Blog, Strana 23

TOP 8 zdravotních benefitů většiny druhů ořechů. Které je nejlepší jíst?

TOP 8 zdravotních benefitů většiny druhů ořechů. Které je nejlepší jíst?

Ořechy jsou hodně populární, protože jsou nejen chutné, ale také zdravé. Také jsou vhodné pro každý výživový styl od keto až po veganskou dietu. Jsou sice poměrně tučné, ale díky vysokému obsahu kvalitních bílkovin, vitamínů, minerálů a dalších látek mají na lidské zdraví samé pozitivní zdravotní účinky. Ve správném množství podpoří i váhový úbytek.

Zde je 8 TOP důvodů a další důležité informace, proč jíst výživné ořechy každý den.

 

Ořechy jako významný zdroj vitamínů, minerálů a dalších prospěšných živin

Ořechy mají ohromnou výživovou hodnotu. 28 gramů ořechů obsahuje přibližně:

  • 173 kcal
  • 5 g bílkovin
  • 16 g tuků (z toho 9 g mononenasycených tuků)
  • 6 g sacharidů
  • 3 g vlákniny
  • vitamín E - 12 % DDD
  • hořčík
  • fosfor
  • měď
  • mangan
  • selen

Každý druh ořechu má odlišné hodnoty nutrientů. Některé obsahují více živin, jiné méně. Například jeden brazilský ořech obsahuje 100 % denní doporučené dávky selenu.

Obsah sacharidů v ořeších se hodně různí. Například lískové ořechy, makadamové ořechy a para ořechy obsahují méně než 2 g sacharidů v jedné porci, kdežto kešu ořechy obsahují čtyřnásobek tedy 8 g sacharidů na jednu porci. Z toho vyplývá, že ořechy jsou ideální pro dietu s nízkým obsahem sacharidů (tzv. low-carb dieta).

STRUČNĚ: Ořechy obsahují hodně tuku, hodně vitamínu E a důležité minerály včetně hořčíku a selenu, a zato velmi málo sacharidů.

liskove_orechy

Lískové ořechy

 

Antioxidační účinky ořechů

Ořechy patří mezi účinné antioxidanty. Obsahují polyfenoly, které neutralizují volné radikály poškozující buňky, a účinně tak bojují s oxidačním stresem.

Velké množství volných radikálů může zvyšovat riziko vzniku onemocnění. Podle jedné studie jsou vlašské ořechy v boji s volnými radikály účinnější než ryby.

Výsledky další studie, které se zúčastnilo 13 lidí, potvrdily zvýšení hladiny polyfenolů a snížení oxidačního poškození ve srovnání s kontrolní skupinou.

Jiná studie zase zjistila, že 2 až 8 hodin po konzumaci pekanových ořechů dochází k poklesu hladiny “špatného” LDL cholesterolu o 26 až 33 %. Špatný cholesterol patří mezi rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění.

STRUČNĚ: Ořechy obsahují antioxidanty známe jako polyfenoly, které chrání buňky a snižují hladinu špatného cholesterolu.

vlassky_orech_zdroj_tuku

Vlašské ořechy

 

Ořechy jako podpora hubnutí

Přestože jsou ořechy považovány za vysoce kalorické potraviny, různé výzkumy potvrzují, že mají pozitivní vliv na hubnutí.

Jedná rozsáhlá studie hodnotila účinky středomořské stravy a zjistila přitom, že lidé, kterým byly do jídelníčku zařazeny ořechy, ztratili v pase zhruba 5 cm, cože je více než u kontrolní skupiny s olivovým olejem.

Z výsledku kontrolovaných studií vyplývá, že úbytek hmotnosti podporují například mandle a pistácie. V jedné konkrétní studii ženy pravidelně konzumující mandle zhubly třikrát více než ženy v kontrolní skupině, které mandle nejedly vůbec.

Je sice pravda, že ořechy obsahují hodně tuku. Výzkumy však ukazují, že tělo absorbuje pouze část z nich, Zbytek je vyloučený během trávicího procesu z těla ven. 28 g mandlí obsahuje až 170 kcal, tělo však vstřebá pouze 129 kalorií. Podobné je to u vlašských ořechů (o 21 % méně) a pistácií (o 5 %).

STUČNĚ: Ořechy podporují hubnutí, nikoliv přibírání na váze. Řada studií navíc dokazuje, že lidský organismus neabsorbuje všechny kalorie obsažené v ořeších.

mandle

Mandle

 

Ořechy a snížení hladiny cholesterolu a triglyceridů

Ořechy pozitivně ovlivňují hladinu cholesterolu a triglyceridů. Zejména pistácie snižují hladinu triglyceridů u lidí trpících nadváhou či obezitou a u lidí s diabetem. V jedné 12týdenní studii byla na konci hladina triglyceridů nižší o 33 % u obézních lidí konzumují pistácie oproti kontrolní skupině.

Tento pozitivní účinek způsobuje vysoký obsah mononenasycených a polynenasycených mastných kyselin. Mandle a lískové ořechy zvyšují hladinu “dobrého” HDL cholesterolu a zároveň snižují hladinu “špatného” LDL cholesterolu.

Studie zkoumající ženy s metabolickým syndromem zjistila, že každodenní konzumace porce 30 g směsi vlašských ořechů, arašídů a piniových ořechu po dobu 6 týdnů vedla ke snížení hladiny špatného cholesterolu. Hladina dobrého cholesterolu zůstala stejná.

Hladinu cholesterolu snižují také makadamové ořechy. Pravidelná konzumace těchto ořechů měla vliv na hladinu cholesterolu stejně jako dieta s nízkým obsahem tuku.

STRUČNĚ: Některé druhy ořechů snižují hladinu špatného LDL cholesterolu a zvyšují hladinu dobrého HDL cholesterolu.

piniove_orisky

Piniové oříšky

 

Účinek ořechů pro lidi s metabolickým syndromem a diabetem 2. typu

Diabetes 2. typu je běžné onemocnění postihující stovky milionů lidí na celém světě. Metabolickým syndrom označuje skupinu rizikových faktorů, které zvyšují riziko srdečně-cévních onemocnění, mrtvice a opět diabetu 2. typu. Mezi metabolickým syndromem a diabetem je prokazatelné propojení.

Ořechy jsou jednou z nejlepších potravin, které mají na lidi trpící diabetem 2. typu či metabolickým syndromem pozitivní vliv. Důvodem je nižší obsah sacharidů, díky čemuž nevyvolávají zvýšení hladiny cukru v krvi.

Je proto vhodné nahradit potraviny s vyšším obsahem sacharidů právě ořechy. To by mělo vést ke snížení hladiny cukru. Podle řady studií pravidelná konzumace ořechů snižuje oxidační stres, krevní tlak a další příznaky u lidí s diabetem a metabolickým syndromem.

Ve 12týdenní kontrolované studii zaznamenali lidé trpící metabolickým syndromem, kteří jedli dvakrát denně 25 gramů pistácií snížení krevního cukru o 9 % oproti kontrolní skupině. Některé studie však přínos konzumace ořechů u lidí s metabolickým syndromem vůbec neprokázaly.

STRUČNĚ: Některé studie zjistily, že pravidelná konzumace ořechu má vliv na snížení hladiny cukru a krevního tlaku a zlepšení některých dalších zdravotních ukazatelů u lidí s diabetem 2. typu a metabolickým syndromem.

pistacie

Pistácie

 

Ořechy zmírňují záněty

Ořechy jsou známé i pro silné protizánětlivé účinky. Zánět je způsob, s jehož pomocí se tělo brání před bakteriemi, zraněními a dalšími škodlivými patogeny. Dlouhodobý nebo dokonce chronický zánět může poškozovat tělesné orgány a zvyšovat tak riziko vzniku onemocnění. Pravidelnou konzumací ořechů lze snížit záněty a podpořit tak zdravé stárnutí.

Ve studii o středomořské výživě zaznamenali účastníci, jejichž strava obsahovala ořechy, snížení zánětlivých projevů o 35 % v případě C-reaktivního proteinu (CRP) a o 90 % u interleukinu 6 (IL-6).

Některé ořechy (např. pistácie, mandle, para ořechy a vlašské ořechy) zmírňují zánětlivé projevy u zdravých lidí i u lidí, kteří trpí vážným onemocněním jako diabetes či onemocnění ledvin.

Jedna studie se zaměřila na spojení konzumace mandlí a zánětlivých projevů. Snížení zánětů bylo nižší, ale nijak výrazně.

STRUČNĚ: Různé studie a výzkumy naznačují, že pravidelná konzumace ořechů snižuje záněty (hlavně u lidí s diabetem), onemocnění ledvin a další vážné nemoci.

paraorechy_a_magnesium

Paraořechy

 

Prospěšná vláknina v ořeších

Vláknina je velmi důležitá pro správné trávení. Lidský organismus ji nedokáže strávit na rozdíl od bakterií žijících v tlustém střevě. Vláknina v podstatě funguje jako prebiotikum a potrava pro zdraví prospěšné střevní bakterie, které vlákninu přeměňují v mastné kyseliny s krátkým řetězcem (SCFA). Ty kyseliny zlepšují zdraví střev, prospívají trávení a zároveň snižují riziko vzniku diabetu a obezity.

Jídlo obsahující vlákninu zasytí více, takže toho méně sníte a přijmete tak méně kalorií. Jedna studie naznačila, že zvýšení příjmu vlákniny z 18 na 36 gramů vede k nižšímu příjmu až o 130 kcal.

 

Ořechy s nejvyšším obsahem vlákniny na 100 g:

  • Mandle: 3,5 g
  • Pistácie: 2,9 g
  • Lískové ořechy: 2,9 g
  • Ořechy: 2,9 g
  • Arašídy: 2,6 g
  • Makadamové ořechy: 2,4 g
  • Brazilské ořechy: 2,1 g

STRUČNĚ: Ořechy jsou skvělým zdrojem vlákniny, která zasytí a má pozitivní vliv na zdraví střev a trávící systém.

makadamove_orechy

Makadamové ořechy

 

Menší riziko srdečního infarktu a mrtvice díky ořechům

Ořechy jsou také dobré pro srdce a cévy. Řada studií naznačuje, že ořechy snižují riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění, protože snižují hladinu špatného LDL cholesterolu, zlepšují funkci tepen a zmírňují záněty.

Některé studie přišly na to, že největším rizikem pro vznik srdečních onemocnění jsou malé a husté LDL částice než velké LDL částice. Studie o středomořské výživě zjistila, že lidé konzumující ořechy měli větší množství velkých LDL částic než malých. Zároveň měli vyšší hladinu dobrého HDL cholesterolu.

V jiné studii byli lidé s normálním a vysokým cholesterolem rozděleni do dvou skupin. Jedna konzumovala olivový olej a druhá potraviny s vyšším obsahem tuku včetně ořechů. U druhé skupiny došlo k většímu zlepšení funkce tepen a snížení triglyceridů než u skupiny první a to bez ohledu na počáteční hladinu cholesterolu.

STRUČNĚ: Ořechy snižují riziko vzniku infarktu a mrtvice. Zároveň zvyšují množství velkých LDL částic a hladinu dobrého HDL cholesterolu. Ořechy také zlepšují funkci tepen.

kesu_orechy

Kešu ořechy

 

Co přesně jsou ořechy?

Jako ořechy označujeme plody a semena, které se jedí samostatně, používají se při přípravě jídel a při vaření. Ořechy jsou známé pro vysoký obsah cenných látek, ale i tuku a celkového množství kalorií.

Ořechy tvoří tvrdá, nepoživatelná slupka (obal) ukrývající jádro, které se jí. Dostat do pod slupku k chutnému jádru je občas pořádný oříšek. Chcete-li si usnadnit práci, kupte si již oloupané oříšky připravené k jídlu.

 

 

Seznam nejoblíbenějších a nejzdravějších ořechů:

  • mandle
  • kešu
  • brazilské ořechy
  • lískové ořechy
  • makadamové ořechy
  • piniové ořechy
  • vlašské ořechy
  • pistácie
  • para ořechy

Mezi ořechy nejsou řazeny burské ořechy neboli arašídy, které jsou ve skutečnosti luštěniny stejně jako fazole a hrášek. S ořechy je však úzce spojuje podobný vzhled, chuť, ale i podobný výživový profil.

STRUČNĚ: Ořechy jsou jedlá jádra obsahující hodně tuku v uzavřené skořápce (slupce). Jedí se jako výživná svačina nebo se hodně používají ve vaření (např. originální bazalkové pesto obsahuje piniové ořechy).

 

Ořechy jako delikátní, univerzální a dostupné suroviny

Přesně takové jsou ořechy. Chutnají skvěle a koupit je můžete v podstatě kdekoliv. Kromě samostatných oříšků si můžete vychutnat celou řadu chutných a zdravých výrobků vyrobených z ořechů. Hodně oblíbené je například oříškové máslo nebo ořechový nápoj (např. mandlové mléko).

Obecně je zdravější jíst ořechy syrové. Pokud je předem namočíte, stanou se výživnější a lépe stravitelnější. Ořechy také můžete opražit na sucho na pánvi nebo v troubě při teplotě 160 až 175 °C po dobu 15 až 30 minut. Méně zdravé jsou ořechy solené nebo pečené v rostlinných a semnných olejích.

Ořechy nevyžadují žádnou zvláštní péči. Lze je uchovávat při pokojové teplotě a mít je po ruce jako zdravou svačinku, ať už pracujete nebo cestujete. Na delší dobu je ideální lednice nebo mrazák. Nižší teplota je drží déle čerstvé.

STRUČNĚ: Ořechy můžete jíst celé, sekané i v podobě ořechového másla či mléka. Jsou zdravé syrové i pražené. Uchovávat je můžete při pokojové teplotě v lednici pro delší trvanlivost.

 

Sečteno a podtrženo - ořechy ve vhodném množství jsou zdraví prospěšné

Pravidelná konzumace různých druhů ořechů prokazatelně zlepšuje zdraví. Ořechy snižují hladinu cholesterolu a triglyceridů, riziko vzniku diabetu i srdečně-cévních onemocnění.

Ořechy lze považovat za výživný přírodní lék, který obsahuje zdravé tuky, vlákninu, vítamíny, minerály a další důležité látky. Proto jsou ořechy důležitou součástí každé zdravé, pestré a vyvážené stravy.

Jarní únava - příznaky, které vás trápí, babské rady, léčba a prevence před únavou v budoucnu

Jarní únava - příznaky, které vás trápí, babské rady, léčba a prevence před únavou v budoucnu

Možná se vám to zdá jako paradox, ale faktem je, že se s příchodem jara mnozí z nás cítí unavení, malátní a bez energie.

Je to vůbec možné? Ano, přichází na vás jarní únava. Jaké jsou její příčiny a jak se naopak nabít?

RYCHLÉ VIDEO: Jak zatočit s jarní únavou?
 

 

Co je jarní únava?

Jarní únava je spojena s biorytmy, které nás výrazně ovlivňují. Organismus totiž ze zásady vyžaduje pravidelnost. Biorytmus je vlastně rytmické střídání intenzity a charakteru životních procesů organismu.

Velkými změnami tělo trpí. A přechod ze zimy do jara, změna teplot, změna času, to vše přispívá k chaosu, který naše tělo na jaře pociťuje. To vše vede nejen k únavě a oslabení, ale může vyústit dokonce i v deprese, rychlejšímu stárnutí buněk nebo k riziku srdečně-cévních onemocnění.

Stejně tak, jako jsme řešili zimní únavu, je potřeba se jarní únavě správně postavit anebo rovnou vyvarovat.

"Po proběhlé zimě je náš organismus vyčerpán a unaven stresem a nemocemi. V zimě se více lidí pohybuje v uzavřených prostorech a tak se zvyšuje pravděpodobnost přenosu infekčních nemocí formou kapénkové infekce. Zvyšuje se produkce smogu, která má za následek vyšší podíl kyslíkových radikálů v našem okolí. Tyto látky pak ještě více zatěžkávají náš organismus oslabený stresem a zvyšují náchylnost k infekci. Svoji roli hraje i menší podíl ovoce a zeleniny v našem jídelníčku. Toto vše klade velké nároky na naše tělo, které často musí maximálně využívat rezervy energie i imunitní systém," uvádí portál CelostníMedicína.cz

 

Na jaře myslete na prevenci před únavou

Důležité jsou v tuhle chvíli vitamíny a všechny potřebné látky, které tělo postrádá. Také není od věci celý organismus pořádně pročistit, čímž metabolismus nakopnete a získáte tak mnohem více energie.

Jak na to? Vyzkoušejte zelenou směs 5 superpotravin Blendea SUPERGREENS v biokvalitě. Dopřejte si každý den skleničku vody s jednou odměrkou Blendey a brzy můžete pozorovat výsledky.

Energii vám nejlépe dodají zelený ječmen a mladá pšenice. Zelený ječmen obsahuje kromě jiného chlorofyl, který zlepšuje a napomáhá přenosu kyslíku z plic přes krevní řečiště všude tam, kde je to v těle potřeba. Tím nám dodává více energie.

Mladá pšenice obsahuje vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B8, B12, C, E, K, betakaroten, enzymy, spoustu minerálů jako hořčík, draslík, jod, selen, vápník, zinek, železo a další, které napomáhají obnově buněčného metabolismu, regeneraci organismu a dodávají tělu energii.

.
 

Příčiny jarní únavy

I když nejde o nemoc, lékaři jsou s těmito problémy velmi dobře obeznámeni.

"Organismus se přizpůsobuje změnám počasí a stále se prodlužujícím denním hodinám. Změny rytmu těla a rostoucí množství slunečního světla způsobují hormonální změny v těle. Ti, kteří toto pociťují, mluví o příznacích jarní únavy.

Ale máme dobrou zprávu: tato ztráta formy potrvá jen několik týdnů - a pak se vám podaří konečně přepnout na plnou rychlost! Je důležité dávat tělu na jaře to, co mu chybí během zimy: slunce, čerstvý vzduch a dietu bohatou na vitamíny," portál medi.de

Přitom únava není nic neobvyklého a setkáváme se s ní téměř všichni a velmi často. Kromě klasické jarní únavy nás totiž může potrápit i běžná únava po dlouhém a náročném pracovním dnu. Co se tehdy přesně děje v našem těle? To odkrývá web cpzp.cz, který také píše o jarní únavě:

"Kolísá hladina cukru v krvi, což je prakticky prvním příznakem u každé osoby. Další problémy se mohou u různých lidí lišit. Pokud je únava hodně veliká, často člověka bolí hlava, klouby i svaly. Projevuje se to i na kvalitě chůze.

To má samozřejmě za následek nechuť k pohybu. Taktéž může dojít k mentálním změnám - člověk začne být zmatený. Někdy se také objevují různé projevy alergie, přecitlivělost na světlo a zvuk, ale také na teplotu, a to jak nízkou, tak vysokou.

Délka práce, po níž se cítíme unaveni, se u každého z nás liší. Různí se také náročnost unavujícího výkonu. Pro někoho je při vzniku únavy zásadní vliv počasí a jeho rychlých změn," cpzp.cz

Nejlepší radou je v tomto případě jarní detox, neboli očista těla, která nás zbaví veškerých toxinů a dalších škodlivých látek, které akorát zpomalují náš organismus. Podívejte se i na speciální detoxikační jídelníček, který vám dodá energii do jarních dnů.

detoxikace_proti_jarni_unave
 

Cítíte-li se vyčerpaní, možná vám pomůže důkladná jarní očista těla

 

Co s jarní únavou? Odborníci radí:

  • Vyrazte na čerstvý vzduch. A to tak často, jak jen to je možné. Z denního světla totiž načerpáte hormon serotonin, který je vázán na naši dobrou náladu, je také známý jako šťastný hormon. Naopak inhibujeme produkci melatoninu, což je hormon spánkový. Vztáhněte své končetiny vysoko ke slunci a načerpejte jeho energii a teplo.
  • A pokud potřebuje povzbudit okamžitě, dejte si jednoduše sprchu. Střídání teplých a studených proudů vody v dopoledních hodinách stimuluje krevní oběh a zajišťuje dobrý průtok krve v těle. Nejlepší je vždy zakončit sprchu studenou vodou.
  • Také se doporučuje návštěva finské sauny, římské parní lázně nebo šlapání studené vody, to vše jsou účinné způsoby, jak z těla přirozeně vyhnat zbytky zimní rozmrzelosti i jarní deprese.

 

Co dělat proti jarní únavě?

Bohužel, na únavu jako takovou jednotný lék neexistuje. Ale samozřejmě známe několik pomocníků, kteří umí zasáhnout. Nejlepším lékem je ovšem prevence, čili dodržování zdravé životosprávy, vyvážený jídelníček a také – nemálo důležitý kvalitní spánek.

 

Strava při jarní únavě

Jsi to, co jíš, říká se. Takže je jasné, že čím víc čerstvých potravin do těla dostanete, tím víc „čerstvě“ se také budete cítit. Zdravé jídlo je základem a zdrojem energie. Více se dozvíte na webu o zdraví medi.de:

"Dopřejte svému tělu dobroty zevnitř a soustřeďte se na konzumaci čerstvých, zdravých potravin. Tělo potřebuje tyto živiny pro mnoho metabolických procesů, které jsou na jaře aktivovány nejsilněji.

A navíc, dát si lehkou dietu rozdělenou do několika malých porcí denně usnadňuje tělu trávení a rychleji tak dosáhnete maximální rychlosti metabolismu. Můžete obohatit svou stravu saláty, ovocem a zeleninou. Ty obsahují důležité vitamíny, vlákniny a minerály, které tělo potřebuje, zejména při přechodu ze zimy na jaro."

Energii vám také dodá hořčík. Dopřejte si ho v jídle nebo jako doplněk stravy. Proč? Jaké jsou jeho účinky si přečtěte v našem článku, kde popisujeme 10 zdravotních benefitů nezbytného hořčíku.

.
.

A pokud si sami nevíte rady, vyzkoušejte aplikaci KalorickéTabulky.cz, kde si můžete zapisovat všechny své příjmy a výdaje a díky které pochopíte, jaké potraviny obsahují ty důležité živiny, které vás zase dostanou do kondice. Také se podívejte na náš megaseznam superpotravin, které vám taktéž pomůžou ke zdravému tělu plnému energie.

Dále vám mohu doporučit vyzkoušet přerušovaný půst. Co je to přerušovaný půst, jaké jsou jeho benefity a co všechno vám nakonec může tato „kúra“ přinést, to se dočtete v našem podrobném článku, který vznikl pod odborným dohledem Ing. Hany Střítecké, Ph.D.

potraviny_proti_jarni_unave

Čerstvé potraviny a zelené superpotraviny vám dodají potřebnou energii

 

Bylinky proti jarní únavě

S jarní únavou jde samozřejmě bojovat i přírodní cestou. Vyzkoušejte několik osvědčených bylinek, které vás nakopnou, anebo naopak zklidní stres třeba právě z vyčerpání a z toho, že najednou nic nestíháte.

  • Echinacea: Kromě toho, že zklidňuje, používá se také při nachlazení a na posílení imunitního systému. Má velmi dobré antivirové a antibakteriální účinky, a proto je považována za přírodní antibiotikum.
  • Ženšen: Potlačuje únavu, přispívá k vyvážení imunity, chrání před volnými radikály a podporuje zlepšení paměti a koncentrace.
  • Guarana: Nakopává, dodává energii a posiluje mysl. Pod značkou Blendea pro vás vyrábíme rostlinné kapsle se 100 % čistou guaranou v BIO kvalitě. Klikněte a prohlédněte si detaily.
  • Meduňka či levandule: Mají uklidňující účinek především na naši psychiku, levandule ale zklidňuje i pokožku, meduňka pomáhá na usínání.
  • Rozmarýna a oregano: Obě bylinky mají povzbuzující, osvěžující a prokrvující účinky.
  • Zázvor: Pomyslný všelék stačí každý den ráno vylouhovat ve skleničce horké vody a hned budete mít o něco víc energie.
.

CHRAŇTE SE: 9 okamžitých tipů, jak se letos bránit nachlazení a chřipce.

Babské rady, jak na jarní únavu

Oslaďte si život medem. Doporučuje se jíst jednu lžičku medu třikrát denně. Můžete také začít užívat mateří kašičku. Pokud se cítíte unaveni, napijte se něčeho, co obsahuje med.

TIP: Smíchejte jednu čajovou lžičku medu a čtvrtinu čajové lžičky soli a 300 ml horké vody. Tímto způsobem se cukr, který med obsahuje, velmi snadno vstřebá a poskytne vám okamžitě notnou dávku energie. Tento nápoj pijte tak často, jak je jen potřeba.

Jarní únava může také snížit vaši schopnost pracovat. Nakopněte se citronem: použijte šťávu ze 4 citronů a jeden stroužek česneku, který podrtíte najemno. Oboje smíchejte, přidejte 2 litry vařené vody, tento drink vložte do chladničky a nechte ho odstát 2 dny.

Než ho začnete užívat oslaďte si ho trochou medu. Následně vypijte čtvrtinu sklenice hodinku před snídaní. Tuto kúru vydržte užívat dva až tři týdny. Uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe. A nebojte se, „vůni“ česneku neutralizuje použitý citron.

Dále naše babičky radí: Pokud jste ztratili chuť a sílu do života, pijte odvar z růží a jeřabin.

 

Nepodceňujte ani péči o pleť, únavu jde vidět

Důležitou roli hraje také správná péče o pleť: dlouhodobě dodává pokožce vitální látky. V zimě je pokožka obzvláště napínána a zatížená kombinací suchého vzduchu způsobeného centrálním vytápěním a mrazivými venkovními teplotami. Kůže na jaře potřebuje dostatek hydratační péče, aby zůstala pružná a hedvábně hladká. A hlavně aby mohla dýchat.

 

Pokud jste unavení, odpočívejte

Tělo vám vždy samo napoví, co potřebuje. A pokud je to odpočinek, dopřejte si ho. Uvědomte si, že ne vždycky můžete stihnout úplně všechno, že ne vše je navíc nadmíru a životně důležité. Možná snad právě odpočinek.

"Překonávat jsme se museli vždy. Dříve ale to překonávání se souviselo s přežitím. V našem kulturním prostředí boj o přežití přestal být aktuální teprve pár desítek let nazpět a na to z evolučního hlediska v obecné rovině vývojově mozek a podvědomí společnosti zareaguje teprve za další desítky, možná i stovky let.

Stále dokola si racionálně vysvětlujte, že už nebojujete o život a že nežijete, abyste dřeli. Tak to dělám já. A snažím se připomínat si, jak asi budu svůj život hodnotit, až budu na jeho konci. Ještě moji prarodiče byli ryzí sedláci závislí na vývoji počasí, na tom, kolik sklidí, v jejich životě bylo velmi účelné dřít, velmi tvrdě pracovat a mít zásoby. Jejich nastavení žilo i ve mně, a tak racionálně sama sobě vysvětluji, že už takové nastavení nepotřebuji," vysvětluje MUDr. Adriana Chytilová

jarni_unava_a_spanek

Pokud jste unavení, odpočívejte. Není lepšího léku na jarní únavu než kvalitní spánek.

 

Může být únava projevem některých onemocnění?

"Všichni dobře víme, že zcela přirozená – byť velká – únava by měla po přerušení vyvolávající příčiny únavy při dostatečném uvolnění, odpočinku a kvalitním vyspání ustoupit během několika hodin až jednoho, dvou dnů.

Trvá-li však únava déle než několik dní, neodpovídá-li vynakládané námaze nebo je provázena dalšími příznaky, může být projevem onemocnění nebo poruchy organismu, a to již stojí za pozornost.

Pokud trvá únava déle než 6 měsíců, hovoříme o chronické únavě. Ta může nemocného trápit sama o sobě nebo se pojí s dalšími obtížemi, jako je zvýšení teploty, bolesti hlavy, kloubů, svalů, šlach a jejich úponů nebo také s poruchou spánku, paměti a koncentrace, apod. Taková chronická únava se stává součástí některého lépe či hůře definovaného únavového stavu nebo syndromu," uzavírá MUDr. Martin Nouza, CSc.

 

Low carb (nízkosacharidové) palačinky z kokosové mouky

Low carb (nízkosacharidové) palačinky z kokosové mouky

Neděle - lenivé ráno, rychlá, ale skvělá snídaně = PALAČINKY. Tentokrát low carb. S použitím kokosové mouky jsou ve své podobě i přirozeně bezlepkové.

 

Rychlé low carb palačinky z kokosové mouky

  • Doba přípravy: 20 minut
  • Náročnost: lehká
  • Množství 2 palačinky

 

Ingredience:

  • 50g  kokosové mouky
  • kokosový olej na vymaštění pánve
  • 2 dcl vody nebo mléka
  • 3 vejce
  • polovina odměrky Blendea vegan proteinu
low_carb_palacinky_recept
 
.

 

Postup:

Pokud nemáte doma kokosou mouku, zkuste to jaká já. Rozmixujte si strouhaný kokos. Do misky dáme vejce, které spojíme s moukou. Přidáme Vegan protein, spojíme a necháme 5 minut odstát. Poté smažíme dozlatova na lžiččce kokosového oleje.

nizkosacharidove_palacinky_recept
 

Zdravotní účinky použitých surovin:

  • Kokosová mouka má vysoký obsah vlákniny, bílkovin a zdravých tuků, je bez pšenice a jiných zrn. Obsahuje také málo cukru, stravitelných sacharidů a kalorií, má nízký glykemický index.
  • Kokosový olej je označován za zázrak ve skleničce. Kokosový olej má vysokou biologickou hodnotu, spoustu aktivních látek a vitaminů a výborné detoxikační účinky.
  • Blendea Vegan protein - přírodní rostlinný protein, který obsahuje rostlinné proteiny a superpotraviny. Regeneruje svaly, dodává energii, posiluje vlasy, nehty i pokožku.

NA VEGAN PROTEIN POSLOUCHÁME SAMOU CHVÁLU: Má neutrální nasládlou chuť, takže je perfektní do pečení.

Objednejte si ho jako součást vaší zdravé kuchyně a to i pokud právě nesportujete denně. Pro vaše zdraví to má veliký smysl :)

Klikněte na obrázek a poznejte všechny zdravotní účinky Vegan proteinu.

.
Alergie na pyl a další jarní alergeny. Jak se ubránit kýchání a slzení?

Alergie na pyl a další jarní alergeny. Jak se ubránit kýchání a slzení?

Mnozí se na jaro těší a vítají ho s otevřenou náručí. Alergici ale tak nadšení nejsou. Začíná jim období, kdy se musí mít neustále na pozoru. Jak poznáte, že máte klasickou jarní alergii, jako je třeba pylová alergie, jaké mai alergie příznaky, a hlavně, co proti alergii pomůže?

 

Alergie na jaře a její příznaky

Pokládáte si otázku, co je to vlastně ta jarní alergie? Portál Celostní medicína ji vysvětluje jako přehnanou reakci těla na látky, se kterými se běžně setkáváme. Nejčastěji je vyvolána pylem z kvetoucích rostlin. Pro ty, kdo trpí tzv. polinózou neboli alergií na pyly, pak jaro znamená rýmu, oteklé oči, kýchání a pocity svědění a pálení v nose i v krku. Alergici zkrátka poznají, že „jaro je ve vzduchu“.

 

Jak vzniká alergie?

Protože alergie je reakcí imunitního systému člověka na určitý alergen, obecně platí, že lidé se silnou imunitou se alergií nemusí bát. Alergeny se totiž vyskytují v podstatě neustále okolo nás. Pokud ale alergen pronikne do organismu oslabeného jedince, imunitní systém spustí odpověď – alergickou reakci.

Pylová zrna jsou pak nejčastějším alergenem. Dále to jsou také roztoči, plísně, zvířecí srst nebo včelí či vosí bodnutí.

Při alergických reakcích tělo odpovídá na alergen stejným způsobem, jakým by reagovalo na infekci parazita. Imunitní systém rozpoznává látku jako cizí a aktivuje armádu protilátek, aby eliminoval útočníka.

Protilátky se váží s alergenem a pak spouštějí buňky imunitního systému, aby uvolňovaly chemikálie, jako je histamin. Toto uvolnění histaminu způsobuje většinu příznaků alergie.

ČTĚTE TAKÉ: Co všechno vám může histamin způsobit v těle?

 

Jak se zbavit alergie na pyl?

Jedno řešení by tady bylo. Není u nás zatím nijak moc rozšířené, ale v zahraničí je poměrně oblíbené a účinné. Jde o alergenovou imunoterapii.

Alergenová imunoterapie je léčba, která může pomoci předcházet nebo minimalizovat alergické reakce. Je přizpůsobena každému pacientovi - je užitečná totiž pouze tehdy, kdy známe specifické spouštěče alergií. Tato léčba trvá až několik let.

Alergenová imunoterapie funguje na principu, kdy je tělo vystaveno určitým alergenům. Následně přestává vytvářet na tyto alergeny reagovat. Během týdnů a měsíců se postupně zvyšuje množství alergenu.

Tímto postupem se stimuluje odlišný typ imunitní reakce proti alergenu. Tento nový vzor imunitní reakce by měl nahradit dosavadní projevy a proměnit je na reakce méně obtěžující a méně časté.

 

Alergie na pyl aneb co všechno kvete na jaře?

Pokud máte alergii na pyl, často vás bude trápit i spousta vykvetlých bylin, stromů nebo trávy.

  • Z bylinek to v dubnu a květnu bude hlavně chmel, Devětsil, Řepka olejka, Smetánka lékařská nebo Tolice setá.
  • Z dřevin si dejte pozor hlavně na břízu, buk, habr, jalovec, jasan, javor, jilm, modřín, platan, šeřík, topol, švestku, třešeň, višeň a vrbu.
  • Trávy pak mají nejsilnější období mezi dubnem a červencem. Tady pozor na ovsík, srhu, rákos, sveřep, trojštět, troskut nebo třtinu.
TIP: Skvělým pomocníkem pro všechny pylové alergiky je stránka, kde najdete aktuální pylové zpravodajství včetně pylového kalendáře na celý rok.

pylova_alergie_co_kvete_na_jare

Dávejte si pozor na alergeny. Hlavně na jaře jsou všude okolo vás.

 

Jak poznám alergii na pyl? Nejčastějšími projevy pylové alergie:

  • Rýma: sliznice nosu jsou podrážděné, takže nos svědí a pálí. To vede k častému kýchání, tvorbě hlenu a rýmy, případně k natékání sliznice, kdy se vám špatně dýchá a máte pocit ucpaného nosu nebo cítíte tlak v dutinách.
  • Bolest hlavy: k té může docházet na základě často ucpaného nosu a namáhavého dýchání.
  • Svědění: svědí vás převážně v nose, v krku a ústech, můžete mít ale svědivou i pokožku těla.
  • Ekzémy: není výjimkou, že alergické svědění na těle vyústí v drobnou vyrážku, která se projevuje zarudnutím a svěděním. Může se objevit kdekoli po těle.
  • Zánět očí: alergici často na jaře trpí zánětem spojivek, protože alergeny dráždí oči, které si pak často mneme, čím dochází k slzení, začervenání a zhoršování celého stavu.

Pokud se ale opravdu jedná o pylovou alergii, to vám nejlépe zodpoví lékař, který udělá patřičná vyšetření. Nejčastěji probíhá návštěva lékaře tak, že se vás zeptá na vaši rodinnou anamnézu, vyšetří dech, udělá alergologický test na kůži (na předloktí), případně můžete podstoupit krevní testy.

 

Projevy alergie na pokožce

Když kůže svědí a pálí, pne anebo se na ní objeví vyrážka či ekzém, je nutné sáhnout po zklidňujících přípravcích. V těchto případech sáhněte po hydratačních dermo krémech. Celé tělo bez starostí promazávejte fyziologickým tělovým balzámem.

Pro atopickou a alergickou pokožku můžete také vyzkoušet takzvané bariérové krémy, které si hravě poradí s obnovou kožní bariéry. Při lokálních potížích vás zachrání třeba Fenistil nebo Bepanthen. 

projevy_alergie_na_pokozce

Pokožka je podrážděná, svědí, nebo dokonce bolí a každý dotek je velice nepříjemný

 

Tipy, jak pečovat o podrážděnou kůži na jaře

  • Nepoužívejte vysušující mýdla a levné sprchové gely, raději si pořiďte jemné mycí přípravky bez tenzidů, které narušují přirozený ochranný film pokožky.
  • Kůži pravidelně promazávejte vhodným krémem nebo tělovým mlékem, ideálně z lékárny.
  • Nezapomínejte na pitný režim, pokožka musí být hydratována i zevnitř.
  • Přidejte prospěšné doplňky stravy. Kolagen například snižuje ztrátu tekutin vypařováním. Vlhkost a hydrataci podporuje spirulina, která kůži zároveň chrání proti volným radikálům.
TIP: Spirulinu obsahuje i zelená směs superpotravin Blendea SUPERGREENS. Stačí jedna lžička denně smíchaná s vodou nebo s oblíbeným smoothie a uvidíte, že se budete cítit lépe. Podívejte se na podrobné účinky Blendey.  
.

 

Alergie a oční okolí

Při alergiích je naprosto běžné, že oči pálí, tím slzí a oční okolí pochopitelně trpí. Kůže okolo očí je velmi křehká a časté zásahy do očí rukou anebo otírání kapesníkem rozhodně očnímu okolí nesvědčí.

Proto by alergici neměli váhat použít zejména na jaře speciální oční krémy, které jsou právě pro takové situace vyvinuty. Sáhněte proto do regálů lékáren a zvolte takový krém, který je pro alergiky, zmírní případné otoky, osvěží a zklidní oční okolí a jemně, přesto důkladně pečuje o pleť. Vhodný je také oční gel-krém, který ochlazuje oční okolí, zklidňuje pocity pnutí a podráždění v oblasti očí.

TIP: Z Blendey SUPERGREENS si připravíte omlazující a zklidňující pleťovou masku pro upokojení podrážděné pokožky:

 

Alergie na slunce umí trápit celoročně

Může se stát, že vás na jaře nemine ani alergie na sluníčko. Byť to zní jako paradox, kdo by se po zimě netěšil na první slunečné dny? I přes veškeré nadšení si dejte na sluníčko pozor, může vám totiž způsobit solární ekzém.

O co jde? Několik hodin, ale i dní po slunění se vám na odhalených částech těla objeví červená krupička, pupínky nebo dokonce puchýřky. A ty ještě ke všemu pořádně svědí.

Pokud tomu chcete předejít, už při prvním kontaktu s jarním sluncem buďte vyzbrojeni opalovacími krémy s vysokou ochranou proti UVB i UVA záření. Doporučují se přípravky hypoalergenní s převahou minerálních filtrů. Alergici by téměř automaticky měli sahat po nejvyšších možných faktorech.

pylova_alergie

Alergie se může objevit nebo zmizet kdykoli během života

 

Nejčastější otázky ohledně alergií, a nejenom těch jarních

Je alergie dědičná?

V podstatě se dá říct, že ano. Dítě jednoho alergického rodiče má 33% pravděpodobnost, že se u něj později rozjede alergie. Pokud má dítko alergické rodiče oba, šance je až 70%.

Není to však tak, že zdědí veškeré alergie po rodičích. Spíše se stane to, že bude člověk k alergiím více náchylný. Poté stačí i drobnost, aby se alergie objevila ve vší síle.

Proto je potřeba dbát na stále čistý a čerstvý vzduch v místnostech, mít čistou domácnost a obecně se snažit okamžitě odstraňovat veškeré možné alergeny. Skvělým pomocníkem je v tomto případě čistička vzduchu.

 

Máme alergii doživotně?

Tahle otázka se bohužel nedá 100 % jasně zodpovědět. Mnoho lékařů se shoduje, že alergie může přijít i ustoupit v podstatě kdykoli během života.

Ano, dá se s ní bojovat a zmírnit řadu obtíží. Mohou ale nastat jiné, nové. Alergie a jejich projevy se mohou kombinovat a také není výjimkou, kdy vznikají alergie křížené.

Například z alergie na břízu vznikne v průběhu života alergie na ovoce či ořechy. Skvělým pomocníkem je pak pořádná očista - detoxikace těla, kterou je vhodné opakovat každý rok na jaře a na podzim.

 

Kdo je nejnáchylnější k alergiím?

Podle odborníků trpí u nás sezonními alergiemi na 15 % populace. Většinou se alergické reakce objeví v období od předškolního do asi dvacátého roku života, ale může vás postihnout v jakémkoli věku.

Rizikových vlivů pro rozvoj alergií je hned několik – genetické dispozice, věk matky při narození dítěte, kouření, intimní kontakty s domácími zvířaty v městských bytech, dlouhodobý pobyt ve znečištěném životním prostředí a podobně.

 

Existují volně prodejné léky na alergii?

Co dělat, když se vám alergie najednou objeví, projevy jsou nesnesitelné a vyrážka svědí a pálí? Vaše utrpení zmírní klasická antihistaminika prášek na alergii, který seženete běžně v lékárně i bez předpisu. Patří mezi ně třeba Zyrtec, Zodac, Zenaro nebo Analergin. Zajděte si pro ně do lékárny nebo objednejte z internetu.

 

Jak bojovat s pylovou alergií venku?

  • Když to půjde, na dlouhé procházky choďte spíše ráno anebo po dešti, kdy je vzduch čistější
  • Nejméně pylu je v lese, takže i tam by měly vést vaše kroky
  • Noste ven sluneční brýle, kterými budete chránit oči
  • Pokud jedete autem, a to hlavně v okolí např. řepkových polí, neotvírejte okýnka
  • Pro jistotu sebou mějte vždy nějaké antihistaminikum

 

Co jíst na jaře při alergiích?

V první řadě se doporučuje jíst více probiotických potravin a chránit si tak vnitřní mikroflóru.

Dále jezte potraviny, které obsahují přírodní antihistaminika či antioxidanty, jako jsou třeba borůvky, červené hrozny, křen, brokolice, kapusta, citrusy, kapary, meloun, rajčata, chilli papričky a pijte černý nebo kopřivový čaj. Dejte si také kuřecí vývar.

Jako přílohu se doporučuje podávat jáhly, rýži (i celozrnnou), kus-kus, bulgur nebo kukuřičnou polentu. Ovoce konzumujte spíše v menším množství, a pokud je možnost si ho nejprve tepelně upravit, udělejte to.

"Pokud máte astma nebo alergie, optimalizaci hladiny vitaminu D je naprosto zásadní. Ve skutečnosti výzkumy naznačují, že nedostatek vitaminu D může být primární příčinou astmatu. Mnoho lidí z zbytečně trpí, stačí se dozvědět o účincích vitaminu D.

Vitamin D je jeden z faktorů pozitivního ovlivňování imunitního systému. V těle se samovolně částečně tvoří během dopadání slunečných paprsků na pokožku. Doporučuji konzumovat i formy kvalitních doplňků stravy s obsahem vitaminu D a také navýšit příjem vitaminu K2," upozorňuje Martin Škába

.

 

Co naopak při alergiích nejíst?

Lékaři se shodují, že neexistuje žádný vztah mezi závažností pylové rýmy a potravinové alergie. Někdy je výskyt zkřížené reakce pyly–potraviny spojen s pylovou sezonou – někteří lidé nemohou jíst jablka v období květu bříz, ale mimo toto období nemají žádné potíže. Obecně ale platí rada, že byste neměli přetěžovat svá játra.

"Jednou ze zásad je nepřejídat se velkým množstvím živočišné stravy, která zatěžuje játra, překyseluje krev a snižuje výkonnost organismu.

Všeobecně těžce stravitelné nasycené tuky potřebují mnoho energie na metabolizování, což se následně projeví únavou a alergickými příznaky v období přemíry venkovního pylu," uzavírá Škába

DÁLE ČTĚTE: 9 mýtů a faktů o akné. Co prozradily dermatoložky?
Bezlepkový mrkvový chlebíček s ořechy a citronovou polevou

Bezlepkový mrkvový chlebíček s ořechy a citronovou polevou

Byla doba, kdy když někdo slyšel, že jde o moučník z mrkve, "preventivně" ani neochutnal. V poslední době je ale mrkváč ve všech různých podobách skoro v každé vitríně kavárny nebo bistra. Dnešní recept je na bezlepkový mrkvový chlebíček s citronovou polevou

 

Bezlepkový mrkvový chlebíček s ořechy

  • Doba přípravy: 15 minut příprava + 50 minut pečení
  • Náročnost: střední
  • Množství pro 5 osob

 

Ingredience na korpus:

  • 3 mrkve
  • 3 vejce
  • 250 ml vanilkového mléka
  • 150 g jáhlové mouky
  • 50 g třtinového cukru
  • 50 g vlašských ořechů
  • 1 lžička skořice
  • pětina odměrky Blendea Vegan proteinu
.

 

Postup přípravy korpusu: 

V jedné misce vyšleháme bílky do tuha. Do druhé misky nastouháme mrkev. Přidáme žloutky, ořechy a spojíme. Přilijeme mléko a přisypeme třtinový cukr.

Poté přidáme mouku smíchanou se skořicí, proteinem a macou. Vše společně smícháme a na závěr opatrně vmícháme vyšlehané bílky. Přendáme do formy na chlebíček. Pečeme při 180 stupních cca 50 minut. Na povrchu se nám udělá zlatavý povrch. Necháme vystydnout,

mrkvovy_chleb_testo
 

Ingredience na citronovou polevu:

  • 125 g tvarohu
  • 1/2 citronové šťávy a kůry
  • 5 lžic vody
  • 2 lžíce moučkového třtinového cukru

 

Postup přípravy:

Vše spolu v misce spojíme. Pokud by byla poleva příliš tuhá, přidáme ještě vodu. Vychladlý chlebíček polijeme polevou, ozdobíme ořechy a necháme ztuhnout.

mrkvovy_chlebicek_poleva
 

Zdravotní benefity použitých surovin:

  • Mrkev se v lidové medicíně používá při nervozitě, astmatu, kožním onemocnění, při jaterních chorobách, žloutenkách a střevních zánětech.
  • Vlašské ořechy jsou řazeny mezi nejlepší antioxidanty. Obsahují vitamin B, meď, zinek. Jejich pravidelná konzumace v menším množství snižuje rizika infarktu a hladinu cholesterolu v krvi.
  • Blendea Vegan protein - přírodní rostlinný protein, který obsahuje rostlinné proteiny a superpotraviny. Regeneruje svaly, dodává energii, posiluje vlasy, nehty i pokožku.
.

 

Zelený chia pudink s Blendeou SUPERGREENS

Zelený chia pudink s Blendeou SUPERGREENS

Vylézt po ránu z vyhřátých peřin někdy stojí opravdu hodně odhodlání. Vstávání však nemusí být jako za trest :) Poradíme vám, co dělat, abyste si zítřejší ráno skutečně vychutnali a dokonce se na něj i těšili.

Zeleným chia pudinkem s Blendeou můžete mile překvapit při víkendové snídani do postele nebo si jej třeba nachystat do uzavíratelné skleničky, v pondělí si trochu déle pospat a zblajznout ho v MHD cestou do práce. V uzavíratelné skleničce s ním spoustu parády uděláte i na výletech, kde výborně poslouží jako svačinka.

Je plný zdravých věcí a na rozdíl od přeslazených snídaňových cereálií vás skutečně nabije energií na celé dopoledne.

 

Zelený, vanilkovo-mandlový chia pudink s Blendeou

Budete potřebovat:

  • 5 lžiček chia semínek
  • 2/3 hrnku rostlinného mléka (mandlové nebo sójové)
  • 1/2 lžičky medu
  • 1/2 lžičky mandlového extraktu
  • 1/2 lžičky vanilkového extraktu
  • 1 PL Blendea SUPERGREENS

zeleny_chia_pudink_recept

Doplňte cenné živiny prémiovou směsí Blendea SUPERGREENS 

.

 

Postup:

Do misky přidejte všechny ingredience a dobře promíchejte. Přelijte do uzavíratelné skleněné nádobky a zakryjte. Na noc vložte do chladničky a podávejte ke snídani. Dozdobte ovocem.

chia_pudink_recept

Zelený chia pudink pro krásnější ráno potvrzuje, že co je zdravé, nemusí nutně být i nedobré :)

 

Zdravotní benefity použitých surovin: 

  • Chia semínka - Chia semínka obsahují 5x více vápníku než mléko.
  • Med - Tento silný antioxidant brání předčasnému stárnutí buněk a má antibakteriální účinky.
  • Blendea SUPERGREENS - Obsahuje dokonalý mix 5 zelených superpotravin. Zelený ječmen pro doplnění důležitých vitamínů a minerálních látek, mladou pšenici pro pomoc s hubnutím, spirulinu pro lepší imunitu, chlorellu na pročištění organismu a mátu peprnou pro psychickou pohodu.
.
Domácí pistáciová zmrzlina s Blendeou SUPERGREENS

Domácí pistáciová zmrzlina s Blendeou SUPERGREENS

Kdo by neměl rád zmrzku :) Jediná její nevýhoda je, že bývá přeslazená a ne zrovna zdravá. Dnes pro vás však mám recept pistáciovou zmrzlinu, která je jiná. Je ze samých zdravých věcí a navíc obohacená o Blendeu SUPERGREENS, která vaše tělo nabije důležitými vitamíny a minerály. Vyrobte si zdravou domácí zmrzlinu snadno a rychle kdykoli si budete chtít zamlsat bez výčitek.

  

Pistáciová zmrzlina s datlemi a Blendeou SUPERGREENS

Budete potřebovat:

  • 1 zralé avokádo
  • 200 ml rostlinného mléka (mandlové nebo sójové)
  • hrst nesolených pistácií
  • 3-4 datle nebo polévková lžíce javorového sirupu jako sladidlo
  • mandlový extrakt
  • 1 odměrka Blendea SUPERGREENS

pistaciova_zmrzlina_recept

Pozor, ať vám při pohledu na tuhle krásku nekápne slina až na tričko :)

.

 

Postup:

Smíchejte dohromady mléko, avokádo, pistácie, datle i mandlový extrakt a poté při vysokém výkonu umixujte dohladka. Přidejte Blendeu a dobře promíchejte.

Směs nalijte do nádoby a navrch přidejte nasekané pistácie, po vychladnutí vložte přes noc do mrazáku. Ráno směs vyndejte a nechte ji 10-15 minut povolit, dokud nebude dostatečně měkká. 

pistaciova_zmrzlina

Chcete prozradit tajemství? Chutná ještě líp, než vypadá. 

 

Zdravotní benefity použitých surovin:

.
Jak přesně vám Blendea SUPERGREENS pomůže napravit trávení a cítit se lépe?

Jak přesně vám Blendea SUPERGREENS pomůže napravit trávení a cítit se lépe?

SUPERGREENS je legendární nápoj – směs 4 zelených superpotravin, které nám pomáhají v opravdu širokém rozsahu. Není proto divu, že je SUPERGREENS naším dlouhodobým bestsellerem. Zamilovali jsme si ho nejen my, ale především vy. Proč je tak unikátní a jak to, že je jeho chuť tak jemná a bezkonkurenční? 

Nejčastější poruchy trávení a co je způsobuje

Mezi nejčastější poruchy trávení patří pálení žáhy, zácpa, nadýmání, bolesti břicha, průjem a zvracení. Tyto problémy může způsobovat:

  • Jídlo a pití, které vám prostě nedělá dobře (tučné, pálivé, příliš kávy) = průjem, nadýmání
  • Nedostatek pohybu, vlákniny a vody = zácpa
  • Staré a nevhodně skladované jídlo = infekce nebo otrava jídlem
  • Potravinová intolerance a alergie = trávicí potíže (nadýmání, křeče, průjem, pálení žáhy, zvracení), na které léčba nepomáhá
  • Závažnější diagnózy (například zánětlivé střevní onemocnění, infekce, nádor) = bolesti břicha, průjmy, dlouhodobé zvracení, neustálá únava, náhlý úbytek váhy, krev ve stolici
  • Spouštěčem některých trávicích problémů mohou být také psychické vlivy (stres nebo těžké životní období), hormonální změny, reflux, dráždivý tračník, některé léky i sedavé zaměstnání.

S běžnými problémy si můžete pomoci sami, vážnější vyřeší nutriční terapeutka a u těch nejnaléhavějších neodkládejte návštěvu lékaře.

Blendea SUPERGREENS řeší problémy spojené s trávením

  • Blendea SUPERGREENS může pomoci s průjmem, zácpou, pocitem těžkého žaludku, nadýmáním i plynatostí.
  • Zlepšuje průchod potravy zažívacím traktem.
  • Eliminuje hnilobné procesy, které vznikají například po konzumaci tučného masa.
  • Přispívá k lepšímu složení střevní mikroflóry i pravidelnému vyprazdňování.
  • Napomáhá také detoxikaci organismu a zdravému hubnutí.
  • Objednejte si ještě dnes a do 2 dnů je u vás doma, připravená ulevit vám a srovnat trávení.
.

VIDEORECENZE: Jak přesně SUPERGREENS pomohla našim zákaznicím?

 

6 dalších zásad pro lepší trávení

Pravidelně se hýbejte

Potíže s trávením mívá na svědomí nejčastěji nevyvážená strava a nedostatek pohybu. Protože pohyb stimuluje střevní stahy, k vyléčení trávicích problému postačí půl hodinka chůze denně, třeba cestou z práce.

Gastroenterologové (odborníci na trávicí trakt) doporučují hodinu po obědě nesedět u psacího stolu. Zkuste si vyřizování mimo kancelář naplánovat právě na tuto dobu.

Pijte dostatečné množství tekutin

Pijte alespoň 1,5 tekutin denně - nejlépe vodu a neslazené bylinkové čaje. Naučte se popíjet celý den, 30 minut před a po jídle však nepijte.

Problémy s trávením může způsobovat i pití kávy nebo sody. Pozor také na průjem způsobený kontaminovanou vodou při cestování.

Uvolněte se 

Stres a psychické napětí způsobuje žaludeční vředy, průjem a další trávicí problémy. Uvolnit se vám může pomoci sport, jóga, meditace, sauna nebo třeba oblíbený koníček.

Jezte zdravě

Důsledky nevyváženého stravování, přejídání i hladovění na sebe nikdy nenechají dlouho čekat. Projeví se nejčastěji problémy s trávením a nadbytečnými kily.

Nadbytečná konzumace sacharidů napomáhá kmenům bakterií přesunout se z tlustého do tenkého střeva. Tam potom komplikují vstřebávání živin. Zaměřte se na to, abyste přijímali živiny ve správném poměru - zjednodušeně, každý pokrm by měl obsahovat ⅓ sacharidů, ⅓ bílkovin a ⅓ tuků. Jezte také 25 - 30 g vlákniny denně.

Nehubněte nárazově a nebezpečně

Ženy se zase často trápí (většinou zcela zbytečně) nesmyslnými dietami, které pak ještě dlouho trápí i jejich zažívání a složení střevní mikroflóry. Pokud skutečně potřebujete zhubnout, neřiďte se (byť dobře míněnými) radami kamarádek a neodborných časopisů. Nechte si poradit raději od kvalifikovaného odborníka na výživu v kurzech hubnutí.

Spřátelte se se zeleninou

Zelenina je pro správný chod lidského těla zásadní. Všeho však s mírou. Pokud ji najednou začnete jíst přespříliš, potkat vás může nepříjemné nadýmání, větry a další problémy s trávením. Zeleninu si rozdělte na menší porce a ty jezte v průběhu celého dne - vždy po jídle.

INFOGRAFIKA: Průzkum zkušeností zákazníků užívajících Blendeu SUPERGREENS minimálně měsíc:

blendea_supergreens_a_traveni

 

Studie účinků Blendea SUPERGREENS

Účinnost Blendey SUPERGREENS potvrdil zákaznický průzkum z roku 2018 mezi 404 českými a slovenskými zákazníky. Zlepšení trávení zaznamenalo 48,3 % z nich. Obdobných výsledků dosahují i další zákazníci.

A co je zvlášť významné: Většina zákazníků by Blendeu doporučila dál.

Upozornění: Blendea SUPERGREENS nenahrazuje léčbu. Je to stále "jenom" doplněk ze zdravých zelených superpotravin. Je však prevencí a zlepšuje její efekt. Při závažných problémech její užívání nejprve konzultujte se svým lékařem.

Jak konkrétně Blendea SUPERGREENS podpoří vaše trávení?

  • Pomáhá udržovat zásadité pH a zabraňuje překyselení.
  • Zvyšuje počet zdraví prospěšných bakterií ve střevech.
  • Je přísunem důležitých látek pro pevné zdraví - je bohatá na důležité aminokyseliny, minerály a vitamíny.
  • Pozitivně ovlivňuje celý proces trávení.

Blendea SUPERGREENS je unikátní směsí 4 silných superpotravin (15 % chlorella, 20% spirulina, 30 % zelený ječmen a 30 % mladá pšenice). Neobsahuje žádnou chemii, lepek, cukr ani laktózu. Pro lepší chuť ji vylepšujeme pouze malým kouskem svěží máty (5 %)

.

Hlavní účinky jednotlivých složek SUPERGREENS na trávení

  • Chlorella - Bohatý zdroj vitamínů a minerálních látek, podpora zdravé střevní mikroflóry (zvyšuje počet prospěšných střevních bakterií, které pomáhají předcházet žaludečním nevolnostem i průjmům), pomoc při léčbě vředů, kolitidy, Crohnovy choroby, zácpy a divertikulózy, detoxikaci a zvyšování imunity.
  • Spirulina - Snižuje pocit hladu a pomáhá hubnout, detoxikuje, vytahuje a vstřebává do sebe těžké kovy uložené v lidském těle, posiluje imunitní systém i tvorbu probiotik a je příznivá pro metabolismus.
  • Mladý ječmen - Je účinný proti zácpě, čistí střeva, váže zplodiny trávení, snižuje kyselost vnitřního prostředí (pomáhá s překyselením žaludku a pálením žáhy), detoxikuje tělo, zlepšuje vyměšování i chuť k jídlu, reguluje trávení, ovlivňuje metabolismus, pomáhá v boji s nadváhou a je úlevou ulcerózní kolitidy, brání usazování nestrávených zbytků a pomáhá odplavovat nánosy potravy.
  • Zelená pšeniceZlepšuje trávicí funkci, snižuje závažnost ulcerózní kolitidy (neboli zánět tlustého střeva), dráždivého tračníku, refluxní choroby i bolest žaludku, zácpy a dalších zažívací problémů, je prevencí zácpy, zabíjí škodlivé bakterie v trávicím traktu, zbavuje tělo odpadu, nečistot, kovů a jiných toxinů, čistí střeva (eliminuje nadýmání, plynatost a bolest břicha).

blendea_supergreens_a_ostatni_doplnky

 

Proč je tolik důležitá BIO kvalita?

U zelených superpotravin je BIO kvalita obzvlášť důležitá. Proč tomu tak je? Chlorella, spirulina a další superfoods na sebe totiž vážou škodlivé látky a těžké kovy, které jsou pro tělo zátěží. Proto nám tolik ulevují. To je zároveň ale velkým rizikem během pěstování a zpracovávání. Se zelenými superpotravinami je třeba manipulovat velmi opatrně a udržovat je v naprosto organickém a čistém prostředí. Pokud by tomu tak nebylo, škodlivé látky by byly nabaleny ještě dříve, než se vůbec do našeho těla superfood dostane. A takto znehodnocené a toxické potraviny konzumovat nechceme.

Certifikát BIO kvality vám deklaruje, že jsou složky panensky čisté a vy se díky tomu nemusíte obávat jakýchkoliv toxických účinků.

Trávení není trápení :)

Většina našich zákazníků si pochvaluje, že jim Blendea SUPERGREENS srovnala trávení. Všechny recenze z našeho webu si můžete přečíst na tomto odkazu.

recenze Blendea zlepšení trávení recenze Blendea zlepšení trávení recenze Blendea zlepšení trávení recenze Blendea zlepšení trávení recenze Blendea zlepšení trávení recenze Blendea zlepšení trávení recenze Blendea zlepšení trávení recenze Blendea zlepšení trávení recenze Blendea zlepšení trávení

.
Yerba maté - účinky, rizika a kompletní nutriční profil

Yerba maté - účinky, rizika a kompletní nutriční profil

V podrobném profilu superpotraviny yerba maté zjistíte:

  • jak přesně vám yerba maté může zlepšit zdravotní stav a kondici
  • jaký je vliv yerba maté na hubnutí a vitalitu
  • jaký je kompletní výživový profil yerba maté
  • nežádoucí účinky a kdo by yerba maté užívat neměl

profil yerba maté

 

Čaj yerba maté s unikátním složením

yerba maté listy

Yerba maté je čaj se stimulačními účinky vyráběný z jihoamerického kvetoucího stromu. Listy se obvykle suší nad ohněm, drtí, poté zalévají horkou vodou a připravuje se z nich čaj.

Je výborným zdrojem kofeinu a bioaktivních sloučenin, jako je například quercetin a kyselina ursolová. Chemikálie obsažené v yerba maté stimulují mozek, srdce, svaly, výstelku krevních cév a další částí těla.

Yerba maté je zdravý čaj, který však není nutně zdravější než jiné rostlinné nápoje (jako je například káva). Má však unikátní složení živin. Yerba maté lidé užívají také v doplňcích stravy.

 

Důležité informace o yerba maté

  • Známý také jako: Ilex paraguariensis, Mate plant, St. Hilaire, Aquifoliaceae, cesmína paraguayská
  • Krajina původu: Jižní Amerika, Střední východ, Argentina, Paraguay, Brazílie, Bolívie, Chile, Afrika, Seychely, Havaj
  • Prodává se ve formě: čerstvý čaj, konzervovaný a lahvový čaj, pytlíkový čaj, sušené a drcené listy, prášek, tablety, kapsle, limonády
  • Dostupnost v ČR a SR– ano

yerba maté mapa

Yerba maté se nejčastěji pěstuje v těchto oblastech

 

Fakta o yerba maté

Věděli jste, že …

  • Čaj yerba maté se vyrábí obvykle z listů.
  • Yerba maté je tradičně popíjen z nádoby kalabasa podobné tykvi kovovou slámkou (tzv. bombilla), která má na spodním konci filtr proti drti listů. Sdílení této tradiční nádoby je údajně známkou přátelství a mezilidských vazeb.
  • Kalabasa se tradičně vyrábí z vydlabané tykve, v dnešní době se však vyrábí z nejrůznějších materiálů - dřeva, skla, rohů býků, keramiky a silikonu.
  • Yerba maté obsahuje koktejl xantinů (například kofein), saponiny (kyselina ursolová) a sloučeniny kyseliny skořicové (kyselina chlorogenová).
  • Můžete si čaj připravit také s mlékem - aniž by to negativně ovlivnilo účinky yerba maté.
  • Yerba maté je strom. Vyrůstá až do výšky 20 metrů. Má bílé květy a plodí červené ovoce.
  • Hlavní producenti i konzumenti čaje yerba maté pochází z Argentiny, Paraguaye a Brazílie.
  • Surové listy mají silnější účinky, než ty komerčně zpracovávané. Významné rozdíly jsou v hladinách kofeinu, theobrominu a saponinu. Kromě snižování bioaktivních látek může mít zpracovávání yerba maté i další negativní důsledky. Mohou při něm vznikat karcinogenní polyaromatické uhlovodíky (sloučeniny vzniklé zahříváním některých molekul).
  • Čaj yerba maté má výraznou, kouřovou a zemitou chuť. Narozdíl od čaje má nízký obsah taninu (který má svíravou, hořkou chuť). Chuť yerba maté je silná (jako například u kávy), nikoli však hořká.
  • V Uruguayi každý obyvatel ročně průměrně spotřebuje 10 kg yerba maté.

yerba maté listy květy plody

Yerba maté je stálezelený strom s bílými květy a červenými plody

 

Předpokládané účinky yerba maté

Pro objektivní posouzení zdravotních přínosů yerba maté je potřeba více vědeckých studií a důkazů. Potenciální účinky yerba maté, které potvrdily předběžné studie:

  • Potlačení chuti k jídlu, snižování tělesné hmotnosti, lepší spalování tuků a pomalejší vyprázdnění žaludku po jídle
  • Protizánětlivé a antioxidační vlastnosti
  • Snižování celkového cholesterolu (včetně "špatného" LDL) a srdečního tepu (ačkoli stimulanty tep obvykle zvyšují)
  • Pokles Apolipoproteinu B u pacientů s hyperlipidémií
  • Proti cukrovce a vysokému cholesterolu
  • Při infekci močových cest, kamenech v močovém měchýři a ledvinách
  • Mírný pokles hladiny glukózy v krvi a hladin HbA1c u lidí s cukrovkou typu II
  • Chrání srdce a kardiovaskulární systém, prevence srdečního selhání, pomoc s nepravidelným srdečním tepem a nízkým krevním tlakem
  • Energie a stimulace
  • Snížení sérových oxidačních parametrů a peroxidace lipidů
  • Zvýšení míry oxidace tuků, primárních antioxidačních enzymů (glutathion, kataláza a SOD) a "dobrého" HDL cholesterolu
  • Zhoustnutí kostní denzity, podpora slabých kostí (osteoporóza)
  • Může mírnit duševní a fyzickou únavu i syndrom chronické únavy
  • Zlepšení nálady a deprese
  • Projímadlo proti zácpě
  • Zpomaluje stárnutí
  • Detoxikace organismu
  • Při zadržování tekutin (je močopudný), bolestech hlavy, nízkému krevnímu tlaku a dalších zdravotních obtížích

sušené listy yerba maté

Čaj yerba maté je nejen stimulantem

 

Zdravotní využití yerba maté

Yerba maté je bohatým zdrojem antioxidantů a dalších nutričně významných složek

Yerba maté obsahuje několik užitečných živin pocházejících z rostlin (xantiny, saponiny a polyfenoly), které mají příznivý vliv na celkové zdraví. Má dokonce vyšší antioxidační sílu, než zelený čaj. Obsahuje navíc 7 z 9 esenciálních aminokyselin a téměř všechny důležité vitamíny a minerály.  Dá se však říci, že jejich množství je zanedbatelné.

 

Yerba maté vás může nakopnout energií a zlepšit soustředění

Yerba maté obsahuje méně kofeinu než káva, ale více než čaj. Může pomoci zvýšit energii, soustředění a potlačit únavu. Podporuje čilost jako káva - avšak bez negativních účinků.

UŽ JSTE ZKUSILI ZDRAVĚJŠÍ ALTERNATIVU KE KLASICKÉ KÁVĚ?

Blendea SUPERCOFFE spojuje kávy arabiku a robustu s medicinálními houbami a kořenem čekanky.

SUPERCOFFE posiluje imunitu a zlepšuje zažívání, skvěle chutná a pro tělo je prospěšnější, než klasické kávy.

.

 

Yerba maté může zlepšit fyzický výkon

Kofein je známý tím, že snižuje únavu, zlepšuje stahování svalů i sportovní výkon (až o 5 %). V jedné studii bylo dokázáno, že díky 1 g kapsli lístků yerba maté bylo během cvičení se střední intenzitou spáleno o 24 % více tuku.

VIDEO: Výroba yerba maté

 

Yerba maté jako ochrana před infekcemi

Yerba maté vás může ochránit před infekcemi z bakterií, parazitů a hub.

 

Yerba maté může pomoci zhubnout a zbavit se břišního tuku

Yerba maté může snižovat chuť k jídlu a množství tuku, zlepšit metabolismus i spalování tuku uloženého a tedy pomáhat při hubnutí.

 

Yerba maté pro podporu imunity

Yerba maté obsahuje saponiny (přírodní sloučeniny s protizánětlivými vlastnostmi) a malé množství vitamínu C, E, selenu a zinku (antioxidanty posilující imunitní systém a podporující zdraví).

yerba maté

Yerba maté má silnější antioxidační účinky, než zelený čaj

 

Yerba maté pro snížení cukru v krvi

Yerba maté může snižovat hladinu cukru v krvi i komplikace spojené s cukrovkou. Studie na zvířatech uvádí, že může dokonce i zlepšit signalizaci inzulínu. Může také snižovat tvorbu konečných produktů pokročilé glykace (AGE) podílejících se na vývoji a zhoršování mnoha nemocí.

 

Yerba maté může být prevencí srdečních onemocnění

Antioxidační sloučeniny z yerba maté (deriváty kofeoyl a polyfenoly) mohou chránit před srdečními chorobami a snižovat hladiny cholesterolu v krvi.

 

Nutriční hodnoty yerba maté

50 ml čaje yerba maté obsahuje zhruba tyto hodnoty (DDD = doporučená denní dávka):

Nutriční složky:
  • kalorií - 30
  • sacharidy - 6 g - 80 %
  • tuky - 0 g
  • bílkoviny - 1 g - 13 %
Vitamíny a minerály:
  • vitamín C - 5 % DDD
  • vápník - 4 % DDD
  • železo - 20 % DDD

 

Užívání yerba maté

Běžně se používají sušené drcené listy yerba maté. Nejčastěji se konzumují jako čaj, v tabletách či kapslích. Čaj se může pít teplý, studený i s různými příchutěmi. V posledních letech jsou u nás oblíbené i různé limonády s yerba maté.

Čerstvé listy se mohou také žvýkat. Vyrábí se z nich také pasty a nálevy.

yerba maté kalabasa bombilla

Yerba maté se tradičně pije z kalabasy kovovým brčkem bombillou

 

Dávkování yerba maté

V současné chvíli není dostatek vědeckých informací ke stanovení doporučené denní dávky yerba maté. Dávka se odvíjí od několika faktorů, jako je například věk a zdravotní stav konzumenta. Vždy dodržujte pokyny na štítcích výrobků a poraďte se s lékárníkem nebo vaším lékařem.

Je bezpečné vypít až 1,5 litru yerba maté denně. Toxicita se však neprokázala ani při vyšších dávkách.

  • Ve výzkumech byla obvykle použita dávka 330 ml 3x denně po dobu 60 dnů.
  • Denní dávka práškového yerba maté se pohybuje mezi 1000 - 1500 mg listů yerba maté.

yerba maté kalabasa

Yerba maté je nejpopulárnější jihoamerický nápoj. Oblíbený je po celém světě.

 

Nežádoucí účinky yerba maté

Yerba maté je pravděpodobně bezpečný pro většinu lidí, užívá li se krátkodobě a ústně. Kvůli obsahu kofeinu může způsobovat nespavost, nervozitu, neklid, žaludeční potíže, nevolnost, zvracení, zvýšenou srdeční a dechovou frekvenci, zvýšení krevního tlaku, bolesti hlavy, zvonění v uších, nepravidelný srdeční tep a další vedlejší účinky.

Horké nápoje obecně mohou zvyšovat riziko rakoviny jícnu. Yerba maté může být ve velkých dávkách a dlouhodobém užívání nebezpečný. Kromě rakoviny jícnu zvyšuje také riziko rakoviny ledvin, žaludku, močového měchýře, děložního čípku, prostaty, plic, hrtanu a laryngeálního ústrojí. Riziko je obzvlášť vysoké u lidí, kteří kouří nebo pijí alkohol. Konzumace yerba maté může zvyšovat také riziko nemoci jater.

Dietoložka Katherine Zeratsky, R.D., L.D:

"Pokud jste zdraví a dospělí, občasné pití yerba maté je pro vás pravděpodobně bezpečné.

Některé studie ale naznačují, že dlouhodobým pitím velkých množství yerba maté se vystavujete riziku některých typů rakoviny, jako je například rakovina úst, plic a jícnu. Pití velmi horkého čaje yerba maté (65 °C a více) je spojeno s vyšším rizikem vzniku rakoviny, než pití yerba maté nižších teplot."

 

Kdo by yerba maté užívat neměl?

Děti a yerba maté

Není potvrzeno, jestli je pro děti yerba maté bezpečný. Podávání yerba maté dětem se proto raději vyhněte.

 

Těhotné, kojící ženy a yerba maté

Není jisté, zda je užívání yerba maté bezpečné během těhotenství a kojení. Zvyšuje riziko vzniku rakoviny a není potvrzeno, zda se riziko nepřenáší také na vyvíjející se plod a mateřským mlékem na kojence. Problémem je také obsah kofeinu, který přes placentu vstupuje do krevního oběhu plodu a dítě může mít po narození abstinenční příznaky. Budoucím maminkám se doporučuje konzumovat maximálně 300 mg kofeinu denně (3 šálky čaje nebo kávy). Vysoké dávky kofeinu bývají spojovány s potratem, předčasným porodem a nízkou porodní hmotností. Při kojení může yerba maté způsobovat podrážděnost a zvýšené pohyby střev kojence.

 

Yerba maté a alkohol

Nadměrné pití alkoholu v kombinaci s dlouhodobým užíváním yerba maté znásobuje riziko vzniku rakoviny 3x až 7x.

 

Úzkostné poruchy a yerba maté

Kofein obsažený v yerba maté může zhoršovat stavy úzkosti.

 

Poruchy krvácení a yerba maté

Kofein může zpomalovat srážení krve. Yerba maté proto může zhoršovat problémy se srážením krve. U lidí tento účinek však zatím potvrzen nebyl.

 

Srdeční problémy a yerba maté

Kofein obsažený v yerba maté může zapříčinit nepravidelný srdeční tep. Pokud trpíte srdečním onemocněním, konzultujte užívání yerba maté nejdříve se svým lékařem.

 

Cukrovka a yerba maté

Kofein může ovlivnit to, jak pacient s cukrovkou zpracovává cukr. Může také komplikovat měření jeho hladiny v krvi. Příznaky nízké hladiny krevní cukru mohou být kvůli konzumaci yerba maté intenzivnější. To může usnadňovat schopnost lidí s diabetem nízkou hladinu detekovat a následně léčit. Kofein však může počet epizod s nízkou hladinou cukru zvyšovat. Pokud máte cukrovku, poraďte se nejdříve o užívání yerba maté s vaším lékařem.

 

Průjem a yerba maté

Kofein obsažený v yerba maté (zvláště ve větších množstvích) může průjem zhoršovat.

 

Yerba maté a glaukom

Kofein v yerbě maté během 30 minut zvyšuje tlak uvnitř očí. Tlak trvá zhruba 90 minut. Pokud máte zelený zákal, poraďte se o užívání yerba maté nejdříve s vaším lékařem.

produkce yerba maté

Listy yerba maté se nejčastěji suší a vyrábí se z nich tradiční čaj

 

Lidé s vysokým krevním tlakem a yerba maté

Pokud máte vysoký krevní tlak, yerba maté vám ho může ještě navýšit. 250 g kofeinu tlak zvýší i zdravým lidem. Pokud kofein užíváte dlouhodobě, ke zvýšení tlaku pravděpodobně nedojde.

 

Syndrom dráždivého tračníku a yerba maté

Kofein obsažený v yerba maté, zvláště užívaný ve velkém množství, může zhoršit průjem a příznaky dráždivého tračníku.

 

Slabé kosti (osteoporóza) a yerba maté

Ženy po menopauze, které denně pijí litr a více tradičního čaje yerba maté, mají podle studií hustší kosti. Kofein však mívá tendenci vyplavovat vápník z těla do moči, což může přispět k řídnutí kostí. Právě proto mnozí odborníci doporučují omezit příjem kofeinu na maximálně 300 mg denně (2 - 3 šálky yerba maté). Zařaďte do stravy také více potravin bohatých na vápník (nebo potravinové doplňky), abyste vápník doplnili.

Rizku slabých kostí jsou zvláště vystaveny ty ženy, které trpí dědičným onemocněním, kdy je pro jejich tělo těžké využívat vitamín D správně. Silné kosti vytváří právě vitamín D ve spojení s vápníkem. Tyto ženy by měly být obzvlášť opatrné a maximálně omezit příjem kofeinu z yerba maté i jiných zdrojů.

 

Kuřáci a yerba maté

Při kouření a dlouhodobém užívání yerba maté zvyšujete riziko rakoviny 3x až 7x.

 

S jakými léky yerba maté neužívat?

Kombinování těchto léků a látek s yerba maté (kofeinem obecně) se důsledně vyhněte:

  • stimulační léky a drogy (jako jsou například amfetaminy, kokain a efedrin)

Při kombinování těchto léků a látek s yerba maté (kofeinem obecně) buďte opatrní:

  • Adenosin (Adenocor) a Dipyridamol (Persantine) lékaři používají k provedení srdečního zátěžového testu. 24 hodin před zátěžovým testem nekonzumujte yerba maté ani jiné produkty s obsahem kofeinu
  • Antibiotika (chinolonová antibiotika) užívaná spolu s yerba maté (kofeinem obecně) můžou zvýšit riziko nežádoucích účinků, jako je například nervozita, bolest hlavy a zvýšení srdeční frekvence. Mezi antibiotika zpomalující rozklad kofeinu lidským tělem patří například ciprofloxacin (Cipro), enoxacin (Penetrex), norfloxacin (Chibroxin, Noroxin), sparfloxacin (Zagam), trovafloxacin (Trovan) a grepafloxacin (Raxar)
  • Cimetidine (Tagamet) může v kombinaci s yerba maté zvýšit pravděpodobnost vedlejších účinků (nervozita, bolest hlavy, zrychlení srdečního tepu a další)
  • Clozapin (Clozaril)
  • Disulfiram (Antabuse)
  • Estrogeny (Premarin, ethinylestradiol, estradiol a další)
  • Fluvoxamine (Luvox)
  • Lithium
  • Léky proti depresi (MAOI - fenelzin (Nardil), tranylcypromin (Parnate) a další)
  • Léky, které zpomalují krevní srážlivost (antikoagulanty a léky proti trombům - aspirin, clopidogrel (Plavix), diclofenac (Voltaren, Cataflam a další), ibuprofen (Advil, Motrin a další), naproxen (Anaprex, Naprosyn a další), dalteparin (Fragmin), enoxaparin (Lovenox), heparin, warfarin (Coumadin), atd.)
  • Nikotin
  • Pentobarbital (Nembutal)
  • Fenylpropanolamin
  • Riluzole (Rilutek)
  • Theofylin
  • Verapamil (Calan, Covera, Isoptin, Verelan)

Yerba maté (kofein obecně) ovlivňuje účinek těchto léků a látek jen zřídka. Přesto buďte opatrní:

  • Alkohol
  • Antikoncepce (ethinylestradiol a levonorgestrel (Triphasic), ethinylestradiol a norethisteron (Ortho-Novum 1/35, Ortho-Novum 7/7/7) a další)
  • Flukonazol (Diflucan)
  • Léky na diabetes (glimepirid (Amaryl), glyburid (DiaBeta, Glynase PresTab, Micronase), inzulin, pioglitazone (Actos), rosiglitazone Avandia), chlorpropamid (Diabinese), glipizid (Glucotrol), tolbutamid (Orinase) a další)
  • Mexiletine (Mexitil)
  • Terbinafin (Lamisil)

VIDEO: Produkce yerba maté

 

Yerba maté a FAQ - často kladené dotazy

Jak yerba maté chutná?

Chuť yerba maté je typicky výrazná, zemitá, kouřová a řízná. Existuje spousta značek a druhů přípravy, od kterých se chuť odvíjí. Na chuť je většinou třeba si zvyknout.

Kde yerba maté koupím?

Yerba maté u nás nejčastěji seženete ve formě čaje, sušených listů, čajových sáčků, doplňků stravy nebo jako limonádu. Je velmi oblíbený, narazíte na něj ve specializovaných obchodech (například zdravých výživách nebo s arabskými specialitami), supermarketech i v barech a čajovnách.

Obsahuje yerba maté lepek?

Nikoli. Yerba maté je přirozeně bezlepková potravina.

Mohu yerba maté užívat, pokud jsem těhotná nebo kojím?

Užívání yerba maté během kojení a těhotenství se nedoporučuje.

Jak se yerba maté čaj připravuje?

Yerba maté se tradičně servíruje v nádobě kalabasa (tzv. “tykev”) s kovovým brčkem, které má na spodním konci filtr. Do spodní třetiny (až do tří čtvrtin) kalabasy nasypte sušené lístky yerby maté a zalijte horkou vodou (70 - 80 °C, ne vařící). Pokud kalabasu nemáte, můžete yerba maté připravit ve french pressu. Často se podává s karamelem, cukrem, citronovou či limetkovou šťávou, ovocným džusem nebo mlékem. Horkou vodou ho můžete zalít před přidáním nových lístků několikrát. Může se připravovat s horkou i studenou vodou.

Pije se čaj yerba maté teplý, nebo studený?

Tradičně se yerba maté pije teplý. Zejména v oblastech s teplejším podnebím se pije i studený.

Můžu yerba maté kombinovat s nikotinem a alkoholem?

Dlouhodobé užívání yerba maté v kombinaci s nadměrnou konzumací alkoholu a kouřením zvyšuje riziko rakoviny až 7x.

Mohou pít yerba maté děti?

Neexistuje dostatek vědeckých důkazů pro potvrzení nebo vyvrácení toho, zda li je yerba maté pro děti bezpečný. Raději jim ho proto nedávejte.

Je čaj yerba maté vhodný pro vegany?

Samotný čaj yerba maté je bez živočišných složek. Může se do něj však přidávat například mléko nebo med.

Jak mám yerba maté skladovat?

Sušené drcené listy yerba maté uchovávejte při teplotě do 25 °C v suchu, temnu a dobře uzavřeném obalu. Sušené drcené listy i sušené extrakty vám mohou při správném skladování vydržet až 2 roky.

.
RAW datlové kuličky s kakaem, oříšky a Blendeou

RAW datlové kuličky s kakaem, oříšky a Blendeou

Tento recept na datlové kuličky jsem začala dělat na Vánoce a od té doby jsem si ho oblíbila i přes celý rok. Je jednoduchý, nemusíte nic péct a obohatí vás o tolik potřebné živiny. Za půl hodinky je máte hotové.  

POZOR, sleva 10 % na celý nákup produktů Blendea se speciálním Týniným kódem "IGKristy". Kód zadejte přímo do políčka v objednávce.
.
.

 

RAW datlové kuličky s Blendeou SUPERGREENS

  • Doba přípravy: 30 minut
  • Náročnost: lehká
  • Množství: zhruba 10-15 kuliček (podle velikosti)
  • Na celý recept budete potřebovat vlastní ruce a mixér.

kristyna_volfova

 

Ingredience:

  • 8 větších datlí
  • 15 mandlí
  • 1/3 hrníčku ovesných vloček
  • 2 lžíce holandského kakaa
  • 2-3 lžíce kokosového oleje
  • na obalení: různé rozmixované oříšky, kokos apod.
  • 2-3 zarovnané odměrky Blendea SUPERGREENS

datlove_kulicky_recept

 

Postup:

  1. Na malé kousky si nakrájíme datle, potom zvlášť rozmixujeme ořechy a přidáme vločky, datle, rozehřátý olej, 2-3 odměrky Blendey a kakao. Všechno společně rozmixujeme a začneme tvarovat kuličky.
  2. Musíte je co nejvíc mačkat, aby vevnitř nebyl žádný vzduch - kuličky tak lépe drží. 
  3. Pokud by se vám trochu kuličky rozpadaly, přidejte víc oleje.
  4. Nakonec hotové kuličky obalte v připavené směsi ořechů, kokosu apod., vše je dle chuti.

raw_datlove_kulicky_recept

  

Jaké zdravotní benefity vidíš v dlouhodobém užívání Blendea SUPERGREENS?

Blendeu užívám už přes půl roku a beru ji každé ráno před jídlem. Zlepšilo se mi trávení a pleť. Také slouží jako dobrý srovnávač pH v těle.

 

Komu jsi ve svém okolí Blendeu doporučila a proč?

Jelikož se věnuji výživovému poradenství, Blendeu doporučuju všem klientům, když posílám hotový jídelníček. Na základě toho Blendeu doporučuju i svým přátelům a známým třeba ve fitku, kteří se po jídle často cítí těžce.

  

Kdo je tvojí IG foodblogerskou inspirací?

Největší inspirace, kterou mám už od svých začátků je určitě Péťa Elblová.

 

.
.