Blog, Strana 11

Přídatné látky v potravinách (aditiva): Vliv na zdraví a proč jim říct sbohem?

Přídatné látky v potravinách (aditiva): Vliv na zdraví a proč jim říct sbohem?

Aditiva jsou obvykle umělé látky, které se přidávají do potravin kvůli zlepšení chuti, zvýraznění barvy, prodloužení životnosti nebo vylepšení konzistence. Toho lze docílit i za pomoci látek přírodního původu. Je to zdravější, ale také náročnější na výrobu a dražší. Cena tak zůstává hlavním důvodem, proč se riziková aditiva používají i za cenu negativního vlivu na zdraví.

Nic však není černobílé a svět aditiv nepředstavuje výjimku. Ne všechna škodí zdraví, jsou-li použitá v přiměřeném množství. Používání aditiv usměrňují přísné regule definující povolené a zakázané přídatné látky včetně stanoveného maximálního množství, ve kterém mohou být přidány do potravin. To se týká zejména rizikových aditiv. Od kritizovaných syntetických aditiv je třeba oddělit nezávadná přírodní aditiva

aditiva_v_potravinach

Přehled nejčastěji používaných aditiv

Chránit zdraví pomáhá znalost nejčastěji používaných přídatných látek a jejich negativních účinků na zdraví. Nízkou kvalitu potraviny a použití většího množství aditiv naznačuje nízká cena, nepřirozeně výrazná barva či chuť a podezřele dlouhá trvanlivost.

Syntetickým aditivům se v současně době nelze zcela vyhnout. Jejich konzumaci je možné eliminovat. Čtěte složení nejen běžných potravin, ale i doplňků stravy. 

Upřednostňujte bezpečné a čisté produkty, které uvádí přesné složení, používají kvalitní přírodní suroviny a sází na přirozenou chuť a barvu bez použití umělých aditiv.

Potravinářská barviva 

Nejvíce problematickou skupinou z pohledu vlivu na zdraví představují syntetická barviva, která potravinám dodávají barvu. Bývají dráždivá, karcinogenní a mohou vyvolávat alergické reakce. Spousta syntetických barviv je považována za potenciálně riziková, jejich použití není doporučováno a některá jsou dokonce v některých zemích zakázána. 

Mezi zdraví škodlivá barviva patří například:

  • potravinářská žluť SY (E110) - vyvolává alergické a astmatické reakce, hyperaktivitu u dětí a nevolnost,
  • amaranth (E123) - alergenní a karcinogenní účinky, 
  • indigotin (E132) - nevolnost, zvracení, kožní vyrážky, zvýšený krevní tlak a další,
  • brilantní modř (E133) - hyperaktivita u dětí, údajně zvyšuje riziko vzniku rakoviny,

Naštěstí se stále častěji používají nezávadná přírodní barviva (např. žlutý curcumin, hnědý karamel, červený karmín). Také existují potraviny, které je zakázáno dobarvovat. Jedná se například o dětskou výživu, ovocné šťávy, nektary a med.

TIP NA ZDRAVÝ DOPLNĚK STRAVY BEZ ADITIV:

Naštěstí se objevují zodpovědní výrobci potravin a doplňků stravy, kteří se bez syntetických aditiv hravě obejdou. Nahradí je totiž přírodními surovinami. Naší Blendee SUPERGREENS svěží chuť dodává aromatická mátaazelenou barvu nic jiného, než sušené zelené superpotraviny.

Blendea.cz si zakládá na pověsti zdravé veganské značky, která používá zásadně kvalitní suroviny a sází na přirozenou chuť přírodních surovin.

.

Konzervanty, antioxidanty a stabilizátory

Konzervanty brání působení mikroorganismů a růstu patogenů a prodlužují tak trvanlivost potravin. Antioxidanty brání žluknutí tuků a barevným změnám označovaným jako enzymatické hnědnutí. Stabilizátory udržují fyzikálně chemický stav potravin, stabilizují, udržují nebo zintenzivňují barvu potravin, zvyšují pojivost určité potraviny apod. 

Diskutovaná aditiva:

  • kyselina benzoová (E210) - může vyvolat kopřivku a výjimečně i anafylaktický šok,
  • dusitan sodný (E250) - způsobuje kožní problémy, bolesti hlavy, může mít karcinogenní účinky,
  • butylhydroxyanisol (E320) a butylhydroxytoluen (E321) - vyvolávají kopřivku a dle některých studií podporují vznik rakoviny.

ŽÁDNÉ KONZERVANTY, SLADIDLA, ANI BARVIVA. Usínací kapsle Blendea Deep Sleep obsahují pečlivě vybranou směs bylinek.

.

 

Umělá sladidla

Náhradní sladidla dodávají sladší chuť bez použití řepného cukru a jsou tak využitelná i pro osoby, které si z různých důvodů hlídají obsah cukru. V posledních letech se používají dobře hodnocená sladidla typu stévie, sukralóza či erythritol. 

Ve složení doplňků stravy a léků jsou však ještě vidět zastaralá a méně pozitivně hodnocená sladidla typu sacharin, cyklamáty, aspartam nebo acesulfam K

  • cyklamáty (E952) - mohou zvyšovat účinek karcinogenních látek a násobit šanci na onemocnění rakovinou močového měchýře. V USA jsou zakázané, v ČR a EU stále povolené.
  • aspartam (E951) - u citlivých osob způsobuje závratě, bolesti hlavy, kožní vyrážky, u dětí až poruchy chování. Není vhodný pro těhotné a kojící ženy. Je povolen pouze v omezeném množství.

Látky zvýrazňující chuť a vůni

Používají si pro zintenzivnění vůně nebo chuti. Do této skupiny patří kyselina glutamová, kyselina guanylová, kyselina inosinová včetně jejich solí. Do žvýkaček se přidává také acesulfam K, aspartam, neohesperidin a thaumatin. 

  • L-glutaman (E621) - nadměrná konzumace způsobuje bolesti hlavy, nevolnosti, kožní vyrážky, astmatické potíže a výjimečně i halucinace.

TIP NA ZDRAVÝ A CHUTNÝ KÁVOVÝ NÁPOJ: 

I přes původně hořkou chuť použitých hub má Blendea SUPERCOFFEE lahodnou chuť. Důvodem naštěstí nejsou škodlivá aditiva, ale špetka vynikající cejlonské skořice.

kava_bez_aditiv

Blendea SUPERCOFFEE je speciální kávová směs s jednoduchým, ale účinným složením. Směs kávových zrn obohacují funkční houby reishi, chaga a hercium, kořen čekanky a špetka skořice.

.

Emulgátory

Látky umožňující smíchání dvou či více nemísitelných surovin (např. olej a voda) a vytvořit tak homogenní směs. Používají se při výrobě jemného pečiva, cukrářských výrobků, zmrzlin, dezertů, čokoládových výrobků, žvýkaček, mléka a smetany v prášku, emulgovaných tuků a omáček, tepelně opracovaných masných výrobků i doplňků stravy.

Nadměrná konzumace potravin obsahujících emulgátory vede k narušení střevní mikroflóry, která může vést až ke vzniku chronického zánětů střev.

Mezi nejčastěji používané emulgátory patří:

  • lecitin, 
  • estery mono- a diglyceridů mastných kyselin, 
  • polysorbáty, 
  • cukroestery, 
  • stearoyl laktáty,
  • sorbitanmonostearáty. 

Tavicí soli 

Tavící soli, převážně fosforečnany, se používají při výrobě tavených sýrů. Jejich negativní vliv tkví v tom, že zvyšují příjem fosforu, jehož nadměrné množství v těle může vést až k odvápnění kostí a jejich oslabení. Už tak je příjem fosforu v populaci všeobecně vysoký.

Další aditiva běžně přidávaná do potravin a doplňků stravy:

  • Kyseliny a regulátory kyselosti přidávají kyselou nebo zvyšují kyselost, řídí nebo mění kyselost potravin.
  • Protispékavé látky brání lepení částic potravin k sobě, přidává se do rýže, jedlé soli, plátkových či strouhaných sýry, koření, potravin v prášku, doplňcích stravy apod. 
  • Plnidla zvyšují objem potravin.
  • Zpevňovače ovoce a zeleniny je dělají pevnými nebo křehkými. 
  • Želírující látky (např. kyselina alginová a její soli, agar, karagenan, karubin, guma guar, arabská guma, pektiny, celulózy a různě upravovaný škrob) vytváří nebo ztužují gel.
  • Leštící látky vytváří ochranný či lesklý povrch. Upravují povrch ovoce, aby vypadalo lákavěji nebo se používá ke glazování potravin (cukrovinek, snacků, ořechů, zrnkové kávy). 
  • Zvlhčující látky brání vysychání nebo podporují rozpouštění práškových potravin v tekutinách.
  • Balicí plyny se zavádí do obalu za účelem prodloužení trvanlivosti. Jejich obsah označuje popisek "Baleno v ochranné atmosféře".
  • Zahušťovadla umělé zvyšují hustotu (viskozitu) potravin.

VÍTE, CO JE TO CLEAN LABEL? Clean Label používají výrobci potravin a doplňků stravy, mezi něž patří také Blendea, kteří své zákazníky chtějí obeznámit s čistotou svých produktů.

Žádné otázky nejsou třeba, vše vyčtete z etikety, která vedle podrobného složení obsahuje způsob dávkování i doporučené skladování a upozorňuje na absenci zdraví škodlivých aditiv a jiných nežádoucích “zlepšováků”.

 

Imunitní směs Blendea SUPERBOOST pro silný imunitní systém obsahuje směs osmi pečlivě vybraných superpotravin, žádná sladidla, ani jiné přídatné látky. Pikantní chuť ji dodává zázvor a kurkuma.

.

Dejte sbohem aditivům a jezte zdravěji :)

Přístup ke zdravému stravování se za poslední roky hodně změnil. Opouští se od striktního omezování tuků a sacharidů a doporučuje se pestrost a vyváženost stravy. Mnohem více pozornosti se také věnuje složení a původu potravin. 

Trendem, což je pozitivní, jsou zdravější a kvalitnější potraviny. Lidi zajímá, co opravdu jedí, a leckdy neúmyslně vyvíjí tlak na výrobce. Ti pečlivěji zvažují, co do svých výrobků přidají. Nabídka potravin a doplňků stravy bez aditiv se tak neustále rozšiřuje :)

 

PCOS (Syndrom polycystických ovarií) vám ubere na kráse a může způsobit i neplodnost

PCOS (Syndrom polycystických ovarií) vám ubere na kráse a může způsobit i neplodnost

Syndrom polycystických ovarií je vážné gynekologické onemocnění, které postihuje ženy. Nemoc známá také pod zkratkou PCOS způsobuje nežádoucí nadměrnou tvorbu mužských hormonů, zejména testosteronu, což se projevuje růstem chloupků na místech typických pro muže, nepravidelnou menstruací, ztrátou ovulace a neplodností.

U žen trpících PCOS se zvyšuje riziko vzniku zhoubného nádoru dělohy. Aby se tak nestalo, je nutné syndrom polycystických vaječníků odhalit co nejdříve a zahájit léčbu včas. To bývá také hlavní důvod, proč by ženy měly svého gynekologa navštěvovat alespoň jednou ročně.

pcos_syndrom_polycystickych_ovarii

PCOS krade ženám ženství

Jako první PCOS popsali lékaři I. F. Stein a M. Leventhal v polovině 20. století ve vědecké práci Amenorea spojená s polycystickými vaječníky. Od té doby lékařská věda hodně pokročila, v případě PCOS jsou však lékaři schopni léčit pouze projevy. Vědci se intenzivně snaží zjistit, proč tato nemoc vzniká a co přesně jí způsobuje.

Syndromem polycystických ovarií trpí 5 až 20 % žen po celém světě, které okrádá nejen o ženskost, ale bohužel i o schopnost zplodit dítě. PCOS patří k nejčastějším endokrinním nemocem postihujícím pouze ženy. Přesto stále mnoho žen s touto nemocí žije a netuší, co je pravou příčinou jejich potíží.

VÍTE, KTERÉ SLAVNÉ ŽENSKÉ TVÁŘE SYNDROMEM TRPÍ?

PCOS nepostihuje pouze "obyčejné ženy". Syndrom řeší například herečka Emma Thompson, populární online fitness trenérka Jillian Michaels či bývalá zpěvačka Victoria Beckham.

syndrom_plycystickych_vajecniku

Syndrom polycystických vaječníků ohrožuje ženy v reprodukčním věku od první menstruace až po menopauzu

3 hlavní projevy syndromu polycystických vaječníků

PCOS postihuje dospělé ženy v reprodukčním věku od první menstruace (menarché), rozvinout se však může i mnohem později. Podle vědců vznik nemoci nějakým způsobem souvisí se zvýšením tělesné hmotnosti. Nadváha a obezita příznaky v každém případě zhoršuje a prohlubuje.

Je třeba brát v úvahu, že každá žena je individuální a nemoc se může projevit trochu jiným způsobem. Jednak se nemusí objevit všechny projevy, případně se jednotlivé příznaky projeví v odlišné míře. V zásadě lze popsat 3 hlavní projevy PCOS:

  1. nepravidelná menstruace,
  2. zvýšená produkce mužských hormonů (hyperandrogenismus),
  3. zvětšení vaječníků.

Nepravidelná menstruace

Nejčastějším projevem jsou odchylky od pravidelné menstruace. Periody přichází pokaždé jindy, mohou být příliš dlouhé i neobvykle silné nebo nedochází k ovulaci (anovulace).

Pokud vás nepravidelná menstruace (amenorea) trápí nebo nemůžete otěhotnět, určitě je rozumné navštívit gynekologa.

Zvětšené vaječníky

U žen s PCOS dochází až k dvojnásobnému zvětšení vaječníků, což je viditelné na snímcích získané z vyšetření ultrasonografem. Nedozrálá vajíčka (folikuly) se mohou změnit i v drobné cysty. Zvětšený vaječník může obsahovat 12 i více folikul. Ultrazvuk by se měl provádět při každé gynekologické prohlídce jednou až dvakrát do roka

Hormonální nerovnováha a hyperandrogenismus

PCOS se projevuje zvýšenou sekrecí mužských hormonů androgenů, nejčastěji testosteronu a androstendionu. To způsobuje výše zmiňovanou ztrátu typických znaků ženskosti. Ženám například mohou začít růst chloupky podobně jako mužům, například nad horním rtem, na bradě, tvářích, zádech i prsou. Jedná se o tzv. hirsutismus

Ve větší míře se objevuje akné a občas i nepříjemná kožní nemoc acanthosis nigricans, která se projevuje viditelnými kožními změnami v oblasti podpaží, krku a třísel. Poměrně časté je i nadměrné vypadávání vlasů (tzv. androgenetická alopecie).

TIPY NA BYLINKY PODPORUJÍCÍ HORMONÁLNÍ ROVNOVÁHU:

Velkými pomocníky při léčbě PCOS mohou být také léčivé byliny, které pomáhají upravit hormonální rovnováhu v těle. Vyvolávají duševní pohodu, uklidňují, zlepšují kognitivní schopnosti, stabilizují krevní cukr, mají protizánětlivé účinky a některé i podporují plodnost a libido. Mezi takové rostliny patří zejména ashwagandha, maca, schisandra, shatavari, jetel luční, rooibos a borůvka. 

jetel_na_pcos

Například jetel luční má příznivý vliv na pokožku a mírní projevy akné, vyrážek a drobných poranění

PRODUKT BLENDEA PRO NAVOZENÍ HORMONÁLNÍ ROVNOVÁHY:

Blendea Woman’s Vitality jsou kapsle s ženšenem, macou, kotvičníkem a dalšími bylinami.

Tyto rostliny prokazatelně upravují a udržují hormonální rovnováhu, takže nepříjemné příznaky menstruace budou snesitelnější.

Klikněte na tlačítko a přidejte si Blendea Woman’s Vitality přímo do nákupního košíku. Případnou objednávku vám doručíme do 48 hodin až před práh vašeho bytu :)
.

4 typy PCOS dle projevů

Vědci rozlišují čtyři hlavní typy PCOS podle toho, jaké projevy se u ženy s diagnostikovaným syndromem objeví.

  1. Klasické polycystické vaječníky se projevují zvětšením vaječníku, nadměrnou tvorbou mužských hormonů a chronickou anovulací.
  2. Klasické nepolycystické vaječníky PCOS zahrnují hyperandrogenismus a chronickou anovulaci, ke zvětšení vaječníků nedochází. 
  3. Neklasické ovulační PCOS se poznají podle růstu ochlupení a zvětšených vaječníků, menstruace probíhá normálně. 
  4. Neklasické mírné nebo normoandrogenní PCOS se týkají chronické anovulace a zvětšených vaječníků, nedochází k nadměrné sekreci mužských hormonů.

