Blog, Strana 36

Seznam 50+4 TOP superpotravin, které byste měli zařadit do svého jídelníčku

Seznam 50+4 TOP superpotravin, které byste měli zařadit do svého jídelníčku

O takzvaných superpotravinách jste už jistě slyšeli. Poslední dobou je tento výraz skloňován ve všech pádech a také jmenován mnoha jazyky. Co to ale ty superpotraviny jsou, co nám přinášejí, kde je najdeme a jak je využijeme?

Ačkoli neexistuje přesná definice nebo jasná kritéria, podle kterých se superpotraviny definují, můžeme je popsat asi takto: Superpotraviny jsou jedinečné potraviny nebo potravinové doplňky, které obsahují velké množství živin, vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek.

 

Jak využít superpotraviny v každodenním životě?

Všichni víme, že to, co jíme, má veliký vliv na to, jak se cítíme. Jen si to porovnejte - jak vám je, když si zajdete na večeři do fast foodu? Jste unavení, pomalí, bez energie. Když si ale dáte ovoce, zeleninu nebo jinou lehčí svačinku, je vám fajn. Máte ze sebe dobrý pocit a ještě se cítíte nabití energií a plní elánu. Je to tak?

seznam_superpotravin

Obchody nabízejí pestrou a čerstvou stravu. Neexistuje důvod stravovat se ve fastfoodech nebo nakupovat blafy a náhražky v podobě polotovarů.

Superpotraviny vám mohou pomoci dosáhnout pevnějšího zdraví, zpomalit stárnutí, předcházet chronickým onemocněním a zlepšit váš každodenní stav těla a vlastně i mysli. Tím, že se dobře cítíte fyzicky, bude pozitivně naladěna i vaše mysl.

V kombinaci s pravidelným cvičením a vyváženou stravou působí superpotraviny blahodárně na vaše tělo a pomohou vám při prevenci, k upevnění zdraví i při řešení konkrétních zdravotních problémů.

Podle amerického doktora Erica Madrida mají superpotraviny jasné místo v našem jídelníčku.

"V ideálním případě by se měl člověk zaměřit na stravu plnou ovoce a zeleniny. Přidání superpotravin do svého jídelníčku je součástí rovnice, která vám může pomoci při cestě ke zdraví i redukci váhy."

nejsilnejsi_superpotraviny

Čerstvé potraviny a superpotraviny snesou miliony kombinací a receptů. V kuchyni lze doslova kouzlit a nepotřebujete k tomu ani restaurace, ani donáškové služby.

 

Jaké potraviny řadíme mezi superpotraviny?

POZOR, TĚCHTO 5 ZELENÝCH SUPERPOTRAVIN JE NEJSILNĚJŠÍCH: Detoxikace organismu, podpora imunity, výživa celého těla, doplnění energie a mnohé další benefity. 

Směs zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS vzájemně násobí všechny zdravotní účinky použitých superpotravin. Přesně jak si vaše tělo přeje a potřebuje.

Všech 5 zelený superpotravin ve směsi jsou v BIO kvalitě se špetkou máty pro svěží chuť, kterou jiné zelené směsi nemají.

.

 

Mladá pšenice

Mladá pšenice je intenzivním životabudičem pro celý organismus. Aby byla co nejúčinnější, musí být čistě přírodní, pěstovaná v přísných podmínkách bez použití chemických hnojiv a musí být sklizená včas. 30 % mladé pšenice z Německa, kterou Blendea SUPERGREENS obsahuje, je v té nejvyšší kvalitě.

superpotravina_mlada_psenice

.

Spirulina

Je důležité, z jakého koutu světa spirulina pochází. Její původ má totiž vliv na to, jestli je opravdu přínosná pro naše zdraví. Má vysoký podíl bílkovin a aminokyselin, sacharidů, minerálů, vitamínů a enzymů. Významný je také obsah chlorofylu. Mimo jiné obsahuje také vysoký podíl vitamínu K, který podporuje srážení krve.

superpotravina_spirulina

.

 

Zelený ječmen

Zelený ječmen podporuje očistu těla od škodlivých látek, podporuje správné zažívání, snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, optimalizuje a udržuje zásadité pH a podporuje naši imunitu.

superpotravina_zeleny_jecmen

 

.

Chlorella

Chlorella pomáhá k detoxikaci organismu, zpomaluje stárnutí, je bohatým zdrojem bílkovin a vitamínů, pomáhá ke správnému trávení.

superpotravina_chlorella

 

.

Avokádo

Avokádo obsahuje množství kvalitních tuků, které pomáhají podporovat naše srdce, a také bojují proti kardiovaskulárním chorobám. ​

superpotravina_avokado

Banán

Obsahuje tři druhy přírodního cukru – cukrózu, fruktózu a glukózu kombinovanou s vlákninou. Zásobují nás energií na dlouhou dobu.

superpotravina_banan

Citrony

Citrony jsou obrovskou zásobárnou vitaminu C, B i A a jen 3 % sacharidů. Je zdrojem vápníku, draslíku, fosforu, hořčíku, železa, zinku a dalších.

superpotravina_citron

 

.
.
.

Jahody

Jahody jsou jedním z nejsilnějších antioxidantů. Obsahují až 90 % vody, nejsou tedy kalorické. Jsou bohaté na vitamin C, draslík, sodík, minerálů… Jahody přispívají k omlazení funkce centrálního nervového systému, ale i ke zpomalení stárnutí pleti.

superpotravina_jahody

Borůvky

I borůvky jsou důležitým antioxidantem. Čistí krev, dodávají životní energii a omlazují organismus i pleť. Pomáhají při průjmech a jiných střevních potížích, snižují hladinu cholesterolu a tuku v krvi, navíc zklidňují nervy.

superpotravina_boruvky

Jablko

Jablka obsahují ve vodě rozpustnou vlákninu, která pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Chrání naše tělo před Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou, stejně tak proti rakovině. Také snižují riziko cukrovky.

 

Chia semínka

Chia semínka obsahují hořčík, vápník, bílkoviny, vlákninu a dokážou nasáknout spoustu vody, takže hydratují tělo.

superpotravina_chia_seminka

 

Dýně

Ta vám pomáhá zbavit tělo toxinů a tuků, protože tuky se vážou na vlákninu. Je plná vitamínů, obsahuje kyselinu listovou, omega-3-mastné kyseliny, hořčík, draslík, vápník, měď, železo, zinek a fosfor. Je dobře stravitelná a při pravidelné konzumaci upravuje činnost střev.

superpotravina_dyne

.
.

 

Chilli

Chilli dokáže nakopnout a zrychlit metabolismus až o 23 %. Tím také rychleji spalujeme a odbouráváme nadbytečné tuky. Chilli papričky navíc obsahují bílkoviny. Chilli navíc obecně působí jako afrodiziakum.

superpotravina_chilli

 

Granátové jablko

​Granátové jablko čistí krev, zabraňuje tvorbě cévních usazenin, ale také pomáhá našemu žaludku i zažívání. Posiluje imunitu a brání nás proti nachlazení a jiným virům.

superpotravina_granatove_jablko

 

Hořká čokoláda

I ta působí jako afrodiziakum. Také pomáhá odbourávat stres, obsahuje mnoho antioxidantů, které tělu vyloženě prospívají. Mimo to také zlepšuje práci mozku, paměť i motoriku. Dbejte jen na to, abyste jedli kvalitní a minimálně 70% čokoládu.

superpotravina_horka_cokolada

 

Ananas

Ananas je skvělým pomocníkem při redukčních kúrách. Také se doporučuje jíst po velké fyzické námaze, abyste dočerpali energii. V neposlední řadě zpomaluje stárnutí a působí na nás dobře i “zvenku”.

superpotravina_ananas

 

Mango

Podobně je na tom i mango. Má blahodárné účinky nejen na náš organismus, ale i na naše tělo. Posiluje vlasy a nehty, imunitu a zlepšuje naše trávení.

superpotravina_mango

 

Špenát

Špenát má vysoký obsah železa, hořčíku, draslíku, vápníku a ano, dodává nám sílu. Podporuje krvetvorbu, čistí organismus i střeva. Působí navíc protizánětlivě.

superpotravina_spenat

.
.

 

Vlašské ořechy

Skvělý zdroj hořčíku, vápníku, zinku i zdravých tuků. Pomáhají nám udržet nervy na uzdě, posilují naše svaly, kosti, imunitu i celý organismus včetně funkce nervového systému.

superpotravina_vlassky_orech

 

Mandle

Mandle posilují imunitu, jsou účinnou prevencí proti osteoporóze, křečím v lýtkách… Upravují krevní tlak, snižují cholesterol, zahání pocit hladu a pomáhají tak redukovat hmotnost.

superpotravina_mandle

 

Meruňky

Meruňky bojují proti kardiovaskulárním chorobám, ale také proti astmatu. Jsou skvělým zdrojem vlákniny a bohatým zdrojem vitamínů. Posilují imunitu, bojují proti únavě a zlepšují naši náladu.

superpotravina_merunky

 

Fazole a čočka

Potraviny, které jsou bohaté na vlákninu, bílkoviny, škroby, vitamíny, vápník, železo a neobsahují tuky.

superpotravina_fazole

 

Hroznové víno

Hroznové víno je nejen výtečné na chuť, ale obsahuje množství vitaminů, snižuje hladinu cholesterolu, chrání před infarktem, uklidňuje nervy a odbourává stres. Obsahuje jen málo cukrů, je tedy vhodné i při dietách. Má močopudné účinky, takže lehce odvodňuje a zbavuje tělo například otoků.  ​

superpotravina_hroznove_vino

 

Kiwi

Kiwi obsahuje velké množství vitaminu C, podporuje látkovou výměnu, zpevňuje cévy a žíly, působí blahodárně na naše srdce a posiluje imunitní systém. Je skvělým antioxidantem a pomáhá nám zvládat stresové situace.

superpotravina_kiwi

 

Zázvor

Zázvor zahřívá náš organismus, posiluje imunitu a působí jako prevence proti nachlazení. Stejně tak pomáhá při zbavování se viróz, je skvělý i na bolest v krku. Nakopává náš organismus a také pomáhá zatočit s kocovinou.

superpotravina_zazvor

 

Pomeranče

Pomeranč obsahuje cukry, které tělo dobře vstřebá, takže je toto ovoce vhodné i pro diabetiky. Obsahuje velké množství vitaminu C, posiluje imunitu a bojuje s možným nachlazením.

superpotravina_pomeranc

 

Broskve

Broskve obsahují velké množství vody, takže hydratují tělo, a navíc díky pocitu sytosti pomáhají při redukci váhy. Pomáhají také řešit problémy s ledvinami.

superpotravina_broskve

 

Quinoa

Díky vysokému obsahu hořčíku a vitamínu B2 je quinoa skvělá na boj s migrénami. Navíc nám pomáhá snižovat krevní tlak a bojuje proti rakovině nebo cukrovce.

superpotravina_quinoa

 

Kapusta

Kapusta, to je balzám na naše zažívání. Je bohatá na vlákninu, a proto blahodárně působí na náš trávicí system a zažívání. Stejně tak bojuje se žaludečními obtížemi, problémy s játry nebo střevy. Obsahuje vitamin C, B, E, také draslík, vápník, hořčík, železo, fosfor, a kyselinu listovou.

superpotravina_kapusta

 

Papriky

Papriky jsou pro naše tělo prospěšné bez ohledu na to jakou mají barvu, i když ta svou roli hraje také. Všechny čerstvé plody obsahují vitamíny B a C a také dávku různých minerálů, jako vápník, draslík, železo a hořčík.

superpotravina_paprika

 

Řepa

Červená řepa zbavuje mozek jedovatých kovů, například hliníku. Je kvalitním zdrojem kyseliny listové, vitamínu C a zejména draslíku, který upravuje srdeční činnost, udržuje normální krevní tlak a napomáhá správné činnosti nervové soustavy. Poskytuje tělu křemík, který posiluje kosti, cévy i kůži.

superpotravina_cervena_repa

.

 

Mrkev

Mrkev je známá tím, že přispívá ke zdraví našich očí. Také díky vitaminu A pomáhá pokožce ke zdraví a ke kráse, zároveň ji chrání před UV zářením. Pomáhá také při regulaci hladiny cukru v krvi a zlepčuje imunitní funkce.

superpotravina_mrkev

 

Třešně

Když přijde jejich sezóna, jděte do nich. Třešně zpomalují proces stárnutí, bojují z nespavostí a napomáhají zdravému srdci i mozku.

superpotravina_tresne

 

Kokos

Obsahuje zdravé tuky, které nám dodávají energii, zrychluje metabolismus, posiluje imunitu, zlepšuje zažívání a vstřebávání vitaminů i minerálů.

superpotravina_kokos

 

Papája

Pomáhá našemu tělu bojovat s rakovinotvornými buňkami. Karoteny, které obsahuje, například pomáhají předcházet rakovině ústní dutiny a plic. Také přispívá k zdravějšímu trávení, předchází krevním sraženinám a napomáhá správné funkci střev.

superpotravina_papaja

 

Para ořechy

Obsahují selen, který bojuje proti srdečním onemocněním a rakovině. Dále vitamin E, který pomáhá chránit tělo před volnými radikály. Měď, která zabraňuje slábnutí kostí a anémii, a mangan, díky němuž předejdeme problémům s cévním systémem nebo cukrovce.

superpotravina_para_orechy

 

Mořská řasa

Mořské řasy mají vysoký obsah živin, ale velmi málo kalorií. Přispívá k pomalejšímu trávení, díky kterému se nám uvolňuje energie postupně. Fungují jako prevence proti vysokému krevnímu tlaku, regulují hladinu hormonů v těle a detoxikují.

superpotravina_morske_rasy

.
.

 

Rajče

Rajčata obsahují až 80 % lykopenu, což se silný antioxidant, který pomáhá v boji proti nejrůznějších chodobám. Přispívají k zachování mozkových a nervových tkání, snižují cholesterol, obsahují draslík, který přispívá ke zdravému srdíčku a dobře působí na paměť i kvalitní spánek.

superpotravina_rajce

 

Brokolice

Brokolice je prospěšná především kvůli vitamínům a vláknině, ale i kvůli regulačnímu vlivu na trávení, obsahu stopových prvků a dalším lidskému organismu příznivým účinkům. Pomáhá zbavit tělo škodlivých látek, přispívá k lepšímu fungování trávicího systému a doporučuje se při hubnutí.

superpotravina_brokolice

.

 

Ostružiny

Jsou silnými antioxidanty. Zpomalují množení nádorových buněk, hlavně u rakoviny střev, plic a prsu. Pomáhají proti stárnutí, udržují imunitní systém ve skvělém stavu, působí proti průjmu a při žaludečních problémech a zbavují menstruačních bolestí. Pomáhají také s hojením ran a zaženou rýmu, nachlazení, angínu i kašel.

superpotravina_ostruziny

 

Česnek

Česnek pomáhá při hubnutí, bojuje s alergiemi, chrání před cukrovkou, chrání srdce, snižuje krevní tlak, ředí krev a zabraňuje běžnému nachlazení. Blahodárně také působí na léčbu psoriázy, oparů, zmírňuje projevy akné a podporuje zdravý růst vlasů.

superpotravina_cesnek

 

Černý pepř

Pepř zlepšuje trávení a snižuje nadýmání. Stimuluje rozklad tukových buněk, je močopudný a působí jako antioxidant. Pomáhá dokonce i potlačit depresi nebo zlepšit paměť. Když smícháte trochu pepře se lžičkou medu, máte skvělý lék na kašel. Pepř má nejen protizánětlivé, antioxidační, antibakteriální účinky, ale i vlastnosti zlepšující imunitní systém.

superpotravina_cerny_pepr

.

 

Máta

Máta působí blahodárně na bolavý žaludek, podporuje trávení a léčí syndrom dráždivého tračníku, jako jsou žaludeční křeče a nadýmání. Zmírňuje také bolest hlavy, astma a alergie. Dále působí proti stresu, bojuje s akné a stimuluje růst vlasů. Vnitřně nás ochlazuje, takže je vhodá například v létě nebo při horečkách.

superpotravina_mata

 

Petržel

Tato bylina obsahuje vysokou koncentraci důležitých vitaminů a minerálů. Také obsahuje chlorofyl, který napomáhá léčit kožní problémy. Petržel posiluje imunitu, snižuje možnost požkození buněk volnými radikály, blahodárně působí na nemoci močových cest, ledvin nebo močového měchýře.

superpotravina_petrzel

 

Olivový olej

Obsahuje vitamíny A, D, K, E a napomáhá některým dalším vitamínům rozpustným v tucích v jejich vstřebávání do organismu. Také snižuje hladinu cholesterolu a působí preventivně před kardiovaskulárním a nádorovým onemocněním. Má výrazné antioxidační účinky.

superpotravina_olivovy_olej

 

Grapefruit

Obsahuje spoustu vitaminu C, takže posiluje naše zdraví i imunitu. Také snižuje riziko omenocnění srdce a chrání proti Alzheimerově chorobě. Snižuje cholesterol a detoxikuje játra.

superpotravina_grapefruit

 

Losos

Tato ryba obsahuje vysoké množství omega-3 mastných kyselin, které jsou skvělé pro správné fungování mozku. Pro tyto účinky by se měla jíst alespoň jedna porce lososa týdně. Dále má protizánětlivé účinky, snižuje riziko mrtvice i infarktu či arytmie. Navíc zlepšuje náladu.

superpotravina_losos

.

 

Konopné semínko

Konopné semínko je bohaté na esenciální aminokyseliny. Obsahuje totiž všech 9 aminokyselin, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, které podporují funkci mozku. Také posiluje imunitní systém, dodává tělu bílkoviny a zmírňuje nadýmání.

superpotravina_konopne_seminko

 

Rukola

Díky množství vitaminů a minerálů podporuje funkci mozku, zlepšuje kvalitu kostí a působí jako prevence proti rakovině. Patří mezi nízkokalorickou zeleninu, takže je vhodná při hubnutí. Skvěle hydratuje tělo, a to i v horkých letních měsících. A navíc - pravidelná konzumace rukoly zvyšuje prý sexuální přitažlivost.

superpotravina_rukola

 

Goji

Obsahují 18 aminokyselin, což znamená, že je goji skvělým zdrojem bílkovin. Jsou nízkokalorické, zároveň ale umí zahnat hlad. Podporují imunitní i nervový systém a zvyšujou funčnost mozku i svalů.

superpotravina_goji

 

Zelený čaj

Obsahuje velké množství antioxidantů a bioaktivní látky, které posilují náš imunitní systém a celkově podporují zdraví. Zlepšuje funkce mozku a kognitivní schopnosti. Snižuje riziko rakoviny, onemocnění srdce, Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby. Je vhodný při redukčních kúrách, protože spaluje tuky a pomáhá snižovat váhu.

superpotravina_zeleny_caj

 

Med

Používá se jako přírodní lék po celá léta, často se přidává do horkých nápojů, aby uklidnil kašel nebo bolest hrdla. Pomáhá léčit zažívací potíže, používá se k boji proti virům. Podporuje imunitní systém a může ulevit od sezónních alergií.  

superpotravina_med

 

Batáty

Sladké brambory obsahují vysokou koncentraci vitaminu C a A, což zvyšuje zdraví, podporuje imunitu a pomáhá tělu "opravovat" tkáně i pokožku. Obsahují antioxidanty, které pomáhají tělu bojovat s onemocněním, mají protizánětlivé vlastnosti, pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi a blahodárně působí na mozkové a nervové funkce. 

superpotravina_bataty

 

Kurkuma

Kurkuma je známá jako hlavní složka kari koření, můžeme ji ale používat i samostatně. Má vysokou koncentraci antioxidačního kurkuminu, což přináší protizánětlivé vlastnosti, snížení příznaků žaludeční nevolnosti, snížení osteoartrózy nebo ulevuje při rakovině kůže.

superpotravina_kurkuma

.
30 superpotravin, které můžete točit dokola a pořád budou chutnat + 5 RECEPTŮ

30 superpotravin, které můžete točit dokola a pořád budou chutnat + 5 RECEPTŮ

O takzvaných superpotravinách jste už jistě slyšeli. Poslední dobou je tento výraz skloňován ve všech pádech a také jmenován mnoha jazyky. Co to ale ty superpotraviny jsou, co nám přinášejí, kde je najdeme a jak je využijeme?

Ačkoli neexistuje přesná definice nebo jasná kritéria, podle kterých se superpotraviny definují, můžeme je popsat asi takto: Superpotraviny jsou jedinečné potraviny nebo potravinové doplňky, které obsahují velké množství živin, vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek.

Superpotraviny jsou významné i tím, že mají vysoký obsah antioxidantů, tedy látek, které mají příznivé účinky na naše zdraví.

 

Jak využít superpotraviny v každodenním životě?

Všichni víme, že to, co jíme, má veliký vliv na to, jak se cítíme. Jen si to porovnejte - jak vám je, když si zajdete na večeři do fast foodu? Jste unavení, pomalí, bez energie. Když si ale dáte ovoce, zeleninu nebo jinou lehčí svačinku, je vám fajn. Máte ze sebe dobrý pocit a ještě se cítíte nabití energií a plní elánu. Je to tak?

seznam_superpotravin

Obchody nabízejí pestrou a čerstvou stravu. Neexistuje důvod stravovat se ve fastfoodech nebo nakupovat blafy a náhražky v podobě polotovarů.

Superpotraviny vám mohou pomoci dosáhnout pevnějšího zdraví, zpomalit stárnutí, předcházet chronickým onemocněním a zlepšit váš každodenní stav těla a vlastně i mysli. Tím, že se dobře cítíte fyzicky, bude pozitivně naladěna i vaše mysl.

V kombinaci s pravidelným cvičením a vyváženou stravou působí superpotraviny blahodárně na vaše tělo a pomohou vám při prevenci, k upevnění zdraví i při řešení konkrétních zdravotních problémů.

Podle amerického doktora Erica Madrida mají superpotraviny jasné místo v našem jídelníčku:

"V ideálním případě by se měl člověk zaměřit na stravu plnou ovoce a zeleniny. Přidání superpotravin do svého jídelníčku je součástí rovnice, která vám může pomoci při cestě ke zdraví i redukci váhy."

superpotraviny_a_hubnuti 

Jaké potraviny řadíme mezi superpotraviny?

Avokádo

Obsahuje množství kvalitních tuků, které pomáhají podporovat naše srdce, a také bojují proti kardiovaskulárním chorobám. ​

Banán

Obsahuje tři druhy přírodního cukru – cukrózu, fruktózu a glukózu kombinovanou s vlákninou. Zásobují nás energií na dlouhou dobu.

Citrony

Citrony jsou obrovskou zásobárnou vitaminu C, B i A a jen 3 % sacharidů. Je zdrojem vápníku, draslíku, fosforu, hořčíku, železa, zinku a dalších.

Jahody

Jahody jsou jedním z nejsilnějších antioxidantů. Obsahují až 90 % vody, nejsou tedy kalorické. Jsou bohaté na vitamin C, draslík, sodík, minerálů… Jahody přispívají k omlazení funkce centrálního nervového systému, ale i ke zpomalení stárnutí pleti.

 

Borůvky

I borůvky jsou důležitým antioxidantem. Čistí krev, dodávají životní energii a omlazují organismus i pleť. Pomáhají při průjmech a jiných střevních potížích, snižují hladinu cholesterolu a tuku v krvi, navíc zklidňují nervy.

VYZKOUŠEJTE: Borůvková smoothie bowl s kokosem a Blendeou.

borůvková smoothie bowl

Jablko

Jablka obsahují ve vodě rozpustnou vlákninu, která pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Chia semínka

Chia semínka obsahují hořčík, vápník, bílkoviny, vlákninu a dokážou nasáknout spoustu vody, takže hydratují tělo.

Dýně

Ta vám pomáhá zbavit tělo toxinů a tuků, protože tuky se vážou na vlákninu. Je plná vitamínů, obsahuje kyselinu listovou, omega-3-mastné kyseliny, hořčík, draslík, vápník, měď, železo, zinek a fosfor. Je dobře stravitelná a při pravidelné konzumaci upravuje činnost střev.

Chilli

Chilli dokáže nakopnout a zrychlit metabolismus až o 23 %. Tím také rychleji spalujeme a odbouráváme nadbytečné tuky. Chilli papričky navíc obsahují bílkoviny. Chilli navíc obecně působí jako afrodiziakum.

Granátové jablko

​Granátové jablko čistí krev, zabraňuje tvorbě cévních usazenin, ale také pomáhá našemu žaludku i zažívání. Posiluje imunitu a brání nás proti nachlazení a jiným virům.

VYZKOUŠEJTE: Extra zdravé smoothie s granátovým jablkem.

smoothie_s_granatovym_jablkem

Hořká čokoláda

I ta působí jako afrodiziakum. Také pomáhá odbourávat stres, obsahuje mnoho antioxidantů, které tělu vyloženě prospívají. Mimo to také zlepšuje práci mozku, paměť i motoriku. Dbejte jen na to, abyste jedli kvalitní a minimálně 70% čokoládu.

Ananas

Ananas je skvělým pomocníkem při redukčních kúrách. Také se doporučuje jíst po velké fyzické námaze, abyste dočerpali energii. V neposlední řadě zpomaluje stárnutí a působí na nás dobře i “zvenku”.

Mango

Podobně je na tom i mango. Má blahodárné účinky nejen na náš organismus, ale i na naše tělo. Posiluje vlasy a nehty, imunitu a zlepšuje naše trávení.

Špenát

Špenát má vysoký obsah železa, hořčíku, draslíku, vápníku a ano, dodává nám sílu. Podporuje krvetvorbu, čistí organismus I střeva. Působí navíc protizánětlivě.

Vlašské ořechy

Skvělý zdroj hořčíku, vápníku, zinku i zdravých tuků. Pomáhají nám udržet nervy na uzdě, posilují naše svaly, kosti, imunitu i celý organismus včetně funkce nervového systému.

VYZKOUŠEJTE: Grapefruitové smoothie s vlašskými ořechy.

smoothie s grapefruitem

Mandle

Mandle posilují imunitu, jsou účinnou prevencí proti osteoporóze, křečím v lýtkách… Upravují krevní tlak, snižují cholesterol, zahání pocit hladu a pomáhají tak redukovat hmotnost.

Meruňky

Meruňky bojují proti kardiovaskulárním chorobám, ale také proti astmatu. Jsou skvělým zdrojem vlákniny a bohatým zdrojem vitamínů. Posilují imunitu, bojují proti únavě a zlepšují naši náladu.

Fazole a čočka

Potraviny, které jsou bohaté na vlákninu, bílkoviny, škroby, vitamíny, vápník, železo a neobsahují tuky.

Hroznové víno

Hroznové víno je nejen výtečné na chuť, ale obsahuje množství vitaminů, snižuje hladinu cholesterolu, chrání před infarktem, uklidňuje nervy a odbourává stres. Obsahuje jen málo cukrů, je tedy vhodné i při dietách. Má močopudné účinky, takže lehce odvodňuje a zbavuje tělo například otoků.  ​

Kiwi

Obsahuje velké množství vitaminu C, podporuje látkovou výměnu, zpevňuje cévy a žíly, působí blahodárně na naše srdce a posiluje imunitní systém. Je skvělým antioxidantem a pomáhá nám zvládat stresové situace

VYZKOUŠEJTE: Proticholesterolové smoothie z kiwi s Blendeou.

smoothie s kiwi a blendeou

Zázvor

Zázvor zahřívá náš organismus, posiluje imunitu a působí jako prevence proti nachlazení. Stejně tak pomáhá při zbavování se viróz, je skvělý i na bolest v krku. Nakopává náš organismus a také pomáhá zatočit s kocovinou.

Zázvor s dalšími prospěšnými složkami najdete v imunitní směsi Blendea SUPERBOOST.

.

 

Pomeranče

Pomeranč obsahuje cukry, které tělo dobře vstřebá, takže je toto ovoce vhodné i pro diabetiky. Obsahuje velké množství vitaminu C, posiluje imunitu a bojuje s možným nachlazením.

Broskve

Broskve obsahují velké množství vody, takže hydratují tělo, a navíc díky pocitu sytosti pomáhají při redukci váhy. Pomáhají také řešit problémy s ledvinami.

Quinoa

Díky vysokému obsahu hořčíku a vitamínu B2 je quinoa skvělá na boj s migrénami. Navíc nám pomáhá snižovat krevní tlak a bojuje proti rakovině nebo cukrovce.

Kapusta

Kapusta, to je balzám na naše zažívání. Je bohatá na vlákninu, a proto blahodárně působí na náš trávicí system a zažívání. Stejně tak bojuje se žaludečními obtížemi, problémy s játry nebo střevy. Obsahuje vitamin C, B, E, také draslík, vápník, hořčík, železo, fosfor, a kyselinu listovou.

Papriky

Papriky jsou pro naše tělo prospěšné bez ohledu na to jakou mají barvu, i když ta svou roli hraje také. Všechny čerstvé plody obsahují vitamíny B a C a také dávku různých minerálů, jako vápník, draslík, železo a hořčík.

VYZKOUŠEJTE: Pikantní smoothie z červené papriky na hubnutí.

pikantní smoothie na hubnutí

Řepa

Červená řepa zbavuje mozek jedovatých kovů, například hliníku. Je kvalitním zdrojem kyseliny listové, vitamínu C a zejména draslíku, který upravuje srdeční činnost, udržuje normální krevní tlak a napomáhá správné činnosti nervové soustavy. Poskytuje tělu křemík, který posiluje kosti, cévy i kůži.

Mrkev

Každé dítě ví, že mrkev je dobrá na oči, ale nejen váš zrak je to, co ovlivní přidání mrkve.​

Třešně

Když přijde jejich sezóna, jděte do nich. Třešně zpomalují proces stárnutí, bojují z nespavostí a napomáhají zdravému srdci i mozku.

Kokos

Obsahuje zdravé tuky, které nám dodávají energii, zrychluje metabolismus, posiluje imunitu, zlepšuje zažívání a vstřebávání vitaminů i minerálů.

A TEĎ POZOR: Směs zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS, která vzájemně násobí zdravotní účinky. Přesně jak si vaše tělo přeje.

Blendea obsahuje 4 superpotraviny v BIO kvalitě se špetkou máty pro svěží chuť.

.

Mladá pšenice

Mladá pšenice je intenzivním životabudičem pro celý organismus. Aby byla co nejúčinnější, musí být čistě přírodní, pěstovaná v přísných podmínkách bez použití chemických hnojiv a musí být sklizená včas. 30 % mladé pšenice z Německa, kterou Blendea SUPERGREENS obsahuje, je v té nejvyšší kvalitě.

 

Spirulina

Je důležité, z jakého koutu světa spirulina pochází. Její původ má totiž vliv na to, jestli je opravdu přínosná pro naše zdraví. Má vysoký podíl bílkovin a aminokyselin, sacharidů, minerálů, vitamínů a enzymů. Významný je také obsah chlorofylu. Mimo jiné obsahuje také vysoký podíl vitamínu K, který podporuje srážení krve.

.

Chlorella

Pomáhá k detoxikaci organismu, zpomaluje stárnutí, je bohatým zdrojem bílkovin a vitamínů, pomáhá ke správnému trávení.

Zelenou směs Blendea SUPERGREENS si můžete objednat přímo zde a kombinovat ji s dalšími superpotravinami ve skvělých smoothies, smoothie bowls nebo v dalších zdravých receptech, které pro vás pravidelně připravujeme v kategorii receptů.

.
.
Čistící a povzbuzující smoothie z ananasu

Čistící a povzbuzující smoothie z ananasu

Ananas patří k létu stejně jako slunce, voda a osvěžující drinky. Jeden takový zdravý, a přesto báječně fresh a lahodný drink si můžeme připravit společně. My už jsme ochutnali a nestačíme si ho pochvalovat.

Zkuste odzkoušené povzbuzující a čistící smoothie z ananasu s okurkou, špenátem, zázvorem a citrusy.

 

Ananasové smoothie s okurkou, špenátem, zázvorem a citrusy

  • Doba přípravy: 10 minut
  • Náročnost: lehká
  • Množství: 1 porce

ananasovo_spenatove_smoothie

 

Ingredience:  

  • hrst špenátových listů 
  • 1/4 ananasu
  • 1/4 salátové okurky
  • kousek zázvoru
  • šťáva z poloviny citronu
  • šťáva z poloviny limetky
  • lžička Blendea SUPERGREENS
.

 

Postup:

Ananas oloupejte, špenátové listy a okurku omyjte, pokrájejte a vložte do smoothie makeru. Citrusy také omyjte, rozpulte a vymačkejte šťávu přímo do mixéru. Přidejte také kousek oloupaného zázvoru a případně přidejte i  lžičku zelené směsi Blendea SUPERGREENS. Ta je dalším skvělým pomocníkem při očistě těla, navíc okamžitě nakopne váš organismus.

TIP: Do hotového smoothie můžete přimíchat i hrst sušeného kokosu, který dodá vašemu drinku tu správnou exotickou chuť. 

ananasove_spenatove_smoothie

Do letních dní je tohle smoothie ideální, dobije vás energií a přitom pomůže ztratit nějaké to kilčo

 

Zdravotní účinky použitých surovin:

  • Ananas čistí tělo a pomáhá mu schazovat přebytečná kila. Zároveň také zpomaluje stárnutí organismu. Podporuje imunitu i trávení, snižuje cholesterol a čistí trávicí trakt. Má dokonce pozitivní vliv na kvalitu vlasů, nehtů i pokožky.
  • Špenát obsahuje hodně železa a beta karotenu, což se hodí při letním opalování. Těm, kteří mají velkou fyzickou zátěž, navíc dodá dostatek energie a posílí celé tělo.
  • Okurka hydratuje tělo i pokožku. Pomáhá k vyplavování toxinů z těla a zlepšuje práci ledvin. Má velmi nízkou kalorickou hodnotu, takže se hodí do jídelníčku každé diety a redukční kúry.
  • Citrusy nás zásobují vitaminem C, čistí naše tělo, posilují imunitu, nabíjí nás energií a bojují s nadváhou.
  • Zelená směs superpotravin Blendea SUPERGREENS povzbuzuje práci metabolismu i trávení, čistí tělo a je vhodným doplňkem při redukci váhy. Vyzkoušejte ji a uvidíte sami. 
.
"Snažím se neplýtvat a snížit svojí ekologickou stopu, kde to jde." - rozhovor s modelkou Olgou Plojhar

"Snažím se neplýtvat a snížit svojí ekologickou stopu, kde to jde." - rozhovor s modelkou Olgou Plojhar

S Oli jsem se potkala poprvé na prvním blogerském Blendea Meetupu v květnu tohoto roku. Sympatická brunetka zaskočila sice jen na chvilku, nicméně v červnu jsme se viděly podruhé, tentokrát už na delší dobu.

Za pouhou hodinu jsme stihly probrat nesčetně mnoho témat a já zjistila, že přede mnou sedí inspirativní osobnost, která má co říci. Rozhodla jsem se jí trochu vyzpovídat, nemůžu si to nechat jen pro sebe :)

V rozhovoru se dozvíte:

  • jak je to s drsnou rivalitou modelek
  • zda doopravdy modeling žene holky do drastických diet
  • pohled Oli na plýtvání potravin
  • z jakého důvodu celá rodina pije zelený ječmen jako preventivní opatření
  • … a mnoho dalších zajímavých pohledů a informací. Určitě stojí za přečtení :)

 

Oli, momentálně se živíš modelingem. Je to tvůj splněný sen?

Abych řekla pravdu, vlastně vůbec. Se sestrou jsme první v rodině bez doktorátu a co já vím, tak jsem první v naší rodině - kam až vidím - kdo se neživí hlavou. U nás je to trochu bráno jako ostuda. Dlouho jsem lidem při potkání neříkala, co dělám. I můj manžel si to musel zjistit na internetu.

Můj sen byl asi vždycky živit se jazyky a komunikací, možná někde vzadu v hlavě bylo herectví, ale hooodně potlačené. Začala jsem se modelingu naplno věnovat vlastně až po dokončení magistra a teď mě ta práce hrozně baví a naplňuje. Uvidíme, jak dál...

olga_plohjar

Skutečně okouzlující pohled. Myslím, že si Oli vybrala správnou profesi (Zdroj: Olgaplojhar.com)

 

Máš nějaké cíle, kam míříš? Máš třeba vysněnou kampaň, kterou bys ráda fotila?

Hmm, tohle asi pro většinu modelek bývá stejné. Top je obálka Vogue nebo práce pro Victoria´s Secret. Já mám na svém bucket listu ještě velkou filmovou roli.

Nejvíc si ale přeju mít dostatek práce v Čechách, abych tu mohla žít se svým mužem, s rodinou a zvířectvem.

VIDEO: Oli se může pochlubit také účinkováním v reklamě na Frisco.

 

Jaký je reálný svět modelingu? Poznala jsi někdy drsnou rivalitou mezi modelkami?

Reálný svět modelingu je drsný, mám ale pocit, že spíš ze strany klientů, agentur, lidí z profese apod. než ze strany modelek. Holky se spíš podporují. A jasně, když má jedna hodně práce a druhá se vůbec nemůže uživit, trochu si závidíme.

Přijde mi ale, že na vejšce to bylo se sdílením poznámek z přednášek třeba mnohem drsnější :D Jak se nikdo nechtěl dělit o své vědomosti. My si s holkami řekneme i o castingu a popřejeme si hodně štěstí. Dostane to ta nejlepší a příště si zas vyberou jinou.

Dokonce máme v Čechách i partu holek, které pracují nejvíc. Chodíme spolu na kafe, na koncerty, prokecáme celé castingy, navzájem si přejeme úspěchy a probíráme neúspěchy. O dost drsnější je přístup lidí z oboru, abych řekla pravdu.

olga_plojhar_lidl_kampan

Oli v jedné z kampaní pro Lidl.cz (Zdroj: Olgaplojhar.com)

 

 

Žene tě modeling do nějakých diet? Vnucuje se modelkám hubnutí automaticky?

To určitě ne. Nemyslím si, že se dá nějakou přísnou dietou dlouhodobě držet váha. Je spousta druhů modelingu od toho vysokého na molech v Paříži až po reklamy či plus size modeling. Každý si vyžaduje trochu jiný typ postavy a obličeje a jinou věkovou kategorii.

Nejsem ten typ vychrtlé, bledé modelky se zvláštními rysy v obličeji. Já jsem prostě od malička atletická, zdravá a sportovní. Celý život jím zdravě, málo živočišných produktů, hodně zeleniny a spoooustu pohybu!

VIDEO: Oli natočila zábavné video ze světa modelingu se svou kamarádkou a kolegyní Jitkou Nováčkovou.

 

Na Instagramu tě sleduje přes 11 tisíc fanoušků. Snažíš se skrze něj předat i nějakou myšlenku?

Rozhodně. Vyrůstala jsem v krásně “zelené” rodině, a už od dětství se setkávám s tím, že zásady, které mi přijdou samozřejmé, jsou pro jiného naprostou novinkou nad kterou se nikdy nezamyslel.

Vždycky jsem se snažila motivovat své okolí k zodpovědnosti k naší planetě a tvorům na ní. Když přišly sociální sítě, najednou mohl člověk své myšlenky a hodnoty sdílet s mnohem větším počtem lidí.

Snažím se neodrazovat lidi drsnými videi a vzdělávacími články. Spíš postupně předávám svůj pohled na svět. Myslím, že největší radost ze sociálních sítí pro mě je, když zjistím, že třeba jen jeden člověk si kvůli mé radě začal kupovat vajíčka z volných chovů místo těch klecových nebo si přestal kupovat maso v Tescu. Je to ohromně povzbuzující!

 olga_plohjar_modelka

Oli má mnoho tváří. Celé její portfolio najdete na olgaplojhar.com 

 

Často na svém profilu zmiňuješ právě rostlinnou stravu. Jsi veganka?

Bohužel nejsem. Byla jsem jednu dobu vegetariánka, ale postupně - asi především s manželem doma - jsem přešla na trochu jiný systém stravy. Umírněnost je trochu nepřesný překlad slova moderation, ale v zásadě si myslím, že jíst maso a živočišné produkty třikrát denně je prostě špatně.

Je to velká zátěž pro tělo i naší planetu a na argument, že se tak živili pravěcí lidé můžu říct jen: “No taky bydleli v jeskyních a když se jejich žena podívala na jiného muže, ukamenovali jí.”  To už dnes přece taky neděláme ne?

Nevěřila bys, kolik lidí se myslí, že produkce mléka kravám neubližuje, protože ho přece dávají celý život. A kolik lidí mi už řeklo, že “hospodářská zvířata” jsou na zemi dána, aby nám sloužila. Že by trochu paralela s otroctvím?

Zkrátka se snažím mít živočišné produkty z co nejlepších zdrojů (alespoň BIO nebo z volných chovů). Maso jen občasně, mléko jsme nahradili rostlinným, vejce máme od babiččiny sousedky jednou za čas a sýry jsou pro nás delikatesa.

VIDEO: Sledujte i Olin Youtube kanál, který je plný inspirace a přírody.

 

Během našeho setkání jsi mi prozradila tvůj zajímavý postoj k plýtvání. Myslím, že i čtenáře by to zajímalo. Prozradíš?

Je to tak, moje švagrová je velmi aktivní v organizaci Zachraň jídlo a je pro mě velkým vzorem. Moje maminka a babička to tak měly také celý život a já to jen rozvíjím a navazuju na to v dnešních podmínkách.

Doma se samozřejmě snažím neplýtvat a snížit svojí ekologickou stopu, kde to jde, ale vždycky mě trápil odpad v restauracích a supermarketech. Ráda nakupuju jídlo, které ten den prochází místo toho aby ho večer vyhodili. Většina řetězců nemá žádný systém využití prošlých potravin. Prostě je vyhazují.

Snad největší kvalitu jídla v Čechách má Marks and Spencer, který má sice vysoké ceny, ale když jejich jídlu končí doba spotřeby, obrovsky ho zlevňují. Z vlastní zkušenosti můžu odpřísáhnout, že jejich prošlé jídlo zatím nikdy nebylo zkažené. Ty lhůty jsou u nich dost přísné a většinou i několik dní po nákupu je jídlo zcela čerstvé. Ve výsledku tak jíme maso, které by jinak odváželi do skladů na likvidaci a tím zmenšujeme naší stopu i odpovědnost za životy zvířat.

olga_plojhar_nike

Oli v jedné z kampaní pro Nike

 

Oli, už před Blendeou jsi pravidelně užívala zelený ječmen. Z jakého důvodu?

Je to tak, kupovala jsem si ho normálně v drogeriích už roky. Náš rodinný přítel bral zelený ječmen při léčbě rakoviny, a když se vyléčil, všichni v rodině jsme ho začali preventivně brát.

Během své modelingové kariéry jsem se navíc potkala se spoustou dívek, které přísahaly, že jim pomáhá na pleť, atopický ekzém a trávení, takže mám doporučení ze všech stran. U Blendea SUPERGREENS je super, že nabízí ještě řadu dalších zelených superpotravin, takže spousta zdraví v jednom balení.

.

 

Jaký je tvůj nejoblíbenější recept, do kterého přimíchávaš Blendea Vegan protein?

Občas si ho rozmíchám jen ve vodě, ale když si dělám smoothie, hodím tam vždycky lžičku taky. Můj nej recept je asi banán, mango, rostlinné mléko dle chuti - mandlové, kokosové a rýžové za mě top - a co mám ze zahrádky nebo z lesa v mrazáku, ideálně maliny nebo borůvky.

.

 

Prozradíš nám na závěr nějaké tvé motto, kterým se řídíš?

Nevím, jestli je to motto, ale mými slovy: Co dáváš, to dostáváš. Co vyzařuješ, to přitahuješ.

 

Moc děkuji Oli za rozhovor. Určitě jí sledujte na Instagramu, stojí to za to!

Užíváte Blendeu pravidelně a dlouhodobě a chcete se s námi také podělit o své zkušenosti? Neváhejte se ozvat a napište mi na e-mail sona@blendea.cz. Budeme se těšit!
Mražený letní ananasovo-banánový drink

Mražený letní ananasovo-banánový drink

Máte chuť na něco osvěžujícího, chutného a zároveň zdravého a dietního? Kombinace ananasu, namraženého banánu a broskve je do parných dnů úplně skvělá. Když si svůj koktejl doplníte ještě o nový Blendea Vegan protein, máte na stole přímo zdravou letní bombu.

A v zahradě, u bazénu nebo na terásce chutná úplně nejlépe :) Oslavte léto!

 

Ananasovo-banánový drink s ledem a limetkou

  • Doba přípravy: 10 minut
  • Náročnost: lehká
  • Množství: 2 porce

ananasovo_bananovy_drink

 

Ingredience:  

  • 1 namražený banán
  • 1/4 zralého ananasu
  • 1 broskev
  • 50 ml mandlového mléka
  • 1 limetka
  • pár kostek ledu
  • 1 odměrka Blendea Vegan proteinu
.

 

Postup přípravy:

Banán oloupejte a nechte přes noc v mrazáku namrazit. Ananas rozkrojte, zbavte slupky, pokrájejte čtvrtinu na kousky a ty vložte do smoothie mixéru. Broskev omyjte, rozkrojte, zbavte pecky a také vložte do mixéru. Přidejte šťávu z poloviny limetky, namražený banán a několik kostek ledu.

Abyste posílili zdravotní účinky vašeho smoothie drinku, můžete také přidat jednu odměrku Vegan proteinu Blendea. Promixujte, nalijte do sklenic, dozdobte limetkou a ananasem a podávejte.

TIP: Pro exotičtější chuť celého drinku přimíchejte do smoothie strouhaný kokos nebo kokosovou vodu. V Asii je kokos považován za všelék! 

ananasovy_letni_drink

Ananas, banán, broskev a limetka, to je ta pravá letní kombinace. S takovým drinkem si budete připadat jako na pláži, i když budete sedět jen doma na zahradě. 

 

Zdravotní účinky použitých surovin:

  • Ananas je močopudný, takže se doporučuje jako prevence a podpůrná léčba nemocí ledvin a močového ústrojí. Zároveň také zbavuje tělo škodlivých látek, a dokonce i přebytečných kil. Je tedy vhodný jako doplněk při redukčních kúrách. Dále působí pozitivně na zdraví kůže, vlasů a nehtů. Dodává tělu energii a podporuje práci metabolismu.
  • Banán také pomáhá při hubnutí. Jednak nás zasytí a jednak je zdrojem draslíku, který v těle slouží jako podpora látkové výměny a zrychlení metabolismu. Banány navíc zklidňují podrážděný žaludek a působí jako prevence proti vředům.
  • Broskve jsou přírodní antioxidant, který chrání srdce, obsahují totiž hodně draslíku a hořčíku. I broskve působí močopudně, a tak předchází onemocnění ledvin. Díky vysokému obsahu vlákniny máte dlouhodobý pocit sytosti.
  • Limetka také pomáhá při hubnutí, navíc je skvělou zásobárnou vitaminu C. Pomáhá velmi účinné a efektivní detoxikaci organismu a nakopává metabolismus. Limetka chrání proti virům a předchází trombóze, protože ředí krev.
  • Blendea Vegan protein obsahuje antioxidanty, urychluje přirozený úbytek váhy a vyrovnává hladinu cukru v krvi, takže zabraňuje nadbytečnému ukládaní tuku. Vyzkoušejte ho ještě dnes a objevte jeho skvělé účinky.  

 

.
Dietní jídelníček, který myslí na potřebné bílkoviny

Dietní jídelníček, který myslí na potřebné bílkoviny

Dietní jídelníčky mohou vypadat různě. Bohužel, často je spojuje jeden zásadní nedostatek, kterým je nízký obsah bílkovin.

Lidé se při hubnutí snaží omezovat příjem kalorií, velikost porcí, množství tuku, cukru. Často pak jejich tělo strádá kvůli chybějícím živinám, dokonce i kvůli chybějícím bílkovinám. Přitom jsou to právě bílkoviny, které mohou s hubnutím pomoci.

 

Bílkoviny a jejich funkce v organismu

Bílkoviny (proteiny), jako základní stavební jednotka lidského těla, zdaleka nejsou užitečné jenom lidem, kteří budují svalovou hmotu. Bílkoviny mohou pomoci eliminovat pocity hladu, které jsou nežádoucí i při hubnutí. Také jo-jo efekt, únava, podrážděnost nebo hormonální nerovnováha. To vše jsou potíže, kterým se dá předejít tím, že si pohlídáme dostatek bílkovin v jídelníčku.

Funkcí, které bílkoviny zastávají v lidském organismu je hned několik. Zdaleka nejde jenom o funkci stavební, ačkoli ta obvykle stojí na prvním místě.

NEZAPOMÍNEJTE, že tělu, hubnutí a vitalitě perfektně prospívají i rostlinné bílkoviny. Ty jsme namíchali v Blendea Vegan proteinu
.

 

Funkce bílkovin v organismu

Stavební (strukturní) funkce

Bílkoviny zajišťují výstavbu a regeneraci buněk. Jsou nezbytné pro tvorbu kolagenu a keratinu, složek pojivových tkání, chrupavek, ale i vlasů a nehtů.

Jsou klíčovou složkou tělesných struktur, základem svalového a kosterního aparátu. Bílkoviny ve stravě napomáhají udržet svalovou hmotu, což je žádoucí i při hubnutí. Pokud totiž při hubnutí budeme ztrácet svaly, klesne sice číslo na váze, ale může také dojít ke zpomalení metabolismu. Takové hubnutí není zdravé, ani dlouhodobě udržitelné.

 

Funkce zajišťující pohyb

Bílkoviny vytvářejí svaly a prostřednictvím svalových kontrakcí také zajišťují pohyb. V podobě myozinu se v buňkách podílejí na aktivním pohybu. I to je důvod, proč se bílkoviny hodí při hubnutí. Ke zdravému hubnutí totiž pohyb jednoznačně patří.

 

Transportní funkce

Jako součást hemoglobinu se bílkoviny účastní přenosu kyslíku a živin ke všem buňkám těla. Každá buňka lidského těla potřebuje pro své fungování živiny a kyslík, bez toho to prostě nepůjde.

 

Řídící funkce

Bílkoviny najdeme v lidském těle i jako složku nejrůznějších receptorů. Jsou součástí enzymů podílejících se na metabolismu a také hormonů, které řídí všechny biochemické procesy v lidském těle.

Hormony ovlivňují to, co se děje uvnitř organismu, mají vliv i na naši náladu, na to, jak se cítíme. Stojí však i za tím, co je vidět zvenčí, ovlivňují naší postavu, hubnutí a tloustnutí, také kvalitu pokožky nebo vlasů, jednoduše hormony stojí i za tím, jak vypadáme. Pokud jsou bílkoviny součástí hormonů, všechny tyto funkce náleží i k nim.

Bílkoviny v lidském těle povzbuzují produkci některých hormonů, produkci dalších zase tlumí. Jde například o ghrelin – hormon hladu.

 

Obranné a ochranné funkce

Bílkoviny představují významný prvek mnoha systémů lidského těla, jde také o imunitní systém a obranyschopnost. Jsou součástí protilátek, spolupodílejí se na obranných reakcích organismu.

bilkoviny_a_hubnuti

Během hubnutí bílkoviny dodají energii a zajistí, aby nedošlo k úbytku svaloviny

 

Bílkoviny a hubnutí

Abychom to shrnuli, dietní jídelníček by měl být sestaven tak, aby dodával organismu dostatek bílkovin. Dle expertů potřebuje lidské tělo na každý kilogram hmotnosti asi 1 gram bílkovin denně.

  • Dostatek bílkovin v jídelníčku eliminuje pocity hladu, bílkoviny tak mj. pomáhají předcházet jo-jo efektu.
  • Dostatek bílkovin napomáhá udržení hormonální rovnováhy, která je nezbytná i pro atraktivní vzhled.
  • Dostatek bílkovin zabezpečuje správnou funkci metabolismu, jejich vyšší příjem metabolismus zrychluje.
  • Bílkoviny mají termický efekt. Jejich trávení je ze všech tří makroživin energeticky nejnáročnější. Hubnutí s bílkovinami je tak nejenom příjemné, ale i výhodné.

 

Bílkoviny jako zdroj aminokyselin

Bílkoviny ve výživě člověka jsou absolutně nenahraditelné, už jenom proto, že jsou zdrojem nenahraditelných, tzv. esenciálních aminokyselin. Jedná se celkem o 8 (10) esenciálních aminokyselin, které lidské tělo nutně potřebuje ke svému fungování, ale neumí si je samo vyrobit. Je tedy životně důležité tyto aminokyseliny dodávat tělu zvenčí, nejlépe prostřednictvím zdravé stravy.

 

Esenciální aminokyseliny:

  • leucin
  • izoleucin
  • valin
  • methionin
  • treonin
  • lysin
  • fenylalanin
  • tryptofan

Vedle toho existují i tzv. semiesenciální aminokyseliny arginin a histidin. Jsou esenciální v době růstu a vývinu.

vejce_zdroj_bilkovin

Vajíčka jsou naprosto dokonalým zdrojem živočišných bílkovin

.

 

Zdroje bílkovin v potravinách

Zdroje bílkovin mohou být živočišné nebo rostlinné.

  • Mezi živočišné zdroje bílkovin řadíme především maso, také mléko, mléčné výrobky a vejce, zejména vaječný bílek.

Jednotlivé zdroje bílkovin se od sebe značně odlišují - vstřebatelností a využitelností pro organismus, ale také svým složením. Pokud bílkovina obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, označujeme ji jako plnohodnotnou. Za komplexní zdroj bílkovin se považuje především maso, které však vedle bílkovin obsahuje i velkou dávku tuků. Pro vegetariány a vegany je pochopitelně nepřijatelné, stejně tak mléko či vejce, které také bohužel patří k nejčastějším původcům alergií.

  • Mezi nejvýznamnější rostlinné zdroje bílkovin řadíme sóju a sójové produkty, luštěniny, ale také zelenou zeleninu jako je brokolice nebo špenát, ořechy a semínka, houby či mořské řasy.

pro_koho_jsou_vhodne_bilkoviny

 

V otázce bílkovin je důležitá jejich komplexnost

Významnou roli nehraje pouze obsah, ale také podíl jednotlivé aminokyseliny vůči ostatním, resp. jejich vzájemný poměr.

Přestože jednotlivé rostlinné bílkoviny neobsahují všechny esenciální aminokyseliny, jejich kombinací se dá dosáhnout vyváženého poměru všech esenciálních aminokyselin. Výhodnou kombinací je například rýžový a hrachový protein.

Zatímco rýžový protein má vysoký podíl aminokyselin založených na síře (cystein a methionin), hrachový těchto aminokyselin ve svém složení tolik nenabízí. Zato nabízí vysoký podíl aminokyseliny lyzin, která je zase v rýžovém proteinu jen omezeně.

To jen potvrzuje význam pestré stravy a pestrého jídelníčku, i když se bude jednat o jídelníček dietní.

 

Ukázkový dietní jídelníček, který doplní bílkoviny

Snídaně

Svačina

  • celozrnný chléb, hummus, zeleninová obloha

Oběd

  • hrachová polévka
  • zapečené brambory s tofu a brokolicí, zalité jogurtovým dipem se směsí zelených potravin

Svačina

Večeře

 

INFOGRAFIKA: Projevy nedostatku bílkovin v těle.

priznaky_nedostatku_bilkovin

 

Zdravý tip pro vás: Aby těch bílkovin náhodou nebylo málo

Jídelníček o bílkoviny doplní i doplněk stravy v podobě Blendea Vegan proteinu, který kombinuje rýžový a hrachový protein. Vegan protein poslouží jako ingredience mnoha pokrmů. Prášek jednoduše můžete rozmíchat v džusu, ovocné či zeleninové šťávě, stejně jako ve svém oblíbeném smoothie. Vegan protein lze přidat do jakéhokoliv smoothie.

Proteinový prášek lze využít také namísto klasické mouky – třeba při přípravě palačinek, ale i dalších zdravých sladkostí a dezertů. Dokonce se hodí i jako ingredience při pečení. Obohatit jakýkoliv jídelníček o bílkoviny je nakonec velmi jednoduché a chutné.

.
Kyselá višňová smoothie bowl s limetkou a křupavými mandlemi

Kyselá višňová smoothie bowl s limetkou a křupavými mandlemi

Období slaďoučkých třešní a nakyslých višní je tady, a tak by byl skoro hřích si z nich neudělat nějakou dobrotu. Zatímco naše maminky a babičky pečou koláče a bublaniny, my jsme si čerstvé višně přidali do smoothie bowl, do které jsme ještě přimíchali náš Blendea Vegan protein.

Protože višně patří mezi superpotraviny, můžete se těšit nejen na skvělou pochoutku, ale také na přísun minerálů a dalších zdraví prospěšných látek.

 

Višňová smoothie bowl s limetkou a mandlemi

  • Doba přípravy: 10 minut
  • Náročnost: lehká
  • Množství: 1 porce

visnova_smoothie_bowl

                

Ingredience:  

.

 

Postup přípravy:

Višně omyjte, vypeckujte a dejte do smoothie mixéru. Přidejte jogurt. Limetku také omyjte, rozpulte a vymačkejte šťávu přímo do mixéru. Přidejte mandle a také jednu odměrku Vegan proteinu. Promixujte,  nalijte do misky a dozdobte limetkou, višněmi, zbylými mandlemi a dalšími pochutinami dle libosti.

TIP: Pokud se vám bude zdát višňová bowl moc kyselá, přidejte si lžičku medu. S višněmi i mandlemi krásně chuťově ladí.

visnova_smoothie_bowl_recept

Kyselkavá chuť, která vznikne spojením višní, limetky a bílého jogurtu, je skvělým osvěžením na léto ;) 

 

Zdravotní účinky použitých surovin:

  • Višně na sebe navazují škodlivé látky a pomáhají je vylučovat z těla. Jsou proto skvělé na pročistění organismu i na redukci váhy. Dokonce pomáhají čistit krev, játra a ledviny. Obsahují vápník pro zdravé kosti, zuby i nervy, železo na tvorbu červených krvinek, zinek na pevné nervy a draslík na snižování krevního tlaku a zlepšování projevů alergií.
  • Mandle také potlačují stres a udržují naše nervy na uzdě. Bojují s depresemi i únavou. Obsahují velké množství minerálů, zinek, měď a mangan, navíc jsou jedním z nejbohatších rostlinných zdrojů vápníku a fosforu.
  • Limetka obsahuje spoustu vitaminu C, čistí tělo, posiluje imunitu, dodává nám energiia pomáhá bojovat s nadváhou i vysokým tlakem. Je skvělá pro povzbuzení trávení po těžkém jídle a pomáhá posilnit funkci jater.
  • Blendea Vegan protein obsahuje antioxidanty, urychluje přirozený úbytek váhy a vyrovnává hladinu cukru v krvi, takže zabraňuje nadbytečnému ukládání tuku. Vyzkoušejte ho ještě dnes a dopřejte tělu jeho skvělé účinky.
.

Maca peruánská - superpotravina pro skutečné posílení organismu

Jednou z největších výhod současného světa, kterou si doslova můžeme užívat do sytosti, je pestrost a hojnost zdravých potravin. V dnešní době můžeme své zdraví a kondici podpořit takovými potravinami, o kterých naši předkové neměli ani tušení.

Kdykoliv si můžeme dát pochoutky z celého světa a načerpat energii ze superpotravin slibujících celou řadu prospěšných účinků.

Takovou superpotravinou je i peruánská maca (odborně Lepidium meyenii, počeštěně maka), nazývaná také peruánský ženšen nebo peruánská řeřicha. Pro posílení organismu přijde vhod prakticky každému. A to zdaleka neslibuje jenom posilující účinky… Co všechno umí?

Co je maca či (maka) a proč je tak výjimečná?

Maca peruánská, latinsky Lepidium meynii Walp nebo Lepidium peruvianum Chacon, je vysokohorskou rostlinou jihoamerických And. Nese hned několik NEJ.

  • Je to jedna z nejvýživnějších rostlin na světě, a díky tomu je aktuálně také jedna z nejžádanějších superpotravin.
  • Je to jedna z nejstarších pěstovaných rostlin a také jedna z rostlin pěstovaných v nejvyšší nadmořské výšce.

Maka je příbuzná brokolice, květáku, kapusty, zelí, kedlubně, kadeřávku nebo vodnici. Na rozdíl od svých příbuzných však tato brukvovitá rostlina roste v extrémních vysokohorských podmínkách.

Přirozeně se vyskytuje ve výšce přesahující 3 500 metrů nad mořem, tedy tam, kde většina rostlin nemá šanci na přežití. Zvládá vysoké mrazy, ale i ostrý sluneční žár.

Dokáže se přizpůsobit takovým teplotním výkyvům, kdy denní teploty dosahují až 20 stupňů Celsia a noční klesají až k – 10 stupňům. To nedokáže žádná jiná kulturní rostlina.

Maca peruánská navíc zvládá i nadměrné sucho. Řadí se mezi peruánské byliny, které se zákonitě dostávají do hledáčku lidí zajímajících se o zdravý životní styl.

MÁME PRO VÁS PROSPĚŠNÝ PRODUKT S MACOU:

Blendea SUPERPORTEIN kakao je směs rýžového proteinu, ovoce maca a lucuma a kvalitního kakaa.

Posilní vaše namáhané klouby, šlachy a svaly a dodají energii i pocit sytosti.

Ingredience použité v produktu blendea superprotein

Maca a její složení

Maca peruánská nabízí díky mimořádně zajímavému složení vysoké nutriční hodnoty. Obsahuje jednak vitamíny, jednak minerály a stopové prvky.

Je také zdrojem hodnotných bílkovin a s nimi i dvaceti aminokyselin, z toho sedmi esenciálních. Za pozornost stojí také obsah rostlinných sterolů, tříslovin, saponinů, terpenoidů nebo v neposlední řadě vlákniny.

[su_table]
Sušený prášek macy (sušené rostliny, nikoli suplementu) dle serveru Examine.com obsahuje:
  • 10,4 % vody
  • 10,2 – 16 % proteinů
  • 59 % karbohydrátů
  • 2,2 % tuků, z toho 10,1 % nasycených, 52,7 % nenasycených
  • 8,5 % vlákniny
Ve 100 g sušené maky najdeme i vitamíny a minerály:
[/su_table]

VÍTE, ŽE: Výjimečnost kořene macy spočívá i v tom, že si svoji nutriční hodnotu uchovává v řádech let? Prášek z maky má přirozeně dlouhodobou trvanlivost.

Pro koho je maka užitečná?

V knize Superfoods: Jídlo i medicína budoucnosti se objevil seznam potíží, kdy může být kořen macy užitečný. Je to například anémie, chronická únava, stres a deprese, podvýživa, problémy menopauzy, menstruační potíže, špatná paměť nebo dokonce tuberkulóza či rakovina žaludku.

Léčba zdravotních potíží je samozřejmě vždy v rukou lékaře. Žádná potravina ani superpotravina není tak zázračná, aby mohla sama o sobě léčit.

Přesto se zdravé potraviny, zvlášť superpotraviny a kořen maky hodí, a to i v době, kdy není vše zcela v pořádku jako prevence.

Je pro vás maka vhodná také?

Pokud váháte, projděte si desatero otázek níže. Pokud alespoň jedenkrát odpovíte ano, bude užívání maky užitečné i pro vás. Pod prokliky odkazujeme na odborné zdroje, které uvedené účinky potvrzují:

  1. Cítíte se unavení a bez energie?
  2. Jste ve stresu a zahlceni úkoly?
  3. Sportujete a chcete zlepšit svoji výkonnost?
  4. Rádi byste zapracovali na své kondici?
  5. Chcete zhubnout nebo udržet svalovou hmotu?
  6. Potřebujete povzbudit své libido?
  7. Chystáte se počít dítě?
  8. Hledáte přírodní analgetikum?
  9. Zažíváte psychickou nepohodu?
  10. Vyznáváte pestrý a nutričně bohatý jídelníček?

4 případy, kdy se maca bude hodit

Maca pro sportovce a vytížené lidi

Maka peruánská je oblíbenou potravinou sportovců. Funguje totiž jako bezpečný stimulant, přitom nejde o doping. Obsahuje přírodní steroly (sitosterol, kampesterol, ergosterol, aj), které dávají prostor k budování svalstva. Jde o tzv. bodybuilders v ryze přírodní podobě.

Sportovci macu vyhledávají také jako zdroj aminokyselin. Jde mj. o obsah argininu, ale především aminokyselin s rozvětveným řetězcem BCAA – leucin, izoleucin a valin. BCAA mají příznivě ovlivňovat budování svalové hmoty i hubnutí tuků.

Díky cennému bioaktivnímu složení má peruánská bylina maka pozitivní vliv na stavbu svalového i kosterního systému. Nejenže podporuje budování svalové hmoty, ale podílí se i na pružnosti svalových vláken.

Hodí se po tréningu, protože napomáhá regeneraci, ale i před tréningem pro nabuzení výkonu. To potvrzuje i pilotní studie, kdy vytrvalostní cyklisté po dvou týdnech užívání macy zlepšili svůj výkon na čtyřicetikilometrové trati. Závěry této studie jistě nejde zobecňovat, avšak jako obrázek praktických zkušeností mnohé napoví.

maca pro sportovce
Maca perfektně posiluje svaly, klouby a šlachy, co ocení jak sportovec, tak starší člověk

Maca pro muže

Není pochyb o tom, že k muži patří svaly. Každý muž tak jistě ocení příznivý vliv peruánské macy na svalový systém, o kterém byla řeč v předchozích odstavcích. Maca však nepodporuje pouze sportovní výkony, ale také výkony sexuální.

Zmiňovaná pilotní studie se nezabývala pouze vytrvalostní cyklistikou, ale také libidem. I v tomto případě potvrdila prospěšné účinky užívání prášku z kořene macy v podobě zvýšení libida.

Další studie hovoří i o zlepšení sexuálních funkcí mužů nebo dokonce podpoře plodnosti. I proto macu nezřídka najdeme jako součást v doplňcích pro páry toužící po dítěti. Její prospěšné účinky souvisejí i se schopností harmonizovat hormonální rovnováhu. To platí pro muže i pro ženy.

Maca pro ženy

Maca pro ženy přináší pozitivní efekt nejenom jako přírodní afrodiziakum, ale také v době, kdy usilují o početí a chtějí podpořit svoji plodnost. Dle některých vědců je maca pro ženy užitečná také v období menopauzy, kdy tlumí její negativní projevy.

Obecně maca napomáhá dosáhnout hormonální rovnováhy, která je základní podmínkou pro plodnost, ale i kvalitní sexuální život v jakémkoliv věku. Beth M. Ley ve své knize Maca!: Adaptogen a hormonální regulátor macu vyzdvihuje jako naprosto bezpečný prostředek vyrovnávání hladiny hormonů. Ta totiž neobsahuje fytohormony.

Peruánská maka povzbuzuje vlastní vylučování hormonů uvnitř organismu, ovšem pouze tolik, kolik je potřeba pro hormonální rovnováhu.

V případě užívání hormonů externě (ať již přírodních nebo syntetických) může dojít k tomu, že z nedostatku se rázem stane příliš vysoká hladina hormonů, což pochopitelně není žádoucí. To s macou nehrozí. S macou se podle Beth M. Ley řeší podstata problému, nikoli jeho projevy./2/

[su_quote cite="pochvaluje si mladá maminka na stránce emimino.cz"]S partnerem jsme jedli macu asi 3 měsíce před tím, než jsme se vůbec začali snažit o početí. A povedlo se to hned první měsíc. Snažili jsme se vytvořit pro budoucí miminko ideální podmínky, takže jsem se před tím ještě 3 měsíce čistila, jedla maku, pila kontryhel a další užitečné věci.[/su_quote]
maca pro plodnost
Peruánská maca podporuje plodnost a dopomůže k vytouženému miminku

Maca při únavě a v rekonvalecenci všech

Maca je užitečná při oslabení organismu. Pomáhá v období, kdy člověk prochází nějakou léčbou, mj. tak, že podporuje mentální zdraví.

Ocení ji i lidé trpící různými neurózami nebo nespavostí. Její prospěšné účinky na nervový systém jsou mj. dány obsahem vitamínů skupiny B. Těmto vitamínům je obecně připisován příznivý vliv na nervy a mozkovou činnost.

Maca obohatí jídelníček o prospěšné látky, proto přijde vhod nejenom při oslabení organismu, v rekonvalescenci, ale prakticky kdykoliv.

Pro koho je maca vhodná?

  • maca je vhodná takřka pro každého, pozor by si měli dávat snad jenom alergici
  • její užívání není omezeno, je vhodná pro všechny generace, pro děti i pro seniory
  • zatím jednoznačně nelze říct, jak je to s macou v těhotenství

Nežádoucí účinky maky a kontraindikace

Dle serveru Drugs.com by se užívání kořene maky měli vyhnout pacienti léčící se s problémy se štítnou žlázou.

Rizikovou skupinou budou obecně pacienti s hormonálními poruchami. Ti by se o užívání maky měli poradit se svým lékařem. Je docela dobře možné, že již maku užívají v nějakém doporučeném léčivu či suplementu.

Obecně by pacienti trpící závažnými chorobami a užívající léky měli dlouhodobé užívání netradičních potravin a suplementů konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

Zatím nejsou známý žádné kontraindikace maky, resp. není dost studií pro prohlášení o kontraindikacích. Maka je považována za bezpečnou potravinu bez negativních nežádoucích účinků.

Při nadměrných dávkách se však nežádoucí účinky projevit mohou. Mohou mít podobu zažívacích potíží, problémů s koncentrací, poruch spánku apod.

Doporučená denní dávkování

  • Doporučená denní dávka prášku z kořene maky pro dospělou osobu je jedna čajová lžička prášku, tedy 5 – 7 gramů.
  • S užíváním se doporučuje začít postupně, nejdříve s půlkou čajové lžičky prášku denně.
  • Nejvyšší účinky slibuje po několikatýdenním užívání.

Prášek maca zapadne do veganského i vegetariánského jídelníčku. Je přirozeně bezlepkový. Jedná se o moderní superpotravinu, kterou se však ve své domovině pojí i s tisíciletou historií a starými indiánskými legendami.

Maca v historii a legendách

Maca je potravinou indiánských kmenů žijících v drsných vysokohorských podmínkách. Již od pradávna jim právě maca pomáhá zvládat chlad i výkyvy počasí, nadmořskou výšku a s tím i nedostatek kyslíku.

Dle legend dostali jihoameričtí indiáni maku od boha nazývaného Virakoči. Ten jim dal maku jako dar života nejenom vlastního, ale i života svých potomků.

Účinky maky tak souvisejí se zdravím, kondicí a dlouhověkostí, stejně jako vitalitou a plodností.

Již samotný název rostliny odkazuje na její působení, z jazyka peruánských domorodců se dá přeložit jako „strava, která posiluje.“

Jinde rostlinu nazývají také peruánský ženšen, peruánská viagra nebo královna And. Co si s takovou královnou počít tady v Česku? Odpověď najdete ve videu.

https://www.youtube.com/watch?v=Y8Hx0HBbFT8

Užívání a kuchyňské využití macy

U nás je maca dostupná zejména jako prášek, méně často v podobě tablet, resp. kapslí.

Tablety mají výhodu v jednoduchém podávání, prášek však zaručuje čisté složení bez aditiv a plnidel. Prášek má navíc široké kulinářské využití.

Ve své domovině se kořen maky konzumuje i čerstvý. Dá se péct, dusit, vařit ve vodě nebo mléku.

Dá se z něho dělat puding, kaše, džem nebo pasta připomínající indické čatní. Nachází využití dokonce i pro přípravu kvašeného nápoje, kterému se říká Maca chicha.

V Jižní Americe se konzumují i listy macy, které svojí pikantní chutí připomínají Řeřichu setou nebo ředkvičku.

U nás máme maku k dispozici zejména v podobě prášku ze sušeného kořene, ale i ten se dá skvěle využít v kuchyni. Navíc nabízí i jemnější chuť.

Zatímco syrové plody jsou typické sice nasládlou, ale pikantní až štiplavou chutí, prášek vyniká především nápadným karamelovým aroma.

Má nasládlou krémovou až máslovou chuť, které však nechybí ostré tóny s intenzitou dle konkrétního druhu maky.

Maka ve vodě i v kombinaci s dalšími superpotravinami

Prášek maka stačí rozmíchat ve vodě a chvíli počkat, až se rozpustí. Získáte tak posilující nápoj, který je vhodný hned zrána ke snídani. Povzbudí na celý den.

Prášek maka se dá připravit i jako nápoj založený na mléku, ovocných či zeleninových šťávách. Hodí se i jako smoothie ingredience.

Důvodem je mj. to, že funguje jako skvělý emulgátor. To znamená, že jednotlivé smoothie ingredience, včetně tvrdých oříšků a semínek, spojuje do jednotné podoby a lahodně vláčné konzistence.

TIP: Smoothie s avokádem, macou a pylem

avokádové smoothie s macou

Prášek maka se ideálně kombinuje s dalšími superpotravinami, například semínkami chia v chia pudingu. Je vyzdvihována také kombinace maca + pravá čokoláda, resp. kakao, možná i díky tomu, že maca a kakao vzájemně násobí své afrodiziakální účinky.

Maca se dá přidávat i do ovesných, rýžových, jáhlových kaší apod. Využijete ji ve snídaňových cereáliích, stejně jako zdravých dezertech.

Pokud hledáte inspiraci, máme pro vás jeden recept: Čokoládové smoothie s macou, které můžete využít jako posilující nápoj, ale také jako nápoj lásky.

Jak vypadá maca peruánská?

Maca je jen nízkou rostlinou s výškou do 15 centimetrů. To ji usnadňuje snáze zvládat podmínky, ve kterých žije.

Na okolní podmínky je přizpůsobena celou stavbou těla s podlouhlými listy v přízemní růžici a úzce válcovitým dužnatým kořenem.

maca peruánská

Kořen rostliny v sobě koncentruje vysoce výživné látky. Právě ty stojí za mimořádnou odolností a schopností přežití rostliny a právě ty jsou důvodem, proč je maca tak prospěšná i nám lidem.

Je zdrojem odolnosti, tedy obranyschopnosti organismu, také kondice, vitality, vytrvalosti a potence. Její působení ocení vrcholoví sportovci, ale i lidé, kteří jednoduše chtějí využívat všechny možnosti svého těla a chtějí se ve svém těle cítit dobře.

Kořen maca

Maka kvete jemnými květy krémové barvy a dává plody ve tvaru lusků, které nesou oválná, nezvykle lehká semínka. Nejsou to však semínka, květy ani listy, tedy to, co jde vidět na první pohled.

Je to především kořen, který z této drobné rostliny dělá rostlinu žádanou po celém světě. Je to právě kořen maca, který aktuálně patří k nejoblíbenějším superpotravinám pro ženy i pro muže, zkrátka pro každého.

Kořen peruánské řeřichy má délku do 20 cm a průměr od 2 do 10 cm. Připomíná známější řepu, barvou dužiny pak brambory.

Dužina kořene však nemusí být jen světle žlutavá, v závislosti na konkrétním druhu maky může být i čistě bílá, šedivá, růžová, červená, purpurová nebo dokonce fialová až černá (maca negra).

https://www.youtube.com/watch?v=oyRtlX5cZGU

Zdravotní účinky kořene macy

  • Maca je především posilující potravinou. Posiluje fyzickou i psychickou kondici, posiluje obranyschopnost organismu. Posiluje vytrvalost a výkonnost, i tu sexuální.
  • Maca se užívá i pro posílení plodnosti, a to jak pro muže, tak pro ženy. Slouží jako podpůrný prostředek při léčbě neplodnosti mužů i žen. Oblíbily si ji partnerské páry, které chtějí počít, ale dlouhodobě se to nedaří.
  • Maca je prospěšná v náročných obdobích, kdy potřebujeme fyzickou výkonnost, psychickou odolnost proti stresu nebo se potýkáme s únavou a pocity vyčerpanosti.
  • Díky obsaženým látkám podporuje růst svalové hmoty a regeneraci svalů. Ocení ji proto jak profesionální, tak rekreační sportovci.
  • Funguje jako adaptogen, tzn. že pomáhá všude tam, kde je potřeba. Máme i přesnou vědeckou definici adaptogenu, najdete ji v následujících odstavcích…

Maca jako adaptogen

Podobně jako lucuma, plody goji, rhodiola, mořské řasy, medicínské houby a další superpotraviny a superbyliny je maca silným adaptogenem se schopností harmonizovat organismus.

Podílí se na hormonální rovnováze, ale také správné činnosti nervového systému, kardiovaskulárního systému, svalového i kosterního systému.

[su_quote cite="definoval adaptogen již v roce 1947 ruský vědec Nikolai Lazarev"]Jde o potravinu, která pomáhá zvládat následky fyzického, chemického i biologického stresu tím, že zvyšuje celkovou odolnost organismu. Jednoduše umožňuje přizpůsobení organismu specifickým vnějším podmínkám, které jsou původcem stresu.[/su_quote]

V roce 1968 Lazareva v definici adaptogenu doplnili jeho kolegové Israel I. Brekhman a I. V. Dardymov:

  • adaptogen není toxický, tzn. charakterizuje ho bezpečnost používání
  • adaptogen vyvolává odezvu v organismu, která se nedá přesně specifikovat – zvyšuje odolnost vůči nejrůznějším stresorům, ať již jsou fyzikálního, chemického nebo biologického původu
  • adaptogen má harmonizující působení na organismus, ať již jsou výkyvy rovnováhy způsobeny čímkoli

Maca jako adaptogen má komplexní působení na kondici lidského organismu, proto se také řadí mezi superpotraviny. Superpotraviny se oproti těm běžným potravinám pyšní vysokou nutriční hodnotou a cenným složením.

Použité zdroje

  • /1/ Wolfe, D.: Superfoods: The Food and Medicine of the Future (v překladu SUPERFOODS: potraviny i medicína budoucnosti). North Atlantic Books, Berkeley, California 2009
  • /2/ Ley, Beth M.: Maca!: Adaptogen and Hormonal Regulator (v překladu: Maca!: Adaptogen a hormonální regulátor). BL Publications, Detroit Lakes, MN 2003
  • /3/ Bennett, B. L.: The Pure Power of Maca (v překladu Čistá síla Macy). Healthy Living Publications, Summertown, TN 2015
  • /4/ Villacorta, M. Peruvian Power Foods: 18 Superfoods, 101 Recipes, and Anti-aging Secrets from the Amazon to the Andes. Health Communications, Inc. Florida, USA 2013
Malinový chia pudink s Vegan proteinem

Malinový chia pudink s Vegan proteinem

Chia semínka všichni určitě znáte. Mají úžasnou hydrofilní vlastnost. Pojí na sebe tekutinu a vytváří se tak gelová hmota - chia pudink. Chia pudink můžeme řadit mezi snadné, rychlé a rozhodně zdravé snídaně.

Pokud si ho uděláte do skleničky, jako dnes já, můžete jen zavřít pod víčko, dát do lednice a ráno si ho vzít sebou do práce nebo na cestu. Chia semínka často na svých obalech upozorňují, že jejich konzumace by neměla být překročena.

 

Malinový chia pudink s Blendea Vegan proteinem

  • Doba přípravy: 15 minut + aspoň 1 hodina chlazení v lednici
  • Náročnost: lehká
  • Množství: 2 porce

malinovy_chia_pudink 

 

Ingredience:

.

 

Postup přípravy:

Připravíme si váhu, na kterou dáme připravenou skleničku. Do skleničky nalijeme mléko. Přidáme chia semínka, Vegan protein a javorový sirup. Nejlépe špejlí vše promícháme, semínka se tím aktivují a necháme asi 5 minut odstát.

Poté opět důkladně rozmícháme. Směs začne tuhnout a semínka se tak všechna neusadí jen na dně skleničky. Alespoň na 1 hodinu dáme do lednice. Přidáme rozmačkané maliny a zdobíme mátou. Hotový chia pudink dáme přes noc ztuhnout do lednice.

S CHIA SEMÍNKY OPATRNĚ: Doporučená denní dávka chia semínek je 1 - 2 lžíce denně. Jejich konzumace se nedoporučuje na každý den.

proteinovy_chia_pudink_s_malinami

Pokud si nepotrpíte na studené, pudink lze sníst i bez hodinky v lednici. Určitě si ale chvilku počkejte, než semínka nabobtnají.

 

Zdravotní účinky použitých surovin:

  1. Chia semínka řadíme mezi superpotraviny. Mají vysoce hydrofilní vlastnost - vážou na sebe vodu. Pokud se tedy konzumují zvlášť měly by se zapít dostatkem tekutiny. Udržují energii v organismu a zpomalují vliv cukrů na trávicí systém.
  2. Maliny obsahují vitamin C, který posiluje imunitu. Působí proti stresu a migréně. V zrnkách je obsažen zinek, který působí příznivě na sexuální výkonnost u mužů i žen.
  3. Blendea Vegan protein z hrachu a rýže je vhodný pro vegany i pro celiaky. Obsahuje antioxidanty, urychluje přirozený úbytek váhy a vyrovnává hladinu cukru v krvi, takže zabraňuje nadbytečnému ukládaní tuku. Vyzkoušejte ho ještě dnes a objevte jeho skvělé účinky.
.

 

malinovy_chia_pudink_recept

Nyní je sezona malin, takže použijte čerstvé. Mimo sezonu, samozřejmě, nic nezkazíte mraženými malinami nebo lesní směsí. 

 

Rýžový protein - lehce stravitelná rostlinná bílkovina

Rýžový protein - lehce stravitelná rostlinná bílkovina

Rýže je nejdůležitější obilovinou světa a slouží jako hlavní zdroj živin čtvrtině obyvatel země.

Nejenže existuje nespočet variací samotné rýže, existuje také celé spektrum potravin, které se z rýže vyrábějí.

Jedním z posledních objevů zdravé výživy a v současnosti jedna z nejoblíbenějších fitness „potravin“ založených na rýži, je rýžový protein.

ryzovy_protein

Hnědá rýže a z ní extrahovaný rýžový protein

Proteiny potřebujeme všichni, a právě rýžový je velice dobře vstřebatelný

Rýžový protein rozšiřuje paletu proteinů, resp. proteinových prášků, které se užívají jako doplňky stravy. Bílkoviny jsou základní stavební jednotky lidského těla. Lidské tělo je až z 20 % tvořeno právě bílkovinami.

Kvůli výstavbě a regeneraci buněk je potřeba bílkoviny neustále doplňovat, nejlépe prostřednictvím zdravé stravy a pestrého jídelníčku. Sportovci usilující o budování svalové hmoty to ví, ale platí to pro každého bez výjimky.

V běžném jídelníčku převládají sacharidy právě na úkor bílkovin, také jídelníčky založené na rostlinných zdrojích proto nezřídka postrádají dostatek proteinů. Rýžový protein je skvělým způsobem, jak příjem proteinů navýšit.

Rýžový protein má ryze rostlinný původ. Je proto vhodný i pro vegetariány a vegany. Ocení ho však všichni, kteří hledají způsoby, jak svému tělu zajistit dostatečný příjem bílkovin.

Dostatek kvalitních bílkovin a také optimální poměr všech tří makroživin, tedy bílkovin, sacharidů a tuků, je nezbytnou podmínkou správného fungování lidského organismu.

Rýžový protein neobsahuje lepek ani laktózu. V jeho složení najdeme jen minimum látek, které by mohly způsobovat alergii. V tom předčí všechny ostatní proteiny. Je vhodný pro alergiky a citlivé jedince.

RÝŽOVÝ PROTEIN PRO VÁS SAMOZŘEJMĚ MÁME :)

A to v produktu Blendea Vegan protein.

Podpořte pevnost a kondici svých svalů, kloubů a šlach.

.

 

Proteiny. Jaké mají v lidském organismu funkce a účinky?

  • Bílkoviny představují základní stavební materiál pro růst a vývoj živých organismů.
  • Z bílkovin vznikají všechny buňky lidského těla, všechny orgány, pojivové tkáně aj.
  • Bílkoviny tvoří svaly, ale také kosti, šlachy, vazy nebo kůži. Tvoří asi čtvrtinu hmotnosti lidského těla.
  • Proteiny se účastní tvorby enzymů, ale také hormonů, krevního barviva hemoglobinu nebo trávicích šťáv.
  • V lidském těle proteiny pomáhají udržovat rovnováhu vody a minerálních prvků, stálý osmotický tlak.
  • Mají skladovací i přepravní funkci, mj. se účastní přenosu tuků uvnitř těla.
  • Jsou nezbytné pro metabolismus, imunitní reakce i optimální pH vnitřního prostředí organismu.
pro_koho_jsou_vhodne_bilkoviny

Dlouhodobý nedostatek bílkovin se projevuje:

  • zpomaleným růstem, vývojem a regenerací
  • snížením obranyschopnosti organismu
  • pomalejším a špatným hojením ran
  • poruchami nervového systému
  • snížením detoxikační funkce jater, snížení činnosti všech vnitřních orgánů

Negativně se projevuje i nadbytečný příjem bílkovin. Ten dle serveru Svět-potravin představuje nadměrnou zátěž pro játra a ledviny, což se může odrazit v jejich poruchách. V souvislosti s nadbytkem bílkovin se mohou objevit i poruchy zažívání.

Příkladem je lepek, který je ve své podstatě bílkovinou. Ve stravě ho konzumujeme tolik, že způsobuje potíže. Více v samostatném článku: Lepek - zbytečný strašák nebo tichý nepřítel? 

Lepek je příkladem bílkoviny způsobující alergické reakce. Mezi takové bílkoviny patří i ty z mléka, vajec nebo sóji. Alergie na mléko, vejce nebo sóju patří k těm nejčastějším. Daly by se v jistém ohledu označit jako negativní vedlejší účinky bílkovin.

 

Co jsou to vlastně proteiny?

Proteiny – bílkoviny představují makromolekulární látky, tzn. že jsou složené z jednotlivých prvků, které spolu vytvářejí jakýsi řetězec.

Jejich propojení je tvořeno peptidickými vazbami. Základními prvky bílkovin jsou aminokyseliny, ty se skládají z uhlíku, vodíky, kyslíku, dusíku, síry a železa. Při vytváření aminokyselin hraje klíčovou úlohu dusík.

V lidském těle se vyskytuje 23 aminokyselin. Některé aminokyseliny lidské tělo neumí samo vytvořit, proto je životně důležité je přijímat ve stravě.

Nazývají se esenciální kyseliny. Celkem existuje 8 – 10 esenciálních aminokyselin. Dospělý organismus neumí vytvořit 8 aminokyselin, dětský organismus dokonce hned 10 aminokyselin.

Esenciální aminokyseliny

  • leucin
  • isoleucin
  • valin
  • methionin
  • treonin
  • lysin
  • fenylalanin
  • tryptofan

Arginin a histidin se označují jako tzv. semiesenciální aminokyseliny. V lidském těle se sice vytváří, ale ne dost pro podporu růstu. Jsou esenciální pro děti.

BCAA aminokyseliny

Leucin, izoleucin a valin se označují jako BCAA aminokyseliny, tedy aminokyseliny s rozvětveným řetězcem. BCAA aminokyseliny se vyzdvihují zejména v souvislosti se stavbou svalové hmoty. Na rozdíl od ostatních aminokyselin, které jsou metabolizovány v játrech, se BCAA kyseliny metabolizují přímo ve svalech.

bilkoviny_pro_sportovce

Rýžový protein není jen pro sportovce. Stabilní příjem bílkovin potřebuje každý člověk bez výjimky.

Jak se hodnotí kvalita bílkovin?

Kvalita bílkovin se dle wikipedie měří podílem obsažených esenciálních aminokyselin, resp. srovnáním podílu obsažených esenciálních aminokyselin vůči podílu odpovídajícímu zdravé stravě. Jednoduše se dá také říct, že bílkovina je tím kvalitnější, čím vyšší je podíl esenciálních aminokyselin vůči aminokyselinám neesenciálním.

Podle podílu a zastoupení jednotlivých esenciálních aminokyselin se bílkoviny někdy označují jako plnohodnotné a neplnohodnotné.

  • Plnohodnotná bílkovina je složena ze všech esenciálních aminokyselin, a to v optimálním poměru. Ideální plnohodnotnou bílkovinou má být vaječný bílek, obecně se jako plnohodnotné označují všechny bílkoviny živočišného původu (bílkoviny z masa, mléka, mléčných výrobků a vajec).
  • Bílkoviny rostlinného původu se pak označují jako neplnohodnotné, ačkoliv jejich vzájemnou kombinací lze plnohodnotnou bílkovinu vytvořit.

Některé zdroje, například vyhlášený nutriční specialista Jeff Novick ve svém článku, teorii neplnohodnotných bílkovin označuje jako mýtus.

Jakkoli, jednotlivé bílkoviny rostlinného původu zpravidla neposkytují organismu všechny esenciální kyseliny. I to vyzdvihuje význam pestrého jídelníčku, který dodá všechny potřebné živiny.

Využitelnost a vstřebatelnost proteinů

Při hodnocení kvality proteinů je jedním z klíčových faktorů také vstřebatelnost a využitelnost dané bílkoviny.

Molekuly bílkovin jsou totiž příliš velké na to, aby se dostaly ze střev do krevního řečiště. Nejprve se proto v trávicím traktu rozkládají na kratší řetězce (8 – 12 aminokyselin) nebo přímo jednotlivé aminokyseliny.

Jednotlivé proteiny se svoji vstřebatelností výrazně odlišují, rýžový protein patří k těm dobře vstřebatelným.

Využitelnost proteinů se odvíjí také od složení stravy, opět jde o pestrý jídelníček. Vstřebatelnost jednotlivých bílkovin se synergicky násobí, pokud je ve stravě více proteinů.

Podíl jednotlivých bílkovin je důležitější než jejich prostý obsah. Existuje tzv. Rubnerův zákon, který definuje limitní aminokyselinu, tedy tu, která se v proteinu vyskytuje nejméně.

Právě limitní aminokyselina určuje využití ostatních zastoupených aminokyselin. Na limitní aminokyselinu se dá pohlížet i z hlediska celkové skladby stravy, tedy jde o aminokyselinu, která je ve stravě zastoupena nedostatečně. Nejčastěji to bývá lysin a methionin.

Stravitelnost bílkoviny je základe pro metriku PDCAAS, která se snaží jako jedna z mnoha metrik definovat kvalitu proteinu. Přestože ji někteří kvůli přílišnému zobecňování považují za zastaralou, další ji nadále považují za hodnotnou informaci o složení konkrétní bílkoviny.

PDCAAS dává nejkvalitnější, tedy z hlediska lidského organismu nejvyužitelnější bílkovině skóre 1.

V praxi ho z rostlinných proteinů dosahuje pouze kontroverzní sójový protein.

Pokud však nakombinujeme rýžový (30 %), hrachový (65 %) protein, doplníme ho 5 % proteinu sójového, získáme dle PDCAAS také nejvyšší skóre.

MUDr. Marie Skalská z PRO FIT Institutu v článku Význam bílkovin ve stravě mladého sportovce upozorňuje také na tzv. biologickou hodnotu bílkovin. Tato hodnota odkazuje na biologickou využitelnost dané bílkoviny, tzn. kolik gramů tělesných bílkovin vznikne ze 100 g přijaté bílkoviny.

Nejlépe je v tomto ohledu vejce s biologickou hodnotou 100, vaječný bílek má hodnotu 95, sója 84, rýže 70 (někdy se uvádí i 80).

NEZAPOMEŇTE, že rýžový protein obsahuje také Blendea Vegan protein. Po kliknutí na tlačítko se dočtete podstatné informace o účincích a užívání nebo můžete přímo vložit Vegan protein do košíku.

.
 

Původ proteinů a technologie zpracování

V základním dělení rozlišujeme proteiny živočišného a rostlinného původu.

  • Mezi ty nejoblíbenější živočišné proteiny patří protein syrovátkový (whey protein), dále kasein či sušený vaječný bílek.
  • Proteiny rostlinného původu zahrnují rýžový protein, hrachový protein, sójový protein, protein z konopných semen (konopný protein) aj.

Vliv na kvalitu konkrétního proteinu má i kvalita primárního zdroje. Pokud půjde o rýžový protein, bude složení proteinu pochopitelně záviset na složení konkrétního druhu rýže, protože ty se od sebe značně liší.

Záleží také na podmínkách pěstování. Je jasné, že ekologické zemědělství a organická produkce nabízí kvalitativně zajímavější produkty než pěstování založené na chemii.

Nemalou roli hraje i použitá technologie zpracování primární suroviny. Na technologii poukazuje procentní obsah bílkoviny ve finálním produktu.

  • Pokud půjde o živočišné proteiny, bude tou nejprogresivnější a zároveň nejšetrnější technologií hydrolýza.
  • V případě rostlinných proteinů budou mít ty nejkvalitnější podobu izolátu s obsahem bílkoviny 80 % a více.
  • Tzv. koncentráty obsahují asi 50 – 80 % bílkovin, zbytek obsahu tvoří nežádoucí aditiva a plnidla.
  • Méně než 50 % obsahu bílkovin zpravidla nabízejí tzv. raw proteiny – sušené prášky, které vznikají sušením, namletím a odtučněním původní suroviny (takto vznikají zejména raw konopné proteiny).

VIDEO: Jaký protein je nejlepší? Jak si vybrat protein? S odpovědmi na tyto otázky pomáhá i video výživového experta Martina Škáby, bývalého sportovce:

 

Jak se vyrábí rýžový protein?

Rýžový protein se vyrábí izolací bílkovin z bílé nebo hnědé rýže. Oproti vařené rýži v jeho složení dominují proteiny.

Ve složení samotné rýže najdeme především sacharidy. Obsahuje také množství tuků, zatímco obsahem aminokyselin se pyšnit nemůže. To se mění za pomoci enzymů. Při výrobě rýžového proteinu není nutno používat chemikálie. Cenné aminokyseliny vznikají přirozenými enzymatickými procesy.

Jak probíhá výroba rýžového proteinu? Rýže se nejprve rozemele. Vzniklá rýžová mouka se mísí s vodou. Přidávají se enzymy, díky kterým dojde k vysrážení bílkoviny.

Tato bílkovina se následně šetrně suší do podoby prášku. V procesech enzymatického štěpení dochází k rozkladu sacharidů, na rozdíl od původní rýže je jich v rýžovém proteinu minimum.

Speciální technologie využívá štěpení pomocí bakterií. Jde o tzv. biofermentaci. Z celých rýžových zrn prostřednictvím bakteriá vzniká biofermentovaný rýžový protein s minimem sacharidů a vysoký podílem bílkovin. Biofermentovaný rýžový protein vzniká podobně jako jogurt nebo kvašená zelenina, na rozdíl od nich však neobsahuje bifidogenní bagerie. Ty mizí v procesu sušení proteinu do podoby proteinového prášku.

protein_z_ryze
Kvalita získaného proteinu plně závisí od kvality použité rýže

Proč právě rýžový protein?

  • Rýžový protein je 100% rostlinný. Představuje alternativu proteinů živočišného původu, nejenom pro vegany a vegetariány.
  • Ve složení nabízí všechny esenciální aminokyseliny. Vyniká obsahem cysteinu a methioninu. Ideálně se snoubí s tak snoubí s hrachovým proteinem, který má cysteinu a methioninu ve svém složení méně, zato se pyšní vysokým podílem lyzinu. Tím rýžový protein skvěle doplňuje.
  • Rýžový protein funguje jako zdroj aminokyselin, jeho účinky se rovnají účinkům obsažených aminokyselin. Vedle aminokyselin však obsahuje přirozeně také vlákninu prospěšnou při zdravé trávení. Tím předčí proteiny rostlinného původu.
  • Cení se i pro obsah vitamínů skupiny B a vitamínu E, který patří k významným antioxidantům.
  • Ve svém složení nabízí na rozdíl od rýže pouze malý podíl sacharidů. Nenajdete v něm tuk, cholesterol nebo lepek. Rýžový protein je hypoalergenní. Snadno se tráví.
  • Ocení ho lidé s rychlým metabolismem, protože se vstřebává pomaleji než jiné proteiny díky obsahu vlákniny.

Jaké účinky má rýžový protein?

Účinky pro sportovce

Proteiny právem patří mezi ty nejoblíbenější doplňky stravy pro sportovce. Bílkoviny obecně napomáhají správné funkci svalů, výkonu i regeneraci, pozitivně ovlivňují nárůst svalové hmoty. Účinky rýžového proteinu pro sportující studenti, kterým 8 týdnů užívání přineslo i lepší výkony a více svalů potvrdila například studie srovnávající rýžový a syrovátkový protein publikovaná v Nutrition Journal.

Sportovci proteiny užívají, aby jednoduše doplnili příjem bílkovin v období fyzické zátěže organismu. Proteiny po cvičení jsou pak prospěšné jako podpora tvorby svalové hmoty.

Sportovci zpravidla nepatří k těm rizikový skupinám, které by trpěli nedostatkem bílkovin. Mnohem častěji mají nedostatek bílkovin v jídelníčku ženy, které se z nějakého důvodu ve skladbě potravy omezují. Velmi často je motivem hubnutí. A právě při hubnutí se bude rýžový protein jako zdroj bílkovin hodit.

Účinky při hubnutí

Trávení bílkovin je ve srovnání s trávením sacharidů a dokonce i trávením tuků náročnější. Organismus při něm spotřebovává více energie, a to se při hubnutí hodí. Hodí se i schopnost bílkovin zasytit, jak vysvětluje Kristýna Galová z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy Kompliment pro server Proženy.cz.

Kvůli sytící schopnosti bílkovin a vyrovnávání výkyvů hladiny cukru v krvi může i rýžový protein pomoci zvládnout jinak nezvladatelné chutě na sladké. Navíc se dá využít při přípravě různých zdravých dezertů a laskomin, díky proteinu můžeme snížit dávku cukrů a tuků.

 

Regenerační účinky rýžového proteinu

Dle obecných doporučení by měl dospělý člověk denně tělu dodat asi 1 gram bílkovin na každý kilogram své hmotnosti. Pochopitelně je množství potřebných bílkovin závislé na životním stylu, fyzické aktivitě, ale třeba i věku.

Období růstu a dospívání je i obdobím budování svalové hmoty, kterou podpoří bílkoviny. Bílkoviny budou prospěšné i v obdobích, kdy hrozí nepřiměřený úbytek hmotnosti. Ten se pojí s celkovou slabostí, snížením obranyschopnosti a prodloužením hojení.

Jak upozorňují na serveru Výživavnemoci.cz příjem bílkovin bychom měli pečlivě hlídat i v období, kdy nás ohrožuje úbytek hmotnosti, nějaké chronické období, při dlouhodobém pobytu na lůžku nebo po operacích.

V některých závažných případech, kdy sice člověk není fyzicky aktivní, naopak tráví čas dlouhodobě na lůžku, například po závažné operaci, se potřeba bílkovin může až zdvojnásobit. Období rekonvalescence je obdobím, kdy rýžový protein také přijde vhod, dá se říct, že pro své regenerační účinky.

Nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky rýžového proteinu se mohou projevit pouze v nadměrných dávkách. V běžných dávkách užívaný jako doplněk stravy je rýžový protein bezproblémový. Je hypoalergenní, tedy je vhodný i pro alergiky.

Jako rostlinný produkt ho ocení i vegetariáni a vegani. Není definováno ani omezení pro těhotné ženy, ačkoli ty by měli vždy přihlížet především ke svému aktuálnímu stavu a radám lékaře.

Jak užívat rýžový protein?

Rýžový protein lze užívat kdykoliv během dne. Svoji strukturou přijde vhod hned ráno, před i po tréningu, anebo před spaním. Jako doplněk stravy nenahrazuje jídlo, ale snadno se stane zpestřením jídelníčku, rychlým obědem nebo svačinkou.

Užívá se zpravidla v podobě nápoje, kdy se prášek rozmíchá ve vodě, džusu nebo mléce. Hodí se i jako ingredience smoothies nebo smoothie bowls. Lze ho využít i při přípravě nejrůznějších receptů.

Rýžový proteinový prášek je třeba vždy řádně promíchat, recenze upozorňují na prašnost a horší propustnost prášku.

Rýžový protein je charakteristický svoji rýžovou chutí, která se jen obtížně přebíjí pomocí aromat a dochucovadel. Recenze a zkušenosti některých tuto chuť zavrhují, další recenze ji vítají jako chuť přírodní. V receptech se dá využít jako přednost.

 

.