU KE KLASICKÉ KÁVĚ?

Blendea SUPERCOFFEE spojuje kávy arabiku a robustu s medicinálními houbami a kořenem čekanky.

SUPERCOFFE posiluje imunitu a zlepšuje zažívání, skvěle chutná a pro tělo je prospěšnější, než klasické kávy.

.

 

Popiš nám svůj vztah ke kávě…

To se nedá popsat, je to láska!

mercy_cafe_tazlerova
"Káva je láska"
 

Nakonec je z tvé vášně celá kniha. Jak dlouho jsi na ní pracovala a jak vlastně celý ten nápad vznikl?

Pořád tomu nemůžu uvěřit, ale je to tak. Pokud jde o vznik knížky, byl to jeden velký punk. Jsem zvyklá vše plánovat a promýšlet do posledního detailu. Tady to bylo přesně naopak.

Začátkem srpna mě oslovilo nakladatelství Pointa, zda nechci vydat knihu, ale že musí být za dva měsíce hotová. 

Na naši první schůzku jsem tehdy šla s přesvědčením, že si vyslechnu jejich návrh, ale tím to skončí.

Jak už to tak ale u mě bývá, za tu hodinu, co jsme se o možnosti vydání knížky bavili, jsem vymyslela skoro celý koncept a naprosto jsem se do něj zamilovala.

A už nebylo cesty zpět – taková příležitost nešla odmítnout. Byla to pro mě obrovská výzva.

Pak následovaly dva měsíce, během kterých jsme řešili distribuci (v knihkupectvích, e-shopech i kavárnách) a teď už zbývá jen křest knížky Prague Coffee Guide, kam jste samozřejmě všichni zváni.

UPDATE - křest knížky se již odehrál.

prague_coffee_guide_kniha
Kniha Prague Coffee Guide
 

Proč právě Prague Coffee Guide?

Kdykoliv někam cestuji, vyhledávám příjemné kavárny, kde dostanu skvělou kávu, a nemusím tak chodit do všech těch předražených podniků, které mají za cíl jen vyždímat z turistů co nejvíc peněz.

Na základě toho jsem před rokem vytvořila na svém blogu online Mapu Kaváren, kam dávám tipy na zajímavé podniky z celého světa a kterou neustále aktualizuji.

No a kniha byl už jen další krok. Chtěla jsem lidem ukázat místa, kde se budou cítit dobře a kde baristé dělají svou práci s láskou, ne jen pro byznys.

Zároveň jsem chtěla, aby Prague Coffee Guide sloužil i cizincům, kteří Prahu navštíví, tak jsem texty napsala i v angličtině.

 

Co plánuješ dál, na čem momentálně pracuješ?

Být šťastná a dělat to, co mě naplňuje a v čem vidím smysl.

 

Děkuji za zajímavý rozhovor, Veroniko. 

Sledujte Veroniku také na jejím Instagramu anebo blogu, kde najdete spoustu další pozitivní motivace.

.
Mikulášský proteinový čokokoláček s vlašskými ořechy

Mikulášský proteinový čokokoláček s vlašskými ořechy

Nechcete péct celý koláč, protože by jste zbytek jedli sami? Nebo odjíždíte pryč a zbytečně by se vyhodil? Proč si neupéct koláč jen pro sebe, sníst ho celý a nemít z něho ani žádné výčitky?

 

Mikulášský proteinový čokokoláček s ořechy

  • Doba příprava: 30 minut
  • Náročnost: lehká
  • Množství: 1 porce

cokokolacek_s_vlasskymi_orechy

 

Ingredience:

.

 

Postup:

Troubu si předehřejeme na 170 stupňů. Do misky dáme mouku, kokos, skořici, Vegan protein, rozmačkaný banán a zalijeme mlékem. Důkladně směs spojíme a dáme do vymazané misky. Na závěr na koláček nalámeme čokoládu. Vložíme do vyhřáté trouby a pečeme 15-20 minut.

 

Zdravotní benefity použitých surovin: 

  1. Špaldová mouka je bohatým zdrojem energie, protože se skládají z komplexních sacharidů. Používá se do sladkých i slaných pokrmů a rychle zažene hlad. Nejoblíbenější je u sportovců a řadí se mezi fitness potravinu.
  2. Vlašský ořech je energeticky i nutričně velice bohatá potravina. Jejich pravidelná konzumace v menší porci vede ke snížení hladiny cholesterolu v krvi, snížení rizika infarktu, zvýšení potence a k zlepšení nálady.
  3. Blendea Vegan protein - přírodní směs 2 rostlinných proteinů se 4 superpotravinami. Regeneruje svaly, dodává energii, posiluje vlasy, nehty i pokožku a celkově obphatí vaše zdravé stravování.

 

recept_cokokolacek

.
Amla - účinky, rizika a kompletní nutriční profil

Amla - účinky, rizika a kompletní nutriční profil

V podrobném profilu superpotraviny amla zjistíte:

  • jak přesně vám amla může zlepšit zdravotní stav a kondici
  • jaký je vliv amly na hubnutí, krásu a vitalitu
  • jaký je kompletní výživový profil amly
  • nežádoucí účinky a kdo by amlu užívat neměl

profil amla

 

Bobule amla pro lepší trávení i kvalitu vlasů

amla

Ovoce amla roste na stromu amalaki (Emblica officinalis). Pochází z hornatých oblastí Indie a dozrává na podzim. Amla neboli indický angrešt je zelené, kulaté ovoce. Bobule amla je hladká, poměrně tvrdá a na povrchu má šest svislých pruhů. Připomíná větší angrešt, který možná i vám roste na zahradě. Když dozraje, zbarví se do zelenožluta. Uvnitř je tvrdé semínko (jako například v třešni) a okolo něj měkká jedlá dužina.

 

Důležité informace o ovoci amle

  • Známá také jako: Amalaki, Indian Gooseberry, Emblica Officinalis, Phyllanthus Emblica, emblic myrobalan, Amla churchna, Sanskrit amalaki
  • Krajina původu: Indie
  • Prodává se ve formě: syrové ovoce, prášek z listů, olej, džus, kandované sladkosti, nakládaná se solí a kořením, konzervovaná, vařená, šampóny, vlasové oleje, ustalovač barviv
  • Dostupnost v ČR a SR– ano

amla mapa

Amla se nejčastěji pěstuje v Indii

 

Fakta o amle

Věděli jste, že …

  • Chuť syrové amly je mírně kyselá, trpká a nahořklá. Po snězení však v puse zanechává sladkost.
  • Amla se tradičně konzumuje syrová nebo jako slazený konzervovaný produkt zvaný amla murabba. V Indii se amla často před konzumací namočí do slané vody s chilli.
  • Amla je velmi silným antioxidantem.
  • Prášek z amly se vyrábí rozdrcením listů.

VIDEO: Jak se vyrábí džus z amly:

  • V ajurvédské medicíně se amla už celá staletí používá na všechno od průjmu, přes nachlazení a horečku, až po žloutenku. V některých ajurvédských textech bývá amla označována jako “nejlepší z kyselého ovoce” nebo “nejlepší mezi omlazujícími bylinami”.
  • V Egyptě se amla tradičně užívá na podporu paměti, jako stimulant a pro obnovu všech orgánů.
  • Obecně se amla užívá nejčastěji k léčbě nebo prevenci průjmu, žloutenky, zánětu i cukrovky, osteoporózy, nedostatečnéhpo prokrvení mozku, duševních poruch a pro stimulaci chuti k jídlu.
  • 100 g šťávy z amly obsahuje víc vitamínu C, než 2 pomeranče.

květ amly

Květ amly

 

Předpokládané účinky amly

Pro objektivní posouzení účinků amly na lidské zdraví je potřeba více vědeckých důkazu a studií na lidech.

  • Amla je skvělým zdrojem vitamínu C a E - může proto zvyšovat imunitu a bojovat proti volným radikálům.
  • Může být prevencí předčasného stárnutí, pankreatitidy, poškození buněk i rakoviny.
  • Amla chutná kysele. Přesto však může snižovat překyselení žaludku - je proto často užívaná při problémech jako je gastritida, vředy, pálení žáhy a refluxní choroba jícnu.
  • Amla může díky bohatému obsahu vlákniny pomáhat se zácpou a dalšími problémy dutiny břišní.
  • Amla by mohla snižovat glukózu v krvi jak u zdravých lidí, tak u diabetiků.
  • Amla může být přínosná při tukovém jaterním onemocnění, vysokém cholesterolu a potížemi se srdcem.
  • Prášek z listů amly může mít protizánětlivé účinky, mírnit kožní infekce a bolesti očí. Účinná může být dokonce i proti parazitům, jako jsou například vši.
  • Studie na zvířatech potvrdila, že amla může snižovat hladinu triglyceridů, lepšit profil cholesterolu a být prospěšná pro kardiovaskulární zdraví (srdce a cévy).
  • Podle předběžných výzkumů amla může podporovat růst vlasů.
  • Amla může zvýšit HDL “dobrý” cholesterol a snížit LDL “špatný” cholesterol u jinak zdravých lidí a diabetiků.
Předseda České společnosti pro aterosklerózu a lékař na III. Interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Doc. MUDr. Michal Vráblík, Ph. D.:
"Částice označené jako LDL nesou cholesterol, který má sklon vnikat do cévní stěny a ukládat se v ní- urychluje tedy nežádoucí proces cévního stárnutí - aterosklerózy.
Na druhou stranu částice HDL nesou cholesterol přesně opačným směrem - slouží tedy jakémusi "očišťování" cévní stěny od přebytečného cholesterolu.
Koncentrace LDL- a HDL-cholesterolu tedy odrážejí míru "zanášení" resp. "očišťování" cévních stěn a proto se někdy hovoří o špatném (LDL) a hodném (HDL) cholesterolu."
  • Amla může vyrovnávat hladinu krevního cukru.
  • Amla může zvyšovat počet neurotransmiterů v mozku a mít antidepresivní a anxiolytický účinek.
MUDr. Petr Hrubeš:
"Dle definice jsou anxiolytika látky, které snižují psychické napětí, úzkost, strach. Díky svému širokému spektru účinků jsou velmi často používány. Vedle léků proti bolesti se jedná o nejvíce předepisované léky."

amla

Amla pochází z indie

 

Zdravotní a kosmetické využití amly

Prášek z amly pro krásné vlasy

Prášek a olej z amly může mít pozitivní účinky na pokožku hlavy, zdravý růst vlasů, tón henou barvených vlasů, šediny, objem, lupy, i při napadením vší dětskou. Prášek (nebo olej) se může aplikovat například jako maska, tonikum nebo kondicionér.

VIDEO: Amla na stromě:

 

Amla v ajurvédské medicíně

Amla je ajurvédskou medicínou tradičně používána pro vitalitu, ostření mysli, dlouhověkost a proti únavě.

 

amla

Indický angrešt je vetší než ten, který lidé pěstují v Česku

 

Nutriční hodnoty amly

100 g syrové amly obsahuje zhruba tyto hodnoty (DDD = doporučená denní dávka):

Nutriční hodnoty: kalorií - 48 - 2,4 % DDD tuky - 0,5 g - 0,5 % DDD mononenasycený tuk - 0,1 g polynenasycený tuk - 0,3 g omega-3 mastné kyseliny - 48 mg omega-6 mastné kyseliny - 276 mg bílkoviny - 1 g sacharidy - 10 g - 3 % DDD vláknina - 5 g - 18 % DDD voda - 86 g fenolická sloučenina kyselina gallová - 3012,5 mg Vitamíny: vitamín A - 290 IU - 6 % DDD vitamín C - 478 mg - 800 % DDD vitamín E - 0,16 mg niacin - 0,3 mg - 1 % DDD vitamín B6 - 0,1 mg - 4 % DDD folát - 6 mcg - 1 % DDD kyselina pantothenová - 0,3 mg - 3 % DDD Minerály: vápník - 25 mg - 3 % DDD železo - 0,9 mg - 6 % DDD hořčík - 10 mg - 2 % DDD fosfor - 21 mg - 3 % DDD draslík - 198 mg - 6 % DDD sodík - 13 mg - 0 % DDD zinek - 0,12 mg - 1 % DDD měď - 0,1 mg - 4 % DDD mangan - 0,1 mg - 7 % DDD selen - 0,6 mcg - 1 % DDD chlorid - 25,6 mg Další sloučeniny: quercetin - 2,6 mg β-sitosterol - 12,12 mg stigmasterol - 0,7 mg karotenoidy - 49 mg β-karoten - 32 mg

 

Užívání amly

Nejvíce zdravotních benefitů bývá spojováno s ovocem amly, které můžete konzumovat čerstvé nebo jako sušený prášek, tablety či ve formě kapslí. Sehnat můžete také olej a sušený prášek z listů. žena prodává amlu na ulici

Čerstvou amlu v Indii běžně koupíte i na ulici

 

Dávkování amly

Doporučená denní dávka amly zatím vědecky stanovena nebyla. Obecně se doporučuje 1-3 g sušeného prášku z ovoce amly denně (přičemž vyšší hranice bývá označována jako účinnější). Vždy důsledně dodržujte pokyny na příbalových letácích výrobků.

 

Nežádoucí účinky amly

Na amlu můžete být alergičtí. Při vážnějších projevech alergie vyhledejte lékařskou pomoc.

Amla je bobule

 

Kdo by amlu užívat neměl

Děti, těhotné,kojící ženy a amla

Pokud kojíte nebo jste těhotná, konzultujte užívání amly nejdříve se svým lékařem. Kojenci a menší děti by amlu užívat neměli vůbec. amla na stromě

Děti by amlu jíst raději neměly

 

S jakými léky amlu neužívat? (kontraindikace)

Není známo, účinky kterých léků amla může ovlivňovat. Užíváte li nějaké léky či potravinové doplňky pravidelně, konzultujte zařazení amly do jídelníčku proto nejdříve se svým lékařem.

 

Amla a FAQ - často kladené dotazy

Kde sušený prášek z amly seženu?

Sušený prášek z amly seženete v obchodech s asijskými specialitami nebo ve zdravých výživách a na eshopech.

Jak mám sušený prášek z ovoce amla konzumovat?

Sušený prášek můžete přidat do jídla nebo smíchat s vodou, mlékem či jinou tekutinou.

Kolik g sušeného prášku z ovoce amla bych měl denně sníst?

Vždy se řiďte pokyny na příbalovém letáku konkrétního výrobku. Obecně se doporučuje zhruba 1 - 3 gramy denně.

Obsahuje amla lepek?

Nikoli. Amla je přirozeně bezlepková potravina.

Jak dlouho před jídlem mám amlu konzumovat?

Nejlépe zhruba 20 minut před jídlem.

Můžu amlu kombinovat s léky?

Pokud pravidelně užíváte nějaké léky, konzultujte konzumaci amly nejdříve s lékařem.

Můžu doplněk stravy s amlou konzumovat během těhotenství a při kojení?

Pokud jste těhotná nebo kojíte, vždy se o doplňcích stravy poraďte nejdříve s vaším lékařem.

Je amla ovoce nebo zelenina?

Bobule amla roste na stromech. Je to tedy ovoce.

Můžu amlu užívat místo konvenčních léků při léčbě nějakého zdravotního problému?

Účinky amly na lidské zdraví zatím nebyly dostatečně vědecky prokázány. S léčbou vašeho zdravotního problému se obraťte na odborný zdravotnický personál.

Jak amla chutná?

Ovoce amla je kyselé, trpké a mírně nahořklé. Je také hodně vláknité.

Špenátové smoothie s kiwi a zdravými semínky

Špenátové smoothie s kiwi a zdravými semínky

Špenát je jedním z nejvíce zelených druhů listové zeleniny, což znamená, že obsahuje mnoho chlorofylu a má tak schopnost zvýšit kvalitu našich červených krvinek. Mimo to chlorofyl také příznivě ovlivňuje obranyschopnost a má vliv i na regeneraci buněk a organismu celkově.

Určitě tedy není na škodu si špenát občas do svého smoothie přidat. Navíc obsahuje i jiné důležité látky jako železo, měď, kyselina listová nebo vitamín K a především – chutná skvěle!

 

Ingredience na 1 porci:

.

 

Postup:

Banán a kiwi si oloupeme, vložíme do mixéru a přidáme ostatní ingredience. Poté mixér zapneme a mixujeme dohladka. V případě, že je Vaše smoothie moc husté, přidejte ještě trošku vody. Hotové smoothie nakonec přelijeme do sklenice a ihned podáváme. Dobrou chuť!

spenatove_smoothie_se_seminky

 

Zdravotní účinky použitých surovin:

  • Kiwi je mimořádně bohaté na vitamin C (jeden kus kiwi pokryje celou doporučenou denní dávku tohoto vitaminu) a obsahuje také meď, která spolu s vitaminem C napomáhá vstřebávání železa ve střevech. Mimo to kiwi obsahuje mnoho vlákniny a látky jako draslík, hořčík a železo, vitamin A, E a vitaminy skupiny B. Kiwi také patří mezi nejlepší ovocné zdroje kyseliny listové.
  • Chia semínka obsahují velké množství vápníku a jsou skvělým zdrojem omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Mimo to jsou schopna stabilizovat hladinu cukru v krvi a pomáhají snížit hladinu cholesterolu. Jak asi víte, chia semínka také velmi snadno absorbují vodu a bobtnají, čímž nám dají pocit sytosti a ušetří nám tak zbytečné chutě na nezdravé potraviny.
  • Konopná semínka jsou jedním z nejlepších zdrojů rostlinných bílkovin, kterých obsahují v jedné lžíci celých 6 gramů. Dále mají skvěle vyvážený poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin a obsahují vitamíny A, B1, B2, B6, C a E. Mimo to posilují imunitu a pomáhají lidem trpícím kožními problémy, kardiovaskulárními onemocněními apod.
  • Blendea SUPERGREENS se skládá z mladého ječmene, pšenice, chlorelly a spiruliny. Tyto látky spolu v kombinaci tvoří skvělou směs, která Vám pomůže s trávením, detoxikací těla a dodá Vám přirozenou energii.

spenatove_smoothie_s_kiwi

.
Jak připravit tělo na zimu, nevysušit pleť, neoslabit vlasy a nepřibrat?

Jak připravit tělo na zimu, nevysušit pleť, neoslabit vlasy a nepřibrat?

Zima je nekompromisně tady a my máme co dělat, abychom někde nenastydli, neofoukli, aby nám neselhala imunita a zkrátka abychom to chladné období přežili ve zdraví a v pohodě. Jak tedy připravit tělo na zimu?

Sotva jste se dostali z podzimní únavy a osvojili jste si podzimní rituály, už jsou tady mínusové teploty, sníh za oknem i na silnicích a prochladlé ruce i nohy, jakmile jen vstanete z postele. Ještě ale pořád není pozdě připravit své tělo na zimu. Stačí k tomu několik kroků.

 

Jak připravit tělo na zimu?

Rekapitulace a předjímání

Ještě sice není konec roku, ale už teď je na čase zpětně zhodnotit předchozích 11 měsíců a zamyslet se nad tím, co můžete pro své tělo ještě letos udělat. Trápila-li vás několikrát do roka chřipka nebo nachlazení, je možná právě teď ten nejlepší moment, kdy navštívit svého lékaře na preventivní prohlídku anebo rovnou imunologii. Kromě tlaku a cholesterolu si nechte změřit také hladinu železa.

Ženy ho často mívají málo a jeho nedostatek se projevuje mimo jiné zvýšenou únavou,vysvětluje Josef Hyánek, imunolog z pražské nemocnice Na Homolce.

 

 

Otužování, ideálně celoročně

To jde ruku v ruce s imunitou. Otužování doporučujeme, ale pochopitelně jen s mírou. Je jasné, že nebudete zkoušet teplotu vody v řece, pokud vám zrovna teče z nosu a máte kašel. Ale jestli se cítíte jen unaveni nebo se bojíte, že vás nemoc přepadne, můžete začít s otužováním, tedy s posílením imunity.

Jak na to poradí JUDr. Tomáš Prokop, předseda 1. plaveckého klubu otužilců: 
"Postupnost je jedno ze základních pravidel otužování. Jsou v podstatě dvě možnosti jak začít. Buď ve sprše - s tím je možné začít kdykoli. Tedy po klasickém osprchování přepnout kohoutek na chladnější vodu nebo klidně i rovnou úplně studenou, jak se kdo cítí, a postupně každou další sprchu prodlužovat dobu strávenou v chladné vodě, případně vodu stále více zchlazovat.
Druhá možnost je více přírodní - s koncem léta nepřestanete plavat ve venkovních vodách, ale pokračujete dál, až do zimy. Jak voda chladne postupně, zvyknete si."

 

Správná strava

Sestavit si jídelníček z těch správných potravin je základ všeho. Správná a především sezónní strava vám zaručí nejen to, že se bude cítit dobře, budete mít dostatek energie a snad i posílíte imunitu, ale nebude vám v zimě zima. Nevěříte?

Dále o tomto problému mluví výživová poradkyně Alena Jedounková.

"Naši předkové, ale i čínská medicína využívá teorii ochlazujících a zahřívacích potravin. Jedná se o tzv. termické působení potravin, což je schopnost vyvolat v organismu pocit tepla nebo chladu

V zimním období musí naše tělo vynaložit spoustu energie na zahřátí a pokud je náš jídelníček složen především z potravin ochlazujících, zbytečně oslabujeme svoji imunitu, máme málo tělesné energie a můžeme mít pocit neustálého chladu.

Mezi ochlazující potraviny, které často v zimě konzumujeme, patří především stále propagované citrusové plody, dále mléčné výrobky, syrové ovoce a zelenina, výrobky z bílé mouky nebo třeba i pivo."

jak_se_v_zime_zahrat

Zahřívejte se pravidelně a do čajů přidávejte zázvor : )

 

Jaké potraviny vás zahřejí a nakopnou váš metabolismus i v zimě?