Proč a jak syndrom polycystických vaječníků vzniká?

Lékaři dokáží syndrom PCOS odhalit a léčit projevy. Dosud se jim však nepodařilo prokázat, jaké jsou příčiny vzniku nemoci. V žádném případě si PCOS nemohou ženy způsobit samy. Vznik nemoci je spojován hned s několika různými faktory:

  • genetické predispozice - s potvrzením PCOS v rodině roste pravděpodobnost vzniku nemoci u dalších členek,
  • vyšší hladiny mužských hormonů androgenů,
  • vyšší hladiny androgenů spojené se zánětem - většina žen s PCOS trpí zvýšenou zánětlivostí,
  • inzulínová rezistence, 
  • etnický faktor a odlišný životní styl - jídelníček, fyzická aktivita, nadváha apod.

PCOS a inzulinová rezistence

Stále více vědců vznik nemoci spojuje s inzulínovou rezistencí, která byla zjištěna až u 70 % žen s PCOS. Slinivka v takovém případě produkuje více inzulínu, což zároveň stimuluje zvýšenou tvorbu mužských hormonů. Těmto ženám často pomůže pouhá změna životního stylu vedoucí k lepší citlivosti na inzulin.

PCOS jídelníčekPCOS je spojeno s inzulinovou rezistenci. Více než vhodné je proto omezit konzumaci jednoduchých cukrů a zaměřit se na zdravý jídelníček.

PCOS a nadváha

Vědci tvrdí, že nadváha není příčinou vzniku nemoci. Syndrom polycystických vaječníků postihují jak ženy štíhlé, tak i s mírnou nadváhou i obezitou. Je však také pravda, že až 80 % žen s nadváhou trpí PCOS.

Obezita k vzniku nemoci spíše přispívá a zhoršuje její projevy. Změna životního stylu má prospěšný vliv na léčbu a příznaky zmírňuje.

PCOS a metabolický syndrom

Neléčený syndrom polycystických vaječníků může vést k dalším zdravotním komplikacím, například metabolickému syndromu. Inzulínová rezistence totiž způsobuje zvýšení krevního tlaku, hladiny cukru v krvi a cholesterolu.

To vše podporuje vzniku metabolického procesu, které zvyšuje riziko vzniku cukrovky a srdečně cévních chorob. S tím souvisí požadavek na změnu životního stylu, který slouží jako prevence před vážnými život ohrožujícím nemocemi.

U některých žen PCOS vede k úzkosti, depresí, problémům se spánkem (spánková apnoe) a endometriálnímu karcinomu (rakovina dělohy).

PCOS a neplodnost

Syndrom polycystických ovarií vážně ohrožuje plodnost žen. U 70 až 80 % žen totiž syndrom způsobuje neplodnost a žena tak nemůže otěhotnět. Hlavními příčinou je vzniklá hormonální nerovnováha, zvýšené hladiny androgenů a zvětšené vaječníky s cystami (odtud název “polycystický”). Cysty negativně ovlivňují ovulaci a brání uvolnění vajíčka.

Nemusí však jít o nevratný jev. PCOS sice ovlivňuje vaječníky a tím pádem i plodnost ženy. Naštěstí existují účinné léky, které ovulaci dokážou vyvolat uměle, a ženě tak vrací šanci na vlastní miminko. Problémy s neplodností proto vždy řešte se svým lékařem a případně s odborníky na tuto problematiku.  

pcos_a_plodnost

Otěhotnět je možné i s PCOS. Důležité jsou pravidelné prohlídky a včasná léčba

Jak se PCOS diagnostikuje a jak probíhá léčba?

Zásadní je informovanost. Ženy by měly nemoc jménem syndrom polycystických vaječníků znát včetně všech možných projevů. Správný gynekolog by měl na riziko PCOS upozornit dívky již při jejich prvních prohlídkách. Zvláštní důraz by přitom měl klást na dodržování pravidelné gynekologické prohlídky jednou ročně

Kromě pravidelných prohlídek je důležité, aby ženy vnímaly své tělo a všímaly si případných změn. Jakékoliv změny menstruačního cyklu, výrazné změny hmotnosti či ztrátu hormonální rovnováhy je doporučeno konzultovat se svým ženským lékařem a to co nejdříve. Lékaře kontaktujte při opakovaných nepravidelnostech menstruace a při potížích s otěhotněním, které trvají déle než rok.

Jak probíhá standardní vyšetření při podezření na PCOS?

Jednoznačný test, který by diagnostikoval PCOS neexistuje. Při podezření se jako první provede důkladné základní gynekologické vyšetření (pelvic exam), které zabere pár minut a odhalí abnormality pochvy, děložního čípku, vaječníků, dělohy, konečníku a pánve. 

V případě zjištěných abnormalit, ale i v rámci standardní pravidelné každoroční prohlídky provede lékař ultrazvuk, který slouží k ověření vzhledu vaječníků a dělohy. Ultrazvuk odhalí případné zvětšení vaječníků a vznik cyst.

Odhalit PCOS pomohou také krevní testy, které změří hladinu krevního cukru, cholesterolu a tuků. Jakékoliv odchylky mohou naznačovat rozvinutý syndrom polycystických vaječníků. 

Samozřejmě záleží na konkrétním lékaři a jeho zkušenostech s touto nepříjemnou ženskou nemocí. Někdy jsou totiž projevy nenápadné a odhalit PCOS tak může být obtížné.

pcos_a_hormonalni_antikoncepce

Upravit menstruační cyklus pomáhá hormonální antikoncepce

Lék na PCOS neexistuje

Přímo na PCOS lék zatím neexistuje. Neléčí se tedy příčina, která je stále nejasná, ale symptomy. Symptomatická léčba se odvíjí od projevů, kterými žena s diagnostikovaným syndrome trpí.

Při léčbě se používají například:

  • léky regulující menstruační cyklus,
  • léky vyvolávající ovulaci, 
  • léky snižující tvorbu mužských hormonů a růst ochlupení,
  • léky a zákroky využívané při léčbě neplodnosti.

5 jednoduchých tipů, jak žít normální život s PCOS

  1. Omezte cukry. Vyhýbejte se konzumaci rafinovaného cukru. Ovoce jezte ráno, zeleninu odpoledne a večer.
  2. Pravidelně se hýbejte. Udržujte si optimální tělesnou váhu a sportujte. Trpíte-li nadváhou, snažte se zhubnout. Pravidelný fyzický pohyb pomáhá snížit inzulinovou rezistenci.
  3. Odstraňte chloupky. Pomůže pravidelné holení, depilace či laserová epilace, případně léky snižující produkce mužských hormonů.
  4. Užívejte doplňky stravy obsahující myo-inositol v kombinaci s D-chiro-inositolem a vitamín D. Zlepšují kvalitu vajíček.
  5. Vyzkoušejte hormonální jógu. Speciální jógová sestava stimuluje činnost žláz s vnitřní sekrecí a přispívá k jejich intenzivnějšímu prokrvení.

Hormonální jóga proti PCOSLéčbu PCOS může podpořit tak cvičení hormonální jógy

PCOS a nejčastěji kladené otázky 

Jaké jsou běžné příznaky PCOS?

Mezi běžné příznaky syndromu polycystických vaječníků patří:

  • nepravidelná menstruace,
  • chronická anovulace
  • neplodnost,
  • obezita,
  • nadměrný růst vlasů na obličeji, hrudníku, břiše nebo stehnech,
  • mastná, problematická pleť a těžké akné,
  • kožní změny v podpaží, na krku a tříslech,
  • zvětšené vaječníky s cystami.

 

Co způsobuje PCOS?

Pravá příčina vzniku PCOS není stále známá. Mezi hlavní faktory patří inzulínová rezistence, zvýšená hladina mužských hormonů a nepravidelný menstruační cyklus. 

Které ženy PCOS ohrožuje nejvíce?

Syndrom postihuje ženy ve věku od 15 do 44 let, tedy kdykoliv během reprodukčního věku. Nejčastěji se s PCOS potýkají ženy ve věku od 20 do 30 let, kdy se snaží otěhotnět.

 

Jaká zdravotní rizika ženám způsobuje syndrom PCOS?

