Blog, Strana 26

Rostlinné tuky - jaká je doporučená denní dávka a proč je střídat?

Rostlinné tuky - jaká je doporučená denní dávka a proč je střídat?

Rostlinné tuky konzumujeme obvykle denně. Používáme je především pro vaření, pečení, ale jsou obsaženy i v jiných každodenních potravinách. Můžeme mezi ně zařadit roztíratelné tuky, margaríny a také rostlinné oleje.

Rostlinné tuky mají značný vliv na hladinu cholesterolu v krvi. Právě proto bývají upřednostňovány před živočišnými. Vysvětlím vám, proč jsou rostlinné tuky důležité a které zdroje jsou ty nejkvalitnější.

 

O tucích obecně

Tuky jsou nepostradatelnou složkou naší výživy. Jsou nezbytné pro správné vstřebání přijatých vitamínů a dalších látek  Dále napomáhají tvorbě hormonů v našem těle.

Můžeme je rozdělit na rostlinné, které obsahují nenasycené mastné kyseliny, a na živočišné, které obsahují především nasycené mastné kyseliny.

A které tuky jsou zdravější? Na tuto otázku odpověděla v jedné z internetových diskuzí prof. Ing. Jana Dostálová, CSc., která se věnuje analýze potravin:
“Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Některé rostlinné tuky (např. tuky z tropických palem) se nepovažují za zdravé tuky, ostatní se doporučují. Z živočišných tuků se za nejzdravější považují tuky z ryb.
Tuky rostlinné a živočišné by se měly konzumovat ve váhovém poměru 2:1. Rostlinných více, protože obsahují zdraví prospěšné esenciální (nezbytné) mastné kyseliny. Žádný tuk ale není prospěšný v příliš velkém množství (optimální je 70 g za den, včetně tuků přítomných v potravinách, ale tuto hodnotu téměř 2x překračujeme.”

VÍTE, že tuky jsou důležité pro správné vstřebávání vitamínů? Jako silný zdroj nejdůležitějších vitamínu vitamínů doporučuji Blendeu SUPERGREENS - směs 5 zelených superpotravin. Pro vstřebatelnost všech vitamínů přidejte do smoothie lžičku kokosového oleje nebo několik oříšků či lžičku semínek. Klikněte a podívejte se, jak přesně vám Blendea pomůže s imunitou, detoxikací a energií.

.

 

Rostlinné tuky

Rostlinné tuky obsahují především nenasycené mastné kyseliny, které můžeme dále rozdělit na mononenasycené a polynenasycené mastné kyseliny. Toto dělení je dle struktury vazeb tuků.

Jak již název napovídá - mononenasycené mastné kyseliny obsahují jednu dvojnou vazbu. Tyto kyseliny jsou obsaženy pouze v rostlinných zdrojích.

Mononenasycené mastné kyseliny můžeme najít například v:

  • lískových a vlašských ořeších
  • olivovém oleji
  • mandlích

vlassky_orech_zdroj_tuku

Vlašské ořechy obsahují mnoho nenasycených mastných kyselin

Polynenasycené mastné kyseliny obsahují více dvojných vazeb. Mezi zdroje těchto kyselin nepatří pouze ty rostlinné, ale také živočišné (především ryby). Tyto polynenasycené mastné kyseliny můžeme totiž dále rozdělit na omega 6 a omega 3.

Rostlinné tuky obsahující polynenasycené mastné kyseliny jsou obsaženy například v:

  • řepkovém oleji
  • některých druzích margarínů

I u rostlinných tuků najdeme výjimky, které obsahují nasycené kyseliny. Mezi tyto tuky patří například kokosový nebo palmový olej.

V minulosti se objevily otázky, zda není kokosový tuk škodlivý a zda je zdravý. Názory na tyto otázky se liší.

O škodlivosti kokosového oleje se vyjádřila PharmDr. Margarit Slimáková. ve svém článku takto:
“Mnozí odborníci odmítají kokosový olej pro vysoký obsah nasycených mastných kyselin, ale studie prokázaly jeho škodlivost jen v případě, že se jedná o jeho rafinovanou / částečně ztuženou formu.”

 

Proč tělo potřebuje rostlinné tuky?

Pro naše tělo je nezbytné, abychom přijímali dostatečné množství tuků. Pomáhají nám totiž se vstřebáním vitamínů A, D a E. Tyto vitamíny jsou totiž rozpustné v tucích, a proto je pro jejich správné vstřebání v našem těle důležitý příjem kvalitních tuků.

Dále rostlinné tuky obsahují mastné kyseliny, které si naše tělo nedokáže samo vytvořit. Obsahují také rostlinné steroly, které nám pomáhají bojovat proti vysokému cholesterolu.

Rostlinné steroly jsou látky, které z části zabraňují vstřebání cholesterolu. Díky tomu se snižuje hladina cholesterolu.

Mnoho odborníků doporučuje zvýšit příjem rostlinných tuků na úkor omezení živočišných tuků. Je to především v návaznosti na fakt, že přes 70 % Čechů má zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi.

„Ze všech přijatých tuků mají být dvě třetiny rostlinného původu a pouze jednu třetinu by měly tvořit tuky živočišné,“ doporučuje MUDr. Tláskal

Takže pokud trpíte zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi, zkuste se zamyslet, zda nemáte ve svém jídelníčku velký podíl tuků obsahující nasycené mastné kyseliny. Pokud ano, zkuste tyto tuky zaměnit za ty rostlinné, obsahující nenasycené mastné kyseliny. Díky tomuto by se vaše hladina cholesterolu v krvi mohla snížit.

 

Každodenní zdroje rostlinných tuků

Rostlinné tuky se vyskytují v mnoha potravinách. Můžeme je najít v podobě roztíratelných tuků, margarínů a olejů.

 

Arganový olej

Arganový olej pochází z jader argánie trnité. Využívá se především v marocké kuchyni. Dále obsahuje mnoho vitamínu E, který nám pomáhá například při spáleninách od slunce.

Arganový olej je velmi prospěšný pro naši pleť a také i pro naše vlasy. Je skvělý především pro hydrataci. Jeho další výhodou je rychlé vstřebání do kůže.

arganie_zdroj_tuku

Arganový olej je z argánie trnité, která se vyskytuje v Maroku a Alžírsku

 

Ricinový olej

Ricinový olej se získává ze semen skočce obecné, neboli ricinovníku. Je velmi známý jako přírodní projímadlo. Při jeho požití zvyšuje pohyb střev, neboli peristaltika střev. Dále pomáhá hydratovat naši pokožku.

Doporučuje se nanášet ricinový olej na pleť. Díky jeho protizánětlivým účinkům nám může pomoci v boji proti akné.

 

Kokosový olej

Kokosový olej je rostlinný olej, který má v sobě obsažené vysoké množství nasycených mastných kyselin.

Další pozitivní zprávou je, že složky obsažené v kokosovém oleji mohou zrychlit spalování kalorií. S tímto souvisí i fakt, že mastné kyseliny, které jsou v kokosovém oleji obsaženy, mohou pomoci snížit chuť k jídlu, a to může vést k poklesu váhy. Kokosový olej má také protizánětlivé účinky.

"Kokosový olej je stálý i při vysokých teplotách a proto vhodný pro tepelnou úpravu. Pro svoji typickou chuť a vůni jej nejvíce doporučuji na přípravu sladkých jídel jako např. na smažení palačinek anebo do asijských receptů, jako např. do rizota," radí PharmDr. Margarit Slimáková

kokosovy_olej

 Kokosový olej má i jiné využití než v kuchyni - například je skvělý jako přírodní vlasová maska

 

Lněný olej

Lněný olej pochází ze lnu žlutého. S konzumací tohoto rostlinného oleje buďte opatrní, má totiž projímavé účinky. Při jeho požití s mlékem nebo smoothie jsou tyto účinky ještě více značné.

Ne druhou stranu je ale skvělým pomocníkem pro ženy, které potřebují vyrovnat hormonální hodnoty. Obsahuje totiž lignany, což je látka podobná estrogenům.

Dále může snížit riziko osteoporózy a má protizánětlivé účinky.

 

Rakytníkový olej

Rakytníkový olej se vyrábí z rakytníku řešetlákového. Získává se lisováním za studena. Díky tomu olej neztrácí své prospěšné aktivní látky.

Rakytníkový olej může pomoci pacientům s jaterní cirhózou. Dále může pomoci snížit krevní tlak, který je způsoben vysokým příjmem cukru.

Podporuje také imunitu a má protizánětlivé účinky. Dále se využívá při léčbě kožních chorob.

 

Makový olej

Makový olej je rostlinný olej se silnými antioxidačními účinky. Dále podporuje snížení “špatného” cholesterolu a zvýšení “dobrého” cholesterolu.

Tento rostlinný olej pomáhá jako prevence proti osteoporóze. Makový olej obsahuje totiž spoustu vápníku.

A pokud trpíte svalovými křečemi, tak i s tímto problémem vám může makový olej pomoci.

Mezi další známé tuky patří:

Rostlinné tuky jsou také obsaženy v avokádu, různých druzích ořechů a semínkách.

 

Avokádo

Avokádo obsahuje mnoho zdravých tuků. Kromě toho je plné vitamínů B, C, E a hořčíku. Látky obsažené v avokádu chrání náš zrak. Díky obsaženému vitamínu B9 může konzumace avokáda zmírnit deprese.

RYCHLÝ RECEPT: Máte doma avokádo a nevíte, jak z něj vytvořit chutnou snídani nebo svačinu, která je rychlá na přípravu? Květka z týmu Blendea doporučuje rozdrtit 1 zralé avokádo vidličkou, přidat špetku pepře, soli, sušeného česneku a šťávu z čerstvého sladkého pomeranče. Vše zamíchat a vznikne vám nejlepší pomazánka, která chutná skvěle například s plátkem proteinového chleba. 

avokado_a_avokadovy_olej

Avokádo patří mezi chutné zdroje rostlinných tuků

 

Které rostlinné oleje upřednostňovat?

Častou otázkou je, který olej v kuchyni používat. Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Každý olej je totiž vhodný na něco jiného.

Nejdůležitější je si uvědomit, na co bude olej používán. Zda na studenou kuchyni či teplou.

Ne všechny oleje se totiž hodí na teplou kuchyni. Například slunečnicový olej je vhodný spíše na studenou kuchyni, zatímco řepkový na teplou.

A jak poznáme, který olej je vhodný na tepelnou přípravu a který ne? Stačí si vyhledat jeho bod zakouření. To je teplota, při které se začne olej připalovat. Například, slunečnicový olej má bod zakouření okolo 110°C a řepkový okolo 204°C.

Pro studenou kuchyni jsou vhodné téměř všechny typy olejů.

Pro teplou kuchyni se hodí klasický řepkový olej. Neuděláte chybu ani s kokosovým či palmovým olejem.

Dále je důležité si uvědomit typ oleje. Například olivový olej může být extra panenský či panenský. Extra panenský olivový olej je vhodný pro studenou kuchyni, zatímco panenský i pro teplou.

 

Škodí nám konzumace margarínů a ztužených tuků?

V časopisech, novinách i na internetu můžeme nalézt mnoho diskuzí, zda jsou ztužené tuky a margaríny ke konzumaci vhodné či ne.

Diskutuje se především o tom, že margaríny a ztužené tuky obsahují transmastné kyseliny, které mohou být pro naše tělo škodlivé. Transmastné kyseliny vznikají průmyslovou výrobou a způsobují zvýšení “špatného” LDL cholesterolu v krvi.

Proto bychom při výběru těchto produktů měli raději sáhnout po těch kvalitnějších, i když si za ně budeme muset trochu připlatit.

V dnešní době však tyto produkty obsahují tyto škodlivé transmastné kyseliny pouze v minimálním množství.

"Nejčastěji se tyto kyseliny vyskytovaly v margarínech (před zavedením nových technologií do roku 2005), stále je ale najdeme v levných tucích na pečení a v průmyslově vyráběných laciných olejích, které nejčastěji využívají fastfoodové řetězce, některé cukrárny a pekárny (například na fritování, polevy, náplně, jemné pečivo apod.)," vysvětluje PharmDr. Margarit Slimáková

 

Rizika a projevy nedostatku rostlinných tuků

Konzumace rostlinných tuků je pro naše tělo důležitá. Význam tuků pro naše tělo jste si již mohli přečíst výše. Ale co se stane, pokud nebudeme přijímat dostatek tuků?

Při nedostatku tuků můžeme mít suchou pokožku.

Dále nám hrozí snížená koncentrace. Jelikož mají tuky protizánětlivé účinky, při jejich nedostatku jsme více náchylní k různým zánětům.

priznaky_nedostatku_tuku

Při nedostatku rostlinných tuků se můžeme hůře soustředit

 

Benefity rostlinných tuků

Mnoho odborníků doporučuje konzumaci rostlinných olejů lidem se zvýšeným rizikem onemocnění srdce. Je to především kvůli nízkému obsahu nasycených mastných kyselin, které jsou obsaženy v živočišných tucích. Těmto lidem je totiž často doporučováno konzumaci živočišných tuků omezit.

Bylo také dokázáno, že nahrazením nasycených mastných kyselin nenasycenými, může snížit riziko srdečního onemocnění až o 17 %.

Nenasycené mastné kyseliny obsažené v rostlinných tucích mohou také pomoci ve snaze zbavit se několika nadbytečných kilogramů.

 

Hrozby nadměrné konzumace rostlinných tuků

I jako u ostatních potravin, platí i zde pravidlo, že všeho moc škodí. Nadměrné užívání rostlinných tuků nám může způsobit různé zdravotní problémy.

Vysoký příjem omega 6 mastných kyselin může zvýšit riziko obezity, srdečního infarktu, onemocnění střev nebo také artritidy.

Dále se vědci domnívají, že zvýšená konzumace těchto tuků může způsobit chronické záněty. Tuto domněnku vyvrací mnoho jiných studií, a proto ji nelze plně považovat za pravdivou.

A jak poznat, jakou část naší stravy mají tvořit tuky? Je doporučeno, aby denní příjem tuků nepřesahoval 30 % denního energetického příjmu. Z těchto 30 % by maximálně jedna třetina měly být zastoupena živočišnými tuky a zbytek rostlinnými tuky.

Pokud si počítáte svůj energetický příjem, určitě oceníte informaci, že 1 g tuků obsahuje 38 kJ (9 kcal).

Rostlinné tuky jsou v našem jídelníčku velmi důležitá a nezbytná položka, které bychom měli věnovat vyšší pozornost zejména pokud máme problém s hladinou cholesterolu v krvi. Jak jste se již dočetli, existuje i mnoho druhů rostlinných olejů, které nám přináší mnoho benefitů. Tak proč mít doma jen jeden či dva a nevyzkoušet jich více?

 

RAW čokoládovo-kokosové kuličky s Blendeou

RAW čokoládovo-kokosové kuličky s Blendeou

V našem skvělém receptáři necháváme hodně prostoru pro nepečené RAW recepty a dnes vás naučím kuličky, které jenom stěží rozeznáte od Raffaella či Ferrero Roscher. Úplně jednoduché a neodolatelně lahodné. Jak na to?

 

Budeme potřebovat:

nepecene_cokoladove_kulicky_recept

Zelená směs Blendea SUPERGREENS umocní všechny zdravotní benefity použitých surovin. Určitě si ji objednejte přes odkaz níže.

.

 

Postup: 

Jako první si namočíme vypeckované datle, fíky a mírně pokrájené mandle do vody na 20 – 30 minut.

Poté je přecedíme a vložíme do mixéru, do kterého přidáme i kokos, kakao a Blendeu.

Mixujeme do té doby, než je vše rozdrcené a začne nám vznikat spojené těsto. Nakonec vytvarujeme malé kuličky, jež obalíme ve strouhaném kokosu a necháme aspoň hodinu odležet v lednici.

cokoladove_kulicky_recept

 

Zdravotní benefity použitých surovin: 

  • Fíky obsahují dvojnásobné množství vápníku a železa než datle, které ovšem zase vyhrávají v porovnání s množstvím vitamínu A.
  • Mandle jsou opravdu výborným zdrojem vápníku, který přispívá k pevnosti kostí.
  • Kakao nakopává imunitní systém a snižuje riziko srdečních onemocnění.
  • Kokos v sobě ukrývá spoustu minerálů jako je zinek či železo a je bohatý na tuky – makronutrient, díky kterému hladina cukru v krvi nevystřelí zprudka nahoru.
  • Zelená směs superpotravin Blendea SUPERGREENS povzbuzuje práci metabolismu, čistí tělo a posiluje naši imunitu. Vyzkoušejte ji a uvidíte sami.
.

 

Krémová snídaňová ovesná kaše s Blendeou

Krémová snídaňová ovesná kaše s Blendeou

Ovesná kaše je bezesporu česká klasika a jednou za čas na ni máte chuť také. Ta dnešní bude ještě krémovější a díky Blendea SUPERGREENS zdravější, než kdy dříve. Schválně ji hned vyzkoušejte a vraťte se na chvilku do dětství.. :)

 

Budeme potřebovat:

  • 200 ml jemných ovesných vloček
  • 350 ml tekutiny – může být kombinace vody a rostlinného mléka
  • ¼ cukety
  • 1 zralý banán
  • skořice
  • 1 zarovnaná odměrka Blendea SUPERGREENS
.

 

Postup: 

Do menšího hrnce nasypeme ovesné vločky a smícháme se skořicí.

Dále přidáme najemno nastrouhanou cuketu s tekutinou, přivedeme do bodu varu, ztlumíme plamen a za občasného promíchnutí vaříme přibližně 5 minut.

Nakonec kaši odstavíme a ji doplníme o rozmačkaný zralý banán a lžičku směsi Blendea SUPERGREENS.

Jako toping jsem zvolila mražené třešně, goji a mandle, ovšem zde záleží jen na vaší chuti.

ovesna_kase_recept

 

Zdravotní benefity použitých surovin:

.

 

Léčba akné a jizev - jak si lze pomoci doma před návštěvou dermatoložky?

Léčba akné a jizev - jak si lze pomoci doma před návštěvou dermatoložky?

Akné je jedním z nejrozšířenějších kožních onemocnění, které alespoň jednou za život zasáhne každého z nás. Jak akné předcházet a jak ho případně léčit? Jde především o prevenci a následně o pravidelnou péči, abyste udrželi svou pleť čistou. Protože čistá pleť rovná se zdravá pleť.

Dermatoložka MUDr. Marie Finsterlová tvrdí: První projevy akné se objevují současně s hormonálními změnami nastupujícími v pubertě, tj. nejčastěji kolem 12 – 16 roku (ale i dříve) a většinou mizí do 25 let.
Průběh akné bývá zdlouhavý a náročný na psychiku. Zejména těžší formy akné mohou vést k pocitům beznaděje, rezignaci a depresím.
Ve snaze pak stav jakkoliv vylepšit, sahá se mnohdy k neodborným zákrokům, neustálému střídání často nevhodných kosmetických prostředků, které stav mohou zhoršit nebo při nejlepším nezměnit.“

Další informace o projevech a druzích akné si můžete přečíst v našem předešlém článku.

TIP PRO RYCHLÉ ZKLIDNĚNÍ A ROZJASNĚNÍ PLETI: Maska s Blendeou, jogurtem a medem.

Domácí pleťovou masku máte hotovou za minutku. Pleť bude jemnější, vyživená a hydratovaná. Ze zkušenosti doporučuji masku nanášet 2 x za týden.

Nezapomeňte si objednat Blendeu SUPERGREENS, která díky 5 zeleným superpotravinám dodá pleti mladost a pružnost. Už pozítří můžete mít Blendeu doma.

.

 

Co pomáhá na akné?

Čistění pleti

Pro každého, koho trápí akné a má problematickou pleť, je obzvlášť důležité, aby používal vhodné výrobky péče o pleť. Tím nejlépe zabrání rozšiřování a vzniku nových pupínků či černých teček.

Používejte tedy antibakteriální kosmetické přípravky, které jsou speciálně uzpůsobené právě problematické pleti. Tím pleť zklidníte a zmírníte záněty.

Součástí správné péče o pleť je i každodenní intenzivní, ale samozřejmě jemné čištění pleti, které pomáhá v boji proti pupínkům a černým tečkám. K tomu je vhodná micelární voda, šetrný peeling a pleťová maska.

 

Hydratace

Možná si myslíte, že aknózní pleť je především mastná a potřebuje vysušovat. To je velký omyl. Při léčbě akné je dostatečný přísun vody pro naši pleť velmi důležitý.

Voda dodává pokožce život, zároveň z ní odplavuje škodlivé látky. Máme-li mastnou pleť, snažíme z pokožky odstranit co nejvíce mazu tím, že používáme agresivní kosmetické produkty.

Jenže ty ve finále pokožku vyloženě přesuší, čímž dojde k obrannému mechanismu kůže - začne produkovat ještě více mazu. Takže hydratujte, hydratujte, hydratujte.

 

Péče bez alkoholu

Péči, tedy séra a krémy volte bez obsahu alkoholu. Stejně tak zapomeňte i na pleťovou vodu nebo tonikum s alkoholem. Ten pleť zbytečně vysušuje. Raději nepoužívejte ani  hutné a mastné krémy či výživná mléka.

Používejte spíše lehké hydratační krémy nebo speciální séra pro mastnou pleť. Nezapomeňte svůj obličej chránit proti slunečním paprskům.

Skvělým pomocníkem jsou i vybrané oleje. Místo agresivních přípravků s alkoholem vyzkoušejte hroznový pleťový olej, který je známý pro své zvláčňující a zjemňující účinky. Nebo pro mastnou pleť velmi vhodné antibakteriální pleťové oleje – například levandulový nebo šípkový. Další zajímavé informace o účincích olejů si přečtěte v našem článku.

vymackavani_akne

Dotýkání se pupínků nebo vymačkávání jejich stav jen zhorší

 

Léčba akné

MUDr. Júlia Černohorská, Ph.D., specialistka v oblasti dermatovenerologie:Odborníci doporučují vyšetření na kožní ambulanci, kde dochází k určení typu akné a vyloučení jiného kožního onemocnění.
Specialista také vypracovává kompletní anamnézu. Zjišťuje, kdy akné vzniklo, jak se vyvíjelo a na co v případě předchozí léčby reagovalo.
Léčba je individuální, dlouhodobá a je třeba s ní začít co nejdříve, ideálně již při prvních projevech."

 

5 základních tipů, jak na akné

  1. Používejte vlažnou vodu spíše než příliš horkou nebo chladnou
  2. Používejte nekomedogenní make-up
  3. Používejte nekomedogenní kosmetické výrobky
  4. Používejte sluneční ochranu vyvinutou pro potřeby mastné a aknózní pleti
  5. Pupínky nechte být – dotýkání se nebo vymačkávání jejich stav jen zhorší

VIDEO: S čím dalším kromě zlepšení pleti Blendea pomáhá? Odpovídají naše zákaznice:

 

Co jsou černé tečky?

Černé tečky se v odborné terminologii nazývají otevřené komedony, které jsou jedním z projevů akné. A dokonce patří k těm nejvíce rozšířeným a nejčastějším. Černé tečky vznikají tehdy, když se maz ze žláz hromadí v pórech pod povrchem pleti a ucpává je. K tomu dochází tehdy, kdy pleť produkuje velké množství nadbytečného mazu.

Pokud se zmíněného mazu vytvoří větší množství, dochází k ucpání žlázového kanálku a na jeho konci se vytvoří zátka, která brání přirozenému odtékání mazu.

Zůstane-li maz pod povrchem pleti, vznikne bílý komedon. Pokud se maz i nadále hromadí, vytváří pod povrchem stále vyšší tlak. Jeho působením je zátka vytlačena a proniká na povrch. V tomto případě se právě používá termín "černá tečka". Z černých teček následně snadno vznikne zarudlý a podebraný pupínek.

 

Nejčastější příčiny vzniku černých teček

  • Hormonální změny
  • Stres
  • Nezdravý životní styl
  • Genetické dispozice

akne_u_zen_a_muzu

Akné je strašákem mnoha žen i mužů.

 

Jak na černé tečky?

  • Obličej si pravidelně čistěte – vždy ráno i večer. Ať už používáte make-up, či nikoli, pravidelné čistění pleti a následná péče je základ.
  • Používejte pleťové masky. Ty jsou jedním z nejúčinnějších prostředků, jak se zbavit alespoň na chvíli černých teček, a to především na bradě a na nose.
  • Na černé tečky skvěle fungují mastičky s obsahem oxidu zinečnatého. Nebojte se ani užívat zinek jako doplněk stravy.
  • Na obličej si zbytečně nesahejte, když nemusíte. Jakékoli doteky neumytou rukou průběh akné, ať už je v jakékoli formě, jen zhoršují a pleť více zanášejí a znečišťují.
  • Rychlou záchranou je antibakteriální korekční tyčinka.
  • Myslete na zdravý životní styl – nevystavujte tělo ani pleť kouři z cigaret, nadměrnému užívání alkoholu, naopak si dopřejte dostatek vody, vitamínů, minerálů a ideálně i pobytu na čerstvém vzduchu.

 

Jak se zbavit černých teček na nose?

Černé tečky na nose jsou asi nejvíce rozšířený problém a je velmi obtížné se jich zbavit. Tou nejlepší cestou za dosažením bezchybné pleti, po které se můžete vydat, je správná péče.

V péči platí několik zásad. Tou první je, že nebudete černé tečky vymačkávat. Vymačkávání akné, to je největší chyba, kterou dělá většina lidí. Tím se totiž ucpané póry nevyčistí dokonale a zkomplikují se infekcí, což celý průběh jenom zhoršuje.

 

Kosmetika na akné

Raději zkuste černé slupovací masky s obsahem aktivního uhlí anebo speciální náplasti na nos, které uvolní ucpané póry a při odlepování maz odstraní.

Druhou zásadou je důkladné a správné vyčištění pleti. Nejlepším pomocníkem je čisticí gel, pěna anebo peeling se stahujícím účinkem na rozšířené póry. Další z možností, jak se zbavit černých teček na nose, je mikrodermabraze, která představuje neinvazivní a šetrný způsob odstranění odumřelých buněk kůže a povrchových nečistot.

Dermatoložka Květa Gazdíková:Na ošetření samotného akné používejte vždy vhodné kosmetické či dermatologické prostředky. Zánětlivá místa nevymačkávejte a snažte se zamezit tomu, aby se do rány dostala infekce.“

 

Jizvy po akné

Pokud vás trápí akutní forma akné, doporučujeme co nejdříve navštívit dermatologa, který vám předepíše léčbu zmírňující akné, což do značné míry omezí i vznik jizev. Pokud jizvy po akné zůstanou, jsou často příčinou psychických problémů. Proto je potřeba myslet na vše včas.

Snažte se nezasahovat do pupínků, ať už prsty nebo jinými pomůckami. Příliš silným stlačením pupínku (zejména pokud ještě není dozrálý) a vymačkáváním akné můžete totiž poškodit drobné cévky, žlázy a tkáň kolem. To může vést ke zhoršení projevů akné a zvyšujete tím i vznik jizev.

jizvy_po_akne

K tvorbě jizev dochází ve chvíli, kdy je poškozena nejsvrchnější vrstva kůže - epidermis, případně pokud jsou narušeny i hlubší vrstvy kůže.

 

Jak se účinně zbavit jizev po akné?

Jizvy po akné bohužel není možné zcela odstranit, můžete je ale výrazně omezit či zlepšit jejich struktury, aby byly méně vidět. Nejúčinnější prostředky jsou tyto:

  • Masážní krém, snadná a cenově dostupná varianta, která zabere jen několik minut denně vašeho času. Chce to však pravidelnost a trpělivost, výsledky se nedostaví ze dne na den.
  • Chemický peeling, kdy vám odborníci ošetří pleť nejčastěji kyselinou salicovou nebo kyselinou trichloroctovou. Peeling odstraní nejsvrchnější vrstvu kůže, ta pak vypadá vyhlazenější a jizvy jsou méně viditelné.
  • Mikrodermabraze, která už je finančně náročnější, je nebolestivý zákrok prováděný v kosmetických salonech. Účinek a trvalé výsledky se dostaví po pravidelném podstupování zákroku.
  • Laserové ošetření, kdy se kůže cíleně poškozuje laserem tak, aby se v ní aktivoval proces spontánního hojení. Jakmile se kůže obnoví, pleť vypadá hladší. Abyste dosáhli viditelných a dlouhodobých výsledků, je nutné zákrok podstupovat opakovaně.

Efekt veškerých zákroků je individuální a často se kombinuje hned několik variant. Obecně platí, že u novějších jizev je větší šance na zlepšení a rychlejší hojení. V každém případě se připravte na dlouhou cestu, léčba akné a jizev po akné trvá většinou několik měsíců, ale i několik let.

Pokud máte těžší formu akné a chcete ji odstranit nebo zmírnit, budete muset navštívit kožního lékaře nebo specializovanou kliniku,uzavírá dermatoložka Květa Gazdíková.

 

Zklidnění pleti pomocí zelených superpotravin

Jak jsme si ukázali, zdraví naší pleti velmi úzce souvisí s naší zdravou životosprávou. To je přesně ten důvod, proč je akné mnohem komplexnější problém, než se na první pohled může zdá.

Jak si poradit se vším ideálně naráz? Vyzkoušejte  Blendeu. Její pozitivní účinky na kvalitu pleti i na zlepšení zažívání a celkově životního stylu máme potvrzené. 

.
Zimní únava a 5 příčin, které vám ubírají "šťávu"

Zimní únava a 5 příčin, které vám ubírají "šťávu"

Doufali jste, že stres, nedostatek odpočinku a následné vyčerpání je záležitostí, která po Vánocích odezní? Ale ono je to teď vlastně ještě horší. Krátké dny, málo světla a neustálé přechody z tepla do zimy a obráceně. Zimní únava na sebe nenechala dlouho čekat a vy byste si nejraději ustlali k zimnímu spánku, že?

Spolu s předvánočními večírky, přejídáním během svátků a silvestrovskými oslavami se momentálně cítíte slabí jako moucha. Já vám ale se zimní únavou poradím. Mám pro vás 5 rad, jak zahnat zimní únavu do kouta.

Co způsobuje zimní únavu?

Nezdravá strava

Sladkého a tučného už bylo dost. Prvním krokem k tomu, abyste tělu dodali zpět potřebnou energii, je úprava jídelníčku. Ideálně ještě před tím, než se vrátíte ke zdravější a čerstvější stravě, tělo pořádně očistěte.

Stačí několikadenní očistná kúra, díky které zbavíte tělo toxinů a škodlivých látek, které vás jen zatěžují a berou vám energii. Nezapomeňte tělu dodat dostatečné množství čerstvého ovoce a zeleniny.

Proč jíst ovoce a zeleninu? To vysvětluje Robert S. Morse, N.D., D.Sc, I.D., M.H., americký lékař-naturopat, biochemik, iridolog a bylinář.

„Zdraví je energie, která přináší vitalitu a odolnost. Lze ho dosáhnout jedině konzumací syrového zralého čerstvého ovoce, zeleniny, ořechy a semen.

Mozek a nervová centra obsahují tkáně s nejvyšší energetickou či elektrickou hodnotou v těle. Ovoce má ze všech potravin nejvíce elektrické energie. Tuto energii lze určit měřiči elektřiny a magnetismu. Moje vlastní klinické výzkumy prokázaly, že ovoce regeneruje mozek a nervové tkáně, zatímco zelenina ne.

Zjistil jsem, že ovoce je strava pro mozek a nervy a čistidlo tkání. Zelenina je stavitel a je vhodná pro svalové a kostní tkáně. Ořechy a semena jsou strukturální potraviny, které posilují tělo jako celek.

Detoxikace je opravdová věda a umění, nezbytná odpověď na konzumaci oněch potravin, které jsou toxické a ucpávají naše tělo.“

TIP: Pro ještě silnější efekt vaší očistné kúry pijte každý den zarovnanou odměrku Blendea SUPERGREENS rozmíchanou ve vodě. Blendea SUPERGREENS je směs zeleného ječmene, mladé pšenice, spiruliny a chlorelly, která vám zajistí detoxikaci organismu, zlepší trávení, posílí imunitu a omezí pocity únavy.

Jak? Kupříkladu chlorella je vrcholným zdrojem chlorofylu, silného antioxidantu bohatého na všechny užitečné vitamíny, minerály, trávicí enzymy, omega-3 mastné kyseliny. Více se dočtete v této studii. Mladý ječmen mimo jiné odstraňuje pocit únavy, zlepšuje náladu, je tedy prevencí různých únavových syndromů a depresí.

 

.

Nedostatek přirozeného denního světla

Přirozené denní světlo se k nám během zimních měsíců dostává jednak v menším množství, jednak ale také v jiném složení. Sluníčko je nízko, a proto musí jeho paprsky procházet silnější vrstvou atmosféry. Ta nám ukradne modré a zelené složky světla, které jsou důležité pro produkci melatoninu - spánkového hormonu. Tento hormon si tělo vytváří v průběhu noci a také s ním pracuje.

Když nám ráno do oken nezasvítí plnospektrální světlo, tělo nepozná, že by se mělo probudit a tvorbu melatoninu ukončit, takže zůstáváme v útlumu. To má za následek problémy při vstávání i únavu během dne.

Psychiatr MUDr. Radkin Honzák říká:

První problémy nastávají již kolem rovnodennosti, kde citlivější systémy v nejistotě, zda bude dlouhý den a krátká noc či stav opačný, začnou zmatkovat a rozhodí řadu významných rytmů a tím i tělesných a psychických funkcí.

Objevují se pak typické jarní a podzimní deprese, zhoršení či návrat vředové choroby a mnoha dalších obtíží, které jsou považovány za psychosomatické.“

PhDr. Marek Navrátil, Ph.D., MBA dodává:

„Citlivější jedinci prožívají období změny – tedy i změny ročního období – výrazněji. V tomto období u nich může docházet ke zhoršování nálady (především tzv. ranní pesima), vyšší spavosti (a s ní ke spojenému zaspávání), snížení kalorického příjmu, pracovní výkonnosti a celkově snížení motivace k činnosti."

Jaké je řešení?

Pokud máme nedostatek přirozeného denního světa, je potřeba si dostatek světla vytvořit uměle. Stačí jen správně zvolit žárovky.

  • Zaměřte se na index podání barev (zkratka Ra, nebo CRI), který udává, nakolik je umělé světlo podobné tomu slunečnímu. Ideální hodnotou je 90 a více, v interiérech se běžně používají zdroje s hodnotou 80.
  • Dále záleží také na barevném tónu světla. Určitě doporučujeme chladnější tóny, jejich hodnota se pohybuju nad 5 000 kelvinů (K).
  • Zároveň se ale nebojte používat více svíček, lucerniček, ozdobných světýlek a dalších doplňků, u jejichž světla se budete cítit dobře.

umele_svetlo_pricina_zimni_unavy

Čím líp se budete psychicky cítit, tím méně budete unaveni. Obklopte se doplňky, které vám vnitřně dělají dobře.

Nedostatek kvalitního spánku

Pokud se cítíte unaveni, tak si běžte jednoduše lehnout a spěte. 8 hodin kvalitního spánku je ten nejlepší recept na zimní únavu.

No jistě, ale co dělat, pokud nedokážu pořádně usnout, spát v kuse alespoň pár desítek minut a od brzkých ranních hodin už se vrtím v posteli a nezamhouřím pořádně oko, ptáte se.

Kvalitu spánku ovlivňuje hned několik faktorů:

Myslete také na to, že klíčem ke zdravému spánku je pravidelnost. Proto se snažte chodit spát každý den ve stejnou dobu a vstávat zrovna tak.

Když nemůžete spát, sáhněte po bylinkách

Bylinkářka Jarmila Podhorná radí:

Relaxační účinek má Lípa velkolistá. Ta podporuje klidné usínání a zlepšuje spánek. Pokud se kromě únavy cítíte i ve stresu a podráždění, zklidnit umí Kozlík lékařský.

Relaxaci a psychické povzbuzení zase podporuje Bakopa drobnolistá (Brahmi). Na deprese v tomto období i celkově působí pozitivně eleuterokok, který srovnává psychiku.

Další bylinky, které zklidňují a podporují spánek, jsou například tyto:

K lepšímu spánku vám pomohou i superpotraviny:

Vyzkoušejte před spaním třeba tyto:

  • Mandle: mají vysoký obsah draslíku a vitamínu B, což pomáhá zklidnit naši nervovou soustavu
  • Vlašské ořechy: obsahují hodně tryptofanu, hořčíku a melatoninu, kterému se přezdívá výkonné spánkové trio
  • Cizrnu: obsahuje hodně vitaminu B6, který produkuje spánkový hormon melatonin
  • Kapustu: obsahuje hodně hořčíku, který dopomáhá ke klidnému spánku
  • Ovesné vločky: obsahují draslík, fosfor, vápník a hořčík, kombinace ideální na poklidné usínání

Tyhle dobroty si samozřejmě nedávejte k obědu, pokud si nechcete v kanceláři během odpoledne zdřímnout :)

TIP: Banánový čaj na dobrý spánek

  • Ohřejte si šálek mléka
  • Až bude mléko horké, rozmačkejte do něj jeden banán
  • Promíchejte a přidejte lžičku skořice a lžičku medu
  • Před vypitím přeceďte, anebo pijte mléko i s banánem
  • Přeji sladké spaní

kvalitni_spanek

Podobná postel je sice krásná, pro spánek však absolutně nevhodná. Během spánku byste měli stabilně ležet na pevném podkladu. Pohupování by spánek rušilo.

Hormonální nerovnováha

I hormonální výkyvy mají dopad na naši psychiku a mohou úzce souviset se zimní únavou.

 

Jak poznáte hormonální nerovnováhu?

Studie zveřejněná v Psychological Medicine uvedla, že riziko závažné deprese je vyšší u žen v průběhu a bezprostředně po menopauze. Jakmile vám klesne hladina serotoninu a endorfinu - hormonů štěstí, přichází zmíněná špatná nálada a její výkyvy.

TIP NA PRODUKT: Macu a další rostliny s příznivým vlivem na hormonální rovnováhu obsahují kapsle Woman’s Vitality.

Dále pomohou zmírit nepříjemné příznaky menstruace, syndromu PMS nebo menopauzy.

.

TIP: Vyzkoušejte hormonální jógu.

Hormonální jóga je cvičební styl, jehož cílem je harmonizace hormonální rovnováhy v lidském těle. Zahrnuje cvičení ve vybraných klasických jógových pozicích (ásanách), specifické dechové techniky, koncentrační, relaxační a meditační techniky.

Jako jiná cvičení i hormonální jóga zlepšuje celkový zdravotní stav, zvyšuje pružnost těla, pohyblivost kloubů, detoxikuje organismus, zrychluje metabolismus, zlepšuje správné držení těla i stav pleti a zvyšuje imunitu.

Tato jóga je však cílená především na aktivaci a správné fungování žláz s vnitřní sekrecí a na produkci jejich hormonů, jež následně ovlivňují produkci pohlavních hormonů v pohlavních žlázách. Je určena ženám, které trpí hormonální nerovnováhou.

Ženám v období menopauzy či předčasné menopauzy, ke zmírnění jejích nežádoucích projevů, jako jsou nespavost, návaly horka, podrážděnost, nervozita, deprese, emocionální nestabilita, snížení paměti, ztráta vitality, urogenitální suchost, inkontinence, nízké libido a migrény. Více se dočtete v této studii.

hormonalni_joga_2

Hormonální jóga zlepšuje celkový zdravotní stav těla i mysli v každém věku

Zima oslabuje tělo

Tím, že je vaše tělo vystaveno chladnému počasí nebo přechodům ze zimy do tepla a obráceně, je oslabeno, a tím je také mnohem náchylnější na onemocnění, ale i na únavu.

Jak na oslabenou imunitu si přečtěte třeba v tomto článku.

Jak zima oslabuje organismus?

„Nachlazení vlastně není choroba, ale je to proces. Organismus prochladne, sníží se prokrvení, imunitní bariéra se oslabí a dojde k nějaké chorobě, třeba k viróze,“ vysvětluje praktický lékař Cyril Mucha z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Dopřejte si v zimě zahřívací potraviny:

  • Zázvor
  • Skořici
  • Datle
  • Dýně
  • Jáhlovou kaši
  • Červenou řepu
  • Batáty
  • Jablka
  • Švestky
  • Luštěniny
  • Kapustu

A teď už nezbývá nic jiného, než si obléknout svůj oblíbený svetr a vyrazit na krátkou procházku na čerstvý vzduch. Poté se doma zachumlejte do deky, zapalte si svíčku, roztopte v krbu, připravte si čaj a přečtěte si svou oblíbenou knížku.

Anebo si dejte relaxační olejovou koupel či masáž. Oleje totiž dělají s našim tělem i myslí divy. Uvidíte, že se vám hned uleví a zimní únava nebude mít šanci.

DÁLE ČTĚTE: Jak na správnou očistu těla po svátcích, která vás nebude stresovat, přitom se ale hravě dočkáte požadovaných výsledků?

Silvestrovský avokádový tataráček se špetkou koriandru

Silvestrovský avokádový tataráček se špetkou koriandru

Jste milovníci avokáda? Avokádová pomazánka, toast, dip, těstoviny, salát, smoothie, dort, guacamole, ale zkoušeli jste už avokádový tataráček? Pokud ho budete podávat formou jednohubek, můžete s ním vykouzlit i zdravou silvestrovskou tabuli.

 

Silvestrovský avokádový tataráček s Vegan proteinem

  • Doba přípravy: 15 minut příprava
  • Náročnost: lehká
  • Množství: pro 2 osoby

avokadovy_tataracek_recept

 

Ingredience:

  • 1 avokádo
  • 1 menší červená cibule
  • 4 sušená rajčata v oleji
  • 1 lžička česneku
  • 1/5 citronu
  • sůl
  • koriandr
  • 0,5 odměrky Blendea Vegan protein
.

 

Postup:

Avokádo, cibuli a sušená rajčata nakrájíme na malé kostičky a dáme do misky. Přidáme česnek, šťávu z citronu a superprotein. Lehce promíháme a dle chuti přidáme sůl. Podáváme na pečivo a zdobíme koriandrem.

avokadovy_tatarak_recept

 

Myslete na zdraví. Jaké jsou zdravotní benefity použitých surovin?

  1. Avokádo obsahuje až 20 vitamínů a minerálních látek v každé porci. Má nízký obsah cukru, obsahuje vlákninu a udržuje pocit sytosti na delší dobu.
  2. Koriandr využívá se především v asijské kuchyni. Léčí zažívací problémy, křeče v trávicím traktu, kašel a povzbuzuje nervovou činnost.
.
3 kroky ke zdravému detoxu po svátcích. Takhle se očistíte rychle.

3 kroky ke zdravému detoxu po svátcích. Takhle se očistíte rychle.

Vánoce i Nový rok jsou úspěšně za námi a my se můžeme začít soustředit na úplně něco jiného, než je shánění dárků, pečení cukroví a příprava občerstvení na sto způsobů. Nyní konečně nadešel ten čas, kdy se můžeme soustředit sami na sebe a udělat něco dobrého pro své tělo. Chcete přeci přežít další rok v dobré kondici a plná energie, že ano?

Pojďte s námi začít zdravý povánoční detox na pročištění těla a nastartování metabolismu. To vše příjemnou cestou bez drastických diet, hladovění a omezování. V podstatě k tomu postačí 3 jednoduché kroky.

V první řadě je potřeba myslet na pravidelnost, tělo nepročistíte ze dne na den, chce to trochu disciplíny a výdrže. Druhým krokem je pak dlouhodobé nastavení jídelníčku. Třetím zásadním krokem je pitný režim, který zahrnuje bylinky na pročištění těla. Uznejte, žádná věda, že?

 

3 zdravé a nenáročné kroky k detoxikaci organismu v novém roce

Krok č. 1: Čistěte tělo každý den

Nejdůležitějším krokem je tělo pořádně pročistit. Nemusíte ale hned držet přísné diety nebo se pouštět do drastických detoxikačních programů. To se ostatně takhle v zimě ani nedoporučuje. Stačí, když si vše správně nastavíte a začnete zvolna a zdravě. Prvním a skvělým tipem je dopřát si každé ráno zarovnanou odměrku Blendea SUPERGREENS zalitou vodou.

 

Blendea SUPERGREENS obsahuje 5 zelených superpotravin, které hravě pomáhají k pohodlnému pročištění těla.

Jednou z nich je chlorella, která je bohatá na vybrané vitamíny a minerály (vitamín A, biotin, betakaroten, vitamín C, vitamíny B, železo, zinek, vápník, měď, fosfor, hořčík) a esenciální mastné kyseliny. Také podporuje normální funkci střev, stabilizuje mikrobiální osídlení střev, působí jako antioxidant a napomáhá udržovat normální činnost jater, srdce a cév.

Druhou zelenou superpotravinou, kterou Blendea mimo jiné obsahuje, je spirulina. Ta stabilizuje zdravou střevní mikroflóru a podporuje růst těch správných střevních bakterií. Pozitivně tím ovlivňuje nejen trávicí procesy, ale i imunitní systém celého těla.

Pozitiví účinky těchto dvou superpotravin potvrzuje i studie MVDR. Zuzany Zápalkové. Blendea však obsahuje i mladý zelený ječmen a pšenici, takže je směs ještě hodnotnější. Blendea SUPERGREENS se výborně hodí do všech smoothie nápojů, které si doma připravíte. Spoustu receptů a isnpirace na smoothiečka najdete přímo na blogu.

detoxikace_po_svatcich_blendea_supergreens

.

 

Krok č. 2: Zbavte se přebytečného cukru a víc vnímejte přirozeně sladké chutě

Cukr je sice jednou z důležitých položek, kterou naše tělo potřebuje, nicméně pokud ho přijmeme hodně, může nám narušit přirozenou rovnováhu těla, a to především při zažívání. Následkem je, že nás bolí žaludek, je nám těžko a často máme žízeň. A přiznejme si, že to po Vánocích rozhodně hrozí.

Tím, že budete tělu dávat méně cukru se vám bezesporu uleví na všech frontách. Nebudete přibírat, naopak je téměř jisté, že nějaké to kilo shodíte. Budete se cítit mnohem více nabuzeni, méně unaveni, také se vám jistě bude lépe spát. Také se vám srovná krevní tlak a cholesterol.

To vše tím nejlepším způsobem přispívá k tomu, aby se vaše tělo začalo zbavovat i dalších škodlivých látek a metabolismus začal lépe fungovat. Nadbytek cukru škodí i dalším aspektům našeho života.

 

Co všechno může cukr ještě zapříčinit?

  • Zvyšuje riziko onemocnění ledvin
  • Negativně působí na zubní zdraví
  • Zvyšte riziko vývoje dny
  • Může vést ke zhoršení paměti
  • Negativně ovlivňuje játra
  • Příliš mnoho cukru zapříčiňuje stárnutí buněk
  • Cukr může urychlovat stárnutí pleti a tvorbu vrásek

A to není zdaleka vše. Odborníci se právem domnívají, že konzumace cukru je hlavní příčinou obezity a mnoha chronických nemocí, jako je cukrovka.

 

Jak cukr nahradit?

Klasický bílý cukr se často nahrazuje cukrem třtinovým, ale ani to není nejlepší řešení. Pokud se ani po svátkách nemůžete sladkého vzdát a je ve vašem jídelníčku nezbytné, zkuste to alespoň o trošku zdravěji a cukr vyměňte za alternativy.

  • Med
  • Kokosový cukr
  • Stévie
  • Javorový sirup
  • Datlový sirup nebo sušené datle
  • Kvalitní čokoláda s více než 70 % kakaa

detox_od_cukru

Naučte se prostě nesladit. Většina potravin je přirozeně sladká u (ovoce je to fruktóza) a není potřeba je dále doslazovat.

 

Krok č. 3: Pravidelný jídelníček a bylinky

Určitě vás nepřekvapí to, že je potřeba upravit jídelníček. Bez toho se samozřejmě neobejde žádná životní změna k lepšímu. Určitě se ale nežeňte do hladovění nebo jednoho jídla denně.

Dopřejte si nějakou zdravou dobrotu hned 5x denně. Připravujte si ale malé porce a zkuste využít co nejčerstvější potraviny. Chytrým tipem, jak co nejméně bolestně snížit porce je, že si budete jídlo servírovat na malý – dezertní talířek, nikoli na klasický velký jídelní talíř. Budete mít pocit plného talíře, jídla však reálně pozřete méně.

Dietoložka Karolína Hlavatá doporučuje: „Měli bychom si nastavit interval mezi jednotlivými jídly, tedy snídaní, svačinou, obědem, svačinou a večeří. Tím, že se člověk přejedl večer, pak neměl chuť jíst ráno. Je lepší dávat si nyní střídmější večeře, abychom byli ráno zdravě hladoví a normálně jsme nastartovali jídelní režim.“ 

 

Sáhněte po bylinkách

Bylinky samotné, ale i bylinné směsi jsou dalším výborným krokem k pročištění těla.

 

Heřmánek

Heřmánek obsahuje velké množství modré silice, která podporuje vylučování žluči, působí protizánětlivě a je účinný proti žaludečním vředům.

Nálev z heřmánku je tak ideální pro očistu trávicího traktu, poskytne vám úlevu i při zažívacích potížích. S heřmánkem to ale nepřehánějte, při nadměrném užívání způsobuje nervozitu nebo dokonce záněty spojivek. Dopřejte si ho tedy jen jednou denně po dobu jednoho týdne, než tělo důkladně pročistíte.

detoxikacni_hermankovy_caj

Nepodceňujte bylinky, mají skvělé ozdravné i detoxikační účinky. 

 

 

 

Bříza

Bříza má silné detoxikační účinky. Vyzkoušejte výtažky z břízy jakožto doplněk stravy. Ten stimuluje jaterní funkce, zlepšuje osteoporózu a ovlivňuje činnost slinivky. Břízu seženete také jako čaj.

Březový čaj se řadí k vynikajícím přírodním produktům s pozitivními účinky na lidské tělo, mimo jiné působí podpůrně na náš metabolismus, zbavuje tělo škodlivých látek a funguje protizánětlivě.

 

Kopřiva

Kopřiva má silné močopudné a detoxikační účinky. Čistí krev, ledviny, vyplavuje soli I ledvinové kamínky. Dále podporuje imunitní systém a pomáhá při alergiích – potlačuje alergické účinky, jako je rýma, slzení očí, ale i akné a podobně.

Simona Procházková, zakladatelka manufaktury na zpracování léčivých bylin a autorka populárně naučných knih:
„Kopřiva a třezalka tečkovaná jsou mé nejoblíbenější bylinky. Kopřivu mám ráda proto, že ji najdeme všude a je snad úplně na všechno, a třezalku pro její výrazné rozveselující účinky.“ 

Co ocení všichni s histaminovou intolerancí – kopřiva prokazatelně potlačuje uvolňování histaminu. Takže pokud po svátcích trpíte kvůli nadbytku histaminu, šup na stůl konvičku s kopřivovým čajem.

TIP NA KAŽDÝ DEN: Den nastartujete teplou vodou s citrónovou šťávou, která tělo hned po ránu zbaví zahlenění a nakopne vás na celé dopoledne. Klidně přidejte odměrku Blendea SUPERGREENS, aby byla detoxikace rychlejší a účinky silnější.

Poté si dejte tepelně upravené ovoce – ve vodě ohřáté jablíčko, hrušku nebo broskve. Vždy ovoce zasypejte lžící skořice, abyste tělo hned po ránu neochlazovali. Během dopoledne nezapomeňte vypít alespoň dva hrnky bylinkového čaje.

detoxikacni_smoothie

.

 

Tipy a recept na závěr:

  • K důkladnému a celkovému pročištění těla je pochopitelně potřeba zapojit do svého režimu také pohyb. Nemusíte ale hned začít dřít v posilovně od rána do noci a druhý den zase. Stačí krátká procházka na čerstvém vzduchu, kdy pomůžete jak svému tělu, tak i mysli.
  • Jídlo si užívejte. Určitě po vás nikdo nechce, abyste si najednou začali počítat každou kalorii a každé deko, které přiberete nebo shodíte. Aby všechny rady fungovali tak, jak mají, nesmíte si v žádném případě jídlo vyčítat. Když to s porcemi nebudete přehánět, nebude ani proč.
  • Čím čerstvější, tím lepší. Myslete na to, že zdravé potraviny = čerstvé potraviny. Proto určitě nezkoušejte nahradit čerstvé suroviny těmi konzervovanými.
  • Zapomeňte na slazené vody, šťávy, ale i na džusy. Ty mají v sobě kolikrát více cukru, než kdybyste snědli vánoční čokoládovou kolekci na stromeček. Jak už bylo řečeno, bylinkové čaje jsou nyní vaši nejlepší kamarádi.
  • Dopřávejte si pravidelnou dávku superpotravin. Jedním z nejsnazších způsobů je rozmíchat si lžičku Blendea SUPERGREENS ve vlažné vodě a zakápnout ji trochou citronu. Uvidíte, že sami brzy zpozorujete první účinky. Ráno budete plní energie, večer se vám bude lépe usínat. Váš metabolismus bude lépe pracovat a vy se budete celkově cítit jako znovuzrození. Určitě ale zkuste i smoothies s Blendeou. Ve videu se naučíte zdravé novoroční smoothie od Gábi.

"Cílem bylo vyhnout se nachlazení a podpořit zdravý vývoj miminka", rozhovor s Evou Toth o užívání Blendey

"Cílem bylo vyhnout se nachlazení a podpořit zdravý vývoj miminka", rozhovor s Evou Toth o užívání Blendey

Užívání doplňků stravy během těhotenství a kojení stále vytváří různé otazníky a další otázky. Užívat či ne?

Také dočtete, že Blendea není doporučena nastávajícím i kojícím maminkám, stejně jako většina jiných doplňků stravy.

Přišlo mi zajímavé oslovit naši ambasadorku a výživovou poradkyni Evču Toth, která boří mýty. Celé těhotenství užívala naše produkty, cítí se báječně, miminko je zdravé a dokonce už po 14ti dnech začala s cvičením.

Jaké k tomu měla důvody a co ji k užívání Blendey vedlo si přečtěte už z jejich slov:

 

Ahoj Evčo. Jak se cítíš a jak se má malá Blendea Fionka?

Období šestinedělí je náročné, jak fyzicky, tak psychicky, jelikož s novým miminkem v rodině vzniká spousta nových situací. Anitka je jinak zdravé a spokojené miminko a už se s ní těšíme na první Vánoce :)

 

Jak vnímáš z pohledu odborníka, že většina doplňků stravy není vhodná pro kojící a těhotné ženy?

Myslím, že do budoucna by si toto téma zasloužilo více osvěty. V některých případech (jako je právě i Blendea) to vyvolává jakýsi mylný dojem, že by tyto doplňky nějak ohrožovaly maminku nebo miminko i když tomu tak není.

Výrobci se tímto tvrzením pouze chrání, jelikož nikdo nemůže testovat tyto výrobky na těhotných a kojících ženách. U přírodních produktů proto toto tvrzení nepodporuji.

ginger_ewe_rozhovor_1

 

Na jaké minerály a vitamíny by měly myslet nastávající maminky?

Pokud žena těhotenství teprve plánuje je dobré zařadit do svého jídelníčku dostatek kyseliny listové, která pomáhá správnému vývoji miminka hlavně v prvních dvou až třech měsících, kdy se vyvíjí nervová soustava miminka.

Dalším důležitým prvkem je železo, které ženy více potřebují nejen v období těhotenství. Zda ho má žena v dostatečném množství hlídají lékaři celé těhotenství.

Třetím důležitým minerálem je hořčík, který může maminkám pomáhat od křečí nebo tvrdnutí bříška během celého těhotenství (ten je cca od 36tt potřeba vysadit).

Nejdůležitější je ale pestrá strava, poté maminka nemusí přijímat další těhotenské vitamíny, jelikož miminko dokáže vše čerpat z těla matky.

 

Jaké vitamíny a minerály jsi suplementovala během těhotenství ty?

Mým cílem bylo vyhnout se hlavně nachlazení a podpořit zdravý vývoj miminka, takže jsem užívala vitamín C, D3, omega 3 a Blendeu SUPERGREENS. Ke konci těhotenství také hořčík a železo.

.
.
.
.
.
.

 

Boříš trochu mýty, protože jsi užívala naše produkty právě i během vyčkávání miminka. Měla jsi k tomu nějaké důvody?

Ano měla. Mám doma 5ti-letého syna a neustále nosí ze školky nějaké choroby. Vidina onemocnění během těhotenství, kdy si člověk nemůže pomoct jinak než přírodní cestou byla nepříjemná, proto jsem si řekla, že to nenechám náhodě a podpořím svou imunitu.

Zároveň pro mě bylo důležité udržet si zdravé zažívání, jelikož těhotné ženy trpí na špatné zažívání a postupujícím těhotenstvím se tato problematika zhoršuje. Blendea mi pomohla toto období prožít v pohodě a bez problémů.

TIP: Evča zdaleka není naše jediná spokojená uživatelka. Klikněte a podívejte se na skvělá hodnocení desítek zákazníků

 

Kde jsi vzala důvěru, že Blendea tobě ani miminku neublíží?

Věřím, že přírodní produkty člověku neuškodí. Poslouchám své tělo. Pokud bych cítila, že mi Blendea nedělá dobře, nepokračovala bych v užívání.

 

Co bys dělala, pokud by sis všimla nějaké alergické reakce u miminka?

Nejprve bych se snažila zjistit z čeho alergie opravdu vznikla. Miminka velice rychle reagují na alergeny v jídle matky. Proto bych zvolila postupné vyřazení konkrétní potraviny a pozorovala reakci. Postupná selekce různých potravin by měla ukázat opravdový alergen.

 

Pociťovala jsi i nějaká negativa v těhotenství nebo i teď během kojení?

Zatím musím říct, že ne.

 

Konzultovala jsi užívání doplňků stravy se svým ošetřujícím lékařem?

Po absolvování všech potřebných vyšetřeních, které mi vyšly mnohem lépe než v 1. těhotenství, jsem se ujistila, že vše probíhá tak jak má. Samozřejmě v tom sehrál roli i celkově zdravý životní styl a aktivní životní styl před otěhotněním.

 

Užíváš Blendeu i teď, během kojení?

Během šestinedělí ne, ale v dalších měsících bych ráda pokračovala v užívání.

ginger_ewe_eva_toth

 

Motivovala jsi i rodinu a nejbližší kolem sebe k užívání zelených superpotravin?

Ano, prakticky celá rodina vyzkoušela Blendeu poté, co jsem jim pověděla o jejich pozitivech. Moji známí byli také zvědaví nebo je trápily nějaké potíže na které jsem jim doporučila vyzkoušet zelené superpotraviny.

 

Do jaké chvíle jsi sportovala s bříškem před sebou?

Cvičila jsem prakticky celé těhotenství. Dělala jsem prostě jen to, v čem jsem se cítila dobře.

 

Užívala jsi zároveň i proteinové doplňky? Proč?

V těhotenství jsem měla problém s příjmem bílkovin, které jsou ale důležitým prvkem v jídelníčku, proto jsem někdy ráda využila proteinové přípravky, které jsou příjemnější na konzumaci, mají větší podíl bílkovin a jsou dobře stravitelné.

.

 

Po jaké době ses od porodu vrátila k cvičení?

Už v prvních 14 dnech po porodu. V porodnici jsem dostala doporučení, že vzhledem k mému stavu mohu začít cvičit téměř ihned. Tento návrat ke cvičení je opravdu individuální záležitostí. Já začala komplexními cviky, kdy jsem začala procvičovat celé tělo. Jelikož cvičím silově v posilovně, tak to bude ještě nějaký čas trvat než se vrátím do původní formy.

Těhotenství je dlouhé a namáhavé období pro ženské tělo, proto nic není hned jako před těhotenstvím. Cvičení je ale velmi důležité pro celkovou regeneraci po porodu a ženy by na něj neměli zapomínat.

 

Jaké jsou tvoje nové cíle?

V roce 2019 bych si přála absolvovat rekvalifikační kurz trenéra fitness a také se dál vzdělávat v oblasti výživy. Těším se na nové výzvy a zajímavé spolupráce.

 

Evičko, děkuji za sdílení svých zkušeností.

Máte v hlavě otázku, na kterou byste se rádi zeptali? Neváhejte ani chvilku a napište na info@blendea.cz nebo kontaktujte přímo Evču na Instagramu. A určitě si nezapomeňte objednat Blendeu SUPERGREENS i pokud těhotná právě nejste :) Denní dávka zelených superpotravin tělu dodá potřebné živiny pro dobrou imunitu, detoxikaci a zlepší kvalitu vlasů, pleti i zažívání.
.

 

5 domácích jedlých vánočních dárků s Blendea SUPERGREENS

5 domácích jedlých vánočních dárků s Blendea SUPERGREENS

Nebaví vás vánoční šílenství v obchodech? Raději strávíte více času v kuchyni přípravou něčeho skvělého k snědku, čímž pak potěšíte celou rodinu i kolegy?

Tak to pro vás mám skvělé tipy, jak letos na Vánoce překvapit něčím možná netradičním. Darujte letos jedlé dárečky, které jsou navíc zdravé a velice chutné.

 

Domácí perníčky a sušenky

Doma upečené sušenky anebo vlastnoručně nazdobené perníčky, to je dárek od srdce. Hotové je pak jen stačí naskládat na sebe a převázat ozdobnou stuhou. Pokud seženete velkou skleněnou nádobu s víkem, můžete dobroty naskládat do ní. I tu nezapomeňte ozdobit vánoční mašlí a přidat třeba větvičku chvojí.

 

Jak na to?

  • Připravte si 300 gramů špaldové mouky, 100 gramů másla, 1 vanilkový cukr, 4 lžíce datlového sirupu, 2 vejce a citronovou kůru. Přidejte také odměrku zelené směsi Blendea SUPERGREENS.
  • Ze všech ingrediencí připravte těsto, které nechte alespoň 2 hodiny odležet v ledničce.
  • Poté těsto rozválejte a vykrájejte kolečka (anebo vámi oblíbené tvary). Můžete je ještě dozdobit kokosem, goji, brusinkami anebo ořechy.
  • Následně naskládejte kolečka v jedné vrstvě na plech a pečte asi 15 minut na 150 stupňů.

domaci_makronky

Domácí sušenky vždycky potěší. Navíc jsou trvanlivé a časem změknou.

.

 

Vlastnoručně dělané makronky

Makronky jsou stéle velmi oblíbenou a trendy pochoutkou. Sice nepatří mezi ty nejlehčí dezerty na výrobu, ale o to větší radost musí obdarovanému udělat. Vyzkoušejte recept na zelené makronky, které po upečení stačí naskládat do průhledného sáčku, obvázat mašlí a darovat. K mašli můžete přidat snítku levandule nebo větvičku rozmarýnu.

 

Jak na to?

  • Připravte si 115 g mandlové mouky (na jemno namletých mandlí), 150 g moučkového cukru, 3 vaječné bílky, 80 g krupicového cukru, 90 g másla a 1 polévkovou lžíci Blendea SUPERGREENS.
  • Mandlovou mouku smíchejte s moučkovým cukrem a Blendeou a důkladně prosejte.
  • Z bílků vyšlehejte sníh a postupně do něj přimíchejte asi 30 g krupicového cukru. Šlehejte tak dlouho, dokud sníh není opravdu tuhý.
  • Poté přidejte asi třetinu zelené směsi a důkladně promíchejte. Postup opakujte i se zbývajícími dvěma třetinami. Míchejte tak dlouho, dokud nebudete mít hladkou směs.
  • Vyložte si plech pečícím papírem a na něj tvořte kolečka o průměru zhruba 3 centimetry.
  • "Těsto" nechte schnout alespoň hodinku, poté vložte do trouby a opatrně pečte na 160 stupňů 10 - 15 minut. Během pečení si připravte náplň. Stačí vám smíchat změklé máslo s cukrem.
TIP: Do náplně můžete přidat pár kapek vanilkového extraktu nebo kvítky sušené levandule.

zelene_makronky_recept

Makronky jsou krásné a stylové cukroví, hodí se skvěle jako dárek

.

 

Hráškový domácí dip

Pokud máte mezi svými blízkými spíše milovníky slaného, máme pro vás tip na dip, který se hodí jednak jako pomazánka na chleba, ale i jako příloha k masu, případně jen jako mlsání k slaným tyčinkám, krekrám nebo tortillám. Když dip připravíte do zavírací sklenice, vydrží vám a ještě bude hezky vypadat. Pak už stačí jen přidat okolo hrdla provázek a máte další parádní dárek.

 

Jak na to?

  • Připravte si 500 g hrášku, stroužek česneku, 250 ml kokosového mléka, 3 lžíce citronové šťávy, lžičku citronové kůry, 3 lžíce olivového oleje, sůl a pepř dle chuti, hrstičku mletého koriandru, hrstičku piniových oříšků.
  • Na dozdobení, ale i přímo do dipu můžete přidat několik snítek máty. V
  • šechny suroviny promixujte na hustotu dle vlastních preferencí. Podle chuti dokořeňte anebo dozdobte dalším kořením.
Proč právě "obyčejný" hrášek? Hrášek snižuje cholesterol, podporuje činnost slinivky břišní, posiluje vlasy, kosti, svaly, nervy i samotné srdce. Je vhodný na mírnění deprese a nervozity. Navíc udržuje zdravou naši pleť a předchází tvorbě vrásek.
Aby byl váš dárek ještě zdravější, přidejte do směsi odměrku Blendea SUPERGREENS pro posílení imunity a nastartování metabolismu. 

domaci_hraskovy_dip_recept

Domácí hráškový dip se skvěle hodí třeba k tortillám nebo krekrům

 

Vlastní snídaňová směs

Jsou vaši blízcí fandové zdravých snídaní? Tak pak jistě ocení dárek v podobě vlastní snídaňové směsi. Tu namícháte přesně podle chutí obdarovaného. Má-li rád ovesné vločky, sušené ovoce nebo musli, šup s tím do sklenice. Od věci nebude ani přidat oříšky, mandle, semínka... Zkrátka cokoli vás napadne.

Oříšky doporučujeme, konkrétně vlašáky jsou výborné na podporu funkce mozku, mandle snižují krevní tlak, cholesterol i hmotnost, lískové oříšky zase doplňují energii, proteiny a minerály.

TIP: Přidejte do snídaňové směsi také několik lžic Blendea Vegan proteinu, kvalitního zdroje rostlinných bílkovin. SUPERPROTEIN dodává energii, zvyšuje ohebnost těla, podporuje regeneraci svalů i kloubů a posiluje kvalitu vlasů, nehtů i pokožky.

domaci_granola

Vločky, sušené ovoce a oříšky, to je základ zdravé, kvalitní a lahodné snídaně

.

 

Ovocné chutney z vlastní zahrádky

Pokud máte to štěstí, že máte vlastní zahrádku, na které pěstujete ovoce, máte tu nejlepší možnost připravit domácí vánoční chutney. Příprava není složitá, jen zabere trochu času. Výsledek ale rozhodně stojí za to.

 

Jak na to?

  • Připravte si 2 velká jablka, 2 hrušky, jeden kus zázvoru, šťávu a kůru z jednoho citronu, 3 stroužky česneku, lžíci skořice, lžíci perníkového koření, lžičku chilli, pepř a sůl dle chuti, 250 gramů třtinového cukru.
  • Všechny ingredience smíchejte v hrnci a vařte až do úplného změknutí ovoce.
  • Směs poté nandejte do skleniček, ty zavíčkujte a otočte dnem vzhůru.
TIP: Fantazii se meze nekladou, takže místo jablka a hrušky použijte švestky, fíky nebo višně, ze kterých uděláte báječné sladkokyselé chutney, které se hodí k sýrům, k masu, jako pomazánka i jen tak na mlsání. 

domaci_chutney_recept

Chutney je oblíbeným doplňkem jak k sýrům, tak i k masu nebo jako pomazánka na chleba

 

Jako dalším skvělým tipem na vánoční dárek může být i určitý druh esenciálního oleje, který pomáhá a léčí, krásně voní a potěší nejednu éterickou duši.

TIP DO NOVÉHO ROKU: Spousta našich zákazníku vyměnila ranní kávu právě za Blendeu SUPERGREENS. Proč? Protože zelené superpotraviny dodají v rychlém čase energii, nezatěžují trávení a a navíc chutnají velice svěže. Udělejte si z Blendey ranní rutinu. Uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe.
.

 

Švestkovojablečný veganský crumble s Vegan proteinem

Švestkovojablečný veganský crumble s Vegan proteinem

Miluju drobenkové koláče. Crumble je jejich rychlejší, snadnější varianta. Říká se mu letní dezert s křupavou pokličkou. Měnit můžete jak ovoce pod pokličkou, tak samotnou drobenku. My pro vás dnes máme super veganskou, švestkovojablečnou verzi.

 

Švestkovojablečný veganský crumble s Vegan proteinem

  • Doba příprava: 20 minut
  • Náročnost: lehká
  • Množství: 2 porce

veganske_crumble_recept

 

Ingredience:

  • 150g švestek
  • 150g jablek
  • 40g špaldové mouky
  • 40g třtinového cukru
  • 40g kokosového oleje
  • 40g ovesných vloček
  • 1 lžička skořice
  • 1 zarovnaná odměrka Blendea Vegan protein
.

 

Postup:

Jablíčka a švestky omyjeme, nakrájíme a vložíme do mixéru. Rozmixovanou směs dáme do zapékací misky. V misce smícháme mouku, cukr, vločky a kokosový olej. Vznikne nám drobenka, kterou nasypeme rovnoměrně na ovoce. Dáme do předehřáté trouby na 25 minut při 180°C.

veganske_crumble_s_blendeou

 

Zdravotní benefity použitých surovin:

  1. Ovesné vločky jsou bohatým zdrojem energie, protože se skládají z komplexních sacharidů. Používají se do sladkých i slaných pokrmů a rychle zaženou hlad. Nejoblíbenější jsou u sportovců a řadí se mezi fitness potravinu.
  2. Jablka obsahují velké množství vitaminu C, dále vlákniny a vody, což jsou dvě látky, které přispívají ke zmírnění hladu a zvyšují pocit sytosti.
  3. Blendea vegan protein - přírodní rostlinný protein, který obsahuje rostlinné proteiny a superpotraviny. Regeneruje svaly, dodává energii, posiluje vlasy, nehty i pokožku.

 

veganske_proteinove_crumble

.