  • V chladném období jsou nejvhodnější tepelně upravená jídla, a to třeba i ke snídani. Takže doporučujeme snídat teplou ovesnou kaši se skořicí, která má extra zahřívací účinky, nebo klidně horkou polévku, jako je třeba vývar nebo luštěninová polévka.
  • Zeleninu si v zimě dopřejte raději tepelně upravenou než syrovou. Dopřejte si hodně cibule, česneku a křenu. Od věci není ani dát si mrkev, špenát nebo třeba batáty.
  • Čerstvé ovoce nahraďte ovocem sušeným. Skvělé jsou meruňky, švestky, višně nebo jablíčka.
  • Zelený čaj nahraďte bylinkovým a není nic proti ničemu si občas dopřát svařené víno pěkně se skořicí, hřebíčkem a badyánem. Nejlepší je pak čaj z čerstvého zázvoru, který je přímo vitaminovou bombou a nejlepším bojovníkem proti nachlazení a zánětům v krku, zároveň posiluje imunitu. Zázvor vždy strouhejte a nekrájejte na plátky. Jinak se z něj nevylouhuje prospěšná šťáva.
  • Jídlo si nezapomeňte dobře okořenit, využívejte především bazalku, oregano, chilli, papriku a pepř. Nebojte se do vybraných pokrmů přidat i špetku již zmíněné skořice.
CHRAŇTE SE: 9 okamžitých tipů, jak se letos bránit nachlazení a chřipce.

 

Připravte na zimu i svou pleť a vlasy

Kromě toho, že budete o své tělo pečovat z vnitřku, je dobré myslet i na „obal“. Ano, ruce i nohy zabalíte do teplých svetrů, kalhot a ponožek, co ale vaše pleť? I ta si na zimu žádá speciální péči. A jestli vás trápí akné, měli byste své pleti věnovat extra pozornost.

 

Zimní výživa pro pleť

To nejdůležitější, co pleť v zimě potřebuje, je výživa. Používejte proto denní krémy hutnější než v létě anebo krémy přímo pro zimní období určené. Naopak séra a další lehké textury schovejte zase na jaro, jejich složení by mohlo v mrazech pleť zbytečně vysušit a pleť může popraskat. Co se týká nočních krémů, bez obav používejte svůj celoročně oblíbený.

Noční krémy můžete používat bez ohledu na roční období stále stejné, dobré je ale občas zařadit výživné noční masky – luxusní oleje, biooleje či másla,“ vysvětluje odborník na fytoterapii a bylinky Jiří Pantůček.

Pokud se chystáte v zimě na hory nebo i v nížinách na procházku za svitu slunečních paprsků, nezapomínejte na ochranné faktory. I v zimě se můžete spálit nebo podpořit vznik pigmentových skvrn.

TIP: Aby byla vaše pleť i v zimě hydratovaná a pružná, nezapomínejte na pravidelný a dostatečný pitný režim. Ideální je pít vodu nebo čaj a úplně nejlépe uděláte, pokud si přimícháte i odměrku směsi Blendea SUPERGREENS.
.

 

jak_v_zime_pecovat_o_plet

Výživa a hydratace je pro pleť velmi důležitá i v zimě

 

 

Čistění pleti v zimě

Během zimy neopomíjejte ani důkladné čistění pleti. Namísto pleťové vody s alkoholem ale raději použijte hypoalergenní pleťové mléko. Alkohol totiž může pleť v zimě nepříjemně podráždit a vysušit.

Součástí zimní péče by měly být i masky a peeling. Alespoň jednou týdně dopřejte pleti regeneraci jemným peelingem a hydrataci či výživu v podobě pleťové masky. Ať už použijete mazací, slupovací nebo textilní, ideální jsou ovocné nebo silně hydratační s bambuckým máslem. Skvělé jsou také masky se zeleným čajem, avokádem nebo okurkou.

RYCHLÝ TIP PRO PEVNOU A VYŽIVENOU PLEŤ: Zelená maska se superpotravinami.

 

Chraňte své rty před praskáním

Stejně jako je mrazu či horskému slunci vystavená vaše pleť, jsou v ohrožení i rty. Jakmile teplota klesne k nule, vydechujeme páru, která vysušuje právě naše rty. Proto je dobré mít po ruce neustále výživný balzám, kterým rty ošetříte a uchráníte před popraskáním a svěděním.

Balzám používejte hned ráno, než vyjdete z domu, a poté kdykoli během dne, kdy se vám bude zdát, že je to potřeba. Rty se snažte zbytečně si neolizovat, tím totiž přispíváte k jejich vysušení a popraskání.

V zimě nezapomínejte ani na své ruce. I když nosíte rukavice, stačí jen krátká chvilka vytáhnutí holých rukou na studený vzduch a pokožka se hned začne nepříjemně vysušovat. Několikadenní dávka kvalitního mastného krému se vyplatí!

jak_v_zime_pecovat_o_kuzi

Nezapomínejte pečovat o své rty i ruce

 

A co zima a vlasy?

I vlasy je potřeba v zimě chránit, protože i ony buďto čelí mrazu, změnám teplot nebo se mohou potit pod čepicí. Důsledkem jsou pak lámavé vlasy, vysušené konečky a vypadávání. Dopřejte své hřívě výživný olej na konečky a třeba i nějaký ten doplněk stravy v podobě rybího tuku, rakytníku nebo zinku.

TIP: Kokosový olej je v péči o vlasy a pokožku jednoduše skvělý. Dá se použít jako vlasový zábal, tělový olej a také namísto obličejového krému. Naneste ho na tělo hned po koupeli, dobře se vstřebá a  vy budete mít krásně hebkou a voňavou pokožku. Nejlepší je nanést teplý olej na danou část těla před spaním a ráno ho smýt. V neposlední řadě se hodí jako masážní olej při celkové relaxaci těla i mysli.

 

Chytá vás zimní únava?

Ano, už jsme mluvili o únavě podzimní, zimní únava není o nic méně častá. I na tu si musíte dávat pozor, aby se nepřeklenula v něco zásadnějšího. Psycholog Tomáš Morávek má několik tipů, jak zimní únavu zmírnit, anebo s ní úplně zatočit.

  • Větrejte krátce a často. Rychlá a prudká změna teploty má totiž na organismus nabuzující účinky. Suchý a teplý vzduch působí negativně na respirační ústrojí i na oči, které unavuje a vysušuje.
  • Sviťte si LED osvětlením s bílým světlem s podílem modré složky. Modré světlo totiž stimuluje tvorbu serotoninu - hormonu dobré nálady. Pokud si při prvních známkách únavy na práci přisvítíte, vybudíte organismus a budete schopni větších výkonů.
  • Pořiďte si rychlé zdroje energie pro mozek, tedy hroznový cukr nebo sladké ovoce. Povzbuzující jsou také doplňky stravy s guaranou. Pod značkou Blendea pro vás vyrábíme rostlinné kapsle se 100 % čistou guaranou v BIO kvalitě. Klikněte a prohlédněte si detaily.
.

 

Jak v zimě nepřibrat?

V zimě se navíc stresujeme i z toho, že přibereme na váze. Těmto obavám se dá ale často zabránit. Zkuste si jeden den v týdnu naordinovat půst. Nemusíte nutně nic nejíst. Můžete jen odlehčit svůj jídelníček.

Kromě toho, že možná ztratíte nějaké to kilo, dobijete se energií, kterou potřebujete víc než kdy dřív. A přitom stačí tělo jen odvodnit. Jak na to? Vhodnými potravinami:

  • Pomůže vám banán, meruňka nebo květák, brokolice a mrkev
  • Vsaďte i na bylinky a dopřejte si čaj z kopřivy nebo libečku lékařského
  • Skvělé jsou i ovocné šťávy, například brusinková nebo šťáva z aloe vera

Na odvodnění organismu a celkově na zimní únavu pomáhá i pravidelný a kvalitní spánek, denně byste měli naspat alespoň 8 hodin. Dalším skvělým pomocníkem jsou masáže, především lymfodrenážní. Nakonec můžete také snížit přísun potravin vyrobených z bílé mouky a sladkosti. Vylučování inzulínu, který potřebujete ke zpracování sacharidů, totiž také způsobuje zadržování vody. Sloučením veškerých výše zmíněných bodů budete mít postaráno o klidné a bezproblémové prožití zimního období, kdy si na vás nějaké neduhy jen tak nepřijdou.

A NYNÍ SI PŘEČTĚTE podrobný návod na přerušovaný půst, který odlehčí trávení, pomůže s hubnutím a udrží vás vitální.
.
.
Proteinové smoothie s mákem oslazené lucumou

Proteinové smoothie s mákem oslazené lucumou

Pokud jste právě docvičili a chcete si po tréninku dát zdravý koktejl plný bílkovin, jste na správném místě. Dnešní smoothie však neobsahuje pouze bílkoviny, ale také sacharidy pro dodání energie po náročném cvičení, zdravé tuky, vápník, a mnoho dalších živin, které nabízí mimo jiné i prášek z lucumy, o kterém se dočtete více pod receptem. Tak pojďme na to.

 

Sladké proteinové smoothie s mákem

Ingredience na 1 porci:

makove_smoothie_recept

.
.

 

Postup:

Banán si oloupeme, vložíme do mixéru a přidáme ostatní ingredience. Poté mixér zapneme a mixujeme dohladka. V případě, že je smoothie moc husté, přidejte ještě trošku vody. Hotové smoothie nakonec přelijeme do sklenice a ihned podáváme. Dobrou chuť!

 

Zdravotní účinky použitých surovin:

  • Blendea Vegan protein je velmi kvalitním zdrojem bílkovin. Oproti syrovátkovým proteinům ten rostlinný naše tělo nezakyseluje a je také lépe stravitelný, což s sebou přináší i rychlejší schopnost svalů regenerovat.
  • Lucuma obsahuje hned 14 stopových prvků, které jsou velmi důležité pro naše tělo. Patří mezi ně např. hořčík, zinek, fosfor, draslík, sodík, vápník, beta-karoten nebo vitamíny C, B1 a B2. Navíc působí velmi pozitivně při prevenci kardiovaskulárních onemocnění, zažívacích potížích, potížích s únavou a podporuje psychickou pohodu.
  • Mák obsahuje nejen zdravé rostlinné tuky, hořčík, draslík, fosfor a vitamín E, ale především obrovské množství vápníku, a to konkrétně 11x více než kravské mléko. Jedna lžíce máku Vám tedy dodá stejné množství vápníku jako sklenice mléka, a navíc má oproti kravskému mléku zásadité pH, takže Vaše tělo nezakyseluje a je jako zdroj vápníku mnohem vhodnější.
  • Blendea SUPERGREENS se skládá z mladého ječmene, pšenice, chlorelly a spiruliny. Tyto látky spolu v kombinaci tvoří skvělou směs, která Vám pomůže s trávením, detoxikací těla a dodá Vám přirozenou energii.

makove_smoothie

.
.
Camu camu - účinky, rizika a kompletní nutriční profil

Camu camu - účinky, rizika a kompletní nutriční profil

V podrobném profilu superpotraviny camu camu zjistíte:

  • jak přesně vám camu camu může zlepšit zdravotní stav a kondici
  • jaký je vliv camu camu na psychiku a vitalitu
  • jaký je kompletní výživový profil camu camu
  • nežádoucí účinky a kdo by camu camu užívat neměl

profil camu camu

 

Ovoce camu camu obsahuje 50x víc vitamínu C než pomeranče

camu camu

Camu camu je keř ze zaplavených a bažinatých oblastí Amazonského deštného pralesa. Ovoce camu camu, tropická nafialovělá bobule se žlutou dužinou, se může konzumovat jako běžné ovoce. Vyrábí se z něj také potravinové doplňky. Camu camu je trochu větší než velký hrozen a trochu menší než nektarinka.

 

Ovoce a listy camu camu se používají při zdravotních potížích

Zastánci camu camu užívají například při virových infekcích (herpes a opary), běžných nachlazeních, očních problémech (šedý a zelený zákal), astmatu, ateroskleróze, syndromu chronické únavy, depresích, zánětech dásní, bolestech hlavy a osteoartritidě.

Někteří lidé camu camu konzumují pro zvýšení energie, udržování zdraví očí, dásní a kůže, jako antioxidant i nakopávač imunity.

 

Díky čemu je camu camu superpotravina?

Ovoce camu camu je bohaté na živiny. Bývá považováno za nejbohatší zdroj vitamínu C. Kromě vitamínu C obsahuje také spoustu bílkovin, mastných kyselin a dalších chemikálií, které mohou blahodárně působit na lidský organismus.

 

Důležité informace o ovoci camu camu

  • Známé také jako: Myrciaria dubia, myrciarie, camu-camu, cacri, camu berry, zamu, hivapuru, sabará, ybapuru
  • Krajina původu: Peru, Brazílie, Venezuela, Kolumbie, USA, Jižní Amerika, Mexiko, Západní Indie
  • Prodává se ve formě: syrové, džus, zmrzlina, smoothie, jogurt, prášek, tablety, kapsle, tekutý extrakt
  • Dostupnost v ČR a SR– ano

camu camu mapa

Camu camu se nejčastěji pěstuje v těchto oblastech

 

Fakta o camu camu

Věděli jste, že …

  • Protože je ovoce camu camu velmi kyselé, syrové se moc nekonzumuje. Chutná trochu jako hrozny.
  • Ovoce camu camu obsahuje hodně vody.
  • Camu camu patří mezi na vitamín C nejbohatší ovoce.
  • Camu camu obsahuje 50x více vitamínu C než stejné množství pomeranče.
  • Polovina čajové lžičky sušeného prášku camu camu obsahuje tolik vitamínu C, jako 5 celých pomerančů + 4 hrnky nakrájených čerstvých jahod.

Specialistka na zdravotní prevenci a výživu PharmDr. Margit Slimáková:

"Někteří experti doporučují užívat extrémně vysoké dávky vitamínu C. Hlavním propagátorem super dávek byl dvojnásobný držitel Nobelovy ceny Linus Pauling. Doporučoval vitamín C k terapii nejrůznějších zdravotních potíží od nachlazení až po nádorová onemocnění. Sám denně běžně užíval 12 000 mg vitamínu C."

  • Camu camu obsahuje také 10x více železa, 3x více niacinu, 2x více riboflavinu a fosforu než citrusy.
  • Camu camu se musí obvykle sklízet na kánoích - dozrává totiž během období dešťů, kdy jsou pralesy zaplaveny vodou.
  • Myrciaria (rostlina na které camu camu roste) se dá pěstovat jako bonsai.

VÍTE, ŽE domorodí lidé z Amazonského pralesa camu camu užívají celá století - jako jídlo, proti bolesti, infekcím i pro lesk vlasů? Věří také v to, že díky camu camu budou žít déle.

 

VIDEO: Produkce camu camu

 

Předpokládané účinky camu camu

Pro objektivní posouzení účinků camu camu na lidské zdraví je za potřebí více vědeckých výzkumů a studií. V současné chvíli neexistuje žádný spolehlivý důkaz o tom, že by camu camu mohlo podporovat léčbu nebo být prevencí jakéhokoli zdravotního stavu.

Přes nedostatek vědeckých informací lidé camu camu užívají na pomoc například s těmito zdravotními problémy:

  • artritida
  • astma
  • herpes, opary a pásové opary
  • běžné nachlazení
  • deprese
  • šedý a zelený zákal
  • syndrom chronické únavy
  • zánět dásní
  • bolesti hlavy
  • cukrovka
  • emfyzém
  • rakovina
  • Díky vysokému obsahu vitamínu C může ovoce camu camu působit také protizánětlivě a jako antioxidant.
  • Studie zveřejněná v Journal of Cardiology zjistila, že konzumace šťávy z camu camu snižuje hladinu oxidačního stresu.
  • Camu camu může podporovat pozornost a imunitu, dokonce i pomáhat s hubnutím.

camu camu

Camu camu možná pomáhá s běžným nachlazením i rakovinou

Lékař interního oddělení Oblastní nemocnice Příbram Njeka Waka Philip:

"Vitamin C je důležitou součástí výživy a jeho role v těle je nepostradatelná. Podílí se na posílení imunity k obraně proti infekcím, působí jako antioxidant proti nadbytku volných radikálů, které běžně vznikají při řadě metabolických pochodech v těle a jejich nadbytek může vést k řadě onemocnění (například při vzniku srdečně-cévních), má protizánětlivý a protinádorový účinek.

Dále podporuje vstřebávání železa v těle, stimuluje tvorbu krvinek, vývoj kostí, zubů a chrupavek, podporuje růst. Jeho antioxidační účinky se využívají při onkologické léčbě, kdy se vitamin C aplikuje v infuzi ve vyšších dávkách."

 

Zdravotní využití camu camu

Camu camu proti depresi

Camu camu může pomáhat s vyrovnáváním nálady a léčbou deprese. Vitamín C je navíc důležitý pro produkci serotoninu - chemikálie v mozku, která ovlivňuje náladu.

 

Lepší soustředění s camu camu

Camu camu možná lepší přenášení vzruchů mezi nervy a tím i pozornost. Do jaké míry je toto tvrzení pravdivé, současná věda zatím neví.

VIDEO: Jak se vyrábí džus z camu camu:

 

Podpora imunitního systému s camu camu

Vitamín C je pro zdravý imunitní systém klíčový. Camu camu obsahují také anthocyanin, který funguje protizánětlivě a jako antihistaminikum.

 

Camu camu proti herpes

Camu camu může pomoci v boji proti viru herpes, který způsobuje pásové opary i plané neštovice.

 

Nutriční hodnoty camu camu

Syrové ovoce camu camu má zhruba tyto hodnoty (DDD = doporučená denní dávka):

Nutriční hodnoty:
  • kcal - 24
  • voda - 94,1 g
  • bílkoviny - 0,4 g - 1 % DDD
  • tuky - 0,2 g
  • sacharidy - 5,90 g
  • vláknina - 0,4 g
Vitamíny:
  • vitamín C - 2154 mg - 3575 % DDD
  • Karotenoidy (lutein, beta-karoten, zeaxantin) - 255 mcg
Minerály:
  • vápník - 15,7 g - 2 % DDD
  • měď - 0,2 mg - 10 % DDD
  • železo - 0,53 mg - 3 % DDD
  • hořčík - 12,4 mg - 3 % DDD
  • mangan - 2,1 mg - 106 % DDD
  • draslík - 83,8 mg - 2 % DDD
  • sodík - 11,1 mg - 0 % DDD
  • zinek - 0,36 mg - 2 % DDD

 

Dávkování camu camu

Doporučená denní dávka camu camu zatím nebyla lékařsky stanovena. Dávka se odvíjí od několika faktorů - jako je například věk a zdravotní stav konzumenta.

Vždy pečlivě dodržujte informace uvedené na příbalových letácích konkrétních produktů a jejich užívání konzultujte nejprve s vaším lékařem.

VIDEO: Ovoce camu camu ve volné přírodě:

 

Užívání camu camu

Tam, kde camu camu roste, konzumuje se i syrové. Například v Peru jsou velmi oblíbené džusy a zmrzliny z camu camu. Camu camu je obvykle konzumováno v práškové formě - přidat si ho můžete pohodlně například do smoothie, jogurtu nebo džusu.

camu camu prášek a tablety

V Česku se camu camu konzumuje nejčastěji v podobě sušeného prášku nebo tablet

 

Nežádoucí účinky camu camu

Není známo, jestli je camu camu bezpečné a jaké může mít vedlejší účinky.

 

Kdo by camu camu užívat neměl?

Těhotné a kojící ženy

O bezpečnosti užívání camu camu během těhotenství a kojení není dostatek vědeckých informací. Pokud jste těhotná nebo kojíte, camu camu raději neužívejte.

 

S jakými léky camu camu neužívat? (kontaindikace)

V současnosti není známo, účinky kterých léků camu camu ovlivňuje. Pokud nějaké léky či potravinové doplňky stravy pravidelně užíváte, poraďte se o konzumaci camu camu raději nejprve s lékařem.

Nejpravděpodobněji camu camu interaguje s léky na rakovinu.

VIDEO: Ovoce camu camu:

 

Camu camu a FAQ - často kladené dotazy

Je camu camu bez lepku?

Ano, camu camu je přirozeně bezlepková potravina.

Jaké jsou vedlejší účinky camu camu?

Žádné vedlejší účinky camu camu zatím zaznamenány nebyly. Denní dávku však raději nepřekračujte.

Co je to vitamín C?

Vitamín C je vitamín rozpustný ve vodě. Známý je také pod názvem kyselina askorbová. Najdete jej hlavně v ovoci a zelenině.

Kolik vitamínu C mi může uškodit?

Až 1 g vitamínu denně jako součást zdravého jídelníčku by neměl mít žádné vedlejší účinky. Při příjmu 3 - 4 g denně se mohou objevit dočasné trávicí potíže, jako je například průjem.

Kdo by se měl nadměrné konzumaci vitamínu C obzvlášť vyhnout?

Existují určité skupiny lidí, u kterých je nebezpečí vedlejších účinků zvýšeného příjmu vitamínu C větší. Pozor by si měli dát zejména lidé s poškozenými ledvinami, s predispozicemi na močové či ledvinové kameny a lidé s poruchami vstřebávání železa z potravy. Až 1 g vitamínu C denně by měl však být bezpečný i v těchto případech.

Jak ovoce camu camu chutná?

Camu camu je velmi kyselé. Chutná trochu jako hrozny.

Můžu prášek camu camu nabírat kovovou lžičkou?

Kovové předměty mohou při delším kontaktu vitamín C degradovat. Lepší je použít lžičku například plastovou, dřevěnou nebo porcelánovou.

Jak prášek camu camu skladovat?

Prášek camu camu skladujte na suchém, tmavém a chladném místě.

Jak prášek camu camu nejrychleji připravím?

Nejjednodušší a nejrychlejší je přidat malou lžičku prášku camu camu do vody, rozmíchat a pít 3x denně.

Můžu prášek camu camu přidat i do jídla?

Ano. Přidáním prášku camu camu jídlu vylepšíte nutriční hodnotu. Hodí se například při výrobě džusů, marmelád, smoothie a zmrzlin.