• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Jak mi funkční houby doslova změnily život (zkušenost mladé maminky Niky)

Jak mi funkční houby doslova změnily život (zkušenost mladé maminky Niky)

Před pár lety jsem byla na nějakém mém pomyslném životním dně, kde se mi nedařilo a vše se mi hroutilo. Hodinu před státnicemi se se mnou po šesti letech rozešel přes sms bývalý přítel. Nejen že proběhl rozchod, ale ke státnicím jsem v tom stavu nedošla, a tak jsem se “nemohla” a hlavně nechtěla vracet k rodičům domů. 

zkušenost s funkčními houbami

Nějakou chvíli jsem přespávala v autě nebo v mém masážním studiu. Tím, že jsem byla psychicky na dně, nedařilo se ani mému podnikání, co by fyzioterapeutce / masérce / lektorce jógy. Byla jsem ráda, že jsem zaplatila nájem za masážní studio a udělala jsem si z něho na chvíli takový můj přechodný domov.

Večery jsem chodila trávit do barů, na akce, na koncerty. Hlavně abych nemusela být někde sama. Spala jsem 3 hodiny denně, hodně jsem pracovala a noci jsem trávila na párty. Stres, jak to vše zvládnu a co bude dál, se stupňoval. Tehdy jsem to ještě neviděla, ale dnes už vím, že toto byl můj zlomový bod. Konec toxického šestiletého vztahu udělal s mým tělem a s mou myslí své. Vše má svůj důvod a toto období mělo své následky. Dobré i ty špatné. 

Po pár měsících takového žití mi byly diagnostikovány prekancerózy děložního čípku. Výstraha, že pokud se můj stav nezlepší, bude nutná operace. Byl to pro mě velký otřes, protože jsem věděla, co taková gynekologická operace může (a nemusí) znamenat. Mít třeba časem problém založit rodinu.

Začala jsem si zjišťovat informace o této nemoci, její příčiny, vznik, léčení a případná rizika operačního zákroku. Tehdy jsem nově pracovala na soukromé klinice na pozici fyzioterapauta po boku známého (ne)lékaře, skvělé naturopatky, homeopatky a celkově týmu, který měl přesah do alternativní medicíny.

Tou dobou ke mě přišel psychoterapeutický výcvik. A já když do něčeho jdu, tak po hlavě. A začala jsem měnit všechny mé stabilní pilíře. Svou hlavu, stravu, tělo jsem podpořila i homeopatií. Léčila jsem vše okolo spojené se zdravým tělem, ale i myslí. 

Tehdy ke mě díky mé naturopatce poprvé přišly funkční houby. Dříve jsem o ničem podobném neslyšela, ale když jsem dostala doporučení užívat funkční houby, jako jsou Reishi, Cordyceps, Tremella protáčely se mi panenky hrůzou.

TIP: Funkční houby ve veganských kapslích najdete v nabídce české značky Blendea.

Dnes už jsou houby součástí mého života několik let a vždy, když se cítím oslabená, čistím své tělo a připravuji ho (na budoucí těhotenství), vždy sáhnu po funkčních houbách na podporu mého ženského zdraví.

Kombinace všech zdravých návyků, ale i doplňků stravy mi pomohly holistickým způsobem po půl roce vyléčit prekancerózy děložního čípku. 

Mezi mé zdravé návyky patřila hlavně zdravá strava. Prošla jsem si programem Whole30 (Jedná se o 30denní nutriční restart se základy v paleo stravě, jeho cílem je posílit imunitní systém, zbavit se nezdravých pokrmů v jídelníčku, obnovení metabolismu a zažívacího traktu.), který pro mě byl takovým detoxem.

Vyřadila jsem ze svého jídelníčku sladkosti, pečivo, sacharidy (přílohy: těstoviny, rýže…), alkohol a další. Zaměřila jsem se na příjem bílkovin a hodně hodně zeleniny. Dále jsem se snažila více spát (alespoň 7 hodin denně), tedy jsem omezila večerní akce s kamarády, párty, koncerty a vše s tím spojené.

Snažila jsem se zmírnit stres v životě. Velkým stresorem v té době pro mě byla práce, škola a finance. Od školy jsem si dala pauzu, zkrátila jsem si úvazek v práci a začala pracovat chytřeji. Tedy jsem se snažila pracovat méně hodin za více peněz a pomalu rozjela mé online podnikání. Velkým klíčem zde hrála hlavně má hlava a nastavení mysli.

Celý rok jsem každý měsíc jezdila na terapeutický víkend, kde jsem poznávala samu sebe, své (rodinné) vztahy a příčiny různých nemocí a situací. Snažila jsem se vyřešit a pochopit vztahy v rodině, s bývalými partnery či lidmi, kteří mi prošli životem. Četla jsem hodně (sebe)rozvojové knížky: Čtyři dohody, Muž, který prodal své Ferrari, Jak si správně přát, Cyklická žena, Rudý měsíc a další. Dále se k tomu pojil zdravý pohyb: jóga, fyziocvičení, meditace a relaxace.

Byla jsem vděčná, že jsem to zvládla i jinou a pro mě mnohem více efektivnější cestou. Byla jsem ráda, že jsem se vyhnula operaci a snížila riziko toho, že nebudu moci mít děti.

Tento článek píši po boku mého manžela, který v rukou drží našeho ročního syna.

Posílám sílu a zdraví všem ženám 🙂

S láskou, Niky

Sledujte na instagramu, jak Niky napředuje se svými cíly

Soňa Valová

Pokud mě zrovna nezastihnete s jídlem v ruce, najdete mě na procházce s mým pejskem Benym. Moje mysl je bezedná studnice nových nápadů, neustále hladoví po nových poznatcích a zážitcích. Ráda připravuji jídla, která jsou chutná a zároveň dobrá pro mé tělo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Zánět močových cest chytnete nahned. Jak se projevuje a léčí?

30.07.2024

Zánět močových cest vás zajímá ze 2 důvodů: Buď před ním máte respekt a zajímá vás, čemu všemu se vyhýbat nebo vám jej urolog již diagnostikoval a nyní hledáte možnosti úlevy a rady, aby se opět nevrátil. Standardně přicházím se všemi odpověďmi. Nejčastější příčinou zanícených močových cest je bakteriální infekce bakterií Escherichia coli nebo různá […]

Číst celý článek

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek