• Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Ostropestřec mariánský – zdravotní účinky nenápadného bodláku potvrzené studiemi

Ostropestřec mariánský – zdravotní účinky nenápadného bodláku potvrzené studiemi

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) znáte spíše jako bodlák s výrazným fialovým květem. V Česku běžně roste. Prakticky celá rostlina je jedlá. Možná jste ostropestřec přehlíželi, což je ale škoda, protože má řadu prospěšných účinků, pro které se užívají drcená semena. Hlavním z nich je podpora zdraví a očista jater. V článku vyjmenuji i další účinky, které se opírají o výsledky vědeckých výzkumů a studií. Zároveň poradím, jak se ostropestřec zpracovává a jak produkty z něj užívat.

Ostropestřec mariánský
Ostropestřec mariánský - květ, bodlák a zralá semena

Další názvy: Česky Ostropestřec mariánský, latinsky Silybum marianum, dále pak bodlák, stříbrný bodlák, silymarin, silibinin, Milk thistle, Scotch thistle, Mary thistle, Variegated thistle, Kristova koruna, Carduus marianus, Atichaut sauvage, Cardui Mariae herba, Chardon argenté, Legalon, Mariana Mariana Hill., Silybum maculatum Moench, Shui Gei Ji.

Zdravotní účinky Ostropestřce mariánského

Dohledal jsem vědecké studie a zahraniční zdroje, které účinky a prospěšný vliv ostropestřce potvrzují.

Ostropestřec a zdraví jater

Lidé běžně užívají ostropestřec při různých poruchách jater, nejčastěji cirhóze, ztučnění, žloutence (hepatitida B a C), zánětech, rakovině jater a poruchách žlučníku. Pomáhá opravit i játra zničená pitím alkoholu a postiženým lidem pomáhá prodloužit délku života.

Prospěšnou látkou je vícesložková sloučenina silymarin, který patří mezi antioxidanty a má detoxikační účinky. Antioxidanty ochraňují buňky jater před poškozením, snižují působení škodlivých volných radikálů a detoxikační schopností pomáhají játra očišťovat. Játra produkují volné radikály, když metabolizují toxické látky, takže radikály vznikají prakticky neustále.

Podle studie ostropestřec zlepšuje poškození jater vyvolané nezdravým stravováním, které játra zároveň přetěžuje a oslabuje jejich funkci.

Vědci pozitivní vliv ostropestřce pořád zkoumají, ale zatím jej neuznali jako primární léčbu problémů s játry. Zároveň před nemocemi jater nechrání, zvlášť v případě nezdravého životního stylu. Každopádně uznávají, že může být velmi užitečnou doplňkovou formou léčby. Přesná účinná dávka ani délka užívání zatím není známá.

Čtěte o prospěsných změnách životosprávy a jídelníčku, díky kterým přirozeně podpoříte důležité funkce jater.

Podpora zdraví pokožky

Pro ochranu a zlepšení stavu pokožky lze ostropestřec konzumovat, lidé ale pro tyto účely používají olej z jeho semen. Ostropestřec má antioxidační a protizánětlivé účinky, takže pomáhá tlumit podráždění a zánětlivá onemocnění kůže včetně akné.

Ve studii lidé s aknózní pletí užívali 8 týdnů 210 mg silymarinu denně a akné snížili o 53 %.

Díky antioxidačním účinkům působí proti předčasnému stárnutí kožních buněk a zpomaluje jejich přirozené stárnutí. Pokožku zároveň chrání před škodlivým slunečním zářením.

Vliv na snížení příznaků alergického astmatu

Astma je zvýšená imunitní reakce organismu na různé alergeny a dráždivé látky, které vyvolávají zánět dýchacích cest. I zde pomáhá silymarin záněty tlumit a snižovat jejich příznaky.

Silymarin pomáhá lépe kontrolovat příznaky astmatu pomocí regulace reakcí imunitního systému. Zároveň pomáhá dýchací cesty před záněty chránit.

Tyto výsledky dokázaly zatím pouze výzkumy na myších, vědci ale připouštějí podobné účinky na lidi s astmatem.

VIDEO (česky): Lékárník mluví o prospěšných účincích ostropestřce

Podpora hubnutí

Úbytek hmotnosti byl zaznamenán díky silymarinu po konzumaci vysoce kalorické stravy, která je dnes bohužel standardem u mnoha lidí. Ostropestřec tak může být prospěšný pro lidi, kteří usilují o zhubnutí a hubnutí u nich podpořit. Ostropestřec zároveň zlepšil poškození jater a snížil záněty, které tato strava vyvolala.

Zde ale doporučuji hlavně upravit jídelníček, snížit celkový kalorický příjem pomocí dietnější stravy a zvýšit kalorický výdej pomocí fyzické aktivity. Právě tak lze zhubnout přirozeně a trvale i bez ostropestřce.

Snížení hladiny cholesterolu

Zvýšený cholesterol je velmi nebezpečný, protože ucpává cévy a zvyšuje riziko mozkové mrtvice, nemocí srdce a cév.

Ve studii se ostropestřec osvědčil pro udržení nízké hladiny cholesterolu v krvi. Studie se účastnili diabetici. Hladina cholesterolu u nich byla mnohem nižší ve srovnání s lidmi, kteří místo ostropestřce užívali neúčinné placebo.

Výzkumy proběhly i na krysách s vysokou hladinou cholesterolu, u kterých se povedlo hladinu významně snížit při dávkování 300 až 600 miligramů ostropestřce na kilo tělesné hmotnosti.

Podpora imunity

Ostropestřec pomáhá zrychlit a posílit tzv. imunitní odpověď organismu a moduluje imunitu. Je to souhrn procesů, kterými lidské tělo reaguje na škodliviny, bakterie, viry, infekce a patogeny celkově. Zároveň pomáhá lépe zvládat autoimunitní a alergické reakce. Imunitní odpověď pomáhá organismu čelit a vypořádat se se škodlivými vlivy. Ostropestřec zároveň snižuje chronický zánět, který imunitní systém vyvolává.

Imunitu stimuluje opět sloučenina silymarin, a zároveň potlačuje příliš aktivní imunitní systém, který vyvolává záněty, astma nebo alergickou rýmu. Tyto účinky se povedlo prokázat týmu českých vědců.

Zlepšení zdraví kostí

Ostropestřec pomáhá proti úbytku kostní hmoty, díky čemu kosti chrání a pomáhá jejich zdraví a pevnosti. Napomáhá lepší mineralizaci kostí a chrání před osteoporózou. Tento účinek je velmi důležitý pro ženy s nedostatkem estrogenu a celkovou hormonální nerovnováhou, které lámavostí kostí trpí častěji než muži. Velmi často osteoporózou trpí ženy během a po menopauze.

Zatím není jasné, zda může ostropestřec pomáhat i kostem, které řídnou z jiných příčin, než kvůli sníženému estrogenu.

VIDEO: Detail květu a listů ostropestřce

Snížení inzulinové rezistence

Ostropestřec je velmi vhodný pro diabetiky, protože pomáhá snížit rezistenci na inzulín, zlepšuje citlivost na něj a snižuje hladinu krevního cukru. Zároveň je vhodný pro lidi s obezitou. I tyto prospěšné účinky dodává sloučenina silymarin. Protizánětlivé vlastnosti ostropestřce snižují riziko onemocnění ledvin.

Diabetiky upozorňujeme, aby důsledně dodržovali doporučení svého diabetologa. I přes prospěšné účinky ostropestřec nelze vnímat jako standardní léčbu cukrovky, ale jako součást prospěšného jídelníčku určitě ano. Vědci označili silymarin za velice slibnou sloučeninu.

Podpora kognitivních funkcí a bránění jejich poklesu v důsledku vyššího věku

I zde působí ostropestřec prospěšně díky antioxidačním schopnostem a zvýšení odolnosti vůči oxidativnímu stresu. Ten škodí zdraví mozku a může vést až ke vzniku Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby nebo demence. Ostropestřec má tzv. neuroprotektivní účinky a brání mentálnímu úpadku způsobenému věkem.

Díky této ochraně pomáhá ostropestřec zlepšovat kognitivní, a tedy poznávací funkce mozku – vnímání, schopnost učit se a zpracovávat informace, reagovat na podněty a zvládat úkoly. Zároveň ostropestřec pomáhá při stavech, které negativně působí na mysl a způsobují degeneraci mozku a jeho přirozených funkcí.

Podpora tvorby mateřského mléka

Ostropestřec stimuluje produkci mateřského mléka u kojících matek díky zvýšení produkce hormonu prolaktinu. Ten je pro tvorbu mléka zcela nezbytný.

Studie změřila, že kojící ženy zvýšily produkci mléka až o téměř 86 % po užívání 420 mg samotného silymarinu denně po dobu 63 dnů.

Ostropestřec můžete užívat společně s rakytníkem ve veganských kapslích.

Zpomalení šíření rakoviny

Ostropestřec se jeví velmi účinný pro zpomalení až zastavení některých typů rakoviny. Studie proběhly na buňkách v laboratořích a ostropestřec zde zpomalil růst nádorů a zvýšil účinek chemoterapie. Zároveň byl účinný pro snížení vedlejších účinků léčby rakoviny jako ozařování, chirurgické zákroky a chemoterapie.

Vědci uznávají účinnost ostropestřce pro tyto typy rakoviny:

 • rakovina prsu
 • rakovina děložního čípku
 • rakovina kůže
 • rakovina prostaty
 • rakovina krve (leukémie)
 • kolorektální rakovina (tlusté střevo a konečník)

Ostropestřec není uznán jako lék proti rakovině. Každopádně je podle důkazů prospěšný v rámci zlepšení léčby a jejích negativních důsledků na zdraví onkologických pacientů.

Bezpečnost ostropestřce a možné negativní vedlejší účinky

Při užívání ústy je ostropestřec považován za bezpečný. Rostlina samotná a doplňky z ní mají velmi málo vedlejších účinků. Studie upozorňují na nízké riziko vedlejších účinků, které se objevily po užívání vysokých dávek po dlouhou dobu. Zaznamenalo je pouhé 1 % uživatelů a nejčastěji šlo o zažívací komplikace, průjem, nevolnost, nadýmání a pálení žáhy.

O kombinaci ostropestřce s léky na předpis zatím není mnoho informací, proto pokud se pro něj rozhodnete, přičemž užíváte jakékoliv léky, vhodnost si vždy ověřte u lékaře. Odborné zdroje na konkrétní rizika neupozorňují.

Kdo by ostropestřec neměl užívat?

Těhotné ženy: Těhotným ženám se obecně nedoporučuje užívat žádné doplňky výživy včetně ostropestřce. Ostropestřec ale mohou užívat kojící matky, protože pomáhá zlepšit produkci mateřského mléka.

Alergici na ostropestřec: Jako každá rostlina může i ostropestřec vyvolávat alergickou reakci, která se projeví podrážděním hrdla, otoky úst a očí nebo podrážděním pokožky. Alergií mohou trpět lidé s alergií na sedmikrásky, ambrózii, artyčoky nebo kiwi.

Diabetici musí být opatrní, protože ostropestřec snižuje hladinu krevního cukru, která tak může být až příliš nízká a diabetiky vystavit riziku hypoglykémie.

Osoby s citlivostí na hormon estrogen, kterého hladinu ostropestřec zvyšuje. Opatrní buďte v případě, že podstupujete některý typ hormonální léčby.

Zároveň se ostropestřeci vyhněte v případě, že trpíte rakovinou prsu, dělohy, vaječníků, endometriózou nebo děložními myomy.

Dávkování ostropestřce

Odborníci doporučují konkrétní množství pouze v případě dosažení hepatoprotektivních účinků. To jsou ty, které chrání játra před poškozením a zlepšují jejich stav. Doporučené množství pro potřebu jater dospělé lidi je 420 mg extraktu z ostropestřce 3 x denně po 6 až 8 týdnů. Toto množství obsahuje 70 až 80 % účinné látky silymarinu.

Odborné zdroje žádnou standardizovanou dávku pro dosažení jiných účinků neuvádějí, proto je vždy nutné sledovat doporučené dávkování na konkrétním výrobku. Studie, na které v článku odkazuji, účastníkům dávkovali nejčastěji 300 až 600 miligramů extraktu z ostropestřce. V různých kapslích a tabletách najdete přibližně toto množství.

V případě čaje z ostropestřce se doporučuje za den vypít maximálně 6 šálků. Kosmetické přípravky jako krémy vždy používejte podle doporučení výrobce.

Jak ostropestřec užívat?

Pro dosažení nejlepších možných výsledků se doporučuje ostropestřec užívat aspoň 4 týdny a tuto kůru opakovat 2-3x za rok.