PCOS má velký vliv na reprodukční systém. Zároveň zvyšuje riziko vzniku cukrovky 2. typu, srdečně cévních onemocnění, metabolického syndromu a rakoviny děložního čípku. Objevit se mohou také deprese, úzkost a spánková apnoe.

 

Jaké potíže ženám způsobuje zvýšená produkce mužských hormonů?

Vysoká hladina androgenů způsobuje zejména zvýšený růst ochlupení, těžké akné, kožní změny a také brání ovulaci neboli uvolnění vajíčka nezbytné k otěhotnění.

 

Existuje lék na PCOS?

Lék přímo na PCOS nebyl dosud vyvinutý. Léčí se symptomy a konkrétní léčba se tak odvíjí od ženy a jejích projevů.

 

Používá se k léčbě i hormonální antikoncepce?

V některých případech se využívá hormonální antikoncepce obsahující ženské hormony estrogen i progestin. Antikoncepce pomáhá regulovat menstruační cyklus, zmírňuje růst ochlupení a zlepšuje kvalitu pokožky.

 

Jak s u žen s PCOS řeší problém neplodnosti?

Využívají se léky vyvolávající ovulaci. Ženám s nadváhou je doporučeno zhubnout. Snížení váhy snižuje inzulinovou rezistenci a celkově zlepšuje zdravotní stav žen s PCOS. Možností je také chirurgický zákrok či umělé oplodnění.

 

Může žena s PCOS otěhotnět?

Ano. Při včasné diagnóze a nastavení vhodné léčby může žena bez problému otěhotnět a mít děti.

 

Jaké zdravotní problémy hrozí těhotné ženě s PCOS?

  • preeklampsie,
  • těhotenská cukrovka,
  • potrat,
  • porod císařským řezem.

 

Lze problémům během těhotenství zabránit?

Velkou šanci na bezproblémové těhotenství mají ženy se zdravou váhou a zdravou hladinou cukru v krvi a cholesterolu. Doporučeno je užívat doplňky stravy pro těhotné ženy, zejména kyselinu listovou a hořčík.

URČITĚ VYZKOUŠEJTE kapsle Blendea Woman’s Vitality pro zmírnění nepříjemných příznaků PCOS, PMS a menopauzy. Woman’s Vitality pomáhají navodit hormonální rovnováhu a mají i další prospěšné účinky.

Klikněte na tlačítko níže a přidejte si produkt do košíku. Bezpečně zabalenou objednávku vám doručíme do 2 pracovních dnů až před práh vašeho bytu.
.

Závěr: Pouze pravidelné prohlídky syndrom odhalí včas

Syndrom polycystických vaječníků není žádné vzácné onemocnění, které postihne jednu ženu z milionu. Je to nemoc, kterou trpí až 20 % žen, což rozhodně není málo. Lék sice zatím nebyl vymyšlen, avšak při včasném odhalení lze projevy PCOS správnou léčbou zmírnit a zlepšit tak kvalitu života žen a umožnit jim otěhotnět. 

Vážené čtenářky, myslete na své zdraví a rodinné štěstí a každý rok si zajděte na gynekologickou prohlídku ;) 

 

Lehký a vláčný mrkvový dort z kokosové mouky pro každou příležitost

Lehký a vláčný mrkvový dort z kokosové mouky pro každou příležitost

Není mrkvový dort jako mrkvový dort. Jedno ale všechny ty recepty spojuje. Neskutečná vláčnost. Mrkev je totiž zázračná ingredience. Zajišťuje nadýchanost těsta a navíc obsahuje mnoho tělu prospěšných látek jako je třeba betakaroten, který se v těle přeměňuje na důležitý vitamin A.

Můj recept na mrkvový dortík je bez lepku, plný výživných bílkovin a přitom tak jednoduchý na přípravu. Upéct ho zvládnete přibližně za hodinu a půl, možná rychleji ?

bezlepkovy_mrkvovy_dort_recept
Bezlepkový mrkvový dortík s vlašskými ořechy

Ingredience na těsto:

  • 400 g najemno nastrouhané mrkve
  • 2 vajíčka
  • 40 g kokosového oleje (lze nahradit máslem)
  • 1 lžíce čekankového sirupu (může být jakýkoliv)
  • 100 ml mléka nebo smetany
  • 60 g kokosové mouky
  • 2 lžičky skořice
  • 1/2 prášku do pečiva
  • 70g vlašských ořechů
  • 1 lžíce Blendea Vegan protein

Ingredience na krém:

  • 1 smetana ke šlehání
  • 250 g polotučného tvarohu
  • 1 lžíce čekankového sirupu (opět, lze zaměnit za váš oblíbený)

Co to je Blendea Vegan protein?

Je to veganský rýžový protein Neobsahuje lepek, podporuje růst svalů a pozitivně působí na klouby.

Klikněte na tlačítko níže a podívejte se na všechny prospěšné účinky. V případě objednávky vám balíček doručíme do 48 hodin.
.

Postup přípravy:

  1. Troubu předehřejte na 175 °C.
  2. Oloupanou mrkev nastrouhejte najemno a přidejte k ní všechny mokré suroviny na těsto.
  3. V misce smíchejte suché ingredience a vše pomalu zpracujte dohromady.
  4. Vlašské ořechy rozdrťte na menší kousky a vsypte k těstu.
  5. Pokud se vám zdá být těsto moc řídké, nebojte se přidat kokosovou mouku.
  6. Pečte v tukem vymazané kulaté dortové formě přibližně 35 minut.
  7. Mezitím, co bude korpus chladnout, připravte si krém.
  8. Ze smetany vymixujte šlehačku a postupně zašlehávejte vaničku tvarohu.
  9. Nakonec přidejte sirup a dejte zatím odpočívat do lednice.
  10. Jakmile dortový korpus vychladne, rozřízněte ho tak, aby vznikly dva pláty a naneste silnou vrstvu krému mezi ně i navrch.
  11. Dortík ozdobte ořechy, skořicí nebo třeba jedlými květy a před servírováním dejte ještě na chvilinku do lednice.

Mrkvový dort je skvěle hodí třeba na Velikonoce. Je to prostě taková příjemná jarní záležitost. Tak si hezky pochutnejte a dejte nám vědět na Instagramu, jak se vám tahle zdravá dobrota povedla.

mrkvovy_dort
Mrkvový dortík dokáže odlehčit každou příležitost
Veganská velikonoční vajíčková pomazánka bez vajec (s fazolemi)

Veganská velikonoční vajíčková pomazánka bez vajec (s fazolemi)

Veganská kuchyně není vůbec složitá, jak se někomu může zdát. Chuťově i výživově lze nahradit témeř vše. My pro vás tentokrát máme recept na veganskou vajíčkovou pomazánku. Ano, plně veganskou, takže bez vajec ? Můžete ji servírovat třeba s topinkami na Velikonoce, které už klepou na dveře.

Tajemství chuti vajíček je v černé soli. Na e-shopech se zdravou stravou je běžně dobře dostupná. Sehnat se dá ale i ve specializovaných kamenných obchodech se zdravou výživou. Není to tedy nic nereálného.

veganska_vajickova_pomazanka_recept

Suroviny potřebné na veganskou vajíčkovou pomazánku

Na 4 vydatné porce budete potřebovat:

  • 1 plechovku bílých fazolí
  • 1 lžíci olivového oleje
  • 1/3 lžičky černé soli
  • 1 lžíci hořčice
  • 2 kyselé okurky
  • 1 lžičku imunitní směsi Blendea SUPERBOOST
  • oblíbené bylinky na ozdobu

V receptu používáme imunitní směs Blendea SUPERBOOST. Co to je?

Směs sušeného ovoce, listů a koření, která přirozeně posílí imunitu a zmírní tělesné záněty.

BIO kvalita a veganské složení, výborná exotická chuť a prospěšné účinky. Klikněte na tlačítko níže a čtěte podrobně o pozitivních účincích.

.

Postup přípravy:

  1. Fazole propláchněte studenou vodou a vsypte do větší misky.
  2. Pomocí šťouchadla, vidličky, případně ručního mixéru, pokud chcete mít výslednou pomazánku jemnou, rozmačkejte fazole na kaši.
  3. Kyselé okurky nakrájejte nadrobno a přidejte do misky společně se všemi ostatními ingrediencemi kromě bylinek.
  4. Pomazánku důkladně promíchejte a nechte chvíli chladit.
  5. Podávejte s opečeným chlebíkem nebo na jednohubkách a dozdobte čerstvými bylinkami.

Tuto pomazánku nebo dokonce i míchaná vejce bychom mohli vytvořit také z tofu. Ovšem fazole jsou nutričně výživnější, proto jsem se rozhodla právě pro tuhle variantu. Dejte vám vědět do komentářů, jak vám chutnala.

vegan_vajickova_pomazanka
Nejenom Velikonoce jsou skvělou příležitostí pro veganskou vajíčkovou pomazánku. Chutnat bude vždy :)
10 dostupných superpotravin, které podpoří zdravé, šťastné a bezpečné těhotenství

10 dostupných superpotravin, které podpoří zdravé, šťastné a bezpečné těhotenství

Pro zdravý vývoj plodu je důležité, aby budoucí maminka těhotenství prožívala v klidu a zdraví jak po duševní, tak i fyzické stránce. Zásadní roli vedle pohodového prostředí hraje vyvážený jídelníček obsahující všechny nezbytné živiny, vitamíny a minerály pro matku i dítě.

Ve snaze dodat miminku nezbytné živiny a neublížit mu těhotné ženy podléhají různým mýtům a těhotenství se tak pro ně stává zbytečně stresující záležitostí.

Těhotenství však není nemoc, a pokud vše probíhá normálně, není nutné, aby žena radikálně měnila své stravovací návyky. Zvlášť, pokud na základy zdravé výživy dbala již před početím.

superpotraviny_v_tehotenstvi

Těhotenství není nemoc a není nutné dělat ze stravování velkou vědu

Základní pravidla zdravého stravování během těhotenství

Nicméně je dobré znát potraviny, kterým by se těhotné ženy měly vyhýbat a vědět proč. Stejně tak se hodí mít po ruce seznam nejlepších superpotravin vhodných pro těhotné ženy, které jsou úžasným zdrojem vitamínů a minerálů, a prospívají zdraví obou.

Kolem těhotenství koluje spousta mýtů. Třeba oblíbenému našeptávání babiček, které svým dcerám a vnučkám radí jíst za dva, se raději vyhýbejte. Přejídání není zdravé nikdy, těhotenství nevyjímaje.

To samé platí i pro omezování a držení přísných diet. Ideální je se v těhotenství držet rozumného jednoslovného pravidla přiměřeně a jíst s mírou všechny potraviny až na pár výjimek.

Seznam nevhodných potravin, které by ženy během těhotenství neměly jíst

  • nepasterizované mléko, měkké a plísňové sýry (brie, feta, camembert, hermelín a plísňové sýry) - bakterie, ušlechtilé plísně či paraziti mohou vyvolat zdravotní problémy, byť by šlo o obyčejný průjem,
  • některé mořské ryby a plody - důvodem je vyšší obsah rtuti a dalších odpadních látek,
  • vybrané druhy ovoce, zeleniny a bylin - některé mohou vyvolat napětí, nadýmání či dokonce předčasný porod,
  • velké množství kávy - trocha kofeinu představuje přínos, denní dávka by neměla překročit 200 mg kofeinu (jedna či dvě kávy denně těhotné ženě neuškodí),
  • alkohol a kouření - jednu sklenku vína či malé pivo si budoucí maminka dopřát smí, lepší je se mu vyhýbat stejně jako cigaretám.

PROČ SE V TĚHOTENSTVÍ NEPŘEJÍDAT?

Těhotenství doprovází nové a netradiční chutě i averze vůči některým potravinám a jídlům. Je dobré mít na paměti, že je to práce hormonů v nerovnováze, které se po porodu vrátí k normálu. Nabraná kila se však sama neshodí ;)

1 dávka Blendea SUPERCOFFEE obsahuje pouze 55 mg kofeinu, což je ještě v mezích doporučených 200mg. Dodá vám energii, posílí imunitu a podpoří zdravé trávení :)

.

Které ze superpotravin jsou pro budoucí maminky nejlepší?

V posledních letech jsou hodně populární tzv. superpotraviny obsahující nadstandardní množství vitamínů, minerálů a dalších důležitých látek. Zpravidla se jedná o potraviny exotického původu, supervlastnostmi se však vyznačuje celá řada i u nás běžně dostupných potravin. 

Které vitamíny a minerály těhotné ženy potřebují nejvíce?

Důležité jsou všechny, některé z nich jsou však pro vývoj plodu důležitější než ostatní. Jejich nedostatek může negativně ovlivnit vývoj plodu, poškodit jej či vyvolat potrat.

Vitamín B9 užívejte už před početím

Jedním z hlavních těhotenských vitamínů je vitamín B9 neboli kyselina listová. Kyselina listová ovlivňuje vývoj nervové soustavy, mozku a míchy dítěte v prvních dnech těhotenství.

Nachází se v zelenině, obilovinách, ořeších, kvasnicích a vnitřnostech. Těhotným ženám je doporučená vysoká denní dávka 400 až 600 μg, kterou je obtížné získat z běžné stravy. Vhodné je proto užívat doplňky stravy obsahující vitamín B9.

TIP NA PRODUKT:

Kyselinu listovou a železo najdete v Blendea SUPERGREENS. Zelená směs obsahuje hned 5 super zelených potravin, které jsou bohatým zdrojem kyseliny listové, železa a také chromu. Jedná se o zelený ječmen, mladou pšenici, chlorellu a spirulinu. Svěží chuť zajistí mátové lístky.

Klikněte na tlačítko a přidejte si SUPERGREENS do košíku. Případnou objednávku vám doručíme do 2 pracovních dnů.
.

Vitamín D3 je důležitý pro imunitní systém dítěte

Podobně jako kyselinu listovou se vyplatí před početím doplňovat vitamín D3, nejlépe přímo ze slunečních paprsků. K získání potřebné denní dávky se stačí vystavit slunci alespoň 20 minut denně.

Sluneční vitamín je nezbytný pro zdravé kosti a také se podílí na vývoji imunitního systému.

.

Nejdůležitějším minerálem je jód

Pro správný vývoj štítné žlázy, nervového systému a mozku dítěte je nezbytný minerál jód. Nedostatek jódu způsobuje vrozené vývojové vady, nízkou porodní hmotnost a bohužel také předčasné ukončení těhotenství (potrat). 

Jód obsahuje mléko, mléčné výrobky, vaječný žloutek, sušené švestky, mořské řasy a ryby. Vedle toho používejte sůl s přidaným jódem, případně minerální vody bohaté na tento minerál.

Budoucí matky potřebují až dvojnásobek železa

Spotřeba železa v těhotenství vzroste až na dvojnásobek. To znamená zvýšit jeho příjem až na 30 mg železa denně. Pro správné vstřebání železa je důležitý dostatek vitamínu C, který by měl být automatickou součástí zdravé výživy (nejen) u těhotných žen. 

Jednoznačně nejlepším zdrojem železa je kvalitní červené maso. Z rostlinných zdrojů jsou nejlepší luštěniny, obiloviny, zelenina, ořechy, semena a sušené ovoce.

zdroje železa pro těhotné ženyVíte, že sušené švestky jsou bohatým zdrojem jódu, ale také vitamínu A, K, draslíku a železa?

Hořčík a vápník

Správný vývoj kostí kromě vitamínu D ovlivňují minerály hořčík a vápník. Na základě doporučení by těhotné ženy měly denně přijímat až 1 200 mg vápníku a až 400 mg hořčíku.

Nejlepšími zdroji hořčíku je kakao, banány, listová zelenina, luštěniny, dýňová semena a další. Vápník tělu dodá především mléko a mléčné výrobky, dále ryby, mák, košťálová zelenina a opět ořechy a semínka. 

.
.

Omega-3 kyseliny

Vedle vitamínů a minerálů v těhotenství dbejte i na zdravé omega-3 mastné kyseliny, které se podílí na vývoji mozku a očí. Těhotným ženám je doporučená denní dávka až 450 mg DHA

Omega-3 mastné kyseliny obsahují zejména tučné ryby, jako je losos, sardinky, makrely. Vhodnou alternativou je rybí tuk, který lze zakoupit jako doplněk stravy, a také vajíčka.

rybí olej pro těhotné ženyLosos je vynikajícím zdrojem omega-3 mastných kyselin důležitých pro vývoj mozku a očí

.

Superpotraviny pro těhotné ženy 

Je sice dobré znát vitamíny a minerály nezbytné pro zdravý vývoj plodu, důležitější je vědět, odkud je získat.

Následujících 10 potravin představuje běžné i exotické superpotraviny, které jsou vhodné pro těhotné.

Listová zelenina jako zelený koktejl vitamínů a minerálů

Blendea SUPERGREENS je doplněk stravy bohatý na kyselinu listovou, vitamín A, železo, chrom a vlákninu. Prospívá trávení a snižuje riziko nízké porodní hmotnosti. Z čerstvé zeleniny je nejlepším zdrojem listová zelenina. Čím zelenější, tím lepší.

.
.

Celozrnné výrobky obsahují vlákninu

Ovesné vločky, celozrnné pečivo, hnědá rýže či exotická quinoa představují úžasné zdroje kyseliny listové, vitamínů B, železa a zinku a samozřejmě vlákniny nezbytné pro zdravé trávení.  

Řecký jogurt je zdrojem vápníku a probiotik

Mléčné výrobky jsou jedinečným zdrojem vápníku, ale také zinku, fosforu a vitamínů (vitamín A, B, D a další). Navíc obsahují probiotika pro zdravé trávení. Nejlepší jsou výživné řecké jogurty s přidaným jódem. Jeden jogurt může pokrýt denní dávku vápníku. 

 

.
.

 

Chia semínka obsahují omega-3 tuky

Omega-3 kyseliny najdeme nejen v masu tučných ryb a rybím tuku, ale také ve vybraných rostlinných produktech. Jedním z nejlepších jsou chia semínka.

Jedná se sice o potravinu exotického původu, je však běžně dostupná. Přidat je lze do smoothie, snídaňových cereálií nebo salátů. Zdravá jsou ale také další semínka - slunečnicová, dýňová, lněná a další.

.

Banány doplní energii a navodí dobrou náladu

Kromě toho, že banány obsahují spoustu vitamínů a minerálů (draslík a zinek), vyvolávají psychickou pohodu stimulací produkce hormonu klidu serotoninu. Pozor si však dávejte na přezrálé banány s hnědými skvrnami, které mohou být nositeli plísní.

ovesné vločky, snídaně pro těhotné ženyIdeální těhotenská snídaně - ovesné vločky, jogurt, ovoce a semínka

Sladké brambory mírní těhotenské křeče a nevolnost

Skvělé jsou sladké brambory, které těhotným ženám přináší uvolnění při žaludečních křečí a nevolností a navíc působí proti potratu.

Sladké brambory obsahují vitamín C, draslík, inulin, vlákninu, aminokyseliny i zdravé tuky.

Bobule chrání buňky před poškozením

Bobulovité ovoce, zejména borůvky, brusinky a maliny, obsahují nadstandardní množství vitamínu C, kyseliny listové, draslíku, vlákniny a dalších důležitých látek. Vyznačují se antioxidačními účinky a chrání organismus před oxidačním stresem.

TIP NA PRODUKT:

Blendea SUPERBEAUTY je doplněk stravy vyvinutý přímo pro ženy. Obsahuje zmiňované borůvky, maliny, višně a navíc acaí, goji, kvajávu, baobab, fialovou mrkev, papáju a olivy, které jsou jedinečným zdrojem vitamínu C a vlákniny.

blendea superbeauty pro těhotné ženyBlendea SUPERBEATY obsahuje zdravý mix bobulovitého ovoce pro potřeby těhotných a kojících žen

.

Vejce pro zdravý vývoj mozku miminka

Vajíčka do zdravého jídelníčku budoucí maminky patří díky obsahu bílkovin a železa. Navíc obsahují cholin, který má vliv na vývoj dobré paměti a schopnosti učit se.

Sušené švestky dodají jód a železo

Sušené ovoce a zejména švestky jsou vynikajícím zdrojem minerálů jód, železo a draslík. Obsahují také vitamíny A a K a také vlákninu pro hladké fungování trávící soustavy. 

Fazole a čočka podpoří zdravé trávení

Luštěniny všeobecně jsou bohatým zdrojem bílkovin, sacharidů, vlákniny, vitamínů i minerálů, zejména kyseliny listové, železa, draslíku, fosforu a zinku. Ženy, které jí málo nebo vůbec žádné maso, by si luštěniny měly dopřávat co nejčastěji.

Pamatujte, výživa je pro vývoj plodu nesmírně důležitá

Každá žena je jiná a těhotenství prožívá odlišně. Strava však průběh těhotenství značně ovlivňuje. Platí také, že těhotenství nepředstavuje období vhodné pro experimentování se zdravím. 

Nejlépe pro sebe a své dítě uděláte, pokud se o výživě v průběhu těhotenství poradíte se svým ošetřujícím lékařem. To se týká užívání doplňků stravy pro těhotné ženy, ale i běžného stravování.

Opatrné by měly být zejména ženy trpící různými potravinovými alergiemi, vegetariánky a veganky a podobně.

 

Ovesný kakaový chlebíček s vlašskými ořechy

Ovesný kakaový chlebíček s vlašskými ořechy

Máte chuť na sladké, ale nechcete z toho mít špatný pocit? Zároveň chcete doplnit vlákninu, bílkoviny a chcete se cítit nasycení?

10 porcí vydatného kakaového chlebíčku připravíte za 40 minut.

kakaovy_chlebicek_recept

Na 10 porcí budete potřebovat:

  • 150 g ovesné mouky
  • 25 g ovesných vloček
  • 2 vejce
  • 100 ml mléka
  • 1 jablko
  • hrst vlašských ořechů
  • lžička kypřícího prášku
  • špetku soli
  • 50 g Blendea Vegan protein (1 odměrka)

Veganský protein Blendea podporuje růst svalů a pevnost kostí, doplňuje bílkoviny, energii a vytrvalost, zkracuje dobu zotavování po sportu

Neobsahuje lepek, laktózu, sóju, umělé přídatné látky ani rafinovaný cukr.

Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny prospěšné účinky. V případě objednávky balíček doručíme do 48 hodin.
.

Postup:

  • Smíchejte všechny sypké ingredience.
  • Jablko nastrouhejte nahrubo, smíchejte s vejci, mlékem a nasekanými ořechy. Tuto směs přilijte do sypkých surovin.
  • Těsto vlijte ideálně do formy na biskupský chlebíček, a pečte na 180 °C asi 25 minut. Do koláče píchněte špejlí, a pokud se těsto nelepí, chlebíček je hotový. Dobrou chuť :)

 

ovesny_kakaovy_chlebicek_recept

Jak oživit zimou zničené konečky vlasů?

Jak oživit zimou zničené konečky vlasů?

Jaro už je téměř za dveřmi, ale mrazivé večery vám stále připomínají polámané konečky vlasů? Předtím, než se rozhodnete sáhnout po nůžkách, zkuste několik tipů, které dokáží vlasy oživit a vrátit jim tu původní vitalitu.

 

Proč vlasy v zimě tolik trpí?

Pletené čepice, svetry a hromada teplého oblečení, které nás sice chrání před zimou, ale ničí naše vlasy. Přičtěte k tomu fakt, že jsme svou hřívu vystavovali častým tepelným změnám a máte odpověď. Nadměrné pocení pokožky pod čepicí navíc může vést k tvoření lupů nebo lámání vlasů. Co se s tím tedy dá dělat?

vlasy_polamane_zimou

Mráz vlasy vysušuje více než přímé slunce

Vsaďte na kvalitní vlasovou kosmetiku

Dopřejte své hřívě péči, kterou si zaslouží. Sáhněte po přírodních přípravcích, které o vaše vlasy budou pečovat jedna báseň. Chemické šampony s parabeny a silikony totiž nejsou tou nejlepší cestou, kterou bychom měli jít. Tyto produkty vlasy zatěžují a způsobují různé alergie. Kosmetika s přírodními složkami udržuje vlasovou pokožku přirozeně zdravou a vyživuje vlas tak, jak si zaslouží.

Vynechte fénování i žehlení

Horký vzduch nebo rozžhavené plochy žehličky vlasy vysušují a to nechceme. Už tak je k nim zima krutá. Pokud máte fén se studeným vzduchem, použijte ten.

Mnohem lepší je ale nechat vlasy přirozeně uschnout a nezatěžovat je. Jestliže si ale potřebujete vlasy vysušit rychle, sáhněte alespoň po nějakém pečujícím spreji, který chrání před horkem.

Žehličku se pokusme vynechat úplně. Vždyť vlnité vlasy mají také něco do sebe :)

VIDEO (YouTube, anglicky): Tři tipy, jak udělat vlnité vlasy bez použití kulmy nebo jiné tepelné úpravy.

Domácí masky na vlasy

Zkuste například banánovou. Toto exotické ovoce má totiž opravdu široké využití. Pro zjemění těsta bábovky nebo palačinek sáhneme po banánu a pro záchranu suchých vlasů bychom měli udělat to samé. Obsah draslíku a přirozeně se vyskytujících vitamínů má kouzelné zjemňující účinky.

Banán stačí rozmačkat na kašičku a nanést po celé délce vlasů. Pro ještě intenzivnější účinek můžete přidat třeba pár kapek jojobového oleje, který hydrataci ještě podpoří. Na vlasech nechte odpočívat cca 30 minut a poté opláchněte a umyjte svým oblíbeným šamponem. Vaše vlasy budou jemné a důkladně vyživené.

Nepoužívejte horkou vodu

V zimních měsících je horká lázeň hodně uvolňující a pro mnohé z nás oblíbená. Nehledě na to, že tak vysušujeme kůži, trpí i vlasy. Při mytí vlasů byste tudíž měli používat výhradně vlažnou nebo chladnější vodu. Vlasy vám za to poděkují leskem a pružností.

Jak to ale skutečně je s těmi koupelemi, to popisujeme s článku Horké koupele a jejich účinky na tělo i mysl.

znicene_vlasy

Za zdravými vlasy stojí mnoho faktorů. Nepodceňujte je.

Spolehněte se na pestrou sezónní stravu

Pro celkové zdraví celého těla je pestrá strava velice důležitá. Bez toho mít zdravé vlasy nikdy nebudete. Sezónnost našeho jídelníčku zajistí většinu potřebných vitamínů, které mají na starosti třeba práve vlasy a vlasovou pokožku. Tyto látky však můžete přijímat i ve formě doplňků stravy.

Například vitamin C je důležitý pro růst vlasů a tvorbu kolagenu. Od toho se odráží i zdravé klouby, zuby nebo nehty. Dostatkem vitaminu C můžete dokonce předejít i nadměrnému vypadávání nebo dokonce předčasnému šedivění vlasů.

Naštěstí existují kapsle Blendea Hair Vitality. Díky nim doplníte potřebné látky pro podporu růstu a obnovu vlasů.

.
Krémová čočková polévka plná rostlinných bílkovin a vlákniny

Krémová čočková polévka plná rostlinných bílkovin a vlákniny

Červená čočka je pro lidské tělo velice přínosná. Obsahuje spoustu železa i bílkovin, proto je vhodná pro vegetariány nebo vegany. Navíc v tomto zeleninovém krému je její chuť téměř neodolatelná.

kremova_cockova-polevka_recept

Naservírovaná čočková polévka se směsí Blendea SUPERBOOST

Suroviny na 4 poctivé porce:

  • 250g suché červené čočky
  • 1 cibule
  • 2 menší mrkve
  • 2 stroužky česneku
  • 1l zeleninového vývaru (poslouží i bujón)
  • Šťáva z jednoho citronu
  • 2 lžíce rostlinného oleje
  • sůl a pepř - dle chuti
  • 1 lžíce imunitní směsi Blendea SUPERBOOST

Na posypání můžete také použít koriandr, dýňová nebo slunečnicová semínka, ale ve fantazii se meze nekladou :)

recept_kremova_cockova_polevka

Co je to imunitní směs Blendea SUPERBOOST?

Směs sušeného ovoce, listů a koření, která přirozeně posílí imunitu a zmírní tělesné záněty.

BIO kvalita a veganské složení, výborná exotická chuť a prospěšné účinky.

Klikněte na tlačítko níže a přidejte si SUPERBOOST do košíku. Případnou objednávku vám doručíme do 2 pracovních dnů.
.

Postup přípravy:

  1. Červenou čočku propláchněte studenou vodou a namočte ji na pár minut do vody.
  2. Zeleninu nakrájejte na podobně velké kousky a na středním ohni s trochou oleje duste cca 3-4 minuty. Poté přidejte nasekaný česnek a duste dalších pár minut, dokud zelenina nebude lesklá.
  3. Do hrnce přidejte lžíci směsi Blendea SUPERBOOST, pepř a sůl a přibližně minutu míchejte. Poté zeleninu podlijte vývarem a přidejte i zcezenou červenou čočku.
  4. Polévku přiveďte k varu, ztlumte na mírný plamen a vařte alespoň 20 minut, dokud nebude zelenina měkká s čočka uvařená.
  5. Jakmile bude polévka dovařená, rozmixujte ji ponorným mixerem do krémova.
  6. Citron vymačkejte do polévky a promíchejte.
  7. Podávejte ozdobené například nasekaným koriandrem a semínky.
"Dech s naším rozpoložením dělá velké zázraky," upozorňuje jogínka Petra Kozejová

"Dech s naším rozpoložením dělá velké zázraky," upozorňuje jogínka Petra Kozejová

Petra Kozejová je jogínka, sportovkyně a ambassadorka Blendea produktů. V dnešním rozhovoru jsme ji trošku vyzpovídali. Dozvěděli jsme se, jaké byly její začátky s jógou, jaké jsou její zdravé návyky a kde čerpá inspiraci.

Pohodlně se usaďte, jdeme na to :)

petra_kozejova_rozhovor

Petra Kozejová ve variantě pozice Holuba (foto by @duricalubos)

Peti, pamatujete si na vaše první setkání s jógou? Popřípadě na Vaší úplně první jógovou lekci?

Musím se přiznat, že s jógou jsem začínala několikrát. První lekce proběhla na vysoké škole, cca před 8-9 lety. Kouzlu jógy a pravidelné praxi jsem ale podlehla až v roce 2017, kdy jsem cítila ve svém životě potřebu zklidnění a od té doby jsem na podložce pravidelně, skoro každý den :)

Svou pravidelnou praxi přizpůsobuji tomu, jak se cítím. Když cítím, že mám ve svém těle dostatek energie, dopřávám si dynamickou vinyásu. Je to styl, kterému se věnuji pravidelně a v případě, že cítím potřebu uvolnění, prodýchání, dopřeju si pomalou praxi, nikam nespěchám a užívám si každý nádech a výdech.

Vinyasové lekce se nesou v duchu plynutí střídajících se pozic na vlně dechu. Jedná se o spojení tří po sobě jdoucích pozic – pes hlavou dolů (ádhó mukha švánásana, čaturanga) a pes hlavou vzhůru (urdhva mukha švánásana), které se vkládají mezi jednotlivé pozice pro větší dynamiku, plynutí, přechod či pro uvolnění napětí například po variacích bojovníka.

Kdy se ve Vaší hlavě začala rodit myšlenka stát se instruktorkou jógy? 

Když mi přišla nabídka, jestli bych se instruktorkou nechtěla stát :) Jakmile mi byla položena tato otázka, začala jsem nad tím přemýšlet a řekla si, že by bylo skvělé praktikováním jógy pomáhat i ostatním. V tu dobu jsem však byla ještě zaměstnaná ve velké korporaci a bydlela v Bratislavě.

Čekalo mě ale stěhování za partnerem a já měla každý den do Bratislavy dojíždět 1,5h. Po několika měsících jsem tak dala výpověď v práci a řekla si, že za zkoušku nic nedám a začala jsem se ji věnovat full time. S instruktorstvím jsem ale už zkušenosti měla z mých tanečních let, takže uznávám, že to pro mě nebyl až takový šok :)

 

Jaká byla Vaše cesta k pohybu a ke zdravějšímu já všeobecně? 

Já miluji pohyb odmalička a vyzkoušela jsem opravdu hodně druhů sportu, ale mezi moje "pohybové milníky" patří určitě tanec, kterému jsem se věnovala několik let (nejen jako tanečnice, ale také jako instruktorka) a který miluji dodnes, a i když už závodně netančím, vždycky ve mně vyvolával a vyvolává krásné emoce.

S příchodem na vysokou školu jsem ale taneční skupinu, u které jsem tančila, musela opustit, a protože jsem nechtěla přejít ke konkurenci, taneční kapitolu jsem ve svém životě uzavřela. V roce 2012 jsem propadla běhání a díky pravidelným běžeckým tréninkům, kde byla skvělá parta lidí, jsem po půl roce odběhla půlmaraton a v roce 2014 dokonce celý Košický maraton.

V roce 2016 přišlo přestěhování na Slovensko a já už běhala jen pro radost sama. Mezi moje pohybové aktivity ale přibyl crossfit, takže jsem běhání prokládala crossfitem. O rok později jsem se ale dostala do období, kdy jsem si uvědomila, že ve svém životě jen pořád někam spěchám a všechny moje pohybové aktivity jsou jen dynamické a cítila jsem potřebu zklidnění. Navštívila jsem první lekci hot jógy, na které jsem svou šavásánu proplakala a přišlo obrovské uvolnění, v tu chvíli jsem věděla, že lekce jógy chci navštěvovat pravidelně. A od té doby se mé zdravější Já s jógou ruku v ruce formuje dál.

petra_kozejova_joga

Petra Kozejová v pozici Eka Pada Koundinyasana 2 (foto by @duricalubos)

Máte ve své pravidelné rutině nějaké zdravé návyky?

Rozhodně pravidelnou meditaci, pranajama a jóga, to vše mě udržuje nejen ve fyzické kondici, ale především v psychické pohodě. Co se týká stravy, tak až okolo třicítky jsem konečně přišla na to, co mému tělu prospívá a našla jsem si ve stravě zdravou rovnováhu.

Miluji ovoce a zeleninu, takže to mám na talíři každý den, omezila jsem ale pečivo, těžká jídla a taky maso. Neznamená to ale, že bych si nedopřála čerstvě upečený chléb nebo vánočku, je to vždycky o tom najít rovnováhu a poslouchat své tělo, jak se po určitém jídle cítí :)

Lekce Pránájámy (YouTube)

Prozradíte nám, kde čerpáte inspiraci? 

Co se týká studia, tak určitě z knih a ani nevím, jak to dělám, ale vždy se mi do cesty připlete taková, která mě obohatí :) Když ještě nebyl lockdown, tak velkou inspiraci pro mě byly zahraniční lekce a kurzy, které jsem navštívila při našich cestách po světě.

Teď jsem se ale přesunula do online světa i já, kde poslouchám zajímavé podcasty a jógu praktikuju online se zahraničními instruktory. Při lekcích, které vytvářím, se ale vždy snažím předat to, co mi pomáhá a myslím, že jsem při sestavách také ovlivněna mou taneční historií. Proto je asi jedním z mých nejoblíbenějších stylů vinyasa flow :)

Kdo nebo co vás motivuje? Máte nějaké životní motto?

Já miluju motta všeobecně. Vždy, když nějaké slyším nebo čtu, zamyslím se nad ním a hledám v něm spojitost. Snažím se ale řídit heslem: Believe in yourself, never lose your faith (což v překladu znamená: Věř si a nikdy v sebe neztrácej víru) a Do what makes you happy (což v překladu znamená: Dělej, co tě dělá šťastnou). Myslím, že život je moc krátký na to, abychom dělali věci, které nás nenaplňují. Na to ale každý musí přijít sám :)

Ve volných chvílích ráda pročítám knihy, které se věnují osobnímu rozvoji a motivaci, a pokud bych jednu mohla doporučit, určitě by to bylo "Vnitřní inženýrství od Sadhguru".

Co Vy a stravování? Upřednostňujete nějaký konkrétní styl? 

Řídím se tím, že jím, to co mi chutná a co mému tělu dělá dobře. Oba dva s partnerem ale milujeme asijskou kuchyni, takže tu si vaříme každý týden. V oblibě mám ale také mexickou nebo italskou kuchyni a sushi.

Jaké potraviny se snažíte zařazovat do svého jídelníčku? 

Určitě ovoce a zeleninu, ale v tomto případě, se vlastně snažit ani nemusím, protože obojí mám moc ráda, takže to není o tom, že bych je vyhledávala jen proto, že je to zdravé. Skoro každé ráno začínám ovesnými vločkami na různé způsoby za tepla i za studena, sobota patří nově Dutch Baby a neděle vajíčkům.

Který z Blendea produktů je Váš nejoblíbenější a proč? 

Mám ráda chuť zázvoru, takže rozhodně SUPERBOOST. Užívám ho skoro každé ráno a vždy mě příjemné zahřeje a nastartuje do nového dne.

ZNÁTE IMUNITNÍ SMĚS Blendea SUPERBOOST?

Směs sušeného ovoce, listů a koření, která přirozeně posílí imunitu a zmírní tělesné záněty.

BIO kvalita a veganské složení, výborná exotická chuť a prospěšné účinky.

Klikněte na tlačítko níže a čtěte podrobně o účincích.

.

Máte nějaký oblíbený recept? Zkoušela jste někdy Blendea produkty přimíchat do nějakého plnohodnotného pokrmu? 

Oblíbených receptů mám hodně od asijské kuchyně, přes italskou, po mexickou, ale i slovenskou a českou, nejčastěji si asi ale aktuálně doma děláme Pho Bo, které nás především v zimních dnech příjemně zahřeje a vždycky připomene naši cestu po Asii. 

Blendeu si většinou přimíchávám do smoothies, až na SUPERBOOST, ten mi chutná i samostatně. Vyzkoušela jsem také Váš recept na Tiramisu s SUPERCOFFEE a doma měl velký úspěch.

 

Vy jste hodně pozitivní člověk. Máte nějaký tajný tip na to, jak si udržet pozitivitu? Popřípadě si ji navodit?

Určitě se obklopovat pozitivními lidmi a lidmi, kteří nás mají rádi. Je zbytečné a vysilující věnovat čas těm, kteří nás ve svém okolí nechtějí nebo kteří nás neberou takových, jací jsme.

Co mi ale pomáhá, je pravidelná ranní meditace a pranajama. Dech s naším rozpoložením dělá velké zázraky! Nemusíme hned sedět v pozici lotosového sedu hodinu, naopak stačí začít 5 minutami v jakémkoliv vybraném sedu s rovnými zády. Po určitém čase vám těch 5 minut přijde málo a začnete čas strávený meditací a dechem chtít navyšovat sami. K psychické pohodě mi samozřejmě pomáhá i pravidelný pohyb a pobyt v přírodě.

petra_kozejova_rozhovor_o_joze
Petra Kozejová v pozici Ganda Bherundasana (foto by @duricalubos)

Petro, moc děkujeme za rozhovor :) Vy, milí čtenáři, se podívejte na Petřin facebook, instagram a YouTube nebo se přihlašte na její jógové lekce.

Strouhaný tvarohový koláč plný bílkovin. Křehký, jemný a lahodný přesně jak má být

Strouhaný tvarohový koláč plný bílkovin. Křehký, jemný a lahodný přesně jak má být

Výživová poradkyně Kristýna Volfová se s námi podělila o recept na strouhaný koláč, který obsahuje spoustu bílkovin. Je výživný, rychlý, chutný a vydá na celý pekáč (cca. 12 - 15 kousků).

strouhany_tvarohovy_kolac_recept

Strouhaný koláč s tvarohem a Blendea Vegan proteinem

Ingredience na křehké těsto:

.

Ingredience na jemnou tvarohovou náplň:

  • 500 g měkkého tvarohu
  • 2 bílky
  • 1/2 balení vanilkového pudinku nebo 1 odměrka rostlinného proteinu Blendea
  • 20 ml javorového sirupu nebo jiného sladidla

POTŘEBUJETE ZPEVNIT SVALY, KLOUBY, KOSTI, NEHTY A VLASY?

Blendea Vegan protein vám pošleme do 48 hodin, a hned jej tak můžete začlenit do svého zdravého jídelníčku.

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných benefitech.
.

Postup:

  • Smícháme sypké ingredience, máslo, sirup, mléko. Žloutky si smícháme zvlášť a přidáme do sypké směsi. Rukou vytvoříme tuhé těsto, které vložíme na hodinu do mrazáku.
  • Bílky si vyšleháme a přidáme zbytek ingrediencí - pudinkový prášek přidáváme postupně. Směs ve šlehači chvilku šleháme a poté vložíme do lednice.
  • Mezitím si předehřejeme troubu na 180 stupňů a vyndáme těsto z mrazáku. Rozdělíme na dvě poloviny - první polovinu rukama vymačkáme na plech vyložený papírem (dáme do trouby na 5 min), potom nalijeme tvarohovou vrstvu a nakonec nastrouháme druhou polovinu těsta. To můžete i nakrájet na malé kousky a přidat na tvarohovou vrstvu. Pečeme cca. 35 minut.

strouhany_kolac_s_tvarohem_recept

Strouhaný koláč s tvarohem a Blendea Vegan proteinem