• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Atopický ekzém: Najděte konkrétní spouštěč a vyhněte se mu 🚫

Atopický ekzém: Najděte konkrétní spouštěč a vyhněte se mu 🚫

Atopický ekzém (atopická dermatitida) je zdravotní stav způsobující suchou, svědící, olupující se a zanícenou pokožku. Atopický ekzém je velmi častý u novorozenců a dětí, ale trápí a znesnadňuje život i mnoha dospělým. Ekzém je většinou dlouhotrvající, a tedy chronické povahy. Navíc může často měnit intenzitu od téměř nepatrných svědivých flíčků až po velká zanícená a vyschlá ložiska kdekoliv po těle.

Pouze na českém google hledá výraz atopický ekzém přes 14 000 (!!) lidí měsíčně. K tématu mám navíc velice blízko, protože jsem sám ekzematický typ a potýkám se s nimi již od věku miminka. Atopický ekzém není nakažlivý, i když, co si budem, velká a nehezká ložiska postiženému příliš na oblibě ani přitažlivosti nepřidají.

V článku tradičně vyjmenuji příčiny vzniku atopického ekzému, metody léčby, babské rady pro domácí pomoc a vhodný jídelníček.

Představím také nové Blendea produkty Železo + vitamín C v kapslích nebo lipozomální tekuté formě. Tyto látky se projevily jako účinné pro zmírnění nepříjemných projevů ekzému. Než článek dočtete, mohou být na cestě k vám, milí čtenáři :)

atopický ekzém

Jaký je rozdíl mezi atopickým a topickým (správně meta-topickým) ekzémem?

Pojem „atopický“ je odvozen od řeckého slova atopos, a tedy zvláštní, cizí. Vyjadřuje něco, co je netypické, a tedy jinak, než je běžné.

Jde o chronické zánětlivé onemocnění kůže s genetickou predispozicí. Postižení mohou mít i další atopické projevy, velmi často alergickou rýmu, astma či alergii na potraviny. Obvykle začíná již v raném v dětství. Může přetrvat po celý život, ale s věkem se může také zlepšovat.

Atopický ekzém se projevuje svěděním, zarudnutím, olupováním, suchou a šupinatou kůží. Vyrážky vznikají na různých částech těla, typicky na obličeji, kolem úst, na krku, na loktech, kolenou, dlaních, chodidlech, kolem genitálií, ale klidně i všude najednou. Předem nelze nikdy předpovědět, která místa atopický ekzém zasáhne a jak se z nich bude šířit dále.

Neatopický, správně psáno meta-topický ekzém není spojen s genetickou predispozicí k atopii. Postižení s meta-topickou formou ekzému nemají nutně další atopické projevy jako alergie, astma a další respirační potíže.

Základní rozdíl spočívá v genetické predispozici a dalších atopických projevech.

  • Atopický ekzém je často spojován s genetickými podmínkami a dalšími alergickými onemocněními.
  • Meta-atopický ekzém nemusí mít tuto genetickou souvislost a může být způsoben různými faktory.
O tom, jakou formou trpíte konkrétně vy, vás bude informovat kožní lékař – dermatolog. Dermatology ve svém okolí najdete přes tento odkaz na stránce ZnámýLékař.cz, případně se k odborníkovi nechte doporučit vašim praktickým lékařem.

Příznaky atopického ekzému

Příznaky atopického ekzému se mohou objevit kdekoliv po těle. U každého postiženého se mohou lišit a mít jinou závažnost.

Postižení na sobě nejčastěji pozorují:

  • suchou a popraskanou kůži, která se olupuje a „práší“,
  • citlivou pokožku, která se rychle podráždí a poškodí,
  • svědění, často tak silné, že postiženému nedovolí usnout a budí jej ze spaní,
  • otoky kůže v různé intenzitě, které jsou posety červenou vyrážkou,
  • změny pigmentace (barvy) kůže od světlé po tmavou,
  • ztenčení kůže, která je na pocit i dotek tenčí, než kůže v okolí,
  • také ztluštění kůže,
  • tmavnutí pokožky pod očima a kruhy, které nezpůsobuje únava.

Obvykle atopický ekzém propukne ještě před 5. rokem života. Ve většině případů přetrvává až do dospělosti, i když nepříjemné symptomy mají tendenci slábnout.

Pozor, ne u každého. Já osobně jsem ekzémem trpěl před nástupem puberty, poté v pubertě, pak si dal na chvilku „voraz“ a před asi 3 lety se mi začal objevovat na prstech, hrudi a loketních jamkách.

Příčiny atopického ekzému

U některých postižených způsobuje atopický ekzém genetická predispozice, která zhoršuje přirozenou schopnost kůže chránit se. Nesprávně fungující kůže nedovede uchovat dostatečnou vlhkost, kvůli čemu vysychá a je náchylnější na průnik různých škodlivých bakterií a patogenů. Mezi patogeny patří i další dráždivé látky jako třeba tabákový kouř nebo syntetické složky z drogerie nebo oblečení.

Osobně se domnívám, že právě kouření a chemikálie mohou mít souvis s mým atopickým ekzémem. Neukamenujte mě, ale přiznávám se, že jsem kuřák.

Když jsem byl u kožní lékařky, příliš mi neporadila. Řekla jenom „sledujte si, co vám ekzém vyvolává a snažte se tomu vyhýbat„. Hmmm, děkuji, paní doktorko.

Nicméně jsem začal právě od kosmetiky a zjistil jsem, že mi škodí sprchové gely, deodoranty ve spreji, šampon a aviváže. Něco jsem přestal používat, něco jsem vyměnil za to, co mi již neškodilo. To můžete vyzkoušet i vy, vážení čtenáři.

Nechci dělat nikomu reklamu, ale sprchuji se s léčivým přípravkem na bázi lehkého tekutého parafinu, který si objednávám z lékárny. Pomohlo, a i když vidím, že ložiska pořád existují a mohou se kdykoliv znovu aktivovat, aktuálně jsou klidná, nepodrážděná a nesvědí mě.

Lidská kůže má ochranné mechanismy, které ji chrání před přemnožením škodlivých bakterií. Lidé s atopickým ekzémem mohou mít na kůži přemnoženou bakterii Staphylococcus aureus (Zlatý stafylokok), který svým rozšiřováním vytlačuje užitečné bakterie a dělá si tím prostor pro páchání škod v podobě ekzémů a zánětů. Pokud je ochranná bariéra kůže oslabena, stav vede k přehnané reakci imunitního systému a ten začne vytvářet zánět a podráždění. Nebojte se, atopický ekzém není nakažlivý, takže své blízké neohrozíte 🙂

Běžné spouštěče atopického ekzému

Spouštěč atopické dermatitidy se liší od člověka k člověku. Někdo může být háklivý na spoustu spouštěčů, jiný pouze na jeden.

Jak mi poradila i moje dermatoložka, pokuste se spouštěč identifikovat a dále se mu vyhýbat. Vyhýbejte se i všemu, co vyvolává svědění (kopřivy, komáři, pot, dráždivý textil a pod.). Škrábání totiž vede k silnějšímu podráždění a rozšíření atopického ekzému.

Atopický ekzém nejčastěji spouští:

  • hrubá vlněná tkanina,
  • suchá kůže,
  • infekce kůže,
  • teplo a pot,
  • stres,
  • čistící prostředky a kosmetika,
  • prach,
  • roztoči,
  • srst domácí zvěři,
  • plísně,
  • pyl,
  • tabákový kouř,
  • studený a příliš suchý vzduch,
  • vůně a aromata,
  • dráždivé chemikálie kdekoliv v okolí, v jídle, ve vzduchu, ve vodě a pod.

U dětí může atopický ekzém vzplanout po konzumaci některých jídel, nejčastěji kravského mléka, mléčných výrobků nebo vajec. Zeptejte se pediatra na případnou alergii.

Jakmile pochopíte, co vám ekzém spouští, jste na půl cestě k úspěšnému řešení. Držím vám pěsti 🙂

Rizikové faktory vzniku atopického ekzému

Lékaři za hlavní rizikový faktor považují výskyt ekzémů v minulosti, kdy se sice vytratily, ale mohou se opět vrátit. Zvýšené riziko majú také alergici (to jsem i já sám) a astmatici (tohle zatím díkybohu ne, i když to moje kouření… 🙂 ).

Jaké další zdravotní komplikace může atopický ekzém rozvinout?

Kůže je velmi důležitý orgán, a pokud nepracuje správně, může ovlivňovat prakticky celý organismus. Zde jsou komplikace až nemoci, kterých riziko vzniku atopický ekzém zvyšuje.