Semínko v celku není vhodné pro užívání, protože projde trávícím traktem, nerozloží se a vyjde ven v stolici bez účinku.

Pro organismus je nejúčinnější prášek z mletých semen. Pokud koupíte prášek samotný, dodržujte doporučené užívaní, což je obvykle 1 čajová lžička 4x denně. Prášek lze přidat i do jídel, třeba kaše či jogurtu. Jednodušší je užívání prášku v kapslích, které stačí pouze zapít vodou.

Čaj z ostropestřce do těla nedostává dostatečné množství silymarinu, protože látka je ve vodě velmi špatně rozpustná. Semena nebo prášek z nich je potřeba vařit aspoň 5 minut a dalších 15 minut louhovat. Zalít směs pouze vroucí vodou nestačí, protože se do ní neuvolní téměř žádné prospěšné látky.

Během užívání ostropestřce a zároveň kdykoliv mimo něj se snažte nezatěžovat játra, takže nepijte velká množství alkoholu a nejezte příliš tučná jídla.

Pozor na příliš vysokou dávku

Přesné pokyny pro dávkování sice neexistují, upozorňuji ale na dlouhodobé dávkování vysokých dávek. Kapsle a tablety obsahují nejčastěji od 100 do 1000 miligramů extraktu. Množství nad 1000 mg již lze považovat za potenciálně rizikové a čím déle a čím vyšší množství člověk užívá, o to vyšší je i riziko negativních účinků. Předávkování je poměrně vzácné.

Má ostropestřec kontraindikace s některými léky?

Podle předběžných výzkumů lze ostropestřec užívat společně s konvenčními léčebnými metodami. Určitě ale vždy informujte lékaře, pokud užíváte antibiotika, léky ředící krev, protizánětlivé léky nebo statiny pro snížení hladiny cholesterolu.

Jak Ostropestřec mariánský vypěstovat?

Česko sice není původní krajina ostropestřce, ale je možné vypěstovat jej na zahradě i zde. Pokud chcete vlastní úrodu a nenakupovat ostropestřec v lékárnách či zdravé výživě, začněte již v dubnu. Semínka seženete přes internet nebo v zahrádkářských potřebách.

Ostropestřec má rád slunce a vápnitou zásaditou půdu, naopak mu vadí kyselá půda. Nemá rád prudký vítr, takže mu najděte místo někde v závětří. Semena zasaďte do 3 cm hlubokých důlků vzdálených 50 cm od sebe. Až bodlák vyroste, může mít na šířku až 80 cm a výšku až 2 metry, takže potřebuje hodně prostoru kolem sebe.

Semen a úrody se dočkáte až po 2 letech. Semena budou zralá na konci léta a když květ odkvete, na bodláku se objeví bílé chmýří. Použijte rukavice, protože bodlák má dlouhé a silné ostny. Semena z nažek můžete vybírat po jednom nebo květy ostříhejte, nechte vysušit a semínka vymlaťte nad plachtou. Následně je prosejte a pomocí větru nebo fénu nechte odfouknout nečistoty. Semena uchovávejte v uzavřené nádobě na suchém a chladném místě.

VIDEO (česky): Sklízení semen ostropestřce
autor

Lukáš Chládek

Ve firmě eMarkest, s.r.o. jsem začal jako prodejce, a právě to mě dovedlo k podrobnému studiu našich výrobků, a hlavně jejich účinků. Jako redaktor blogu Blendea Vám podrobně představím naše produkty. V článcích vysvětlím všechny pozitivní účinky složek produktů Blendea. Podíváme se i na nejčastější zdravotní komplikace, které naše zákazníky trápí, jejich příčiny a projevy. Poradíme, jak se jich nejrychleji zbavit. Kdykoliv mi můžete napsat na chladek.emarkest@gmail.com. Odpovídám během pracovních dnů mezi 09:00 až 18:00. Děkuji, že čtete náš blog a nakupujete u nás. Přeji Vám krásný den a pevné zdraví :)

12 komentářů: “Ostropestřec mariánský – zdravotní účinky nenápadného bodláku potvrzené studiemi”

 1. […] Z přírodních produktů je nejvíce doporučovaný pro detoxikaci jater Ostropestřec mariánský, který se využívá i při léčbě onemocnění jater jako žloutenka typu B a C, cirhóze (tj. tvrdnutí jater), ztukovatění jater (tzv. steatóza) či při otravě alkoholem, drogami, houbami a průmyslovými chemikáliemi. Ostropestřec mariánský játra chrání a podporuje regeneraci a růst jaterních buněk. […]

  • Dobrý den, Renčo, samozřejmě ano.
   Příprava: 1 nálevový sáček (2,5 g) nebo jedna polévková lžíce listů se přelije 0,25 l vroucí vody a nechá se 10 – 15 min vyluhovat v zakryté nádobě. Připravuje se vždy čerstvý. Jeden šálek 1 – 3 x denně.
   Upozorňuji, že obvykleji se čaj připravuje ze sušených drcených plodů resp. semen.
   Čerstvé listy i plody můžete konzumovat jako součást salátů a podobně.
   Přeji hezký den a pevné zdraví 🙂

 2. Zdravím, ale v článku si protiřečí část kdy můžete používat na rakovinu a kdy ne. Můžete uvést na pravou míru?

  • Dobrý den, Petře. Děkuji za otázku.
   Informace do článku jsem získal z vědeckých studií, na které zároveň odkazuji.
   Ostropestřec není uznán jako lék proti rakovině a nemá léčivý účinek. Lze jej ale užívat během léčby rakoviny (a tedy užívání léků, ozařování, chemoterapii). Zároveň na terapii vykazuje určité podpůrné účinky.
   Pokud jste narážel konkrétně na rakovinu prsu, informaci o vhodnosti užívání ostropestřce během léčby jsem smazal (ale pouze kvůli přehlednosti – jinak i tuto informaci jsem získal z odborného zdroje). Studií probíhají desítky, ne-li stovky, a vždy na jiných účastnících a za jiných podmínek. I odborně nabyté výsledky se proto mohou lišit a při tvorbě obsahu se s nejednoznačnými tvrzeními setkávám velmi často.
   Lze tak pouze sledovat nový výzkum a aktualizovat podle něj i obsah na stránce.
   Děkuji za upozornění a přeji hezký den 🙂

 3. Dobry den mohu užívat ostropestrec když užívam leky jako je cipralex 2denne a prothiadem na noc 1/2 děkuji s pozdravem plickova

  • Dobrý den, Ireno.
   V příbalových letácích Vašich léků jsem nedohledal žádnou zmínku, že by nebylo vhodné kombinovat je konkrétně s ostropestřecem. Kombinace je tedy pravděpodobně bezpečná.
   Každopádně upozorňuji, že potravinové doplňky mohou měnit účinnost léků na předpis, zvyšovat je nebo i snižovat. Tím pádem by mohlo dojít k narušení průběhu Vaší léčby.
   Nejrychlejší a nejbezpečnější možností je zeptat se na bezpečnost přímo lékaře, který Vám léky předepisuje. Zná Váš celkový zdravotní stav a dovede odhadnout riziko. Léčba je vždy nadřazená užívání potravních doplňků.
   Každopádně děkuji za otázku i za případnou objednávku.
   Přeji Vám krásný den a vždy pevné zdraví.

   Lukáš z blogu Blendea

 4. Dobrý den, jsem 9let po ablaci prsu, chemoterapii a ozařování. Přečetla jsem Váš článek, píšete, že je vhodné užívat ostropestřec a zároveň varuje před jeho užíváním. Prosím o informaci, jak tomu mám rozumět. Děkuji. K.

  • Dobrý den, Věro.
   V rámci určité omezené prevence před těmito nemocemi je ostropestřec vhodný. Riziko může vznikat u některých pacientů během léčby nebo po vyléčení onkologické nemoci, což je také Váš případ. Užívání proto doporučuji vždy konzultovat s Vaším onkologem. Podrobně zná Váš stav a dovede odhadnout, zda pro Vás má užívání smysl.
   Přeji hezký den a hlavně pevné zdraví 🙂
   Lukáš z blogu Blendea

  • Dobrý den, Lenko.
   Podle dostupných důkazů by pro Vás měl být ostropestřec bezpečný. Cituji: „Je ostropestřec dobrý pro srdce?
   Snížením hladiny LDL „špatného“ cholesterolu může ostropestřec snížit pravděpodobnost vzniku srdečních onemocnění. Ale studie o přínosech pro srdce byly provedeny pouze u lidí s cukrovkou. Lidé s cukrovkou mají často vysoký cholesterol. Není jasné, zda má ostropestřec stejné účinky u lidí bez cukrovky.“ (ZDROJ STUDIE ZDE)
   Určitě bych se ale na Vašem místě zeptal svého kardiologa, který má o Vašem zdravotním stavu nejlepší přehled.
   Krásný den a vždy pevné zdraví přeje Lukáš Chládek z blogu Blendea

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek

Jak mít o svátcích v pohodě trávení?

30.11.2023

„Já si o svátcích jím co chci!“ řekl nejeden svátečník, kterého pak bolel žaludek a břicho se mu nafukovalo až do Tří králů. „Já o svátcích držím zásadně dietu!“ řekl si druhý a pak u sváteční tabule záviděl, jak si ostatní přidávají salátku, než se jim dosmaží třetí kapří podkovička a zatím si přicinkávali druhým […]

Číst celý článek

Reflux: Co dělat, když se obsah žaludku vrací přes jícen a proč se to děje?

25.11.2023

Reflux, v lékařském slovníku gastroezofageální reflux, v lidské řeči reflux jícnu nebo kyselý reflux označuje častou poruchu, kdy se natrávená potrava a žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu. Jícen je trubice spojující hltan s žaludkem. Reflux vyvolává nepříjemné pálení žáhy, krkání, pocity překyselení, tíhy, tlaku a bolesti na hrudi a někdy až zvracení. Mnozí lidé […]

Číst celý článek

Příběh vzniku značky Blendea: Jak to celé začalo?

06.11.2023

Znáte takové ty šťastné a obdivuhodné příběhy, kdy jeden člověk dostane skvělý nápad, zrealizuje ho, úspěšně proslaví a lidé se jdou utlouct, aby si mohli výrobek koupit taky? Příběhy, které končí někde na pláži na Bali, kde se pak onen šikovný člověk vyvaluje a postuje na sítě záviděníhodné fotky? Podobný, ne-li stejný je i příběh […]

Číst celý článek

Nutrikosmetika: Vaše nová kadeřnice a kosmetička ve stravě 😯

25.10.2023

Nutrikosmetika je přesně to, co jste si zřejmě mysleli 🙂 Nutri = výživa/potrava, kosmetika = péče o vnější vzhled pleti, vlasů a nehtů. Pojmenování zatím není příliš známé, ale z nutrikosmetiky se evidentně stává nový výživový trend a my jako Blendea na trendy vždy okamžitě (a velmi rádi) reagujeme. Pomocí kosmetiky se snažíme zlepšit stav […]

Číst celý článek

Koenzym Q10: Důležitá sloučenina, které máte v těle (pravděpodobně) dostatek

10.10.2023

Pojem koenzym Q10 jsem poprvé zachytil v televizních reklamách. Byl doslova všude a primárně jej obsahovala kosmetika pro zpomalení stárnutí. Mluvilo se hlavně o anti-age účincích a reklamy byly již tradičně zaměřené na ženy, které se předčasného stárnutí bojí a brání nejvíce. Ty jsou zároveň nejčastějšími zákaznicemi oněch výrobků. Podívám se proto, co o tomto […]

Číst celý článek

Atopický ekzém: Najděte konkrétní spouštěč a vyhněte se mu 🚫

07.09.2023

Atopický ekzém (atopická dermatitida) je zdravotní stav způsobující suchou, svědící, olupující se a zanícenou pokožku. Atopický ekzém je velmi častý u novorozenců a dětí, ale trápí a znesnadňuje život i mnoha dospělým. Ekzém je většinou dlouhotrvající, a tedy chronické povahy. Navíc může často měnit intenzitu od téměř nepatrných svědivých flíčků až po velká zanícená a […]

Číst celý článek

Pískavice řecké seno: Cenná rostlinka pro podporu laktace s mnoha dalšími zdravotními benefity

31.08.2023

Pískavice řecké seno si dnes představíme hlavně díky její podpoře laktace, a tedy podpoře produkce mateřského mléka. Zároveň uvedu další zdravotní benefity pískavice a to na ženské i mužské zdraví. Pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru, cholesterolu a zvyšuje hladinu hormonu testosteronu. Některé účinky zatím nejsou potvrzené vědeckými studiemi, proto se zaměřím na ty, které již […]

Číst celý článek