• Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Guarana podpoří bdělost, soustředěnost, paměť, hubnutí i zdraví srdce a očí (podloženo studiemi)

Guarana podpoří bdělost, soustředěnost, paměť, hubnutí i zdraví srdce a očí (podloženo studiemi)

Guarana je název pro semena rostliny Paulinie nápojné. Základním účinkem, díky kterému si lidé guaranu a výrobky z ní oblíbili, je stimulace energie, výkonu, soustředění a mozkové aktivity.

V podrobném profilu vysvětlím:

 • všechny prospěšné účinky a benefity guarany podložené studiemi, a tedy účinky semen, prášku nebo výrobků z nich,
 • doporučené a bezpečné užívání,
 • případné riziko vedlejších účinků a předávkování, které se týkají hlavně obsahu kofeinu.
Ovocné, dužnaté plody guarany s velkým semenem uvnitř.

Další názvy guarany: Český botanický název je Paulinie nápojná, latinsky Paullinia cupana, crysan nebo sorbilis), dále Kurura nápojná, gvarana nebo guaraná.

Co přesně je guarana a kde roste?

Guarana, a tedy Paulinie nápojná je keř nebo menší strom. Pochází z amazonských pralesů a jejím domovem je převážně Brazílie a Venezuela. Plodem guarany je drobné ovoce, které obsahuje velké semeno. Právě účinky semen guarany nás budou v článku zajímat.

Guarana roste přirozeně v amazonské oblasti, hlavně Brazílii a Venezuele

Která část guarany se využívá pro povzbudivé a stimulační účinky?

Z rostliny se využívají zralá pražená semena, které se melou na jemný prášek. Lze je cucat i vcelku, pokud se dostanete k čerstvé guaraně. Semena nejsou jedinou jedlou částí celé rostliny a konzumovat lze i plod, a tedy dužnaté ovoce guarany.

Až 70 % produkce guarany se využívá pro výrobu energetických nápojů, ty ale obsahují spoustu cukru, barviv a aromat, a nelze je vnímat jako zdravé. Ideální formou užívání je samotná guarana v prášku nebo v čistých doplňcích stravy ve formě tobolek, pastilek či tablet. Prášek lze pít jako čaj zalitý horkou vodou.

Doporučený výrobek: 100 % brazilská guarana v BIO kvalitě v rostlinných kapslích. Jedna kapsle obsahuje 500 miligramů čisté guarany bez přísad, příchutí a konzervantů.

Klikněte na tlačítko a podívejte se na podrobnosti produktu. Kapsle vám doručíme do 48 hodin, a ihned tak můžete začít s podporou mysli, paměti a soustředěnosti.

Prospěšné účinky guarany

Guarana působí jako stimulant, takže většina účinků příznivě působí právě na mentální výkon. Pod prokliky najdete studie provedené na lidech, které účinky guarany zjišťovaly a potvrdily.

Guarana snižuje míru únavy a podporuje soustředění

Guaranu najdete díky obsahu kofeinu ve většině energetických nápojů, protože účinkuje rychle a spolehlivě. Pomáhá lépe se soustředit a zvládat úkoly, udržuje duševní energii. Chybou je, že energetické nápoje pijí i malé děti kvůli jejich dostupnosti a tomu, že obsahují spoustu cukru jako „lákadlo pro děti“, jsou barevné a levné. Kvůli tomu si velice brzy budují závislost na kofeinu a nápoje s guaranou konzumují na denní bázi, což je samozřejmě nežádoucí pro jejich zdraví i mentální vývoj.

Semena guarany totiž obsahují 4 až 6x více kofeinu, než kávová zrna. Obsažený kofein blokuje působení sloučeniny adenosin, kvůli kterému se lidé uvolní, odpočívají a relaxují. Kofein se váže na receptory, na kterých se adenosin zachytává a ty se neaktivují. Kofein brání nástupu únavy, která by jim znemožnila vykonávat povinnosti.

Studie na lidech užívajících guaranu potvrdila, že cítili mnohem nižší únavu a své úkoly zvládali lépe, než skupina, která užívala placebo (neúčinnou látku bez obsahu guarany a kofeinu).

Guarana podporuje schopnost učit se

Guarana přispívá ke schopnosti učit se a lépe si zapamatovat informace. I díky tomu je oblíbená u studentů a lidí, kteří vyvíjejí zvýšený mentální výkon.

Účastníci studie užívali různé dávky guarany od 37,5 po 300 mg za den. V testech dosáhli nejlepšího skóre ti, kteří denně užívali 37,5 a 75 miligramů. Jde o poměrně nízké dávky, které obsahují malé množství kofeinu. Odborníci mají za to, že pozitivnímu účinku přispívají i další látky v guaraně než samotný kofein.

V jiné studii vědci srovnávali povzbudivý účinek guarany s účinky ženšenu, který na mozek působí rovněž povzbudivě. Lepší pozornosti dosáhli účastníci užívající guaranu.

Guarana může přispívat k hubnutí

Guarana můze podpořit hubnutí zrychlením metabolismu, a tedy rychlejším pálením kalorií. I tento účinek způsobuje kofein, kterého je guarana bohatým zdrojem. Podle studie zrychluje metabolismus o 3 až 11 %, což je při snaze zhubnout poměrně významné číslo. Denní dávka guarany stimuluje metabolismus až na 12 hodin a to i v klidovém stavu, kdy člověk nezvyšuje fyzickou zátěž a výkon.

Nadváha a obezita je zdraví nebezpečná, protože zvyšuje riziko vzniku a rozvoje nemocí jako cukrovka, nemoci srdce a cév a některých druhů rakoviny.

Guarana zatím pouze v testech ve zkumavkách potlačila působení genů, které zrychlují produkci tukových buněk. Tento účinek zatím nebyl na lidech prokázán.

Vysoký obsah prospěšných antioxidantů v guaraně

Guarana obsahuje řadu látek s antioxidačními účinky. Kromě kofeinu je to theobromin, saponiny, katechiny a třísloviny. Z hlediska antioxidantů má guarana srovnatelné množství a vlastnosti jako zelený čaj.

Antioxidanty pomáhají tělu bojovat s působením volných radikálů, které poškozují buňky, způsobují předčasné stárnutí, nemoci srdce a cév a jejich vliv se projeví i na pokožce v podobě vrásek a ztráty mladické pružnosti pleti.

Tyto účinky vědci potvrdili zatím pouze ve studiích na buňkách ve zkumavkách, a tedy in vitro.

Podívejte se i na naše články o negativním vlivu oxidačního stresu, o antioxidantech a přirozených potravinových zdrojích a o vlivu antioxidantů na kvalitu pleti.

Antibakteriální účinek guarany

Antibakteriální působení guarany je podle vědců výsledkem kombinace kofeinu, katechinů a tříslovin. Ty podle studií zpomalují a potlačují množení bakterií (třeba E. Coli nebo streptokok), které způsobují průjem a trávící těžkosti nebo hromadění zubního plaku a rozvoj zubního kazu. Tyto bakterie se v lidském těle běžně vyskytují a cílem je jejich působení oslabit třeba i za pomoci guarany.

plody guarany
Semena plodů guarany se melou na jemný prášek pro další zpracování

Guarana pro úlevu od průjmu a zácpy

Díky obsahu antioxidantů, konkrétně tříslovin, může guarnana působit proti průjmu. Třísloviny mají vliv na stahování tkání trávící soustavy, a díky tomu pomáhají omezit množství vody ve střevech. Tato voda jinak zhoršuje průběh průjmu.

Naopak proti zácpě pomáhá bojovat právě kofein, který má projímavé účinky. Ovlivňuje tak pohyb střev a svalů (střevní peristaltiku), které potřebujeme pro bezproblémové, správné vyprazdňování a zbavení se zácpy.

Kvůli dvojímu účinku guarany tak lze při zácpě i průjmu doporučit pouze nízké dávky, které obsahují méně kofeinu. Průjem tak nezhorší a měly by proti němu působit. Vysoká dávka guarany může průjem podpořit.

Guarana prospěšná pro zdraví srdce

Guarana pomáhá chránit srdce před rizikem vzniku onemocnění. Tento účinek podporují opět antioxidanty, které mají vliv na správné prokrvení a brání vzniku krevních sraženin.

Dále pak guarana snižuje hladinu zdraví škodlivého LDL cholesterolu, podle studií až o 27 % u lidí. Tento typ cholesterolu zvyšuje hromadění aterosklerotického plaku a ucpává je, čímž zvyšuje nebezpečí infarktu nebo mozkové mrtvice.

Pořád jsou potřebné další studie na lidech, protože uvedené účinky zatím potvrzují pouze studie ve zkumavkách.

Guarana a poruchy zraku

Guarana pomáhá v ochraně zraku před poškozením a oslabením v důsledku vyššího věku. Zrak se postupně zhoršuje a kromě věku jej zhoršuje sluneční záření, nezdravý životní styl, stravování, a samozřejmě kouření. Tyto vlivy oči a zrak ohrožují.

Guarana může pomáhat vlivem antioxidantů, které omezují působení oxidačního stresu na buňky očí. Podle výsledků studie mají starší uživatelé guarany lepší zrak než ti, kteří guaranu nekonzumují v žádné formě. Tuto studii doplňuje i výzkum očních buněk ve zkumavce, kterým guarana snížila míru poškození a jejich zánik.

Zopakuji, že jiné studie na lidech pořád trvají a guaranu nelze chápat jako lék proti onemocněním očí a poruchám zraku. Podle důkazů ale zrak zlepšuje, takže zařadit ji do pestrého stravování má pro váš zrak smysl.

Guarana pro snížení bolesti

Vliv na zmírnění bolesti má kofein. Tlumí bolesti hlavy, zubů nebo menstruační a další akutní bolesti. I zde se váže na receptory adenosinu, které jinak vyvolávají pocity bolesti. Guarana a kofein pomáhají tlumit bolest, respektive bolesti brání projevovat se silně.

Kofein tak často najdete v lécích proti bolesti a to i ve volně dostupných bez lékařského předpisu. Pomáhá v nich zvyšovat analgetický účinek, a tedy tlumí vnímání bolesti.

Pokud užíváte nějaký výrobek proti bolesti, v příbalovém letáku si vždy zjistěte, zda se může kombinovat i se zdroji kofeinu. Některé spolu kombinovat nelze kvůli případným negativním účinkům.

Guarana a mladistvější vzhled pokožky

Guaranu najdete jako častou součást kosmetiky proti předčasnému stárnutí pleti (anti-aging přípravky jako krémy, mýdla, pleťová voda nebo šampon).

Obsažený kofein podporuje prokrvení pleti, antioxidanty pomáhají pokožku lépe chránit před příznaky stárnutí a před poškozením způsobeným věkem.

Kosmetika s guaranou brání ochabnutí a otokům očních víček, zlepšuje vyhlazení pleti a snižuje vrásky kolem očí.

Účinky proti rakovině u zvířat a ve zkumavce

Zatím existují pouze studie na zvířatech nebo ve zkumavkách, takže o guaraně nelze s jistotou tvrdit, že by před rakovinou chránila i lidi, i když důkazy jsou slibné. Je zapotřebí více výzkumů.

U zvířat a na buňkách ve zkumavkách se ale povedlo potlačit poškození DNA, růst rakovinných buněk a vyvolat jejich smrt. Myši, které krmili guaranou, měly o 58 % méně rakovinných buněk a tyto buňky odumíraly až 5x rychleji než u myší, kterým guaranu nedávkovali.

Vědci tyto výsledky považují za dobrou zprávu, ale pořád pokračují ve výzkumu na lidech.

Dávkování a užívání guarany

Guaranové semeno obsahuje 4 až 8 % kofeinu. Ve 100 miligramech prášku z guarany tak přijmete zhruba 8 miligramů kofeinu. Za bezpečnou denní dávku se považuje 200 až 400 mg kofeinu podle váhy a návyku na kofein. Odolnost se časem zvyšuje, takže vášnivý kafíčkář toleruje větší množství kofeinu lépe než někdo, kdo pije kofeinový nápoj nebo konzumuje guaranu poprvé.

Guarana značky Blendea: Jedna kapsle Blendea BIO Guarana obsahuje 500 mg guarany, což je zhruba 40 mg kofeinu. Jde tak o pětinu až desetinu bezpečné dávky kofeinu, a přesně proto naši zákazníci užívají denně 2 až 3 kapsle vždy podle vlastní odolnosti na kofein.

Klikněte na tlačítko a podívejte se na podrobnosti produktu. Kapsle vám doručíme do 48 hodin, a ihned tak můžete začít s podporou mysli, paměti a soustředěnosti.

Guarana je potravina a obsahují ji doplňky stravy. Pevně dané doporučené dávkování ale pořád nemá. Podle důkazů lze za prospěšné vnímat nízké dávky guaran kolem 50-75 miligramů za den. Většina zmíněných studií na lidech zkoumala prospěšné účinky přibližně v tomto rozsahu.

Myslete proto i na obsah kofeinu, který by měl být na produktu s guaranou označený. Dlouhodobě zvýšený příjem může způsobit závislost na kofeinu a případné abstinenční příznaky.

Vedlejší negativní účinky guarany

Guarana jako potravina nemá stanovenou doporučenou denní dávku. Případné vedlejší a negativní účinky vznikají kvůli kofeinu, na který mohou být někteří lidé citliví. Orientovat se tak lze pouze podle obsahu kofeinu v konkrétním výrobku a hlídat si, abychom bezpečnou denní dávku nepřekročili.

Předávkovat se lze kofeinem po překročení 400 mg, což je zhruba množství ve 4 šálcích silnější kávy. Předávkování se projevuje:

 • problémy se spánkem a neschopnost usnout
 • nervozita, neklid a podrážděnost
 • úzkost
 • žaludeční nevolnost, křeče
 • zrychlený srdeční tep a bušení srdce
 • bolesti na hrudi a svíravý pocit
 • bolest hlavy
 • zvonění v uších
 • bolest během močení
 • abstinenční příznaky
 • v extrémním případě předávkování kofeinem až smrt

Určitě tedy za den nepřijímejte více než 400 mg kofeinu a snažte se nevybudovat si na něm závislost. Pro nastartování dne zvažte Guarana BIO kapsle Blendea, které ráno užijete pohodlně, rychle a doplníte tak bezpečné množství kofeinu bez nepříjemných účinků.

Opakuji, že organismus si na kofein postupně navyká a zvyšuje toleranci vůči němu. Člověk obvykle časem zvyšuje dávku a vzniká až riziko závislosti na kofeinu, která je poměrně častá. Schválně se zamyslete, kolik vašich známých ráno bez kávy či jiného zdroje kofeinu ani neotevře oči a nepromluví. Možná jste na tom podobně 🙂

guarana, pěstování
Strom Paulinie nápojné v amazonském pralese

Zdravotní rizika vysoké dávky kofeinu z guarany

Guarana může nebezpečně zvýšit krevní tlak a zrychlit frekvenci tepu. Vysoká dávka kofeinu může vést k záchvatům a svalovým křečím.

Guarana ani jiné zdroje kofeinu se tak nedoporučují lidem s vysokým krevním tlakem, nemocným srdcem a cévami, úzkostnými poruchami, osteoporózu (řídkými kostmi), očním glaukomem (zákalem), poruchou srážlivosti krve, cukrovkou, nemocemi ledvin a jater. Kofein v guaraně může zhoršovat úzkosti a kontrolu močového měchýře hlavně u starších uživatelů.

V těhotenství a během kojení držte příjem kofeinu na maximálně 200 mg. Dávky nad 300 mg zvyšují riziko potratu.

Tyto stavy neznamenají, že byste guaranu nesměli nikdy užívat, ale vždy buďte opatrní, nepřekračujte bezpečnou dávku (guarana obsahuje cca 8 % kofeinu) a sledujte si, zda se u vás neobjeví žádná komplikace. Pokud tyto stavy léčíte, nejlépe uděláte, pokud se na bezpečnost zeptáte ošetřujícího lékaře.

Interakce guarany s některými léky

Guarana může negativně reagovat s některými léky na předpis, proto pokud nějaké užíváte, podívejte se do příbalového letáku, zda neupozorňuje před zdroji kofeinu nebo se zeptejte předepisujícího lékaře.