  • Astma, senná rýma, respirační problémy. Dýchací komplikace se mohu rozvinout ještě před nástupem ekzému nebo až po tom, co se povede ekzém vyléčit.
  • Potravinové alergie. Atopický ekzém často vyvolá alergii na konkrétní potravinu. Osobně jsem alergický třeba na mrkev, citrusy a ořechy, ale zda je to právě důsledkem ekzému nedovedu potvrdit. Alergie na potraviny se projevuje kopřivkou, která se objeví do několika minut od konzumace alergenu.
  • Chronické šupinatění, svědění a olupování kůže. Na kůži postiženého se objeví nenápadné a nevinně vypadající ložisko. Postižený si jej začne škrábat, což je logickou reakcí na nepříjemné svědění, jelikož poskytuje úlevu. Škrábání ale ložisko dráždí a může jej i rozšířit. Kůže bude zarudlá až červená, ztluštěná a kožovitá. Přesně tohle se mi stalo s ložiskem na pravém malíčku. Nejdříve jenom flíček, do půl roku jsem myslel, že mi snad amputují celou hnátu. Právě tehdy jsem byl u kožní, která radila hlídat si kosmetiku. Toho hnusu jsem se zbavil až po měsících vyřazovaní produktů, ale dočkal jsem se 🙂
  • Změny pigmentace kůže. Postižená místa mohou být světlejší nebo tmavější než byla. Barva se může vrátit, obvykle ale zanechá nehezký flek na doživotí. Odborně mluvíme o pozánětové hypo– nebo hyperpigmentaci (úbytek nebo nárůst kožního barviva).
  • Kožní infekce. Nadměrné škrábání ložisk narušuje pokožku a vytváří otevřené ranky a praskliny. Přes ně se do kůže dostávají bakterie, viry a jiné patogeny, které vytvářejí infekci a záněty.
  • Dermatitida na rukou. Dráždivá dermatitida (zánět kůže) se často objevuje u lidí, kteří příliš často vystavují ruce vodě a různé chemii, typicky kuchaři a pomocná síla v kuchyni, zaměstnanci čistíren nebo laboratoří a pod. Když jsem měl ekzém, nedovedl jsem ani umýt nádobí. Vařím takřka denně, takže pro mě obrovské omezení. Myl jsem jej a sprchoval se s gumovou rukavicí, aby se mi do ložiska nedostala žádná chemie. Pomohlo 👌
  • Alergická kontaktní dermatitida. Objevuje se u lidí s alergií na některé materiály a drogérii. Snažte se zjistit, co přesně vám vadí a vyhýbejte se tomu.
  • Duševní komplikace. Atopický ekzém může dokonce vyvolat deprese, lítost nebo úzkosti. Někdo nemůže spát a psychické zdraví mu zhoršuje soustavná únava. Jen si představte, že vás pořád něco svědí a fleky jsou na pohled škaredé. Já osobně jsem za ten čas snad ani nikomu nepodal ruku a nebylo mi příjemné, když se mi lidé na ekzém koukali. Sice jsem neskončil s depresí, ale atopický ekzém může v určitém směru snižovat společenský status. Pro mnohé lidi je to vážný problém, který vede k nízkému sebevědomí, zahanbení a vyhýbání se společnosti. Pokud má ekzémy váš kamarád či partner, ujistěte ho, že jej máte rádi a vážíte si jej i s ekzémy. Věřte, že mu zlepšíte náladu minimálně na celý den 🙂

Existuje prevence před atopickým ekzémem?

Ještě než se vrhneme na léčbu, podíváme se, zda můžeme něco dělat tak, aby se atopický ekzém ani neobjevil.

Hydratujte pokožku. Používejte různé krémy, mastičky, oleje či pleťové vody, a dokonce klasickou vazelínu za pár korun. Zde ze zkušenosti doporučuji výrobky bez přidaných aromat, barviva a další chemie. Jak jsem zjistil sám na sobě, právě ona agresivní chemie vyvolala atopický ekzém u mě a to i přes obrázky hebkých kůží žen na jejich obalech. Ptejte se prodavaček, ptejte se lékařů, identifikujte, co vám nepřekáží a všeho ostatního se směle zbavte (nebo dejte nepříteli 😉 ).

Každý den se sprchujte nebo koupejte. Avšak pozor, i nadměrné sprchování může pokožku vysušovat a dráždit. Dermatologové doporučují používat teplou, ne horkou vodu, zároveň se nesprchovat více jak 2x denně a ne déle než 10 minut. Ideální je zafixovat vlhkost v kůži zmíněnými krémy.

Používejte jemnou drogerii a kosmetiku. Nestyďte se sáhnout po drogerii pro děti, ta je obvykle nejjemnější ze všech (for kids, for babies). Produkty by neměly obsahovaz barviva, vůně ani alkohol. Malé ekzematické děti můžete koupat i pouze v teplé vodě bez přípravků. Upozorňuji také před různou dezinfekcí a antibakteriálními produkty, které jsou po covidu úplně všude. Rozpouštějí totiž oleje a tak smývají z kůže její přirozenou ochrannou bariéru.

Po koupání se šetrně osušte. Určitě se nikdy nedrhněte ručníkem jako diví, pouze byste si kůži podráždili a rozšířili ekzém. Ručník na sebe pouze jemně přikládejte a nechte jej vysát vlhkost. Do cca 3 minut aplikujte ochranný hydratační krém nebo mast.

Co s atopickým ekzémem nejíst a co jíst?

Upozorňuji, že ne všechny uvedené potraviny zhoršují nebo naopak zlepšují atopický ekzém. Třeba ryby nebo ořechy jsou zdravé a vhodné, jelikož ale jde o častý alergen, mohou být pro někoho nevhodné.

Nejlépe uděláte, pokud vyzkoušíte eliminační postup, a tedy postupně vyřadíte podezřelé potraviny, a pokud se nic nestane, zkuste vyřadit jinou. Výsledky si zapisujte.

Co jíst a pít?Co nejíst?
– mastné ryby
– kuřecí maso a dietní druhy masa
– jablka
– bobuloviny
– avokádo
– oves
– brokolice
zdroje probiotik
– kvašená zelenina
– přirozeně fermentované potraviny
– vlašské ořechy
– zelený čaj
– čistá voda
– mléčné výrobky
– pšenice a lepek
– vejce
– sója
– ořechy
zdroje histaminu
– nadměrně solené, slazené a kořeněné potraviny
– zpracované potraviny s konzervanty, barvivy a aromaty
Vhodné a nevhodné potraviny při atopickém ekzému

Někteří lidé mají specifickou nesnášenlivost nebo alergii na konkrétní potravinu, a přesně to může způsobit propuknutí atopického ekzému.

Pokud narazí na nějakou potravinu, rostlinu nebo spouštěč v prostředí, projeví se u nich třeba astma a stejné je to i s ekzémy. Stane se něco, na co jejich organismy nereagují dobře, a když se to stane, propukne u nich ekzém.

Jakákoliv potravina s protizánětlivými účinky je dobrá pro většinu zánětlivých kožních onemocnění,

upozorňuje lékařka Saadia Hussain, MD

Jak jsem psal, ekzém způsobují určité spouštěče, které jsou ale u každého ekzematika jiné. Každý má jinou citlivost a to co trápí jednoho, druhému vadit nemusí. Jelikož jíme každý den, postižení se mnohdy nevědomky každý den vystavuji případným alergenům a stav si nijak nezlepšují.

Upozorňuji, že žádná potravina ani dieta nemá moc vyléčit atopický ekzém. Lze ale upravit jídelníček tak, abyste udrželi nepříjemné příznaky „na uzdě“. Nezapomeňte dostatečně pít ideálně čistou vodu, aby byl organismus nepřetržitě dostatečně hydratován.

Z nabídky Blendea doporučuji doplňky s železem v tekuté, rychleji vstřebatelné formě nebo kapsle s praktickým dávkováním a výhodnější cenou.

Doplňky vám doručíme do 48 hodin. Již pozítří tak můžete obohatit stravu o železo a Céčko, které pomáhají s atopickým ekzémem. Račte si je přidat do košíku, milí čtenáři, do 2 dnů je máte doma 🙂 Děkujeme.

Protizánětlivá dieta na atopický ekzém

Protizánětlivá dieta je účinná při řešení příznaků atopického ekzému, zvlášť toho, který vyvolal stres, nadměrná reakce imunitního systému nebo spouštěče v životním prostředí.

  • Protizánětlivá dieta omezuje mléčné výrobky, celozrnné výrobky, červené maso,rafinovanou bílou mouku a cukr.
  • Důraz klade na zeleninu a ryby, zároveň souhlasí s vhodností veganské stravy.

Bude vás zajímat: Protizánětlivé potraviny uleví kůži od zánětu a poslouží jako prevence před vznikem ekzému.

Středomořská dieta

Tuhle mám osobně nejraději a u moře bych se stravoval klidně celý život (kdyby mě pan vedoucí pustil 😅 ).

I středomořská strava klade důraz hlavně na zeleninu, celozrnné výrobky, olivový olej, luštěniny, ořechy, sýry a ryby s omega-3 mastnými kyselinami. Významný je obsah antioxidantů, které ve studii zrychlily vymizení příznaků atopického ekzému. Tož, pane vedoucí, pustíte mě letos k moři?

Bezlepková dieta

Sice neexistuje vědecký důkaz o tom, že by lepek atopický ekzém přímo vyvolával, nicméně u některých již atopických lidí jej může zhoršit. Lepek se nachází v mnoha potravinách, zejména v pečivu a obilovinách.

Obsahují jej i průmyslově zpracované potraviny, ve kterých upravuje texturu a konzistenci, zvyšuje jejich objem (takže výrobcům šetří peníze za suroviny), drží složky potravin pohromadě jako lepidlo, prodlužuje jejich trvanlivost a upravuje i určité chuťové a aromatické vlastnosti. Atopikům může pomoct přechod na bezlepkovou dietu. Jezte potraviny v co nejméně zpracované formě a zpracujte si je šetrně doma.

Lepek může všechno zhoršit. Ekzematičtí pacienti jsou mnohdy překvapení, když jim doporučím pokusit se odstranit lepek z jídelníčku. Mohou si ale všimnout, že pokud se jim to povede, stav jejich ekzému se obvykle zlepší.

Když pojedete do obchodu, držte se na jeho okrajích. Tam najdete zboží, které neobsahuje konzervační látky, není zpracované a zabalené. Ve většině obchodů narazíte nejprve na zeleninu a ovoce. Dále narazíte na oddělení mléčných výrobků a pak na maso. Nakupujte v těchto odděleních. Naše těla nebyla stavěna na sedavý způsob života ani na to, abychom do nich dávali všechny tyto zpracované potraviny.

Spojení vyvážené stravy s pravidelným cvičením je vždy tou nejlepší cestou. Pokud z toho uděláte součást svého života, pomůže vám to s každou nemocí.

radí lékařka Saadia Hussain, MD

Ajurvédská dieta

O ajurvédské dietě jsem doposud neslyšel, podle zdrojů se ale rovněž zaměřuje na průmyslově nezpracované potraviny v přirozené formě. Základem ajurvédského jídelníčku je zelenina a ovoce, luštěniny a celozrnné výrobky.

Velmi významné jsou různé druhy koření jako zázvor, kurkuma, koriandr, kmín, skořice a stovky dalších. Většina z nich působí na ekzém protizánětlivými účinky. Podle lékařů je pro nás obecně velmi zdravé všechno koření.

Eliminační dieta

Eliminační dieta znamená, že z jídelníčku vyřadíte konkrétní potravinu, několik dnů ji nebudete konzumovat, budete si hlídat, zda se ekzém nezlepší, a pokud ne, vrátíte potravinu zpět a vyřadíte další se stejným scénářem. Podle toho přesně identifikujete problémovou složku.

Upozorňuji, že eliminační dieta není vhodná pro malé děti s ekzémy. Pokud má vaše mimino atopický ekzém, poslouchejte vždy doporučení dětského dermatologa.

Kdy mám s podezřením na atopický ekzém navštívit kožního lékaře (dermatologa)?

Přímo k dermatologovi nebo aspoň k praktickému lékaři zajděte, pokud vy nebo vaše dítě:

  • má zmíněné příznaky atopického ekzému,
  • je stav tak nepříjemný, že brání spánku nebo výkonu každodenních aktivit,
  • ekzém doprovází znaky infekce a postižené místo mokvá, je zahnisané a vytéká z něj žlutý hnis, který pokud zaschne, vytváří nažloutlé strupy,
  • a také pokud se vám nepovede stav zlepšit ani po vyzkoušení babských domácích rad (vysvětluji níže v článku),
  • k lékaři byste měli jí ihned, pokud ekzém doprovází horečka a ložisko vypadá jako „něčím“ infikované.

Léčba atopického ekzému

Dermatolog se vás bude v ordinaci ptát nejdříve na vaše příznaky a zajímat se bude o zdravotní anamnézu. Vyšetří kůži a podle potřeby vás může poslat na test alergie nebo jiný, který uzná za vhodný.

V rámci léčby vás lékař naučí, jak pokožku správně hydratovat a jak se o ni starat. Bude se snažit změnit vaše návyky, které ekzém mohly vyvolat. Pokud nová zvýšená péče nezabere, může vám lékař předepsat léčivý krém či jiný lék, který uklidní podráždění a nenáviděné svědění.

Mě paní doktorka předepsala jakousi kortikoidovou mast, která se ale může užívat pouze 5 dní. Účinek žádný, ekzém beze změny, takže nepomohlo 🥲

Musím smutně dodat, že atopický ekzém je velmi často perzistentní, a tedy trvalý. Není vyloučeno, ze budete muset vyzkoušet několik typů léčby a konkrétních léčiv, než si všimnete prvních pozitivních účinků. A zároveň i když bude léčba účinná, příznaky se mohou vrátit či dokonce rozvinout do ještě horšího stadia (přesně jako u mě, kdy byl přes 15 let klid, a najednou se mi jako blesk z jasného nebe na malíčku objevil flíček).

Léčivé přípravky na kůži:Zde již poslechněte lékaře. Léčiva jsou na předpis, takže vám zde nemohu žádná jmenovat. Jsou dostupná v různých formách (krémy, gely, mastičky) a s různou koncentrací léčiva. Vždy je používejte přesně podle doporučeného dávkování, a hlavně kortikosteroidní krémy používejte pouze tak dlouho, kolik dovolí lékař.
Léky proti infekcím:Lékař může souběžně předepsat i antibiotika, aby vyléčil infekci na kůži, která s ekzémem souvisí.
Protizánětlivé léky (antipyrotika):Infekce vyvolává zánět a ten pomůže vyléčit lék proti zánětům. I ty jsou na předpis. Jsou účinné, ale nelze je užívat dlouhodobě kvůli riziku nežádoucích účinků.
Tabulka léčebných metod atopického ekzému

Léčebné terapie atopického ekzému

Mokré obvazy:Na těžké formy atopického ekzému se aplikuje kortikosteroidní mast a zafixuje se vlhkým obvazem překrytým suchým. Lékař vás může naučit aplikovat zábal i doma.
Fototerapie (světloléčba):Léčba světlem se využívá u pacientů, kterých stav se nezlepšuje nebo se po ukončení léčby rychle vrací. Ložisko se vystaví ultrafialovému záření ze speciální lampy. Samozřejmě je vhodné vystavovat se i přirozenému slunečnému světlu. Fototerapii lze kombinovat i s léky. Má ale i negativní účinky a není vhodná pro malé ekzematické děti. Může vyvolat předčasné stárnutí pleti, změny pigmentace, a dokonce až rakovinu kůže. U lékaře si vždy ověřte, zda případná negativa nepřevyšují očekávaná pozitiva.
Poradenství:Psychotrapeut vám pomůže v případě, že vám ekzém vyvolal zhoršený duševní stav.
Změna zlozvyků:Psychoterapeut nebo psycholog vám pomůže přestat se škrábat, pokud máte náběh na tento zlozvyk.
Tabulka léčebných terapií atopického ekzému

Léčba atopickému ekzému u dětí

U novorozenců a kojenců může domácí léčba atopického ekzému zahrnovat:

  • sledování a vyhýbání se dráždivým látkám a spouštěčům ekzému,
  • vyhýbání se vysokým teplotám a příliš suchému vzduchu,
  • zkrácení koupání miminka a důkladná hydratace kůže mastičkami a krémy (ty doporučí pediatr).

Pokud nic nezabere, jděte k pediatrovi nebo dětskému dermatologovi. Dítě bude možná potřebovat léky na předpis a pravidelné kontroly. Lékař může zároveň předepsat antihistaminikum, které jednak zmírňuje svědění, ale zároveň způsobuje ospalost. Děťátko tak bude lépe spát a nebude se pořád budit s pláčem kvůli svědění. Upozorňuji ale, že větším dětem může ospalost způsobovat komplikace ve škole.

Babské rady a domácí tipy pro zmírnění a zlepšení atopického ekzému

V první řadě je potřeba naučit se správně starat o ekzematickou pleť. Proti svědění a pro zklidnění zanícené kůže vyzkoušejte tyto babské rady a to i pokud netrpíte právě atopickým ekzémem:

Pokožku hydratujte aspoň 2x za den:V první řádě si najděte produkt bezpečný pro vás. Měl by být s co nejčistším složením bez barviv, aromat a alkoholu. Než se oblečete, přípravek pořádně rozetřete po ložisku.
Používejte krém proti svědění:Tyto krémy koupíte i bez předpisu v lékárně či drogerii. Používejte je podle pokynů na etiketě. Obvykle se nesmí použít více než 2x za den.
Užijte lék proti alergii nebo svědění:I léky na alergii a proti svědění koupíte bez předpisu. Použijte je pouze v případě akutní potřeby.
Přestaňte se pořád škrábat:Škrábání ekzém zhorší, navíc jej může rozšiřovat. Místo škrábání a drbání na ložisko přitlačte utěrku nebo jej slabě poplácejte. Pokud se škrábání nedovedete ubránit, škrábejte místo přes tričko nebo nějaký hadřík. Zkraťte si nehty a mějte je upravené, ať neryjete až do masa 🙂 Malým dětem dejte proti škrábání na ruce rukavičky nebo i ponožky.
Koupejte se denně:Koupejte se v teplé, ne horké vodě. Do vody můžete přidat i tekutý parafin, který pomohl mě a psal jsem o něm výše v článku. Nekoupejte se déle než 10 minut a ihned se osušte. Nezapomeňte do 3 minut nanést hydratační přípravek.
Používejte jemnou kosmetiku:Používejte již pouze výrobky bez barviv, aromat a alkoholu. Vyhněte se různým scrubům a mechanickým čističům a přípravek z pokožky vždy řádně opláchněte.
Zvlhčete vzduch:Suchý a horký vzduch pleť vysušuje, čímž podporuje citlivost, podráždění, olupování a svědění.
Noste prodyšné a hladké oblečení:Ideální je bavlna nebo jiná přírodní tkanina. Oblečení vybírejte hladké a ne drsné. Noste volné oblečení, přes které může pokožka dýchat. Snažte se nebýt příliš dlouho ve spoceném oblečení.
Snižte psychickou nepohodu:Stres, úzkost nebo deprese mohou atopický ekzém zhoršovat. Je vhodné uvědomit si, zda tyto emoce zažíváte, a pokud ano, ptejte se praktického lékaře nebo psychologa na vhodnou pomoc.
Tabulka babských rad pro zmírnění příznaků atopického ekzému

Existuje alternativní léčba atopického ekzému?

Na tento „křehký led“ se pouštím nerad. Na internetu najdete spoustu „alternativ“ a magických léčivých rad. Byl bych ale překvapený, pokud by z nich fungovalo aspoň 1 procento. Obvykle jde o různé dezinformace a hoaxy, kterých cílem je jediné a to vytáhnout z vás co nejvíce peněz.

Přesně kvůli tomu vždy odkazuji na odborné zdroje a výsledky vědeckých studií, které všechny účinky potvrzují. Nejlépe vždy uděláte, pokud budete i alternativní metody konzultovat s dermatologem. Má o vašem stavu nejlepší přehled a nejlépe odhadne, co vám může nejrychleji pomoct.

Z alternativ se mi povedlo dohledat:

Kanabinoidy:Pomáhají tlumit svědění, protože působí přímo na receptory v kůži. Kanabinoidy najdete v různých kosmetických přípravcích, i když to není jediná cesta, jak je dostat do organismu 😉
Přírodní oleje:Oleje je vhodné přidávat přímo do koupele. Pokožku uklidní, hydratují a nebudou ji dále dráždit. Použijte třeba panenský olivový, mandlový, kokosový, avokádový, rýžový nebo konopný. Na jednu vanu použijte 2 polévkové lžíce oleje. Pozor, z vany udělá nešikovné kluziště, takže opatrně, ať po sprše neupadnete.
Manukový med:Zklidňuje pokožku díky svým antimikrobiálním, protizánětlivým a antioxidačním vlastnostem.
Akupunktura a akupresura:Obě techniky již některým ekzematikům pomohly. Existují ale i důkazy, že jiným příznaky zhoršily. Přeci jenom jde o poškozování kůže a působení na ni tlakem. Někdo nepocítil žádný účinek. Obě disciplíny proto prohlašuji za zatím nejednoznačné. Vyzkoušet je ale samozřejmě můžete.
Tabulka alternativních léčebných metod atopického ekzému

Alternativní pomoc s atopickou pletí hledala i naše zákaznice a fitness trenérka Aneta Kubalová (na instagramu jako @fitanet.cz). Její zkušenost je víc než pozitivní. Konkrétně užívala kapsle Blendea Železo + Vitamín C.

fitanet a atopický ekzém

Od narození jsem trpěla atopickým ekzémem, což mi přinášelo fyzické nepohodlí a psychické výzvy. Bojovala jsem s trvalým svěděním, suchou a podrážděnou pokožkou a opakujícími se záněty. Snažila jsem se najít účinné léčebné metody a objevit cestu k úlevě.

V průběhu let jsem vyzkoušela různé terapie (lázně), včetně kortikoidních mastí a různých detoxikačních procedur. Nicméně, nedávno jsem se rozhodla doplnit svoji léčbu o železo a vitamín C, které se ukázaly jako klíčové složky v mé snaze o zvládnutí ekzému.

Momentálně jsem na mateřské. Ve svém volném čase dost sportuji a věnuji se tvorbě jídelníčku. V poslední době jsem začala trpět větší únavou a nedostatkem energie, což mohlo být způsobeno nedostatkem železa v mé stravě. Zjistila jsem, že železo je nezbytné pro tvorbu červených krvinek a transport kyslíku po těle. Zároveň jsem se dozvěděla, že vitamín C pomáhá zlepšovat vstřebávání železa, a tím podporuje lepší účinnost. Pokud máte podobný problém jako já, doporučuji nejdříve zkonzultovat s odborníkem, jaké doplňky nejvíce potřebujete. 

Doplnění železa a vitamínu C do jídelníčku se stalo součástí mé každodenní rutiny. Pravidelně jsem užívala přípravek, který obsahoval vhodné dávky obou živin. Nebylo to okamžité řešení, ale po několika týdnech jsem začala pozorovat první změny.

Moje pokožka se stala méně suchou a začala se lépe hojit. Svědění se snížilo a záněty se staly méně častými. I když výsledky nebyly okamžité a trvalo nějakou dobu, než jsem viděla viditelné zlepšení, byla jsem ráda, že jsem našla doplňky, které mi pomohly zvládat můj ekzém.

Kromě železa a vitamínu C jsem také zkoušela další doplňky, jako například omega-3 mastné kyseliny, které mají protizánětlivé vlastnosti. Bohužel jsem si ale všimla, že některé doplňky mi nedělaly dobře a atopický ekzém více zhoršily. Jednalo se např. o Ostropestřec mariánský. Proto jsem se rozhodla zaměřit se na železo a vitamín C, které mi přinášejí výrazné výsledky.

Je však důležité si uvědomit, že ekzém je komplexní onemocnění a léčba by měla být celkově s ohledem na zdravotní stav. Kromě užívání železa se také snažím o zdravý životní styl. Dbám na vyváženou stravu, pravidelný pohyb a správnou péči o pokožku. Zabývám se také stresovými faktory, které mohou ovlivnit stav mého ekzému.

V souhrnu lze říci, že pro mě bylo doplnění železa a vitamínu C do jídelníčku významným krokem směrem k léčbě mého atopického ekzému. Bylo to rozhodnutí založené na konkrétních testech a pozorováních. Ačkoli ekzém je složité onemocnění, věřím, že nalezení správných doplňků a přístupů ke zvládnutí tohoto stavu může přinést úlevu a zlepšení životní kvality.

Ještě bych ráda doporučila esenciální oleje, které jsou vhodné k míchaní přírodní masti na atopickou pokožku. Mám výborné zkušenosti s vepřovým sádlem, 5 kapek levandule, 5 kapek kadidla a 5 kapek copaiby. Rozhodně lepší varianta, než kortikoidní masti. Na tuto variantu jsem přišla úplně náhodou, když jsem se zajímala o alternativní léčbu pro atopický ekzém.“

fitanet.cz

Děkuji krásně za vaši zkušenost, Aneto 🙂 Pokud chcete také zmírnit svědění a olupování atopické pokožky, vážení atopici, nabízíme vám železo s vitamínem C ve formě kapslí.

  • Kapsle Železo + vitamín C pro jednoduché užívání a skladování. Kapsle v denní dávce obsahují 20 mg železa a 240 mg Céčka.

Prospěšný účinek železa a vitamínu C na atopický ekzém je samozřejmě doložen i vědeckými studiemi. Ty tvrdí, že:

Co jsme zjistili o atopickém ekzému?

Lukáš Chládek, blog Blendea
Lukáš Chládek, „profesionální“ atopik, autor článku a redaktor blogu Blendea

Téma atopického ekzému mě hodně zajímá, protože se s ním setkávám od dětství až doposud. Aktuálně jej mám klidný, ale nikdy nemohu tušit, kdy ten ďablík zase vyleze 👿

Nicméně jsme díky výsledkům odborných studií zjistili, že:

  • Atopický ekzém je chronický zánět kůže, který se může projevovat pouze mírně nebo velmi závažně.
  • Typicky se projevuje suchou, popraskanou, zarudlou, podrážděnou a velmi nepříjemně svědící kůží.
  • Ekzém může vyrašit kdekoliv, nejčastěji se ale objevuje na rukou, ve vlasech na hlavě, na obličeji, krku, kolem úst (neplést s popraskanými koutky) a za ušima, v podpaží, v loketních a kolenních jamkách, na nohou a v okolí genitálií.
  • V rámci léčby se postiženému předepíší protizánětlivé krémy a kortikosteroidní mastičky.
  • Jelikož je nelze používat nepřetržitě, ekzematik by se měl vyhýbat spouštěčům.
  • Mezi spouštěče patří různé alergeny jak ve stravě, tak v životním prostředí a produktech denní spotřeby.
  • Spouštěč je nutno identifikovat a začít se mu vyhýbat.
  • V rámci jídelníčku je vhodná eliminační dieta, která pomůže problematickou potravinu či nápoj identifikovat a eliminovat.
  • Z nabídky značky Blendea vybírám produkty se železem a vitamínem C ve formě olejové tekutiny nebo kapslí. Doručíme vám je do 48 hodin.
železo a vitamín C kapsle
Klikněte na tlačítko a podívejte se na podrobné účinky kapslí s železem a vitamínem C. Případnou objednávku vám doručíme do 2 pracovních dnů, a ihned tak můžete začít tlumit nepříjemné příznaky atopického ekzému.

Pokud máte s atopickým ekzémem vlastní zkušenost nebo máte jakékoliv další dotazy na produkty Blendea, ptejte se v komentářích pod článkem, volejte +420 608 255 816 nebo pište mail na info@blendea.czOdpovídáme během pracovních dnů mezi 08:00 – 17:00.

Děkuji, že nás čtete a nakupujete u nás. Přeji krásný den, vždy pevné zdraví a žádnou podrážděnou, suchou ano svědivou kůži, vážení čtenáři 🙂

Lukáš Chládek
autor

Lukáš Chládek

Ve firmě eMarkest, s.r.o. jsem začal jako prodejce, a právě to mě dovedlo k podrobnému studiu našich výrobků, a hlavně jejich účinků. Jako redaktor blogu Blendea Vám podrobně představím naše produkty. V článcích vysvětlím všechny pozitivní účinky složek produktů Blendea. Podíváme se i na nejčastější zdravotní komplikace, které naše zákazníky trápí, jejich příčiny a projevy. Poradíme, jak se jich nejrychleji zbavit. Kdykoliv mi můžete napsat na chladek.emarkest@gmail.com. Odpovídám během pracovních dnů mezi 09:00 až 18:00. Děkuji, že čtete náš blog a nakupujete u nás. Přeji Vám krásný den a pevné zdraví :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek