4 detoxikační potraviny pro silné čistící smoothies

Existuje nespočet smoothies. Hrají mnoha odstíny barev. Nabízejí rozsáhlou paletu chuťových variací. Lahodné smoothies dávají prostor fantazii, také proto, že ingrediencí smoothies je celá řada a navíc se spolu dají vzájemně kombinovat. Vybírat můžete i z ingrediencí, které vynikají svými očistnými vlastnostmi. Jde o tzv. detoxikační potraviny. Přijdou vhod nejenom při různých detoxikačních kúrách, ale i při hubnutí. V podobě detox smoothie budou potěšením každého zdravého jídelníčku. Detoxikační potraviny najdeme zejména mezi ovocem a zeleninou. Ovoce a zelenina představují také základní smoothie ingredience, ingredience plné živých enzymů, vitamínů, minerálů a povzbuzující energie. Cení se i pro obsah vlákniny, která funguje jako očistný kartáč střev. Rozpustná vláknina se zase odráží v příznivém složení střevní mikroflóry. Trávení, očistu a detox vybrané detoxikační potraviny podporují mnohonásobně.

Existuje nespočet smoothies. Hrají mnoha odstíny barev. Nabízejí rozsáhlou paletu chuťových variací. Lahodné smoothies dávají prostor fantazii, také proto, že ingrediencí smoothies je celá řada a navíc se spolu dají vzájemně kombinovat.

Vybírat můžete i z ingrediencí, které vynikají svými očistnými vlastnostmi. Jde o tzv. detoxikační potraviny. Přijdou vhod nejenom při různých detoxikačních kúrách, ale i při hubnutí. V podobě detox smoothie budou potěšením každého zdravého jídelníčku.

Detoxikační potraviny najdeme zejména mezi ovocem a zeleninou. Ovoce a zelenina představují také základní smoothie ingredience, ingredience plné živých enzymů, vitamínů, minerálů a povzbuzující energie. Cení se i pro obsah vlákniny, která funguje jako očistný kartáč střev. Rozpustná vláknina se zase odráží v příznivém složení střevní mikroflóry. Trávení, očistu a detox vybrané detoxikační potraviny podporují mnohonásobně.

Detoxikační potraviny: ovoce

Ovoce je bohatý přírodní zdroj celého spektra bioaktivních látek, které potřebujeme pro zdraví a správné fungování celého organismu. Většina druhů ovoce hojně obsahuje antioxidanty, které mají ochranný, regenerační a omlazující efekt. Ovoce se cení také pro obsah jednoduchých cukrů jako zdroje energie.

Ovoce je nejhodnotnější v čerstvé podobě. Maximum cenných živin nabízí sezonní a místní druhy ovoce, samozřejmě v BIO kvalitě, tzn. že je bez chemického ošetření.

1. Jablka pro detox, ale nejenom pro detox

K těm nejdostupnějším a také nejoblíbenějším druhům ovoce u nás v Česku patří jablka. Obyčejná jablka nesou neobyčejné vlastnosti dané vynikajícím výživovým složením.

Velká část jablek je tvořena vodou, už proto se hodí pro hubnutí, očistu a detox. Ve svém složení nabízejí jablka také betakaroteny, vitamíny skupiny B, vitamín C, vitamín E nebo minerální látky jako je železo, draslík, zinek, měď, vápník, hořčík nebo křemík.

Cení se i pro obsah kyseliny jablečné, citronové, salicylové a dalších organických kyselin. Vynikají také obsahem flavonoidů a pektinu, který funguje jako rozpustná vláknina.

Jablka, detoxikační potraviny

Díky svému složení nabízejí jablka tyto účinky:

  • podporují zdravé trávení
  • ulevují při zažívacích potížích
  • jsou prospěšné při průjmu, ale i zácpě
  • příznivě působí na střevní mikroflóru
  • stimulují metabolické a očistné procesy
  • povzbuzují činnost jater
  • působí močopudně
  • snižují hladinu tuků v krvi
  • mají antioxidační a protizánětlivé účinky
  • posilují imunitní systém

Užijte si jablka ve svém detox smoothie

Jablka chutnají jen tak, ale mají také široké kulinářské využití. Snadno se stanou základem detox smoothie. Jsou levná a seženete je celoročně. Najdete je také v našich receptech:

2. Citrony s osvěžující vůní exotiky

Některé ovoce se v našich končinách pěstovat nedá, a tak nezbývá, než je dovážet. Pokud jde o citrusy, především citrony, stojí ta námaha s dopravou skutečně za to.

Citron je vynikajícím přírodním zdrojem vitamínu C, který se běžně užívá pro posílení imunity při nejrůznějších respiračních onemocněních. Má antibakteriální a očistné účinky, nezřídka proto bývá i součástí očistných kúr.

Citronová šťáva se dá přidat do každého smoothie. Nejenže mu dodá osvěžující vůni exotiky, ale prohloubí také jeho očistné vlastnosti.

VIDEO: Mrkněte na krátké video o běžných detoxikačních potravinách. 

Detoxikační potraviny: zelenina

Podobné složení jako ovoce nabízí také zelenina. Také zelenina je hodnotným přírodním zdrojem vitamínů, minerálů, antioxidantů a vlákniny. Oproti ovoci neobsahuje tolik jednoduchých cukrů, proto je výhodnější pro hubnutí. Na druhé straně v jejím složení najdeme látky, které v jiných potravinách hledáme jen stěží, například kyselinu listovou.

Zelenina pomáhá nastartovat metabolismus. Je tak prospěšná nejenom pro detox, ale i pro zdravé trávení. Pokud jde o očistu a detoxikaci organismu, patří k těm nejopěvovanějším druhům zeleniny červená řepa.

3. Červená řepa pro detox i povzbuzení

Červená řepa upoutá už na první pohled. Pod nevzhlednou slupkou se ukrývá nádherně zbarvená karmínová dužina. Je plná celé řady bioaktivních látek. Ve složení červené řepy dominují povzbuzující vitamíny a minerály se silnými antioxidačními a regeneračními účinky.

Pro lidské zdraví se hodí i samotná barviva, která červené řepě dávají právě její zajímavou červenou barvu. Jde zejména o betain a betanin, které působí antibakteriálně a mají schopnost podporovat činnost jater. Játra jsou přitom klíčovým detoxikačním orgánem. Už proto je červená řepa jedním z klíčových detoxikačních potravin.

Příznivě ovlivňuje nejenom očistné procesy, ale i trávení jako takové, mj. díky obsahu vlákniny.

Červená řepa celkově posiluje organismus, pomáhá tak proti únavě a nejenom té jarní.

Detoxikační potraviny: červená řepa

Jak červenou řepu využít?

Červená řepa se připravuje vařená, dušená, pečená i grilovaná. Dá se však konzumovat i v čerstvém stavu, například v podobě chutných zeleninových salátů. Zajímavou chuť a barvu nabízí také šťáva z červené řepy nebo smoothie z červené řepy.

Tady jsou naše detoxikační recepty s řepou:

4. Řapíkatý celer – unikátní detoxikační zelenina

Celer je více než zeleninou, je to také významná léčivá rostlina. Lidové léčitelství přisuzuje prospěšné účinky nejenom zelené nati, která se označuje jako řapíkatý celer, ale také bulvě, nebo celerový semenům.

Celer obsahuje cenné vitamíny a minerály. Nabízí několik desítek nutričně zajímavých látek, které mu také dávají zajímavé účinky. Celer podporuje trávení, činnost střev, ale i žlučníku nebo ledvin. Funguje jako antioxidant i přírodní povzbuzující prostředek. Dokonce je považovaný za přírodní afrodiziakum.

Nejprospěšnější je v podobě syrové celerové šťávy, podobně působí i smoothie s rozmixovaným celerem.

Detoxikační potraviny: celer

Jak na to? Inspirujte se našimi recepty:

TIP: Jablka, citrony, červená řepa nebo celer – to je jen malá ukázka detoxikačních potravin. Očistné vlastnosti nesou i další druhy ovoce a zeleniny. Významné detoxikační působení skýtají i zelené superpotraviny. Jejich očistné účinky podporuje obsažený chlorofyl.

Obsah železa v zelené směsi Blendea SUPERGREENS

Hned čtyři zelené potraviny – chlorellu, spirulinu, mladý ječmen a zelenou pšenici, v prvotřídní BIO kvalitě obsahuje směs Blendea SUPERGREENS. I ta najde uplatnění jako ideální ingredience detox smoothie. Svědčí o tom i naše recepty.

autor

Radka X Křivánková

Popsala jsem stohy papírů. Zaplnila jsem nespočet webových stránek články o zdravé výživě a životním stylu. A přece je pro mě toto téma nadále nevyčerpatelnou studnicí. Jíst zdravě je jednoduché. Klíčem je spokojenost. Cílem je cítit se dobře. A přece se mnoho z nás trápí s tím, co jíst, kdy jíst, jak jíst. A přece jsou tu věčné diety založené na omezování a nespokojenosti se sebou samým. Tak jsem stvořila PARADOX dietu, dietu zaměřenou na spokojenost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek

Jak mít o svátcích v pohodě trávení?

30.11.2023

„Já si o svátcích jím co chci!“ řekl nejeden svátečník, kterého pak bolel žaludek a břicho se mu nafukovalo až do Tří králů. „Já o svátcích držím zásadně dietu!“ řekl si druhý a pak u sváteční tabule záviděl, jak si ostatní přidávají salátku, než se jim dosmaží třetí kapří podkovička a zatím si přicinkávali druhým […]

Číst celý článek

Reflux: Co dělat, když se obsah žaludku vrací přes jícen a proč se to děje?

25.11.2023

Reflux, v lékařském slovníku gastroezofageální reflux, v lidské řeči reflux jícnu nebo kyselý reflux označuje častou poruchu, kdy se natrávená potrava a žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu. Jícen je trubice spojující hltan s žaludkem. Reflux vyvolává nepříjemné pálení žáhy, krkání, pocity překyselení, tíhy, tlaku a bolesti na hrudi a někdy až zvracení. Mnozí lidé […]

Číst celý článek

Příběh vzniku značky Blendea: Jak to celé začalo?

06.11.2023

Znáte takové ty šťastné a obdivuhodné příběhy, kdy jeden člověk dostane skvělý nápad, zrealizuje ho, úspěšně proslaví a lidé se jdou utlouct, aby si mohli výrobek koupit taky? Příběhy, které končí někde na pláži na Bali, kde se pak onen šikovný člověk vyvaluje a postuje na sítě záviděníhodné fotky? Podobný, ne-li stejný je i příběh […]

Číst celý článek

Nutrikosmetika: Vaše nová kadeřnice a kosmetička ve stravě 😯

25.10.2023

Nutrikosmetika je přesně to, co jste si zřejmě mysleli 🙂 Nutri = výživa/potrava, kosmetika = péče o vnější vzhled pleti, vlasů a nehtů. Pojmenování zatím není příliš známé, ale z nutrikosmetiky se evidentně stává nový výživový trend a my jako Blendea na trendy vždy okamžitě (a velmi rádi) reagujeme. Pomocí kosmetiky se snažíme zlepšit stav […]

Číst celý článek

Koenzym Q10: Důležitá sloučenina, které máte v těle (pravděpodobně) dostatek

10.10.2023

Pojem koenzym Q10 jsem poprvé zachytil v televizních reklamách. Byl doslova všude a primárně jej obsahovala kosmetika pro zpomalení stárnutí. Mluvilo se hlavně o anti-age účincích a reklamy byly již tradičně zaměřené na ženy, které se předčasného stárnutí bojí a brání nejvíce. Ty jsou zároveň nejčastějšími zákaznicemi oněch výrobků. Podívám se proto, co o tomto […]

Číst celý článek