Guarana můze reagovat s antidepresivy, antibiotiky, protizánětlivými léky, sedativy, pilulkami s estrogenem, léky na astma a na ředění krve. Velmi nebezpečná je kombinace se stimulačními drogami jako kokain, efedrin, amfetamin a podobně.

Guaranu se nedoporučuje užívat současně s jinými zdroji kofeinu, protože hrozí předávkování, ani se žádnými dalšími stimulanty energie a výkonu. Kombinace by mohla nadměrně zatěžovat a vyčerpávat organismus, což je přesným opakem toho, čeho se pomocí guarany snažíme dosáhnout.

Pokud pijete coca-colu nebo energetické nápoje a kávu, bezpečnou dávku kofeinu a stimulantů překročíte velmi rychle, takže užívání guarany navíc bude spíše zbytečné.

Guarana a nejčastěji kladené otázky F.A.Q.

Mohu guaranu užívat každý den?

Guarana je v nízkých dávkách bezpečná. Riziko představuje obsah kofeinu, který by neměl překročit 300 mg za den.

Mohu guaranu užívat v těhotenství a během kojení?

Nedoporučuje se. V nižších dávkách je pravděpodobně bezpečná, ale opatrná byste měla být právě kvůli kofeinu, který by neměl přesáhnout 200, maximálně 300 mg za den, což jsou 2 až 3 silné kávy. V doplňcích z guarany si množství hlídejte na etiketě.

Jaký je obsah kofeinu v guaraně?

Guarana obsahuje přibližně 4 až 8 % kofeinu, což je více, než obsahuje káva. Guarana je tak silnějším zdrojem kofeinu.

Je guarana zdravější než káva?

Guarana má podobné povzbuzující účinky jako káva, ale díky cenným sloučeninám a živinám má i jiné prospěšné účinky.

Jak dlouho účinkuje guarana?

Stimulační účinky nastupují již po 15 až 20 minutách a vydrží přibližně 5 hodin. Guaranu proto neužívejte před spaním.

Mohu guaranu kombinovat s alkoholem?

Alkohol může zpomalovat rozkládání kofeinu z guarany, takže může zesílit negativní účinky guarany jako bušení srdce, bolest hlavy nebo nervozita.

Ovlivňuje guarana spánek?

Ve vysokých dávkách může způsobovat nespavost a bušení srdce, které ruší spánek.

Má guarana vedlejší účinky?

Vedlejší účinky guarany se projevují stejně jako vysoké dávky kofeinu. Problémy se spánkem, nervozita a úzkost, podráždění žaludku a střev, zrychlený tep srdce.

Je guarana afrodiziakum?

Díky obsahu kofeinu může zlepšit náladění na sex a podpořit sexuální výkonnost.

Potřebuji na guaranu lékařský předpis?

Nepotřebujete. Guarana jako potravina nebo výrobky z ní jsou dostupné volně bez předpisu lékaře.

Mohu guaranu užívat i s vysokým krevním tlakem?

Nedoporučuje se, protože guarana kvůli kofeinu zvyšuje krevní tlak, co může být společně s již vysokým tlakem nebezpečné.

Podporuje guarana hubnutí?

Guarana zrychluje metabolismus až o 11%, takže hubnutí přispívá.

Vyvolává guarana akné?

Guarana akné nevyvolává, a naopak kvalitě a kondici pokožky pomáhá díky podpoře prokrvení a obsahu antioxidantů, které ji chrání před předčasným stárnutím a vznikem vrásek.

Podporuje guarana růst vlasů?

Guarana akné nevyvolává, a naopak kvalitě a kondici pokožky pomáhá díky podpoře prokrvení a obsahu antioxidantů, které ji chrání před předčasným stárnutím a vznikem vrásek.

Do jakých výrobků se guarana přidává a zpracovává?

Nejčastěji do energetických nápojů, kapslí, kapek a tabletek. Prášek ze semen lze používat jako přísadu do pokrmů a nápojů.

Jak guarana chutná?

Guarana má exotickou, sytě ovocnou chuť. Připomínat může zázvorové pivo.

Je možné pěstování guarany doma?

Ano, guaranu lze pěstovat i doma. Jde ale o amazonskou rostlinu, takže v Česku nebude růst ani plodit tak vydatně, jako v přirozeném prostředí.

Lze konzumovat i plody - ovoce guarany?

Ano, ovoce je jedlé a také obsahuje kofein.

Kde koupit guarana kapsle?

Doporučujeme naše Blendea Guarana BIO organic kapsle s 500 miligramy guarany v jedné kapsli. Obsahují pouze 100 % čistý prášek ze semen guarany bez barviv, aromat či konzervačních látek.

Co jsme o guaraně zjistili?

 • guarana je běžnou součástí energetických nápojů a doplňků
 • užívání kapslí je nenáročné a guaranu lze užívat jednoduše bez závažných negativních účinků
 • přesné doporučené denní dávkování zatím neexistuje, ale za dostatečnou dávku se považuje již 50 až 75 miligramů prášku za den
 • rizikem je nadměrná konzumace a obsah kofeinu by za den neměl přesáhnout 400 miligramů
 • guarana pomáhá snížit únavu, zvýšit mentální výkonnost, schopnost učit se, soustředění a paměť
 • studie guaranu spojují s podporou zdraví srdce a očí, které se běžně zhoršuje věkem
 • udržuje hladkou pleť a zpomaluje přirozené projevy stárnutí
 • přispívá zrychlení metabolismu
 • pomáhá tlumit bolest
 
Další profily superpotravin: 
 

Redakce Blendea.cz

Naše články Vám vždy pomohou i pokud u nás nenakupujete. Na blogu se věnujeme častým zdravotním problémům a výživovým nedostatkům, které produkty Blendea pomáhají řešit. Čtěte o účincích superpotravin a základních složkách stravy, zajímavé a motivující rozhovory s výživovými specialisty a sportovci. Zároveň vyvracíme časté mýty, které mohu lidem uškodit. Jakékoliv dotazy Vám rádi zodpovíme v komentářích nebo na mailu info@blendea.cz. Děkujeme, že nás čtete a nakupujete u nás :) Za celou redakci zdraví Lukáš Chládek, šéfredaktor blogu Blendea.

Jeden komentář: “Guarana podpoří bdělost, soustředěnost, paměť, hubnutí i zdraví srdce a očí (podloženo studiemi)”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Artyčok a extrakt z artyčoku: Potvrzené zdravotní účinky na játra, cukr, cholesterol a další

22.03.2023

Artyčok na pizzu patří! Ale to nás dnes zajímat nebude 🙂 Zajímat se budeme o zdravotní účinky artyčoku, a hlavně extraktu v doplňcích stravy, a tedy v tabletách a kapslích. Extrakt z artyčoku totiž přidáváme do nových kapslí Blendea se 400 mg extraktu v jedné. V článku vám vysvětlím, s čím vším vám může artyčok […]

Číst celý článek

Detoxikace jater: Odděluji fakta od mýtů. Co dělat, co nepomáhá a co je nemožné?

02.03.2023

Detoxikace jater je velice populární téma, zvlášť po zimě začátkem jara. Bohužel v této oblasti existuje více mýtů a dezinformací, než vědecky potvrzených, pravdivých a bezpečných informací. Skoro každá stránka se vás bude snažit přesvědčit, že díky detoxikaci jater se stanete téměř nesmrtelní a zbavíte se všech možných i nemožných nemocí. Není to pravda. Játra […]

Číst celý článek

Vypadávání vlasů: Zdravotní příčiny a rady pro podporu růstu

28.02.2023

Vypadávání vlasů běžně trápí ženy i muže. Ženy problém vnímají intenzivněji, protože přicházejí o jeden ze symbolů ženskosti a své přirozené krásy. Muži přemýšlejí stejně a čím méně vlasů mají, o to se cítí starší a méně přitažliví. V článku vám vysvětlím nejčastější zdravotní příčiny padání vlasů a také příčiny, za které si (bohužel) můžeme […]

Číst celý článek

Kelp (Ascophyllum nodosum), štítná žláza, správný vývoj dítěte a další vědecky potvrzené zdravotní účinky

31.01.2023

Kelp je výživná mořská řasa s výrazným vlivem na funkce a kondici štítné žlázy. Má vysoký obsah jódu, který štítná žláza rovněž potřebuje pro správné fungování. Kelp pro vás nově vyrábíme v kapslích Blendea pro každodenní užívání. V článku proto vysvětlím zdravotní účinky kelpu a odkážu na odborné a vědecké zdroje, které tyto účinky potvrzují.

Číst celý článek

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) jako „nejlepší přítel žen“: Vědecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví (menstruační komfort a menopauza)

25.01.2023

Kontryhel obecný extrahujeme a zpracováváme jako tradiční léčivou bylinu do olejových kapek s MCT olejem pod značkou Blendea. Ač je kontryhel prospěšný i pro zdraví muže, v článku představím hlavně vedecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví. Významná je pomoc s bolestivou menstruací, nadměrným krvácením a podpora menopauzálního komfortu. Pokud si kapky objednáte, do 2 […]

Číst celý článek

Holistický detox: Zdravý a účinný postup očisty

06.01.2023

Holistický přístup k životu je čím dál oblíbenější. Stále více a více lidí si uvědomuje, že síla přírody je daleko mocnější než všechny možné léky a praktiky, které nám nabízí klasické zdravotnictví. Možná je právě tato cesta tou vhodnou variantou, jak začít znovu a provést tolik potřebný detox těla i mysli. Očistit se od škodlivých […]

Číst celý článek

Ženšen pravý (Panax ginseng, Všehoj ženšenový): Vědecky podložené pozitivní účinky, vedlejší účinky a dávkování

16.11.2022

Ženšen pravý je vytrvalá rostlina s původem v Asii. Roste i v Rusku a Americe. Za nejučinnější se považuje ženšen s původem v Koreji. Pro lidské zdraví je důležitý ženšenový kořen, který obsahuje cenné ginsenosidy. Prohledal jsem odborné zdroje, abych vám představil všechny vědecky potvrzené zdravotní účinky pravého ženšenu. Kapsle se sušeným kořenem ženšenu vyrábíme […]

Číst celý článek

Nootropika podpoří paměť, soustředění a funkce mozku. Které chytré drogy jsou nejsilnější?

27.10.2022

Nootropika neboli chytré drogy (anglicky smart drugs) jsou psychoaktivní látky příznivě ovlivňující funkce mozku, myšlení, paměť, bdělost, soustředění i motivaci a úroveň stresu. Zpomalují stárnutí mozku a zmírňují neurodegenerativní procesy, kvůli kterým ubývá mozkových buněk (neuronů). Určitě se nelekejte označení chytré drogy. Ty přírodní jsou legální a můžete je bez omezení normálně nakupovat a užívat. […]

Číst celý článek

Jak snížit cholesterol dlouhodobě i rychle? Co jíst a jak změnit životosprávu?

25.10.2022

Jak snížit cholesterol, když jej ve zdravé míře potřebujeme všichni? Již nepatrně zvýšená hladina začne pomalu ucpávat cévy. Jelikož se zvýšený cholesterol prakticky nijak citelně neprojevuje, vysoká hladina zvyšuje riziko infarktů a mrtvic. „Tradiční“ český jídelníček obsahuje velmi tučné a nevhodně upravené potraviny, které cholesterol zvyšují. Je chudý na zdravé rostlinné tuky, které hladinu dovedou […]

Číst celý článek

Jak mi funkční houby doslova změnily život (zkušenost mladé maminky Niky)

11.10.2022

Před pár lety jsem byla na nějakém mém pomyslném životním dně, kde se mi nedařilo a vše se mi hroutilo. Hodinu před státnicemi se se mnou po šesti letech rozešel přes sms bývalý přítel. Nejen že proběhl rozchod, ale ke státnicím jsem v tom stavu nedošla, a tak jsem se “nemohla” a hlavně nechtěla vracet […]

Číst celý článek

Soubory cookie používáme pro správné fungování naší stránky, přizpůsobení obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a pro analýzu návštěvnosti. Informace o používání naší stránky také sdílíme s našimi sociálními médii, reklamními a analytickými partnery.