Blog, Strana 42

Smoothie bowl plná ovoce a vitamínů

Smoothie bowl plná ovoce a vitamínů

Dopřejte si plnou misku zdraví a vitamínů, vyzkoušejte dnešní smoothie bowl z avokáda, jablka, hrušky a kiwi. Dozdobte ji borůvkami a brusinkami, které jsou plné antioxidantů.

Takhle miska vás nakopne, doplní vám energii, a navíc vám jistě zachutná.

 

Smoothie bowl z avokáda, jablka, hrušky a kiwi

ovocna_smoothie_bowl

  • Doba přípravy: 15 minut
  • Náročnost: lehká
  • Množství: 1 porce

 

Ingredience:  

  • 1/2 avokáda
  • 1 zelené jablko
  • 1 hruška
  • 1 kiwi
  • hrst borůvek
  • hrst brusinek
  • trochu sušeného kokosu
  • lžička Blendea SUPERGREENS
.

 

Postup:

Avokádo rozpulte, zbavte slupky a nakrájejte na kousky. Jablko a hrušku omyjte a taktéž nakrájejte. Kiwi oloupejte, rozpulte a spolu s dalšími ingrediencemi vložte do smoothie makeru. Ingredience rozmixujte dohladka. Aby byla vaše smoothie bowl ještě zdravější, určitě do něj přisypte i lžičku zelené směsi Blendea SUPERGREENS. 

TIP: Borůvky a brusinky jsou skvělými antioxidanty, proto s nimi při zdobení své misky nešetřete. Případně je celé přimíchejte přímo do smoothie. 

ovocna_smoothie_bowl_recept

Tahle kombinace zelených superpotravin vám zaručí svačinku nabitou vitamíny. Na jaře velice vhodné.  

 

Účinky použitých surovin:

  • Avokádo je nabité živinami, vlákninou a draslíkem. Obsahuje důležité antioxidanty a je zdravé na srdce.
  • Jablko posiluje imunitní systém, má antioxidační účinky a příznivě ovlivňuje naši zažívací soustavu.
  • Hruška čistí střeva a pomáhá z těla vylučovat těžké kovy a další jedovaté látky.
  • Kiwi urychluje látkovou výměnu, takže se díky němu naše tělo rychle čistí. Navíc obsahuje velké množství vitaminu C, B1, B2, B6 a A.
  • Zelená směs superpotravin Blendea SUPERGREENS posiluje organismus i zdraví.  Vyzkoušejte ji a objevte její účinky. 
.
Přerušovaný půst - kompletní MANUÁL pro začátečníky + ROZHOVOR se specialistkou

Přerušovaný půst - kompletní MANUÁL pro začátečníky + ROZHOVOR se specialistkou

Internetem se prakticky celoročně šíří výzvy k detoxům a hubnutí. Také jste si toho všimli?

Čím dál tím více začíná být populární téma půstů a jejich různých verzí. Mě zaujal právě přerušovaný půst. V rozsáhlém článku, který je plný zahraničních zdrojů, studií i publikací, se dozvíte:

  • Co to jsou půsty obecně,
  • co přesně je přerušovaný půst,
  • jaké druhy přerušovaného půstu existují a jak je dodržovat,
  • jaké jsou jeho zdravotní benefity
  • a další praktické rady.

Na často kladené otázky v článku odpovídá výživová specialistka Ing. Hana Střítecká, DiS, Ph.D. Dodatečné dotazy nám můžete klást v komentářích :)
prerusovany_pust

 

Co je to půst?

Všeobecná definice říká, že půst znamená fungování lidského těla bez jídla případně i pití po určitou dobu. Může se jednat o zdržení se jídla po určitou dobu či jen pití ovocných a zeleninových šťáv.

Správně provedený půst může tělu přinést zdravotní výhody v podobě snížení stupně obezity či zlepšení kardiovaskulárního systému. Může dojít k rychlejší regeneraci těla a také může dojít ke stimulaci protistárnoucích procesů.

Portál Česká ordinace přibližuje půst jako čas, ve kterém člověk nepřijímá pevnou potravu, pouze pije vodu. Občas se také můžeme setkat se záměnou půstu za dietu. Jedná se však o mylné tvrzení. Při půstu dochází k zpomalování až postupnému zastavení činnosti žaludku. Při dietě nikoliv.

Podpořte půst, hubnutí i detoxikaci těla zelenou směsí superpotravin Blendea SUPERGREENS

Blendea SUPERGREENS obsahuje komplex 5 zelených superpotravin nabitých zdraví prospěšnými živinami. Není přípravkem na hubnutí, přesto vám však může dopomoct k vysněné postavě i pevnému zdraví. Extra dávku důležitých živin a minerálů oceníte nejen při přerušovaném půstu, kdy jich do těla dostáváte ještě méně než obvykle.

  • SUPERGREENS urychluje metabolismus, zlepšuje zažívání a čistí trávicí soustavu.
  • Vysoký obsah vlákniny tlumí pocit hladu.
  • Stimuluje tělo k lepšímu hospodaření se živinami.
.

Přerušovaný půst

Přerušované půsty nejsou dietou, ale způsobem stravování. Při této metodě se nezmění to, co jíte, ale změní se čas, kdy budete jíst.

Samotné pojmenování tohoto typu půstu pochází z anglického Intermittent Fasting. Setkat se také můžete i s názvem přerušované hladovění

Nejčastějším cílem, proč lidé s půsty začínají, je potřeba snížit množství tělesného tuku a ztráta kilogramů.

Jak je možné, že díky přerušovanému půstu lidé hubnou?

Během této metody je nutné rozlišení dne na dvě časová období - fáze krmení (tedy kdy jím a poté trávím) a fáze hladu (tedy využívám v těle uložených zásob). Období krmení trvá většinou 6-8 hodin.

vysledky_prerusovaneho_pustu

Colleen Whitson a její výsledky přerušovaného půstu

Po uplynutí této doby tělo přechází do stavu, který se nazývá tzv. post-absorpční. Obvykle trvá 8-12 hodin po posledním požitém jídle. V tomto momentě se bude tělo nacházet ve fázi hladovění.

Pro tělo je mnohem jednodušší spalovat tuk ve fázi hladovění, protože není aktivní inzulín. V tomto momentě je možné se zbavit i těžce nepřístupného tuku, který normálně během doby krmení jde jen těžko spálit.

Podpořit odbourávání zásob tuku můžete i cvičením v době hladovění, svaly si z něj totiž budou po vyčerpání glykogenových zásob tvořit energii.

Šéf laboratoře neurověd z amerického Národního ústavu pro výzkum stárnutí Mark Mattson (převzato ze zdravotnickydenik.cz)

"Po většinu naší historie jsme určitě nejedli třikrát denně a mezi tím nějakou tu přesnídávku. Náš organismus se vyvíjel tak, aby vydržel období s nedostatkem potravy.

U myší vede hladovění k účinnější mentální funkci a k větší pozornosti a jeho účinky trvají jeden nebo dva týdny. Jestliže jíme méně, nevede to k témuž účinku. Když konzumujeme tři jídla za den, byť s nižším množstvím kalorií, obnovují se vždy energetické rezervy.

A tak i když jsme třeba šest hodin bez jídla, nevede to k žádnému zvýšení ketonů, k němuž dochází jedině tehdy, když tělo spotřebovává tuky jako zdroj energie."

TIP: Zařaďte do svého plánu také cvičení během doby, kdy máte nejnižší hladinu inzulinu, a tedy brzy ráno.

prerusovany_pust_a_sport

Rozhovor o přerušovaném půstu s doktorkou Lenkou Fejfarovou

Oslovila jsem praktickou lékařku pro dospělé, MUDr. Lenku Fejfarovou, která vyjádřila svůj názor k přerušovanému půstu:

Paní doktorko, po jakou dobu doporučujete dodržovat přerušovaný půst tak, aby byl znatelný nějaký efekt pro tělo?

Přerušovaný půst či půst jakýkoliv je velmi individuální záležitost. Tedy dle mého názoru nelze doporučit délku půstu obecně. Záleží na mnoha faktorech např. bude jistě hrát roli: věk, BMI, pracovní zařazení, onemocnění, chronické užívání léků atd…

Reakce těla na jakoukoli změnu ve stravování je velmi individuální, stejně tedy i doba nutná k úbytku tukové tkáně. Ideální je tedy zvolit režim, který tělu nejlépe vyhovuje a dodržovat ho dlouhodobě. Samozřejmě je nutné reagovat při jakékoli změně týkající se zdravotního stavu či fyzické i psychické zátěže a přizpůsobit se též pracovnímu nasazení.

Jaké klady přerušovaného půstu byste vyzdvihla?

Jakákoliv snaha, která vede k zamyšlení, co jíme a jaký dopad má strava na náš organismus a na naše zdraví, je přínosem.

Klady půstu vidím pouze u lidí, kteří jsou disciplinovaní, jsou rozhodnutí pro změnu životního stylu a režimu.

U režimu přerušovaného půstu vidím jako pozitivum nenásilné a pravidelné odlehčení těla spojené s očistou organismu bez pocitu hladu.

Pro koho metoda přerušovaného půstu není vhodná?

Nelze doporučit rozhodně půst lidem, kteří mají těžkou fyzickou práci, psychické vypětí, chronické onemocnění, například diabetes, dětem, gravidním ženám či seniorům. Půst rovněž není vhodný pro skupinu osob, které jsou  například na terapii nesteroidními antirevmatiky, antibiotiky, kortikoidy  a mnoho a mnoho dalších léků by se našlo.

 Za odpovědi děkuji MUDr. Lence Fejfarové, praktické lékařce pro dospělé.

Metody přerušovaného půstu

Vzhledem k popularitě přerušovaného půstu bylo navrženo několik různých metod jeho dodržování. Všechny mohou být při správném provedení účinné, avšak záleží na jedinci, který princip mu bude vyhovovat nejlépe. V následujících bodech je popsáno 6 populárních způsobů, jak provádět přerušovaný půst, které zveřejnil magazín o zdravém životním stylu Healthline.

Metoda 16/8: postění po dobu 16 hodin denně

přerušovaný půst, metoda 16/8

Tato metoda vymezuje během dne dvě časová okna, tzv. dobu krmení a postění. Každodenní půst pak trvá po dobu 14-16 hodin a doba okna pro přijímání potravy je stanovena na 8-10 hodin.

Do jídelního okna je možné zahrnout 2, 3 nebo i více jídel. Tato metoda je jedna z jednodušších. V praxi znamená nejíst nic po večeři a vynechat snídani. Například pokud dojíte své poslední jídlo ve 20:00 a pak nejíte do 12:00 následujícího dne, pak jste technicky nastavily půst 16/8.

V rámci pitného režimu je doporučené pít vodu, kávu a jiné nekalorické nápoje, což také může utlumit úroveň hladovění. Jednou z nejdůležitějších zásad ale je dodržování zdravé výživy a tedy ne sníst cokoli, co nás napadne.  Jestliže člověk bude jíst nezdravé potraviny nebo nadměrné množství kalorií, metoda nebude fungovat tak, jak má.

Začali jste s metodou 16/8, chcete udělat další krok vpřed a zároveň na 24 hodinový půst se necítíte? Nevadí! Zkuste metodu 4/20, tedy 20h půst a 4h okno pro krmení. Metody přerušovaného půstu nemají žádná pevná pravidla, jen doporučení.

TIP: Pokud s půstem začínáte, rozhodně se nezaměřujte na čas. Jde o jednu z hlavních chyb začátečníků. Snažte se vyplnit svůj celý den aktivitami tak, aby se vaše hlavní myšlenky neubíraly směrem k jídlu. Nebuďte otrokem jídla, užívejte si běžný den naplno.

Metoda 5:2, půst dva dny v týdnu

přerušovaný půst, metoda 5:2

Tato metoda zahrnuje zdravé stravování 5 dní v týdnu a následné omezení kalorií během 2 dnů. Metoda bývá někdy nazývána rychlou stravou. Během doby postění (dva dny v týdnu, obvykle víkend) se doporučuje ženám sníst 500 kcal a mužům 600 kcal denně.

V praxi to to znamená, že například od pondělí do pátku se stravujete zcela normálně a během víkendu každý den přijmete dvě malá jídla každé v hodnotě 250 kcal. Jedná se tedy než o klasický půst o metodu kalorické restrikce.

Metoda 24 h

přerušovaný půst, metoda 24 h

V tomto případě se jedná o princip dvacetičtyřhodinového půstu, a to jednou  za týden. Půst začíná poslední večeří a končí večeří následující den.

Pokud si tedy připravíte večeři v pondělí v 19h a nebudete jíst až do následujícího dne do 19h, pak jste zrealizovali 24hodinový půst. Je na každém, jak si tento den naplánuje. Není důležité, zda se bude začínat  snídaní, obědem nebo večeří - účinek je stejný.

Pokud se lidé postí s cílem zhubnout, je velmi důležité, aby tělo v období, kdy přijímají potravu, bylo plnohodnotně živeno. Je nutné myslet na správnou a vyváženou stravu, která by měla obsahovat ve správných poměrech všechny makroživiny, tedy bílkoviny, sacharidy a tuky. Voda, káva a jiné nekalorické nápoje jsou během postění dovoleny.

Tento princip může být pro mnoho lidí poměrně obtížný. Všeobecně se doporučuje začít s jednodušším druhem půstu (například 16/8), a potom zkusit přejít na tuto metodu. Pokud se přeci jenom pro tuto metodu rozhodnete, nutná dávka sebedisciplíny bude rozhodně potřeba.

Půst každý druhý den

přerušovaný půst každý druhý den

Existuje několik verzí této metody. Některé z nich umožňují příjem přibližně 500 kcal v době krmení.

Pro začátečníky to není vhodná varianta, protože člověk doslova hladoví několikrát do týdne, což už není příjemné a z dlouhodobého hlediska pravděpodobně neudržitelné.

Tyto metody by s sebou měly nést i úpravu denního režimu a například i meditace. Rozhodně je nemůže podstupovat člověk, který denně těžce manuálně pracuje.

Dieta bojovníka

přerušovaný půst, metoda dieta bojovníka

Tato metoda vyjadřuje postění během celého dne a naopak obrovskou dávku jídla během noci. Během doby postění je dovoleno jíst malé množství tepelně neupraveného ovoce a zeleniny.

Následuje jedna velká porce jídla v noci. Bojová strava byla jednou z prvních “diet”, která zahrnovala formu přerušovaného půstu. Tuto metodu je vhodné kombinovat s Paleo dietou.

CO JE TO PALEO DIETA? Paleo strava je primárně složena z tuků, bílkovin a menšího množství sacharidů, které jsou získané ze sezónního ovoce a zeleniny. Paleo strava tedy odkazuje na konzumaci základních potravin a je založena na vysokém podílu zdravých tuků.

Spontánní přeskakování jídla

přerušovaný půst, metoda spontánní přeskakování jídla

Dle této metody je nejjednodušší přeskočit jídlo z času na čas, když se člověk necítí hladový nebo je příliš zaneprázdněný uvařit. Metoda považuje za mýtus tvrzení, že lidé potřebují jíst každých několik hodin. 

V praxi to znamená, že pokud člověk nemá během rána hlad, snídani vynechá a během dne spontánně sní například oběd a večeři. Řídí se svým instinktem. V tom případě se jedná v podstatě o přerušovaný půst. Opět je ale nutné dodržet pravidlo zdravých a prospěšných potravin tak, aby tělo dostalo všechny potřebné živiny.

VIDEO: Květka vysvětluje princip přerušovaného půstu

Zdravotní benefity přerušovaného půstu

Přerušovaný půst může pomoci snížit hmotnost a redukovat vnitřní tuk

Většina lidí přerušovaný půst zkouší právě s cílem zhubnout. Krátkodobé hladovění zvyšuje rychlost metabolismu až o 14 %. Právě rychlejší metabolismus pomáhá tělu spálit ještě více kalorií. Přerušovaný půst může způsobit úbytek hmotnosti o 3-8 % během 3-24 týdnů a to zejména tuku uloženého v oblasti břicha, tzv. viscerální tuk.

Magazín o kulturistice zveřejnil tvrzení opřené o studie, které zmiňují, že úbytek tuku je v tomto případě velice snadný díky omezenému počtu zkonzumovaných kalorií během dne.

CO JE VISCERÁLNÍ TUK?

Viscerální tuk, nebo-li tuk útrobní je tuk, který se ukládá v oblasti břicha, okolo orgánů a proto je nebezpečný. Tento druh tuku někdy nebývá vidět na první pohled.

Půst snižuje riziko vzniku diabetu druhého typu

Diabetes meliitus (DM II.typu) se v posledních desetiletích stal rozšířeným onemocněním. Hlavním rysem je hladina cukru v krvi v souvislosti s inzulínovou rezistencí. Právě přerušované hladovění může snižovat inzulinovou resistenci omezeným příjmem glukózy a tedy nižším a méně častějším vyplavováním inzulinu, což snižuje i riziko rozvoje následného DM II. typu.

Studie ukázaly, že při procesu přerušovaného půstu hladina cukru nalačno v krvi  byla snížena o 3 až 6 %, zatímco hladina inzulinu byla snížena o 20-31 %. Přerušované hladovění může být vysoce účinné u osob ohrožených vznikem DM II. typu.

ČTĚTE TAKÉ: Dieta při cukrovce není nudná ani stereotypní.

prerusovany_pust_a_cukrovka

Přerušovaný půst může snížit riziko DM II. typu

Přerušovaný půst snižuje oxidační stres a záněty v těle

Oxidační stres vede ke stárnutí a mnoha chronickým chorobám. Při nedostatečné antioxidační ochraně těla vznikají nestabilní molekuly, které nazýváme volné radikály. Ty reagují s jinými důležitými molekulami (např. DNA, buněčnými membránami a pod.) a poškozují je. Několik studií prokázalo pozitivní vliv přerušovaného půstu na zvyšování odolnosti těla v boji proti oxidačnímu stresu.

Snižuje riziko výskytu srdečních onemocnění

Jedním z největších strašáků současnosti jsou onemocnění kardiovaskulárního systému. Zařazením přerušovaného půstu lze eliminovat rizikové faktory, které jsou s tímto druhem onemocnění spojeny nebo mohou zvyšovat pravděpodobnost jeho výskytu.

Přerušovaný půst může pomoct upravit krevní tlak, snížit hladinu celkového LDL cholesterolu, triglyceridů a hladinu cukru v krvi, což jsou věci řazené mezi tzv. ovlivnitelné rizikové faktory, často vedoucí k srdečním onemocněním.

prerusovany_pust_snizuje_riziko_onemocneni_srdce

Onemocnění srdce a cév je jednou z nejčastějších příčin úmrtí

Snižuje riziko vzniku některých typů rakoviny

Proces přerušovaného půstu vyvolává procesy buněčné obnovy, dochází k tzv. odstraňování odpadu. Tento proces může poskytnout ochranu před několika nemocemi, včetně rakoviny.

Pro rakovinu je charakteristický nekontrolovatelný růst buněk. U hladovění bylo několikrát prokázáno, že má několik příznivých účinků na metabolismus, které mohou vést ke snížení rizika rakoviny. Zároveň mohou zmírnit vedlejší účinky chemoterapie.

Zde je ale nutná velká pozornost, aby již dost vyčerpané tělo nemocí nebylo ještě více vyčerpáno nedostatkem příjmu kvalitní potravy s dostatkem všech potřebných živin.

Podporuje funkce mozku

Snížený oxidační stres a záněty zlepšují i celkovou produktivitu a zdraví mozku. Hlavní příčinou je však celkové zlepšení metabolických vlastností lidského těla. Přerušovaný půst může zvýšit růst nových nervových buněk a tím podpořit funkci mozku.

Martin Matoulek z III. Interní kliniky 1. Lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice Praha pro irozhlas.cz

"Půst znamená, že se odříkáme některých jídel, která velmi zatíží náš gastrointestinální trakt a u kterých spotřebujeme spousty energie na zpracování potravy. Tím se nám uvolní možnost nebo energie pro práci mozku."

prerusovany_pust_pro_podporu_mozku

Lepší produktivitu mozku ocení především ti, kteří potřebují nutnou dávku koncentraci při své práci nebo studiu

Přerušovaný půst prodlouží váš život

Vědci dlouho zkoumali vztah mezi omezením kalorií a prodloužením života. Z logického hlediska to může dávat smysl. Každý z nás chce určitě žít co nejdéle plnohodnotný život ve zdraví. Vědecká studie  z roku 2006 tento vztah potvrdila. Přerušovaný půst může opravdu váš život prodloužit.

Mezi faktory, které zkracují život, patří nezdravý životní styl, obezita, kouření, obžerství, stres, alkohol a další. Vyvarujte se jim.

Pro koho přerušovaný půst není vhodný?

  • děti a dospívající mládež
  • osoby citlivé na poklesy hladiny cukru v krvi
  • osoby s podváhou
  • těhotné a kojící ženy
  • osoby těžce nemocné nebo v rekonvalescenci po těžké nemoci/úrazu

prerusovany_pust_ucinky_a_vyhody

Zdravotní účinky přerušovaného půstu

Jak začít s přerušovaným půstem?

  • Začněte pomalu a jednoduše. Není kam spěchat. Ze začátku nebude nic dokonalé.
  • Respektujte své tělo.
  • Metoda 16/8 se provádí každý den. Vytvořte si z ní stravovací zvyk.
  • Stanovte si konkrétní čas, ve kterém budete jíst během stravovacího okna.
  • Obvykle vynecháte jedno až dvě jídla z vašeho dne. Správně byste měli získat stejný počet kalorií, jako bez vynechání snídaně. Je tedy nutné zvýšit porci některého z přijímaných jídel.
  • Sledujte se a pečlivě poznávejte své vlastní pocity. Pokud vám to pomůže, zapisujte si je.
  • Časem můžete přidat i různé druhy cvičení. Nebudete tak ztrácet svalovou hmotu.
  • Během prvních dnů je možné, že se dostaví bolest hlavy jako abstinenční příznak vynechání jednoho z jídel. Pijte větší množství vody.
  • Během přerušovaného půstu dodržujte pitný režim v podobě nekalorických nápojů. Pijte vodu a bylinné čaje, kávu bez mléka. Jako nakopávač energie můžete použít i směs Blendea SUPERGREENS.
  • Stravovací okno neznamená obžerství. Jídlo by mělo být nutričně vyvážené a plnohodnotné.
  • Přerušovaný půst lze pojmout jako krátkodobý experiment nebo i jako několikatýdenní redukční dietu či jako dlouhodobý stravovací plán.

Intermitten Fasting, nebo-li přerušovaný půst, je častým terčem diskuse a kritiky odborníků. Jedna část odborníků hodnotí IF jako pouhý trend moderní doby, druhá část odborníků dokládá svá tvrzení studiemi o tom, že se jedná prokazatelně o přirozený model stravování dlouhá tisíciletí zpět.

Přerušovaný půst je metoda, která nemá žádná přesně stanovená pravidla, pouze doporučení. Svým způsobem jde o určitou formou překonání se. To však nemění nic na tom, že základem jídelníčku musí být vyvážená a pestrá strava, která by měla obsahovat správný poměr všech makroživin i mikroživin.

Pamatujte, že jakákoliv metoda stravování nebude fungovat, pokud jídelníček nebude správně nastavený.

.

Rozhovor s odborným garantem článku Ing. Hanou Stříteckou, Ph.D. o výhodách a riziku přerušovaného půstu

Ing. Hana Střítecká, Ph.D.Ing. Hana Střítecká, Ph.D., nutriční specialistka a odborný garant správnosti článku

Dobrý den, paní inženýrko. Jste jako specialista na výživu pro, nebo spíše proti půstům?

Nemám ráda půst, protože málo kdo ho umí dobře použít a pokud z plného nekvalitního stravování najednou budeme hladovět a pak se zase vrátíme k původnímu jídelníčku, tak si více ublížíme než pomůžeme. Jsem pro případnou kalorickou restrikci, ale při zachování všech mikro a makroživin, které naše tělo potřebuje.

Má smysl postit se, pokud má člověk hlad? Není pro tělo škodlivé nejíst, když už člověka bolí od hladu břicho a je nervózní?

Určitě půsty nejsou vhodné pro každého, těžce manuálně pracující člověk nemůže hladovět. To by velmi rychle “odpadnul”. Jak už bylo uvedeno výše, je lepší omezit příjem a hlavně se zaměřit na zkvalitnění přijímané stravy, pak totiž můžeme sníst méně, protože naše tělo nedostane jen "prázdné” kalorie, ale spoustu potřebných živin.

Tělo potřebuje živiny, které mění na energii. Nebude tělo unavené, pokud se mu cíleně sníží přísun živin?

Velmi často přijímáme jen prázdné kalorie a ne ony potřebné živiny anebo je přijímáme v nevhodném poměru. Snížením přísunu živin tedy nutně k únavě nemusí dojít, záleží jaké živiny a v jaké podobě přijmeme.

Dá se díky půstu i zhubnout? Kolik přibližně a za jak dlouho?

Určitě dá, je ale důležité si uvědomit, že nejprve ztratíme vodu a pak pokud naše omezená strava nebude správně vyvážená, tak místo žádaného úbytku tuku dojde k úbytku svaloviny a to rozhodně dobře není. Jinak aby byly úbytky trvale udržitelné a tělo si na změnu, kterou snížení hmotnosti v těle udělá, zvyklo, je dobré nejít rychleji než cca 2 - 3 kg/týden.

Jaké je riziko jojo efektu, pokud se člověk vrátí po půstu k předešlým návykům?

Tak jojo efekt jako takový - povětšinou se ve finále hmotnost nejen vrátí na původní, ale hlavně se ještě zvýší a nese to s sebou takové konsekvence, jako zvýšení krevního tlaku, případně vznik či rozvoj cukrovky a pod….

Prostě pokud člověk zhubne vodu a svalovou hmotu místo tuku, tak se dá jojo efekt vždy očekávat, protože metabolicky aktivní je v těle sval. Tedy obecně čím více svalů mám, tím mám větší metabolismus a můžu i více sníst, čím méně mám svalů, ikdyž budu vážit méně než dříve, tím mám metabolismus menší (pomalejší) a měl bych jíst méně.

Mimochodem metabolismus se zpomaluje i sám o sobě věkem, zrovna tak se s věkem i zcela přirozeně snižuje množství svalové tkáně.

Maximálně jak dlouho by měl zdravý člověk držet půst v jedné etapě?

Na tohle neumím odpovědět, protože si myslím, že člověk, byť zdravý, by hladovět cíleně neměl.

Máte tip, jak zvýšit výkonnost těla i pokud je oslabeno půstem a sníženým přísunem energie?

Potraviny, které obsahují vitamíny skupiny B - ty zasahují do metabolismu, pak vitamín C, tedy ovoce, zelenina a dobře stravitelná bílkovina, třeba v podobě ryby nebo vaječného bílku, nebo i třeba jen silného poctivého vývaru.

Všeobecně se doporučuje pravidelná strava 4-5x denně v menších porcích. Přerušovaný půst káže jiné “poměry”. Podle čeho se má neznalý člověk rozhodnout?

Podle toho, co mu vyhovuje - měl by poslouchat vlastní tělo, pokud tloustne beo naopak velmi rychle hubne, je unavený, nebo velmi často nemocný. To vše jsou signály, že způsob, který zvolil, asi není úplně v pořádku.

Pak samozřejmě je důležitý i vlastní obsah - tedy co člověk jí. Já osobně patřím mezi ty, co když se nenají a hladoví, tak je bolí hlava. Tedy se snažím do této fáze nedostat. Jim více v první půlce dne, kdy po snídani mám cca za 2 hod svačinu v podobě ovoce nebo zeleniny, pak cca po dalších 2 hod oběd.

Od oběda mám opět jen nějaké ovoce/zeleninu či “fresh” cca za 4 hodiny a pak večeři za cca další 2-3 hod. Pitný režim více méně jen ve vodě a neslazeném zeleném nebo bylinkovém čaji.

Doporučujete půst i zdravým lidem s ukázkovým stravováním, nebo spíše jako pomoc při některém onemocnění či snaze zhubnout?  

Jak již bylo uvedeno výše, půst jako takový nedoporučuji. Některým svým klientům ale doporučuji “očistný” den, kdy pouze ke snídani a k obědu mají trochu velmi dobře stravitelné bílkoviny, a po zbytek dne jen zeleninu, případně ovoce.

Zelenina je ale lepší, protože se z ní dá udělat teplé jídlo. Nicméně tento den doporučuji zařadit max. 1x za týden a to ještě v době, kdy není potřeba velké ani fyzické ani psychické výkonnosti.

Mohu během půstu cvičit a sportovat? Nebude tělo trpět a střádat?

Záleží na délce půstu a zda se jedná o 100%, kdy se pouze pije nebo o půst přerušovaný, či jen o kalorickou restrikci - tedy mám třeba poloviční příjem oproti jiným dnům.

V tom druhém případě není problém cvičit a sportovat, protože “hladovění” není tak velké ani dlouhé, abychom se dostali do potíží, maximálně při opravdu velkém a těžkém fyzickém výkonu, kdy naše tělo není adaptováno na využívání jiných živin než glukózu (zásobní glykogen). Může dojít k hypoglykemii a třeba může dojít až k omdlení.

Můžete doporučit nějakou literaturu či jiné zdroje, podle kterých se může čtenář zorientovat?

Ano, např. na stránky MUDr. Maňáskové nebo poměrně hodně na toto téma jednak na sobě experimentoval, ale hlavně toho k tomu i napsal Vlado Zlatoš. Nebo sice už starší, ale pěkně popisující fyziologické procesy - MUDr. Partyková.

 

Mnohokrát děkuji za cenné a užitočné informace, paní Střítecká. 

NEZAPOMEŇTE, že tělo potřebuje důležité látky i během půstu.

Pokud omezujete stravu, cenné živiny v potřebné dávce doplní i naše Blendea SUPERGREENS.

.
Mangovo-citrusové smoothie na jarní detox

Mangovo-citrusové smoothie na jarní detox

S příchodem jara jdou ruku v ruce také očistné kúry. Pokud o nějaké uvažujete, volte ji obezřetně. A pokud se rozhodnete pro jarní detox založený na zdravých smoothies, mám pro vás skvělou inspiraci.

Vyzkoušejte smoothie z manga, mrkve a citrusů, které vás nabije energií a krásně pročistí vaše tělo po zimě.

 

Smoothie z manga s mrkví a citrusy

  • Doba přípravy: 15 minut
  • Náročnost: lehká
  • Množství: 1 porce

mangovo_citrusove_smoothie

 

Ingredience:  

  • 1/2 manga
  • 2 mrkve
  • 1/2 grapefruitu
  • 1/2 pomeranče
  • 1/2 citronu
  • kousek zázvoru
  • snítka rozmarýnu
  • trocha vody na dolití
  • lžička Blendea SUPERGREENS
.

 

Postup:

Mango rozpulte, zbavte pecky, oloupejte a nakrájejte na kousky. Citrusy rovněž rozpulte a nakrájejte na kousky. Zázvor a mrkev oškrábejte a pokrájejte. Vše vložte do smoothie mixéru a zalijte trochou vody. Přidejte lžičku zelené směsi Blendea SUPERGREENS.

Ta ještě víc posílí zdravotní účinky vašeho smoothie. Hotové smoothie dozdobte snítkou rozmarýnu.

TIP: Rozmarýn klidně přimíchejte i do smoothie, uklidňuje nervy a celkové nervové vyčerpání, ale také zrychluje metabolismus. Navíc podtrhne chuť vašeho smoothie. 

mangovo_citrusove_smoothie_recept

Mango se doporučuje právě při čistících kúrách. V kombinaci s citrusy vykouzlíte skvělý antioxidační a čistící nápoj, který vám navíc jistě zachutná hned po prvním doušku. Ideální volba při jarním detoxu.

 

Účinky použitých surovin:

  • Mango působí díky vitaminu B6 blahodárně na nespavost a roztěkanost, navíc pomáhá tělu hubnout a zbavovat se škodlivých látek. Zároveň také oživuje barvu i kvalitu vlasů a pleti.
  • Pomeranč má silný antioxidační vliv na náš organismus, doplňuje nám vitamin C a pomáhá při spalování tuků. Pomeranči nešetřete, je úplně v pořádku sníst až 4 denně.
  • Grep funguje skvěle jako spalovač tuků. Také podporuje trávení a snižuje obsah cholesterolu v krvi.
  • Citron obsahuje velké množství vitaminu C a pomáhá při hubnutí. Obsahuje totiž rozpustný druh vlákniny, která se v žaludku roztáhne, a tím oddálíte pocit hladu.
  • Mrkev obsahuje pektin, který na sebe váže těžké kovy a vylučuje je z těla ven. Snižuje cholesterol v krvi a dodává tělu vlákninu, hořčík, sodík a vápník.
  • Zázvor působí především protizánětlivě, pomáhá léčit příznaky nachlazení a čistí tělo.
  • Zelená směs superpotravin Blendea SUPERGREENS také snižuje cholesterol a pomáhá při detoxikaci organismu a podporuje redukční kúry. Vyzkoušejte ji a sami uvidíte výsledky.
.
Očistné smoothie z červené řepy se špenátem

Očistné smoothie z červené řepy se špenátem

Dopřejte svému tělu pořádnou očistu. Je to jednoduché, stačí jen zvolit ty správné potraviny. Tentokrát vyzkoušejte červenou řepu v kombinaci se špenátem a limetkou dochucené mraženými lesními plody.

Řepa čistí střeva, játra, ledviny, povzbuzuje metabolismus a je vhodná při hubnutí. To ale není zdaleka vše, pojďte s námi objevit všechny její účinky.

 

Smoothie z červené řepy se špenátem a lesním ovocem

  • Doba přípravy: 30 minut s vařením řepy
  • Náročnost: lehká
  • Množství: 1 porce

smoothie_z_cervene_repy

 

Ingredience:  

  • 2 červené řepy
  • hrst baby špenátu
  • misku mraženého lesního ovoce
  • šťávu z poloviny limetky
  • trocha vody na dolití
  • lžička Blendea SUPERGREENS
.

 

Postup:

Řepu rozpulte a uvařte ve slupce do měkka. Poté ji oloupejte a nakrájejte na kousky. Špenát omyjte, lesní ovoce rozmrazte a vše vložte do smoothie makeru. Přidejte šťávu z limetky a nezapomeňte také přisypat lžičku zelené směsi Blendea SUPERGREENS. Vše zalijte trochou vody a mixujte. Hotové smoothie dozdobte limetkou, lístky špenátu nebo sušenými lensími plody.

TIP: Pro ještě pikantnější chuť vašeho smoothie můžete přidat kousek zázvoru. Ten vám navíc krásně prohřeje tělo a posílí imunitu. 

repove_smoothie_1

 Kombinace řepy, špenátu a limetky tvoří dokonalý základ pro super očistné smoothie. 

 

Zdravotní účinky použitých surovin:

  • Červená řepa bojuje s viry, obsahuje spoustu vitamínů a minerálů, čistí orgány, ale také například zpevňuje cévy. Je vhodná při redukčních dietách a čistí celý organismus.
  • Špenát je antioxidant, který čistí a podporuje látkovkou výměnu. Zároveň vás zásobí vitaminem A, betakarotenem, železem, sodíkem a manganem.  
  • Lesní ovoce je skvělým antioxidantem, který čistí tělo. 
  • Limetka a její šťáva podporuje funkci metabolismu a zabraňuje ukládání tuků. Pomáhá při detoxikaci a podporuje hubnutí.
  • Zelená směs superpotravin Blendea SUPERGREENS také podporuje práci metabolismu a je vhodným doplňkem při redukčních kúrách. Vyzkoušejte ji a objevte všechny její benefity. 
.
Rostlinná mléka - 4 tipy pro zdravý jídelníček

Rostlinná mléka - 4 tipy pro zdravý jídelníček

Smoothie – to je rozmixované ovoce a zelenina. Pokud do smoothie přidáme jogurt, tvaroh nebo mléko, klidně je můžeme označit jako koktejl.

Pro vegetariány a vegany však bude přijatelné pouze mléko rostlinné. Rostlinné mléko to klasické kravské dokáže skvěle nahradit.

Navíc neobsahuje potenciální alergeny, takže se hodí i v případě alergie a intolerance na mléčnou bílkovinu (kasein) nebo mléčný cukr (laktózu).

 

Co jsou to rostlinná mléka?

Rostlinné mléko není produktem mléčných žláz savců a nejde tedy o mléko jako takové. Jedná se o rostlinný nápoj, který má stejné využití jako klasické mléko. Je to rostlinná alternativa běžného kravského (kozího, ovčího) mléka s lepší stravitelností.

Rostlinná mléka neobsahují cholesterol. Ve srovnání s klasickým mlékem mají více sacharidů na úkor proteinů. Nasycené tuky nahrazují tuky nenasycenými. Jsou také zdrojem vlákniny, vitamínů a minerálů.

rostlinna_mleka_vyhody
 

Rostlinná mléka – jak se v nich vyznat?

Rostlinná mléka mají mnoho podob dle toho, ze které vstupní potraviny se vyrábějí. K těm nejznámějším patří ovesné mléko. Universální použití díky neutrální chuti nabízí mléko rýžové. Často se setkáváme také s mlékem sójovým, které má však určitá omezení – není vhodné pro děti do tří let.

V mnoha případech jsou rostlinná mléka bezlepková, takže se hodí i pro celiaky – například pohankové mléko, mléko jáhlové nebo čirokové.

Rostlinná mléka se obecně vyrábějí buď z obilovin, anebo z ořechů a semen. Známe proto také mléko mandlové, kokosové nebo ořechové. Setkat se můžeme i s exotickými nápoji jako je mléko ze semínek chia, konopných semínek nebo quinoi.

 

 

Kupovat nebo vyrábět rostlinné mléko?

Rostlinná mléka se dnes běžně dají zakoupit. Pokud je kupujeme, měli bychom upřednostňovat nápoje v BIO kvalitě, bez obsahu umělých aditiv, konzervantů, aromat, barviv či dochucovadel. Lepší složení nabízejí rostlinná mléka neochucená, jakkoli lákavě mohou znít nejrůznější příchutě.

Více o tom, jaká rostlinná mléka jsou na trhu a jak mezi nimi vybrat ta nejlepší se dozvíte na stránkách časopisu dTest

Rostlinná mléka se dají bez větších potíží vyrobit i doma. Při domácí výrobě snáze ohlídáme složení mléka a ještě ušetříme. Domácí rostlinné mléko vyjde podstatně levněji než mléko kupované. Navíc si můžeme vyrobit i taková mléka, která nejsou běžně k zakoupení, například makové mléko.

obilne_mleko

Obilné mléko může mít mnoho podob dle vstupní suroviny

 

Jak vyrobit domácí rostlinné mléko?

Postup pro domácí výrobu rostlinného mléka je téměř stejný pro všechny druhy mléka.

  • Pokud jde o mléko z oříšků a semínek, je vhodné je před samotnou přípravou namočit do vody, nejlépe přes noc. Po namáčení se voda slije, surovina se ještě propláchne vodou. Pak lze mixovat.
  • V případě obilovin se surovina nejprve povaří, až pak se mixuje.

Na mixování se využívá výkonný mixér, daná surovina se mixuje s vodou. Obecně je potřeba 1 litr vody na 100 g vstupní suroviny. Po rozmixování se mléko filtruje, aby se zbavilo pevných částeček. K tomu lze využít čajové sítko, ještě lépe jemnou bavlněnou tkaninu. Existují i speciální filtrační tkaniny pro přípravu rostlinného mléka. Pro opravdu jemné mléko se tekutina filtruje několikrát.

Na konci přípravy je možné do mléka přidat špetku soli, zvýrazní se tak jeho chuť.

Domácí rostlinné mléko se uchovává v chladničce, nejdéle vydrží ve skleněné nádobě. Mělo by se zkonzumovat cca do 3 dnů. Před konzumací se vždy promíchává, přirozeně totiž dochází k sedání  pevnější složky mléka.

rostlinne_mleko_recepty

Obilné mléko chutná sladce, je zdravé a univerzální v kombinacích

 

4 nejlepší rostlinná mléka do smoothies

 

Makové mléko

Makové mléko je jedním z těch, které se nedá pořídit v obchodě. Nezbývá tedy než si je vyrobit. Už jenom kvůli zajímavé zklidňující chuti to stojí za to. Mák zklidňuje nervy svou chutí i vnitřním působením, také tlumí bolest a pomáhá s nespavostí.

Stejně jako další rostlinná mléka působí zásadotvorně, pomáhá tedy proti překyselení organismu, dokonce má být prospěšné i při překyselení žaludku nebo pálení žáhy. Makové mléko nabízí ve svém složení mnoho cenných živin, vyniká především vysokým obsahem vápníku.

Dá se vyrobit klasickým postupem: máčení, mixování, filtrování (viz výše).

Recept pro zvýraznění nasládlé chuti doporučuje mléko nejprve propláchnout horkou vodou, poté opražit do sucha. Pokud pak takový mák rozmixujete s vodou a přefiltrujete do podoby mléka, má mít mnohem příjemnější chuť.

Makové mléko se ve smoothies skvěle kombinuje s různými druhy ovoce. Hodí se i do dalších studených pokrmů. Není však vhodné pro tepelnou úpravu. Varem ztrácí svoji chuť a mění konzistenci.

 

Mandlové mléko

Mandle jsou známé jako tzv. brain food a stejně tak se mezi brain food, tedy potraviny s příznivými účinky na nervovou soustavu a činnost mozku, dá zařadit i mandlové mléko. Obsahuje celé spektrum živin, kde nechybí ani nenasycené mastné kyseliny a minerály jako hořčík. Právě hořčík přitom bývá spojován se správnou funkcí nervové soustavy.

Výhodou mandlového mléka je vyšší odolnost vůči teplotám, a tak najde využití nejenom do smoothies, ale i do teplých pokrmů. Je to také ideální rostlinné mléko do kávy, čaje či kávoviny.

Výroba mandlového mléka se neliší od výroby jiného rostlinného mléka. Vyplatí se předchozí máčení, pak následuje mixování a filtrování.

mandlove_rostlinne_mleko

Pozor na kupované mandlové i jiné rostlinné mléko. Často obsahuje pouze setinu objemu ze skutečných mandlí.

 

Rýžové mléko

Rýžové mléko je bohatým zdrojem sacharidů, zato v něm téměř chybí tuky. I díky tomu je oblíbené zejména u sportovců. Mívá neutrální chuť, takže se hodí do nejrůznějších pokrmů, samozřejmě, že skvěle doplní i smoothies.

Rýžové mléko se dá připravit z nejrůznějších druhů rýže. Lahodnou chuť slibuje zejména rýže jasmínová. Vyrábí se pouze z namočené rýže, stejně tak z rýže vařené.

Na serveru Proalergiky.cz se dá narazit na tento recept:

100 g rýže povaříme cca 15 – 20 min., poté vodu slijeme, abychom rýži rozmixovali s litrem studené vody. Následně přecedíme, přidáme špetku soli a případně fruktózu či třtinový cukr. Zatímco cukr se dá vynechat, sůl se hodí pro zvýraznění chuti. Lahodnou chuť mléka může podpořit místo soli i řasa nori vařená spolu s rýží.

 

 

Kokosové mléko

Rýžové mléko nabízí energii ve formě sacharidů, kokos nabízí zejména energii ve formě tuků.

Kokosové mléko ve svém složení skýtá také cenné minerální látky a vitamíny. Jde o zdravý a chutný nápoj s širokým kulinářským využitím. Báječně zjemní i nejrůznější smoothies.

Při výrobě domácího kokosového mléka není nutné máčení suroviny. Na druhé straně je třeba počítat s omezenou trvanlivostí mléka, nejlépe, pokud ho zkonzumujete ihned po výrobě. Recept je prostý, inspirací může být třeba blogerka Cukrfree. Ta rozmixuje 1,5 – 2 hrnky strouhaného kokosu se 4 hrnky vody. Poté stačí mléko přecedit přes plátno. Zbylá kokosová hmota se dá využít jako kokosová mouka při pečení.

VIDEO: Udělejte si vlastní kokosové mléko dle Marušky VEG.

 

     
    Borůvková smoothie bowl s kokosem a Blendeou

    Borůvková smoothie bowl s kokosem a Blendeou

    V chladných dnech je získávání energie mnohem těžší než kdy jindy. Abyste si ji ale udrželi a občasné ranní mrazíky vás neskolily, je potřeba si získaný elán hýčkat. Naštěstí jsou tu vaše oblíbené Blendea recepty na zdravé svačinky, které vám hravě pomůžou.

    Borůvková smoothie bowl vám zajistí dostatek vitamínu C, železa, antioxidantů a také karotenu, který chrání imunitní systém. To ale není zdaleka vše.

     

    Borůvková smoothie bowl s kokosem, banánem a pomerančem

    • Doba přípravy: 15 minut
    • Náročnost: lehká
    • Množství: 1 porce

    boruvkova_smoothie_bowl_1

     

    Ingredience:  

    • 1 banán
    • 1 miska borůvek
    • 1 pomeranč
    • 2 lžíce strouhaného kokosu
    • datlový sirup na dochucení
    • trocha mléka na dolití
    • lžička Blendea SUPERGREENS
    .

     

    Postup přípravy:

    Banán oloupejte, nakrájejte na kousky a vložte do smoothie mixéru. Pomeranč rozpulte a vymačkejte z něj všechnu šťávu. Tu společně s borůvkami, kokosem a mlékem přidejte k banánu. Dle chuti přidejte také datlový sirup. Všechno dobře promixujte a nalijte do misky.

    Pro ještě zdravější variantu vaší smoothie bowl nezapomeňte přidat lžičku zelené směsi Blendea SUPERGREENS, která posiluje imunitu, omezuje pocit únavy a dodá vašemu tělu potřebnou dávku důležitých látek pro pevné zdraví. Hotovou misku dozdobte borůvkami a kokosem.

    TIP: Datlový sirup je skvělým zdravým sladidlem, které nezatěžuje glykemický index. Navíc vám dodá energii a také zmírňuje stres ;) 

    boruvkova_smoothie_bowl_recept_1

    Z borůvek, banánu, kokosu a pomerančové šťávy vykouzlíte po rozmixování sytou a zdravou snídani nebo svačinku, která vám dodá spousty vitamínů a energii na zbytek dne. 

     

    Účinky použitých surovin:

    • Borůvky snižují cholesterol v krvi, působí dobře při léčbě chřipky či angíny, mají příznivý vliv na trávicí ústrojí. Také zpomalují stárnutí mozkových buněk a organismu celkově. Posilují zrak a potlačují únavu.
    • Banán je výbornou zásobárnou energie. Dva banány vás nakopnou třeba na 90 minut tvrdého cvičení.
    • Pomeranč posiluje imunitu, obsahuje hodně vitaminu C, ale i hořčík, vápník a draslík, pomáhá při únavě, dodává energii a podporuje soustředěnost. 
    • Kokos obsahuje hodně vlákniny a minerálů, díky hořčíku vám také dodává energiiBojuje proti virům, mikrobům a bakteriím, podporuje obranyshcopnost a snižuje krevní tlak.
    • Směs superpotravin Blendea SUPERGREENS posiluje každý den vaši imunitu. Neváhejte a  vyzkoušejte ji ještě dnes. 
    .
    Detoxikační zelené smoothie s mátou a ananasem

    Detoxikační zelené smoothie s mátou a ananasem

    Máte pocit, že by vaše tělo zasloužilo zase jednou pořádně pročistit, aby se zbavilo všech škodlivých látek a vy jste zase nabrali potřebnou energii? Tak je právě nejvyšší čas vyzkoušet detoxikační zelené smoothie.

    Recept je jednoduchý, postup rychlý a čistící účinky silné. Jdeme na to.

     

    Detoxikační smoothie se špenátem, ananasem a jablkem

    • Doba přípravy: 10 minut
    • Náročnost: lehká
    • Množství: 2 porce

    detoxikacni_smoothie_recept

     

    Ingredience:  

    • hrst čerstvého baby špenátu
    • 1/2 ananasu
    • 1 zelené jablko
    • hrst máty
    • šťáva z poloviny citronu
    • 300 ml kokosové vody
    • lžička Blendea SUPERGREENS
    .

     

    Postup:

    Špená, jablko a mátu omyjte a spolu s oloupaným ananasem vložte do smoothie mixéru. Přidejte šťávu z citronu a vše zalijte kokosovou vodou. Ingredience rozmixujte a máte hotovo!

    TIP: Pro posílení zdravých účinků vašeho smoothie přimíchejte lžičku zelené směsi Blendea SUPERGREENS. Uvidíte, jak vás tahle dobrota nakopne a tělo vám poděkuje. 

     

    Účinky použitých surovin:

    • Baby špenát je zásobárnou vápníku, sodíku, železa, hořčíku. Obsahuje antioxidanty a navíc podporuje celý náš metabolismus. 
    • Ananas je velmi účinný při čištění a detoxikaci těla a pomáhá při spalování tuků.
    • Jablko posiluje imunitní systém, má antioxidační účinky a příznivě ovlivňuje celou zažívací soustavu.
    • Máta působí blahodárně především na žaludeční potíže, zažívání a trávení a nakopává metabolismus. 
    • Kokosová voda zrychluje metabolismus, detoxikuje tělo a pomáhá při hubnutí.
    • Citronová šťáva obsahuje velké množství vitaminu C, pomáhá při hubnutí a detoxikuje.
    • Zelená směs superpotravin Blendea SUPERGREENS taktéž detoxikuje organismus a celkově posiluje zdraví. Vyzkoušejte ji a napište nám, jak jste spokojeni.
    .
    8 zdravých druhů semínek do každého smoothie

    8 zdravých druhů semínek do každého smoothie

    Smoothie je zdravý nápoj založený na ovoci, zelenině a superpotravinách. Je skvělým způsobem, jak si dopřát vitamíny, minerály, enzymy a další cenné živiny z ovoce a zeleniny. Obohatí zimní i letní jídelníček. Po celý rok pomůže s posilováním imunity a pro své antioxidační účinky také s bojem proti volným radikálům.

    Pokud sáhnete po těch správných ingrediencích, bude smoothie nutričně vyvážený nápoj lahodné chuti, který ideálně zapadne do zdravého životního stylu. Je užitečný i proto, že odpovídá modernímu způsobu života vyžadujícímu rychlou přípravu hodnotného jídla. Smoothie je připravené hned a jediné, co kromě ingrediencí potřebujete, je mixér. Aby smoothie mělo skutečně hedvábnou konzistenci i se semínky tak, jak to předurčuje samotný pojem (smooth – z angličtiny hedvábný, krémový, jemný), bude potřeba výkonný mixér s rychlými otáčkami. To je vše.

    Smoothie je způsobem, jak své tělo okamžitě nabít dávkou energie bez toho, aby došlo k zatěžování zažívacího systému. Cenné živiny se přitom neničí tepelnou úpravou. A o které živiny jde?

    smoothie_bowl_se_seminky

    Smoothie bowl - dávka živin se semínky

     

    Dodejte svému smoothie dávku živin v semínkách

    Aby smoothie bylo skutečně plnohodnotné, mělo by obsahovat všechny základní živiny, tzn. sacharidy, bílkoviny a tuky. Samozřejmostí by měla být také dávka vitamínů a minerálů, . O tu se postará ovoce a zelenina jako základní ingredience smoothie, která slouží také jako zdroj sacharidů.

    Výživovou hodnotu smoothie mohou ještě násobit superpotraviny, například směs 5 zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS. Ta vedle cenných minerálů, protizánětlivého chlorofylu nebo vlákniny nabízí ve svém složení i kvalitní bílkoviny.

    .

     

    Mezi superpotraviny řadíme i ořechy a semínka, která se mj. pyšní obsahem kvalitních tuků. Jsou nezbytnou podmínkou pro vstřebávání některých vitamínů. Spojují se především se správnou funkcí nervového systému, nervů i mozku. Posilují nervy a psychickou odolnost, také mentální výkon, paměť nebo koncentraci. I proto se označují jako brain food.

    Semínka obohatí smoothie o zdravé tuky, ale také kvalitní bílkoviny nebo vlákninu. Fungují jako zdroj některých vitamínů (např. vitamín E nebo kyselina listová). Nezanedbatelný je také obsah minerálů jako je železo, zinek, hořčík aj. Tak jako do smoothie patří ovoce, zelenina, superpotraviny a semínka, naopak jsou ingredience, pro které ve smoothie není místo. Při přípravě smoothie bychom se rozhodně měli vyhýbat umělým aditivům, dochucovadlům, aromatům, ale také sladidlům. Do zdravého smoothie nepatří ani bílý cukr. Přesto může smoothie chutnat sladce, sladkou chuť totiž některé potraviny nesou přirozeně. Více se dozvíte v článku Jak zdravě osladit smoothie?

     

    Jaká semínka přidat do smoothie?

    Do smoothie lze přidat téměř jakákoliv jedlá semínka a lze je také mezi sebou různě kombinovat. Každé ze semínek má trošku jiné složení a dodá tak do smoothie trošku jiné živiny a také chuť. K těm nejznámějším semínkům patří semínka lněná. Jejich nevýhodou je pevná slupka, kterou lidský trávicí trakt neumí rozložit. I proto přijde vhod, když semínka před konzumací rozmixujeme ve smoothie. Dojde k narušení slupky a zpřístupnění obsažených živin.

    Dopřát si můžeme i další druhy známých i méně známých semínek, například semínka sezamová, slunečnicová, dýňová nebo maková. Z těch exotičtějších půjde například o chia semínka, konopná semínka nebo třeba semínka bazalky. Maranik Eliq v knize Vegan smoothies: Čerstvé nápoje plné energie doporučuje také semínka mochyně (physalis).

     

    Ta nejlepší semínka do smoothies

    Lněná semínka

    Lněná semínka se cení zejména pro obsah rostlinných fytoestrogenů – lignanů. Díky tomu jsou prospěšná nejenom pro činnost zažívací soustavy, ale také pro hormonální rovnováhu. V jejich složení však najdeme také vysoký podíl vitamínů skupiny B nebo vitamín E. Nechybí minerální látky (vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, mangan, selen, zinek) a samozřejmě ani nenasycené mastné kyseliny, především omega 3. Jsou také zdrojem proteinů a vlákniny.

    Na serveru Vaření.cz popisují účinky lněných semínek takto:

    • mají protizánětlivé, antivirové, antibakteriální a protiplísňové účinky
    • harmonizují krevní tlak, také cukr v krvi
    • příznivě ovlivňují metabolismus, napomáhají hubnutí
    • podporují činnost střev
    • jsou prospěšné při menopauze

     

    Sezamová semínka

    Sezamová semínka nesou lahodnou nasládlou chuť, ale také sílu, která dokáže lámat skály. Je to díky obsahu nenasycených mastných kyselin, zejména omega 6, také vysokému podílu kvalitních bílkovin a vlákniny.

    I tato semínka zaujmou obsahem vitamínů a minerálních látek. Díky svému složení se řadí mezi silné antioxidanty. Jsou prospěšné pro metabolismus, imunitu, kardiovaskulární systém, ale také pevné nervy.

    smoothie_bowl_s_chia_seminky

    Smoothies a smoothie bowls dozdobí nejrůznější semínka, třeba slunečnicová nebo chia

     

    Slunečnicová semínka

    Slunečnicová semínka se na rozdíl od lněných nebo sezamových konzumují loupaná. Vyzdvihuje se především obsah hořčíku a aminokyseliny tryptofan, tedy látek, které podporují činnost nervového systému.

     

    Dýňová semínka

    Dýňová semínka ostatní semínka překonají svoji velikostí. Málokteré semínko se tomu dýňovému vyrovná také v obsahu zinku. Ve složení dýňového semínka však najdeme i další minerály (železo, draslík, fosfor), vitamíny (zejména vitamíny skupiny B: kyselina listová, thiamin, riboflavin, niacin; a vitamín E), kvalitní bílkoviny a aminokyseliny (tryptofan).

    V souvislosti s obsahem zinku jsou dýňovému semínky přičítány antioxidační a regenerační vlastnosti. Doporučuje se také mužům, kteří mají potíže s prostatou.

    VIDEO: Dýňová semínka budou chutnat i pražená.

     

    Maková semínka

    Maková semínka jsou velmi malá, ve svém složení toho však nabízí mnoho. Vyplatí se proto tato drobná semínka zařadit do zdravého jídelníčku a obohatit jimi své smoothie. Vedle cenných živin mu dodají i příjemnou nasládlou chuť.

    Maková semínka můžete do smoothie přidat také v podobě mléka. Nejenom z makových, i z většiny dalších semínek lze připravit rostlinné mléko, které je samo o sobě lahodnou a zdravou smoothie ingrediencí. Klikněte a inspirujte se recepty.

     

    Chia semínka

    Chia semínka se k nám dovážejí z Jižní a Střední Ameriky. Tady se již tisíce let využívají jako zdroj energie a cenných živin. Jde o semínka ze šalvěje hispánské (Salvia Hispanica), které většinu ostatních semínek předčí v koncentraci esenciálních mastných kyselin. Chia semínka dokážou podpořit psychické a fyzické výkony, i proto je oceňují také běžci na dlouhé tratě.

     

    Konopná semínka

    Obdobně jako samotná rostlina konopí, také konopná semínka nabízejí protizánětlivé, regenerační a antioxidační účinky. Díky svému složení s podílem aminokyselin a kvalitních proteinů posilují imunitní systém. Díky aromatické chuti s náznakem oříšků skvěle obohatí nejrůznější smoothie.

     

    Semínka bazalky

    Bazalka je aromatická bylinka, u které se zpravidla využívají její zelené listy. Semínka bazalky znají zahradníci, jen málokdo ví o tom, že poslouží i ke kulinářským účelům. Z hlediska účinků a složení jsou podobná chia semínkům.

    Stejně jako chia semínka i semínka bazalky jsou zdrojem hodnotných bílkovin, nenasycených mastných kyselin, vitamínů, minerálů a vlákniny. Na rozdíl od chia nebo jiných semínek je nutné semínka bazalky před konzumací máčet ve vodě.

    Ve vodě se aktivují enzymy, které zvyšují stravitelnost semínek a současně se neutralizují látky, které nejsou při zažívání žádoucí. Po máčení se semínka bazalky dají použít třeba jako originální, živinami nabitá ingredience smoothies.

    Dle serveru instory.cz se pak můžete těšit na tyto účinky:

    • semínka bazalky pomáhají při zažívacích problémech
    • podporují trávení
    • působí močopudně, a tím i očistně
    • jsou prospěšná při dýchacích potížích
    • napomáhají správné funkci srdce
    • zpomalují stárnutí pokožky

     

    Semínka do vaření, pečení i smoothies

    Každé ze jmenovaných semínek může doplnit téměř jakékoliv smoothie. Můžete je přidat buď přímo mezi ingredience při mixování, anebo je využít k dozdobení hotového nápoje. Semínka skvěle dozdobí také nejrůznější smoothies a smoothie bowls.

    Banánová smoothie bowl s červeným lesním ovocem

    Banánová smoothie bowl s červeným lesním ovocem

    Když v zimě dostanete chuť na lesní ovoce typu maliny, černý rybíz, jahody nebo višně, většinou vám nezbyde nic jiného, než si je koupit mražené. Jak je ale nejlépe zpracovat? Poradím vám.

    Vyzkoušejte banánovou smoothie bowl, do které přidáte mražené lesní ovoce, a hned máte výtečné a zdravé mlsání ke snídani nebo odpoledne.

     

    Banánová smoothie bowl s mraženými lesními plody

    • Doba přípravy: 15 minut
    • Náročnost: lehká
    • Množství: 1 porce

    bananova_smoothie_bowl

     

    Ingredience:  

    • 1 banán
    • 1/2 sáčku mraženého ovoce
    • 2 lžíce sušeného kokosu
    • trochu vody na dolití
    • 2 plátky karamboly na dozdobení
    • sušené ovoce na dozdobení
    • lžička Blendea SUPERGREENS
    .

     

    Postup přípravy:

    Banán oloupejte, nakrájejte na kousky a vložte do smoothie mixéru. Mražené ovoce opláchněte a přidejte k banánu. Přidejte také jednu lžíci sušeného kokosu. Zalijte trochou vody a pořádně promixujte.

    Pro chutnou, ale zároveň pořádně zdravou smoothie bowl nezapomeňte přidat lžičku zelené směsi Blendea SUPERGREENS, která nakopne i pročistí váš organismus. Nakonec misku dozdobte zbylým kokosem, sušeným ovocem, karambolou nebo banánem.

    TIP: Místo obyčejné vody můžete použít vodu kokosovou. Nejen, že čistí organismus a je zdrojem řady živin, ale její nasládlá chuť zdravě doladí vaši smoothie bowl. 

    bananova_smoothie_bowl_recept

    Díky banánu bude vaše smoothie bowl krásně krémová a sytá, lesní plody jí dodají kyselkavou chuť, kokos ji naopak zjemní

     

    Účinky použitých surovin:

    • Banán je dobrý a srdce a na ledviny, navíc stabilizuje práci trávicího traktu. 
    • Lesní ovoce, to jsou obecně zdravé antioxidanty, které podporují správnou činnost organismu.
    • Kokos je bohatý na bílkoviny, vlákninu, proteiny, vitamíny i minerály. Takový bílý zázrak.
    • Karambola má nízký obsah kalorií, podporuje trávení, posiluje imunitu a eliminuje projevy alergií.  
    • Směs superpotravin Blendea SUPERGREENS taktéž posiluje imunitu a upravuje trávení. Vyzkoušejte ji a posuďte sami.
    .
    Proticholesterolové smoothie z kiwi s Blendeou

    Proticholesterolové smoothie z kiwi s Blendeou

    Jestli jste někdy pochybovali o účincích kiwi, tak od teď určitě nemusíte. Vyzkoušejte naše superzdravé smoothie právě z kiwi, které obsahuje 300-500 mg vitaminu C na 100 g ovoce.

    Kromě toho významně snižuje cholesterol a obsahuje spoustu dalších zdraví prospěšných látek. V kombinaci se špenátem, zázvorem a grapefruitem posílí vaši imunitu a ochrání vás proti všelijakým neduhám.

     

    Smoothie s kiwi, špenátem, grapefruitem a zázvorem

    • Doba přípravy: 10 minut
    • Náročnost: lehká
    • Množství: 1 porce

    spenatove_smoothie

     

    Ingredience:  

    • 2 kiwi
    • hrst baby špenátu
    • 1/2 grapefruitu
    • kousek zázvoru
    • trocha vody na dolití
    • lžička Blendea SUPERGREENS
    .

     

    Postup:

    Kiwi a grep oloupejte, nakrájejte na kousky a vložte do smoothie mixéru. Přidejte kousek oloupaného zázvoru, omyté lístky špenátu a nezapomeňte na lžičku zelené směsi Blendea SUPERGREENS. Ta skvěle posílí zdravotní účinky smoothie. Vše zalijte trochou vody a mixujte. Hotové smoothie můžete dozdobit plátkem kiwi nebo i čerstvou pažitkou.

    TIP: Pokud se vám bude zdát smoothie příliš kyselé, přidejte do něj lžičku medu nebo datlového sirupu. 

    spenatove_smoothie_recept

    Počkejte si, až bude ovoce dost zralé, jinak budete mít smoothie příliš kyselé. I tak doslazujte jen přírodními sladidly, jako je med nebo datlový sirup. 

     

    Účinky použitých surovin:

    • Kiwi posiluje imunitu a je skvělým antioxidantem. Podporuje látkovou výměnu a snižuje cholesterol. Obsahuje hodně vitaminu C, dále také vitamin E a B, draslík, fosfor, hořčík a vápník.
    • Špenát vás zásobí vitaminem A, betakarotenem, železem, sodíkem a manganem. Zlepšuje tak stav zubů, nehtů i kostí. Posiluje srdce, nervy i mozek. 
    • Grep snižuje hladinu nebezpečných tuků v krvi, podporuje trávení a také snižuje obsah cholesterolu v krvi.
    • Zázvor působí především protizánětlivě, pomáhá léčit nachlazení a zahřívá organismus.
    • Zelená směs superpotravin Blendea SUPERGREENS také snižuje cholesterol a krevní tlak. Vyzkoušejte ji a sami uvidíte, jak rychle se začnete cítit lépe.
    .