• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Afty v ústech, v krku a na jazyku – nejrychlejší léčba, 12 babských rad a prevence

Afty v ústech, v krku a na jazyku – nejrychlejší léčba, 12 babských rad a prevence

Afty v dutině ústní a na jazyku zřejmě znáte velice dobře a dobře tedy víte, jak jsou bolestivé a nepříjemné. Ihned zkuste těchto 12 babských rad, uleví se vám.

Afty, neboli orální kandidóza, je kvasinková infekce úst. Objeví se, když se vám v puse přemnoží houba Candida albicans. Candida je celosvětově nejčastější příčinou plísňových nemocí u lidí. U žen Candida způsobuje také vaginální mykózu, přenšeji vaginální kandidózu.

Je normální, že malé množství Candidy běžně žije ve vašich ústech. Když váš imunitní systém pracuje správně, prospěšné bakterie Candidu drží pod kontrolou. 

Afty jsou běžný zdravotní problém u dětí i dospělých. Nejčastěji se vyskytuje u kojenců a batolat, dále pak u starších lidí a lidí s oslabeným imunitním systémem. Rizikovou skupinou jsou také lidé s nedostatečnou zubní hygienou a protézami.

Běžné projevy aftů

Afty se projevují jako bílé nebo nažloutlé hrboly uvnitř tváří a na jazyku.

Infekce bývá typicky mírná. U lidí se slabým imunitním systémem se však může rozšířit do dalších částí těla a způsobit i vážné zdravotní problémy.

Pokud se u vás objeví afty, budete pro zbavení se kvasinek muset užívat antimykotika.

Některé nepříjemné příznaky se vám však může podařit zažehnat i pomocí našich 12 domácích tipů. Čtěte dále a zjistěte, jak afty léčit pomocí běžných surovin, z nich většinu máte určitě doma po ruce ve vaší spíži.

afty na jazyku
Nejčastěji se afty vyskytují na jazyku a vnitřní straně rtů a tváří

ČTĚTE: Kterak Blendea naší zákaznici Lucce nesnesitelné afty vyléčila.

Co na afty v puse? 12 instantních babských rad

Afty je potřeba začít léčit co nejdříve, aby se infekce nerozšířila. Lékaři na afty často předepisují antimykotika ve formě ústní vody, pilulek či pastilek. Lehčí případy mohou odeznít i samy.

Následující rady je ideální používat jako doplněk antimykotik pro rychlejší ústup příznaků infekce.

Vydezinfikujte ústa

Sůl má antiseptické, čistící a zklidňující vlastnosti. To z ní dělá běžnou domácí pomoc při mnoha ústních potížích. Vyplachování úst slanou vodou může afty zmírnit.

Také výplach úst jedlou sodou (sodium bicarbonate, hydrogenuhličitan sodný) může s léčbou aftů pomoci.

Ve studii z roku 2009 vědci zkoumali účinnost jedlé sody jako dezinfekčního prostředku proti Candidě albicans přilepené na akrylátové pryskyřici. Test měl simulovat každodenní dezinfekci zubních protéz.

Výzkumníci došli k závěru, že ačkoliv se nejedná o nejúčinnější formu dezinfekčního prostředku, je jedlá soda “životaschopnou alternativou”.

Jak na to?

  • ½ lžičky slané vody nebo jedlé sody rozpusťte v 1 hrnku teplé vody
  • propláchněte si roztokem několikrát ústa
  • solný roztok vyplivněte

Čistý bílý jogurt doplní prospěšnou mikroflóru

Probiotický jogurt obsahuje živé “hodné” kultury bakterií, které mohou s afty v puse pomoci.

Tyto kultury Candidu nezabíjí. Zastaví však její růst a mohou pomoci obnovit správnou harmonii mezi “hodnými” a “zlými” bakteriemi ve vašich ústech.

Jelikož je měkký, je jogurt také skvělým jídlem v případě, že se vám těžko polyká kvůli bolestivým lézím v ústech a krku.

Jak na to?

  • Při prvních příznacích aftů jogurt jezte několikrát denně.
  • Protože si Candida libuje v cukru, volte jogurty neslazené, ideálně bíle neochucené jogurty řeckého typu nebo kefíry.

Genciánová violeť (genciánka, genciálka)

Genciánová violeť je fialově zbarvené syntetické barvivo s antimykotickými vlastnostmi. Je běžnou domácí pomocí proti aftům.

Genciánovou violeť koupíte bez předpisu v lékárně či na internetu. Pozor ale na dlouhodobé užívání, může být zdraví škodlivé.

Jak na to?

  • Genciánovou violeť aplikujte na postiženou oblast vatovým tamponkem 2-3x denně nebo dle pokynů lékárníka.

Citronová šťáva tlumí plísňové bujení

Předpokládá se, že citronová šťáva má antiseptické a protiplísňové účinky, které mohou pomoci v boji proti houbě způsobující afty.

Studie z roku 2009 tvrdí, že citronová šťáva je na léčbu aftů u lidí s HIV účinnější než genciánová violeť. Protože však byla studie malá, je třeba více vědeckých důkazů.

Jak na to?

  • šťávu z ½ citronu přidejte do 1 hrnku teplé vody
  • směs vypijte nebo ji použijte jako výplach úst

Někteří lidé citronovu šťávu aplikují přímo na místa postižená afty, ale kyselý citron může způsobit pálení a podráždění.

Kurkuma tlumí záněty úst a krku

Kurkuma svou zářivou žlutou barvu získává z kurkuminu. Kurkumin je silná sloučenina s protizánětlivými schopnostmi.

Podle studie z roku 2010 může kurkumin afty léčit. Studie tvrdí, že kurkumin působí proti druhu kandidy albicans i těm ostatním – zvláště pak v kombinaci s piperinem.

Piperin je sloučenina, která se nachází v černém pepři a tělu pomáhá absorbovat kurkumin.

Hřebíčkový olej uleví od bolavých aftů

Lidé hřebíčkový olej jako lidovou medicínu na orální problémy používají už celá staletí. I v dnešním zubním lékařství se používá jako antiseptikum a prostředek na úlevu od bolesti.

Podle studie z roku 2005 na potkanech s potlačenou imunitou byla hlavní sloučenina hřebíčkového oleje (eugenol) při léčbě aftů v ústech stejně účinná jako antifungální látka nystatin (Mycostatin).

Pro potvrzení těchto účinků hřebíčkového oleje je stále zapotřebí dalšího výzkumu na lidech. Mohl by však skvěle fungovat jako doplněk vaší léčby.

Jak na to?

  • užijte hřebíčkový olej dle pokynů lékaře či výrobce
  • můžete si vyrobit také ústní hřebíčkovou vodu zalitím 1 lžičky celého hřebíčku vařící vodou a alespoň 5 minutovým louhováním
  • zbytky hřebíčku přeceďte
  • směs chvíli převalujte v ústech a poté vyplivněte

Hřebíček u někoho může vyvolat alergickou reakci či znecitlivění úst.

Oregánový olej proti mikrobům

Oregánový olej se používá k ochucení potravin. Má také antimikrobiální a protiplísňové vlastnosti.

Podle staršího výzkumu prováděného na myších a in vitro je oregánový olej účinný i proti Candidě albicans.

Jak na to?

  • do 1 hrnku vody přidejte 2 kapky oreganového oleje
  • směs chvíli převalujte v ústech a poté vyplivněte

Jablečný ocet proti nebezpečné stomatitidě

Lidé se zubními protézami mají vyšší riziko aftů. Špatně padnoucí nebo nedobře vyčištěné protézy jsou pro Candidu ideálním prostředím, ve kterém se jí velmi daří. Může vyvolat stav podobný aftům, zvaný dentální stomatitida.

Podle studie in vitro z roku 2015 má jablečný ocet protiplísňové vlastnosti a může tedy představovat dobrou léčebnou alternativu pro lidi s dentální stomatitidou.

Jak na to?

  • do 1 hrnku vody přidejte 1 čajovou lžičku raw, nefiltrovaného jablečného octa
  • směs převalujte v ústech nejméně 15 sekund a poté vyplivněte

Někteří odborníci na oblast zdraví doporučují proplach neředěným jablečným octem, to však může v ústech způsobit bolestivé pálení.

Vitamín C jako prevence dalších aftů

Vitamín C (neboli kyselina askorbová) je nezbytný pro správnou funkci imunitního systému. Dělá to tak, že podporuje produkci bílých krvinek, které vaše tělo pomáhají chránit před infekcí.

Těmto buňkám pomáhá fungovat efektivněji a chrání je před škodlivými molekulami.

Zdravý imunitní systém pomáhá obnovit rovnováhu vašeho těla. Pokud trpíte nedostatkem vitamínu C a zvýšíte jeho příjem, může vám to pomoci porazit infekci.

Zelené superpotraviny a afty

Naše zákaznice Lucie trpěla velice těžkými, bolestivými afty. Zkusila skoro vše, nic nepomáhalo. Pozitivní účinky mělo dle jejich slov až užívání směsi zelených superpotravin SUPERGREENS.

Dnes se konečně může zase usmívat, normálně jíst, pít a mluvit.

“Je mi moc líto, že jsem si SUPERGREENS neobjednala dřív, protože její účinky jsou opravdu skvělé. Bohužel jsem, ale chodila domu dost vyčerpaná a myslela jen na to, jak si lehnu a bolest zaspím. Na nějaký nákup a objednávku jsem tedy neměla ani pomyšlení,”

Správná ústní hygiena jako základ bezpečí

Jakmile se aftů zbavíte, riziko opakované nákazy můžete snížit správnými hygienickými technikami. Zuby a jazyk si čistěte 2x denně, zubní kartáček po nákaze afty vyměňte.

Ověřte si, zda vůbec čistíte zuby správně. Není žádná hanba se to kdykoliv dokonale naučit.

Afty v ústech a na jazyku – často kladené dotazy FAQ

Jak poznám, že mám afty?

Afty v puse téměř vždy vyvolávají určité příznaky, jejich projevy se však liší co do závažnosti tak délky trvání.

Běžné příznaky:

  • Vyvýšené bílé či nažloutlé léze (skvrny s hrbolky) připomínající tvaroh – na jazyku, vnitřních stranách tváří, dásních, patře, rtech a mandlích
  • mírné krvácení při poškrábání hrbolků
  • zarudnutí, pálení nebo bolest i celých úst
  • krvácení z úst
  • ztráta chuti
  • pachuť v ústech
  • suchá, popraskaná kůže v koutcích úst
  • pocit v ústech, jako byste je měli plná bavlny
  • potíže s jídlem a polykáním pokud se léze rozšíří do krku nebo jícnu
  • v ojedinělých případech mohou afty napadnout i váš jícen či způsobit kvasinkovou infekci v jiných částech těla

Kdy při aftech vyhledat lékařskou pomoc?

Pro většinu lidí nejsou afty vážným problémem. Pokud je však váš imunitní systém oslaben, můžou se afty rozšířit a stát systémovou infekcí. Afty mohou pokračovat vaší krví do srdce, mozku, očí a dalších částí vašeho těla. To může vyústit až k životu ohrožujícímu stavu zvaném septický šok.

Jestliže je váš imunitní systém slabý, kontaktujte svého lékaře hned při prvních příznacích aftů.

Jako afty má podobné příznaky leukoplakie a lichen planus. Nediagnostikujte se sami, zajděte radši k lékaři. Afty vám vyšetří váš praktický či zubní lékař.

Vzhledem k tomu, že některé z domácích tipů byly testovány pouze na zvířatech, nikoli lidech, poraďte se o nich nejprve se svým lékařem, než je vyzkoušíte.

Co dělat když má mé dítě afty v puse nebo na jazyku?

Kojené děti trpící afty mohou infekci rozšířit do prsa matky. Pokud kojíte a kolem bradavky se vám objeví začervenání nebo bolest, navštivte svého lékaře. Stejně tak, pokud máte podezření na afty u vašich dětí.

Mnoho domácích tipů není vhodné pro kojence a děti. Před jejich aplikací se poraďte s lékařem. 

Co na afty pomáhá?

12 babských rad na afty uvedených v tomto článku můžou mírnit příznaky, kvasinkovou infekci však nejspíše nevyléčí.

Domácí tipy jsou určeny k podpoře antimykotik při léčbě aftů, nikoli jejich nahrazení. Abyste se Candidy zbavili úplně, nejspíš antimykotika potřebovat budete. S afty vždy zajděte ke svému praktickému lékaři nebo zubaři.

4 triky chcete-li zabránit tomu, aby se kvasinky Candida usídlily ve vašich ústech nebo jiných částech těla:

  • Po každém použití kortikosteroidního inhalátoru si vypláchněte ústa.
  • Udržujte svou zubní protézu čistou.
  • Kontrolujte hladinu vašeho cukru v krvi, pokud máte cukrovku.
  • Pokud jste těhotná, lečte vaginální kvasinkové infekce okamžitě.

Co afty vyvolává?

  • Pokud snížíte počet prospěšných bakterií nebo zabijete některé buňky vašeho těla léky (například antibiotiky, chemoterapií, léky proti rakovině)
  • Oslabený imunitní systém (HIV a leukémie)
  • Cukrovka a vysoká hladina cukru v krvi

Jsou afty nakažlivé?

Pokud máte afty, můžete je na jiné lidi přenést například polibkem. Stát se může také to, že Candida z vašich úst přejde do jiné části těla někoho dalšího například při sexu, při porodu a kojení z matky na dítě (při kojení se afty mohou přenést i z dítěte na matku).

Pokud Candida přejde z jedné osoby na druhou, ne vždy způsobí afty či jinou kvasinkovou infekci. Candida je v našem prostředí totiž přirozená.

Jak lékař afty diagnostikuje?

Lékař afty diagnostikuje nejčastěji jednoduchým vyšetřením vašich úst. Někdy může diagnózu potvrdit biopsií postižené oblasti (setře vzorek z vašich úst a pošle jej do laboratoře).

Pokud má podezření na afty na jícnu, využije nejspíše výtěr z krku vatovým tamponem nebo endoskopii (prohlédne si vnitřek vašeho krku tenkou trubicí s kamerou).

Jaké léky doktoři na afty předepisují?

Afty se nejčastěji léčí těmito léky:

  • flukonazol (Diflucan)
  • clotrimazol (Mycelex Troche)
  • nystatin (Nystop, Nyata)
  • itrakonazol (Sporanox)
  • amfotericin (AmBisome, Fungizone)

Afty obvykle ustoupí během pár týdnů léčby. Někdy se však mohou zase vrátit.

U dospělých, kterým se afty stále vrací, lékař příčinu podrobně zjišťuje. U kojenců je naopak vcelku běžné, že se afty během jejich prvního roku života opakovaně vrací.

Pomůže mi na afty volně prodejný gel?

Na afty můžete sehnat také různé volně prodejné gely (například Mundisal), důrazně však doporučuji váš stav neprve konzultovat s vaším lékařem a postupovat dle jeho pokynů.

Jaké jsou rizikové faktory pro nákazu afty?

  • Afty nejčastěji trpí malé děti a starší lidé
  • Zdravotní problém způsobující sucho v ústech
  • Cukrovka, anémie, leukémie nebo HIV
  • Užívání antibiotik, kortikosteroidů, imunosupresiv nebo antikoncepce
  • Užívání léků na rakovinu (například chemoterapie a ozařování)
  • Kouření cigaret
  • Zubní protézy
  • Konzumace přemíry rafinovaných cukrů, sacharidů a mléčných produktů s vysokým obsahem laktózy
  • Vysoký příjem alkoholu
  • Oslabený imunitní systém
  • Přemíra stresu

Jaká je prevence aftů?

  • Jezte pestře a vyváženě, žijte zdravě a podporujte tak svůj imunitní systém.
  • Věnujte pozornost ústní hygieně: zuby si čistěte 2x denně, každý den používejte dentální nit a pravidelně navštěvujte svého zubaře.
  • Pokud máte chronicky sucho v ústech, konzultujte tento stav se svým  lékařem.
  • Pokud nosíte protézu, před spaním ji sundávejte, čistěte a dbejte na to, aby vám dobře seděla.
  • Pokud máte kortikosteroidový inhalátor, po použití si vyplachujte ústa nebo vyčistěte zuby.
  • Pokud máte cukrovku, bedlivě sledujte hladinu cukru ve vaší krvi.
  • Pokud máte kvasinkovou infekci, podstupte léčbu. Nákaza se může šířit po celém těle.

Co jíst při nákaze afty v puse?

V otázce jídelníčku a aftů je třeba více vědeckých výzkumů.

Z některých studií vyplývá, že konzumace probiotických doplňků stravy nebo potravin může růst Candidy regulovat. Objektivnost této informace zatím však zcela potvrzená není.

Někteří lidé věří, že omezení nebo úplné vyhýbání se některým jídlům může růst Candidy (a dalších kvasinkových infekcí) také omezit. Mezi tyto potraviny patří například rafinované sacharidy a cukry. Ani tato informace však není vědecky dostatečně potvrzena.

Růst Candidy podle některých lidí může omezit konzumace těchto potravin:

Další články o nemocech a zdravotních komplikacích

AFTY
BOLEST HLAVY
HISTAMINOVÁ INTOLERANCE
CHUDOKREVNOST (ANÉMIE)
CROHNOVA NEMOC
POPRASKANÉ KOUTKY
SYNDROM DRÁŽDIVÉHO TRAČNÍKU - IBS

Hlavní zdroje:

autor

Marta Svačinová

Psaní a přírodu jsem milovala vždy, k zájmu o aktivní zdravý styl života mě přivedlo až podlomené zdraví. Zjistila jsem, jaké zázraky se začnou dít, když tělu a duši namísto rozkazování začneme naslouchat. Nyní se snažím tyto 3 koníčky skloubit dohromady a zkušenosti s hledáním harmonie a spokojenosti sama se sebou předávat i mým čtenářům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek