V dnešním článku zjistíte, zda jste jednoduše jen nevyspaní, ve stresu, dehydratovaní, nebo se o vás pokouší těžší problém - velice těžké vyčerpání organismu neboli tetanie.
Únava je přirozeným signálem organismu k odpočinku, stejně jako hlad k doplnění energie.
Z běžné únavy nebo stresu stačí dobře se vyspat. Při dlouhodobém vypětí a přepínání se však běžná regenerace stačit přestává.
Jak se projevuje vyčerpání organismu?
Za vyčerpání organismu lze považovat únavu trvající déle než půl roku. Krajním stavem únavy je totální vyčerpání. Celkové vyčerpání může končit kolapsem nebo až dokonce i smrtí.
Vyčerpání organismu má fyzické i psychické projevy. Může jít o signál vážných zdravotních problémů. Provázet ho může změna váhy, depresem cukrovka, vysoký krevní tlak, srdeční choroby i zhoubné nádory
Mezi fyzické příznaky patří nepříjemné bolesti hlavy, bolavé a unavené svaly, oslabená imunita, menší chuť k jídlu, nikdy nekončící unavenost (i když spíte 8 h denně) a zpomalené trávení. Reakcí organismu na únavu může být také horečka nebo zvýšená teplota.
Po psychické stránce bývají typické konflikty s okolím, špatná nálada, poruchy pozornosti a mizerná soustředěnost, syndrom vyhoření, rozvoj nezdravých návyků (kouření, konzumace alkoholu a nezdravého jídla), vyčerpaný člověk je bez motivace, frustrovaný, cynický, plný negativních emocí.
Koho vyčerpání organismu nejčastěji postihuje?
Vyčerpáním organismu trpí stovky milionů lidí po celém světě. Ženy trápí 4x častěji než muže.
Mezi nejohroženější patří maminky na mateřské. Při mateřské “dovolené” si maminka moc neodpočine, jak si možná většina lidí (kteří na mateřské nikdy nebyli) myslí, spíše naopak. Maminkám hrozí psychické a fyzické vyčerpání kvůli permanentní péči o dítě, pocit sociální izolace, únava, stereotyp a deprese.
Druhou nejohroženější skupinou jsou manažeři, typicky středního věku, zastávající spíše vyšší funkci.
Výjimku netvoří ani “řadoví” zaměstnanci a další lidé pod tlakem a stresem.
7 nejčastějších příčin vyčerpání a rychlé TIPY pro jejich řešení
Špatná strava
TIP: Do jídelníčku zařaďte více zeleniny, ovoce a méně vysoce průmyslově zpracovaných potravin, bílé mouky a rafinovaného cukru.
Žádný pohyb
TIP: Nemusíte se trápit v posilovně, stačí začít zlehka, přivstat si ráno o 20 minut dřív a proběhnout se kolem vaší ulice, cestou do práce vystoupit o pár zastávek dříve a dojít to svižnou chůzí.
Dehydratace
TIP: Místo 3 káv denně, které vás zbytečně odvodňují, doplňte energii a tekutiny raději čistou vodou s kapkou citronu nebo zeleninovým smoothie.
Málo spánku
TIP: Přestože na vás “kofein nezabírá” a okamžitě spíte i po 2 šálcích kávy, vaše tělo jeho účinky vnímá a kvalita spánku se snižuje. Poslední kávu byste si měli dát ideálně nejpozději 6 hodin před ulehnutím.
Nedostatečný relax
TIP: Stres, únavu z práce i školy vám může pomoci odbourat návštěva sauny. Ihned po saunování se budete cítit příjemně unavení, po regeneraci nabití energií a vitalitou.
Hodně stresu
TIP: Velké problémy si dělte na menší části a vypořádávejte se s nimi postupně. Za každý dílčí splněný cíl se nezapomeňte pochválit.
Nerovnováha mezi kariérou a životem
TIP: Ani šéf zeměkoule nemusí být dostupný 24 h denně 7 dní v týdnu a volný čas trávit pročítáním emailů a odpovídáním na ně.
Jak se vyčerpání organismu léčí?
