Blog, Strana 31

Podzimní švestková kaše s jablky a ořechy

Podzimní švestková kaše s jablky a ořechy

Kombinace jablek, vlašáků a skořice je tradičně prostě výborná. Když se k tomu ještě ale přidají sušené švestky, je to naprostá dokonalost. Mix těchto surovin prostě nikdy nezklame, navíc přidáním sušených švestek do našeho jídelníčku krásně podpoříme naše zažívání.

 

Podzimní švestková kaše s jablky a ořechy

svestkova_kase_recept

Ingredience nejsou exotické, takže je seženete kdykoliv a perfektně ladí s chladným českým podzimem

 

Ingredience:

  • 1,5 jablka
  • 1 hrst sušených švestek
  • 1 malá hrstička vlašských ořechů
  • 1 lžíce arašídového másla
  • 1 lžička prášku Maca
  • 1 lžička skořice
  • 1 lžička Blendea SUPERGREENS, která pozvedne všechny zdravotní benefity surovin
.

 

Postup:

Jablka nakrájejte na menší kousky, přidejte všechny ostatní ingredience, vodu podle potřeby a umixujte do hladka. Nezapomeňte na odměrku zelené Blendey. Ozdobit můžete čerstvým nebo sušeným ovocem, ořechy, granolou, prostě čímkoliv vás napadne, co máte rádi. Pak už si jen stačí vychutnat misku plnou lásky a hřejivého podzimu.

jablecna_kase_se_svestkami

Závěrečné dozdobení je na vás, ale určitě doporučuji nějaké kyselkavé drobné ovoce

 

Zdravotní účinky ingrediencí:

  • Jablko: Obsahuje spoustu vitamínů a minerálů, které snižují riziko srdečních chorob. Bohatý zdroj vlákniny a taky odvodňuje. Ne nadarmo se říká „An apple a day, keeps the doctor away“, a tedy "Jedno jabko denně drží doktory opodál."
  • Sušené švestky: Je to zvláštní, ale sušené švestky obsahují více antioxidantů, než mnoho čerstvého ovoce. Pomáhají při zácpě, výborné na zažívání a bohatý zdroj vitamínu B.
  • Vlašské ořechy: Jeden z nej zdrojů omega 3 mastných kyselin, snižovač cholesterolu aregulátor krevního tlaku. Mají i protizánětlivé vlastnosti.
  • Maca: Je to vlastně kořenová zelenina, která roste v Peru. Jinak se jí nazývá peruánský ženšen. Jedna porce macy poskytuje 30% doporučené denní dávky minerálů a umí taky stimulovat sexuální aktivitu. Navíc chutná po karamelu, takže se hodí do pečení, do smoothies, no prostě do sladké kuchyně úplně všude.
.
Rostlinné oleje a jejich impozantní účinky na tělo a pokožku

Rostlinné oleje a jejich impozantní účinky na tělo a pokožku

Možná stále ještě patříte mezi ty, kdo se olejům brání. Možná pro vás stále platí, že olej spíše tělu škodí, než pomáhá. Opak je ale pravdou. Oleje působí blahodárně jak na naši pokožku, tak prospívají i našemu tělu. Co je na olejích tak zvláštního a jaké patří mezi ty nejlepší?

 

Které rostlinné oleje prospívají kráse i zdraví?

Pleťový olej

Začneme olejem pleťovým, který se stále více dostává do hledáčku všech kosmetických nadšenců a inovátorů. Olej rovná se mastná pleť? Ale kdepak. Olej patří mezi ty nejvýživnější pleťové přípravky, které naší pleti prospívají. Navíc se ve většině případů opravdu dokonale vsákne do pokožky.

Samozřejmě nesmíte produkt používat po hektolitrech. Pro chtěný výsledek stačí jen pár kapek. Kůži pak krásně hydratuje, prozáří, často i vypne a dodává jí energii. Dostane totiž do pleti mastné kyseliny, které zadržují vláhu, a také například vitamin A a E, které pokožku chrání proti nečistotám a podráždění během celého dne.

 

Esenciální oleje

Esenciální oleje jsou zvláštním druhem olejů. Při jejich výrobě se destilují části rostlin, květů nebo semen či kořenů. Díky tomu jsou esenciální oleje hodně koncentrované, tedy účinné i v malém množství.

Další jejich výhodou je to, že nejsou mastné, tedy při použití třeba na pleti neucpávají póry, ale hydratují. Mnoho z nich umí pomoci při mnohých kožních problémech - od akné až po stárnutí, suché pokožce, i té mastné.

esencialni_oleje

Esenciální oleje působí blahodárně na naše tělo i psychiku

 

Po jakých pleťových olejích ale sáhnout?

Jak už jsme řekli, oleje umí řešit téměř veškeré problémy s pletí. Jaký olej zvolit záleží na tom, co konkrétně vás trápí a jaký typ pleti máte.

  • Normální pleť: mandlový, jasmínový, růžový
  • Mastná pleť: olej z citrusu nebo grapefruitu, hroznový olej
  • Suchá pleť: olivový olej, mandlový olej, olej neroli, olej s bambuckým máslem
  • Aknózní pleť: levandulový olej, olej tea-tree, olej aloe vera
  • Zralá pleť: avokádo, mandlový olej, olej z růžového dřeva nebo pelargonie
  • Citlivá pleť: heřmánkový olej, levandulový olej, olej z růže nebo neroli

 

Jak ještě mohou esenciální oleje pomoci našemu tělu?

  • Alergie: I na alergie jsou skvělé levandulové oleje, které můžeme rovněž inhalovat. Při hlubokém vdechování této esence uvolníte pálení v očích a krku.
  • Astma: Na astma si můžete připravit domácí obklady, kdy smícháte několik kapek oleje z eukalyptu, máty peprné a kokosového oleje. Směsí si potřete hrudníku a krk a na ono msto položte teplý ručník.
  • Bolest v krku: Kombinujte mátu, cypřiš a zázvorový olej s kajenským pepřem a kokosovým olejem.
  • Zmírnění kašle: Eukalyptový esenciální olej je známý svou silnou schopností bojovat s kašlem a otevřenými dýchacími cestami. Přidejte několik kapek do horké vody nebo difuzéru. Zhluboka dýchejte, abyste pomohli vyčistit průchod nosní dutiny i ulevili průduškám.
  • Zmírnění deprese: Chcete-li zvýšit náladu a zmírnit depresi, přidejte levandulový esenciální olej do koupele. Hned budete mít lepší náladu.
  • Snížení horečky: Nakapejte 1-3 kapky eukalyptu, máty peprné a levandulového oleje na studený mokrý ručník a udělejte si obklad na čele.

levandulovy_olej

Levandulový olej je jedním z nejčastěji používaných

 

Rostlinné oleje a psychika

Vybrané esenciální oleje jsou skvělé i pro naši psychiku. Umí zklidnit nervy, snížit stres nebo úzkost a obecně zrelaxovat naši mysl. Nejlepšími oleji pro vyvolání klidu jsou olej levandulový, heřmánkový, pomerančový, růžový nebo olej ylang ylang.

Klinická studie z roku 2016 zjistila, že inhalace růžové vody po dobu čtyř týdnů významně snižuje stav úzkosti. Pilotní studie publikovaná v Doplňkové terapii v klinické praxi zjistila, že použití aromaterapie jako doplňkové terapie pomohlo snížit stupně úzkosti a deprese u žen po porodu.

A studie za rok 2014 zahrnující 82 účastníků hodnotila účinnost aromaterapie pro starší lidi s chronickou bolestí a příznaky úzkosti a deprese. Výzkumníci zjistili, že po čtyřech týdnech léčby esenciálními oleji došlo mezi intervenční skupinou k výraznému snížení negativních emocí včetně pocitu úzkosti, stresu a deprese.

 

Tělový olej

I pokožka těla si zaslouží důkladnou péči. Kokosový olej je univerzálním pomocníkem, vhodným pro tělo zvenku i zevnitř, který šetří čas i životní prostředí. Jedno balení totiž můžete používat na mnoho způsobů – díky vysokému podílu nenasycených mastných kyselin je parádní na hydrataci těla, pro oživení suchých vlasů, můžete ho ale použít i na vybělení zubů nebo na vaření.

kokosovy_olej_1

Kokosový olej je takový malý, univerzální zázrak

 

Proč používat kokosový olej?

Kris Gunnars, BSc, výzkumník výživy s bakalářským studiem v oboru medicíny, prozrazuje 7 důvodů podložených výzkumy, proč je dobré používat kokosový olej a v čem nám může pomoci.

  • Kokosový olej obsahuje mastné kyseliny s účinnými léčebnými vlastnostmi. Ty dodávají tělu a mozku energii. Také zvyšují zdravý cholesterol v krvi, který je spojen se sníženým rizikem srdečních onemocnění.
  • Kokosový olej pomáhá spalovat tuky. Bylo prokázáno, že konzumace kokosu spaluje až o 5 % více kalorií, než by tělo spálilo běžně.
  • Kokosový olej působí jako prevence proti infekcím. Mastné kyseliny v kokosovém oleji mohou zabíjet škodlivé patogeny včetně bakterií, virů a hub. To by mohlo pomoci při prevenci infekcí.
  • Kokosový olej může zmírnit hlad. Jedním zajímavým rysem mastných kyselin v kokosovém oleji je, že mohou tišit váš hlad. Budete pak jíst méně.
  • Kokosový olej chrání naši pleť, vlasy i zuby. Dodává pokožce i vlasům vlhkost a také mírní projevy ekzému. Zuby dokáže přirozeně vybělit.
  • Kokosový olej obsahuje mastné kyseliny, které mohou zlepšit funkci mozku u pacientů s Alzheimerovou chorobou. Obecně podporuje prokrvení mozkových buněk.
  • Kokosový olej nám může pomoci zhubnout. Vzhledem k tomu, že snižuje chuť k jídlu a zvyšuje spalování tuků, může také pomoci zhubnout. Je totiž zvláště účinný při snižování břišního tuku.

 

Olej na vlasy

Kromě kokosového oleje na vlasy můžeme použít i olej arganový. Je jedním z nejlepších především pro suché a křehké vlasy. Stejně tak účinný je také olej avokádový nebo olej z oliv. Mají silnou funkci regenerace, dodávají vlasům lesk a chrání je před vnějšími vlivy.

Jen nezapomínejte na to, že vlasové oleje musíte používat pouze do délek, nikoli na pokožku hlavy. Pokud tedy nemáte speciální olej tomu určen – takový, který čistí vlasovou pokožku, proto se na ni také přímo aplikuje.

 

Rostlinné oleje v kuchyni

Prof. ing. Jana Dostálová, CSc vysvětluje:
"Oleje rozlišujeme podle původu. U nás se v současnosti nejvíce používá olej slunečnicový, řepkový a olivový.
Do nedávna byl běžný i olej sójový, ale vzhledem k tomu, že většina sójového oleje je z GMO sóji, přestala být po něm poptávka.
V současnosti se objevují na trhu i méně běžné oleje, které jsou (s výjimkou oleje lněného, konopného a z vlašských ořechů) v mediích a reklamě nadhodnocovány (mají nízký obsah kyseliny linolenové). Jedná se o zdraví prospěšné potraviny, ale rozhodně ne o superpotraviny.
Z hlediska výživového jsou z běžných olejů nejhodnotnější olej řepkový a olivový, které jsou i poměrně dobře tepelně stabilní.
Pokusme se ale nejprve odpovědět na otázku: Proč právě já?
Geneticky je nám dán určitý typ pleti. Ten se v raném dětství nemusí projevit, větší problémy mají v dětství lidé s citlivou a suchou pokožkou. Pro rozvoj akné je klíčové období dospívání, kdy kvalitu pleti začnou ovlivňovat pohlavní hormony.
Na rozvoj akné mají vliv mužské pohlavní hormony (androgeny), které se tvoří nejen ve varlatech, ale i v nadledvinkách. Proto akné postihuje i ženy. Pleť, která k tomu má dispozice, se začne pod vlivem hormonů výrazně měnit."

olivovy_olej

Olivový olej je jedním z nejoblíbenějších pomocníků v kuchyni, ale i v kosmetice

 

Jak prospívají oleje našemu tělu?

  • Olivový olej: Má antioxidační a detoxikační účinky. Snižuje hladinu cholesterolu a působí preventivně před kardiovaskulárním a nádorovým onemocněním. Podporuje metabolismus tuků a napomáhá trávení, je vhodným doplňkem stravy při redukční dietě. Navíc podporuje funkci žlučníku. Také zpomaluje stárnutí, i proto se využívá v kosmetice především v té pro zralou pleť.
  • Slunečnicový olej: Je bohatý na kyselinu linolovou. Dále preventivně působí proti kardiovaskulárním chorobám, při zvýšené hladině cholesterolu v krvi se doporučuje jedna polévková lžíce na lačno. Příznivě působí na kůži, stimuluje látkovou výměnu a působí jako antioxidant.
  • Lněný olej: Dokáže čistit cévy, posiluje imunitu, blahodárně působí na trávení a pomáhá při snižování váhy. Doporučuje se konzumovat co nejčerstvější, jeho účinky jsou tak silnější.
  • Řepkový olej: Řepkový olej obsahuje velmi málo nasycených mastných kyselin a naopak významné množství mononenasycených i esenciálních mastných kyselin omega-6 a omega-3. Také obsahuje kyselinu linolovou, která přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi.

Rostlinné oleje můžete používat v kuchyni klasicky jako pevné tuky. Můžete je použít například k výrobě salátových dresinků, marinád, dipů a omáček. Skvělý je pak přímo na grilování. Stejně tak ho ale můžete používat při vaření nebo pečení místo másla nebo tuhého tuku.

Sloučeniny nebo kombinace těchto olejů, často prodávané pod názvem "rostlinný olej", a spreje na vaření vyrobené z těchto olejů jsou také dobrou volbou. Některé speciální oleje, jako je olej z avokáda, z hroznů, z rýžových otrub nebo sezamu jsou skvělou a zdravou volbou. Obecně zvolte oleje s méně než 4 gramy nasycených tuků na lžíci. To píše odborný magazín heart.org .

 

Skořicová ovesná kaše s banánem a Vegan proteinem

Skořicová ovesná kaše s banánem a Vegan proteinem

Ovesné kaše jsou snad jednou z nejlepších voleb každodenních snídaní. Nejen, že se dají udělat asi na milion způsobů, ale především vás díky ovesným vločkám na dlouhou dobu zasytí a dodají potřebné množství energie.

Samotné ovesné vločky jsou také velmi dobrým zdrojem bílkovin, takže pokud svou ovesnou kaši obohatíte ještě o proteinový prášek Blendea Vegan protein, vznikne snídaně bílkovinami doslova nabitá.

 

Skořicová ovesná kaše s banánem a Vegan proteinem

Ingredience na 1 porci:

  • 30g ovesných vloček
  • 1 lžička sirupu z agáve
  • 1 lžička skořice
  • 1 lžíce mletého lněného semínka
  • voda nebo rostlinné mléko podle potřeby
  • banán a konopná semínka na ozdobení
  • 1 odměrka Blendea vegan protein
.
 

ovesna_kase_recept_1

Všechny přísady jsou běžné a vůbec ne drahé. Zapomeňte na koblihy a sušenky. Zdravá snídaně totiž vypadá přesně takto.

 

Postup přípravy:

Ovesné vločky smícháme s vodou nebo rostlinným mlékem (poměr vloček a tekutiny by měl být asi 1:2) a přivedeme k varu. Poté plamen zeslabíme, přidáme lněná semínka, skořici a agáve sirup, promícháme, a necháme ještě chvíli povařit.

Nakonec přidáme jednu odměrku Blendea Vegan protein a naposledy zamícháme. Hotovou kaši přesuneme na talíř nebo do misky a ozdobíme banánem, konopnými semínky a dalším libovolným ovocem či oříšky. Dobrou chuť!

skoricova_ovesna_kase

Někdo řekne, že ovesné vločky jsou "nudné". Záleží ale pouze na tom, jak a čím je ochutíte. Možností jsou tisíce.

 

Účinky použitých surovin:

  • Ovesné vločky obsahují velké množství bílkovin, vitaminů skupiny B, vápník, železo nebo fosfor. Mají také mnoho vlákniny, takže nás dokáží na dlouhou dobu zasytit.
  • Lněná semínka obsahují velké množství vlákniny a jsou skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin. Dále také obsahují kvalitní rostlinné bílkoviny a mnoho vitamínů jako např. vitamíny B, C a E. Mimo to jsou také zdrojem železa, draslíku, vápníku a hořčíku. Dále velmi pomáhají při potížích s trávením, problematickou pletí a jako prevence proti virovým onemocněním.
  • Konopná semínka jsou jedním z nejlepších zdrojů rostlinných bílkovin, kterých obsahují v jedné lžíci celých 6 gramů. Dále mají skvěle vyvážený poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin a obsahují vitamíny A, B1, B2, B6, C a E. Mimo to posilují imunitu a pomáhají lidem trpícím rakovinou, kožními problémy, kardiovaskulárními onemocněními apod.
  • Blendea Vegan protein obsahuje 21 gramů kvalitních rostlinných bílkovin v denní dávce.
.
Zázvor - účinky, rizika a kompletní nutriční profil

Zázvor - účinky, rizika a kompletní nutriční profil

V podrobném profilu superpotraviny zázvor zjistíte:

  • jak přesně vám zázvor může zlepšit zdravotní stav a kondici
  • jaký je vliv zázvoru na hubnutí, krásu a vitalitu
  • jaký je kompletní výživový profil zázvoru
  • nežádoucí účinky a kdo by zázvor užívat neměl

 

Zázvor je rostlina s nažloutlými nebo růžovobílými květy příbuzná kurkumě a kardamonu

nakrájený zázvor

Z podzemních oddenků zázvoru (které se často chybně označují jako kořeny) se vyrábí koření. Zázvor se už tisíce let používá jako lék, při vaření i k ochucování nápojů a jídel. Při výrobě mýdel a kosmetiky se používá jako vůně. Zastánci zázvor nejčastěji používají při problémech s trávením.

 

Proč píšeme o zázvoru?

Protože jeho sušený a mletý oddenek obsahuje naše směs pro podporu imunity a snížení zápalů v těle Blendea SUPERBOOST (30 % obsahu balení).

8 čistě přírodních složek doplňuje organismu látky prospěšné pro silnou obranyschopnost.

Určitě se podívejte na všechny prospěšné vlastnosti imunitní směsi SUPERBOOST.

.

 Jedna chemická složka zázvoru se používá i jako složka konvenčních léků projímavých, proti překyselení a nadýmání. Vědci se domnívají, že chemické látky (těkavé oleje, fenolové sloučeniny - gingerol a šagoj) zázvoru účinkují primárně v žaludku a střevech. Při ulevování od bolesti však mohou působit také v mozku a nervovém systému.

 

Zázvor má tři různé formy

  • Zázvor černý nemá oloupané oddenky.
  • Zázvor bílý má oddenky oloupané.
  • Zázvor růžový je nakládaný a nejčastěji se používá v Japonsku.

růžový zázvor sushiRůžovým nakládaným zázvorem se nejčastěji dochucuje sushi

 

Fakta o zázvoru

Věděli jste, že …

  • Zázvor má původ v teplejších částech Asie (jako je například Čína, Indie a Japonsko). Odkud přesně pochází známo není.
  • Z Číny a Indie jej do zemí Blízkého východu a okolí Středozemního moře nejspíše rozšířili féničtí mořeplavci.
  • Zázvor se dnes nejčastěji pěstuje v Jižní Americe, Africe a na Středním východě.
  • Zázvor se v tradiční medicíně (asijské, arabské a indické) používá k léčbě různých zdravotních problémů od artritidy, koliky, srdečních onemocnění, až po průjem již více než 3000 let.
  • Už ve starověkém Římě, Řecku a Egyptě zázvor používali jako my dnes - do omáček, k luštěninám i masu.

zázvor rostlinaZázvor má nejčastěji nažloutlé nebo růžové květy

Oddenky zázvoru se v teple nekazí a proto jej arabští obchodníci jako jedno z prvních koření přepravovali do Evropy i Afriky. Ve středověku nechyběl na žádném evropském stole podobně jako dnes pepř a sůl.

Zázvor má výraznou, aromatickou, slabě ovocnou až citrusovou, sladce pikantní chuť (která je ve větším množství velmi ostrá) a výraznou pryskyřičnou vůni.

Zázvor se podává k syrovým rybám (například sushi), protože se v tradiční čínské medicíně používá k léčbě kašle, nachlazení a proti bakteriím.

Zázvor může mít žlutou, okrovou, až červenou barvu.

Zázvor se přidává do sladké i slané kuchyně. Vyrábí se z něj zázvorové pečivo, guláš, přidává se k pečenému masu, do piva i limonád.

VÍTE, ŽE největší zvážený oddenek zázvoru měl neuvěřitelných 11,5 kilogramů?

zázvorové listyVe Vietnamu listy zázvoru konzumují jako oblohu. Mají mnohem jemnější zázvorovou chuť než oddenek

 

Důležité informace o zázvoru

  • Známý také jako: ginger, zázvor pravý, zázvor lékařský, Zingiber officinale
  • Krajina původu: Čína, Indie, Japonsko, Jižní Amerika, Afrika, Střední východ, Nepál, Thajsko, Indonésie, Jamajka, Mexiko, Havaj
  • Prodává se ve formě: čerstvý, sušený zázvorový prášek, extrakt, zázvorová šťáva, zázvorový džus, zázvorový olej, kosmetické přípravky, mýdlo, aromaterapie, koření, příchuť, kapsle, tinktura, kandovaný, sušený, nakládaný, sirup, pečivo, guláš, pivo, limonáda, perník, zázvorky, káva, zmrzlina, víno, gari, pudink, tonic, odvar
  • Dostupnost v ČR a SR - ano

mapa zázvorZázvor se nejčastěji pěstuje v těchto oblastech

 

Účinky zázvoru potvrzené vědci

  • Zázvor tlumí nevolnost a zvracení způsobenou léčbou HIV/AIDS. Výzkum naznačil, že užívání zázvoru 30 minut před každou dávkou antiretrovirové léčby po dobu 14 dnů může snižovat riziko nevolnosti a zvracení u pacientů s HIV.
  • Zázvor a bolestivá menstruace. Výzkum ukázal, že 500 - 2000 mg zázvorového prášku během prvních 3 - 4 dnů menstruačního cyklu může mírnit bolesti u dospělých a dospívajících žen. Specifický zázvorový extrakt (Zintoma) obsahující 500 g zázvoru podávaný 3x denně působil stejně účinně jako ibuprofen nebo kyselina mefenamová.

zázvorZázvor je potravina plná zdravotních benefitů

  • Ranní nevolnost a zázvor. Zázvor podávaný ústy může snižovat ranní nevolnosti a zvracení u některých těhotných žen. Může však fungovat hůře než léky proti nevolnosti.
  • Většina výzkumů ukázala, že ústní užívání zázvoru mírně snižuje bolesti při osteoartróze. Jedna malá studie dokonce dokázala, že zázvor může bolest u kyčelní a kolenní osteoartróze tlumit stejně dobře jako ibuprofen.
  • Většina klinických výzkumů ukazuje, že užívání 1 - 1,5 g zázvoru nebo namázání zápěstí 5% zázvorovým olejem 1 hodinu před chirurgickým zákrokem může zmírnit nevolnost a zvracení během prvních 24 hodin po operaci. Zázvor však zřejmě neovlivňuje nevolnost a zvracení 3 - 6 hodin po operaci.
  • Zázvor pravděpodobně snižuje příznaky závratí (včetně nevolnosti).

 

Účinky zázvoru, které vědci vyvrátili

  • Výzkum ukazuje, že zázvor nejspíš nesnižuje svalovou bolest během a po cvičení.
  • Zázvor užívaný 4 hodiny před cestováním zřejmě nezabrání nevolnosti z pohybu (kinetóza). V jedné studii byl však zázvor účinnější než lék dimenhydrinát na snižování žaludečních potíží spojených s cestovní (pohybovou nemocí neboli kinetózou) a mořskou nemocí.

VIDEO: Jak se zázvor pěstuje

 

Co naznačují předběžné výzkumy?

Tyto účinky zatím potvrdily pouze předběžné výzkumy. Pro objektivní zhodnocení všech zdravotních benefitů zázvoru je potřeba více vědeckých důkazů a studií.

  • Zázvor může lepšit stav pacientů se syndromem akutní respirační tísně (náhlá selhání dýchacího systému). Na úmrtnost pacientů však zázvor vliv pravděpodobně nemá.
  • Zázvor může pomoci předcházení poškození jater způsobeným léky proti tuberkulóze.
  • Zázvor může ulevovat od nevolnosti a zvracení způsobeným léky proti rakovině. Zjištění výzkumů jsou však protichůdné.
  • 3 g zázvoru denně po dobu 2 - 3 měsíců může snižovat hladinu cukru v krvi u lidí s cukrovkou.
  • Užívání jednorázové dávky 1,2 g zázvorového prášku 1 hodinu před jídlem může urychlit vyprazdňování žaludku u lidí s dyspepsií.
  • Kombinace zázvoru, mandarinek a hnědého cukru před konzumací alkoholu může mírnit kocovinu (nevolnost, zvracení, průjem).
  • Užívání 1 g zázvoru 3x denně po dobu 45 dnů může snižovat hladinu triglyceridů a cholesterolu u lidí s vysokým cholesterolem.
  • Pití černého čaje se zázvorem u některých lidí s diabetem a vysokým krevním tlakem může krevní tlak snižovat.

zázvorový čajJedním z nejjednodušší způsobů, jak zázvor užívat, je louhování neboli zázvorový čaj

  • Specifický přípravek se zázvorem (Instaflex Joint Support, Direct Digital, Charlotte, NC) užívaný po dobu 8 týdnů může až o 37 % snížit bolest kloubů (ztuhlost a funkčnost však pravděpodobně nikoli).
  • Užívání zázvoru může snižovat množství ztráty krve u žen s příliš silnou a dlouhou menstruací (menoragie).
  • Kombinace zázvoru a řimbaby obecné může snižovat délku a intenzitu migrény. Není však jasné, která z těchto dvou složek migrénu ovlivňuje.

"Při prvním příznaku migrény rozmíchá pacient ve skleničce vody práškový zázvor a do půl hodiny migréna zmizí. Funguje to pokaždé a nemá to žádné vedlejší účinky," říká doktor Michael Greger (red. upraveno a zkráceno)

  • Užívání zázvoru dětmi může tišit bolest a urychlovat hojení po odstraňování mandlí.
  • Zázvor může snižovat bolesti kloubů u lidí s revmatoidní artritidou (RA).
  • Spreje obsahující zázvor a kořen plaménku může lepšit vážné polykací problémy u pacientů po mrtvici.
  • Užívání samotného zázvoru obézním lidem může pomoci shodit pár kilo. Zázvor v kombinaci s dalšími bylinkami pravděpodobně hubnutí nenapomáhá.
  • Zázvor může být pomocníkem i při dalších zdravotních problémech, jako je například anorexie, bakteriální infekce střeva (cholera), otoky, Alzheimerova choroba, riziko spojování krevních destiček, plešatění, krvácení, nachlazení, přerušení užívání léčiv zvaných selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), chřipka, rýma, ztráta chuti k jídlu, bolest zubů, kolika, plynatost a průjem.
  • Někteří lidé věří, že čerstvý zázvorový džus aplikovaný na kůži pomáhá léčbě popálenin, zázvorový olej mírní bolest a extrakt ze zázvoru používají jako repelent chránící před pobodáním hmyzem.
  • Studie na zvířatech ukazují, že zázvor může zabíjet rakovinové buňky.
  • Zázvor může pomáhat také s pamětí, snižováním apetitu, zvětšováním množství ejakulátu, počtem a kvalitou spermií.
VIDEO: Jak zázvor zasadit?

Účinky zázvoru, které předběžné výzkumy vyvrací

  • Užívání 2 kapslí specifického kombinovaného přípravku (AKL 1, AKL International Ltd) obsahujícího zázvor 2x denně po dobu 8 týdnů respirační problémy při chronické obstrukční plicní nemoci (COPD) pravděpodobně nelepší.
  • Použití speciální směsi koření Trikatu (zázvor, pepř a extrakty z černého pepře) velikost komářího štípance pravděpodobně nezmenšuje.
  • Zázvor příznaky dráždivého tračníku (IBS) pravděpodobně nelepší. Osvědčil se pouze v kombinaci s mátou a šáchorem hlíznatým.

kandovaný zázvorZázvor můžete konzumovat například čerstvý, kandovaný, nakládaný nebo sušený

  • Koupel ve vodě se zázvorovým olejem pravděpodobně nezkracuje délku poporodních bolestí.
  • Inhalace a aplikace levandulového a zázvorového oleje na kůži před chirurgickým zákrokem u dětí pravděpodobně nesnižuje bolest po operaci.
  • Spreje obsahující zázvor a kořen plaménku běžné polykací problémy pravděpodobně nelepší. Stejně tak ani 1 zázvorová tabletka lidem s obtížným polykáním způsobeným stárnutím polykání nejspíš neusnadní.

CHRAŇTE SE: 9 okamžitých tipů, jak se letos bránit nachlazení a chřipce.

 

Zdravotní, kosmetické a kulinářské využití zázvoru

Zázvor může pomoci při různých zdravotních obtížích

Pro pomoc při zažívacích potížích můžete oloupaný zázvor přidat například do salátu či hlavního jídla a proti nemocem z pohybu (kinetóza) zázvor po kousíčkách okusovat cestou.

rostlina zázvoruRostlina zázvoru může vyrůst až 90 centimetrů nad zem

 

Přírodní antioxidant zázvor

Zázvor je přírodním zdrojem antioxidantů, které vaše buňky chrání před poškozením volnými radikály. O tom, že čerstvý i sušený zázvor obsahuje ohromné množství antioxidantů informoval článek publikovaný roku 2010 v časopise Journal of Agricultural and Food Chemistry.

"Věděli jste, že zázvor působí na zdraví kardiovaskulárního systému, a to velmi zásadně? Obsahuje totiž 12 antioxidantů ještě mocnějších, než je oblíbený vitamin E. Jde o takzvané flavonoidy. Jedna studie, zkoumající 1400 mužů, dospěla k závěru, že ti s nejvyšším příjmem flavonoidů v potravě měli karotidové tepny v nejlepším stavu," vysvětluje lékař Al Sears (red. upraveno a zkráceno)

 

Zázvor v kuchyni

Zázvor se díky své pikantní chuti a exotické vůni obzvlášť hodí do tradiční kuchyně jihovýchodní Asie, jako je například kari nebo jídla z pánve. Příjemnou kořeněnou chuť dodá ale také jiným pokrmům a nápojům. V západní kuchyni se používá zejména pro osvěžení chuti mořských plodů a odlehčení pokrmů z těžkého kachního nebo vepřového masa.

Pravděpodobně znáte také staročeské vánoční cukroví zázvorky. Výborný je i v jiných sladkých jídlech, jako je například perník.

Zázvor a hubnutí

Zázvor vám může pomoci redukovat břišní tuk a dosáhnout plochého bříška. Užívání zázvoru bez snížení příjmu kalorií a cvičení však bude k ničemu.

"Oddenek zázvoru je pro rostlinu zásobním orgánem. Obsahuje škrob jako zdroj energie. Obsahuje ho velké množství a má i nezanedbatelný obsah tuku.

Tuk zázvoru může způsobovat průjmy a dráždit trávicí trakt u citlivých osob a u lidí trpících nespecifickými střevními záněty. Může také docházet ke zvýšenému pocitu hladu (zvýšením vylučování žaludečních šťáv)," upozorňuje doktor Martin Staněk (red. upraveno a zkráceno)

 

Zázvor pro zvýšení energie

Zázvor se řadí mezi stimulanty s podobnými účinky jako má kofein.

 

Zázvor na vlasy a pleť

Zázvor můžete přidat také do domácích masek na vlasy a pleť. Vylepšit ji můžete také například olivovým olejem a medem.

VIDEO: Domácí pěstování zázvoru
 

Nutriční hodnoty zázvoru

100 g syrového zázvorového oddenku obsahuje zhruba tyto hodnoty (DDD = doporučená denní dávka):

Nutriční hodnoty:
  • sacharidy - 86 % - 17,8 g - 6 % DDD
  • vláknina - 2 g - 8 % DDD
  • tuky - 8 % - 0,7 g - 1 % DDD
  • omega-3 mastné kyseliny - 34 mg
  • omega-6 mastné kyseliny - 120 mg
  • bílkoviny - 6 % - 1,8 g - 4 % DDD
  • 80 kalorií (335 kJ) - 4 % DDD
  • fytosteroly - 15 mg
  • voda - 78,9 g
  • popel - 0,8 g
Vitamíny:
  • vitamín C - 5 mg - 8 % DDD
  • vitamín E - 0,3 mg - 1 % DDD
  • vitamín K - 0,1 mcg - 0 % DDD
  • thiamin - 0,0 mg - 2 % DDD
  • riboflavin - 0,0 mg - 2 % DDD
  • niacin - 0,7 mg - 4 % DDD
  • vitamín B6 - 0,2 mg - 8 % DDD
  • folát - 11 mcg - 3 % DDD
  • kyselina pantothenová - 0,2 mg - 2 % DDD
  • cholin - 28,8 mg
Minerály
  • vápník - 16 mg - 2 % DDD
  • železo - 0,6 mg - 3 % DDD
  • hořčík - 43 mg - 11 % DDD
  • fosfor - 34 mg - 3 % DDD
  • draslík - 415 mg - 12 % DDD
  • sodík - 13 mg - 1 % DDD
  • zinek - 0,3 mg - 2 % DDD
  • měď - 0,2 mg - 11 % DDD
  • mangan - 0,2 mg - 11 % DDD
  • selen - 0,7 mcg - 1 % DDD

 

100 g zázvoru jako koření obsahuje zhruba tyto hodnoty (DDD = doporučená denní dávka):

Nutriční hodnoty:
  • sacharidy - 79 % - 70,8 g - 24 % DDD
  • vláknina - 12,5 g - 50 % DDD
  • tuky - 14 % - 5,9 g - 9 % DDD
  • omega-3 mastné kyseliny - 290 mg
  • omega-6 mastné kyseliny - 1020 mg
  • bílkoviny - 7 % - 9,1 g - 18 % DDD
  • 347 kalorií (1453 kJ) - 17 % DDD
  • fytosteroly - 83 mg
  • voda - 9,4 g
  • popel - 4,8 g
Vitamíny:
  • vitamín A - 147 IU - 3 % DDD
  • vitamín C - 7 mg - 12 % DDD
  • vitamín E - 18 mg - 90 % DDD
  • vitamín K - 0,8 mcg - 1 % DDD
  • thiamin - 0,0 mg - 3 % DDD
  • riboflavin - 0,2 mg - 11 % DDD
  • niacin - 5,2 mg - 26 % DDD
  • vitamín B6 - 0,8 mg - 42 % DDD
  • folát - 39 mcg - 10 % DDD
  • cholin - 41,2 mg
  • betaine - 3,4 mg
Minerály:
  • vápník - 116 mg - 12 % DDD
  • železo - 11,5 mg - 64 % DDD
  • hořčík - 184 mg - 46 % DDD
  • fosfor - 148 mg - 15 % DDD
  • draslík - 1343 mg - 38 % DDD
  • sodík - 32 mg - 1 % DDD
  • zinek - 4,7 mg - 31 % DDD
  • měď - 0,5 mg - 24 % DDD
  • mangan - 26,5 mg - 1325 % DDD
  • selen - 38,5 mcg - 55 % DDD

 

Dávkování zázvoru

Doporučená dávka zázvoru zatím stanovena nebyla. Vždy pečlivě čtěte příbalový leták a o vhodné dávce se poraďte s vaším lékařem.

Při vědeckých výzkumech bylo použito toto dávkování zázvoru:

 

Orálně:

  • Proti nevolnosti a zvracení způsobeným léčbou HIV/AIDS: 1 g zázvoru denně ve 2 dávkách 30 minut před každým podáním antiretrovirových léčiv po dobu 30 dnů
  • Při bolestivé menstruaci: 250 mg specifického zázvorového extraktu (Zintoma, Goldar) 4x denně při prvních 3 dnech menstruačního cyklu nebo 1500 mg zázvorového prášku ve 3 rozdělených dávkách od 2 dnů před menstruací - 3. den menstruačního cyklu
  • Při ranních nevolnostech: 500 - 2500 mg zázvoru denně ve 2 - 4 dávkách po dobu 3 - 21 dnů
  • Při osteoartróze: zázvorový extrakt Eurovita Extract 33 EV ext-33 170 mg 3x denně, extrakt kombinující alpinii a zázvor Eurovita Extract 77; EV ext-77 255 mg 2x denně, extrakt ze zázvoru Zintona EC 250 mg 4x denně, nebo extrakt ze zázvoru Eurovita Extract 35 EV ext-35 v kombinaci s 1000 mg glukosaminu denně po dobu 4 týdnů
  • Proti nevolnost a zvracení po operaci: 1 - 2 g práškového zázvoru 30 - 60 minut před zavedením anestetik či 1 g zázvoru 2 hodiny po operaci
  • Proti závratím: Jednorázová dávka 1 g zázvorového prášku hodinu před situací, než dotyčný obvykle trpí závratí

Nekonzumujte denně více než 4 g zázvoru

 

Aplikace na kůži:

  • Proti osteoartritidě: Specifický gel obsahující zázvor a Zingiber cassumunar (Plygeric gel, Thajský institut vědeckotechnického výzkumu) 4 g denně ve 4 rozdělených dávkách po dobu 6 týdnů

 

Inhalace při aromaterapii:

  • Proti nevolnostem a zvracení po operaci: Aromaterapie samotného zázvorového esenciálního oleje nebo v kombinaci s mátou, mentolem a kardamonem inhalována nosem a vydechována pusou po operaci 3x

 

Užívání zázvoru

Zázvor nemusíte užívat jen ve formě doplňků stravy. Zázvor je běžné koření a ochucovadlo jídla i nápojů. Mnoho lidí pije zázvorový čaj (sušený i z čerstvého zázvoru), limonády (kterou můžete vyrobit například smícháním zázvorové šťávy s čerstvým jablečným džusem) a přidává se i do jídel.

"V případě počínajícího nachlazení je zázvor výborný ve formě čaje - čerstvý (ideálně nastrouhaný či nakrájený na malé plátky) nebo sušený, samostatně i v kombinacích," radí MUDr. Janka Tóthová (red. upraveno a zkráceno)

 

Nežádoucí účinky zázvoru

K zázvoru a zázvorovým doplňkům přistupujte vždy pouze jako k doplňkům, nikoli jako k léčivu a nakupujte je od ověřených výrobců.

Zázvor užívaný ústně v přiměřených dávkách je pravděpodobně bezpečný. V malých dávkách nezpůsobuje téměř žádné nežádoucí účinky. Dávky nad 5 g denně však šance projevení vedlejších účinků zvyšuje.

zázvor květZázvor si můžete vypěstovat sami doma - jedlý i okrasný

U některých lidí se při užívání zázvoru ústně mohou objevit nežádoucí účinky v podobě pálení žáhy, průjmu, plynatosti, bušení srdce, podráždění úst a žaludečních potíží. Některé ženy po užívání zázvoru hlásily mimořádnou menstruaci.

Aplikování zázvoru na kůži je v přiměřených dávkách krátkodobě pravděpodobně bezpečné. U některých lidí však může způsobit podráždění pokožky.

 

Kdo by zázvor užívat neměl?

Zázvor a děti

Zázvor je pro děti nejspíš bezpečný, užívají li ho dospívající  dívky ústně až 4 dny při začátku menstruačního cyklu.

 

Zázvor a těhotné ženy

Zázvor je pro těhotné ženy pravděpodobně bezpečný, užívají li ho během těhotenství pro léčebné účinky ústně. Za bezpečnou dávku je během těhotenství obecně považováno 250 mg 4x denně.

Užívání zázvoru v těhotenství je však sporné. Panují určité obavy, že může ovlivňovat pohlavní hormony plodu a zvyšovat riziko narození mrtvého dítěte. Existuje také 1 zpráva o potratu během 12. týdne těhotenství u ženy, která zázvor užívala proti ranním nevolnostem. Většina studií těhotných žen však naznačuje, že užívání zázvoru proti ranním nevolnostem v těhotenství plod nepoškozuje.

zázvorUžívání zázvoru v těhotenství je diskutabilní

Riziko vrozených vývojových vad (malformace) u dětí žen konzumujících zázvor pravděpodobně vyšší není. Zázvor nejspíše nezvyšuje ani riziko předčasného porodu nebo nižší porodní váhy.

Zázvor však může zvyšovat rizika krvacení. Někteří odborníci jej proto nedoporučují užívat těsně před termínem porodu.

Stejně jako u ostatních léků a doplňků je i u konzumace zázvoru během těhotenství klíčové důsledně zvážit všechny výhody i rizika. Poraďte se s lékařem, než zázvor v těhotenství začnete užívat.

 

Zázvor a kojící ženy

O konzumaci zázvoru během kojení není dotstatek spolehlivých vědeckých informací. Pokud kojíte, zázvor raději neužívejte.

 

Lidé s poruchou krvácení a zázvor

Zázvor může riziko krvácení ještě zvyšovat. Před užíváním zázvoru informujte svého lékaře.

 

Cukrovkáři a zázvor

Zázvor může zvyšovat hladinu inzulínu a snižovat hladinu cukru v krvi. Poraďte se před užíváním zázvoru s vaším lékařem, který možná upraví vaši běžnou dávku léků na diabetes.

 

Zázvor a lidé se srdečními obtížemi

Vysoké dávky zázvoru mohou zhoršovat některé srdeční problémy.

 

Zázvor a žlučové kameny

Pokud máte žlučové kameny, zázvor neužívejte.

zázvor rostlinaZázvor pochází z teplejších částí Asie

 

S jakými léky zázvor neužívat?

Pokud pravidelně užíváte nějaké léky, před užíváním zázvorových doplňků informujte svého lékaře.

Zejména u těchto léků buďte při užívání zázvoru vždy opatrní. Zázvor neužívejte vůbec, nebo se před jeho konzumací poraďte se svým lékařem:

  • Léky zpomalující krevní srážlivost (například aspirin, clopidogrel (Plavix), diklofenak (Voltaren, Cataflam a další) (Advil, Motrin, další), naproxen (Anaprex, Naprosyn, jiní), dalteparin (Fragmin), enoxaparin (Lovenox), heparin, warfarin (Coumadin), fenprocoumon).

Zázvor může vzácně ovlivnit účinek také těchto léků:

  • Léky na cukrovku neboli antidiabetické léky (například glimepirid (Amaryl), glyburid (DiaBeta, Glynase PresTab, Micronase), inzulin, pioglitazon (Actos), rosiglitazone Avandia), chlorpropamid (Diabinese), glipizid (Glucotrol) a tolbutamid (Orinase)).
  • Léky na vysoký krevní tlak neboli blokátory kalciového kanálu a srdeční choroby (například nifedipin (Adalat, Procardia), verapamil (Calan, Isoptin , Verelan), diltiazem (Cardizem), isradipin (DynaCirc), felodipin (Plendil) a amlodipine (Norvasc)).

zázvorové pivoV obchodech můžete koupits akoholické i nealkoholické zázvorové pivo

 

Zázvor a FAQ - často kladené dotazy

Jak zázvor užívat?

Kolik zázvoru bych měl denně užívat?

Nepřekračujte dávku 4 g zázvoru denně. V těhotenství 1 g denně.

Do kolika let děti zázvor jíst nesmí?

Zázvor nedávejte dětem mladším 2 let.

Kolik zázvoru můžu svému dítěti dát?

Děti mladší 2 let by zázvor konzumovat neměly. Dávky zázvoru před podáváním dětem konzultujte s pediatrem. Lékařské centrum Maryland University pro děti doporučuje ⅓ dávky pro dospělé, která je maximálně 4000 mg denně.

Jak připravím zázvorový čaj?

Několik centimetrů čerstvého zázvoru (asi 2,5 cm na 2 šálky horké vody) omyjte, oloupejte, nastrouhejte do vroucí vody, nechte chvíli louhovat a vypijte.

 

Pěstování zázvoru

Kde získám semínka pro pěstování zázvoru?

Semena zázvoru koupíte v pěstitelských potřebách. Zázvor si můžete jednoduše vypěstovat také z oddenků, které koupíte v obchodě.

Jak dlouho zázvor roste, než si jej můžu koupit v obchodě?

Oddenky zázvoru běžně uzrají, sklízí se a prodají po 10 - 12 měsících.

Kdy mám zázvor zasadit?

Zázvor můžete pěstovat celoročně. Nejlepším časem pro výsadbu je však konec zimy nebo časné jaro.

Jak vysoká je rostlina zázvoru?

Zázvor může vyrůst až 90 cm.

 

Praktické informace

Je zázvor bezlepkový?

Ano, zázvor je přirozeně bezlepková potravina.

Je zázvor kořen?

Celá rostlina se nazývá zázvor lékařský. K výrobě koření se používají podzemní stonky zázvoru, takzvané oddenky.

NEZAPOMEŇTE:

Směs Blendea SUPERBOOST pro podporu imunity a snížení zápalů obsahuje 30 % kvalitního a silného zázvoru.

Užívejte během rizikového období nebo celoročně v rámci posílení obranyschopnosti.

.

Jedna chemická složka zázvoru se používá i jako složka konvenčních léků projímavých, proti překyselení a nadýmání. Vědci se domnívají, že chemické látky (těkavé oleje, fenolové sloučeniny - gingerol a šagoj) zázvoru účinkují primárně v žaludku a střevech. Při ulevování od bolesti však mohou působit také v mozku a nervovém systému.

 

Zázvor má tři různé formy

  • Zázvor černý nemá oloupané oddenky.
  • Zázvor bílý má oddenky oloupané.
  • Zázvor růžový je nakládaný a nejčastěji se používá v Japonsku.

růžový zázvor sushiRůžovým nakládaným zázvorem se nejčastěji dochucuje sushi

 

Fakta o zázvoru

Věděli jste, že …

  • Zázvor má původ v teplejších částech Asie (jako je například Čína, Indie a Japonsko). Odkud přesně pochází známo není.
  • Z Číny a Indie jej do zemí Blízkého východu a okolí Středozemního moře nejspíše rozšířili féničtí mořeplavci.
  • Zázvor se dnes nejčastěji pěstuje v Jižní Americe, Africe a na Středním východě.
  • Zázvor se v tradiční medicíně (asijské, arabské a indické) používá k léčbě různých zdravotních problémů od artritidy, koliky, srdečních onemocnění, až po průjem již více než 3000 let.
  • Už ve starověkém Římě, Řecku a Egyptě zázvor používali jako my dnes - do omáček, k luštěninám i masu.

zázvor rostlinaZázvor má nejčastěji nažloutlé nebo růžové květy

Oddenky zázvoru se v teple nekazí a proto jej arabští obchodníci jako jedno z prvních koření přepravovali do Evropy i Afriky. Ve středověku nechyběl na žádném evropském stole podobně jako dnes pepř a sůl.

Zázvor má výraznou, aromatickou, slabě ovocnou až citrusovou, sladce pikantní chuť (která je ve větším množství velmi ostrá) a výraznou pryskyřičnou vůni.

Zázvor se podává k syrovým rybám (například sushi), protože se v tradiční čínské medicíně používá k léčbě kašle, nachlazení a proti bakteriím.

Zázvor může mít žlutou, okrovou, až červenou barvu.

Zázvor se přidává do sladké i slané kuchyně. Vyrábí se z něj zázvorové pečivo, guláš, přidává se k pečenému masu, do piva i limonád.

VÍTE, ŽE největší zvážený oddenek zázvoru měl neuvěřitelných 11,5 kilogramů?

zázvorové listyVe Vietnamu listy zázvoru konzumují jako oblohu. Mají mnohem jemnější zázvorovou chuť než oddenek

 

Důležité informace o zázvoru

  • Známý také jako: ginger, zázvor pravý, zázvor lékařský, Zingiber officinale
  • Krajina původu: Čína, Indie, Japonsko, Jižní Amerika, Afrika, Střední východ, Nepál, Thajsko, Indonésie, Jamajka, Mexiko, Havaj
  • Prodává se ve formě: čerstvý, sušený zázvorový prášek, extrakt, zázvorová šťáva, zázvorový džus, zázvorový olej, kosmetické přípravky, mýdlo, aromaterapie, koření, příchuť, kapsle, tinktura, kandovaný, sušený, nakládaný, sirup, pečivo, guláš, pivo, limonáda, perník, zázvorky, káva, zmrzlina, víno, gari, pudink, tonic, odvar
  • Dostupnost v ČR a SR - ano

mapa zázvorZázvor se nejčastěji pěstuje v těchto oblastech

 

Účinky zázvoru potvrzené vědci

  • Zázvor tlumí nevolnost a zvracení způsobenou léčbou HIV/AIDS. Výzkum naznačil, že užívání zázvoru 30 minut před každou dávkou antiretrovirové léčby po dobu 14 dnů může snižovat riziko nevolnosti a zvracení u pacientů s HIV.
  • Zázvor a bolestivá menstruace. Výzkum ukázal, že 500 - 2000 mg zázvorového prášku během prvních 3 - 4 dnů menstruačního cyklu může mírnit bolesti u dospělých a dospívajících žen. Specifický zázvorový extrakt (Zintoma) obsahující 500 g zázvoru podávaný 3x denně působil stejně účinně jako ibuprofen nebo kyselina mefenamová.

zázvorZázvor je potravina plná zdravotních benefitů

  • Ranní nevolnost a zázvor. Zázvor podávaný ústy může snižovat ranní nevolnosti a zvracení u některých těhotných žen. Může však fungovat hůře než léky proti nevolnosti.
  • Většina výzkumů ukázala, že ústní užívání zázvoru mírně snižuje bolesti při osteoartróze. Jedna malá studie dokonce dokázala, že zázvor může bolest u kyčelní a kolenní osteoartróze tlumit stejně dobře jako ibuprofen.
  • Většina klinických výzkumů ukazuje, že užívání 1 - 1,5 g zázvoru nebo namázání zápěstí 5% zázvorovým olejem 1 hodinu před chirurgickým zákrokem může zmírnit nevolnost a zvracení během prvních 24 hodin po operaci. Zázvor však zřejmě neovlivňuje nevolnost a zvracení 3 - 6 hodin po operaci.
  • Zázvor pravděpodobně snižuje příznaky závratí (včetně nevolnosti).

 

Účinky zázvoru, které vědci vyvrátili

  • Výzkum ukazuje, že zázvor nejspíš nesnižuje svalovou bolest během a po cvičení.
  • Zázvor užívaný 4 hodiny před cestováním zřejmě nezabrání nevolnosti z pohybu (kinetóza). V jedné studii byl však zázvor účinnější než lék dimenhydrinát na snižování žaludečních potíží spojených s cestovní (pohybovou nemocí neboli kinetózou) a mořskou nemocí.

VIDEO: Jak se zázvor pěstuje

 

Co naznačují předběžné výzkumy?

Tyto účinky zatím potvrdily pouze předběžné výzkumy. Pro objektivní zhodnocení všech zdravotních benefitů zázvoru je potřeba více vědeckých důkazů a studií.

  • Zázvor může lepšit stav pacientů se syndromem akutní respirační tísně (náhlá selhání dýchacího systému). Na úmrtnost pacientů však zázvor vliv pravděpodobně nemá.
  • Zázvor může pomoci předcházení poškození jater způsobeným léky proti tuberkulóze.
  • Zázvor může ulevovat od nevolnosti a zvracení způsobeným léky proti rakovině. Zjištění výzkumů jsou však protichůdné.
  • 3 g zázvoru denně po dobu 2 - 3 měsíců může snižovat hladinu cukru v krvi u lidí s cukrovkou.
  • Užívání jednorázové dávky 1,2 g zázvorového prášku 1 hodinu před jídlem může urychlit vyprazdňování žaludku u lidí s dyspepsií.
  • Kombinace zázvoru, mandarinek a hnědého cukru před konzumací alkoholu může mírnit kocovinu (nevolnost, zvracení, průjem).
  • Užívání 1 g zázvoru 3x denně po dobu 45 dnů může snižovat hladinu triglyceridů a cholesterolu u lidí s vysokým cholesterolem.
  • Pití černého čaje se zázvorem u některých lidí s diabetem a vysokým krevním tlakem může krevní tlak snižovat.

zázvorový čajJedním z nejjednodušší způsobů, jak zázvor užívat, je louhování neboli zázvorový čaj

  • Specifický přípravek se zázvorem (Instaflex Joint Support, Direct Digital, Charlotte, NC) užívaný po dobu 8 týdnů může až o 37 % snížit bolest kloubů (ztuhlost a funkčnost však pravděpodobně nikoli).
  • Užívání zázvoru může snižovat množství ztráty krve u žen s příliš silnou a dlouhou menstruací (menoragie).
  • Kombinace zázvoru a řimbaby obecné může snižovat délku a intenzitu migrény. Není však jasné, která z těchto dvou složek migrénu ovlivňuje.

"Při prvním příznaku migrény rozmíchá pacient ve skleničce vody práškový zázvor a do půl hodiny migréna zmizí. Funguje to pokaždé a nemá to žádné vedlejší účinky," říká doktor Michael Greger (red. upraveno a zkráceno)

  • Užívání zázvoru dětmi může tišit bolest a urychlovat hojení po odstraňování mandlí.
  • Zázvor může snižovat bolesti kloubů u lidí s revmatoidní artritidou (RA).
  • Spreje obsahující zázvor a kořen plaménku může lepšit vážné polykací problémy u pacientů po mrtvici.
  • Užívání samotného zázvoru obézním lidem může pomoci shodit pár kilo. Zázvor v kombinaci s dalšími bylinkami pravděpodobně hubnutí nenapomáhá.
  • Zázvor může být pomocníkem i při dalších zdravotních problémech, jako je například anorexie, bakteriální infekce střeva (cholera), otoky, Alzheimerova choroba, riziko spojování krevních destiček, plešatění, krvácení, nachlazení, přerušení užívání léčiv zvaných selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), chřipka, rýma, ztráta chuti k jídlu, bolest zubů, kolika, plynatost a průjem.
  • Někteří lidé věří, že čerstvý zázvorový džus aplikovaný na kůži pomáhá léčbě popálenin, zázvorový olej mírní bolest a extrakt ze zázvoru používají jako repelent chránící před pobodáním hmyzem.
  • Studie na zvířatech ukazují, že zázvor může zabíjet rakovinové buňky.
  • Zázvor může pomáhat také s pamětí, snižováním apetitu, zvětšováním množství ejakulátu, počtem a kvalitou spermií.
VIDEO: Jak zázvor zasadit?

Účinky zázvoru, které předběžné výzkumy vyvrací

  • Užívání 2 kapslí specifického kombinovaného přípravku (AKL 1, AKL International Ltd) obsahujícího zázvor 2x denně po dobu 8 týdnů respirační problémy při chronické obstrukční plicní nemoci (COPD) pravděpodobně nelepší.
  • Použití speciální směsi koření Trikatu (zázvor, pepř a extrakty z černého pepře) velikost komářího štípance pravděpodobně nezmenšuje.
  • Zázvor příznaky dráždivého tračníku (IBS) pravděpodobně nelepší. Osvědčil se pouze v kombinaci s mátou a šáchorem hlíznatým.

kandovaný zázvorZázvor můžete konzumovat například čerstvý, kandovaný, nakládaný nebo sušený

  • Koupel ve vodě se zázvorovým olejem pravděpodobně nezkracuje délku poporodních bolestí.
  • Inhalace a aplikace levandulového a zázvorového oleje na kůži před chirurgickým zákrokem u dětí pravděpodobně nesnižuje bolest po operaci.
  • Spreje obsahující zázvor a kořen plaménku běžné polykací problémy pravděpodobně nelepší. Stejně tak ani 1 zázvorová tabletka lidem s obtížným polykáním způsobeným stárnutím polykání nejspíš neusnadní.

CHRAŇTE SE: 9 okamžitých tipů, jak se letos bránit nachlazení a chřipce.

 

Zdravotní, kosmetické a kulinářské využití zázvoru

Zázvor může pomoci při různých zdravotních obtížích

Pro pomoc při zažívacích potížích můžete oloupaný zázvor přidat například do salátu či hlavního jídla a proti nemocem z pohybu (kinetóza) zázvor po kousíčkách okusovat cestou.

rostlina zázvoruRostlina zázvoru může vyrůst až 90 centimetrů nad zem

 

Přírodní antioxidant zázvor

Zázvor je přírodním zdrojem antioxidantů, které vaše buňky chrání před poškozením volnými radikály. O tom, že čerstvý i sušený zázvor obsahuje ohromné množství antioxidantů informoval článek publikovaný roku 2010 v časopise Journal of Agricultural and Food Chemistry.

"Věděli jste, že zázvor působí na zdraví kardiovaskulárního systému, a to velmi zásadně? Obsahuje totiž 12 antioxidantů ještě mocnějších, než je oblíbený vitamin E. Jde o takzvané flavonoidy. Jedna studie, zkoumající 1400 mužů, dospěla k závěru, že ti s nejvyšším příjmem flavonoidů v potravě měli karotidové tepny v nejlepším stavu," vysvětluje lékař Al Sears (red. upraveno a zkráceno)

 

Zázvor v kuchyni

Zázvor se díky své pikantní chuti a exotické vůni obzvlášť hodí do tradiční kuchyně jihovýchodní Asie, jako je například kari nebo jídla z pánve. Příjemnou kořeněnou chuť dodá ale také jiným pokrmům a nápojům. V západní kuchyni se používá zejména pro osvěžení chuti mořských plodů a odlehčení pokrmů z těžkého kachního nebo vepřového masa.

Pravděpodobně znáte také staročeské vánoční cukroví zázvorky. Výborný je i v jiných sladkých jídlech, jako je například perník.

Zázvor a hubnutí

Zázvor vám může pomoci redukovat břišní tuk a dosáhnout plochého bříška. Užívání zázvoru bez snížení příjmu kalorií a cvičení však bude k ničemu.

"Oddenek zázvoru je pro rostlinu zásobním orgánem. Obsahuje škrob jako zdroj energie. Obsahuje ho velké množství a má i nezanedbatelný obsah tuku.

Tuk zázvoru může způsobovat průjmy a dráždit trávicí trakt u citlivých osob a u lidí trpících nespecifickými střevními záněty. Může také docházet ke zvýšenému pocitu hladu (zvýšením vylučování žaludečních šťáv)," upozorňuje doktor Martin Staněk (red. upraveno a zkráceno)

 

Zázvor pro zvýšení energie

Zázvor se řadí mezi stimulanty s podobnými účinky jako má kofein.

 

Zázvor na vlasy a pleť

Zázvor můžete přidat také do domácích masek na vlasy a pleť. Vylepšit ji můžete také například olivovým olejem a medem.

VIDEO: Domácí pěstování zázvoru
 

Nutriční hodnoty zázvoru

100 g syrového zázvorového oddenku obsahuje zhruba tyto hodnoty (DDD = doporučená denní dávka):

Nutriční hodnoty:
  • sacharidy - 86 % - 17,8 g - 6 % DDD
  • vláknina - 2 g - 8 % DDD
  • tuky - 8 % - 0,7 g - 1 % DDD
  • omega-3 mastné kyseliny - 34 mg
  • omega-6 mastné kyseliny - 120 mg
  • bílkoviny - 6 % - 1,8 g - 4 % DDD
  • 80 kalorií (335 kJ) - 4 % DDD
  • fytosteroly - 15 mg
  • voda - 78,9 g
  • popel - 0,8 g
Vitamíny:
  • vitamín C - 5 mg - 8 % DDD
  • vitamín E - 0,3 mg - 1 % DDD
  • vitamín K - 0,1 mcg - 0 % DDD
  • thiamin - 0,0 mg - 2 % DDD
  • riboflavin - 0,0 mg - 2 % DDD
  • niacin - 0,7 mg - 4 % DDD
  • vitamín B6 - 0,2 mg - 8 % DDD
  • folát - 11 mcg - 3 % DDD
  • kyselina pantothenová - 0,2 mg - 2 % DDD
  • cholin - 28,8 mg
Minerály
  • vápník - 16 mg - 2 % DDD
  • železo - 0,6 mg - 3 % DDD
  • hořčík - 43 mg - 11 % DDD
  • fosfor - 34 mg - 3 % DDD
  • draslík - 415 mg - 12 % DDD
  • sodík - 13 mg - 1 % DDD
  • zinek - 0,3 mg - 2 % DDD
  • měď - 0,2 mg - 11 % DDD
  • mangan - 0,2 mg - 11 % DDD
  • selen - 0,7 mcg - 1 % DDD

 

100 g zázvoru jako koření obsahuje zhruba tyto hodnoty (DDD = doporučená denní dávka):

Nutriční hodnoty:
  • sacharidy - 79 % - 70,8 g - 24 % DDD
  • vláknina - 12,5 g - 50 % DDD
  • tuky - 14 % - 5,9 g - 9 % DDD
  • omega-3 mastné kyseliny - 290 mg
  • omega-6 mastné kyseliny - 1020 mg
  • bílkoviny - 7 % - 9,1 g - 18 % DDD
  • 347 kalorií (1453 kJ) - 17 % DDD
  • fytosteroly - 83 mg
  • voda - 9,4 g
  • popel - 4,8 g
Vitamíny:
  • vitamín A - 147 IU - 3 % DDD
  • vitamín C - 7 mg - 12 % DDD
  • vitamín E - 18 mg - 90 % DDD
  • vitamín K - 0,8 mcg - 1 % DDD
  • thiamin - 0,0 mg - 3 % DDD
  • riboflavin - 0,2 mg - 11 % DDD
  • niacin - 5,2 mg - 26 % DDD
  • vitamín B6 - 0,8 mg - 42 % DDD
  • folát - 39 mcg - 10 % DDD
  • cholin - 41,2 mg
  • betaine - 3,4 mg
Minerály:
  • vápník - 116 mg - 12 % DDD
  • železo - 11,5 mg - 64 % DDD
  • hořčík - 184 mg - 46 % DDD
  • fosfor - 148 mg - 15 % DDD
  • draslík - 1343 mg - 38 % DDD
  • sodík - 32 mg - 1 % DDD
  • zinek - 4,7 mg - 31 % DDD
  • měď - 0,5 mg - 24 % DDD
  • mangan - 26,5 mg - 1325 % DDD
  • selen - 38,5 mcg - 55 % DDD

 

Dávkování zázvoru

Doporučená dávka zázvoru zatím stanovena nebyla. Vždy pečlivě čtěte příbalový leták a o vhodné dávce se poraďte s vaším lékařem.

Při vědeckých výzkumech bylo použito toto dávkování zázvoru:

 

Orálně:

  • Proti nevolnosti a zvracení způsobeným léčbou HIV/AIDS: 1 g zázvoru denně ve 2 dávkách 30 minut před každým podáním antiretrovirových léčiv po dobu 30 dnů
  • Při bolestivé menstruaci: 250 mg specifického zázvorového extraktu (Zintoma, Goldar) 4x denně při prvních 3 dnech menstruačního cyklu nebo 1500 mg zázvorového prášku ve 3 rozdělených dávkách od 2 dnů před menstruací - 3. den menstruačního cyklu
  • Při ranních nevolnostech: 500 - 2500 mg zázvoru denně ve 2 - 4 dávkách po dobu 3 - 21 dnů
  • Při osteoartróze: zázvorový extrakt Eurovita Extract 33 EV ext-33 170 mg 3x denně, extrakt kombinující alpinii a zázvor Eurovita Extract 77; EV ext-77 255 mg 2x denně, extrakt ze zázvoru Zintona EC 250 mg 4x denně, nebo extrakt ze zázvoru Eurovita Extract 35 EV ext-35 v kombinaci s 1000 mg glukosaminu denně po dobu 4 týdnů
  • Proti nevolnost a zvracení po operaci: 1 - 2 g práškového zázvoru 30 - 60 minut před zavedením anestetik či 1 g zázvoru 2 hodiny po operaci
  • Proti závratím: Jednorázová dávka 1 g zázvorového prášku hodinu před situací, než dotyčný obvykle trpí závratí

Nekonzumujte denně více než 4 g zázvoru

 

Aplikace na kůži:

  • Proti osteoartritidě: Specifický gel obsahující zázvor a Zingiber cassumunar (Plygeric gel, Thajský institut vědeckotechnického výzkumu) 4 g denně ve 4 rozdělených dávkách po dobu 6 týdnů

 

Inhalace při aromaterapii:

  • Proti nevolnostem a zvracení po operaci: Aromaterapie samotného zázvorového esenciálního oleje nebo v kombinaci s mátou, mentolem a kardamonem inhalována nosem a vydechována pusou po operaci 3x

 

Užívání zázvoru

Zázvor nemusíte užívat jen ve formě doplňků stravy. Zázvor je běžné koření a ochucovadlo jídla i nápojů. Mnoho lidí pije zázvorový čaj (sušený i z čerstvého zázvoru), limonády (kterou můžete vyrobit například smícháním zázvorové šťávy s čerstvým jablečným džusem) a přidává se i do jídel.

"V případě počínajícího nachlazení je zázvor výborný ve formě čaje - čerstvý (ideálně nastrouhaný či nakrájený na malé plátky) nebo sušený, samostatně i v kombinacích," r

adí MUDr. Janka Tóthová (red. upraveno a zkráceno)

 

Nežádoucí účinky zázvoru

K zázvoru a zázvorovým doplňkům přistupujte vždy pouze jako k doplňkům, nikoli jako k léčivu a nakupujte je od ověřených výrobců.

Zázvor užívaný ústně v přiměřených dávkách je pravděpodobně bezpečný. V malých dávkách nezpůsobuje téměř žádné nežádoucí účinky. Dávky nad 5 g denně však šance projevení vedlejších účinků zvyšuje.

zázvor květZázvor si můžete vypěstovat sami doma - jedlý i okrasný

U některých lidí se při užívání zázvoru ústně mohou objevit nežádoucí účinky v podobě pálení žáhy, průjmu, plynatosti, bušení srdce, podráždění úst a žaludečních potíží. Některé ženy po užívání zázvoru hlásily mimořádnou menstruaci.

Aplikování zázvoru na kůži je v přiměřených dávkách krátkodobě pravděpodobně bezpečné. U některých lidí však může způsobit podráždění pokožky.

 

Kdo by zázvor užívat neměl?

Zázvor a děti

Zázvor je pro děti nejspíš bezpečný, užívají li ho dospívající  dívky ústně až 4 dny při začátku menstruačního cyklu.

 

Zázvor a těhotné ženy

Zázvor je pro těhotné ženy pravděpodobně bezpečný, užívají li ho během těhotenství pro léčebné účinky ústně. Za bezpečnou dávku je během těhotenství obecně považováno 250 mg 4x denně.

Užívání zázvoru v těhotenství je však sporné. Panují určité obavy, že může ovlivňovat pohlavní hormony plodu a zvyšovat riziko narození mrtvého dítěte. Existuje také 1 zpráva o potratu během 12. týdne těhotenství u ženy, která zázvor užívala proti ranním nevolnostem. Většina studií těhotných žen však naznačuje, že užívání zázvoru proti ranním nevolnostem v těhotenství plod nepoškozuje.

zázvorUžívání zázvoru v těhotenství je diskutabilní

Riziko vrozených vývojových vad (malformace) u dětí žen konzumujících zázvor pravděpodobně vyšší není. Zázvor nejspíše nezvyšuje ani riziko předčasného porodu nebo nižší porodní váhy.

Zázvor však může zvyšovat rizika krvacení. Někteří odborníci jej proto nedoporučují užívat těsně před termínem porodu.

Stejně jako u ostatních léků a doplňků je i u konzumace zázvoru během těhotenství klíčové důsledně zvážit všechny výhody i rizika. Poraďte se s lékařem, než zázvor v těhotenství začnete užívat.

 

Zázvor a kojící ženy

O konzumaci zázvoru během kojení není dotstatek spolehlivých vědeckých informací. Pokud kojíte, zázvor raději neužívejte.

 

Lidé s poruchou krvácení a zázvor

Zázvor může riziko krvácení ještě zvyšovat. Před užíváním zázvoru informujte svého lékaře.

 

Cukrovkáři a zázvor

Zázvor může zvyšovat hladinu inzulínu a snižovat hladinu cukru v krvi. Poraďte se před užíváním zázvoru s vaším lékařem, který možná upraví vaši běžnou dávku léků na diabetes.

 

Zázvor a lidé se srdečními obtížemi

Vysoké dávky zázvoru mohou zhoršovat některé srdeční problémy.

 

Zázvor a žlučové kameny

Pokud máte žlučové kameny, zázvor neužívejte.

zázvor rostlinaZázvor pochází z teplejších částí Asie

 

S jakými léky zázvor neužívat?

Pokud pravidelně užíváte nějaké léky, před užíváním zázvorových doplňků informujte svého lékaře.

Zejména u těchto léků buďte při užívání zázvoru vždy opatrní. Zázvor neužívejte vůbec, nebo se před jeho konzumací poraďte se svým lékařem:

  • Léky zpomalující krevní srážlivost (například aspirin, clopidogrel (Plavix), diklofenak (Voltaren, Cataflam a další) (Advil, Motrin, další), naproxen (Anaprex, Naprosyn, jiní), dalteparin (Fragmin), enoxaparin (Lovenox), heparin, warfarin (Coumadin), fenprocoumon).

Zázvor může vzácně ovlivnit účinek také těchto léků:

  • Léky na cukrovku neboli antidiabetické léky (například glimepirid (Amaryl), glyburid (DiaBeta, Glynase PresTab, Micronase), inzulin, pioglitazon (Actos), rosiglitazone Avandia), chlorpropamid (Diabinese), glipizid (Glucotrol) a tolbutamid (Orinase)).
  • Léky na vysoký krevní tlak neboli blokátory kalciového kanálu a srdeční choroby (například nifedipin (Adalat, Procardia), verapamil (Calan, Isoptin , Verelan), diltiazem (Cardizem), isradipin (DynaCirc), felodipin (Plendil) a amlodipine (Norvasc)).

zázvorové pivoV obchodech můžete koupits akoholické i nealkoholické zázvorové pivo

 

Zázvor a FAQ - často kladené dotazy

Jak zázvor užívat?

Kolik zázvoru bych měl denně užívat?

Nepřekračujte dávku 4 g zázvoru denně. V těhotenství 1 g denně.

Do kolika let děti zázvor jíst nesmí?

Zázvor nedávejte dětem mladším 2 let.

Kolik zázvoru můžu svému dítěti dát?

Děti mladší 2 let by zázvor konzumovat neměly. Dávky zázvoru před podáváním dětem konzultujte s pediatrem. Lékařské centrum Maryland University pro děti doporučuje ⅓ dávky pro dospělé, která je maximálně 4000 mg denně.

Jak připravím zázvorový čaj?

Několik centimetrů čerstvého zázvoru (asi 2,5 cm na 2 šálky horké vody) omyjte, oloupejte, nastrouhejte do vroucí vody, nechte chvíli louhovat a vypijte.

Kde získám semínka pro pěstování zázvoru?

Semena zázvoru koupíte v pěstitelských potřebách. Zázvor si můžete jednoduše vypěstovat také z oddenků, které koupíte v obchodě.

Jak dlouho zázvor roste, než si jej můžu koupit v obchodě?

Oddenky zázvoru běžně uzrají, sklízí se a prodají po 10 - 12 měsících.

Kdy mám zázvor zasadit?

Zázvor můžete pěstovat celoročně. Nejlepším časem pro výsadbu je však konec zimy nebo časné jaro.

Jak vysoká je rostlina zázvoru?

Zázvor může vyrůst až 90 cm.

Je zázvor bezlepkový?

Ano, zázvor je přirozeně bezlepková potravina.

Je zázvor kořen?

Celá rostlina se nazývá Zázvor lékařský. K výrobě koření se používají podzemní stonky zázvoru, takzvané oddenky.

NEZAPOMEŇTE:

Směs Blendea SUPERBOOST pro podporu imunity a snížení zápalů obsahuje 30 % kvalitního a silného zázvoru.

Užívejte během rizikového období nebo celoročně v rámci posílení obranyschopnosti.

.

 

Akné - nezvaný parťák na celý život, pokud se správně neléčí. Jak na to?

Akné - nezvaný parťák na celý život, pokud se správně neléčí. Jak na to?

Akné, jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a jeden z největších strašáků především pro všechny v období puberty. Co všechno nám může akné způsobit a jak s akné efektivně bojovat?

 

Akné - dermatologický problém všech věkových kategorií

Akné už dnes řadíme mezi onemocnění, léčíme ho u lékaře a někdo boji s akné zasvětí celý život.

Nepostihuje totiž pouze pubescenty, může se objevit v jakémkoli věku a jeho následky mohou být fatální. A to nejen po fyzické stránce, ale především pro naši psychiku.

Proto je důležité akné léčit těmi nejlepšími způsoby a také se snažit mu předcházet.

VÍTE, ŽE 85 až 100 % lidí postihne akné nejméně jednou v životě?

Nejvýraznějším projevem nemoci je vznik vřídků, zvaných trudy. Tyto vřídky vzniknou tím, že se začne tvořit větší množství mazu ve vývodu mazových žláz, respektive ve chvíli, kdy se mazové žlázy uzavřou.

Místo se poté zanítí a okolo něj se vytvoří červený pupínek. Stagnace sekretu mazových žláz má za následek poškození žláz a vznik hlubokých zánětů, které jsou nevzhledné, bolestivé a mohou po nich zůstat i jizvy.

Akné vzniká především na obličeji, může ale postihnout i pokožku zad, hrudníku a podobně.

akne

Akné lze naštěstí dobře léčit a v mnoha případech ani nepoznáte, že jste ho měla

 

Psychologický dopad akné

Kromě jizev po akné zanechává toto onemocnění i další následky, a to přímo na naší duši.

Psychické problémy způsobené přetrvávajícím akné není zdaleka ojedinělý jev.

Jde především o snížené sebevědomí, v některých případech až o depresi. Akné může vést i k další psychické poruše, kterou je dermatilománie.

Tato nemoc se projevuje silným až patologickým nutkáním škrábat, mačkat, olupovat, strhávat či si jinak poškozovat kůži často až do takové míry, kdy dochází k drobným i závažnějším poraněním.

STATISTIKA: Odhaduje se, že dermatilománie postihuje přibližně 3 % světové populace.

Velké množství případů však není evidováno, nebo sami pacienti nemají ani ponětí, že nějakou poruchou trpí.

Výskyt dermatilománie proto může být mnohonásobně vyšší.

Ale zpět ke klasickému akné. Jedna z nejčastějších otázek, kterou si pokládá snad každý, kdo zrovna s akné bojuje, je zřejmá: "Proč zrovna já?"

jak_predchazet_akne

Zatím není bohužel zjištěno, jaké jsou přesné důvody toho, proč někdo trpí akné celý dospělý život a jiný třeba nikdy nezaznamená ani pupínek.

Existují ale jisté faktory, které mohou vznik akné u jedince předesílat.

"Proč právě já?"

Dále o akné mluví doktorka farmacie PharmDr. Hana Šindelářová:

"Akné je pro mnohé mladé lidi společenským handicapem, protože ve věku, kdy je postihne, hledají své místo ve společnosti a často i sami sebe. Navíc v dnešní době, kdy je dokonalý vzhled maximálně zdůrazňován.

Akné je typickým projevem dospívání, objevuje se nejčastěji mezi 12 - 25 rokem s vrcholem výskytu kolem 16. roku. Problém nastává, když akné není adekvátně léčena, je-li vůbec léčena. Někteří postižení se bojí s tak "banální" záležitostí navštívit kožního lékaře. Tím se problémy prohlubují.

Pokusme se ale nejprve odpovědět na otázku: Proč právě já?

Geneticky je nám dán určitý typ pleti. Ten se v raném dětství nemusí projevit, větší problémy mají v dětství lidé s citlivou a suchou pokožkou. Pro rozvoj akné je klíčové období dospívání, kdy kvalitu pleti začnou ovlivňovat pohlavní hormony. Na rozvoj akné mají vliv mužské pohlavní hormony (androgeny), které se tvoří nejen ve varlatech, ale i v nadledvinkách. Proto akné postihuje i ženy. Pleť, která k tomu má dispozice, se začne pod vlivem hormonů výrazně měnit…"

 

Jaké jsou hlavní příčiny pro vznik akné?

  • Dědičnost
  • Hormonální aktivita, jako jsou menstruační cykly nebo puberta (vyvolá tzv. hormonální akné)
  • Prvotní podráždění kůže
  • Stres (není úplně tak příčinou, spíše pak zhoršuje průběh)
  • Nahromadění odumřelých buněk kůže, které ucpávají póry
  • Bakterie v pórech
  • Požívání anabolických steroidů
  • Chronické požívání amfetaminů či podobných léků

 

  Jaké jsou další příčiny vzniku akné?

  • Kouření a pobyt v zakouřených prostorách, protože cigaretový kouř obsahuje látky, které podporují zánět v mazové žláze.
  • Nadměrná konzumace alkoholu, kdy se cévy v pleti rozšíří, krev jimi rychleji proudí, a tím se na obličeji objeví začervenání. Při častém požívání alkoholu pleť ztrácí schopnost cévy zpět stáhnout a zčervenání může být trvalé. Alkohol pleť navíc dehydratuje a ničí zásoby vitaminu A, díky němuž si pokožka udržuje svoji pevnost.
  • Pokud nedodržujete pitný režim. Zásobovat tělo vodou je opravdu nezbytné, a to i v případě, pokud toužíte po lepší kvalitě pleti. Díky dostatku tekutin mizí kruhy pod očima, vrásky, pleť je vypnutější a akné se rychleji hojí.
  • Nadměrná konzumace jednoduchých cukrů a sladkostí, bílého pečiva, instantních výrobků, smažených jídel, slazených limonád a podobně.
  • Užívání antidepresiv, steroidních hormonů.
  • Akné může být projevem i přetrvávajícího nebo neléčeného zánětu hrdla, nosu, dásní nebo špatných zubů.
  • Konzumace určitých potravin, které stimulují tvorbu mazu. K tomu se ale ještě dostaneme.

typy_akne

Jaké jsou druhy akné?

 

Jak na akné v 5ti tipech? 

  1. Snažte se co nejméně dotýkat se obličeje rukama, dotykem přenášíte špínu a bakterie na obličej a průběh akné ještě zhoršujete.
  2. Může to být i ve stravě, zkuste jíst více čerstvé zeleniny a ovoce, zapojte do jídelníčku superpotraviny, které prospívají vašemu tělu a můžete přidat zinek jako doplněk stravy.
  3. A co váš životní styl? Jistě pomůže, když se pokusíte zmírnit stres, budete méně kouřit, budete dodržovat pitný režim, naopak se vyhnete přemíře alkoholu. Zkuste také přidat sport, vyplavováním hormonů pomáháte uvolnit póry.
  4. Pleťové masky – nepodceňujte je. V dnešní době je na výběr nespočet druhů, doporučujeme tu s černým uhlím, která je na boj s černými tečkami přímo vyrobena.
  5. Kosmetika! Pokud už nezabírá domácí čistění a pravidelná péče o pleť, vyrazte na kosmetiku a nechte si pomoct u odborníků. Jednou za čas je to navíc i příjemný relax.

 

Jaké jsou druhy akné?

Akné můžeme rozdělit hned na několik druhů, a to podle stupně postižení, podle projevů a podle intenzity onemocnění.

 

Komedónové akné

Tato forma akné je ta nejlehčí. Projevuje se „pouze“ nezánětlivými lézemi. Nejčastěji se vyskytuje v okolí nosu, čela a na tvářích.

Vzniká nejvíce v období puberty, kdy se u jedince zvýší produkce kožního mazu.

U každého člověka dochází k těmto projevům trochu jindy, nelze stanovit přesný věk nebo období, kdy „to přijde“.

Hlavním příznakem jsou bílé a černé tečky na povrchu pleti, které vznikají v důsledku ucpání pórů špínou, mazem, bakteriemi.

Při tvorbě jednotlivých komedonů jde o lehký průběh, pokud se pravidelně objevuje větší počet uzavřených komedonů (někdy může jít až o stovky), onemocnění je těžší a také náročnější na léčbu.

V tuto dobu – ať už je množství bílých či černých teček jakékoli - je ten nejlepší čas začít používat čisticí přípravky, jako je tonikum, pleťová voda, pleťová maska a vhodný pleťový krém.

Je potřeba se připravit na to, že černé tečky už možná nikdy definitivně nezmizí a jedinec se s nimi bude potýkat celý život.

komedonove_akne

 

Akné papulo-pustulózní

Mírně těžká forma onemocnění, kdy se většinou jedná jen o povrchové akné.

Pozor ale, i to může způsobit hlubší poškození a i po vyléčení a vymizení může zanechat jako vzpomínku nepříjemné a nevzhledné jizvičky.

Projevuje se mírně zánětlivými až zánětlivými vyrážkami, které mohou mít někdy až hnisavý vývoj.

Puchýřky se vyskytují hlavně v oblasti obličeje, na krku, na ramenou, na hrudníku a na zádech.

papulo_pustulozni_akne

 

Akne conglobata

Patří mezi nejtěžší formy onemocnění, naštěstí nejde o příliš obvyklou a rozšířenou formu akné. Jak vznikne?

Může se vyvinout v důsledku náhlého zhoršení, neošetřování stávajícího papulo-pustulózní akné nebo se může objevit jako opakované akné po mnoha letech. A jak vypadá?

Pod povrchem pokožky se vytvoří podebrané a bolestivé uzlíky, na kůži se pak objeví zanícené a hnisavé vředy nebo zduřelé uzliny.

Po doléčení způsobuje akne conglobata viditelné a hluboké jizvy, které přetrvávají na kůži několik lety, anebo se jich už nikdy nezbavíte.

Nejlepší radou, jak na toto akné, je myslet již na prevenci a snažit se mu zkrátka úplně předejít. Viz tipy, jak na černé tečky a začínající akné.

akne_conglobata

 

Existují další formy a typy akné?

Ano, existují. Pokud jste si až do teď mysleli, že je akné záležitostí především nebo výhradně puberťáků, musíme vás vyvést z omylu.

Akné se totiž může týkat v podstatě kohokoli.

 

Novorozenecké akné

Ano, i u takhle malých miminek (v prvních třech měsících) můžeme narazit na lehkou formu akné. A to dokonce až v 15 % případů.

Naštěstí většinou zmizí samo a netřeba ho nijak speciálně léčit.

 

Akné u dospělých

Jinak také pozdní forma akné, kdy se začne projevovat mezi 25. a 45. rokem. Nejčastějšími spouštěči jsou stres, hormonální změny, špatná životospráva nebo také nevhodně používaná kosmetika.

Tady už se nelze spolehnout na to, že onemocnění samo ustoupí a je třeba ho začít řešit anebo vyhledat lékařskou pomoc.

 

Akné z léků

To vzniká v důsledku užívání léků, které mají na pleť špatný vliv.

Může jít o hormonální přípravky, antidepresiva, sedativa, léky na štítnou žlázu, léky na spaní a podobně.

 

Akné z kosmetických přípravků

Někdy si myslíme, že děláme pro svou pleť to nejlepší, ale opak je pravdou. Vždy platí, že je důležité používat takovou kosmetiku, která je přímo určená pro náš typ pleti.

Nepoužívejte zatěžující kosmetiku a určitě poslouchejte své tělo. Jakmile nastane jakákoli reakce, kterou může být začervenání, pálení nebo svědění pokožky, okamžitě produkt vyměňte.

 

Kde všude se akné objevuje nejčastěji? 

  • na čele
  • ve vlasech
  • na rukou
  • na hrudi
  • na pažích
  • na zádech
  • v nose, na uších a na rtech

kosmetika_proti_akne

Výběr té správné kosmetiky je v boji proti akné velmi důležitý

 

Co pomáhá na akné?

Dermatoložka MUDr. Ivana Plecháčová radí:

:Aknózní pleti prospívá kosmetika gelové a fluidní konzistence bez olejovitých přísad. Vhodná jsou tedy i různá séra a roztoky.

Čistění by mělo proběhnout ráno i večer vhodnými přípravky bez alkoholu. Prevencí vzniku akné je správná životospráva.

Doporučuje se omezit příjem tučné stravy, zejména pak přepálených tuků, dráždivých kořenících směsí či stabilizátorů v potravě.

Dále je vhodné omezit příjem cukru na minimum a vyhnout se konzumaci jídel z polotovarů. Stav pleti také výrazně zhoršuje kouření, příjem kofeinu a alkoholu.

V domácí péči je pak prevencí pravidelné čistění pleti ráno a večer. Pokusme se ale nejprve odpovědět na otázku: Proč právě já? Geneticky je nám dán určitý typ pleti. Ten se v raném dětství nemusí projevit, větší problémy mají v dětství lidé s citlivou a suchou pokožkou. Pro rozvoj akné je klíčové období dospívání, kdy kvalitu pleti začnou ovlivňovat pohlavní hormony. Na rozvoj akné mají vliv mužské pohlavní hormony (androgeny), které se tvoří nejen ve varlatech, ale i v nadledvinkách.

Proto akné postihuje i ženy. Pleť, která k tomu má dispozice, se začne pod vlivem hormonů výrazně měnit."

 

Akné a strava

Ano, strava je jedním z těch nejzásadnějších faktorů, které mohou akné ovlivnit, tedy jeho projevy zhoršit, nebo zmírnit.

Jaké potraviny vám mohou zhoršit projevy akné?

Podle výživové poradkyně Ericy Julson, která píše pro portál healthline.com, jde o následující:

Jedna věc, která může ovlivnit vaši pokožku, je strava. Některé potraviny zvyšují hladinu cukru v krvi rychleji než ostatní.

Když se váš cukr v krvi rychle zvedne, způsobí tělu uvolnění hormonu nazývaného inzulín.

Přebytek inzulínu v krvi může způsobit, že vaše olejové žlázy produkují více oleje, což zvyšuje vaše riziko akné.“

 

Jaké další potraviny zhoršují akné?

Rafinované cukry

Kde bílé cukry najdeme? Především v bílém pečivu, v těstovinách, v rýžových nudlích, ve sladkostech, v javorovém sirupu.

Americká studie zjistila, že lidé, kteří často konzumují přidané cukry, mají o 30 % vyšší riziko vzniku akné, ti, kteří pravidelně jedí pečivo a koláče, mají riziko větší o 20 %.

 

Mléčné výrobky

Stejná studie prokázala, že častá konzumace mléčných výrobků může být spojena se zhoršením stavu akné.

A to především u mladistvých a dospívajících jedinců.

 

Fast food

Studie s více než 5 000 čínskými teenagery zjistila, že jídlo s vysokým obsahem tuku bylo spojeno se zvýšeným rizikem vývoje akné o 43 %.

Pravidelné stravování v rychlém občerstvení zvyšuje riziko o 17 %.

 

Čokoláda

Nevíme přesný důvod, proč zrovna čokoláda zhoršuje projevy akné, ale veškeré výzkumy, které byly provedeny, tento důsledek nadměrné konzumace čokolády potvrzuje.

 

Jídlo, na které jste alergičtí

Reakce na citlivost potravin může zvýšit množství zánětu v těle, což teoreticky může zhoršit i akné.

A nejen to, konzumací potravin, na které jste alergičtí, zhoršujete celkový stav svého těla. Jedním z příkladů může být třeba histaminová intolerance.

 

Jak se zbavit akné? Ideálně zdravou stravou.

Jaké potraviny jíst, když nechceme průběh akné ještě zhoršit?

  • žluté a oranžové ovoce a zelenina, jako je mrkev, meruňky, sladké brambory
  • špenát a další zelená listová zelenina
  • rajčata
  • borůvky
  • hnědá rýže
  • quinoa
  • dýňová semínka
  • fazole, čočka, hrášek
  • losos
  • oříšky
  • Obecně také skvěle fungují i detoxikační programy, které pročistí tělo, a tím zlepší i kvalitu pleti.

Erica Julson uzavírá:

"Konzumace potravin bohaté na omega-3 mastné kyseliny, probiotika, zelený čaj, ovoce a zeleniny mohou být ochranou proti dalšímu rozvoji či zhoršování stavu akné. Vitamíny A, D a E, stejně jako zinek, mohou také pomoci zabránit akné."

.
.
Šeříková smoothie bowl s čokoládou

Šeříková smoothie bowl s čokoládou

Uvolnit občas tělo i mysl je opravdu důležité. Užijte si chvilku relaxu se skvělou smoothie bowl s lesním ovocem a čokoládou. Lesní plody jsou plné antioxidantů, které pročistí vaše tělo, čokoláda zklidní nervy a šeřík omámí vaše smysly. Dokonalá kombinace, co myslíte?

 

Šeříková smoothie bowl s čokoládou, lesními plody a špenátem

  • Doba přípravy: 10 minut
  • Náročnost: lehká
  • Množství: 1 porce

serikova_smoothie_bowl_recept

 

Ingredience:  

  • miska mražených lesních plodů
  • 3 kostky hořké čokolády
  • 2 hrsti špenátových listů
  • 100 ml rýžového mléka
  • lžička Blendea SUPERGREENS
.

 

Postup:

Lesní plody vložte do mixéru, přidejte omytý špenát a nastrouhanou hořkou čokoládu. Vše zalijte mlékem a důkladně mixujte.

Přidejte také  lžičku zelené směsi Blendea SUPERGREENS. Ta znásobí zdravotní benefity celé smoothie bowl. Hotovou misku dozdobte skořicí, sezamem, ovocem či květy.

TIP: Aby vaše smoothie bowl lahodila i vašemu oku, dozdobte ji kvítky šeříku. Krásně se vám rozvoní celá kuchyně. 

serikove_smoothie

 Lesní plody v kombinaci s čokoládou polechtají vaše chuťové buňky

 

Zdravotní účinky použitých surovin:

  • Lesní plody působí jako prevence proti stárnutí organismu a také chrání mozek. Borůvky posilují cévní systém, krevní oběh a prokrvení končetin. Maliny působí proti šerosleposti, zvyšují hustotu vlasů a udržují pružnější pleť. Také ale fungují jako afrodiziakum. Brusinky čistí močové cesty a jsou protizánětlivé.
  • Špenát nás zásobuje železem, vápníkem, hořčíkem a zinkem. Dále pak vitaminem A, B, C, D, E a B12. Je také bohatý na lutein a zeaxantin, které pomáhají předcházet ztrátě zraku. Zabraňuje působení škodlivých volných radikálů, pomáhá udržovat dobrý stav kardiovaskulárního aparátu a snižuje riziko infarktu. Zelené barvivo chlorofyl, které špenát obsahuje, má protizánětlivé, regenerační a očistné účinky
  • Čokoláda má také protizánětlivé účinky. Dále snižuje krevní tlak, chrání srdce, posiluje imunitní systém, zmírňuje stres a migrénu a je skvělá jako přísun rychlé energie. Kakaové máslo, které je v čokoládě obsažené, navíc působí blahodárně na pleť.
  • Rýžové mléko nahrazuje mléko kravské, nezpůsobí alergii a tělu dodá prospěšné živiny.
  • Zelená směs superpotravin Blendea SUPERGREENS povzbuzuje práci metabolismu, čistí tělo a posiluje imunitu. Vyzkoušejte ji a přesvědčte se o všech jejích účincích.
.
Podzimní hrušková smoothie bowl se zázvorem zahřeje v chladném dnu

Podzimní hrušková smoothie bowl se zázvorem zahřeje v chladném dnu

Po horkém létě přichází ochlazení, tělo je najednou vystaveno úplně jiným podmínkám a my musíme myslet hlavně na svůj imunitní systém. Abychom hned s první studenou frontou nenastydli, je potřeba zahřívat tělo jak zvenku, tak i zevnitř. Máme pro vás skvělý recept na zahřívací smoothie bowl, která posílí vaši imunitu i vaše zdraví.

 

Hřejivá smoothie bowl s ananasem, hruškou, banánem a zázvorem

  • Doba přípravy: 10 minut
  • Náročnost: lehká
  • Množství: 1 porce

hruskova_smoothie_bowl

 

Ingredience:  

  • 1/4 ananasu
  • 1 banán
  • 1 hruška
  • kousek zázvoru
  • šťáva z poloviny citronu
  • špetka skořice
  • 1/2 lžičky sezamových semínek
  • lžička Blendea SUPERGREENS
.

 

Postup:

Ananas oloupejte, rozkrájejte na čtvrtiny a jednu rozkrájejte na kousky. Banán oloupejte a také nakrájejte, hrušku omyjte a rozkrájejte na kousky. Všechno ovoce vložte do smoothie makeru. Citron také omyjte, rozpulte a vymačkejte šťávu přímo do mixéru.

Přidejte také kousek oloupaného zázvoru, lžičku skořice a případně i  lžičku zelené směsi Blendea SUPERGREENS. Hotovou misku dozdobte skořicí, sezamem, ovocem či jedlými květy.

TIP: Pro dochucení naší smoothie bowl jsme použili veganské koření s kurkumou, která také krásně zahřeje tělo zevnitř. 

hruskova_smoothie_bowl_recept

Skořice, zázvor i kurkuma jsou superpotraviny, které skvěle zahřejí vaše tělo

 

Zdravotní účinky použitých surovin:

  • Ananas čistí tělo a pomáhá mu shazovat přebytečná kila. Zároveň také zpomaluje stárnutí organismu. Podporuje imunitu i trávení, snižuje cholesterol a čistí trávicí trakt. Má dokonce pozitivní vliv na kvalitu vlasů, nehtů i pokožky.
  • Hrušky mají nízkou energetickou hodnotu, ale obsahují hodně vody, proto se doporučují při redukčních kúrách, ale také na srovnání žaludku nebo čistění krve. Díky vysokému obsahu draslíku působí blahodárně na srdce, obsahují také vysoké množství vitaminu C, který chrání imunitní systém.
  • Banány regulují hladinu cukru v krvi, zmírňují pocit hladu, pomáhají při trávení a podporují hubnutí. Zlepšují zdravotní stav ledvin, obsahují hodně vitaminu B6, vlákniny, naopak málo tuků. Také jsou zdrojem draslíku, který v těle slouží jako podpora látkové výměny a zrychlení metabolismu
  • Citrusy nás zásobují vitaminem C, čistí naše tělo, posilují imunitu, nabíjí nás energií a bojují s nadváhou. Podporují zdraví našeho srdce i trávicího traktu a snižují riziko vzniku rakoviny.
  • Zázvor bojuje především s chřipkou a nachlazením a obecně posiluje imunitní systém. Pomáhá také zmírňovat bolesti hlavy nebo zubů. Podporuje krevní oběh a snižuje cholesterol v krvi. Dobře funguje na nevolnost a podporuje hubnutí.
  • Skořice je antioxidant, takže zbavuje tělo škodlivých látek. Podporuje funkci mozku, snižuje hladinu cukru v krvi a má protizánětlivé účinky. Díky pozitivním účinkům na tlusté střevo dokáže odplavit z těla nadbytečné tuky, čímž snižuje hladinu cholesterolu. Tím pomáhá předcházet třeba onemocnění srdce.
  • Zelená směs superpotravin Blendea SUPERGREENS povzbuzuje práci metabolismu, čistí tělo a posiluje naši imunitu. Vyzkoušejte ji a uvidíte sami. 
.
Hlíva ústřičná - účinky, rizika a kompletní nutriční profil

Hlíva ústřičná - účinky, rizika a kompletní nutriční profil

V podrobném profilu superpotraviny Hlíva ústřičná zjistíte:

  • jak přesně vám hlíva ústřičná může zlepšit zdravotní stav a kondici
  • jaký je vliv hlívy ústřičné na hubnutí, krásu a vitalitu
  • jaký je kompletní výživový profil hlívy ústřičné
  • zda si hlívu ústřičnou můžete vypěstovat i sami doma

profil hlíva ústřičná

Dřevokazná houba hlíva ústřičná se nejčastěji využívá v kuchyni i léčitelství

hlíva ústřičná

Houba hlíva ústřičná se v kuchyni i léčitelství používá již po tisíciletí. Její zastánci ji užívají pro podporu imunity, vyrovnávání hladin cholesterolu, i jako pomocníka v boji proti rakovině. Možná dokonce čistí znečištěné životní prostředí po únicích ropy a absorbuje rtuť. Pro objektivní zhodnocení benefitů hlívy ústřičné je však zapotřebí více vědeckých důkazů.

 

Fakta o hlívě ústřičné

Věděli jste, že …

  • Houba hlíva ústřičná tvarem i barvou klobouku připomíná ústřice. I latinský název Pleurotus ostreatus odkazuje na ústřicovitý tvar hlívy ústřičné.
  • Hlíva ústřičná má mírnou chuť a patří k nejdelikátnějším houbám.
  • Hlíva ústřičná je dřevokazná houba, živí se mrtvou a rozkládající se hmotou. V přírodě ji na jaře a podzim můžete najít na živých i mrtvých stromech a padlých kmenech s tvrdým dřevem.
  • Hlíva ústřičná má bohatou historii používání kořenící před 3000 lety v čínské medicíně. Podle akupunkturního lékaře Christophera Hobbse (autor “Medicinal Mushrooms”) se používala zejména jako tonikum pro imunitní systém.

zlatá hlíva ústřičnáHlíva ústřičná je k dostání v několika barevných variacích, jako je například růžová nebo zlatá. V obchodě se nejčastěji setkáte s bílo-hnědou až šedou

  • Hlíva ústřičná je běžná přísada asijské kuchyně. Hlíva ústřičná se přidává do hotových jídel, nakládá se do octa a suší.
  • Hlíva ústřičná patří k houbám s nejvšestrannějším využitím. Snadno se kultivuje a pěstuje po celém světě.
  • Ročně se vypěstuje asi 2,5 milionu tun hlívy ústřičné.
  • Vůně hlívy ústřičné bývá často popisována jako sladká. Může připomínat anýz nebo lékořici.
  • Hlívu ústřičnou si můžete vypěstovat doma, najít ji v lese i na pultě obchodů. Roste po celém světě od mírného pásu po subtropické lesy.
  • Hned po žampionech a shiitake je hlíva ústřičná 3. nejčastěji pěstovanou houbou.
  • Hlíva se uměle pěstuje na špalcích dřeva v zemi i slámě.

TIP: Pro zcela jednoduchou konzumaci pro vás vyrábíme kapsle s extraktem z Hlívy ústřičné.

Jedna kapsle obsahuje 420 mg extraktu, ze kterého tvoří 30 % prospěšné beta-glukany. Pokud vám hlíva nechutná nebo ji nechcete zdlouhavě připravovat, denní dávku přijmete zcela prakticky a jednoduše v optimálním množství.

Klikněte na tlačítko níže a přidejte si kapsle s hlívou do košíku. Případnou objednávku vám doručíme do 2 pracovních dnů.
.

 

VIDEO: Jak pěstovat hlívu ústřičnou

VÍTE, ŽE hlíva ústřičná je jednou z mála masožravých hub? Živí se malými červíky (nematody) a bakteriemi.

 

Důležité informace o hlívě ústřičné

  • Známá také jako: mushroom oyster, Pleurotus ostreatus, hiratake
  • Krajina původu: Japonsko, Korea, Čína, Kérala, Indie, ČR, Slovensko, Anglie, Severní Amerika, Austrálie
  • Prodává se ve formě: tablety, kapsle, vařená, syrová, pokrmy, polévky, guláš, lihová tinktura, nakládaná, sušená, uzená, kvašená
  • Dostupnost v ČR a SR– ano

hlíva ústřičná mapaHlíva ústřičná se nejčastěji pěstuje v těchto oblastech

 

Předpokládané zdravotní účinky hlívy ústřičné

  • Antioxidační účinky hlívy ústřičné. Hlíva ústřičná obsahuje ergothionein. Podle studie z roku 2010 vedené potravinářskou výzkumníci Joy Dubost z Penn State se jedná o jedinečný antioxidant. Studie zjistila, že hlíva ústřičná má významné antioxidační vlastnosti chránící lidské buňky. 80 g hlívy ústřičné obsahuje 13 mg ergothioneinu. Vaření tuto hladinu nesnižuje.
  • Antibakteriální účinky hlívy ústřičné. Podle studie zveřejněné roku 1997 v časopise Journal of Agricultural and Food Chemistry jsou hlívy ústřičné antibakteriální. Studie zjistila, že hladinu bakterií  snižuje účinná látka benzaldehyd. Ta se na hlívě může tvořit jako reakce na stres.
  • Hlíva ústřičná pro celkové zdraví. Studie publikovaná v “Food Chemistry” dospěla k názoru, že je hlíva ústřičná bohatá na živiny a jako součást zdravé výživy pomáhá splnit doporučené denní dávky jednotlivých nutričních požadavků našeho těla.

hlíva ústřičnáKlobouky hlívy ústřičné mívají 5 - 35 cm

  • Hlíva ústřičná má podle studie z roku 2015 zveřejněné v časopise International Journal of Microbiology potenciál snižovat záněty a hladinu cholesterolu v lidském těle.
  • Nezisková organizace Matter of Trust v San Franciscu zkoumá potenciál hlívy ústřičné čistit znečištěné prostředí, dokonce i po únicích ropy.
  • Hlíva ústřičná přirozeně produkuje statin, který stimulací receptorů v játrech může snižovat špatný LDL cholesterol. Předběžné studie tuto souvislost sice prokázaly, zatím však není známo, kolik hlívy ústřičné je pro snížení cholesterolu potřeba denně jíst.
  • Hlíva ústřičná může pomáhat s bojem proti rakovině (například rakovina jater, sarkom a nádory tlustého střeva). Předběžné výzkumy poukazují na možný protinádorový potenciál polysacharidů z hlívy ústřičné. Polysacharid beta-D-glukan (izolovaný z hlívy ústříčné bývá nazývaný pleuran) může stimulovat imunitní systém a podpořit tak léčbu rakoviny. Kapsle s hlívou Blendea obsahují 30 % betaglukanů.
.

 

"V průběhu posledních padesáti let se postupně zjistilo, že jedlé houby obsahují látky, které potlačují výskyt rakoviny. Na Slovensku zjistili, že hlíva ústřičná ve stravě snížila množství nádorů v tlustém střevě u pokusných potkanů. Nejvíce se projevil účinek vlákniny plodnic, který na sebe vázal toxickou karcinogenní látku," komentuje mykoložka Anna Lepšová (red. upraveno a zkráceno)

  • Hlíva ústřičná může pomáhat také s kardiovaskulárními chorobami, kloubními i revmatickými onemocněními, astmatem, artritidou, osteoporózou, chronickými záněty, vyčerpáním a únavou, chřipkou, angínou, popáleninami, nachlazením, vysokými hladinami cukru v krvi, proti infekcím, hemeroidům, kornatěním tepen, zdravým věnčitých tepen srdce, regenerací buněk a zpomalovat stárnutí.
  • Hlíva ústřičná může pomáhat také s kožními problémy, jako je například akné, svědění kůže nebo ekzém.

 

Zdravotní a kulinářské využití hlívy ústřičné

Hlíva ústřičná jako součást zdravé výživy

Šálek hlívy ústřičné obsahuje asi 42 kalorií, což z ní dělá nízkokalorickou přísadu téměř jakéhokoliv jídla. Navíc je chutná a bohatá na živiny. Podle studie publikované ve “Food Chemistry” obsahuje významné množství zinku, železa, draslíku, vápníku, fosforu, vitamínu C, B1, B2, kyseliny listové a niacinu.

mladá hlíva ústřičnáKlobouky hlívy ústřičné připomínají ústřice. Mladé mají bochníkovitý tvar, s věkem rostou do šířky a zplošťují se

 

Hlíva ústřičná v kuchyni

S hlívou ústřičnou se můžete nejčastěji setkat v asijské kuchyni. Rychle se vaří, což z ní dělá ideální přísadu na pánev. Masité hlívové klobouky se přidávají do polévek, omáček, salátů i jako příloha k masu. Můžete si z ní připravit také přírodní smažené řízky, smaženici či nepravou dršťkovou polévku. Lze ji také sušit, konzervovat v nálevu, mléčným kvašením i uzením.

"V případě, že neradi užíváte doplňky stravy, neradi sbíráte houby, ale účinky hlívy ústřičné byste chtěli sami vyzkoušet, je možné tuto houbu pěstovat i v domácích podmínkách. Konzumují se především klobouky, ať už usušené nebo v nálevu. Je vhodnou surovinou do omáček i polévek," radí Markéta Obrovská z Ústavní lékárny IKEM (red. upraveno a zkráceno)

 

Hlíva může snižovat znečištění dané oblasti

Hlíva rozkládá materiály - dřevo, papír, kávu, a dokonce i ropné produkty. Je potenciálně účinná i při odstraňování organických vazeb v toxických chemikáliích ve znečištěných oblastech. Může snižovat dokonce i znečištění po úniku ropy a absorbovat rtuť. Taková houba je však poté samozřejmě nejedlá. Toto tvrzení však zatím není potvrzeno dostatečnými vědeckými důkazy.

VIDEO: Proces růstu hlívy ústřičné

 

Nutriční hodnoty hlívy ústřičné

100 g syrové hlívy ústřičné obsahuje zhruba tyto hodnoty (DDD = doporučená denní dávka):

Nutriční složky:
  • sacharidy - 60 % - 6,5 g - 2 % DDD
  • vláknina - 2,3 g - 9 % DDD
  • tuky - 9 % - 0,4 g - 1 % DDD
  • omega-6 mastné kyseliny - 40 mg
  • bílkoviny - 31 % - 3,3 g - 7 % DDD
  • 43 kalorií (180 kJ) - 2 % DDD
  • voda - 88,8 g
  • popel - 1 g
Vitamíny:
  • vitamín A - 48 IU - 1 % DDD
  • thiamin - 0,1 mg - 8 % DDD
  • riboflavin - 0,3 mg - 21 % DDD
  • niacin - 5 mg - 25 % DDD
  • vitamín B6 - 0,1 mg - 6 % DDD
  • folát - 27 mcg - 7 % DDD
  • kyselina pantothenová - 1,3 mg - 13 % DDD
  • cholin - 48,7 mg
  • betaine - 12,1 mg
Minerály:
  • vápník - 3 mg - 0 % DDD
  • železo - 1,3 mg - 7 % DDD
  • hořčík - 18 mg - 5 % DDD
  • fosfor - 120 mg - 12 % DDD
  • draslík - 420 mg - 12 % DDD
  • sodík - 18 mg - 1 % DDD
  • zinek - 0,8 mg - 5 % DDD
  • měď - 0,2 mg - 12 % DDD
  • mangan - 0,1 mg - 6 % DDD
  • selen - 2,6 mcg - 4 % DDD

 

Dávkování a užívání hlívy ústřičné

Kapsle s hlívou Blendea obsahují 420 mg extraktu z hlívy, z nějž 30 % tvoří prospěšné beta-glukany.

Pokud vám hlíva nechutná nebo ji nechcete zdlouhavě připravovat, denní dávku přijmete zcela prakticky a jednoduše v optimálním množství.

Klikněte na tlačítko níže a přidejte si kapsle s hlívou do košíku. Případnou objednávku vám doručíme do 2 pracovních dnů.
.

 

Doporučené denní dávkování hlívy zatím lékařsky stanoveno nebylo. Než začnete užívat doplňky stravy s hlívou (nejčastěji se prodávají sušené hlívové extrakty přidávané do tablet, či ve formě kapslí v kombinaci s rakytníkovým olejem), poraďte se s lékárníkem nebo lékařem a pečlivě dodržujte pokyny na obale přípravku.

Obecně se pro posílení imunity doporučuje 5 - 10 g sušené hlívy denně v čaji nebo polévce či 50 - 100 g hlívy čerstvé.

mladá hlíva ústřičnáPlodnice hlívy ústřičné obvykle tvoří bohaté trsy

 

Nežádoucí účinky hlívy ústřičné

Pokud  hlívu ústřičnou jíte poprvé, buďte opatrní a zkuste nejprve malé množství. Některé lidi z ní může bolet žaludek, jiní mohou být alergičtí na její spory.

Hlíva ústřičná obsahuje malé množství látky arabitol, která může vyvolat střevní potíže a průjem.

Používání hlívových doplňků stravy nejdříve konzultujte se svým lékařem.

hlíva ústřičná z lesaHlívu ústřičnou si můžete nasbírat i v lese. Pozor však na správné určení této houby

 

Kdo by hlívu ústřičnou užívat neměl?

Těhotné, kojící ženy a hlíva ústřičná

Účinky hlívy ústřičné ještě nebyly dostatečně vědecky prozkoumány. Zejména těhotné a kojící ženy by proto pravidelnou konzumaci větších množství hlívy ústřičné a doplňků stravy s hlívou měly konzultovat s lékařem.

jídlo s hlívou ústřičnouHlíva ústřičná konzumovaná jako běžná potravina je pro zdravé dospělé pravděpodobně bezpečná

 

S jakými léky hlívu ústřičnou neužívat?

Pokud užíváte nějaké léky, konzultujte větší konzumaci hlívy ústřičné nebo hlívových doplňků stravy nejdříve s vaším lékařem. V současné době není známo, jaké účinky léků hlíva ústřičná ovlivňuje.

"Hlíva by se neměla užívat v kombinaci s některými léky, které se používají v terapii zvýšené hladiny cholesterolu," varuje lékárník Tomáš Florian (red. upraveno a zkráceno)

VIDEO: Hlíva ústřičná v lese

 

Hlíva ústřičná a FAQ - často kladené dotazy

Sbírání hlívy ústřičné

Můžu hlívu ústřičnou sbírat v lese?

Ano, najít ji můžete na ztrouchnivělém tvrdém dřevě (například dub, buk, vrba, ořešák, bříza, topol, javor, osika, jilm nebo jeřabina) na podzim nebo jaře. Hlíva má však několik druhů, které od té ústřičné nejdou snadno rozpoznat. Doporučujeme proto poprosit o kontrolu někoho, kdo se ve sběru hub dobře vyzná. Třeba hlíva olivová je dokonce jedovatá.

Jakou hlívu můžu v Česku sbírat?

Zejména v lužních lesích narazíte kromě hlívy ústřičné na jedlou hlívu miskovitou, hlívu holubí a hlívu žloutnoucí.

Co s hlívou ústřičnou, kterou si přinesu z lesa?

Hlíva ústřičná bývá domovem brouků, takže ji dobře otřete a vyčistěte. Můžete ji uvařit rovnou, nebo usušit na později.

 

Příprava hlívy ústřičné

Jak hlíva ústřičná chutná a do jakých pokrmů se hodí?

Hlíva ústřičná má jemnou ořechovou chuť. Nejlépe chutná v polévkách, ragú, guláši a omáčkách.

Můžu konzumovat i třmen hlívy ústřičné?

Běžně se konzumují pouze klobouky. Třmen hlívy ústřičné obsahuje nejvíce prospěšných látek, ale je tuhý. Dá se však usušit a rozemlít na aromatické houbové koření.

Jak hlívu nejjednodušeji připravit?

Hlíva ústřičná je připravená velmi rychle. Nejjednodušší je rychle ji osmahnout na olivovém oleji s kořením podle vaší chuti. Doporučujeme přidat zejména česnek.

Můžu jíst hlívu ústřičnou syrovou?

Ano, někteří odborníci to doporučují. Nejvyšší koncentrace prospěšných látek je v jejím třeni. Syrovou ji můžete přidat například do salátů, smaženice či pomazánek.

 

Pěstování hlívy ústřičné

Co potřebuji k pěstování hlívy ústřičné?

Řezanou pšeničnou slámu, PE pytel a čerstvou hlívovou sadbu.

Kde mi hlíva nejlépe poroste?

Pro pěstování hlívy ústřičné je nejlepší místo se stálou teplotou 8 - 18 °C, vysokou vzdušnou vlhkostí, dobře větrané a s rozptýleným denním světlem.

 

Praktické informace

Jak hlívu ústřičnou v obchodě vybrat?

Vybírejte takovou hlívu ústřičnou, která je pevná, není příliš suchá, ani mokrá. Neberte hlívu ztrácející barvu nebo s podivným zápachem.

Je hlíva zelenina?

Nikoli, hlíva ústřičná je houba.

Můžou hlívu ústřičnou jíst děti?

Hlíva ústřičná patří mezi tvrdé houby, vždy ji proto důkladně uvařte. Houby z lesa by děti do 5 let jíst neměly vůbec (kvůli možné kontaminaci těžkými kovy), houby z obchodu můžete v menším množství do dětského jídelníčku i dříve (od 2 - 3 let).

.
Šťavnatý veganský rebarborový koláč s Vegan proteinem

Šťavnatý veganský rebarborový koláč s Vegan proteinem

Sladko-kyselá chuť? Takový je rebarborový koláč. Možná nevypadá rebarbora krásně a nedáte si jí jen tak, ale v koláči nebo buchtě je šťavnatá a ve spojení se sladkým se její chuť vyváží. Recept je zcela veganský.

 

Šťavnatý rebarborový koláč s Vegan proteinem

rebarborovy_kolac_recept

 

  • Doba přípravy: 15 minut + 35 minut pečení
  • Náročnost: lehká
  • Množství: 6 kousků - pekáček 18x16 cm

 

Ingredience:

  • 1 hrnek pohankové mouky
  • 1 odměrka třtinového cukru
  • 1 a 1/4 hrnku sojového mléka
  • 1 lžička skořice
  • 3 stonky rebarbory nebo kompotu
  • 1 odměrka Blendea Vegan protein
.

rebarborovy_kolac_recept_suroviny 

 

Postup:

Nejprve si omyjeme rebarboru a předehřejeme si troubu na 180°C. Pokud má rebarbora více dřevnaté stonky, můžeme je oškrábat. V míse smícháme mouku se skořicí, Vegan proteinem a třtinovým cukrem.

Postupně přiléváme mléko až nám vznikne krásná konzistence. Těsto vložíme do pekáčku vyloženým pečícím papírem. Ozdobíme rebarborou a dáme do trouby na cca 30 - 35 minut. Po 10 minutách můžeme buchtu potřít rozpuštěným máslem ghí. Po upečení můžeme posypat moučkovým třtinovým cukrem.

rebarborovy_kolac

 

Myslete na zdraví:

    • Rebarbora detoxikuje organismus, podporuje metabolismus. Počítá se mezi přírodní projímadla. Váže na sebe dobře tuk a je tak účinná v boji s nadváhou.
    • Sojové mléko má nízký obsah škrobu, je tím mnohem vhodnější pro diabetiky. Sojové mléko neobsahuje laktózu a je přirozeně bezlepkové.
    • Blendea Vegan protein regeneruje svaly, dodává energii, posiluje vlasy, nehty i pokožku.
.
Veganské proteinové lívance s karobovou polevou

Veganské proteinové lívance s karobovou polevou

Pokud přemýšlíte, jak si zpříjemnit prázdninové dny, mám pro vás skvělý tip. Zkuste si na snídani udělat tyto proteinové lívance s Blendea Vegan proteinem a odstartujte svůj den plní energie. Lívance jsou hezky vláčné a skvěle zasytí, takže jsou vhodné i jako snídaně například před delší letní procházkou. Tak pojďme na to.

 

Veganské proteinové lívance s karobovou polevou

veganske_livance_s_blendeou_recept
 

Ingredience na 1 porci:

  • 50g cizrnové či jakékoliv jiné mouky
  • 1 lžíce lněných semínek + 3 lžíce vody
  • 1 lžička prášku do pečiva
  • 1 lžička agáve sirupu
  • 100ml rostlinného mléka
  • 1 lžička skořice
  • kokosový olej dle potřeby
  • 2 lžíce karobu + 4 lžíce rostlinného mléka
  • 1 odměrka Blendea Vegan protein
.

 

veganske_livance_recept

Vše je naprosto zdravé a smlsne si každý veganský jazýček

 

Postup:

Nejdříve si smícháme lněná semínka s vodou a necháme chvíli odležet, aby se voda do semínek vsákla. Mezitím si v misce smícháme mouku se Vegan proteinem, skořicí a práškem do pečiva, a ke směsi přidáme rostlinné mléko, lněná semínka a agáve sirup. Vše romícháme a lívance poté smažíme na kokosovém oleji.

Mezitím si připravíme polevu smícháním karobu s rostlinným mlékem, kterou pak na lívance nalejeme. Poté lívance už jen nazdobíme např. banánem a borůvkami a můžeme podávat. Dobrou chuť.

.

 

Účinky použitých surovin:

  • Lněná semínka obsahují velké množství vlákniny a jsou skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin. Dále také obsahují kvalitní rostlinné bílkoviny a mnoho vitamínů jako např. vitamíny B, C a E. Mimo to jsou také zdrojem železa, draslíku, vápníku a hořčíku. Dále velmi pomáhají při potížích s trávením, problematickou pletí a jako prevence proti virovým onemocněním.
  • Rostlinná mléka jsou skvělou náhradou za mléko a jogurty kravské, protože oproti němu jsou vysoce zásadotvorné a pomáhají tak udržovat optimální pH krve. To má obrovský vliv na prevenci mnoha onemocnění jako je rakovina, srdeční onemocnění, infekční choroby apod. Dále obsahují až 4 gramy bílkovin na 100 g, což je mnohdy více, než obsahuje krabicové kravské mléko nebo jogurt. Většina z nich je také obohacena o vápník a má ho tedy stejné množství na 100 g jako právě zmiňované kravské mléko.
  • Cizrnová mouka je vyrobena ze syrové cizrny, je tedy přirozeně bezlepková a navíc obsahuje velké množství bílkovin.
  • Kokosový olej je velmi lehce stravitelný, pomáhá se špatným trávením nebo nadýmáním a podporuje látkovou výměnu v organismu, takže zrychluje metabolismus. Tím také posiluje imunitní systém, čemuž pomáhá i vysoký obsah kvalitních tuků.
  • Blendea Vegan protein regeneruje svaly, dodává energii, posiluje vlasy, nehty i pokožku.