Blog, Strana 33

Domácí ananasový sorbet s lesním ovocem a Vegan proteinem

Domácí ananasový sorbet s lesním ovocem a Vegan proteinem

Léto se blíží do finále, ale teploty stále neustupují. Toužíte-li po skvělém, zdravém a doma přichystaném občerstvení, které je navíc i pastvou pro oči, vyzkoušejte ananasový sorbet s mraženým lesním ovocem. A jestli potřebujete dočerpat energii, nezapomeňte do smoothie přidat i Blendea Vegan protein.

 

Ananasový sorbet s lesním ovocem a mandlovým mlékem

  • Doba přípravy: 20 minut
  • Náročnost: středně těžká
  • Množství: 2 porce

ananasovy_sorbet_recept

 

Ingredience:  

.

 

Postup přípravy:

Ananas rozkrojte napůl. Jednu polovinu vydlabejte a dužinu vložte do smoothie makeru. Přidejte mražené ovoce a klidně i několik kostek ledu. Zalijte mlékem, přidejte mátu a mixujte.

Pro posílení zdravotních účinků téhle dobroty přidejte i jednu odměrku Vegan proteinu. Hotovou směs nalijte do vydlabané ananasové kůry, ozdobte ovocem a mátou a podávejte.

TIP: Nebojte se experimentovat a kombinovat ananas i s dalšími druhy mlék, jako je například kokosové, vanilkové nebo čokoládové. Všechny kombinace chutnají skvěle. 

ananasovy_proteinovy_sorbet_recept

Mražené ovoce vytvoří parádní hustý ledový krém, který má konzistenci sorbetu

 

Zdravotní účinky použitých surovin:

  • Ananas čistí tělo a zbavuje ho přebytečných kil. Zároveň také zpomaluje stárnutí organismu. Podporuje imunitu i trávení, snižuje cholesterol a čistí trávicí trakt. Stejně tak čistí ledviny a močové cesty. Má dokonce pozitivní vliv na kvalitu vlasů, nehtů i pokožky. Také zmírňuje otoky a bolesti.
  • Lesní ovoce, to jsou obecně zdravé antioxidanty, které podporují správnou činnost organismu. Odvádějí nečistoty z těla, nakopávají náš organismus, navíc působí antistresově a povzbuzují celkovou kondici.
  • Máta posiluje nervovou soustavu, zmírňuje žaludeční potíže a tlumí bolest. Pomáhá na vyrážky a záněty kůže. Také ochlazuje organismus, takže na letní osvěžení je skvělým pomocníkem.
  • Blendea Vegan protein regeneruje svaly, šlachy a klouby, dodává energii, také posiluje vlasy, nehty i pokožku. Srovnává hormonální nerovnováhu, zvyšuje ohebnost těla a má anti-age účinky. Vyzkoušejte ho ještě dnes a přesvědčte se sami. 
.
Lněné semínko - účinky, rizika a kompletní nutriční profil

Lněné semínko - účinky, rizika a kompletní nutriční profil

V podrobném profilu superpotraviny lněné semínko zjistíte:

  • jak přesně vám lněná semínka můžou zlepšit zdravotní stav a kondici
  • jaký je vliv semen lnu na hubnutí, krásu a vitalitu
  • jaký je kompletní výživový profil lněných semínek
  • nežádoucí účinky a kdo by lněná semínka užívat neměl

profil lněné semínko

 

Lněné semínko bývá někdy označováno nejmocnější potravinou planety

lněné semínko

Semínko lnu setého (Linum usitatissimum) v obchodě najdete pod označením lněné semínko. Lněné semínko nebo z něj vyrobený lněný olej se používá jako potravina i k výrobě léků.

Lněné semínko obsahuje všechny druhy zdravých složek, svou slávu si však získalo díky 3 z nich: omega-3 mastným kyselinám (zdravé tuky), lignanům (působícím jako rostlinný estrogen i antioxidant), vláknině (rozpustné i nerozpustné).

.

 

Při jakých zdravotních problémech se lněné semínko nejčastěji využívá?

Lidé lněné semínko užívají jako pomoc s problémy gastrointestinálním traktu (například zácpa, poškození tlustého střeva v důsledku nadužívání laxativ, průjem, zánět tlustého střeva neboli divertikulitida, syndrom dráždivého tračníku neboli IBS, vředy v tlustém střevě neboli ulcerózní kolitida, zánět žaludku a zánět tenkého střeva neboli enteritida).

Používá se také při poruchách srdce a cév (včetně vysokého cholesterolu, kornatění tepen neboli ateroskleróza, vysokého krevního tlaku neboli hypertenze a onemocnění koronárních tepen).

Zastánci lněného semínka ho používají také při akné, poruchách pozornosti a hyperaktivity (ADHD), problémech s ledvinami u systémového lupusu erythematodes (SLE), menopauze, bolestech prsou, cukrovce, obezitě a snaze zhubnout, AIDS, depresích, infekcích močového měchýře, malárii, revmatoidní artritidě, bolesti v krku, infekci horních dýchacích cest (URTI) a kašli.

Jako prevenci lněné semínko někteří konzumují pro snížení rizika slabých kostí (osteoporózy), rakoviny prsu, plic, tlustého střeva a prostaty.

Lněné semínko bývá také aplikované přímo na kůži pro pomoc s akné, popáleninami, vředy, ekzémy, psoriázou a potlačení zánětu.

len setý rostlina

Len setý je jednoletá bylina pěstovaná nejčastěji pro lněné vlákno a olejnatá semena

 

Lněný olej se používá podobně jako lněné semínko

Speciálně pak také na osteoartritidu, vaginální infekce, suché oči a jako projímadlo při zácpě. Je skvělým zdrojem polynenasycených mastných kyselin (kyselina alfy-linolenová), která může snižovat zánět. Lněný olej se proto považuje za účinného pomocníka při revmatoidní artritidě a dalších zánětlivých onemocněních.

Na pokožku se aplikuje pro zmírnění podráždění a změkčení drsnosti

V kuchyni se používá při vaření podobně jako olivový olej a v margarínech.

Ve výrobě se používá jako přísada barev, laků, linolea, mýdla i jako hydroizolační prostředek.

 

Jak lněné semínko v těle funguje?

Lněné semínko je skvělým zdrojem vlákniny (zejména slupka) a omega-3 mastných kyselin. Vláknina užívaná před jídlem pravděpodobně způsobí, že se lidí cítí méně hladoví a méně toho tedy sní. Vědci se domnívají, že se vláknina váže na cholesterol ve střevech a zabraňuje tak jeho vstřebávání.

Lněná semínka mohou také pomáhat, aby byly krevní destičky (krevní buňky podílející se na srážení krve) méně lepivé. Lněné semeno může snižovat riziko kornatění tepen.

Tělo lněné semínko rozkládá na ligany, látku podobnou ženskému estrogenu. Někteří vědci se domnívají, že ligany mohou zpomalit vývoj nádorů prsu a dalších druhů rakoviny, které estrogen potřebují.

Zejména u systémového lupusu erythematodes (SLE) to vypadá, že lněné semínko zlepšuje funkci ledvin snižováním hustoty krve a snižováním cholesterolu i otoků.

 

Zlaté nebo hnědé lněné semínko?

Koupit můžete semínko lnu hnědé nebo zlaté. Rozdíl mezi nimi je jen velmi malý, v obchodech narazíte častěji na hnědé. Odlišnost je zejména v chuti - hnědá lněná semínka mají oříškovou chuť, zlatá oříškovo máslovou.

zlaté lněné semínko

Zlaté lněné semínko má oproti hnědému máslovitější chuť

 

Fakta o lněném semínku

Věděli jste, že …

  • Lněný olej můžete přidat například do salátu, při tepelné úpravě jej však nepoužívejte.
  • Lněné semínko pěstovali už v Babylonu v roce 3000 před naším letopočtem.
  • Král Charlemagne v 8. století ve zdravotní výhody lněného semínka věřil tak silně, že nechal upravit zákony tak, aby ho jeho poddaní museli konzumovat.
  • Lněné semínko najdeme v ohromném množství dnešních potravin - od sušenek, mražených vaflí, až po ovesné vločky

lněná látka

Ze lnu se vyrábí také látky

  • Lněné semínko se používá ke krmení všech slepic, která snaší vajíčka s vyšším obsahem omega-3 mastných kyselin.
  • Každá lžíce lněných semínek obsahuje asi 1,8 gramu rostlinných omega-3 mastných kyselin.

"Pokud přijímáme dostatek omega-3 mastných kyselin, má to obrovský dopad na metabolismus tuků. Konzumace těchto mastných kyselin přispívá k efektivnějšímu využívání tuku jako palivového zdroje energie," říká výživový poradce Martin Škába (red. upraveno)

  • Semínko lnu obsahuje 75 až 800x více liganů než jiné rostlinné zdroje.
  • Lněné semínko kupujte drcené, nebo využijte například malý elektrický kávový mlýnek a rozemelte si ho doma sami. Při konzumaci celých lněných semínek je mnohem pravděpodobnější, že trávicím traktem projde nestrávené a vaše tělo si z něj nic nevezme.

drcené lněné semínko

Nejlepší je mletá semínka rozemlít těsně před konzumací a zapít velkým množství vody. Po 24 hodinách od rozemletí začne ztrácet aktivní sloučeniny.

  • Lněné semínko by se mělo skladovat na tmavých a vlhkých místech. Nejlepším místem pro skladování mletého lněného semínka je mrazák.
  • Celé lněné semínko má delší životnost než mleté. Suché a kvalitní v pokojové teplotě vydrží až 1 rok.
  • Tablety z lněného semínka se účinky mohou vyrovnat tabletám z rybího oleje.
  • Lněné semínko je přirozeně bezlepková potravina a hodí se například při pečení bezlepkového pečiva.

VÍTE, ŽE výživová hodnota lněných semínek vaření nebo teplo nijak neovlivňuje? U lněného oleje to však neplatí.

 

Důležité informace o lněných semenech

  • Známé také jako: lněná mouka, lněný olej,Linum usitatissimum L., len hnědý, len zlatý, len setý, Lini semen, mleté lněné semínko, částečně odtučněné lněné semínko, flaxseed, flaxseed oil
  • Krajina původu: Evropa, Kazachstán, Rusko, Kanada, Čína, Indie, USA
  • Prodává se ve formě: mouka, olej, mleté, zlaté, hnědé, celé, výtažky z lněného semínka obsahující lignany, částečně odtučněné lněné semínko, odvar, čaj
  • Dostupnost v ČR a SR – ano

lněné semínko mapa

Lněné semínko se nejčastěji pěstuje v těchto oblastech

 

Pravděpodobné účinky lněného semínka potvrzené vědci

  • Lněné semínko a cukrovka. Výzkum ukázal, že užívání lněného semínka 3x denně po dobu 3 měsíců snižuje hladinu hemoglobinu A1C (běžná hladina cukru v krvi) u lidí s diabetem typu 2. Další výzkum potvrdil, že užívání lněného prášku po dobu 1 měsíce může u lidí s diabetem typu 2 snížit hladinu glukózy v krvi nalačno a užívání lněného semínka po dobu 3 měsíců hladinu cukru v krvi u lidí s glukózovou intolerancí.
  • Lněné semínko a cholesterol. Výzkum ukazuje, že různé přípravky z lněného semene (mleté lněné semínko, částečně odtučněné lněné semínko, lněný chleba a muffiny) snižují celkovou hladinu cholesterolu a “špatný” LDL cholesterol s nízkou hustotou u lidí s normální hladinou cholesterolu, u žen v premenopauze a mužů s vysokým cholesterolem.
  • Autoimunní porucha (systémový lupus erythematodes neboli SLE) a lněné semínko. Podle výzkumů užívání lněného semínka zlepšuje funkci ledvin u lidí se SLE.

 

Účinky lněného semínka, které vědci vyvrátili

  • Užívání mletého lněného semínka u lidí s diabetem typu 2 pravděpodobně nesnižuje hladinu cukru v krvi nalačno, hladinu inzulinu ani krevní tuky. Podobně je nejspíš neúčinný i lněný olej.
  • Lněné semínko významně neovlivňuje “dobrý” cholesterol (lipoprotein s vysokou hustotou cholesterolu HDL). Výzkum ukázal, že ani lněný olej nesnižuje hladinu cholesterolu u lidí s vysokým cholesterolem a triglyceridy.
  • Většina přípravků z lněného semínka nemá vliv na hladinu triglyceridů. Částečně odtučněné lněné semínko (bez obsahu alfa-linolenové kyseliny) však hladinu triglyceridů zvyšovat může.
  • Lněné semínko osteoporózu nezlepšuje. Výzkumy ukazují, že konzumace 40 gramů mletého lněného semínka po dobu 1 roku hustotu kostí u žen nezlepšuje. Podobná zjištění přinesl i výzkum u starších mužů a žen, kteří užívali extrakt z lněného semínka.
  • Výzkum naznačil, že olej ze lněného semínka užívaný po dobu 16 týdnů nezlepšuje příznaky mánie nebo deprese u dětí s bipolární poruchou.
  • Užívání lněného oleje po dobu 3 měsíců nejspíš nejlepší příznaky bolesti a tuhosti při revmatoidní artritidě, vliv nemá ani na laboratorní testy.

 

Předpokládané účinky lněných semínek

Pro potvrzení a objektivní zhodnocení zdravotních benefitů lněného semínka je potřeba více vědeckých výzkumů. Co potvrdily předběžné výzkumy:

 

Lněné semínko může snížit riziko náhlého selhání srdce

2 kapsle lněného oleje denně (podobně jako hrst vlašských ořechů) plné alfa-linolenové kyseliny mohou podle výzkumů Harvardské lékařské školy u žen snižovat riziko smrtelných poruch srdečního rytmu. Studie 76 000 žen potvrdila, že ženy které konzumovaly 1,5 g kyseliny alfa-linolenové měly o 46 % nižší riziko náhlé srdeční smrti než ženy, které jí denně konzumovaly jen 0,5 g denně.

Kyselina alfa-linolenová má pro tělo podobný ochranný účinek jako omega-3 mastné kyseliny vyskytující se v rybách. Zdrojem kyseliny alfa-linolenové jsou kromě lněného oleje a vlašských ořechů také zelená listová zelenina (zejména kapusta), kanolový olej a mandle. Není však známo, zda doplňky z lněného oleje mají stejné účinky jako kyselina alfa-linolenové z potravin.

 

Zvětšená prostata (benigní hyperplazie prostaty neboli BPH) a lněné semínko

Předběžný výzkum naznačil, že užívání specifického produktu z lněného semínka denně 4 měsíce zlepšuje příznaky močových cest spojených s BPH a zlepšuje kvalitu života.

 

Lněné semínko a rakovina prsu

Předčasný výzkum naznačil, že konzumace 1 muffinu obsahujícího 25 g lněného semínka denně po dobu 40 dnů snižuje růst rakovinotvorných buněk, kterým byla nedávno diagnostikována rakovina prsu. O účincích lněného semínka na vývoj rakoviny prsu však existují protichůdné důkazy. Stejně tak může před rakovinou prsu chránit i lněný olej. Zatím však není známo, jestli lněné semínko nebo olej mohou opravdu pomoci rakovině předcházet.

 

Rakovina tlustého střeva a lněné semínko

Výzkumy vlivu lněného semínka na riziko kolorektálního karcinomu jsou protichůdné. Některé ukazují, že příjem liganů v lněném semínku riziko kolorektálního karcinomu nesnižují, jiné naopak ano.

 

Lněné semínko a rakovina plic

Výzkum naznačil, že lidé konzumující fytoestrogeny obsažené i ve lněném semínku mohou mít nižší riziko vzniku rakoviny plic.

 

Rakovina prostaty a lněné semínko

Předčasné výzkumy zjistily, že užívání lněného semene spolu s nízkotučnou dietou mohou snižovat prostatický specifický antigen (PSA) v prekancerózním stavu prostaty. U mužů s rakovinou prostaty lněné semínko hladinu PSA nesnižuje, může však redukovat hladinu hormonu testosteron a zpomalovat tak množení rakovinotvorných buněk.

 

Lněné semínko plné vlákniny a zácpa

Konzumace muffinů obsahujících lněná semínka zřejmě zvyšuje pohyby střev u mladých dospělých. U starších lidí pomáhá jogurt s lněnými semínky.

 

Vysoký krevní tlak a lněné semínko

Předběžné výzkumy ukazují, že užívání extraktu z lněného semínka 3x denně po dobu 6 měsíců vysoký krevní tlak snižuje u mužů, nikoli však u žen. Další předčasné studie naznačují, že doplňky ze lněného oleje pomáhají snižovat krevní tlak u mužů s normálním tlakem, avšak s vysokým cholesterolem. Zda snižuje krevní tlak u lidí s vysokým krevním tlakem, není jasné.

 

Lněné semínko a bolest prsou (mastalgia)

Předběžný výzkum ukázal, že muffin obsahující 25 g lněného semínka 1x denně po dobu 3 měsíců snižuje bolest prsou spojenou se začátkem menstruačního cyklu.

Existují určité důkazy, že lněný olej může zlepšit pozornost, impulsivnost, neklid a sebeovládání u dětí s ADHD.

Některé výzkumy potvrdily, že zvýšení kyseliny linolenové ve stravě může pomoci zabránit kornatění tepen (ateroskleróza). Kyselinu linolenovou obsahuje i lněné semínko a lněný olej. Tento předpoklad zatím však nebyl dostatečně prozkoumán.

Předběžné výzkumy naznačují, že lněný olej může snížit podráždění, příznaky suchých očí a zvýšit produkci slz.

Důkazy o účincích lněného oleje na suchou pokožku jsou nekonzistentní. Některé ukazují, že užívání lněného oleje ústně po dobu 12 týdnů nezlepšuje vlhkost u žen se suchou a drsnou pokožkou, jiné že naopak zlepšuje.

Výzkum naznačuje, že užívání lněného oleje po dobu 6 týdnů může snížit hladinu triglyceridů, nikoli však váhu, krevní cukr nebo cholesterol u žen s poruchou vaječníků známou jako syndrom polycystických vaječníků (PCOS).

Kyselina alfa-linolenové ve stravě pravděpodobně snižuje riziko vzniku pneumonie (zápal plic). Lněný olej je jedním z jejich zdrojů, výzkumy však přímo vliv lněného semínka na pneumonii nezmiňují. Není známo ani to, zda mají stejné účinky lněná semínka a lněný olej.

Lněné semínko může pomoci také s divertikulitidou, žaludeční nevolností, zánětem močového měchýře, podrážděním kůže a jinými nemocemi.

Olej z lněných semínek může pomáhat i s úzkostmi, zácpou, rakovinou, vaginálními problémy a hubnutím.

 

Na co lněné semínko podle vědců pravděpodobně nezabírá

  • Předběžný výzkum naznačil, že příjem liganů vyskytujících se ve lněném semínku a dalších potravinách riziko srdečních onemocnění nesnižuje.
  • Předběžný výzkum naznačil, že obsah liganů z lněného semínka a jiných potravin riziko vzniku nádorového onemocnění děložního těla (rakovina endometria) neovlivňuje.
  • Předběžný výzkum ukázal, že užívání 24 g lněného semínka po dobu 4 týdnů nezlepšuje kvalitu života ani symptomy syndromu dráždivého střeva (IBS).
  • Zda lněné semínko mírní příznaky menopauzy, není jasné. Některé výzkumy mírné snížení zaznamenaly, jiné ukazují, že lněné semínko bylo stejně účinné jako placebo. Rozdíl však může být způsoben použitou dávkou lněného semínka.
  • Důkazy pro benefity lněného semínka při metabolickém syndromu (stav zvyšující riziko vzniku cukrovky a srdečních onemocnění) jsou sporné. Jedny výzkumy ukazují snížené riziko metabolického syndromu při užívání extraktu z lněného semínka, jiné však opak.
  • Výzkum obézních mladých dospělých naznačil, že lněné semínko před jídlem může snižovat chuť k jídlu a celkový příjem potravy. Jiný výzkum však ukazuje, že 40 g lněného semínka denně po dobu 12 týdnů nesnižuje tělesnou hmotnost obézních dospělých.
  • Výzkumy nižší kvality naznačují, že kyselina alfa-linolenová (chemická látka obsažená ve lněném oleji) svalovou sílu u starších dospělých nezlepšuje.
  • Předčasný výzkum naznačuje, že užívání přípravku obsahujícího arginin, kvasinkovou RNA a kyselinu alfa-linolenovou zlepšuje nabírání hmotnosti, nikoli však imunitní funkci u lidí s HIV.

 

Zdravotní a kosmetické využití lněných semínek

Lněné semínko v kuchyni

Nejlepšími pokrmy pro schování lněného semínka jsou tmavé omáčky a masové směsi. Nikdo si lněného semínka ani nevšimne například v šunce, kuřecím parmezánu, chilli, hovězím guláši, sekané nebo masových kuličkách. Na 4 porce používejte 2 - 4 lžičky mletého lněného semínka, v pokrmech pro 6 - 8 lidí 4 - 8 polévkových lžic.

 

Lněné semínko do pečení

Mletým lněným semínkem můžete zdravě nahradit část mouky při pečení například chleba, vdolků, rohlíků, palačinek nebo vaflí. Zkuste nahradit ½ až ¼ šálku mouky mletým lněným semínkem v receptech se dvěma a více šálky mouky.

lněné semínko na pečivu

Lněné semínko můžete při pečení použít jako dozdobení i část mouky

 

Lněné semínko místo vajíčka nebo tuku

Mletým lněným semínkem snadno nahradíte tuk i vajíčko. Pokud se rozhodnete používat lněný olej, zaměřte se na druh s označením “Ligand SDG”.

1 lžíce lněného semínka smíchaná se 2 - 3 lžícemi horké vody vytvoří gel, který můžete použít jako náhradu vajíčka při pečení.

 

Semínko lnu a menopauza

Mleté lněné semínko (nikoli však lněný olej) může pomáhat s menopauzálními příznaky. Výzkum ukázal, že 40 gramů lněného semínka denně může být stejně účinné jako hormonální terapie pro zlepšení mírných příznaků menopauzy (například návaly horka, zácpa a noční pocení).

 

Lněné semínko a rakovina

Semínka lnu obsahují sloučeniny zvané lignany, fytoestrogeny které působí jako rostlinný estrogen. V současné době se zkoumá jejich potencionální vliv na prevenci rakoviny prsou a prostaty.

 

Hubnutí s lněnými semínky

Zařazení lněného semínka do jídelníčku může být skvělým krokem k vysněné postavě. Poskytuje dostatek vlákniny a pomůže vám cítit se déle sytí. 1 polévková lžíce lněných semínek představuje pouze 37 kalorií.

 

Detoxikace střev lněným semínkem

Po dobu tří týdnů se užívají 1 - 3 polévkové lžíce, což může pomoci vyčistit hlen, fekální usazeniny a parazity při zachování zdravé střevní mikroflóry.

 

Lněné semínko a akné

Lněné semínko může být díky obsahu omega-3 nenasycených mastných kyselin a kyseliny alfa-linolenové dobrým pomocníkem také při léčbě akné.

 

Nutriční hodnoty lněných semínek

100 gramů lněného semínka obsahuje zhruba tyto výživové hodnoty (DDD = doporučená denní dávka):

Nutriční složky:
  • sacharidy - 22 % - 28,9 g - 10 % DDD
  • vláknina - 27,3 g - 109 % DDD
  • tuky - 66 % - 42,2 g - 65 % DDD
  • omega-3 mastné kyseliny - 22813 mg
  • omega-6 mastné kyseliny - 5911 mg
  • bílkoviny - 12 % - 18,3 g - 37 % DDD
  • 534 kalorií (2236 kJ) - 27 % DDD
  • voda - 7 g
  • popel - 3,7 g
Vitamíny:
  • vitamín C - 0,6 mg - 1 % DDD
  • vitamín E - 0,3 mg - 2 % DDD
  • vitamín K - 4,3 mg - 5 % DDD
  • thiamin - 1,6 mg - 110 % DDD
  • riboflavin - 0,2 mg - 9 % DDD
  • niacin - 3,1 mg - 15 % DDD
  • vitamín B6 - 0,5 mg - 24 % DDD
  • folát - 87 mcg - 22 % DDD
  • kyselina pantothenová - 1 mg - 10 %
  • cholin 78,7 mg
  • betaine - 3,1 mg
Minerály:
  • vápník - 255 mg - 26 % DDD
  • železo - 5,7 mg - 32 % DDD
  • hořčík - 392 mg - 98 % DDD
  • fosfor - 642 mg - 64 % DDD
  • draslík - 813 mg - 23 % DDD
  • sodík - 30 mg - 1 % DDD
  • zinek - 4,3 mg - 29 % DDD
  • měď - 1,2 mg - 61 % DDD
  • mangan - 2,5 mg - 124 % DDD
  • selen 25,4 mcg - 36 % DDD

 

100 gramů lněného oleje obsahuje zhruba tyto složky (DDD = doporučená denní dávka):

Nutriční složky:
  • tuky - 100 % - 100 g
  • omega-3 mastné kyseliny - 53304 mg
  • omega-6 mastné kyseliny - 12701 mg
  • 884 kalorií (3701 kJ) - 44 % DDD
Vitamíny:
  • vitamín E - 17,5 mg - 87 % DDD
  • cholin - 0,2 mg

 

Dávkování lněných semínek

Vědeckými výzkumy byly studovány tyto dávky lněného semínka (orální podání):

  • Při cukrovce 2. typu: 600 mg extraktu liganového extraktu z lněného semínka (320 mg liganu) po dobu 12 týdnů.
  • Při vysokém cholesterolu: Pečivo (muffiny nebo chléb) se lněným semínkem s denní dávkou 40 - 50 g lněného semínka.
  • Pro zlepšení funkce ledvin u lidí se systémovým lupusem erythematosusem (SLE): 15 g mletého semene lnu 2x denně s cereáliemi, pomerančovým nebo rajčatovým džusem.
  • Pro zlepšení mírných menopauzálních příznaků: 40 g mletého nebo celého lněného semínka v chlebu denně.

Dávkování lněného oleje závisí na několika faktorech, jako je například věk a zdravotní stav. V současné chvíli neexistuje dostatek vědeckých informací pro určení doporučených dávek. Dodržujte pokyny na štítku výrobku a poraďte se před jeho konzumací s lékařem.

Obecně se doporučují 1 - 2 polévkové lžíce drcených lněných semínek denně.

 

Užívání lněných semínek

Lněné semínko můžete přidat téměř do každého jídla

Pokaždé, když si dáte ovesné vločky, smoothies, jogurt nebo například polévku, přimíchejte pár polévkových lžic lněného semínka a brzy se to stane vaším běžným zvykem.

lněněné semínko humus

Lněné semínko je skvělým pomocníkem ve studené, teplé, sladké i slané kuchyni

 

Odvar, čaj nebo nálev z lněných semínek

Lněné semínko můžete konzumovat ve formě odvaru (5-10 minut necháme vařit v 0,5 l vody) pro blahodárné účinky na zácpu. Příznivé účinky na střeva má také sliz, které lněné semínko vytvoří po zalití lžičky semínek studenou vodu a nechá se do druhého dne vyluhovat. V obou případech semínka důkladně rozkousejte, nebo použijte drcená. Z lněných semínek se dá připravit také čaj.

 

Nežádoucí účinky lněných semínek

Nezralé nebo syrové lněné semínko může být jedovaté.

Pokud je lněné semínko užíváno ústy, pro většinu dospělých je pravděpodobně bezpečné. Přidání lněného semínka do jídelníčku může zvýšit počet stolic za den a nežádoucí gastrointestinální účinky (nadýmání, plynatost, bolest břicha, zácpa, průjem, bolesti žaludku, nevolnost). Pravděpodobnost nežádoucích účinků se zvyšuje spolu s vyšším dávkováním.

Existují jisté obavy, že užívání velkých množství lněného semínka by mohlo zablokovat střeva. Lněné semínko je důležité vždy užívat s velkým množstvím vody.

Užívání výtažků z lněného semínka obsahující lignany (chemikálie kterým je připisována většina benefitů lněného semínka) v koncentrované formě je patrně taktéž bezpečné. Některé klinické studie ukazují, že extrakt z lněného semínka může být bezpečné užívat až 12 týdnů.

Dostupné je také částečně odtučněné lněné semínko se sníženým obsahem kyseliny alfa-linolenové. Kyselině alfa-linolenové bývá často přisuzováno riziko vzniku rakoviny prostaty. Záleží však vždy na jejím zdroji. S rakovinou prostaty bývá spojována kyselina alfa-linolenová z živočišných zdrojů (mléčné výrobky a maso). Oproti tomu kyselina alfa-linolenová ze zdrojů rostlinných (jako je například lněné semínko) riziko rakoviny prostaty pravděpodobně nezvyšuje a muži by se neměli vyhýbat lněným semínkům s jejím obsahem. Na druhé straně existují znepokojivé domněnky, že částečně odtučněná semena lnu mohou přespříliš zvyšovat hladinu triglyceridů (druh krevního tuku).

Lněný olej je pro většinu dospělých také pravděpodobně krátkodobě při užívání ústy bezpečný. Velké dávky (30 g denně a víc) mohou způsobovat uvolnění stolice a průjem. Při užívání lněného oleje došlo k alergickým reakcím. O bezpečnosti užívání lněného oleje při nanášení na pokožku není dostatek vědeckých důkazů.

 

Pro koho nejsou lněná semínka vhodná?

Lidé trpící cukrovkou, bipolární poruchou, vysokými triglyceridy, poruchami krvácení nebo rakovinou prostaty by se před používáním lněného semínka nebo oleje vždy poradit s lékařem.

Lněnému semínku by se měly vyhnout také osoby s poruchami trávení (například Crohnova choroba, IBS nebo kolitida) a ženy s hormonálními poruchami (například endometrióza, syndrom polycystických vaječníků PCOS, rakovina prsu a rakovina dělohy).

 

Kojící, nastávající matky a lněné semínko

Kvůli nedostatku důkazům o bezpečnosti se lněné semínko a lněný olej těhotným a kojícím ženám nedoporučuje.

Semínko lnu může být v těhotenství a kojení dokonce nebezpečné, protože se v těle může chovat jako hormon estrogen. O účincích lněného semínka v těhotenství nebo při kojení však zatím neexistují spolehlivé klinické studie.

Některé výzkumy naznačují, že užívání lněného oleje během druhého a třetího trimestru těhotenství může zvýšit pravděpodobnost předčasného porodu, jiné výzkumy ukazují, že užívání lněného oleje od druhého nebo třetího trimestru může být bezpečné. Do doby, než bude známo více vědeckých důkazů, by se těhotné ženy lněnému oleji měly raději vyhýbat.

 

Děti a lněný olej

Krátkodobé užívání lněného oleje dětmi je nejspíš bezpečné.

 

Lněné semínko a lidé s poruchami krvácení

Semínko lnu a lněný olej mohou zpomalovat srážení krve a zvýšit tedy riziko krvácení u osob s poruchami krvácení. Před konzumací lněných semínek nebo oleje se proto při poruše krvácení raději poraďte s lékařem.

 

Pacienti s gastrointestinálními obtížemi

Vysoký obsah vlákniny obsažený ve lněném semínku může zhoršit obstrukce střev, zúženého jícnu nebo zaníceným střevem. Lidé s těmito problémy by se proto měli semenu lnu raději vyhnout.

 

Pacienti s onemocněním citlivým na hormony (včetně některých typů rakoviny)

Přestože lněné semínko může působit jako estrogen a onemocnění citlivé na hormony zlepšovat, může jej také naopak zhoršit. Dostatečné vědecké důkazy zatím bohužel chybí, lidé s hormonálně citlivým onemocněním (například rakovina prsu, dělohy a vaječníků, endometrióza nebo děložní fibroidy) by se nadužívání lněného semínka měli vyhnout.

 

Lidé s vysokou hladinou triglyceridů (hypertriglyceridemie)

Částečně odtučněné lněné semínko (s menším obsahem kyseliny alfa-linolenové) může zvyšovat hladinu triglyceridů. Pacienti s hypertriglyceridémií by jej proto užívat raději neměli.

 

Nízký krevní tlak (hypotenze)

Lněné semínko může snižovat diastolický krevní tlak. U lidí s nízkým krevním tlakem tak při konzumaci lněného semínka hrozí riziko příliš nízkého tlaku.

 

Lidé s vysokým krevním tlakem (hypertenze)

Riziko příliš nízkého tlaku hrozí také u osob s vysokým diastolickým tlakem, které užívají léky na snižování tlaku.

 

Pacienti po operacích a lněný olej

Lněný olej může zvýšit riziko krvácení před a po operacích. Minimálně 2 týdny před plánovanou operací jej proto přestaňte používat.

 

S jakými léky lněná semínka neužívat? (kontraindikace)

Pokud pravidelně užíváte léky nebo jiné doplňky, konzultujte používání lněného semínka nejdříve s lékařem. Lněný olej a semínka mohou interagovat s léky jako jsou například ty pro ředění krve, proti bolesti NSAID, na krevní tlak, cholesterol, diabetes a s hormonální léčbou.

"S lékařem se musí před konzumací lněných semínek poradit pacienti, kteří mají poruchu srážlivosti krve, cukrovku či hormonální problémy. Pokud užíváte lněná semínka s jinými doplňky stravy či léky, je doporučeno konzumovat lněná semínka v jinou dobu, aby nebylo ovlivňováno jejich vstřebávání - 1 hodinu před a 2 hodiny po užití doplňků stravy nebo léků," radí lékař Tomáš Arndt z Prozdravi.cz (red. upraveno)

 

Léky na cukrovku (antidiabetické léky) a semeno lnu

Lněné semínko může, stejně jako léky na cukrovku, snižovat hladinu cukru v krvi. Pokud lněné semínko i antidiabetické léky užíváte dohromady, vaše hladina krevního cukru může být příliš nízká. Mezi léky na cukrovku patří například glimepirid (Amaryl), glyburid (DiaBeta, Glynase PresTab, Micronase), inzulin, pioglitazon (Actos), rosiglitazone (Avandia), chlorpropamid (Diabinese), glipizid (Glucotrol) a tolbutamid (Orinase).

Sledujte svoji hladinu cukru v krvi a poraďte se o změně dávek léků na cukrovku při užívání lněného semínka konzultujte s lékařem.

 

Léky zpomalující krevní srážlivost (antikoagulanty, léky proti trombům) a lněné semínko

Lněné semínko může podobně jako léky na zpomalení srážlivosti krve krevní srážlivost zpomalovat. Pokud lněné semínko a tyto léky užíváte zároveň, vystavujete se riziku vyšší tvorby modřin a krvácení. Mezi léky zpomalující srážení krve patří například aspirin, clopidogrel (Plavix), diklofenak (Voltaren, Cataflam), ibuprofen (Advil, Motrin), naproxen (Anaprox, Naproxen), dalteparin (Fragmin), enoxaparin (Lovenox), heparin a warfarin (Coumadin). Srážení krve může zpomalovat i lněný olej.

 

Lněné semínko a FAQ - často kladené dotazy

Jak lněné semínko konzumovat?

Jak lněné semínko jíst?

Lněné semínko můžete konzumovat na nespočet způsobů. Můžete ho například přidat do jogurtu, džusu, smoothie, proteinu i salátů.

Můžu lněnými semínky nahradit vajíčka nebo olej a péct s ním?

Ano. Lněné semínko místo vajíčka často používají vegani. Pro nahrazení 1 vajíčka, margarínu nebo oleje použijte 1 polévkovou lžičku drceného lněného semínka na 3 polévkové lžičky vody a nechte odstát několik minut. Lněným semínkem můžete nahradit i část mouky. Použijte ½ až ¾ mouky z receptu a zbytek nahraďte moukou z lněných semínek. Při pečení s lněným semínkem bývá pečivo trošku hutnější a kvůli přidanému oleji a vláknině mírně klesne objem.

Můžu lněný olej používat při vaření?

Při vysokých teplotách se lněný olej nedoporučuje. Aby nedošlo k znehodnocení omega-3 mastných kyselin, přidávejte jej raději až do hotových pokrmů těsně před servírováním.

 

Mletí lněného semínka

Musím lněné semínko mlít? Líbí se mi, jak celé lněné semínko křupe.

Abyste ze lněného semínka získali všechny výhody, musíte jej rozemlít. Celé semínko má tvrdou slupku složitou na trávení, živiny se uvolní až po rozemletí. Pokud chcete zachovat křupavost, promíchejte pár celých lněných semínek s mletým semínkem a přidejte do oblíbených pokrmů.

Nemám čas semínko mlít sám doma, má lněné semínko mleté za studena ty samé benefity?

Len mletý za studena z obchodu se vyrovná čerstvě mletému lnu. Dejte však pozor, že kupujete lněné semínko mleté skutečně za studena - omega 3 mastné kyseliny se při vystavení teplu ničí.

Je lepší mleté/drcené nebo celé lněné semínko?

Mleté lněné semínko poskytuje více výhod než celé, protože jejich slupka je velmi tvrdá a těžko praskne i při pečlivém žvýkání. Neporušené lněné semínko projde trávicím systémem nedotčené a vaše tělo si z nich nic nevezme. Mletá lněná semínka trávení usnadňují.

Jak můžu lněné semínko rozemlít?

Lněná semínka se snadno rozemelete něčím, co pravděpodobně najdete doma v kuchyni. Můžete použít například mlýnek na kávu, kuchyňského robota nebo mixér. Lněné semínko můžete pomlít nahrubo i najemno - ve většině receptů však najdete spíš jemně mleté semínko.

Jak mleté lněné semínko uchovávat a jak dlouho vydrží?

Jakmile lněné semínko rozemelete, stoupá riziko špatné chuti. Lněné semínko je proto nejlepší rozemlít až tehdy, když ho zrovna potřebujete. Po rozemletí byste lněné semínko měli uchovávat ve vzduchotěsné, neprůhledné nádobě. Takto by vám mělo vydržet až 90 dní.

Kolik kalorií lněné semínko obsahuje?

100 gramů lněného semínka má zhruba 450 kalorií.

Přibližné srovnání kalorií a množství mletého a celého lněného semínka: Mleté lněné semínko.

1 hrnek: 130 g ¾ hrnku: 97,5 g ⅔ hrnku: 86,6 g ½ hrnku: 65 g ⅓ hrnku: 42,3 g ¼ hrnku: 32,5 g 1 polévková lžíce: 8 g 1 čajová lžička: 2,7 g 1 hrnek: 585 kalorií ¾ hrnku: 439 kalorií ⅔ hrnku: 390 kalorií ½ hrnku: 293 kalorií ⅓ hrnku: 195 kalorií ¼ hrnku: 146 kalorií 1 polévková lžíce: 36 kalorií 1 čajová lžička: 12 kalorií

 

Celé lněné semínko

1 hrnek: 180 g ¾ hrnku: 135 g ⅔ hrnku: 120 g ½ hrnku: 90 g ⅓ hrnku: 60 g ¼ hrnku: 45 g 1 polévková lžíce: 11 g 1 čajová lžička: 4 g 1 hrnek: 810 kalorií ¾ hrnku: 607 kalorií ⅔ hrnku: 540 kalorií ½ hrnku: 405 kalorií ⅓ hrnku: 270 kalorií ¼ hrnku: 202 kalorií 1 polévková lžíce: 50 kalorií 1 čajová lžička: 18 kalorií

 

Je bezpečné užívat celé lněné semínko?

Aby se uvolnily užitečné složky, lněné semínko musí být důkladně rozžvýkané nebo rozemleté.

Jak nejlépe vyčistit mlýnek na kávu před a po mletí lněných semínek?

Nejjednodušší je mlýnek vytřít navlhčenou papírovou utěrkou. Účinnějším způsobem je mezi mletím lněného semínka a kávy pomlít trochu neuvařené bílé rýže.

 

Praktické informace

Co to je lněné semínko?

Lněné semínko je semínko lnu setého. Obsahuje omega 3 mastné kyseliny, rozpustnou i nerozpustnou vlákninu, bílkoviny, lignany, vitamíny, minerály a aminokyseliny.

Je lněné semínko bezlepkové, bez oleje, bez ořechů, bez laktózy, kosher a bez genetických modifikací?

Vždy záleží na výrobci, ale lněné semínko by opravdu mělo být bezlepkové, bez oleje, bez ořechů, bez laktźy, kosher a bez genetických modifikací.

Kolik lněného semínka mám denně sníst?

Obecně bývají doporučovány 2-4 polévkové lžíce mletého lněného semínka denně. Když s užíváním začínáte, začněte na 1 lžíci.

Je lněné semínko bezpečné pro děti a batolata?

Ano. Len je přírodní rostlinný zdroj omega 3 mastných kyselin, které jsou důležité pro správný vývoj mozku. Lněné semínko má zásadní obsah živin a za bezpečné je považováno pro všechny zdravé lidi všech věkových skupin.

Můžu konopné semínko nabídnout svému domácímu mazlíčkovi?

Konopné semínko je skvělé pro psy, kočky, papoušky, koně i další domácí zvířata. Lněné semínko může pomoci udržet zdraví, lesklejší a hustší srst. Před krmením domácích mazlíčků lněným semínkem se však raději poraďte s veterinářem.

Může lněné semínko pomoct se zácpou?

Lněné semínko může pomoci se zácpou i průjmem. Po konzumaci lněného semínka je však zásadní dostatečně pít - lněné semínko totiž absorbuje tekutinu.

Jsem vegetarián nebo vegan. Slyšel jsem ,že bych měl jíst lněné semínko. Proč?

 Jídelníček mnoha vegetariánů a veganů neobsahuje dostatečné množství bílkovin. Proteiny můžete přidat 2-4 lněného semínka denně. Lněné semínko je navíc skvělým zdrojem esenciálních mastných kyselin, fytochemických liganů, vitamínů, draslíku a dalších minerálů.

Jaký je rozdíl mezi zlatým a hnědým lněným semínkem?

Stejně jako u dalších rostlin, i len má různé typy. Hnědá lněná semínka však poskytují téměř shodné nutriční výhody jako semínka zlatá. Hnědé lněné semínko se používá nejčastěji, primárně jako krmivo pro zvířata, olej, barva a rozpouštědlo. Zlaté lněné semínko má malinko vyšší obsah omega 3 mastných kyselin, je lesklejší a má lehce ořechovou chuť.

Už používám lněný olej. Měl bych jíst i lněné semínko?

Ano, v ideálním případě obojí. Lněné semínko má totiž mnohem více výhod než lněný olej (navíc obsahuje bílkoviny, vitamíny, minerály, ligany a vlákninu). Dbejte na to, aby byl váš lněný olej vysoce kvalitní a lisovaný za studena (při vystavení teplu kvalita oleje klesá).

Mám cukrovku. Měl bych lněná semínka jíst?

Ano. Lněné semínko je skvělým jídle s nízkým glykemickým indexem a může dokonce pomoci snižovat hladinu A1C a stabilizovat hladinu cukru v krvi. Obecně se diabetikům doporučuje 1 - 2 lžíce lněného semínka po ránu a 1 - 2 lžíce večer. Pokud váš krevní cukr hodně kolísá, pak 1 lžíci lněných semínek 3 - 4 denně.

Kde můžu lněné semínko koupit?

Lněné semínko můžete koupit ve zdravých výživách i běžném supermarketu.

Jak mám lněné semínko skladovat?

Ať už si mleté lněné semínko koupíte nebo sami namelete doma, skladujte jej v ledničce či mrazáku, čímž zabráníte oxidaci a znehodnocování esenciálních mastných kyselin. Celé lněné semínko uchovávejte na chladném, tmavém místě.

Jak celé lněné semínko uchovávat a jak dlouho vydrží?

Celé lněné semínko si domů donesete s tím nejkvalitnějším obalem - přirozenou tvrdou slupkou, která jej dlouho udrží čerstvé. Čistá, suchá a kvalitní celá lněná semínka při pokojové teplotě vydrží až 1 rok. Nádobu s lnenými semínky můžete pohodlně skladovat hezky po ruce přímo na kuchyňském pultu.

Můžu lněné semínko kombinovat s jinými léčivými přípravky?

Pokud užíváte nějaké léky, poraďte se o konzumaci lněných semínek nebo přípravků ze lnu se svým lékařem.

Obsahuje lněné semínko lepek?

Lněné semínko je přirozeně bezlepková potravina, vhodná do bezlepkových diet pro celiaky i alergiky na lepek.

Jaký je rozdíl mezi lněným olejem a olejem ze lněných semínek?

Žádný, je to ten samý olej.

Jaké je doporučené dávkování lněného oleje pro děti a dospělé?

Lékaři a odborníci na výživu nejčastěji doporučují 1 polévkovou lžíci lněného oleje na každých 50 kilo tělesné hmotnosti. Pro děti se doporučuje 1 čajová lžička na 15 kilo.

Jak poznám, že je lněný olej čerstvý?

Do kdy neotevřený olej spotřebovat prozradí datum spotřeby, které by mělo být uvedeno na láhvi oleje (nejčastěji na hrdle nebo dně).

Do kdy mám spotřebovat otevřený lněný olej?

Po otevření lněný olej skladujte v lednici a spotřebujte nejlépe do 8 týdnů.

Jakou barvu má lněný olej správně mít?

Liganové lněné oleje obsahují drobné částečky - když ho dobře protřepete, měl by mít zakalenou, tmavě zlatou barvu. Barva čistých lněných olejů může být jasně žlutá až zlatooranžová.

Měl bych kapsle ze lněného semínka skladovat v ledničce?

Kapsle v ledničce nemusíte uchovávat nikdy. Můžete je uchovávat na kuchyňské lince nebo ve skříňce. Spotřebujte je do data spotřeby uvedeného na lahvičce.

Beru léky. Může lněný olej ovlivňovat jejich účinky?

Pokud berete léky, vždy se před užíváním lněného oleje raději nejprve poraďte s vaším lékařem.

Je užívání lněného oleje bezpečné během těhotenství?

Při těhotenství užívání lněného oleje se raději nejprve poraďte s lékařem.

Můžu lněný olej aplikovat na kůži?

Ano. Tělo jej však lépe absorbuje, když jej budete denně přidávat do jídla.

Avokádo - účinky, rizika a kompletní nutriční profil

Avokádo - účinky, rizika a kompletní nutriční profil

V podrobném profilu superpotraviny avokádo zjistíte:

  • jak přesně vám avokádo může zlepšit zdravotní stav a kondici
  • jaký je vliv avokáda na hubnutí, krásu a vitalitu
  • jaký je kompletní výživový profil avokáda
  • zda si avokádo zvládnete vypěstovat i sami doma

 

Avokádo je vysoce výživným a výjimečně všestranným doplňkem jakékoli stravy

avokádo

Avokádo je novodobý miláček sociálních sítí. Ačkoli je často považováno za zeleninu, avokádo je živinami nabité ovoce. Lahodné ovoce avokádo roste na hruškovci přelahodném, je nabité vitamíny a dalšími živinami pro udržení si pevného zdraví.

Lidé si jej nejčastěji dávají na tousty, do salátů, k vajíčkům nebo do smoothies či s kakaem jako pudink. Konzumování avokáda je jednoduchý způsob, jak zvýšit příjem vlákniny, bílkovin (obsahuje všechny esenciální aminokyseliny), zdravých mononenasycených tuků, draslíku, folátu a vitamínů B, E a C.

 

Avokádo je někdy nazýváno přírodním máslem

Kvůli vysokému obsahu kalorií a tuků by avokádo mohlo být mylně považováno za nezdravé, a kdo si hlídá štíhlou linii, často toto ovoce v obchodě obchází obloukem. Opak je však pravdou - avokádo je bohaté na mononenasycené tuky podporující zdraví srdce a základní tělesné funkce a v malém množství kvůli němu neztloustnete. Jako vždy však platí: strava má být pestrá, přecpávání se avokády vám zdraví neutuží.

Plody avokáda se používají například k pomoci při snižování hladiny cholesterolu (obsahuje hodně vlákniny), zvýšení sexuální touhy a stimulaci menstruace. Oleje obsažené v avokádu se používají při osteoartróze, semena, listy a kůra při úplavici a průjmu.

Avokádový olej aplikovaný přímo na kůži pomáhá zklidnit a hojit rány, se sklerodermií, infekcemi dásní i artritidou. V kombinaci s vitamínem B12 může avokádový olej zlepšovat lupénku. Dužina avokáda se místně používá na podporu růstu vlasů a rychlejší hojení. Semena, listy a kůra avokáda zase k úlevě od bolesti zubů.

 

Hass kalifornské avokádo je bohatší na živiny ale i na tuky

V obchodech narazíte na dva druhy avokád - Hass kalifornské a Fuerte floridské. Hass avokáda mají bradavičnatou slupku, která je ze začátku zelená a po uzrání tmavne do fialovočerné.  Tmavší kalifornská Hass avokáda mají téměř o 30 % více kalorií než Fuerte zelené avokádo z floridy, které ale bývají větší a kalorií vám v jednom kousku poskytnou více.

Hass avokádo

Zejména odrůda Hass California jsou avokáda bohatá na vitamín B6 a kyselinu listovou

 

V čem se druhy avokád zejména liší?

Srovnání 100 g čerstvého Hass kalifornského a Fuerte floridského avokáda (doporučená denní dávka - DDD):

Avokádo odrody HaasAvokádo Haas
 avokado_fuerte
 
Avokádo Fuerte

 

Hass kalifornské avokádo:
  • celkový tuk: 15, 4 g
  • mononenasycené tuky: 9,8 g
  • nasycené tuky: 2 g
  • draslík: 507 mg (14,4 % DDD)
  • vláknina: 6,8 g
Fuerte floridské avokádo:
  • celkový tuk: 10 g
  • mononenasycené tuky: 5,5 g
  • nasycené tuky: 1,9 g
  • draslík: 351 mg draslíku (10 % DDD)
  • vláknina: 5,8 g

 

Srovnání 1 kusu avokáda:

Hass kalifornské avokádo:
  • kalorií: 230 (12 % DDD)
  • celkového tuku: 21 g (190 kalorií)
Fuerte floridské avokádo:
  • kalorií: 365 (18 % DDD)
  • celkového tuku: 30 g (275 kalorií)


Fuerte avocado

Fuerte avokádo má hladší slupku zelenou po celou dobu zrání

 

Fakta o avokádu

Věděli jste, že …

Avokádo v kuchyni používali už staří domorodci z Mexika i Peru.

  • Když se řekne draslík, většina lidí si představí banán. V avokádu však tohoto minerálu důležitého pro normální funkci těla a stabilní puls najdete víc.
  • Většina antioxidantů avokáda najdete v nejtmavší zelené dužnině, co nejblíže slupce.
  • 1 šálek avokáda obsahuje 240 kalorií a 22 g tuku. Stejné množství brokolice má 52 kalorií a 0,6 g tuku, zelených fazolí 44 kalorií a 0,3 g tuku.
  • Avokádo má krémovou konzistenci a lehce nasládlou, máslovou, ořechovou chuť.
  • Plody, listy a semena avokáda se používají k výrobě léků.
  • Avokádo se v minulosti používalo jako afrodiziakum a posilovač libida.
  • Hass avokádo je zralé, když jeho slupka zčerná. Jestli je avokádo zralé, zjistíte, když ho opatrně zmáčknete. Avokádo s poddajnou slupkou a měkkým krémovým vnitřkem je připravené ke konzumaci.
  • Při servírování avokádo nejprve nožem rozřízněte napůl a vyjměte pecku. Pokud je zralé, pecku snadno uvolníte jemným šťouchnutím prsty.
  • Hodně se mluví také o výživových benefitech pecky z avokáda. Ty však nepodporují žádné výzkumy a jeho konzumace zřejmě nebude výhodná ani pro váš mixér. Většina výzkumů se zaměřuje spíše na extrakt z avokádové pecky, nikoli konzumaci samotného semínka. Pokud jste však zvědaví, můžete pecku nechat tři dny vysušit, pak nožem rozlámat na menší kousky, rozemlít v blenderu na jemný prášek a nakonec přidat třeba do smoothie.
  • Z pecky si můžete doma jednoduše vypěstovat rostlinku. I v našem podnebném páse při dobré péči zhruba po 5 letech začne plodit (plody však dozrávají až 8 měsíců).
  • V Mexiku je oblíbený alkoholický koktejl z rumu, sirupu, citronu, limetkové džusu a avokáda.
  • V Brazílii je avokádo používáno spíše ve sladkostech a dezertech než ve slaných pokrmech.avokádo ström

Avokádo je ovoce stromu hruškovec přelahodný

"Avokádo je jedním z mála ovocných plodů s vysokým obsahem tuku a nízkým obsahem cukru. Společně s ořechy, olivovým olejem a kanolovým olejem je tuk v avokádu tvořen převážně tuky mononenasycenými s mnoha zdravotními benefity," říká ředitel Mayo Clinic z Minnesoty a specialista na výživu, doktor Donald Hensrud (red. přeloženo a zkráceno)

 

Důležité informace o avokádu

  • Známé také jako: avokádový olej, avocado, Persea americana, hruškovec přelahodný
  • Krajina původu: Španělsko, Izrael, Kalifornie, Mexiko
  • Prodává se ve formě: syrové, pokrmy, smoothies, olej
  • Dostupnost v ČR a SR – ano

avokádo mapa

Avokádo roste nejčastěji v těchto oblastech

 

Předpokládané účinky avokáda potvrzené vědci

Pro objektivní posouzení zdravotních benefitů avokáda je potřeba více vědeckých důkazů a studií.

  • Strava obohacená o avokádo zřejmě snižuje “špatný” cholesterol lipoproteinů s nízkou hustotou (LDL) a zvyšuje ten “dobrý” s vysokou hustotou (HDL).
  • Užívání výtažku z avokádového oleje (ASU) ústně po několik měsíců pravděpodobně snižuje bolest a celkovou invaliditu lidí s kyčelní nebo kolenní osteoartrózou. Dlouhodobé účinky ASU jsou však nejasné. Některé výzkumy ukazují, že užívání ASU po dobu 2 let příznaky osteoartrózy nezlepšují - zhoršení kloubů u lidí s těžkou osteoartrózou zabránit však můžou.

 

Předpokládané účinky avokáda NEpotvrzené vědci

  • Avokádo chrání váš zrak. Antioxidanty lutein a zeaxin obsažené v avokádu pohlcují světlé vlny, které mohou poškozovat zrak. U lidí, kteří konzumují dostatek potravin na tyto antioxidanty bohaté, klesá pravděpodobnost makulární degenerace související s věkem (hlavní příčina slepoty starších dospělých).
  • Avokádo nabíjí energií. Avokádo je bohaté na vitamíny B včetně folátu (B9), thiaminu (B1), riboflavinu (B2) a niacinu (B3). Pomáhají přeměňovat snězené jídlo na energii, bojovat proti zánětu v těle a chránit tepny zlepšením hladiny cholesterolu a triglyceridů.
  • Avokádo pro lepší náladu. Jeden šálek plátků avokáda představuje třetinu denní dávky folátu (zhruba 118 mg). Lidé trpící jeho nedostatkem (folát se nazývá někdy také B9 nebo kyselina listová) bývají náchylnější k depresím a hůře reagují na antidepresiva. Folát také snižuje riziko vrozených vad, takže by na jeho zvýšený příjem měly dbát hlavně budoucí maminky.
  • Zpevněte kosti avokádem. Lidé konzumují obvykle polovinu avokáda naráz, což představuje asi 15 % doporučené denní dávky vitamínu K. Vitamín K může zlepšit hustotu kostí a zabránit zlomeninám.
  • Avokádo pro zdraví krevních buněk. Avokádo obsahuje vitamín B9 tvořící červené krvinky a vitamín K ovlivňující funkci krevních destiček. Hrnek avokáda nakrájeného na kostičky obsahuje 122 g folátu (31 % doporučené denní dávky) a 31,5 g vitamínu K (35 % doporučené denní dávky).
  • Podpořte mozek avokádem. Antioxidant vitamín E obsažený v avokádu může být prevencí před Alzheimerovou chorobou i pomalým poklesem paměti a myšlení. Vitamín E může pomáhat proti poškozování buněk způsobeným znečištěným prostředím a slunečním zářením, oddálit onemocnění srdce a snižovat oxidaci LDL cholesterolu, který přispívá k zužování tepen a ateroskleróze.

VĚDĚLI JSTE, ŽE řada studií potvrdila, že užívání vitamínu E pomocí doplňků nejen, že není zdraví prospěšné, ale může zdraví dokonce poškodit? To však neplatí při konzumaci potravin bohatých na vitamín E, jako je například avokádo. 100 g avokáda představuje 10 % doporučené denní dávky vitamínu E.

  • Avokádo pro zdravý nervový systém. Avokádo obsahuje vitamíny C a B5, které vaše tělo potřebuje pro výrobu neurotransmiterů, přenašeče signálů mezi mozkovými buňkami. Vitamín C pomáhá vytvářet norepinefrin podílející se na paměti a B5 acetylcholin regulující spánek. Šálek avokáda na kostičky obsahuje 15 mg vitamínu C (20 % doporučené denní dávky) a 2,1 mg vitamínu B5 (42 % doporučené denní dávky).
  • Avokádo pro zdravou hladinu cukru v krvi. Avokádo má nízký glykemický index. Obsahuje málo sacharidů a cukru, naopak dostatek tuku a vlákniny, je tedy vhodné pro cukrovkáře i jako prevence tohoto onemocnění. Harvardova studie sledující 200 000 lidí po dobu 20 let zjistila, že rostlinná strava (zahrnující i avokádo) snižuje šanci na rozvoj diabetu 2. typu asi o 20 %.
  • Avokádo a rakovina. Mononenasycená kyselina olejová obsažená v avokádu (a také oleji z oliv a ořechů) podle studie na 4 000 ženách může snižovat riziko rakoviny prsu. Podle jiné laboratorní studie může sloučenina v avokádu nazývaná avokatin B bojovat i proti leukémii (nádorové onemocnění).
  • Zlepšování prostaty avokádem. Rostlinný sterol beta-sitosterol může zmírnit příznaky zvětšené prostaty. Avokádo obsahuje 4x více beta-sitosterolů než pomeranče, druhý nejbohatší ovocný zdroj.
  • Avokádo pro kardiovaskulární zdraví. Avokádo plné nenasycených mastných kyselin, vlákniny, draslíku a tuků příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi i krevní tlak a může tak pomoci chránit před srdečními chorobami.
  • Kožní onemocnění psoriáza a avokádo. Předběžné výzkumy avokáda ukazují, že používání speciálního krému obsahujícího avokádový olej a vitamín B12 po dobu 12 týdnů snižuje symptomy psoriázy stejně dobře jako konvenčně používaná kalcipotriolová mast. Avokádový krém však kůži dráždí méně.
  • Avokádo může napomáhat také růstu vlasů, stimulovat menstruaci, lepšit průjem i bolest zubů.

avokádo rostlina

Avokáda si můžete vypěstovat i sami doma - jednoduše z pecky

 

Zdravotní a kosmetické využití avokáda

Avokádo pomůže shodit přebytečná kila

Nezatracujte avokádo plné kalorií a tuků ani při hubnutí. Půl hrnečku guacamole vám poskytne ¼ doporučené denní dávky vlákniny (6 g). Vláknina vám pomůže cítit se plní a nepřejídat se.

Ačkoli v avokádu najdeme opravdu hodně tuku, jedná se především o zdravý mononenasycený tuk. Výzkum potvrdil, že může pomoci zúžit váš pas.

 

Avokádo pro zdravou pleť

Avokádo je zázrakem pro vaši pokožku, ať už ho sníte namazané třeba na chleba, nebo si ho namažete jako pleťovou masku na obličej. Antioxidanty obsažené v avokádu (například vitamín C, lutein a zeaxin) pomáhají pokožce udržet mladistvý vzhled a vyhladit vrásky, chrání i před UV zářením. Avokádová pasta pomáhá také na spálenou pokožku a s hojením ran. Kůru avokáda můžete použít také pro odlupování staré kůže i čištění pórů na obličeji i těle.

Avokádo, vyvážený jídelníček

Avokádo vám udělá dobře na chlebu i jako pleťová maska

Avokádo pro zdravé vlasy

Avokádo obsahuje tuk, vitamíny B a E - živiny skvělé pro poškozené vlasy. Vyživí vlasové kutikuly, vlasy jsou méně suché a odolnější proti poškození. Výsledkem avokádové masky na vlasy může být lesklé, jemné profesionální ošetření vlasů za pár korun.

 

Avokádo pro lepší vstřebatelnost živin

Některých živiny rozpustných v tucích (vitamíny A, D, E, K a antioxidant lykopen) vaše tělo vstřebá více, budete li je s nějakým tukem konzumovat.

salát z avokáda

Vychutnejte si avokádo bohaté na zdravé tuky třeba s rajčaty, salátem, růžovým grepem, pomerančem nebo vodním melounem

Potěšte své srdce avokádem bohatým na nenasycené tuky

Vaše tělo nějaký tuk potřebuje. Pomáhá s produkcí hormonů, podkládá vaše vnitřní orgány, udržuje zdravé vlasy a pokožku.Váš denní příjem kalorií by měl z 25 - 30 % pocházet z tuků (400 - 700 kalorií).

TIP: American Heart Association doporučuje, aby většina tuku, který přijímáte, byla nenasycená.

Nenasycené tuky obsahuje například avokádo, nasycené červené maso a mléčné výrobky. Avokádo může pomáhat vyrovnat také krevní tlak.

"Zdravé tuky obsažené v avokádu při
spívají k bezproblémové průchodnosti cév, která 
je důležitá pro zdraví mozku. Kromě toho napomáhají snižovat krevní tlak.

Jelikož vysoký 
krevní tlak je jedním z faktorů, které způsobují pokles rozpoznávacích schopností, je exotické
 ovoce avokádo vhodnou prevencí proti degeneraci mozkových 
buněk a tedy i Alzheimerově chorobě," uvádí americký
 lékař, odborník na výživu a zdravý životní styl Steven G. Pratt (red. přeloženo a zkráceno)

Avokádový olej

Stejně jako avokáda, má i olej z nich vyrobený výjimečné účinky v kuchyni i kosmetice. Přidáním avokádového oleje do salátu zlepšíte absorpci alfa-karotenu, beta-karotenu i luteinu. Pomoci může také se suchými vlasy a pokožkou. Aplikace avokádového oleje na obličej u lidí majících mastnou pleť však doporučována není (je totiž podobně jako například kokosový olej komedogenní).

 

Avokádo ve vegetariánském a veganském jídelníčku

Avokádo je díky své krémové struktuře a výjimečnému nutričnímu složení skvělým pomocníkem všech, kdo se snaží vyhýbat živočišným produktům. Je skvělou ingrediencí krémových zmrzlin, a dá se také použít třeba místo vajíčka do pečení. Avokádo posypané černou solí na chlebu je od běžného slepičího vajíčka chuťově téměř neroznatelné.

Smoothie_a_avokado

Avokádo je šampionem studené, teplé, sladké i slané kuchyně

 

Nutriční hodnoty avokáda

100 g čerstvého avokáda obsahuje zhruba tyto složky (DDD =doporučená denní dávka):

Nutriční složky:
  • sacharidy - 19 % - 8,5 g - 3% DDD
  • tuky - 77 % - 14, 7 g - 23 % DDD
  • bílkoviny - 4 % - 2 g - 4 % DDD
  • 160 kalorií (670 kJ) - 8 % DDD
  • vláknina - 6,7 g - 27 % DDD
  • omega-3 mastné kyseliny - 110 mg
  • omega-6 mastné kyseliny - 1689 mg
  • voda - 73,2 g
  • popel - 1,6 g
Vitamíny:
  • vitamín A - 146 IU - 3 % DDD
  • vitamín C - 10 mg - 17 % DDD
  • vitamín E - 2,1 mg - 10 % DDD
  • vitamín K - 21 mcg - 26 % DDD
  • thiamin - 0,1 mg - 4 % DDD
  • riboflavin - 0,1 mg - 8 % DDD
  • niacin - 1,7 mg - 9 % DDD
  • vitamín B6 - 0,3 mg - 13 % DDD
  • folát - 81 mcg - 20 % DDD
  • kyselina pantothenová - 1,4 mg - 14 % DDD
  • cholin - 14,2 mg
  • betaine - 0,7 mg
Minerály:
  • vápník - 12 mg - 1 % DDD
  • železo - 0,5 mg - 3 % DDD
  • hořčík - 29 mg - 7 % DDD
  • fosfor - 52 mg - 5 % DDD
  • draslík - 485 mg - 14 % DDD
  • sodík - 7 mg - 0 % DDD
  • zinek - 0,6 mg - 4 % DDD
  • měď - 0,2 mg - 9 % DDD
  • mangan - 0,1 mg - 7 % DDD
  • selen - 0,4 mcg - 1 % DDD
  • fluorid - 7 mcg

 

 

Užívání avokáda

Avokádo v kuchyni

Avokádo se hodí do salátů a díky své krémové struktuře i do zelených smoothies nebo dipů. Lahodné je také na způsob klasického guacamole s limetkovou šťávou, česnekem a rajčaty. Místo sýra plného nasycených tuků ho můžete přidat na vajíčkovou omeletu nebo na sendvič místo majonézy, která je dalším zdrojem nasycených tuků.

"Místo másla nebo sýra si na chléb namažte rozmačkané avokádo, nebo použijte plátek avokáda jako náhradu majonézy v sendviči. Nejenže tak sníte mnohem méně kalorií, ale také se vyhnete nasyceným tukům a zvýšíte příjem mononenasycených tuků, které jsou dobré pro vaše zdraví," doporučuje Melanie Polk, dietní sestra a ředitelka vzdělání o výživě z Amerického institutu pro výzkum rakoviny z Washingtonu (red. přeloženo a zkráceno)

 

Dávkování avokáda

Orální dávky avokáda doporučené vědeckými výzkumy:

  • při snižování cholesterolu se dávkování avokáda mění v závislosti na jiných tucích ve stravě
  • při osteoartróze denně 300 mg specifického extraktu z avokádového oleje a sojových bobů

 

Nežádoucí účinky avokáda

Avokádo konzumované jako běžná potravina je pro většinu lidí pravděpodobně zcela bezpečné. Bezpečné je nejspíš i jako léčivo po dobu 2 let a při aplikaci na kůži až 3 měsíce. Avokádo má málo vedlejších účinků - 1 osoba užívající specifický olej z avokáda spolu s vitamínem B12 hlásila mírné svědění.

avokado

Pamatujte však, že avokádo kvůli vysokému obsahu tuku obsahuje i spoustu kalorií

 

Pro koho není avokádo vhodné?

Těhotné, kojící ženy a avokádo

O bezpečnosti užívání avokáda jako léku během těhotenství a kojení není dostatek důkazů. Nastávající a čerstvé maminky by jej proto měly raději užívat jen jako potravinu.

 

Lidé s alergií na latex

U lidí přecitlivělých na latex se může objevit také alergie na avokádo.

 

Se kterými léky avokádo neužívat? (kontraindikace)

Avokádo ovlivňuje léčivý přípravek warfarin

Bylo hlášeno, že avokádo snižuje účinek warfarinu, který se používá ke zpomalení krevní srážlivosti. Proč se tato interakce objevuje není jasné, před užíváním avokáda se při užívání warfarinu raději poraďte se svým lékařem.

 

Avokádo a FAQ - často kladené dotazy

Jak avokádo skladovat?

Kde mám avokádo skladovat?

Avokádo skladujte nejlépe někde, kde ho budete mít neustále na očích. Jinak hrozí, že na něj zapomenete, prošvihnete zralost a budete moct vyhodit. Ideální je pokojová teplota.

Můžu avokádo skladovat v ledničce?

Zralé, nenařezané avokádo můžete v ledničce skladovat až 3 dny. Nařazené avokádo pokapejte citrónovou nebo limetkovou šťávou či bílým octem, vložte jej do vzduchotěsné nádoby (nebo zakryjte fólií) a poté uložte do ledničky. Pokud avokádo při skladování v důsledku oxidace zhnědne, horní vrstvu vyhoďte.

Můžu avokádo zamrazit?

Mrazení avokád je obzvlášť výhodné, pokud máte zralých avokád nadbytek. Celé avokádo nemrazte. Můžete však zmrazit avokádové pyré. Avokádové pyré se mrazí velmi snadno a můžete je použít do salátů, sendviče nebo dipů.

Jak mám při mražení avokáda postupovat?

Avokádo umyjte, vypeckujte a oloupejte. Dužinu rozmixujte (mixérem, nebo rozmačkejte vidličkou). Na každé 2 lžíce avokádového pyré přidejte 1 lžíci citrónové šťávy. Pyré uzavřete do vzduchotěsné nádoby (neplňte ji však až po okraj - zhruba 2,5 cm nechte volný). Pyré poté zamrazte a zkonzumujte zhruba do 4 - 5 měsíců.

Co dělat, když chci použít jen část avokáda?

Změně barvy zabráníte tak, že na tu část avokáda, kterou nechcete hned po nakrájení skonzumovat na odkrytých částech pokapejte citrónovou nebo limetkovou šťávou. Poté přímo na odkryté části přiložte  plastovou fólii. Teď můžete avokádo skladovat v ledničce i několik dní.

Jak zabráním tomu, aby rozkrojené avokádo zhnědlo?

Chcete li se vyhnout změně barvy, pokapejte avokádo šťávou z limetky nebo citrónu, zakryjte plastovou fólií nebo jej umístěte do vzduchotěsné nádoby. Poté avokádo dejte do ledničky.

Proč rozřezané avokádo hnědne? Pomůže, když v něm nechám pecku?

Oxidace neboli vystavení vzduchu může způsobit, že avokádo zhnědne. Potření avokáda něčím kyselím (jako je citrón, limetka, ocet nebo dokonce pomeranč) nebo uzavření do uzavřené nádoby a skladováním vledničce tento proces o několik hodin oddálíte. Přístup vzduchu může redukovat také pecka. Efektivnější je však avokádo zakrýt plastovou fólií nebo uzavřít do vzduchotěsné nádoby.

 

Moje avokádo není zralé. Co s tím?

Jak poznám, že je avokádo zralé?

Nejlepší způsob, jak poznáte zralost avokáda, je jemné stlačení dlaní (nikoli prsty). Zralé avokádo připravené ke konzumaci je pevné a zároveň jej jemně promáčknete. Hass avokádo je zralé, když má hnědofialovou barvu.

Koupil jsem si tvrdé, nezralé avokádo. Jak můžu zrání urychlit?

Na několik dní avokádo nechte v košíku na ovoce nebo kuchyňské lince a občas jemným stlačením zkontrolujte, jestli už nedozrálo. Dozrávání urychlíte, vložíte li avokádo do papírového pytlíku (nikoli však plastového sáčku) spolu s banánem nebo jablkem. Toto ovoce produkuje přírodní plyn ethylen, který v papírovém pytlíku způsobí rychlejší dozrávání.

Můžu dozrávání avokáda urychlit zvýšením teploty?

Avokádo nejlépe zraje při pokojové teplotě. Vaření nezralého avokáda v troubě (ani mikrovlnné troubě) nedoporučujeme. Avokádo pak sice může mít trochu jemnější slupku. Poddajné, máslové, smetanovo ořechové chuti zralého avokáda takto ale nedosáhnete.

Můžu dozrávání avokáda urychlit v mikrovlnné troubě?

Ne. Mikrovlnná trouba přirozený proces zrání přeruší.

Uzraje avokádo na sluníčku rychleji?

Skladování akováka na sluníčku nevede k rychlejšímu zrání, ale horší chuti.

Dozraje avokádo po nakrájení?

Nakrájené avokádo už nedozraje. Krájejte jen zralé kusy avokád.

Jak můžu dozrávání avokáda zpomalit?

Pokud máte avokádo, které už je zralé, ale ještě jej nechcete konzumovat - uložte jej do ledničky. Tvrdé nebo nezralé avokádo ale do ledničky nedávejte. Chladnější teplota zpomalí nebo někdy dokonce úplně zastaví proces zrání.

 

Myslím, že je moje avokádo v nepořádku

Jsou hnědé skrvny v avokádu jedlé?

Ano, ale nejsou moc chutné. Raději je odřízněte. Avokádo by se mělo jíst, když je jeho vnitřek zelenožlutý. Hnědne, když avokádo začne hnít. Pokud začne hnědhnout, zelené části jíst ještě můžete. Hnědou dužinu ale raději nejezte.

Můžu jíst pecku avokáda?

Pecka ani slupka avokáda jedlé nejsou. Obsahuje prvky, které nejsou určeny k lidské spotřebě.

Jak jedlé skrvny v avokádu vznikají?

Hnědé skrvny v avokádu vznikají, když avokádo spadne nebo na něj něco příliš tlačí.

Proč má moje avokádo hnědé/černé pruhy nebo fleky?

Vláknité avokádo značí, že avokádo rostlo na mladém stromě nebo bylo skladováno za nevhodných podmínek. Vlákna se často během dozrávání ztratí. Změna barvy avokáda může být způsobená dlouhodobým vystavením nízkým teplotám, modřiny může způsobit také manipulace. Naneštěstí neexistuje způsob, jak změnu barvy nebo modřiny odhalit před tím, než avokádo rozřežete. Poškozené plochy však můžete jednoduše odříznout.

 

Jak avokádo připravit?

Můžu jíst slupku avokáda?

Pecka a slupka avokáda k jídlu vhodná není.

Jaký je nejlepší způsob pro otevření a oloupání avokáda?

Nejdůležitější je použít zralé avokádo. Důkladně jej omyjte vodou, položte na prkénko a podélně řežte do té doby, než nůž narazí na pecku. Poté avokádo jednou rukou otáčejte, druhou vodorovně držte nůž a rozkrojte avokádo na poloviny. To samé zopakujte, abyste ho rozkrojili na čtvrtiny. Ty potom snadno rozdělte a prsty vytáhněte pecku. Slupky se zbavíte tak, že pod ni vsunete palec a pomalu s ním budete posouvat.

 

Pěstování avokáda

Jak dlouho trvá, než avokádo vyroste?

Než avokádo vyroste, trvá to 14 - 18 měsíců.

Dozrávají avokáda na stromech?

Avokádo je klimakterické ovoce, které vyroste na stromě, ale úplně dozraje až mimo něj.

Je avokádo bezlepkové?

Kromě toho, že je avokádo vegetariánské a veganské, je také bez soli, cholesterolu a lepku.

Jak si můžu vypěstovat avokádo z pecky?

Avokádová pecka lze poměrně snadno naklíčit, což je skvělá zábava i pro děti.

  1. Vyjměte pecku z avokáda a omyjte ji
  2. Semínko otočte špičkou nahoru a malým znamínkem dolů
  3. po obvodu (zhruba v polovině) semínka zapíchejte 3 - 4 párátka
  4. položte semínko (špičkou nahoru) do horní části sklenice nebo kelímku tak, aby párátka přesahovala její strany
  5. sklenici až po párátka naplňte vodou a její hladinu udžujte
  6. klíčení trvá 2 - 8 týdnů
  7. jakmile má kořínek zhruba 20 cm a z pecky roste malá rostlinka, zasaďte pecku do květináče tak, aby asi polovina pecky vyuhovala.

Jakto, že moje rostlinka neplodí avokáda?

Trvá až 12 let, než avokádovník začne plodit. Důvodem zastavení produkce může být suchá půda, hnití kořene nebo špatné prořezávání.

Způsobuje pěstování avokáda ničení přírody?

Avokádu se kvůli jeho vzrůstající spotřebě přezdívá nový palmový olej. Nelegálně se kvůli jeho pěstování ničí zejména jehličnaté lesy středního Mexika a vymírá druh motýla monarcha stěhovavý. Avokádovníky navíc spotřebovává 2x více vody než běžný les. Pěstování avokád je poslední dobou tak lukrativní byznys, že se v něm angažují i drogové gangy.

 

Kdo by avokádo měl a kdo neměl jíst?

Proč bych měl avokádo přidat do jídelníčku?

V tomto zeleném ovoci najdete téměř 20 vitamínů, minerálů a dalších výživových složek. Strava bohatá na zeleninu a ovoce vám může pomoci snížit riziko onemocnění srdce (včetně infarktu a mrtvice) a dokonce může potencionálně chránit i před některými druhy rakoviny.

Avokádo je prý skvělá kojenecká výživa. Je to pravda?

Avokádo je považováno za vynikající první dětské jídlo. Vždy se však poraďte s lékařem.

Můžu avokádo nabídnout mým domácím mazlíčkům?

Před krmením vašich zvířat avokádem doporučujeme konzultaci s veterinářem.

Můžu avokádo jíst během těhotenství?

Ano. Avokádo je plné folátu, který je životně důležitý pro zdravý růst a vývoj všech věkových kategorií, včetně těhotenství.

 

Má konzumace avokáda nějaké zdravotní benefity?

Kolik vlákniny avokádo obsahuje a k čemu je vláknina dobrá?

Avokádo je dobrým zdrojem vlákniny. ⅓ středního avokáda obsahuje celé 3 g vlákniny. Vláknina vaší stravě dodává na objemu, díky čemuž se budete cítit plní rychleji, dřív přestanete mít hlad a můžete tak snadněji zhubnout. Konzumace potravin bohatých na vlákninu může snižovat riziko srdečních onemocnění, obezity a cukrovky.

Může avokádo pomoci snížit můj cholesterol?

Avokádo obsahuje vlákninu, kyselinu listovou, vitamín K a měď, které pomáhají snižovat nejen hladinu cholesterolu v krvi, ale také riziko srdečních onemocnění.

Slyšel jsem, že avokádo obsahuje tuk. Opravdu bych ho měl jíst?

Avokádo je prakticky jediným plodem obsahující dobré tuky (mononenasycené a polynenasycené tuky) a to z více než 75 %. Tělo nějaký dietní potřebuje - pomáhá mu při vstřebávání živin. Základem je zdravá rovnováha mezi tuky zdravými a nezdravými. Řada odborníků doporučuje špatné tuky nahradit zdravými, protože ty mohou zlepšit váš příjem tuku bez negativní zvýšení hladiny LDL neboli “špatného” cholesterolu.

Jaké vitamíny avokádo obsahuje?

Avokádo obsahuje vitamín E a C - antioxidanty, které chrání tkáň před poškozením a jsou nezbytné také pro její růst a opravu, i udržení silného imunitního systému.

Je avokádo dobré pro moje vlasy a pokožku?

Antioxidanty, aminokyseliny a esenciální oleje z avokáda mohou pomoci napravit poškozené vlasy, zvlhčit suchou pokožku, ošetřit spáleniny a možná dokonce i minimalizovat vrásky.

Můžu avokádový olej používat na místo jiného rostlinného oleje?

Ano. Avokádový olej je velmi zdravý a výborný například pro oči, kůži a srdce. Je skvělou náhradou třeba ve slaných receptech, omáčkách a dresincích. Při pečení doporučujeme místo oleje nebo másla použít čerstvé avokádo. Vzhledem obsahu mono- a polynenasycených tuků jsou avokáda skvělou alternativou potravin bohatých na nezdravé nasycené tuky.

Je avokádo zdravé?

Avokádo obsahuje téměř 20 důležitých živin, vitamínů a fytonutrientů. Je také vynikajícím zdrojem zdravých nenasycených tuků, je bez cholesterolu a má přirozeně nízkou hladinu sodíku a cukrů.

Ztloustnu po avokádu?

Avokádo je vynikajícím zdrojem zdravých mononenasycených tuků. Tělo tuky potřebuje a pro zdraví jsou nezbytné. Všechny potraviny obsahující tuky, obsahují všechny 3 druhy tuků - mononenasycené, polynasycené a nasycené, avšak v různých množstvích. Avokádo obsahuje z většiny zdravý tuk: 60 % mononenasycených a 12 % polynenasycených tuků.

 

Praktické informace

Můžu avokádo použít jako kosmetiku?

Ano. Z avokáda si můžete připravit například pleťovou nebo vlasovou masku.

Je avokádo zelenina nebo ovoce?

Avokádo lidé často zaměňují za zeleninu, je to však ovoce. Avokádo je jedno z několika málo ovocí, které obsahují bílkoviny.

Jaký druh ovoce avokádo je?

Avokádo je bobule.

Můžu avokádo použít místo másla?

Ano. Avokádo je skvělou náhradou másla na chlebu, v toustu i při pečení. Nahrazením másla avokádem snížíte počet kalorií a přidáte živiny. Jako náhradu použijte ½ rozmačkaného avokáda.

4 detoxikační potraviny pro silné čistící smoothies

4 detoxikační potraviny pro silné čistící smoothies

Existuje nespočet smoothies. Hrají mnoha odstíny barev. Nabízejí rozsáhlou paletu chuťových variací. Lahodné smoothies dávají prostor fantazii, také proto, že ingrediencí smoothies je celá řada a navíc se spolu dají vzájemně kombinovat.

Vybírat můžete i z ingrediencí, které vynikají svými očistnými vlastnostmi. Jde o tzv. detoxikační potraviny. Přijdou vhod nejenom při různých detoxikačních kúrách, ale i při hubnutí. V podobě detox smoothie budou potěšením každého zdravého jídelníčku.

Detoxikační potraviny najdeme zejména mezi ovocem a zeleninou. Ovoce a zelenina představují také základní smoothie ingredience, ingredience plné živých enzymů, vitamínů, minerálů a povzbuzující energie. Cení se i pro obsah vlákniny, která funguje jako očistný kartáč střev. Rozpustná vláknina se zase odráží v příznivém složení střevní mikroflóry. Trávení, očistu a detox vybrané detoxikační potraviny podporují mnohonásobně.

 

Detoxikační potraviny: ovoce

Ovoce je bohatý přírodní zdroj celého spektra bioaktivních látek, které potřebujeme pro zdraví a správné fungování celého organismu. Většina druhů ovoce hojně obsahuje antioxidanty, které mají ochranný, regenerační a omlazující efekt. Ovoce se cení také pro obsah jednoduchých cukrů jako zdroje energie.

Ovoce je nejhodnotnější v čerstvé podobě. Maximum cenných živin nabízí sezonní a místní druhy ovoce, samozřejmě v BIO kvalitě, tzn. že je bez chemického ošetření.

 

Jablka pro detox, ale nejenom pro detox

K těm nejdostupnějším a také nejoblíbenějším druhům ovoce u nás v Česku patří jablka. Obyčejná jablka nesou neobyčejné vlastnosti dané vynikajícím výživovým složením.

Velká část jablek je tvořena vodou, už proto se hodí pro hubnutí, očistu a detox. Ve svém složení nabízejí jablka také betakaroteny, vitamíny skupiny B, vitamín C, vitamín E nebo minerální látky jako je železo, draslík, zinek, měď, vápník, hořčík nebo křemík.

Cení se i pro obsah kyseliny jablečné, citronové, salicylové a dalších organických kyselin. Vynikají také obsahem flavonoidů a pektinu, který funguje jako rozpustná vláknina.

jablka_pro_detoxikaci

 

Díky svému složení nabízejí jablka tyto účinky:

  • podporují zdravé trávení
  • ulevují při zažívacích potížích
  • jsou prospěšné při průjmu, ale i zácpě
  • příznivě působí na střevní mikroflóru
  • stimulují metabolické a očistné procesy
  • povzbuzují činnost jater
  • působí močopudně
  • snižují hladinu tuků v krvi
  • mají antioxidační a protizánětlivé účinky
  • posilují imunitní systém

 

Užijte si jablka ve svém detox smoothie

Jablka chutnají jen tak, ale mají také široké kulinářské využití. Snadno se stanou základem detox smoothie. Jsou levná a seženete je celoročně. Najdete je také v našich receptech:

 

Citrony s osvěžující vůní exotiky

Některé ovoce se v našich končinách pěstovat nedá, a tak nezbývá, než je dovážet. Pokud jde o citrusy, především citrony, stojí ta námaha s dopravou skutečně za to.

Citron je vynikajícím přírodním zdrojem vitamínu C, který se běžně užívá pro posílení imunity při nejrůznějších respiračních onemocněních. Má antibakteriální a očistné účinky, nezřídka proto bývá i součástí očistných kúr.

Citronová šťáva se dá přidat do každého smoothie. Nejenže mu dodá osvěžující vůni exotiky, ale prohloubí také jeho očistné vlastnosti. VIDEO: Mrkněte na krátké video o běžných detoxikačních potravinách.

 

Detoxikační potraviny: zelenina

Podobné složení jako ovoce nabízí také zelenina. Také zelenina je hodnotným přírodním zdrojem vitamínů, minerálů, antioxidantů a vlákniny. Oproti ovoci neobsahuje tolik jednoduchých cukrů, proto je výhodnější pro hubnutí. Na druhé straně v jejím složení najdeme látky, které v jiných potravinách hledáme jen stěží, například kyselinu listovou.

Zelenina pomáhá nastartovat metabolismus. Je tak prospěšná nejenom pro detox, ale i pro zdravé trávení. Pokud jde o očistu a detoxikaci organismu, patří k těm nejopěvovanějším druhům zeleniny červená řepa.

 

Červená řepa pro detox i povzbuzení

Červená řepa upoutá už na první pohled. Pod nevzhlednou slupkou se ukrývá nádherně zbarvená karmínová dužina. Je plná celé řady bioaktivních látek. Ve složení červené řepy dominují povzbuzující vitamíny a minerály se silnými antioxidačními a regeneračními účinky.

Pro lidské zdraví se hodí i samotná barviva, která červené řepě dávají právě její zajímavou červenou barvu. Jde zejména o betain a betanin, které působí antibakteriálně a mají schopnost podporovat činnost jater. Játra jsou přitom klíčovým detoxikačním orgánem. Už proto je červená řepa jedním z klíčových detoxikačních potravin.

Příznivě ovlivňuje nejenom očistné procesy, ale i trávení jako takové, mj. díky obsahu vlákniny.

Červená řepa celkově posiluje organismus, pomáhá tak proti únavě a nejenom té jarní.

cervena_repa_pro_detoxikaci

 

Jak červenou řepu využít?

Červená řepa se připravuje vařená, dušená, pečená i grilovaná. Dá se však konzumovat i v čerstvém stavu, například v podobě chutných zeleninových salátů. Zajímavou chuť a barvu nabízí také šťáva z červené řepy nebo smoothie z červené řepy.

 

Tady jsou naše detoxikační recepty s řepou:

 

Řapíkatý celer - unikátní detoxikační zelenina

Celer je více než zeleninou, je to také významná léčivá rostlina. Lidové léčitelství přisuzuje prospěšné účinky nejenom zelené nati, která se označuje jako řapíkatý celer, ale také bulvě, nebo celerový semenům.

Celer obsahuje cenné vitamíny a minerály. Nabízí několik desítek nutričně zajímavých látek, které mu také dávají zajímavé účinky. Celer podporuje trávení, činnost střev, ale i žlučníku nebo ledvin. Funguje jako antioxidant i přírodní povzbuzující prostředek. Dokonce je považovaný za přírodní afrodiziakum.

Nejprospěšnější je v podobě syrové celerové šťávy, podobně působí i smoothie s rozmixovaným celerem.

rapikaty_celer_pro_detoxikaci

 

Jak na to? Inspirujte se našimi recepty:

TIP: Jablka, citrony, červená řepa nebo celer – to je jen malá ukázka detoxikačních potravin. Očistné vlastnosti nesou i další druhy ovoce a zeleniny. Významné detoxikační působení skýtají i zelené superpotraviny. Jejich očistné účinky podporuje obsažený chlorofyl.

Hned čtyři zelené potraviny – chlorellu, spirulinu, mladý ječmen a zelenou pšenici, v prvotřídní BIO kvalitě obsahuje směs Blendea SUPERGREENS. I ta najde uplatnění jako ideální ingredience detox smoothie.

 

.
Osvěžující ovocný chia puding s Blendeou

Osvěžující ovocný chia puding s Blendeou

Chia semínka jsou jednou ze superpotravin, která vás nabije energií a ještě vás zasytí. Do nedávna jste je sehnali pouze ve zdravé výživě, dneska už jsou k dostání takřka na každém rohu a běžně v supermarketech. A dá se s nimi kouzlit. Mrkněte na náš recept - na ovocný chia puding, který je pastvou pro oči a velmi vás potěší i chuťově. A v létě i osvěží!

 

Chia puding s mangem, banánem, jahodami a Blendeou

chia_pudink_s_ovocem

  • Doba přípravy: 15 minut
  • Náročnost: lehká
  • Množství: 2 porce

 

Ingredience:  

  • hrnek chia semínek
  • 1/2 hrnku mléka (já použila bezlaktózové)
  • 1 banán
  • 1 mango
  • hrst jahod
  • plátky limetky na dozdobení
  • máta na dozdobení
  • lžička Blendea SUPERGREENS
.

 

Postup:

Chia semínka dejte do hrnku s mlékem v poměru 1:1, přikryjte hrnek potravinářskou fólií a nechte 24 hodin v ledničce nabobtnat. Banán a mango oloupejte, nakrájejte na kousky a vložte do smoothie makeru. Jahody omyjte, můžete také přidat do mixéru anebo si nechte jen na dozdobení. Přidejte trochu mléka a mixujte, dokud nemáte hladkou směs.

Nezapomeňte také přidat lžičku zelené směsi Blendea SUPERGREENS. Můžete ji přidat jak do mléka, do kterého namáčíte chia semínka, nebo posléze do smoothie.

Chia puding pak rozdělte do dvou hrnečků - každý naplňte do poloviny. Druhou polovinu naplňte ovocným smoothie. Dozdobte mátou, plátkem limetky a jahodami.

TIP: Pokud toužíte po super osvěžující svačince, přidejte do smoothie mixéru pár kostek ledu a vytvořte ovocnou ledovou tříšť. Na chia pudinku z ledničky vám bude krásně držet a příjemně vás v horkém dni ochladí. 

ovocny_chia_puding_recept

Tahle dobrota je skvělým občerstvením třeba pro návštěvy, které k vám v létě zavítají. Uvidíte, jak je okouzlíte ;)

.

 

Zdravotní účinky použitých surovin:

  • Chia semínka jsou bohatým zdrojem antioxidantů, obsahují velmi málo kalorií, zato ale obsahují hodně vlákniny, a díky tomu pomáhají při hubnutí.
  • Mango snižuje cholesterol, potlačuje nervozitu i deprese, čistí tělo a má pro něj hydratační účinky.
  • Jahody mají velmi nízký obsah kalorií, jsou tedy vhodné jako mlsání při redukčních kúrách. Navíc podporují činnost mozku a omlazují funkci centrálního nervového systému.
  • Banán pomáhá při přehřátí organismu. Obsahuje přírodní cukry a vlákninu, takže vám dodá spoustu energie. Snižuje hladinu cholesterolu a uklidňuje vaše nervy.
  • Máta kromě toho, že zmírňuje například žaludeční nevolnost a bolesti, působí blahodárně na psychiku a nervy, navíc také ochlazuje tělo. Do horkých dnů ideální.
  • Zelená směs superpotravin Blendea SUPERGREENS urychluje proces detoxikace, snižuje krevní tlak, posiluje imunitní systém a dodává potřebnou energii . Vyzkoušejte ji ještě dnes a pozorujte výsledky.
.
"Odporúčam trochu spomaliť a nájsť si na seba aspoň pol hodinu denne" - rozhovor se zákaznicí Aničkou

"Odporúčam trochu spomaliť a nájsť si na seba aspoň pol hodinu denne" - rozhovor se zákaznicí Aničkou

Naše výzva roku pokračuje a tak vám přináším jeden z prvích rozhovorů s naší další zákaznicí, Aničkou. Nepřála si být jmenovaná, proto je rozhovor bez fotografie.

Důvody užívání Blendey jsou různé, stejně tak jako benefity, které přináší. Posiluje imunitní systém, stimuluje samočistící procesy, zlepšuje trávení, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a mnoho dalších.

V e-mailu mi často přistane krásná zpětná vazba, kde popisujete, s čím vším Vám zelená směs superpotravin Blendea SUPERGREENS pomohla.

Proč Anička začala Blendeu pravidelně užívat, co jí to přineslo a jak se stará o svůj zdravý životní styl? Dozvíte se níže :)

.

 

Aničko, řekněte nám něco o sobě

Volám sa Anna. Vyštudovala som školu kozmetiky, takze kozmetická. Milujem cvičenie a zdravé recepty. Raz by som si chcela spraviť kurz trenérky. To by ma veľmi bavilo. Pracujem v hoteliérstve, kde sa mi tiež páči.

 

Jak nejraději pijete Vaši denní dávku Blendea SUPERGREENS ?

Najradšej len s vodou.

 

Proč jste začala užívat Blendea SUPERGREENS ?

Asi pred rokom som to videla na YouTube. Nejaká blogerka to tam ukazovala a hovorila o účinkoch. Tak som sa rozhodla Blendeu vyskúšať. Ale už neviem, ako sa tá blogerka volala.

VIDEO: O účincích Blendey mluví Květka.

  

Pokud užíváte Blendeu SUPERGREENS pravidelně, zaznamenala jste nějaké pozitivní změny?

Mám viac energie a necítim sa nafúknutá, čo je super.

 

Zkoušela jste některý z našich smoothie receptů? Který Vám nejvíce zachutnal?

Do smothie si Blendeu tiež dávam . Najlepší recept je baná, Blendea, čučoriedky, špenát a voda alebo mlieko.

smoothie_s_blendea_supergreens 

 

Jakou radu dáte čtenářům, kteří chtějí zlepšit zdravý životní styl? A jak ho zlepšujete Vy?

Dnešná doba je rýchla a nikto na nič nemá čas. Ja by som odporučila trochu spomaliť a nájsť si aspoň pol hodinu na seba denne. Cvičiť aspoň trikrát do týždňa a hlavne piť veľa vody, čaje a zdravo sa stravovať. Variť si doma zdravé jedlo a brať si ho do práce. Aspoň vždy viete, čo jete a čo v ňom je.

Ja cvičím aj päťkrát do týždňa, varím si doma a baví ma to. Samozrejme, že aj ja som človek a sem tam zhreším. Môzem ďakovať rodičom, že ma neučili jesť sladké, a keš si raz za čas dám nejaké to sladké, tak horkú čokoládu, najlepšie aspoň 85 % :)

 

Sledujete naše sociální sítě? Jaké příspěvky Vás nejvíce baví?

Ak sa mam priznať moc príspevky nesledujem. Ale polepším sa. 

TIP: Pokud ani vy zatím nesledujete naše sítě, lajkujte stránku Blendea.cz a také náš Instagram pro spousty lákavých receptů a užitečných rozhovorů.
.

 

Je něco, o čem byste se chtěla s námi ještě podělit?

Som rada, že Blendea existuje, má dobrý vplyv na organizmus a že dobre chutí. Len tak ďalej :)  

Aničko, mockrát  děkujeme za rozhovor!

Chcete se s námi také podělit o své zkušenosti? Užíváte Blendeu pravidelně a dlouhodobě? Neváhejte se ozvat a napište mi na e-mail sona@blendea.cz. Budeme se těšit.
.
Domácí meruňkovo-banánové nanuky s Vegan proteinem

Domácí meruňkovo-banánové nanuky s Vegan proteinem

Upřednostňujete domácí výrobu nad kupovanou? Podlehnout přípravě domácích nanuků je rychlé. Snadná a zábavná příprava. Navíc létní počasí je v plném proudu a tak se takové osvěžení hodí vždy.

 

Domácí meruňkovo-banánové nanuky

  • Doba příprava 10 minut + 10h v mrazáku
  • Náročnost lehká
  • Množství 4 porce

merunkove_nanuky_recept

 

Ingredience:

 

.

domaci_nanuky_recept

 

Postup:

Banán, 2 vypeckované meruňky, Vegan protein a mléko dáme do mixéru. Mixujeme do hladké konzistence. Do tvořítek na nanuky dáme nejprve na spod pokrájené meruňky a poté vlijeme rozmixovanou směs. Následně vložíme přes noc do mrazáku, aby nanuky dstatečně ztuhly.

 

Myslete na zdraví:

  1. Meruňky mají nízký obsah kalorií (asi 48 kcal/100 g). Obsahují vitamin A,B a C. Mimo jiné také draslík, který reguluje srdeční tep a tlak a dokáže přeměňovat krevní cukr na glykogen.
  2. Kokosové mléko pomáhá posilovat imunitní systém. má i antiseptické účinky, kdy potlačuje vznik zánětu a brání rozvoji virových onemocnění. Neobsahuje lepek, ani laktózu.
  3. Blendea Vegan protein regeneruje svaly, dodává energii, posiluje vlasy, nehty i pokožku.

 

.
Chia semínka - účinky, rizika a kompletní nutriční profil

Chia semínka - účinky, rizika a kompletní nutriční profil

V podrobném profilu superpotraviny chia semínko zjistíte:

  • jak přesně vám chia semínka můžou zlepšit zdravotní stav a kondici
  • jaký je vliv chia semínek na hubnutí, krásu a vitalitu
  • jaký je kompletní výživový profil chia semínek
  • nežádoucí účinky a kdo by chia semínka užívat neměl

profil chia semínka

 

Vynikající nutriční hodnota, jemná chuť a všestrannost chia semínek

chia semínka

Chia semínka se mezi superpotraviny řadí zejména z toho důvodu, že v pouhých 2 polévkových lžicích najdeme téměř 10 g vlákniny. Pomleté jsou skvělou přísadou do jogurtů a salátů, smíchané s tekutinou (džus nebo třeba mandlové mléko) vytvoří chytrý pudink.

Rostlinka chia, neboli Šalvěj španělská, se pěstuje především pro chia semínka. Jsou bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které si tělo neumí vyrobit samo. V chia semínku najdeme také antioxidanty, vápník a vlákninu. Lidé ho užívají při cukrovce, vysokém krevním tlaku, pro snižování rizika srdečních onemocnění a mrtvice i jako chutného pomocníka při zdravém stravování.

 

Fakta o chia semínku

Věděli jste, že …

  • Malá chia semínka vzhledem připomínají malinkatá dračí vajíčka. Barvu můžou mít bílou, šedou nebo černou. Velká jsou zhruba jako mák.
  • Bílá semínka se někdy označují Salba. Rozdíly v nich téměř nenajdeme.
  • “Chia” znamená sílu. Má se za to, že Májové a Aztékové používali chia semínka jako posilovač energie. Chia semínka byla jejich základním jídlem, dopřávali si je válečníci i poslové po dlouhých cestách.
  • Aztéci chia semínka používali i jako měnu.

"Při mých cestách po celém Mexiku, střední a jižní Amerikou jsem se seznámil s kultivací a výhodami chia semínek, které mají dlouhou historii používání aztéckými a mayskými kulturami.

Historické záznamy ukazují, že Salvia hispanica byla jako potravina používána už v roce 2500 před naším letopočtem.

Ještě před pár desetiletími byla pěstována pouze na malých rodinných parcelách. Dnes ji komerčně pěstují v různých latinskoamerických zemích," říká doktor David Williams (red. přeloženo a zkráceno)

  • Chia semínka jsou nezpracovaná, celozrnná potravina. Například na rozdíl od lněných semínek mohou být tělem absorpována ve formě celých semínek, nemusí se drtit.
  • V chia semínkách je o 10 % více antioxidantů než v borůvkách.
  • Chia semínka mají velice jemnou oříškovou chuť. Jejich chuť po přidání do jídla nejspíš neucítíe, všimnete si spíše jejich křupavosti.
  • Chia semínka mohou být skladována delší dobu bez ovlivnění kvality.

šalvěj hispánská

Jedlé chia semínko pochází z pouštní léčivé rostliny šalvěje španělské původem z Mexika. Kultivovat ji začali už Májové a Aztékové.

  • Lidé si chia semínka sypou nejčastěji na cereálie, omáčky, zeleninu, jogurt, do nápojů nebo pečiva.
  • Chia semínka jsou nejlepším rostlinným zdrojem omega-3 mastných kyselin. Tyto kyseliny mohou snižovat záněty i riziko onemocnění srdce, rakoviny a artritidy, zlepšit náladu a soustředění. Chia semínka jsou snadno stravitelná. Na rozdíl od lněných semínek je nemusíte drtit ani vařit jako lososa.
  • Dvě polévkové lžíce chia semínek obsahují 7 g vlákniny (tedy zhruba třetinu doporučené denní dávky). Zvyšování příjmu vlákniny může snižovat hladinu cholesterolu i krevní tlak, stabilizovat hladinu cukru v krvi a zlepšovat trávení. Rozpustná vláknina obsažená v chia semínkách navíc upravuje stolici a vaše střevo obohatí o “dobré” bakterie.
  • Chia semínka jsou hydrofilní - nasáknou vodu. Když chia semínka na pár minut namočíte, vytvoří gel. Když absorpují kapalinu, zvětší se až desetinásobně. Dostatečná hydratace je pro tělo vždy přínosem.
  • Chia semínka obsahují především zdravé poly a mononenasycené tuky.
  • Tři polévkové lžíce chia semínek (233 mg) obsahují jen o něco málo vápníku než sklenice mléka (299 mg). Navíc obsahují také železo, fosfor, draslík, hořčík a zinek.
  • Chia semínko je skvělým pomocníkem také při bezlepkové dietě.
VÍTE, ŽE chia semínka dokáží absorpovat až 27 násobek jejich hmotnosti tekutin?

 

Důležité informace o chia semenech

  • Známé také jako: chía, chia olej, salvia hispanica, šalvěj španělská, čia, šalvěj hispánská, chia seeds
  • Krajina původu: Mexiko, Jihovýchodní Amerika
  • Prodává se ve formě: nápoje, gel, semínka, chleba, tyčinky, krekry, chipsy
  • Dostupnost v ČR a SR – ano

chia mapa

Z těchto oblastí chia semínka nejčastěji pocházejí

 

Účinky chia semínek potvrzené vědci

Vědci potvrdili, že omega-3 mastné kyseliny a vláknina pomáhají snižovat rizikové faktory srdečních onemocnění.

VÍTE, že prodáváme čistě veganský omega 3 olej z mořských řas? Klikněte a podívejte se na všechny jeho prospěšné účinky. Jako jeden z mála doplňků stravy je vhodný i pro těhotné ženy a kojící maminky.
.

 

Předpokládané účinky chia semínek

Pro správné zhodnocení zdravotních přínosů chia semínek je potřeba více klinických studií a výzkumů. Co potvrdily předběžné výzkumy:

  • U lidí s cukrovkou je vyšší pravděpodobnost onemocnění srdce a cévní mozkové příhody. Tyto rizika může snižovat konzumace chleba s obsahem chia semínek. Dávka 37 g po dobu 12 týdnů snižuje krevní tlak, C-reaktivní protein a von Willebrandův faktor v krvi, nikoli však všechna srdeční onemocnění a rizikové faktory mrtvice. Například hladinu cholesterolu konzumace tohoto chleba pravděpodobně nesnižuje.
  • Výsledky trénovaných atletů, kteří pili nápoj s 50 % kalorií z chia semen dva dny před vytrvalostním cvičením, se nijak nezměnily.
  • Pití nápoje z chia snižuje hladinu triglyceridů a vyrovnává hladinu cukrů v krvi.
  • Ligan obsažený v semínkách chia může snižovat systémové záněty i účinek estrogenu na různé typy rakoviny.
  • Chia semínka mohou pomáhat také s krevním tlakem, depresemi, srdečními onemocněními, mrtvicí i dalšími potížemi.
  • Mazání pokožky pleťovou vodou obsahující olej z chia semínek denně po dobu 8 týdnů snižuje svědění.

 

Zdravotní a kosmetické využití

Chia semínka místo vajíčka

Zejména vegané využívají gel z chia semínek jako náhražku místo vajec při pečení. Namočte 2 lžíce chia semínek ve 2 lžicích vody a přidejte je například do těsta na muffiny nebo jiného pečiva a dopřejte si extra vláčnost i zdraví.

"Chia semínka můžete používat dokonce také jako náhražku vajec. Jedno velké vejce v receptu nahradíte 1 polévkovou lžící mletých chia semínek a 3 lžícemi vody," doporučuje doktor B. J. Hardick (red. přeloženo a zkráceno)

 

Hubnutí s chia semínky

Chia semínka vám můžou pomoci cítit se sytější, vylepšit jídelníček superživinami a pomoci vám zdravě zhubnout. Obsahují vysoké množství vlákniny a spolu s tekutinou nabobtnají - můžou zpomalit trávení a potlačovat chuť k jídlu.

Přidáním chia semínek do pokrmu zvětšíte jeho objem, aniž byste přidali další kalorie nebo tuky. Některé studie však ukazují, že konzumace chia semínek neovlivňuje chuť k jídlu ani ztrátu tělesné hmotnosti.

Pro podporu tvrzení, že chia semínka napomáhají hubnutí, je zapotřebí více vědeckých důkazů. Žádné zázračné kouzelné semínko pro hubnutí neexistuje. Kdo chce zhubnout, musí bezpodmínečně jíst střídměji, zdravěji a více se hýbat.

 

Výživný doplněk stravy

Zatímco o zdravotních benefitech chia semínek není dostatek důkazů, jejich výživová hodnota je nesporná. Můžete například pomlít na mouku a používat jako zdravější alternativu zpracovaných zrn, které se běžně používají například při výrobě bílého chleba.

 

Chia nápoje pro sportovce

Chia semínka jsou podobně jako další semínka a ořechy koncentrovaným zdrojem energie. Nápoje s chia semínky poskytují rovnocenné přínosy pro sportovní výkony jako tradiční sportovní nápoje s obsahem sacharidů. Nápoje z chia však obsahují mnohem méně cukru a mají zvýšenou hladinu omega-3 mastných kyselin.

 

Chia semínka proti psoriáze

Psoriáza je chronické onemocnění kůže. Kůže je červená, svědí, je podrážděná a můžou se objevit také bílé šupinaté skvrny. Psoriáza může negativně ovlivňovat také bolesti kloubů, tvorbu lupů a nehty. Chia semínka bohatá na omega-3 mastné kyseliny užívaná spolu s léky na předpis pomáhat psoriázu léčit.

 

Chia semínka pro zdravé kosti

Chia semínka mohou díky vysokému obsahu vápníku, fosforu a manganu pomáhat také s osteoporózou.

 

Chia semínka pro děti

Chia semínka se díky nevýrazné chuti hodí téměř do všech pokrmů. S pomocí chia semínek můžete dětem přidávat další živiny skoro do všech nápojů a potravin.

TIP: Jedlé jsou i chia klíčky, které se hodí třeba do sendvičů nebo salátů.

 

Nutriční hodnoty chia semínek

2 polévkové lžíce chia semínek obsahují asi 137 kalorií, 4,4 g bílkovin, 8,6 g tuku, 12,3 g sacharidů a 10,6 g vlákniny. Nezdravý nasycený tuk je pouze 0,9 g.

VĚDĚLI JSTE, ŽE 1 lžíce chia semínek (asi 14 g) obsahuje zhruba 70 kalorií. Téměř 40 kalorií z nich (57 %) pochází z tuku, 9 (14 %) z bílkovin a 20 (29%) ze sacharidů?
  • Každé 2 polévkové lžíce chia semínek poskytují 12 % doporučené denní dávky niacinu a thiaminu, které jsou důležité pro přeměnu jídla na energii a správnou funkci nervového systému a mozku.
  • Minerální selen působí jako antioxidant, omezuje buněčné poškození volnými radikály a pomáhá tělu vstřebávat vitamín E. 2 polévkové lžíce chia semínek obsahují 15,5 mg selenu (22 % doporučené denní dávky).
  • Vápník je zásadní pro tvorbu kostí, srážení krve, funkci svalů a nervů. 2 polévkové lžíce chia semínek obsahují 177 mg vápníku (18 % doporučené denní dávky).
  • Železo pomáhá tvorbě červených krvinek přenášejících kyslík. 2 polévkové lžíce chia semínek vašemu tělu poskytnou 2,2 mg železa (12 % doporučené denní dávky).
  • Mangan je nezbytný pro metabolismus sacharidů, tvorbu kostí a regeneraci červených krvinek. 2 polévkové lžíce chia semen obsahují 0,8 mg manganu (38 % doporučené denní dávky).
  • Fosfor tělo potřebuje pro tvorbu DNA, silných kostí a uchovávání energie. 2 polévkové lžíce chia semínek poskytují 265 mg mg fosforu (27 % doporučené denní dávky).
  • Hořčík je důležitý pro metabolismus i funkci svalů a nervů. 2 polévkové lžíce chia semínek obsahuje 98,3 mg hořčíku (23 % doporučené denní dávky).
  • Měď potřebujete pro zdravé nervy, silné kosti a červené krvinky. 2 polévkové lžíce chia semínek představují 0,1 mg mědi (3 % doporučené denní dávky).

2 polévkové lžíce (28 g) chia semínek obsahují zhruba tyto složky:

Nutriční složky: Sacharidy - 36 % - 12,3 g (4 % doporučené denní dávky) Tuky - 53 % - 8,6 g (13 % doporučené denní dávky) Bílkoviny - 11 % - 4,4 g (9 % doporučené denní dávky) Vláknina - 10,6 g (42 % doporučené denní dávky) Voda - 1,4 g Popel - 1,4 g 137 kalorií (574 kJ) - 7 % doporučené denní dávky Omega-3 mastné kyseliny - 4915 mg Omega-6 mastné kyseliny - 1620 mg Minerální látky: Vápník - 177 mg - 18 % doporučené denní dávky Fosfor - 265 mg - 27 % doporučené denní dávky Draslík - 44,8 mg - 1 % doporučené denní dávky Sodík - 5,3 mg - 0 % doporučené denní dávky Zinek - 1 mg - 7 % doporučené denní dávky Měď - 0,1 mg - 3 % doporučené denní dávky Selen - 15,5 mg - 22 % doporučené denní dávky Železo - 2,2 mg - 12 % doporučené denní dávky Mangan - 0,8 mg - 38 % doporučené denní dávky Hořčík - 98,3 mg - 23 % doporučené denní dávky

 

Užívání chia semínek

Chia semínka v nápojích

Když chia semínka na chvíli namočíte, stanou se želatinovými. Když je přidáte do nápoje, jsou menší verzí oblíbeného thajského ledového čaje s tapiokovými bublinkami nazývaným “bubble tea”.

Chia v nápojích pomáhá udržovat pocit hydratace i potlačovat hlad. Přidat je můžete například do džusu, limonád, čisté vody, do smoothies nebo mléčných koktejlů (shake).

 

Chia semínka do snídaňové kaše

Přidávejte chia semínka také do snídaňových kaší (teplých i studených), jogurtů, palačinek a cereálií. Na pultech obchodů můžete narazit na již připravenou směs kaše s chia semínky, kterou stačí zalít horkou vodou.

Často však obsahují také zbytečné konzervanty, cukry a chemii, připravte si zdravou kaši raději doma z kvalitních surovin nebo pečlivě čtěte složení.

"Chia semínka kromě spousty vlákniny obsahují také kyselina alfa-linolenovou. Tyto látky mohou napomoci k udržování čistých tepen a k regulaci krevního tlaku.

Umí také snížit hladinu LDL „zlého“ cholesterolu a zvýšit hladinu HDL „hodného“ cholesterolu. Chia semínka si můžete nasypat třeba do jogurtu, ovesné kaše, pudinku nebo do proteinového drinku," radí výživová poradkyně Naturhouse, Věra Burešová (red. upraveno)

chia_puding

Z chia semínek snadno vyrobíte oblíbený raw chia pudink

 

Olej z chia semínek

Olej z chia semen je při vaření skvělou alternativou nezdravých olejů. Velké množství oleje však obsahují i samotná chia semínka. Olej z chia semínek se užívá vnitřně nebo jej můžete aplikovat také přímo na pokožku.

 

Dávkování chia semínek

Ideální denní dávka chia semínek závisí na několika faktorech, jako je například věk a zdravotní stav. Dostatek vědeckých studií k určení doporučené denní dávky zatím chybí.

Vždy dodržujte pokyny na příbalovém letáku konkrétního výrobku s chia semínky a před jeho užíváním se poraďte s lékařem. Běžně se doporučují necelé 2 - 3 polévkové lžíce chia semínek denně. 2 polévkové lžíce chia semínek jsou asi 25 g.

 

Nežádoucí účinky chia semínek

Užívání chia semínek ústy pod dobu 12 týdnů a při aplikaci na kůži 8 týdnů je pravděpodobně bezpečné. O bezpečnosti užívání delší dobu nejsou dostatečné důkazy.

Každý, u koho se po konzumaci chia semínek objeví nějaké zdravotní komplikace, by měl vyhledat odbornou pomoc. Zařazení chia semínek do vašeho jídelníčku může náhle zvýšit váš příjem vlákniny a tedy i plynatost a narušení absorpce živin. Tomuto riziku předejdete dostatečným pitím vody a postupným zvyšováním příjmu vlákniny.

 

Alergie na chia semínka

Pokud máte potravinovou alergii například na sezamové nebo hořčičné semínko, je pravděpodobné, že jste alergičtí také na chia. Před zařazením chia semínek do jídelníčku se poraďte s lékařem.

 

Pro koho nejsou chia semínka vhodná?

Těhotné, kojící ženy a chia semínka

O bezpečnosti užívání chia semínek během kojení a těhotenství nejsou dostatečné důkazy. Pro jistotu se jejich konzumaci raději vyhněte.

 

Lidé trpící vyšší hladinou triglyceridů

Krev obsahuje několik typů tuku, včetně cholesterolu a triglyceridů. Některá chia semínka mohou hladinu triglyceridů zvyšovat. Lidé s vyšším množstvím triglyceridů by měli užívat bílá chia semínka Salba - ty hladinu triglyceridů významně nezvyšují.

 

Rakovina prostaty

Chia semínka obsahují velké množství alfa-linolenové kyseliny (což je omega-3 mastná kyselina). Podle některých výzkumů může její vysoké množství ve stravě zvyšovat riziko vzniku rakoviny prostaty. Pokud rakovinu prostaty nebo riziko, že ji dostanete, máte - vyhněte se konzumování velkých množství chia semínek.

 

Problémy s polykáním nebo zúženým jícnem

Ti, kdo měli v minulosti problémy s polykáním nebo zúženým jícnem, by se měli vyvarovat konzumaci chia semínek v suché, surové formě. Před požitím by je měli raději namočit do tekutiny.

chia semínka

Suchá semínka se mohou nalepit v jícnu a odlepit je může být komplikované

 

S jakými léky chia semínka neužívat? (kontraindikace)

Zatím není známo, se kterými léky chia semínka interagují. Pokud nějaké léky užíváte, poraďte se o konzumaci chia semínek raději s lékařem - zejména pokud používáte léčivé přípravky na snižování tlaku nebo ředění krve. S lékařem by se před konzumací chia semínek měli poradit také cukrovkáři. Chia semínka totiž mohou zvyšovat účinky léků pro regulaci cukru v krvi.

 

Chia semínka a FAQ - často kladené dotazy

Skladování a příprava chia semínek

Jak dlouho chia semínka vydrží?

Chia semínka při pokojové teplotě vydrží až 18 měsíců. Doporučujeme spotřebovat je vždy před vypršením minimální doby trvanlivosti.

Musím chia semínka rozemlít?

Nikoli. Chia semínka na rozdíl od lněných semínek nemají tvrdou skořápku a tělo si z nich živiny vezme i pokud je konzumujete celá.

Mám semínka před konzumací opláchnout?

Semínka před konzumací umývat nemusíte.

Jak chia semínka skladovat?

Přírodní antioxidanty zajišťují, že při pokojové teplotě by chia semínka měla zůstat v dobrém stavu i několik let. Ať už je máte v uzavřeném sáčku nebo ne, do ledničky je dávat nemusíte. Trvanlivost chia semínek prodloužíte, budete li je skladovat v uzavřené nádobě. Udržujte je v suchu.

Jak dlouho chia semínka vydrží?

Obvyklá doba skladovatelnosti bývá stanovena na 2 roky od zpracování. Pokud však cia semínka uložíte správně, můžou vám vydržet až 2-4 roky.

Musím s chia semínky dělat něco před tím, než je budu jíst?

Záleží, jak chia semínka chcete používat. Pokud je chcete pouze posypat na potraviny (například pečené brambory, jogurty, zmzlina, salát nebo polévka), jednoduše je na pokrm posypejte. Drtit je nemusíte. Chia semínka neumývejte. Okažitě začnou být lepivé a nasávají vodu, aby vytvořila gel. Pokud chcete tuk v receptu nahradit chia semínky, nejprve musíte udělat gel. Přidejte 1 díl chia semínek do 9 dílů vody a počkejte 15 minut. Občas promíchejte, aby se na sebe semínka zbytečně nelepila. Gel můžete použít jako náhradu ⅓ tuku v receptu bez znehodnocení nějaké chutě. Gel si můžete vyrobit až 2 týdny předem - udržujte jej však v ledičce, ve vzuchotěsné nádobě.

Je chia semínka lepší rozkousat nebo vypít?

Vaše tělo bude mít z chia semínek benefity, ať už se rozhodnete pro kteroukoli možnost.

Je pravda, že slupka chia semínek je tak tenká, že ji nemusím drtit?

Chia semínko po namočení vytváří gel, který mu umožňuje snadnější procházení tělem. Jakmile přijde do kontaktu s žaludečními kyselinami, tělo jej začne zpracovávat

Jak mám chia semínka jíst?

Nejjednodušší je chia semínka prostě přidat do smoothie, džusu, jogurtu, ovesné kaše nebo salátu.

Jak můžu chia semínka pít?

Přidejte 3 polévkové lžíce chia semínek do teplé vody. Dobře promíchejte a přes noc nechte v ledničce. Ráno promíchejte se šťávou podle svého výběru.

Jaký je doporučený poměr vody a chia semínek pro výrobu gelu?

Doporučuje se 9 : 1, tedy 3 šálky vody na ⅓ šálku chia semínek. Pokud preferujete hustší konzistenci, smíchejte 6 dílů vody na 1 díl semínek.

 

Praktické informace

K čemu jsou chia semínka dobrá?

Chia semínka jsou jednou z nejvýživnějších potravin na světě. Jsou plná omega-3 esenciálních mastných kyselin nezbytných pro zdraví mozku a srdce. Na gram obsahuí 8x více omega-3 mastných kyselin než losos, 2x více draslíku než banán a 6x více vápníku než mléko. Jsou bohaté také na vlákninu a rostlinné bílkoviny.

Jak chia semínka chutnají?

Chia semínka mají neutrální chuť, která se hodí do každého receptu. Chia semínka chutnají podobně jako klíčky vojtěšky. Suchá chutnají spíše jako mák. Malé a křupavé. Namočená chia semínka  jsou měkká, buclatá a sladká jako tapiokové perly.

Můžu se chia semínky předávkovat?

Nemůžete. Pokud sníte víc chia semínek, než vaše tělo zvládne, můžete se cítit trochu nafouklí nebo mít mírný průjem, obojí je však vzácné.

Můžu mít na chia semínka alergii?

Alergie na chia semínka je velmi vzácná, ale stát se to může. Alergická reakce na chia semínka se nejčastěji objevuje na těch, kdo je alergický na sezamové, hořčičné semínko nebo další rostliny rodu salvia, tedy například šalvěj.

Co chia semínka obsahují?

Chia semínka jsou bohatá na vitamíny A, B1 (thiamin), B2 (riboflavin), C (kyselina askorbová), B3, B5, B6, B15, B17, D, K, inositol a PABA. Obsahuje také bor, vápník, měď, jód, železo, hořčík, mangan, fosfor, draslík, křemík, sodík, stroncium, síru a zinek. Najdete v něm také amylózu a spoustu elektrofytů. Obsahuje dokonce i 18 z 22 aminokyselin včetně všech 9 esenciálních.

Užívám nějaké léky. Kolik chia můžu sníst?

To závisí na typu léků. Nejlepší je poradit se s lékařem.

Proč mi můj trenér radí, aby si dával chia vždy mezi cvičením?

Vědecké důkazy pro tyto tvrzení neexistují, někteří lidé se však domnívají, že konzumace chia může zkracovat dobu zotavení svalů a snižovat únavu při kardio tréninku podporou opravy svalových tkání.

Co se děje poté, co chia semínka polknu?

Když se chia semínka dostanou k trávicím tekutinám žaludku, nabobtnají a vytvoří gel. Ten pak zpomaluje čas, kdy trávicí enzymy mění sacharidy na cukr.

Proč bych měl při konzumaci chia semínek více pít?

Chia absorbuje hodně tekutin, což může vést k žaludečním křečím. Proto se při jejich konzumaci doporučuje pít více.

Chia semínka prý můžou zlepšovat nehty a podporovat jejich růst, je to pravda?

Chia semínka jsou bohatá na omega-3 mastné kyseliny, stejně jako vápník, bór a spoustu oxidantů, které pomáhají vytvářet zdravou, vlhkou pokožku bez onemocnění.

Jaký je rozdíl mezi barevnými variacemi chia semínek?

Chia semínka můžete koupit bílá nebo černá. Rozdíl mezi nimi je však zanedbatelný - obsahují téměř totožné množství omega-3 mastných kyselin, bílkovin, vlákniny a dalších živin.

Obsahují chia semínka nějaké uměle přidané vitamíny nebo konzervanty?

Samozřejmě záleží na výrobci, ale chia semínka by žádné uměle přidané léky obsahovat neměla. Žádné přísady totiž nepotřebují, jsou přirozenou superpotravinou s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin, vitamínů, minerálů i antioxidantů. Antioxidanty v nich obsažené navíc působí jako přírodní konzervant bránící žluknutí a v čerstvém stavu je při skladování v suchu udržuje až po dobu 3 let.

Jsou chia semínka přirozeně bez lepku a cholesterolu?

Ano. Chia semínka obsahují vyvážený poměr omega-3 (kyselina alfa-linolenová) a omega 6 (kyselina linolová) mastných kyselin. narozdíl od zrn, chia semínka lepek neobsahují. Můžete je používat při bezlepkové dietě i veganském jídelníčku.

Jaká denní doba je pro konzumaci chia semínek nejlepší?

Semínka chia můžete pít kdykoli během dne. Nejvíc záleží na tom, jaký k tomu máte důvod. Pokud chcete zůstat hydratovaní déle, dejte si je před tréninkem nebo sportu a zapijte láhví vody nebo sportovního nápoje. Aby semínka hydratovala, můžete je smíchat s tekutinou nebo sníst lžíci suchcých chia semínek a hned potom zapít vodou. Chcete li potlačit apetit, zlepšit pravidelnost a zhubnout, jezte semínka ráno nebo těsně před jídlem.

Kolik chia semínek bych měl denně sníst?

Neexistuje žádná pevně stanovená doporučená denní dávka chia semínek. Dávkování závisí na vašem typu, proč těla a jak chia semínka používáte. Pro obecnou podporu zdraví, výživy a energie bývá doporučováno 10 - 25 gramů (2 polévkové lžíce) chia semínek denně.

Můžu pomocí chia semínek zhubnout?

Pokud nezměníte jídelníček, pouhé přidání chia semínek vám zhubnout nepomůže. Konzumace chia semínek těsně před jídlem vám může pomoci zmenšit porce, přimíchání chia semínek do pokrmů, že budete sytější rychleji a přimíchání chia semínek do vody nebo džusu přeskočit svačinu.

Můj domácí mazlíček omylem snědl chia semínka. Co mám dělat?

Chia semínka by psům, kočkám, ani ptákům ublížit neměla a může naopak pomoci k zdravější srsti.Jestli váš mazlíček sní opravdu velké množství chia semínek, může mít větší žízeň. Nezapomínejte tedy na to, aby měli přístup k čerstvé vodě.

Je v pořádku konzumovat velká množství chia semínek?

Pokud budete konzumovat přespříliš chia semínek a tedy i více vlákniny, než vaše tělo zvládne, můžete se cítit opuchlí nebo mít průjem nebo zácpu.

Můžu být na chia semínka alergický?

Alergie na chia semínka je velmi vzácná. Nejčastěji se projevuje u lidí alergických na sezamová či hořčičná semínka. Pokud si myslíte, že jste na chia semínka alergičtí, poraďte se svým lékařem nebo alergologem.

Beru léky. Mohu je kombinovat s chia semínky?

Záleží, jaké léky berete. Raději se poraďte s lékařem.

Co se děje v mém těle po konzumaci chia semínek?

Když chia semínka přijdou do kontaktu s trávícími tekutinami, nafouknou se a vytvoří gel. Tento gel pak obalí žaludek a působí jako překážka mezi sacharidy a enzymy, které normálně tyto sacharidy rozkládají na cukr.  To znamená, že chia semínka zpomalují přeměnu sacharidů na cukr.

Mohou děti jíst chia semínka?

Chia semínka mohou být smíchána do dětských pokrmů od 3 let. Chia semínka mohou být dětem podávána od chvíle, kdy je jejich trávení schopné zpracovávat jídlo pro dospělé. Pro děti ve věku 10 - 18 let se doporučuje 10 g chia semínek denně. Děti mladší 10 let by měly denně užívat méně než 1 polévkovou lžíci.

Jak dlouho bych měl chia semínek užívat?

Zatím neexistuje dostatek vědeckých důkazů, které by dobu konzumace chia semínek nějak omezovaly. Předpokládá se, že je jeho konzumace bezpečná denně a celý život.

Odborník na výživu mi doporučil lněné semínko. Můžu jej nahradit chia?

Ano. Chia semínka jsou vynikajícím zdrojem vlákniny, omega-3 mastných kyselin, železa,  vápníku a rostlinných bílkovin. Pokud máte lněné semínko užívat pro doplnění omega-3 nebo vlákniny, můžete je nahradit chia semínky.

Jaké jsou přínosy chia semínek na zdraví?

Chia semínka jsou skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které mohou pomoci zvyšovat “dobrý” HDL cholesterol, který bojuje proti infarktu a mrtvici. Obsahují také vitamíny, minerály, antioxidanty a vlákninu. Navíc patří mezi nejvýznamnější rostlinné zdroje bílkovin.

.
Konopné semínko - účinky, rizika a kompletní nutriční profil

Konopné semínko - účinky, rizika a kompletní nutriční profil

V podrobném profilu superpotraviny konopné semínko zjistíte:

  • jak přesně vám konopné semínko může zlepšit zdravotní stav a kondici
  • jaký je vliv konopného semínka na hubnutí, krásu a vitalitu
  • jaký je kompletní výživový profil konopného semínka
  • nežádoucí účinky a kdo by konopné semínko užívat neměl

profil konopné semínko

 

Konopné semínko je vysoce výživná a všestranná potravina

konopné semínko

Světle béžovým až tmavě hnědým konopným semínkům se občas přezdívá konopné srdíčka. Lidé si je sypou na jídlo, lisuje se z nich olej, mele protein, vyrábí se z nich mléka a další potraviny. Dopřejte svému tělu a zdraví jejich výjimečné vlastnosti i vy.

Známá jsou především pro vysokou koncentraci omega-mastných kyselin, které vám mohou pomoci předcházet onemocněním a udržovat celkové zdraví. Více esenciálních mastných kyselin v jiném rostlinném zdroji bychom těžko pohledali.

Obsahují kompletní bílkoviny (21 aminokyselin včetně všech esenciálních), esenciální mastné kyseliny omega-3 a omega-6, rozpustnou i nerozpustnou vlákninu, vitamíny i minerály (zejména A, B1, B2, D, E, vápník a železo). Najdete v nich 25 % bílkovin, 35 % mastných kyselin a 27 % sacharidů (především vlákniny).

 

Konopí je známé spíš pro narkotické vlastnosti než terapeutické využití a výhody

Konopí je pozoruhodná rostlina pěstovaná nejen pro potravinářské účely. Kromě zdravotních benefitů je přínosem i pro životní prostředí. Může být pěstováno bez fungicidů, herbicidů i pesticidů a efektivně absorbuje oxid uhličitý.

Začněte den přidáním konopných srdíček do vaší ranní kaše nebo jogurtu. Konzumace konopného semínka je více než vhodná v těhotenství, při kojení (je doporučováno i pro podporu laktace), sportovci, seniory i dětmi.

 

Loupaná versus neloupaná konopná semínka

Některé živiny najdeme pouze ve skořápce, nikoli samotném konopném semínku. Loupané konopné semínka tak na rozdíl od neloupaných obsahují obvykle méně živin. Například vitamínu C na 100 g obsahuje jen slupka neloupaného semínka 0,4 mg, zatímco samotné semínko 1 mg.

Vitamín A, neboli retinol, je antioxidant důležitý pro zdravý zrak a pomáhá při růstu měkkých a kostních tkání (kůže, sliznice, zuby). Neloupané konopné semínko na 1 gram obsahuje 37,5 IU vitamínu A, loupané jen 4 IU na 100 gramů.

100 g neloupaných konopných semínek obsahuje 90 % doporučené denní dávky vitamínu B1, B5, kyseliny pantothenové a thiaminu. Najdeme v něm také 30 % doporučené dávky B3 a niacinu.

100 g neloupaných konopných semínek obsahuje také 10 IU vitamínu D, který je důležitý při tvorbě kostí, posiluje imunitu a snižuje rizika některých onemocnění (například rakovina, vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění a cukrovka).

100 g loupaných i neloupaných obsahuje 20 % doporučené denní dávky vitamínu E. Ten může být prevencí srdečnéch chorob, může mít protizánětlivé účinky, zlepšovat imunitní systém a chránit před rakovinou, věkem podmíněnou makulární degradací (AMD), kataraktem a neurodegerativními nemocemi (například Alzheimer a kognitivní pokles).

Slupka neloupaných semínek je však tuhá, těžší na strávení a díky vysokému obsahu vlákniny je pro tělo složitější využít cenné látky konopného semínka. Neloupaná konopná semínka by se proto měla namáčet přes noc nebo trochu pomlít, aby byla lépe stravitelná a využitelná.

neloupaná konopná semínka

Loupaná konopná semínka sice obsahují víc živin, ale jsou hůře stravitelná

 

Fakta o konopném semínku

Věděli jste, že …

  • Psychotropních vedlejších účinků se při konzumaci konopných semínek bát nemusíte. Konopí seté (technické) obsahuje jen velmi málo pověstného THC (delta-9-tetrahydrokanabinolu). Aktivní droga THC se navíc nachází pouze v konopném listě, nikoli semínkách. Marihuana je jiný typ konopí.

"Lidé si stále pletou konopí s marihuanou, považují konopí za drogu nebo jen za ilegální lék.

Jako by svět zapomněl, že konopí bylo vedle lnu a vlny jedním ze tří zdrojů vlákna k výrobě textilu, hlavním prvkem při výrobě papíru a významným zdrojem jedlých i technických olejů a semen," říká předseda spolku Konopa Jan Vít (red. upraveno)

  • Konopí pro výrobu oblečení, jídla i léků využívají různé kultury po tisíce let. Na svých farmách je pěstovali i například američtí prezidenti George Washington a Thomas Jefferson.
  • Ačkoli vedlejší produkty konopí sami o sobě nezákonné nejsou, v USA je pěstování konopných semínek zakázáno.
  • Konopí roste jako plevel. Nemusí se proto skoro vůbec stříkat pesticidy či herbicidy, díky čemuž nemusíte tolik dbát na organické pěstování.
  • Těžko budete hledat potravinu tak výživnou jako konopné semínko. Ve dvou lžících konopných semínek se nachází 90 kalorií, 6 gramů tuku, 2 gramy vlákniny, 5 gramů bílkovin, 300 mg draslíku plus 15 % doporučené dávky vitamínu A a 25 % železa.
  • Tři polévkové lžíce konopných semínek = 50 % doporučené denní dávky hořčíku a fosforu, 25 % dávky zinku.
  • V konopných semínkách najdeme výjimečný profil mastných kyselin. Jak běžné (omega-3 a omega-6), tak ty méně obvyklé (kyselinu stearidonovou SDA a gama linoleovou GLA). Mastné kyseliny obsažené v konopném semínku bojují proti zánětům a chrání vaše srdce a imunitní systém
  • Mléko z konopných semínek je skvělým a navíc velmi chutným zdrojem nejen mastných kyselin, ale také bílkovin a vápníku. Ty, které najdeme na pultech obchodů však často obsahují různé přídatné látky a sladidla. Raději si ho proto jednoduše vyrobte doma - rozmixujte semínka s vodou a přeceďte přes plátýnko.
  • Pouhým rozemletím konopných semínek je získáván skvělý veganský proteinový prášek s vysokým obsahem vlákniny a bez dalších nechtěných přídavků.

VÍTE, ŽE Konopné semínko navzdory názvu není semenem? Jde o oříšek s tvrdou skořápkou, konzumovat jej můžeme syrový, pražený nebo rozemletý či jako olej.

  • Konopná semínka mají jemnou chuť, při jejich konzumaci zaznamenáte spíše jejich křupkání.
  • Trvanlivost konopných semínek není dlouhá - skladujte je ideálně v lednici a kupujte po menších baleních. Zahřátí ničí výživové hodnoty mastných kyselin, takže semínka do jídla přidávejte až po tepelné úpravě.
  • Konopný prášek můžete až rok skladovat v chladném tmavém rohu skříně.
  • Konopná semínka obsahují všechny esenciální aminokyseliny, což z nich dělá kompletní zdroj bílkovin (stejně jako je například kuře, ryby nebo hovězí). Pouhými třemi polévkovými lžícemi semínek své smoothie nebo salát obohatíte o 10 g vysoce kvalitních a navíc také velmi zdravých bílkovin.
  • Výrobci konopných doplňků se často zaměřují na kulturisty. Přestože je konopné semínko bohaté na bílkoviny zásadní pro zdravé a silné svaly, nemá žádné zázračné vlastnosti v jejich budování.
  • Konopná semínka se jako posilovač svalů poprvé používala v 50. letech 20. století ve východní Evropě pro léčbu ztráty svalů zapříčiněnou tuberkulózou.
  • S ohledem na to, že se obvykle konzumuje jen malá porce konopných semínek, obsah vitamínů není velký. Museli byste jich sníst asi kilo, aby jste splnili doporučenou denní dávku. Obsah vitamínů navíc snižuje tepelný proces, kterým se semínka sterilizují před prodejem.
  • Konopná semínka mají oříškovou chuť, která ozvláštní každý pokrm.

marihuana

Psychotropní látka THC se nachází pouze v konopném listě a květu, nikoli semínkách

 

Důležité informace o konopném semínku

  • Známé také jako: hemp seeds, hemp hears, konopný protein, olej z konopných semínek, konopné mléko, konopné ořechy, konopná srdíčka, hemp seed nuts, Cannabis sativa, konopí seté, technické konopí
  • Krajina původu: Kanada, EU, Čína
  • Prodává se ve formě: drcené, loupané, neloupané, mléko, olej, protein, mouka, těstoviny, kosmetické přípravky, sýr, müsli, tyčinky, máslo
  • Dostupnost v ČR a SR – ano

mapa konopné semínko

Konopné semínko se nejčastěji pěstuje v těchto oblastech

 

Účinky konopného semínka potvrzené vědci

Konopný olej pro zdraví srdce i imunitního systému

Konopný olej podle zprávy American Chemical Society vydané roku 2014 obsahuje řadu “zajímavých látek”. Například steroly a kyselinu linolovou, které mohou podle Dr. Juliana Whitakera zlepšovat funkci imunitního systému, pomáhat regulovat hladinu cholesterolu a podporovat také zdraví srdce. Článek roku 2010 publikovaný v Nutriton and Metabolism taktéž vyzdvihuje vynikající koncentraci omega-3 a omega-6 mastných kyselin v konopném oleji, který tak potencionálně může příznivě ovlivňovat srdeční onemocnění a celkové zdraví.

"Pro zachování kvality esenciálních mastných kyselin by semínko ani olej neměly být zahřívány na více než 45 stupňů Celsia.

Vylisovaný olej je třeba chránit nejen před teplem, ale také před vzduchem a světlem. Oxidace kyselin způsobuje žluknutí a činí jej nepoživatelným," upozorňuje Jiří Stabla, odborník na konopí z Carun Pharmacy (red. upraveno)

salát

Konopný olej se hodí spíše pro studenou kuchyni

 

Protein z konopí je vysoce kvalitním zdrojem bílkovin

Kvalita bílkovin se odvíjí od koncentrace aminokyselin. Ty s dokonalejšími aminokyselinovými profily jsou tělem tráveny a využívány efektivněji. Studie zveřejněná roku 2010 zveřejněná časopisem Journal of Agricultural and Food Chemistry potvrdila, že konopný protein se vyrovná nebo předčí řadu veganských proteinů včetně těch z obilovin, ořechů a některých luštěnin.

 

Bílkoviny z konopných semínek pro imunitu a proti únavě

Konopná semínka jsou známá především pro obsah omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Tady však jejich zdravotní přínos zdaleka nekončí. Studie na myších z roku 2008 zveřejněná v Wei Sheng Yan Jiu zjistila, že protein z konopných semínek měl kladný vliv na imunitní funkci i proti únavě. Další studie na zvířatech z roku 2011 publikovaná v Molecular Nutrition & Food Research zjistila, že konopná semínka mohou lepšit funkci ledvin a srdeční hypertrofii.

 

Zvyšování energie konopnými semínky

Kombinace kalorií, komplexních sacharidů a bílkovin v konopných srdíčkách poskytují dlouhotrvající energii. Bylo prokázáno, že hladinu energie zvyšují bez dalších stimulantů, jako je například kofein a cukr.

loupaná konopná semínka

Energii s konopnými semínky doplníte zdravěji než s běžnou energetickou tyčinkou obsahující spoustu cukru a nasycených tuků

 

Vláknina ze snadno stravitelných konopných semínek pro správnou funkci střev a celé trávicí soustavy

Vláknina obsažená v celozrnných konopných semínkách může pomáhat předcházet zácpě i dalším střevním problémům a zvýšit pocit sytosti, takže budete jíst méně. Rozpustná vláknina navíc snižuje hladinu LDL cholesterolu a nerozpustná snižuje rizika kardiovaskulárního onemocnění a cukrovky.

 

Omega-3 mastné kyseliny pro srdce, duši a posílení mysli

Esenciální tuky omega-3 mastné kyseliny můžou pomáhat snižovat záněty, riziko srdečních onemocnění, cholesterol i tlak. Důležitou roli hrají také v mozku při poznávání a paměti.

"Konopná semínka obsahují spoustu vitamínu A, C, E a beta-karotenu. Jsou bohaté také na bílkoviny, sacharidy, minerály a vlákninu. A co víc, nedávno publikovaná studie španělské univerzity v Sevilli zjistila, že mají ideální poměr omega-6 a omega-3 mastných kyselin, u nichž se předpokládá snižování vysokého krevního tlaku," uvádí doktor Andrew Weil (red. přeloženo a zkráceno)

 

Konopná semínka pro zdravé buňky

Rovnováha esenciálních mastných kyselin ve spojení s kompletním profilem bílkovin podporuje regeneraci a vývoj buněk. Můžou být prevencí chronických onemocnění včetně kardiovaskulárních, autoimunitních, hypersenzitivních, neurodegenerativních i rakoviny. Esenciální mastné kyseliny podporují také transport kyslíku do buněk celého těla a blokaci virů, hub a bakterií.

 

Zdravotní a kosmetické využití

Konopná semínka v kuchyni

Konopnými semínky můžete vylepšit jakýkoliv pokrm nebo dezert. Pochutnáte si na nich při snídani, obědu, svačině i večeři.

TIP: Naklíčená konopná semínka mnohonásobně zvýší obsah živin. Konopné semínko se namáčí a klíčí za 2 až 5 dní.

VIDEO: Klíčení konopných semínek

Konopnými semínky můžete posypat saláty, jogurt, ovesné vločky i rýži a zeleninu. Konopný olej pro zachování všech živin používejte spíše ve studené kuchyni, například na salátový dresink. Konopné mléko i protein využijete například při přípravě lahodných smoothies.

TIP: Konopné semínko může být zdravé i při pečení (narozdíl například od semínek lněných). Až jednu čtvrtinu množství mouky můžete pro lehkou oříškovou chuť.

 

Vegetariáni, vegani a vysoce kvalitní protein z konopí

Konopná semínka jsou skvělou a kvalitní alternativou proteinových doplňků pro vegetariány a vegany, i všechny ostatní, kdo se snaží vyhýbat konzumaci živočišných produktů. Jedním z jejich nejčastějších využití je výroba bílkovinných práškových doplňků stravy, které mohou nahradit bílkoviny z masa. Mají také potencionální imunitní, protiúnavové vlastnosti a můžou chránit ledviny. 1 běžná dávka konopného prášku obvykle obsahuje 11 až 13 g bílkovin.

VĚDĚLI JSTE, že jedna lžíce konopného oleje obsahuje 14 gramů tuku - z nichž je nasycený pouze 1 g? Snižte riziko vysokého cholesterolu a srdečních onemocnění a vyměňte sádlo za konopný olej co nejdříve.

 

Díky nadprůměrné stravitelnosti je konopný protein ideální i pro sportovce

Certifikovaný osobní trenér AFAA Billy Locke říká, že konopný protein je pro budování svalů a podporu celkového zdraví ten nejlepší. Hustota živin je podle něj vyšší než u jiných proteinů a navíc je bohatý také na biologické enzymy a dobré bakterie, což usnadnuje přeměnu aminokyselin ve svaly.

Nevýhodou konopného proteinu je však to, že má velmi nízký obsah esenciálních mastných kyselin lysinu a leucinu, které jsou důležité pro růst svalů. Kulturisté a sportovci proto často raději volí protein z hrachu, rýže nebo jiných zdrojů kompletních bílkovin.

 

Konopná semínka regulují apetit i tělesnou váhu

Obraťte se při hledání pomoci s osvojením si zdravého životního stylu a zlepšení zdraví vašeho srdce na konopná srdíčka. Pamatujte však, že neexistuje žádný doplněk stravy, který vás sám o sobě zbaví kilogramů.

TIP: Nahrazení jiných olejů konopným může pomoci shodit nějaké to kilčo, ale musíte také vypustit prázdné kalorie a začít více cvičit. Lžíce konopného oleje má asi 100 kalorií, olivový 120. Má krásnou světle zelenou barvu a ořechovou chuť ideální do salátů.

Obzvláště při konzumaci mezi jídly díky vysokému množství bílkovin konopná semínka potlačují hlad.  Zařazením konopných semínek do jídelníčku si snadněji vybudujete zdravější stravovací návyky a volba mezi čerstvou zeleninou a ovocem na místo těstovin a chlebů pro vás bude jednodušší.

Skvělým doplňkem při hubnutí jsou i díky obsahu dalších nezbytných živin - jako jsou esenciální mastné kyseliny, vláknina, vitamíny a minerály - aniž by vašemu tělu dodávaly nadbytek kalorií, škrobů a cukrů.  Kila, která díky konopným srdíčkům shodíte pravděpodobně zase hned nenaberete zpátky - jde spíš o celkovou úpravu stravy než dočasné opatření.

 

Konopný olej pro krásnou pleť bez akné

Konopný olej udržuje vlhkost pleti v rovnováze a brání jejímu předčasnému stárnutí. Pomáhá k tomu, aby vaše pokožka byla jemná, hladká, měkčí a hydratovaná. Může zmírnit také některé kožní stavy - zejména ekzém, akné a psoriázu i zánět kůže dermatitidu. Konopné semínko obsahuje optimální kombinaci esenciálních mastných kyselin pro produkci buněk a zdraví kůže.

Konopný olej můžete užívat vnitřně nebo si pořídit kosmetický přípravek od kožního krému, šamponu, balzámů na rty, až po krémy na holení nebo opalování.

Tvrzení ohledně vlivu konopného oleje na pokožku zatím však zůstává vědecky nepotvrzené.

 

Konopný olej pro zdravé, husté vlasy

Živiny obsažené v konopném oleji jsou pro vlasy velmi přínosné. Jednou z nejoblíbenějších voleb pro použití v kosmetice a přípravcích pro péči o vlasy z něj dělá to, že výborně proniká do kůže a není tak lepivý jako jiné rostlinné oleje.

Vlhkost a lesk vlasům dodávají zejména lipidy konopného oleje. Přispívá k posílení křehkých pramenů, dává vlasům tvar a může je i zpevnit. Může také podpořit růst a bránit vypadávání, ulevit od svědění a suché pokožky hlavy i zamezit tvorbě lupů. Olej z konopných semínek zlepšuje krevní oběh, snižuje záněty a udržuje pokožky hlavy ve formě.

 

Nutriční hodnoty konopných semínek

100g loupaného konopného semínka obsahuje zhruba tyto složky:

Nutriční složky:
  • Bílkoviny - 25 % - 36,7 g
  • Tuky - 73 % - 45 g
  • Sacharidy - 2 % - 6,7 g
  • Kalorií 580 (2428 kJ)
Vitamíny: 0 g Minerální látky:
  • Železo - 9,6 mg
  • Magnesium - 640 mg
  • Zinek - 11,5 mg

 

Dávkování a užívání konopných semínek

Konopné semínko se užívá celé, loupané, ve formě mléka, proteinu i oleje, vyrábí se z něj různé kosmetické přípravky i mouka nebo těstoviny. Přidat jej můžete například do jogurtu nebo salátů.

Ideální je začít den konopným semínkem na lačno a pak kdykoli během dne. Doporučená denní dávka pro dospělé je 1-2 polévkové lžíce.

mangová bowl s konopnými semínky

Pochutnat si můžete třeba na ranní smoothie bowl s konopnými semínky

 

Nežádoucí účinky konopných semínek

Konopná semínka jsou obecně považována za bezpečná, u některých lidí se však mohou objevit nežádoucí účinky.

Konopná srdíčka jsou poměrně mastná a mají vysoký obsah tuku. Většina z nich je polynenasycený tuk - tedy “dobrý” druh tuku. Konopná semínka však mohou vyvolat mírný průjem. Je li váš trávicí systém citlivý na změnu, zařaďte konopná semínka do jídelníčku pomalu. Začněte na 1 čajové lžičce denně a postupně se propracujte až ke 2 polévkovým lžícím, které představují doporučenou dávku konopných semínek.

 

Psychotropní sloučenina THC se nachází pouze v listech a květech konopí, nikoli semenech

Jelikož však semínka do styku se zbytkem rostliny přicházejí, některá mohou obsahovat extrémně nízkou hladinu THC. Přesná úroveň THC se liší podle druhu konopí. Pokud jste na THC velmi citliví a koupíte si semínka konopí z rostliny s vysokým obsahem THC a navíc ve větších množstvích, opravdu se u vás mohou halucinace nebo euforii vyskytnout. Doporučené denní množství nikdy nepřekračujte.

Je však velmi nepravděpodobné, i když ne zcela nemožné, aby konzumace velkého množství konopných semen ovlivnila drogový test. Při běžném i dlouhodobém užívání by však především semínka konopí setého toto riziko představovat neměla.

Z konopného oleje by během výrobního procesu měly být odstraněny úplně všechny psychoaktivní látky nebo THC.

 

Pro koho nejsou konopná semínka vhodná?

Jedinci se střevními poruchami by měli být opatrní

Konzumace konopných bílkovin může zhoršovat již přítomné příznaky střevních chorob, uvolňovat stolici, způsobovat průjem, nadýmání i břišní křeče. Tyto nežádoucí účinky se však obvykle s dalším užívání mírní. Pokud trpíte nějakou střevní chorobou, konzultujte konzumaci konopných semínek nejdříve s lékařem.

 

S jakými léky konopná semínka neužívat?

Zatím není známo, že by konopná semínka jakkoli interagovala s obvyklými léky. Pokud však užíváte jakékoliv léky na předpis nebo bez, poraďte se před přidáním konopných semínek do vaší stravy s lékařem.

 

Pozor by si měli dát především ten, kdo užívá antikoagulanty

Vysoký obsah omega-3 a omega-6 esenciálních mastných kyselin v konopných semínkách může potlačovat tvorbu trombocytů (krevních destiček) a představovat tak riziko zvýšeného krvácení.

 

Konopná semínka a FAQ - často kladené dotazy

Konopné semínko a THC

Jsou výrobky z konopných semínek legální?

Ano, výrobky z konopných semínek (neživotaschopné konopné semínko, konopný olej a konopné deriváty) jsou legálně dováženy, prodávány a spotřebovávány ve více než 35 zemích celého světa (včetně České Republiky, Spojených států, Kanady, Velké Británie, Německa a Francie).

Mohou na mě konopná semínka mít nějaké omamné účinky?

Rozhodně ne. Stopové hladiny THC se v konopném semínku nevyskutují na takové úrovni, aby na měly na uživatele drogový účinek.

Ovlivní konzumace konopných semínek drogové testy?

Ne. Několik nedávných studií prokázalo, že je téměř nemožné, aby stopová množství THC z konopných semínek a konopných kosmetických přípravcích ovlivnily výsledky testů na drogy.

Obsahuje konopný olej marihuanu?

Když se někdo zeptá, jestli něco obsahuje marihuanu - ve skutečnosti chce obvykle zjistit, jestli daná věc obsahuje THC (tetrahydrocannabinol) neboli psychoaktivní sloučeninu marihuany. Ačkoli jsou konopí a marihuana v podstatě jen různé odrůdy té stejné rostliny (Cannabis sativa L.), byla kultivována tak, aby měla vysokou hladinu THC (až 18 %). Konopí seté, ze kterého se vyrábí oblečení, papír, biopaliva, bioplasty, výživové doplňky, kosmetiku a potraviny má hladinu THC pouhé 0,01 %. THC je navíc obsahují pouze květy konopí.

Je technické konopí to samé co marihuana?

Ne. Přestože obojí je rostlina Cannabis sativa L., technické konopí je nepsychoaktivní odrůdou, má nízkou hladinu THC, olejnaté semeno a více vlákniny. Technické konopí se jako droga nepoužívá, nemají psychoaktivní účinky a neovlivní drogový test. Konopí a marihuana jsou jako sladká a pálivá paprika nebo čivava a bernardýn.

 

Konzumace konopných semínek

Jak může být konopí použito jako jídlo?

Konopné semínko je velice výživný zdroj bílkovin a esenciálních mastných kyselin. Mnohé populace konopí pěstovalo právě pro konopné semínko - většina z nich ji jedla jako kaši podobné klasické z ovesných vloček. Listy lze používat jako krmivo pro zvířata. Bílkovina konopných semínek obsahuje bílkovinu velmi podobnou té, která je obsažená v lidské krvi. Je opravdu snadno vstřebatelná - i pacienty, kteří mají s trávením jídla potíže. Konopný olej lidskému tělu poskytuje esenciální mastné kyseliny - a to téměř bez nasyceného tuku.

Mohou konopná semínka jíst děti?

Ano. Při určování velikosti porce konopných semínek však jako u jiných potravin zohledněte tělesnou váhu dítěte. Obecně bývá doporučováno ⅓ až ½ porce doporučené na příbalovém letáku.

Jak konopná semínka chutnají?

Konopná semínka mají příjemnou “ořechovou” chuť připomínající slunečnicová semínka - mají však měkč strukturu. Když je smícháte třeba s jogurtem nebo smoothie, jejich chuť téměř neucítíte.

Jaké je doporučené dávkování konopných semínek?

Obvykle se doporučuje 3 - 5 polévkových lžic konopných semínek denně.

Kdy je konopná semínka nejlepší užívat?

Pokud si konopná semínka dopřejete ke snídani, energii a bílkoviny z nich si budete moci užívat celý den.

 

Praktické informace

Jaké jsou výhody konopí ve srovnání s jinými zemědělskými plodinami?

Konopí potřebuje jen málo umělého hnojení a dobře roste téměř všude. Odolává také škůdcům, takže není zapotřebí ani pesticidů. Má dlouhé kořeny, což je dobré pro půdu. Spadané listí do ní zase navrací dusík. Konopí se na stejném místě může pěstovat až 20 let za sebou - aniž by půda byla výrazněji vyčerpaná. Menší používání hnojiv a jiných zemědělských chemikálií je dobré hned z několika důvodů - je levnější, snazší a nezatěžuje životní prostředí. Konopí zachraňovalo životy také během hladomorů. Kvůli různým politickým faktorům však lidé v méně rozvinutých zemích konopí dnes nepoužívají.

Jsou konopná semínka vhodná pro těhotné ženy?

Ano. Konopná semínka obsahuje spoustu živin včetně kyseliny listové a je tedy bezpečnou a chutnou složkou jídelníčku nastávajících maminek.

Můžu konopné semínko nabídnout svým domácím mazlíčkům?

Konopná semínka mohou mít zdravotní benefity i pro vaše mazlíčky. Před krmením konopnými semínky však doporučujeme konzultaci s veterinárním lékařem.

Jak mám konopné semínko skladovat?

Na stole nechávejte jen pár konopných semínek (abyste je měli stále po ruce), zbytek však schovejte do ledničky nebo mrazáku (nebo na jiné tmavé místo s teplotou do 15°C). Konopné semínko nenechávejte na světle ani v teple.

Měl bych otevřená konopná semínka skladovat v lednici?

Ano, otevřená konopná semínka je nelpeší skladovat v lednici nebo mrazáku. I při pokojové teplotě vm však mohou vydržet až 1 rok (v ledničce nebo mrazáku si však zachovají vyšší výživový obsah). Neotevřené produkty můžete skladovat na chladném, suchém a tmavém místě, jako je například sklep.

Co konopná semínka odlišuje od lněných a dalších semínek?

Konopná semínka obsahují omega 3 a 6 mastné kyseliny v optimálním poměru pro lidské zdraví 3-4 omega3 : 1 omega6). Lněné semínko tento poměr obsahuje naopak (1 omega 6 : 4 omega 3). Konopné semínko je jednou z mála rostlin obsahující značné množstvé kyseliny gama-linolenové. Konopné semínko obsahuje také protein nazývaný globule edestins - najít jej můžeme jen v konopí a je podobný globulinu nacházejícím se v lidské krevní plazmě.

Je konopné semínko bezpečné pro každého?

Konopné semínko je kompletním zdrojem potravy a mělo by být konzumováno každý den. Loupané konopné semínko je jednou z nejbezpečnějších potravin planety. Neobsahuje THC, pesticidy ani lepek a je velmi snadné na trávení. Je skvělou potravinou pro ty, kdo trpí potravinovými alergiemi, mají problémy s trávením, citlivý žaludek nebo jsou přecitlivělí na pesticidy. Konopné semínko se stalo  nesmírně oblíbenou složkou jídelníčku bodybuilderů, kteří pocítili negativní vedlejší účinky syrovátkových proteinů. Konopná semínka jsou skvělým doplňkem stravy také pro děti, těhotné a kojící ženy i osoby se zdravotním postižením.

Aminokyseliny - podrobné dělení a ty nejsilnější zdroje

Aminokyseliny - podrobné dělení a ty nejsilnější zdroje

Význam proteinů pro lidské tělo je jedno velké téma. Dvacet procent lidského těla je tvořeno právě z bílkoviny, která hraje zásadní roli v téměř všech biologických procesech. V čem nám bílkoviny pomáhají?

  • pomáhají nabírat svalovou hmotu
  • podporují hubnutí
  • stabilizují hladinu cukru v krvi
  • zlepšují náladu
  • podporují funkce mozku a učení
  • pomáhají udržovat silné kosti
  • chrání zdraví a srdce
  • zpomalují stárnutí  

aminokyseliny_pro_muze

Aminokyseliny suplementují především muži kvůli nabírání svalové hmoty. Ale pozor, suplementaci aminokyselin ocení i ženy při redukční dietě především jako ochranu svalových vláken.

 

Aminokyselina je rozložená bílkovina

Po požití jakéhokoliv druhu bílkoviny (živočišné nebo rostlinné) jej tělo rozkládá na menší částice, tzv. aminokyseliny. Aminokyseliny jsou tedy základním stavebním kamenem bílkovin.

Aminokyseliny by měly být v lidském těle zastoupeny kompletně a ve správné kombinaci, kterou lze zajistit pestrou stravou. Pokud není jedna nebo více aminokyselin k dispozici v dostatečném množství, produkce bílkovin je oslabená a může být narušený celkový metabolismus.

Pokud tělo postrádá minimální energii a živiny, nemůže správně vykonávat své tělesné a duševní funkce. Bez potřebných vitamínů, bílkovin (aminokyselin) stopových prvků a minerálů existuje riziko metabolických poruch, které mohou mít vážné následky.

zdroje_aminokyselin

Dbejte na pestrou stravu, můžete tím předejít zdravotním komplikacím

 

ROZDĚLENÍ AMINOKYSELIN

Aminokyseliny jsou rozděleny do dvou základních kategorií, a to esenciální a neesenciální.

  • Esenciální aminokyseliny jsou sloučeniny, které tělo samo o sobě nemůže produkovat, tedy je nutné je přijmout z potravin nebo z doplňků.
  • Neesenciální aminokyseliny si tělo dokáže “vyrobit” samo, a to především v játrech. Mimo jiné se také nacházejí i v některých potravinách.

Lidské tělo vyžaduje pro správné fungování celkem 20 různých aminokyselin, které tvoří enzymy usnadňující nesčetně mnoho chemických reakcí v našem těle

Některé zdroje rozdělují aminokyseliny na tři skupiny, tedy ještě semiesenciální. Jedná se o ty aminokyseliny, které si tělo nedokáže vyrobit samo především v dětském věku a je tedy nutný jejich příjem z potravy především v tomto období. V tomto článku budou použity dvě základní rozdělení aminokyselin, tedy esenciální a neesenciální.

 

Funkce aminokyselin v lidském těle

  1. Hrají klíčovou roli při přepravě a skladování živin.
  2. Přenáší signály z jedné části těla do druhé.
  3. Mají vliv na funkci orgánů, žláz, šlach a tepen.
  4. Jsou nezbytné pro hojení ran a opravu tkání.

Celkem 11 aminokyselin si naše tělo dokáže samo vyrobit, hovoříme tedy o neesenciálních aminokyselinách. Dalších 9 musíme získat z potravin, to jsou esenciální aminokyseliny. Množství, které je potřebné pro každou z jednotlivých aminokyselin je odlišné.

Živočišné bílkoviny většinou obsahují dokonale vyvážený poměr esenciálních aminokyselin oproti rostlinným bílkovinám, to však neznamená, že živočišné bílkoviny jsou nejlepším zdrojem proteinů.

kruti_prsa_zdroj_aminokyselin

I přesto, že živočišné bílkoviny obsahují skvělý poměr aminokyselin, jsou tím nejvhodnějším zdrojem? Čtěte dál.

Živočišné zdroje bílkovin jsou podobné bílkovinám lidského těla a mnoho zdrojů je pojmenovává jako “plnohodnotný zdroj bílkovin”, obsahují všechny potřebné esenciální aminokyseliny. Mezi zdroje živočišné bílkoviny patří např. maso, ryby, vejce a mléčné výrobky.

Rostlinné zdroje jsou považovány za “neplnohodnotné zdroje” protože obsahují různé typy a poměry esenciálních aminokyselin v menším poměru. Při správné kombinaci a pestrém jídelníčku lze dosáhnout jejich správné vyváženosti podobně jako u živočišných zdrojů.

Zdá se, že živočišná bílkovina je pro lidské tělo tou nejlepší volbou. Je nutné vzít v potaz i několik dalších aspektů:

  • při nadměrné konzumaci červeného masa roste reálné riziko zvýšení krevního tlaku, onemocnění srdce, cév a mozkové mrtvice
  • právě rostlinná strava prokazatelně snižuje riziko mozkové mrtvice, srdečních onemocnění a vzniku rakoviny
  • díky obsažené vláknině jsou rostlinné zdroje bílkovin snáze stravitelné a jsou menší zátěží pro střevo. Živočišné bílkoviny vlákninu neobsahují a přispívají tak k hnilobným procesům ve střevech a způsobují zácpu.  
  • stravování na základě rostlinných zdrojů moderní věda považuje za dostatečně nutričně vyvážené a také za způsob, jak snížit riziko mnoha chronických onemocnění.

VIDEO: O prospěšnosti aminokyselin mluví naše Květka.

 

Na několik otázek ohledně skladby bílkovin a aminokyselin ve stravě jsem se zeptala certifikované poradkyně pro výživu Evy Toth

Eva Toth s Blendeou

 

Evo, jakou roli hrají bílkoviny v lidském těle?

Bílkoviny jsou důležitým stavebním prvkem v každém těle a podílí se na obnově tkání. Zároveň jsou bohatým zdrojem energie a jsou součástí enzymů a hormonů.

 

Jakým způsobem člověk může zjistit nedostatek nebo nevyváženost aminokyselin ve svém těle?

Některé známky nedostatku bílkovin mohou být viditelné na první pohled jako např. větší lámavost nehtů, zhoršená kvalita vlasů, ale také se mohou objevovat otoky obličeje, víček a končetin. Míň viditelným, ale ne méně důležitým je úbytek svalové hmoty.

 

Kterým skupinám doporučujete suplementovat aminokyseliny?

Jelikož jsem zastáncem racionální stravy, tak všeobecně doporučuji příjem bílkovin v každém denním jídle. Následně zvýšený příjem doporučuji lidem v redukci, sportovcům nebo lidem, kteří nedokážou pokrýt denní příjem bílkovin ze stravy. Poté je nutné na trhu vyhledat vhodnou suplementaci.

 

Jaký poměr bílkovin by člověk měl ve své stravě přijmout každý den?

Denní příjem bílkovin se odvíjí od celkového denního příjmu všech makroživin a cílů daného člověka. Jiný poměr bílkovin bude mít člověk sportující a jiný člověk pracující v kanceláři bez výrazné denní aktivity. Z mojí praxe se mi zatím nejvíce osvědčilo, když bílkoviny tvoří cca 30% z celého denního přijmu makroživin.

 

ESENCIÁLNÍ AMINOKYSELINY

V následující části textu se zaměříme na konkrétních 9 aminokyselin, které tělo nedokáže samovolně “vyrobit” a musíme je tak přijmout z potravy.

leucin_aminokyselina

Leucin  je jednou z nejdůležitějších aminokyselin pro stimulaci svalů a jejich růstu, označuje se někdy také jako BCAA. Pomáhá regulovat hladinu v krvi, dokonce může pomoci při léčbě deprese nebo jako její prevence.

Téměř všechny živočišné zdroje obsahují celé spektrum aminokyselin, zejména mléko, ryby, vejce a libové maso. Mezi rostlinné zdroje této aminokyseliny patří především mořské řasy, dýně, hrách, hrachový a rýžový protein, sezamová semínka, řeřicha, sója, rozinky, avokádo a fíky.

isoleucin_aminokyselina

Isoleucin je esenciální aminokyselina velmi podobná Leucinu.

Zajišťuje  produkování energie a hemoglobinu v těle. Mezi rostlinné zdroje Isoleucinu patří například sója, kešu oříšky, mandle, žito, čočka nebo fazole.

lysin_aminokyselina

Aminokyselina Lysin je zodpovědná za produkci živin, které zajišťují přeměnu mastných kyselin na látky vedoucí ke snížení cholesterolu. Díky Lysinu máme pevné kosti, protože pomáhá absorbovat vápník a zároveň kolagen. Lysin ocení zejména ženy, protože pomáhá při hubnutí.

Nedostatek této aminokyseliny se může projevit v podobě nevolnosti, deprese, celkové únavy, úplným vyčerpáním svalů nebo v nejhorší variantě v podobě osteoporózy.

K nejlepším rostlinných zdrojů lysinu patří fazole, čočka a cizrna. Dále pak stojí za zmínku určitě řeřicha, chia a konopná semínka, spirulina, petržel, avokádo a sojové bílkoviny.

methionin_aminokyselina

Methionin díky obsažené síře zajišťuje, aby tělo mělo pevné chrupavky. Síra je minerál nezbytný pro produkci kostní chrupavky a methionin jediná aminokyselina, která tuto funkci zajišťuje. Methionin sám o sobě pomáhá také při růstu svalů.

Nedostatek síry v lidské potravě může vést k závažnému onemocnění jako je artritida nebo poškození tkáně.

Skvělými rostlinnými zdroji methioninu jsou slunečnicová, konopná i chia semínka, dále ořechy, oves, mořské řasy, pšenice a fíky.

threonin_aminokyselina

Threonin celkově podporuje srdce, zdravý imunitní systém, játra a udržuje centrální nervový systém ve skvělé kondici. Mimo jiné Threonin zajišťuje rovnováhu bílkovin v těle tak, aby docházelo k potřebným opravám jednotlivých buněk. Threonin působí také v játrech, kde pomáhá při trávení mastných kyselin a zabraňuje jejich selhání.

Nejlepším rostlinným zdrojem Threoninu je spirulina, která má lepší hodnoty této aminokyseliny, než maso. Dalšími zdroji je listová zelenina, dýně, sezamová semínka, mandle, avokádo a naklíčená semena.

.

 

tryptofan_aminokyselina

Této aminokyselině se přezdívá “relaxační”, protože je nezbytná pro zdraví mozku a zdravý nervový systém. Požití této aminokyseliny doslova způsobuje ospalost a uvolnění, mezi živočišné zdroje patří především mléko, sýr a krůtí maso.

Tryptofan se v krevním oběhu mění na serotonin a vytváří tak pocity štěstí a větší spokojenosti.

Mezi rostlinné zdroje patří zejména oves a ovesné výrobky, mořské řasy, konopná semínka, banány, jablka, pomeranč, quinoa, čočka a hrách.

valin_aminokyselina

Valin se řadí také do skupiny tzv. BCAA, tedy skupina aminokyselin podporující růst a opravu svalů. suplementaci této aminokyseliny využívají zejména muži ve fitness. Valin přispívá také k vytrvalosti a působí na celkově dobrou zdravotní kondici. Mezi nejbohatší zdroj valinu patří fazole, špenát, brokolice a luštěniny.

histidin_aminokyselina

Histidin pomáhá detoxikovat tělo tím, že produkuje bílé a červené krvinky, které jsou potřebné pro celkové zdraví a pevnou imunitu. Nedostatek Histidinu může vést až k artritidě, sexuální dysfunkci nebo dokonce k hluchotě.

Mezi rostlinné zdroje histidinu patří především rýže, pšenice, žito, mořské řasy, meloun, pohanka, brambory, květák a kukuřice.

fenylalanin_aminokyselina

Fenylalanin zvyšuje hladinu endorfinů v těle a zlepšuje nám náladu. Může také pomoci s psychickými problémy a chronickou bolestí.

Mezi rostlinné potraviny, které jsou bohaté na fenylalanin patří zejména mořské řasy, křen, řeřicha, fazole, špenát, sója a výrobky z ní, broskve, švestky a fíky.

 

Mezi prvotní příznaky deficitu jedné z esenciálních aminokyselin může být:

  • lámavost vlasů
  • lámavost nehtů
  • nedostatečný svalový růst

Pestrou stravou dokážeme tělu zajistit dostatečný přísun všech aminokyselin. Existují také další faktory, které zabraňují dopravě dostatečných zásob aminokyselin do lidského těla:

  1. znečištění způsobené spalováním fosilních paliv
  2. hormony v potravě pro dobytek
  3. intenzivní používání hnojiv v zemědělství
  4. zlozvyky (kouření, alkohol)

 

BCAA aminokyseliny

U některých druhů esenciálních aminokyselin jsem se zmínila o jejich zařazení do tzv. skupiny BCAA. Tento pojem slýcháme především ve spojitosti s fitness a nabírám svalů. K čemu tedy suplementace BCAA aminokyselin slouží?

Do skupiny BCAA patří leucin, isoleucin a valin, jedná se o aminokyseliny s tzv. rozvětveným řetězcem. Dle výživového magazínu aktin.cz tvoří 35 % svalových bílkovin tento druh aminokyselin, které si tělo žádá o to více, pokud se mění naše svalová hmota (např. cvičením).

Právě skupina BCAA (leucin, isoleucin a valin) se díky metabolisování dostane skrze krev až ke svalům a do mozku. Tělo BCAA využívá jako vlastní pohon, pro regeneraci poškozených tkání a jako stavební jednotku nových svalů. Aminokyseliny BCAA ocení také ženy, protože pomáhají chránit tělo před ztrátou svalstva v období redukční diety.

Ať už upřednostníte živočišné nebo rostlinné bílkoviny, dbejte vždy na pestrost a čerstvost potravin. Jedině tak zajistíte tělu potřebné živiny pro správné fungování. Mějte na paměti, že živočišné zdroje sice obsahují veškeré spektrum aminokyselin, ale zároveň mohou mít negativní vliv v podobě špatného zažívání nebo jako zárodek dalších chorob.