• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Jak mi funkční houby doslova změnily život (zkušenost mladé maminky Niky)

Jak mi funkční houby doslova změnily život (zkušenost mladé maminky Niky)

Před pár lety jsem byla na nějakém mém pomyslném životním dně, kde se mi nedařilo a vše se mi hroutilo. Hodinu před státnicemi se se mnou po šesti letech rozešel přes sms bývalý přítel. Nejen že proběhl rozchod, ale ke státnicím jsem v tom stavu nedošla, a tak jsem se “nemohla” a hlavně nechtěla vracet k rodičům domů. 

zkušenost s funkčními houbami

Nějakou chvíli jsem přespávala v autě nebo v mém masážním studiu. Tím, že jsem byla psychicky na dně, nedařilo se ani mému podnikání, co by fyzioterapeutce / masérce / lektorce jógy. Byla jsem ráda, že jsem zaplatila nájem za masážní studio a udělala jsem si z něho na chvíli takový můj přechodný domov.

Večery jsem chodila trávit do barů, na akce, na koncerty. Hlavně abych nemusela být někde sama. Spala jsem 3 hodiny denně, hodně jsem pracovala a noci jsem trávila na párty. Stres, jak to vše zvládnu a co bude dál, se stupňoval. Tehdy jsem to ještě neviděla, ale dnes už vím, že toto byl můj zlomový bod. Konec toxického šestiletého vztahu udělal s mým tělem a s mou myslí své. Vše má svůj důvod a toto období mělo své následky. Dobré i ty špatné. 

Po pár měsících takového žití mi byly diagnostikovány prekancerózy děložního čípku. Výstraha, že pokud se můj stav nezlepší, bude nutná operace. Byl to pro mě velký otřes, protože jsem věděla, co taková gynekologická operace může (a nemusí) znamenat. Mít třeba časem problém založit rodinu.

Začala jsem si zjišťovat informace o této nemoci, její příčiny, vznik, léčení a případná rizika operačního zákroku. Tehdy jsem nově pracovala na soukromé klinice na pozici fyzioterapauta po boku známého (ne)lékaře, skvělé naturopatky, homeopatky a celkově týmu, který měl přesah do alternativní medicíny.

Tou dobou ke mě přišel psychoterapeutický výcvik. A já když do něčeho jdu, tak po hlavě. A začala jsem měnit všechny mé stabilní pilíře. Svou hlavu, stravu, tělo jsem podpořila i homeopatií. Léčila jsem vše okolo spojené se zdravým tělem, ale i myslí. 

Tehdy ke mě díky mé naturopatce poprvé přišly funkční houby. Dříve jsem o ničem podobném neslyšela, ale když jsem dostala doporučení užívat funkční houby, jako jsou Reishi, Cordyceps, Tremella protáčely se mi panenky hrůzou.

TIP: Funkční houby ve veganských kapslích najdete v nabídce české značky Blendea.

Dnes už jsou houby součástí mého života několik let a vždy, když se cítím oslabená, čistím své tělo a připravuji ho (na budoucí těhotenství), vždy sáhnu po funkčních houbách na podporu mého ženského zdraví.

Kombinace všech zdravých návyků, ale i doplňků stravy mi pomohly holistickým způsobem po půl roce vyléčit prekancerózy děložního čípku. 

Mezi mé zdravé návyky patřila hlavně zdravá strava. Prošla jsem si programem Whole30 (Jedná se o 30denní nutriční restart se základy v paleo stravě, jeho cílem je posílit imunitní systém, zbavit se nezdravých pokrmů v jídelníčku, obnovení metabolismu a zažívacího traktu.), který pro mě byl takovým detoxem.

Vyřadila jsem ze svého jídelníčku sladkosti, pečivo, sacharidy (přílohy: těstoviny, rýže…), alkohol a další. Zaměřila jsem se na příjem bílkovin a hodně hodně zeleniny. Dále jsem se snažila více spát (alespoň 7 hodin denně), tedy jsem omezila večerní akce s kamarády, párty, koncerty a vše s tím spojené.

Snažila jsem se zmírnit stres v životě. Velkým stresorem v té době pro mě byla práce, škola a finance. Od školy jsem si dala pauzu, zkrátila jsem si úvazek v práci a začala pracovat chytřeji. Tedy jsem se snažila pracovat méně hodin za více peněz a pomalu rozjela mé online podnikání. Velkým klíčem zde hrála hlavně má hlava a nastavení mysli.

Celý rok jsem každý měsíc jezdila na terapeutický víkend, kde jsem poznávala samu sebe, své (rodinné) vztahy a příčiny různých nemocí a situací. Snažila jsem se vyřešit a pochopit vztahy v rodině, s bývalými partnery či lidmi, kteří mi prošli životem. Četla jsem hodně (sebe)rozvojové knížky: Čtyři dohody, Muž, který prodal své Ferrari, Jak si správně přát, Cyklická žena, Rudý měsíc a další. Dále se k tomu pojil zdravý pohyb: jóga, fyziocvičení, meditace a relaxace.

Byla jsem vděčná, že jsem to zvládla i jinou a pro mě mnohem více efektivnější cestou. Byla jsem ráda, že jsem se vyhnula operaci a snížila riziko toho, že nebudu moci mít děti.

Tento článek píši po boku mého manžela, který v rukou drží našeho ročního syna.

Posílám sílu a zdraví všem ženám 🙂

S láskou, Niky

Sledujte na instagramu, jak Niky napředuje se svými cíly

Soňa Valová

Pokud mě zrovna nezastihnete s jídlem v ruce, najdete mě na procházce s mým pejskem Benym. Moje mysl je bezedná studnice nových nápadů, neustále hladoví po nových poznatcích a zážitcích. Ráda připravuji jídla, která jsou chutná a zároveň dobrá pro mé tělo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Artyčok a extrakt z artyčoku: Potvrzené zdravotní účinky na játra, cukr, cholesterol a další

22.03.2023

Artyčok na pizzu patří! Ale to nás dnes zajímat nebude 🙂 Zajímat se budeme o zdravotní účinky artyčoku, a hlavně extraktu v doplňcích stravy, a tedy v tabletách a kapslích. Extrakt z artyčoku totiž přidáváme do nových kapslí Blendea se 400 mg extraktu v jedné. V článku vám vysvětlím, s čím vším vám může artyčok […]

Číst celý článek

Detoxikace jater: Odděluji fakta od mýtů. Co dělat, co nepomáhá a co je nemožné?

02.03.2023

Detoxikace jater je velice populární téma, zvlášť po zimě začátkem jara. Bohužel v této oblasti existuje více mýtů a dezinformací, než vědecky potvrzených, pravdivých a bezpečných informací. Skoro každá stránka se vás bude snažit přesvědčit, že díky detoxikaci jater se stanete téměř nesmrtelní a zbavíte se všech možných i nemožných nemocí. Není to pravda. Játra […]

Číst celý článek

Vypadávání vlasů: Zdravotní příčiny a rady pro podporu růstu

28.02.2023

Vypadávání vlasů běžně trápí ženy i muže. Ženy problém vnímají intenzivněji, protože přicházejí o jeden ze symbolů ženskosti a své přirozené krásy. Muži přemýšlejí stejně a čím méně vlasů mají, o to se cítí starší a méně přitažliví. V článku vám vysvětlím nejčastější zdravotní příčiny padání vlasů a také příčiny, za které si (bohužel) můžeme […]

Číst celý článek

Kelp (Ascophyllum nodosum), štítná žláza, správný vývoj dítěte a další vědecky potvrzené zdravotní účinky

31.01.2023

Kelp je výživná mořská řasa s výrazným vlivem na funkce a kondici štítné žlázy. Má vysoký obsah jódu, který štítná žláza rovněž potřebuje pro správné fungování. Kelp pro vás nově vyrábíme v kapslích Blendea pro každodenní užívání. V článku proto vysvětlím zdravotní účinky kelpu a odkážu na odborné a vědecké zdroje, které tyto účinky potvrzují.

Číst celý článek

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) jako „nejlepší přítel žen“: Vědecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví (menstruační komfort a menopauza)

25.01.2023

Kontryhel obecný extrahujeme a zpracováváme jako tradiční léčivou bylinu do olejových kapek s MCT olejem pod značkou Blendea. Ač je kontryhel prospěšný i pro zdraví muže, v článku představím hlavně vedecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví. Významná je pomoc s bolestivou menstruací, nadměrným krvácením a podpora menopauzálního komfortu. Pokud si kapky objednáte, do 2 […]

Číst celý článek

Holistický detox: Zdravý a účinný postup očisty

06.01.2023

Holistický přístup k životu je čím dál oblíbenější. Stále více a více lidí si uvědomuje, že síla přírody je daleko mocnější než všechny možné léky a praktiky, které nám nabízí klasické zdravotnictví. Možná je právě tato cesta tou vhodnou variantou, jak začít znovu a provést tolik potřebný detox těla i mysli. Očistit se od škodlivých […]

Číst celý článek

Ženšen pravý (Panax ginseng, Všehoj ženšenový): Vědecky podložené pozitivní účinky, vedlejší účinky a dávkování

16.11.2022

Ženšen pravý je vytrvalá rostlina s původem v Asii. Roste i v Rusku a Americe. Za nejučinnější se považuje ženšen s původem v Koreji. Pro lidské zdraví je důležitý ženšenový kořen, který obsahuje cenné ginsenosidy. Prohledal jsem odborné zdroje, abych vám představil všechny vědecky potvrzené zdravotní účinky pravého ženšenu. Kapsle se sušeným kořenem ženšenu vyrábíme […]

Číst celý článek

Nootropika podpoří paměť, soustředění a funkce mozku. Které chytré drogy jsou nejsilnější?

27.10.2022

Nootropika neboli chytré drogy (anglicky smart drugs) jsou psychoaktivní látky příznivě ovlivňující funkce mozku, myšlení, paměť, bdělost, soustředění i motivaci a úroveň stresu. Zpomalují stárnutí mozku a zmírňují neurodegenerativní procesy, kvůli kterým ubývá mozkových buněk (neuronů). Určitě se nelekejte označení chytré drogy. Ty přírodní jsou legální a můžete je bez omezení normálně nakupovat a užívat. […]

Číst celý článek

Jak snížit cholesterol dlouhodobě i rychle? Co jíst a jak změnit životosprávu?

25.10.2022

Jak snížit cholesterol, když jej ve zdravé míře potřebujeme všichni? Již nepatrně zvýšená hladina začne pomalu ucpávat cévy. Jelikož se zvýšený cholesterol prakticky nijak citelně neprojevuje, vysoká hladina zvyšuje riziko infarktů a mrtvic. „Tradiční“ český jídelníček obsahuje velmi tučné a nevhodně upravené potraviny, které cholesterol zvyšují. Je chudý na zdravé rostlinné tuky, které hladinu dovedou […]

Číst celý článek

Třezalka tečkovaná – ta ti zvedne náladu ? (přírodní antidepresivum, rychlejší hojení ran, tlumení příznaků menopauzy)

27.09.2022

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) je tradiční bylinka s původem v Evropě. Mezi Čechy je velmi oblíbená díky prospěšným zdravotním účinkům. Nejčastěji se konzumuje sušená ve formě třezalkového čaje. Za nejvýznamnější účinek lze považovat pomoc s depresemi a zhoršeným duševním stavem. Pro některé lidi ale není vhodná a nedoporučuje se kombinovat ji s některými léky. V […]

Číst celý článek

Soubory cookie používáme pro správné fungování naší stránky, přizpůsobení obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a pro analýzu návštěvnosti. Informace o používání naší stránky také sdílíme s našimi sociálními médii, reklamními a analytickými partnery.