• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Jak mi funkční houby doslova změnily život (zkušenost mladé maminky Niky)

Jak mi funkční houby doslova změnily život (zkušenost mladé maminky Niky)

Před pár lety jsem byla na nějakém mém pomyslném životním dně, kde se mi nedařilo a vše se mi hroutilo. Hodinu před státnicemi se se mnou po šesti letech rozešel přes sms bývalý přítel. Nejen že proběhl rozchod, ale ke státnicím jsem v tom stavu nedošla, a tak jsem se “nemohla” a hlavně nechtěla vracet k rodičům domů. 

zkušenost s funkčními houbami

Nějakou chvíli jsem přespávala v autě nebo v mém masážním studiu. Tím, že jsem byla psychicky na dně, nedařilo se ani mému podnikání, co by fyzioterapeutce / masérce / lektorce jógy. Byla jsem ráda, že jsem zaplatila nájem za masážní studio a udělala jsem si z něho na chvíli takový můj přechodný domov.

Večery jsem chodila trávit do barů, na akce, na koncerty. Hlavně abych nemusela být někde sama. Spala jsem 3 hodiny denně, hodně jsem pracovala a noci jsem trávila na párty. Stres, jak to vše zvládnu a co bude dál, se stupňoval. Tehdy jsem to ještě neviděla, ale dnes už vím, že toto byl můj zlomový bod. Konec toxického šestiletého vztahu udělal s mým tělem a s mou myslí své. Vše má svůj důvod a toto období mělo své následky. Dobré i ty špatné. 

Po pár měsících takového žití mi byly diagnostikovány prekancerózy děložního čípku. Výstraha, že pokud se můj stav nezlepší, bude nutná operace. Byl to pro mě velký otřes, protože jsem věděla, co taková gynekologická operace může (a nemusí) znamenat. Mít třeba časem problém založit rodinu.

Začala jsem si zjišťovat informace o této nemoci, její příčiny, vznik, léčení a případná rizika operačního zákroku. Tehdy jsem nově pracovala na soukromé klinice na pozici fyzioterapauta po boku známého (ne)lékaře, skvělé naturopatky, homeopatky a celkově týmu, který měl přesah do alternativní medicíny.

Tou dobou ke mě přišel psychoterapeutický výcvik. A já když do něčeho jdu, tak po hlavě. A začala jsem měnit všechny mé stabilní pilíře. Svou hlavu, stravu, tělo jsem podpořila i homeopatií. Léčila jsem vše okolo spojené se zdravým tělem, ale i myslí. 

Tehdy ke mě díky mé naturopatce poprvé přišly funkční houby. Dříve jsem o ničem podobném neslyšela, ale když jsem dostala doporučení užívat funkční houby, jako jsou Reishi, Cordyceps, Tremella protáčely se mi panenky hrůzou.

TIP: Funkční houby ve veganských kapslích najdete v nabídce české značky Blendea.

Dnes už jsou houby součástí mého života několik let a vždy, když se cítím oslabená, čistím své tělo a připravuji ho (na budoucí těhotenství), vždy sáhnu po funkčních houbách na podporu mého ženského zdraví.

Kombinace všech zdravých návyků, ale i doplňků stravy mi pomohly holistickým způsobem po půl roce vyléčit prekancerózy děložního čípku. 

Mezi mé zdravé návyky patřila hlavně zdravá strava. Prošla jsem si programem Whole30 (Jedná se o 30denní nutriční restart se základy v paleo stravě, jeho cílem je posílit imunitní systém, zbavit se nezdravých pokrmů v jídelníčku, obnovení metabolismu a zažívacího traktu.), který pro mě byl takovým detoxem.

Vyřadila jsem ze svého jídelníčku sladkosti, pečivo, sacharidy (přílohy: těstoviny, rýže…), alkohol a další. Zaměřila jsem se na příjem bílkovin a hodně hodně zeleniny. Dále jsem se snažila více spát (alespoň 7 hodin denně), tedy jsem omezila večerní akce s kamarády, párty, koncerty a vše s tím spojené.

Snažila jsem se zmírnit stres v životě. Velkým stresorem v té době pro mě byla práce, škola a finance. Od školy jsem si dala pauzu, zkrátila jsem si úvazek v práci a začala pracovat chytřeji. Tedy jsem se snažila pracovat méně hodin za více peněz a pomalu rozjela mé online podnikání. Velkým klíčem zde hrála hlavně má hlava a nastavení mysli.

Celý rok jsem každý měsíc jezdila na terapeutický víkend, kde jsem poznávala samu sebe, své (rodinné) vztahy a příčiny různých nemocí a situací. Snažila jsem se vyřešit a pochopit vztahy v rodině, s bývalými partnery či lidmi, kteří mi prošli životem. Četla jsem hodně (sebe)rozvojové knížky: Čtyři dohody, Muž, který prodal své Ferrari, Jak si správně přát, Cyklická žena, Rudý měsíc a další. Dále se k tomu pojil zdravý pohyb: jóga, fyziocvičení, meditace a relaxace.

Byla jsem vděčná, že jsem to zvládla i jinou a pro mě mnohem více efektivnější cestou. Byla jsem ráda, že jsem se vyhnula operaci a snížila riziko toho, že nebudu moci mít děti.

Tento článek píši po boku mého manžela, který v rukou drží našeho ročního syna.

Posílám sílu a zdraví všem ženám 🙂

S láskou, Niky

Sledujte na instagramu, jak Niky napředuje se svými cíly

Soňa Valová

Pokud mě zrovna nezastihnete s jídlem v ruce, najdete mě na procházce s mým pejskem Benym. Moje mysl je bezedná studnice nových nápadů, neustále hladoví po nových poznatcích a zážitcích. Ráda připravuji jídla, která jsou chutná a zároveň dobrá pro mé tělo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek

Jak mít o svátcích v pohodě trávení?

30.11.2023

„Já si o svátcích jím co chci!“ řekl nejeden svátečník, kterého pak bolel žaludek a břicho se mu nafukovalo až do Tří králů. „Já o svátcích držím zásadně dietu!“ řekl si druhý a pak u sváteční tabule záviděl, jak si ostatní přidávají salátku, než se jim dosmaží třetí kapří podkovička a zatím si přicinkávali druhým […]

Číst celý článek

Reflux: Co dělat, když se obsah žaludku vrací přes jícen a proč se to děje?

25.11.2023

Reflux, v lékařském slovníku gastroezofageální reflux, v lidské řeči reflux jícnu nebo kyselý reflux označuje častou poruchu, kdy se natrávená potrava a žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu. Jícen je trubice spojující hltan s žaludkem. Reflux vyvolává nepříjemné pálení žáhy, krkání, pocity překyselení, tíhy, tlaku a bolesti na hrudi a někdy až zvracení. Mnozí lidé […]

Číst celý článek

Příběh vzniku značky Blendea: Jak to celé začalo?

06.11.2023

Znáte takové ty šťastné a obdivuhodné příběhy, kdy jeden člověk dostane skvělý nápad, zrealizuje ho, úspěšně proslaví a lidé se jdou utlouct, aby si mohli výrobek koupit taky? Příběhy, které končí někde na pláži na Bali, kde se pak onen šikovný člověk vyvaluje a postuje na sítě záviděníhodné fotky? Podobný, ne-li stejný je i příběh […]

Číst celý článek

Nutrikosmetika: Vaše nová kadeřnice a kosmetička ve stravě 😯

25.10.2023

Nutrikosmetika je přesně to, co jste si zřejmě mysleli 🙂 Nutri = výživa/potrava, kosmetika = péče o vnější vzhled pleti, vlasů a nehtů. Pojmenování zatím není příliš známé, ale z nutrikosmetiky se evidentně stává nový výživový trend a my jako Blendea na trendy vždy okamžitě (a velmi rádi) reagujeme. Pomocí kosmetiky se snažíme zlepšit stav […]

Číst celý článek

Koenzym Q10: Důležitá sloučenina, které máte v těle (pravděpodobně) dostatek

10.10.2023

Pojem koenzym Q10 jsem poprvé zachytil v televizních reklamách. Byl doslova všude a primárně jej obsahovala kosmetika pro zpomalení stárnutí. Mluvilo se hlavně o anti-age účincích a reklamy byly již tradičně zaměřené na ženy, které se předčasného stárnutí bojí a brání nejvíce. Ty jsou zároveň nejčastějšími zákaznicemi oněch výrobků. Podívám se proto, co o tomto […]

Číst celý článek

Atopický ekzém: Najděte konkrétní spouštěč a vyhněte se mu 🚫

07.09.2023

Atopický ekzém (atopická dermatitida) je zdravotní stav způsobující suchou, svědící, olupující se a zanícenou pokožku. Atopický ekzém je velmi častý u novorozenců a dětí, ale trápí a znesnadňuje život i mnoha dospělým. Ekzém je většinou dlouhotrvající, a tedy chronické povahy. Navíc může často měnit intenzitu od téměř nepatrných svědivých flíčků až po velká zanícená a […]

Číst celý článek

Pískavice řecké seno: Cenná rostlinka pro podporu laktace s mnoha dalšími zdravotními benefity

31.08.2023

Pískavice řecké seno si dnes představíme hlavně díky její podpoře laktace, a tedy podpoře produkce mateřského mléka. Zároveň uvedu další zdravotní benefity pískavice a to na ženské i mužské zdraví. Pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru, cholesterolu a zvyšuje hladinu hormonu testosteronu. Některé účinky zatím nejsou potvrzené vědeckými studiemi, proto se zaměřím na ty, které již […]

Číst celý článek