Preventivními opatřeními a samoléčbou je odpočinek třeba při poslechu hudby, čtení, meditaci a času stráveném s rodinou a přáteli. V životě zvolněte, aktivně se hýbejte na čerstvém vzduchu, najděte si koníček a naučte vypnout telefon, počítač i sami sebe 🙂
Důležité je také naučit se říkat “Ne” a “Dost” – a to vašemu šéfovi počínaje, přes kamarádky, sousedky, dětmi a rodiči konče.
PŘEČTĚTE SI náš článek 11 tipů, jak klidně spát a budit se odpočatá a nepřekračujte minimální hranici 6 hodin kvalitního spánku denně
Klíčová je také kvalitní strava složená z co nejčerstvějších potravin. Zaměřte se na dostatečný příjem železa a vitamínu B12, jejichž deficit bývá častou příčinou vyčerpání.
Vážné případy vyčerpání organismu sami bohužel nenapravíte a je třeba vyhledat odbornou lékařskou pomoc.
Ty nejzávažnější končí i kolapsem a kapačkami. Základ je fyzický, někdy se však léčba neobejde bez účasti psychologa, který vás naučí odpočívat a zharmonizovat váš život.
Když je organismus skutečně vážně vyčerpaný aneb tetanie
Tetanie neboli tetanický syndrom přichází nečekaně. Způsobuje ji akutní nedostatek minerálů, jako je především vápník a hořčík. S tetanem má společný jen název, nic víc, nepleťte si je.
Existuje spousta zdravotních problémů, které nejspíš nebudete schopni pojmenovat hned po té, co se vám přihodí.
S tetanií je to jiné než s nachlazením po koupání se v ledovém rybníce nebo trávicími obtížemi po mastném a nedobrém jídle z rychlého občerstvení.
Tetanie mate lidi, kteří se necítí úplně OK, i jejich lékaře. Obecně platí, že se tetanie projevuje přílišnou stimulací neuromuskulární aktivity a jedná spíše o psychický problém.
ZDROJ NEZBYTNÉHO HOŘČÍKU: Kapsle Blendea Hořčík Bisglycinát.
Jedna kapsle obsahuje 100 mg hořčíku, takže optimální množství pro dospělého člověka získáte ve 2 kapslích denně.
Vyzkoušejte i ostatní formy hořčíku – tekutou lipozomální nebo v prášku pro přípravu nápoje.
-
Magnesium Recovery Drink 165 gOd 489 Kč
-
Produkt na prodejHořčík Bisglycinát 90 kapslíOd Original price was: 449 Kč.341 KčCurrent price is: 341 Kč.
Je klíčové uvědomit si, že tetanie není onemocnění, ale stav, symptom. Stejně jako řadu jiných symptomů, i tetanii může způsobovat mnoho podmínek.
To bohužel znamená často velmi komplikované odhalení toho, co tento příznak způsobuje. Mnohdy se příčiny pacient ani jeho lékaři zkrátka nedopátrají.
Tetanie není zcela vyléčitelná, musíte se s ní smířit a naučit se ji ovládat, stejně jako například cukrovku nebo celiakii.
Přestože existuje účinná léčba tetanie, předcházení opakování tohoto stavu závisí především na odhalení toho, co ji u pacienta vyvolává.
Je léčitelná, ne vyléčitelná – bez odhalení příčiny se bude opakovat stále a stále a není možné dopředu určit, kdy přijde další záchvat.
Spustit ho může přetrvávající stres, deprese, citové a fyzické napětí. Nepřidá vám ani nepravidelný pitný a stravovací režim.
Koho tetanie ohrožuje nejčastěji?
Tetanií trpí například česká Miss Earth Kristýna Kubíčková. Není náhodou, že nejznámějšími celebritami s tetanií jsou právě modelky.
Nejčastěji postihuje velmi štíhlé ženy ve věku 20-30 let, kdy bývá největší tlak na to, aby byly krásné a štíhlé.
Předpokladem tetanie je tak i mylná představa, že štíhlá postava je nezbytný předpoklad úspěchu, která vede ke špatné výživě a jednostranným dietám.
Tetanie se někdy označuje jako “novodobý mor” mezi 20-30 letými lidmi. Nejnáchylnější jsou mladé křehké ženy. U žen se tetanie projevuje až 7x častěji než u mužů.
Další rizikovou skupinou jsou mladí lidé v pubertálním a postpubertálním věku, kteří snáze podléhají stresovým podmínkám (například zvýšené studijní a pracovní nároky, změna prostředí a kolektivu). Jedním z předpokladů tetanie může být i astma.
Jak se tetanie projevuje?
Nadměrná stimulace nervů při spuštění tetanie způsobuje mimovolné svalové křeče a kontrakce, nejčastěji rukou a nohou. Tyto křeče se mohou rozšířit do celého těla – dokonce i do hrtanu nebo hlasivek, což způsobuje problémy s dýcháním.
I takto se může tetanie projevovat: Máte pocit, že nedokážete polknout nebo se nadechnout, jste nervózní, lapáte po dechu, brní vám a kroutí se prsty, končetiny trnou, máte závratě, točí se vám hlava, zatmívá před očima, omdléváte, jste slabí, buší vám srdce a máte křeče.
Ty mohou dojít až do takového stadia, že nejste schopní ani sami chodit nebo řídit auto.
Při tetanii se obvykle projevuje jeden nebo více z následujících fyzických a psychických příznaků.
Fyzické příznaky tetanie:
- špatně se vám dýchá a máte pocit nedostatku vzduchu, jako by vám někdo seděl na hrudníku
- brní a mravenčí vám jazyk nebo konečky prstů
- svědí vás a pálí jazyk, konečky prstů, chodidla
- máte pocit slabosti nohou a rukou i celého těla
- vaše prsty jsou necitlivé
- máte sucho v ústech
- cítíte vnitřní napětí, stažení žaludku, umrtvení části těla, chlad nebo horečku
- bolí vás u srdce nebo hlava
- není vám dobře
- máte křeč nohou, rukou, obličeje nebo křečový záchvat či tiky
- může se u vás projevit také tetanický záchvat, který trvá minuty až hodiny a může při něm dojít až ke ztrátě vědomí
Psychické příznaky tetanie:
- jste podráždění, přecitlivělí na hluk, agresivní, desorientovaní
- špatně se soustředíte
- máte závratě
- jste unavení, bez energie
- trápí vás deprese
Závažnější epizody tetanie mohou mít za následek zvracení, křeče, vážné bolesti, záchvaty i srdeční dysfunkci.
Jak tetanii rozlišit od běžného vyčerpání organismu?
Tetanie je dočasný nebo trvalý stav zvýšené nervosvalové dráždivosti. To znamená, že nervy i svaly (které nervy zásobují) jsou ve stavu zvýšeného nervového napětí.
Nejtěžší formou je tetanický záchvat, který si lze splést s atakem panické poruchy a obvykle sám do hodiny pomine.
Lidé postižení tetanií bývají nervózní, nesoustředění, špatně spí, mají časté bolesti hlavy a bušení srdce, na okolí působí neuroticky. U mladých žen s tetanií se často říká, že jsou labilní, křehké a málo odolné.
6 nejčastějších příčin tetanie:
- chybí zdravá strava (zpravidla v důsledku honby za štíhlostí bez obsahu všech důležitých živin)
- zanedbávání přísunu tekutin
- nízká hladina volného krevního vápníku
- extrémně málo hořčíku nebo draslíku
- nedostatek vitamínu D
- hluboké, déle trvající rychlé dýchání v klidu
Co tetanii vyvolává?
Tetanie může být výsledkem elektrolytové nerovnováhy. Nejčastěji dramaticky nízké hladiny vápníku neboli hypokalcémie. Způsobovat ji může také nedostatek hořčíku nebo draslíku. K tetanii může vést také příliš mnoho kyseliny (acidóza) nebo alkálie (alkalóza) v těle.
Co způsobuje tyto nerovnováhy, to je věc druhá. Například hypoparatyreóza je stav, při kterém tělo (konkrétně příštítná tělíska) nevytváří dostatek parathormonu. To může vést k dramatickému snížení hladiny vápníku, což může vyvolat tetanii.
Hladinu vápníku v těle může narušit také například selhání ledvin nebo problémy se slinivkou břišní. V těchto případech selhání orgánů vede přes hypokalcémii k tetanii.
Málo bílkovin, septický šok a některé krevní transfuze mohou hladinu živin v krvi negativně ovlivnit také.
Tetanii mohou vyvolat i toxiny. Jedním z příkladů je botulotoxin, který se nachází ve zkažených potravinách nebo půdních bakteriích a do těla se vám může dostat přes poranění.
Druhy tetanie
- latentní tetanie neboli metabolická tetanie – sklon ke křečím, neprojevuje se záchvaty
- manifestní tetanie neboli neurogenní tetanie – křečové stavy, projevuje se záchvaty
- hyperventilační tetanie – vede k ní zrychlené dýchání v klidovém stavu, kdy dochází k překysličení a respirační alkalóze, pomůže pomalé dýchání, klid, omezení alkoholu a kofeinu
- hypokalcemická forma – snížená koncentrace vápníku v krvi
- normokalcemická forma – zvýšená koncentrace vápníku v krvi
Jak se tetanie léčí?
S podezřením na tetanii VŽDY jděte k lékaři. Pravděpodobně vás pošle na elektromyografické vyšetření (EMG), které tetanii potvrdí nebo vyvrátí. V ideálním případě také zjistí, co tetanii způsobilo a bude léčit jak váš stav, tak jeho zdroj.
Krátkodobým léčebným cílem je napravit nerovnováhu. Může to znamenat například doplňování vápníku či hořčíku. Nejběžnějším postupem je vstřikování vápníku injekčně přímo do krevního oběhu.
Lékař vám může předepsat také užívání vápníku ústně (spolu s vitamínem D pro lepší absorpci), aby se zabránilo opakování jeho opětovného nedostatku.
Jakmile lékař určí, co by mohlo být kořenem tetanie, většinou zváží hloubkovější ošetření. Jsou li na vině například příštítná tělíska, může je chirurgicky odstranit.
V některých případech, jako je například selhání ledvin, může být nutné pokračovat v léčbě vápníkovými doplňky pro vyléčení celkového stavu, který k tetanii vedl.
Babské rady, jak si s tetanií poradit doma
Základem je tělu dodat potřebné vitamíny. Nepočítejte s tím, že by vám pomohlo popíjení minerálky s hořčíkem. Celkem k ničemu je i šumivý hořčík.
Nejúčinnější bývají ty přípravky, které vám předepíše lékař. Jejich účinek podpoříte tím, že 2 hodiny před a po užití nebudete konzumovat nic s obsahem vápníku (například mléko, sýry, vejce, brokolice, mák), protože metabolismus hořčíku a vápníku si odporuje.
První pomocí bývá podání magnesia. Pomáhá také dýchání do igelitového pytlíku. Lidé dělají totiž často zásadní chybu a myslí si, že se jim uleví, když situaci začnou zhluboka rozdýchávat. Je to mu však přesně naopak.
Příliš kyslíku rozhodně nepomůže, situaci to ještě zhorší. Lékař vám určitě předvede a vysvětlí metodu dýchání do igelitového pytlíku, kdy ze sáčku zpět vdechujete oxid uhličitý, který z buněk vytlačuje potřebné minerály – potřebné k tomu, aby nedocházelo ke křečím.
Hořčík můžete doplňovat i přírodní cestou z potravy. Stravou vhodnou pro tetaniky je špenát (ideálně syrový), mandle, kešu a další ořechy, kvalitní mandlový olej, ovesné vločky, otruby, hnědá rýže a fazole.
Je při tetanii povolený kofein, alkohol nebo sport?
Kofein a alkohol mohou vyvolávat úzkostné stavy a odčerpávat hořčík rychleji z těla. To je samozřejmě problém a tetanici se poté musí kofeinu vyhýbat.
Podobně individuální je to i v oblasti sportu a tetanie a vždy je na místě poradit se s vaším lékařem.
Ke kterému lékaři s tetanií zajít?
Pokud máte podezření na jakýkoliv zdravotní problém, nejlepší je vždy konzultovat to se svým praktickým lékařem, který váš zdravotní stav zná nejlépe. S tetanií vás pravděpodobně pošle za neurologem.
Neurolog vás může vzít i bez doporučení praktického lékaře, je ale třeba první zavolat a domluvit se, vzít vás může a nemusí. Někdy se léčba neobejte také bez psychologa či psychiatra, který pacienta naučí odpočívat a harmonizovat svůj život.
“Při tetánii dochází k poruše nervovo-svalových vzruchů. Příznaky jsou různé, od křečí v žaludku, bolesti hlavy, trnutí končetin, přes bolest u srdce, zadýchávání až ke střevním problémům. Touto chorobou trpí asi deset procent mladých lidí a možná o tom ani neví. Pokud mají tyto příznaky, musíme nejprve vyloučit astma a infarkt. Když se tetánie potvrdí, probereme s pacientem změnu životního stylu, někdy doporučíme návštěvu psychiatra či psychologa,”
uvedla lékařka Soňa Ostrovská v pořadu Teleráno (zdroj)
Neurologie v krajských městech
město | název kliniky/ jméno lékaře | telefon |
Brno | Neurologická klinika FN Brno | 532 232 503 |
České Budějovice | MUDr. Josef Šafr | 380 430 583 |
Hradec Králové | Neurologická klinika | 495 835 211 |
Jihlava | MUDr. Vlastimil Hřeben | 561 207 510 |
Karlovy Vary | MUDr. Ivona Heineková | 353 230 885 |
Liberec | MUDr. Martin Kuchař | 485 312 882 |
Olomouc | MUDr. Milan Labonek | 731 160 682 |
Ostrava | MUDr. Teodor Novák | 596 802 713 |
Pardubice | MUDr. Pavel Bulušek | 466 310 311 |
Plzeň | MUDr. Irena Kresová | 377 523 277 |
Ústí nad Labem | MUDr. Rudolf Michálek | 475 211 173 |
Zlín | MUDr. Igor Hönig | 739 754 550 |
Jaké léky se na tetanii obvykle předepisují?
Léky na tetanii vám předepíše lékař podle výsledků vyšetření. Nejčastěji se jedná o soli hořčíku a vápníku (v závažných případech nitrožilně) a někdy také antidepresiva a anxiolytika.
Diskuze na téma Latentní tetanie (zdroj)
Tetanie patří do rukou lékařů
Stejně jako u většiny všech vážných zdravotních problémů, i pokud jde o vaše vyhlídky ohledně tetanie, klíčem k úspěchu je včasné odhalení a léčba.
Léčba minerální nerovnováhy s dostatečným předstihem může zabránit nástupu vážných symptomů, jako jsou záchvaty a srdeční problémy.
Pokud již tetanií trpíte, doplněk stravy s vápníkem vám pravděpodobně stačit nebude. Vaším nejlepším krokem je návštěva vašeho lékaře.
-
Magnesium Recovery Drink 165 gOd 489 Kč
-
Produkt na prodejHořčík Bisglycinát 90 kapslíOd Original price was: 449 Kč.341 KčCurrent price is: 341 Kč.
- 1 Jak se projevuje vyčerpání organismu?
- 2 7 nejčastějších příčin vyčerpání a rychlé TIPY pro jejich řešení
- 3 Když je organismus skutečně vážně vyčerpaný aneb tetanie
- 4 Fyzické příznaky tetanie:
- 5 Psychické příznaky tetanie:
- 6 Jak tetanii rozlišit od běžného vyčerpání organismu?
- 7 6 nejčastějších příčin tetanie:
- 8 Druhy tetanie
- 9 Jak se tetanie léčí?
- 10 Babské rady, jak si s tetanií poradit doma
- 11 Je při tetanii povolený kofein, alkohol nebo sport?
- 12 Ke kterému lékaři s tetanií zajít?
- 13 Jaké léky se na tetanii obvykle předepisují?
- 14 Tetanie patří do rukou lékařů
- 15 Další články o únavě a užitečné rady se skvělými recepty proti ní
Ja uz sama nevim co semnou je. Prezden funguji, ale prijde tak po pulnoci, a pripadam si, jako by me nekdo hodil do pece. Nejdriv zacnou palit nohy, zada a v brise zacne tanec. Pak ruce a zada a musim vyskocit z postele. Mam lehkou polyneuropatiji, ale to asi bude tetanie. Parkrat msem dostala inj. pak kapaky, ale nic moc. Mohl by mi prosim nekdo rict, jestli mel take takove priznaky? Moc dekuji. O prechod se nejedna, ?mam uz 81.l ale stale jsem jeste cinna a vsechny prace zvladam.
Dobrý den,
lituji, ale neumíme přesně pomoci. Pokud jste byla u lékaře, zjistil, co přesně s Vámi je. Já pouze upozorním, že přesné diagnózy může určovat vždy pouze lékař.
Zdraví je velice komplexní a provázaná záležitost a nikdo Vám pouze na základě dotazu přes internet nedokáže cíleně a hlavně uspokojivě pomoci. Je vždy potřebné vyšetření.
Navíc se podle dostupných zdrojů tetanie neprojevuje pálením, ale spíše brněním a svalovými záškuby. Ve Vašem případě je zřejmě na vině něco jiného, co takto po internetu nelze zjistit.
Těší nás, že jste dosáhla tak úctyhodného věku, ale právě vzhledem k němu si nedovoluji „hádat“ příčinu Vaší komplikace. Skutečně nejblíže oslovte specialistu.
Ještě jednou se omlovám, že jsem neporadil.
Přeji krásný večer a pevné zdraví.
Dobry den pred par dny mi byla zjistena Tetanie. Podle všeho a hlavně priznaku ji uz mam par let. Az ted se na ni přišlo pri zachvatu rukou a nohou. Take jsempotratila pri zachvatu coz mě mrzi nejvice. Snazime se spartnerem o dite 6 let do konce jsme nastevpvali kliniku na umele oplodnění, ale bez uspesne. A ted pred par mesici se to podarilo samo. Ale bohuzel jsme o to prisli. Prosim vás da se zjistit v jakem stadiji ji mam. Jelikož podle priznaku ji uz mam par let. Lékaři by ani na to asi neprisly. Kdyby stim neprisla kamaratka a ja se nezminila u lekare o Tetanie. Kdyz jsem s zminila hned me poslali na visetreni. Ted cekam co bude dal nasledovat od lekaru. Dekuji moc x za odpoved ci rady.
Dobrý den, lituji, že neporadím. Tetanie již je nemoc, kterou je potřeba řádně vyšetřit a nastavit léčbu. To mají v moci pouze lékaři, a jelikož jsme „pouze“ prodejci doplňků stravy a ne lékařská ordinace, nerad bych Vám radil něco, o čem nejsem přesvědčený, že Vám dovede pomoct. To, zda reálně tetanií trpíte, dovede zjistit také pouze lékař na základě vyšetření. Zde důrazně nedoporučuji orientovat se podle názorů kamarádek, které pravděpodobně nemají lékařské vzdělání ani techniku, kterou by Vás dovedly vyšetřovat nebo léčit. Takové „babské rady“ mohou často natropit více škody než prospěchu. Buďte opatrná a hledejte skutečné odborníky. Přeji hezký den.
Před čtyřmi roky jsem měla zánět ledvin, ležela jsem s tím doma několik týdnů…a když jsem se uzdravila, tak chvíli mi bylo dobře a pak najednou jsem začla být hrozně unavená, bolela mě hlava neustále, bylo mi celý den na omdlení, bolelo mě všechno a hrozně často mi mravenčily prsty na rukou a nohy. Myslela jsem že jsem prostě unavená, synovi byly tehdy 2 tak jsem to přičítala tomu a neřešila jsem to moc……. ale když to trvalo ŠEST MĚSÍCŮ v kuse, tak jsem to zmínila u doktora…a ukázalo se že mám latentní tetanii……….Musím teď brát magnézium jak v tabletkách tak v injekcích do svalu, jíst správné potraviny a tak… ALE hlavně jsem do té doby nevěděla že něco jako tetanie existuje, takže jestli máte podobné příznaky, koukněte na nějaké články, třeba sem https://medicspark.cz/magazin/tetanie/ a když to odpovídá, běžte k doktorovi. Dá se to zlepšit.
Dobrý den, Jolano.
Děkuji za Vaši zkušenost i přiložený článek. Prakticky zmiňuje ty samé informace, jako ten náš. Čtenáři si z něj možná odnesou doplňkové informace, takže ho zde nechávám veřejný.
Přeji hezký den a pevné zdraví 🙂
Lukáš z blogu Blendea.
Dobrý den, trvá mi to měsíc. Začalo to nepravidelným bušení srdce, omdlévání, testy vše ok, přidalo se zhoršené vidění a velká bolest hlavy. Neurolog udělal CT mozku, vše ok. Řekl, že mám brát paraleny. Před pár dny, brnění rukou nohou, pocit na omdlení. Odvoz sanitkou. Vše ok. Poslali mě domu s magnezkem, ať si zajdu k psychiatrovi, definice panicky atak. Mam ted porad prujem z Mg, boli me hlava dal. Stavy se zhoršují, kdyz jdu spat. Dekuji moc za pomoc.
Dobrý den, Soňo.
Lituji, ale zde nemohu poradit. Panické ataky jsou již duševní poruchou a ty může řešit pouze psycholog. Zjistí příčinu jejich vzniku a poradí, jak je zvládat a co nejrychleji zmírnit. V mnoha případech je nezbytná medikace a tu může předepsat opět pouze psycholog po posouzení Vašeho celkového zdravotního stavu. Magnézium není lék, takže se jím nelze léčit. Nepodceňujte prosím konzultaci u psychologa, protože to vypadá jako jako jediná možnost pro Vaši úlevu.
Pouze dodám, že panických atak se obvykle nelze zbavit úplně a člověk se s nimi musí naučit žít, dokázat je předpokládat a když pocit začne přicházet, udělat některá opatření, které Vás lékař nebo terapeut naučí. Díky tomu je lze zvládnout a „protrpět“ bez závažnějších důsledků.
Omlouvám se, že jsem neporadil, ale zde jde o případ pro odborníka na duševní zdraví, což já nejsem.
Přeji hezký den, pevné zdraví a co nejrychlejší úlevu.
Lukáš z blogu Blendea.
Přeji vám krásný den…kdo to zná určitě mi bude přitakat, že záchvat TETANIE je snad to nejhorší co jde zažít. V noci jsem si jedním prošla a můžu vám říct, že v tu chvíli děkuji bohu za to, že je nejmladší z dcer doma, která jediná ví, co a jak mi muze pomoct…
Z ničeho nic mě začnou ukrutně bolet lýtka, začnou se mi třást ruce a v tu chvíli se musím zvednout a jít pro dceru, protože během 3-5 minut přichází komplexní paralyza…křeče v nohách, rukách, v obličeji…nemůžu dýchat. Trvá to celé asi 1,5 hodiny než vše odezní a je to na 2 fáze. V té první se potim, ale po cca 30 minutách nepomůžou ani 3 peřiny , celé tělo v křeči, bolest u srdce, mluvení mi dělá strašný problém a pohnout se je nadlidský výkon…k me smůle jsme se stěhovali, takže ani magnesko, ani decko, nic….ale děkuji své dceři Alex ❤️ že je v té chvíli se mnou
Dobrý den, Pavlo.
Velice mě mrzí, že se potýkáte s takovými problémy. Napadlo mě ale, zda nemůže jít o záchvaty úzkosti, které se mohou projevovat velmi podobně, hlavně co se týče celkového ztuhnutí, problémů s dýcháním i výkyvů srdeční frekvence. Pokud by nic nezabíralo, zkuste jít i na vyšetření k psychologovi, který zjistí, zda to nemůže být Váš případ.
Pevně věřím a přeji Vám, abyste se brzy cítila lépe.
Krásný den a vždy pevné zdraví přeje Lukáš Chládek z blogu Blendea 🙂