Jak mít o svátcích v pohodě trávení?

"Já si o svátcích jím co chci!" řekl nejeden svátečník, kterého pak bolel žaludek a břicho se mu nafukovalo až do Tří králů.

"Já o svátcích držím zásadně dietu!" řekl si druhý a pak u sváteční tabule záviděl, jak si ostatní přidávají salátku, než se jim dosmaží třetí kapří podkovička a zatím si přicinkávali druhým vaječňákem.

Pak tam ještě seděl třetí, který se dobře nadlábnul, a než se začaly rozbalovat dárečky, čekal se sklenkou bílého vínka a bylo mu fajn.

Netuším, jak přesně to vypadá u vaší vánoční tabule, milí čtenáři :) Jelikož ale dobře vím, že české Vánoce jsou o hojnosti a mnohdy nulových zábranách přejídat se, a pak trpět se žlučníkovými záchvaty, sepsal jsem tento užitečný manuál, jak si udržet trávení v pohodě během svátků. Přitom se ale úplně neomezovat, protože, co si budeme, každý si rád odpočine s nějakou dobrotou. K Vánocům to přeci tak nějak patří.

jak mít o svátcích v pohodě trávení?

Jak se o Vánocích vyhnout nadýmání?

Chápu, že pro hospodyňky může být nepříjemné, když se trápí s delikátními jídly, a pak někdo řekne „Děkuji, ale už mám dost„.

Zamyslete se, zda jsou pro vás Vánoce časem pro společné chvilky a zpomalení, nebo naopak svátky obžerství, ládování se, fučení a spánku.

Já beru první možnost a stejně tak všichni ostatní z týmu Blendea. Zkuste to letos jinak, zdravěji a lehčeji. Vaše trávení vám za to poděkuje a do Nového roku vstoupíte s příjemným pocitem lehkosti na žaludku i na duši. To je perfektní způsob, jak odstartovat nový rok 2024. Závazek začít se stravovat zdravěji si můžete dát již dnes a hned na něm začít cíleně pracovat 🙂 Týmově vám držíme pěsti.

Každý den volna začněte s probiotiky

A to ideálně s těmi klasickými. Bílý jogurt (+ vločky a čerstvé ovoce) nebo zakysané mléko (rozmixované s ovocem a medem). Komu se nechce hrát si v kuchyni, vypijte aspoň sklenici podmáslí nebo si dejte kelímek samotného jogurtu. Pokud mléčným výrobkům nefandíte, uvařte si zelňačku z kysaného zelí.

Probiotické bakterie podpoří správnou činnost střev a ta se postarají o vaše dobré trávení o svátcích i mimo nich. Zároveň tlumí nadýmání.

Pijte vodu jako obvykle

Nezapomínejte pít vodu a nenahrazujte ji sladkými nápoji. Půl litru vaječňáku vás dehydruje a půl litru vody nikdy nenahradí. Díky vodě se lépe a rychleji zkypřuje a vyplavuje obsah střev, kterého je o Vánocích znatelně víc.

Díky vodě zmírníte pálení záhy a kyselý reflux, o kterého příčinách a pomoci jsem psal nedávno. A pokud budete popíjet i alkohol, sklenici čisté vody si dejte po každém drinku. Poděkujete si ráno 🙂

Jezte menší porce častěji

Nemusíte se celý den šetřit a večer se vrhnout na kapra a salát jako bezedný sud. Snědli byste mnohem více, než pokud si dáte za den normální snídani a oběd. Večer si naložte menší porci, a pokud by nestačila, přiložte si.

Vzpomeňte si, z čeho vám nebylo dobře

Bylo vám nějak šoufl po kaprovi? Dejte si letos třeba řízek nebo maso bez trojobalu na přírodno.

Nějak vám nesedl bramborový salát? Zkuste letos bílý jogurt místo majonézy nebo salát po vídeňsku s octem.

Vždy najděte neméně slavnostní, ale lehkou náhradu tučnějších přísad či dobrot. A ne, těch koláčků taky nemusíte sníst půl plechu 😀 Budou tam i zítra, a pokud nebudou, prospějete linii 🙂

Video, YouTube: Vídeňský bramborový salát s octem bez majonézy

Proč nás o svátcích tolik nadýmá?

Hlavním viníkem nafukování a plnosti břicha je o svátcích celkové množství jídla. Když jsme o Vánocích doma a máme čas, sníme i třikrát víc než ve všední den.

Dalším faktorem je kombinace jídel, často úplně šílená. Zelňačku zajídáme krémovými zákusky, bramborový salát zapíjíme vaječným likérem nebo červeným vínem a tak dále. Strava je tučnější, takže zpomaluje trávení. Zpomaluje také vyprazdňování, takže máme pocity nafouklých břich a plných střev. Naložte si méně a neexperimentujte s kombinacemi.

Roli hraje i rychlost jedení. U stolu sedíme a povídáme si i hodiny, takže mnohem více sníme. Se sousty ale polykáme i vzduch, který podporuje nadýmání. Nechte si svačinku na 2 hodinky později a nepřejídejte se najednou.

Co dělat s akutně nafouklým břichem?

Pokud vám nesedla večeře a snědli jste toho až moc, nebo jste jedli jedno přes druhé a neomezovali se, zde je několik rychlých kroků proti nadýmání a pocitu přeplněného břicha:

Nepijte během jídla

Namísto pití během jídla pijte vodu raději mezi jídly. Minimalizujete tím riziko nadýmání.

Nejezte, než se vám neuleví

Dejte si pauzu a hlavně nejezte žádné plynotvorné potraviny, které asi máte na stole. Kysané zelí, čočka, česnek a cibule. Tyto potraviny by zvýšily nadýmání.

Nekombinujte je ani s mléčnými výrobky ani s cukrovím a zákusky. Sladkosti v trávícím traktu fermentují kvůli vysokému obsahu cukru a způsobují nadýmání.

Dejte si mátový čaj

Vaječný likér, víno i šampaňské si odložte na později. Při přejedení zkuste mátový čaj ochucený zázvorem. Máta uvolní střeva a sníží nepříjemné pocity plného žaludku a nadýmání. Zázvor díky protizánětlivým vlastnostem uklidňuje trávící systém.

RYCHLÝ TIP: Mátu a další 4 zelené superpotraviny s protizánětlivými účinky obsahuje směs Blendea SUPERGREENS.

Zákazníci si na směsi pochvalují hlavně úlevu od zažívacích problémů a zvýšení energie. To se během vánočního spěchu i odpočinku hodí 🙂 Objednejte v časově omezené akci 1+1 ZDARMA.

Složení produktu Blendea Supergreens prášek

Vypijte teplou vodu s citronem

Pokud právě nemáte mátový čaj, dejte si sklenici teplé vody s pár kapkami citronu. Kyselina citronová podpoří trávení a zabrání produkci plynu.

Dejte si krátkou masáž břicha

Lehněte si na záda a konečky prstů masírujte nafouklé břicho ve směru hodinových ručiček. Masáž podpoří pohyb střev (peristaltiku), uvolní nahromaděný plyn a uleví vám od tlaku.

Krátce se projděte

Dejte si krátkou procházku s pejskem nebo 10 minut kolem bloku. Fyzická aktivita podpoří trávení a sníží nadýmání.

Co dělat, když to přeženete se sladkým?

Pokud jste milovníkem všech těch sladkých zázraků a teď je vám trošku nevolno, snažte se:

Vypít více vody

Zvýšený pitný režim odplaví nadbytečný cukr a usnadní trávící proces. Zůstanete hydratovaní, takže se nebudete cítit vnitřně tolik „ulepeně“. Uvařit si můžete i mátový čaj s citronem, ale neslaďte jej medem.

Pro dnešek už žádné sladkosti

Nyní jste značně přeslazení, takže sladkého bylo dost. Sladké nejezte ani pokud se vám od nafouklosti a plného břicha uleví. Zítra je taky den 🙂

Opět se krátce projděte

Procházka podpoří trávení a zlepší pálení cukrů, kterých je po hostině v krvi nadbytek. Doporučuji i článek Jak snížit cukr v krvi co nejrychleji i bez inzulinu? (14 tipů pro zdravé lidi a diabetiky).

jak snížit cukr v krvi co nejrychleji?

Další jídlo ať je lehké a zdravé

Až budete mít zase hlad, snězte vyvážené jídlo s bílkovinami, zdravými tuky a vlákninou. Věřím, že něco lehčího seženete i když je lednice právě přeplněná smaženými vánočními specialitami 🙂 Zatněte zuby a dejte si krátkou dietku.

Z nabídky Blendea vybírám tyto doplňky pro snížení hladiny krevního cukru:

 • Moringové kapsle s flavonoidy a isothiokyanáty, které snižují hladinu krevního cukru zvýšením citlivosti na inzulín.
 • Skořicové olejové kapky, které díky kumarinu zvyšují citlivost na inzulín, usnadňují transport glukózy do buněk a tím přispívají ke snížení hladiny krevního cukru.
 • SEPERCOFFEE s vlákninou, inulinem a funkčními houbami snižuje krevní cukr tím, že brání rychlému vstřebávání glukózy ve střevech a podporuje pomalé uvolňování cukru do krve.

Co dělat, aby vám nebylo špatně z alkoholu?

Ke společným okamžikům alkohol patří. Pokud vám nemá být špatně, ideálně nic alkoholického nepijte. Pokud pít budete:

 • Stanovte si limit. Pokud vám je špatně po 3 sklenkách vína, dejte si jenom 2 nebo méně a každou sklenici zapijte stejným objemem čisté vody. Svůj limit nepřekračujte a inspirujte i ostatní. Sladké limonády nejsou vhodné v kombinaci s alkoholem. Zvyšují dehydrataci a zhoršují výslednou kocovinu.
 • Pijte pomalu. Není hrdinství vyexovat půl lahve vodky. Upíjejte pomalu, sem tam něco zakousněte a pijte převážně nealko. Čím rychleji budete pít, tím rychleji půjdete spát.
 • Nepijte nalačno. Pokud k vánoční tabuli usedáte jako poslední, nejdříve se před všemi těmi přípitky dobře najezte. Sytý žaludek zpomalí vstřebávání alkoholu a sníží riziko rychlého opití.
 • Najděte alternativu: Sváteční drink neznamená, že musí mít aspoň 40 % alkoholu. Experimentujte s nealkoholickými drinky, které chutnají a osvěží i bez alkoholu. Inspirujte se článkem 10 receptů na domácí drinky úplně bez cukru a alkoholu. Osvěžte se sugarfree.

Co dělat, pokud vám už z alkoholu špatně je?

Vzbudili jste se ve strašlivé kocovině nebo jste ani nestihli usnout, ale už je vám špatně? Postupujte následovně:

 • Ještě chvilku odpočívejte. Odpočinek urychlí zotavení, takže neutíkejte hned uklízet. Poležte si, dejte si šálek čaje, případně něco lehčího posnídejte.
 • Pijte čistou vodu. Zabráníte dehydrataci a urychlíte vylučování škodlivin v moči.
 • Určitě nepijte další alkohol. Možná vás napadne vytloukat klín klínem a dát si vyproštováčka, ale není to dobrý nápad. Možná by vám bylo na pár desítek minut lépe, poté by se ale nepříjemné příznaky ještě více zhoršily.
 • Až naberete síly, jděte na čerstvý vzduch. Necítili byste se dobře, pokud byste strávili celý den v nevyvětraném bytě před televizí. Pohyb vám udělá dobře 🙂

Z doplňků Blendea vybírám hořčíkové kapsle. Hořčík je při kocovině užitečný, protože pomáhá detoxikovat tělo a podporuje regeneraci jaterních buněk, což snižuje nevolnost a únavu spojené s nadměrným pitím alkoholu. Dále hořčík působí jako relaxační látka, takže pomáhá uvolnit svaly a zmírnit bolesti hlavy a křeče.

Hořčík bisglycinát v kapslích od značky Blendea

Lukáš Chládek, blog Blendea
Přeji vám krásné a poklidné svátky se spokojenými bříšky, milí čtenáři 🙂

Máte dobré tipy proti nafouklému břichu a trávícím těžkostem? Nebo ještě potřebujete s něčím poradit? Napište nám do komentářů pod článkem, volejte +420 608 255 816 nebo pište mail na info@blendea.czOdpovídáme během pracovních dnů mezi 08:00 – 17:00.

Krásné a klidné svátky s lehkými bříšky přeje Lukáš z blogu Blendea 🙂 Vidíme se opět v Novém roce!
vánoční slevy Blendea
autor

Lukáš Chládek

Ve firmě eMarkest, s.r.o. jsem začal jako prodejce, a právě to mě dovedlo k podrobnému studiu našich výrobků, a hlavně jejich účinků. Jako redaktor blogu Blendea Vám podrobně představím naše produkty. V článcích vysvětlím všechny pozitivní účinky složek produktů Blendea. Podíváme se i na nejčastější zdravotní komplikace, které naše zákazníky trápí, jejich příčiny a projevy. Poradíme, jak se jich nejrychleji zbavit. Kdykoliv mi můžete napsat na chladek.emarkest@gmail.com. Odpovídám během pracovních dnů mezi 09:00 až 18:00. Děkuji, že čtete náš blog a nakupujete u nás. Přeji Vám krásný den a pevné zdraví :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek

Reflux: Co dělat, když se obsah žaludku vrací přes jícen a proč se to děje?

25.11.2023

Reflux, v lékařském slovníku gastroezofageální reflux, v lidské řeči reflux jícnu nebo kyselý reflux označuje častou poruchu, kdy se natrávená potrava a žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu. Jícen je trubice spojující hltan s žaludkem. Reflux vyvolává nepříjemné pálení žáhy, krkání, pocity překyselení, tíhy, tlaku a bolesti na hrudi a někdy až zvracení. Mnozí lidé […]

Číst celý článek

Příběh vzniku značky Blendea: Jak to celé začalo?

06.11.2023

Znáte takové ty šťastné a obdivuhodné příběhy, kdy jeden člověk dostane skvělý nápad, zrealizuje ho, úspěšně proslaví a lidé se jdou utlouct, aby si mohli výrobek koupit taky? Příběhy, které končí někde na pláži na Bali, kde se pak onen šikovný člověk vyvaluje a postuje na sítě záviděníhodné fotky? Podobný, ne-li stejný je i příběh […]

Číst celý článek

Nutrikosmetika: Vaše nová kadeřnice a kosmetička ve stravě 😯

25.10.2023

Nutrikosmetika je přesně to, co jste si zřejmě mysleli 🙂 Nutri = výživa/potrava, kosmetika = péče o vnější vzhled pleti, vlasů a nehtů. Pojmenování zatím není příliš známé, ale z nutrikosmetiky se evidentně stává nový výživový trend a my jako Blendea na trendy vždy okamžitě (a velmi rádi) reagujeme. Pomocí kosmetiky se snažíme zlepšit stav […]

Číst celý článek

Koenzym Q10: Důležitá sloučenina, které máte v těle (pravděpodobně) dostatek

10.10.2023

Pojem koenzym Q10 jsem poprvé zachytil v televizních reklamách. Byl doslova všude a primárně jej obsahovala kosmetika pro zpomalení stárnutí. Mluvilo se hlavně o anti-age účincích a reklamy byly již tradičně zaměřené na ženy, které se předčasného stárnutí bojí a brání nejvíce. Ty jsou zároveň nejčastějšími zákaznicemi oněch výrobků. Podívám se proto, co o tomto […]

Číst celý článek

Atopický ekzém: Najděte konkrétní spouštěč a vyhněte se mu 🚫

07.09.2023

Atopický ekzém (atopická dermatitida) je zdravotní stav způsobující suchou, svědící, olupující se a zanícenou pokožku. Atopický ekzém je velmi častý u novorozenců a dětí, ale trápí a znesnadňuje život i mnoha dospělým. Ekzém je většinou dlouhotrvající, a tedy chronické povahy. Navíc může často měnit intenzitu od téměř nepatrných svědivých flíčků až po velká zanícená a […]

Číst celý článek

Pískavice řecké seno: Cenná rostlinka pro podporu laktace s mnoha dalšími zdravotními benefity

31.08.2023

Pískavice řecké seno si dnes představíme hlavně díky její podpoře laktace, a tedy podpoře produkce mateřského mléka. Zároveň uvedu další zdravotní benefity pískavice a to na ženské i mužské zdraví. Pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru, cholesterolu a zvyšuje hladinu hormonu testosteronu. Některé účinky zatím nejsou potvrzené vědeckými studiemi, proto se zaměřím na ty, které již […]

Číst celý článek

Artritida: Zánětlivá nemoc kloubů, kvůli které dnes možná ani nevstanete z postele 😔

24.07.2023

Výraz artritida (lidově revma) hledá na českém internetu každý měsíc přes 4400 lidí, takže jde o rozšířený a době známý zdravotní problém pohybového aparátu, konkrétně jde o zánět kloubů. Lidi nejčastěji zajímá, proč artritida vzniká a jak se projevuje, jaké druhy artritidy známe, a samozřejmě jak zle artritidu léčit nebo aspoň zmírnit její bolestivé symptomy. […]

Číst celý článek