4 hormony zodpovědné za hubnutí a tloustnutí

Znáte to. Vaše kamarádka může sníst téměř cokoliv a pořád má krásně štíhlou postavu. Vy se všemožně snažíte o hubnutí, pravidelně cvičíte, pečlivě plánujete jídelníček, hlídáte své chutě, omezujete se, a přesto to pořád není ono.

Každý z nás má dané nastavení metabolismu, se kterým se jen tak pohnout nedá. Neseme si také dědičné dispozice, které se pochopitelně projevují i na postavě. Faktorů je mnoho. Jedním z těch nejvýznamnějších, který však často stojí v pozadí našeho zájmu, jsou hormony.

Přitom právě hormony jsou tím, co doslova hýbe celým naším tělem, tukové vrstvy nevyjímaje. A přitom právě hormony se dají ovlivnit tím, jak se svým tělem zacházíme.

Doporučujeme vám výrobek, který napomáhá udržet hormonální hladinu. Jde o směs Blendea SUPERBALANCE s obsahem macy a dalších prospěšných rostlin.

Kromě hormonů v rovnováze zmírňuje nepříjemné příznaky menstruace, syndromu PMS nebo menopauzy.

Klikněte na tlačítko níže a čtěte o všech potvrzených účincích.

Blendea SUPERBALANCE, složení

Hormony řídí tělesné procesy 

Hladina hormonů v lidském těle kolísá v závislosti na tom, co se děje přímo v těle nebo v jeho vnějším okolí. Vždy jde však o tak malé dávky hormonů, že jsou sotva postřehnutelné. I proto se na hormony často zapomíná. Přitom všechno, co se v organismu děje, je s hormony nějak propojené.

Většina procesů v lidském těle je prostřednictvím hormonů buď přímo řízena, nebo alespoň nějak ovlivňována. Jednotlivé hormony se navíc ovlivňují vzájemně. Vytvářejí tak nenápadný, ale velmi sofistikovaný a účinný systém řízení lidského těla.

Přestože je endokrinologie, tedy věda zabývající se lidskou hormonální soustavou, již nyní složitá a obsáhlá, stále neobsahuje vše, co v lidském těle probíhá. Každý nový objev odhaluje skutečnost, že pochody uvnitř lidského organismu jsou ještě mnohem složitější, než to vypadá a stále je co objevovat.

I jeden z hormonů, který je nyní spojován s hubnutím a tloustnutím, resp. odbouráváním tuků a jejich ukládání, byl objeven teprve nedávno. Jde o leptin, který je známý teprve od roku 1994. Ale nepředbíhejme.

mužské a ženské hormony

Existují mužské a ženské hormony a jejich hladiny intenzivně ovlivňují naše organismy

Různorodost a množství hormonů

V lidském těle je tolik hormonů, že jen jejich výčet by zabral na celý článek. Pokud bychom měli popsat, co všechno s hormony souvisí, museli bychom popsat vše, co se děje v lidském těle – od narození, přes dětství, pubertu, dospělost až po stáří.

Jenom to, jak ženské pohlavní hormony ovlivňují ženu během menstruačního cyklu, který se každý měsíc opakuje, by vydalo na celou knihu. Samozřejmě i ženské hormony progesteron a estrogen, stejně jako mužský hormon testosteron, ovlivňují náš vzhled a postavu.

  • Ženské hormony neřídí pouze menstruační cyklus, ale mají vliv také na tvarování ženských křivek. Právě tyto hormony dělají z ženy ženu, i v tom, že má ženskou postavu, tedy útlý pas a širší boky a stehna. Vedle toho ovlivňují také vzhled pokožky. Mají také vliv i na svaly, kosti, mozkovou nebo srdeční činnost.
  • Mužský hormon testosteron zase dává mužům jejich mužné rysy. Ty mj. spočívají v robustnější postavě, která má více svalů a méně tukové tkáně.

Tím se dostáváme k hormonům, které se skutečně přímo odráží na tom, jak vypadá naše postava. Prvním hormonem, který se dostal do našeho seznamu hormonů na hubnutí či tloustnutí je adrenalin. Ano, ten akční adrenalin.

VIDEO: 4 potraviny pro hormonální rovnováhu. 

Hormony, hubnutí a tloustnutí

Adrenalin – bojový hormon

Adrenalin, produkovaný dření nadledvinek, se označuje jako bojový hormon. Vylučuje se totiž ve stresových situacích nebo jinak – situacích, které jsou pro tělo náročné po psychické nebo fyzické stránce. Takové situace však mohou být i vzrušující. Jen si vzpomeňte na adrenalinové zážitky.

Co se děje při takové adrenalinové situaci? Vyplavuje se adrenalin, který dává povel ke spalování tuků. Ty pak fungují jako zdroj energie. Tato energie usnadňuje zvládnutí krizové situace.

Andrenalin v této situaci pomáhá mnoha způsoby, mj. také tím, že potlačuje chuť k jídlu. Omezuje funkce zažívací soustavy a naopak povzbuzuje k činnosti ty systémy, které jsou v dané chvíli mnohem více potřebné – především svaly, srdce a plíce, mozek.

Adrenalin se vyplavuje i při určitých sportovních aktivitách, například při lezení, slackline, potápění, vodním lyžování nebo paintballu. Do krve se vyplavuje i tehdy, když při těch běžných sportech ze sebe člověk vydává maximum, třeba při spinningu nebo posilování. Pojí se s intervalovými, vysoce intenzivními tréningy, takže je jasné, že budou prospěšné při hubnutí.

paragliding

Extrémně nebezpečné sporty a situace vyhání adrenalin na maximum

Inzulín – hormon sladkosti

Tak jako je hormon adrenalin známý především pro „adrenalinové zážitky“, je hormon inzulín známý především v souvislosti s onemocněním cukrovky (diabetes). Tento hormon se však zdaleka netýká jenom diabetiků, kteří mají s jeho vylučováním problém.

Týká se každého zdravého člověka, pro kterého je jeho správná regulace a vylučování inzulínu předpokladem zdravého trávení, metabolismu a zásobování organismu energií. Inzulín je jeden z nejvýznamnějších hormonů vůbec.

Inzulín se uvolňuje do krve na základě konzumace sacharidů, uvolňuje ho slinivka břišní. Zjednodušeně se dá říct, že zajišťuje využití cukru (glukózy) jako energie nebo přeměnu sacharidů v zásobní energii, tedy tuky.

Pokud je hladina inzulinu v krvi příliš vysoká, není to dobré pro hubnutí, stejně tak vysoké výkyvy v hladině krevního cukru, které způsobuje konzumace jednoduchých cukrů.

To však neznamená, že sladkou chuť musíte zatracovat. Více se dozvíte v článku: Přidaný cukr do smoothie nepatří. Víte proč?

I naše zdravé smoothie chutnají sladce, a to se recepty jednoduchému bílému cukru vyhýbají.

Vyzkoušet můžete například:

Ghrelin – hormon hladu

Chuť k jídlu není něco, co neexistuje. Naopak, jde o reálný hormon s názvem ghrelin. Hormon se vylučuje v zažívací soustavě, pokud je prázdná. Odtud se dostává do mozku s povelem: „Mám hlad“. Než se hormon dostane ze střeva, dvanáctníku nebo žaludku do mozku, chvilku to trvá. To je důvodem, proč je třeba jíst pomalu.

Hormon ghrelin je také často příčinou, proč se nedaří hubnutí při razantní dietě. Zažívací soustava je prázdná a mozek tak neustále dostává informaci, že je třeba jíst. Výsledkem je jo-jo efekt nebo záchvatové přejídání poté, co člověk delší čas trpí hladem.

Leptin – hormon sytosti

Hormon ghrelin má pomocníka, kterého asi budete mít raději než samotný ghrelin. Je to zmiňovaný leptin. Oba hormony se vzájemně doplňují. Pokud stoupá hladina ghrelinu, klesá hladina leptinu. Pokud klesá hladina ghrelinu, objevuje se leptin s impulzem pro mozek: „Mám dost, jsem syt, jídlo už nepotřebuji.“

Hormon leptin se vytváří v buňkách tukové tkáně. S objevem leptinu tak tuky v těle dostaly nový rozměr, resp. novou funkci – staly se součástí hormonálního systému.

Vědci přišli také na to, že čím více tuků v těle, tím vyšší hladina leptinu, a tím více leptinu je potřeba k pocitům sytosti. Organismus si vytváří tzv. leptinovou rezistenci. Dodat organismu dávku leptinu zvenčí proto při hubnutí nepomáhá, naopak.

hormonální rovnováha

Důležitá je optimální a „klidná“ hladina hormonů

Cestou k hubnutí je dlouhodobě udržovat své hormony v rovnováze a starat se o to, aby fungovali co nejlépe samostatně i ve vzájemné spolupráci. Chcete vědět, jak na to?

DÁLE ČTĚTE: 8 potravin pro optimální hormonální rovnováhu

autor

Radka X Křivánková

Popsala jsem stohy papírů. Zaplnila jsem nespočet webových stránek články o zdravé výživě a životním stylu. A přece je pro mě toto téma nadále nevyčerpatelnou studnicí. Jíst zdravě je jednoduché. Klíčem je spokojenost. Cílem je cítit se dobře. A přece se mnoho z nás trápí s tím, co jíst, kdy jíst, jak jíst. A přece jsou tu věčné diety založené na omezování a nespokojenosti se sebou samým. Tak jsem stvořila PARADOX dietu, dietu zaměřenou na spokojenost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Detoxikace jater: Odděluji fakta od mýtů. Co dělat, co nepomáhá a co je nemožné?

02.03.2023

Detoxikace jater je velice populární téma, zvlášť po zimě začátkem jara. Bohužel v této oblasti existuje více mýtů a dezinformací, než vědecky potvrzených, pravdivých a bezpečných informací. Skoro každá stránka se vás bude snažit přesvědčit, že díky detoxikaci jater se stanete téměř nesmrtelní a zbavíte se všech možných i nemožných nemocí. Není to pravda. Játra […]

Číst celý článek

Vypadávání vlasů: Zdravotní příčiny a rady pro podporu růstu

28.02.2023

Vypadávání vlasů běžně trápí ženy i muže. Ženy problém vnímají intenzivněji, protože přicházejí o jeden ze symbolů ženskosti a své přirozené krásy. Muži přemýšlejí stejně a čím méně vlasů mají, o to se cítí starší a méně přitažliví. V článku vám vysvětlím nejčastější zdravotní příčiny padání vlasů a také příčiny, za které si (bohužel) můžeme […]

Číst celý článek

Kelp (Ascophyllum nodosum), štítná žláza, správný vývoj dítěte a další vědecky potvrzené zdravotní účinky

31.01.2023

Kelp je výživná mořská řasa s výrazným vlivem na funkce a kondici štítné žlázy. Má vysoký obsah jódu, který štítná žláza rovněž potřebuje pro správné fungování. Kelp pro vás nově vyrábíme v kapslích Blendea pro každodenní užívání. V článku proto vysvětlím zdravotní účinky kelpu a odkážu na odborné a vědecké zdroje, které tyto účinky potvrzují.

Číst celý článek

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) jako „nejlepší přítel žen“: Vědecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví (menstruační komfort a menopauza)

25.01.2023

Kontryhel obecný extrahujeme a zpracováváme jako tradiční léčivou bylinu do olejových kapek s MCT olejem pod značkou Blendea. Ač je kontryhel prospěšný i pro zdraví muže, v článku představím hlavně vedecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví. Významná je pomoc s bolestivou menstruací, nadměrným krvácením a podpora menopauzálního komfortu. Pokud si kapky objednáte, do 2 […]

Číst celý článek

Holistický detox: Zdravý a účinný postup očisty

06.01.2023

Holistický přístup k životu je čím dál oblíbenější. Stále více a více lidí si uvědomuje, že síla přírody je daleko mocnější než všechny možné léky a praktiky, které nám nabízí klasické zdravotnictví. Možná je právě tato cesta tou vhodnou variantou, jak začít znovu a provést tolik potřebný detox těla i mysli. Očistit se od škodlivých […]

Číst celý článek

Ženšen pravý (Panax ginseng, Všehoj ženšenový): Vědecky podložené pozitivní účinky, vedlejší účinky a dávkování

16.11.2022

Ženšen pravý je vytrvalá rostlina s původem v Asii. Roste i v Rusku a Americe. Za nejučinnější se považuje ženšen s původem v Koreji. Pro lidské zdraví je důležitý ženšenový kořen, který obsahuje cenné ginsenosidy. Prohledal jsem odborné zdroje, abych vám představil všechny vědecky potvrzené zdravotní účinky pravého ženšenu. Kapsle se sušeným kořenem ženšenu vyrábíme […]

Číst celý článek

Nootropika podpoří paměť, soustředění a funkce mozku. Které chytré drogy jsou nejsilnější?

27.10.2022

Nootropika neboli chytré drogy (anglicky smart drugs) jsou psychoaktivní látky příznivě ovlivňující funkce mozku, myšlení, paměť, bdělost, soustředění i motivaci a úroveň stresu. Zpomalují stárnutí mozku a zmírňují neurodegenerativní procesy, kvůli kterým ubývá mozkových buněk (neuronů). Určitě se nelekejte označení chytré drogy. Ty přírodní jsou legální a můžete je bez omezení normálně nakupovat a užívat. […]

Číst celý článek

Jak snížit cholesterol dlouhodobě i rychle? Co jíst a jak změnit životosprávu?

25.10.2022

Jak snížit cholesterol, když jej ve zdravé míře potřebujeme všichni? Již nepatrně zvýšená hladina začne pomalu ucpávat cévy. Jelikož se zvýšený cholesterol prakticky nijak citelně neprojevuje, vysoká hladina zvyšuje riziko infarktů a mrtvic. „Tradiční“ český jídelníček obsahuje velmi tučné a nevhodně upravené potraviny, které cholesterol zvyšují. Je chudý na zdravé rostlinné tuky, které hladinu dovedou […]

Číst celý článek

Jak mi funkční houby doslova změnily život (zkušenost mladé maminky Niky)

11.10.2022

Před pár lety jsem byla na nějakém mém pomyslném životním dně, kde se mi nedařilo a vše se mi hroutilo. Hodinu před státnicemi se se mnou po šesti letech rozešel přes sms bývalý přítel. Nejen že proběhl rozchod, ale ke státnicím jsem v tom stavu nedošla, a tak jsem se “nemohla” a hlavně nechtěla vracet […]

Číst celý článek

Třezalka tečkovaná – ta ti zvedne náladu ? (přírodní antidepresivum, rychlejší hojení ran, tlumení příznaků menopauzy)

27.09.2022

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) je tradiční bylinka s původem v Evropě. Mezi Čechy je velmi oblíbená díky prospěšným zdravotním účinkům. Nejčastěji se konzumuje sušená ve formě třezalkového čaje. Za nejvýznamnější účinek lze považovat pomoc s depresemi a zhoršeným duševním stavem. Pro některé lidi ale není vhodná a nedoporučuje se kombinovat ji s některými léky. V […]

Číst celý článek

Soubory cookie používáme pro správné fungování naší stránky, přizpůsobení obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a pro analýzu návštěvnosti. Informace o používání naší stránky také sdílíme s našimi sociálními médii, reklamními a analytickými partnery.