• Domov
  • Recepty
  • Rozhovory
  • „Zelené superpotraviny do zdravého jídelníčku samozřejmě patří,“ rozhovor se specialistkou Gabrielou Mádrovou

„Zelené superpotraviny do zdravého jídelníčku samozřejmě patří,“ rozhovor se specialistkou Gabrielou Mádrovou

Jak nahlíží nutriční specialistka Gabriela Mádrová na povánoční detox, jednorázové diety, zelené superpotraviny a proteiny jako doplněk stravy? Jak vám vlastně takový nutriční poradce může pomoci? Přečtěte si užitečný a zajímavý rozhovor.

Jak nahlíží nutriční specialistka Gabriela Mádrová na povánoční detox, jednorázové diety, zelené superpotraviny a proteiny jako doplněk stravy? Jak vám vlastně takový nutriční poradce může pomoci? Přečtěte si užitečný a zajímavý rozhovor.

 

Dobrý den, Gabrielo. Jste nutriční poradce. Jak jste se k této práci dostala?

Mojí původní profesí byla práce ve školství. Vždycky jsem se ale zajímala o jídlo jako takové a samozřejmě jsem i ráda vařila.

Jako i jiné ženy jsem se zajímala o hubnutí a diety. Nejdříve jsem zvažovala, zda si při mateřské dovolené neudělám pouze kurz pro výživové poradce, ale tuto možnost jsem nakonec zavrhla.

Věděla jsem, že by mě bavilo pomáhat lidem nejen s nadváhou (to mohou pouze výživový poradci), ale i lidem, kteří se potýkají se zdravotními problémy. Proto jsem se rozhodla vystudovat na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy obor nutriční terapie a poté nutričního specialistu.

 

Co všechno vaše práce obnáší a jak přesně můžete zákazníkům pomoci?

Moje práce je velice rozmanitá. Spousta lidí si myslí, že tato profese je spojena s hubnutím. To je samozřejmě pravda, ale je to opravdu pouze zlomek této práce. V poradně se setkávám s klienty, kteří musejí dodržovat speciální diety.

Jsou to klienti s alergiemi či intolerancemi, klienti po operačních zákrocích na trávicím ústrojí, s poruchami příjmu potravy. Je to velice rozmanitá práce. Dále aktivně přednáším základy výživy pro zaměstnance center pro zdravotně postižené a provádím nutriční analýzy receptur.

Gabriela Mádrová - nutriční poradenství

Nutriční poradenství není jen o hubnutí. Je spojeno se speciálními jídelníčky pro různě nemocné jedince. 

 

Jaký máte obecně vztah k jídlu vy sama? Máte nějakou osvědčenou cestu za zdravějším já?

Můj vztah k jídlu je samozřejmě pozitivní, ale snažím se řídit podle přísloví „Jez proto, abys žil. Nežij proto, abys jedl“. Snažím se jíst vyváženě a nic z jídelníčku nevynechávat.

To znamená, že nevynechávám přílohy, jím celozrnné pečivo a dostatek zeleniny a ovoce. Vždycky je důležité uvědomit si, že naše tělo potřebuje všechny živiny – sacharidy, tuky a bílkoviny.

 

Máme tady nový rok, a určitě za vámi chodí spousty žen s tím, že chtějí po novém roce zhubnout. Opakuje se nějaká základní chyba v nahlížení na tento trend?

Začátek roku je v našem oboru zcela zásadní. Bohužel stejně jako poslední roky se stále častěji setkávám s klienty, kteří v jídelníčku omezují sacharidy, navyšují tuky a bílkoviny. Toto rozložení je typické pro nízkosacharidové diety – ketodiety. A to je špatně!

Sacharidy jsou nejdůležitější živinou pro náš organizmus. Jsou například naprosto nezbytné pro správné fungování našeho mozku. Navíc nízkosacharidové diety mají velký jo-jo efekt. Proto bych ráda všem poradila, aby opravdu z jídelníčku nic nevyřazovali a zaměřili se na nákup kvalitních potravin, pravidelnou stravu a vhodný pohyb.

Gabriela Mádrová - nutriční poradenství

Hubněte, ale zdravě a ideálně pod dohledem specialistů

 

Co říkáte na oblíbený „povánoční detox“ nebo „jarní očistu těla“?

Tak já musím sama za sebe konstatovat, že opravdu nejsem zastáncem „detoxů“. Měli bychom si uvědomit, že naším detoxikačním orgánem jsou játra. A je nesmysl, když někdo celý rok kouří cigarety, pije alkohol, konzumuje uzeniny atd., tak mu detox prostě nepomůže.

Co by se dalo ještě se zamhrouřením očí tolerovat, jsou jednodenní ovocno-zeleninové dny. Třeba jednou za měsíc.

 

Fandíte zeleným superpotravinám pro očistu organismu? Mladý ječmen a pšenice, chlorella, spirulina…

Tak samozřejmě zelené superpotraviny do zdravého jídelníčku patří. Jsou významným zdrojem vitaminů a minerálů.

V nutriční poradně je například doporučuji klientům, kteří vyznávají raw stravování (živou stravu) a veganství. Zelené superpotraviny obsahují prekurzory vitaminu B12, který je u těchto výživových směrů deficitní.

VÍTE, ŽE i Blendea SUPERGREENS obsahuje mladý ječmen, mladou pšenici, chlorellu a spirulinu? To vše v BIO kvalitě, bez lepku, bez laktózy a bez cukru. 

Stačí jedna lžička denně – zajistí vašemu tělu přísun důležitých látek pro pevné zdraví. Začněte svůj den s Blendeou.

Blendea koupit

 

Co si myslíte o jednorázových nebo nárazových přísných dietách?

Tak s nimi důrazně nesouhlasím. Bohužel jejich praktikování je stále častější u dětí, především u dívek. Je to rizikový faktor pro vznik poruchy příjmu potravy.

TIP: O vysloveně nebezpečných dietách důrazně varuje stránka Slimming.cz.

 

Dá se podle vás zdravě hubnout?

Zcela určitě. Základem je vždy změna celkového zdravého životního stylu. To znamená dostatečný příjem vlákniny (ovoce, zelenina, celozrnné pečivo), dostatek mléčných výrobků, pravidelná konzumace ryb, luštěnin, rostlinných olejů.

Naopak je důležité omezit konzumaci druhotně zpracovaných potravin (polotovarů), uzenin a cukru.

Gabriela Mádrová - poradenství

 

Jaký máte názor na přísun proteinu v podobě doplňků stravy?

Proteiny jsou pro náš organizmus nezbytné. Podílejí se na tvorbě svalové hmoty. Jejich doplňování u zdravých jedinců není nutné, ale samozřejmě jsou v našem životě období, kdy jejich přísun můžeme navýšit. Jsou to například období, kdy intenzívně cvičíme, při hubnutí, při alternativním stravování.

MYSLÍME I NA VÁŠ PŘÍSUN BÍLKOVIN: Blendea SUPERPROTEIN v sobě spojuje 2 výběrové rostlinné proteiny a 4 superpotraviny, které podporují klouby, svaly a šlachy při fyzické zátěži.

Je 100% přírodní, bez chemie, bez lepku, bez laktózy, bez sóji, vhodný pro vegany i pro alergiky. Stačí jedna odměrka denně nebo po výkonu. Osahuje 15 g kvalitních proteinů a máte vyhráno.

blendea superprotein

 

Na čem momentálně pracujete a jaký je Váš cíl pro tento rok?

Momentálně mám před sebou státní zkoušku z výživy dětí, tak jsem v těžkém studijním procesu 🙂 Dále mě čekají nové přednášky na téma léčebné výživy.

Pro klienty se snažím vykomunikovat s pojišťovnami hrazení služeb v nutriční poradně. Pokud se to podaří, tak to bude hodně velký úspěch.

Oborová zdravotní pojišťovna začala od prosince 2018 proplácet dvě návštěvy v nutriční poradně klientům s vysokým krevním tlakem a cukrovkou II. typu.

 

Kde vás najdeme, případně můžeme kontaktovat, pokud bychom se rozhodli pro vaši konzultaci nebo pomoc?

Pokud byste měli zájem o konzultaci ohledně stravování nebo se rozhodli změnit svůj životní styl, tak mě najdete v Soukromém zdravotnickém zařízení, Libušská 60/149, Praha 4 – Libuš.

Objednat se můžete telefonicky na čísle 720 077 712 nebo emailem info@nutricniterapeut-praha.cz.  Více informací o zdravém životním stylu a o mně najdete na webových stránkách www.nutricniterapeut-praha.cz. Budu se na vás těšit.

Nezapomeňte si objednat také Blendeu SUPERGREENS. Dodá velice důležité živiny a nabije vás energií. 

Blendea koupit

[table “5” not found /]

 

autor

Adriana Martinovičová

Jsem věčný optimista a většinou beru věci s nadhledem. Nerada ztrácím čas čímkoli neefektivním. A protože už léta čelím všemožným nejen potravinovým alergiím, přecitlivělé pokožce a poslední dobou i histaminové intoleranci, vím, jak důležité je dělat všechno promyšleně. Včetně přípravy jídla a péče o sebe sama. A přesně v tom vám ráda poradím ve svých článcích

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Jak mi funkční houby doslova změnily život (zkušenost mladé maminky Niky)

11.10.2022

Před pár lety jsem byla na nějakém mém pomyslném životním dně, kde se mi nedařilo a vše se mi hroutilo. Hodinu před státnicemi se se mnou po šesti letech rozešel přes sms bývalý přítel. Nejen že proběhl rozchod, ale ke státnicím jsem v tom stavu nedošla, a tak jsem se “nemohla” a hlavně nechtěla vracet […]

Číst celý článek

„Největším nebezpečím jsme my sami,“ říká o potravinové intoleranci výživová poradkyně Nikola van Waardenburg

28.07.2021

Potravinová intolerance dokáže člověka pořádně potrápit a ztížit mu život. Její projevy ale lidé často ignorují a podceňují.

Číst celý článek

Háňa s Vérou z blogu Peaches: Za nejzásadnější považujeme znalost fungování ženského těla a cykličnosti

07.05.2021

Nesoustředěnost, náladovost, zhoršení akné, paranoia, únava, nespavost, úzkost, plačtivost, bolest svalů a zad. I to všechno mohou být příznaky PMS neboli premenstruačního syndromu, který se u žen objevuje přibližně v posledním týdnu před menstruací. Studie odhadují, že nějakou formu PMS zažívá až 20 – 40 % všech žen. O svůj pohled na tuto problematiku, zkušenosti […]

Číst celý článek

„Dech s naším rozpoložením dělá velké zázraky,“ upozorňuje jogínka Petra Kozejová

24.02.2021

Petra Kozejová je jogínka, sportovkyně a ambassadorka Blendea produktů. V dnešním rozhovoru jsme ji trošku vyzpovídali. Dozvěděli jsme se, jaké byly její začátky s jógou, jaké jsou její zdravé návyky a kde čerpá inspiraci. Pohodlně se usaďte, jdeme na to 🙂

Číst celý článek

„Pokud chceme mít hezké vztahy, nejdůležitější je rozvíjet vztah k sobě,“ motivuje koučka Dagmar Kožinová

10.02.2021

Každý z nás si jistě prošel vztahem, který nebyl úplně stoprocentní a nepovedl se tak, jak jsme si představovali. Rozchody a jiná zklamání mohou zanechat hluboké šrámy a ovlivnit nás více, než bychom chtěli nebo vůbec čekali. Usoudili jsme proto, že k tomuto tématu by bylo nejlepší přizvat si odborníka. Oslovili jsme lektorku a životní […]

Číst celý článek

„Padlo tabu, že jít k psychologovi rovná se být blázen,“ ujisťuje zakladatelka Soulmio.com Simona Zábržová

07.10.2020

Zakladatelka Soulmio.com Simona Zábržová mluví o tom, zda se české firmy starají o psychickou pohodu svých zaměstnanců, jaké psychické problémy sebou nese dnešní uspěchaná doba zaměřená na výkon a poradí, co dělat doma pro každodenní psychohygienu.

Číst celý článek

„22 kilogramů šlo dolů a cítím se dobře,“ pochvaluje si změnu životosprávy zákaznice Aneta

30.09.2020

Mladá maminka Aneta je naše spokojená zákaznice. Popisuje zdravotní problémy, které ji trápily a změny v životosprávě, díky kterým se komplikací zbavila. Aneta užívá Blendea SUPERGREENS a popisuje, jak přesně jí zelená směs pomohla.

Číst celý článek

„Zadýchal jsem se i u vázání tkaniček,“ rozhovor se zakladatelem značky Blendea Petrem Chodelkou, MSc.

13.05.2020

My v týmu Blendea nechceme působit pouze jako anonymní prodejci doplňků výživy. O zdravé stravě píšeme a mluvíme pořád, a proto jsme se rozhodli naše stravovací návyky, které ale nejsou vždy úplně ukázkové, sepsat veřejně v sérii rozhovorů s námi. Ve 2. díle odpovídá zakladatel značky Blendea Peter Chodelka, MSc., který razí cestu zdravé stravy, ale […]

Číst celý článek

„Ak si chcete uľahčiť pôst, detox či diétu, odporúčam začať v deň splnu,“ radí Alexandra Kováčová

20.11.2019

Přerušovaný půst se těší čím dál větší pozornosti a lidé od něj mají velká očekávání.  Na prvním místě je snaha očistit organismus, zvýšit energii i imunitu, a dokonce podpořit hubnutí.  Pro ty, kteří se na plný nebo přerušovaný půst teprve chystáte, jsem sepsala dnešní rozhovor s Alexandrou Kováčovou, na Instagramu známou jako @CrazySexyFunTraveler.  S půstem […]

Číst celý článek

Na tento recept byl použit produkt - Supergreens Originál Máta 90 g